PAROCHIE-JUBILEUM Vijf en twintig-jarig ALKMAAR EN OMSTREKEN AG. 2 JNIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAP - Dinsdgg 13 April 1948 Toneelavond Kath. Vrouwenbeweging Kath. Luchtvaartclub niet uitgekeken BU EEN aankoopvercunning een van Engeiands beste automobielen DE ROVER HET WERK VAN DE NIBEG Retraite in. de sfrafgevangenis Voor de Politierechter Diefstal of Jenen"? Dhr. C. J. SCHELLINGER BURGEMEESTER VAN KOEDIJK R.K. Onderwijzersdag Kringvergadering K.V.P. Den Helder EGMOND AA& DE HOEF Goed geslaagd feest kajottersnieuws Repatrierenden UIT HET GEWEST MAARTEN KUIPER IN CASSATIE De Katholieke Vrouwenbeweging afdeling Alkmaar hield Maandag- avond in het Gulden Vlies haar jaarlijkse feestavond. Deze werd dit jaar verzorgd door het Zuid-Neder- lands Toneel o.l.v. Pierre Balledux, dat het bekende toneelstuk naar het boek van Franz Werfel „Het Lied van Bernadette" opvoerde. Het is moeilijk een dergelijk ver- heven onderwerp voor het toneel of de film te bewerken. Er blijven altijd zwakke momenten, zo ook bij deze opvoering, die ongetwijfeld ook haar goede zijden had: Zo was het spel van de uiterst moeilijke Berna- aette-rol, weergegeven door Doreen van Oven, zeker wel aanvaardbaar. Zij wist de zaal te ontroeren, droeg als het ware het hele stuk. In Erna Luteijn, die optrad als zuster Marie Therese Vauzous, stak een sarcas- tische, ongelovige en onwillige kloosterlinge, voor welke creatie, vooral in het derde bedrijf, wij waardering konden opbrengen. Ook in de rol van buurvrouw Bouhou- horst was mej. Luteijn uitstekend. Verder dienen nog genoemd Bern- hard Droog als de halfblinde steen- houwer, die eveneens goed spel gaf en Sternheim in zijn rol van Jaco- met, de politiecommissaris. Het stuk werd in een vlot tempo gespeeld, maar bleef verder nogal vlak. Het greep over het algemeen niet, was met overtuigend genoeg. Ook de rol van de Deken van Lourdes b.v. kwam niet geheel tot haar waarde. "ij misten hier naast andere figu- I'On 7olrnx t piERENBESCHERMING Sinds enige dagen zwerft te Alk maar een jong hondje. Kentekenen: Zwart-wit borstje, ruige kop, reu Aangereden: 'n zwart-gladharige !k r,eu' lanSe oren. Dit dier teur verpleegd bij de inspec- Ter beschikking een witte poes pl.m. 7 maanden oud. jaatste tljd bereiken ons be richten dat niet minder dan 5 hon- den te S. Pancras ztijn vergifigd. Bij nadere informatie en onder- zoek bleek ons dat deze berichten «et geheel van waarheid zijn ont- bloot. De honden mogen te St. Pan- eras met loslopen. Dit is bepaald bij Gemeenteverordening. Indien dit wel gebeurd is kan van de eige- naar procesverbaal opgemaakt wor- den en zal de rechter de rest wel uitmaken. Nimmer mogen we zelf rechter spelen. Bovendien is het zeer gevaarlijk. Men bedenke, dat daar waar 'n hond komt. ook kin deren kunnen komen. Zij wiens hond verschijnselen van vergiftiging vertonen worden verzocht dit direct te berichten aan de Inspecteur C Verwer, Baanstraat. Alkmaar. OBLOMOV Vrijdag 16 April des avonds 8 uur wordt in 't Gulden Vlies door de to- neelgroep ..Comedie" een zeer inte- ressante voorstelling gegeven (te- vens 3e voorstelling van Ab'onne- ment serie C.) Die avond zal „Oblo- mov" van I. Gontsjarov ten tonele gebracht worden, in de bewerking van Gerard den Brabander. Mede- werkenden zijn: Guus Hermus, Gijs- bert Tersteeg, Eddy de Boer, Cor Hermus..Jos Liesting, Bod de Lange, Joekie Broedelt, John Soer en Truus ONVOORZICHTIGHEID BESTRAFT ZICHZELF Vorige week reed een wielrijder over de Kennemersingel, toen ter hoogte van de Nassaulaan een co- lonne van 20 militaire vrachtwagens passeerde. De wielrijder had blijk- baar veel haast, want inplaats van te wachten tot de colonne was ge- passeerd, reed hij er doorheen naar de Kneppelbrug aan de overzijde. Achter de wielrijder aan reed ech- ter een politiemotor, welk voertiiig de onvoorzichtige fietser aanreed. Het lijdend voorwerp kwam er ge- lukkig goed af, doch als bestraffing reed de man verder fnet een proces- verbaaltje in zijn zak. Al'mefaUs het Semlen geste geweest van het bestuur van de Katholieke Vrouwenbeweging, haar leden deze avond, die van- avond herhaald zal worden, te bie- den. Men zal in de opvoering van ,.Het Lied van Bernadette zeker wel zoveel kunnen waarderen. dat men aan deze opvoering. mag hij dan niet technisch volmaakt geweest zyn, toch een prettige herinnering zal bewaren. Ons grootste bezwaar gold voornamelijk de uitspraak. Achter in de zaal was het gespro- ken woord moeilijk te verstaan De heer Hartland heeft voor de ledcn van de K.A.L.C. een interes- sante lezing gehouden over de be- veiliging van de luchtvaart. Op prettige en duidelijke wijze iegde hy. Jie verschillende systemen uit. Hij het de jongens als het ware in de „kist" plaats nemen, zodat ze de gesprekken tussen Schiphol en de marconist konden beluisteren, hieruit vernemende hoeveel werk er van wordt gemaakt om een toe- stel veilig binnen te loodsen of veilig van Schiphol te laten opstij- gan- z° vertelde spreker nog, dat by de K.L.M. voor 't vertrek de mstrumenten driemaal worden ge- test. De K.L.M. draagt met recht haar devies: ..Safety first". Daarna vertelde de heer Hartland ons lets over de opleiding van pilo- te" op de Rijksluchtvaartschool. Men begint op de „Tiger Moth", gemakkelijk te besturen .dcistje krijgt men 200 vlieguren Daarna gaat men over op de „Har- vard" en de ..Beechkruft", waarop men ook weer 200 vlieguren maakt. Pat, er g°.fd geselecteerd wordt, mag ply ken uit het volgende. *Spreker is zijn opleiding begonnen met 55 mede-leerlingen, nu hij zijn oplei ding bijna voltooid heeft, iijn er nog 8 over. De K.L.M. krijgt dus wel piloten die in alle opzichten berekend zijn voor hun taak. nl. Nederland s naam in de luchtvaart hoog te houden, door hun passa- giers zo veilig mogelijk te vervoe- ren. De heer Hartland werd bereic? gevonden om over 14 dagen weder- om een lezing te houden, nu spe- ciaal over t landen van vliegtuigen bij slecht zicht. Zo werkt de Kath. Alkmaarse Luchtvaartclub mede tot de eerste voorwaarde voor een land, dat een wereldnaam op luchtvaartgebied heeft hoog te houden: het vormen van een luchtvaartgezinde jeugd. ste helft van de 19e eeuw in Rus- land Dat Gontsjarov's ..Oblomov" tot de grote Russische romanlitera- uur gerekend wordt, mag van vrii algemene bekendheid worden ge- acht. In zijn voorwoord schreef Cor Hermus nog, dat misschien minder bekend is, dat het in dit grootse i u gekaraktel"iseerde verschijn- sel, het ..oblomovisme" niet alleen eigen was aan de aristocratische Hus uit het midden van de 19e eeuw, maar dat velen van zijn tijd- genoten, zowel in ons dierbaar va- derland als elders, er mede ge- mfecteerd zijn. Gontsjarov's geniale scheppmg van de hoofdfiguur in wie de ondergang van een genera- tie, zelfs van een tijdperk verbeeld wordt bezit nog zijn voile en diepe waarde voor talloze kinderen van het avondland na twee monstrueu- ze oorlogen. OUDE MAN AANGEREDEN Een 84-jarig oud heertje was op de Kennemerstraatweg een kuiertje aan het maken. Plotseling stak hij de drukke verkeersweg ter hoogte van de Prinses Julianalaan over met het gevolg. dat hij door een wiel- rijdster werd aangereden. De oude baas werd aan zijn gezicht en zijn dijbeen gewond. Hij werd door de politie naar zijn woning gebracht. AANGEHOUDEN Enige weken geleden werden uit een schuit een paar balen suiker gestolen. Na het door de politie in- gestelde onderzoek, werden als ver- dacht van deze diefstal 2 personen aangehouden. Een van hen was de 19-jarige knecht van de beurtschip- per. de ander was banketbakkers- knecht. Een ihilitair, die zich aan heling van de suiker had schuldig gemaakt, werd ook aangehouden. Tegen de diverse kopers van deze zoetigheid werd proces-verbaal op gemaakt. ALS DE WIJN IS IN DE MAN. Dit week-end zijn door de politie weer ettelijke dronken personen aangehouden. Een van hen pleegde verzet, doch trok aan het kortste eind. Een wielrijdster, die Zaterdagmid- dag in de Paternosterstraat reed, wilde ter hoogte van de keurings-' dienst de Paardenmarkt overste- ken, doch lette daarbij niet op het verkeer. Het gevolg was. dat zij tegen een vrachtauto reed. Zij kwam te vallen, terwijl de fiets was be- schadigd. VERDRONKEN BROOD Een bakkersfiets, die op de Ka- naalkade stond geparkeerd. reed Zaterdagmiddag uit eigen beweging het water in, omdat de remmen er met op stonden. De broodjes, ca- detjes, beschuitjes en wat dies meer zijn kwamen in het water om. te betalen zijn, want een gedeelte heeft hij al reeds teruggegeven. Het reclasseringsrapport, dat over hem was ingewonnen, luidde niet ongun- stig. D. hoorde als vonnis: f 60. of 20 dg. en 6 mnd. voorw. met een pr9®ft.yd van 3 jaar en onder toe- zichtstelling van de Alkmaarse Re- classermg. Albert en Jan L. uit Enkhuizen moesten voor hun vader schelpen halen. Waarschijnlijk hielden zij met van te ver lopen, want zij har den ze weg bij iemand, die bij hen in de buurt woonde. In totaal namen zxj ongeveer dertien zakken schelpen mee naar huis toe. Thuis hebben zij vanzelfsprekend niet verteld, waar zij de schelpen vandaan hadden. Het kwam echter toch uit. Albert kreeg "up f 12-~ hoete of 6 dg. en Jan 1 week tuchtschool. Hermanus Adrianus de B. uit Den Haag had tijdens zijn detentie in Erfprins te Den Helder een horloge ontvreema. Omdat de B. nu zegt. dat hy 6 weken celstraf in 't kamp heeft gehad, wordt de zaak thans in handen van de rechter-commis- sal'» gegeven voor een nader onder- zceK. Jelke E. uit Hoorn had schapen, welke aan een kennis toebehoorden, f'qoV' e" met deze transactie t 387.— verdiend. De uitspraak tegen hem luidde f 100.boete of 1 mnd. en 3 mnd. voorw. met een proeftijd f a«7 Ja.ar' B°ve?dien moet hij de f 387.— terugbetalen. Pieter K., dansleraar uit Hoorn, werd beschuldigd van valsheid in geschnfte, door het verkeerd invul- len van een aangiftebiljet van hon- dcnbelasting. Het werd door mr. Alblas niet bewezen verklaard en K. werd vrjjgesproken. Hendrikus Antonius K. uit Span broek had valsheid in geschrifte ge pleegd: aangehouden voor nader yoorhchtmgsrapport. Nan B. uit vieringen had vijandelijk vermogen in zijn bezit feen radio, een dubbel- loops jachtgeweer, geld, gouden nngen enz., alles gekregen van een Duitser): aangehouden om ook de yerbalisant te kunnen horen. Wil- V., Den Helder, stond terecht voor huisvredebreuk en mishande- tr 1 5!f 5 dg. Hendrik K., Den Helder, die V. mishandeld had en door V. mishandeld was: f 10 of 5 dg. HUGO-BOYS—NIEUWS HEERHUGOWAARD (NRD) Er is afgelopen Zondag niet veel gevoetbald bij de Hugo-Boys. Het tweede wist het met een gelijk spel tegen Con-Zelo te houden. De uit- slag was 33. Dit valt niet af, jon gens. De junioren hebben de Kol- ping-Boys junioren gehad. Hoewel het er eerst niet zo erg rooskleurig voor stond, viel de eindstand nog al rrwe. 42 in het voordeel van Hugo-iBoys. Jongens, de volgende keer beter op tijd op het terrein aanwezig zijn, hoor! De beide ad- spiranten-elftallen hebben een Zon- dag ook gespeeld. Ik geloof, dat de uitslagen niet zo gunstig waren. Maar volhouden, jongens, jullie moeten eerst een beetje op elkaar ingespeeld worden. A.s. Woensdag is er weer veldtraining. voor grote of kleine klasse, in beide gevallen koopt U: ^^U^dak;kach^-voorru'tvPrwarming.%?ansdnorg7ruimer weken na besTefl'ing. gr0te m°del de sixteen' Levert«d 3 KENNEMER AUTOGARAGE J C. POUWELS Tel. 2224 Alkmaar Voor slechts een klein auditorium hield gisteravond in de aula de hr B. A. van Ketel, secretaris van de Nibeg. de Ned.-Indische Bond van exJkrygsgevangenen en gerepatri-* eerden een causerie over het werk van deze vereniging. Hij betoogde, dat de gerepatrieerden nog te veel als een bevolkingsgroep wordt be- schouwd, waar Nederland mee in zijn maag zit; aan de hand van cij- fers, geput uit statistieken door de bond verzameld, wees hij er echter op, dat de63.000 leden, die een groep van 240.000 omvat, toch wel iets betekent in het economisch en maatschappelijk leven. Deze groen heeft dezelfde rechten als de ov>» rige Nederlanders, want, aldus spr., zij zijn van dezelfde afstamming en zijn met het overige deel van Ne derland lotsverbonden. Zij deden hun vaderlandse plicht. Van de 63.000 leden vormen de oorlogs- en andere weduwen 25 pet., verder zijn er vele gezinshoofden onder. waar- van de vrouw in een kamp is ge- storven. Aan de hand van gegevens, ont- leend aan een gehouden enquete, betoogde spreker, dat de gerepa trieerden vaak onder moeilijke om- standigheden leven, vooral wat huis- vesting en huisraad betreft. Dit deed een der leden op het "invul- formulier schrijven. dat Nibeg zou kunnen betekenen: Nooit werd een bevolkingsgroep erger genegeerd. De enquete wees b.v. uit, dat de gezinnen van de leden. die gemid- deld uit drie personen bestaan, ge- middeld slechts de beschikking hebben over een woonruimte van 30 M2.. doch dat de huurprijs hier- van gemiddeld f 102.per maand bedraagt, zonder pension, doch met verwarming; op het platteland is dat 23 M2. voor gemiddeld 46.—. In de steden beschikt slechts 40 pet. over een keuken; op het plat teland circa 2/3; ook over de gang van zaken bij de herstelbetaling voor qprlogsschade is de bond zeer teleurgesteld. Spr. toonde voorts aan, dat vele gerepatrieerden een plaats zijn gaan innemen in hat nationale economische en maat- schappelijke leven en dat een groot percentage van de kinderen, dat een achterstand had in te halen wat on- derwijs betreft, weer aan het stu- deren is. Spr. verheugde zich er- over. dat de regering het recht op volledige schadeloosstelling der oorlogsschade erkend heeft en gaf voorts een overzicht van de werk- zaamheden van de bond. Tenslotte werden er (Toor de weinige aanwe- zigen nog enkele vragen gesteld, die door het bestrkir werden beant- woord. De r.k gedetineerden in de straf- gevangenis alhier hebben weer rijk sezegende dagen beleefd in de re traite, die daar gehouden werd van -11 April. Leider was de Zeereerw. Pater Aegidiu» Brenninkmeijer O P Behoudens enkele uitzonderingen namen alle r.k. gedetineerden aan de retraite deel. Woensdagnfiddag 7 April had de ooemng plaats met lot en preek De gezaneen werden uitgevoerd door °"n koortje van priesterstudenten. Kapel en altaar waren feestelijk vers'erd. Donderdag. Vrijdag en /.aterdag werd 's morgens een H. •Lmet ,pr.cek opgedragen en des middags lof met preek gehouden. De gevangenen werd geestelijke lec- tuur verstrekt en ruimschoots ge- legenheid geboden met de leider der retraite te spreken. Velen maakten van deze gelegenheid gebruik om nun leven te herzien. De sluitingsplechtigheid oo Zon- dagmorgen droeg een feestelijk ka- rakter De H. Mis werd gezongen door het eigen zangkoor ..St. Petrus Randen onder leiding van de heer J. Bernards. Zeer velen naderden lot de H. Tafel. Daarna spoorde Pater Brenninkmeijer de retraite aan tot volharding en gaf de Pau- selyke zegen. De aalmoezenler der strafgestich- ten, Pater G. Keijser O.P., sprak een woord van gelukwens tot de retraitanten en een woord van dank tot alien, die aan het welslagen der retraite hadden medegewerkt. Nadat de toewijding aan het Al- lerheiligst Hart van Jezus verricht was werd tot slot het Te Deum ge- zongen. Bij de plechtige sluiting waren aanwezig de heer F. Lassche. direc- teur der strafgevangenis, mej. A v Struijck en de heren N. Ypma. M. Kappen, Th. Slujjter en N. Bij] alien bestuursleden van de R K Reclasseringsvereniging, die bij deze gelegenheid aan alle gedetineerden een versnaoering aanbood. Verschil- lend* Alkmaarse banketbakkers hadden daartoe belangeloos hun medewerking verleend. Mogen de vruehten van deze retraite vele zijn' Als een dief f 550.— steelt en deze na verloop van tijd weer terugbe- taalt,*«ou men kunnen spreken van lenen. De wet heeft hier echter een ander oordeel over en kwalificeert het even zo goed nog als stelen. Jantje P. uit Oude Niedorp onder- vond dit, toen zij by een bekende van haar f 550.„leende", om haar uitzet van te kunnen bekostigen. Dit bedrag heeft zij zo langzamer- hand al weer terugbetaald op f 60 na, dus van onwil om terug te be talen kan hier geen sprake zijn. Nocb mr. Holsteyn noch mr. Alblas waren het met deze manier van geld lenen eens, zodat Jantje naar huis kon gaan met f 60.— boete of 20 dagen hechtenis en een* voorw. straf van 6 maanden met een proef- t'jd van 3 jaar en onder toezicht- stelling van de R.K. Reclassering. Ook Johan D. uit Hoorn had zo- iets gedaan, alleen met dit verschil, dat hij het niet nodig had om te trouwen. Van de wasserij „Alcma- ria had hij ruim f 500.ontvreemd, waarvan er nu nog maar f 300.— TUITJENHORN In de vacature, ontstaan door het bedanken van de heer P. Blankendaal, is tot kerk- meester besoemd de heer Jac. Bur ger Jz. En in de vacatures van armmeester. wegens bedanken van de heren G. Boekel, N. Groot en A. Duijves. zijn benoemd de heren H. W van Brederode, M. Burger en J. Hot. TUITJENHORN De ongeveer 0-Jarige C. Tijm, die zijn nieuwe fiets wilde proberen en daarvoor het slecht onderhouden Postenpad uitkoos, kwam met zijn wiel tussen losliggende tegels en geraakte daar- door in de slOot. Berijder en fiets kwamen er betrekkelijk goed af. FANCY-FAIR TUITJENHORN Het fanfare- corps „St. Hildegardis", dat op het ogenblik met een lege kas en een tekort aan instrumenten zit, houdt a.s. Zaterdag en Zondag een fancy- fair. Een uitgebreide commissie is al enige weken bezig geweest mat de voorbereidende werkzaamheden en het ziet er naar uit, dat de opzet zal slagen. Een hele collectie prijzen is gratis voor dit doel beschikbaar gesteld. Het Verenigingsgebouw zal met alle mogelijke attracties worden gevuld. die de bezoekers zullen f noden tot kijken en kopen, terwijl de jongeren in ^ie gelegenheid wor den gaeteld een dansje te maken. Als nu het weer nog een beetje medewerkt, is de fanfare er weer bovenop. UITVOERING HEERHUGOWAARD (NRD). Zondag j.l. gaf de r.k. gemengde zangvereniging „Zang en Vriend.- schap een uitvoering in de zaal van de heer Jb Groenland. Er werd opgevoerd het blijspel in drie be- dryven „Het gouden kalf". De avond werd geopend door de zeereerw. heer pastoor Borsboom. Deze wenste de vereniging een groot succes toe voor deze avond. Hierna kregen we enige nummer- tjes te horen van de leden van de zangvereniging, welke met een har- telyk applaus werden begroet De leiding was ook uitstekend ver- zorgd en het was in goede handen by de heer FiKnzel. Het stuk op zichzelf was mooi, en er werd ook vry goed gespeeld, alhoewel hier en daar nog al eens een foutje inge- slopen was. Maar ja. we mogen ook met vergeten. dat dit alles amateur- werk is en dit jongens en meisjes zyn, die hun gehele vrije tijd er voor hebben opgeofferd om de bur- prs van Heerhugowaard eens iets te bieden. Tijdens de pauze werd er een verloting gehouden, waar veel ammo voor bestond. Er waren dan ook vele prijzen beschikbaar (gratis) gesteld door de winkeliers van Heerhugowaard. Aan het einde van deze avond nog enige nummertjes, o.a. van een dubbel-mannenkwartet. De gezusters Dekker, waarvan 2 met een gqitaar, brachten enkele vrolyke liedjes naar voren, welke alle een hartelijk applaus oogstten. penningmeester werden nagezien door de "heren Jac. Beers en N. Bruin en in orde bevonden, waarna de penningmeester onder dank de- charge werd verleend. Besloten werd om op Zaterdag I Mei een onderlinge wedstrijd te houden, waaraan alle leden kunnen deememen. Voorts werd nog besloten om een competitiewedstrijd te spelen, be- staande uit 6 wedstrijden. Iedere wedstrijd duurt 4 weken, zodat met de gehele competitie 6 maanden ge- moeid zyn. De classificatie is een punt, dat de voortdurende aandacht heeft van net bestuur. GESLAAGDE FEESTAVOND ^EUWE NIEDORP. In de zaal van de heer Hees werd een feest- avond gehouden ter gelegenheid van het 25-jang priesterfeest van Pater Nazanus de Wit. Toen de jubilaris om 7 uur de zaal betrad was deze reeds geheel ge- vuld. Na het zingen van het wel- komstlied sprak de heer Simon Ver- ver een kort woord, waarin hij de aandacht vestigde op het feit, dat deze avond door medewerking van alle parochianen was tot stand ge- komen. Een eenvoudige. doch wel- voorziene koffietafel bracht al spoedig de stemming er in. Na deze maaltyd werd 'n revue opgevoerd, waaiin door klein en groot leven en werken van de Priester-jubilaris op keunge wijze werd uitgebeeld Zang en spel vielen bijzonder in de smaak Aan mej. Felt uit Spierdijk, de leidster der revue en de dames van Hest uit 't Veld, die de reidan- sen en muzikale begeleiding ver- i DEN HELDER. Als opvolger van de heer J. A. Pesman is met ingang van 1 Mei tot burgemeester oaS *foedyk benoemd de heer C. J. bchellinger, thans commies-chef ten kantore van de Gemeente-Qntvanger en waarnemend hoofd van deze dienst te Den Helder. De nieuwe burgemeester werd ge- boren op 29 Januari 1901. Hij door- liep de Hogere Handelsschool en kwam op 1 Januari 1925 als klerk by.de gemeentelijke Ophaal- en Stortingsdienst. Op 1 Januari 1928 ging hij naar de controledienst der gemeentelijke belastingen; 15 Octo ber 1930 volgde zijn overplaatsing nnar de Secretarie, waar hij op 1 Januari 1934 tot adjunct-commies werd bevorderd. In dezelfde rang aanvaardde de heer Schellinger op 15 Sept. 1940 een betrekking op het kantoor van de Gemeente-Ontvan- ger. Op 1 Januari 1941 kwam zijn beyordering tot commies en precies 4 jaar later tot commies-chef en waarnemend ontvanger. De heer Schellinger is in het bezit van het diploma Gemeente-administratie. Hij is voorzitter van de afd. Den Helder van de Ned. Bond van Gemeente- ambtenaren en lid van de Partij van de Arbeid. Op 27 April a.s. feest van St. Pe trus Canisius, organiseren de afde- lingen Beverwijk, Hoorn. Alkmaar, BAVO NIEUWS URSEM. Ons 3e elftal speelde zyn laatste competitiewedstrijd op het Victorterrein tegen Victor 3 De punten werden eerliik gedeeld er werd door beide partijen 2 maal ge- vrij° overige elftallen waren Jongens, denkt om de training Donderdagavond 7 uur op het ter rein onder leading van onze nieu we trainer. Bij niet opkomen volgt boete. Voor HollandBelgie zijn 10 kaar- ten aangekomen. Diegene die hier- voor in aanmerking komen moeten deze afhalen voor Donderdagavond 7 uur bij de secretaris, anders ver- vallen ze aan de vereniging. We vertrekken om 10 uur vanaf het clubhuis per luxe touringcar van Beemster. Zondag speelt het 2de voor het Gouden Kruis tegen SVA I Denk om de raambiljetten. GEMEENTEBEGROTING 1948 LANGEDIJK De begroting voor het dienstjaar 1948 is gereed zoreden een wnnrri ,7=r. i™ij migen ueverwi x, noorn, Alkmaar, dank a" hulde en I Alkmaar-Buiten en Den Helder van de Diocesane St. Augustinus-vereni- ging weer hun gezamenlijke Onder- Aan het slot van de avond sprak de jubilaris een dankwoord. Hierin bracht hij naar voren, dat iemand nooit alleen tot priester wordt ge- wyd en dat er derhalve nog een klasgenoot van hem in de zaal aan wezig was, die eveneens zijn 25- jarig Piesterfeest vierde, n.l. Pater Nathanael Gemke. Ter ere van beide jubilaris werd dan ook de avond besloten door het kerkkoor, met een buitengewoon zuivere en vlotte weergave van de Priester- cantate van Dobbelsteen. HET VERWAARLOOSDE KIND ZUID-SCHERMER. De welda- digheidsavond ten bate van het Ne- derlandse R.K. verwaarloosde kind, welke oorspronkelijk was vastge- steld op Woensdag 28 April is thans bepaald op Zondag 25 April. Zoals bekend wordt de avond gegeven onder auspicien van LTJ en JVG. HISTORISCH SPEL SCHERMER. Naar wij verne- men zal ter gelegenheid van't gou den jubilee van H. M. de Koningin door de Schermer Gemeenschap 'n historisch spel worden opgevoerd. Het spel, da* onder regie staat van de heer Frans 't Hoen uit Hoorn, zal worden gegeven in de kerk van Stompetoren. JAN STRIJBOS SCHERMER. De filmavond van de heer Jan Strijbos is verplaatst van Woensdag 14 April naar Vrij dag 16 April. Voor nadere bijzon- derheclen verwijzen wij naar de desbetreffende advertentie. R A AD S VERG ADERING ZIJPE. De burgemeester van Zijpe heeft de gemeenteraad bijeen- wijzersdag. Deze dag wordt geopend met een Plechtige H. Mis om 9.15 in de St. Dominicuskerk aan de Laat, opge dragen door de Geest. Adviseur van de Onderwijzersdagen, Dr. F. Holt- huizen. met predicatie door Deken v. d. Meer uit Hoorn. Daarna opening der tenloonstel- ling en ochtendvergadering. waarbij als spreker zal optreden de Geeste- lijk Adviseur van het K.O.V., Rector B. J. de Bot. Als slot van de ochtendvergade ring volgt dan vertoning van het filmpje van het afscheid van de Edelgestrenge Heer Dun, oud-In- specteur van Onderwijs. Te half 3 opening van de middag- vergadering waaronder zal optreden de voordrachtskunstenares Mevr. Nel Oosthout, met haar zeer beken de „Krijtkring". De Kring Den Helder van de Kath. Volkspartij houdt een algemene ver- gadering op morgen, Woensdag 14 April, des avonds om zes uur. in het hotel Victory, Langestraat, Alk maar, ter behandeling van de jaary verslagen van de secretaris en de penningmeester en andere jaarstuk- ken. Verder is een belangrijk punt van de agenda de bespreking van de propaganda voor de a.s. verkie- zingen. Dit betekent de inzet van de verkiezingsactie, voor vrijheid, vrede en welvaart. Dit punt zal' K.J.B. „HEILOO" HEILOO. Voor degenen, die Woensdag a.s. de excursie naar de hoogovens niet meemaken, wordt het K.J.B.-gebouw voor ontspan- ning opengesteld. Dezelfde avond geen congregatie. ZUID-SCHERMER Woensdag cm 3.15 uur is er consultatiebureau voor zuigelingen aan de St. Michael- school aan de Zuidvaart. ONDERHANDSE VERKOOP OTERLEEK Bij onderhandse verkoop is de boerderij met schuur, erf en percelen weiland, gelegen te Oosthuizen, eigendom van mevr. Demmer-van Mheen te Diemen, overgegaan in handen van de heer C. J. Hoedjes, Molenweg, Oterleek. vergadering van de raad worden behandeld. In de memorie van toe- lichting delen B. en W. mede, dat i.v.m. met 50-jarig regeringsjubi- leum van H.M. de Koningin de post volksfeesten verhoogd is tot f 750. B. en W. stellen de raad voor, om aan de muziekverenigingen in de gemeente een subsidie te geven van f 75.per jaar (4 muziekverenigin- f 3W», aan de zangverenieinsen gen f 25, Woensdag 14 April bestaat het programma uit „Hans Worst". Deze toneelavond wordt een evenement in de geschiedenis van de K.A.J, in Alkmaar. Een stuk propaganda voor 8lle Ka.iotters buiten Alkmaar. Een eenotvolle avond voor elke toneel- liefhebber. Komt. ziet en geniet van wat de K A.J in Alkmaar biedt: het beste op toneelgebied! „Hans Worst"! SPELENDERWIJS Zaterdagmiddag speelden een aan- tal kinderen op een vrachtauto. Een knaapje viel er van af en kwam zo ongelukkig te vallen, dat hij aan zijn oog verwond werd. Hij werd naar het Centraal Ziekenhuis over- gebracht, waar de wond werd ge- kramd. DISTRICT8- KEGELWEDSTRIJDEN De keuzecommissie van de A.K B. heeft gisterenavond het tiental sa- mengesteld, dat Zondag a.s. de Alk maarse kleuren zal verdedigen in de dlstricts-kegelwedstrijden te Bussum. Het tiental bestaat uit de heren: C. Klerk, W. v. d. Bosch. G. Ou- des, M. de Haas. H. van Galen, C. H. de Lange, G. J. Genefaas, J. de Bakker. J. Eikholt, A. Kollmann. Als reserves zijn aangewezen de heren: B. Willers, Joh. Diepen en B. Masee. Zondag werd te Egmond aan de Hoef op feestelijke wyze het feit herdacht, dat vijf en twintig jaar geleden de parochie tot stand kwam. Het feest bad in hoofd- zaak een kerkeljjk karakter en is op waardige wijze gevierd, onder grote belangstelling van de paro chianen. Het hoogtepunt van de feestvie- rmg was de Plechtige H. Mis van dankbaarheid, opgedragen door de parochieherder, pastoor A. G. de Boer, met assistentie van de oud- provinciaal der paters Montfortanen. pater Hupperts, als presbyter-assis- tens en de oud-pastoors der paro- chie, R. M. A. Nieveen van Dijkum en P. J. M. v. d. Burg, resp. als diaken en subdiaken. De geestelijkheid trad de kerk binnen onder het zingen van een feestlied, dat al direct in de over- voile kerk, weelderig met bloemen gesierd, een feestelijke sfeer bracht. Onder de vele genodigden waren o.a. de Hoogeerw. Heer Deken van Alkmaar, de geestelijkheid der buurtparochies, de priesterzonen der parochie, kapelaan Franse en pater Mooy, alsmede de burgemeester met echtgenote. Pater Paschalis Apeldoorn hield de feestpredikatie en wees op de grote waarde, die een goed parochie- leven voor de gelovigen heeft. Het zengkoor zong op verdienstelijke wyze een nieuwe meerstemmige mis. terwijl onder leiding van de ijverige dirigent, de heer J. Hopman, de zangers ook nog een feestcantate bij het eind der plechtigheden lie- ten horen. 's Middags werd het lof door de pastoor der parochie gecelebreerd met assistentie van de Zeereerw. heren Franse en Mooy. Ook nu werd door pater Paschalis de feestpredi katie gehouden, die voor deze ge legenheid de H. Eucharistie tot on derwerp van zyn preek had ge maakt. Onder de processie, die daar na door de kerk trok, werd er door koor en volk gezongen en vertegen- woordigers van alle groeperingen trokken in deze feestgang mede. De parochie-revue Na het lof vond de opvoering plaats van de parochie-revue, sa- mengesteld door de heer A. J. v. d. Knaap. De opvoering geschiedde door de R.K. Toneelvereniging „In- ter Nos", in samenwerking met het R.K. Dameszangkoor. Goede zangnummers en aardige toneelschetsjes en declamatie wis- selden elkaar in Vlot tempo af. Geschiedenis in beeld De revue gaf een beeld van het ontstaan der kerk. de moeilijkheden welke overwonnen moesten worden voor en tijdens de bouw. Het ern- stige werd steeds op de voet afge- wisseld met humor, door enkele be kende parochietypen te laten op treden, hetgeen veel bijval oogstte. Dit nog te meer toen de parochie- herders aan de beurt kwamen en historische. aardige wederwaardig- heden uit hun verleden werden op- gehaald. Het was een mooie revue, die insloeg om haar prettige inhoud en goede uitvoering. Hoewel de viering in hoofdzaak kerkelijk werd gehouden. waren er buiten de kerk uiterlijkheden, die kleur aan het feest gavqn: de vlag- gen, die de huizen sierden. de draai- molen van Broek, waar de kleine en grote jeugd haar feeststemming in blijheid kon uitvieren, de schijn- werpers, die bij avond kerkgebouw en pastorie in een lichtend middel- punt plaatsten. De programmabezorging huis aan huis, waarbij ingesloten een mooie foto van het kerkgebouw en een afbeelding van de patrones der pa rochie, de H. Margaretha Maria Alacoque, verdient eveneens ver- melding. Het feest was in alles keurig ver zorgd en is evenzo verlopen. Geen wonder dat de jubilerende herder aan het slot van de avond welge- meend en met grote voldoening dank kon brengen voor het in alle opzichten welslagen van het zilve- ren parochiefeest. zangverenigingen per jaar (6 zangverenigingen f 150), aan de schaak- en damver- enigingen f 25.per jaar (3 ver- emgmgen op dit gebied f 75.—) en aan de voetbal- en gymnastiekver- emgingen f 0.25 per lid (1200 leden a 25 cent per lid f 300). Tot nu toe werd alleen aan enkele verenigingen in de voormalige ge meente Noord-Scharwoude een sub sidie gegeven, nl. aan de muziek- vereniging Excelsior f 25.—, aan de zangverenigingen Crescendo f 15.— en aan de gymnastiekverenigingen Hercules. Hygiea en D.V.V. ieder f 15.De post subsidies wordt dus belangrijk uitgebreid, als dit voor- stel wordt aangenomen. De algemene reserve, welke wordt overgeboekt naar de dienst 1949 wordt verhoogd met f 50.000 en ge bracht op f 106.750. De begroting sluit, voor wat de gewone dienst betreft, in ontvang- sten en uitgaven met f 630.677.27. De post onvoorzien bedraagt f 13.345 5] De kapitaaldienst sluit in ont- vangsten en uitg. met f 527.533.93. De gemeente-eigendommen zijn yerzekerd tegen brandschade tot een totaal-bedrag van f 798.600, met een jaarlijkse premie van f 262.03 Alle verzekeringen zullen in de loop van .Yord<?p °ndergebracht bij de Noordhollandse Brandwaarborg Mii te Oudkarspel. Het totaal-bedrag van de lopende geldlemngen bedraagt f 211.999.58 De verschuldigde rente hiervoor bedraagt over 1948 f 7.057.64. Aan aflossingen zal over 1948 moeten worden betaald f 16.348.08. Getracht zal worden om met de geldgevers overeen te komen de rente te bren gen op 3 pet. Aan huur voor verpachte ge- meente-landerijen zal over 1948 worden ontvangen f 8945.23. Aan de memorie van toelichting is toegevoegd een rapport over de werkzaamheden van de sociale werkster oyer het tijdvak van 1 Jan. tot 1 Juli 1947. In de kosten van de sociale werkster draagt de gemeente blijkens volgno. 466 van de begro- f 1450 per jaar bij. Uit dit rapport blykt, dat op alle terreinen van het sociale leven hulp werd gevraagd en verleend door de so ciale werkster. In dit le halfjaar waren 101 gezinnen bezocht en ge- holpen, welke op de een of andere wyze in sociale moeilijkheden ver- keerden. De agenda vermeldt o.m. de vol gende punten: Herziening van de jaarwedden van chauffeur-vuilnisophaler en van de gemeentewerkman. Voorstel tot toe- kenning van een vergoeding aan de chauffeur-vuilnisophaler voor het stallen van de vuilnisauto in eigen garage. Voorstel tot vaststelling van een verordening op grond waarvan aan hen, die in dienst der gemeente worden aangesteld en die deswege gedwongen zijn te verhuizen, een tegemoetkoming kan worden toege- kend op de voet van het rijksver- plaatsingskbstenbesluit. Voorstel tot vaststelling van een nieuwe veror dening tot het verlenen van een kin- dertoelage aan het gemeenteperso- neel. Voorstel inzake het wederom inhuren van de stortgronden langs het Noordhollands kanaal. Voorstel tot toekenning van een subsidie aan het algemeen weeshuis te Schager- brug en aan de kleuterschool te Burgerbrug. Voorstel tot toeken ning van een presentiegeld aan de leden van de commissie van advies inzake de woningtoewijzing. Be- noeming van een lid van de com missie van advies inzake woning toewijzing in de vacature, pntstaan door het bedanken van de heer Paarlberg. B. eh W. bevelen de heer P. C. Muntjewerf ter benoe- ming aan. Benoeming van een hoofd der school te Oudesluis. De alphabe- tische voordracht luidt: J. C. Heij- stek, onderwijzer te Zaandam. B. Ouwerling. onderwijzer te Den Hel der, W. de Vos, onderwijzer te Oudesluis. ..GEZELLIG SAMENZIJN" ZUID-SCHARWOUDE De kolf- societeit ..Gezellig Samenzyn" hield Donderdagavond haar jaarvergade- ring in de Burg. De voorzitter, de heer L. Schrijver, opende met een welkom en feliciteerde de nieuwe baanhouder, de heer N. Rijpsen en lijkUW' ^Un PaS ®es*°*en huwe- Het jaarverslag van de secretaris, de heer G. Mettes, gaf een over zicht van de verschillende gehouden wedstrijden en de individuele pres- taties van de leden. |Uit het jaarverslag van de pen ningmeester, de heer P. Bergen Az., bleek, dat de vereniging dit jaar een nadelig saldo had van f 259.98. Dit grote nadelige saldo is ontstaan door het gehouden feest bij gele genheid van het 20-jarig bestaan. riet bezit van de vereniging per 1 April 1948 bedroeg nog f 751.63. Bij de gehouden bestuursverkie- zing werd de heer P. Bergen Az. herko^n. De Weken en bescheiden van de TUINBOUWVERENIGING „ONS BELANG" CASTRICUM Voor Tie jaarver- gadering, welke gehouden werd in Hotel Borst te Bakkum, waren na- genoeg alle tuinders en zij die rechtstreeks iets met het tuinders- bedrijf gemeen hebben, alsmede het voltallig veilingbestuur ter verga dering aanwezig. De voorzitter, de heer Brandjes, heette alle aanwezigen welkom en sprak zijn grote voldoening uit over de geweldige opkomst. Uit het financieel verslag van de heer Schut bleek, dat het financieel behper in zeer goede handen zit. Bij monde van de voorzitter werd de heer Schut dank gebracht voor zijn keurig en zeer uitgebreid ver slag, waarna de heer Wulp namens de raad van commissarissen de me- dedeling deed, dat de kas in de beste orde was bevonden en hij de vergadering verzocht zijn goedkeu- ring hieraan te willen hechten. Als spreker was uitgenodigd de heer Dingerdis, met als onderwerp „Warmtetechniek in de tuinbouw". Het bleek al spoedig, dat deze spre ker zijn gekozen onderwerp zeer goed onder de knie had. In hoofd zaak werd door hem behandeld het forceren van witlof en rabarber, waarbij de vergadering ook kennis kreeg van zijn vinding betreffende het gebruik van lichtgas als warmte- bron, waarmede hij, aan de hand van de verkregen resultaten, deze warmtetechniek nader uiteenzette. Een ernstig beroep deed hij op de jonge tuinders, om meer belang stelling te tonen voor nieuwigheden hun vak betreffende .en door studie mede te werken aan de wederop- bouw van ons geteiterde land, waar in de tuinbouw zo'n belangrijke plaats inneemt. Spreker hoopte. dat zijn vinding het hare mocht bijdra- gen tot het op nog hoger peil bren gen van de tuinbouw. De voorzitter, de heer Brandjes, dankte de heer Dingerdis en deelde mede, dat de kwaliteit van het op gas gekweekte product zeer goed was. De vergadering toonde zijn bij val door een hartelijk applaus op deze mededeling. Na het bespreken van verschil lende onderwerpen, welke van huis- houdelljke aard waren, besloot de voorzitter de zeer druk bezochte en geammeerde vergadering. tij. de heer dr. A. H. L. Albering.' Mede in het bijzonder met het oog op dit punt van de agenda is de opkomst van de afgevaardigden, van alle afgevaardigden van het grbotste gewicht. De Propagandadienst van de Partij is paraat. laten de afde- lmgen het ook zijn! Met het troepentransportschip ..Sloterdyk vermoedelijke aan- komst te Rotterdam op 21 April a.s. zullen de volgende militairen uit het gewest repatrieren: Kon. Landmacht: J. van Bredero de, Den Helder; S. L. de Bruin, Purmerend; J G. Gons, Hoogwoud* G. Jansen. Den Helder; A. Hop- man, Egmond a. d. Hoef; J K John Visser, Hoorn; D. Klinkhai mer. De Rijp; P Raven, Alkmaar; G. Schaap, Beemster; F. L van Setten. Wleringerwerf; H. Spijker- man. Den Helder; J. P. Stroet, Me- demblik; G. Tesselaar, Warmenhui- zen: J G Vriendtjes, Burgerbrug. Kon. Marine: G. van Anrooij, Purmerend; D. Dekker. Den Hel der; W. P. Marquenie. Den Helder; C. E Mons, Hoorn: L Okel, Den Helder: C. Otten, Den Helder; G. Pape, Den Helder; H. C. Roelofs, Den Helder; F. W. Smit, Den Hel der; H Webeling. Den Helder; B. Schouten, Den Helder. Korps Mariniers: J. Kramer, Dirkshorn. gem. Harenkarspel; E. Lover. Alkmaar; W Beek. Alk maar; Fr. W. Prins. Den Helder; W. J. de Ruiter, Heerhugowaard; A. M. Thorbecke. Den Helder; J. Ver- hage, Den Helder; A Weltevrede, Alkmaar; L. Wetsteijn. Alkmaar; P. Wit. Alkmaar; C. Zandbergen, Limmen. i 's GRAVENHAGE, 12/4. „Ik was bang mishandeld te worden en daarom heb ik verklaard, dat ik wroeging had, mij voor zeventien moorden aansprakelijk stelde en liever vandaag dan morgen de kogel zou krijgen" aldus de 50-jarige ex- politieman Maarten Kuiper uit Am sterdam. Deze man werd wegens arrestaties van Joodse.en commu- nistische landgenoten voor de Duit- sers, waarbij minstens tien personen het leven lieten, deelname aan Sil- bertanne-moorden en het neerschie- ten van illegale werkers o. w. Han- nie Schaft, Engelsma en Bakker door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam ter dood veroordeeld. Ook in Alkmaar heeft hij zijn sa- disme uitgeleefd by mishandelingen van Jan Hoberg. In beroep van cassatie wekte zijn mededeling over dreigende mishan- deling weinig opzien. Kuiper ver- klaarde dat hij nog altijd veel spijt van zijn wandaden heeft, doch trachtte zich met een beroep op dwang te disculperen. Hij beweerde steeds geprobeerd te hebben in zijn oude functie van straatagent terug te komen, doch onder dwang. o.m. van Lages, de S.D.-chef te Amster dam, die in geval van onderduiken met de dood voor K., dlens vrouw ar\ diens kinderen gedreigd zou hebben, legde hij het hoofd in de schoot en ging met zijn afschuw- wekkend werk door. Zijn laatste slachtoffer viel in April 1945 te Bloemendaal. „Gezien dit weerzinwekkend sa- menstel van misdaden en de aange- voerde cassatie-middelen acht ik geen termen aanwezig om het von nis tegen K. te verzachten", zo zeide de Procureur-Fiscaal. Deze conclu- deerde tot verwerping van het be- roep. De Bijzondere Raad van Cassatie doet op 3 Mei uitspraak.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2