1 SPOMT 1 JAN GROENHAAR F1 PLECHTIGE HERDENKING van gouden onderwijsjubileum Ook Engeland bracht Indische bevoorrading in moeilijkheden Studenten vragen zelfstandigheid voor Friesland Hoofd P.R.A.C. pleegde grootscheepse falsificaties De Franse prijsverlagiqg RADIO IN BROKJES 9 PAG. 3 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Vrijdog 2 April .1948 2 April vertrekt het m.s. „Prins Bernhard" voor de eerste maal na de oorlog voor een combinatie vracht- en passagiersdienst naar Basel. Het schip heeft een accomodatie voor 1450 passa- zal in een geregelde dienst tussen •Rotterdam en de Bovenrijn gaan? varen. giers en Episcopaat bezoekt Schoolstad ..Een voortdurende onrecbtvaardigbeid" De nationale reserve Regerings-autoriteiten mede aanwezig Zei U iets? Haagse ambtenarenapparaat leidt tot achterstelling van randgewesten Voor honderd mille een licht geval TELEGRAM AAN MINISTERRAAD HET PROCES TEGEN RAUTER maatregelen aandegrens- VAN DE RUSS1SCHE ZONE programma Herdenking einde Spaanse burgeroorlog PRINS BERNHARD heeft lichte bronchitis DE INCIDENTEN OP TERNATE ROTTERDAMSE COMMUNIST werd geen lid van Raadscorrimissie De ftussische bezettings- autoriteiten in Duitsland hebben bevel gegeven, dat aan de grote ver- keersweg via Maagden- burg naar Berlijn enkele dorpen aan de grens van de Russische zone ont- ruimd moeten worden. In de Harz worden verschil- lende uitkijkposten opge steld. FRANKRIJK- SAARGEBIED economisch verbonden Gel oof en I even Schermutselingerv te Soerakarta Engels Prinselijk paar naar Parijs- IN DE CONGRESZAAL van de Houbusthallen te 's-Gravenhage, waar de R.K. Nationale Tentobnstelling op Onderwijsgebied ..Schoolstad", georganiseerd door het R.K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding wordt gehouden, had gisteren de plech- tige herdenking plaats van het eeuwieest van de vrijheid van onderwiis, welke werd opgeluisterd door de aanwezigheid van het biina voltallig Nederlandse kabinet, het Nederlandse Episco paat, met de Kardinaal-Aartsbisschop van Utrecht dan het hoofd, de Apostolisch-Vicarissen van Batavia en Medan en tal van kerkelijke en wefeldlijke hoogwaardigheidsbekleders. UIT DE EERSTE KAMER DE LEERLINGEN van de kweekschool te Goirle zijn gisteren- middag na hun bezoek aan de Onderwijstentoonstelling in Houtrust, in de Eerste Kamer de debatten komen volgen. Zij von- den er in het oude statige gebouw een sfeer, die hen van het onderwiis ineens terugbracht in de actualiteiten van onze onrus- tige tijd. Het ging n.L over oorlog en marine in de Kamer en al was het geen opwindende vergadering, er werden toch zaken behandeld, die zelfs de rustige gemoederen der senatoren een enkele maal in beweging brachten. Dit was o.a. het geval toen de kwestle van het buitenlands embargo ter sprake kwam, dat een belemmering vormt om onze troepen in Indie behoorlijk van uitrustingen te voorzien. fAisieye problemen waarschuwde de minister met klem tegen de the- orie van niet-militairen, dat in een moderne oorlog het zwaartepunt zo- danig naar de technfek is verlegd, dat mankracht geen waarde meer zou hebben. Hij noemde in dit ver- band het laatste rapport van gene- raal Marshall aan het Amerikaanse Departement van Oorlog en een re- cente uitlating van de Engelse mi nister van oorlog. die deze mentali- teit beiden gevaarlijk en dom heb ben genoemd. Binnenkort komt er een wetsont- werp tot regeling van de positie der slachtoffers van de mobilisatie 1914 1918. De minister herhaalde nog eens zijn veroordeling van degenen, die aan het aankweken van een angst- psychose meedoen. In zoverre was hij het althans eens met de commu nisten, die met een niet van humor ontbloot gebaar de heer Branden burg hadden laten verklaren, dat er geen vuiltje aan de lucht is in Europa! Minister Fievez heeft de Kamer duidelijk gemaakt, dat behalve Aus- stralie, dat al van meet af aan geen stuk naar Indie wil sturen, in Juli 1947 ook Engeland door diP embargo op de surplusvoorraden der Britse dominions, die ons aanvankelijk wsren toegezegd, ons in moeilijk heden heeft gebracht. Daarbij kwam- ook het overal rondwarende devie- zenspook prompt weer om de hoek gluren. De surplusvoorraden konden wij nl. zonder deviezen krijgen. maar in het vervolg waren wij op aankopen in het buitenland aange- wezen. Toen de minister zijn rede be- eindigd had, was het de anti-revo- lutionnaire heer Algra, die zijn ver- ontwaardiging- luchtte over deze be- handeling van een bondgenoot, die nota bene met ons in Brussel het vijfmogendhedenpact heeft onderte- kend. Laat de regering protesteren tegen deze nog steeds durende on- rechtvaardigheid. Onze soldaten in Indie hebben slechts tot taak orde en rust te herstellen en een volk te verdedigen en te helpen bij zijn eerste pogingen naar een eigen sou- verein bestaan. Laat men nu in het buitenland. waar men druk bezig- is met koloniale systemen," zoals Enge land in Afrika. deze zaken eens ter- dege overwegen en ons dergelijke ondrageliike behandelingen niet aan doen. Aldus de mannentaaj van de heer Algra, in wiens gezelschap wij onze expert in de krijgskunde dit keer node gemist hebben. Minister Fievez had oren naar dit protest en heeft toegezegd, dat hij de zaak nader zal bezien. Oorlogszuchtig klonk ook de stem „van de communist Brandenburg, echter meer binnen de waTlen der partijpolitiek. waar hij zich met ver- heffing van zijn gekloft Amsterdam® stemgeluid tegen de plannen ver- zette, om de communisten ook uit de gecombineerde commissie voor leger en vloot der Staten-Generaal te verwiideren. Binnenkort moet deze minister hieromtrent weer een voordracht doen en dan zullen de heren wel bemerken, dat zij in de geheime besprekingen over over krijgskundige zaken buiten de deur g-'orden gehouden. Over de te vormen nationale re serve wist de minister mede te de- len, dat hij. in tegenstelling tot de vroegere B.V.L., hiervan een appa- raat wil maken van gezagsgetrouwe leden. die in-geen geval nog dienst plichten zouden moeten vervullen bij een eventuele mobilisatie. Wel is de bedoeling dat er militair ge- oefenden lid vap worden, maar dan degenen die de leeftijd van groot verlof hebben. Het apparaat moet niet te snel worden opgebouwd, daar men het moet kunnen encadre- ren, uitrusten en oefenen. Men doet voorlopig nog niet veel meer dan lokgtten openzetten voor aanmel- ding, maar dat blijkt al voldoende en de minister heeft nu de yoldoe- ning, dat de zaak voor een firoot deel dank zij particular mitiatief voor elkaar komt. Bij de bespreking van de grote ae- De grote zaal was geheel gevuld met genodigden, waaronder de mi nister-president, dr.* Beet met ver- scheidene leden van het kabifiet, de Staatsraden, prof. mr. Aalberse en dr. Deckers, oud-minister. mr. Mar- chant burgemeester mr Visser. ver- gezeld van de wethouders, verschei- dene leden en oud-leden van de beide Kamers der Staten-Generaal, prof. F. Sassen. raadadviseur van het ministerie van O. K. en W.. en tal van specialisten op onderwijs gebied. Op het versierde podium, waar de beefienissen van Z. H. de Paus en H M. de Koningin prijkteij, stond het koor en orkest van het St. Aloysiuscollege, onder leiding van pater F. H. Smits van Waesberghe S.Jt opgesteld. Vooraan in de schoolvrijheid Te half drie arriveerden kardinaal de Jong, gevolgd door mgr. Giobbe, Eauselijk Internuntius; mgr. Hui- bers, bisschop van Haarlem, mgr Mutsaerts, bisschop van 's Herto- genbosih, mgr. Baeten, coadjutor van «het bisdom Breda en mgr. Hanssen, coadjutor van het bisdom Roermond, die met hun gevolg op de voor hen bestemde zetels plaats namen. Mgr. dr. Th. Verhoeven, direc- teur van het Centraal Bureau, sprak het welkomstwoord tot de autoriteiten en genodigden, waar- In hij de opzet en het doel van deze grote tentoonstelling belicht- te. Hij stelde Nederland ten voor- beeld als zijnde het enige land waar dank zij een onvermoeide, jarenlange arbeid en strijd met volledige steun van de regering aan de ouders behorende tot alle richtingen de vrijheid van onder wijs voor hun kinderen gewaar- borgd is. Spr vond daarbij gelegenheid om de mannen uit het verleden. zowel van christelijke als van liberale huize hulde te brengen voor hun met uiteindelijk succes bekroond streven om de Nederlandse ouders recht te doen wedervaren. Op zijn verzoek zongen de aanwezigen met orkestbegeleiding twpe strophen van het Wilhelmus. Aan H. M. de Ko ningin werd een telegram gezon- den. Voor prof. dr. L. J Rogier. hoog- leraar aan de R.K. Universiteit te Nijmegen was de taak weggelegd om voor dit hoge gezelschap de feestrede uit te spreken. In deze rede wierp prof. Rogier een terug- blik op de onderwijstoestanden uit lang vervlogen jaren en besprak hij de meningen, die men toenmaals over het bijzonder onderwijs uitte, waarbij hij eveneens gewaagde van de steun van de liberalen en later ook van de christelijke leden van het parlement, die het mogelijk heeft gemaakt. dat thans 70 pCt. van de schoolgaande jeugd Bijzonder Onderwijs op de vrije s'cholen volgt Kardinaal de Jong betrad vervol- gens het podium om zijn dank te uitep voor het werk dat hier tot stand werd gebracht. Hij deed door zijn secretaris een persoonlijk schrij- ven van Z. H. Paus Pius XII voor- lezen, waarin deze van Zijn hoge belangstelling in dit gebeuren blijk gaf en daarbij een gift van f 10.000 schonk. Ter ere van Z. H. de Paus zong het koor met orkestbegeleiding tot slot „Tunc Repletum Est". Vanfjiaag is het de feestdag van Henri de GreeveZoals men meet het stond een paar da- gen geleden uitvoerig in ons N.H.D. bestaat de Bond zon der Naam vandaag tien jaar. In die tien jaar heeft deze „bewe- ging" een enorm succes gehad. Ook, al beheerst de christelijke naastenliefde de wereld nog niet. Nu was onlangs de Paus negen jaar geleden gekroond. Toen had Nederland <fe vlag wel mogen uitsteken! Een pracht idee, om te onthouden voor het volgend jaar. Verleden jaar vroeg de Bond zonder Naam te vlaggen voor de Naastenliefde, op de verjaardag van de Bond. Laten we dat nu doen, als straks, op elf April, de tiende verjaar dag officieel herdacht wordt. Dat is een moeite van niks. Maar om die moeite gaat het niet. Wel om de intentie. Vlaggen voor de naastenliefde. dat is iets, wat de nuchtere Nederlander niet zo gauw ligt. Maar, toch doen, en lak hebben aan het menselijk opzicht. De vlag uit voor de naastenliefde, op 11 April. Denk er pm, strijk de vlgg netjes op en leg d'r klaar. Verbeter de wereld, en begin bij je zelf, niet „bij anderen"! HET pOOFD van.de P.R.A.C. te Utrecht, J. B. A. M. van G., is onder zeer ernstige verdenking van grootscheepse op ze geraffineerde wijze onder zijn leiding uitgevoerde knoeierijen met dossiers, in zijn woning te Utrecht gearresteerd. Tegen van Gdie eind vorig jaar chef van de P.R.A.C. te Utrecht werd, bestonden reeds geruime tijd een tijdsduur van anderhalf jaar wordt zelfs genoemd ernstige verdenkingen, maar als gevolg van de uiterst geraffineerde wijze waarop werd geknoeid met de dossiers van collaborateurs, slaagde men er tot voor kort niet in werkelijk doorslaggevend bewijsmateriaal in handen te krijgen. 1 De federatie van de zeven Frie- se studentenverenigingen in Fries- land heeft in de afgelopen dagen te Leeuwarden een Studium Ge- nerale Frisicum voor studenten uit het gehele land belegd. Een zestal sprekers zetten de histori- sche, culturele en economlsche aspecten van de decentrallsatie uiteen. Het Eerst® Kamerlid de heel H. Alara bestreed de mening, dat in 1534 de Nederlandse gewes- ten door een gelukkige greep van Karel V herenigd waren. De delen waren voor die tijd zelf- standig en hebben het eigene ook daarna in meer of mindere mate weten te bewafen. Door andere sprekers werd er op gewezen, dat dit eigene op het ogenblik op steeds verder gaande wijze door Den Haag wordt geassimileerd, waarbij gelijk- schakeling van de gewesten in Ne derland tot een steeds toenemende massafiering leidt. De macht van het Haagse ambtenaren apparaat, dat geheel los staat van de Neder landse realiteit. heeft geleid tot een grote achterstelling op economisch en cultureel gebied van de randge westen hetgeen in het geheel nj,et in overeenstemming is met de econo- mische verhoudingen. Op dit mo ment wordt door de randgemeenten een grotere bijdrage tot het hefstel van de economische verhoudingen. in Nederland geleverd dan door het Westen. De heer P. Wijbenga be sprak zijn brochure ..Decentrallsa tie", welke in opdracht van de Raad van Friese Bew'egingen geschreven was. Hij wees er op, dat de .grona- wet van bepaalde rechten van de mens uitgaat en een van dle{«chten is, dat een gemeenschap in welke vorm ook haar eigen zaken mag behandelen. Aan het einde van dit studium generate besloten de stu denten het volgende telegram aan de Tweede Kamer en de Minister- raad te zenden, terwijl een af- schrift ter kennis van de Provin ciate Staten van Friesland zal wor den gebracht: „De Friese studenten bijeen.op hun Studium Generate Frisicum dringen er bij de regering met de meeste klem op aan, dat te- genover Friesland het recht op autonomic, zoals die is vastgelegd in lid 1 van art. 136 van de grondwet, op royale en loyale wijze in practijk wordt gebracht. (Vervolg van pag. 1) De repressaille's De voormalige propaganda-leider van de N.S.B. van Geelkerken werd als getuige gehoord in verband met de repressaille's, die genomen wer den na de executie van Seyffart. Van Geelkerken gaf als zijn indruk weer, dat een voorstel om 5 gijze- laars dood te schieten voornamelijk aan Seyss Inquart te -danken is ge- weest. Rauter gaf dan een verslag van het gebeurde. Himmler had, nadat hij op de hoogte gesteld was van het gebeurde, een groot aantal executies gefcist. Seyss Inquart, Schmidt en Rauter voelden hier niets voor en stelden andere maat- regelen voor en wel tegen studenten uit welke kring de* daders van de aanslag afkomstig waren. Schmidt belde Martin Bormann in Berlijn op en vroeg hem er bij Hitter op aain te dringen de maatregelen te ver- zachten. Tljdens^ een vergadering met kopstukken van de N.S.B. over de te nemen repressaillemaatregelen, werd over dit plan niet gerept, maar sprak Kauter over de pian- nen tot executie van 5 gijzelaars waartegen zich van Geelkerken heltig 'verzette. „U heelt dus eigemijk comedie gespeeld", on- derbrak de president. Verdachte: ,fO, Mynheer de President", antwoordde Rauter, „dat hebben we zo honderden ma- len gedaan." De executie is echter met door- gegaan, want Bormann belde op en verklaarde, dat de fuhrer zich ac- coord verklaarde met de plannen tegen de studenten. Daardoor zyn er toen tegen de 14.575 ingeschreven studenten maatregelen 8 l.iomen. Van de 14.575 ingeschreven studen ten hebben er 2.274 de loyaliteits- verklaring getekend, 1.800 zijn na de aanslag op Seyffart in Febr. 1943 gearresteerd, 3.800 hebben zich ge- meld na de oproep in Mei 1943. An,- deren werden naar Duitsland ge- voerd: Eeri fel debat ontwikkelde zich dan tussen de president en verd., waarin vooral de laatste zich heftig weerde. De president was de mening toegedaan, dat tegen ondergedoken politieambtenaren geen maatregelen getroffen mochten worden ook al doken zij met hun wapens onder, omdat het nog niet altijd zeker was, dat zij van die wapens gebruik zouden maken. Rauter was" echter een andere mening toegedaan. Hij wilde met het internationale recht bewijzen dat tegen zulke Aensen wel mocht worden opgetreden. Hierna sloot de president om vijf uur de middagzitting. Vandfcag werd de zitting voortge- zet. Er hangt veel van af of de Fran se regering in staat zal zijn de prijsverlaging met 10 die zij heeft aangekondigd en in zekere zin Dinsdag j.l. is gaan toepassen, met succes zal kunnen c^jorvoeren. Een prijsstijging van 12 in Ja- nuari en Februari heeft de commu nisten. die altijd van een moeilyke situatie gebruik willen maken, eT toe aangezet opnieuw loonsverho- ging te eisen tot 6en bedrag. dar anderhalf maal zo hoog is dan de lonen. die in December 1947 wer den vastgesteld. Bovendien hopen ze nu, dat de tijd is gekomen om Frankrijk opnieuw door stakingen ill een chaos te storten Deze hoop is een beetje verduis- terd door de prijsdaling gedurende Maart. Zou dit laatste werkelijk n teken zijn, dat nu eindeli.ik de m- komens in een stabiele verhouding komen te staan tot de prijjen, dan wordt het gras voor de voeten der communisten weggemaaid. De belangrijkheid van de stabili- teit in Frank- I HET WFRET.D- GEBEUREN rijk is altijd groot geweest. Thans echter hang er niet meer of minder van af of met succes offensief in Eu- het communistisch V-ona kan worden gestuit. ,Ook valt de invloed op de ver kiezingen in Italie (het land, waar me! Frankrijk voorbereidingen heeft getroffen voor oen douane- uniei niet te ontkennen. Het slagen van Frankrijks regering zou daar- enboven een flinke steun zijn voor het Brussels verdrag. dat in zich de vrueht yan een Westerse Ume Verder zouden het succes van net Eufooese herstelpro.gramma en het constru£tieve gebruik van d shall-hulp erdoor een flink stuk op wee zUn geholpen. Het zelfvertrouwen van de Fran *e bevolking 70S terugkeren even^ als het vertrouwen van andere lan den in Frankrijk. Deze factoren stnmmen de com munisten zeer .viiandig tegenover de stabiliteit. temeer daar het hun de finitieve r.ederlaag zou hetekenem Vergeten we daarom boven alles niet de stabiliteit der pruzen als P«entiele achtergrond te beschou- De politie-in%pecteur N. H. Brands uit Zeist, die geruime tijd hoofd van de PRA te Utrecht geweest is, ge- lukte het echter een der belang- rijkste tussenpersonen op heterdaaa te betrappen en via deze arrestatie is de topfiguur van deze affaire, van G„ ontmaskerd. De aannemer J. van der B. uit Zeist, die vroeger bij de PRA te Utrecht Mrerkzaam was, had na het verlaten van deze dienst zijn rela- ties met een bepaalde groep collega's nibt verbroken. Van der B. was de verbindingsman tussen van G. c.s. en de slachtoffers, collaborateurs, wifer zaken in behandeling waren of zouden komen. Waarderingsprijzen Alle dossiers bij de PRAC hadden een z.g. waarderingsprijs. welke va- rieerde van 5000 tot 100.000 gulden. Kwam een collaboratiezaak in be handeling, dan toog van der B. of- een ander naar de persoon in kwe^- tie en deelde mede, welk bedrag betaald zou moeten worden, wilde hij dat van zijn zaak een z.g. „licht- dossier" zou worden samengesteld. Ging de man hier nipt op in, dan werd aan de officier-fiscaal eerst het lichte-dossier gezonden, mjiar later werd dan het z.g. „zware-dossier" nagezonden. Van G. en zijn medewerkers er wor den nl. nog meer arrestaties yer- wacht splitsten nl. de dossiers. ZATERDAG 3 APRIL HILVERSUM II: 7.15 ..Maria ter ere"; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Voor de vrouw; 9.35 Operettes, 11.00 De Zon- nebloem; 11.45 Koren uit bekende opera's; 12.15 Lunchconcert; 13.25 Pianorecital; 13.50 Film en toneel, 14.20 Engelse les; 15.15 Cohcert der jongeren; 16.00 Nieuwe' Franse pla ten; 17.00 De Wigwam; 18.15 Jour- nalistiek Weekoverzicht; 19.15 Lich- te muziek; 19.50 Banden, die binden 20.20 Lichtbaken; 21.00 Negen heit de klok; 22.15 Chansons; 22.45 Het Avondgebed; 23.15 Avondconcert. HILVERSUM I: 7.30 Muziek bij het ontbijt; 8.18 Lichte*morgenklan- ken; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Morgenwijding; 10.20 Radio-feuille- ton. 11.25 Gram, platen, 12.00 Licht orkest-concert; 13.30 Weinig woor- den veel muziek; 14.15 Harmonie- orkesten; 15.30 The Ramblers; 17.15 Volksconcert door het Radio Philh. Orkest; 18.30 Programma voor de Nederl. Strijdkrachten; 19.00 Piano- duetten; 20.45 Vrolijk programma; 21.30 De zang van de maand; 22.00 Hoorspel; 22.30 Metropole orkest en zang; 23.30 Orgel door Joh. Jong Te Madrid is Donderdag het feit herdacht, dat negen jaar geleden de burgeroorlog eindigde. De traditio- nele parade werd gehouden, afge- nomen door generaal Franco. 1 Later kWamen 20.000 tot 30.000 mensen bijeen voor het voormalige Koninklijke paleis. Men hoorde de roep: „Franco-ja. Rusland-neen Generaal Franco hield een korte toespraak, waarin hij de demon- stranten dankte Het secretariaat van paleis Soest- dijk deelt ons mede: Sedert de Paasdagen ligt Z. K. H. Prins Bern- hard te Zermatt ziek met een lichte graad van bronchitis. Er bestaat geen reden tot ongerustheid. maar het is onzeker of de prins op de voorge- nomen datum zal kunnen terugke- ren Op deze wijze werd geen argwaan gewekt, als later nog een aanvul- lend dossier werd nagezonden. Woensdagavond ging van der B. offerte maken bij een eigjenaar van een garage in Den Dolder, wiens dossier bij de PRAC Utrecht in be handeling was. De eerste taxatie voor een licht-dossier was aanvan kelijk 100.000 gulden, dit werd ech ter op 70.000 gulden teruggebracht. Inspecteur Brands, die van deze af tesluiten transactie op de hoogte was, wachttc van der B. op toen hij de woning van de garagehoflder ver- liet ejp arresteerde hem. Bij fouil- lering werd op van der B. een groot bedrag gevonden. Na #een urenlang kruisverhoor op het politiebureau te Zeist bekende van der B. einde- lijk en noemde de naam van zijn opdrachtgever. Men weet het. De wedstrijden yan Sitt. Boys tegen T.S.C. en Eindho ven zouden geannuleerd worden, z<p- dat er nog veranderingen zowel in de eerste als de laatste plaats in de Zuidelijke afd. kunnen komen Des- ondanks zal de kampioenswedstrijd tussen BW en PSV, Zondag 4 April in ieder geval doorgaao. Er is mder- daad een klacht van de zijde der ver. ..Eindhoven" binnengekomen inzake het medespelen bij de Sitt. Boys van een niet-gerechtigd speler. Doch van de kant van ..Eindhoven zal men eerst met bewijzen op tafel moeten komen en van het overspe- len der ontmoeting Sitt-. Boys- Eindhoven op aanstaande Zondag ,is op het ogenblik geen sprake. De resultaten van de partijen, ge speeld in de derde ronde heren enkelspel van het internationaal tennistournooi te Monte Carlo lui- den: van Meegeren sloe£ H. Pelizza (Fr.t 3—6. 9—7. 64; Stolpo (Hong.) sloeg R. del Bello (It.) 62, 57, 9—7; Caraculis (Ram.) sloeg Gran- det (Fr.) 6—8, m—2, 6—1; Moc Veagh 'It.) sloeg-A. Devissi (Mona co) 6—2, 6—2. En tot slot: De Stiphoutse athle- tiekvereniging S.V.S. organiseert op Zondag 4 April een veldloop over 'n. atstand van 5 km voor A-, B-, C-, D- en D-klassen. Ruim 90 deelne- mers onder wie bekende lopers als Latasten (Avon) Heerlen en Slegt (PSV) Einfihoven hebben voor deze „Ronde van Stiphout" ingeschreven MAKASSAR, 1 April. - Aneta - Omtrent de gebeurtenissen op Ter- nate meldt men van officiele zijde de volgende bijzonderheden: De inbraak in het huis van Mono- mutu is gepleegd door een Indone- sische sergeant, die de huisbewaar- der vroeg hem de roodwitte vlag van Mononutu te geven. Aangezien de huisbewaarder dit weigerde, haalde de sergeant zelf de vlag en deze werd met de huisbewaarder meegenomen naar fort Oranje. De- zelfde sergeant had in de vooravond een woordenwisseling met een aan tal deelnemers aan een optocnt over de meegevoerde leuzen: „Maakt n einde aan de verdeel en heers poll- tieK" De optocht werd door soldaten uiteengejaagd, waarbij de wegge- worpen leuzen door de soldaten vernield werden en de Vluchtende feestgangers werden nagezeten, hierbij werderf enige personen ge slagen. Sedert October is dit het zesde geval, dat incidenten op Ter- nate voorkwamen, die grote onrust onder de bevolking verwekten. Reeds veertien sold^en van de K. L en drie van het K.N.PL. (Am- bonnezen) zijn gearresteerd. Een brigade militaire politie is met haar commandant, kolonel Scheffelaar, naar Ternate gevlogen, terwijl te- vens minister Hamelink van Oost- Indonesie naar het eiland is ver- trokken om ter plaatse een onder- zoek in te stellen. Te Rotterdam is het A.R. raadslid de heer Wilschut Donderdagmiddag in de raadszitting met 29 tegen 8 (C.P.N stemmen gekozen tot lid van de commissie voor het haven- bedrijf, waardoor voorzien werd in de vacature, ontstaan door de bnt- slagname van de heer' A. van de Berg, indertijd lid van de commu- nistische raadsfractie. Daar bij een norrflale gang van zaken in de plaats van de heer v. d. Berg een communistisch raadslid zou zijn benoemd, doch dit, gezien de toelichting, gegeven door mr. Donker (P.v d.A.) bij de 14 dagen geleden aangenomen motie van wantrouwen tegen de opmmunisti- sche wethouder niet te verwachten was, nam de heer Goudkuil, leider der communistische fractie, in een toespraak stelling tegen de actie om communistische raadsleden uit de commissies van bijstand te weren, daar, aldus spr., in dergelijke com missies alle politieke stromingen vertegenwoordigd moeten zijn. In een communique van het Eran- ministerie van Buitenlandse BERLUN se Za ken is bekend gemaakt, dat het Saargebied volledig in de Franse nationale economie zal worden op- genomen. Schuman, Bidault en Mayer, resp. minister-president, mi nister van Buitenlandse Zaken en minister van Financien. hebben een decreet ondertekend, waarin een tolunie wordt aangekondigd. Van heden af zullen alle verdragen, con- venties en overqenkomsten van eco nomische aard tussen Frankrijk en een vreemde mogendheid gelijkelijk voor het Saargebied gelden. DJOGJA, 1 April (Aneta). Het republikeinse Persbureau Antara deelt over de zuiveringsacties op republikeins gebied mede. dat op 28 en 29 Maart in Sfcerakarta scher-^ mutselingen voorkwamen tussen politie en manifestanten. Een grote hoeveelheid niet geregistreerde wa pens kwam in handen van de auto- riteiterh De actie was niet gericht tegen een bepaalde partij of groep. U/7J VIERDEN PASEN. Wij belijden, dat Christus ver- rezen is uit de doden. Wij zingen het blijde Alleluia. Dat is goed, dat is mooi. Maar wat we gelo- ven en zeggen, moeten we ook metterdaad doorvoeren in ons dagelijlfse, practische leven, in ons werk, in ons doen en laten van elke gewone dag. Het moet blijken, of we werkelijk gods- dienstig zijn, of onze godsdien- stige beginselen vat hebben op onze levenshouding. Een mens zonder godsdienst is een schip zonder stuur. Een mens die zijn godsdienstige plichten, zijn Paas-plichten verwaarloost. i\ een geestelijk wrak. Maar neemt een loods aan boord, een stuur- man, een gids, die u door dit moeilijke leven heen zal helpen. Dat is uw godsdienst, uw gods dienstige overtuiging, uw gods- dienstig leven. MARCUS De Franse minister, van financien, h Rorte Mayer, heeft gelijk wannee hij beweert, dat het yestelde doel niet alleen door bepalingen m pa- pier bereikt kan worden. Hoeere prodhctie betekent succes en daar om herhalen we weer. wat we reeds eerder hebben geschreven. n.l. dai een goede oogst Frankriiks Tedding kan zijn. evenzeer als. de oogst van verleden jaar enorme mr.oiiijkheden veroorzaaKts. We merken intussen dat steeds meer mensen Zich in gaan spannen het land er bovenop te helpen at- gezien van de vastberadenheia. moed en eerliikheid van Schuman s regering, melden deskundise waar- nemers. dat vooral onder de jonse Fransen er een beweging ten goede is ontstaan. die een zeker optimis- me rechtvaardigt. Het huidige parlementaire reces, dat tot 20 April a.s. duurt, geeft de niet-communistische partijen in Frankrijk de kans hun richtlijnen opnieuw vast te stellen. Een grotere eenheid en meer be- grip in het land dienen nog hun afspiegeling te vinden in ue kamer van afgevaardigden, waar op ue vooravond van het reccs een heftige storm losbarstte over de kleinig- heid van de secularisatie van enKele scholen in mijndistricten. We schrij- ven 1948 en niet 1908. Het valt moeilijk aan te nemen, dat de leer van „la troisieme force", die de communisten en de Gaullisten uit de regering wil houden, een blijvende kracht zal kunnen ontwikkelen. Iedereen weet, dat De Gaulle geen gemakkelijk karakter heeft; maar hij "HEEFT een karakter en zijn be weging verdient beter dan in reser ve te worden gehouden tot moei- lijker tijden met moeilijk^r proble men zullen aanbreken. 4 Het bezwaar van de laatste troe- ven is. dat ze te laat kunnen wor den uitgespeeld. In dit licht bezien is het des te betreurenswaardiger, dat de pogingen van Pleven om een saoienwerking tot st&nd te brengen tussen de Schuman-meerderheid, MRP. de socialisten en de radicaal- socialisten zo botweg van de hand werd gewezen. Uit de anti-communisten kon een sterkere kern worden gevormd dan de Schuman-regering is. hoewel deze zich onverwacht sterk heeft getoond Doch in de huidige en nog komende omstandigheden kan,geen regering in Frankruye ^zijm Prinses Elizabeth van Engeland en de hertog van Edinburgh zullen op uitnodiging van de Frapse pre sident van 14 tot 18 Mei een bezoek aan Parijs brengen Het Prinselijk paar zal de tentoonstelling over acht eeuwen Brits leven openen. 102. Die nacht werden de Pepertjes meer- malen wakker van de regen, die tegen het vliegluig kletterde. Ook stond er elki stevige wind. De machine schommelde als een woon- schuit. Pa moest zelfs zijn bed uit om de balken onder de vleugels te laten zakken. Soms war,en ze bang., dat de wind het vliegtuig zou mee- nemen. Want de machine stond niet vastge-. bonden. Gelukkig waren er bij 't bouwen van de mo- len stenen balken. en planken overgebleven. De volgende dagen werd er in de buurt van de molerr druk gemetseld en getimmerd. En een week later stond er op 't erf van. vader Pepers een mooie, grote schuur, met brede en hoge schuifdeuren. 't Was net een grote ga rage. Als de deuren wijd open stonden, kon 't vliegtuig er precies door. In 't vervolg stond de machir%. elke nacht in zijn „stal". De deu ren gingen op slot. Niemand kon er bij kp- men. Jan kon met gemak de grote deuren openmaken en weer dicht doen. Dat ging electrisch. Hij hoefde ,alleen maar een knopje 'om te draaien.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3