Niet-communisten willen ons Sand behoeden voor VoSksdemocratie 53 LANDEN TEKENEN HANDVEST VOOR DE WERELDHANDEL Voor Alkmaar en omgeving De C.P.N, heeft het masker J Frankrijk en Canada tegen beheerschap over Palestina DENEMARKEN IS PARAAT DONDERDAG 25 MA ART 1948 BUREAUX: Wat kunnen we doen? MGR. SRAMEK EN MGR. HALA in een klooster gevangen gezet CHRISTUS GEKRUISIGD Tumult in de Amsterdamse raadszaal afgeworpen, zegt Steinmet BEVIN EN BIDAULT nog niet naar Washington ..Zuiver houden Resultaat confereptie van Havanna Internationale organisatie ter beperking van alle mogelijke belemmeringen Vandaag verklaring Oproep aan de kustbewoners om bijzonder waakzaam te zijn Staking WERD GEEN KLINKEND ANTWOORD Uitbreiding Amerikaanse luchtmacht Dr. Adenauer naar Den Haag van Truman Eisenhower toch candidaat? PALESTINA VERDELING ARABISC SYR IE ARABISCH J Epic HO JERUZALEM Doode JOODS De samen- werking Nieuuu Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur- Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm-; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct N o ordh ollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank (V) Het is verheugend, dat we onder deze titel ook weer eens kun nen zeggen: wat wordt er gedaan! Toen de Regering de maatrege- len tot versterking van het Gezags- apparaat bekend maakte, juichten wij die toe, met de mededeling: dit is de eerste stap, andere zullen moeten volgen. Wij dachten daarbij toen niet aan de wederoprichting van B.V.L. en Burgerwacht. Wij wachtten wel met belangstelling af, wat de Rege ring meer zou doen omdat de tien- duizend man bij de Rijkspolitie en nog enige duizenden bij de ge- meentepolitie, als het er op aan kwam, niet voldoende zouden zijn. B.V.L. en Burgerwacht nu, heb- ben, dertig jaar geleden, uitstekend werk gedaan, toen de oude socia- listen in een gevaarlijke revolutio- naire stemming verkeerden en toen er een greep naar de macht werd gedaan die men in de oude rode kringen maar liefst vergeet. B.V.L. en Burgerwacht hebben duizenden gezagsgetrouwen verzameld om troon en altaar te beschermen, tegen een rode revolutiepoging. In de kringen van de Partij van de Arbeid leeft het nieuwe geslacht uit die dagen. Er zijn nog duizenden, die de tijd van November 1918 heb ben medegeleefd, soms zeker met gemengde gevoelens. Waarom zou den wij deze socialisten die nu wars zijn van revolutie en het stem- pel „gezagsgetrouw" op hun per- i soonsbewijs krijgen, en waarom zouden wij de democratische zonen der voormalige revolutionaire vade- ren, pijnigen met de vlees-geworden herinnering aan Landstorm en Burgerwacht? De Regering heeft er iets anders op gevonden. Er komt uitbreiding van de Koninklijke Landmacht met formaties vrijwilligers, in de ge- daante van een „nationale reserve", terwijl er een ..reserve grensbewa- king" komt bij de Marechaussee. Wie wil, kan dit, met de reeds voor- genomen uitbreiding der hulppoli- tie, wel zo ongeveer betitelen als een terugkeer van landstorm en burgerwacht: de oude inhoud on der nieuwe naaiti en met een beetje andere franje. Dat alles is echter de hoofdzaak niet. Hoofdzaak is wel, dat de Rege ring er ernst van blijkt te maken, om haar gezagsapparaat voldoende sterk te maken tegen elke eventua- liteit, zij neemt geen risico. Zij is bovendien doende. met be- voegde instanties eindelijk! te overwegen, wat gedaan kan worden voor de ..versteviging van degrond- slagen van ons volksbestaan". Wij zijn zeer belangstellend te horen, wat daaronder wordt verstaan. Wie denkt hierbij niet aan p o s i t i e v e maatregelen vooral? Ook ten op- zichte van het gezinsleven! Zie ons artikel van gisteren!!- Voorts is de Regering aan het overwegen, in hoeverre door buiten- gewone wettelijke maatregelen kan worden bereikt, dat niet langer communisten op invloedrijke plaat- sen zitting hebben, als Gedeputeer- de van provincies, als wethouder, enz.. terwijl in vele gemeenteraden wordt verklaard, dat men bij voor- komende vacatures en in de toe- komst bij periodieke verkiezingen, geen communisten in commissies van bijstand van bestuursaangele- genheden zal kiezen. Zo drukt men de onvaderlandse elementen steeds meer in het isole- ment. om hun invloed m net be- stuursapparaat uit te schakelen. Maar men zal. ook door een spre- kende constructieve politiek en door gedegen voorlichting, moeten ver- hinderen. dat dit ..isolement m de propaganda „hun kracht wordt Mgr. dr. Jan Sramek en Mfir- Frantisek Hala. twee der Tsjecho- Slowaakse ministers, door wier af- trecVn de regenngscnsis ontstona en die Zondag werden gearresteer<L zullen in een klooster worden vast- gehouden, aldus de voorzitter van het Actie-comit6 van oorlogsvetera- nen, Steiner. De regering wenst geen marteia- ren. zo voegde hij hieraan toe. Steiner verklaarde tevens dat President Benesj premier Gottwald onlangs heeft medegedeeld: „Ik zal Tsjecho-Slowakije nooit meer verla- ten. Ik zal nooit tegen de commu: nisten handelen en zal me nooit bij de vijanden van ons land voegen Naar de Italiaanse Meester Lorenzo Lotto (14801556) Goede lezus, rust in vrede, Goede Jezus, goeden nacht; Alle smarten zijn geleden Jezus, alles is volbracht. Dood en leven moe gestreden, Buigen eeuwig voor Uw macht; Aarde en hemel vol gebeden, Zon en maan en sterrenpracht, Heden, toekomst en verleden Houden bij Uw graf de wacht.... Goede Jezus, rust in vrede, Goede Jezus, goeden nacht! (Rei uit het Tegelse Passiespel van Jac. Schreurs M.S.C.) v n._ Viot GISTERENMIDDAG is in de Amsterdamse gemeenteraad de aangekondigde motie ingediend, waarbij de communisti- sche wethouders Seegers en Polak worden uitgenodigd hun ze- tels af te staan, daar de niet-communistische meerderheid van de Raad geen vertrouwen meer kan stellen in deze wethouders. Het debat, dat zich rondom deze motie ontspon, was zo hevig, dat de burgemeester meerdere malen van de hamer gebruik moest maken. Op een moment gToeide het -umoer tot een tumult, waarop de voorzitter de zitting voor tien minuten schorsfe. Het debat duurde zo long de communist Gortzak sprak in eerste instantie zelfs twee en een half uur dat men gisteren niet klaar kon komen. De burgemeester sloot gisterenavond laat de vergadering met de mededeling, dat de discussie hedenavond zou worden voortgezet. Het was de fractie-voorzitter van de P.v.d.A.. de heer Faber, die de motie indiende en verzocht de mo tie terstond in behandeling te ne- men. Onmiddellijk vroeg de communist Gortzak het woord, die opmerkte, dat het wel pijnlijk zou zijn geweest, indien de oudste fractie-voorzitter, de C.H.-heer Rustige, de motie had moeten indienen. Daarom moest z.i. de heer Faber de ..proloog zingen". De heer Rustige, had volgens Gort zak tijdens de oorlogsjaren gefaald. Vervolgens betoogde de heer Gort zak, dat op de K.V.P. na, indertijd alle partijen het er over eens wa- ren, dat ook de C.P.N.-vertegenwoor- digers in het college van B. en W. moesten worden opgenomen. De spreker herinnerde er aan, dat ook indertijd reeds verschil van opvat- ting bestond over l ocialisme en de mocratic tussen de overige partijen en de communisten. Toen de moffen in September 1940 de 7 communis- tische raadsleden uit hun functies ontzetten, ,.toen heeft men gezwe- gen als moffen, omdat de moffen het wilden". "In die dagen faalden alle vertegenwoordigers der politieke partijen, die zich nu als verdedigers van de democratic opwerpen. Spr. vroeg of de C.P.N.-wethouders van Amsterdam dingen hebben gedaan, waarvan gezegd kan worden, dat zij enig vertrouwen hebben geschon- den. Alleen als de Amsterdamse be- volking, die op deze wethouders heeft gestemd, hun aftreden zouden eisen, zouden de wethouders aan die eis voldoen. Tot de heer Faber zei- de spr., dat de progressieve politiek van zijn partij zonder uitzicht is als zij zich van de steun der communis ten distancieert. De heer Faber (P.v.d.A.) bracht m herinnering, dat alleen het politiek gebruik heeft medegebracht, dat de voorzitter van de grootste frac- tie de motie heeft ingediend. Wij hebben gezien wat in Tsjecho-Slo wakije is gebeurt en wij willen niet in ons land een zgn. Volksdemocra- tie zien gevestigd. Niet van ons komt het isolement maar de C.P.N.- fractie heeft dit isolement aan zich zelf te wijten. Ons realiteitsbesef zegt ons> 70 vervolgde spr.. dat de realiteit elders in Europa ons moet opwekken in ons land op de hoede te zijn. Geven de wethouders geen antwoord, dan zullen wij aan het namens hen gegeven antwoord wel- iicht enige gevolgen verbinden. De heer Steinmetz (K.V.P.) wijst op de noodzaak alarm te slaan te gen een drijven van een politiek van de C.P.N, met op de achter- grond Stalin, zoals wij voor jaren moesten doen tegen de N.S.B. met op de achtergrond Hitler. De CPN heeft het masker afgeworpen. In Oost-Europa is onder hepaalde Ianden opguiming gehouden en zijn satellieten gevormd als in Hitlers tfjd. Nu de C.P.N, volledig onderschrijft niet wat het Tsjechische volk heeft gewild, maar heeft ondergaan, moeten wij ons wapenen om met nogmaals te worden opgeroepen voor een verzet. Als wij hebben me- degewerkt aan de verkiezing van de C P N.-wethouders, deden wij dat omdat de C.P.N, wilde pogen een derde deel van de Raad uit te slui- ten (poging tot vorming van een college van B. ert W. bestaande uit 3 C.P.N, en 3 P.v.d.A.-wethouders). De heer Steinmetz hetreurde, dat men elkaar de eer van het ver- zetsbegin en het aandeel hierm betwist. Spr. zei, dat wethouder Seegers in kamp Vught zich on- eerbiedig heeft uitgelaten in deze zin: ..jammer dat die kerels wor den neergeschoten, maar nou ja, ze hebben ons altijd dwars geze- ten", toen daar o.m. een katholiek werd gefusilleerd. De communist Gortzak sprong op het horen van deze woorden onmiddellijk ..op «te kar" en riep: ..Leugenaar, Seegers heeft nooit in Vught gezeten. Wij willen dat woord zien teruggeno- men". Het rumoer nam zo toe, dat een tumult ontstond en de voor zitter zich genoodzaakt zag de zit ting voor tien minuten te schor- sen om de gemoederen tot bedaren te brengen. Na de schorsing vervolgde de heer Steinmetz zijn rede met mede te de- len, dat hij bedoeld had te zeggen Amersfoort in plaats van Vught. En wat tfe rest betreft staat mijn zegs- man volledig in voor wat ik gezegd heb, riep de heer Steinmetz uit en men kan hem horen als men mij niet gelooft. De heer Tas (P.v.d.A.) zei, dat met de ondertekening van het manifest van de welvaartscomite's, de beide communistische wethouders zelf het een en ander hebben uitgelokt. De gehele wereld is gealarmeerd door wat de comite's van actie in bepaal- de gevallen bleken te kunnen gaan betekenen. In de avondzitting vervolgde de heer Tas zijn rede met te zeggen, dat het oprichten van welvaartscomite s geen Amsterdamse zaak is maar een internationale actie met een inter- nationaal doel. Nadat nog de heren Blokzijl (C.P.N). Rustige (C.H.) en van San- ten (C.P.N.) het woord hadden ge- voerd, sloot de voorzitter de verga dering Hedenavond komt men we- derom bijeen om de discussies voort te zetten. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren nogmaals ontkend, dat voorbereidingen zouden worden getroffen voor een bezoek van Be- vin en Bidault volgende maand aan Washington. Het bleef echter moge- lijk, dat een dergelijk bezoek later in hrt jaar zou plaats hebben. Ook Bidault heeft in een zitting van het Fran«e kabinet gezegd, dat hij geen plan heeft voor een bezoek aan Washington in de nabije toekomst. 53 LANDEN hebben gisteren te Havanna een handelscharter getekend, dat voorziet in de opvoering van de levensstandaard en de verzekering van een grote welvaart in de gehele wereld door beperking van handelsbelemmeringen. Dit Handvest, het resultaat van vier maanden arbeid, bevat een code voor een grote verscheidenheid van handelsgebruiken en bepaalt de op- richting van een internationale handelsorganisatie. wier leden de verzekering moeten geven, dat zij de code in acht zullen nemen, de werkgelegenheid zullen verruimen en alle mogelijke handelsbelemmeringen zullen beperken. De Sovjet-Unie woonde de confe- rentie niet bij, terwijl Argentinie en Polen mededeelden, dat zij het Handvest niet zullen ondertekenen terwijl de Turksc delegatie bekend maakte. dat zij op verdere in- structies uit Ankara moest wach- ten. ter oplossing van moeilijkheden in verband met de betalingsbalans in vele gevallen een discriminatief ka- rakter zou moeten dragen, waar- door men uitzonderingen op de regel moest maken. Een van deze uitzonderingen zou zijn, dat Enge- land b.v. levensmiddelen uit de V.S. weert en deze uit Denemarken betrekt, dat een debiteur van Enge- land is, of uit Argentinie, dat een grote schuld heeft aan Engeland als gevolg van de nationalisatie van de Britse Spoorwegen. Wat accijnzen betreft mag met af- geweken worden van het algemene beginsel, dat geen discriminatie mag worden toegepast. Een inge- voerd product mag dus niet zwaar- der belast worden dan een binnen- lands product. Het handvest, dat door de betrok- ken regeringen moet worden gera- tificeerd, voordat het van kracht De Deense Minister van Justitie Busch Jensen, heeft Woensdag- avond via de radio aan alle De- nen een oproep gericht, in net bijzonder aan de bewoners van kuststreken, om zonder uitstel melding te maken van eventuele ongewone of verdachte acties en gebeurtenissen. De autoriteiten. aldus de Minis ter hadden alle berichten over het geheim aan land brengen van wa- pens grondig onderzocht, zij bleken echter alle onjuist te zijn geweest. „Toch kunnen dergelijke dingen gebeuren", zo zeide de Minister. In een andere officiele bekendmaking wordt gelast het verwijderen van schuilkelders in geheel Denemar ken stop te zetten. Dit besluit, aldus de bekendmaking, is genomen met het oog op de internationale poli tieke situatie. Na de bevrijding zijn ongeveer 700 schuilkelders opge- ruimd. terwijl er nog vijfduizend over zijn. Zoals bekend, hebben de Deense officieren, die op het punt stonden met Paasverlof te gaan, order ge- kregen het gebied, waarin zij ge- detacheerd zijn, niet te verlaten. Het Paasverlof voor cadetten in het kasteel Kronberg te Elseneur is eveneens ingetrokken. De cadetten mogen de stad niet verlaten. Vol gens een officieel communique hebben Minister-President Hans Hedtoft en de Minister van Buiten landse Zaken Gustav Rasmussen Woensdagmiddag aan de commis- sie voor buitenlandse aangelegen- heden verslag uitgebracht over hun jongste bezoek aan Stockholm en Parijs. Nadere bijzonderheden ont- breken. Welingelichte waarnemers te Co penhagen kennen geen bijzondere betekenis toe aan deze maatrege len. die volgens hen passen in het algemeen raam der bekendgemaak- te regeringspolitiek om elke poging tot het maken van inbreuk op de Deense souvereiniteit tegen te gaan. De regering heeft reeds de nadruk gelegd op de ernst van de interna tionale situatie en neemt blijkbaar voorzorgsmaatregelen, aldus deze woofdvoerders. Op de vraag. of Denemarken enig voorstel of verzoek van de Sovjet- Unie of enig land heeft gehad, ant- woordde de Minister van Buiten landse Zaken met nadruk: „neen wordt, is gebaseerd op het interna tionale handelsverdrag, dat de vo- rige zomer te Geneve werd ontwor- pen. De leden van de internationale handelsorganisatie moeten volgens het charter hun moeilijkheden be- treffende de handel tezamen oplos- sen, de regeling van geschillen aan de organisatie overlaten en zich hou den aan haar beslissingen. Het hand- vest verbiedt of raadt gebruiken af, die de handel beperken, de verbete- ring van de levensstandaard vertra- gen of tot een economische oorlog leiden. Een van de voornaamste moeilijk heden van de conferentie was het bereiken van een overeenkomst in- zake de afschaffing van preferen- tiele tarieven en beperkingen of contingentering van im en uitvoer, waarnaar het charter in hoofdzaak streeft. Het algemene beginsel, dat alle leden van pr'eferentiele tarieven, die aan een of ander land worden verleend, zullen profiteren, wordt in het charter aanvaard. Wel wordt evenwel het bestaan van verschil- lende stelsels van preferentiele ta- riefovereenkomsten, die niet onmid dellijk kunnen worden afgeschaft erkend. Deze preferentien dienen echter geleidelijk door onderhandelingen te verdwijnen. Het vraagstuk der contingente- ringen was wellicht het moeilijkste vraagstuk, dat de conferentie moest oplossen. Men was het erover eens, dat on- voldoende ontwikk'elde landen hun invoer moeten beperken om de ont- wikkeling van tte nationale in- dustrieen te bevorderen. In sommi- ge gevallen is het toepassen van contingenteringen tot dit doel ge- oorloofd, mits zij in overeenstem- ming zijn met sommige beginselen of tevoren door de internationale handelsorganisatie zijn goedgekeurd. Er mag hierbij geen discriminatie toegepast worden. Men bevond, dat contingentering De Dinsdagavond aangekondigde staking van 24 uur als commums- tisch antwoord op de motie der niet -communisten, is van zeer beperkte omvang gebleven, zodat er geen sprake was van een ..klinkend ant woord". Bij de Ned. Dok- en Scheepsbouw-Mij staakten onge veer 200 van de 4100 man. Bij de Amsterdamse Droogdok-Mij., werd volgens de directie. normaal gewerkt. Bij de metaalgieterij ..Hol land" staakte het voltallige perso- neel van ongeveer 90 man. Onge- veer 80 man gaven gevolg aan de oproep tot staking bij de machme- fabriek ..Bianchi" aan de Hemweg. In de loop van de dag gingen nog 600 bootwerkers in staking. Voor de aanvang van de raadszitting stroom- den de stakers en demonstranten naar de binnenstad. Er werd ijverig met kranten en pamfletten gecol- porteerd en hier en daar vormden zich groepen van mensen. De poll- tie was met overvalwagens, jeeps, motoren en honden druk aan het patrouilleren en zette alle straten in de omgeving van het stadhuis af. Nergens behoefde de politie in te grijpen. Met zachte hand werden de samenscholingen verspreid. Te Washington is bekend gemaakt dat de Amerikaanse luohtmacht nog 25.000 man zal recruteren. Op 16 Maart werd medegedeeld. dat de luchtmacht 312.000 man telde en dit aantal gehandhaafd zou blijven. Dr Adenauer, voorzitter van de Chr Dem. Partij in de Britse z6ne van Duitsland, heeft de uitnodiging tot bijwoning van het congres voor een verenigd Europa te 's Graven- hage aangenomen. De VEILIGHEIDSRAAD heeft gisteren het voorstel behan- deld van Amerika om Palestina onder beheer te stellen. De afge- vaardigden van Frankrijk en Ca nada verklaarden dat zij ,.in dit stadium" zich nog niet achter het Amerikaanse voorstel kunnen scharen. Parodi (Frankrijk) stelde voor, dat de Veiligheidsraad een geheime zitting zou houden, ten einde meer gedetailleerde voorstellen van de Amerikaanse delegatie te horen, alvorens tot het bijeenroepen van een algemene vergadering te beslui- ten, Parodi stelde verder voor. dat onder het beheerschap gedeelten van Palestina in Joodse en Arabi- sche kantons zouden worden ver- deeld en dat een voorlopig immi- gratiestelsel zou worden ingevoerd. dat voor Arabieren en Joden aan- vaardbaar zou zijn. Parodi achtte 't mogelijk, deze kantonregeling als een voorbereiding voor de verdeling te beschouwen. De vertegenwoordiger van Cana da wilde eerst enig bewijs hebben, dat de meest direct er bij betrok- ken landen, enige overeenstemming van gevoelen tonen over de vraag, welke weg men het beste kan in- De Egyptische afgevaardigde zei de. dat de Arabieren geen verdeling zullen -M wnrdt deze nog zo met een suikerzoet laagje ge- carhoufleerd. Rabbijn Silver las namens het Joodse Bureau, de Dinsdag gepu- bliceerde verklaring van het Joodse Bureau voor, waarin de joden be- sluiten op 16 Mei een eigen staat te stichten. Gisteren gingen te Lake Success geruchten, volgens welke de Ame rikaanse delegatie geen officiele re- solutie tot instelling van een be heerschap over Palestina zal indie nen, voordat president Truman van daag (Donderdag), een krachtige verklaring zal afleggen over het Amerikaanse standpunt. In deze verklaring zou de weg worden ge- baand voor de erkenning van een Joodse staat in Palestina als een souvereine grootheid. Hiermede zou Truman de Zionisten willen gerust stellen. Volgens de „Star Times" zou Generaal Eisenhower aan leden van de Democratische Partij verklaard hebben, dat hij op grond van de wijziging, die in de wereldsituatie is gekomen na zijn laatste verkla- ringen. het plan heeft zich opnieuw te beraden. of hij zich voor de pre- siden'tsverkiezingen candidaat zal stellen. ACRE A/—HAIF ^NABLUS? TEL-AVIV, JAFFA AMMAN oLYDDA ARAB. HAVEN rVE BESTRIJDING van het com- L* munisme moeten we zuiver houden, zegt het „Parool". dat on langs door de plaatsing van het ver- wrongen beeld, dat de dubbelhartige Fierlinger van de ontwikkeling in Tsjecho-Slowakije gaf, stof leverde voor communistische propaganda, waarvan de CJP.N.'ers verleden week in het Kamerdebat gretig ge bruik maakten! Zuiver houden. Accoord. Maar als er dan, in de kolommen van het ..Parool", en door de Parool-redac- teur Goedhart in de kolommen van de Handelingen der Tweede Ka- mer, gesproken wordt over de nood zaak van „radicale, positiair. progressieve. sociale en economi sche politiek", dan valt de vraag te stellen wat dan wel concreet met deze dikke woorden is bedoeld. Wij zijn ook, en niet vandaag voor het eerst, van mening. dat or hier en daar iets radicaals gebeuren moet, maar wij vrezen, dat we des- ondanks niet hetzelfde bedoelen. Het is nog betrekkelijk kort ge leden. dat met name de Parollsten e. d. heil zagen in een „actieve" en een ..weerbare" democratic, met medewerking van de commu nisten. Die Parolisten waren de enige dwalenden niet. En dan dat „wind uit de zeilen" nemen van de communisten! Wie de actie zuiver wil houden. dient te bedenken, dat die zeil-manoeuvre hopeloos werk is. De communisten houden zich nl. ook niet aan de re- gels van dit ..nautische" spel. Wanneer de Regering morgen gesteld dat ze zo dwaas zou zijn! zou voorstellen, het arbeidersloon zonder meer op minimum f50.te bepalen (zoals de C.P.N.-koers nu staat), dan kan men er zeker van zijn. dat de bolsjewieken menen, dat het nu 55 of 60 moet zijn, alleen maar om te overtroeven. Wij willen maar zeggen: deze lieden bevredigt men toch nooit. Dat ligt nu eenmaal niet in de aard van het beestje. Wanneer men meent, de wind uit hun zeil te pakken te heb ben, ontketenen ze een nieuwe storm. Alleen maar om de aardig- heid van het stormpje. En daar kan zuiver-gehouden staatkunde niet tegen op, omdat dit geen demago- gisch aardigheidje, maar serieus werk in het algemeen belang, is! HET VRIJE VOLK schrijft over de samenwerking met de Com munisten. Deze is er met de P.v.d.A. nooit geweest. zegt het blad en het noemt enige voorbeelden. Zij zijn niet van de gelukkigste aard. Neem Noordholland. Wie stuurde het, ten koste van alles, bij herha- ling, en na twee diepgaande con- flicten met de K.V.P., aan op de verkiezing van een communist in Gedeputeerde Staten van Noord holland! Wie nam het initiatief tot een college-samenstelling in Amster dam, met twee communistische wethouders? Wie dreef in Rotterdam de ver kiezing van een communist in het dagelijks bestuur der gemeente door? N o e m dat dan geen samenwer king, maar wat is het anders? En kwamen de veelvuldige ver kiezingen van P.v.d.A. en C.P.N, wethouders, met uitsluiting van de bona-fide andere partijen, in ver- scheidene gemeenten van ons ge- west, tot stand zonder overleg en samenspreking, en mag dit dan geen samenwerking heten, waarvan nu de funeste gevolgen worden onder- vonden. Wij kunnen het billijken, dat het „V.V." zich verdedigt tegen uitla- tingen van „Trouw", dat het in zijn afkeer tegen de P.v.d.A. wel wat ver zoekt. Maar de geschiedenis van na de bevrijding, die de democrati sche socialisten belast, is nu een maal z6 maar niet uit te vlakken. Er is toen van die zijde veel te veel met de communisten gecoquet- teerd. En daar plukken we nu nog de wrange vruchten van!

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1