Marshall-plan treedt Maandag in werking Wij blijven te Berlijn Er is hoogcunjunctuur in de politiek BLIJFT ZICH BEROEPEN INTERNATIONALE RECHT RAUTER OP HET m Voor Alkmaar en omgeving Nederland de vierde plaats op de lijst van uitvoering J Wpstelijke mogendheden: verloopt bevredigend De lijst der gefusilleerden maakt hem eindelijk stil Goederen reeds naar de havens DOODSTRAF tegen Router geeist TEGLEFF de speurhond Russisch gebouw omsingeld ANDRIESSEN OP DE PARTIJRAAD Strijd tegen het communisme K.V.P. contra „R\jkseenhe\d" Welk weer morgen? Dodelijk spoorwegongeval te Hoogkarspel V. Drie gesneuvelden in Indonesie Minister Gielen naar Luxemburg Assistent-Wedana vermoord Ds. van Duyl krijgt 10 jaar EEN ANTWOORD AAN VAN DER GOES VAN NATERS Een zevende wethouder te Amsterdam WILLEM VOGT CEREHABILITEERD Nieuuu Hoofdredacteur H. N. Smits, -rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum f 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig Buiten God is t nergens veilig (Vondel) 44e IAARGANG - NUMMER 11498 ZATERDAG 3 APRIL 1948 f BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59. Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank WASHINGTON. 2 April (Reuter en A.P.) Het Amerikaanse Congres heeft het hulpprogram voor het buitenland, ten bedrage van 6.098.000.000 dollar, naar het Witte Huis gezonden. ter onder- tekening door president Truman. De Senaat heeft het program na het Huis van Afgevaardigden goedgekeurd. Lovett, de on- derminister van Buitenlandse Zaken, heeft verklaard, dat het plan-Marshall Maandag a.s. in werking treedt. Luxemburg, Oostenrijk, Griekenland Denemarken, Ierland, Noorwegen, De wet is precips drie-en-een halve maand, nadat Truman voor het eerst een beroep deed op het Congres om het herstelprogram goed te keuren, ter ondertekenjng weggezonden. De aanvaarding is een week voor op 't rooster, dat door de leiders van het Congres was opgesteld. Robert Lovett, onderminister van Buitenlandse Zaken, verklaarde, dat de verschepingen van goederen krachtens het Europese herstelpro gram Maandag a.s. zullen beginhen. De goederen wbrde'n reeds naar de havens vervoerd. Het grootste gedeelte van de eer- ste scheepsladingen, die in het kader van het plan-Marshall naar Europa zullen worden gezonden, is bestemd voor Groot-Brittannie en Frankrijk, aldus werd Zaterdag qnder voorbe- houd door regeringsautoriteiten me- degedeeld. Deze twee landen zullen bijna de helft krijgen van de goederen, ter waarde van een milliard, die be- schikbaar zijn voor het begin van de uitvoering van het plan-Marshall. Vijftien van de zeventien landen, die aan het herstelprogramma deel- nemen, zullen, naar voorlopig werd medegedeeld, hun aandeel in de eerste scheepsladingen krijgen. Zwitserland en Portugal, beide landen, die wel aan het plan mede- werken, doch vrijwel geen"hulp no- dig hebben, komen waarschijnlijk niet in aanmerking. Italie'zal op de derde plaats wor den bedeeld, waarna volgen N e- derland en West-Duitsland. De autoriteiten zeiden, dat de steeds slechter wordende economi- sche toestand in Nederland, de regering ertoe had gebraeht, dit land op de lijst op te schuiven, zodat het thans de vierde plaats inneemt. De landen, die op de rang lijst na West-Duitsland komen zijn: Belgie- De 39 jarige lijnwerker van de ploeg Hoogkarspel. M. Grent uit Venhuizen, is Vrijdagmiddag, onge- veer 2.30 uur door een locomotief van een extra goederenti;ein, rich- ting Hoorn overreden en gedood. Het slachtqffer was bezig met het smeren van seinpaaltjes in de rich- ting Westwoud en heeft waarschijn lijk door de sterke Z.W. wind de trein uit de richting station Hoog karspel niet gehoord. Door de uit Westwoud komende rangeer-locomotief werd het* deer- lijk verminkte lijk opgemerkt als- mede door enige bewoners aan de Wijzend, die het lijk zagen liggen op de spoorlijn. Spoedig werd de Stationchef en de politie van het ongeval *op de hoogte gebraeht, waarna men Zich naar de plaats v«n het ongeval begaf en het verminkte lijk aantrof. Geestelijke bijstand alsmede medische hulp was spoedig aanwezig. Ook de loco-burgemeester de heer G. Visser Dzn. was op de plaats van het ongeval tegenwoor- dig. Er werden direct maatregelen getroffen om het lijk naar het sta tion Hoogkarspel over te brengen. Later is het lijk per lijkwagen naar het St. Nicolaasgesticht te Lutje- broek vervoerd- Daar niemand het ongeval heeft zien gebeuren, kap men moeilijk naar de juiste oorzaak gissen. De locomotief reed door, zodat de ma chinist van de trein niets heeft ge- merkt. Het slachtoffer was onge- huwd en kostwinner. Zweden en IJsland. De eerste scheepsladingen zullen voornamelijk bestaan uit: kolen, traan, vetten, olie, katoen en petro leum. Teneinde een begin te kun- nen maken met de verschepingen, zal het Departement van Buiten landse Zaken de 16 landen van het Marshall-plan en de West-Duitse autoriteiten ervan in kennis stellen, dat zij een aanvrage (letter of in tent) moeten indienen. Deze aan- vragen, zo zal daarbij worden ver klaard,; moeten overgelegd zijn, al- vorens de landen aanspraak kunnen maken op hulp van de Ver. Staten. In deze verklaring moet iedere regering de belofte afleggen, dat zij zich zal houden aan de beginselen van de eigen-hulp en de samenwer- king met de andere deelnemende landen, teneinde het herstel van Europa te bewerken. Aan het slot van een zeei lang en scherp requisitoir, waarin alle beschuldigingen tegen de Hohere SS und Poli- zeifiihrer Router nogmaals wer den opgesomd, eiste de Procu- reur-fiscaal bij het Bijzondei Gerechtshof te rs-Gravenhage, mr. J. Zaaijer, hedenmorgen tegen deze dienactr vgn on- recht en terreur de doodstraf, daarbij het Hof vragend rechl te doen aan hen, die in de strijd voor de Nederlandse on- afhankelijkheid zijn gevallen. De Procureur-fiscaal voerde o.m. aan, dat Rauter zich als een uitstekend en volgzaam dienaar van zijn chef Himmlei had gedragen, daarbij voorop- stellend, dat hij het gehele Duitse volk schuldig achtte aan de ellende, die in de bezetting over Nederland gekomen was gepersonifieerd in deze bezie- ler van de terreur. IN DIT NUMMER begin- nen Wij heden met een n i e u w e oorspronkelijke roman uit het Russische spionnenleven: TEGLEFF DE SPEURHOND. Een spannpnd verhaal, dat een duidelijke kijk geeft op de toestanden van het huidige Sovjet- systeepi- Wij menen met recht de verwachting te mogen uitspreken, dat ook deze feuilleton, gelijk de vorige, waarover slechts een roep ging, onze lezers ten zeerste zal boeien. BERLIJN, 2 April (A.P.) Groot- Brittanie, Amerika en Frankrijk hebben Vrijdagavond in antwo.ord op de Russische bedreigingen ..scherper maatregelen" te nemen in de strijd om Berlijn, verklaard. vast te blijven houden aan hun politiek van „niet-evacueren, niet fn de schulp kruipen". De nieuwe Russische maatregelen worden gezien als een mogelijke Russische eis om controle uit te oefenen op het luchtverkeer in en 'uit de stad. Een dergelijke eis zou, indien deze door de Russen gesteld wordt, door de Ver. Staten geheel worden verworpen. De Russen zou- den in dat geval de maatregel slechts kunnen doorvoeren met ge- bruik van wapens. Zowel Groot- Brittanie als Amerika hebben vliegvelden in hun eigen sectoren. Om het verkeer per vliegtuig te be- letten, zou het nodig zijn de vlieg- tuigen in de lucht moeilijkheden in de weg te leggen of te trachten de vliegvelden in handen te krijgen. Amerikaanse soldaten hebben Vrijdagavond Iaat het gebouw om singeld, dat door de Russische kutoriteiten gebruikt wordt als het bureau, van waaruit het spoorwegverkeer in de Oosteljjke zone van Duitsland wordt geleid, zij beletten alle Russen de toe- SHet gebouw bevindt zich in de Amerikaanse sector van de stad, er bevond zich op het ogenblik van de omsingeling minstens een Russische generaal op het bureau. Hoewel de Amerikaanse autoritei ten alle commentaar weigerden, werd uit gezaghebbende bron ver- nomen, dat aan de Russische auto riteiten gezegd was. dat zij het ge- bouty konden verlaten, doch dat zij niet'mochten terugkeren. De Russische autoriteiten zouden geeist hebben, dat hun werd mede- De Regering maakt tot haar leed- wezen bekend, dat in de afgelopen week de volgende verliezen zijn ge- rapporteerd. Kon. Ned.-Indisch Leger: Sergt. Radiomonteur militaire luchtvaart L. H. Schipper, u*t Lei- derdorp (Z.H.) gesneuveld 14 Maart 1948. Tim. Korpl. Infie Leedeworo uit Ned. Indie. Gesneuveld 28 December 1947 Sold. 2e kl. Infie C. Jansen uit Ned. indie. Gesneuveld 22 Maart 48. gedeeld, of dit betekende, dat zij en uit gezet werden. De bevelvoerende Amerikaanse officier antwoordde alleen, dat zijn bevelen luidden, dat hij de Russen niet in het gebouw mocht toelaten. De Duitsers mochten vrij in- en uitgaan. Verschillende hoge Russische autoriteiten, met inbegrip van een generaal, verlieten het bureau. Heifenmorgen vroeg bevonden zich nog enkele Russen in het ge bouw. f De ministdl- van O., K. en W., dr. Jos. J. Gielen, zal heden in de stad Luxemburg een door zijn departe ment ingerichte tentoonstelling van Nederlandse schilderkunst openen. De tentoonstelling zal in hoofd- zaak werken bevatten uit de peri- ode 1880—1920. Te Karamgoenggal in het regent- schap Tasikmalaja is onlangs een assistent-wedana op gruwelijke wij- ze door het volk vermoord. Toen hij naar huis keerde na een dessa- vergadering, werd hij onderweg aangevallen door met kapmessen bewapende personen. De politie heeft reeds enige verdachten gear- resteerd. Het Amsterdamse Bijz. Gerechts hof heeft de 58-jarige ds. G. van Duyl conform de eis tot een gevan- genisstraf voor de tijd van 10 jaar veroordeeld met aftrek en ontzet- ting uit de politieke rechten voor het leven, daarbij rekening houdend met diens hoge leeftijd en minder goede gezondheidstoestand. Ds. van Duyl was achtereenvol- gens Ned. Hervorjrtd predikant in Heerenveen, Assen, Hilversum en Blokker. Van 1933 tot 1938 lid der N.S.B. en van 1941 af tot de door de Duitsers bevolen opheffing van deze partij, lid van de N.S.N.A.P. Hij hield redevoeringen in vele plaatsen van ons land en trad op als politiek spreker voor de microfoon van een Duits radiostation. IEDENMORGEN is te Utrecht de Partijraad van de K.V-P. bij- H een gekomen onder. voorzitterschap van de heer J. Andries sen. die in zijn openingswoord allereerst de onlangs verscheider oud-minister van economische zaken, dr. G. W. M. Huysmans, herdacht, De heer Andriessen schetste dr. Huysmans als een' harde werker en idealist, hoe realistisch hij de dingen aok zag. Dr. Huysmans offerde veel, aldus de heer Andriessen, toen hij door dr. Beel werd aangezocht voor het departement van econo mische zaken. Doch dr. Huysmans voldeed aan het verzoek. omdat hij meende daarmede een goed werk voor het vaderland te kunnen doen. Offervaardigheid en verantwoordelijkheidsge- voel waren de beide eigenschappen, welke hem inspireerden tot wat hij op het zo belangrijke economische terrein deed. Hij ruste in vrede. Komende tot deze vergadering zelf, kan uit het feit, dat wfl nu reeds weer bijeen zijn, worden af- geleid, dat wij van een hoogcon- junctuur in de politiek mogen spreken. Dit is de oorzaak dat wij weer moeten vergaderen en het is met, name de vasjitelling van het verfiiezingsprogram die daarvoor de directe aanleiding is. Het is dus een zeer belangrijke bijeenkomst, evenals die van 13 Maart, waaraan zeer veel aandacht geschonken is. Wij kunnen ons daar- over verheugen en doen dat ook, ook al waren er uitingen waarop ~r-rv - Philips is begonnen met experimentele televisieuitzendingen. De vaste studiobezetting bestaat uit 2 man voor de camerabediening en een regisseur. Een zaqgeres en een pianist tijdens een „hoor en zie"-uitzending. wel enig commentaar te geven zou zijn. Zo schreef het „Vrije Volk" in het nummer van 17 Maart onder het opschrift: ..Positieve activiteit", in welk artikel aandacht geschonken werd aan de middelen tot bestrij- ding van 't communisme: „De beste bestrijding van alle extremisme is echter het afwijzen van iedere ge- meenschap met de vijanden der de mocratic en het voeren van een krachtige vooruitstr'evende politiek tot herstel en versterking van de volkskracht. In de resolutie die de partijraad van de KVP heeft aan- genomen, is aan dit positieve stre- ven te weinig aandacht geschonken. minder dan in de resolutie, die ver- gaderingen van socialistische en R. K. jongeren in verscheidene plaat sen hebben aangenomen." Ik meen, naar aanleiding van dit citaat te mogen opmerken, dat de partijraads vergadering waarin deze resolutie werd aangenomen, de noodzakelijk- heid van een vooruitstrevende po- litfck krachtig en ernstig heeft be- nadrukt. Dat is geschied door de ge- houden redevoeringen, alsook door de gevoerde discussies. Trouwens uit het straks te behandelen concept verkiezings-manifest blijkt welke politiek de leiding van de KVP en ook de partijraad gevoerd wensen te zien. Daaruit kan ook blijken dat er voor een tegenstelling, welke het ..Vrijfe Volk" blijkbaar meent te kun nen constateren tussen deze partij raad en de katholieke jongeren geen gerede aanleiding bestaat. Overigens is de ontwikkeUng in de strijd tegen het communisme in ons goede vaderland zeer be vredigend. Ons volk onderkent het gevaar van dit godloze stelsel en dit is eerste yoorwaarde om het succesvol te bestrijderf. Allerwegen is activiteit waar- neembaar, een activiteit, welke, naast de te nemen en reeds genomen maatregelen het beste doet ver« wachten. In deze algemeen -opleven- 'de actie zullen wij mede een aan- sporing vinden onze activiteit bij de komende verkiezingen zo hoog mogelijk op te Voeren. En zo brengt deze verkiezingstijd ons bij het con- cept-verkiezingsmanifest, dat u door het partij bestuur is toegezonden. Dit concept is het resultaat van het werk van een daarvoor door het partijbestuur ingestelde program- commissie en van behandeling in 't partijbestuur. Het steunt op het ur- gentie-program, dat in 1946 is vast- gesteld, zodat dit program, voor zo- ver nog niet verwezenlijkt, volledig behouden blijft. Gepoogd is het con- OP DE TWEEDE DAG van het Rauter-proces was de belqng- stelling van het publiek hog groter dan Donderdag. Het Hof begon gisteren met het zevende punt van de tenlastelegging, waarin Rauter systematische repressaillemaatregelen verweten worden, terwijl de middagzitting gewijd was aan de,behande ling van de z.g. „Silbertanne-moorden". Ook gisteren hield de bandiet zich niet aan zijn bewering, dat hij de verantwoordelijk- heid van de daden ook van anderen op zich nam. Zo gaf Rauter op de vraag van de president, of hij zich bij de uitvoering van Seyss-Inquart's verordeningen aan het landoorlogreglement had gehouden, ten antwoord: „Ik ben Seyss-Inquart niet". Ook tijdens het verdere verhoor bleef Rauter er om heen draaien en betoog- de, dat van de Duitse bezettingsmacht niet verlangd kon wor den, dat zij zich aan het internationalfe recht hield. baarheid van het Hof twijfelde, maar hij zag graag het Hof op het niveau van een internationaal Hof gebraeht. Zo qauw is niet de lente in het land, of de Friese jongens zoeken hun polsstok op en gaan sloot springen. waarbij het meer dem eens gebeurt dat er een een nat pak haalt. Hoevele Fnezen, die niet meer in Frieskmd Wonen, gaat het hart met open bi] het zien van dit plaatje uit het „heitekm De Nederlandse regering te Lou den stookte de bevolking steeds op, zo ging Rauter verder. Ook het Ne derlandse volk hield zich niet aan het internationale recht, omdat ge- hoorzaamheid geweigerd werd aan, wat Rauter noemde, het .wettige Duitse gezag. Uit de capitulatievoor- waarden die generaal Winkelman in 1940 getekend had volgde aldus Rau ter dat ingevolge de besluiten van de Haagse conventie van '07 de Ne derlandse bevolking aan de Duitse bezettingsmacht had te gehoorza- men. Dit gold ook voor de ambter^- ren. „Maar wat gebeurde er nu?", riep Rauter met stemverheffing uit, „regering-de Geer ging accoord met deze consequenties van de capitu- latie, doch onder invloed van de Britten, moest de Geer aftreden en kwam de regering-Gerbrandy aan het bewind". Woedend riep Rauter dat de regering-Gerbrandy met hem in de beklaagdenbarik had moeten zitten, omdat zij oorlogsmisdaden bedreven had. Hierop verzocht de president aan Rauter zijn zaak op een behoorlijke manier te verdedi- gen en niet anderen zwart te ma ken. Rauter beriep zich op de uit- spraak van het tribunaal te Neuren- berg betreffende de repressailles en koppelde daaraan vast een beschou- wing aan zijn verdediging. Hij kon zich best voorstellen, zei hij, dat een Nederlands advocaat zijn Duits standpunt nooit goed zou kunnen verdedigen en hij verzocht daarom het Hof steeds zelf zijn Duits stand punt naar voren te mogen brengen. Verdachte en verdediger verzochten het Hof dit proces boven het niveau van een normaal proces te verhef- fen. Rauter betreurde het. dat geen vertegenwoordigers van neutrale landen deel uitmaakten van het Hof, niet omdat hij aan de betrouw- D.e verschillende repressaille maatregelen waren naar het oor- deel van verdachte, terecht ge nomen en. niet in strijd met het internationale recht. De bandiet had ook de brutaliteit H. M. de Koningin te -beschuldigen van schending van het internationale recht doordat Zij met Haar minis ters naar Engeland was vertrok- ken. Rauter betoogde aan de hand van e?n Engels Wfctsartikel, dat een of ficier in oorlogstijd een bevel moest gehoorzamen ook al ging dit tegen het internationale recht. De presi dent wees hem er echter op, daj, een zodanig wetsartikel in het Duitse recht niet te vinden was. Alleen voor de S.S. bestond de plicht alle bevelen te gehoorzamen. Rauter gaf geen duidelijk antwoord op de vraag, of hij bevelen niet kon uit- voeren. De president toonde met. verschillende voorbeelden aan, dat verdachte meermalen bevelen niet had uitgevoerd, of althans veran- derd had. Hij had dus de macht om bevelen niet uit te voeren. Deson- danks had hij de meaete bevelen uitgevoerd of laten uitvoeren. Bij het ter sprake brengen van enkele repressailles tegen burgers verschool Rauter zich achter zijn nog steeds niet nauwkeurig om- schreven dubbele functie van on- dergeschikte van Seyss Inquart en vertegenwoordiger van Himmler en hij als zodanig persoqfilijk verant- woordelijk gesteld ■•werd voor de handhaving van rust- en orde. Hij verklaarde van al die kleine voor- valten niet direct op de hoogte- te zijn geweest. Dergelijke repressail les waren menigmaal op last van anderen, hem niet ondergeschikten, uitgevoerd. Repressailles wegens aanslagen op N.S.B.-ers achtte ver dachte geoorloofd. De President vroeg hem toen. of hij NSB-ers als „handlangers" be- schouwde Rauter weifelde even met antwoorden. maar antwoordde ten- slotte ontkennend. „Dan zal het Hof uitmaken, of u het recht had voor een aanslag op hen repressail les te nemen" zei de President. Rauter haalde staaltjes aan van illegale acties en meende, dsft ieder- een moest begrijpen, dat door zulke daden de Duitsers ook wel eens bui ten zich zelf raakten en' dat er din gen gebeurd zijn, die in normale omstandigheden niet gebeurd zou den zijn. -j - Op de vraag van de President, wie de beslissing nam bij het execu- teren van' onschuldige mensen als vergeldingsmaatregelen, antwoord de verdachte, dat hier'toe door Seyss Inquart, Christiansen en hem zelf besloten was. De uitvoering van dergelijke bevelen berustte geheel bij hem. De middagzitting ving aan met de behandeling van de z.g. „Sil- bertanne"-moorden. Ten tijde van deze moorden kwam ook een be vel van de ..fuehrer" uit Berlijn, dat de gehele rechtspraak in het Westen ophief. Het desbetreffende document, dat door de President werd voorgelezen, werd als zeer geheim naar de bevelvoerende Duitsers in het Westen gestuurd en moest na lezing dadelijk ver- nietigd worden. Ingevolge deze order werden er geen processen meer gevoerd, maar konden de Duitse politie en de weermacht op de plaats zelf het vonnis ten uit- voer brengen. Rauter gaf toe deze bevoegdheid ook aan de landwacht gegeven te hebben, echter met deze beperking, dat zij alleen mochten optreden wanneer aangehouden verzetsliecj^n van wapens gebruik maakten. Ver dachte beweerde, dat hij Himmler bezworen had de normale recht spraak te herstellen. Uitvoerig ging de President in op de gevolgen van de opheffing van de rechtspraak. Toen hij verdachte weer een vraag stelde en Rauter er weer om heen draaide werd de President voor de eerste maal tijdens dit proces fel en verweet hij verdachte. dat hij steeds maar om de zaak heen draai de, wel viiftig maal verzekerd had, dat hij officier was, maar nooit een rechtstreeks antwoord gaf. Vervolg Op pag. 5 cept-manifest gedegen van inhoud en actueel te doen zijn en een pro- gressief karakter te geven. Van de noodzakelijkheid van dit laatste is en de commissie en het partijbe stuur diep overtuigd. mede als po- sitief element in de strijd tegen het communisme. Of wij met onze op- zet geslaagd zijn, hebt gij te beoor- delen. waarbij ik nog wil opmer ken, dat de formulering zo gekozen is om het ook voor de massa te doen ,,aanspreken". Bij de „opmaak van het manifest zal daaraan ook grote dacht geschonken worden, zo nodig met inschakeling van een deskun- dige. Ik moge verder nog een enkel woord wijden aan wat ik zou wil- len noemen de Indische paragraaf. Deze paragraaf bedoelt o.m. tot uitdrukking te brengen dat de door de partij en fractie tot nu toe ge voerde, wat ik in een verzamel- t(rm wil noemen ..Indonesische politiek", opnieuw wordt goedge keurd en dat deze politiek ook in de komende legislatieve periode dient te worden voortgezet, als zijnde een voortgaan op de weg naar verwezenliiking van de be lofte der koninklijke rede van De cember 1942. Wordt deze paragraaf door u on- derschreven. dan betekeit dat o.m. dat de op dit program gekozen ver tegenwoordigers van de partij deze politick aanvaarden en dat de partij met al haar organen. gehouden is ook dit deel van het program te helpen verwezenlijken. Dit impli- ceert' dat leden van de partij, die bestuursfuncties vervullen, geen be- stuursposten kunnen bezetten in het Comite Kijkseenheid of van de or ganen van dit comite. De actie van dit comite gaat immers liinracht in tegen de door partij en fractie tot nog toe gevoerde en de in het con cept-program bedoelde politiek. Waar dat het geval is, moeten. naar de mening van het partijbestuur. de hier bedoelde leden van de partij een keuze maken. Wensen 7,e be- stuursposten van het Comity Riiks- eenheid of zijn organen te blijven vervullen. dan dienen ze als be- stuursleden van de organen van de nartii heen te gaan. Menen ze dat laatste niet te kunnen - doen. dan dienen ze als lid van de partij te bedanken. Het partijbestuur acht 't vervullen van beide functies onver- enigbaar. Wanneer het verkiezings- manifest overeenkomstig het con cept door il wordt aanvaard. dan zal ik over dit standpunt van 't partij bestuur een uitspraak van u vragen. Tenslotte nog een enkele op- merking over de rede, welke de heer van der Goes van Naters enige tijd geleden te Schiedam heeft gehouden. Volgens de pers- verslagen verklaarde de heer van der Goes dat de PvdA alleen zit- ting wil hebben in 'n kabinet bedoeld is hier in 'h kabinet na de komende verkiezingen waarvan de PvdA de vooruitstrevendheid bepaalt. Wanneer deze verklaring letter- lijk zou moeten worden opgevat, dan spreekt het toch vanzelf, dat geen partij met enig zelfrespect een dergelijk standpunt zal aanvaarden. Het is een meer normale gang van zaken wanneer uitgegaan wordt van de praemisse dat bij een kabinets- formatie alle partners medezeggen- schap hebben. Zou men deze prae misse niet aanvaarden, zou men dus zonder de anderen over de anderen willen beslissen. dan wordt aan het meest elementaire beginsel van de parlementaire democratic evident afbreuk gedaan. Waarade heer van der Goes meende op de aangegeven wijze van zijn standpunt te moeten d#en blijken, dan zal hij het begrij pen en ook billijken, dat ook dezer- zijds gezegd wordt, waar het op staat. Dit kan slechts medewerken de verhoudingen te verduidelijken e#entuele mist te doen optrekken. De vier voorzitters der niet com- munistische fracties in de Amster damse gemeenteraad, die onlangs de motie indienden waarin de beide communistische wethouders van de hoofdstad werden uitgenodigd hun zetels ter beschikking te stellen omdat zij niet meer het vertrouwen der leden dezer vier fracties genie- ten, op welke uitnodiging de wet houders niet ingingen, hebben thans B. en W. een voorstel doen toeko- men om over te gaan tot de benoe- ming van een zevende wethouder ten einde kldus de toelichting daarmee een herverdeling van de fracties in het college van B. en W. te bereiken. De A.V.R.O. deelt mede, dat de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in aansluiting op zijn beschikking van 15 September 1947 heeft bepaald, dat de heer Ay. Vogt, directeur van de A.V.R.O., als leidende functionaris in het radio- bestel zal kunnen worden aanvaard. De Minister nam deze beslissing op grond van de uitspraak van de commissie Drost. nadat de Procu- reur-Fiscaal bij het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam de heer Vogt onvoorwaardelijk buiten ver- volging had gesteld. Medegedeeld door het K.N.MI te De Bilt. geldig tot Zondagavortd. BLIJVEND BUIIG Zwaar bewolkt met tijdeHjko opklaringen en nu en dan regen- of hagelbuien, Krach- tige, maar tijdeljjk wat afne- mende wind tussen West en Zuid. lets kouder des nachts. Overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1