VOLENDAMMERS NAMEN SABANG op het eiland Poelau Weh IN De Haarlemse Kathedraal vijftig jaor De Nationale Feestrok SCHIJNOORLOG OP DE VELUWE Keert prins Boudewijn naar Belgie terug? DE NIEUWSTE AV0NTUREN VAN JAN KLAASSEN 0 ■I| II De Madonna della Rivelatione RADIO Zwitserse kolonel bij artillerie-manoeuvres Geruchten rond de Amerika-reis van de prins-regent PAC. 4 N1EUW NOORDHOLLANDS PAGBLAD - Dinsdag 13 April 1948 If 1 I Logboek van een Troepenschip Grootse viering van het gouden feest De verschijningen van Tre Fontane Wonderbare genezingen Twee ton geeist van de Staat Wegsns onjuiste gevangenneming PROGRAMMA (Van een onzer verslaggevers) i i i i i i •I 3 I 1 1 S Aan boord s.s. „Volendam", 25 Maart ABANG, de springplank naar de Indische ArchipeL op het paradiiseliike eilwnH Pnolmi \x/Ak r>i__j paradijselijke eiland Poelau Weh gelegen, is Donderdqgoch- tend op vreedzame wijze door de ..Volendammere" veroverd. Of, om heel eerlijk te zijn, de „Volendammers" ziin door Sabang veroverd. Het voet aan wal zetten en de kennismaking met dlt schone tropische eiland het eerste, dot wij in de Archipel aan- deden was voor alien een openbaring. Ze hadden er redeloos hun hart aan verloren, deze jongens uit Limburg, Oost-Brabant, Utrecht, Friesland en Holland en van waar zij verder komen mogen. Woensdagmiddag laat e^ste eilanden van de Smarag- Archipel in het zicht |comen, maar Wanneer de ee den A! stralen zij niet in het schitt'erende gouden zonlicht van de tropenzon. Een grauw wolkendek, dat cms aan de Hollandse wolkenluchten herin- nert, bedekt de hemel. die iVy strak en biauw hadden verwacht en gaat mateloos hoog uit boven de berg- achtige eilanden aan de horizon. Blauwige regensluiers omhullen de dichtbegroeide heuvelruggen, die uit het water oprijzen. Het element, waaraan Indie zijn mateloze, over- weldigende plantenrijkdom dankt, die weelde van fel vegeterend, el kaar verdringend groen, begroet ons bij onze aankomst in deze eilandenwereld. Het regent pijpestelen, wanneer w aan de steiger liggen in de klei- ne beschutte baai eens een vul- kaankrater die de mooie natuur- lijke haven van Sabang vormt. t is zes uur geweest, de zon is onder en met de grote snelheid, waarover wij in de tropen leren ons niet meer te verbazen, is de schemering in het avondlijke duister opgelost. Keer op keer wordt de vaste wal door een felblauw weerlicht helder verlicht. Nadat eerst Woensdagav. de verkenningstroepen waren uitge- trokken corveeers, die's ochtends dienst hadden, de leden van het on- volprezen cabaret (ter beloning) en andere had Donderdagochtend van half zeven af de ontscheping plaats, Het waren schone verhalen, waar- mee de verkenningstroepen des avonds terugkwamen. Wij hebben ze uit de eerste hand, want de schrijf- krachten hadden zich als ijverige kronikeurs bij de verkenningstroe pen gevoegd. Ik wou, dat ik U to- nen kon, lezer, het wonder van die eerste tropennacht onder ruisende klapperbomen en teergebladerde tamarinden bij het scherpe nooit verstommende geluid der duizenden krekels. He vredige rust in de kleine kam- pong, waar een enkel winkeltje nog zwak verlicht wordt dqor een ro- kerig oliepitje. En ter zijde: Een straat met kleine, schilderachtige Chinese winkeltjes, waar de bewo- ners, in een rust, die bijna niet van deze wereld is, hun klanten zitten af te wachten. Maar ondertussen: weest er van overtuigd, dat t6ch de lichtjes ontstoken werden, juist om die klanten, die verwacht wer den. En dat deze meditatieve oos- terling alle energie en alle sluw- heid die in hem sluimert gemobili- seerd heeft om mijn collega 't dub- bele van de prijs af te zetten'Doch wie zal er bij zoveel soepele gra- tie, zoveel overweldigende vrien- delijkheid en bij zo'n stralende brede witte tandenlach om rouwen, dat zijn portemonnaie het gelag moet betalen voor dit gelach? Het wil wat zeggen, vier en twin- tighonderd man in twee uur tjjds lang een smalle scheepstrap, die de indruk maakt of hij halverwege zich gaat bedenken om ons ten he mel te voeren, te ontschepen. Maar het geschiedt en dan stromen ze uit over het eiland. Overal waar wij komen met onze jeep, treffen wij groepen jongens aan, getooid met veelkleurige bloemen, beladen met kammen pisangs de prachtige goudgele pisang radja of de kleine, fel groene, maar heerlijk smakende pisang Ambon, met geweldige, oran- je en groene papaja's, annanassen en klappers. Over de stijgende en dalende slingerpaden, midden tussen het zo weelderige groen van klapperaan- plantingen, bananentuinen, tamarin den, papaja-bomen en pinangpal- men zwerven zij langs kleine kam- pongs met stille, bruine mensen, zien de zee glinsteren tussen het groen en ontdekken het verloren paradijs aan de oevers van het de hemel weerspiegelende bergmeer. Maar ook in de kleine winkel- straat zwerven zij rond. Het is er druk en bedrijvig. Dit is een nieu- we wereld, dit is het wondere, kri- oelende Oosten, met zijn stille, mys- terieuze mensen, met zijn rijkdom aan kinderen, lichte, Chinese kin- deren met scheve amandelogen en bruine inlandse met donkere ga- zellenogen. Zij kan helaas slechts ehkele uren duren, deze kennisma king met Indie, Helaas? Of zouden we moeten zeggen: gelukkig? Want het is be- angstigend te zien, welke machtige hoeveelheden Indische vruchten 'n goed soldaat, die zijn eerste stap- pen op Indische bodem zet, aan- durft. Het is een geluk, dat de „Vo- lendam" veertig doktoren aan boord heeft, zeggen He jongens, dat kan veel onheil voorkomen. De uit dc bezettingstijd bekende ceis*rale fignur en chef van de noordelijke spionnagedienst, dhr. C. Stolwijk bijgenaamd Oom Cor te Bedum, die in 1946 7 weken in de Groninger strafge- vangenis werd opgesioten, doch nadien onvoorwaardetijk buiten vervolging is gesteld, heeft by de Groninger arrondissementsrecht- bank een proces tegen de staat aanhangig gemaakt, waarbij hij een schadevergoeding van f 200000 eist. De heer Stolwijk heeft zich tot de minister van justitie gewend in een telegram, waarin hij o.m. zegt, de minister tot driemaal toe persoonlijk te hebben bezocht met het verzoek een tooderzoek te laten instellen naar de oorzaak van zijn gevangen- npming. Ook de minister-president, dr. L. J. M. Beel, heeft, aldus de heer Stolwijk, de minister van jus titie tweemaal verzocht een onder - zoek te gelasten, aan welk verzoek tot heden geen gevolg is gegeven. Als redenen voor deze eis tot schadevergoeding noemt de heer Stolwijk in zijn telegram: le. dat hij in 194(^ zonder behoorlijk onder- zoek en zonder verhoor in de eel werd geworpen;2e dat zulks voor hem en zijn gezin een vernietigende invloed heeft gehad en 3e. dat hij hierdoor grote schulden heeft ge maakt. De heer Ztolwijk werd op 16 September 1946 onvoorwaardelijk buiten vervolging gesteld. 12 APRIL 1947 was een byzon- dere dag in het leven van de Ro- meinse tramconducteur Bruno Cornacchiola. Hocwel katholiek opgevoed, had hy zijn geloof prys gegeven en zich aangesloten bij een fanatieke sekte, waar hij -spoedig een voor- aanstaande plaats innam; hij hield redevoeringen en schreef artikelen waarin hij felle aanvallen deed op Kerk en Paus en waarin hy voor- al ook de spot dreef met de ver- ering van de H. Maagd Maria. Op genoemde datum bevond hy zich even buiten Rome in een eucalyptusbos, welke plaats Tre Fontane genoemd werd, waar hy de laatste hand wilde leggen aan zyn redevoering, die hy de vol- gende dag in een grote byeen- komst zon houden. WOENSDAG 14 APRIL HILVERS.UM II 7.15 Rbveille; 8.15 Gewijde muziek; 8.30 Tschaikowsky-prdgramma; 9.00 Ziekenbezoek; 9.35 Russische com- positie's; 10.00 Piano-recital; 11.15 Herhaling „Een dorpsdokter"; 12.00 Orgelsoli; 13.15 Cyclus van Rameau; 14.30 Elisabeth Schumann; 15.00 Je- concert; 16.15 Voor de jongens en nieisjes; 17.45 Onder de tropen zon; 18.30 Londens Phil.-Orkest; 19.15 Het nieuws uit Indie; 19.45 En- gglse les voor gevorderden; 20.15 Concertgebouw-orkest; 22.15 Neder- lands Kamerkoor; 23.15 Hollands Sextet; 23.35 Gramofoonplaten. HILVERSUM 1 7.30 Gram.platen; 8.50 Voor de huis- vrouw; 10.00 Morgenwijding; 10 20 Onze keuken; 10.30 Als de stofzui- ger zwijgt; 11.00 Populair non-stop- programma; 12.33 Voor het platte- land; 13.20 Vaudeville-orkest; 14.00 G'esproken portretten; 15.00 Hoor- spel voor de jeugd; 15.45 Voor de zieken; 16.45 Het stond in de krant; 17.15 Musette-klanken; 18.20 Tony Schifferstein. piano; 18.30 Pnjgram- ma Ned. Strijdkrachten; 19.15 Gra mofoonplaten; 20.15 Opera-program- ma; 21.15 Englandspiel,-* hoorspel; 22.15 The Ramblers; 22.45 In de tuin der poezie: 23.30 Gramofoon- i platen. Toen hij daar enige uren mee bezig was, miste hy zjjn drie kin deren, die hij naar het bos had mee- genomen. Hij ging op zoek naar hen en vond zijn zoontje Gianfranco in een grot op de knieen liggen, de handen gevouwen en met een stra- lend gezicht, terwijl hij steeds maar herhaalde: I^lla Signora Bruno riep zijn zoon, doch deze scheen niets te horen. Op dat ogen- blik kwamen zijn beide andere kin deren aanlopen en op de vraag van de vader, wat hun broertje daar in de grot •uitvoerde, keken, zij naar binnen en wierpen zich ook op de knieen en terwijl ook hun gezichten begonnen te stralen, riepen zij even- eens: O, bella Signora Bruno wilde aan 'dit spel een einde maken, ging de grot binnen, doch plotseling was het hem, alsof hij werd opgeheven. Een verblin- dend licht straalde in de donkere grot en hij kreeg het gevoel, alsof twee,zachte handen een sluier voor zijn ogen wegnamen. En ook Brtmo zag de verschijning: een jonge Vrouw in een wit kleed; ae op de borst gevouwen handen hielden den boek omklemd. Een lange, groene mantel lag om de ge- stalte. En terwijl zij glimlachte te gen Bruno, zei de Bella Signora: I „Ik ben degene, die in de Godde- 1 lijke Drieeenheid leeft. Ik ben de Madonna della Rivelatione (der Openbaring). Gij vervolgt mij maar dat is nu uit; treedt weer binnen in de schaapssta!; in de hemelse hof op aarde. De negen Vrijdagen, die gij eens ter ere van het H. Hart hebt onderhouden, hebben u tiered..." Na anderhalf uur met Bruno te hebben gesproken, verdween de Bella Signora, een zoete geur in de grot achterlatend. Bruno heeft aan niemand verteld wat de signora hem had opgedragen Wonderbare genezingen. ,.IK ZAL WONDEREN DOEN met het zand.uit deze grot", zou de Bella Signora tot Bruno gezegd heb ben. Een maand na de verschijning meldden de kranten van Rome, dat er zich wonderlijke gebeurtenissen voordeden in het eucalyptusbos van Tre Fontane; zieken keerden gene- zen teryg en ook in de ziekenhui- zen, waarheen verpleegsters 'n wei- nig zand uit de grot hadden mee- gebracht, hadden onverklaarbare genezingen plaats. .p.®, Keri. zweeg echter en nam als altyd een*voorzichtige houding aan; een onderzoek werd echter gelast en men leeft in de verwachting, dat een uitspraak niet lang op zich zal laterl wachten. Zondag 5 October werd yet beeld van de Madonna della Rivelatione in triomphen door Rome gedragen naar de grot, waar net thans staat, op de plaats, waar de Bella Signora vorig jaar op 12 April verscheen. Intussen worden steeds meerdere wonderbare genezihgen vermeld. Een ervan kwam ons dezer dagen ter ore. Het betreft de genezing van 'n Overste van een vrouwelijke kloos- terorde in ons land, wier naam wij echter moeten verzwijgen, om in de geest te handelen van deze kloos- terzuster, die haar genezing ook dankt aan de Bella Signora van Trefontana. Zij leed al 22 jaar aan een ern- stige ingewandsziekte, waardoor zij al die jaren geen vast voedsel kon gebruiken. In September van het vorig jaar werd haar toestand cri- tiek en moest zij geopereerd wor den. Na de operatie verergerde haar toestand; zij leefde slechts op injec- ties en elke beweging veroorzaakte haar hevige pijn. De geneesheer had haar opgegeven en Mgr Lemmens bezocht de zieke Overste van de kloosterorde, die in zijn Bisdom is gevestigd. Op 21 December, de dag van de Gulden Mis, werd haar medegedeeld dat door de Paters van het Godde- lijk Woord een kistje met zand uit de grot van Tre Fontane in het klooster gebracht was, met het ver zoek aan de zusters, om dit zand in kleine zakjes te naaien. Toen de bijna stervende Moeder-Overste dit hoorde, vroeg zij een weinig van dit zand en na dit gekregen te hebben vroeg zij de Madonna della Rivela tione om verzachting van de pijnen. Daags daarna voelde zij drie hevige rillingen door haar lichaam en een licht rond haar hoofd, dat een ge voel veroorzaakte, alsof de zon er op scheen. Zij kon zich weer bewe- gen en stond op van haar ziekbed. Zij vertelde echter niets aan haar dokter en lag weer op bed, toen deze haar de vslgende dag bezocht; deze beme.rkte terstond een onverwachte wijziging in de gezondheidstoestand van de kloosterzuster en zei: ,.U bent niet herstellende, u bent volkomen genezen." Sindsdien eet en werkt de ten dode opgeschreven Moeder Overste weer als een gezond mens: haar ge- wicht, dat voor de genezing 88 pond was, iiLgestegen tot 130 pond er, geen spoor van de ziekte, waar zij 22 jaar aan leed, is achtergebleven. Dit is het verhaal van een -won derbare genezing van iemand uit onze nabije omgeving. zoals wij dat vernamen van famijieleden. Wij hadden ons tot de betrokken kloos terzuster gewend. om een eigen be- schrijving van dit wonderlijk ge- beuren. doch zoals het een beschei- den religieuse past, wilde zij deze gunst. die haar in de verborgenheid van het klooster werd gegeven. ook in deze verborgenheid bewaren en met verder bekend maken dan in de kring van haar kloosterzusters en familieleden. Het is daarom. dat wij de naam van deze begenadigde kloosterlinge en het klooster. waar\\in zij de Overste is. hebben verzwegen. Niet- temin meenden wij. door dit won derbare feit wereldkundig te ma ken. de Madonna della Rivelatione te eren. die op 12 April van het vorig jaar de Romeinse tramconduc teur op zo wonderbare Wijze terug- voerde in de hemelse hof op aarde,' de ware schaapsstal. de Kerk. die hij voordien zo hevig bestreed. Fr. O. SINDS ENKELE JAREN hoort by de nationale feestdag de natio nale feestrok. Hoewel velen dit woord niet onbekend zal zijn, is toch de dracht nog geen gemeen- goed geworden. Want op millioenen (is een aantal van 2000 geregistreerde feestrokken niet overweldigend te noemen. Nu nog slechts enkele maanden ons in dit jaar van eeri wel bijzonder feestelijke gebeurte- nis, in ons vorstenhuis, n.l. het rege- ringsjubileum, scheiden, zijn de ini- tiatiefneemster, mevrouw Boisse- vain van Lennep, en haar mede- werlfcters drukker dan ooit in actie om de voile aandacht voor deze on- getwijfeld originele vrouwelijke creatie te vragen. Te velen zijn nog de mening toegedaan, dat de bedoe- ling van dit nationale kledingstuk niet verder reikt dan een fleurige dracht in hfet feestgewoel, dat de te^ verwerken bonte verzameling van lapjes enkel op de kleurenvariatie getoetst zou dienen te worden. Ze- ker, zo is ook een aardig effect te bereiken, maar de werkelijke be- doeling van de rok wortelt dieper. Op nationale feestdagen wil hij de uitgesproken dracht van de Neder- landse vrouw worden. Van iedere vrouw, overal, in gezin, en op straat. Niet enkel een feestelijk maska- radepakje dus. De eigenlijke bedoe- ling mag blijken *uit de hooggd- stemde wijze waarop de initiatief- neemster de nationale feestrok ver- vaardigd wil zien. De leuze „Op e£n grond", is reeds een aanduiding in de goede richting. Zoals wij alien op een en dezelfde grond wonen, zo zal ook de rok ,.geb-uwd" worden op een stuk: een oud laken of afge- dankt gnrdijn kan dienst doen. En wel komt daarop het bont patroon van vele lapjes, mgar o'an met zorg en liefde gekozen. Een stukje uit de zeilpet van. vader, de merklap van grootmoeder, een hoekje uit het versleten tafelkleed van vroeger thills. Zo wordt de nationale feest-, rok dus een samenstel van kerinne- ringen uit het eigen leven van de draagster, aangevuld met leven dat voor haar was en na haar komen gaat, als de rok van moeder op dochter is overgegaan. Hoe maken wij ons een feestrok? Wij hoorden het voorbeeld van een gezin: alien rond de tafel, waarop de reeds vervaardigde ondergrond de plaats van het tafelkleed heeft ingenomen. En moeder vertelt van de stukjes goed, die opgenaaid wor den. „Dit is uit mijn bruidsjapon. dat zakdoekje droeg vader toen we Ans, elkaar leerden kennen...ja dat is nog van jouw communieiurk je en dit van de oranjestrikken die we met de bevrijding droegen Als het werk zo gedaan is, dan begrijpt men dat het tevens zin heeft een rits- of knopensluiting aan de rok te zetten, Waardoor het mo- gelijk wordt hem als een kleed van herinnering tot de dag van de offi- ciele dracht aan de wand te hangen. Het is sprekender dan welke fami- liefoto ook. Laten de jongeren op school er hun handwerklessen mee opfleuren. Iedere vrqpw en ieder meisje haar eigen nationale feestrok. In het eigene een verscheidenheid, die gebonden is door de nationale een- heid. Het symbool hiervan vinden we terug in de rand van grote pun- ten, die ieder een hoogtepunt in ofis volksleven betekenen. Deze punten, die jedere keer met (Je datum van de feestdag volgebor- duurd worden, zijn evenals de on dergrond vereist om de rok te laten registreren ,en afstempelen. Naar smaak en persoonlijkheid zal ieder van haar kleed maken wat er van te rnakim valt. Hoe denkt U over de volgende spreuk die aan de voorkant van een der geregistreerde rokken de aan dacht trok: B is boerin en S steedse dame, eenzelfde geesten we werken samen. IIET BISDO^I HAARLEM be- reldt zich voor om op grootse wijze het gouden bestaansfeest van zijn St Bavo-kathedraal in Haarlem te vieren. De eerste steen voor dit grootse bouwwerk, een schepping van de bekende bouwmeester ir Jos. Cuypers, zoon van dfe grote dr P. Cuypers, werd in 1895 gelegd door mgr C- Bottemanne, doch het zou nog tot 1898 duren eer de kerk werd ge- eonsacreerd. Vier bisschoppen waren in die 50 jaren herders van het diocees: mgr C. Bottemanne (t 1901), mgr A. J. Callier (t 1928), mgr J. D. J. Aenge- nent (t 1935) en mgr J. P. Huibers, terwijl ook vier plebanen de paro- chiele zorg droegen, n.l. de hoog- eerw, heren Th. Bosman, H. Rik- menspoel, L, Westerwoudt en F. Filbry. Mgr Afengenent voltooide de bouw der torens en portalen onder krach- tige medewerking van plebaan L. Westerwoudt. Geestelijk zullen de parochianen van de St Bavo worden voorbereid in 'n parochieweek van 18-24 April. Op Zondag 25 April worVf het geschenk der parochie. de grote ,.Salvator"klok gewijd. Op 30 April geeft het kathedrale koor m1»t me dewerking van krachten der Haar lemse Orkestvereniging in het grote concertgebouw van Haarlem een galaconcert. Die -avond houdt tevens prof, dr L. J. Rogier de feestrede. In de week van 2 tot 9 Mei wordt het gouden bestaan kerkelijk ge- vierd. waarbij de hoogste kerkelijke autoriteiten hun assistentie hebben toegezegd, zoals Z.Em. J. kardinaal De Jong, mgr. Paolo Giobbe. de apostolische nuntius, en verschei- den bisschoppen. Ook de burgerlij- ke autoriteiten zullen tijdens deze viering aanwezig zijn. Geschenken der diocesanen Evenals bij de bouw van de ka thedraal. werken ook thans pries- ters en leken en de organisaties geestdriftig mede, om deze hoofd- kerk van het Haarlemse bisdom" een waardig en kunstzinnig aaniien te geven. Zo zullen alle afdelingen van de aartsbroederschap der H. Familie een feestgave aanbieden tot besehil- dering. De geestKijkheid van het bisdom. die vroeger reeds de in- rlchting van de H. Sacramentskapel bekostigde, en bij het 40-jarig be staan de S Jeroensklok aanbood (door de Duitsers rflet drie andere klokken gestolen), zal thans de zorg op zich nemen voor de inrich- ting van de kapel van de H. Kar dinaal Carolus Borromaeus, patroon der geestelijken. Het aloude H. Kerstgilde verzorgt haar kerstkapel, de jeugd zorgt voor de S Aloysius- en Maria- kapel, de zangkoren der S Crego- riusver. voor het beeld van Paus Gregorius. de grondlegger der kerk- muziek, de S Vhicentiusvereniging, de onderwijzersvereniging, de Ne- derlandse Eucharistische Bond, de leden van de Stille OmgBng, plaat- sten reeds een prachtig gedenkraam de ziekenhuizen en Lidwinavereer- ders denken aan haar St Lidwina- kapel: de kerkhofcommissies van hgt bisdom met de begrafenisver- enigingen sparen en offeren voir de St Barbarakapel. En wel is te v£r- wachten dat op het vierenswaardig jubil£ de kathedraal in feestgewaad de eer zal verkondigen van de steeds edelmoedige L.T.B„ de vak- afdeling van tuinders en kwekers, die wel de roem van Holland's bloem- en bollen- en heesterland zullen tonen, ■yvanneer de voorjaars- zon* beslist zal hebben, welke ge- wassen het bruidskleed zullen sieren. De groot-werkgevers vorderen met de afwerking van hun H. Kruiskapel. de K.A.B. nam reeds voorheen de zorg op zich voor de St Willibrorduskapel, de R.K. Mid- denstand voltooide de omgeving van het H. Hartaltaar. particulieren werken samen om de meesterlijke kruiswegstaties van Han Bijvoet te bekostigen, ramen in de St Jozef- kapel zijn in wording, voor een groots St Bavobeeld wordt iiverig gespaard en zo groeit een werk, dat vbor eeuwen - de goddelijke ere- dienst zal kunnen opluisteren, als geen gruwel der verwoesting over St Bavo komt, maar de heilige pa troon, zoals in de voorbije oorlogs- jaren ondanks telkens dreigend ge- vaar, zijn bescherming over Haar lem's heiligdom handhaaft, zoals hij dat reeds eeuwen deed in het broe- derlijk bevriende Gent, waar de Oude Baaf steeds spreekt van wat het verleden en heden samenbindt: eerbied en liefde voor Gods huis. Verdere bijzonderheden De parochie van de kathedraal telt thans 10.000 katholleken, die in de ruime kathedraal kunnen genie- H. Liturgie en hun gees- telyk leven verzorgd weten door de plebaan en vijf kapelaans. van wie dr Louis Kat speciaal de kerkelijke zang verzorgt met zijn keurig man- nenkoor en goed gedisciplineerd en vakkundig gevormd jongenskoor, wat een stuk katholieke actie apart genoertid mag worden. In de Mei- maand zullen drie uitgaven ver- schijnen: De kathedraal St Bavo beschrijving en uitleg met ilhistra- ties door Joh. Beyk Verder een korte beschrijving der geschiedenis •in de afgelopen 50 jaren.. tenslotte een gids voor de kathedraalbezoe- kers. die zeker deze zomer bij hon- derden het interessante bouwwerk zullen komen bewonderen. (Van onze Brusselse correspondent) Ke KONINGSKWESTIE is allang geen zaak meer van openlijke strijd. Ze verkeert ook niet meer in de periode van de ,,docu- mentenoorlog welke de gemoederen zo lang in beroering heeft gehouden. Blijkbaar beleven we thans het stadium van de ge- ruchten. Allerlei nieuwtjes over Leopold, Karel en Boudewijn doen de ronde en aangezien de betrouwbaarheid daarvan voor niemand vaststaat, is het aantal veronderstellingen en commen- taren minstens even groot. Daarmee is de ..grote affaire' de Belgen weer het gesprek van de dag. voor Toen Leopold rondreisde in West Indie, had men genoeg aan de ge- wone berichten over het doen en laten van de koninklijke familie. En hiet zonder ingenomenheid werd kennis genomen van het feit, dat de wereld bij deze gelegenheid de byzondere schoonheid van Leopolds jonge gemalin heeft ontdekt. Nu de terugreis weer is begonnen stelt menigeen zich de bezonken vraag, of alleen ontspanning de aanleiding was voor dit uitstapje. Er is daar te meer aanleiding toe omdat 's konings broeder, prins-regent Ka rel, in Amerika is aangekomen voor een officieel bezoek aan pre sident Truman. In normale omstan- digheden zou er geen plaats zijn voo« bijgedachten. Immers, de prins -regent wordt o.m. vergezeld door minister-president Spaak en minis ter Paul de Groote, de minister van economische codrdinatie, en het ligt bijna voor de han3 dat zij met de Amerikaanse hoogste regerings- autoriteiten zullen spreken over vraagstukken. die met de proble- men van West-Europa in verband staan. 9 Zo heet het te Brussel, dat Spaak wil trachten van Washington 'n militaire garantie voor de Wes- telijke unie los te krijgen als de beste dienst. welke Amerika op het ogenblik aan de wereldvre- de kan bewyzen. Maar daarnaast is er aanleiding om toch ook aan de konings-kwes- tie te denken. Het is niet onopge- merkt gebleven, dat Prins Karel gedurende enige dagen „privd- aangelegenheden" zal behandelen. Hetgeen betekent, dat hij geduren de die tijd mensen kan zien en be- zoeken kan afleggen waarover ver der niet wordt gerept. Men beden- ke daarbij, dat kroonprins Boude wijn nog steeds in de buurt van Washington vertoeft om zijn kennis over de Nieuwe Wereld te verrij- ken. Voor studiedoeleinden dus. Maar een oncontroleerbaar gerucht wil, dat dit studiebezoek slechts 'n handige camouflage is voor het op- nemen van contact tussen kroon prins en prins-regent. En er wordt aan toegevoegd, dat beiden vrijwel zeker tesamen naar Brussel zullen terugkeren Ook Spaak heeft een paar dagen ..prive" gereserveerd. Merkwaar- dig genoeg vallen die dagen sa men met de tyd waarop prins Karel zijn „prive-aangelegenhe- den regelt. En nu vraagt men zich af, of misschien daarop door mi nister Struye werd gedoeld, toen hy in een interview te Lissabon verklaarde, dat Spaak aan een op- lossing van bet koningsvraagstuk werkt en dat hy reeds meer dan halverwege is gevorderd. Tot nu toe heeft geen4 enkele in- stantie het nodig geoordeeld de ve le geruchten, die in omloop zijn, te loge«straffen. Al naar gelang men de dingen meent te zien kan dit alles en ook niets betekenen. De „man in de straat" is er inmid- dels van overtuigd, dat prins Karel de kroonprins mee naar huis zal brengen. Als dit waar blijkt te zijn, zal er straks voor de aankomst van de prins-regent stellig heel wat meer belangstelling aan de, dag worden" gelegd dan wanneer hij al leen terug zou keren. II ET IS een zeldzaam naargeestige Aprilmorgen op deVeluwe. II Het regent niet er valt een plensbui zonder einde. Op de kronkelwegen hebben zich kleine moddermeertjes gevormd, aan weerszijden rijen zich de naaldbomen, triest en stomstil onder de waterlast. Boven de hobbelige heidevlakte slierten vuilgrijze wolkenflarderi in tomeloze vaart voort; die anders zo majestueuze heide, een dorado voor de vacantiegangers, thans een roest- bruine vlakte, somber tot en met onder de loodgrauwe hemel, heeft alle bekoring voor het ogenblik verloren. Neen, het Veluwe- panorama liet .zich op z'n slechts zien aan de Zwitserse kolonel Schaffroth, aan zijn vrouw en aan de enkele Zwitserse joumalis- ten, die als gast van de generagl Kruls een afdeling van de artillerieschool in het aloude legerkamp Oldebroek bezochten. Kolonel F. M. Schaffroth is lid van de Zwitserse generale staf. Doch in deze functie was hy hier niet aanwezig. Zijn bezoek droeg een louter particulier karakter. Vandaar dat elke gedachte over een aanslui- ting van Zwitserland bij het Wqs- telijke militaire blok, I >als hier en daar is geopperd, absurd is. Het vorige jaar heeft generaal Kruls een reis gemaakt naar Zwitserland, waar hij als militair vakman uiteraard grote belangstelling had voor alles wat het Zwitserse leger betrof. Over dit militaire apparaat moet men "niet zo min denken. Zwitserland heeft een perfect georganiseerd leger, uit- gerust met de meest moderne wa- pens en het beste artilleriegeschut. Soldaat-zijn betekent voor elke Zwitser een eer. En eenmaal sol daat, blijft hij dat ook in zijn ver dere leven. Zwaait hij af om in militaire term te spreken dan neemt hij wapens en kleding mede. Was hy ingedeeld bij het corps motorrijders, dan neemt hij ook de motor mee naar huis. Voor 50 pet. is de machine zijn eigendom. Hij mag er in het burgerleven op rijden, mits hij er zorg voor draagt, dat het vehikel bij de eerste de beste militaire oefening piekfijn in orde is. En Nederland? Kolonel Schaffroth, in de typische Zwitserse uniform, welke zo op het oog in vele opzichten aan de voor- oorlogse Nederlandse uniform doet denken, is evenals generaal Kruls een militair in hart en nieren. Hij kwam als gast van de Nederlandse legerchef en als twee liedea van hetzelfde vak bij elkaar zijn, dan Aldus arriveerde de Zwitserse kolonel op deze trieste Aprildag in Oldebroek, om een indruk op te doen van het kunnen van de dood- gewone Nederlandse soldaat. En die indruk zal lang niet slecht zijn. In allerijl had men een aantrekkelijk gevechtsprogramma in elkaar gezet met als hoofdnummer een stukje schijnoorlog tyssen gemotoriseerde artillerie en geparftserde vechtwa- gens. Deze openden het kijkspel met een nummertje terreinrijden. Venij- nig grommend vliegtuigmotoren van zo en zoveel pk namen de Python, Gnoe en Havik heuveltjes en heuvels, doken met een waar welbehagen in benauwend steile kuilen (en passant een boompje meesleurend), hobbelden en tolden over de heiknobbels, en sloten ten slotte in formatie bijeen, klaar voor het duel met de artillerie-bonk- stukken. Inderdaad kolossen, die stukken 9 cm op de stalen motor- affuit, ^evaarten van plus minus 30 ton, welk^ zich echter met een wonderlijk gemak door het mulle terrein ploegden. Een imposant ge zicht, die snel voorthobbelende sta len monsters, Tapir, Buffel, Eland en Bison. En de opmerking van een volbloed man van de artillerie kon- den wij ons toen best voorstellen: ..Ik tintel van opwinding, telkens als ik zoiets te zien krijg Vijand rukt op Natuurlijk werd er duchtig ge- schoten. En al mislukte wel eens een snelvuur, omdat de munitie Amerikaans spul uit de oorlog. dat wat ..belegen" is het wel eens vertikte en al belandde een schot wat gevaarlijk dTcht bij de waar- nemingswagen in het voorterrein, omdat in het vuur van het gevecht vergeten was de luchtbel bij een stuk te laten inspelen. toch was het een groots vuurwerk. Het slot- stuk was een brokje El Alamein in het klein. De vechtwagens rukten op, de artillerie week ijlings terug om een nieuwe stelling te betrek- ken. na eerst een potdichtr rook- scherm te hebben gelegd. „Gut" zeide de Zwitserse kolo± nel na afloop. Een enkel woord, Waar aan z'n gezicht was te, zien, dat hij dit spiegelgevecht knap werk vond. En dat was het ook. 2. Al houdt Jan Klaassen heel veel van ziin vrouw, hy krijgt af en toe wel eens berouw Dan voelt hy zich met erg op zijn gemak, onder ons gezegd, hij zit onder de plak Hij moet van Jvatrijn kopjes wassen en boodschappen doen, krygt meestal een snauw en zelden een zoen. Ook by hem had de liefde op het eerste gezicht, in latere jaren veel onheil gesticht. Had hij soms w'L t^„+V^enJw?s,sy,n ?cn bordje gebroken, dan ^as Kgtryn dadelyk m woede ontstoken; dan schold ze hem uit, dat lelijke spook en sloeg zij Jan Klaassen met een ijzeren pook. Hoe harder hy schreeuwde van schrik en van pijn, hoe langer hoe harder sloeg die boze Katrijn, totdat zij be- daard was en moe van het slaan, dan eindelijk .Ju Z1J n Klaassen weer gaan. Die vluchtte dan t huis uit en wandelde wat, door de winkelstra- ten van' de grote stad. Zo vergat hij Katrijn en vergat zijn verdriet; maar teruggaan naar huis, daaraan dacht hij niet. Maar als het Katrijntje dan werd te laat. dan ging zij hem zoeken en vond hem op straat; dan greep ze die arme Jan Klaassen vast; die moest mee naar huis en voor straf in de kast. Daar zat hij dan tot kwart voor tienen, in zijn eentje zo maar een beetje te grie- nen

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 4