R.K. LERAREN BIJEEN OM ERIC'S LIEFDE UIT DE KERMIS DER WERELD RADIO Muziek verplicht leervak op middelbare scholen' Meer militaire samenwerking met andere landen gewenst NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Donderdag 1 April 1948 PAG. 3 „Sint Bonaventurabespreekt Rapport iazake Onderwijscentrale HOOFDPIJN KI ESP UN Ze/ U Burgemeester van Utrecht met pensioen Woltjer, Bach De lessen van Mei 1940 B programma Oeroude overblijfselen In, Turkije Positie Nederlandse schepen Vensterglas vrij K.F.A.-DIENST Utrecht Filmsterren bezochten lerseke en Homerus GEVAARLIJKE BEZICHEID De opbouv/ van de a.s. Jubileum Jaarbeurs is in voile gang v De bonnenlijst Overwinning FEUILLETON door HARRIS BURLAND 0 De R.K. Lerarenvereniging St. Bonaventura hield haar jaarver- gadering, waarin tevens het zes- de lustrum werd herdacht in Ho tel Victory te Alkmaar. Na de huishoudelijke vergadering kwam in een openbare bijeenkomst bet rapport ter sprake, dat door de bij besluit van 6 Februari '47 door (de Raad van Leraren bij het Voor- bereidend Hoger en Middelbaaff Onderwijs ingestelde commissie werd uitgebrjcht over haar .verk- zaamheden ter bestudering van een lichaam met verordenende bevoegdheid op ondcrwijsgebied. De vergadering werd bijgewoond door een vertegenwoordiger van de Min. v. Onderwijs, /door de M.O.- inspecteurs De Boer, Van Andel en Vai Buytanen, door vertegenwoor- digers van de drie zusterorganisa- ties, door de H. E. Deken J. Jacobs van Alkmaar, die alien door de voorzitter Ir. J. Chr. Deuss werden verwelkomd. Hi> bracht daarna dank aan de oud-voorzitter, de heer M. de Haas, wiens in druk versche- nen geschiedenis van de 30-jarige „St. Bonaventura" ter gelegenheid van dit 6de lustrum thans aan de leden was aangeboden. De voorzit ter deelde voorts mede. dat het le- dental, hoewel het 1350 bedraagt, nog voor uitbreidibg vatbaar is. Hij besprak de totstandgekomen sala- risverbeterir J en dankte in dit ver band de vertegenwoordigers van. St. Bonaventura in de salariscommissie, de heren Lucas en v. Veldhoven. Naast de materiele belangen. vragen ook andere zaken de belangstelling, aldus spr., daarbij doelende op het rapport, dat later ter sprake kwam en de qpleidng van leraren alsmede de bevoegdheid van academisch ge- gradueerden en de onderwijsver- nieuwing. Na aan Pater Wessels S.J. en de heer A. Albrechts dank ge- bracht te hebben voor huff verte- genwoordiging in de fommissie wier rapport hij hierbij aan de orde stelde, uitte spr. de wens, dat deze bespreking mocht bijdragen tot bloei van het M.O. Een Onderwijscentrale. Qe Z. E. Rater A. J. Wessels S.J. uit Venlo, rapporteur van boven- genoemde commissie hield vervol- gens een inleiding over het rapport waarin de commissie tot de conclu- sie komt, dat een lichaam met ver ordenende bevoegdheid de vooiiceur verdient boven een Adviescollege of een maatschappeltfke Onderwijs- corporatie. Na de grondwettelijke mogelijkheid ervan te hebben vast- gesteld, omschreef de inleider de taak van het Lichaam. Allereerst dient in de wetten een nauwkeurige omschrijvjng te wor- den gegeven van de fundamentele principes, welke men aan de be voegdheid van het Lichaam wenst te onttrekken: dat zijn: de verhou- ding van openbaar en bijzonder on- derwijs en alles wat hiermee samen- hangt; de regeling van de kosten van het onderwijs; de grondslagen van de inrichfing van het onderwijs, met name de onderscheidene typen van Scholen; de technische regeling van het bijz. onderwijs; het school- toezicht; de beginselen van de wijze, waarop de einddiploma's worden verkregen en de rechten voor ho- gere studies daaraan verbonden; tenslotte de verkrijging van de be voegdheid tot het geven van.onder wijs en de wijze, waarop deze ver- lorenkan gaan. Als onderwerpen, welker nadere regeling door het Lichaam' dient te geschieden en welke de wetgever dient te bejalen, noemt het rapport; bepaling van de verplicltte en facul- tatieve vakken, die aan elk der schooltypen moeten (kupnen) wor den onderwezen met minimum- urentabellen; het leerplan van elk der schooltypen; de toelatingsvoor- waarden; de (gedetailleerde) inrich- ting van het eindexamen en de eindexameneisen; de inrichting van en de-vrijstelling voor de staats- examens en tenslotte de erkenning van scholen met afwijkend leerplan (experimenteerscholenk Tenslotte wacht het Lichaam een verordenende taak op het gebied van incidentele vborzieningen. Het vragen van Advies zal bindend •moeten worden voorgeschreven no- pens alle vraagstukken, het onder wijs betreffend% die bij de wet zijn, of zullen worden geregeld. Deze adviezen worden gepubliceerd. Taak en bevoegdheden van de bestaande Onderwijsraad, welke zou worden opgeheven, zouden aan het nieuwe Lichaam moeten worden overgedra- gen. hun stem moeten kunnen doen ho- ren. Het rapport geeft verder de sa- menstelling van elke kamer afzon- derlijk aan, die uit 28 personen zou bestaan. De Onderwijsraad zou uit 27 personen bestaan; n.l. de vier chefs van de afd. van L.O., V.H.M.O., H.O. en N.O. van Jiet Ministerie van O.K. en W; 2 vertegenwoordigers van de werkgevers«uit elk der Ea rners, met dien verstande, dat in elk tweetal een vertegenwoordiger dient te zijn van het openbaar en 66n van het bijzonder onderwijs; eGn vertegenwoordiger van het be- drijfsleven uit elk der kamers; 2 vertegenwoordigers van drf docen- ten in elk der kamers, van openbaar en bijzonder onderwijs elk een; de drie hoogleraren in de paedagogiek, leden der Kamers met dezelfde res- trictie. De Kamers zijn bevoegd voorlo- pige besluiten te nemen, waaraan de Onderwijsraad zijn fiat kan ver- lenen en het ter kennis van de Mi nister brengt. Deze blijft voor de besluiten van de Onderwijsraad ver- antwoordelijk en kan ze eventueel ter vemietiging aan de Kroon voor- dragen. Aangezien de Minister door genoemde vier chefs van zijn minis terie in de Onderwijsraad vertegen- woordigd is, zullen geschillen meest- al voorkomen worden. De Minister voert de besluiten uit binnen een bij de wet te bepalen periode. Na de ujjeiding van Pater Wessels volgde een geanimaerde gedachten- wisseling; de heer M. de Haas vond het voorstel der commissie niet erg aanlokkelijk en dacht, dat al veel bereikt zou worden door het coor- (Ingez. med.) dineren der verschillende advies- commissies, van welker effect hij het zou willen laten afhangerj, of en wanneer tot vorming van een bindend instituut zou moeten wor den overgegaan. De afd. Eindhoven verklaarde zich voorstftider van de maatschappelijke onderwijscorpora- tie en vreesde, dat de principen niet voldoende gewaarborgd waren bij de samenstelling der Kamers. Pater Wessels citeerde in dit verband, Pa ter Dr. Cass, Hentzen, die de maat schappelijke onderwijscorporatie een. juridisch monstrum noemde, omdat dan ambtenaren, die toch uitvoer- ders van de Staatszaak zijn, in een corporatje zitting zouden hebben. T.a.v. de samenstelling der Kamers werd betoogd. dat de verschillende richtingen in de adviezen tot uit- drukking komen. De heer De Boer merkte op. dat t.a.v. oprichting van nieuwe sojiolen aan het lichaam .geen taak is toebedacht volgens het rapport. Na nog enige discussie volgde sluiting onder dank aan inleider en discussianten. Na de lunch maakte men een rondrit doOr Alkmaar's schone omgeving, Bergen en sSchoorl. Tachtig medespelers van de beroemde Passiespelen van Oberammergau zitten nog in Russische krijgsgevangenschap. Zij zijn de enige niet. Tiendui- zenden Italianen worden ook nog vastgehouden. De burge- meester van de Passiespelen- stad gaat proberen, zijn belang- rijke inwoners vrij te krijgen, opdat in 1950 de Passiespelen weer gehouden kunnen worden. Met Italie is het een ander geval. Rusl&nd en zijn Italiaanse satel- lieten doen wel erg lelijk tegen Amerika en Engeland en Frank- rijk, maar deze landen hebben de krijgsgevangen Italianen alien of bijna alien vrijgelaten. Ruslartd probeer t, volgens de meest-recente verkiezingspropa- ganda-stunts,de Italianen voor het communisme te winnen, door ze goedkoop graan te belo- ven, veel goedkoper dan Ameri ka het geeft, heet het. Maar de nadenkende Romein zal toch wel menen, dat de eindelijke vrij- heid van de gevangene landge- noten nog meer waard is dan een paar centen meer voor het broodgraan, hoe nodig dat ook is. Overigens rept men nog altijd van democratic en zo, terwijl het de schijn heeft, dat Italie op de internationale markt aan de meest-biedende wordt ver- kocht Na van Januari 1934 met een on- derbreking van drie jaar tijdens de bezetting het ambt van Utrechts eerste burger te hdbben bekleed. nam mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk op 66-jarige leeftijd afscheid van zijn gemeente tijdens een buitenge- wone raadsvergadering, die door 'n groot aantal genodigden werd bij gewoond, waaronder de minister van Justitie, mr. J. H. van Maarse- veen, de Commissaris der Koningin van de provincie Utrecht, M. A. Reinalda en de Ged. Statin. In deze zitting werd de scheiden- de burgmeester de gouden medaille van de stad aangeboden, terwijl de burgerij hem een auto schonk, welke gedurende een drukbezochte receptie door prof. dr. U. G. Bijlsma namens de gemeentenaren werd aangeboden. HET OVERDENKEN WAARD Als we misschien het gehele bedrag ad 13 milliard 750 millioen gulden van de Mar- shallhulp Stalin aan- boden, indien hij het communisme zou af- schaffen Veel eenvou- diger en even doelma- tig. SPELING VAN HET NOODLOT Een zekere mr. Carr uit Eastbourne had 7 jaar gebouwd aan een miniatuur brug, die van 5000 lucifers ver- vaardigd werd. Eer- gisteren viel een Spie gel in de huiskamer van mr. Carr op de brug en vernielde de ze. Mr. Carr was niet thuis, hij woonde een toneeluitvoering bij onder de titel „De verloren jaren". WOLF IN WES- TERSE KLEREN De communistische minister van buiten- landse zaken in Roe- menie, Anna Pauker, heeft zich nieuwe ja- ponnen en mantels aangeschaft, volgens de laatste Westerse mode. Jammer dat kleren wel de man en niet de vrouw maken. GOUD Drie vijfde gedeelte van des werelds goud- voorraad word' op 't ogenblik in de Ver. Staten bewaard. Het is voor eon bedrag van f 50..750.000.000,—lets voor goudzoekers? 500 ENGELSEN ..FRAUEN" Vijfhonderd Duitse krijgsgevangenen heb ben Engelse vrouwen getrouwd. Dit blijkens een officiele Engelse regeringsmededeling. - Liefde overbrugt alles. SPULBAAS Nog een paar dagen en de zoveelste Jaarbeurs in Utrecht zal weer beginnen. Te Utrecht is men allerwege druk bezig met het aanbrengen van versierselen in verband met cfe komende 50ste Jaarbeurs. BEGROTING van Oor- 'log die Woensdag in de Eer- IJ DE ig ste Kamer aan de orde was heeft De Na de wenselijkheid van een Li chaam met verordenende bevoegd heid te hebben bepleit, dat de naam van Onderwijscentrale zou krijgen, dit naast vier kamers, dtn voor elke soort van Onderwijs, tevens een Onderwijsraad zou omvatten, geko- zen door en uit de vier kamers; aan welke raad de eigenlijke verorde- nf nde bevoegdheid toekomt, gaf Pa ter Wessels aan, hoe de verschil- lende kamers zouden moeten zijn verontwaardigihg samengesteld. De Commissie besloot nister in zijn Ms te adviseren tot organische opbouw via de vakverenigingen en kwam tot de conclusie, dat de leden van elk der Kamers worden gekozen uit en door de organisaties van onmid- dellijk bij de betreffende tak van Onderwijs betrokken of belangheb- bende personen of instellingen; daarna zullen het Min. van Onder wijs, K. en W. en de wefenschappe- lijke paedagogiek in elke kamer baron van Voorst tot Voorst gewe- zen op de noodzaak die hij ziet in een veel nauwere samenwerking op militair gebied tussen de vijf mogendheden die zich onlarigs te B'russel verenigd hebben. Europa wordt wel bedreigd door een nieu we agressie, hetgeen velen terecht ernstig inzien, maar wij kunnen tenmins/te de fouten die voor 1940_ gemaakt zijn vermijden, door thans' de generale staveh van de landen, die zich bedreigd voelen, bespre- kingen te laten voeren. Daaraan zal dan ook de Amerikaanse gene- rale staf moeten deelnemen. Ook zal® men goed doen de rechten -en verplichtingen van de verbonden landen onderling goed te regelen. zodat wij precies weten waar. wij in militair opzicht aan toe zijn. wat wij kunnen eisen van onze bondgenoten. zodat wij niet als in Mei 1940 alleen staan en wat men van ons zal vragen. De gebeurtenissen in Frankrijk, die oorzaak waren, dat het land zijn verzet zo spoedig heeft moe ten opgeven, mogen ons tevens een les zijn om ook aan bedreiT gingen in het eigen land afdoen- de een eind te maken. heer van Voorst sprgk met over wat de mi- emorie van Ant- woord noemt ..een buitenlands embargo", waardooc onze militai- ren in Indie in ernstige mate bij de voorziening van kleding en van grondstoffen wordt tekort gedaan. VRIJDAG 2 APRIL HILVERSUM II; 7.45.Morgenge- bed; 8.15 Pluk de dag; 9.35 Ochtend- concert; 11.00 l?e Zonnebloem, als de ziele luistert; 12.33 Lunchconcert 13.00 Katholiek nieuws; 13.50 Van man tot man. Maj. L. A. M. Goos- sens; 15.15 Muzikale reisvertelling; 16.30 Pianocondert Beethoven; 17.15 ,.Der Bettelstudent"; 18.00 Klein orkest; 19.45 Katholieke Jongeren; 20.12 Opera Faust; 21.55 Bijbels Luis- terspel; 22.33 Honderd jaar vnjheid van onderwijs; 22.45 Avondgebed; 23.15 Oude bekenden. HILVERSUM I: 7.15 Ochtendgym- nastiek; 8.18 Operaprogramma; 9.00 Symph. concert; 10.30 Voor de vrouw; 11.05 Voordracht; 11.20 Licht orkest-concert; 12.38 Piano met rhytmische begeleiding; 13.15 Ita- liaans programma; 14.00 Kookkunst; 15.00 ..Ons volk in zijn dichters"; 16.00 Symphonisch concert; 17.20 Wij en de muziek; 18.15 Feestmuziek 19.15 Accordeon-orkest met zang; 21.00 Gram.pl.: 21.50 Op vleug-len der muziek; 22.15 Swing and Sweet; 23.15 Beethoven-programma. Over deze kwestie sprak de heer Algra (A.R.) nog ddidelijker taal door te informeren of daarmede inderdaad Australie bedoeld wordt. Zo ja, dan zou de minister dat in de Kamer openlijk moeten zeggen. Het Nederlandse volk kan dan overwe- gen tot welke daden een land kan t komen. dat. dank zij mede de op- offeringen die onze Marine zich in de Java-Zee getroost heeft, aan be zetting door de Japanners is ont- komen. Het geluid dat de heer De Dreu Sir Leonard Woo,ley. die in De cember is teruggekeerd van een werkzaamheid van vi.if maanden in Turkije. bij de laatste opgravingen van de stad Alalah TelaCana, waar- van men meent, dat zij ongeveer vier, duizend jaar v6or Christus is gebouwd, heeft medegedeeld. thans over biina alle details van deze stad te beschikken. De belangrijkste ont- dekking van het afgelopen jaar was die der koninklijke kapel en het. entree van de graftombe van Koning Yakim-Lim. die ongeveer 1780 jaar voor Christus regeerde. Een monument, datioscripties draagt. die van ongeveer 3000 jaar v66r Christus dateren. is ontdekt bij Elbistan, in het Vilayet Maras. Vol gens Turkse archaeologen zouden deze inscrinties belangrijke gege- vens onthullen uit het ti.idpwk der Hititen, dat tot nu toe in he* »<uister lag. (Arb.) over de begroting liet ho- ren was heel wat vredelievender. Hij drong er o.a. op aan dat met voortvarendheid zou worden ge- streefd naar het vormen van een politioneel apparaat, nu de politieke oms'tandigheden van dien aard zijn. dat het .optredsh van onze troepen daar ge'en ander dan een politio neel doel meer heeft. De behandeling wordt heden voortgezet. Bij de binnengekomen stukken was iets dat waard is vermeld te worden. Er was n.l. een uitnodi- ging van het Engelse Lagerhuis binnengekomen aan onze Staten- Generaal, om een deputatie naar Londen te zenden, waar een tien- tal leden van onze volksvertegen- woordiging begin Mei, de gasten zullen zijn van het Engelse parle- ment Bij de aanvang van de vergade ring heeft de voorzitter, prof. Kranenburg. de ovenleden minis ter van Economische Zaken. dr. Huysmans. herdacht .en zijn even scherpzinnig als menselijk beleid in herinnering gebracht. Namens de regering sloot prof. Lieftinck zich bij deze woordenvdie de Ka mer staande aanhoorde, aan. Aldabi. Bahia—Rotterdam, pass 30-3 St. Vincent k.v. Algorab, Bahia—Rotterdam, pass 30-3 Madeira. 3 Alphacca, RotterdamJapan, 30- 3 van Singapore. Alpherat. RotterdamAustralia, 28-3 te Port Kembla. Arkeldijk, New Orleans-4-Rotter- dam. 31-3 te Ant.werpen. Axeldijk. 31-3 van Rotterdam n. New York. Johan van Oldenbarnevelt. Am sterdamJava, pass 30-3 Abu ail eiland (Rode Zee). Kota Gede, Batavia—Rotterdam, pass 30-3 8 uur Malta. Leerdam. New YorkRotterdam, pass 30-3 Startpoint. Lievevrouwekerk, BombayRot terdam. 30-3 te Marseille. Maaskerk. Amsterdam—West- Afrika. pass 29-3 Ouessant. Mariekerk, 30-3 van Bremen n. Rotterdam.' Omala. Suez—Haifa, pass 30-3 te. Port Said. Merwede, 30-3 van Pernambuco naar Amsterdam. Molenkerk, Hongkong—Rotter dam. 30-3 van Genua. Nederland, BahreinRotterdam, 28-3 van Port Said. Poelau Laut, 30-3 van Colombo te Massawa. Prins Alexander, 31-3 van Liver pool-te St. John. RuvP. 26-3 van Shanghai naar Hongkong. Rempang. Amsterdam—Batavia, 31-2 te Penang. Riouw. 30-3 van Aden naar Suez. Saiatiga. 26-3 van New York Pladjoe. Sibajak, Batavia-Rotterdam, P^s 30-3 13 uur Point de Galle Tabian. Amsterdam—Java. 30-3 van Suez. Tosari. 30-3 van Manilla naar Batavia. Utrecht 30-3 van Lorenzo Mar- quez te Montevideo. Weltevreden, 31-3 van Rotterdam te Eatavia. Wieldrecht, 30-3 van Beaumon* te Purfleet? Willem Ruvs. BataviaRotterdam 30-3 19 uur Finisterre gepasseerd. Met ingang'van 1 April 1948 mag vensterglas in alle dikten, zonder machtiging, vergunning of bon, aan handelaren, verbruikers of verwer- kers worden verkocht en afgeleverd De aanwezige voorraden en de te verwachten regelmatige aanvoer hebben het nemen van deze maat- regel mogelijk gemaakt. De grote tekorten aan tuinders- glas, blank gepolijst spiegelglas, ge- wapend glas en brute glas, vormen vooralsnog een beletsel, om tot op- heffing der distributiemaatregelen betrefende laatjtgenoemde glassoor- ten over te gaan. Op 1 Mei a.s. gaat er in plaats van het oude Katholieke Filmtijd- schrift ..Katholiek Filmfront", een nieuw filmblad verschijnen, onder de naam „Filmfront De redactie zal bestaan uit de volgende personen; A. v. Dojnburg (Hoofdred.). B. J. Bertina, C. Boost, Mr. R. F. Bordewijk, J. Botermans, P. Davay, Th. Louis, S. Nevac. Het abonnementsgeld bedraagt f 8.per jaar. Voor leden en cur- sisten van het Kath. Instituut voor Filmscholing f- 5.per jaar. Het blad verschijnt tweemaal per maand in 24 pagina's. Het adres van de administratie luidt: Overtoom 57. Amsterdam-W. Jubileum-monument te De Burgemeester van Utrecht, mr. dr. G. .^aW. ter Pelkwijk. cnt- hulde, in tegenwoordigheid van de Commissaris der Koningin M. A. "Reinalda. de Garnizoenscommandant Overste J. C. G. Nottrot, mr. J. Mi- lius, directeur van de Jaarbeurs en vele anderen, het jubileum-monu ment op het rondeel van de Catha- rijnenbrug. De burgemeester uitte zijn vol- doening. dat hij op de laatste dag dat hjj in functie is, dit monument waarvan de beeldhouwwerken van de kunstenaars Piet d'Hont, Hekman en de heer en mevr( LuinMetz zijn, namens de gemeente mocht aan- vaarden. Hij noerhde het een goed begin van het jubileumjaar 1948. het' jaar van het Regeringsjubileum, van de 50ste Jaarbeurs en van de herdenking van het 1900-jarig be staan van de Domstad. Journalisten, filmoperateurs. pers- fotografen en- talloze filmliefheb- bers hebben dagenlang telefonisch de burgemeester van lerseke bele- gerd. omdat een viertal prominente filmsterren uit Hollywood op 1 April een bezoek aan deze oestergemeen- schap zouden brengen. De burgemeester was eerst stom- verbaasd maar werd met het aan tal telefooptjes bozer-en.bozer, daar hij van niets wist. Later bleek, dat enige oesterhandelaren in een vro- Hjke bui dit bericht in elkaar had- den gezet en doorgegeven aan ANP. En ongewild heeft dit persbureau deze Aprilgrap over het land uitge- strooid via de altijd-werkende telex. IN DE EERSTE KAMER is gis- terenmiddag gesproken over de wij- zigingen en aanvullingen die mi nister Gielen op de hoger- en mid- delbaar onderwijswetten heeft sa- mengevat in een wetsontwerp, dat ook in de Tweede Kamer uitvoerige discussies en enkele amendemen- ten ten gevolge heeft geha'd. De Senaat heeft het korter gemaakt en wasmet uitzondering van prpf. Woltjer van mening. dat de minis ter hiermede een goede verbetering heeft ingevoerd, die nog nader bij een definitieve regeling van het onderwijs haar beslae zal krijgen. Met name dr. van Velthoven was vol lof oner deze vertffeteringen eij prees vooral het streven dat er uit blijkt om de aesthetische vorming bij het middelbaar onderwijs te stimuleren en de verstarring en te intellectualistisdhe vorming tegen te gaan. Het was hem opgevallen. dat men thans feitelijk terugkeert tot dat wat jaren lang als conser- vatief h#eft gegolden. Op onze priesterseminaria bijv. heeft men steeds deze methode gehuldigd. vooral de muzikale vorrryng is daar steeds stevig ter hand genomen. Teven dit laatste had juist prof. Woltjer ernstige bezwarp.n. al fnr- muleerde hij ze zaehtzinnig dqor op te merken, dat hii zelf heel erfed besefte wat de muziek aan vor- mendp kracht bezit. Maar Homerus en Virgilius spre- ken bij deze classicus toch sterker zodat hij de invoering van de muziek als verplicht leervak eer- der als een gevaar dan als een winst ziet. De minister had' weer een aan tal gedegen argumeijten klaar. Dat het leerprogram overladen wordt zal hij voorkomen, al moest het zijn door middel van een noodwet en het was juist zijn bedoeling als een goed bewindsman»bij deze muzikale vorming van de leerlingen vooruit te zien en degenen die zich reeds voorbereiden op hun taak als mu- zikaal docent, een gevoel van ze- .kerheid te verschaffen. Ook de bezwaren die prof. Wolt jer tegen de experimenteerscholen (Montessori-systeem) had aange- voerd wist de minister te ontzenu- wen vooral door eron te wijzen. dat men de animo die vbor dergeliike systemen op een gegeven moment bestaat moet opvangen, voordat degenen die nu nog bereid zijn voor iets zo moeiliiks offers te brengen weer ontmoedigd worden. omdat zii geen steun krijgen. Er is voorts nog gesproken over de Middelbare Meisiesschool <M. M. S.t "waaroJntrent de minister prof. Woltjer gerust kon stellen; hii zal "er voor waken, dat het ka- van deze school bewaard bliift Het doel moet bliiven al«p" mene vorming geen vakschoien die voor b<maalde vrouwelijke be- ro»nen opleidt. Het wetsontwerp werd z.h.st. nangenomen. Drie jongens vonden in de dui- nen te Wassenaar een bakelieten buisje met aluminium dop. Het was vermoedeliik een slagpijpje van een .landmijn. Toen zij in een por- tiek het buisje uit elkaar. .trachtten te halen, onplofte het. Hierdoor lie- pen de drie onvoorzichtige knapen vrij ernstige verwondingen op. een ervan moest zelfs in een ziekenhuis worden opgenomen, waar enige vin- gers werden g#amputeerd. 295 Alg. 297 Alg. 299 Alg. 789 Alg. 793 Alg. t 795 Alg. 797 Alg. 799 Alg. 783 Res. 788 Res. Dag en nacht wordt gewerkt aan de opbouw van de komende 50ste jubileum-Jaarbeurs. Af en aan rijden grote trucks, beladen met Jaarbeursgoederen uit allerlei plaatsen, niet alleen uit het kin- nen-, maar ook uit het buitenland. De spanning, die de aanwezigheid van buitenlanders altijd teweeg brengt, heeft. nu als het ware de voorposten zijn gearriveerd, reeds zijn invloed in Utrecht doen gel- den. Alles gaat vlugger. gejaagder. Binnen de gebouwen wordt ge- zaagd en getimmerd. dat het een lust is. Elk pur verrijzen nieuwe stands uit aanVankelijk ordeloos binncngebracht materiaal. Op de Croeselaah verrichten met- selaars wonderen. Uit cement en ste®en verrijzen prachtige produc- ten van bouwkunst, die op de toe- schouwer een overweldigende in- druk maken. Inmiddels klinkt bui- ten oorverdovend lawaai vfti ko- lossale bouwmachines, die op de open terreine'n proefdraaien. Ge- gons van motoren, getril van zwa- re machines vormen hier de ken- 'merken van de moderne techmek. Geheel Utrecht kopat reeds on der invloed van de a.s. Jaarbeurs, welke Dinsdag 6 April haar poor- ten zal openen. voor het tljdvak van 4 t.e.m. 17 April 1948 Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van; Bonkaarten KA, KB, KC 802: 289 Alg. 250 gram waspoeder 293 Alg. 500 gram suiker, boterh.- strooisel enz. of 1000 gram jam, stroap, enz. of 500 gram versnaperingen 400 gram brood of 1 rant, soen gebak 1600 gram brood (geldig t.e.m. 10 April) 2 eieren 284 Res. 800 gram brood (geldig t.e.m. 10 April) 286 Res. 400 gram brood (geldig t.e.m. 10 April) Bonkaarten KD, KE 802 500 gram waspoeder 500 gram suiker, boterh.- strooisel enz. of 1000 gram jam. stroop, enz. of 500 gram versnaperingen 400 gram brood of 1 rant- soen gebak 400 gram brood (geldig t.e.m. 10 April) 2 eieren 400 gram brood (geldig t.e.m. 10 April) 500 gram bloem of zelf- rijzend bakmeel of kin- dermeel of kinderbiscuits Tabak- en versnaperingenkaarten enz. QA, QB, QC 802 31, 35 tahak: 2 rants, sigaretten of k6rftsb3k 33 Versnaperingen: 200 gram ver snaperingen of 200 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 400 gram jam, stroop ,enz. 36 versnaperingen: 100 gram ver snaperingen of 100 gram suiker. boterhamstrooisel of 200 gram jam, stroop, enz. Reserve A tabak: 50 gram scheer- zeep of 100 gram seheer- crime of 400 ,gram snel- scheerer&me Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 2 April worden gebruikt. Niet-aangewezen zijn en vernie- tigd kunnen worden de bonnen 242. 244. 245. 744. 745 melk. 250, 251, 252. 257, 754, 756. 757 reserve. COD WINT altijd Als we zc O eens rond zien in de wereld, is het maar weinig verblijdend al wat we waarnemen. Het is alsof alles samenspant en het er op toelegt, God en de Kerk uit te bannen, uit te roeien. Ver- volging en moeilijkheden aan alle kanten, gevangenissen en concentratie-kampen vol, men- sen die bij honderdtallen sterven en lijden voor hun geloof. Be- kruipt ons niet het gevoel dat het wanhopig is? En toch: God - mint altijd! Zijn hand is altijd en oueral meester. De overwin ning is uiteindelijk aan Hem. We moeten daarom niet bang zijn. Vlak voor Zijn dood, op het Laatste Avondmaal. heeft Chris tus gezegd: „Weest niet be- vreesd. Ik heb de wereld over- wonnen". En vandaag bezongen we daarom in de Mis de over- winnende hand van God. Laat deze triomfantelijke zekerheid in ons wezen! MARCUS 73. Solange volgde haar en ze stapte in de gereedstaande auto. Simone zond het wagentje. dat ze in het Wapen van Tregat gehuurd had. te- rug na'ar Gartuche en gaf de chauf feur de boodschap mee voor haar vader, dat ze niet voor laat in de avond terug zou komen en mis schien wel bij fuffrouw Margau bleef overnachten. Terwijl de auto de weg naar La- fihan op stoof, vertelde Solange aan Simone alles. wat er in de laatste dagen gebeurd was. Ze sprak op gedempte toon, om de chauffeur niets te laten horen. Gedachtig aan Tregat's waarschuwing, vertelde ze de geschiedenis van Vallin in zeer korte trekken. Simone stelde vooral veel belang in -de gevonden schat en vertelde. hoe haar vader als tussenpersoon gediend had, om hem te gelde te maken en hoe hij, alleen aan com- missieloon een fortuin verdiend had Toen Solange ophield met vertellen haalde Simong van onder haar japon de halve gouden ppnning te voor- schijn, die ze aan een gouden ket- tinkje om haar hals droeg. #„Dit moet je van me aannemen" zei ze het kettinkje losmakend. ..dat is het enige, wat Eric me ooit ge geven heeft. Ik heb er geen recht op. Ik kan alleen maar hopen. dat als de twee helften in het bezit ko men van een en dezelfde persoon. er een einde zal komen aan de el- lende, door de schat tot nu toe te- weeggebracht." Solange nam de penning aan. Haar ogen stonden vol tranen en ze nam de hand van Simone met har- telijke vertrouwelijkheid in de hare Deze had het gelaat afgewend en scheen geheel verdiept in de be- schouwing van het landschap. Eenmaal in Lafihan aangekomen, lieten ze de auto doorrijden tot aan de noordzijde van de zeewering en Solange gaf Jiaar chauffeur last, in de Rode Le<mw te wachten en haar over een uur terug te komen ha len. Daarna gingen ze samen het strand op. Het liep tegen zes uur en de vloed kwam op. De zon was bijna tot aan de horizon gezpnken en 'n grote wolkenbank gloeide «rood en goud boven de zee. Op dit punt rezen de rotsen vlak achter het smalle strand, bijna lood- recht omhoog. Het lopen op bet strahd was vrij gemakkelijk. maar Solange was nog zo afgemat. dat Simone haar meermalen moest steu- nen anders was ze zeker gevallen. Toen ze een vooruitstekend rots- ^blok waren omgelopen, kwamen ze aan de schuilplaats van Tregat. Van de plek. waar ze stojndqn. zou nie- mand vermoed hebben dat achter die hoop rotsblokken en leisteen de ingang gelegen wa's van een gewel- dige doolhof van gangen en holen. Zelfs als men dichterbi.i kwam. leek het niet anders. dan 'n klein hoi, dat door het geweld der golyen langzamerhand was uitgevroten. Geen wonder, dat niemand ooit de gangen ontdekt had. die achter de bank van kiezelsteen achter in het hoi begonnen. Solange ging met haar gezellin naar het hoi en op twintig meter afstand gekomen. riep ze driemaal zo luid mogelijk Eric bij zijn naam. Het kwam er nu niet meer op aan. of iemand haar soms hoorde. Er kwam geen antwoord en ze hoorden niets als het klotsen van de golven wat hij hoort. tegen een paar rotsblokken, die in zee vooruitstaken en de klaaglijke kreten Van zeemeeuw-en, die hoog boven haar hoofd in brede kringen rondzweefden. ,.Hij zal slapen", zei ze zachtjes. „Hij is natuurlijk doodop. Ik zal hem even gaan wakker maken." Solange ging het hoi binnen en keek door de opening jn de achter- wand naar binnen. Ze zag niets. Het hoi was leeg. Ze riep Simone en deze kwam bij haar. ..Hij is er niet", zei Solange. ..Waarheen zou hij gegaan zijn? Wacht, misschien is hij nog dieper naar binnen gegaan, omdat het daar donkerder is. om te slapen en dro- ger ook hier zijn de stenen nog pat van het water." Gevolgd door Simone drong ze verder naar binnen. Het was er koud en donker. Simone huiverde. Ze vond het heel onwaarschijnlijk dat iemand daar zou kunnen gaan slapen „Ik denk. dat hij ergens anders is gaan liggen", zei ze. ,.Je moest nog eens flink hard roepen." Solange riep nogmaals. Haar stem weergalmde door het hoi, maar niemand gaf haar antwoord. Ze be- gon ongerust te worden, al trachtte ze ook. zichzelf gerust te stellen met de gedachte. dat er meer nodig was, om iemand, die zo uitgeput was. wakker te schreeuwien, dan een zwakke meisjesstem. Opeens hoorden ze beiden heel in de verte het flauw geluid van voet- stappen. Vol blijde verwachting keken beiden in de richting vanwaar't ge- mid kwam.. ..Eric!" riep Solange, en er kwam antwoord terug. ..Eric!" riep ze weer. „Nieuws.... goed nieuws!" Hij riep terug en een minuut later klom hij over de kiezelbank heen en kwam naar haar, toe. Zijn gezicht was doodsbleek en zelfs het verne- men van haar blijde tijdingen bracht geen glimlach op zijn gelaat. maar hii staarde in de verte' als iemand. die aan heel iets anders denkt, dan „Laten we naar Lafihan wandelen en daar de trein nemen", stelde hij Voor. ..Mijn aut.o staat te wachten zei Solange, „maar als je liever Ze werd onderbroken door een gil van Simone. ..Eric, je handen....! je handen! Hij stak ze haastig in zijn zak. - ,.Ik heb ze erg geschaafd", zei hi) „en het bloeden wil maar niet op- houden." Toen liep hij haastig vooruit en mompelde iets over een trein. De beide vrouwen volgden hem en geen van beiden sloeg acht op 'n scherpe rotspunt, die dicht bij de monding van het Sol uit het zand te voor- schijn stak. Hadden ze dat wel gedaan, dan zouden ze gezien hebben, dat een1 der kanten er van vol bloed zat. Eerst twee jaar later vertelde Eric zijn vrouw de voile waarheid. Ze zaten op een avond bij elkaar aan de haard in de eetkamer van het kasteel Tregat en daar vertelde hij haar de gehele geschiedenis van Landes. zoals hij die uit diens eigen mond vernomen had. en toen ben ik ipgeslapen. Ik dacht, dat hij ook zou gaan rus-- ten. Maar hij schijnt de waarheid omtrent Simone vermoed te hebben en heeft denkelijk willen weg- vluchten, om haar de schande te besparen, voor de vrouw van een moordenaar te worden aangezien. Toen ik wakker werd zag ik hem v66r het hoi op de rotsen liggen. Hij had vermoedelijk tegen de klip- pen willen opklimmen. maar was bli.ikbaar uitgegleden en omlaag ge- stort Hij was met zijn hoofd op een puntig rotsblok terecht gekomen. Ik heb hem door de gangen terugge- bracht naar de poel en daar hebben ze hem later gevonden. ..Goddank. dat Simone dat nooit geweten heeft!" zei Solange zachtjes Hij huiverde en zich vooroverbui- gend. strekte hij zijn handen naar het vuur uit. In het licht der vlammen schenen ze hem rood, als bloed te zijn. EINDE.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3