samapirim EEN LASTERLIJK WITBOEK van de Italiaanse communisten UIT DE KERMIS DER WERELD Zenuwachtige stemming onder Italiaanse communisten Nieuwe regeling Ontslagrecht NIEUWE DIENSTPLICHTWET regelt algemene oefenplicht RADIO DE SPEURHOND NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD' - Vrijdag 9 April 1948 PAG. 1 Verzonnen documenten Strijd tegen Godsdienst, Kerk en Paus Zei U iets? jg|||||| I Is het ijzeren gordijn gevallenAls onderdeel van de vei- ligheidsmaatregelen, die de Russen hebben genomen, werd een van de spoorlijnen naar Berlijn door hen afgebroken. De plaats waar de spoorlijn overging in de Russische zone. MINISTER GIELEN BEZOEKT OVERIjSEL Giethoorn wil geen kijkspel zijn Ex-illegale werker vrijgesproken Ontrouwe Marine-officier voor het Hof helpt altijd Een /fwanhopig beroep" op Moskou Wetsontwerp binnenkort te verwachten NAAR CANADA Tweede contingent boeren vertrokken De vierde broer komt vrij PROGRAMMA Rodrigues Lopes houdt f 500 boete Meisje In auto verdronken Landbouwer door stier gedood Chris Reumer bij de Opera INTERN ATIONAAL COM PLOT ONTDEKT Smokkelde valse textielpunten binnen Het auto-ongeval te Franeker De grpanfraudezaak te Baarle-Nassau Het 2000ste schip te Rotterdam Hulp aan Tsjechische studenten DECENTRALISATIE Techn. Hoger Onderwijs Montgomery bij Attlee Evacuatie van Engelsen uit Palestina Herstelbetalingen Schoonmaak FEUILLETON Dure koekjes Dubbele portie roggebrood op broodbon DE COMMUNISTEN in Italie hebben, na de zet van Amerika, Engeland en Frank- rijk inzake Triest, het terrein van de buitenlandse politiek in hun verkiezingspropaganda voor goed verlaten. Zij zoeken het nu precjes als Goebbels indertijd! in verzonnen do cumenten. Ze hebben eerst hun toevlucht ge- zocht in gemeenplaatsen van de binnenlandse politiek: huizen voor de arbeiders, geen of'geringe belas- tingen voor het proletariaat. maar hoge belastingen voor de bezittende klasse en nog enige van die alge- mene onderwerpen, welke geduren- de de verkiezingstijd door sprekers in alle landen behandeld worden. Truman heeft Togliatti de mond dicht. gedaan. Sedert gisteren heeft Togliatti echter een Variant voor Amerika gevoncjen voor zijn propaganda door een leugencampagne tegen het Va- tieaan in te 'zetten. Het getokkel van Truman op de politieke snaren van het geweten van de Italiaanse kiezers heeft Togliatti's propaganda- muziek overstemd. Daarom denkt de leader, der communisten ditzelf- de geweten voor zich te winnen door het geestelijk element ervan met laster en leugens van rechts naar links te doen overslaan. Gis teren heeft de „Unita*, dagblad van de Italiaanse communistische partij, de uitgave aangekondigd van een soort witboek, in Lugano uitgege- ven, waarin door de publicatie van originele documenten van de Pau- selijke Staatssecretarie moet blijken, dat Pius XII, zowel in Italie als in het buitenland de politiek van de wereld beinvloedt, natuurlijk steeds in hpt nadeel van de communisti sche wereldidee, het enige heilmid- del van onze sainenleving. Vandaag zijn op de derde pagina van de „Unita" enkele bladzijden van dit orakelboek weergegeven, tegelijk met enkele foto's van de Paus. van Kardinaal Bruno, Mgr. Tardini en Mgr. Montini, tyvee chefs van de Pauselijke Staatssecretarie. Het ver- volg van de publicatie van vandaag wordt de lezers van de ..Unita" in de eerstkomende dagen beloofd. Uit de publicatie van vaiidaag, blijkt voor degene, die feet met eni ge objectiviteit leest, dat de zoge- naamde originele documenten zui- vere communistische verzinsels zijn. Uit de documenten zou moeten blij ken, dat de Paus zich uitsluitend bezig houdt met aan de verschil- lende regeringen van de wereid zijn richtlijnen te geven, alsof de Paus eigenlijk het uitvoerend staatshoofd in al die landen is. Vooral in Italie hebben de Ministers en vooral De Gasperi, geen enkel persoonlijk ini- tiatief en volfit volgens deze apo- crieve documentatie, het gehele Ita liaanse kabinet in aPes blir.oelings de aanwijzingen van de Faus. Het is ook alweer de Paus, die de kos- ten betaalt van oe verkiezingscam- pagne van de christen-democrateif. De Paus zou enkele maanden gele- den de balans van al de golden van het Vaticaan hebben opgevraagd, om persoonlijk te beslissefi hceveel hij voor deze katholieke campagne kail afstaan. Ook in het buitenland bedelt de Paus door middel van de buitenlandse religieuze orden en congregaties gelden voor deze pro paganda. Da lezer zal wel vcelen, dat het Togu'atti mcctlijk. zal vailer. aa i alle Ita'.ianen te doen gilovcn, dat. de door hem afgenrutte docu menten origmcel zijn Zander twij- fei zal deze communistische laster- campagne bedoeld zijn al" anvwoord op de moedige rede, die de H. Vader op de eerste Paasdng tot de Romei- nen op het St. Pietersplein heeft uit- gesproken. Togliatti raakt met deze campagne tegen het Vaticaan een zeer gevoe- lig punt van het gemoed van de overgrote meerderheid van de Ita liaanse bevolking. Het is juist het godsdiensriig gevoel \an deze over grote meerderheid, hetwelk aan Togliatti en aan diens communisti sche partij op 18 April a.s. de ne- derlaag zal bezorgen. Door een soortgelijke propaganda werkt To gliatti kranig mede aan het welsla- gen van de verkiezingen voor de rechtse partijen, want hij bevestigt er mee, hetgeen De Gasperi dage- lijks in zijn redevoeringen het Ita liaanse volk voorhoudt, dat n.l. ach- ter de Italiaanse communistische partij Rusland staat met een dicta- toriaal regiem, duizendmaal erger dan het fascistische, waarvan Italie zich sedert korte tijd en ten koste van zware offers bevrijd heeft. Minister Beel ga at reizen, schreven de kranten. Naar het feest van de eiermijn in Roer- mond, naar het jubileumdiner op de gouden jaarbeurs, naar de fabrieken van Verkade in Zaan- dam, naar het studiecentrum van de Augustijnen in Culem- borg en naar een fuif van de lustrumvierende studenten in Delft. Dat is een prettige afwis- seling voor onze Beel, temidden van velerlei staatszakelijke na- righeid. Maar wat moet zulk een minister een sterke maag heb ben, om in een paar dagen tijds de eieren uit Roermond, en de „potage Benelux" met de „ree- bout a la Marshall" op de jaar beurs te combineren met de bis cuits van Verkade en de borrels bij de studenten. Waarbij dan gelukkig de Augustijnen voor het geestelijke voedsel zorgen, om het evenwicht te bewaren. Minister Beel gaat dus niet al- leen reizen, maar ook eten. Wat zal mevrouw Beel een bonnen overhouden ■i". i Dr. Jos J. Giqjen, de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap- pen, die een drie-daags bezoek aan Overijssel brengt, werd Donderdag- avond officieel welkom geheten in de Statenzaaal te Zwolle door het provinciaal bestuur. vele burge- meesters, autoriteiten van Rijkswa- terstaat en de N.O.P.-directie en vooraanstaande personen op het ge- bied van onderwijs. kunst en na. tuurbescherming. In zijn openings- woord sprak de Commissaris der Koningin, ir. J. B. G. M. Rjdder de van der Schueren, zijn vreugdeuit over dit ministeriele bezoek. waar van hij hoopte, dat het vruchten zou afwerpen in die zin, dat de ver- schillenfle in Overijsel bestaande problemen een nieuw verloop zou den krijgen. Deze problemen, uiter- aard de departementale arbeid van dr. Gielen betreffende werden ult- gestippeld in een toesprqak, welke ir. A. Kraayenhagen, directeur van de provinciale planologische dienst hierna hield. Spr. wijdde bijzondere aandacht aan het probleem Giet hoorn. Deze nederzetting heeft oor- spronkelijk bestaansgrond gevonden in de verveningen. Nu deze levens- basis verdwenen is staan er geen voldoende bestaansmogelijkheden meer voor de bevolking open. De landbouw biedt economi#ch gezien beslist onvoldoende perspectieven, aldus spr. Momenteel vormt het vreemdelingenverkeer de kurk waarop deze gemeenschap nog drijft, maar de Giethoornse boeren aldus spr. voelen er al heel weinig voor om als kijkspel te dienen voor wat sPr- noemde, lawaaiige en zich in velerlei opzicht misdragende toe- risten. Het is dan ook de vraag of het moreel verantwoord is de men- selijke sgmenleving tot een museum te verklaren. Het Amsterdamse Bijz. Gerechts- hof heeft de Hagenaar Piet Wap- perom vrijgesprokep, die ten laste was gelegd, dat hij, na door de Rot- terdamse S.D. als leider van de ille- gale Wagrheid te Den Haag gear- resteerd te zijn, verscheidene na- men van zijn medewerkers aan de S.D. genoemd zou hebben. In Februari 1947 veroordeelde het Bijz. Gerechtshof te Den Haag hem tot drie jaar gevangenisstraf. nadat tien jaar tegen hem was geeist. Enige tijd later echter kreeg zijn verdediger, mr. A. H. van Namen, lid van de Ereraad voor de illegali- teit stukken van de S.D. in han- den, waaruit zou blijken, dat W. volkomen onschuldig was aan een groot deel van het tenlaste gelegde. Bij de behandeling door de Bijz. Raad van Cassatie werd een nader onderzoek geeist en de 'zaak ver- wezert naar het Amsterdamse Hot. De advocaat-fiscaal had thans ook vrijspraak geeist, omdat hij het noemen van de namen niet bewe- zen achtte. Voor het Bijz. Gerechtshof te Den Bosch stond terecht de uit Bergen op Zoom afkomstige arts, Joannes W. F. A. van den Berg de Bruyn. voorheen officier van gezondheid bij de Kon. Marine. Tijdens de Mei- dagen van '40 werd hij gedetacheerd I bij de mariniers te Rotterdam. In Augustus 1942 nam beklaagde, mede op aandringen van zijn echtgenote, dienst bij het door generaal Seyf- fart gevormde vrijwilligerslegioen. Nadien verrichtte hij nog geruime tijd dienst in het Invaliden-amt der Waffen SS te Berlijn. De advocaat- fiscaal eiste een gevangenisstraf van zeven jaar, met aftrek van voor- arrest. Uitspraak over 14 dagen. BEZUINIGING Spulbaas veronder- stelt* dat de nieuwe herenmode, die nau- were broekspijpen voor schrijft, bedoeld is om textiel te besparen. Maar waarom dan niet een broek met ££n pijp? Het ene blote been zou wel ev.en vreemd staan. doch dat went gauw. Bo- vendien zijn halve bre- tels dan voldoende. De materiaalbesparing zou heel wat dollars op- brengen, waarvoor we dan weer de zo hard nodig zijnde luxe wa- gens kunnen kopen. WEET U DIT AL? U kunt 't geloven of niet. Onder dit motto zal Spulbaas elke week enkele wetenswaardig- heden vertellen, die voor de wereld even hard nodig zijn als het vlooientheater en de waarzeggerstent voor de kermis. Deze week: De schilder Earle Bail- ly uit Luxemburg (No va Scotia) schildert met behulp van een penseel, dat hij in zijn mond houdt. De Kwawinth India- nen in Brtis Columbia brengen hun namen naar de gjindjesman, als ze geld nodig heb ben Tot het moment dat ze het geld hebben terugbetaald, zijn ze naamloos. Met het graven van het kanaal van Carin- thie werd 1881 jaar ge- leden door Nero een begin gemaakt. Het werd in 1893 geopend. RODE DEMOCRATIE Winkelbedienden in Moskou, die een slecht gewicht gaven of te veel rekenden, zijn tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Over te weinig en te veel ge- sproken. ZAKELIJK De berg ..Russische her- in Carmel (Cali fornia) heeft de naam om ..zakelijke redenen" ..Oceaan herberg" veranderd. lijk. Zeer zake- SPULBAAS Hoof dpiin, Kiespiin, Zenuwpiin Het tweede contingent Neder- landse boeren, dat in Canada een tweede Vaderland wil vlnden, is gisteren met de „Kota Inten" van- uit Rotterdam naar Halifax ver trokken. De meeste van de 800 passagiers komen uit Groningen en Friesland. Onder hen bevinden zich 200 kinderen. De grootste emigrerende familie bestaat uit vader, moeder en acht kinderen. Onder de passagiers zijn zeer wei nig katholieken. Nlettemin heeft een priester passage heen en terug geboekt voor hun geestelijke ver- zorging. Hij is de enige geestelijke aan boord. Ook thans gaan weer 50 corveeers mee, gerecruteerd uit de 1500 stu'denteh, die zich voor dat baantje gemeld hadden. De „Kota Inten" wordt op 1 Mei weer terugverwacht en zal op 7 Mei het derde continent emigrerende boeren aan boord nemen. De minister, van justitle heeft het voomemen op korte termijn een door de commlssie-Leven- bach ontworpen wetsvoorstel tot herziening van de wet op het arbeidscontract in te dienen. Aan dit wetsvoorstel ligt ten grondslag een rapport, door de Stichting van de Arbeid op 26 Juli 1947 aan de minister van justitle op diens verzoek uitge- bracht. De belangrijkste veranderingen, welke de commissie voorstelt, heben betrekking op het ontslag recht. Was tot nu toe het de werkgever in het algemeen geoorloofd een ar- beider op korte termijn te ontslaan, hoe lang en hoe verdienstelijk de arbeider ook voor de werkgever werkzaam geweest was, in het ver- vslg zal dit n*et meer mogelijk zijn. In beginsel zal de werkgever vbor elk jaar, dat de dienstbetrekking geduurd heeft, een opzeggingster- mijn van tenminste een week in acht moeten nemen, tot een maxi mum van 26 weken. Een arbeider, die b.v. 25 jaar in dienst is ge weest, kan dus slechts op een ter mijn van 25 weken ontslagen wor den. Hetzelfde geldt, omgekeerd, voor ontslagen, door de arbeider ge nomen, met die verstande, dat de opzeggingstermijn voor deze op loopt voor ieder tijdvak van twee jaar, dat de dienstbetrekking heeft geduurd, tot een maximum van 13 weken. Belangrijker nog is het beginsel, dat partijen geen kennelijk onrede- lijk ontslag mogen geven, resp. ne men. Als kennelijk onredelijk wordt o.a. beschouwd een door de werk- gever gegeven ontslag, waarvan de gevolgen voor de arbeider teernstig zijn in vergelijking met het belang, dat de werkgever bij het ontslag heeft. Onredelijk is ook een ontslag, gegeven of genomen zonder opgave van redenen of opgave van 'n voor- gewende of valse reden. Dit zijn de belangrijkste, doch niet de enige re denen, waarom een ontslag als ken nelijk onredelijk beschouwd wordt. Voorts bevat het wetsontwerp be- palingen, die ontslag tijdens ziekte van de arbeider tegengaan. Ook ont slag op grond van een te verwach ten of plaats gehad hebbende op- roep in militaire dienst zal ten aan- zien van meerderjarige arbeiders als regel niet geoorloofd zijn. ROME, 7 April (A.P.). De Italiaanse communistische leiders hebben een ..wanhoplg beroep" op Rusland gedaan, „om Italie op de vooravond van de verkiezin gen de een of andere belangrijke eoncessie te doen", werd Woens- dagavond uit wellngelichte pui- tenlandse bron gemeld. „Nu de regering zienderogert krachtlger wordt. hebben de Russen hun communistische bondgenoten in Italie ofwel in de steek gelaten, ofwel zij bereiden een diplomatieke zet voor, die op het jaatste ogen- blik moet inslaan," verklaarde de woordvoerder. Competente waarnemers zeiden, dat het felt', dat er onder de com munisten een ..zenuwachtige stem ming heerste, dat zij tijdens de ver- kiezingscampagne de leidin^ uit handen zouden moeten geven her .gevolg was van: 1. het ..ongunstige effect". dat de Tsjechische staatsgreep heeft ge had op de hoop van de linkervleu- gel, om nog meer aanhangers te krijgen uit de rangen van de „btj- loDcrs" 2. het feit, dat de linkervleugel tot nog toe nog geen doeltreffende tegenzet heeft kunnen doen op het voorstel van de Westelijke mogend- heden, om Triest aan Italie terug te geven. 3. klaarblijkelijk goedgefundeer- de geruchten, dat er' zich in de ZATERDAG 10 APRIL HILVERSUM H. 7 45 Morgengebed; 8,15 Pluk de dag; §,00 Voor de vrouw; 9,35 En- gelse paradepaardjes, gr. pi.; 10,15 Opera-fragmenten; 11.00 De Zon- nebloem; 12,03 Sonate van Brahms; 12,33 Lunchconcert; 13,50 Film en toneel; 14,10 Afrikaanse wijpjes; 15,15 Concert der jongeren; 16,00 Victor Sylvester-orkest; 17,00 De Wigwam; 18,00 Piano duo Andre de Raaff en Jacques Schutte; 18,30 Ac- tualiteiten; 19,15 Klaas van Beeck; 20,20 Lichtbaken door Henri de Greeve; 20,50 Omroeporkest; 21.25 Pluvier knapt het op; 22,00 Week end serenade; 22,30 gram. platen; 22,45 Avondgebed; 23,15 Omroep- Kamerorkest. HILVERSUM I. 7,30 Gram, platen; 9.30 Sibelifls- programma; 10,20 Radio-feuilleton; 11,15 Amateurs zetten hun bepte beentje voor; 12,00 Vandeville-or- kest; 13,00 Programma Ned. Strijd- krachten; 14,15 Harmonie-orkesten; 15„10 gevarieerd prpgramma; 16.15 kleinkunstprogramma; 17,15 Radio Philharmonisch Orkest; 18.15 Sport- praatje; 19.00 Artistieke Staalkaart; 20,15 ABC-cabaret; 21.30 Weekend- Orkest; 22 00 Hoorspel: De vrouw in de mist"; 22,30 The Ramblers; 23,30 Piano en orgel. Het Amsterdams Gerechtshof heeft, in hoger beroep. het vonnis van de Arrondissementsrechtbank tegen de hoofdredacteur van het vieekblad ,.De Nieuwe Post", de 38- jarige L. A. Rodrigues Lopes, be- vestigd. Dit vonnis luidde f 500, boete, subs. Gen maand hechtenis wegens het zich in openbaar ge- schrift opzettelijk beledigend uit- laten over het openbaar gezag. Het betrof hier een artikel van de heer Rodrigues, getiteld „Het heilig huis- je", waarin hij over de politie had gesproken als een ..corrupt appa- raat" en waarin voorts vermeld stond, dat ,.een groot deel van de misdadigers in politie-uniform rond- loopt." Gisterennacht ongeveer half drie reed een luxe-auto in de Lange Ha ven te Schiedam. De bestuurder, de Rotterdammer A. de M. zag kans uit de auto te klimmen en om hulp te roepen. Hierop kwamen de con cierge van het Kantongerecht en diens zoon aangesneld, die M. op de wal hielpen. Op zijn medGdeling, dat zich in de auto nog een meisje be- vond, begaf een voorbijganger zich gekleed te water en bevrijdde het meisje, de 19-jarige M. I. V. uit Rot terdam, dat reeds buiten kennis wac uit de auto. Met behulp van zuur- stofkoffers werd getracht de levens- geesten bij het meisje op te wekken. Zij bleek echter reeds te zijn over- leden. De Schiedamse politie heeft een onderzoek naar de oorzaak van het ongeval ingesteld. De 63-<arige landbouwer D. Hoe- nink te Rekken (gem. Eibergen) is op tragische wijze om het leven ge- komen. toen de stier, die hii aan een touw leidde, zich losrukte en hem aanviel. .H. werd op de grond geworpen, waarna het dier hem met de hoorns bewerkte. Het slachtoffer is aan zijn verwondingen bezweken. De stier. een kostbaar fokdier, kon overmeesterd en naar de stal terug- gevoerd worden. Volgens de Memorie van woord op het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsont werp ..wijziging dienstplichtwetis het onjuist alsof dit wetsvoorstel mede zou beogen een einde te ma- ken aan het voortbestaan van de loting; reeds bij de wet van 21 Fe bruari 1938 is de loting afgeschaft. Het streven van de regering is er inderdaad op gericht, te komen tot algemene oefenplicht, althans dit stelsel zoveel mogelijk te benaderen. Hoever men hierbij ook wil gaan, altijd zullen er categorieen blijven, die buiten de oefenplicht vallen. Maar al moge het ook niet bereik- baar zijn de gehele bevolking bij oe landSVerdediging in te schakelen, toch dient men als doelwit vtjpr ogen te houden alle geschikte jon- gemannen voor deelneming aan de landsverdediging bruikbaar te ma- ken. Hoe meer men dit beginsel in toepassing brengt. des te minder zal men de oudere leeftijdsgroepen in kritieke tijden bij de landsverdedi ging behoeven te betrekken en in elk geval zal het dan met minder moeilijkheden gepaard gaan. aan grote maatschappelijke belangen. waarbij vooral tal van ouderen een z.g. sleutelpositie bekleden, tege- moet te komen. Dit een en andtr achten de ministers onbetwistbaar, welke organisatie men ook voor de krijgsmacht moge verkiezen en welke sterkte de krijgsmacht ook in haar geheel zal behoeven. Ook de ministers achten het zwaartepunt bij dit wetsvoorstel ge- legen in hetgeen wordt bepaald ten aanzien van de lichtingssterkte en de duur van de eerste oefening. Het plan bestaat. elke lichting te doen opkomen in twee ploegen, de eerste ploeg in Maart, de tweede in September van het jaar der lich ting. Het zou bij de ministers geen be- zwaar ontmoeten, in de wet vast te leggen, dat steeds gerekend kan worden op vrijstelling voor de ver- dere gezinsleden, als er drie bree ders dienen of gediend hebben. De ministers kunnen er niet aan denken, de z.g. voorwaardelijke vrijstelling dat is dan de vrijstel ling, die verder gaat dan het drie- broeders-systeem in een onvoor- waardelijke om te zetten. Aan het denkbeeld om de oudste broeder de tweede en de derde breeder de vierde te laten vrijma- ken. kleven nog groter bezwaren, reeds hierom, omdat dan uit een gezin iflet twee zoons slechts een en uit een gezin met drie of vier zoons slechts twee zouden behoeven te dienen, wat een te grote aderlating zou zijn. zo niet voor het getal be- schikbaren in totaal. dan toch voor het getal voor de ondersCheidene diensten geschikte krachten. Bij sommigen schijnt de mening te hebben postgevat, dat de gelden- de regeling van de kostwinnersver- goeding alles te wensen overlaat. Ant- Indien er had gestaan ..weinig te wensen overlaat", zou men stellig dichter bij de waarheid zijn ge weest. Tot dusver is van slechts een ge- meente bekend geworden, ,dat de uitbetaling, die goed geregeld mag heten, niet naar behoren plaats had. Blijkt er in de ene of andere ge- meerite iets aan de uitbetaling te ontbreken, dan zullen de ministers daarvan gaarne op de' hoogte wor den gebracht. Een voorlopig onderzoek naar ge vallen van invalide militairen, die geruime tijd tevergeefs op aitke- ring van een vergoeding wachten, heeft geen resultaat opgeleverd. Ook 'te dien aanzien zullen de mi nisters het op prijs stellen nadere gegevens te ontvangen. Chris Reumer zal voorshands als gast weer bij de Nederlandse Opera optreden. De heen Reumer zal voor het eerst de titelrol vervullen in ;,Paljas" op Zondag 1.1 April a.s., des middags half twee in de Stads- schouwburg te Amsterdam. vast-aaneengesloten, onder commu nistische leiding staande C.G.I.L. een grote scheuring zal voordoen ten- gevolge van het Marshall-plan. De linkervleugel heeft 'een voorstel van de op de regqring steunende minder- heid in het dagelijks bestuur van de C.G.I.L. genegeerd, om hun steun toe te zeggen in ruil voor de Ame- rikaanse hulp. 4. aanduidingen, dat de pro- communistische Italiaanse socialis- tische partij van signor Pietro Nen- ni nog meer leden zou verliezen, die niet langer met de communisten willen samengaan. 5. Rusland blijft aandringen op de 100 mililoen dollar,- die Italie aan Rusland moet betalen bij wijze van herstelbetalingen, en Italie moet een vierde van de vroegere oorlogsvloot van Italie opnieuw uit- rusten en ingevolge het vredesver- drag aan Rusland leveren. ..Het getij ten gunste van de re- geringspartijen kentert misschien zelfs wel te vlug"„ verklaarde een geoefend waarnemer. De rfegeringsleiders zijij bezorgd, dat hun aanhangers tijdens de laat- ste critieke stadia van de campagne te zorgeloos zullen worden. Te Reusel zijn twee Turnhoutse chauffeurs van Belgische Philips- bussen, die fabriekspersoneel ver- voeren uit Belgie, gearresteerd. Bij onderzoek bleken zij enige duizen- den vervalste Nederlandse textiel- kaarten' bij zich te dragen. De tex- tielkaarten werden te Turnhout gedrukt en door de Belgische chauf feurs naar Nederland overgebracht. Te Eindhoven zijn door de C.C.D.- ambtenaren, die het onderzoek lei- den, enkele tussenpersonen gear resteerd, die voor de verdere distri bute der valse textielkaarten in Nederland zorgden. De Turnhoutse drukker en enige anderen eveneens aangehouden en verschillende ar- restaties worden nog verwacht. Men meent met een wijdvertakte Internationale bende van smokke- laars en textielvervalsers te doen te hebben. D» bestuurder van de auto, de 39-jarige J. K. te Twijzelerheide, die in de vroege ochtend van 16 Ja- nuari j.l. in de kom van Franeker met zijn auto te water reed, tenge- volge waarvan drie mensenlevens verloren gingen, is door de recht- bank tfe Leeuwarden wegens dood door schuld veroordeeld tot een geldboete van f 150.—, subsidiair 50 dagen hechtenis en zes weken hech tenis voorwaardelijk met twee proefjaren. De geruchtmakende graansmok- kelzaak, waarbij o.m. betrokken is de burgemeester van Baarle-Hertog en diverse personen uit West-Bra bant, zal a.s. Maandag door de Bre- dase rechtbank behandeld worden. Woensdag is sinds 1 Januari van dit jaar het 2000ste schip in de ha ven van Rotterdam binnengevaren, n.l het m.s. ..Veenenburgh" van Wm. H. Mueller en Co. Het vong jaar arriveerde het 2000ste schip eerst op 26 Mei, wel een zeer be langrijke vooruitgang. De katholieke studentenvereni- ging te Rotterdam ..Sanctus Lau- rentius" heeft besloten, de feeste- lijkheden op 25 April a.s-., ter vie- ring van haar 33ste Dies Natalis af te gelasten en de anders daarvoor bestede gelden beschikbaar te stel len voor de hulpverlening aan de Tsjechische studenten, die gevlucht voor het nieuwe bewind in nun land, hier in Nederland zullen ver der studeren. Naar het A.N.P. verneemt ligt het in de bedoeling van de minister van Onderwijs, K. en W„ een ad- viescommissie in te stellon, 11}z^ decentralisatie van het techniscn no- ger onderwijs. Londen, 8 April (AP) Veld- maarschalk Lord Montgomery heeft vandaag een conferentie met Attlee gehad. -n Over deze besprekmg, die op 10 Downingstreet heeft plaats gehad, is nog geen communique gepubliceerd JERUZALEM. 8 April (A.P.) Blijkens een officieel communique zullen 15 Mei a.s. 6208 Engelse on- derdanen uit Palestina zijn geeva- °U200d'Engelse burgers zouden ook na het einde van het mandaat in Palestina willen blijven. HET WERELD- GEBEUREN De wijze, waarop de vier bezet- ters van Duitsland falen de bepalin- gen van de Potsdam-overeenkomst inzake de herstelbetalingen ten uit- voer te brengen, is typerend voor de verhouding onderling. De Russen gaan voort hun eigen regelingen te treffen en negeren daarbij de andere geallieerden. De herstelbetalingen uit de Russische zone worden steeds meer beperkt en schijnbaar als welkome dispen- satie verlangen de Russen steeds meer uit de Westelijke zone, on- danks het stoppen hiervan door de Westerse mogendheden. In de Wes telijke zone is van een geleidelijke afname sprake. In 1946 schatte men, dat 1600 installaties voor ontmante- ling en verdeling in aanmerking kwamen. Het nieuwe plan van 1947 spreekt slechts van 358. waaronder 176 installaties uit de Franse zone zijn begrepen. Het tweede jaarlijkse rap port van het Intetgeallieerd agentschap voor herstelbe talingen, ge- vestigd in Brus sel toont aan. dat aan de 18 onder- tekenaars van de Parijse herstelbe- talingen-overeenkomst in 1946 en 1947 slechts 228 installaties werden toegewezen. Ofschoon herstelbetalingen nooit de geleden verliezen goed kunnen maken betekenen deze 228 instal laties toch wel een zeer mimmale tegemoetkoming en slechts een zeer klein gedeelte van wat Duits land na de eerste wereldoorlog in betalingen heeft opgebracht. Volgens bovengenoemd rapport verloopt de verdeling yan de Duit- se handelsvloot naar wens. Een totaal van 274 schepen kwam be schikbaar, afgezien van de 25%, die de Russen hebben opgeeist. Hoewel de Russen een gedeelte hiervan aan Polen moest afstaan, zijn tot nu toe slechts 19 schepen aan dit land toegekend. De liquidatie van Duitse activa in het buitenland heeft een zekere teleurstelling veroorzaakt. In Zwit- serland werd slechts 25% der Duit se activa geliquideerd, terwijl geen overeenkomst werd bereikt over het Zweedse voorstel om aan de Zweedse abnspraken door mifldei van de liquidatie der Duitse activa in Zweden tegelijkertijd te voldoen. Het is jammer genoeg onmogelijk om de kwestie van de herstelbeta lingen los te zien van de grote achtergrond, die de politieke on- enigheid is. Het voorwoord van reeds eerder genoemd rapport her- leidt de hoofdoorzaken van het ONZE. HUISVROUWEN zou den geen goede Nederlandse huisvrouwen zijn als nu, met de lente in het land, vensters en ramen en deuren niet wagen- wijd werden opengezet en de frisse voorjaar.swind door het huis kan waaien en er de oude winterlucht vanuit alle hoeken en gaten zou kunnen verjagen. Bezem en dweil en stoffer en blik en spons en lap worden met ijver gehanteerd. Het is een feestelijk geplas met water en zeepsop. De schoonmaak kan je ruiken en 's avonds lig je met een geheel nieuw gevoel tussen twee verse lakens in een kraak- helder bed te dromen van de zaligheden die toch ook aan de schoonmaak-woede zijn verbon- den. Al het leed is dan weer ge leden. Men waardeert slechts wat de ijver van de vrouw des huizes aan wonderen heeft ver- richt. MARCUS uitstel en de teleurstelling tot de meningsverschillen, die onmiddel- lijk na de ondertekening van de Potsdam-overeenkomst tussen de bezettingsrftachten ontstonden. Het agentschap heeft ondanks zijn heterogeen internationaal karakter, vrij goed gewerkt. In feite is het enige overblijvende voorbeeld van king tussen Oost en Werf. De ande- king tussen Oost en Dest. De ande re organen van samenwerking zijn aan de agressieve houding der Russen ten onder gegaan. Sic Transit. Oorspronltelijke romon uit het Russische spionnenleven 6. Michael, die dit van nabij zag, werd tegen een muur gedrongen. Zijn valies viel hem uit de handen en z'n muts buitelde in de modder. Daar zag hij weer een van die to- nelen. die hem buiten zichzelf van verontwaardiging brachten, volk te gen volk, breeders tegen broeders. Vlak naast zich zag hij het lem- met van een mes flikkeren, een van de paarden zakte ineen, z'n berij- der met zich ten gronde slepend. „Ruk de stenen uit de grond.'ruk de stenen los!" werd er geschreeuwd „Doe dat niet! Doe dat niet!" riep hij boven het geweld uit. De kozakken waren te sterk in aantal Ze hadden hun geladen karabijn op de rug. Dat zou 'n bloedbad geven, want het volk. zonder enige leiding liep hier en daar te hoop. De eer ste steen. die geworpen zou worden zou 'n tiental doden eisen. Daar had je het al! De kozakken waren afgestegen. namen hun karabijn van de schouder. legden aan. 'n Slag weerklonk en vlak voor z'n voeten stortte de man neer. Brullend en krijsend stoof het volk uiteen. Op het plein voor de kerk lagen een aantal doden en gewonden. Michael hurkte neer naast de men, die, in de borst getroffen, voor hem neer was gestort. Hij was stervpnde 'n Rode striem. veroorzaakt dcor het leder van de knoet, liep tussen de ogen, schuin over de neus precies als bij Michael's vader. Op dit ogenblik werd ten tweede male gechargeerd. Een van de kozakken stormde recht op hem toe. had z n sabel reeds opgeheven en 't was of Michael 'n voorgevoel had van dit doodsgevaar. Zonder zich te be- denken. en louter uit zelfverdedi- ging. had ie zijn revolver gegrepen. richtte die op de ruiter. 'n Knal! Een van de kozakken te voet had z'n karabijn opgeheven, gaf Michael met de kolf 'n slag in de nek. Zuch- tend zakte hij ineen. Dit alles had zich binnen enkele minuten" afgespeeld. Het kerkplein lag stil en verlaten. Ginds trek de sombere stoet van boeren en ko zakken weer verder. Enkelen wa ren achtergebldven om de doden en gewonden te helpen vervoeren, en om in 't hospitaal tegenover de autoriteiten getuigenis af te leggen van wat er had plaats gegrepen. Daar ging het leven in de stad zijn gewone gang. Geheel de nacht en de daarop volgende dag bleef Gorocha buiten kennis en toen ie eindelijk de ogen opsloeg en aan een van de zusters bij z'n bed vroeg waar hij zich be- vond, kreeg hij tot antwoord: „In 'n ziekenzaal van de Catharina- Stichting" Op die sombere wintermorgen, om half tien, kwam 'n heer het boe- kenwinkeltje van Puschkin in de Bjelosorstraat binnen gestapt. Puschkin was er niet. 'n Mager, suffig-uitziend jongetje verscheen en posteerde zich achter de toonbank, zonder verder notitie te nemen van de heer, die zwijgend de titels van de vele uitgestalde boeken begon te lezen, om z'n keuze te doen. Hier was bediende-spelen niet bar-moeilijk. De tweede-hands boeken lagen alle geprijsd. Hij had 't geld maar in ontvangst te nemen en in 't laadje te leggen. ..Is de patroon er niet?" vroeg de klant. „Nee mijnheer, de patroon is voor de begrafenis zorgen." „Vobr de' begrafenis zorgen?" ..Mepeer z'n vrouw is dood. Toen hij gistermorgen vroej* thuiskwam, lag ze dood te bed." „Zo, zo", zei de heer en ging door met in de boeken te snuffelen. Wat de kleine, onnozele jongen vertelde. was de wrede waarheid. Peter Puschkin, op weg om ge- neeskundige hulp voor z'n plotseling ziek geworden vrouw te halen, had z'n plicht in dienst van de spionnage hoger gesteld. hoger moeten stellen, dan de toewijding aan z'n vrouw. Toen ie die morgen, na Gorocha verlaten te hebben, weer thuis kwam. was alle leven uit't lichaam van z'n vrouw geweken. Met de vuisten had ie zich, razend van wanhoop, voor 't hoofd geslagen. want Peter Puschkin hield oprecht veel van z'n vrouw. Dat was dan ook de enige goede eigenschap in z'n overigens zeer laagstaand karak- Ambtenaren van de prijscontrole hebben de banketbakker A. R. v. d. Z te Delft betrapt. dat hij koekjes, die 25 cent met inlevering .mochten kosten. verkocht voor f L30 per ons. Botec- en suiker voor deze koelyes werdefi van -de zwarte handel be trekken. v. d. Z. is in bewaring ge steld. Tegen hem. een koper en drie leveranciers is proces-verbaal opgemaakt. De broodbon voor 200 gram, wel ke in de bonnenlijst van 15 April zal voorkomen, zal naar keuze recht geven op 200 gram brood of 400 gr. roggebrood. Deze overwaardering van roggebrood geldt uitsluitend voor de bon van 200 gram in de bonnenlijst van 15 April, niet voor volgende 200 gram-bonnen. ter. „0, o," had ie gekrijst, ,.nu voel ik pas, dat de spionnage vervloekt is. 'n werk van de duivel, van de duivei 1" Maar de wrede noodzaak had hem gedwongen zich te beheersen. Om half tien kwam Tegleff, z'n gevrees- de meester, en om tien uur zou dat jonge mens van de Petersburgzijde komen, de jongeman van 't mani fest. die Tegleff. 't koste wat't kost in handen wilde hebben. Hoe graag had ie nu de winkel gesloten gehou- den. om met zijn verdriet alleen te blijven, maar dat was nu 'n onmo- gelijkheid. Tegleff schatte een voor hem belangrijk bericht veel hoger dan 'n mensenleven. Toch moest hij de nodige stappen doen voor de aangifte van overlijden en de begra fenis. Daarom ging ie die morgen zo vroeg mogelijk op pad, om tegen ulterlijk half tien weer thuis te kunnen zijn. Zodra ie de yoet weer op de drempel zette. zag ie de ge- bogen figuur voor zich, gaf z'n be- diende 'n wenk zich te verwijderen en posteerde zicli. na 'n korte greet achter z'n toonbank. De klant. die 'n kostbare pels droeg. hief zich uit z'n gebogen hou ding op: ..Goede morgen. Puschkin." ..GoetH- morgen mijnheer", zei Puschkin en had de stem van z'n chef herkend. Deze. al bladerend in e^jp dik boek met z'n bebrilde ogen dicht boven de bladzijden. alsof ie zeer bijziende was, zei: ,.Je bent drie minuten te laat en hij begon zacht te grinniken. „M'n vrouw is vaqnacht overle- den". klonk het mistroostig. „Weet ik. weet ik van je bediende Moet je ontslaan. Praat te veel. Kom met je hoofd dicht bij me, buig over dit boek. Komt ie?" (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3