Nieuuj can v. Mook besprekingen Republiek voort te zetten Advies met de m De decentralisatie indewederopbouw 1 Voor Alkmaar omgeving Incidenten zijn het resultant van jarenlange heat-propaganda „Briefactie Italie1 West-Duitsland vraagt 1960 millioen uit de Marshallpot NA HET SCHANDAAL TE D JOG J A Botwinnik leidt nog steeds Bogota brak nog niet met Moskou Zij zal er komen, maar.... men kan dat niet forceren ontketende storm van enthousiasme Eenderde uit het totaalbedrag voor eerste jaar herstelprogram Extra toewijzing aan Nederland CONFERENTIE TE DEN HAAG Radar-deskundigen voor het Hot Dertig slachtoffers bij vliegramp GROENTEN tijdelijk duur De iaak-Rauter Welk weer morgen DONDERDAG 15 APRIL 1948 44e JAARGANG - NUMMER 11506 BUREAUX: MEESTE KATH. KERKEN OP MADAGASCAR VERNIELD Wat gaat er in Italie gebeuren? Fel is de verkiezingsstrijd in ge- heel Italie en dat sommige partijen niet schromen om kost wat kost aan de macht te komen, blijkt wel uit het feit, dat de Italiaanse militairen opdracht hebben gekregen om overal naar verborgen wapens te zoeken. Naby Milaan werd een ware ver- zameling van wapens in een grot gevonden. 1 'feV VZ «v - Radiografisch overgebrachte foto. De onlusten in Bogota. Reeds meer dan 500 personen zijn gedood, honderden winkels vernield en 40 grote gebouwen in de stad zijn in brand gestoken. Niemand durft zich op straat te begeven. Op de foto: twee Trolley-bussen zijn door de opstandelingen omver gegooid, terwijl een derde in brand is gestoken. KARDINAAL SPELLMAN ONTVANGTSPAAK Ministers van financien der Vijf Mogendheden Philips-apparatuur naar Duitsland meegenomen Tragisch einde van tocht om de wereld DE BURGEROORLOG IN COSTA RICA San Jose ge'isoleerd OORLOGSPANIEK IN AMERIKA DEN HAAG, 15 April. - Het onderzoek in de zaak-Rauter is door het Hof niet volledig geacht. De heropening van het onderzoek is bepaald op Don- derdag 22 April a.s. „DOOD AAN DE JODEN" Neo-fascist-en marcheren door Rome DE JODENARRESTATIE TE H El LOO Oud-burgemeester Bos vrijgesproken Hoofdprijzen Staatsloterij Met koortsachtige ijver is men overal langs de stranden bezig de consumptietenten en cafe's te plaatsen, teneinde de bad- gasten op een wactrdige wijze te kunnen ontvangen. Hocrfdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Adyertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. No o r dh ollan ds Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200 HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank i KALIOERANG, 14 April (A.P.) De Nederlcmdse delegatie heelt dr. van Mook geadviseerd de besprekingen tussen de -bemidde- lingscommissies en de Indonesische republikeinen voort te zetten ondanks de incidenten, die Maandag j.L te Djogja bij de aan- komst der delegatie hebben plaatsgevonden, heeft een woord- voerder van de delegatie vanavond medegedeeld. Bij het vememen van het in cident had dr. van Mook op- dracht gegeven, dat geen offi- ciele besprekingen tussen de onderhandelaars zouden wor- den gehouden, totdat de Ne- derlanders voldoening van de republiek hadden ontvangen. Verschillende leden van de Nederlandse delegatie wensten zich onmiddellijk van de on- derhandelingen terug te trek- ken. De Nederlanders beschouwden de bmyoording van de verontschuldi- ging, die door Mohammed Roem, voorzitter van de Indonesische na- tionale commissie, eerder op de dag is aangeboden, als onvoldoende, maar de drie ieiders van de Indone sische delegatie hebben zich later met een vollediger en voldoening gevende verontschuldiging tot de Nederlandse leden gewend. Mohamed Roem. leider -van de Indonesische Republikeinse onder- handelings-delegatie, had uit naam van de Republiek zijn leedwezen be- tuigd over de incidenten, die op net station van Djokjakarta zijn voor-. gevallen. Hij verklaarde, dat er stappen ge nomen waren om een herhaling te voorkomen. De Sultan van Djokjakarta heeft zich vanavond in een radio-uitzen- ding tot de Republiek gewend en medegedeeld. dat de regering zijn verontschuldiging voor de onheuse bejegening van tie Nederlanders door verschillende Indonesiers had aangeboden en dat deze laatste ge- vangen genomen zouden worden en gestraft. De' Nederlanders hebben'voorts de verzekering ontvangen. dat hun verbindingen met Batavia niet door een herhaling van deze incidenten vertraagd zouden worden. De Nederlandse woordvoerder zei, dat de boodschap, waarmee dr. Van Mook van het gebeurde op het station in kennis werd ge- steld, 24 uur vertraagd was, ter- wijl de verslagen van de Neder landse correspondenten over het incident 8 uur waren opgehouden. De berichten van de buitenlandse correspondenten Tpngen onmiddel lijk door, zei de woordvoerder. De Nederlanders hebben de be- middelingscommissie eveneens een protest overhandigct inzake de aan- plakbiljetten, waarop de Nederland se soldaten afgebeeld staan, die op de burgers in Djokja schieten. De Nederlanders zijn van mening, dat hiermede hot wapenstilstands- verdrag, dat opruiende propaganda verbiedt, wordt geschonden. Europese en Republikeinse persstemmen. In verband met het gebeurde aan het station te Djokjakarta seint Aneta de volgende persstemmen: De party KeresSmyslov uit de twaalfde ronde, die Dinsdag na 43 zetten werd afgebroken, eindigde na zorgvukiige analyse zonder verder te spelen in remise. De stand luidt thans: Botwinnik 7 punten uit 9. Keres en Smyslov 51/, punt uit 10. Reshevsky 4punt uit 9. Euwe l'/> uit 10. Bogota, 14 April (Reuter) De minister van buitenlandse zaken van Columbia heeft de berichten ontkend, volgens welke Columbia de diplomatieke betrekkingen met de Sovjet-Unie verbroken zou hebben. De minister voegde er aan toe. dat er nog geen stappen hadden plaats gehad en noemde het radiobericht aangaande de breuk „prematuur". Hi) gaf geen verklaring voor het be- richt, dat volgde op de beschuldi- ging, dat de communisten de revo- lutie veroorzaakt zouden hebben. VATICAANSTAD. 14 April (AP). Volgens een bericht van katho- lieke persbureau „Fides" zrjn 758 van de 783 kerken en kapellen op Madagascar tijdens de opstand in het najaar van het vorige jaar ver nield. Van de 43 katholieke scholen werden er 28 vernield. Volgens het agentschap is de hou- ding van de inheemse bevolking nog steeds vtjandiig ten opzichte van de kerk. „De Locomotief" te Semarang zegt. dat opnieuw is gebleken, welke uitwerking jarenlange haat-propaganda op de bevolking heeft. „Indien" zegt dit biad „thans de onderhandeiingen te Kaiioerang zouden worden voort- gezet, zou dit betekenen, dat de waardigheid van het Koninkrijk der Nederlanden te grabbel werd gegooid. Na de gebeurtenissen te Djokja kan slechts een antwoord worden gegeven: „Terug naar Batavia". Het te Batavia verschijnpnde re publikeinse blad „Soember" schrijft: „Wij zijn ervan overtuigd dat. in- dien de Nederlandse delegatie ge- heel uit Nederlanders bestond, zulks niet zou zijn gebeurd. Het is geble ken,' dat het volk nog niet kan ac- cepteren of kan zien, dat de eigen broeders openlijk aan Nederlandse zijde staan. Het Bataviase blad der federalis- ten „Fadjar" schrijft: „Dit is een vorm van Merdeka, welke wij be- slist verwerpen. Er moeten aldus Fadjar maatregelen worden ge nomen en indien deze maatregelen bestaan in een zuiveringsactie te Djokja, dan zal dit de positie der republiek juist verbeteren." Het te Djokja verschijnende repu blikeinse blad „Kedaulatan Rakjat" schrijft, dat het Indonesische volk, dat sedert lang beproevingen van de kant van de vijand heeft meege- maakt en dagelijks van de vijand beledigingen heeft ondervonden, niet meer meester over zichzelf was toen het voor de vijand kwam te staan, waarvan sommigen van hun eigen bloed waren. Het blad meent, dat het gebeurde niet valt te excu- seren, omdat het Indonesische volk de situatie moet begrijpen en het de plicht der republiek is, een vijand eerlijk te ontvangen als hij komt om te onderhandelen en een oplos- sing te vinden. r*** pf"* DE NIEUWE MINISTER van Wederopbouw, mr. dr. In 't Veld, heeft gisteren zijn eerste ministeriele speech in de Eerste Kamer gehouden en daarin de moeilijkheden van zijn werk, waar iedereen met zoveel spanning naar kijkt, nogmaals uiteen- gezet De minister maakt de indruk zich reeds terdege te hebben ingewerkt in de jnaterie, en er was geen enkel punt van kritiek van de Kamerleden of hij wist er een goed antwoord op te ge ven. Van deze eerste spreekbeurt voor onze volksvertegenwoor- diging maakte de bewindsman allereerst gebruik om zijn amb- tenaren wat op hun gemak te brengen. De storm is gaan liggen. We voe- len ons vreselijk onwennig. Van Zaterdagavond tot Woensdag hebben we een hoog-conjunctuur beleefd als nooit tevoren. De Briefactie-Italie, „een moordstunt" zoals een Twents journalist het noemde, is de best geslaagde actie, die we ooit hebben beleefd. Roermond 3.4.5 is een bij alle telefonisten in Nederland be- kend nUmmer. Bijna vier dagen lang is er bijna onafgebroken ge- beld, getelegrafeerd en geschreven vanuit heel het land: vanuit Vlis- singen, Heerejiveen, Vught, Amster dam en Utrecht even goed als uit Zandberg in Drente, Stokkum in de Achterhoek en Ooster-Blokker bij Hoorn. Men vroeg om 2 adressen en om 10.000 adressen. Velen, die geen adres hadden kunnen bemachtigen zonden ons de brieven toe, die we Zelf van adressen voorzien hebben. Een voorzichtige berekening brengt ons tot een totaal aantal verstrekte adressen van rond 950.000. Wanneer men daarbij bedenkt dat aan een adres vaak meerdere brieven ge- zonden zijn, ligt het totaal aantal verzonden brieven waarschijnlijk boven het millioen. Tellen we voor iedere brief 10 gram (meestal was het meer), dan is het totaal gewicht van naar Italie gezonden post ruim 10.000 kilo. De P.T.T. heeft goede dagen achter de rug. Tellen we elke brief op 20 cent (vele duizen- den verzonden nog expresse-brie- ven met 50 cent port), dan is er voor ongeveer f 200.000.alle£n aan postzegels omgezet. De telefoon- en telegramkosten zijn zelfs bij bena- dering niet op te geven. Een woord van dank is hier op zijn plaats. Allereerst aan de Zeer Eerw. Heer de Greeve. Eens te meer heeft men kunnen zien, wat deze radio-spreker in het Nederlandse volk vermag los te slaan. Ook onze katholieke dagbladpers en de Ka tholieke Radio Omrocp hebben zich van hun beste zijde laten zien. Dat de actiq echter zo is ingeslagen, dat deze Roermondse vonk in heel het land zo'n laaiende brand tengevolge had. dat is het werk van Katholiek Nederland, dat weet wanneer het tijd wordt iets te doenU Laten we intussen het doel van onze Briefactie niet uit het oog verliezen. Brieven naar Italie kun nen niet meer verzonden worden, gebeden wel. Leest er het Herder - lijk Schrijven van verleden Zondag nog eens op na. Met de hogere zal het best gaan, maar met de lagere heeft de minis ter de ervaring, dat zij niet hele- maal gerust zijn me: deze nieuwe leider in hun midden, die zich zo duidelijk als een voorstander van decentralisatie heeft uitgesproken. Zij geven blijk van een beslist kat- tecige stemming, vertrouwde de mi- niSer de Kamer toe, maar hij liet er aanstonds op volgen, dat daar niet de minste reden voor was. In- tegendeel, de minister verdedigde het beleid van zijn ambtenaren, die voor wat er aan wederopbouw is gebeurd in ons land eigenlijk meer lof verdienen dan de steeds wisse- lende ministeriele Ieiders! Van een eigenlijk beleid aan We deropbouw kan nauwelijks gespro- ken worden, want als de ene minis ter goed en wel bezig was dit een bepaald karakter te geven, ging hij been. Toch kan ons land tevreden zijn. Er is in die afgelopen na-oor- logse jaren heel wat werk verzet, dat de vergelijking met het buiten- land best kan doorstaan en dat daar bij met sterk centraliserende krach- ten werd gewerkt, kan de minister ook heel goed begrijpen. Het is allemaal heel mooi om achteraf te zeggen, dat er veel meer met de gemeentebesturen had moe ten zijn samengewerkt, maar beseft men wel voldoende, dat er vlak na de oorlog zelfs in vele gevallen geen normale gemeentebesturen waren en dat samenwerking bovendien vrij- wel onmogelijk was. omdat de ge- meenten noodlijdend waren? Dat de WASHINGTON, 14 April (A.P.) De regering der Ver. Staten heeft Woensdag een extra 16.877.000 dollar in voedselvoorraden toege- wezen aan Italie, Frankrijk, Oos- tenrijk, Nederland en Grie- kenland. Hierdoor is het bedrag, dat in Amerika besteed is aan het E.R.P., tot 37.877.000 dollar gestegen. Frankrijk heeft tot nog toe het grootste aandeel gekregen: 126.000 ton ter waarde van 14.112.000 dollar. Aan Nederland: 64.008 ton tarwe, naar schatting voor een waarde van 7.057.000 dollar. Hoffman deelde mee, dat de toe- wijzingen voor de overige elf lan- den en West-Duitsland binnenkort bekend gemaakt zouden warden. FRANKFORT, 14 April (A.P.). De officiele Duitse diensten heb ben vandaag gevraagd, dat een crediet van 1960 millioen dollar in het eerste jaar van het Euro- pesie herstel-programma aan de Brits-Amerikaanse zone zal wor den verleend voor de invoer van levensm5ddelen' en grondstoffen tot 1 April 1949. De Duitse raming is, dat in het- zelfde tijdvak de uitvoer van af- gewerkte producten en zekere grondstoffen 695 millioen dollar zal bedragen, waarna er een nadelig saldo van 1265 millioen dollar zal blijven, dat gedekt zou moeten wor den door Amerikaanse credieten. Het gevraagde bedrag maakt on geveer een derde uit van het to taal voor het eerste jaar van het herstelprogramma. 950 millioen dol lar zijn bestemd voor de invoer van levensmiddelen, terwijl ruim 1 mil liard dollar is bedoeld voor de in voer van grondstoffen en machine- installaties. Om de geraamde uitvoer van 695 millioen dollar te bereiken, zal het echter nodig zijn, dat de Duitse productie 8 of 9 maal zo groot wordt als in 1947. Amerikaanse functionarissen heb ben opgemerkt, dat de door de Duitsers genoemde getallen nog niet zijn goedgekeurd door de be- voegde autoriteiten. G?neraal Clay wilde zich niet uit- laten over de mogelijkheid en dat de Duitsers dit bedrag zullen krij- geai. Hij volstond met te zeggen, dat het voorstel „bestudeerd zal wor den"- Het bedrag, dat door de Franse zone gevraagd zal worden, is nog niet medegedeeld. Generaal Sir Brian Robertson, de Britse militaire gouverneur, zal morgen naar Parijs vertrekken om de Brits-Amerikaanse zone te ver- tegenwoordigen op de vergadering van ministers van buitenlandse za ken, welke Vrijdag begint. Van Duitse zijde is er bij gene raal Clay op aangedrongen, dat een ..bezettingstatuut" getekend zal wor den tussen West-Duitsland en de Westelijke geallieerden, nu dat de kans op een formeel vredesverdrag zo gering is. „Wij hebben hun echter verteld, dat dit op het ocenblik voortijdig is," zei generaal Clay. Duitse autortieiten hebben ook gevraagd om een grotere invoer van vlees. 4 Generaal Clay heeft hen verze- kerd, dat er geprobeerd wordt in Argentinie en andere landen vlees te kopen, maar dat er nog geen aan- wijzingen zijn, hoeveel dit zal wor den. NEW YORK, 14 April (AP). Premier Spaak van Belgie is van- middag in audientie ontvangen door Kardinaal Spellman, de Aartsbis- schop van New York. De Belgische minister voor econo- mische coordinatie Paul de Groote heeft heden een bezoek gebracht aan de petroleumraffinaderij en van New York en New Jersey. ambtenaren de zaken zelf in han- den hebben genomen. strekt hen tot eer. Dat zij daarmede tevens het spook van de bureaucratie hebben binnengehaald is niet te ontkennen, maar het is begrijpelijk. Decentralisatie zal er komen, zo ging de minister voort, maar het is een proces, dat men niet moet for ceren. Voorlopig houd ik mijn amb tenaren de hand boven het hoofd en laat hen rustig werken. Intussen liet de minister meerdere malen in zijn rede uitkomen. dat de liefde tot de decentralisatie niet van een kant kan komen. De gemeentebesturen, die de verantwoordelijkheid mede zullen moeten dragen, moeten eerst eens zorgen, dat zij een behoorlijke apparatuur klaar hebben en een die op een intensievere intercommunale samenwerking gericht is. Het bouwplan voor 1948 is nog niet geheel gereed. maar dit is wel zeker, dat het een totaal bedrag van f 1.050 millioen zal omvatten. Het is heel moeilijk tot een juiste samen- stelling te komen, want stoot men zijn hoofd niet tegen het materiaal- tekort, dan gebeurt dat tegen het deviezenprobleem of het gebrek aan arbeiders, tepvijl ook het scheppen van een juiste verhouding tussen investering en consumptie een moei lijk te omzeilen klip is. Het Natio- naal Planbureau heeft onlangs uit- gemaakt, dat meer investeren we- gens het inflatiegevaar niet verant- woord zou zijn. Van bovengenoemd bedrag zal in ieder geval f 300.000 voor woningbouw bestemd zijn, waarmede de plannen wel uit te voeren zijn. Wel deed de minister een ernstig beroep op ieder, die er iets aan doen kan, dat de bouw- prijs niet meer gaat stijgen. Hij be- draagt thans f 35.per kub. meter en dat betekent een prijs. die drie en een half maal het niveau van voor de oorlog bedraagt. Willen we een herhaling van de enorme stij- ging van na 1918 voorkomen, dan moet de lijn strak worden gehouden en moet niemand toegeven aan drang om hogere prijzen te betalen. De montagebouw ziet de minister thans op gang komen. Er zijn al verschillende projecten in aanbouw. Wanneer nu onze architecten er wat" belangstelling voor gaan tonen, kan er ook iets uit voortkomen, dat min der om te schrikken is dan dat wat zonder hun hulp thans b.v. in de Blijdorppolder te Rotterdam wordt gebrouwen. Een nadeel in financieel opzicht voor deze bouw is, dat er nogal wat cement mee gemoeid is, dat wij alleen tegen dollars kunnen krijgen. De opmerking, dat er zoveel zwart gebouwd wordt, dat 10.000 wonin- gen per jaar meer zouden kunnen verrijzen, kwam de minister wel wat overdreven voor in dit opzicht viel hij zijn ambtenaren, die ons deze cijfers zelf verstrekt hebben, dus af maar hij wilde toch toe- zeggen, dat hij maatregelen zal ne- men om er een eind aan te maken. Ook hier toonde hij zich echter een handig decentralist, want in het vervolg zullen de gemeentebesturen, wanneer zij dergelijke illegale bouwwerken niet verhinderen, van Den Haag minder toewijzingen krij gen. Zij hebben dan hun lot zelf in handen. Of de burgemeesters nu met deze consequenties van het systeem ook zo dankbaar zullen zijn? Over de huren heeft de bewinds man gezegd, dat de tijd waarop zij verhoogd moeten worden nog wel niet zeer nabij is daarvoor zijn de spanningen tussen lonen en prij zen nog te hoog maar toch beslist moet komen. DEN HAAG, 14 April (AP) De ministers van financien van de landen van het Vjjfmogendheden- pact (Engeland, Frankrijk en de Benelux landen) zullen aan het einde van de volgende week of iets later in Den Haag btjeenko- men, om een heslissing te nemen over de beraamde coordinatie van betalingen tussen deze landen, werd Maandag van diolomatieke zijde in Den Haag verklaard. Deze conferentie zal worden voor- afgegaan door een bijeenkomst van financiele deskundigen, die het voorbereidende werk verrichten. De woordvoerder verkjaarde voorts, dat verwacht werd, dat de consultatieve raad, waarin door het pact voorzien wordt, gedurende de Parijse conferentie van de 16 Mar- shallanden, die deze week begint, gevormd zal worden. Dit is een nieuwe aanduiding van de sterjee neiging, om de financiele en .economische aspecten van het pact aan het E.R.P. aan te passen. Dinsdag hadden zich voor het Bij- zonder Gerechtshof te Den Bosch twee Duitse radar-deskundigen te verantwoorden, nl. dr. A. Essau en dr. A. Borttscher, die het Duitse radar-onderzoek in de Philips-fa- brieken te Eindhoven hadden geleid en, toen de geallieerden naderden, de gehele radar-apparatuur meege nomen hadden naar Duitsland. De Duitsers was ten laste gelegd het zich opzettelijk schuldig maken aan schending- van de oorlogswetten en plundering van eigendom van de Philips-fabrieken. Uit het verhoor van de moffen bleek, dat aan de onderzoekingen in het Philips-labo- ratorium veel waarde werd gehecht. „Indien wij tijdig tot e'en resultaat waren gekomen, zou de uitslag van de oorlog nog twijfelachtig zijn ge- weest", aldus betoogden deze ge- leerde dieven. Tegen beiden werd een gevangenisstraf van vier jaar met aftrek geeist. De verdedigers betoogden, dat van plundering in de zin der wet geen sprake is geweest en vroegen vrijspraak. SHANNON, 15 April (Reuter). 30 van de 31 personen aan boord van de ..Empress of the Skies", een constellation van de „Pan- American Airways", die vioog van Karatsji naar New York, op eesn tocht rond de wereld, zijn om het leven gekomen, toen het toestel, ongeveer 250 meter van het be gin van de hoofdlandingsbaan van het viiegveld Shannon, een obsta- kel raakte en onmiddellijk in brand vioog. Het toestel had 21 passagiers en een bemanning van 10 man aan boord. De constellations zijn vier-motori- ge machines, wegende dertig tot veertig ton en kostende ongeveer een millioen dollar per stuk. In Juli 1946 werd order gegeven alle con stellations enige tijd aan de grond te houden voor het aanbrengen van nodig gebleken wijzigingen. GUATEMALA (stad), 14 April (A.P.) Berichten, die vanavond in de stad Guatemala binnenlie- pen, duidden aan, dat de opstan delingen San Jose, de hoofdstad van Costa Rica, geisoleerd hebben. Berichten zeggen, dat een over- winning van de opstandelingen in zicht is. De strijdkrachten van de regering trekken zich terug voor een uiterste verdediging, in geval een door de opstandelingen aangeboden wapen- stilstand niet mocht slagen. De sterke stijging van de groen- tenprijzen gedurende de laatste we- ken is een gevolg van de tijdelijke schaarste aan deze producten. Zoals in elk voorjaar het geval is, bevin- den we ons ook thans in een over- gangsperiode. De winterstapelpro- ducten als kool, uien en peen, raken uitgeput, terwijl er nog te geringe hoeveelheden verse voorjaarsgroen- ten (spinazie, sla, andijvie) beschik- baar zijn. Wat de sla betreft, speelt hierbij ook de uitvoer een rol. Dit product wordt namelijk ook naar Engeland geexporteerd, wat de betrekkelijke schaarste hier te lande nog doet toe- nemen. De duurteperiode zal echter niet van lange duur zijn. Bij gunstig weer zullen binnen enkele weken voldoende groenten aan de markt komen, zodat de prijzen dan snel omlaag zullen gaan. LONDEN. 14 April (AP) Frank Owen, de 42-jarige redacteur van de Londense Daily Mail, die zojuist van een reis door de Verenigde Sta- ten is teruggekeerd, heeft vandaag verteld, dat de Amerikanen in een paniekstemming verkeren over het vooruitzicht van een oorlog. Owen zei: „De oorlogspaniek, die daar heerst, is bijna schrikaanjagend Ik trachtte de Amerikanen uit te leggen, dat wij hun ergste vrees ,over de Russen niet delen. De Ame rikanen verkeren in een grotere paniekstemming, dan hier de afge lopen week op het ministerie van buitenlandse zaken over de toestand in Berlijn heeft geheerst en dat zegt wat". Owen voegde eraan toe: „Hoe meer de angst in de Verenigde Sta- ten groeit, des te vriendschappelij- ker worden de gevoelens ten opzich te van Engeland." Volgens berichten in de Italiaan se ochtendbladen heeft gisteravond laat een groep van ongeveer twee- honderd ,.Neo-fascisten", behorend tot de ..sociale beweging", na een partijbijeenjcomst een mars onder- nomen door de Joodse wijk van Ro me, onder het zingen van fascisti- sche liederen en kreten van „dood aan de Joden". Zij werden door de Joodse bevolking met gefluit en ge- joel ontvangen. Er ontstonden vecht- partijen. Het Bijzonder Hof te Amsterdam deed hedenmorgen uitspraak in de zaak van de vroegere gemeente- veldwachter te Heiloo, Geertsema, tegen wie, wegens arrestaties van joden 3 jaar gevangenisstraf was geeist. Uitspraak was 1 jaar voor- waardelijk. Tegen oud-burgemeester G. C. Bos. wien ten laste was gelegd, dat hij de arrestatie had toegelaten, was vijf jaar geeist. Hij werd echter vrijgesproken. 's GRAVENHAGE, 15 April. 5e klasse, 16e lijst. Hoofdprijzen: 2000 4184 f 1500 5261 1000 2852 2897 10895 16952 f 400 4635 17551 17918 f 200 2172 10703 f 100 1125 3265 4246 4621 5311 5669 6765 7172 7886 8542 9458 10798 11610 14680 14682 20905 Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Vrijdagavond. DROOG WEER. Koude nacht en hier en daar ochtendmist. Morgen overdag droog en vrij zonnig weer met iets hogere tempeVatuur dan vandaag. Meest zwakke wind. i

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1