KATHOLICISME BIEDT MEER DAN COMMUNISTEN VRAGEN Missietaak van de intellectueei HOUD-OE!" DER BRABANTERS HET „HORAS!" DER BATAKS HET IS IL POVERELLO 'TayLefy tk sprak met Douglas Hyde Wereldcongres „Pax Romana Een Mexicaanse Franciscus-filn DE SPEURHOND Katholieke stem uit Engeland Voor beetd Logboek van een Troepenschip Het land dat ook een Thylenspiegel bezit NhEUW NQORDHOLLANDS DACBLAD - Zaterdog 10 April 1948 PAC. 3 Hyde teleurgesteld in communisme. Invloed van Chesterton Communisten hebben geen alternatief. Vreemde houding der regering. Vriendelijke bezoeker Truman vraagt 725 mil- lioen voor luchtmacht Engelse maatkleding VERKEER MET DUITSLAND Voordeliger over R'dam en Antwerpen Aan boord van de „Vo- lendcrm".In de Indische Oceaan. De jongens krijgen aan boord reeds anti-malariapillen te slikken. (Van M. de la Bedoyere, hoofd- redacteur van de Cath. Herald) Het uittreden van Douglas Hyde, chef-redacteur van de Londense „Daily Worker" uit de Communis- tische Partij en het bericht, dat hij zich in de katholieke leer laat on- derrichten hebben in Engeland heel wat sensatie verwekt. Alle popu- laire kranten gaven het verhaal 'n opvallende plaats met foto's van Hyde en zijn gezin. Zelfs de bios- copen hadden de gewezen commu nist in hun journaal. Het is natuurlijk een feit, dat dit besluit van een vooraanstaand par- tijlid Douglas Hyde was immers een van de voornaamste commu- nistische autoriteiten op het gebied van fascistische en crypto-fascisti- sche organisaties samen viel met een zeer sterke afkeer van het na- tionale gevoel tegen Sovjet-Rusland en haar vijfde coloyne in dit land. Slechts een dergelijke afkeer ver- klaart de communistische heksen- jagerij, zoals men het noemt, in op- dracht van de regering, die weet dat reeds veel geheime inlichtingen uit de Ministeries zijn uitgelekt door communistische ambtenaren. De stap van Douglas Hyde echter heeft weinig of niets te maken met de huidige crisis of gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije. Reeds vele maanden lang piekerde hij erover, dat het moderne communisme er niet in geslaagd was het oorspron- kelijke socialistische vuur te behou- den volgens hetwelk ieder land zijn eigen idealistische revolutie zou hebben verwezenlijkt In plaats daarvan is het wereld-communisme naar zijn mening verworden louter tot instrument van imperialistische en tyrannieke Kremlin-meesters. Tegelijkertijd heeft Hyde in zijn lectuur schrijvers als Chesterton en Belloc leren kennen en op zekere dag ging hij zichzelf afvragen, ofde ijver voor sociale rechtvaardigheid, die hem als jongeman in het com munisme cfreef, niet intelligenter werd uitgedrukt door dergelijke katholieke schrijvers. Bovenal vroeg hij zich af of het katholieke ideaai van bezitspreiding niet een beter antwoord was op de vraag naar so ciale rechtvaardigheid dan staats- kapitalisme. Hij las steeds meer en begon m te zien, ctet het katholicisme in alle opzichtenhet werkelijke antwoord op zijn problemen was. Zodoende ging hij op een avond met zijn vrouw nederig naar de parochie- geestelijke ter plaatse, verzocht zijn kinderen te dopen en hemzelf te onderwijzen in het Geloof. Ongeveer 8 weken later had hij een aanleiding om op het kantoor van de ..Catholic Herald" te komen en daar ontmoette ik hem. We hebben twee of drie keer met elkaar gepraat en zowat 14 dagdn grna diende hij zijn ontslag in bij de Party en de krant. Een van de boodschappen, die hij uit het communisme heeft meege- bracht voor de katholieken om te bestuderen en te waarderen, is dat het merendeel van de doodgewone communisten werkelijk goede kerels zijn. bezield met oprechte idealen en juist omdat. hij hier zo zeker van is, verwachtte hij grote afval- ligheid in de Partij onder de indruk van wat thans in de wereld gebeurt. "Maar de werkelijke moeilijkheid voor hen, zo blijft hij volhouden, is dat er geen werkelijk alternatief voor hen is. Ze zijn erin getraind, de ..huichelachtige" socialisten te haten. Zij kunnen moeilijk liberaal of conservatief worden en de chris- telijke gemeenschappen schijnen zeer ver van hen verwijderd. Dou glas Hyde dringt er daarom by de katholieken op aan, dat zij zichzelf en hun leer veel beter bekend moe- ten maken in communistische krin- gen. „Het katholicisme heeft alles wat zij wensen en nog veel meer". zegt hij, „maar het moet leren de waarheidiuit te drukken in termen en op een wijze, die buitenstaanders welke van iedere godsdienst jaren- lang afgesneden zijn geweest, kun nen begrijpen. Als dat bereikt kan worden, zullen er vele van het com munisme bekeren." Ik hoop, dat Douglas Hyde deze dubbele les door geschriften en le- zingen zal kunnen overbrengen aan de katholieken. Het eerste punt is, dat vele com munisten oprechte en edele mensen zijn, het tweede punt is, dat behoor- lijk moet worden uitgelegd en aan- getoond, dat het katholicisme op sociaal terrein actief is. In mijn vorige brief sprak ik over de plannen voor een <grote bedevaart naar de oude schrijn van Walsingham gedurende welke de bedevaartgan- gers boete doen en een zwaar kruis dragen. Maar de katholieke studen- ten van de Londense Universiteit zijn deze godvruchtige daad v6or geweest en hebben reeds een kruis naar Walsingham gedragen, waarby ze op Goede Vrijdag daar aankwa- men en de laatste mijl barrevoets aflegden. Ik vermeld dit, omdat de roep om werkelijke boete en gebed, die Yl/E MOETEN ALTUD goed opletten, wanneer 's Zon- dags onder de H. Mis het Epistel en Evangelie worden voorgele- zen. Want dit wordt gedaan, op- dat we er iets van mee zouden nemen, het leven van de komen- de week in, waar we aan kun nen denken en waar we op moe- ten teren. Let nu morgen eens op: „Christus heeft voor ons ge- leden en ons een voorbeeld na- gelaten opdat wij Zijn voetstap- pen zouden volgen." Nemen we voor deze week nu eens dit ene puntje: „Toen Hij gehoond werd, hoonde Hij niet terug." Het overkomt ons ook wel eens, dat ons iets gezegd wordt dat min der prettig is. Wees dan geen vaatje buskruit, spuw geen vuur en vlam. Draai uw tong eens om alvorens iets te zeggen. Wat zou er veel minder ruzie en onaan- genaamheden zijn! Als Christen moeten we doen zoals Christus. En tn Zijn kracht. MARCUS katholiek Engeland begint te karak- teriseren, zo scherp afsteekt tegen het vreemde gedrag van de rege ring. Terwijl ons in een week wordt gezegd, dat we snel naar het einde van onze financiele bronnen gaan, bemerkt het publiek, een aanzien- lijke verlichting van zijn economi- sche positie. De winkels schijnen vol goederen, die we sinds de vroege oorlogsdagen in geen enkele hoe- veelheid meer gezien hebben en nu zegt men ons, dat de benzine weer zal terugkeren tezamen met honden- races. Mogelijk oordeelt de regering, dat deze verlichtingen de products zul len bevorderen, maar het kan ook zijn, dat de beslissende overwinning van de conservatieven bij een be- langrijke nevenverkiezing onlangs de«regering de noodzaak heeft doen gevoelen om tot iedere prijs een be- roep te doen op het kiezerscorps. Een jongeman stapte een kruide- nierswinkel te Amsterdam binnen en maakte een praatje met de 65- jarige eigenaresse. Hij vertelde ge- hoord te hebben, dat het zaakje te koop was en wilde eens een kijkje nemen. Hoewel de bejaarde dame geenszins van plan was haar winkel van de hand te doen, ontving zij de jongeman zeer vriendelijk en leidde ze hem in de zaak rond. De jongeman voelde zich dadelijk in de zaak thuis, want toen hij weg- ging nam hij honderden rantsoen- bonnen suiker, meel, boter, snoep en zeep, die in een lade waren °P£e" borgen, mee. De politie zoekt thans naar deze jongeman. Aan boord s.s. „Volendam DE ,.TROEP VAN TRUUS" is aan wal gegaan in het schone Insulinde, maar Truus was ey niet bij. Niets is veranderlijker dan de mens. Tnius, die „haar jongens'' beloofd had mee te gaan, heeft hen in de steek gelaten voor „haar jongen". Maar wie zal het haar kwalijk nemen? Want Truus heeft het beste deel verkozen: .onlangs bracht de scheepskrant van de „Volen- dam" de heuglijke aankondiging van de verloving van Truuske met een ferme Nederlandse marechaussee. In het sprookjesachtige vacantie- oord Prapat, aan het Tobameer, waar wij via de hoofdplaats van dit gebied. Siantar. heenreden wa ren de jongens van de ..Volendam die ochtend van Paaszaterdag al ge- arriveerd. Op een verrukkelyk plekje aan de oever van het meer was een verlofcentrum voor mili- tairen ingericht en men bood ons daar het beste wat men ons bieden kon: een duikje in het Tobameer. Een sergeant bood me met gul gebaar, zijn kamer aan om in myn badpak te schieten en toen ik op koffer wilde gaan zitten WASHINGTON, 8 April (A.P.). President Truman heeft het con- gres verzocht onmiddellijk 725 mill, •dollar beschikbaar te stellen voor uitbreiding van de Amerikaanse lochtmacht. Het Huis van Afgevaardigden heeft Donderdagavond laat een spe- ciale zitting belegd, om over Tru man's verzoek te beraadslagen. De president had de vorige week het'congres ervan in kennis gesteld, dat hij dit zou vragen als een ge- deelte van de extra 3 milliard dollaT voor verdedigingsdoeleinden in net volgende belastingjaar voor alle wapenen. De eerste groep van vrienden, waarmee wij nu zowat een maand lang hier op de „Volendam" in een soort zilte bloedsbroederschap heb ben geleefd, heeft ons verlaten. Zij hebben hun bestemming bereikt. Op Goede Vrijdag hebben plompe lan- dingsboten met brede neuzen hen voor de rede van Belawan naar de wal gevoerd, een uur lang dwars door de branding, langs de fuiken, die listige inlandse vissers in de zee hadden uitgezet voor de on- voorzichtige naneven van de vis, die ons in Medan bij de rijsttafel ge- serveerd werd. In de trillende hitte, die van de loodsen op de kaai naar het water terugkaatste, zijn zij met hun barang zo hebben zij schie- lijk onder invloed van het Indische kiimaat hun plunjezak omgedoopt aan de wal geklauterd. Deli wachtte hen en het ganse gebied van Sumatra's Oostkust Deli, heel dit wonderbaarlijk rijke gebied, dat in driekwart eeuw zich op een ongeevenaarde wijze ontwikkelde van ondoordringbare rimboe tot cultuurlaird, waar de keboms en^ velden met tabak, rubber, thee en palmolie zich aaneenrijen en waar v66r de oorlog de export de waarde van een half millioen gulden per etmaal bereikte. Heel dit gebied, met het ondanks oorlog en verwaarlozing nog prach- tige, sneeuwwitte en roomgele Me dan als middelpunt. En de onwaar- schijnlijk mooie Bataklanden, het hoogland in het machtige Barisan- gebergte, dat de ruggegraat vormt van het schone eialnd Sumatra, en dat 't onvergelijkelijk schone Toba meer als een juweel omvat houdt Wij hebben, terwijl de landings boten de mannen en hun bagage, de ene groep na de andere. aan wal brachten en de nieuwe passagiers mee terug aan boord namen, een tocht van 450 km gemaakt door het gebied, om dit land te zien, een der mooiste streken van de ganse Archi- pel, waar deze tochtgenoten hoofdzakelijk Limburgers en Bra- banders hun taak zullen vinden. Langs pra<?htige autowegen, waar alle sporen van verwaarlozing en vernieling door Jappen en extre- misten nog lang niet uitgewist waren daarvoor is er in dit land nog te kort slechts rust en orde reden wij in de vroegte westwaarts door de laagvlakte, het bergland tegemoet. Het is nog koel in de prille och tend, waarin inheemse vrouwen, op weg naar de pasars in de dorpjes, wat koopwaar op het hoofd balan- cerend, ops in lange rijen tegemoet komen. Langzaam voert de weg, dwars door de machtige tropische plantenweelde heen, ons de laag vlakte uit, en slingert zich als een neergevallen serpentine, in talloze haarspeldbochten, langs ravijnen en afgronden het gebergte in, omhoog naar het koele hoogland, naar het heerlijke Brastiga, het eertijds zo beroemde vacantie-oord, waar vo6r de oorlog de Delianen, die de broeierige hitte van de laagvlakte wilden ontvluchten, weldadige koel- te vonden in de talloze fraaie bun galows. De Jap en de extremist hadden hier hun Somme vernielingswoede botgevierd. Toen onze troepen hier terugkeerden, was het gebied als uitgestorven. Onder bedreiging had den de extremistenbenden de be- volking geevacueerd naar ravijnen en bossen. Doch toen de „Kompe- nie" weer verscheen keerden, de moedigsten voorop, de bewoners, uitgeplunderd en in lompen gehuld, terug, de een na de ander. En nu lopen de vrouwen rond in hun veel- kleurige nieuwe sarongs, als bonte bloemen in het landschap. De pasar de markt de eerste die wij in Indie zagen, openbaarde ons duidelijker dan welk acade- misch betoog ook, welk een gewich- tige taak de mannen uit Nederland hier onder de evenaar verrichten. En wanneer zij zien, hoe niet alleen de orde en de rust, maar ook de welvaart terugkeert, dan moet dit ook voor hen een aanmoediging zijn en een ruggesteun. Majoor Geelkerken ver telde me, terwijl hij me de machtige vulkaan, de Sina- boeng, met haar top in een krans van wolken, wees, over het prachtige werk, dat onze troepen hier verricht hebben. m'n schoenen uit te" trekken, las ik zijn naam. Het was sergeant Kees Maatjens uit Roosendaal. Hij zat er nog maar drie dagen het is er wel vlak bij de demarcatielijn. maar volmaakt rustig en hij vond, dat hij enorm geboft had. Zij zullen zich hier thuis voelen, de troepen van de „Volendam". die hier achterblijven en die bijna ge- heel uit Limburgers en Brabanders bestaan. Want speciaal de Braban ders onder hen zullen zich geestelyk verwant voeleip met deze Batak- volken, die deze koele, heerlijke hoogvlakte bewonen. En dit met alleen omdat dit volk ook een Tyl Uylenspiegel voortbracht, een aarts- sc'helm. die in hun vertelsels rond- wandelt onder de naam van Si Djonaha en al evenveel streken op zijn rekening heeft als zijn Bra- bantse evenknie, maar evenzeer omdat de geliefde Batak-groet ,,Ho- raS!" verband houdend met het Maleise woord ..Keras", dat „sterk betekent dus verwantschap ver- toont met het Brabantse ..Houd-oe! waarmee men elkaar immers ook sterkte" toewenst. Zouden de zonen van het edele Brabant onder zulk een volk niet aarden? Onmogelijk (Van een bijzondere medewerker) VAN 31 MAART TOT 4 APRIL werd aan de Katholieke Uni versiteit ..van Leuven het Missie- congres van Pax Romana gel\ou- den. waar de missietaak van de intellectueei uitvoerig behandeld werd. Mgr. H. van Waeyenbergh, rec tor magnificus, opende het con- gres, dat bezocht werd door onge veer 240 afgevaardigden uit 24 landen, waarby Nederland en het Britse Rijk sterk vertegenwoor- digd waren. resp. door 45 en 21 afgevaardigden. Hij sprak er zijn vreugde over uit, hier in de universiteitsgebou- wen het middelpunt van het 'vormen van intellectuelen men- sen uit zo velerleManden en van zulke verschillende rassen bij el- kaar te zien, die in een geest van eenheid willen samenwerken. Hy hoopte als een van de gevolgen van het Congres te kunnen zien een betere verstandhouding onder de belijders van hetzelfde geloof. Door voor anderen te werken, heiligen wij ons zelf! Pater Masson S.J., directeur van het Missie-bureau van Pax Romana, trad als congresleider op. Als volgt schetste hij de indeling van het Congres: I. het leven binnen de Uni- versitaire missie-organisaties; II. de taak, die deze organisaties hebben, ten behoeve van studenten van vreemde landen of volkeren; III. de taak van genoemde organisaties voor de Missiegebieden zelf. I Het Congres. aldus spreker. heeft i slechts tot doel het uitwisselen van gedachten en werkmethoden. yer- der wees hij op de fouten, die kolo- nisatie en imperialisme m&t zich kunnen brengen. Ten slotte wees hij er op, dat de leken missionaris, als medicus, leraar, sociaal werker spe- caal zijn aandacht dient te vestigen op de stoffelijke behoefte van de mens, om daardoor voor de pries- ter-missionaris de weg voor de ves- tiging van het Gods Rijk te banen. Voor de behandeling van ieder van de bovengenoemde punten werd een dag in beslag genomen. De eerste dag bracht aan het licht, dat vele organisaties tengevol- ge van de oorlogsomstandigheden* hun activiteit hadden moeten sta- ken of althans een sterke belem- mering in hun werk hadden onder- vonden. Bij de wederopbouw bleek het werken in z.g. kerngroepen het meeste succes op te leveren. Ook bleek het duidelijke voordeel, dat verschillende landen een Katholie ke Universiteit hebben. De Duitser, de Pool, de Oostenrijker en de Let gaven een schrijnend beeld van de toestand in hun eigen land, waar door de materiele nood een geeste- lijke bovenbouw bijna niet mogelyk is. De Spanjaard, als directeur van de Mariacongregaties in zijn land, gaf een kort. maar duidelijk beeld van de belangrijke plaats, die Spanje op het terrein van de Missie inneemt. Zeer uitgebreid documen- tatie-materiaal werd ter tafel ge- bracht o.m. zeer vele boekwerken, alle zeer goed uitgevoerd, zelfs voor de jeugd! Deze dag werd besloten door een 1 speech van pater Charles, stichter van de eerste Ieken-missiebeweging in de 20e eeuw, waarin hij er op wees, dat niet zozeer plicht op de voorgrond dient te staan als wel de liefde voor de evenmens. Het gaat om het volledig geven van zichzelf. De tweede dag gaf te zien, hoe vreemde studenten in diverse lan den ontvangen worden door organi saties van confessionele en politieke groeperingen. Door middel van het Algemeen Studenten Comite Over- zee poogt Nederland zijn taak op dit terrein te vervullen. Over enige da gen zullen in ons land te Woudscho- ten hierover nadere besprekingen gevoerd worden. Het gaat niet al leen om een goede ontvangst van de vreemdelingen, maar ook over het leggen van blijvende contacten en speciaal voor de huisvesting gedu rende vacantietyden. De afgevaar- digde uit Vietnam wist de zaken zeer duidelijk uiteen te zetten. Hy zei o.m. het gaat niet om de verwel- koming, maar om de be'invloeding. De Oosterling is godsdienstig inge- steld. In Europa vindt hij veel mate- rialisme en een doorgaans niet even hoogstaande publleke moraal in de grote steden. De Oosterling gaat veelal gedesillusioneerd naar zyn geboorteland terug. Ook in politiek opzicht brengt dit verstrekkende gevolgen met zich mee. 's Middags vond een bijeenkomst plaats in het Koloniaal Museum in Tervueren. De derde dag bracht de lekenuit- zending naar de Missie op de voor grond. opgeboitwd op de versprei- ding en verdieping van de missie- gedachte. De bedoeling is dus leken- actie in de Missie door intellec tuelen. 'n Apostolaat, niet zozeer door het woord als wel door het voorbeeld en door de daad, om in de praktijk te laten zien wat het Christendom is: het Katholieke ge- zinsleven. Het eist van de leek een grote offervaardigheid, zelfverloo- chening, geduld en Godsvertrouwen in echt apostolische geest; fm bo- vendien een uitgebreide vakkennis. Reeds zijn instellingen op dit terrein werkzaam o.a. in Duitsland. Frank- rijk, Belgie. Ierland en momenteel ook in ons land (de Alma en de Missieschool te Heemstede). In Bel gie zijn talrijke instellingen werk zaam. De Hoogeerw. Heer Glorieux, ka- nunnik en hoogleraar te Lyon liet de waarschuwing horen tegen de grote fout: de Oosterling tot Wes" terling te willen maken; we moeten hem evenmin blijvend in een Wes ters milieu wensen te plaatsen. Gedurende het Congres arriveer- de de Dauselijke internuntius Mgr. Cento, als speciaal afgevaardigde van Z. H. de Paus. Hij zeide, dat vele intellectuelen het woord van Christus: „sitio ik heb dorst goed begrepen hebben. Het is geen lichamelijke dorst, maar v66r alles een geestelijke dorst, die Hem brandde. De dorst naar de bekermg van de heidenen; de dorst naar de zielen. Wij moeten m£t Paulus uit; roepen: „Christus moet heersen want Hi' alleen heeft de weg, de waarheid en het leven". Het Congres heeft op buitenge- wone wijze het zijne er toe bijge- dragen tot het leggen van persoon- lijke contacten tussen vele personen en organisaties in en buiten Euro- pa. Tijdens de slotzitting werd een telegram naar Z. H. de Paus gezoty den. Met hernieuwd en verjongd en- thousiasme keerden de afgevaardig den weer huiswaarts. De Wes-t Europese organisaties hielden gedu rende het weekend daaropvblgend een Congres te Brussel, ter bespre- king van de technische uitwerking van het besprokene op de derde Congresdag. A. V. Kolonel F. M. Schaffroth van de Zwitserse Generale Staf brenq op het oqenblik een bezoek aan Nederland. Met generaal Kru woonde hij manoeuvres bij in de nabijheid van Oldebroel Kolonel Schaffroth (met kepi) in bewondering voor een stuk luch doelgeschut. ons der Het zal in de loop van dit jaar weer mogelijk zijn, om in beperkte mate Engelse maatkleding te be- trekken. Daarmee wardt voor het eerst na de oorlog (dit onderdeel van de kledinghandel met Engeland weer gecontinueerd. Het dit jaar tussen Engeland en Nederland gesloten handelsverdrag houdt namelijk een bepaling in, dat ons land voor een zeker bedrag, dat op ongeveer 10.000 pond sterling kan geschat worden, Engelse maatcos tuums zal betrekken. LUXEMBURG, 8 April (A.P.). De commissie voor scheepsaangele- genheden van de Internationale Fe- deratie v. Transportarbeidnrs heeft Donderdag met algemene stemmen een resolutie aangenomen over de noodzakelijkheid om het scheeps- verkeer met Duitsland over Neder landse en Belgische havens te lpiden. De Nederlandse gedelegeerde, M. T Smeding. heeft verzekerd, oat er door het gebruik maken van Ne derlandse en Belgische havens in plaats van Hamburg, Bremen en Emden 8.000 spoorwagens kunnen worden uitgespaard, die nu ge- bruikt worden voor het transpo van de Duitse havens naar het Ryn land en het Ruhrgebied. DEZER DAGEN werden wij in de gelegenheid gesteld de Mexi caanse Franciscus-film, die in land door de Missie-procure Paters Minderbroeders vertoond zal worden onder de titel „H Poverel- lo" te zien. Met een korte inleiding presenteerde de Hoogeerwaarde Pater Prudentius van Leusden, Pro- vinciaal der Nederlandse Minder broeders, de film, die, hetzij mis- schien tot geruststelling van de bi- oscoop-exploitanten gezegd, slechts vertoond zal worden voor hen, die de Franciscaanse Missien steunen en voorts aan degenen, die bij de Procure te Weert een vertoning van deze film aanvragen. Zoals het met practisch de mges- te films over heiligenlevens het ge- val is geweest, geldt ook hier weer dat, zou men af moeten gaan op de indruk van de Franciscus-film, het beeld dat men van de populaire heilige zou krijgen, zou op zyn minst genomen wat vreemd zyn, Het is derhalve een geluk dat wij onze kennis van de levens der hei ligen niet behoeven te putten uit de producten, die ondernemende filmers ons voor gelieven te zetten. De Mexicaanse Franciscus-film, die kennelijk met de beste bedoe- lingen is samengesteld en die aan- vankelijk, gezien de faam die byv. van een ..Maria Candelaria is uit- gegaan, nogal enige verwachtingen verwekte, heeft ons dan ook met geheel kunnen bevredigen. Hoewel men hier minder dan gebruikelyk historische feiten uit dit heiligenle- ven heeft verward, ontkomt men niet aan de indruk, dat er hier«en daar wel eens een klein offeree gebracht is ter wille van het set nario. Storend zijn deze echter nie De film maakt zeker een ware ii druk t.a.v. van de geschfedenis. I figuur van St. Franciscus nadde wij gaarne wat bescheidener zie uitgebeeld. In het eerste deel. waai in wij kennis maken met de rijk koopmanszoon, lijkt ons de Frar ciscus-figuur dan ook beter ve) tolkt dan in het tweede deel, h< monnikenleven. De romantische en ietwat conse: vatief aandoende feest-scenes zij nogal langgerekt en komen nergei boven het gemiddelde uit. Bet< gelukt zijn een aantal opnamen ve Franciscus als monnik. Het bezwa: is hier echter dat, zoals wij ree< zeiden, Franciscus hier te veel de voorgrond treedt. Gaarne hadden wij iets meer g zien van de ontwikkeling der me' we orde waarvan men de gegevei echter zeer spaarzaam heeft uitg werkt. Wat ons4n deze Franciscus-fil wel goed geslaagd voorkomt is uitbeelding van de sfeer uit di tijd. Een tijd, die weinig verschil met de onze. Oorlog en dreiging v oorlog, verwarring der geesten. t is alles aanvaardbaar voorgeste Voorts heeft de film de verdiens de figuur van St. Frans ons nog et helder voor de geest te halen en ci te doen beseffen dat al ons we op aarde, zo het niet gericht is de eeuwigheid, van generlei waar is. Als een mens in zijn leven 1 gebod van Christus: „Hebt elks der lief" heeft verstaan. dan is 1 zeker wel „broeder Frans" gewec Ook oyze tijd heeft behoefte a deze Franciscaanse geest. Zo bez: kan men uit de Franciscus-fi nog wel iets leren. L. Oorspronkelijke roman Hti heeft het zelf voorgesteld, wii iets bij me laten drukken, om dat hij weet. dat ik 'n handpers heb Goed. De straat is afgezet. Ik zal hem 'n positie aanbieden, n goed-betaalde betrekking. Als le geen argwaan heeft, zal ie me vol- len, als ie weigert en vluchten wil laat ik hem arresteren. Roep ]e be- diende. Wij gaan samen naar de zolder, waar de pers staat. Daar moet de jongeman ons komen op- zoeken. Als ie eenmaal binnen is moet je bediende de deur achter hem grendelen pn hem boven ko- men aandienen." Peter Puschkin gehoorzaamde ogenblikkelijk, maar 't sloeg tien uur, en geen enkele klant had zich nog in 't boekwinkeltje vertoond. De mijnheer met de dure pels en de gouden bril zat onbeweeglyk op z'n tabouret en wachtte tevergeefs. Niemand liet naar mijnheer Pusch kin vragen. Tegleff zat zoetjes te glimlachen. en dat maakte Pusch kin z6 van streek, dat z n knieen er van knikten. „'t Is half elf", zei Tegleff en lachte toen plots hardop: ..Verma- kelijk is dat, heel vermakelyk!" „Om Godswil, mijnheer Tegleff, uit het Russische spionnenleven doe dat niet", smeekte Puschkin als n Tegleff. Tegleff, wie bedoel je met Tegleff? Kunnen doden lachen. Tegleff is al lang dood, dat heeft verleden jaar toch in alle kranten gestaan! Ik heb gisterenmorgen om zeven uur aan de Minister van Justitie getelefoneerd, dat hy binnen tweemaal vier en twinUg uur te- genover die pamfletten-fabrikant zou staan. Ik deed dat, omdat myn heer Peter Puschkin de Wigorgse bakkerij had opgebeld en zo triom- phantelijk zei: ..Matwp] Ha, ha ha, 't is vermakelijk! Puschkin, tot vertwijfeling gebracht, liet zich op •n stoel valien, sloeg de handen aan 't hoofd en klaagde: ,,'k Heb half werk gedaan, ik beken het, maar u hebt toch 'n hart, u moet toch beseffen, wat het voor iemand be tekent als z'n vrouw plotseling zo ziek wordt. als ze sterft, zonder dat hij er bij kan zijn." ..Zeker, zeker, dood gaan is erg voor diegene, die er niet tegen kan.. ha, ha, ah, vermakelijk! Dood gaan is niets, beste vriend! De mensen zijn daar nu al eeuwen mee bezig en nog zijn ze d'r niet aan gewend. Als ze iemand zien sterven. gapen ze hem aan, of ie iets buitengewoon belangrijks aan 't doen is. Dood gaan is dagelijks werk, dat begint te vervelen! Ha, ha, ha! Ik vind, dat iemand, die niet weet te sterven, ook niet weet te leven. Moet ik je nou ook nog vertellen, hoe ik iemand vind, die niet kan zien, dat iemand sterft?" „Ze is m'n vrouw", sprak Pusch kin tegen. „Dat was ze. Zodra ze de laatste adem uitgeblazen heeft, is ze dat niet meer." En toen met 'n donde- rende stem: ..Je bent drie minuten te laat, Puschkin!" Deze zweeg, en liet 't hoofd han- gen. Tegleff was in 'n woedende stem ming, omdat ie voor *t eerst in z n leven als 'n verlegen jongetje zou moeten staan tegenover Krylow, voor wie hij overigens enkel min- achting koesterde. Hij stond bruusk op, greep zijn bontmuts en wilde heengaan. Op dit ogenblik werd er op de zolderdeur geklopt: ..Mijn heer", meldde de suffige bediende, „er is 'n heer, die u wenst te spre- ken." „Laat mijnheer dadelijk binnen zei Puschkin, hoopvol en blij, dat de vurig-verwachte toch nog geko- men was. Maar al dadelijk sloeg z'n blijde verwachting naar teleurstel- ling neer. 't Was 'n vreemde, maar er lag iets in het uiterlijk van die heer, wat Puschkin met stomme verbazing sloeg. Heel het voorkomen van die vreemdeling was als dat van Tegleff, toen hij deze voor het eerst ontmoette, om zijn trouw aan de geheime dienst te zweren. Dat blonde haar. die bijna witte wenk- brauwen, die bolle rode wangen, die groenige ogen met dat halfgesloten lid, dat lage voorhoofd! zelfs die lange armen, die zo bijzonder de figuur van Tegleff karakteriseer i den, had ook hij. .-.Excuseer me", zei de dubbelg: ger. „Ik wenste graag mem Puschkin even te spreken." „Die ben ik", zei Peter, „v wenst u?" ,Ik zou u graag alleen wil spreken." Puschkin keek z'n meester a Deze reageerde niet, maar staa op zijn beurt met de grootste v bazing naar de nieuw aangekome Plotseling. als rukte hij zich r geweld uit die verwondering, zei ..Pardon, ik stond op het P heen te gaan." Na een korte, beleefde buig verliet ie de zolder, daalde vlug wankele trap af. ging een kamei door, waar nu mannen bezig wa met het plaatsen van een zwart I dakijn en verdween door een kle gang- naar 't winkeltje. Hier was deur gesloten. ..Ezel!" schreeuwde hy naar bediende, „zie je niet, dat ik het slot sta te wurmen? Help eendP' De suffige jongen kwam beda van achter z'n toonbank: „Ik doe alleen wat m'n patr me commandeert." Tegleff bezag hem nors, met fronste wenkbrauwen, 'n teken het antwoord hem beviel. Langzaam ontgrendelde de jon de deur, liet de klant uit. Tegleff stak de straat over. I hield 'n heer hem staande, re hem de hand en Tegleff zei: ,.Er uit de winkel van Puschkin 'n 1 komen met 'n pels aan en zwarte slappe hoed op, 'n pels tressen. Hij draagt glimmende laarzen. Laat hem schaduwen. wil weten: z'n naam, adres en roep. (Wordt vervol I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3