OM ERIC'S LIEFDE Waar ieder naar hunkert: post von thuis De schat, die de K.L.M.-vogel ons bracht UIT DE KERMIS DER WERELD Euwe kwam inzinking niet te boven Het Vaticaan en de verkiezingen in Italie UITBRFIDING JAARBEURS NOODZAKELIJK RADIO NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Donderdog 25 Maart 1948 PAC. 3 Logboek van een troepenschip Zei U iets? Naar vv/y vernemen: WERELDKAMPIOENSCHAP SCHAKEN^ Verjaardagspresentje voor Smyslov Zaligverklaring van Frere Benilde De lSe April wordt met vertrouwen tegemoet gezien Buitenlandse concurrence zal niet uitblijven programma Goede Vrijdag Fabriek van Zwarte Piet Ambtenaren veroordeeld Belgische Raad van State in ons land Goede Vrijdag Petroleumventers klagen Veesmokkel op grote schaal FEUILLETON door HARRIS BURLAND Er 7,ijn twee vreugden voor de jmss%giers in 's konings wapeprok op een schip, dat in Port Said ge- meerd Hgt, wanneer zij niet aan wal mogen komen. De eerste is de itandel of liever het spannende spel van loven en bieden, dat de qnintessens uitmaakt van alle handel in het Oosten. De jongens kunnen er maar niet genoeg van krijgen, al evenmin als de parle- vinkers, die tot laat in de avond met hnn bootjes iangszij van het schip bltfven liggen en de volgen- de ochtend voor dag en dauw al weer op hun post zijn. Zij mogen niet aan boord komen. Dat zal u na het sterke verhaal, dat ik u deed, wel niet verwonderen. Alleen een paar vertegenwoordigers van enkele betrouwbare firma's hebben toestemming hun winkeltje op een dek op te slaan en zo is het schip 's avonds een bazar. De han- delsgeest is groot bij dit volk en zelfs de matrozen, die met bootjes van de Kanaalmaatschappij, op het schip getakeld, de tocht door het Suezkanaal meemaken om voor het passeren van een tegenligger de trossen vast te maken, slijten de tijd met een klein handeltje. Het Oos- waarvan het vaderland zich geen voorstelling kan maken. V«f en twintigduizend brieven met een gezamenlijk gewicht van 250 kg. hebben deze vicr en twin- tighonderd man geproduceerd in tien dagen. Vijf en twintig dui- zend maal verwijlden de gedach- ten van een Indie-vaarder bij zijn huis en bij hen die hem lief zijn. Een soldatenhart is gevoelig en 't is ruim. Het is een huis met vele ka- mers. Maar soms bevat het maar een kamer, maar die is er dan ook een van formaat. Dat was het geval bij die jongen op de „Klipfontein", die in September 1946 tussen Rotterdam en Port Said 36 brieven schreef, alle aan een en hetzelfde meisje. Hij is er op het ogenblik nog recordhou- der mee. Maar hier op de „Volen- dam" zijn er, die hem dicht op de hielen zaten. Nu hebben we post gehad. Post van Huis. Brieven, de een veel brieven, de andere weinig. Er waren er ook en eigenlijk was dat ellendig die er geen kregen. Thuisblijvers, u kunt u niet voor- stellen, wat het voor een soldaat wil zeggen, iets van huis te horen. Daar laat hij zijn hapje voor staan. Zo'n ten, zoals het Westen "dat kent uit brief wordt gelezen, en herlezen be- a** crtrrtnTHAQ van dnizend en £6n j waard en nog eens gelezen. Ze de sprookjes van duizend en nacht is een droombeeld. Althans in deze havenstad Port Said. Op de hoek van elke hoofdstraat staat een verkeerslicht met twee politieagen- ten en de autobus, die wij vanoch- tend langs de kanaalweg zien rij- i den, kon ook het busje zijn van Utrecht en Vreeswijk, van Den Haag en Noordwijk of Gilze-Rijen en van Breda. Het is 'n bevreemdend men- gelmoes van Oosterse dro6m en van Westerse zakelijkheid. Maar dit Oosten zoals't is, is niet minder fascinerend als het Oosten van de sprookjes. We liggen bij de oliehaven en de schilderachtige ka- de van het moderne Port Said met haar wuivende palmbomen, haar Oosterse gebouwen en haar veel- kleurige lichtreclames, is ver hier vandaan. Op dit ogenblik wandelt Johny Walk^y, still going strong, in een kleurig neonpak gestoken, op 't dak van een der gebouwen. Wij zien er niets van hier op de „Volendam maar dat hindert niet, nog steeds zijn er het sjachervolk, dat ons trouw bleef vergezellen en een koop- koorts heeft veroorzaakt, die blijft voortduren tot de taptoe. Er is nog een tweede vreugde in deze kanaalhaven. En die is de groot ste welke de jongens smaakten op deze reis. Want gisteren was Neder- land ons meer nabij dan ooit: de mail is aan boord. Een der zilveren vogels van de K.L.M. bracht haar hier heen. Het was een tintelende vreugde om te zien, hoe de kostbare postzakken langs de statietrap aan boord werden gedragen, voorzichtig en met eerbied. als waren het zak- ken goud. En het wds ook goud neen het was beter dan goud, het was waardevoller dan al het goud van de wereld. Het was een ortme- teliike schat van zorg en liefde, van trouw en aanhankelijkheid die door de vice-consul te Port Said, de heer Rose, hier aan de jongens werd ge- bracht. Het was het hart van Ne- derland, dat zijn kinderen met ver- geet. Zij kennen hun plicht, deze mannen en zij zijn gegaan, toen het vaderland hen riep. Maar hun ge- dachten zijn bij hun geliefden, ginds in Nederland. Zij hebben zelf ge- schreven, deze jongens op de „vo- lendam" met een vuur en ijver, n vreugde en een troost, ze is een steun en een hulp. Ze is de zachte hand van een moeder, die even, tus sen waken en dromen in de schom- melende hangmat, als bij een klei- ne jongen het haar van het voor- hoofd strijkt, ze is de vertrouwde stem van een vader, het lieve gelaat van een vrouw of meisje, dat als een verschijning even voor het geestes- oog treedt en weerkeert telkens weer in een stil, verloren ogenblik. Daarom, gij die in Nederland blijft, vergeet hen niet en laat hen niet alleen. Zij vragen daarom en naar- mate zij langer weg zijn des te meer. Hij stond geleund over de verschan- sing en staarde in zee. Roerloos. „Een brief gehad?" vroeg ik. Hij draaide zijn hoofd om. Toen keek ik in zijn ogen en begreep het. „Nee". Ik zweeg. ..Misschien te laat?" zei ik toen. Hij antwoordde niet. „Verdomme", vloekte hij. „Ver- domme". Dan draaide hij zich om en liep schielijk weg. Het sneed me door de ziel. Dit niet, Nederland. dit niet. Was er niemand. die deze jongen schreef? Misschien. Maar mogelijk was de brief niet juist geadresseerd. Daarom: besteed hieraan de nodige aandacht en doe het goed. Dat is: naam, rang, legernummer en vervol- gens: „aan boord s.s. „Volendam". Hij, aan wie u schrijft, zal u dank- baar zijn. Drie ambtenaren van de R.V-1- te Arnhem hebben wegens cor- ruptieve praktijken gevangenis- straf tegen zich horen eisen. Er was daar .ook in ander opzicht een en ander niet in de haak. Dat culmineerde in deze zin: Lage lonen, grote verleiding. Twee factoren, die intussen geen afdoende verontschuldiging zijn. Een excuus is ook niet dat de omkoperij pas begon, toen be- kend was geworden, dat een broer van een minister een mooie auto kreeg, hoewel hij daar geen behoefte aan had. Maar het voor beeld uit den Haag, dat de verdediger vertel- de bij de behandeling van de strafzaak, was niet fraai. Be- paald verontrustend echter was de mededeling, dat „de inspec- teur" (blijkbaar van de R.V.I.) die dit geval van corruptie in hogere Haagse kringen, aanhan- gig heeft gemaakt, o nt si a- g e n was. Dit lijkt me een punt, dat volstrekt nader onderzoek vendient. Want als het waar zou zijn, zou het zeer ernstig wezen. Het zou de grondslag van de rechtstaat doen wankelen en is de geschiedenis van die knoei- ende tabakshandelaar niet zo heel erg gebleken. De tabak was aan be- derf onderhevig en hij verkocht de zaak maar buiten de instanties om. Tja, wat wil je; werd de verpleegster, die uit het „schertskon I deserteerdet, yrijge- sproken. Wat nu met deze militaire schoonhedan. Het Ministerie heeft nog geen uitspraak gedaan en me- vrouw de commandante zit nog steeds boos achter haar majoors- bureau; hield de Antwerpse politic een Nederlander uit Breda aan, die zijn emplooy zocht in het stelen van auto's. Bij huiszoeking werd een auto gevonden. Waar?? Vermoede- lijk onder de divan: kregen 2 inspecteurs van politie uit de Haarlemmermeer ieder 3 jaar gevangenisstraf, omdat ze indertijd 25 Joden hadden opgespoord, die geen van alien zijn teruggekeerd, terwijl een ronselaar voor de S.S. uit Leeuwarden levenslang kreeg* overleed te Hoogezand mevrouw Tallen-Strabbipg in de leeftijd van 102 jggr. Veertien dagen geleden had ze nog in voile gezondheid haar verjaardag gevierd. Kranig, om vier moderne oorlogen te kunnen overleven: bracht de „Johan de Wit" de recnisiaai auen c het oude adagium doen verloren f fl^Csen^ukO^ gaan, dat er nog rechters zijn in geest, binnen. Zij werd met het HANDEL IN DAGHITJES In Engeland is een firma gevestigd, die dienstmeisjes naar Amerika exporteert en waardoor dollardevie- zen worden verdiend. Voorwaarden zijn: ge- zond, kunnen chauf- feren en getuigschrif- ten van de laatste vijf jaar Wie kunnen een dergelijke walgelijke blanke slavinnenhan- del goedkeuren? De - viezen! ACTETEEL. Een nieuwe aanrecht kan alleen door de Wederopbouw worden toegekend aan huis- vrouwen, wanneer ze onderstaande vragen hebben ingevuld: 1. Hoe hoog is uw linker-oor boven de aanrecht wanneer u 's middags op uw te- nen staat? 2. Waar legt u de zeep? 3. Kunt u de water- kraan met uw voet opendraaien? De andere 1736 vra gen behoeven niet te worden ingevuld voor October a.s. wanneer een nieuw stel vragen er aan zullen worden toegevoegd. M'n kleu- tertje, m'n kleutertje, wat doe je in 't veld? SCHRIKKELJAAR Jan Norfolk en Wil: liam Duveen, allebei 25 jaar oud, wonende in Londen, adverteer- den en vroegen om „schrikkeljaar-aan- zoeken". Ze kregen 19 huwelijks-aanzoeken. kunnen geen keus ma ken en hebben beslo- ten vrijgezel te blij- ven. HU „FAHRT" TE LAAT Een Duitse krijgsge- vangene, die in Enge land werd vrijgelaten en naar Duitsland werd teruggeatuurd, slaagde er in zich tot tweemaal toe terug naar Engeland te smokkelen. Jammer, dat Hitler dood is, an- ders kon hij deze in- lichten over zijn ma- nier om in Engeland te komen. SPULBAAS Tragn van de Willem Bctrendsz". Te Vlaardingen is het tank- schip „Mijdrecht" aangekomen met traan van onze walvisjagers. Tijdens het lossen van de vaten. gaan den Haag Op Zondag Beloken Pasen (4 April) zal in de Sint Pieter de Die- naar Gods Frfere Benilde (Pierre Romangon) van de Congregatie der Broeders van de Christelijke Scho- len plechtig worden zaligverklaard. Dit is de enige zaligverklaring, welke dit jaar zal geschieden. Alle andere Zalig- en Heiligverklaringen worden krachtens besluit van de H. Vader opgeschort tot de viering van het H. Jaar in 1950. Broeder Benilde werd in 1805 te Auvergne geboren en trad op 15- jarige leeftijd in het ,£l0.°ster1QJ'oe Aurillac. Hij stierf op 13 Aug. 1862. De Congregatie van Broeders der Christelijke Scholen werd in 1680 gesticht door de H. Johannes Bap tist de la Salle en houdt zich bezig met de opvoeding en het onderwijs van de jeugd in scholen, colleges en soortgelijke inrichtingen. De Con gregatie telt thans 15.000 religieuze broeders in 1400 huizen, verspreid over de gehele wereld. geest, volkslied en met veel bloemen en blijdschap ontvangen. Haar baby van 11 maanden deelde in de feest- vreugde en kraaide lustig mee; gaat de verkoop van de Damgrond uitstekend. Duizenden guldens ko men binnen. Laat ook de nagelate- nen der oorlogsslachtoffers een Za lig Paasfeest vieren. De afgebroken partij uit de 9de ronde Smyslov-Euwe is door Euwe na de 70ste zet van Smy slov opgegeven. De stand luidt thans: 1. Botwinnik 5 uit 7. 2. en 3. Reshevsky en Keres 4 uit 7. 4. Smyslov 4 uit 8. 5. Euwe 1 uit 7. GOEDE VRIJDAG HILVERSUM I: 7.30 Gram, pla ten* 8.15 Lijdenskoralen; 9.15 Zie- kenbezoek; 11.00 Passiemuziek van J. S. Bach; 12.30 Oude sonates; 13.15 Orgelmuziek; 13.30 Goede Vrijdag- overdenking; 16.00 Voordrachten over Goede Vrijdag; 17.00 Van oude en nieuwe schrijvers; 18.15 „De or- ganisatie van het bedrijfsleven"; 18.30 Progr. Ned. Strijdkrachten; 19.25 Geestelijke liederen; 19.30 Kerkdienst; 21.00 Stabat Mater; 22.30 Kwartet; 22.45 Avondoverden- king; 23.30 Slotaccoorden. HILVERSUM II: 7.15 Muziek bij het ontbijt; 8.50 Voor de huisvrouw 9.35 Gram, platen; 10.00 Morgenwij- ding; 10.25 Gram, platen; 11.00 Voordracht; 12.00 The Romancers; 12.33 Sportreportage; 13.15 Kamer- muziek; 14.00 Kookkunst; 15.20 Orgel, viool of schaken; 16.30 Tus sen twaalf en zestien; 17.00 Gram, platen; 18.15 Felicitatie-programma 18.40 Jan Corduwener; 19.15 „Ne- derland op zee"; 21.00 Men vraagt en wij draaien; 22.00 Buitenlands weekoverzicht; 22.45 Avondwijding; 23.15 Symphonisch concert. Eigenlijke naam: „Parasceve" d.i. „Paraskeue" het Griekse woord voor „Voorbereiding". Reeds bij de Joden een bijzon- dere dag: daags voor de grootste Sabbath van het jaar. Bij de christenen geworden tot: de dag van Christus' dood, en z6 ook voorbereiding van de viering der Opstanding. Kruisverering te Jeruzalem ontstaan, voor- beeld voor de viering van alle andere kerken. Reeds de Griek se naam, nog in onze Missalen, en verder de gehele plechtig- heid van deze dag, in verloop en bestanddelen, tonen, dat trouw is bewaard het karakter van een viering der H. Geheimen, zoals het in de eerste Christeneeuwen ging. (Enkele t ijzonderheden zijn later in het Westen toege voegd, b.v. de ratel; maar an dere, b.v. het zwijgen van het orgel, niet te verklaren als te- ken van droefheid, maar door- dat de toestand is bewaard van lang voor men orgels in de ker ken kende). Zoals wij ze vieren, dateren de plechtigheden uit de Vile eeuw; na de Vllle eeuw werd de „Missa Prae-sanctifica- torum" eraan toegevoegd: een tutdelen der Eucharistie zander H. Mis, zoals oorspronkelijk meer gebeurde in de Vasten. (Van onze bijzondere correspondent) Italie staat in het middelpunt van de internationale belangstel- ling. Een ieder voelt, dat het voor Rusland van groot belang is Italie en met Italie het Vaticaan, onder 't aantal landen te brengen, die door de eigen inheemse communisten onder zijn invloedssfeer gebracht zijn. Op 18 April a.s. worden in Italie de algemene verkiezingen voor de beide kamers gehouden, 'n kracht- meting der politieke partijen. Zo men nog van partijen mag spreken. Het zou beter gezegd kunnen wor den: een krachtmeting van het com- munistisch en anti-communistisch blok, de twee blokken, welke zich onder de Italiaanse bevolking na de staatsgreep in Praag meer en meer aftekenen. En terwijl Rusland op een meerderheid der communisti- sche partij hoopt, heeft Amerika reeds gedreigd in dat geval Italie voor het Marshall-plan uit te scha- kelen. De verkiezingscampagne, welke tot nu toe met redevoeringen ge- voerd is en waarbij wonderlijk voor het Italiaans temperament elke handgemeen tussen de tegenstan- ders tot nu toe vermeden is, nadert haar climax. Verleden Zondag hyeft de communistische leider Togliatti ziin toehoorders duidelijk trachten te maken, dat het land na twee ja- ren christen-democratische regering economisch op de afgrond staat, ter wijl de minister-president De Uas- peri de Italianen op het hart drukt hun stemplicht voor alles te vervul- len en minstens rechts te stemmen, willen zij in de naaste toekomst niet van stemrecht beroofd worden en weder vervallen in een dictatoriale regering, maar enkele graadjes er- ger dan het fascistisch regiem. Ook de Paus heeft Zijn herder- lijke stem doen horen om de Ita lianen op te wekken hun stemplicht te vervullen. Zijne Heiligheid heeft het middel hiertoe verleden week gevonden door in een audientie de pastoors, kapelaans en vastenpredi- kers van Rome om Zich heen te verzamelen. In de aanvang van de vastentijd hebben de predikers der lijdensmeditaties elk jaar hun spe- ciale audientie bij de Paus. De op- roep voor een tweede audientie, halverwege de vastentijd, is iets buitengewoons geweest. In Zijn toespraak heeft de Paus hun gevraagd zich op de preekstoel niet op zuiver politiek terrein te bewegen, maar daarmede wilde Z.H. niet ontkennen, dat op politiek ter rein ook vele vraagstukken liggen, die met het geestelijk belang der bevolking nauw verband houden. Daarom nodigde de Paus de geeste- lijkheid van Rome uit, de gelovigen te wijzen op hun stemplicht en voor tg houden, hun stem uit te brengen op candidaten, van wie men ver- wachten mag, dat zij het geestelijk belang der bevolking niet benadelen Het niet volbrengen van de stem plicht noemde de Paus bij deze ge- legenheid een verzuim in een be- langrijke gewetenszaak, dus met het gevolg, dat de niet-stemmer zich aan een doodzonde schuldig maakt. Zo men bedenkt. dat de Paus voor het Italiaanse volk sprak. waarvan het grootste gedeelte alle politieke scholing mist, daar onder het 22- jarig fascistisch regiem elke P°h- tieke opvoeding onmogelijk en uit- gesloten was en er tot nu toe in Italie geen algemeen verbod be- staat tegen het lidmaatschap van een niet-katholieke politieke partij, moet men in de verklaring van de Paus op de audientie aan de geeste- lijkheid van Rome een maatregel zien, die de Italiaanse katholieken meer en meer verplicht actief lid te worden van de katholieke staats- partij. Men kan er verzekerd van zijn. dat de communisten ook in Italie alles zullen proberen en zelfs ille- gale middelen zullen aanwenden om een zo groot mogelijk aantal stem- men op zich te verenigen. Na Tsje- cho-Slowakije en Finland komt Italie in het doelwit van Moskou's politiek. Maar Rome is geen Praag. Het Italiaanse Ministerie telt sedert de laatste kabinetshervorming van ver leden jaar Juni geen enkele commu nistische of uiterst links socialisti- sche minister. Uit de verkiezings- rede van De Gasperi van Zondag jl waarin hij in openhartige woorden verklaart, dat geen samenwerking met de communisten mogelijk is, daar zij de hoofdleiding voor hun politieke daden van een buiten landse mogendheid aangewezen krijgen, kan men afleiden, dat de minister-president met dit afdoende systeem van uitsluiting ook na de verkiezingen wenst door te gaan. Maar Rome is geen Praag. In Italie bestaan ook geheime communisti sche paramilitaire organisaties. De Gasperi heeft in zijn verkiezings- rede het Italiaanse volk voor deze naar het schijnt in het Noorden van Italie goed georganiseerde volks- politie gewaarschuwd. Maar de Mi nister van Binnenlandse Zaken zet met buitengewoon goed succes de na- en opsporingen van wapens voort. Togliatti zal de gelegenheid niet krijgen zijn volkspolitie op een- zelfde tijdstip in grccte getale en op vele nlaatsen actief te doen optre- den. Een eventueel plaatselijk of tijdelijk optfeden van deze volks politie wordt zonder twiifel door de van communisten geheel gezuiverde staatsnolitie de kop ingedrukt. De Gasperi vraagt in zijn verkie- zingsrede niet uitsluitend op zijn I partij te stemmen. maar eist van zijn toehoorders, dat zij hun stem zullen weigeren aan de communisten. Hij leidt de campagne in een zuiver anti-communistische geest en dit is hem des te gemakkelijker door het voorbeeld van Praag tot in bijzon- derheden te ontleden. Zowel in Vaticaanse als in poli tiek rechtse kringen is men over- tuigd vqji een overwinning in deze verkiezingen voor de christen-demo- craten en ziet men daarom met vol vertrouwen deze krachtmeting der politieke partijen tegemoet. De rechtbank te Assen heeft uit spraak gedaan in de zaak van de rijwielfabriek ..Primarius" te Mep- pel, waarbij vrijwel het gehele per- soneel was betrokken. Gedurende een drietal jaren heeft men van hoog tot laag alle begrippen van eerlijkheid op een accoordje ge- gooid. Grote hoeveelheden rijwiel- onderdelen verdwenen o.m. naar de zwarte markt. De hoofddader, een 27 jarige rij- wielmonteur, een schoonzoon van de directeur, werd conform de eis tot een jaar met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk ver- oordeeld. terwijl ook de overige straffen bevestigd werden. Voor de Arnhemse rechtbank stonden de ambtenaren van de Rijksverkeersinspectie aldaar te- recht, die zich schuldig hadden ge maakt aan frauduleuze handelingen Zij namen beloningen aan. gaven aan bepaalde mensen voorkeur en behandelden aanvragen met grote willekeur, zodat verschillende per- sonen in de gelegenheid werden ge- steld om auto's te kopen. Tegen deze ambtenaren werd een jaar gevangenisstraf met aftrek ge- eist, terwijl een vertegenwoordiger, die als tussenpersoon' was opgetre- den 7 maanden met aftrek tegen zich hoorde eisen. De NEDERLANDSE Jaarbeurs heeft thans dringende behoefte aan uitbreiding met een /mmte; welke even groot is als die waar over zij thans, met drie vaste gebouwen. twee hallen en het open terrein aan de Croeselaan be- schikt. In deze behoefte kan wor den voorzien door het tot stajjd brengen van het drie-ledlge bouw- plan, hetwelk omvat: Uitbreiding op het Vreeburg met een vierde vast gebouw, waarmede een einde zal komen aan de bonw op dat terrein. Bonw van een enorme machine- hal van 200 x 120 meter op het terrein aan de Croeselaan. Stiehting van een permanent administratlegebonw ter veryan- ging van het thans ruim *>0 jaar in gfbruik zljnde houten ge- bouwtje. Komt dit plan tot stand, waarvan men als er een keus gedaan moet worden aan de machinehal de voorkeur zou moeten geven. die ho- pelijk in het najaar 1949 (althans vor een derde gedeelte) gereed zou kunnen zijn, dan zou de Jaarbeurs trots kunnen gaan op het bezit van een gebouw, waar de grootste loco- motieven ter wereld en de langste rijtuigen en wagons do.or middel van een traverse op een der in deze hal ontworpen sporen zullen kun nen worden binnengebracht; terwijl aan de Zuidzijde van deze hal. dwars op het Merwedekanaal. over de gehele breedte van de hal een haven is ontworpen. Bovendien zijn over de gehele lengte van de hal drie naast elkaar gelegen kraan- sporen ontworpen, elk met een breedte van 26 meter, welke geza menlijk een hefvermogen zullen be- zitten van 100 ton. Is dit alles nood- zakelijk? De steeds stijgende lijn in de ontwikkeling der Nederlandse Jaarbeurs na de bevriiding; het fe'it, dat er veel te veel afgewezen moet worden op aanvragen van ..oude" deelnemers en op aanvragen van nieuwe candidaten (welker verlan- gen slechts voor 5.5 kunnen in- gewilligd worden) en de overwe- ging. dat wij in de Benelux-samen- werking veel meer kansen zullen moeten geven aan Belgie en Lu xemburg vooral: dit alles kan zeker gelden als een complex van klem- mende argumenten, om de bij deze overheid ingediende aanvrage om vergunning tot uitvoering van de bouwplannen der Jaarbeurs op al- lerkortste termijn in te willigen, aldus werd van bestuurszijde na- drukkelijk betoogd. De kansen voor de Nederlandse Beurs zi.in nu gro- ter dan ooit. Komen wij t e la a t, dan zullen Belgie en speciaal Brus- sel. de kansen zeker dubbel weten te benutten. Wij mogen er niet blind voor zijn, dat het Duitse bedrijfs leven weer kan gaan opleven nu de Beurzen te Hannover. Keulen en Leipzig weder bezig zijn, zich her te richten. Het plan voor de bouw van de machinehal is begroo op f 6 millioen, berekend naar het huidige prijspeil en in drie jaar zou dit plan verwerkelijkt kunnen worden; de kosten van het vierde vaste gebouw worden begroot op 2"i a 3 millioen en de bouw van een nieuw secretariaat op pl.m. o ton. In totaal zou voor het heie bouwplan dus pl.m. 10 millioen be- nodigd zijn. Dat is niet gering maar als men overweegt, welke belangen op het spel staan en grotendeels af- hangen van de verwerkelijking van dit plan, dan zal men moeten vast- stellen, dat hier een groots plan is ingediend, dat urgent is en praeva- lent geacht moet worden. Op het ogenblik vertoeft in ons land een deputatie uit de nog slechts kort geleden in het leven geroepen Belgische Raad van State, t.w. de heer Suetens, voorzitter en de h.h. Mast en Lepage, beiden leden van die raad. De deputatie is naar Nederland gekomen teneinde zich op de hoogte te stellen van de organisatie en de werkwiize van de Raad van State in ons land. Woensdag woonden de Belgische Staatsraden de openbare vergade- ring van de afdelingen voor de ge- schillen van bestuur bij. Gisteravond werd in het Kurhaus de partij Smyslov-Euwe, welke was onderbroken in de volgende EtWit*S Smyslov); Kgl. Lb4 en d3, Pfl, pi a2. b3, d5, e4. f3, g4 en h4. Zwart: (Euwe): Kd7, La8 en h6, Pe7, pi a6. b5. d6. e5, f7, g6 en h5. als volgt voortgezet: 41h5 x g4 42.' f3 x g4 Lh6 cl De raadsheer zoekt een groter ar- beidsveld. 43. g4g5 La8—b7 44. Kgl—f2 Pe7—c8 Wit beheerst meer terrein en Zwart moet zich voorzichtig verdedigen. 45. Pfl—e3 Kd7e7 46. Lb4a5 Lcla3 47. Kf2—g3 La3c5 Een raadsheer staat nu althans gun- stig geplaatst. 48. La5d2 Ke7—f8 Over deze zet dacht Euwe geruime tijd na. Hij neemt bijtijds maat- regelen tegen mogelijke plannen van Wit op de Koningsvleugel. 49 Pe3—c2 Kf8—e7 Nu Wit aan de andere zi.lde gaat opereren keert de Koning terug. 50. Ld3e2 Pc8—a7 51. Ld2a5 Dwingt het paard terug naar c8. 51 Pa7c8 52. Le2—g4 f7—f6 Eindelijk kan Zwart wat ruimte maken. maar inmiddels komt ook Wit's Koningsraadsheer een gunstige plaats innemen. 53. Lg4e6 f6 x g5 54. h4 x g5 Pc8b6 Een geestige manoeuvre, welke Zw. echter een belangrijke nion kost. 55. b3—b4 Pb6c4 Het enigp. daar Zwart anders een stuk verliest. 56. b4 x c5 Pc4 x a5 57. c5 x d6t Als Wit de pion naar c6 zou door- schuiven. kan Zwart rustig slaan, omdat Le6 dan ongedekt zou ko- MJAT IS de mensheid zonder Christus? Wat bent u, wat ben ik zonder Hem? Als Hij er eens niet geweest was, wat dan? Hoe zou het dan met ons gesteld zijn? Was er dan nog wel enig uitzicht in dit leven? Zeg niet, dat u God niet nodig hebt. U zou op het eigenste ogenblik nog neer kunnen storten, levenloos- TJ hebt God wel nodig! Zonder God kunt ge niets, niets! Zie, hoe God u helpt. Hij heeft ook aan u Christus gegeven, Zijn eigen Zoon, die u liefheeft, u persoonlijk, en die voor u ge- storven is aan het kruis, opdat gij voor eeuwig gered zoudt we zen. O mens, wie ge ook bent, bedenk dit morgen en dank God voor de Verlosser. Zie op naar het Kruis van Calvarie, uw red ding, uw heil. Waar vindt ge het? Het Offer van Christus is altijd onder ons in de H. Mis Beseft ge het? MARCUS men. 57. Ke7 x dB Pa5c4 aBa5 b5b4 Kd6—e7 Pc4dB Pd6 X e4 pe4—dBt Pdfi—f7t Pf7—d8 Ke7—f8 58. Le6f7 59 Lf7 x g6 60. Kg3g4 61. Lg6f5 62. LfBe6 63. Pc2—e3 64. Ks4f5 65. Kf5 x e5 66. Ke5—f4 67. Pe3—f5t 68. g5—g6 Het besint er voor Zwart somber uit te zien. 68Pd8 x e6? 69. d5 x e6 a5a4 70. Kf4e5 Zwart geeft het op. En zo heeft Smyslov zijn verjaardag hij was gisteren 27 geworden gevierd met een fraaie. en door zi.in volhardend. weloverwogen spel ook verdiende, overwinning op de oud- wereldkampioen. De Nederl. Bond van Petroleum- detaillisten heeft aan de minister van Economische Zaken een brief gezonden, waarin wordt opgemerkt dat het officiele bericht van 28 Fe- bruari j.l., ten aanzien van het op- lopen van de wereldmarktprijs voor aardolieproducten, eigenaardige ge- volgen heeft. Het publiek is van mening, dat de pri.isverhoging van petroleum ten goede is gekomen aan de venters. Het bestuur heeft reeds de aandacht van het publiek er op gevestigd, dat integendeel in bedoeld officieel bericht staat, dat de verhoging niet kan worden ge- dekt uit de handelsmarges van maatschappij en venters. Het bestuur van de Nederl. Bond van Petroleumdetailiisten beklaagt .zich er over, dat de detaillisten stel- selmatig een lagere toewijzing krij gen. De totale petroleumomzet over 1947 bleef echter gelijk aan dat over 1946. Te Etten zijn door de Rijkspoli- tie 25 veesmokkelaars gearresteerd Deze bende heeft, naar men aan- neemt, meer dan 260 koeien de grens overgebracht met geschat- te totaalwaarde van f 600.000. Op 9 Januari werden 4 der ver- dachten op heterdaad betrapt. Daarmede begon het onderzoek, dat een zeer grote omvang aan- nam en ruim twee maanden duur- de. De opsporingsamtenaren vie- len van de ene verrassing in de andere en eerst na weken inge- spannen'speuren kreeg men vol- doende gegevens in handen om toe te slaan. Het comp!ot strekte zich uit over Zundert, Rijen en Heusden. Deze veesmokkel was mogelijk door de medewerking van een twee- tal V.V.O.-ambtenaren. Voor ver- voer uit de grensstrook naar de veemarkt te Rotterdam zorgden zij* tegen f 25 per koe voor de nodige pa- pieren. Natuurlijk kwamen de bees- ten nooit ter markt, maar zij ver dwenen over de grens. Men is er in geslaagd enige beesten in Belgie te achterhalen. Voor het geld dat de koeien in Belgie opleverden wer den aldaar tapijten gekocht voor f 75.per stuk. De verkoopsprijs nadat de tapijten ons land waren binnengesmokkeld, bedroeg f 200—300. Op elke koe werd op deze wijze gemiddeld f 1500 winst verkregen. 68. Twee bruine, dichtbehaarde ar- men staken tussen de rotsen sme- kend vooruit en het ruige hoofd viel er op neer, de vingers krom- den zich ineen en er klonk 'n jam! merlijk gekreun. Tregat was zo verbijsterd door de verschijning van de man, die hij dood waande, dat hij de eerste ogenblikken totaal niet wist wat hij beginnen moest. Zijn eerste opwel- ling was, hem te doden, hem de keel dicht te knijpen, om zo de mensheid van zijn bestaan te ver- lossen en hem dan diep in de tun nel te slepen, waar nooit lemand hem vinden zou. Doch toen hij de samengeknepen hancVm zag en het erbarmelijke smeken om water hoorde, wist hij opeens dat dit een onmogelijkheid was. Het verschrikkelijke lag nu juist hierin, dat de man zijn ver- stand teruggekregen had en weer spreken kon. Dit kreunende wezen daar voor hem, was geen wild beest maar een mens, die aan een zijner medemensen om erbarming smeek- te Tregat overwoog de mogelijkheid dat de verschrikkelijke inspanning van het gevecht en de ruwe wijze waarop dat hoofd tegen de rotsen geslagen moest zijn, hem misschien zulk een schok bezorgd had, dat het verstand weer was gaan werken. Maar in elk geval was het een vreselijke toestand. Hij voelde met onoverkomelijke stelligheid, dat htl dat wezen daar voor hem met do den kon Hij kon het zelfs met la- ten liggen, achter die hoop puin. Dat zou heel eenvoudig geweest zijn, want Landes was met meer in staat, er zelf over heen te komen Binnen een dag zou hij ongetwij- feld van honger en dorst zijn om- gekomen. Maar Tregat, die met ge- aarzeld had, om het ..wilde beest tot de dood toe te bevechten, kon „de mens" niet aan zijn lot overla- ten Tregat besloot hem te helpen en aan de toekomst over te laten, hoe de talloze moeilijkheden, die hij nu reeds voor zijn geest zag op- stapelen. moesten worden opgelost. Want wat zou er van Simone wor- den* Ik zal water halen", zei hij en sciirok bijna van zijn eigen stem, omdat het hem zo vreemd voor- kwam. tegen dat wezen te kunnen spreken Het was. alsof hij tegen n wolf sprak, die zo juist nog had ge- tracht, hem te verscheuren. Hij ging het strand op naar het beekje, raapte onderweg n lege eiland te zijn en dat hij hem ook water mee terug. De ongelukkige man dronk gretig. sloot met een zucht van voldoening de ogen en legde zijn hoofd weer neer ,.Heb je honger?" vroeg Tregat. Als enig antwoord strekte de man zijn hand uit. Tregat huiverde. Het was nog net de klauw van een wild dier Hij haalde zijn laatste stuk brood uit zijn knapzak te voor- schijn en legde het in de uitgestrek- te hand Landes verslond het gulzlg met grote happen van zijn vergeel- de tanden. Toen het brood op was, hielp-Tre gat de man over de hoop puin en stenen heen en liet hem neerzitten op een rotsblok in het hoi. Geen van beiden zei een woord. Tregat stak zijn pijp op. Landes knipperde tegen het licht, dat van het strand in het hoi weerkaatst werd. Hij scheen half suf. In het daglicht zag hij er nog vreselijker uit, dan ooit tevo- ren. In het gevecht was hij vrese- lijk gekneusd. Een paar tanden waren hem uitgeslagen. Zijn hau*en waren vol geronnen bloed. Zijn achterhoofd was een donkerrode plek. Zijn -armen en beenen zaten vol diepe schrammen en zijn keel droeg nog de blauwe afdrukken van Tregat!'s vingers, Zijn doornatte kleren geleken op het vel van een verdronken beest. Toen Tregat zijn pijp opstak, woei de geurige rook in de richting van Landes. „Tabak?" vroeg hij met een schrapend keelgeluid. „Ja", antwoordde Tregat, hem ziin zakje voorhoudend. Eerst toen schoot hem te binnen, dat de man geen pijp had. Maar deze greep de tabakszak, nam er een flinke prop uit en stak die in zijn mond. ,.Wil je aanstonds mijn pijp heb' ben?" vroeg Tregat. ..Neen. zo is het ook goed ant woordde Landes pruimend. ..Ook zeker schipbreuk geleden?' vroeg hij na een lange tijd. ..Waar zijn we hier? En wat is er met die schurken gebeurd?" „Welke?" vroeg Tregat, die op eens begreep. dat de man zich nog steeds verbeelde op het spinnen- conservenbus op en bracht daarin beschouwde als een schipbreukeling die op het onherbergzame strand was aangespoeld. Lebertl.'... Die vervloekte ke- rels! Als ze maar diep ergens in zee liggen!" ..Ze zijn dood". antwoordde Tre gat. Hij wist, dat hij die man veel te vertellen had en dat het geen gemakkelijke taak zou zijn, hem alles mee te delen. ..Hoe weet je, dat ze dood zijn? vroeg Landes, zijn harige vuisten ballend. „Heb je ze dan op het eiland terug gezien?" Tregat aarzelde even. Maar spoe- dig was zijn besluit gemaakt. om de toestand onbewimpeld onder de ogen te zien. ..We zijn hier op de kust van Europa". „De kust van Europa herhaalde Landes langzaam. ongelovig om zich heen starend. „Kust van Europa? dat moet ik zien!" Hij strompelde overeind en het hoi uit naar het strand toe. Toen zag hij. dat hil zich niet meer in de tropen bevond. Hij streek met de hand over het voorhoofd, als wilde hij trachten. te denken. Alles kwam hem bekend voor, maar het scheen hem. dat hij het slechts in een droom gezien had. Tregat kwam naast hem staan. „Je moet terugkomen", zei hij be- slist. „Je leven is in gevaar! Ze zoeken jc!M Hij greep hem bii zijn arm en trok hem in het hoi terug. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3