FILM ALS MIDDEL TOT TRUMAN HEEFT DE AMERIKANEN WAKKER GESCHUD OPVOEDING Week na Pasen gaf weinig te jubelen Prachtig initiatief van Rank dat echter gevaren inhoudt Maar ze menen toch nog al te gemakkelijk de baas te zijn BEKENDE GELUIDEN Religieus onderwijzer wordt zalig verklaard r De Keulse Dom jubileert IN EEN NIEUWE LENTE De I of van de leeuwerik en de strijd van de kemphaan Broeder Benildeeen eenvoudig, beminnelijk mens Beloken Pasen Pauselijke boodschap, verkiezingsstrijd en Francodie mee gaat tellen Een week buitenland tt Programma Ned. Strijdkrachten In de'elzen bouwen de vogels hun nest f-1: Engelse scholier ernstig gewond Naar de bollenvelden Pasen in de wereldstad. Drommen gelovigen verdrongen elkaar voor de St Patrick's kathedraal te New-York. Zij, die de Hoogmis willen bijwonen, worden opgehouden door de stroom kerkgan- gers, die juist de kerk verlaat na de voorafgaande H. Mis. Een ongewoon gezicht op de kolossale drukte rondom deze neogothi- sche kathedraal in het hartje der metropool. De foto werd geno- men uit de bovenste verdieping van een wolkenkrabber. Vanaf 1 Mei a.s. zal het program ma van de Nederlandse strijdkrach ten voor Indie een verandering on- dergaan, die, gustiger voor de mili- talren in Indie zal uitvallen. De zendtijd wordt enigszins uitgebreid en de tijden ondervinden een ver- schuiving. Er zal n.l. vanaf genoem- de datum vana 12.0012.45 worden uitgezonden, terwijl ook de pro- gramma's aantrekkelijker en afwis- selender zijn gemaakt. Hiermede is aan een lang-verbei- de wens van de jongens overzee voldaan. Van 14 tot 22 Augustus zullen er plechtigheden te Keulen worden gehouden ter herdenking van het feit, dat voor 700 jaar de eerste steen voor de Keulse Dom werd ge. legd. Uit Duitsland zullen voor deze viering overkomen de bisschoppen van Aken, Hildesheim, Limburg, Mainz, Muenster, Osnabrueck en Trier. Vanzelfsprekend zal de Ber- lijnse bisschop, Kardinaal Graaf von Preysing aanwezig zijn. Uit het buitenland komen onder meer: de Aartsbisschop van Parijs, Kardinaal Suhard; de Aartsbisschop van Westminster, Kardinaal Griffin; de Aartsbisschop van Mechelen. Kardinaal van Roey en de Apostoli- sche Visitator voor Duitsland Bis schop Aloysius Muench uit Fargo. Op 15 Augustus wordt een grote reliquienprocessie gehouden gevolgd door een dienst in de gedeeltelijk herstelde Dom. Aan deze processie nemen behalve de Keulse Aartsbis schop, Kardinaal Joseph Frings, ook de binnen- en buitenlandse kerk- vorsten deel. DE INTOCHT der Arthur Rank jeugdfilm-programma's in ons land is "door veel paedagogen, jeugdleiders en onderwijzers met gepaste belangstelling omringd. Te long reeds hadden wij in dit kleine landje vol bruisende levenslustige jeugd gesukkeld met surrogaat filmmaaksels, en waren onze jongens en meisjes van de lagere school overgeleverd aan de grote-mensen-films voor-alle-leeftijden, en aan de enkele sprookjes, waarmede Cen tra in Dordrecht de theaters ijverig bediende, doch die niet kun- nen voldoen aan de grote vraag naar allround jeugdiilms, waar- van een groeiende kracht uitging en die door een groter kwan- turn jonge mensen konden worden gesavoureerd. (Van onze New-Yorkse correspondente) OOK IN AMERIKA zijn er maar weinig mensen, die de alge- hele politieke toestand begrijpen. Het is niet ongevaarlijk zich op dit terrein te begeven, maar wel is het interessant te weten, hoe de doorsnee-Amerikaan nu eigenlijk over de "huidige situatie denkt. De meeste Amerikanen hadden maar een opper- vlakkige idee van de emst der politieke toestand, tot aan de rede van Truman, waarin deze het weder invoeren van de militaire dienstplicht bepleitte en nog speciaal aandrong op de Universal Military Training, die hen ineens wakker heeft geschud. Ze lezen wel de couranten en de prachtige weekbladen, waarin alles nauwkeurig is beschreven, maar ze voelen zich nog teveel toe- schouwer en hebben in diepste gedachten nog het rustige idee van de enorme grote Oceaan, die hen van Europa scheidt De machtige Rank-Organisatie was in 1944 reeds met dit werk begonnen. Miss Mary Field, direc- trice van de Children's Entertain ment Films vertelde daarvan tij- dens een persconferentie in het Kriterion-theater te. Amsterdam na de vertoning van de eerste van een serie van tien in Nederland geimporteerde Rank-jeugdfilms. En om te voorzien in de behoefte aan goede film-verhalen voor de jeugd in het kader van de Saterday- morning-shows, lanceerde Rank 'n aantal kleinere een- en twee-ae- ters. voornamelijk met het doel de reactie der schoolkinderen te be- studeren. De brieven kwamen met stromen binnen en er werd meer waarde gehecht aan critiek als; ..This is a silly film, because....",' dan: „This is a nice filmzon- der meer. Ook children's news reels, wereldnieuws speciaal aan- gepast aan de jeugdmentaliteit, werden regelmatig in de program - ma's opgenomen. naast onderwijs- en tekenfilms. Bij de samenstel- ling der hoofdfilms werden deze steeds eerst in gedeelten aan kin- deren vertoond om ze op haar ..jeugd-echtheid" te testen. Zo was in ..Bush Christmas" (,.De Spoor- zoekers") bijv. gebleken, dat de spanning bij de bijna dodelijke val van een der kleine acteurs van 'n rots te lang duurde, waardoor de kinderen in een soort angst-psy- chose geraakten. Ook moest er re- De mensen die iets dieper den- ken, weten maar al te goed, dat die Oceaan in een wip is overge- stoken en dat de afstand via de Noordpool maar heel klein is. Ze zetten die gedachten maar liefst uit hun hoofd. en zijn blij als ze weer met goed fatsoen over hun baseball, hun auto, hun huis. hun tuin en hun kinderen kunnen pra- ten. Als ze in een gesprek a.h.w. gedwongen worden om over de toestand te praten, dan doen ze dat maar liever niet; ze halen hun schouders op en zeggen: „Well, when incomes, it comes; what can I do about it!" En daarmee is het gesprek afgelopen. Mensen. die de toestand, zoals ze is, werkelijk on der de ogen durven zien, zonder di rect hysterisch te worden of pessi- mistisch te zijn, zijn er maar heel weinig. Supenoriteitsgevoel. De radio, dagbladen, schreeu. wende reclames, hebben er voor gezorgd. dat iedere Amerikaan denkt, dat in Amerika alles beter dan best is. De gemiddelde Ame rikaan is daar voor honderd pro- cent van overtuigd en de gedachte, dat een ander land in sommige din- gen gelijk, misschien zelfs beter is, is hem vreemd. Hij vertrouwt nu nog op de wetenschap, dat the Uni ted States of America de grootste vloot, de grootste luchtmacht en het grootste leger hebben. Ondanks dat er in de kranten vaak op gewezen wordt, dat men de luchtmacht ze- ker niet moet overschatten, dat die van World War II heeft afgedaan zodat ze nu met volkomen andere modellen moeten beginnen, dringt dat alles niet tot hem door. In de Hudson rivier kan hij honderden en honderden oorlogsschepen zien liggen, van allerlei soort en maten, die daar liggen om gesloopt te wor den; als hij even nadenkt, moet hij toch weten dat daar niet zomaar in een-twee-drie nieuwe voor in de plaats kornen. Wakker geschud. Dit alles was vo6r Truman's rede. Inderdaad, ze zijn wakker geschud. Zou het dan toch ernst zijn. Som- migen raakten al direct van de kook, zodat generaal Marshall ge- noodzaakt waS in een rede te waar- schuwen voor paniek. Toch is het merkwaardig, dat men zo nu en dan van die kortzichtige mensen hoort praten. die met een stalen gezicht vertellen, dat het hen niets interesseert of Europa al of niet communistisch wordt. Waar ma- ken de U.S. zich toch druk over? De mannen aan de spits weten gelukkig wel wat ze willen en die begrijpen de toestand heel goed Zij handelen kalm en beraden, la- ten zich noch door de een, noch door de ander veel wijsmaken. De Amerikaan is een vredelie- vend mens, die er echter niet te- gen op zal zien zijn bezit als er oorlog mocht komen met hand en tand te verdedigen. B.SIA5H LATE SNEEUWKLOKJES hebben de winter uitgeluid en kondi- gen met hun zwakke krachten het voorjaar aan. Een paar dagen zon voor Pasen en de natuur ziet er al weer heel anders uit. De wandelaar, die rond de Paas- dagen wel eens een uurtje vrij kan maken en er op uittrekt, kan nu volop genieten van het herleven van de natuur. De crocussen staan dan te bloeien tussen het nog korte gras en als je 's morgens. even voor het opkomen der zon, de ochtend- kilte durft trotseren. merk je, hoe heel de natuur rondom je leeft. De boterbloemen boren zich langzaam los uit de weke grond en tussen de, van dauw of mist nog vochtige grashalmen, draaien de kieviten, druk bewegend, hun eerste nestkuiltjes. Je moet al een scherp oog hebben om de eerste eitjes. groen en met donkere stip- pen er op, te kunnen ontdekken. Meestal loop je er langs zonder ze te zien. Slechts aan de angstig fladderende vogels kan je merken of je „koud" of „warm" bent. Langs de dijken van rivieren en De twee belangrijkste getuigen in het proces tegen Rauter zijn wel de voormalig plaatsvervangend leider der N.S.B. van Geel- kerken en de leider van het Englandspiel, de Duitser Schreieder. De beruchte chef van de contraspionnage Schreieder getuigt. grote t'aarten kan het je bij zo'n wandeling overkomen, dat je on- verwacht getuige bent van een duel tussen twee kemphanen, die, de scherpe snavel als een lans voorUitgestoken, gelijk middel- eeuwae ridders op elkaar instor- men. Het wijfje staat er aan de kant bij en kijkt ge'interesseerd toe. De vogels spelen hun spel sierlijk, de rijk gekleurde kragen opgestoken en zelden verwonden zij elkaar, want het is hen meer te doen om hun pakje te laten zien, dan om werkelijk slag te leveren. LATER, als de zon reeds boven de horizon verschenen is. stij- gen de eerste leeuwerikken als met sprongen omhoog en zingen, tegen de achtergrond van een strakblau- we hemel, het loflied van de lente. Het is werkelijk fantastisch, wat een geluid zo'n klein diertje voort kan brengen. De lucht trilt ervan als van een orgelgalm. Aan een stil watertje gezeten, kan je vaak op zulke zonnige mid- dagen het spel van de wilde een- den. di<? overigens helemaal niet wild meer zijn, begluren. Het dwarrelen van de woerden rond de wijfjes, waarmede ze als het uit- komt een eindje opzwemmen om dan plotseling. alsof ze een blauw- tje hebben gelopen. verder te vlie- gen. is een kosteliik gezicht. Voor zulke tochtjes. waarbij men de natuur ontdekt. moet men ei genlijk een paar keer per week er eens een uurtje uit kunnep trekken. Dan zie je na de kievit al vrii snel ook de grutto voor de dag komen, die graag tussen de duinpannen scharrelt en zo klagend kan roepen, dat je medelijden met hem kriigt. De scholekster en de wulp laten dan ook niet lang meer op zich wachten en als je langs moerassen of wielen. stille water - tjes langs de dijk. fietst. zal de roerdomp ook zijn gebas wel willen laten horen. En in de elsen langs de toeweg, bouwen de vogels hun nest. Zo luidt de natuur een nieuwe lente in en zo horen we, als we tenminste oren hebben om te ho ren. de natuur juichen en zingen. weliswaar met bekende klanken. maar deze roepen toch iets moois in ons wakker. En na zulke tochten kom je dan thuis met de pittige frisse geur van het land, dd wind en het w^ter in je haren en je kleren en met het warme licht van de lentezon in je stralende ogen. L. S. De 17-jarige Engelse scholier, Eric Bowstead, die in Naarden lo- geert, is vermoedelijk doordat nij in de war raakte met Engelse en Nederlandse verkeersregels, het slachtoffer geworden van een auto- ongeluk op de drukke Rijksweg naar Bussum. Met een schedelbasisfractuur en een dijbeenbreuk moest hij naar het ziekenhuis te Naarden worden vervoerd. Zijn toestand is zorgwek- kend. kening mede gehouden worden, dat voor de jeugdige toeschouwers de vreugde om een werkelijk goed verhaal vergald kon worden door een voor volwassenen overigens onbetekenende ongerijmdheid. Veel kinderen maakten bij "het zien van „Bush Christmas" de opmerking, dat de politie bij haar spoortocht door de wildernis naar de ver- dwaalde ruiters geen proviand bij zich had, terwijl zij toch dagen op pad was. Grote mensen denken wel eens, dat men het kind van alles kan wijsmaken. maar de on- dervinding heeft geleerd, dat het hele verhaal zijn waarde voor de jonge toeschouwer verliest, als hij zijn helden betrapt op een. zij het ook vermeende ongerijmdheid. Kinderfilms maken is dus een moeilijke taak. Kinderen hebben buiten een scherpe opmerkings- gave een fijn gevoel voor schoon- heid. De natuuropnamen moeten groots en wijds* en levend ziin. Voor het klatergoud en de opwin- ding der Broadwaythrillers mag daarin geen plaats zijn. Kinderen houden er van kinderen te zien spelen. ..Thev must see children zeide miss Field. En deze kinderen moeten zich bewegen in een ver haal waaruit het kwaad niet kunst- matig wordt geweerd. doch waarin het als dom en belachelijk wordt voorgesteld, zodat zij er zich wel •voor zullen wachten even dom en lachwekkend te willen zijn als de misdadigers waarmede zij in de film geconfronteerd worden. De film moet voor de jeugdige toe schouwer ontspanning zijn en zij mag niet ontaarden in een zede- preek, want nergens heeft het kleine volkje meer het land aan dan aan een waarschuwend opge stoken vinger. Nederland is het eerste land in Europa, dat *de Rank-jeugdfilms binnen zijn grenzen haalt. En dat zij tot de kinderen spreken, bleek wel tijdens de show in Kriterion, waar behalve een aantal theater- directeuren en persmensen. ook 'n school stadskinderen aanwezig was, waarvan miss Field tijdens de ver toning der film de gedragingen ernstig bestudeerde en naar aan- leiding waarvan zij naderhand ge- tuigde. dat de intelligence van het Amsterdamse kind perfect was. „Bush Christmas". De gangmaker van de eerste tien in Nedreland geimporteerde en door Kinotechniek uitgebrachte Rank-jeugdfilms: ,.Bush Christ mas" (..De Spoorzoekers") beant- wordt zo goed als geheel aan het doel. dat de makers ervan zich ge- steld hebben. Het is n.l. een goede film en een goede jeugdfilm. Ach- ter de maker ervan gaat zowel een een cineast als een jeugdleider schuil. En dat is een prettige ge- waarwording in een tijd van veel onverantwoordelijk kunstenaar- schap. De vijf jeugdige spoorzoe kers in dit avonturenverhaal blij- ven tot het einde volkomen kind en zij hebben geen star-allures, noch coquetteren met of laten zich voorstaan op enige lichamelijke dan wel geestelijke geacheveerd- heid Natuurlijk hebben zij een beetje geluk. maar dit geluk loopt van de andere kant toch ook hitte van de dag verdragen en zij durven de moeilijkheden aan. Filmclubs Wanneer het in de bedoeling ligt ook in ons land film-clubs voor schoolkinderen op te richten naar het Engelse voorbeeld, dan ligt hierin zeer zeker een gevaar. Im- mers de filmclub is in Engeland in de loop der jaren uitgegroeid tot een soort jeugdwerlf in meer alge- mene zin, dat zich bijv. ook bezig houdt met community-singing, sport, handenarbeid. philatelie, her- sengymnastiek. muziek en de ver- keersvoorlichting. De theaterdirec- teur fungeert voor jeugdleider en het behoort tot zijn taak de jeugd- biieenkomsten te leiden en de be- tekenis van de belofte, die de jon ge leden afleggen. uiteen te zetten. Afgezien van het feit, dat een the- ater-directeur geenszins de ge- eigende persoon is om de jeugd te leiden, moet ook de gewenstheid van zulk een neutrale en als het ware met de haren er bij eesleep- te jeugdclub ernstig in twiifel ge- trokken worden. Het mag immers niet vergeten worden, dat bij de organisatoren van deza onderne- mingen min of meer bewust de be doeling voorzit de jeugdige men- sen door middel van dezs jeugd- clubs op te kweken tot toekomstig bioscoop-puhliek. dus film-minded te maken. Ten onzichte van dit soort ..jeugdwerk", dat enkel als omlijsting van de filmvoorstelling "bedoeld is. als ,.bii"-program en als middel om de jonge mensen te blii- ven trekken is dus een grote voor- zichtigheid gewenst. Dit dilettan- Zal ook het ijzeren gordijn in Berlijn naar beneden komen? Britten en Amerikanen hebben in Berlijn geprotesteerd tegen het feit, dat de Russen controle gaan uitoefenen op personen en goederen welke langs de enige weg van de grens van de Britse zone naar Berlijn door g^mnieTngeC]Szuivrriezijn.e vraag't de Russische zone loopt.^ Con or nstige reserve en kan door ons niet worden VICTOR DE JONGE trole op de grens van Helm- stedt door een Duitse politie. Op uitdrukkelijke wens van Z. H. de Paus werden alle zalig- en heiligverklaringen tot het jubel- jaar van 1950 uitga6teld. Hij heeft echter een uitzondering willen maken, misschien wel om het feit, dat het hier gaat om 'n onderwfj- zer. Op het ogenblik is in vele landen de schoolstrijd de kwestie van de dag geworden, speciaal in Krankrijk. Die Broeder Benilde is een Franse onderwijzer uit de zestiger jaren, toen de kerk zo'n harde strijd moest voeren tegen de duistere en geheime machten. Maar op het ogenblik heeft de Kerk een misschien nog heviger strijd om de school te voeren dan toen, alleen is die strijd nu meer openlijk. Op 16-jarige leeftijd was Pierre Romangon bij de Broeders van de Christelijke Scholen ingetreden en na een leven van veertig jaar ge- woon klasdoen is hij in een berg- dbrp in Midden-Frankrijk overle- den. Het wonderbaarlijke van zijn leven is het feit geweest, dat hij juist niets opvallends gedaan heeft. Van mensen die zalig verklaard worden, verwacht men meestal iets vreemds. iets ongewoons, dat niet voor gewone mensen is weggelegd. Maar bij hem vindt men van dat alles niets. Deze man heeft het ge wone, eentonige „verschrikkelijke" leven van alle dag geleefd op een buitengewone manier. Alle dagen met hetzelfde geduld en dezelfde energie de klas doen. eist speciale moed. En als er weer een dag vol teleurstelling. tegenslag en misluk- te pogingen verlopen was, zocht hij troost bij zijn Meester en daags daarop begon hij opnieuw met on- verminderde moed. Zijn bergjon- gens waren allesbehalve gemakke lijk. Hij heeft ze moeten -winnen met engelengeduld en vastberaden- heid. De meesten hadden nog nooit een letter gelezen en er waren ke- rels van tegen de twintig bij. Hij was erg klein van postuur, maar Voor Nederlandse kinderen doet het natuurlijk vreemd aan. dat dit Kerstavontuur zich afspeelt onder een tropenzon in de Australische wildernis, en speciaal de katholie- ke kinderen zullen het wel een beetje gek vinden. dat het hele Kerstfeest dezer heldhaftige ae- teurtjes na afloop van het avontuur bliikt te bestaan in lekker eten en een versierde kerstboom. De film was zonder deze entou rage van een zinledig Kerstfeest beter geweest. Wanneer het niet te warm wordt, zal men in het a.s. weekeinde nog van de crocussen kunnen genieten. Narcissen zijn er thans volop, ter wijl de hyacinthen hier en daar be ginnen te kleuren. Het felle rood van enkele veldjes vroege tulpen kan men op sommige plaatsen ook al bewonderen. De bloemenfeesten te Noordwijk zullen worden gehouden van 26 April tot 1 Mei. door zijn kordaatheid wist hij ont- zag en eerbied af te dwingen. Morgen verleent Z. H. de Paus ons de grote gunst, de man die de vertegenwoordiger genoem'd mag worden van de grote groep mensen, die nooit de kans zullen krijgen, op- zienbarende dingen te doen. zalig" te verklaren. Zoals Broeder Benilde kunnen ook zij heiligen worden door steeds maar weer met voile moed. uit liefde tot O. L. Heer, die vreselijke, saaie, eentonige dingen van alle dag zo goed mogelijk te doen. Zo deed Broeder Benilde en hij bracht het verder dan zo goed als alle wereldberoemde mannen en vrouwen van zijn tijd en van alle andere tijden. In groter heiligheid vond hij groter geluk. Daarom kon hij zeggen: „Ik voel me gelukkiger dan alle koningen der wereld." Als we zo zijn leven beschouwen, dan mogen we morgen allemaal fier zijn y^EET U wat dit zeggen wil? „Beloken" komt van ,,be- luiken" 'd.w.z. besluiten, eindi- gen, voltooien, af-maken. Op dezelfde manier als men zegt „ont-luiken"" d.i. beginnen, op komen, te voorschijn treden. Be loken Pasen wil dus zeggen het besluit, de voltooiing van Pasen, van het Paasfeest. Het is mor gen n.l. de achtste dag, de oc- taaf-dag van Pasen. Volgens de oude opvattingen toch, die nog in onze Liturgie voortleven, duurt een feest acht dagen. Morgen wordt het Paas-feest dus besloten, ge-eindigd. Dit heeft derhalve niets uit te staan met de z.g. Paas-tijd, de weken waarin men in een bepaalde pa- rochie aan zijn Paasplichten moet voldoen. Een goed katho- liek is die reeds nagekomen. Nu mag hij met de Kerk verder leven in de periode, die in de Liturgie de Paas-tijd heet en welke tot na Pinksteren duurt. Op dezelfde wijze als Pasen een voorbereidingstijd van 40 dagen had, de Vasten, zijn er nu 50 dagen van vreugde. MARCUS De week, die dit jaar met het hoogfeest van Pasen begon, heeft als een der belangrijkste gebeurtenissen ons de Paasboodschap van Z. H. Paus Pius XII ter behandeling voorgelegd. Vooral met het oog op de as. ver- kiezingen in Italie waren de kernachtige uit- spraken van Z. H. voor de actuele toestand in Italie zeer belangrijk. Driehonderdduizend men- sen waren op het St. Pietersplein samenge- stroomd en hoorden de Paus verklaren, dat het grote uur voor het Christelijk geweten is aan- gebroken. „Rome bevindt zich in een toestand, die de grootste waakzaamheid en de onvoor- waardelijke bereidvaardigheid vereist van hoofd en leden der Christenheid", aldus de H. Vader. Intussen is de verkiezingsstrijd, vooral in Noord Italie, fel opgelaaid en vielen de eerste doden te betreuren. Als duidelijke waapschu- wing, de ernst der toestand niet te onderschat- ten, beschouwen we de berichten, die vele on- regelmatigheden hebben gerapporteerd in de stembiljetten, die op 18 April a.s. gebruikt zul len worden. Volgens de minister van binnen- landse zaken, Scelba, zijn er in Genua alleen al meer dan 14 duizend van die onregelmatighe- den ontdekt. Feiten, die de Italianen ertoe zul len brengen de Paasboodschap van Z. H. de Paus goed in hun oren te knopen. Van vele zijden is nu reeds de vraag gesteld, wat Paus Pius XII zal doen, wanneer de Ita- liaanse verkiezingen een communistische over- winning op zullen leveren. Reeds in verschil- lende landen zijn stemmen opgegaan om de Paus een verblijf aan te bieden voor het geval hij het Vaticaan zou verlaten. We noemen in dit verband Canada, Ierland en de Ver. Staten. De persoonlijke vertegenwoordiger van Tru man bij het Vaticaan, Myron Taylor, zal met de Paus een onderhoud hebben over verschillende kwesties in verband met de a.s. verkiezingen. Doch Myron Taylor heeft nog meer onderweg te doen. Hij zal o.a. via Spanje reizen. Hiermee Women we op de verrassing, die deze week in de buitenlandse politiek plotseling opdook. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, evenals de commissie voor buitenlandse aan- gelegenheden hebben het besluit genomen Franco-Spanje te betrekken in het Marshall- plan. De buitenlandse hulp zal hierdoor met f 6.205 millioen dollar verhoogd moeten worden. We hebben enkele maanden geleden een apart overzicht gewijd aan deze kwestie en het zeer waarschijnlijk geacht, dat de economische toenadering tussen Spanje en Amerika waar schijnlijk een voorbode was van de opneming van Spanje in het herstelprogramma. Op Tweede Paasdag voorspelde Franco vanaf een Madrid's balkon: „De tijd komt dat de lan den, die zich tegenover Spanje stellen. zich in de zelfde loopgraven als Spanje op hun ellebo- gen voort moeten bewegen". Blijkbaar heeft de caudillo zich er maar al te zeker van gevoeld, dat hij als felle anti-com munist niet kon worden voorbijgezien, dat Spanje een bron voor het economisch herstel van West Europa kan zijn en dat samenwer- king met Spanje uit strategisch en militair oogpunt in geval van oorlog van essentiele waarde is. Ondanks het goedkeuren van de hulpverle- ning aan Spanje door het Huis van Afgevaar digden en de commissie voor buitenlandse aan- gelegenheden kan Spanje door de andere Euro- pese landen van het Marshall-plan worden uit- gesloten. Dit echter zullen we af moeten wach ten. Het voocstel en de goedkeuring op zich zijn voor ons een teken, dat het plan, de commu nistische infiltratie een halt toe te roepen, met pijnlijke nauwkeurigheid en volledigheid wordt uitgevoerd en dat niets wordt nagelaten om het verband tussen de democratische landen zo hecht mogelijk te maken. In Palestina is Pasen gevierd met nog meer onlusten dan in de laatste tijd het geval was. Tegelijkertijd zijn er geheime besprekingen ge- voerd tussen Amerika en Engeland en goed- ingelichte kringen beweren, dat de Ver. Staten Engeland willen overhalen na 15 Mei toch haar troepen in het H. Land te houderw Tot op heden hebben deze onderhandelingen nog weinig suc- ces gehad, doch deze week zijn ze weer hervat. Rusland heeft zich tegen het Amerikaanse voorstel tot het instellen van een beheerschap over Palestina verklaard. Wat er ook gebeurt, het is duidelijk dat zowel bij het handhaven van het verdeelplan of bij het aanvaarden van het Amerikaanse voorstel er troepen nodig zijn om de Engelse na de evacuatie van 15 Mei a.s. te vervangen. Hierdoor kan slechts een burger- oorlog worden voorkomen. Dit zien ook de Jo- den in en zij hebben aan de Ver. Naties voorge steld 10.000 Deense en Noorse soldaten, die mo- menteel als bezettingstroepen in Noord-Duits- land dienst doen, naar het H. Land over te bren gen. Hoewel Noorwegen zowel als Denemarken het verdeelplan hebben gesteund, betwijfelen wij of deze twee landen zich willen opofferen en als stootblok zullen gaan dienen tussen twee verbitterde volken, terwijl de grote mogend- heden zonder kleerscheuren op te lopen rustig toe kunnen kijken en door kunnen gaan confe rences te houden en voorstellen te doen. In Duitsland werd de geallieerde bestuurs- raad, waaruit de Russen verleden week weg- liepen, nog niet bijeengeroepen. Aanvankelijk werd dit wel verwacht. Allereerst had de chef- staf van de Russische bezettingsmacht in Duits land, generaal Lukyanchenkov, verklaard in het dagblad „Taegliche Rundschau", dat zijn land bereid was de Bestuursraad te steunen, mits de andere landen de raad niet als dekman- tel gebruiken voor hun zelfzuchtige en separa- tistische politiek. Bovendien hadden de Russen rekening te houden met de Duitse reactie, die hen de schuld gaf van het voorgevallene in de Bestuursraad. Op 1 April is nu het voorzitter- schap overgegaan op de Amerikaanse bevel- hebber, generaal Clay. Deze zal de raad waar schijnlijk op 10 April a.s. bijeenroepen. De Russen voeren thans een zeer intense pro paganda, waarin gesproken wordt van grote mensenverplaatsingen van de Westelijke zones naar de Russische. Dit met het doel: 1. Een ver- ontschuldiging te geven voor de strenge bewa- king van de zonegrenzen. 2. Het falen van de voedselvoorziening in de Russische zone te wij- ten aan de ..evacuees van het hongerende Wes- ten". 3. De Berlijnse bevolking eraan te herin- neren, dat de Russen wanneer ze willen de spoor- en wegverbinding tussen Berlijn en de Westelijke zones kunnen afsnijden. Om de zenuwachtige atmosfeer in Berlijn nog te verhogen werd van Russische zijde het ge- rucht verspreid, dat Molotov in Berlijn zich zou bevinden. Of de Russen inderdaad op 10 April in de bestuursraad zullen verschijnen betwijfelen we, daar een week nog heel wat politieke zette* van Russische zijde mogelijk maakt. Sic transit.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3