Sf De Marine zorgt voor de verse aardappel r De wettelijke regeling der samenwerking van gemeenten Katholieke voetbalclubs in Noordholland DIPLOMA-UITREIKING U.K. La ndbouwwinter school te Hoorn en vriendelijke nota Zei U iets? Polder I and precies als hier J Leerdieven betrapt De kleine gemeenschappen en de grote stad r Cursussen voor de leiders Oproep NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Dinsdag 13 April 1948 Vier eindlessen en een plechtige slot-zitting ?m/A In het Leopold-stadion te Brussel werd de interland hockey-wed- strijd BelgieNederland gespeeld. De Hollandse ploeg wist hier een 42 overwinning te behalen. Het 2e Hollandse doelpunt. Keeper Verhaegen heeft mis getrapt. u - m |ti - Om het landskampioenschap. P.S.V.Haarlem 20. Doelman Stijger van P.S.V. heeft deze wedstrijd gewonnen. Ziehier een prachtige zweefduik, waarbij hij een zeker doelpunt voorkwam. V- AMBTSWONINGEN VOOR DE CONSULS-GENERAAL Shanghai f 293.000, Singapore f 209.550 OORLOGSBEGROTING 1947 WORDT GEWIJZIGD f 2Vi millioen extra voor postverkeer met troepen in Indie ISBRL'JN weet u woc» vfito Toec$ IN 9BRD)N L')K-rnet MO- rotNteeu Meet? wERopt Rayonverel-Ieve ran ties aan de Ver. Staten Van de Pol behoudt zijn. titel v/OORflf. ToBM Ef? SEN OE- 2ER Dfl&EN BEN BoTTlNO PtAflTS.VPf00 j lEDEE HAD DAflROp SEN ANDERS SOTflNG v£l?- VuAtWT POCH s/LOOb ZEf-F (VAAR Sf»UJN &N... D\NEEI?DE MET MAARJCHALK SOKOt-OpSVcy VAN DE fcovErJSTE PiANK No NOG BEN DlNER Massale bonnendiefstal Alles staat weer in bloei. De ntooiste tijd van het jaar is aange- broken. Nieuw leven ontwaakt. De „Bangert in de omgeving van Hoorn, die ieder jaar meer bewonderaars tot zich trekt, staat volop in bloei. Nieuwe politieke partijen op Curasao OUD-HELDERSE thans Amerikaans burgemeester i/Atv DE ^u5 En DE Af^ElPlVCAAOJ. fcN (aIElIICHT '5 DAN At-tES SERL-'J N VMEEft At* VAN OUDS PROEVEN MET HELICOPTERE FRIESE KANAALWERKEN VORDEREN SNEL NADAT in de ochtenduren een viertal eindlessen was gegeven door verschillende leraren van de school, vond in de na- middag een vergadering plaats van het schoolbestuur, de Com- missie van Toezicht en de leraren, terwijl tegen half drie in aan- wezigheid van verschillende autoriteiten en ouders der leerlingen de diploma's werden uitgereikt. Met deze plechtigheden werd de eerste cursus van geheel te Hoom opgeleide leerlingen be- sloten. hoof: J. P. Koopman, Hoogwoud; M. C. Kuijp, Den Burg; J. M. Lan- gedijk, Venhuizen; A. Ruijter en G. C. M. Ruijter, Oosterblokker; J. Ruijter, Westwoud. -C. Th. P. Tromp, Berkhout en C. Wessels, Hoogwoud. De Hoogeerw. Heer Deken van Hoorn, die na de diploma-uitreiking het woord verkreeg, memoreerde de moeiten en zorgen om de school in Hoorn tot stand te brengen. Doch de moeiten zijn niet tevergeefs ge- weest. De school heeft bewezen be- staansrecht te hebben, getuige de prachtige resultaten, die zij reeds heeft afgeworpen. Met de wens dat de school eerlang over een vast ge- bouw zal mogen beschikken, besloot de Hoogeerw. Heer Deken zijn toe- spraak. Burgemeester de Boer, voorzitter van de Commissie van Toezicht, kwam in een geestige rede nog eens terug op de lessen, die hij die morgen had bijgewoond. Speciaal de godsdienstles verleidde hem er toe, zich in het woud der moraal- casuistiek te begeven, zonder er in te verdwalen, omdat hij zijn tocht op tijd beeindigde. Hij wenste spe ciaal de leraren geluk met het door hen behaalde succes. De dag was ingezet met een gods dienstles van Rector Smulders, ge- volgd door een les over veeteelt en gezondheidsleer door de heer R. ter Schure. Na de pauze vervolgde de heer C. v. d. Bosch met een les over Weidebouw, terwijl directeur van Alphen besloot met een les over Plantenteelt en Plantenziek- tenkunde. Diploma-uitreiking Rector van der Hoogte leidde als voorzitter van de Onderwijsvereni- ging de plechtige bijeenkomst, tij- dens welke aan alle 21 leerlingen van het 2e leerjaar het diploma werd uitgereikt. Bericht van ver- hindering was binrftngekomen van de heer Van Baar, rector Brans, de heer Jac. Groen, ir. Kromwijk, de heer Onderwater (Lisse), Burge meester Leemhorst en ir. van Vllet, directeur van het Landbouwonder- wijs in Den Haag. Spr. heette naast ouders en leer lingen bijzonder welkom de Hoog- Eerw. Heer Deken van Hoorn, P. v d.Meer, de Weleerw. heer J. Smul ders, de afgevaardigde van de Kring Hoorn van de L.T.B., het Schoolbe stuur, de heren van de Commissie van Toezicht, de directeur van de R.K. Mulo, de leraren en alien, die door hun aanwezigheid blijken van belangstelling gaven. Hij feliciteer- de de jongelui, die het einddiploma verworven hadden en gaf hen wijze lessen mede voor de toekomst. Onder de 21 gelukkigen, die de eindstreep met goed succes over- schreden hadden. waren er acht. die het praedicaat „uitmuntend" had den behaald, en deze acht werden nu het eerst afgeroepen. Het waren de heren: J. A. Kemmeren, Sloot- dorp: S. W. Koopman, Avenhorn;; W. Muller, N. Niedorp; W. N. J. Koopman, Hensbroek; C. Vlaar, N.- Beemster; Th. N. Kieftenburg. Ab- bekerk; J. van Kampen, Spanbroek en N. A. van Diepen. Beemster. Daarna volgden alfabetisch: H. L. A. Bergmans, Middenmeer; J. C. Barhorst, Den Burg: C. Groot, Hoogwoud; S. W. v. Kampen, Span broek; C. J. Koopman, Wervers- Nadat de Russen zich bereid had den verklaard, opheldering te geven over de door hen plotseling ver- scherpte verkeerscontrole tussen Berlijn en de Westelijke zones, was het een vliegtuigbotsing, die de ingetreden ontspanning in de politieke atmosfeer kwam verdrin- gen en de verhouding tussen de Russische en de Anglo-Amerikaan- se bezettingsautoriteiten weer deed toespitsen. Er zijn over deze kwestie tussen de Engelse bevelhebber, generaal Robernon en zijn Russische collega maarschalk Sokolovsky, ettelijke nota's gewisseld, die niet van een vriendelijke toon getuigden. Boven- dien stonden de verdedigde stand- punten recht tegenover elkaar, zo- dat tot Zaterdag j.l. geen overeen- komst bereikt werd. Op deze dag werd het antwoord van generaal Robertson op de laatste brief van Sokolovsky overhandigd, waarin o.m. het Russische voorstel een on- derzoek naar de oorzaken van de vliegtuigramp in te stellen door middel van een Anglo-Russische commissie werd aanvaard. Deze beslis- sing heeft de Westerse we- reld verrast. Na de brief van Sokolovsky door Robertson door een Namens de leerlingen sprak hier- na de heer J. A. Kemmeren uit Slootdorp die er vooral op wees, dat het door deze eerste klas, die geheel in Hoorn afstudeerde, be- reikte resultaat het gevolg is van het werk van directeur en leraren. Hij dankte het onderwijzend perso- neel van de school daarom bijzon der voor alles wat dit in het belang van de leerlingen had gepresteerd. Directeur van Alphen vergat in zijn gelukwens niet, ook de bevor- derden van de le naar de 2e klasse te betrekken. Hij wees op de wen- selijkheid van de oprichting van eep Vereniging van Oud-leerlingen. De mogelijkheden tot verdere ontwik- keling liggen voor de jongens fn het assistentschap bij de Voorlich- tingsdienst, een cursus voor contro- leur van de Fok- en Controleter- enigingen, of een leerlang van de Ned. Boeren- en Tuindersbond. Hij vestigde er^nog eens de aandacht op, dat dere school bedoeld is voor de zoons van L.T.B.-leden uit Nrd.- Holland boven het IJ. Het vakon- derwijs, op deze school gegeven, draagt het stempel van middelbaar onderwijs. Hij dankt de Hoogeerw. heer Deken voor het afstaan van het Gezellenhuis en de heer Holt- kamp, directeur van de R. K. Mulo, voor het gebruik van het scheikun- delokaal. Namens de ouders der leerlingen sprak ten slotte de heer van Kam pen uit Spanbroek woorden van dank aan het adres van de Onder - wijsvereniging van de E.T.B., waar- na rector v. d. Hoogte de bijeen komst met de christelijke groet sloot. De namen der leerlingen, die van de le naar de 2e klas bevorderd werden, luiden: J. Th. Blauw, Wog- num; J. J. Broers, Sijbekarspel; M. A. Bruin, Wieringerwerf; P. Commandeur. 'Medemblik; Th. Co- nijn. Edam; N. A. van Diepen. Wes- terblokker; Th. J. Hoogenbosch, Den Burg: P. J. Koenraadt, Me demblik; N. J. Konijn. Beemster, (voorwaardelijk)J. A. M. de Lan- ge, Westwoud; A. M. Langedijk, Venhuizen; H. J. v. O ten, Wierin gerwerf; A. Th. Ruiter, Berkhout: A. J. Schilder, Spanbroek; H. Schipper, Wognum; C. J. Slot, Westwoud: H. J. Smit, Den Burg (voorw.); C. P. v. Soesbergen. Wie ringerwerf; L. Veeken, Spanbroek; A. Wiering, Westwoud (voorw.) N. J. de Wit, Texel. Niet bevorderd: 5 leerlingen. Nieuwe leerlingen voor het ko- mende cursusjaar kunnen zich bij de directeur der school nu reeds opgeven. Dat wordt natuurlijk niks met het nieuwe Nederlandse elftal a.s. Zondag. Kijk nou eens naar de goal. Het doel kr aakt weer. In de middenlinie zal het van stoffelen, vroeten en terlouwen moeten komen? Waarom moest er nu ook al een „Engelsman" in ons nationale team? Is dat ook al een voorwaarde van de Mar- shell-hulp? Wat moeten wij be- ginnen met een s chaap in de voorhoede? Het elftal is radicaal gewijzigd, lees ik in de krant. Dank Je de koekoek: bij de re serves is ook nog een b e en- h a k k e r. Als dat niet radicaal is, zulk een „stok achter de deur", dan weet ik het niet. Als ik het nog weet uit mijn jonge tijd, dan is in het spelreglement het dragen van voetbalschoenen met haakjes verboden. Zijn beenhakkers tegenwoordig toe- gelaten? Ik hoop nou maar, dat onze doelman de Belgische aan- val zal kraken en dat Schaap zich als een wolf zal onthullen! ystw HET WERELD- GEBEUREN 1 waarin deze het voorgestelde onderzoek viermogendheidcommissie verwierp en beweerde, dat de Engelse piloot de schuld van de ramp was. kon de Engelse regering kiezen tussen twee antwoorden. Ofwel aanvaarden van het Rus sische voorstel, een onderzoek door een Anglo-Russische commissie. of wel instellen van een driemogend- hedencommissie zonder Rusland. Naar het schijnt was generaal Ro bertson voor een dergelijk dne- mogendheden-onderzoek, doch aan- genomen wordt, dat Ernest Bevin, de Engelse minister van buitenland- se zaken, beslist heeft het Russische voorstel aan te nemen. De laatste nota1 van generaal Ro bertson is zeer vriendelijk van toon en wanneer men de tekst van de eerste en deze laatste nota bestu- deert, dan vraagt men zich vol ver- bazing af, wat de reden van een dergelijk ..terugkrabbelen"-der En- gelsen kan zijn. Vreest Bevin misschien, dat door verder te kibbelen over de vlieg tuigramp, de voornamere en be- langrijkere kwesties in Berlijn op de achtergrond raken? Allereerst zijn er geen tekenen, dat van Russische zijde aanstalten wordt gemaakt de besprekingen te beginnen over hun controle-maat- regelen betreffende het verkeer in en uit Berlijn. Ten tweede werd tot nu toe door generaal Clay de geallieerde be- stuursraad niet bijeengeroepen. Volgens Clay, die in April voor zitter van de raad is, werd van geen der vier delegaties een ver- zoek tot bijeenroepen van de raad ontvangen, terwijl geen punt van bespreking voorhanden was. -Hoewel de mogelijkheid nog be- staat, dat voor 20 April a.s. een bij eenkomst zal worden uitgeschreven gaat het erop lijken. dat maarschalk Sokolovsky de geallieerde bestuurs- raad de doodsteek heeft gegeven, toen hij op 20 Maart J.l. uit de raad wegliep en verklaarde, dat de raad in practijk niet meer als hoogste machtsorgaan in Duitsland bestond. Deze twee belangrijke kwesties liggen waarschijnlijk te zwaar op Bevin's maag om zich een derde te kunnen veroorloven. Vandaar, dat hij de vliegtuigramp met veel waterige wijn zo spoedig mogelijk wil doorslikken. Edoch, de wegen der politiek zijn ondoorgrondelijk en wie zegt ons precies. wat de Engelsen als mees- ters der diplomatic met de zoetige en liefelijke nota precies bedoelen. Dit zal Stalin, waarmee vermoe- delijk de plotseling ..verdwenen Sokolovsky confereert, zich zeer ze ker ook afvragen. Het is daarom met zo onwaar- schijnlijk. dat uit het Russische ant woord of tegenzet de bedoeling van Bevin valt af te leiden^ TKANSIT Batavia, 12 April 1948. Op het vliegveld Kemajoran te Batavia krijgt men dezelfde koffie en koekjes als op Schiphol, maar op Schiphol heeft men geen ver- voer van witte kool. Iedere dag vertrekt er een spe ciaal vliegtuig met witte kool, keurig verpakt in manden, elk be- vattende 20 stuks, bestemd voor de troepen in Padang en Palem- bang, waar groot gebrek aan verse groenten is. De vliegtocht Bata- via-Soerabaja duurt 2</i uur. Het landschap is een opvallend water- land met slootjes en nog eens slobtjes, net als het polderland in Nederland. De ontvangst in Soera- baja was zeer hartelijk. De ma rine, die als gastheer optrad, bood een lunch aan in „Modderlust", de officiersmess van de marine. De geschiedenis van „Modderlust" en Soerabaja is even nauw verwe- ven als de geschiedenis van Soera baja en de koninklijke marine. Het begin van de geschiedenis van Soe rabaja als marinebasis begon met een wachtschip voor de kust. Twee jaar later verrees het eerste deel van „Modderlust" in de vorm van een steigertje aan de wal in het land van slik en modder. Generaal van Heuts heeft Soerabaja definitief tot een marinebasis gemaakt, waaruit tenslotte langzaam en moeizaam het maritiem commando Soerabaja is gegroeid. De hypermoderne marine- basis Soerabaja was in 1939 de tweede marinestad van het konink- rijk. Vanuit Soerabaja vertrok op i 26 Februari 1942 om zes uur des I avonds de vloot van Doorman, be- 1 staande uit Nederlanders, Indone- siers, Engelsen en Amdrikanen. Politie op zee Dezelfde mensen, die de basis bouwden, legden haar in as, en thans bouwen dezelfde mensen deze basis weer op. Het nieuwe „Modderlust" kreeg in 1945 een foto van H.M. de Koningin, Prinses Juliana en de Frinsesjes van 1942. welke in 1942 gevonden en clandestien in t kamp was bewaard tot de bevrijding. De taak van de marine is thans politie- toezicht ter zee, aldus de comman dant. Het betekent dezelfde vol- doening, want de vervulling van deze taak betekent het behoud van de economische rijkdom van dit land. De marine behoedt dit land tegen roof door lieden, die hun eigen portemonnaie belangrijker achten dan het land. Zij zal zo nodig vechten voor het behoud van de samenwerking tussen Nederland en Indonesia. De eantinedienst van de marine zorgt voor de voeding en kleding van de marine in Nederlands-Indie. Bij de voeding van leger en vloot in Indie vormt de aardappel een probleem. De prijs van een kilo aardappelen bedraagt in Indie twee gulden, daarom worden gedroogde aardappelen gebruikt, doch deze zijn slecht van smaak. De marine in Indie heeft thans in samenwer king met de hoofdintendant be- De fournalisten hebben de „Volendam" vaarwel gezwaaid en kris-krassen nu door de Indische Ar- chipeL Ze hebben adem tekort, maar kunnen toch nog tijd vinden nu en dan wat te schrijven. werkstelligd, dat er verse aardap pelen uit Holland worden gelmpor- teerd, zodat de marine thans vier- maal per week verse aardappelen eet; het leger eenmaal in de week. Het gaat weer De verzorging betreft niet alleen de centra, doch speciale aandacht wordt besteed aan de buitenposten, te Sabang, Tandjoeng. Oebang en op Riouw. De waren zoals suiker, mar garine, zout, specerijen, koffie en thee worden in Indie gekocht, de rest komt uit Nederland./ De Europese bevolking van Soera baja vormt, ongeacht welke hun functie, werkkring, rang of onder- deel bij de strijdmacht is, een grote familie. „Modderlust'" biedt gelegen- heid tot lidmaatschap, ook aan het leger, de officieren en particulieren. Soerabaja maakt als stad een meer Europese indruk dan Batavia. Er zijn echte winkelstraten en huizen met verdiepingen, hoewel deze ta- melijk verwaarloosd zijn. Ook de woningpositie is aanzienlijk beter dan die te Batavia. De sanering van de stad baart zorgen, maar de wa- terleiding functionneert over het algemeen goed. Bij de Tweede Kamer is een wets- ontwerp ingediend tot wijziging van de begroting van Buitenlandse Za ken voor het dienstjaar 1946. De ge- »Wne dienst wordt verhoogd met f 7.441.813, de buitengewone dienst met 503.250, zodat de gehele dienst verhoogd wordt met f 7.945.063 en mitsdien gebracht op f 24.026.778. De kosten van de milijaire missie in Berlijn bedragen in totaal f 2.200.000. De kosten der militaire missies in Wenen, Siam. Japan en Italie bedragen in totaal f 990.000. Het gevolg is, dat het oorspronke- lijk geraamde bedrag, greot 1 mil- lioen, moet worden verhoogd tot f 3.190.000. Voor de aankoop van ambtswo- ningen van de consuls-generaal te Shanghai en te Singapore, alsmede van de consul in laatstgenoemde plaats zijn voor wat betreft Shang hai f 293.700 en voor wat Singapore aangaat 209.550 nodig. Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp -tot wijziging van de oorlogsbegroting voor het dienstjaar 1947. De gewone dienst wordt verhoogd met f 7.873.282.—. de buitengewone dienst met f 13.978.700.zodat de gehele dienst derhalve verhoogd wordt met f 21.851.982. Het postverkeer met de troepen in Ned.-Indie is zodanig toegenomen dat het oorspronkelijk hiervoor uit- getrokken bedrag niet voldoende is gebleken. Thans wordt f 2.500.000. extra aangevraagd. De sterkte van het personeel der luchtstrijdkracthen is thans ge- raamd op 6339 man. De kosten voor de militaire abon- nementen op „Het Lichtspoor" wor den over 1947 geraamd op f 166.000. De kosten van de legervoorlich- tingsdienst worden, wat materiele uitgaven aangaat, geraamd op 257.160. Voor liquidatie van de ..Pen Gun" is 25.000nodig. Te Tilburg zag een surveillerende agent van politie twee mannen voor een poortje staan. Toen hij hen on- dervroeg en een onbevredigend ant woord kreeg, stelde de agent een onderzoek in bij het poortje en ont- dekte daar een grote hoeveelheid leer. Hierop trok hij zijn revolver, om de twee personen te, dwingen hem naar het politiebureau te vol- gen. De twee mannen, bij wie zich een derde persoon gevoegd had, vie- len hem echter aan en wisten hem zijn revolver te ontnemen. Met het eigen wapen op zijn borst werd de agent gedwongen plaats te nemen in het poortje en onder bedreiging. dat er anders gesehoten zou worden, zijn plaats niet te verlaten. Het ge- lukte de agent echter alarm te slaan, waarop het drietal er van door ging. Later vond men de re volver in een ton. Het gestolen leer bleek afkomstig te zijn van de le- derwarenfabriek Viking te Hilva- renbeek, waar in dezelfde nacht in- gebroken was. De COMMISSIE, ingesteld door het Centrum voor Staatkundige Vorming met de opdracht het Centrum van advies te dienen in zake het vraagstuk van de samen werking der gemeenten en de al of niet wenselijkheid van een wij ziging der wettelijke regeling, heeft haar rapport uitgebracht, zo als wij elders meldden. De commissie was als volgt so- mengesteld: Voorzitter: W. van Elk. Leden: Mr. dr. C. Ch. A. van Haren, drs. M. A. M. van Helvoort, mr. J. A. G. M. van Hellenberg Hubar, ir. E. H. A. Kraayvanger. Jhr. mr. O. F. A. M. van Nispen tot Pannerden en drs. G. H. L. Zeegers. Secretaris: J. van Beekum. De commissie heeft aangegeven op welke wijze intergemeentelijke sa menwerking is te verenigen met het recht van de gemeenten op zelf- standigheid ingevolge haar wezen. De plaats van de vrije en Sterke gemeente in de Vrije staat werd daartoe wijsgerig bepaald. De taak der gemeente werd ver- volgens nader onder het oog gezien, waarbij de nadruk werd gelegd op het dienend karakter van die taak. De commissie komt tot de gevolg- trekking, dat vrijwel steeds de ge meenten elkaars hulp en bijstand behoeven. Deze behoefte doet geen aftfcuk aan de gemeentelijke zelf- standigheid en zelfwerkzaamheid. In tal van gevallen blijkt, dat de z.g. miniatuurgemeenten en sommige kleinere gemeenten ook met de hulpvaardigheid van zustergemeen- ten niet in staat zijn de zozeer in omvang toegenomen gemeentelijke taak te verzorgen, zodat alsdan niet van aangestelde eisen beantwoor- dende locale gemeenschappen kan worden gesproken. In deze gevallen dient opheffing, ook van de juridische zelfstandig- heid, aan de orde te worden gesteld. Ten aanzien van de grote stad en haar omgeving wordt betoogd, dat opheffing van kransgemeenten en voeging bij de nabuurstad slechts als ultimum remedium mag worden gehanteerd. Zodra echter vaststaat, dat de buurgemeenten met ,de grote stad vrijwel een geheel uitmaken en in de randgemeenten van een zelf- standig gemeentelijk leven kwalijk langer kan worden gesproken, is 't tijdstip aangebrokert, om het gebied hetwelk in feite tot een eenheid is vergroeid. ook staatsrechtelijk tot een eenheid te stempelen. Zolang dit niet vaststaat moet door samenwerking, eventueel bin- nen een district als bedoeld door de ministeriele commissie-Koelma, op basis van vrijwilligheid, het hoofd worden geboden aan de bijzondere noden van de min of meer ver- groeide gemeenten. Overigens dient het district" niet te worden beperkt tot deze gebie- den. maar dient het toepassing te vinden overal waar de bundeling van belangen van bepaalde gemeen ten belangrijk moet worden. Naar de mening van de commissie i is voor het beperkt Nederlands grondgebied geen nut gelegen in nieuwe gebiedscorporaties als zelf- standige bestuurslichamen. Wei zal naast de samenwerking als boven- bedoeld, door vorming van doel- schappen, zomede door openstelling van intercorporale samenwerking kunnen worden bereikt. dat zelf- standige gemeenten het hoofd kun nen blijven bieden aan de wel zeer in omvang toenemende en wenselijk gebleken locale voorzieningen. Volgens het door Amerikaanse textiel-economisten gepubliceerde statistisch bulletin behoorde Neder land in Januari j.l, tot de vier groot- ste leveranciers van rayonvezel aan de V.S. De drie andere grootste leveranciers waren Gr. Brittannie, Belgie en Frankrijk. Van de Pol heeft zijn laatste partij tegen de Fransman Chassereau ge wonnen en daarmee zijn Europees kampioenschap Biljart 71/2 gepro- longeerd. Hij werd eerste in het eindklasse- ment met 16 matchpunten, v66r Vin- gerhoedt met 12 en Ferraz eveneens met 12 matchpunten. Dlpf.OMATI& In de nacht van 9 op 10 April werd uit een grossierderij in boter en kaas aan de Singel 'te Amsterdam waarschijnlijk door insluiting, ont- vreemd: 36.650 rantsoenbonnen kaas, 3240 rantsoenbonnen boter. 5800 rantsoenbonnen margarine fcn op- plakvellen met coupures voor 49.490 rantsoenen kaas, 9860 rantsoenen boter en 30 rantsoenen margarine. Bovendien werden30 guldens meegenomen. De dader is onbe- kend. WILLEMSTAD, 12 April (ANP Aneta) Op Curagao zijn twee nieuwe politieke partijen opgericnt, namelijk de „nationale volkspartij onder leiding van dr. Da Costa Gomez en de ..katholieke volks partij", welke in de plaats treedt ^an de vroegere katholieke partij. Tijdens hun bezoek aan de Ver. Staten, waren de burge- meesters Oud van Rotterdam en Matser van Arnhem o.a. ook de gasten van de burge- meesfcer van Grand Haven in Michigan, de heer Martin Boon, een oud-Nieuwedieper. De heer Boon, is de zoon van Floris Boon, destijds stoffeer- der bij de fa. Covers en woon- de in de Middenstraat te Den Helder. Floris Boon emi- greerde in 1910 met zijn gezin. bestaande uit man, vrouw en 11 kinderen, naar de Ver. Staten. Zijn zoon Martin, de tegenwoordige Amerikaanse burgemeester. was toen meu- belmakersleerling bij de thans niet meer bestaande fa. Klop- per aan de Loodsgracht te Den Helder. Burgemeester Boon van Grand Haven, verheugd over het bezoek van de Nederland se burgemeesters, vertelde aan zijn gasten, dat zij een vroegere Nederlander tegen over zich zagen. Hij verzocht de heren Oud en Matser of zij, bij hun terugkomst in Ne derland, zijn groeten wilden overbrengen aan een tante en een neef, resp. Mevr. de we- duwe Peeman en haar zoon, Mr. J. H. Peeman, hoofdeom- mies ter gemeen'tesecretarie te Heiloo, tot voor enkele jaren wonende te Den Helder. En kele dagen na hun terugkeer in Nederland voldeden de beide Nederlandse burge meesters aan het aan hen ge- richte verzoek. En zo ontving de familie Peeman een dezer dagen, zowel van burgemees ter Oud als van burgemeester Matser, een schrijven, waarin zij de groeten overbrachten van een oud-Nieuwedieper, de tegenwoordige Magistraat van Grand Haven in Michigan, Martin Boon. De Jcugdleiderscursus in Febru ari 1.1. te Hoorn gehouden, is n groot succes geworden. Dank zU een kVur van inleiders glngen de deelnemers huiswaarts, bezleld met een heilig enthousiasme om zich voor 100 pet. te geven aan hun verantwoordclijke taak: n.l. de jeugd, de jonge-man via de sport een dosis geestelijk voed- sel mee te geven, zo nodig voor hun latere leven. Het komt helaas nog voor, dat besturen van R.K. Sportclubs o zo graag het praedicaat R.K. naar voren schuiven als het er om gaat onder de katholieken belangstel ling te wekken voor hun clubs (le den. donateurs etc.), maar worden de katholieke belangen van de jongens wel altijd voldoende be- hartiga? Zijn we als bestuur wel verantwoord tegenover de ouders, als we onze clubs tot grote presta- tie's brengen, terwijl de geestelijke belangen van de jongens min of meer worden verwaarloosd? Het is vooral daarom. dat de N.K.S. (Nederl. Kath. Sportbond) overal in het land JeugdleiderS- cursussen organiseert en het is voor ieder wel duidelijk, dat zoveel mo gelijk Jeugdleiders daaraan moeten deelnemen. Binnenkort zal er in Alkmaar 'n dergelijke cursus worden gehou den. Na het volgen der gehele cur sus ontvangt men een officieel deelname-bewijs. welk bewijs in de toekomst vereist zal zijn voor ledere Jeugdleider. Met nadruk wil ik in dit ver- band er nog op wijzen, dat R.K. Verenigingen uitsluitend deel mo gen nemen aan R.K. Cursussen voor Jeugdleiders. Sportvrienden. het Districts-Be- stuur van Noord-Holland. rekent dus op jullie. Ieder Bestuur heeft dez#r dagen een circulaire ontvan gen, waarin verzocht werd even- tuele wensen (aangaande dag en uur) alsook het aantal deelnemers aan dt heer E. N. Beerepoot, Bak- kerspad 5 Zaandam bekend te maken. Enkele clubs hebben dit reeds gedaan, bravo! Laten de an- deren spoedig volgen! Onnodig te zeggen, dat ik in deze zo belangrijke zaak, op de voi le medewerking reken van de G. Adviseurs. Met sportgrott, J. H. van den Hoek, Distr. Sport. Adv. Zeer binnenkort zullen op ver schillende plaatsen in Nederland met behulp van de helicoptere sproeiproeven tegen plantenziekten worden uitgevoerd. In land- en tuin- bouwkringen wordt hiernaar met grote belangstelling uitgezien. In verband hiermee wijst men er van de zijde van het ministerie van landbouw op, dat alle land-, tuin- en bosbouwkundige proefnemingen met de helicoptere uitgaan van het ministerie van landbouw. Dit mi nisterie is namelijk een der oprlch- ters van en deelnemer in de Stich- ting voor hefschroefvliegtuigen. Het onderzoek ressorteert onder de di- rectie van de tuinbouw. De werkzaamheden aan de twee grote hoofdkanalen voor Rijnsche- pen van 1000 ton, welke dwars door de provincie Fritsland worden ge- graven, worden thans met kracht aangepakt. Vooral bij Grouw wordt er momenteel hard aan gewerkt. Het eerste kanaal vormt een seha- kel in de verbinding van de Noor- delijke provincies met Holland (Groningen-Amsterdam). Dit kanaal passeert in Friesland verschillende meren en mondt uit in het IJssel- meer bij Lemmer. Het tweede kSnaal vormt de ver binding van Groningen en Leeu- warden met de Friese zeehaven Harlingen. Dit kanaal loopt zuide- lijk van Leeuwarden. In verband daarmee moet in de z.g. Overijselse straatweg een grote brug worden gebouwd. waarmede men bezig is. \fORlGE ZONDAG werd in onze kerken een schrijven voorgelezen van de Bisschoppen. Wij wisten het reeds: op felle, onwaardige, lasterlijke wijze wordt de H. Kerk aangevallen. Onze H. Vader de Paus is het mikpunt van spot en onrecht- vaardige verwijten Dat gaat ons alien aan. Wie aan de Paus, aan de Kerk raakt, komt aan onsEr gaat een schok door ons, we worden vurig en geestdriftig, we willen iets gaan doen. Onze lei ders, de Bisschoppen, roepen ons op om alien, gezamenlijk, massaal te getuigen van onze liefde voor Kerk en Paus, door morgen, het Beschermfeest van St. Jozef en heel dit Octaaf door, op bizondere wijze te bidden. Heel de Katholieke Wereld bidt! Wij ook, u ook! Er staan grote belangen op het spel, die ook u aangaan! Doet mee, u, uw geziii, alien, met deze actie van gebed! MARCUS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 5