Liberalen van Columbia trachten na moord op hun leider de macht te veroveren Volksmenigte bestormtNationaal Kapitool Voor Alkmaor en omgeving Communisten proberen profijt uit de opstand te trekken Engeland en de Verenigde Stolen Italiaanse fascisten dreigen met burgeroorlog Dubbel verraad veroorzaakte doodvonnissen ZATERDAG 10 APRIL 1948 44e JAARGANG - NUMMER 11502 r Inter-Amerikaanse conferentie in veiligheid BOGOTA ernstig verwoest Conservatieve leider ook vermoord will en antwoord van Moskou inzake Triest Uitnodiging voor besprekingen Windhoos te Buitenzorg Vorming der Negara Madoera Vijf Tsjechische vluchtelingen In, Limburg aangekomen HET PRIESTERFEEST VAN KARD. DE JONG 15 Aug.: Pontificale H. Mis in Stadion, Utrecht Handelsbesprekingen met Ruslancf begonnen Sokolovsky uit Berlijn vertrokken HOFFMAN doet aankopen Ook voor Nederland BATAVIA Bijzondere Daerah? NED'. VLIEGER met Spitfire verongelukt Welk weer morgen? Bouwen Indien de communisten winnen Voor het eerst na de machtsovemame door de communisten heeft dr. Benesj ter gelegenheid van het 600-jarig bestaan der gedurende 3 muwten een korte rede, met Praagse universiteit beivende stem, gehouden. Na het opblazen van het Amsterdams bevolkingsregister Laatste gele kool naar Tsjecho-Slowakije Minder sinaasappelen Bonnen slechts voor de helft gehonoreerd M De vlag Nieuuu Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur E. J. M. Stum pel A^onnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.). 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingei 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank1 Noorderbank BOGOTA, 9 April (A.P.) Het Nationale Kapitool van Colum bia, waar de inter-Amerikaanse conferentie gehouden wordt, is Vrijdag door een volksmenigte bestormd, nadat de leider van de liberate partij, Jorge Eliegier Gaitan, op straat door een onbe- kende aanvaller vermoord was. De menigte stak verschillende vertrekken van het paleis, waar de conferentie aan het vergade- ren was, in brand. Het volk eiste de dood van de leider der eon- servatieven, Lareano Gomez. De politie scheen onwillig tussen- beide te komen en de menigte tegen te houden. De communisten stunuleren de revolutionaire beweging en proberen een algemene staking uit te lokken. Het woedende volk heeft Jose Antonio Montalvo van het Ministe- rie van Petroleum en Mijnwezen en Guillermo Leon Valencia, vooraan- staand conservatief leider, op straat vermoord. De niet nader gei'denti- ficeerde moordenaar van Gaitan werd door de menigte dood gesta gen. Het volk drong ook de perskamer binnen, die gebruikt wordt door de joumalisten, verbonden aan de conferentie van Bogota. Er werd met stenen gegooid en de journa- listen konden zich ternauwernood uit de voeten maken. De troepen die op de Plaza Bolivar, tegenover het Kapitool, verschenen, werden door het volk begroet met kreten van: „Leve het Columbiaanse leger, leve het volk." Radio-Bogota zond gisteravond een verklaring uit van het revolu tionaire comite van de liberale par tij, waarin gezegd wordt, dat de liberale partij de regering in han- den heeft genomen. In de uitzen- ding werd verklaard, dat tengevolge van het vermoorden van Gaitan, de leider van de liberalen, de partij als een man besloten heeft de revolutie uit te roepen. Zij controleert alle verbindingen van de republiek. Dr. Dario Echandia is tot presi dent benoemd in afwachting vande komst van de vice-president Edu- ardo Santos, die zich in New-York bevindt. De telefoon- en telegraafverbin- dingen tussen New-York en Bogota waren Vrijdagavond om 22 uur ver- broken. Radio-Bogota verklaarde verder, dat de hoofdstad en de be- langrijkste steden van Columbia in handen zijn van de revolutionairen. Dr. Echandia, de voorlopige presi dent van Columbia, zal hedenmid- dag een decreet uitvaardigen, waar- bij een nieuw kabinet benoemd wordt. Verder verklaarde de radio, dat het leger zich aan de zijde van de revolutie heeft geschaard. De liberale partij vormt de oppo- sitiepartij in de regering. Gaitan was in 1945 candidaat voor het pre- sidentschap, en is sindsdien het mid- delpunt geweest van het politieke geschil tussen de liberalen en de conservatieven. De liberale leden van het Kabinet van President Ma- rianno Ospina Perez, lidl van de conservatieve partij, waren, even voordat de inter-Amerikaanse con ferentie geopend werd. afgetreden. In de herfst van 1947 werd Gaitan door zijn partij aangewezen als caandidaat voor het presidentschap in 1950. Kort nadat hij vermoord werd heeft een menigte het nationale paleis bezet en de kamers van het radiostation en andere gouverne- mentsgebouwer. in bland gestoken. De nationale radio verklaarde, dat de revolutionaire beweging van de liberalen zich over het gehele land verspreid heeft. Een woedende menigte marcheer- de door de straten van Bogota, ge- wapend met messen en ploerten- doders. De revolutie heeft geleid tot het afbreken van de inter-Amerikaanse conferentie. Een wilde menigte, die gewapend was met geweren en messen, ver- nielde de verbindingen met het ka pitool en andere gebouwen, nadat het gelynchte lichaam van de be- weerde moordenaar tot voor het presidentiele paleis gesleept was. De troepen vuurden op de me nigte, die probeerde het paleis te bestormen. Volgens de voorlopige berichten vielen hierbij 8 doden. Marshall heeft de vice-Minister van Buitenlandse Zaken Lovett telefonisch meegedeeld, dat hij en de leden van de Amerikaanse Am- bassade en die van de Amerikaanse delegatie in veiligheid zijn. De revolutie mislukt? WASHINGTON, 10 April (Reu- ter). Journalisten te Bogota melden via het Amerikaanse Mi- nisterie van Buitenlandse Zaken, dat de conservatieven de situatie in Bogota, de hoofdstad van Columbia, weer meester zijn Ook President Ospina Perez van Columbia heeft een verklaring uit- gegeven, die door de radio-omroep, welke eerder in handen was van de liberale revolutionaire Junta, be- kend is gemaakt. In het communique wordt ver klaard, dat de moord op de liberale leider, waarna de revolutionaire beweging begon, door communisten is gepleegd. Bogota heeft thans het aanzien van een gebombardeerde stad. Tot de verbrande gebouwen behoren het 9 verdiepingen hoge Ministerie van Justitie en de Metropolitan Ka- thedraal. Dronken oproermakers met Gen mes of knuppel en een fles drank in de andere hand maken de straten nog onveilig. Volgens de door de liberalen be- machtigde radio is Laureano Go mez, leider van de Columbiaanse conservatieve partij en afgevaardig- de op de Pan-Amerikaanse confe rentie, vermoord. Volgens een bij het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken or.ivangen bericht zijn bij de revo lutie 26 personen gedood en 2(2 ge- wond. Engeland en de Ver. Staten hebben. na overleg met Frankrijk, de Sowjet regering Vrijdag uitge- nodigd om deel te nemen aan voorbereidende besprekingen, wel ke de volgende maand te Parijs zouden worden gevoerd en ten doel zouden hebben het vrije ge- bied van Triest aan Italie terug te geven. In de nota wordt een conferentie van ,.de voornaamste betrokken re- geringen" voorgesteld. Tevens wordt er bij de Sowjet-Unie op aange- drongen zo spoedig mogelijk in te stemmen met het onlangs gedane voorstel om Triest aan Italie terug te geven. Officiele kringen te Londen ga- ven te kennen, dat de' aanduiding voornaamste betrokken regerin- gen" opzettelijk vaag is gehouden, opdat de kwestie der uitnodigingen kan worden besproken op een Vier- mogendhedenbasis. In de oorspron- kelijke driemogendhedenverklaring betreffende Triest werd voorgesteld, dat de onderhandelingen zich uit zbuden strekken tot de Grote Vier plus Italie. Het thans aan de Sowjet-Unie ge dane voorstel zou een poging bete- kenen om een duidelijke verklaring Een windhoos veroorzaakte op, 6 April te Buitenzorg enige schade in de stad. Er werden o.a. 20 grote bomen ontworteld, terwijl ernstige schade werd toegebracht aan de verbindingen van de telefoon en het electrische net. over de houding der Sowjet-Unie ten aanzien van Triest te verkrijgen, „opdat er een eind komt aan de huidige toestand van onzekerheid in het vrije gebied". De Sowjet-Unie heeft tot nu toe niet geantwoord op het voorstel der drie Westelijke mogendheden om Triest aan Italie terug te geven. Het staatshoofd der negara Ma doera, Raden Adipati Tjakraningrat, heeft in de afgelopen week een be- zoek gebracht aan alle districten van Madoera. Op verschillende plaatsen hield hij voor de bevolking een uiteenzetting over de huidige status van het eiland. Naar de cor respondent van Aneta verneemt. zal het staatshoofd tegen eind April verhuizen van Sampang naar Pame- i kasan, waarmede deze plaats we- derom de hoofdstad van Madoera wordt. De heer C. H. Caals. directeur van de N.V. Textielindustrie „Java" te Soerabaja, is benoemd tot econo- misch adviseur van de negara Ma doera. Vijf Tsjechen zijn er in geslaagd bij Well over de Limourgse grens te komen. Hun aanvoerder was in particulie- re dienst van President Benesj ge weest en was belast met de dres- suur en verzorging van ae verzame- ling honden, die de president bezat. Aan een dezer honden dank'ten de Tsjechen hun geslaagde vlucht. Dit was een knappe en DUitengewoon goed afgerichte speurder, die de mannen steeds enige honoerden me ters vooruit liep en voor wachtpos- ten en patrouilies waarschuwde door naar de mannen terug te ko men en te blijven liggen. Op deze wijze slaagde men erin om veilig door een bcwakingsstrook van 25 km., waarin vijf bewakingslinies waren gelegen, te komen. De Tsje chen zijn onder toezicht van de commandant der marechaussee- kazerne in Well, waar zij zich meld- den, gesteld in afwachting van de beslissing, die de autoriteiten over hen zullen nemen. Naar wij uit goede bron verne- men, staat het thans vast, dat al" thans de kerkelijke viering van het 40-jarig priesterfeest van Z. Em. Joh. Kard. de Jong op 15 Augustus a.s. te Utrecht zal plaats hebben. In de morgenuren van deze dag, het feest van Maria He- melvaart de datum waarop vroeger in het Aartsbisdom de Priesterwijdingen plaats hadden zal de Kardinaal een pontificale H. Mis celebreren in het Stadion te Utrecht. Op het ogenblik is nog niet beslo ten of daarna nog gelegenheid zal geboden worden hem op een of andere wijze hulde brengen. Het is ons bekenu, dat de Kardi naal er prijs op stelt, dat de viering van dit feest binnen de grenzen van eenvoud en waardigheid zal blijven. Niettemin is het verklaarbaar, dat getracht zal worden, aan de viering van dit belangrijke jubileum een cachet te geven, dat geacht kan worden, in overeenstemming te zijn met de grote betekenis van de dag. Vrijdag zijn te Moskou de han delsbesprekingen aangevangen tus sen een Nederlandse handelsdelega- tie en handelsautoriteiten van de Sovjet-Unie. De Sovjet-Unie heeft thans han- delsovereenkomsten gesloten met vrijwel alle Europese landen, onder meer met Groot-Brittanme, Belgie, Zwitserland, Zweden, Denemarken, Finland en de Oost-Europese lan den. Voor moeders van tweelingen vandaag deze tip op het ge bied van wandelwagentjes. Een handig Amerikaans huis- vader vervaardigde dit ver- voermiddel uit lichte alumi- nium-buizen en zeildoek. Een pracht uitkomst voor de komen- de vacantiedagen, ook al gaat gij, burgers van berooid Neder- land, niet per vliegtuig naar Zwitserland of de Riviera. Jan- tje en Jaantje zullen er in ieder geval vlug, veilig en voordelig mee vervoerd kunnen worden. BERLIJN, 9 April. (A.P.) Maar- schalk Sokolovsky, de Russische bevelhebber in de bezettingszone van Duitsland, is uit Berlijn ver trokken, mogelijk om overllg met zijn regering in Moskou te plegen. WASHINGTON, 9 April. (A.P.) Paul Hoffman, directeur van het Marshall-plan heeft Vrijdagavond medegedeeld, dat hij gemachtigd is tot de aankoop van voedsel, brand- stof en andere goederen, ter waar- de van 21 millioen dollar voor de spoedverzending naar Neder land, Oostenrijk, Griekenland, Frankrijk en Italie. BATAVIA, 9 April). Te Batavia is een comite opgencht met het doel, de voorlopige federele rege- ring te verzoeken, van Batavia een bijzondere daerah, een „daerah is- timewa", te vormen Dit comite heet ,.Pamtia daerah djakarta" (daerah istimewa-comite Batavia). De voorzitter van het co mite is een handelaar in Petam- boeran, een plaatsje ten Zuidwesten van Batavia. Vice-voorzitter is een rechtskundig te Meester Cornells. Ook in andere plaatsen in de om geving van Batavia. zoals Tange- rang, Bekasi. Kebajoran en Depok zijn reeds afdelingen van dit comite gevormd. ENSCHEDE, 10. April. Gisteren is in de nabijheid van Gronau in de Britse zone van Duitsland de reserve luit.-vlieger H. Fabius, van de Nederlandse Luchtmacht, met zijn Spitfire neergestort en om het leven gekomen. Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. ZACHTER OVERDAG Heldere nacht met hier en daar nevel of mist en opnieuw op vele plaatsen lichte nachtvorst. Morgen overdag enkele over- drijvende wolkenbanken. Droog weer, iets hogere temperatuur dan vandaag. Zwakke tot ma- tige wind tussen zuid en oost. ROME, 9 AprU. (A.P.) Een voormalige fascistische leider, Arturo Michelini, heeft Vrijdag in een interview gezegd: „Wij zijn voorbereid op een bloedige bur geroorlog, als de communisten de baas worden in Italie. 150.000 tot 200.000 mensen zouden de staat verdedigen tegen eike poging van de communisten, om zich van de macht meester te ma ken. Wij zouden van alle middelen ge- bruik maken, zei hij, met inbegrip van wapenen, omdat we weten, dat we opgehangen zouden worden, als wij de strijd verloren. Michelini was voor de oorlog een hooggeplaatste fascist in het dis trict Rome en heeft in het leger TOEN op 27 Maart 1943 het Amsterdams bevolkingsregister werd opgeblazen, kon niemand, zeker de bedrijvers ervan niet, vermoeden, dat drie maanden later alle medewerkers van deze sabotagedaad doOr de S.D. zouden zijn gearresteerd en dat nog enige weken later tien der medewerkers werden gefusilleerd. Loslippigheid van een medewerker en Verraad van anderen hadden hun werk eens te meer gedaan en de uitgeloofde belo- ning van tienduizend gulden trok blijkbaar zo sterk op bepaalde Judasfiguren, dat na zulk een korte tijd de gehele zaak aan het rollen was gebracht Het merkwaardigste is nog wel, dat een dubbel verraad, geheel onafhankelijk van elkaar, de S.D. de volkomen zekerheid verschafte, dat in goede richting werd ge- zocht. aan zijn broer, die ook al zijn mond niet kon houden en langs deze om- wegen kreeg de N.S.B.-er Teunissen de nodige inlichtingen, waarmee hij de S.D. van dienst kon zijn. De president, mr De Gaay Fort- man, bracht de huisknecht Hoog- steder op scherpe manier het laffe van zijn optreden onder ogen en voegde hem toe: „De zwaarste straf die u bij mijn weten hebt gehad, was, toen u als getuige tegen uw eigen medewerkers moest optreden tijdens het Kriegsgericht. Hoe durf- de u al deze prachtige mensen.nog in de ogen te zien." De advocaat-fiscaal achtte de N.S.B.-er Teunissen de hoofdschul- dige. Hij noemde hem een fanatieke pro-Duitse figuur. Met zijn onderge- schikte van der Laak is hij verant- woordelijk voor de dood van zeer verdienstelijke Nederlanders, die door de Duitsers werden gefusil leerd. Mr. Gelinck vorderde tegen Teu nissen de doodstraf. Voor van der Laak achtte hij een zware straf eveneens op zijn plaats. Deze verdachte was echter politiek betrouwbaar en piles wijst er op, jjg.j j,jj t„t zjjn daad is gekomen botagecfaad^had mogen meewerken 1 onder pressie van zijn baas Teums- en kletste toen zijn mond voorby I sen. Voor deze loslippigheid en dit dubbel verraad hadden zich ver schillende personen voor het Bij- zonder Gerechtshof onder voorzitter schap van mr De Gaay Fortman te verantwoorden. Deze vier personen hebben tijdens het Duitse monster- proces, waar o.a. de kunstschilder Willem Arrondeus ter dood werd veroordeeld. zeer lichte straffen ge- kregen als beloning voor hun vlotte manier van spreken en doorslaan, of hadden enkele duizenden guldens Judasloon opgestreken, terwijl een van hen, de oud-politierechter M. de Roo, de Duitsers had verzocht, zijn naam niet bekend te maken, omdat hij een goed speurder was en nog wel eens meer zaakjes zou kunnen uitzoeken en opknappen. Hij had het verhaal over het bevolkings register van een broer van een der medewerkers gehoord en was toen naar de S.D. gestapt. De andere verrader, de 47-jarige fabrikant P. Th. Teunissen, hoorde over de affaire van een van zyn personeelsleden, die het verhaal in geuren en kleuren via de huisknecht van de kunstschilder weer had overgenomen. Deze knecht was erg De behandeling van de zaak tegen de verraders van de uit- voerders van de overval op het Bevolkingsregister te Amster dam, gepleegd tijdens de Duit se bezetting. De voornaamste verdachte Teunissen voor hel Amsterdams Bijzondere Hof. Gezien de ernstige gevolgen van het verraad eiste mr. Gelinck tegen van der Laak 15 jaar gevangenis- straf. Verdachte Mannus de Roo was het, naar de mening van de advocaat-fiscaal. uitsluitend om een geldelijke beloning te doen. Tegen hem eiste mr. Gelinck 12 jaar. Wat Hoogsteder aangaat, op hem rust de morele schuld van het fei't, dat hij ten einde het risico van zijn eigen leven te verkleinen, dat van zijn medestrijders in de waagschaal heeft gesteld. Tegen deze laatste verdachte ten- slotte eiste mr. Gelinck 3 jaar ge- vangenisstraf. van Mussolini gediend in Spanje en Rusland. Volgens Michelini is het leden- tal van de M.S.I, (de Italiaanse so- ciale beweging, welke erkent, dat zij sterke neigingen tot het fascis- me heeft) in 16 maanden gestegen van enkele duizenden tot 150.000 a 200.000. De partij werd 26 December 1946 opgericht. Hij voorspelde, dat de partij bij de a.s. verkiezingen ongeveer ander- half millioen stemmen zou halen (ongeveer 26 millioen Italianen zullen hun stem uitbrengen). Michelini zei: ettelijke duizenden van onze nieuwe leden zijn mensen,' die de communistische gelederen verlaten hebben. Het zijn over het algemeen jongelingen, oorlogsvete- ranen, fabrieksarbeiders en boeren. De secretaris van de M.S.I., Gior gio Almirante, is Donderdagavond uitgejouwd door een rumoerig ge- hoor, toen hij een rede hield in een schouwburg in Venetie. Op 22 November 1947 is Almiran te veroordeeld tot huisarrest in een hem aangewezen verblijfplaats. En pas daarna heeft hij amnestie ge- kregen. De M.S.I.-leider is onder politie- escorte uit de schouwburg vertrok ken, nadat verscheidene mensen gewond waren bij een handgemeen. In Napels werd de M.S.I.-candi- daat gearresteerd, toen hij quasi zijn excuses, maakte voor zijn fas cistische neigingen. In Grosseto (tussen Rome en Li- vorno) heeft een links gezinde me nigte een eind gemaakt aan een rede van de M.S.I.-spreker Ugo Clavenzani. In het daarop volgende geveeht is een loi.ticagent met een mes gestoken. Verscheidene jeeps met carabi- nieri rukten aan. om een eind te maken aan de wanordelijkheden. In Trapani (Sicilie) is de M.S.I.- candidaat Vincenzo Ognibeni gear resteerd. toen hij een fascistische rede hield. De communisten hebben herhaal- delijk de buiten de wet stelling van de M.S.I, geeist op grond van het feit, dat deze aan een oplaaii'ng van het fascisme betekent en een ver- krachting van de grondwet. De onderhandelingen met Tsjecho Slowakije, o.a. over de levering van Nederlandse gele kool aan genoemd land, hebben er toe geleid, dat op het in December 1947 overeengeko- men handelsverdrag met Tsjecho- Slowakije een aanvullend verdrag tot stand is gekomen, dat o.m. voor- ziet in de levering van Nederlandse bewaarkool en peen. In het. kader van genoemd aanvullend verdrag zal Nederland maximaal 300 ton gele kool, 300 ton peen, benevens 5000 ton consumptieaardappelen en eenzelfde kwantum pootaardappe- len naar Tsjecho-Slowakije kunnen exporteren. Dit betekent een gunstig slot in zake de afzet van gele kool, welke afzet zich in de afgelopen winter aanvankelijk zeer somber liet aan zien. De voorraad gele kool is hier- I mede thans zo goed als uitgeput. COED NIEUWS is er van het bouwfront. Wij bedoelen daar- mee niet de mededeling van de Wederopbouwdienst, dat ons land zonder zwart bouwen 10.000 wonin- gen me.er r jaar zou kunnen bou wen! Deze mededeling, gedaan- in een recente publicatie van het Mi nisterie van Wederopbouw en Volkshuisvesting, inzake de verde- ling van het woningbouwvolume 1948, vestigt intussen de aandacht op het failliet van de centralisatie bij de wederopbouw. Minister Neher is enigermate met de decentralisatie begonnen, minis ter In 't Veld moge haar voortzet- ten, waarbij natuurlijk cehtrale lei- ding, maar dan zo verstandig moge lijk opgevat, nodig zal zijn. naast zover mogelijk doorgevoerde decen tralisatie van de uitvoering. Wat echter belangrijk is, dat is de mededeling, door de nieuwe minis ter gisteren bij een bezoek in Bra bant gedaan. dat de regering voor- nemens is, de particuliere bouw te bevorderen. De stagnering van de woningbouw is buiten kijf voor een deel gelegen in de practische uit- schakeling van de particuliere on- dernemingsgeest. Dat zal nu beter worden. Natuurlijk kan dat niet zonder redelijke hulp van de Overheid. Er bestond een z.g. financieringsrege- ling voor de particuliere bouw. die echter in de practijk niet voldeed. De minister heeft nu de belangrijke toezegging gedaan. dat deze rege- ling zal worden herzien, hetgeen niet anders kan betekenen, dan dat ze beter worden zal. Dat de minister voornemens is, ernst te maken met de bevordering van de woningbouw in het alge meen, bleek ook uit zijn mededeling, dat in 1948 in ons land voor een to- taal bedrag van 1.050.000.000 gulden gebouwd zal worden Interessant was ook, dat de mi# nister verklaarde, dat de premietoe- slag voor woningverbetering ook gegeven zal worden, indien het mo gelijk is, een bedrijfsgebouw, bijv. een schuur bij een boerderij. zonder al te hoge kosten tot een volwaar- dige woning in te richten. Ook heeft de minister een drin- gend beroep gedaan op de gemeen- tebesturen, om de montagebouw te bevorderen. Hij achtte deze terecht zeer noodzakelijk, om tot verbete- ring van de woningpositie te komen. De schaarste aan materialen, het tekort aan arbeidskrachten en het probleem der deviezen zullen de schoonste plannen echter remmen. De regering is voornemens te doen wat mogelijk is, zij zal krachtiger optreden tegen zwarte lonen, zij zal opnieuw medewerken om tot rede lijke splitsing van woningen te ko men en doen wat mogelijk is. om zwaar beschadigde panden te her- s'cllen. T jn kunnen mg dui zenden wmingen aan de voorraad worden toegevoegd. Daarbij moge dan ook de nodige aandacht ge- schonken worden aan de 1 i c h t be schadigde woningen! Ook op dit punt valt-er nog wel een en ander te doen. Er is reden. om het optreden van de nieuwe minister met vertrouwen tegemoet te zien. En vooral zien wij met belangstelling uit naar de nieuwe regeling voor de financie ring van de particuliere bouwnijver- heid. Op 18 Maart j.l. heeft het Centraal Distributiekantoor de volgende zo- genaamde voorinleveringsbonnen aangewezen: voor de groepen A. B en C nr. 270 Algemeen, recht ge- vende op de aankoop van 500 gram sinaasappelen; voor de groepen D en E nr. 770 Algemeen, recht ge- vende op de aankoop van 1000 gram sinaasappelen. Tengevolge van on- voorziene omstandigheden zal op beide bonnen slechts de helft van de oorspronkelijk aangegeven hoe- veelheden sinaasappelen kunnen worden betrokken, dus op bon 270 Algemeen 250 gram, op bon 770 Al gemeen 500 gram. Hoewel de met Spanje afgesloten contracten ruimschoots voorzagen in de honorering van beide bonnen en zelfs ruimte lieten voor verdere verstrekkingen van sinaasappelen, had een onlangs ingetreden scherpe prijsstijging van dit fruit in Spanje tot gevolg, dat de bij de leveranties betrokken exporteurs in dat land hun verdere contractuele verplich- tingen slechts voor een gering deel kunnen nakomen. ORGEN moet de vlag uit voor de christelijke naastenliefde. Die wens van Henri de Greeve zal door velen onzer zeker gaarne wor den vervuld. En niet alleen door katholieken. Want wat de Greeve doet met zijn Bond Zonder Naam en met zijn wekelijkse lichtbakens, dat is nationaal werk, sinds tien jaar verricht, terwijl nog velen zich blind staren op een nationale om- roepregeling. De propaganda voor de beoefening van de christelijke naastenliefde is zeker een bij uitstek nationale zaak. En daarom is er alle reden voor Nederland, om morgen de vlag uit te steken ter ere van de naasten liefde, omdat de Greeve dit vraagt te doen als een demonstratie van de goede wil, welke Nederland op dit punt bezielt. En reden te meer is er, dit te doen, nu de Bond Zonder Naam voor de tiende maal de herdenkings- dag van zijn bestaan viert. Morgen de vlag uit voor de Bond Zonder Naam, voor het grote werk van Henri de Greeve, voor de chris telijke naastenliefde. En dan niet alleen als demonstra tie. maar als uiting van de ernstige wil, om die naastenliefde in de practijk te beoefenen op alle terrei- nen van het leven, ook in de vaak kleine dingen van elke dag!

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1