Nederland moet zijn verlanglijst te Washington indienen - T«}Hb Behoefte aan tarwe het groQtst in de komende dagen TWINTIG JAAR tegen roofmoordenaars geeist UIT DE KERMIS DER WERELD Koninginne-offer bracht Euwe in verloren stelling Meer deviezen DE SPEURHOND DE AMERIKAANSE HULP Q. StaaHeverantie nog niet zeker Zei U iets? mm Bezwarende verklaringen van celgenoten Prinses Elisabeth Palestina-commissie verwijt Engeland gebrek aan samenwerking Voor de Kerk NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD- Woensdag 14 April 1948 PAG. 3 HET DRAMA VAN BONDOWOSO Mariniers voor de Krijgsraad Het rapport over het Rode Kruis Zaanse wielrenner pleegde suikerdiefstal Telegrammen voor Columbia mmm Nieuw conserveringsmiddel voor eieren. Op het ogenblik worden proeven genomen met een eierconserveermachine met een capa- citert van'10.000 eieren per uur. Door dit procede wordt de houd- baarheid van dien aard, dat zij na opslag in koelhuizeri^of vene transporten niet van verse eieren te onderscheiden zijn eieren worden „even" geconserveerd. 3.000.000 In de Betuwe is men thans be- zig met het enten der vrucht- bomen. Tussen de bast der af- gezaagde takken worden stuk- jes hout gestoken, met bindstro wordt het entje stevig vastge- bonden en tenslotte smeert men het geheel met was in om het voor indrogen te behoeden. STEMMINGSBERICHT UIT TSJECHO-SLOWAKIJE 600 pantserwagens stonden gereed ONTVANGJ EEN ZEILJACHT HET BELCISCHE ELFTAL Meer uniforme burgemeesterssalorissen? Zionisten proclameren Joodse stoat Belgische sigoren- fobrikonten tegen import „Van Oldenbarneveldt" te Priok Chaos en burgeroorlog in het H. Land WERELDKAMPIOENSCHAP SCHAKEN Koningin naar het- Loo Prof. Dr. W. Ropke naar ons land WEEKSTAAT NED. BANK MINDER BANKBILJETTEN Belastingopbrengsten gestegen Nog niet alle mijnarbeiders werken De Jaarbeurs-barometer Von. Papen wordt nog niet uitgeleverd FEUILLETON WASHINGTON, 13 April (ANP -Aneta) Het speciale fonds van 21 millioen - dollars, dat door de Amerikaanse regering beschik- baar is gesteld ter financiering van de leveranties aan Frankrijk, Italie, Oostenrijk. Griekpnland en Nederland in het kader van het plan Marshall, zal hoofdzaAelyk besteed worden voor de aankoop van voedsel, brandstoffen, kunst- meststoffen, zaden, medicijnen, midffHen ter bestrijding van plan- tenziekten en vezels. Het is de bedoeling, dat met deze le^ranties de periode wordt over- brugd, die verstrijken zal tot de Amerikaanse regerlng de ..Letters of Intent" van de aan het' plan'* Marshall deelnemende landen zal hebben ontvangen. Vervolgens zul- len deze documenten dienen als voorlopige overeenkomsten voor een periode van 90 dagen, gedurende welke de eigenlijke leveranties op grote schaal zullen beginnen. Aan het einde van deze periodemoeten tussen de V.S. an de afzonderlijke landen, die Amerikaanse hulp ont vangen, bilaterale overeenkomsten zijn getekend. Op verzoek van de V.S. heeft de Nederlandse Ambassade te Was hington onlangs een lijst ingediend van de Nederlandse behoeften ge durende de eerste 30 dagen na het goedkeuren van de E.R.P.-wet door het Congres, doch deze lijst kon liiteraard geen juilte gegqvens be- vatten, aangezien de datum, waarop het Congres zijn uiteindelijke goed- Mr. J. A. Jonkman. Minister van Overzeese Gebiedsdelen, heeft ten vervolge i op de beantwoording van vragen van Tweede Kamerlid De Groot betreffende een gevangenen- transport in goederenwagens uit Bondowoso (Oost-Java) geantwoord, dat volgens nader van de Indische regering ontvangen inlichtingen ter zake van dit transport wegens geza- menlijke deelneming aan het delict „dood door schuld" naar de Krijgs raad zijn verwezen: A. R. J. Zant- man. Kapitein van de mariniers, J. van den Dorpe, le Luitenant van de mariniers, H. J. C. Gits, lste Luite nant van de mariniers, A. D. Jippes, sergeant-majoor van de mariniers, B. J. van Lier, sergeant-majoor van de mariniers, C. M. Leytens, korpo raal -van de mariniers, C. Grimberg, marinier 2e kl., E. P. Kaspers, ma- rinier le klasse, J. Huizer, marinier 2e klasse, v. Amersfoort, korporaal van de mariniers, P. C. van Esch, marinier le klasse, A. J. Mensink, korporaal van de mariniers, F. J. Schleiper, korporaal van de mari niers, J. Donse, korporaal van de mariniers. Het rapport van de commissie van onderzoek inzake het verstrelf- ken van pakketten door het Rode Kruis en andere instanties aan Ne derlandse politieke gevangenen in het buitenland gedurende de be- zettingstijd alsmede inzake het eva- cueren van Nederlandse gevangenen kort voor en na het einde van de oorlog, is in druk verschenen bij de N.V. Drukkerij ,,'t Koggeschip" te Amsterdam. Het is verkrijgbaar bij de boekhandel. Dit rapfcort het z.g. „Pakket- ten-rapport" werd samengesteld op verzoek van het huidige hoofd- bestuur van het Nederlandse Rode Kruis door een commissie, bestaan- de uit vier leden aangewezen door en een lid aangewezen door het Ne derlandse Rode Kruis. t Bij een te Purmerend gepleegde suikerdiefstal waren naast zes Pur- merenders, twee Zaandammers be- trokken en wel de bekende Zaan- damse wielrenner J. L. en de ban- ketbakker T. P. L. had tien baaltjes suiker gekocht en opgeslagen in de kelder van zijn cafe op de Zuiddijk. Toen de Purmerender politie een inval deed, vond men nog twee baal tjes. Later werd P. gearresteerd, die de suiker had gekocht van L. De 400 kg waren echter reeds in gebak verwerkt. Beiqen zijn op transport gesteld naar Haarlem. keuring aan het wetsontwerp zou hechten, van tevoren niet bekend was. Tussen de Nederlandse Ambas sade en de Amerikaanse regering Zijn thans besprekingen gaande ter vaststelling van een mepr nauwkeurige lijst van de Neder landse behoeften in de eerste pe riode, doch het is reeds zeker, dat tarwe genoemd zal worden als het artikel, waaraan de behoefte het grootst is. Nederland hoopt krachtens deze regeling ook bepaalde hoeveelheden staal te ontvangen, doch de Ameri kaanse functionarissen zijn er met het oog op de strenge export-con- trole op staal. die door de recente mijnwerkersstaking nog moest wor den verscherpt, niet zeker van of aan deze behoefte zal kunnen wor den voldaan. De Amerikaanse func tionarissen verklaren de noodzake- lijkheid te hebben ingezien, om Ne derland op te nemen onder de lan den, die in aanmerking komen voor onmiddellijke hulpverlening, nadat zij vernomen hadden, dat de Neder landse regering anders genoodzaakt zou zijn geweest de Nederlandse in- voer in nog grotere mate te beper- ken, dan de laatste tijd reeds is ge- schied. De eerste leverantie in het kader van de Marshall-hulp. aan Nederland zal bestaan uit een scheepslading van 10.000 ton tarwe, die met het s.s, „Prins Willem 2" vervoerd zal worden. Dinsdag, de eerste ddg van de uitvoering van het plan- Marshall, is men met de lading te Galveston begonnen. Het schip ver- trekt heden. De Rijkstelegraafdienst deelt mede dat telegrammen voor Columbia alleen worden aangenomen op nsico van de afzender. QAAR dacht ik, afgezien van alles, dat de manier van Bo gota, om aan conferenties een einde te maken nog zo gek niet was. Er wordt over het aige- meen veel te veel gepraat op conferenties en de wereld wordt steeds slechter ondanks al dat confereren. Nu sloegen bepaalde lieden de Pan-Amerikaanse con- ferentie uit elkaar, het was een hele pan, de meubels stuk, de schrijfmachines vernield, de do cumenten vemietigd, alles voor niets. En als er geen schrijfma- chines meer zijn, wordt er geen verslag gemaakt en dus heeft praten geen zin. Maar nu hoor ik, dat hedaar weer een spel- letje'van mijn vrienden ui% Mos- kou is, dat er allemaal politiek achter zit en dus laten de Ame- rikanen het niet op zich zitten. Zij beginnen epnieuw te confe reren, schrijfmachines zijn er genoeg in Amerika. Ik houd het wel bij mijn Remington „re- bililt" van 1930. Intussen is de wacht op de volgende zet van Moskou. Koude oorlog, noemen ze dat TEGEN IEDER der drie verdachten van de V/i jaar geleden in een pension aan de Warmoesstraat 99 te Amsterdam ge pleegde roofmoord op de 61-jarjpe „Moeke" Marsman. de 25- jarige L. H. van der Helm uit- Amsterdam, de 25-jarige C. Hoo- genboom en tegen diens 23-jarige broer J. Hoogenboom, beiden uit Delft, heeft de officier van justitie bij de Amsterdamse Arron- dissementsrechtbank, mr. L. H. Feitsma, na een langdurige zit- ting een gevangenisstraf voor de tijd van 20 jaar geeist doch niet ..v.... Maandenlang zijn deze drie ver dachten door de rechter-commissaris aan* kruisverhoren onderworpen, maandenlang ontkenden twee van't drietal en slechts Cornelis, die in de wandeling Kees wordt genoemd, legde een gedeeltelijke bekentems af waarin hij Van der Helm van medeplithtigheid beschuldigde. doch zijn jongere broer Jaap buiten de zaak trachtte te houden. Het resultaat van een schriftkun- dig onderzoek, dat door de heer Van Ledden Hulsebosch is ingesteld leverde een verrassing op: niet Jaap Hoogeboom, noch diens broer of Vafi der Helm had de valse in blok- letters geschreven naam „Van der Wal", onder welke naam een der verdachten in het pension van Moeke werd ingtschreven, op het formulier geplaatst, doch een jonge- dame, een zeke/e Tonny van der Kraan, die steeds alle formulieren inuulde en die trouw van valse handtekeningen voorzag, waarschijn- lijk ten gerieve van de klanten, die men niet met dergelijke fultiliteiten wilde- lastig vallen. Medegedeeld werd, dat Tonny van der Kraan als getuige was opgeroe- pen, omdat zij de figuur is, die kan vertellen wie haar de opdracht heeft gegeven deze naam te noteren, al of niet in blokletters. Tonny van der Kraan is echter onvindbaar. De po litie heeft in het gehele land naar haar laten speuren zonder enig re sultaat. Bezwarende verklaringen. Toch leverde deze rechtszaak nieuw bewijsmateriaal op. De 26-jarige Hilversumse wever J. H. Erkamps, die wegens heling was gearresteerd, werd begin van dit jaar 8 weken lang opgesloten in de eel van de Amsterdamse gevan- genis, waarin zich toen reeds Kees Hoogenboom bevond. Erkamps werd als getuige gehoord. Volgens hem had Kees verteld, dat Leo, Jaap en Kees gedrieen de oude vrouw had- I den vastgeboncjen. overmeesterd en beroofd. De buit zou meer dan i f 4500.— hebben bedragen. Een dag j later zouden Kees en Jaap de wen- selijkheid besproken hebben om Van der Helm, die blijkbaar erg over- stuur was, te verdrinken, ..zodat er geen enkele getuige over zou blij- ven". - Op vragen van de President ver- klaarde deze getuige voorts, dat hij uit eigen beweging zijn kennis aan de politie zou hebben medegedeeld. De raadsman van Kees, mr. E. Emmering, vroeg daarop aan de ge tuige of hij niet met opzet door de politie bij Kees in de eel was ge- stopt,, teneinde de waarheid over de moord te weten te komen en cjeze over te brieven. Getuige ontkende dit. Er was nog een tweede gevangene de 27-jarige Amsterdammer A. A. Knol, die bij Jaap in de eel had ge- zeten. Deze Knol deelde, als getuige gehoord, mpde, dat Kees hem diverse malen briefjes overhandigde aan zijn broer Jaap, welke briefjes hij echter aan adjudant Versteeg der Amster damse politie overhandigde. Volgens Knol had Jaap gezegd, dat zij slechts de bedoeling hadden gehad Moeke te binden en te beroven, te vermoorden. Jaap op zijn beurt beschuldigde er de politie van een val te hebben opgezet. Knol werd bij mij in de eel gezet met cigarett en en chocola, zo zei hij, terwijl er vele andere cellen leeg waren. Mr. Feitsma concludeerde m zijn requisitoir, dat van diefstal met ge- weldpleging geen sprake kan zijn, omdat dit geen domme jongens zijn. Veflgens de openbare aanklager heb ben zij Moeke willens en wetens vermoord. Zij zouden zeker niet het risico hebben willen lopen later met haar geconfronteerd te worden, want Moeke kende hen alle drie zeer goed. Mr. Feitsma achtte alle drie verdachten voor de moord aansprakelijk en haalde ter staving talloze verklaringen van getuigen en verdachten tegen elkaar aan. MuNCHEN, 13 April (KNP* .Terwijl de nieuwe communistische ministers in Tsjecho-Slowakije ver- klaarden, dat zij een goede ver- standhouding1 met de Kerk zouden nastreven, kan het actie-comite van ieder dorp de daar aanwezige pries- ter binnen weinige uren uitwijzen", aldus verklaarde een zo juist uit Tsjecho-SloWakije naar Miinchen gevluchte geestelijke. Geuniformeer- de of geheime politie controleert de preken; de post van de kerkelijke overheid wordt gecensureerd. Hiervan zijn gehele series arres- taties het gevolg. De aartsbisschop- pelijke zetel Olomuc (Olmiitz) heeft zijn grondbezit van 40.000 hectaren door onteigening zien slinken tot 250 ha. Van de opbrengst van deze goederen moesten in het Aartsbis- dom alle kerkelijke gebouwen, scho- len en liefdadigheidsinstellingen worden onderhouden. Andere ker kelijke instellingen hadden reeds eerder hun gehele bezit verloren. De katholieke gymnastiekbond ..Orel" (de Arend) is ingelijfd bij de semi-militaire „Sokols" (de Val- ken). In Slowakjje treden de nieuwe bewindhebbers met grotere omzich- tigheid op. Terwijl in het Tsjechi- sche land de kruisbeelden door por- tretten van Stalin vervangen wer- den, kan men in Slowakije zelfs nog in de postkantoren het kruis- beeld zien. „In Tsjecho-Slowakije zijn", aldus bovengenoemde zegsman, „het leger, de jpoeren en de studenten anti- communistisch. Kort voor de com munistische staatsgreep wachtte de uit 600 pantserwagens bestaande divisie Milowitz slechts op 't bevel van president Benesj, om de leden van de regering-Gottwald te arres- .teren. Dit bevel is echter tegen alle verwachting in niet gegeven. Thans ligt het lot van Tsjecho-Slowakije in handen van de Westerse mogend- heden''. Prinses Elizabeth en de Hertog van Edinburgh hebben als huwe- lijksgeschenk van de leden van de Island Sailing Club te Cowes een, jacht van de drakcnklasse aanvaard, dat in de Koninklijke kleuren blauw en rood geschilderd zal worden en dezelfde wedstrijdvlag voeren. zal als die welke Koning George V op de vermaarde Brittannia gevoerd heeft, namelijk met twee vertikale rode en blauwe banen en in het midden de drie ats-uisveren van de Prins van Wales*fnet het motto ,,Ick dien". Prinses Elizabeth en de Her tog van Edinburgh zijn van plan daarin aan verschillende Mjpdstrij- den deel te nemen, vermoedelijk onder leiding, van generaal Sir Fre derick Browning, die als admini- strateur aan de hofhouding van H. K. H. verbonden en commodore van de Royal Fowey Yacht Club, is, als stuurman. Hij zou dan tot Royal Sailing Master worden benoemd. Het Belgische elftal. dat Zondag 18 April in het Feijenoord-stadion te Rotterdam tegen Nederland speelt is als volgt samengesteld: Doel: Meert Anderlecht) Achter: Aernaudts (Berchem Sport) en Anoul (F.C. Luik). Midden: de Buck (Eendracht Aalst). Erroelen (Anderlecht) en Henriet (Charleroi S.C.). Voor: Lemberechts (F.C. Meche- len), van Steelant (St. Nicolaas), Mermans (Anderlecht), van den Audenaerde (F.C. Antwerpen) en Thirifays (Charleroi S.C.). Reserves: Daenen (F.C. Tilleur), Andries (F.C. Mechelen), Coppens (F.C. Mechelen) en Govard (F.C. Luik) Chaves, die wegens een vferwon- ding niet kan spelen, is dus op de linksbinnenplaats vervangen door Desire .van den Audenaerde. Anders zijn er geen wijzigmgen gekomen in de ploeg, die qp 14 Maart jl. te Antwerpen met 1—1 tegen Nederland gelijk speelde. De samenstelling van het Ant- werps voetbalelftal, dat Zaterdag 17 April a.s. te Rotterdam in de traditionele wedstrijd tegen het Rotterdams elftal uitkomt, is als volgt: Doel: Gedopt (Antwerp F.C.): achter: van Boven (Beerschot) en Reyn (Antwerp); midden: van Be- neden (Beerschot), Mees (Antwerp F.C.) eq de Groote (Berchem); voor: Thijs (Beerschot). Mercie (Berchem Sport 1, Geuns (Antwerp F.C.), A. de Herdt (Berchem) en Bastin (Ant werp F.C.). Reservfes: de Coster (Beerschot), M. Arnaudt (Berchem) Segers (Beerschot) en C. de Herdt (Berchem). Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wijziging van de Gemeentewet, teneinde meer eenheid te brengen in de bezoldiging der burgemeesters, welke door Ged. Staten onder gpedkeuring van de Kroon vastgesteld, in de verschil lende provincien zeer uiteenliep. By vergelijking van de bezoldiging der burgemeesters in de onderscheidene provincien bleek in vele gevallen een verschil van 25 tot 30 pet., bij enkele groepen van gemeenten zelfs een nog grotere divergentie te be staan, zonder dat daarvoor een rede- lijke grond aanwezig was. Door het treffen van een uniforme regeling wil men aan deze onge- wenste toestand, welke door hante- ring van het goedkeuringsrecht met kon worden voorkomen, een einde. TEL AVIV. 12 April (AP) De Algemene Zionistische Raad heeit Maandag in voltallige zitting beslo- ten de onafhankelijkheid van de Joodse staat met ingangvan 16 Mei te proclameren onmiddeuijk na het expireren van het Bntse man- daat en tot alle staten een ver zoek om erkenning te nchten. Het besluit is Maandagmorgen genomen. nadat er de hele nacht vergaderd was. De discussies werden Maandag de hele dag voortgezet over het instel- Ten van een ..gezaghebbende orgaan ter behandeling van de best""r® aangelegenheden wan het |?°odse gebied tot dien datum, welk orgaan later de voorlopige regering zou vormen van de Joodse staat. t De Belgische Minister van Buiten- landse Handel. Baron van der Stra- ten-Waillet, heeft een afvaardiging ontvangen van het Belgische Ver- bond van Sigarenfabrikantep die er zich over beklaagde. dat het afzet- gebied der Belgische sigaren- WEET U DIT AL? King Abdullah van Yemen geloofde. dat hij door een slangenbeet zou sterven. Hij liet een ,.slangen-proof" kasteel bouwen. In 1839 werd het kasteel dpor een stam Hanash verOverd en de koning werd ver moord. In het Arabisch betekent Hanash slang. Reeds 548 jaar moeten Koreaanse bruidjes op hun trouwdag doen als- of ze doofstom zijn. Deze bepaling werd door ko ning Hetai Jony ge maakt, wiens dochte^ doofstom was. John Gaunt (1340 1399) was vader. zoon, schoonzoon, grootvader, oom, kleinzoon en schoonbroer van een koning, doch was zelf geen koning. HET VIEL TEGEN De 19-jarige Hanne- lore Knauff uit Diissel- dorf werd in Duitsland verliefd op een Engels soldaat, ging naar Enge- land om hem te trou- wen, doch vond de le- vensvoorwaarden in dat land niet best. Ze- trouwde niet, vergat de liefde en ging naar de Heimat terug. ZIEKENBEZOEK Sylvia Flynn reisde 9900 kilometer o»n haar zieke broer in Hongkong te bezoejsen. De dokto- ren hadden voorspeld, dat het bezoek van een familielid de zieke goed zou doen. GROEN EN ROOD In Dayton, Ohio, viel groene rege». Alle para- pluies en kleren werden er. door ontkleurd. In Maart viel in de Riviera rode regen. „De heme! schreide bloed" schreef een vacantiegariger poe- tisch aan Spulbaas. SPULBAAS. Industrie steeds kleiner wordt en daarentegen de invoer van Neder landse sigaren in Belgie begunstigd jvordt door het afschaffen van de Techten. De Minister zegde toe. te zullen trachten voor het iweede dienstjaar van het Nederlands-Bel- gische handelsaccoord een mvoer- contingent van Belgische sigaren naar Nederland te verknjgen. De „Johan van Oldenbarneveldt" is te Priok aan gekomen. Het schip vertrok op 17 Maart in het kader der versnelde gezinshereniging uit Nederland met 1.292 passagiers, van wie 825 volwassenen en 467 kinderen De commissie der V. N. voor Palestina oefent in haar rapport aan de algemene vergadering critiek op Engeland wegens zijn „gebrek aan samenwerking en verklaart, dat tenzij onmiddelliik krachtige maatregelen genomen worden, Palestina in een chaos gestort zal worden. De commissie verwijt de Britse autoriteiten vooral, dat zij 1. Do commissie geweigerd hebben eerder dan 1 Mei naar Palestina- te gaan; 2. Geweigerd hebben een geleide- lijke overdracht van het gezag toe te staan; 3 Het d? commissie onmogenjK gemaakt hebben de Arabische en Joodse milities van te voren te organiseren. 4. Financiele en economische maatregelen genomen hebben zon der overleg met -de commissie. Het Arabischp verzet en de af- wezigheid van een internationale legermacht ter ondersteuning van de commissie zijn eveneens facto red die de uitvoering van het ver- delingsbesluit onmogelijk gemaakt hebben. Het rapport schetst de toestand als volgt: De georganiseerde pogingen van Arabische elementen om de verde- ling te verhindergn. en de vastbe- sloten pogingen der joden om de oprichting van een joodse staat te verzekeren, alsmede het felt, dat H.M. de Koningin is voornemens 15 April a.s. naar het Loo te ver- trekken voor haar zomerverblijf. De vermaarde econoom Prof. dr. W. Ropke, emigrant en statenloos, die in Zwitserland een gastvrij on- derkomen heeft gevonden, zal in de week van 10Id Mei a.s. ons lsp^ bezoeken, als gast van het Comite Burgerrecht,de Federatie van Ne derlandse bedrijven en enige andere organisaties, die voor deze. dagen n speciaal programma hebben opge- steld. Op Dinsdag 11 Mei spreekt prof. Ropke in de grote Aula van het In- disch Instituut te Amsterdam. Voor de volgende dagen staan nog andere spreekbeurten op het programma.j Voor de partijen van <?e twaalfde ronde was de belangstelling weder- om overweldigend, wat ook ver- klaarbaar was, aangezien Botwinnik, die door de. Russen als hun sterkste meester wordt beschouwd, zijn eer ste partij speelde in het tweede ge- deelte van het tournooi. Hij kwam uit tegen Euwe, en reeds de ope ning kondigde een buitengewoon felle en verbeten kamp aan. Geko- zen werd de Meran-variatie van het koninginne-gambiet, waarin zowel wit als zwaft streven naar een aan- val op de koningsvleugel. Na de dertiende zet dacht Euwe lang na, want Botwinnik had de gewone, door de schaaktheoretici aangera- den, voortzetting vermeden en een zet gedaan, die tot dusver als niet al te best werd aajigemerkt. Spoe- dig bleek echter, dat de Russische grootmeester een diepgaand en fijn- berekend aanvalsspel tot uitvoering bracht en aangezien Euwe zijn ko ning niet tijdig genoeg uit het cen trum terugtrok, werd zijn positie. critiek. Met een raadsheer-offer bij de 22e zet verwierf Botwinnik een beslissend--yoordeel. De witte konin gin en een toren braken door tot op de zevende lijn en teneinde mat te vermijden moest Euwe zijn ko ningin voor een toren offeren. Dit kon voor hem de partij wel rekken, maar niet redden, en .na de 35e zet gaf de Nederlander op, Botwinnik met zijn fraaie zege geluk wensend. De partij Keres-Smyslof bracht minder opwinding onder d t toe schouwers teweeg. Toch was ook hier de opening hoogst interessant Smyslof koos andermaal in de Gruenfeld-verdediging de ongewone voortzetting, die hij tijdens de laat ste tournooien met eep wonderlijke hardnekkigheid heeft toegepast en in weerwil van al zijn pogingen kon Keres hem in zijn eigenaardige stra tegic niet dwarsbomen. Nadat tal van stukken waren aigeruild bij felle aanvallen en tegenaanvallen werden de kansen ongeveep geli)k geacht. Toen wist Keres met een serie fijn berekende zetten een mi- niem voordeel te behalen, waarna de partij werd afgebroken in een voor wit iets betere stelling. De stand is nu: Botwinnik 7 uit 9. Keres en Smyslof ieder 5 en 1 afgebroken partij uit 10. Reshevsky 4i/j uit 9. 4 Euwe l'/t uit 10. De weekstaat van de Ned. Bank vermeldt een verbetering van onze deviezenportefeuilleDe totale vor- deringen ,op het buitenland zijn namelijk met 38 millioen opgelo- pen en deze stijging valt uitsluitend onder de post ..papier op het bui tenland" die is aangegroeid van 269.2 tot 315 millioen gulden, terwijl de post ..correspondenten in het bui tenland" met 9 millioen gulden is afgenomen. Bovendien kan onze deviezenportefeuille nog versterkt zijn door de vermeerdering van de diverse rekeningen debetzijde. die gestegen zijn van 185.9 op 197„5 mil. lioen gulden. Een opmerkelijke wijziging in de. bankstaat is voorts de belang- rjjke toeneming van het rekening courant saldo schatkist, hetgeen men ten dele met ruime belasting- ontvangsten in verband meent te kunnen brengen. Dit saldo is met niet minder dan 106 millioen gul den opgelopen tot 986,3 millioen, een peil dat ook bereikt werd op S Maart j.I. De circulatie der nieuwe bankbil- jetten is met niet minder dan bij- na 32 millioen gulden afgenomen, waarmede nu reeds de door de maand-overgang ontstane aanwas is verdwenene en weer het peil van 22 Maart is bereikt. het de mandaatmogendheid, die be- zig is met de liquidatie van zijn bestuur en de ontruiming van Pa lestina, onmogelijk.is gebleken het conflict volledig te beheersen, heb. ben tot een feitelijke burgeroorlog in Palestina geleid, tot een voort- durende verslechtering van de vei- ligheid en het bestuur en tot een dreigende algemene chaos, hon- gersnood. strijd en bloedvergieten van ongekende afmetingen De commissie, zo gaat het rap port verder, is tot de conelusie gekomen, dat de algemene poli tiek van de mandaatmogendheid t was geen maatregelen te nemen, die de schijn zouden kunnen wek- ken, dat zij bij de uitvoering van het verdelingsbesluit betrokken wenste te worden. Ongeveer 3000 mijnwerkers van 4 grote mijnen in Pennsylvanie zijn Dinsdag niet op het werk versche nen, ondanks de bijlegging van het pensioengeschil. Men acht het mo- gelijk ,dat deze arbeiders de uitslag van de rechtbank afwachten, die vandaag tegen hun vakverenigings- leider Lewis aanhangig gemaakt zal worden. De drukte, die Maandag op de Jaarbeurs heerste, wordt gelllu- streed dbor het aantal op die dag te Utrecht ingenomen spoorkaartjes, dat 54.550 bedroeg tegen vorig jaar op diezelfde dag 31.765 stuks. Ook Dinsdag was het zeer druk. De standhouders konden zich met hun assistenten slechts met grote moeite door de enorme menigte >be- zoekers wringen, die vo6r 9 uur gis- terenmorgen voor de vier ingangen stonden om te worden binnengelaten Ook het aantal buitenlandse be- zoekers, dat zich Dinsdag aan de buitenlandse dienst meldde, sloeg alle bestaande records. Volgens radio Wenen is het ver zoek van de Oostenrjikse regenng om uitlevering van Franz von Pa- pen, Hitler's gezant in Oostenrijk ten tijde van de anschluss. van de hand gewezen. Als reden is opge- geven. dat eerst na verstrijken van de acht jaren, die von Papen vol gens veroordeling door een Duits gerecht in gevangenschap moet doorbrengen, de kwestie van even- tuele uitlevering in behandeling genomen kan worden. [}E KERK, de Pa us wordt op grove, onrechtvaardige wijze aangevallen. Dat horen en lezen we zo maar niet zonder meer. Daar blijven we niet nuchter en passief onder. Het is onmogelijk, dit over ons heen te laten glij- den en daar niet op te reageren. Er leeft ook in ons nog wel iets van de geest, die in de vorige eeuw duizenden en duizenden jongemannen als zouaaf deed gaan strijden voor de zaak van de Paus. Wij, Noord-Hollanders, zijn van het ras van Pieter Jong van Lutjebroek, de held die zijn leven gaf voor de Paus. Ook wij komen op voor onze H. Vader. Hoe? Door gehoor te geven aan de oproep van onze Bisschoppen die vragen, dat wij alien, mas- saal, Dneedoen aan de gebeds- actie vandaag, op deze Sint Jo- sephdag, en onder dit octaaf. Bidt de rozenkrans mee in uw kerken en gezinnen! Het is voor de Paus! MARCUS Oorspronkelijke roman uit het Russische spionnenleven „Het is ten strengste verboden te spreken met de andere verpleegden" Michael knikte gelaten. Ze moesten er wat hem betrof maar zo gauw mogelijk een eind aan maken. De deur der ziekenzaal ging open. Tegleff., met de handen op de rug, wandelde doodbedaard langs de bedden, bleef voor Michael Goro- cha stil staan. Hij keek rond. Geen der verpleegden kon hem horen. Hij nam 't kleine tabouretje, dat bij 't voeteneind stond en nam plaats. „Uw naam alstublieft?" ..Michael Gorocha." „Hoe komt ge hier zo verzeild?" „Ik ben gekwetst tijdens een charge op gearresteerde boeren." „Als ik u was, zou ik daar schade- vergoedin^ voor eisen." „Ik?" vroeg Michael verbaasd. niet in het minst vermoedend, dat ie voor de gek gehouden werd. „Welja, natuurlijk, een rustig bur ger, die niets kwaads in de zin heeft is me daar omver gereden, wel foei! Ha. ha, ha!" Tegleff barstte in lachen uit en Michael doorzag nu het wrede spel dat men met hem speelde. ..Wel", ging Tegleff verder, „ge kijkt zo verwonderd. Hebt ge niets meer te antwoorden?" „Ik dacht", zei Michael, „dat een 10. Hoe had ie zich z6 kunnen laten meeslepen, dat ie zonder zich een ogenblik te bedenken, z'n revolver had getrokken en 'n mens had neer- geschoten? Of had ie dat ge- droomd? Waar was z'n handkoffer? Hij dnrfde er aan de verpleeg- sters of oppassers niet om vragen. Hij zou kunnen ontkennen, dat die koffer zijn eigendom was. Er waren immers tijdens die charge duizenden mensen op de been. Hij had al dadelijk opgemerkt dat al diegenen, die bij het oproer gekwetst waren, in deze ziekenzaal streng bewaakt werden. Vannacht had ie de schildwacht tweemaal zien aflossen. Hij voelde nog steeds een hevig stekende pijn tussen z'n sehouderbladen. Daar was de kolfslag neergeko- men. „Ik hoef me niet veel lllusies hieer van het leven te maken", mompelde hij bij zichzelf. 't Zal wel met de genadige kogel eindigen, en dat is misschien nog de beste oplossing. Verbanning naar de kwik- of zoutmijnen zou een veel te langzame dood betekenen." Zodra hij bij kennis was, kwam een oppasser liem zeggen: hoge persoonlijkheid want dat zult ge wel zijn ernstige zaken ook ernstig besprak." ..Ooooh, dus ge vindt de zaak dan toch ook ernstig?" „Natuurlijk, en ik verzoek u deze omgeving niet als een operette- theater te beschouwen. Wie bent u? En wat wilt u eigenlijk?" „Ik ben een eenvoudig politie- mannetje, kijk maar eens hier." Tegleff toonde Sijn zilveren penning en ik wil weten, waarom men u zo onbeleefd behandeld heeft." „Ik heb een kozak die chargeerde doodgeschoten." „Ei, *eikozakken zijn duur tegenwoordig. Dat zul je moeten be- talen. Ja vriend, dat mag je tegen woordig zo maar niet doen. Je mag niet eens meer met een handkof- fertje lopen, ha, ha, ha! Michael heet zich op de lippen. ■be man, die hier zat te grinniken, was 'n politie-spion. De vrouw uit het volk die hem voor de werkloze letterzetter uit 't boekwinkeltje had gewaarschuwd, sprak dus de waarheid. Die Peter Puschkin scheen z'n maatregelen al genomen te hebben. Er viel niets meer te hopen. 't Eind was toch nog spoediger gekomen dan hij verwacht had. De zucht tot zelfbehoud deed hem ech ter nog.zwijgen. Wie weet wilde die vreemdeling niet ook nog vissen naar medeplichtigen. Jewssje hoef- de niet verraden te worden. „Vertel me eens", ging Tegleff verder, „wat doe je voor de kost?" „Ik ben leraar in 't Frans." ..In 't Frans? Aardig is dat! En is dat alles?" „Ik heb ook examen in de staat- huishoudkunde en in 't Engels ge daan." „Neem me niet kwalijk", zei plots Tegleff, met een slag op z'n dijbeen, „maar dan ben jij met al die ge- leerdheid een reuze stommeling! Wie gaat er nou examens doen om acten te halen, die hij. vooruit weet, toch nooit nodig te hebben, acten om wormen te onderwijzen." „Wormen?" „Welja, morgenavond lig jij op je rug, met je tien tenen stijf in de hoogte in 'n schoollokaaltje van twee meter lang en een meter breed!" Michael voelde zich verbleken: de dood wachtte hem dus a reeds morgenavond. „En dan", zei Tegleff ..iemand met z6'n stijl". Hij haalde 'n papier uit z'n zak met rode letters bedrukt en las hardop: „Hier st'a ik, op- nieuw verheven en vrij, mijn trots hoofd opgericht. Ik ben "n Rus, en 't zal 'n Rus zijn, die Rusland redt.... van u!"... Aardig is dat! Mah jij had 'n wereldgenie kunnen worden en je bent.... 'n misdruk van Pope Gapoen. Maar ik zal jou eens laten zien, hoe deerlijk jij je in je hoge vijanden yergist. Ik wil je laten zien, hoe wij waarachtige talenten weten te waarderen." Hij stond op, liep naar het midden van de ziekenzaal. Aan het einde bij het hoog en betraliede venster stond 'n oppasser, die 'n riem om het middel droeg. waaraan 'n pistool in holster hing. Tegleff wenkte de man. Deze kwam onmiddellijk eer- biedig nader: ..Laat de dienstdoen- de geneesheer hierheen komen", zei Tegleff. En toen tot Michael: „Kun je al lopen?" „Moeilijk. ik heb nog veel pijn." „Dan zullen we je laten dragen. Je gaat met mij 'n visite maken." (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3