I vt ONTWERP-VERKIEZINGSMANIFEST der Katholieke Volkspartij Voor Alkmaar en omgeving Het grote uur voor het christelijk geweten is aangebroken" PAUS PIUS XIISPRAK VAN HET GEVAAR, DAT ROME BEDREIGT H1 Gentleman-boef" beroofde fabrikant van zijn auto Verdere discussies nutteloos VOOR VRIJHEID,VREDE EN WELVAART H Laatste MA AND AG 29 MAAftT 1948 43e JAARGANG - NUMMER 11492 BUREAUX: Enthousiasme van honderdduizenden op het Sint Pietersplein IET GROTE UUR voor het christelijk geweten is aan gebroken, zei de Paus in zijn toespraak vanaf het balcon van de St. Pieter. De H. Vader sprak duidelijk en met nadruk tot de „Romeinen, tot het volk van Italie en van de gehele wereld". Het christelijk geweten moet ontwaken, voor de gevaren, die de geestelijke waarden be- dreigen. De mensheid is ver- plicht, die waarden te redden. Van die taak moet de mens heid zich ten voile be- wust worden, en zich geheel daaraan wijden, anders zou het vreselijk vonnis waarheid worden: „Wie niet met Mij is, is tegen Mij". Wat kunhen we doen? Pauselijke gift voor onze scholen Brand in cabaret te Amsterdam HEVIGE EXPLOSIE TE SEMARANG Nieuwe aardappelen en eerste perziken 28-jarige Amsterdamse middenstander leidde dubbel leven Over Russische voorstellen inzake atoomcontrole Verklaring van Canada, China, Frankrijk en Engeland Welk weer morgen? Het station te Namen kreeg telefonisch bericht, dat een locomo- tief zonder bedienend personeel met een snelheid van 50 kilo meter in de richting van Station Namen raasde. De rit eindigde in een postkantoor en de schade was vanzelfsprekend enorm. De Paasdagen met het heerlijke warme voorjaarsweer waren voor velen een goede gelegenheid om een dagje naar de bloem- bollenvelden te gaan. Rijen fietsers en auto's met de traditionele slingefs gaven de wegen een vrolijk aanzien. MINISTER GIELEN OPENT SCHOOLSTAD Actieve internationaie politiek en duurzaam nieuw verband met Rijksgenoten overzee ET BESTUUR van de K.V.P. heeft een ver kiezingsmanifest doen ont- werpen, dat wij, vandaag en morgen, in zijn geheel zullen plaatsen. 't Zal a.s. Zaterdag door de Partij- raad- worden vastgesteld. Nieuuu Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Aibonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingei 59,, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank EEN BELANGRIJKE GEBEURTENIS was op de morgen van Eer- ste Paasdag, om elf uur Nederlandse tijd, de uitzending van de Paasboodschap van Z.H. Paus Pius XII. Aanvankelijk was slechts bekend, dat de Paus de zegen „Urbi et Orbi" zou geven, doch de H. Vader benutte deze unieke gelegenheid, dat wel driehonderdduizend mensen op het St. Pietersplein ver- zameld waren, om enige van Zijn kernachtige uitspraken over de actuele toestand in Italie te herhalen. De K.R.O. zorgde voor een uitstekende weergave van de uitzending via radio Vaticana en zo kon ook Nederland getuige zijn van het enthousiasme der honderdduizenden, die de Pauselijke toespraak herhaaldelijk door applaus en geroep onderbraken, en ook de Nederlandse luisteraars deelden in de Pauselijke zegen, waaraan een voile aflaat verbonden was. in een tijd van gevaar, aldus de (VU). De Paasbodschap van Katholieke verenigingen en het (ontwerp) verkiezingsmanifest van de Kathohlieke Volkspartij hebben nog eens in meer concrete vorm aangegeven wat we kunnen doen, wat onze t a a k is in de strijd tegen het communisme. Onze taak, in de strijd tegen: dat is het positieve in het negatie- ve. AIs Katholiek Nederland zich daaraan houdt en zich daarnaar richt, zal bet weten, wat het kan doen. De maatschappelijke orde is in- eengestort. Wij moeten ons reken- schap geven van de nieuwe verhou- dingen en ons „klaar bezinnen op onze verantwoordelijkheid", natio- naal en internationaal. De volken van Europa hebben een toekomst van zelfstandig be- staan in de verwezenlijking der beginselen, waaruit de katholieke sociale beweging leeft en werkt. Nu het gevaar nadert zou kun nen nadere'n moeten we de de mocratic versterken, de regering steunen bij haar nieuwe actie, haar gezagsapparaat te versterken met vele ..gezagsgetrouwe Nederlanders' Wij hebben het recht en de plicnt ons te weer te stellen tegen de ter- reur van het communisme, „een der meest weergaloze en duivelse ver- schijnselen van bedrog en volksmis- leiding". Wij moeten voortgaan te streven naar „de waarachtige en volledige ontvoogding van de vierde stand", door realistische, maar ra- dicale structuurvernieuwmg. Pu- bliekrechtelijke bedrijfsorgamsatie! Volwaardige medezeggenschap van de arbeid! Spreiding van particu- lier bezit! Betere rechtsverhoudin- gen in de onderneming! Wij horen klanken van de Nieuwe Gemeenschap, waarvoor de actie tien jaar geleden begon, en die de wereldorlog wreed doorkruiste En zo kwamen de sociale or- ganisaties als vanzelf natuurlijk in de politieke koers. Op hoog niveau: geen keuze recht o f lief de, maar recht fen liefde Wij hebben te verwezenlijken de broe- derlijke gemeenschap onder de mensen. Wat wij nodig hebben, is ..een daden-rijk en liefde-rijk Christen dom". En bij deze wens, bij de om- schrijving van deze roepmg sluit het nieuwe Verkiezingsmanifest van de Katholieke Volkspartij zich aan. Het stelt, de Paasboodschap aan- vullend, vast, dat voor de bestrij- ding van het Communisme nood- zakelijk is. een vast beginsel, een sterke overtuiging. een vooruitstre- vend program fen politieke m a c h t. En een onmisbare aanvulling op de s o c i a 1 e, is de p o. 1 i t i e k e boodschap als zij zegt, dat de Ka tholieke Volkspartij ..niet de enige, maar wel de krachtigste politieke tegenstander van het Communisme is". Daarom moet Katholiek Neder land naast zijn machtige eenheid op sociaal gebied, zijn machtige eenheid op politiek ge bied tonen. ,Als Katholiek Nederland zich daaraan houdt en zich daarnaar richt, zal het weten, wat het kan doen"!. 'IF EVEN angst en ging de Paus voort, en de we reld staat voor wellicht onher- stelbare beslissingen. Een bui- tengewoon zware schaduw drukt op ons. „Hij, die niet blind is, ziet in", aldus de Paus, „hij, die niet waanzinnig is, voelt, dat Rome de wieg, de verbrei- der en de beschermer van eeuwige waarden van leven en beschaving zich in 'n toestand bevindt, die de grootste waakzaamheid en de onvoorwaardelijke bereid- vaardigheid vereistvan hoofd en leden der christenheid." DE H. VADER drong erop aan, dat men niet blinde- lings geloof zou hechten aan de verzekeringen van hen, die verklaard hadden „respectvoox de godsdienst te hebben en na- derhand de heiligste zaken ble- ken te verachten". ,Er is geen plaats", zo zei hij, „voor halfslachtigheid, voor de besluiteloosheid van dege- nen, die geloven twee mees- ters te kunnen dienen. Gij weet, dat sociale rechtvaardig- heid en vrede nimmer geves- tigd kunnen worden, als men de ogen sluit voor het licht van Christus en de oren opent voor de dwalende wereld der agito- ren." DE KERK van Rome is kort geleden het voorwerp van zeer onrechtvaardige aanval- len geweest aldus ging Z.H. verder. Zij is ervan beschul- digd reactionnair te zijn en leerstellingen te steunen, die zij veroordeelt. Zij is ervan be- schuldigd mensen arm te ma- ken, die zij krachtig heeft on- dersteund en nog steeds on- dersteunt. Zij is ervan beschul- digd christelijke leerstellingen te verraden, die zij immer pre- dikt, verdedigt en in practijk brengt. Zij Wordt aangevallen door mensen, die de fouten aandikken van sommige harer ontaarde leden, die de .Kerk zelf het eerst laakt en ernstig bestraft. Hoewel de Kerk al deze onjuiste beschuldigingen van de hand wijst, heeft zij haar aanvallers lief, want ook zij zijn haar zonen en zij no- digt alien uit zich te vereni- gen." Z. H. de Paus heeft in een brief aan Kardinaal de Jong, ter gelegen heid van het Eeuwfeest van het vrije onderwijs in Nederland, mede- gedeeld, dat Z. H. 10.000 gulden ter beschikking heeft gesteld van de katholieke kerk in Nederland ten bate van het katholieke onderwijs. Het cafe-cabaret Alcazar aan het Thorbeckeplein te Amsterdam is Tweede Paasdag door een korte maar hevige brand, die tegen 7 uur in de cafe-ruimte uitbrak, voor het grootste gedeelte in de as gelegd. De overige verdiepingen liepen geen schade op. Met twee stralen wist een motorspuit van de Amsterdamse brandweer het vuur binnen een kwartier te bedwingen. Zondagmiddag is Semarang op- geschrikt door een reeks ontplof- tingen op het haventerrein, door- dat een munitieopslagplaats, be- vattende fosforprojectielen door ■onbekende oorzaak in de lucht vloog. Tien personen zijn gewond, waarvan acht licht. In een tijdsverloop van anderhalf uur volgden zes zware explosies. Wegens de Zondag waren slechts weinig personen op het haventerrein aanwezig. De projectielen legden afstanden van vele honderden me ters af. In het gebouw van de staf te Semarang is glasschade aange- richt. Het reddings- en blussings- werk is geleid door de militaire po-. litie. Verseheidenc personen ont- kwamen door in het water te sprin- gen. De meeste schildwachten zijn gered, doordat de ontploffingen zich verticaal voortplanten. Door de Poeldijkse groenten- en fruitkweker M. C. van Ruyven zijn de eerste kasaardappelen aange- voerd. Voor een dagelijks maal zijn zij nog te duur. Zij brachten f 1.35 tot f 1.55 per kilo op. Door zijn plaatsgenoot G. v. Leeuwen werden de eerste perzikken aangevoerd. De eerste perzik kostte maar liefst f 2.45 In de nacht van Zaterdag op Zondag, ruim een uur na midder- nacht, is de Amsterdamse politie er in geslaagd de hand te leggen op de dader van de overval, die juist een week geleden plaats had onder Uuivendrecht, waarbij een fabrikant uit Leidschendam bnder bedreiging van een revolver, op de provlnciale weg van Weesp naar Scbiphol, beroofd werd van ziin auto, een nieuwe ..Mercury". De wagen werd drie dagen later on- beheerd op de Herengracht te Amsterdam aangetroffen, nadat de bandiet tevergeefs had getracht er een heler voor te vinden. De dader, de 28 jarige P. uit Am- stelveen. was een vrij respectable figuur uit de middenstand, t.w. de eigenaar van een hoedenzaak te Amsterdam. Hij was wegens de slechte financiele toestand van zijn zaak tot zijn daad gekomen. Voorzo- ver bekend was hij tot dusverre in LAKE SUCCESS, 29 Mrt (Reu- ter) Uit naam van Canada, China, Frankrijk en Groot-Brit- tannie en met stilzwUgende goed- keuring van de Verenigde Staten heeft Richard Miles, de Britse afgevaardigde, de Sowjet-Unie in de werkcommissie voor de atoom- energie der Verenigde Naties doen weten, dat ..verdere discussie over de Sowjet-voorstellen met be- trekking tot de atoomcontrole geen enkel nut zou afwerpen". Het voorstel werd door Belgie, Colombia, Argentinie en de V.S. ge- het bezit van een bianco strafre- gister. Hij is gehuwd en vader van twee kinderen en woont te Amstel- veen. Reeds enkele dagen was men de verdachte op het spoor. Zater- dagavond hield hij zich op in een cafe aan het Rembrandtsplein te Amsterdam, dat hij bij sluitingstijd verliet. Nauwelijks had P. de deur achter zich dichtgetrokken of hij liep in de armen der agenten. die hem daar stonden op te wachten. P., die met recht een „gentle- man-boef" kan worden genoemd en die over een even grote dosis bravour als fantasie beschikt, is 'n mysterieuze figuur. Hij heeft zijn arrestatie in hoofd- zaak te wijten aan zijn in het oog lopende, dure kleding, die hem het uiterlijk verleende van een gesoig- neerd buitenlander. Deze kledij ver- gemakkelijkte het de van zijn auto beroofde fabrikant. alsmede de con cierge, die de dader op de Heren gracht uit de Mercury zag stappen, aan de Riikspolitie een signalement te verstrekken. dat thans verbluf- fend nauwkeurig blijkt te zijn ge weest. Weliswaar stond deze ban- diet niet in de politie registers ver- meld, doch informaties links en rechts getrokken, leidden er ten- slotte toe, dat enkele particulieren, aan wie het signalement werd voor- Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig tot Woensdagavond: WISSELENDE BEWOLKING: Zwaar bewoikt met tijdelijke opklaringen en plaatselijk enige regen. Meest ^matige wind tussen Zuid en Zuid-west Nog iets minder zacht. gelegd, daarin de 28-jarige P. uit Amstelveen meenden te herkennen. Deze man, leidde een dubbel le ven. Voor zijn buren en zakenre- laties was hij ogenschijnlijk de in- tegere en solide handelsman, maar bij vele figuren uit de Amster damse onderwereld gold hij als een der hunnen. Het viel de recherche niet moei- lijk Zaterdagavond na te gaan. op welke wijze en waar hij de avond doorbracht. Reeds bij de eerste ondervragmg viel hij door de mand en legde een volledige bekentenis af. De sleutel- tjes van de geroofde Mercury had hij nog in zijn bezit. Voorts is het zwarte papieren masker in besla" genomen, waarvan hij zich tijdens de overval had bediend. Het was in een winkel voor feestartikelen ge- kocht. Het vuurwapen, dat eveneens is opgespoord, blijkt van een kenn's van P. afkomstig te zijn, die toneel- speler van beroep is. Onder een of ander voorwendsel heeft de over- valler deze nietsvermoedende ar tiest bewogen hem dit toneelwapen in bruikleen af te staan. Het is een oude, met roest bedekte revolver, waarvoor de fabrikant uit Leid schendam niet op de ylucht had be- hoeven te gaan. indien hij slechts had geweten, dat er geen schot meer mee kon worden gelost. i steund. Voor de goedkeuring van het voorstel zijn slechts 7 stemmen nodig. Miles stelde voor, het Sowjetplan te verwerpen. (De Sowjet-Unie had voorgesteld, dat binnen het kader van de Veiligheidsraad der V.N. in- ternationale controle zou worden uitgeoefend op het delven en de productie van materiaal voor de atoomenergie. De Sowjet Unie wilde daarenbo- ven de controle eerst toelaten, na dat alle atoom-wapens verboden en vernietigd zouden zijn. De Weste- lijke mogendheden verklaarden zich voorstandsters van internationaie controle op de materialen voor atoomenergie door een lichaam buiten de Veiligheidsraad, het- geen tevens onafhankelijkheid van het vetorecht zou insluiten). Volgens de Viermogendhedenver- klaring zijn de Sowjet-voorstellen ..nutteloos en zouden het gevaar voor een atoom-oorlog niet uitslui- ten". De commissie voor de atoom-ener- gie der V.N., aldus Miles, kan geen plan steunen, waarbij onttrekking van materiaal niet uitgesloten zou zijn of dat geen afdoende middelen biedt om geheime activiteit vast te stellen of om dwangmaatregelen te treffen. Het Plan van Sowjet- Unie is ondoelmatig. Geen land zal afstand doen van zijn atoomwapens, als het niet zeker weet, dat geen enkel ander land ze. kan produceren. Gromyko (Sowjet-Unie) herhaal- de in een rede van bijna een uur de bedkhuldiging, dat de V.S. en tot op zekere hoogte ook Engeland opzet- telijk poogden een werkelijke inter nationaie controle van de atoom energie te verhinderen. Indien iemand de hoop mocht koesteren, dat de Sowjet-Unie de grondbegin- selen van haar plan zou prijsgeven, zou hij bedrogen uitkomen. Miles antwoordde met het verzoek om een onmiddellijke stemming in zake de gemeenschappelijke resolu- tie, doch Gromyko zeide dat hij haar wenste te bestuderen en Maandag a.s. op de volgende bij- eenkomst zou antwoorden. „Ons volk heeft, na meer dan een eeuw van moeizame wetgevende ar beid een onder wij swetgeving ver- kregen, die niet alleen aan de Ne derlandse behoefte en aan de Ne derlandse volksaard op vrij bevre- digende wijze is aangepast, maar die ook in het buitenland grote bewon- dering wekt." Aldus sprak Z. Exc. Dr. J, J, Gie- len, minister van Onderwijs, Kun- sten en Wetenschappen in een rede bij de opening van de katholieke nationale tentoonstelling op onder- wijsgebied „Schoolstad" welke in GROOT is in deze dagen de stoffelijke nood; beangstigend de verwarring der geesten. De Katholiek weet wat ook menig niet-katholiek beseft, dat in de baaierd van deze tijd alleen maar redding en vrede is te verkrijgen door vestiging van een nieuwe maatschappelijke orde, op de grondslag van de zede- lijke normen, 'gelegen in de natuurlijke orde en in de Goddeliike Openbaring, gelijk deze door het Kerkelijk leergezag worden verklaard. Maar weten is niet voldoende; er moet gehandeld worden. Voor de practijk van ons tegenwoordig staatkundig leven betekent dit v66r alles: De noodzaak van een versterkte Katholieke Volkspartij. Het is thans zeker voor alle katholieke Neder landers onafwijsbare staatkunQige noodzaak, daaraan feensgezind en met kracht, in het belang van we reld. land en volk, mee te werken. Bij de verkiezingen in 194b heeft de Katholieke Volkspartij een achtjarenplan opgesteld. Een program van 76 artikelen, alle punten van actuele politiek. In de eerste twee jaren van zijn be- staan zijn belangrijke punten van dit program verwezenlijkt. Wij noemen: op de weg naar verwezenlijking van de belofte der Koninklijke rede van December 1942 is een flink stuk afgelegd, zowel met betrekking tot Indonesie als tot Suriname en de Antillen. de samenwerking tussen Belgie, Nederland en Luxemburg (Bene lux) een voorbeeld voor alle volkeren vorderde gestaag. tussen Engeland, Frankrijk en Benelux kwam een verdrag tot stand, dat de grondslag vormt voor een Westelijke Unie. een wettelijke regeling werd getroffen ter subsidiering van het Bijzonder Hoger Onderwijs. een voorlopige voorziening werd getroffen ten behoeve van ouden van dagen. de Kinderbijslag werd verbe- terd door invoering van het pro- gressie-beginsel. het consumentencrediet bracht uitkomst voor velen. de salarissen van onderwijzers en leraren werden herzien. doeltreffende maatregelen wer den genomen ten behoeve van ge- demobiliseerde militairen. een geslaagde beheersing der inflatie schiep de noodzakelijke export-mogelijkheid. het vraagstuk der politieke de- linquenten werd grotendeels op- gelost. Maar toch. groot zijn nog in deze dagen van wereldarmoede en dus ook van nationale armoede de nood en de ontevredenheid in brede groepen van ons volk. De spanning tussen lonen en prijzen, vooral voor grote gezin- nen, is nog zorgwekkend. De salarissen en inkomens van vele ambtenaren en zelfstandigen zijn nauwelijks voldoende voor de dagelijkse levensbehoeften. In land- en tuinbouw heerst ontevredenheid. De middenstand en het bedrijfs- leven voelen zich bekneld door talloze voorschriften en een vaak eindeloze bureaucratie. Tienduizenden zoeken een pas- sende woning. Nog steeds is er geen bevredi- gende regeling voor de vergoe- ding der oorlogsschade. Groot zijn nog de noden en zorgen van de inwoners van In donesie, zowel Nederlanders ,als Indonesiers. Vele vaders, echtgenoten en verloofden zijn overzee, van hun dierbaren gescheiden, zonder uit- zicht op een spoedig terugkeer. En boven dit alles hangt de donkere schaduw van een nieuwe oorlogsdreiging. Daarom legt de Katholieke Volkspartij bij de verkiezingen van 1948. on der volledige handhaving van het urgentie-program 1946, de voile nadruk op de volgende, uiterst belangrijke punten. Het is haar vaste wil, de voile kracht van haar beginselen, over tuiging, wetenschap en politieke macht in de strijd te blijven wer- pen, om deze noodzakelijke voor- waarden voor vrijheid, vrede en welvaart, zo spoedig en zo voile- dig mogelijk te verwezenlijken. I. Internationaal. 1. Het verdedigen van West- Europa tegen t lere aanval van buitenaf of van binnenuit; daarnaast: het verkrijgen en benutten van de noodzakelijke economise Ij^fi- nanciele hulp van buiten, om ons door onze arbeid en onze sober- heid weer te kunnen herstellen van alle gevolgen van oorlogs- en bezettingsgeweld. 2. Het voeren van een interna tionaie politiek, die ons de vriend- s'chap verzekert vooral van die landen, van wie geen aanval te vrezen is, en die bereid zijn om met "ons samen te werken tot het vestigen van een nieuwe interna tionaie orde van Vrijheid, Vrede en Welvaart. Daarom: 3. Het uitbouwen van Benelux op korte termijn tot een Unie, met gemeenschappelijke economische structuur en met gemeenschappe lijke organen voor welvaart en verdediging, waarih redelijke volksinvloed tot uiting komt. 4. Het versterken van de Wes telijke Unie als federale verbin- ding met gemeenschappelijke or ganen en het richten van deze Westelijke Unie op een democra- tische ordening van een interna tionaie gemeenschap op de grond- slagen van natuurrecht en Open- baring. 5. Het met alle kracht mede- werken aan een doeltreffende organisatie der Verenigde' Naties en de met haar samenwerkende bijzondere lichamen. II. In het Rijk in zijn geheel. Het liquideren van alle koloni- ale verhoudingen; het leggen van hechtt* staatkundige, economische en culturele grondslagen voor een duurzame Nederlands-Indonesi- sche-Unie, onder reeel koninklijk gezag, vrij en welvarend in al haar delen, uitoefenend het hoog- ste gezag op het haar toekomen- de werkterrein. Daarom: het verwezenlijken Van een duurzaam nieuw verband, zodat de prachtige offers van onze jon- gens en alle krachtsinspanning van onze gemeenschap, in samen werking met onze Rijksgenoten o\ erzee, niet gebracht zijn op de altaren van koloniale en inheem- se overheersing, maar strekken lot de relTstandigheid en het wel- ziin van de volkeren van het Rijk. (Slot volgt) de Houtrusthallen te Den Haag wordt gehouden. Nadat de bewindsman een uitvoe- rig betoog had gehouden, waarin de geschiedenis van de gelijkstelling van het onderwijs in den brede werd gereleveerd, zeide hij, dat het in hoge mate verheugend is en zin- rijk, om te kunnen vaststellen. dat, zowel de vrijheid van onderwijs als de latere financiele gelijkstelling van het lager onderwijs verkregen zijn met medewerking van alle po. litieke partijen. en dat hetzelfde, naar het zich laat aanzien zal kun nen gezegd worden van de wet tot subsidiering van het hoger onder wijs en naar de minister hoopte ook van de aanstaande financiele ge lijkstelling van het V.H M.O, Volkomen vrede heeft de onder- wijsvrijheid en de financiele gelijk stelling niet gebracht. Nog steeds zijn er voorstanders van die open- bare school, waarvan een vaag en ondefinieerbaar Christendom de we- zensbepalende factor en exponent zou dienen te zijn Ook v66r 1948 erkende de grond- wet de vrijheid van onderwijs. maar de toepassing van dit beginsel doet denken aan de vrijheid van gods dienst in het huidige Rusland. Deze tentoonstelling. zo besloot de minister, is vooral hierom zo be- langrijk. omdat zij de verheugende resultaten van een eeuw onderwijs. vrijheid op overtuigende wijze in het voile licht plaatst. Met zijn op- rechte wensen voor een groot suc- ces der expositie, verklaarde de minister de tentoonstelling voor geopend. De ..verkiezingen" in Roe- menie, die Zondag ziin ge houden, hebben voor het on der communistische leiding staande Volksfront, 405 zetels opgeleverd. Het totaal aan- tal zetels in de nieuwe na tionale vergadering is 414. De nationale liberate partij kreeg 7 en de democrgtische boerenpartii 2 zetels. Het Japanse overheidsper- soneel, dat verleden week in staking is gegaan, heeft he- den op bevel van het hoofd- kwartier van generaal Mac Arthur, weer het werk hervot. Eisenhower, die ook reeds geweigerd had als republi- keins candidaat van de Ver. Staten op te treden, wil even- min candidaat voor de de- mocraten zijn.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1