I* l! RADIO „Orpheus" zingt in Brussel II r v.. Motorsnelheids-wedstrijden in Gem. Sporfpark te Alkmaar MATTHEUS-PASSION in Grote Kerk te Edam SPORT- SPROKKELS ALKMAAR EN OMSTREKEN S" HEVIGE STRIJD IN PALESTINA PAC. NIEUW NQORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdag 30 Maart 1948 1 t 1 f I Grandiose ontvangst in (Telefonisch van onze eigen redacteur) I w c v v v t? §5 Onze agenda EERSTE PLECHTICE H. MIS Pater Hilarius Houtenbos O.P. Leo Cestel-frentoonstelling geopend EERSTE PLECHTICE H. MIS van Pater J. v. Elswijk Runderhorzel- bestrijding VEEHOUDERS OPGELET De ..Champion of Champions- race" te Heme Hill (Engeland). Onze Nederlrindse wielrennei Hijselendoorn werd winnaar in de race over 1000 meter en ver- overde daarmede de Champion of Champions-beker. De middenstand bedreigd? LSVV defensie was Grasshoppers te machtig Arabische aanvallen op Joodse convooien Hoofdprijzen Staatsloterij PROGRAMMA iw*5? DFC~'t Gooi 13; TWEEDE PAASDAG WAS BOLLENDAG Grote brand te Elst Marktherichten t I 1 r c c I 1 I V H T E E E CI Het Alkmaarse Mannenkoor „Or- pheus" bracht gedurende de Paas- dagen, op uitnodiging van het Brusselse Mannenkoor „Edouard Bauwens", een bezoek aan de Belgische hoofdstad. In een zestal bussen vertrokken de zangers van ..Orpheus", waarvan een groot deel door hun dames ver- gezeld waren, in de vroege Zondag- morgen van het Waagplein, uitge- leide gedaam door vrienden en fami- lieleden. De reis naar het Zuiden verliep geheel volgens schema; in de namiddag werd in Breda gepau- seerd voor de lunch, waarna de reis werd voortgezet naar Belgie. Bij Wuest-Wezel werd de grens gepas- fe?rd nadat ook de dojuane-formali-* teiten vlot waren verlopen. Tegen zes uur brachten de zes autobussen van de ..Europa Ex press" ons gezelschap in Brussel,, waar de lente reeds zijn intrede had gedaan. De Brusselaars, voorzo- r vej zij niet de wijk hadden geno- "ien naar de kustplaatsen. vulden i de plantsoenen en parken, zodat het j vooral in het centrum der stad vrii druk was. Vooral tegen de avond- nam de drukte toe, in het bijzonder I v m de buurt van de Boulevard An- t j spach, waar de talrijke veelkleuri- <z ge lichtreclames de stad het aan- t ^2n_van e,en sprookjesland gaven. c Dd Brusselaar brengt zijn Zondag- t av°nn gewoonlijk door in de vele cafes of op de terrassen. waar het v door het zachte lenteweer aange- Zj naam was te zitten. De voorzitter van ..Edouard Bau- wens de heer Jean Chausse, ver- welkomde de Alkmaarse gasten; in net restaurant Grand Duche wer- den vervolgens verfrissingen aange- boden, waaronder men kennis maakte met de Brusselse kunstbroe- ders. Deze eerste avond ging het gezelschap, vermoeid van de lange busreis, vroeg (om 10 uur 30) naar bed Hulde aan de Onbekende soldaat. De volgende morgen, Tweede Paasdag, stonden we om tien uur voor het graf van de Onbekende boldaat, waarheen wij vanaf de Boulevard Anspach met het vaan- del van Orpheus voorop waren ge- lopen. Bij onze stoet sloten zich ver- scheidene afgevaardigden van Brus selse zangverenigingen aan, even- eeng met hun vaandels. Bp het graf van de Onbekende Soldaat werd namens de Alkmaarse burgerij een krans neergelegd door de heer Veldhuis, voorzitter van Orpheus, een gebaar, waarmede men tevens alle^voor Belgie geval- lenen wilden eren. Na deze stille hul de zong het mannenkoor het „Ecce quomodo morithr" van Handel, het- geen door de vele omstanders adem- loos werd aangehoord. f r i c f 1 1 i Ontvangst op het stadhuis Op de Groenplaats, de imposante yierhoek voor het prachtige stad huis van Brussel, zong „Orpheus" onder grote belangstelling van het verzamelde publiek allereerst het Belgische volkslied, de ,.Brabancon- ne", gevolgd door het „Wilhelmus". Op het bordes van het stadhuis had den zich intussen verscheidene le- den van het gemeentebestuur opge- steld, die deze zanghulde met zicht- baar genoegen in ontvangst namen. In de fraaie Gotische burgerzaal waarin in 1815 Koning Wilhelm f nog gehuldigd is, werd het koor ver volgens door het Brussels gemeen tebestuur ontvangen. Een der vele ■echepenen, de heer R. Gateau ver- welkomde ons in het Frans. Dit be zoek aan Brussel, gebracht door de Alkmaarders, beschouwde de heer Gateau als een beiyijs van de toene- mende vriendschap ttissen de twee volkeren en een uitstekende vertol king van de Benelux-gedachte. Hy vertelde verder allerlei bijzon- derheden over het mooie stadhuis en wenste ons een aangenaam verblijf in de Belgische hoofdstad toe. Hier- aan voegde de schepen nog de beste wensen toe voor een steeds hartelij- ker toenadering tussen Belgie en Nederland als een der waardevolste bijdragen tot de vrede. Pe..,heer Veldhuis dankte voor de officiele ontvangst en vooral ook voor de medewerking, door verschil- lende instanties ondeiwonden, waar- door het bezoek aan Brussel voor ..Orpheus]' mogelijk was gemaakt. Ook hij wees op de toename van de vriendschap tussen de beide buurstaten en herinnerde aan de af- gelopen jaren, waarin men in beide landen eenzelfde lot had moeten dragen. Tevens gaf de voorzitter van Orpheus uiting aan zijn respect voor de leden van „Eduard Bau- wens", die tijdens de bezetting zich als ware vaderlanders hadden ge- dragen. Tenslotte overhandigde hij namens de loco-burgemeester van Alkmaar een schriftelijke groet aan de Bur- gemeester van Brussel, waarbij na- tuurlijk het traditionele kaasje een meer tastbaar bewijs van vriend schap was gevoegd. Brussel's ereburger-kaasdrager. Hierna trok men in optocht naar het standbeeld van 't Manneke-Pis, waaromheen zich reeds vele belang- stellenden verzameld hadden. Hier deed de heer Veldhuis mededeling van het feit dat de kleine Brusselaar tot overman van het rode veem, van het Alkmaarse kaasdragersgilde, be- noemd was, waarna hij de betekenis daarvan uiteenzette. Hierna onthulde hij het monument en werd het Man- neke in zijn kaasdragerscostuum voor de ogen van het verbaasde pu bliek zichtbaar. Nauwelijks was het dundoek gevallen of het mannetje deed tevens zijn plicht; vele lenzen, zelfs van filmapparaten, werden ter- stond op het monument gericht. De schepen Gateau vertelde in 'n korte toespraak dat dit het een-en- vijftigste costuum was, waarin het Manneke al was gestoken, maar dat dit het eerste was van een arbeider. Ook tijdens de bezetting heeft het Manneke Pis zijn plicht gedaan. Ieder jaar zal, ter herinnering aan het Alkmaarse bezoek, het Manneke Pis zijn kaasdragers-costuum dragen ..Orpheus" zong hier de ..Braban- conne' en het ..Wilhelmus", terwijl als hulde aan de Belgische verzets- lieden nog gezongen werd het „Geu- zenvendel op de Thuisreis", een be- werking van Fred. Roeske. Banket met toespraken. Na een gezamenlijke bijeenkomst der koren in het lokaal van Edouard Bauwens verenigden wij ons aan een banket in het restaurant Grand Duch6, waarbij Z.E. de oud-minister mr. Jule Hoste als tafelpresident fungeerde. Deze betoonde zich in alle opzichten een goed gastheer. De voorzitter van Edouard Bauwens, de heer Jean Chausse sprak over de verbroedering der zangers van beide landen, beschouwde deze samen- komst in het teken van de Benelux- gedachte en bracht een dronk uit op H.M. de Koningin en het Neder- landse volk. Daarop vertolkte de heer Veldhui- zen de dank der Alkmaarse gasten en bracht hij dank voor de vereren- de uitnodiging. Aan de heer Chausse bood hij een fraaie oorkonde aan, gecalligrafeerd door een lid van ..Orpheus", de heer J. P. Willemse, met het „Orpheus"-insigne in goud, waarin zijn benoeming tot erelid van het Alkmaarse koor vermeld Werd.. Aan mevrouw Chausse werd een bouquet bloemen, tulpen en rozen, aangeboden als een levende groet uit Holland. Voorts werd de voorzitter van ..Edouard Bauwens" een ebben- houten, met ivoor ingelegde voorzit- tershamer aangeboden, terwijl de dirigent van het Brusselse koor een soortgelijk dirigeerstokje ten ge- schenke kreeg. „Zo hoort het." De beschermheer van het Brus selse koor, mr. Jule Hoste, hield in onberispelijk Nederlands een geestig tafelspeechje, waarin hij de devie- zenmoeilijkheden ter tafel bracht, die echter niet vermochten een ver broedering als deze te verhinderen. Over de broederlijke ontvangste sprekend, waarvoor de Alkmaarders zo erkentelijk waren, meende mr. Hoste, dat waar beide volkeren stre- ven naar eenheid en vrijheid, er maar een woord past: „Zo hoort het." (Applaus) ..In de oorlog en bezetting hebben wij alle dezelfde angsten geleden, nu trekken wij gezamenlijk op, om te zingen onder een vrije hemel. Als iedereen lid was van een zangkoor, zouden er minder ruzies zijn en ook de grote vrede zou er mede gebaat zijn." (Applaus) Hij hoopte voorts, dat het pact van Brussel een schrede zou zijn op het pad naar de vrede en dat men zich zou verbroederen door veel naar el- kaars land te reizen. Namens ..Edouard Bauwens" werd aan de heren Veldhuis. Bohne en Hartog, die zoveel vqor de organi- satie der reis had gedaan, het ere- lidmaatschap van het koor aange boden. Tot slot hoopte de spreker dat de betrekkingen met Alkmaar goed en duurzaam zouden mogen zijn en een nieuw tijdperk zouden mogen inluiden van voorspoed en vrede. Na het diner, dat in alle opzichten voortreffelijk was verzorgd, hadden de deelnemers aan de tocht volop gelegenheid de stad in te trekken en de voornaamste bezienswaardig- heden in ogenschouw te nemen. Het feestconcert. Om acht uur verzamelden zich zangers en gasten in de zaal van het ■Koninklijk Conservatorium te Brus sel voor het grote concert. Het be zoek bleek maar matig te zijn. Daar- voor waren verschillende oorzaken. Op de eerste plaats had Brussel juist een druk muziekseizoen achter de rug en was deze avond dan ook niet erg gelukkig gekozen. Verder waren er zeer vele burgers naar de kustplaatsen getrokken, terwijl de rest de warme avond liever op het terras van een cafe dan in de con- certzaal doorbracht. Ook bleek er weinig reclame voor deze avond ge maakt te zijn. Het concert werd door ..Orpheus" geopend met „La Liberte" van Schubert ter ere van de gevallenen in Belgie. Er werd met animo ge zongen en het koor zette zijn beste beentje voor. Het „0 Bone Jesu" van Palestrina genoot wel een zeer mooie vertolking en het „L' Orgue" van L. de Rille werd op brillante wijze, goed genuanceerd weerge- geven. Dit nummer was wel het hoogtepunt van de avond. De laatste twee nummers, het ..Vexilla Regis" van N. Neumann en het ..Jerusalem" van Olman werden zeer muzikaal uitgevoerd. Ook het publiek ih de zaal toonde waarde- ring door een hartelijk applaus. Van de Belgische koren trad eerst op „L' Art Vocal" met een driedub- bel mannenkwartet. Dit koor maak te verreweg de beste indruk; het zong ..Deep River" van Robertson; een negro-spiritual ..Steal Away" en de ..Serenade d'Hiver" van Saini Saens. De heren waren alien in smoking gekleed, hetgeen natuurlijk een stemmige indruh maakte. Zij gaven beschaafde zang, een prima voordracht, ze beschikten over goed stemmenmateriaal, waarbij de teno- ren domineerden. ..Zang en Vermaak" uit Leuven zong de ..Barden van de Maas" van P. Lebrun, ..Carnaval de Rome" van Ambroise, twee uitstekende werken die gevoelvol werden voorgedragen maar waarbij het geluid niet homo- geen klonk, een en ander ging wat nonchalant. Edouard Bauwens" besloot met drie Franse nummers. Dit koor be- schikte ook over goed stemmenmate riaal, fraaie bassen, had een tempe* ramentvolle voordracht en maakte een goede indruk. Het koor was ver- sterkt met stemmen uit „L' Art Vo cal". Onder Emile Hanssens werd gezongen „Le chanson Galet", ,.I,e chant du soir" en ,.Le chant de la Maternite"; besloten werd met het Wilhelmus". Hoewel het programma vrij om- vangrijk was. werd er vlot gewerkt en tijdig konden de reizigers hun bed weer opzoeken. Als alles goed gaat zullen de zan gers. die vanmorgen weer vertrok ken zijn, rond zeven uur in Alkmaar terygkeren. CINEMA: „Het ei en ik", 18 j. VICTORIA: „Good-bye, mr. Chips", 14 jaar. HARMONIE: ..Mens, durf i te leven", 14 jaar. A.B.T.: „Bleke Bet", alle leef- tijden. STEDELIJK MUSEUM: Her- denkingstentoonstelling Leo Gestel. 105 uur. DE OUDE HERBERG (Hei- loo): Schilderijen-expositie Will. Kalshoven,' 105 uur. APOTHEKEN: Schouten-Oele, Koorstraat 47. NACHTDIENST TAXI'S: D. de Leeuw, Stuartstraat 90 telef. 2288. NIEUWE BONNEN: Morgen I en J. Voor de parochianen van de Sint Dominicuskerk is het feest van Christus' verrijzenis dit jaar een buitengewoon vreugdevolle viering gcworde'n. Immers wedercm mocht een priesterzoon uit deze parochie zijn eerste plechtige H. Mis aan God opdragen. De belangstelling van de zijde der parochianen was overwel- digend te noemen en is zeker een bewijs van eensgezindheid en mede- leven met al wat er in de parochie gaande is. Voorafgegaan door een stoet van bruidjes en de Weleerw. Heren Pas- toor Biesta, Pater Ceelen en Pater Keizer. schreed de priesterzoon naar het altaar. dat feesteliik was ver- sierd en schitterend verlicht. Pater Hilarius C. Houtenbos O.P., de neomi^. werd geassisteerd door Pastoor Biesta, als presbvter-assis- tens, Pater Ceelen. als diaken, en Pater Keizer, als subdiaken. Pater Meijer hield de feestpredikatie. Hij wees de Tieomist op de verantwoor- delijke taak, die op zijn schouders is komen te rusten. ,.Gij zult Chris tus neer mogen brengen op het altaar, gij zult de zondaars moeten vergeven en de stervenden bijsiaan". Pater Meijer wekte de parochianen op om het gebed met dat van de jonge priester te verenigen. Het mannen- en jongenskoor o.l.v. de heer Kuiper zette deze plechtig- beid luister bij door het zingen van de vierstemmige Mis ..Sancti fif- fonsi" van Hub. Cuvpers. Na de H. Mis zong het koor de ..Priester- cantatevan P. A. v. Langen. Des avonds werd een plechtig lof opgedragen, waarbij pater Houten bos werd geassisteerd door pater Ceelen als diaken en pater Berend- sen als subdiaken. Pater van Kcssel uit Schiedam hield onder het lof de feestpredikatie. Hij hoopte, dat de jonge priester heel ziin leven een neomist zal mogen blyven, door steeds nieuwe ervaringen op te doen en met in een sleur te vervallen. Wanneer hij het Heilige door Gods genade zal uitdragen zonder sleur, zal zijn leven vruchtbaar zijn .Wij alien", zo besloot pater van Kessel ..hebben onze ziel in deze Paastiid door de biecht gereinigd. Laat dat men we licht van Pasen voor altiid in onze ziel schijnen". Het koor zong tiidens het lot het vierstemmige Magnificat van J Nie- land. A.F.C.-NIEUWS WW—RK AFC 2—0 WW—RK AFC 2—0 AFC 2—ZAP 2 9_2 Purmerend jun. a—AFC jun. a 1—8 WW kampioen. Proficiat. Vanaf deze plaats wil ondergete- kende zijn gelukwensen aan WW aanbieden. Jullie kregen het niet cadeaui de AFC'ers gaven goed partij. Verder alle succes toegewenst in de a.s. promotie-degradatie. AFC- i ers van het eerste, nu extra serieus aan de training voor de bekerwed- striiden. Zorgt voor iets goeds. Het tweede gaf ZAP 2 een les. Jongens, het was een lieve lust om te zien. Met Wn punt minder als de leiders zijn jullie als goede tweede geeindigd. De junioren speelden een heel goede wedstrijd. Daarvoor een flinke pluim! Het was tiptop. A s. Zondag Oudesluis—AFC voor de KNVB-beker. Supporters, die mee willen, kunnen zich tot Zaterdag- avond opgeven by J. A. Smit. Nieu- wesloot 97. De PPC'er Zaterdagmiddag is onder grote be langstelling, wij zagen o.m. de loco- burgemeester. de heer G. v. Slinger- land. namens het gemeentebestuur, en mevr. Gestel, de tentoonstelling van werken van Leo Gestel ge opend. De heer Wortel verwelkomde de aanwezigen en wees op 't eigen karakter van deze tentoonstelling in vergelijking met de voorafgaande exposities. De heer Wortel sprak de hoop uit, dat deze tentoonstelling in Alkmaar begrip en waardering zal vinden en gaf vervolgens het woord aan de kunstschilder J. Pon- stein, die bijna< een halve eeuw met Gestel is opgetrokken. De heer Pon- stein zei, dat hij met grote vreugde had toegestemd om ter gelegenheid van deze expositie een korte inlei- ding te houden. Na enkele meer persoonlijke opmerkingen wees spr. er op, dat de vaak gehoorde mening over de werken van Gestel hier op neer komt, dat Gestel zo moeilijk is te begrijpen. Dit valt geenszins te verwonderen, aldus spr., want in zijn werken weerspiegelt zich de onrust van onze eeuw. Ook memoreerde spr. nog even de periode, waarin Gestel deel -^uit- maakte van de Bergense School. De heer Ponstein merkte op, dat Gestel op de Bergense School zijn eigen karakteristieke stempel heeft ge- drukt. Hij was geen grillige fantast. maar een bedachtzaam schilder. Tot slot wekte de heer Ponstein zijn toehoorders od om het boek van wijlen Dirk Klomp. „De Bergense School", ter hand te nemen, om daaruit de schilder Leo Gestel nader te leren kennen. ER WORDT GEWERKT Vanmiddag gingen tien dames van de J.V.G. ..St. Laurentius" te Alk maar met emmers en bezems naar 't verenigingsgebrouw aan de Nieuw- straat. Al heel spoedig stond alles op stelten en werd er geschrobd, geboend en geploeterd. Menige voor- tijganger kijkt nieuwsgierig het ge- bouw binnen en vraagt zich af: Wat is hier toch aan de hand? Begint men hier na Pasen met de grote schoonmaak? Dat is de omgekeerde wereld. Maar dat is het niet. Men hoort het van de meisjes, die daar werken. Er wordt verwachtJa, wat wordt er verwacht? Er wordt c-en grote tentoonstelling van het vrouwelijke jeugdwerk uit de paro chie van „St. Laurentius" verwacht. Zaterdag en Zondag en daarom wordt alles. zo keurig opgeknapt. Natuurlijk komt u dan kijken. Onze meisjes rekenen er op. HEILOO lste Paasdag, 's mid- dags om 16.15 uur, werd de neomist door een grote stoet opge\yacht bij de Kapellaan. Voorafgegaan door ruiters, bruidjes, verkenners, de damesgymnastiekvereniging, „Klim Op" en het Fanfarecorps „St. Cae- cilia" werd de Eerw. neomist via Hogeweg, Herenweg en Stationsweg naar de St. Willibrorduskerk geleid. De meest bewoners langs de ge- volgde route hadden de vlaggen uit- gestokeh en vele belangstellenden hadden zich langs de weg opgesteld. Om 17 uur betrad de neomist het kerkgebouw en sprak de Zeereerw. Heer Pastoor J. v. Muijen het wel- komstwoord. Nadat de neomist de zegen gegeven had, celebreerde hij een plechtig lof, geassisteerd door de Weleerw. Paters Hermans (dia ken) en Schneiders (subdiaken). Tweede Paasdag droeg de neomist zijn eerste plechtige H. Mis op, ge assisteerd door de Zeereerw. Heer Pastoor vap Muijen (presbyter assis- tens) en Weleerw. Pater Hermans (diaken) en de Eerw. Heer H. Kaan- dorp (subdiaken), terwijl de Zeer eerw. Heer Pastoor Ruigewaard de feestpredikatie hield. 's Middags vond nog een druk be- zochte receptie plaats in de R.K. Bibliotheek. BURGERLIJKE STAND WIERINGEN. Geboren: Maria G. A., d. van A. v. Breukelen en A. te Brinke; Petrus, z. van P. Wille en M. Jacobs; Cornelis J. P., z. van L. Louter en M. Karsten; Martinus. z. van S. Gorter en G. Lont: Cilia Gery, d. van G. Balcker en M. Pathuis. Ondertrouwd: J. Halfweeg en G. M. J. Stavenga: W. Huizer en J. H. Slagboom; C. Raven en J. Hidden; G. de Wit en C. Bos. Gehuwd: C. Visser en G. Bakker; J. P. Bakker en E. van Trijffel. VERGUNNING GEBRUIK RIJKSGROND WIERINGEN. Aan K. Bijlsma te Den Oever is vergunning ver- leend tot het plaatsen van een taanketel op het opslagterrein langs de Noorderhaven aldaar. GEVONDEN VOORWERPEN TEXEL. Gevonden: 1 kinder- wantje; 1 broche; 1 pr kinderplom- pen; 1 lipssleutel; 1 br. kinderpunt- muts; 1 pr kinderwanten; 1 heren- rijwiel; 1 br. wollen kindermuts. -"y BURGERLIJKE STAND TEXEL. Jacobus C., z. van J. J. Zym en C. D. Witte; Neeltje, d. van J. Eelman en A. Kikkert. Ondertrouwd: B. Penha en N. v. d. Slikke; P. C. Vlaming en T. Wij- benga; S. J. C. Vonk en H. West- dorp; D. Eelman en A. Koopstra; D. Blom en A. Mast: Getrouwd: Kl. de Waard en A. Visser. Overleden: Levie Polak, 82 j., wedn. v. Petronella I. Borgman. Onder de aandacht van belang- i hebbenden wordt het volgende ge- bracht: Volgens het Runderhorzelbesluit van 22 April 1942. nr 4842-afd. Ill Directie van de Landbouw, hetwelk nog steeds onverminderd van kracht is, is elke veehouder verplicht om jaarlijks v6or 1 Juni alle larven van runderhorzelvliegen, die gedu- rende de maanden Februari tot en met Mei voorkomen bij zijn of bij onder zijn hoede staande runderen en van welke de aanwezigheid ddor bulten of andere uiterlijke ken- tekenen blijkt. te doden. Onverminderd het bepaalde in 't hierboven genoemde is elke vee houder in de maanden Februari tot en met Mei verplicht om alle lar ven van runderhorzelvliegen, on- middellijk voordat deze runderen in de weide worden gebracht, te doden. Verder is een ieder, die runderen aanvoerdt of doet aanvoeren op 'n veemarkt. een veekeuring, een ten toonstelling van vee, een openbare veeverkoping of op een andere plaats, waar vee op dergelijke wijze wordt bijeengebracht. verplicht te zorgen dat alle larven van runder horzelvliegen die voorkomen op deze runderen. gedood zijn. Het is de gebruiksgerechligde van weiland gedurende de maanden Februari tot en met Mei verboden runderen in het weiland te brengen of toe te laten, indien deze runde ren bulten of andere uiterlijke ken- tekenen vertonen, die op de aan wezigheid van larven van runder horzelvliegen duiden, terwijl op de gebruiksgerechtigde van weiland tevens de verplichting rust om wanneer gedurende de weidetijd de in de weide verblijvende runderen nog bulten of andere uiterlijke ken- tekenen vertonen welke wijzen op de aanwezigheid van rundevhorzel- vliegen. deze larven zoveel moge- liik te doden. Waar momenteel over voldoende middelen ter bestrijding van deze aandoening kan worden beschikt, zal van de zijde van 't Veeartsenij- kundig Staatstoezicht in de komen- de maanden scherp worden gelet op de naleving der bepalingen van het Runderhorzelbesluit. en even- tueel bij overtreding daarvan tot het opmakgn van procesverbaal worden overgegaan. Duizenden hebben genoten van de zeer spannende wedstrijden, zo- wel bij de junioren als senioren. De junioren 250 cc werd op schit- terende wijze gewonnen door Ver- meulen, die driemaal een werd ge- plaatst met Sleutel als tweede Ju. nuoren 350 cc was voor Bisschop; had Siewertsen in de le manche fortujnlijk gereden, hij had be- slist nummer 6dn geweest. In de senioren 350 cc versoeelde Hartman zijn kans doordat hij door motorpech als zesde aankwam in de 3e manche, nu werd eerste P. Cor- dang. R Kreukniet legde beslag op de 500 cc met een puntenverschil, ge volgd door P. Kesselmans. Nadat de twee series in de se nioren 500 cc verreden waren ver- sehenen 9 rijders aan de start voor de finale welke op schitterende wijze gewonnen werd door J. Ies- berts op de voet gevolgd door Hartman. v Aartsen en D. de Geus. Voor de twee lange baanwed strijden (6 baanronden) bestond de meeste belangstelling. v Bij de senioren 350 cc won P. Cordang de eerste prijs, ondanks dat hij 3 baanronden op een lekke band gereden had, met gering tijds- verschil werd Hartman tweede. Tot slot de senioren 500 cc Hier. in starten 10 deelnemers en Iesberts bleek de favoriet te zijn. Aartsen werd tweede; D. de Geus lag be slag op de derde en Hartman werd vierde geplaatst. Stond de snelste baanronde op naam van J. Bosman. het vorige jaar op 27.2 seconde dit record werd door J Iesberts heden ge bracht op 26.5 seconde. Wedstrijd I, Junioren 250 cc. De ze wedstrijd werd gereden in drie manches met puntentelling. le manche: M J. Vermeulen, tijd 2,12; H. M. Sleutel tijd 2.204 en J. Si mons tiid 2 426; 2e manche: M. J Vermeulen tijd 2.114; H. M. Sleutel 2.24 en J. van Rossum tiid 2.254; 3e M J. Vermeulen tijd 2.198: H. M. Sleutel 2.205: uitslag M. J. Ver meulen (Jap); H M. Sleutel (Jap) Wedstrijd II .Junioren 350 cc. le manche: C. J. T Bisschop, tijd 2,102, L. Rondema, tijd 2,214 en J. D. Lijthoff 2.272; 2e manche: A. Siewertsen, tijd 2,05, C J. F. Bis schop 2,07 en J Cleutjens 2,133; 3e manche: A. Siewertsen 2.082, J Cleutjes 2.098 en C. J H. Bisschop 2.146; uitslag: C. T. Bisschop (Mat chless); A Sieuwertsen (Sarolea)- E J. Houweling, (Velocette). Wedstrijd III, senioren 350 cc: le manche: A. Hartman Jr., tijd 1.562- P. Cordang 1,58 en H. de Rijk 1,591 2e manche: A. Hartman Jr. tijd 1,538 Cordang 1,542 en G. Thijsse 1.574; 3e manche: J. J W. van Aart- sen, tijd 1,50; P. Cordang 1,562 en G Thysse 1,585; uitslag P Cordang (Norton); A. Hartman Jr. (Special) en H de Rijk (Jason) Wedstrijd 4. Junioren 500 cc: le manche: W. Peters tijd 1,59- R Kreukniet 1.599 en P. H. J. Kessel mans 2,002; 2e manche: P H J Kesselmans, tijd 1.598. R. Kreukniet 2.06 en J van Rijn 2.32; 3e manche Jk/a£ssens' tijd 1-562' J- van Rijn 2.00: R. Kreukniet 2,001; uitslag R Kreuknet (Jap); P. H. J Kessel mans (Norton); F. Janssens (Jap) Wedstrijd5, senioren 500 cc. Deze wedstrijd werd verreden in 2 series een herkansing en een finale le Geus 1,545, G. H. Kops 1,562 en G. serie: v. Aartsen. tijd 1,54; D. de Geus 1,545, G H. Kops 1,562 en G. J. van Dijk 1.57; 2e serie: J. Iesberts, tijd 1,545. A. Hartman Jr. 1.566. G P. van Doornik 1,574 en J de Laat 1,582; Hprkansing: H. de Rijk 1.569 en H. J. Coumans 1,587: Finale: J. Iesberts, tijd 1.531. A. Hartman Jr. 1,545, v. Aartsen 1,55 en D. de Geus 1,574. 6. Lange baanwedstrijd (6 baan ronden) Senioren 350 cc: P. Cor dang tijd 2.504 (Norton); T Hartman Jr. tijd 2.506 (Special): G. Trijsse 2,564 (Jap) en H. de Rijk 3,002 (Ja son) 7 Lange baanwedstrijd voor de 10 snelste senioren 500 cc (6 baanron den): J. Iesberts. tijd 2,454; P. J. W van Aartsen 2,461; D. de Geus 2,472 en A. Hartman Jr. 2,472 nadat Bet eenmaal een mooie kans voor L. had gemist, doet van Leeu- wen het beter en passeert de G.- doelman met een scherp schot 11. Nu komen de Grashoppers sterk naar voren en verschillende voor- zetten veroorzaken hachelijke mo- menten voor het L.-doel. Doelpun- ten bleven echter uit. KATTENMEPPER Zaterdagmorgen werd 'n man aangehouden in het bezit van 4 cyperse kattenhuiden. De katten had hij van de straat meegenomen en thuis geslacht. Tijdens onderzoek in zijn woning werden nog enige kattenboutjes op het vuur aange- troffen. Alles is in beslag genomen. KAASDIEFSTAL Gedurende de laatste maanden werd in het kaaspakhuis aan de Noorderkade ingebroken en een hoeveelheid Goudse en Edammer- kaas ontvreemd. -Thans is 'n drietal personen aangehouden, dat zich althans aan de laatste inbraak heeft schuldig gemaakt n.l. 2 inwoners uit Bergen en 1 uit Breda, welke laatste in een logement in Alkmaar verblijf hield. BURGERLIJKE STAND DE RIJP. Geboren: Johan, z. van J. Post en A. Koomen. Ondertrouwd: Jan Bennders en Jacoba de Groot; Cornelis J. Com- mandeur en Catharma de Boer. BURGERLIJKE STAND ZIJPE. Geboren: Petronella C. M., d. van L. Volkers en W. F. Meng; Leo R., z.. van P. de Vries en P. Kos; Jan, z. van A. Klomp en A. P. Kleimeer; Alida C. M„ d. van C. J. Sneekes en C. Volkers; Nicolaas M„ z. van H. Bos en A. B. E. de Wit; Johannes, z. van J. W. Boontjes en T. J. Baken; Corne lis J., z. van W. Tijmes en L. Hoog- land. <»Ondertrouwd: P. J. Hauwert en A. A. Schilder; Th. de Wilde en M. M. Strooper; J. N. Groot en E. M. Th. Zomerdijk. Gehuwd: B. E. A. Vreijborg en N. v. d. Vlies; C. Kleimeer en D. Timmerman; H. Roersma en M. Wiersma. Over dit onderwerp wordt gespro- ken op het congres van jonge Mid- denstanders a.s. Zaterdagavond en Zondagmorgen in liet "rissiehuis te Hoorn. Daar worden verwacht alle leden der K.J.M.V. uit de dekenaten Alk maar, Schagen, Wervershoof en Hoorn, en elke Katholieke Jonge Middeastander, die met zijn tijd, ook in geestelijk opzicht, mee wil gaan. Geeft je op bij de plaatselijke af- deling of bij een der volgende dis- trictsleiders: Dekenaat Alkmaar: P. Boots, Achterstraat 15, Alkmaar. Dekenaat Schagen: G. Stoop, Waarland, Harenkarspel. Dekenaat Wervershoof: J. Bot, Wervershoof A 250. Dekenaat Hoorn: K. Stuijfber- gen, Koepoortsweg 16, Hoorn. De LSVV-verdediging komt een pluim toe voor het goede werk in deze ontmoeting, want de Grass hoppers waren, wat spel betreft, verreweg de meerderen. L. brengt de bal aan het rollen, maar direct nemen de Grashoppers het leer over en uit een goede aanval gaat de bal over de lat. Na een kwartier spelen krijgt de G.- middenvoor een kans, die hij goed benut 11. De grashoppers gooien er nog 'n schepje op en het L.-doel beleeft benig gevaarlijk ogenblik. Uit een hoekschop gaat het leer juist over. De scheidsrechter moet nogal eens een vrije trap uitdelen wegens te fors spel. Een' der G.-spelers raakt geblesseerd, maar de invaller be- tekent geen verslechtering. De G. zijn steeds in de aanval, doch de L.-verdediging weet van geen wij- ken. Na de rust zijn weer de G. het meest in de aanval, maar de L.-ver dediging is niet te vermurven. En De strijd in Palestina is de laatste dagen weer in hevigheid toegeno- men. Arabieren deden hevige aan vallen op twee Joodse convooien. Ten zuiden van Jeruzalem werd 'n convooi aangevallen docjr Arabie ren. Vier joodse vliegtuigen bom- bardeerden de aanvallende Arabi sche strijdkrachten. Ook ten zuiden van Jeruzalem werd een joods con vooi overvallen. Bij de twee aanval len op de joodse convooien gedu rende het afgelopen weekeinde zijn bijna 60 joden gedood en ongeveer 70 gewond. De Arabische verliezen zijn 9 doden en 20 gewonden. Bijna 40 joodse vliegtuigen zijn vernield. Een joods schip, de ..Jetsjiam", met 800 joodse immigranten aan boord, is door de Britse Marine on- derschept. Het werd naar Haifa overgebracht. De Arabische haven Jaffa is door vliegtuigen van de joodse lucht- macht gebombardeerd. De bommen veroorzaakten geringe schade aan gebouwen, doch geen persoonlijke ongevallen. 'S-GRAVENHAGE, 30 Maart. f 1000.— 1200 10723 f 400.— 4303 5539 12712 15822 16606 17148 f 2003136 5209 6414 9955 11625 11917 15077 f 100.— 4837 7202 15846 17663 18821 21545 EDAM. Des middags te half 2 trokken honderden luisteraars de grote kerk te Edgm binnen om te gaan luisteren naar de onverkorte uitvoering van Bach's wel meest bekende meesterwerk en ze zullen er geen spijt van hebben gehad, want deze uitvoering kan met ere genoemd worden onder de vele passie-uitvoeringen welke momen teel op vele plaatsen worden gege ven. De Koor-verenigingen Edam- Purmerend o.l.v. dirigent Theo Et- tema hadden de taak Bach's mach- tige partituur in klank om te zet- ten. Men zoekt en streeft nog steeds om dit werk geheel volgens de intentie van Bach te realiseren en hierdoor weer ontstaan menings- verschillen over de interpretatie, vooral de romantische schijnt min der in de smaak te vallen, maar hoe dan ook Bach's innerlijke bedoe- ling, zal wel niemand meer kun nen achterhalen, zeker is dat hij deze Passie geschreven heeft in diep ontzag voor het onuitsprekelijke wezen van God en daarom kan iedere interpretatie welke een reli- gieuse inslag heeft aanvaardbaar zijn. Zonder in dorheid te verval len heeft Theo Ettema zich strikt aan de partituur gehouden, niet zichzelf zoekend maar het werk; zijn rustige en beheerste directie leidde tot een indrukwekkende vertolking. Voor zijn B. t h inter pretatie onze bewondering. De koren klonken over "het alge- meen voortreffelijk en zuiver, hoe wel het vrouwenkoor soms wat te zwak bleek te zijn tegenover de tenoren en bassen. De koralen werden mooi gezongen, strak van lijn, zonder te veel uitgesponnen ritardandi. Het knapenkoor ver- dient echter vermelding. Solistisch was deze uitvoering ook sterk' en artistiek bezet. Herman HiHsmann gaf vaak een indrukwekkende Christus-partij. Jo Vincent, so- praan, en Annie Woud, alt, gaven weer een prachtig relief aan de wonderschone aria's. De bas Her man Scheij zong meer grandioos en voornaam. De tenor Han Le Fevre deed zich weer kennen als een subliem recitatief zanger. Arie van Mever zong de kleinere bas- partijen muzikaal. De tenor Wiebe Draijer heeft een uitnemend tim bre en gevoelvolle voordracht. Van de instrumentale solisten zij ge noemd: Jan Hesmeig, viool, Carei v. Leeuwen Boomkamp, Viola de Gamba. De Haarlemse Orkestver- eniging zorgde voor een stijlvolle begeleiding, hoewel enkele on- gelijkheden blijkbaar niet uit kon den blijven; met Willem Hulsmann aan het orgel en Bets Nederkoorn (cembalo) werd het instrumentaal ensemble gecompleteerd. Ruim vier voile uren hebben de honderden aanwezigen met de grootste aandacht Bach's Passie- muziek gevolgd., en is het een ver- heugend verschijnsel dat er nog talrijken zijn die ontvankelijk blij- ken voor de ware schoonheid en de dingen van de geest. Zo konden we Edam met de her innering aan een prachtige Bach- uitvoering weer verlaten. W. SCHREURS Er is veel gesport in de Paasda- gen. Te veel om op te noemen. Daarom kort en alleen het voor naamste! De wielrenners organiseerden maar even drie ronden tegelijk, zie hier: Ronde van Noordholland: win naar Krever (DuiveRdrecht). Fruitmarktcriterium Den Haag: winnaar Snijders (Zwanenburg). Ronde van Halfweg: winnaar Lakeman (Amsterdam). Tijdens de intgrnationale sprint- en stayerswedstrijden te Ostende klopte Pauwels van Vliet. In de internationale sprintwedstrijden te Parijs werd Derksen tweede na Gerardin. Een prachtig resultaat werd Zon- dagmiddag door de Nederlandse motorrenner van Rijswijk behaald. Tijdens de motorwedstrijden om de Grand Prix te Pau werd hij le in de 350 cc klasse. De 94ste boatrace Oxford—Cam bridge werd in de recordtijd van 17 minuten 50 seconden gewonnen door Cambridge, welke ploeg Ox ford sloeg met vijf lengten. Te Weston Super Mare werd de hockey-landen-wedstrijd Wales— Nederland gespeeld. De Nederland se heren wonnen deze wedstrijd met 82. Tijdens het internationale Paas- hockey-tournooi van de White Star hebben de beide ploegen van de Strawberries uit Velsen een twee- voudige zege geboekt. Tenslotte nog even enkele voet- baltournooien. Hilversum, zilveren Raadhuis- 1 NEC't Gooi 11; DFC NEC won door strafschoppen w^msJ;?rd?m, paastournooi Blauw- Wit: Bl. Wit—HDVS 1—0; Vole- wyckers—Amicaie (Frankrijk) (>—0 HDVS—Helvetia (Zwits.) 1—0; Vo- lewyckers-BL Wit 1-1; Amicale- Helvetia 20. Bl. Wit en Amicaie staan m deze halve competitie aan de kop met IV. punt. VUGGrasshoppers 5l WOENSUAG 31 MAART HILVERSUM I: 7.15 Ochtendgym- nastiek, 8.30 Johan Straus (gr. pi.); 11.00 Zang-recital; 12.00 Musette- orkest; 13.45 Dolf v. d. Linden met zijn Metropole-orkest; 14.15 Benio- mino Gigli; 15.45 Vertelling voor kleuters; 16.15 Voor jongens en meisjes; 18.00 Nederlandse koren zngen; 18.30 Programma voor de Strijdkrachten; 19.45 Engelse les voor gevorderden; 20.15 Radio- Philharmonisch orkest; 22.00 Liede- ren van Claude Debussy; 23.00 Gram, platen; 23.30 Muziek van Dvorak. HILVERSUM II: 8.18 Lichte mor- genklanken; 8.50 Voor de huis- vrouw; 9.35 Beethoven-programma; 10.30 Requiem van Gabriel Faure 12.00 Malando en zijn tango-rumba orkest; 12.30 Orgelspel van Joh. Jong: 13.50 Chanson met gitaar; 14.15 Jeugdconcert uit het Concert- gebouw; 15.45 Zieken-halfuurtje; 17.15 Hawaiian en musetteklanken; 18.20 Ensemble Jean Presto; 19.15 Nieuws uit Indie; 20.15 Omroep- orkest en koor; 21.15 Uit Nederlands verleden; 22.00 The Ramblers; 22.45 Uit de tuin der poezie; 23.15 zang, 23.30 Gram, platen. De bloembollendorpen langs de Rijksweg HaarlemDen Haag heb ben op Tweede Paasdag een bijkans ouderwetse bollen-Zondag beleefd. Duizenden automobilisten uit vrij- wel alle provincies profiteerden van het bijzonder fraaie voorjaarsweer en van het feit, dat voor deze dag het rijverbod niet gold. Zij kwamen een kijkje nemen in de bollenstreek, waar de bloemen evenwel hun voile luister nog niet hebben ontplooid. Het geel der narcissen kleurde ech ter reeds menig veld en ook de ver- kopers waren present om de auto's met de traditionele kleurige slingers van de voorjaarsbodem te tooien. Opvallend was het grote aantal Belgische auto's. Een schier onafge- broken stroom wielrijders bevolkte de gehele dag de wegen tussen de velden. Ook de badplaatsen profiteerden van de drukte. Het Zandvoortse strand vertoonde bijna het beeld van een zomerse dag en zelfs waren er enkele stoutmoedigen, die zich in zee begaven. Ook tyein en tram brachten duizenden bezoekers naar de zee. Tijdens een felle, langdurige brand in de nacht van Zaterdag op Zondag is een der grote opslagloodsen van de Veilingsvereniging ..Overbetuwe" te Elst in de as gelegd. 70.000 fruit- kisten gingen in vlammen op. De brandweer uit Elst, geassisteerd door de bedrijfsbrandweer van de N.V. „Taminau's Conservenfabrie- ken" en later versterkt met brand- weermateriaal en manschappen uit Arnhem en Nijmegen, was de gehele nacht met 20 stralen in de weer de door de felle Oostenwind aangewak- kerde vuurhaard in de aan alle zij- den open loods, te bestrijden. Aanvankelijk vreesde men, dat het vuur op het gehele gebouwencom- plex zou overslaan en een in de on- middellijke nabyheid gelegen loods waar onder meer 400.000 liter wyn ^a/1 de N.V. „Taminau's Conserven- fabrieken lag opgeslagen, liep reeds ernstig gevaar, doch de brandweer slaagde erin het vuur te localiseren De nablussingswerkzaamheden wa ren Eerste Paasmorgen nog in voile gang. Uit is de derde maal binnen en kele jaren, dat op dit complex een brand van dergelijke omvang heeft gewoed. GEGUND Bij onderhandse aanbesteding is de aanleg van een auto-racebaan te Zandvoort gegund aan de fa. de Moel en Hermes alhier voor een bedrag van fl89.360,-. Naar wij ver. nemen, wordt vandaag al met bet werk, dat binnen 15 weken gereed moet zijn, begonnen. NOORD SCHARWOUDE, 30 Mrt Aangevoerd: 11.000 kg rode kooi 31.8033.30; 8000 kg gele kool 10.30 12.50. AVENHORN, 27 Maart. Aange voerd: 85 kg gewone maat uien 55— 57; 2250 kg witlof I 57—70, II 47—63; 2200 kg peen II 16—16,30, III 18.80— 19.00. IV 16—16.10. LANGEDIJKER GROENTENCEN- TRALE, 30 Maart. 4800 kg rode kool 33.20—36.30. 40.000 kg gele kool 914.70, 800 kg witlof 47.50—52.40.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2