P. 0. A. n.v. WAS STUDIEKRING FILMS VAN DE WEEK r voor de gemeente ambtenaren Oud-wefhouders van Limmen Revolver-held Het herstel vanvernielde bruggen maakt goede vorderingen ALKMAAR EN OMSTREKEN I v.. J Schoonmaaktijd in 't land bij de hand BETERDANOOiT" De vorming van de ambtenaar vieren hun gouden bruiloft Valse textielbonnen PAG. 2 N1EUW NOORDHOLLANDS PAGBLAD - Zgterdog 10 April 1948 K. A. B. Katholiek huwelijk basis nieuwe maatschappij Onze agenda Kaartsysteemkasten Systeemkaarten Losbladige boeken VOOR DE BIJZONDERE POLITIERECHTER Mr. Vellinga hield reke- ning met de portemonnaie De zaak-Weber K.A.B.afd. Bergen Frans bevelhebber op bezoek Hoeveel radioluisteraars? Verzending van zeeposf' STADHUIS VAN AMSTERDAM Aan de Amsfel? K. F. C. Filmkeuring RETRAITE Eduard van Beinum naar Engeland De demobilisatie van de oorlogsvrijwilligers Hond levend begraven TOCH LABOUR-LEDEN naar Haagse conference Uniform-recht in Benelux-landen i t 1 2 t I t I f 11 •I t LAATSTE AVOND SCHOLA PUBLICA De heer Th. Hout over de wichelroede. ALKMAAR Op Vrijdag 16 de zer besluit de Schola Publica hear serie voordrachten voor de leden met een causerie van de heer Th. Hout ,uit Alkmaar, een van de wei- nige wichelroedelopers, die ons land telt. Hij zal ons het een en ander ko men vertellen van de aardstralen, die uit het hart van onze planeet door de andere planeten worden aangetrokken en tengevolge van de belemmeringen die zij door de in de aarde aanwezige erts. of water, lagen ondervinden, van nadelige in vloed kunnen zijn op de gezond- heidstoestand van de mens. Het zijn de dieren, die instinct- matig op deze aardstralen reageren; zo zal n hond nooit op bestraalde plaatsen gaan liggen; een kat wel. Een ooievaar bouwt zijn nest niet bovep deze aardstralen; waar veel mieren zijn, zijn beslist aardstralen en bijen zwermen uitsluitend op be straalde bomen. Over deze aardstralen en alles wat er mee samenhangt; over de wichel roede waarmee de met bijzondere eigenschappen begaafde wichelroe delopers deze aardstralen kunnen opsporen, zal de heer Hout aan de hand van zijn veeljarige ervaring de scholieren van Schola Publica ongetwijfeld veel interessants ver tellen. Men verzuime deze laatste avond niet. Kaarten voor zover plaats ook voor niet-leden vanaf Woensdag aan het bureau van dit blad, Lan- gestraat 42 a. OPHELDERING OVER „HANS WORST'*??... .kunt u krijgen, wanneer u op 14 of 15 April naar 't Gulden Vlies gaat. Wat zegt u? U wilt eerst ha ling of kuit van deze worst? Welnu, „Hans Worst" is een to- neelspel, en wel een zeer bijzonder. Maar de Kajotters durven het aan en hebben zich. door niets laten weerhouden. Met man en macht is er, onder bekwame leiding, gezaagd, getimmerd. geschilderd en geknut- seld om aan het geheel een ..eigen" cachet te geven. Begrjjpt u nu ook, waarom de entree zo laag is? Nu gaat ook de redenering niet op „het is goedkoop, dus zal het wel niets zijn". Neen, wij willen een leder in de gelegenheid stellen te gaan zien wat de Kajotters kunnen praesteren. Kaarten kunt u krijgen aan ae zaal. maar als u naar Boekhandel Jan Ktihne gaat, heeft u ze alvast e® behoeft u Woensdag of Donder- dag niet teleurgesteld te worden. Voor verdere bijzonderheden ver- wijzen wij u naar de advertentie. HARMONIE ST CAEC1LIA" Op de laatstgehouden bestuursver- gadering is er een wijziging geko- men in het dagelijks bestuur. De secretaris, de heer Th. Bak- kum, heeft wegens gezondheidsre- denen moeten bedanken als lid van het bestuur, dus ook als secretaris. Maar de naam Bakkum blijft aan het bestuur verbonden, daar zijn zoon. Piet Bakkum, als bestuurslid is gekozen. De vereniging is zeer veel dank verschuldigd voor al dat- gene wat Th. Bakkum heeft gedaan. Het dagelijks bestuur is lhans als volgt: J. C. Groot, voorzitter, Land- straat; P. C. v. d. Aakster is thans secretaris. adres Nieuwstraat 10; C. v. d. Peet, penningmeester, Cabel- jauwstraat. Vrijdagavond behandelde de in K.A.B. kringen welbekende spreker, de Capucijner-pater Engelbertus uit IJmuiden, voor de Alkmaarse afde- ling der K.A.B., in het Victory-hotel bijeengekomen, het onderwerp Va- ders Trouwring, een populaire titel voor de waarde van het katholieke huwelijk. In een uitvoerige inleiding schet- ste de spreker de euvelen, waaraan onze tijd veelal mank gaat en waar- onder het egoisme een wel zeer gro- te plaats inneemt. Het Christendom moet weer ten voile worden beleefd en deze taak moet door een ieder met ernst worden opgevat. Zoals de katholiek leeft, be- schouwt de buitenwereld de waarde van ons geloof. Men kjjkt niet naar de leer, maar naar de praktijk. Ook de verwording van vele ge- zinnen is in wezen toe te schrijven aan het egoisme, het zoeken van zich zelf. Het Christelijk huwelijk staat daar lijnrecht tegenover. Daar wordt het Christendom nog in prac- Ujk gebracht en daar zorgt men voor een nageslacht, dat een goede plaats in de maatschappij bekleedt, althans zo behoort het te zijn. Nadat pater Engelbertus het leven in een Christelijk gezin geschilderd had zoals het ideaal is. gesteund door de genademiddelen der Kerk wees hij op vele kleine dingen, ogenschijnlijk van weinig invloed, maar die toch een goede verstandhouding in huwe lijk en gezin zo reusachtig kunnen versterken. Sprekende over de opvoeding wees de pater erop, dat ook de va der als hoofd van het gezin hier een belangrijke taak heeft. dat deze zware plicht moet vervuld worden door beide ouders. Bij de beroepskeuze gaf de pater verscheidene nuttige wenken en beval het raadplegen van bureaux voor beroepskeuze met klem aan. De godsdienstige sfeer echter is een der belangriikste nijlers woarop on* katholiek ge2insleven rust. deze dient dan ook in alle opzichten be- vorderd te worden. HARMONIE: ..De man zonder geheugen", 18 jaar. CINEMA: ,,De Engel der Duisternis", 14 jaar. A.B.T.; ,,Het Rode teken", 14 jaar. WAPEN v. HEEMSKERK: 8 uur: Accordeonvereniging ..Crescendo". ATELIER ..DOORWERKEN". Geest: 25 uur tentoonstel- ling werken Gerrit Lugt- hart. ENLICHTINGENBUREAUX: Kath. Inlichtingenbureau, Laat 194, 7—8 uur; Kath. Thuisfront, Laat 221, 7—8. KATH. LEESBIBLIOTHEEK: 7.308.30; voor de jeugd van 3—4 uur. GROTE KERK: Zondag 2 uur MATTHEUS-PASSIE. PAYGLOP 7 iBuy CONCERT Dinsdag a.s. concerteren in Het Wapen van Heemskerk Jan CouvSe (pianist) en Jan v. d. Peet Cklari- nettist). Het programma bevat o.m. een sonate voor klarinet en piano van Paul Hindemith. Voor piano werken van Brahms. Debussy e.a. Gezien de uitnemende spelkwalitei- ten van beide musici bekend zijn, willen we toch ten overvloede dit concert gaarne aanbevelen. R1JKSDAALDER VAN 1846 Behalve oude guldens, blijken er ook nog oude rijksdaalders te zijn, want mevr. Van der Lee, cafe-rest. ,,'t Centrum", Limmen, bezit een rijksdaalder van het jaar 1846. Eventuele verzamelaars of, be- langstellenden kunnen zich eens tot haar wenden. HOCKEY PROGRAMMA VOOR ZONDAG Het eerste dames-elftal speelt om half drie haar vierde degradatie- wedstrijd tegen Rood-Wit II. Alk maar zal haar uiterste best moeten doen om deze wedstrijd te winnen, daar Rood-Wit II een sterk elftal is, wat alle moeite zal doen om Alkmaar de baas te blijven. Veel succes! Het tweede dames-elftal speelt waarschijnlijk haar beslissingswed- strijd tegen IJsvogels II. Ofschoon IJsvogels Zondag j.l. reeds een pro- motie-wedstrijd heeft gespeeld. zal dit elftal toch eerst haar wedstrijd tegen Alkmaar moeten spelen, daav ons elftal eveneens 18 punten uit 12 wedstrijden behaalde en dezelfde kansen heeft op promotiewedstrij- den. Heren III speelt een vriendschap- pelijke wedstrijd tegen een elftal uit Hoorn om 11 uur. „DE POSTILJON" Tante Pos gaat voetballen Tot nu kende u hen alleen mkar, wanneer u morrende en wel in een rij voor een loket stond te wachten, of wanneer u hen ijverig bestellend. hekje in hekje uit zag lopen, overal hun brieven deponerende in de ver- schillende bussen; maar binnenkort zult u ze letterlijk en figuurlijk op een ander terrein kunnen obser- veren. Donderdagavond hebben de div. personeelsleden van het postkan- toor besloten ook het hunne er toe bij te dragen, door een voetbalclub „De Postiljon" op te richten. waar- mede deelgenomen zal worden aan de, deze zomer te spelen, bedrijfs- competitie. Deze zomer hopen ze derhalve 't publiek eens iets anders aan te bie- den dan postzegels en belastingaan- slagen en de ..ambtenaar" eens van een andere zijde naar voren te brengen. Komt u zich t.z.t. daar eens van overtuigen op een van Alkmaar's velden. NED. KATHOLIEKE VROUYVEN- BEWEGING Het bestuur van de Ned. Kath. Vrouwenbeweging maakt de leden er op attent. dat zjj, die hun kaarten voor de feestavond nog niet hebben afgehaald, dit alsnog kunnen doen bij de heer H. Smorenberg, Nieuw- landersingel 8. Ook zijh er nog en- kele kaarten voor introduces be- schikbaar. A.F.C.-NIEUWS Berdos IAFC I AFC jun. aAlkm. Boys jun. a AFC adsp. aLimmen a „Klein maar fijn". Het eerste gaat ..bekeren" bij een oude tegenstander Uit de D.H.V.B. AFC-ers toont wat jullie waard zijn, wij rekenen op n sportieve wedstrijd. Dat jullie warm ontv^ngen zuilen worden, is zeker, de Berdos-mensen willen ook tonen wat zij kunnen. Good luck. De junioren ontvangen hun plaats- genoten. Doet jullie best. Dit geldt ook voor de adsp. a. A.s. Maandag clubavond bij Beem- ster en vervolgens om de twee we- ken. Allen aanwezig. Zegt 't voort! Kaarten Nederland-Belgie. Degene, die geloot hebben voor een kaart. kunnen deze afhalen bij Jaap Smit, Nieuwestad 97. V66r Vrijdagavond 16 April. Nadien vervallen de kaar ten aan de vereniging. Bij RKAFC Is alles steeds okS Daarom, indien u het nog niet bent Wordt lid of donateur en u bent content De PPC-er De Officier van Justitie, mr. Vel- linga, was Vrijdagmiddag wel zeer clement uitgevallen. want bij negen van de tien zaken hield hij rekening met de financiele omstandigheden van de verdachte. Sommige werkgevers proberen de Wet wel eens te ontduiken door het betalen van te hoge lonen. Zo ook Willem Jan B. uit Den Burg, die dat moest doen om de man, welke bij hem in dienst was, te kunnen houden. Hij betaalde 7"> cent te veel per uur: boete flOO of 30 dg. Lucas B. uit Middenmeer betaalde aan een 17-jarige jongeman fl7.— per week te veel: f200 of 2 mnd. De textielhandelaar Willem B. uit Den Helder had textielpunten ge.- kocht voor 40 cent per stuk. Oor- spronkelijk was het zijn bedoeling de punten voor eigen gebruik te houden, maar hij had ze later toch maar verkocht: flOO of 60 dg. Petrus Michiel P. uit Den Helder, die de bonnen van B. had gekocht kreeg dezelfde straf. Om het een beetje ingewikkelder te maken, hadden Berend B. en Pietertje M„ beiden uit Hippolytushoef, weer punten ge- kocht van P. Berend moet nu f25. betalen of 15 dagen gaan zltten, ter- wijl Pietertje er wat llchter af- kwam met HO.— of 6 dg. De textiel punten werden verbeurd verklaard Dirk T. uit Den Helder had zon der •toestemming van het G.?weste- lijk Arbeidsbureau zijn ontslag ge nomen: f 15.of 9 dg. Johannes R. uit Bovenkarspel betaalde te hoog loon: flOO.of 40 dg.; Nicolaas Cor nells B. uit Westwoud had zijn ont slag genomen zonder toestemming van het G.A.B.: f25.— of 15 dg. met 1 week voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar; Simon L. ook uit Westwoud, stond voor hetzelfde terecht: flO.of 4 dg. en 1 week voorw. met een proeftijd van 2 jaar; Jozef de R. uit Schagen betaalde te veel loon: flOO.— of 40 dg.; Pieter de H. uit Bovenkarspel had een var- ken laten slachten: f50.— of 20 dg. met verb, verkl. van het in beslag genomen vlees; Cornells Nicolaas N., die het varken had geslacht, kreeg flOO.of 60 dg. met 1 maand voorw. met een proeftijd van 3 jaar; Corne lls M„- schlllenboer in Egmond Bin- nen, hield er uit zuiver medelij- den een varken op na zonder de nodige vergunningen: f25.— of 10 dg. met verb, verkl. van het varken; Jacob de V. uit Oudorp had shag zonder bon verkocht: 3 maanden voorw. met een proeftijd van 3 jaar en onder toezicht gesteld van de R.K. Reclassering; Jacobus Gerardus de, G. uit Alkmaar had bonkaarten in voorraad. die niet aan hem toebe- hoorden. maar welke hij geruild had: flOO of 40 dg. In de raadiaal van het stadhuis taak geschikt te maken. Spreker .van Alkmaar had Woensdagmiddag de eerste bijemkomst plaats van de afdeling Alknaar van de algemene studiekring voor de gemeente-ad ministratie. De vergade.-ing stond onder voor- zitterschap van de heer J. J. J. M. Festen, gemeente-secretaris van Heiloo. In zija openingswoord be- groette de voorzitter de secretaris van Alkmaar, de heer Mr. Veen- dorp, het oud-lid van Ged. Staten van Frieslanc de heer P. Sikkes, de secretaris van het Instituut voor bestuurswetenschappen, de heer A. v, d. Ham, de voorzitter van de studiekring voor gem. financien, de heer de 'Vilde, benevens een groot aantal secretarissen en amb- tenaren.uit de gemeenten in dit ge- west. De loco-burgemeester van Alkmaar had bericht van verhin- dering gezoncen. Nadat de voorzitter het gemeente- bestuur van Alkmaar dank had ge bracht voor het beschikbaar stellen van de raadszaal, gaf de secretaris van het instituut voor bestuurswe tenschappen een uiteenzetting van het doel en de werkwijze der stu- diekringen. Hij wees daarbij op het grote belang dat de overheid heeft bij bekwame ambtenaren. Aan de bestuursambtenaren worden zeker in deze tijd, waarin de bemoeiin- gen der overheid zich uitstrekken over het gehele terrein van het maatschappelijk leven, hoge eisen gesteld. De studiekringen zijn van niet te onderschatten belang voor de vorming der ambtenaren. Zij bevorderen het onderllng contact, terwijl in breder verband worden besproken de vraagstukken en de moeilijkheden welke in theorie en praktijk van het gemeentelijk le ven aan de orde komen. Deze orga- nisatie zal in niet onbelangrijke mate kunnen bijdragen aan de indi- viduele persooplijkheidsontwikke- ling van de ambtenaar. Van de ge- meentebesturen mag worden ver- wacht, dat zij hun voile medewer- king verlenen aan dit nieuwe in stituut. Hierna hield de heer P. Sikkes, oud-lid van Ged. Staten van Fries- land, een inleiding over „De vor ming van de ambtenaar". Hij be- sprak hierin de tekorten welke thans nog aan de opleiding voor de openbare dienst kleven. Spreker wees daarbij op de algemeen waar- neembare tendens na de oorlo'g van de achteruitgang der studielust bij de jongere mensen. Zij, die als amb tenaar het algemeen belang dienen, behoren er zich van bewusi te zijn, dat zij nimmer uitgestudeerd gera- ken. De overheidstaak is een dyna- mische; de vraagstukken waarvoor de overheid zich ziet gesteld zijn aan voortdurende verandering en wisselwerking onderhevig. Het is de ouderen een plicht zich het lot der jongeren in de praktijk aan te trek- ken en deze voor hun toekomstige ziet in de studiekringen een mach- tig middel om de studielust aan te kweken en de vorming der ambte naren op een beter peil te brengen. Na deze met grote aandacht ge- volgde inleiding ontspon zich een levendige gedachtenwisseling, waar- bij de inleider een groot aantal ge- stelde vragen tot voldoening wist te beantwoorden. Ofschoon de organisatie van dit nieuwe instituut nog van jonge da tum is, hebben reeds ruim vierhon- derd gemeenten hieraan hun daad- werkelijke steun toegezegd, terwijl momenteel het getal deelnemers aan het werk der studiekringen de 3400 is gepasseerd. Aan het einde der vergadering sprak de voorzitter nog een opwek- kend woord tot de aanwezigen om als lid der Alkmaarse studiekring toe te treden, waarna onder dank- zegging aan de sprekers te onge- veer zes uur de bijeenkomst, welke zeer geslaagd mag heten, werd ge- sloten. ZWAAR VONNIS BEVESTIGD De Hoge Autoriteit te Amsterdam heeft bij beslissing van 23 Maart 1948 het fiat executie verleend op dt uitspraak van de Tweede Kamer van het tribunaal te Alkmaar, op 6 November 1947 gewezen tegen de bioscoopexploitant J. C. Weber te Alkmaar, waarbij werd verbeurd verklaard het vermogen van be- schuldlgde tot een bedrag van f75000. alsmede het bioscoop-theater .Victoria". LIMMEN. Dinsdag 20 April vieren de heren J. Valkering en Corn. Pepping van Limmen beiden hun gouden huwelijksfeest. Een merkwaardig samengaan, daar deze beide zeer achtenswaardige inwo- ners van Limmen ruim 20 jaar sa- men zitting hadden in het college van B. en W. hunner gemeente. De heer Pepping werd in 1909 ai raadslid en in 1916 wethouder; de heer Valkering, die in 1917 zijn in- trede in de raad deed, was vanaf 1923 wethouder; beide traden in 1945 als zodanig af, toen de nood- raad tot stand kwam. Zeiden zal een burgemeester zo lang met de zelfde wethouaers het dagelijks be stuur van een gemeente gevormd hebben als burgemeester Nieuwen- huizen. die sedert 1912 de burger- vader is van Limmen. In 1914 kreeg Limmen zijn elec- trisch net; in '26 waterleiding en in '35 gas; de gemeente groeide in deze periode v. 1350 tot 3000 zielen. De heer J. Valkering werd 26 Dec. 1870 te Limmen geboren en huwde 20 April '98 met Cornelia Zandbergen. Inl '86 kwam hij als 16-jarige jon- gen in het bedrijf van zijn vader, waarover hij in '98 de leiding kreeg. Zowel zijn vrouw als zijn zoons hebben een groot aandeel gehad in de groei en de bloei van dit grote bollenbedrijf, dat zich vanaf de ja- ren 19191920 belangrijk uitbreidde door export naar het buitenland; eerst naar Denemarken en Zweden. later naar Engeland. Duitsland. Tsjecho-Slowakije, Oostenrijk, Hon- garije, Polen en Amerika niet te vergeten. Zowel Valkering Sr als zijn zoons, maakten hiervoor vele buitenlandse reizen. De heer Valkering Sr zat behalve in de gemeenteraad in nog tal van bestuurscolleges; hij was zes jaar ondervoorzitter van de Alg. Ver. v. Bloembollencultuur en werd in '27 lid van de Prov. Staten. in welke kwaliteit hij ook jaren lid was van de Commissie voor de Prov. Zie- kehhuizen. In deze jaren behartigde de heer Valkering speciaal de be- langen van Kennemerland, door op te komen tegen de steeds voort- schrijdende wateronttrekking aan de duinen door het P.W.N. Voorts was de heer Valkering directeur van de Boerenleenbank, lid van de Kamer van Koophandel, bestuurs lid van de Tuinbouw Onderlinge, Ppu ernsJ|ger vraagstukken worden Commissaris van de Noorderbank en 1 bef|andeld met meer belangstelling van Nnnr4Vir»n Rimnrinmovi, n>m Wordt gotoond. Dp damps hPhhpn Voor de leden van de K.A.B. afd. Bergen N.H. had dezer dagen een toneeluitvoering plaats, welke avond werd verzorgd door het uit eigen gelederen samengestelde to- neelgezelschap „Pro Domo". In de tot de laatste plaats bezette schouwburgzaal van de Rustende Jager opende de voorzitter van het gezelschap de heer E. Ruiter met een hartelijk woord en een opwek- king om mede te doen aan de ac-' ties voor de „bleekneusjes" het op- nemen van kinderen uit de grote stad ter verbetering hunner ge- zondheid. Voor het voetlicht werd gebracht door „De Distel": „Pietje de Land loper" een blijspel door R. Saudek, vertaald door J. Fabricius. Pietje de Landloper, uitstekend vertolkt door de heer A. J. Noord- berger, was wel het middelpunt in deze uitvoering, niet in de vertol- king doch ook in het stuk. daar hij niet alleen als kweker met de ver- edelde distel een prijs op de ten- toonstelling won. doch de gebr. Kok en vader Kok veredelde. De gebr. Kleverlaan droegen het hun ne er toe bij deze avond tot een succes te maken en niet te verge- ten de dames HoutenbosRoobeek en mej. C. Bijwaard waarvan voor- al de laatste zoals wij dat van haar gewend zijn uitstekend spel lever- de. De regisseur de heer J. A. Haak- man kan zeker trots zijn op hetgeen in deze uitvoering is bereikt. Het applaus was hartelijk en langdurig, waaruit wel bleek dat het publiek het gebodene op prijs stelde. De K.A.B. kan terug zien op een ge- slaagde avond. Wij zijn het met de voorzitter eens, dat het jammer is dat andere culturele avonden, waar- op ernstiger vraagstukken worden V~\ rt V*. ft y. /I rt 1 -J 1 J 1. 1 A l A.B.T. Charlie Chan en geheimzinnig- heid is een begrip, want de tiims van deze detective lopen altijd over van mysterie, doorweven met een beetje gezonde humor. Ook in „Het Rode Teken" is> het weer een en al spanning. Door een on'oekende dader worden misdaden begaan, waarbij ieder in het duister tast omtrent de eventuele identiteit van de misdadiger. De onverstoorbare Chan, een ijverig en doortastend. Chinees-detective, bvmoeit zich er- mee en dan komt langzamerhand klaarheid in deze ogenschijnlijk on- oplosbare zaak. Voor liefhebbers van een beetje griezelen zeker ae moeite van het zien waard. In het vporprogramma draait buiten het nieuws nog een spannende WUd- Westfilm. HARMONIE Het programma begint deze week met reportage-flitsen uit het proces tegen Rauter; inplaats van een mi- litairte figuur zien we hier een ze- nuwachtige, schichtige beklaagde; n kort maar interessant journaal. De boofdfilm, hoewel aanvanke- lijk wat triest en langdradig, wordt aan het eind toch spannend, als „de man zonder geheugen" (Edw. Chap man) vecht voor zijn vrijheid en de herdenking van mOord van zich weet af te schudden. Het is 'n cri- minologisch geval, dat op spannende wijze. tot 'n oplossing wordt ge bracht. Het knappe spel van Chapman en de knappe intrigue doet het soms wat al te fabriekmatige studio- decor vergeten. CINEMA AMERICAIN Zoals in het leven, passen de Fransen in de filmkunst ook de lijn der twee uitersten zoveei mogelijk toe. Of het gegeven gaat in snelle vaart naar het decadente en immo- rele. of de geschiedenis is door en door gezond en weet met typische Zuideli.jke geest en spontaniteit de juiste verhoudingen te scheppen. Dit nu is het geval met „de En- gel der duisternis", van welke titel men niet behoeft te schrikken, in- tegendeel. Het vertelt in vlotte. le- venslustige, soms wat sentimentele, maar voortdurend werkelijke tafe- relen Van eeh bent jonge studen- ten. die elkaar door het moeilijke eenzaam en financieel) leven heen- sleuren door veel levensdurf en -vreugde. Totdat de tweede wereld- oorlog uitbreekt en het leed ook bij deze volop levende jongeren komt aankloppen. De leider van het groepje keert blind-geschoten terug en nu begint de taak zijh leven op- nieuw te ontdekken, geholpen door het meisje, dat hem als een engel in zijn eeuwige duisternis helpt. Jean Louis Barrault heeft ook hier een voortreffelijke uitbeelding segeven van zo'n jonge man in veel levenslust en diepc neergang. Een goede en gezonde film. (14 jaar). van de Noordholl. Brandwaarb. Mlj. Oudkarspel. Bij het 75-jarig bestaan van de Alg. Ver. v. Bloembollen cultuur van de afd. Limmen is hij voorzitter werd de heer Val kering wegens zijn verdiensten on- dersCheiden door de benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje- Nassau. De heer Valkering heeft ondanks zijn 77 jaren nog steeds de leiding over het bedrijf, waarin 'n vaste kern van 100 man personeel werkzaam is, des zomers is dit aan tal belangrijk uitgebreider. Het huwelijk van het gouden echtpaar, waarvan de bruid 74 jaar is, werd gezegend met vijf zonen en twee dochters, die hun ouders 18 kleinkinderen schonken. Op 20 April wordt in hotel Cen trum te Limmen van half 3 tot half 5 receptie gehouden. Op dezelfde dag viert het echt paar Corn. Pepping en M. Pepping- Smit, resp. 74 en 69 jaar oud, zijn gouden bruiloft. Ook de heer Pepping kan op 'n behoorlijke staat van dienst terug zien; bijna 30 jaar diende hij de ge meente Limmen als wethouder en waarnemend burgemeester. Evenals weth. Valkering was hij ook ambte naar van de Burgerlijke Stand; me- nig jong paartje verenigde hij in de echt; en hij heeft het goed gedaan, want aan geen enkel dezer huwelij- ken kwam 'n eind door echtschei- ding. Sinds 16 Juni 1910 was de heer Pepping ook dijkgraaf van de pol- der Limmen en in deze functie had hij de leiding hij de werkzaamhe- den, toen in het watersnoodjaar 1916 ook de dijken van de Limmerpol- der dreigden te bezwijken. Ook van het bestuur van de Uitwaterende Sluizen maakte de heer Pepping deel uit; ook wgg hij tot vorig jaar directeur van de kaasfabriek „De Vereniging"; hij was mede-oprich- ter van „Ziekenzorg", wdarvan hij vele jaren voorzitter was; ook was hij bestuurslid van het Veefonds. Het huwelijk van dit gouden echtpaar werd met vijf kinderen gezegend, die hun ouders samen 24 kleinkinderen schonken. De oudste zoon is dezelfde dag 25 jaar ge- trouwd; doch hij vierde dit zilveren feest door omstandigheden reeds dezer dagen. Het zal de beide oud-wethouders van Limmen en hun echtgenoten op 20 April ongetwijfeld niet aan be langstelling ontbreken. K J 15 HEILOO Op de laatst gehouden bijeenkomst, welke een levendig verloop had, werd een zangclub op- gericht, werd de billard- en tafel- tennisclub uitgebreid, werd besloten ook gelegenheid tot dammen te ge ven en werd vastgesteld dat alien zonder uitzondering om de 14 dagen naar de Congregatie zuilen gaan. De leden, die zich opgegeven heb ben voor de excursie naar de Hoog- ovens op Woensdag 14 April en nog niet aan hun verplichtingeri hebben voldaan, hebben hiervoor de laatste gelegenheid op Zondag 11 April tus- sen 2 en 3 uur in het K.J.B.-gebouw. Vertrek per bus 18.30 uur; terug om 23 uur. Morgen laatste uitvoering van Gebr. Kalkoen; gezien het suc ces van de eerste opvoering ver- wachten wij een rtampvolle zaal. wordt getoond. De dames "he'bben deze avond kunnen ervaren hetgeen de K.A.B. voor haar leden wenst te presteren. Zij kunnen er ook van overtuigd zijn dat andere avonden In de K.A.B. goed besteed worden, hetgeen een aansporing moge zijn bij hun echtgenoten de belangstel ling voor de culturele avonden van de K.A.B. levendig te houden. OR AN JE-VERENIGING Jubileumfeesten Bergen BERGEN. Naar wij vernemen is uit het bestuur van de Oranje- vereniging een comite gevormd dat zich beiast met het organiseren van de optocht, welke zal gehouden worden bij gelegenheid van het re- germgsjubileum van H. M. de Ko- ningin. Dit comite heeft reeds plannen ontworpen, en het ligt in de bedoe ling van het comite, een commissie van advies samen te stellen, welke verenigingen en particuliere deel nemers aan de optocht van advies kan dienen bij het ontwerpen der plannen. Het comite roept hierbij vereni gingen en particulieren op Om, evenals aan de bevriidingsoptocht in 1945. die zo bijzonder goed is ge slaagd, hun voile enthousiaste me- werking te willen verlenen. Deze optocht immers heeft be- wezen dat 't de Bergenaren eigen is, om bij dergelijke gelegenheden met iets origineels uit te komen. Het comite verzoekt de besturen reeds nu in hun vereniging dit punt in bespreking te brengen. Aanmel- ding tot deelname kan geschieden bij een der navolgende adressen; K. M. Qerritsen, Kerkstraat 6, P. Hopman Kerkstraat 3, C. de Moel Oosterweg 29, Jb. Swaag Hoflaan 8, D. Haasbroek Bergen aan Zee. ..HUYGENWAARD" HEERHUGOWAARD. De zang- vereniging ..Huygenwaard" begint a.s. Zondag een viertal uitvoeringen van de operette ..Marieke van Sche- veningen"; de muzikale leiding be- rust bij Toon Vranken, de regie bii T. v. Tooren. J Generaal Koenig, bevelhebber van de Franse troepen in de Franse bezettingszone in Duitsland, zal van 19 t/m 23 April a.s. op uitnodiging van de chef van de generale staf, luitenant-generaal mr. H. J. Kruls, een bezoek aan Nederland brengen. Koenig was tot 1940 verbonden aan de generale staf. Hij vocht met de Engelsen in Noorwegen tegen de oprukkende Duitsers. Na de over- rompeling van Frankrijk begaf hij zich naar Engeland en vandaar naar Afrika waar hij zich aansloc* bij de beweging der vrije Fransen. Als chef staf van generaal Legen- tilhomme rukte hij met tie eerste vrije Franse divisie Damascus bin- nen. In 1941 werd hij tot brigade- generaal benoemd. Een van de grootste feiten in zijn militaire carriSre was de strlid bij Bir-Ha- keim tijdens de veldtocht in de Ly- bische woestijn. Driemaal sloeg hij Rommel's aan- bod om zich over te geven af. Toen het bevel tot de terugtocht gegeven werd slaagde hij er in zich weer met 3/4 van het oorspronkelijke Franse garnizoen bij de geallieerden aan te sluiten. In Juni 1944 werd hij chef van de Franse ondergrondse beweging. Na de bevrijding van de hoofdstad van Frankrijk werd hij benoemd tot militair gouverneur en commandant van Parijs. In 1945 vertegenwoor- digde hij Frankrijk bij de geallieer- de bestuursraad in Duitsland. Daar- na volgde zijn benoeming tot bevel- hebber van de troepen in de Franse bezettingszone van Duitsland. Het aantal aangegeven radiotoe- stellen in Nederland bedroeg op 1 April j.l. 996.291 tegen 981.114 op 1 Maart. Op 1 Maart waren er 493.830 aan- geslotenen op het rijksradiodistri- butienet tegen 492.943 op 1 Februari. Naar Indonesie kan zeepost wor den ve«ondeh met het s.s. Johan de Witt, dat op 16 April a.s. en# met het m.s. Oranje, dat op 19 April a.s. vertrekt. Naar Curacao en de overlge Over, zeese gebiedsdelen in de West ver trekt op 20 April het s.s. Breda, dat ook zeepost meeneemt. Het verdient aanbeVeling, de cor- respondentie twee dagen te voren ter post te bezorgen. In zijn rede, waarmede hij Vrij dagmiddag in het Stedelijk Mu seum de tentoonstelling opende van de twee in de prijsvraag van 1936 bekroonde ontwerpen voor een stad huis in de hoofdstad. zel burge meester, Arn. J. d' Ailly, o.a.: „Er leven plannen bij het stadsbestuur om aan de gemeenteraad voorstel- len te doen om te herroepen het besluit van 1935, waarbij het Fre- deriksplein voor hej nieuwe stad huis werd bestemd en In de plaats daarvan te besluiten, een stadhuis op te richten aan V Amstel, in de overtuiging. dat aldus vorm zal wor. den gegeven aan een uit het hart gegrepen wens van iedere burger ALKMAAR: Harmonie: „De man zonder geheugen", 18 jaar. Victoria: „The Dolly Sisters". Ontoelaatbaar. Americain: „De Engel der Duisternis", 14 jaar. A.B.T.: „Het rode teken", 14 jaar. BREEZAND: Apollo: ,,Bad Bas- comb, 14 jaar; „Bleeke Bet" 14 jaar. DEN HELDER: Tlvoli: „Contra- spionnage", 14 jaar. De Wltte: „Kermisklanken", volwassenen; ..International Lady", 14 jaar NOORD-SCHARWOUDE: Tlvoli: „Seinscia", 18 jaar; „Met een kwartje de wereld rond", alle leeft iiden. HOORN: Winston-theater: „Tarzan overwint", 14 jaar. Victoria: „Het Boek der Wildernis", 14 jr. SCHAGEN: Royal: ..Zwevende Gra- tie", 14 jaar. MEDEMBLIK: Scala: „De nacht heeft ogen", volw.; „De Witte Wals". 14 jaar. WIERINGEN: De Haan: „Mensen- jacht". 14 jaar; ..Het Spookhuis". LUTJEBROEK: Citty: ,,De zoon van Monte Christo", 14 jaar. Militieplichtigen. Reeds honderden militieplichtigen hebben zich op hun kazerneleven voorbereid door een retralte, waar- op een dokter en een Aalmoezenier komt spreken. Mogen wij de dienstplichtigen er op wijzen. dat er van 8—11 Mei weer een retraite gehouden wordt voor dienstplichtigen? Waarschijnlijk zal dit de enigste zijn voor September. Degeneh dus die dit jaar nog een oproeping te verwachten zijn, raden wij ten sterkste aan zich Zo spoedig mogelijk op te geven aan: De Directie Retraitenhuis Bergen Met een jeep heeft de politie van Amsterdam-Noord de Ybuurt afge- zocht, nadat een melding was bin- nengekomen, dat een dame was aangehouden door een rover, die haar met e®n revolver bedrelgd had. Bij de Fokkerfabriek ontdekten de speurende politiemannen een man, die zich enigszins verdacht gedroeg. Hij werd in de jeep gezet, naar het politiebureau gebracht en geconfronteerd met de verschrikte dame, die hem onmidaellijk als haar aanvaller herkende. Hoewel de man ontkende en geen revolver op hem werd gevonden, heeft de politie hem voorlopig opgesloten. He* Centraal Distributiebureau deelt mede, dat rantsoenbonnen voor textiel,^ voorzien van de aanduiding „D 81" in omloop zijn, welke in plaats van een groene, een blauwe opdruk hebben. Er wordt op gewezen, dat deze rantsoenbonnen met blauwe opdruk vals zijn. De eerste dirigent van het Con- certgebouw-orkest, Eduard van Bei num, vertrekt na Pinksteren naar Londen, waar hij met het London Philharmonic Orchestra een vijftal concerten zal geven. Begin Juni keert de heer v. Beinum terug naar ons land, waar hij op 9 Juni een orkest-concert voor het Muziek- festival van de I.S.F.C.M. zal diri- geren. Volgens de dienst voor legercon- tacten is er een serie misverstanden ontstaan met betrekking tot de af- lossing der oorlogsvrijwilligers in het bericht in het blad ..Lichtspoor" betreffende het interview met gene raal Spoor. Dit bericht aldus de dienst Iegercontacten berust geheel op een misverstand van de zijde van de interviewer, omdat dhr. Spoor juist verklaard heeft, zich over de aflossing der 7-Decemberdivisie niet te kunnen uitlaten. Ook de zinsnede, dat generaal Spoor zou hebben gezegd, dat de repatriering der oorlogsvrijwilligers in Augustus zou zijn afgelopen, be rust geheel oa een misverstand. De maand Augustus werd slechts genoemd in een geheel ander ver band, nameliik met betrekking tot interne troepen-dislocaties. Voor de politierechter te Dord recht werd Vrijdag een ergerlijk geval van dierenmishandeling be- handeld. C. M. van O. en C. de R„ beiden uit Asperen, stonden terecht voor het feit, dat zij een hond, na het dier enige stokslagen te hebben gegeven, levend hadden begraven Als getuigen trad een viertal jon- gens op, die ulteraard niet onder ede gehoord konden worden. De of ficier achtte het tenlastegelegde be- wezen en eiste f75 boete subs. 25 dagen. De politierecher veroordeel- de beiden tot f 50 subs. 25 dagen. Dertig Labour-leden van het Britse Parlement zuilen zich niet houden aan de boycot van de Haagse conferentie voor een Ver- enigd Europa door de Labourpartij, zo is gisteren te Londen vernomen. Tot hen behoren Mackay, die leider is geweest van de ..Federalistische" groep van Labour-parlementsleden, en Richard Crossman, links Labour- lid. Het Congres zal worden bijge- woond dooir vijftien conservatieve Parlementsleven en een aantal libe- ralen en onafhankelijken. I Hedenmiddag zal door de minis ters van justitie van Nederland, Belgie en Luxemburg in het minis- terie van justitie te Bruss£l een pro tocol wofden getekend betreffende de instelling van een Beneluxcom- missie tot eenmaking van het recht in de drie landen. Daarna zuilen de leden der commissie een studie ma ken van enkele punten uit het in- ternationaal privaatrecht. De be- sprekingen zuilen Zondag voortdu- GUNNING DE RIJP Naar we vernemen, hebben B. en W. van de Rijp, het maken van een nieuwe tllbrug, ge- gund aan de laagstef inschrijver, de firma F. Veerman en Zonen,' te Westwoud. Zo spoedig mogelijk zal met de bouw worden begonnen. „ST DEUS DEDIT" URSEM. Bovengenoemde afd. vergaderde dezer dagen in 't Cafe Oudejans, onder voorzitterschap van de heer Chr. H. de Goede. Aan de orde was het benoemen van een kas-controle-commissie, waarin werden benoemd de heren G. Sijts Sz. en J. v. d. Heijden Daarna werd benoemd tot contro- leur van de ziekte- en ongevallen- wet L.T.B. de heer C. de Jong. Vervolgens werd er een verloting gehouden van werkkleding. Verder deed de voorzitter mede- deling naar ^anleiding van het col- Iectieve arbeidscontract 1948—1949, en sprak daarbij de hoop uit, dat dit alles een vlot verloop zou. mo gen hebben. burgerlijke stand BEEMSTER Geboren: Susanna Maria Catharina d. v. G. Wenning en C. M. Tamis; Arie z. van C. Laan en A. Kossen. Getrouwd: Marticus Petrus Ad- miraal, 36 jaar en Guurtje Timmer 28 jaar. KATH. JEUGDBEWEGING OUDORP Op Zondag 11 en Maandag 12 April wordt er in het veremgingsgebouw aan de Heren- weg een programma van de Katho lieke Jeugdbeweging in Oudorp ten beste gegeven. De verkenners van de ..father Westerwoud" groepen zuilen dan demonstreren met zang, dans, spelen en vaardigheden. „De Auto", het officieel orgaan van de K.N.A.C. vermeldt de vol- gende bijzonderheden omtrent de stand van zaken bij het herstel van de vernielde en de bouw van nieuwe bruggen: Voor de brug over de Lek te Vianen (UtrechtBreda) is het ein- delijk mogen gelukken de materia- len (afwijkende prtffielijzermaten) in Amerika gewalst te krijgen, zodat mag worden verwacht, dat zeer spoedig met de montage en de hulp- pijlers kan worden begonnen. Indien zich geen tegenslagen voordoen hoopt men de nieuwe brug vdor het winterseizoen 1948/49 vrijdragend te krijgen. H.et ligt in de bedoeling, v66r de eventuele ijsgang door mid- del van een hulpbrug boven het toekomstige dek (als thans bij de brug te Hedel toegepast) de brug in gebruik te nemen. Wat de nieuwe brug over de IJsel te Deventer betreft verwacht men, dat deze zomer brugdek en opritten gereed zuilen zijn en de brug in gebruik zal kunnen worden ge nomen. Bij normaal verloop kan de brug bij Keizersveer (over de Amer, weg Utrecht-Breda) in het begin van de a.s. zomer gereed zijn. Er moet nog een spanning worden ingeva- ren en daarna het betondek aange- bracht. De brug bij Moerdijk (Hollands Diep) zal deze.maand over de voile breedte kunnen worden bereden, zij het nog met beperkte snelheid i.v.m. herstel van de staalconstructie. Vol- tooiing kan eind van de volgende maand worden tegemoet gezien. Voor de definitieve brug te Arn- hem (Rijn) zyn de materialen in Amerika eveneens gewalst. Men hoopt, dat v66r het a.s. wintersei zoen de montage zover is gevorderd, dat de brug vrijdragend zal zijn. Er zal dan vermoedelijk een van de besiaande Baileybruggen worden opgeruimd en tijdelijk eenrichting- verkeer worden ingesteld, enerzijds oyer de andere Baileybrug, ander- zijds over een deel van de naast- liggende nieuwe vaste brug. De ge hele voltooii'ng wordt in 1949 ver wacht. De brug bij Hedel (Maas), waar van de passage sinds enige maan den zeer wel mogelijk is, kan over enige maanden geheel voltooid zijn. De brug te Kampeh (IJsel) is sinds lang in gebruik. De laatste spanning zal in het middei) van de a.s. zomer kunnen worden opgelegd, waardoor de brug over de voile breedte zal kunnen worden bereden. De bouw van de nieuwe brug bij Venlo (Maas) zal nog wel ettelijke jaren duren, daar de dubbele Bai leybrug provisorisch zeer goed aan de verkeersbehoeften voldoet. De brug over het kanaal te Mid- delburg komt wel niet in 1948. maar dan toch in 1949 gereed. De nieuwe brug bij Gorinchem In de belangrijke route Amsterdam- Vianen-Breda-Antwerpen-Brussel wordt de hekkesluiter. V66r de oorlog. in 1937, 1938. 1939 en 1940, werden bereids gelden uitgetrokken op de verkeersfondsbegroting voor de bouw van de brug bij Gorin chem, nl. resp. 0.6, 1.3, 1.2 en 15 millioen. Van al dat geld Is niet veel in het zicht gekomen. Deze brug heeft wel in hoge mate de ongunstige invloed van de oorlog ondergaan. Ook wat betreft de ver- nieuwing van de vernielde bruggen over de Twente-Rijnkanalen is de zaak bijna in kannen en kruiken. Deze maand worden aanbesteed de Hengelerbrug in de omlegging bij Goor en de Weldammerbrug. Bin nenkort komen gereed de Almense- brug tussen Warnsveld en Almen en daarna, nl. van de zomer, de Cottewicherbrug tussen Delden en Goor.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2