r VEILINGOVERZICHT Gunstig seizoen achter de rug POLITIERECHTER deelde rake klappen uit L.T.B. en L.T.J. vergaderen Engelse, Duitse of Japanse vragen ALKMAAR EN OMSTREKEN J Marktberichten PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Donderdog 15 April 1948 »<ajotters speelden Toneel Attracties voor de Kaasmarkt v.. Onze agenda LANGEDIJK Verdachte ter zitting gevangen genomen DE NOODSCHOOL TE HEILOO Het eigendomsrecht geen mysterie Vergadering Noordermarktbond ZUID-SCHERMER ZITTING ALKMAARSE TRIBUNAAL Adyertenties flink woon- en winkelhuis Broedkippen Het is voor de Alkmaarse Kajot- ters een hele onderneming geweest een stuk, als dat van „Hans Worst", de titel moge dan weinig tot de ver- beelding spreken, op te voeren. Neemt men in aanmerking, dat de KAJ geen ontspanningsvereniging is, dan heeft een opvoering, als Woensdagavond in het Gulden Vlies \^srd gegeven, toch wel bewezen, dat deze jongeren op het gebied der ontspanning hun mannetje wel staan Immers de uitvoering had zoveel positieve elementen in zich, dat men met recht kan spreken van een ge- slaagde avtjnd. Het stpk in drie bedrijven. ^tapit- tels noemt de schrijver, Anton van de Velde." ze, vertoont veel analogie met de bekende Faust-geschiedenis, die men in Goethe vindt. Het is er ini}zekere zin de voortzetting van. Hans Worst is de huisknecht van de reeds overleden Faust, die uit het leven van zijn meester niet veel lering heeft getrokken en dezelfde weg opgaat. Ook hij sluit een over- eenkomst met Mefisto en ware het niet, dat Wagner, de leerling van Baustus, zijn ziel redde, ook hij zou reddeloos verloren geweest zijn. Het verhaal speelt zich af temidden der Wittenbergse studentenwereld. Zoals gezegd, de I'ajotters hebben onder de regie van de heer Buis- sink Sr. dit moeijjjke stuk op een heel behoorlijke manier op de plan- ken weten te brengen. De 3 hoofd- rolvertolkers, Wagner, Hans en de duivel, gaven een aannemelijke ver- tolking van hun zware rollen. Het spel van Wagner konden wij het meest waarderen, jammer dat zijn stem niet steeds dat volume had, hetwelk in een zaal als het Gulden Vlies vereist wordt. De studenten waren wat aan de zoete kant, wat studentikozer had het edele gezel- schap geen kwaad gekund. Grime van Groothuizen en cos- tuums van ^prne waren goed ver- zorgd. Speciaal de decors, van Broe- der Paternjis, die werkelijk af wa ren, trokken onze belangstelling. Resumerend mogen wij wel zeg- ggn, dat de Kajotters-uitvoering in vele opzichten geslaagd mag heten Hedeaavond is er wederom een uit voering. Dat de Alkmaarse burgerij. al was het maar uit waardcring voor hetgeen deze knapen met hard vuerken voor elkaar hebben weten ■te krijgen. zich niet onbetuigd late. De jongens ver'dienen veel belang stelling. L. S. Na besprekingen, die de secretaris van de Kamer van Koophandel, de heer D. J. Scheffel, gevoerd heeft met het ministerie van economische zaken, is een regeling getroffen, waardoor 1 t komende seizoen mogelijk zat zijn om aan buiten- landse vreemdelingen tijdens de kaasmarkt Edammer kaasjes te ver- kopen. De vreemdelingen dienen hiervoor hun paspoort te tonen en kunnen dan een kaasje kopen te- gen de verschuldigde kostprijs, wel- Mce zij in de valuta van hun land kunnen voldoen. Dit betekent niet alleen een aardige reclame voor ons tiationale product, docl\ tevens een deviezen-aanwinst voor ons land. Het spreekt vanzelf, dat deze kaas verkoop met de nodige zorg dient te geschieden, reden. waarom het bu reau van Alcmaria V.V.V. hierbij wordt fngeschakeld; een bankinstel- ling ter plaatse zal zich belasten met de verrekening der gelden. Wij vernamen, dat vooriopig 10.000 K.G. kaas door economische zaken voor dit doel werd vrij gegeven. Deze gelegenheid wordt reeds met itjgang van de eerste kaasmarkt, welke op 7 Mei gehouden wordt, opengesteld; tevens zal dan evenais op de volgende Vrijdagen voor Ne- derlapdse toeristen weer de gele- genheid opengesteld worden, om in het Waaggebouw een beschuitje met kaas te gebruikerj, waarvoor op de vorig jaar gehouden kaasdagen, grote belangstelling bleek te be- staan. Ongetwijfeld een aardige attrac- tie voor de Alkmaarse kaasmarkt; met dat al echter is er nog niets ge- vonden, dat ertoe leidt, aat de toe risten en vreemdelingen ook des middags ip de stad blijven; de on- langs door V.V.V. gehouden prijs- vraag schijnt in dit opzicht ook niets te hebben opgeleverd. ALCMARIA—ZEEBURGIA Zondag a.s. Op verzoek van Zeeburgia, dat op 24 April a.s. naar Engeland vertrekt voor het spelen van enige wed- strijden aldaar, is de Beker-wed- strijd AlcmarialZeeburgia I vast- gesteld op Zondag a.s. Aanvang 3 uur n.m. Alcmaria is er in geslaagd, de wedstrijd Nederland-Belgie op het Sportpark te kunnen uitzenden. Het eerste en het laatste half uur zult u kunnen beluisteren. Half drie begint de uitzending. HIJ WAS NOG IETS TE GOED Door de poiitie is een mansper- soon aangehouden, die ;n het politie- blad stond gesignaleerd. Hij was nog een maaqjj hechtenis en een half jaar rijkswerkinrichting te goed. De map is naar het huis van bewaring overgebracht. AANRIJD1NG Op de Kennemerstraatweg heeft Ddnsd^giniddag een aanryding plaats gehad tussen een auto en een mo- torrijder. De bestuurster van de auto reed in de richting Heilgo en wilde linksaf de Emmastraat mrij- BLIJFT VAN REDDINGSMATERIAAL AF! Bij de dezer dagen van politie- wege gehouden controle op het reddingsmateriaal is geble.ken, dat dit materiaal op verschillende plaat- sen was verdwenen, terwijl op en- kele plaatsen het materiaal defect werd aarjetroffen. In dit verband is het te hopen, dat ouders en onderwijzers de kin- deren wijzen op het grote gevaar, dat aan deze kwajongensgrappen is verbonden. UITSPRAKEN TRIBUNAAL De Eerste Kamer van het Alk maarse Tribunaal deed Woensdag- ochtend de volgende uitspraken: Daniel Simoons. Den Helder; on- voorw. internering voor de tijd van 4 jaar, voorw. internering voor de tijd van 6 maanden met een proef- tijd van 3 jaar, verder bevestiging van het vonnis van de Tweede Ka mer. Gerardus Joh. Hof, Alkmaar: onvoorw. internering voor de tijd van 1 jaar en 9 mnd., voorw. inter nering voor de tijd van 6 mnd. met een proeftijd van 8 jaar, met aftrek van de tijd welke reeds in detentie werd doorgebracht Jan Kooy, Ber gen: verbeurdverklaring van het vermogen tot een bedrag van f 2000. Cornelis Jac. Ant. Huisman, Alk maar: opnieuw schuldig verklaard en nu internering voor de tijd van 6 mnd. BURGERLIJKE STAND Geboren: Jan E. zv M. J. Langras en R. Scharrenburg; Johanne S. dv C. J. de Waard en J. W. Poeze; Jo- zef A. M. zv T. Put en A. Hof; Pe- tronella M. dv K. Kooij en D. F. Stade'gaard; Annelies dv J. H. Ce- vat en A. Makelaar. Gehuwd: R. Helderman en A. J. Jos£e; F. Schilt en J. E. L. de Ro ver; G. Duinker en M. Bakker; R. J D. Hartkamp en J. P. M. Donders. Overleden: Wilhelmina H. Kees- man oud 62 jaar gehuwd met A H. Godijn. CINEMA: ,,De Engel der Duisternis", 14 jaar. HARMQNIE: ,,De man zonder geheugen", 18 jaar. A.B.T.: „Het Rode teken", 14 jaar. GULDEN VLIES: 8 uur. Hans Worst. VICTORY: 8 uur, lezing onder auspicien van de „Stichting Toezicht Politieke Delin- quenten". VICTORY: 8.15 uur, Klimop. APOTIJEKEN: Dr. H. Har- tong van Ark, Langestraat 1. NACHTDIENST TAXI'S: \f. Smidt, Omval 60, telef. 3931. ZONDE VAN DE EIEREN Gistermorgen reed op de Laat 'n vrachtauto. volgeladen met eieren. Bij het insturen van een zijstraat moest de auto remmen voor een passerend motorrytuig. Twee kisten met eieren schoven van de vrachtauto, waardoor onge- veer 100 stuks kapot vielen. Op de Kennemerstraatweg ge- beurde een vrij wel zelfde geval. Hier betrof het een aantal flessen met inhoud. Op de Bergerweg (overweg) werd door de poiitie toezicht uitgeoefend. Ettelijke personen werden bekeurd. Een, die een valse naam opgaf, kreeg 'n proces-verbaal. De laatste Alkmaarse trekhond is overleden. WIERINGERMEER De vergro- ting, het bestraten van het te ver- groten -deel van het marktterrein aan de Brugstraat te Middenmeer, tegenover de beurs, en het instraten van het gazon aan de Torenstraat te Middenmeer is opgedragen aan de N.V. P. Daalders aannemersbe- drijf te Alkmaar voor de aanneem- som van f 14.500. dgn, Zij gaf hiertoe een teken met de richtingaanw., doch liet eerst nog enkele andere auto's passeren. Op het moment, dat zij de Emmastraat in wilde gaan, dook er plotseling een motorrijder op, die zij niet haa op- gemerkt. "De motorrijder wfek zo veel mogelijk uit, doch kon niet ver- hinderen, dat hij tegen de auto op- reed. De man sloeg over de kop en kwam voor de voorwielen van de auto .terecht. Hij werd gewond aan zijn gezicht en aan zijn linkerbeen, meest schagjwonden. De beide mo- torrijtuigen werden zwaar bescha- digd. De motorrijder werd door de poiitie naax het Centraal Zieken- huis overgebracht. Procesverbaal werd opgemaakt. RECLASSERINGSRAAD ALKMAAR Met ingang van 1 April zijn tot leden van de Reclasseringsraad te Alkmaar benoemd: mr. A. D. van Regteren Altena, voorzitter; mr. J. C. V. Meischke, A. R. de Wit, F. Lassche, dr. M A. Elderson, mr. ,F Zeiler, G. A. M. Slinkert, mr. J. N. Alblas en I. J. J. Luyckx. ADMINISTRATEUR V.V.V. Als opvolger van de heer Verver, die in dienst is getreden bij de Fedeaatie van V.V.V.'s, is tot 1 Jan. '49 tijdelijk benoemd tot admini- strateur van V.V.V. Alcmaria dhr. H. Rijs, alhier. Voor de Bijzondere Politierech- ter, mr. Stoffels, verscheen Woens- dagmiddag weer een groot aantal verdachten. varierende van smok- kelaars tot werkgevers, die te veel loon hadden uitbetaald aan hun prrsoneel. Be Officier van Justitie, mr. Vellinga, eiste steeds flinke geld- boetes of gevangenisstraffen en de Politicrechter hield de teugels eveneens strak. De rij werd geopend door Petrus de M. uit Uitgeest, die was gesnapt door een C.C.D.-ambtenaar, toen hij 30 knotten breikatoen in zijn bezit had Reeds egrder was hij aangehou- den met 97 pakjes shag, die hij in Tilburg zwart had gekocht en met 14 knotten wol. die op dezelfde ma nier in Baarle-Nassau waren ver- kregen. Op de Officier van Justitie maakte deze verdachte een ongun- stige indruk, temeer daar verdachte in zijn woonplaats als een zwart- handelaar bekend staat. De Officier eiste een gevangenisstraf voor de tijd van 14'dagen, alsmede 6 maan- din Rijkswerkinrichting. Voorts vroeg hij onmiddellijke gevangen- neming van verdachte. De Politicrechter veroordeelde verdachte tot 14 dagen gevangenis straf plus 4 maanden R.W.I, en liet hem overeenkomstig de wens van de Officier ter zitting in hechtenis ne- meri. Een zuster van deze verdachte stond voor dezelfde delicten terecht. Zij had de C.C.D.-ambtenaren een min of meer geloofwaardig verhaal op de mouw gespeld, doch ter zitting braoht zij geheel andere argumen- ten naar voren. Op de Officier mafckte dit gejok nu niet bepaald 'n gunstige indruk. Ook zij staat be kend als een zwarthandeiaarster, of- schoon zij dit ter zitting hevig <Jnt- kende. De Officier meende. dat een zelfde zware straf als bij haar broer op zijn plaats zou zijn, doch hij wilde rekening houden met het feit, dat hier een vrouw terecht stond. Derhalve luidde de eis f 300.boete of 3 maanden. verbeurd verklaring van de in beslag genomen wol en 1 maand voorw. gevangenisstraf met een proeftijd van 2 jaar. Uitspraak conform. Clandestiene slachters. Er gaat bijna1 geen zitting voorbij, of er verschijnen enige clandestiene slachters op het beruchte matje. Petrus V. uit Bergen was de eer ste op deze zitting. Bovendien had hij aan andere personen nog gele- genheid gegeven om dit lugubehe bedrijf uit te voeren. Bij een vroe- gere behandeling had de Officier 7 mr h den tegen \':rdachte geeist, doch de zaak werd toen aangehou- den om een voorlichtingsrapport in te winnen. Dit was nu gebeurd, doch hierin stond nu niet zo erg veel moois over verdachte, integendeel. Desondanks wil de reclasseringsver- eniging het met V. proberen. De Officier vond in het rapport geen aanleiding om de eis te verzachten. Mr. Sluis bracht naar voren. dat hij het rapport subjectief vond sa- mengesteld. Naar zijn mening had de rapporteur alleen mensen ge- hoord, die tegen verdachte waren. Hij verzocht een gecombineerde straf te willen afleggen, waarvan 't voorwaardelijk gedeelte gelijk was aan de in detentie doorgebrachte tijd. De Politim-echter voelde hier echter niet veel voor en veroordeel de verdachte tot een gevangenisstraf van 8 maanden, waarvan 5 maanden voorwaardelijk met een proeftijd vna 3 jaar. Petrus Sch. uit Koedijk had vlees vervoerd van 4 clandestien geslacjite schapen. Verdachte's vader had de schapen nota bene geslacht. De Of ficier eiste 6 maanden gevangenis straf. waarvan 2 maanden voorwaar delijk met een proeftijd van 3 jaar. Mr. van Hilten verzocht voor zijn client een zo laag mogelijke onvoor- waardelijke straf. Uitspraak 6 maan den. waarvan 4 maanden voorwaar delijk met 3 jaar proeftijd. Klaas Sch., de slachter van de schapen, kwam er met een maand voorwaardelijk af. Johan van de M. uit Schagerbrug had 2 kalveren en 2 schapen ge slacht. Tegen hem werd 3 maanden met aftrek geeist met verbeurdver klaring. Verdachte's raadsman, mr. Buers, drong aan op een voorwaar- delijke veroordeling, doch de Poli- tjerechter maakte er 6 weken van. Pieter N., eveneens uit Schager brug had de kalveren en de schapen aan de vorige verdachte verkocht en werd conform de eis veroordeeld tot een geldboete van f 300.subs. 3 maanden en 1 maand voorw. met 'n proeftijd van 3 jaar. De Texelaar Jan L. had zonder vergunning olie gemaakt en werd veroordeeld tot een boete van f 4000 subs. 4 maanden plus een voorw. gevangenisstraf van 4 maanden met een proeftijd van 3 jaar. Het echtpaar H.De B.. dat de distributiebonkaarten had verkocht, werd veroordeeld tot 1 maand voor waardelijk met een proeftijd van 2 jaar. De Hoes-affaire. Met .de regelmaat van een klok kom.en er nog steeds mensen voor, die een costuum hadden gekocht van de Alkmaarse coupeur H., de zaak, die enige weken geleden door de Rechtbank is behandeld. Thans stonden Frans Z. uit Rijswijk en de oud-Alkmaar€er Herman M.. thans te Amsterdam, op het matje. Z. werd veroordeeld tot een geldboete* van f 200.subs. 2 maanden, terwijl M. er met een boete van f 150. subs. 6 weken af kwam. Van de werkgevers, die te veel loon aan hun personeel hadden be- taald, kregen enkele een .voorwaar- delijke straf, terwijl enige anderen, die gen ander beroep uitoefenen, er met een geldboete af kwamen. Het seizoen voor de bewaarpro- ducten is achter de rug en de tuin- ders kunnen de balans opmaken. Ook wij willen de diverse produc- ten aan een korte beschouwing on- derwerpen. T Rode kool In het begin van het seizoen waren de prijzen goed. De tuinders, die hun producten vdor de jaarwis- seling hebben geruimd, zijn zeker met het slechtste af geweest. Na half Januari stropte het met de af- zet en kwamen er wenken, dat,het product bijna niet kon worden" af- gezet voor f 12.— per 100 kg. Na 't wintertje einde Februari ging het veel beter en speciaal de laatste weken is het product zeer duur. Prijzen van f 50.en meer per 100 kg zijn zeer hoog. De hoogst be- stede prijs is f 67.— per 100 kg. De bedrijfsuitkomsten voor dit pro duct zijn goed. Witte kool Dit product is speciaal in de late herfst en de eerste wlntermaand ge ruimd. De prijs was steeds zeer goed. De Aierbouwers van dat pro duct zien terug op goede bedrijfs uitkomsten. Gele kool Dit product is de gehele winter met gewild geweest. Tot aan het wintertje in Februari was er geen afzetgebied voor te vinden Toen kwam alles echter tegelijk. Oosten-' rijk, Frankrijk en later Tsjecho- Slowakije hielpen ons van de voor- raad af. De laatste kooltjes brach- ten ook hier nog goede centen op. De afgelopen week steeg de prijs tot 21.Per 100 kg. 'n Enkele gekke dag werd er zelfs tot f 29.— per 100 kg besteed. Voor de overhouders 'n buiten- kansje. Uien Dit product is gedeeltelijk mis- lukt, maar de prijzen hebben veel goedgemaakt. Over de gehele pe- riode was de prijs reeds hoog, maar de laatste weken steeg deze tot zeer hoog. Grove uien brachten tot f 70.- op en gewone uien zelfs tot f 78. per 100 kg. Stek van uien is er deze week nog verkocht voor f 71. Nu moet direct opgemerkt wor den, dat deze prijzen niet te beurt zijn gevallen aan grote partijen van duizenden kilo's. Het was slechts voor de laatste beetjes van 1Q of 25 kilo. De uitkomsten voor dit product mogen er echter zijn. Peen Het product peei- is ook begon- Hen te floreren na het Eebruari- wintertje. De prijs steeg toen reeds direct tot f 14.— per 100 kg. en later zelfs tot f 20.— per 100 kg. Thans wordt af en toe nog wat geveild De prijs steeg *>t f 26 per 100 kg voor sortering 3 en f 20— per 100 kg voor sortering 4. 'Bieten Dit product blijft onveranderlijk staan gelijk de wijzer van 'n uur- werk, waarvan de veer kapot is. Het wikt of verschrikt niet. De prijs is f 6.'— en- blijft f 6.—. Het heeft er aanvankelijk wel naar uitgezien dat niet alles zou worden afgenomen, maar dit is gelukkig niet zo. De tuinders komen ook van dit pro duct af. Pootaardappelen Dit jaar kan in de boeken van de pootaardappelen verbouwers wor den opgetekend, als het jaar van de potersmisdre. BURGERLIJKE STAND HEERHUGOWAARD. Geboren* Clasina M„ dochter van L. A. Com- mahdeur en A. Grooteman; Jacob#s zoon van R. K. Sn^l en M. v. Keulen Margaretha G„ dochter van J Ur- sem en A. Vlaar; Gertruida J. M., dochter van J, A. Sijs en A. M. Sta- degaard: Jacobus P. J., zoon van P. N. Borst en A. A. Schoenmaker; Alida M.. dochter van C. N. van Langen en G. Schouten; Berthina, dochter van P. van Leyen en T. N Knip; Johannes, zoon van G. Sluys en J. Trompetter; Jacobus G. J., zoon van L. Brink en E. Roet; Fre- dericus B„ zoon van B. H. Ruhl^nd en C. Brussel; Gerardus J„ zoon van P. de Moel en M. E. Vlaar; Tiny E., dochter van J. Moejes en M. Bos; Robertus N„ zoon van A.- A. P. van Koningsbruggen en E. Mulder; Auke J., zoon van J. Rentenaar en T. Knol Nellie, dochter van J. Evers en A. Klinkhamer; Petrus A., zoon van A J. Klaver en J. M. Swinkels; Maria A. C., dochter van J. G. Koomen en N. Welp; Alida C., dechter van G. Veldman en M. Ursem: Gerardus A Th„ zoon van C. N. Eeken en E. Koppens: Ansillina S. C„ dochter van J. Plak en C. M. Dekker; Cor nelis P. J., zoon van M. de Moel en M. Commandeur; Maria E J, doch ter van W. A. Does en C. Schoon Overleden: Simon C. Brink, 22 jr., te Bandoeng; Catharina Blom, 23 jr. Johanna G. M. Franzel, 3 weken; Cornelis J. Groot. 1 jaar. Ondertrouwd: Pieter Bruin* en merentiana van Kleef; Albertus KniD en Jannetje de Boer; Lodewijk H. Kamp en Cornelia G de* Moel* Pieter Vlugt (Schagen) en Alida M Jong. Getrouwd: Petrus J. Stoop en Mragaretha C. Overtoom; Paulus A Groot en Margaretha Smit; Klaas Klomp en Maartje Blokker; Alber tus Knip en Jannetje de Boer Het begon reeds met de ruiming van het product. Financiele moei- lijkheden, gebrek aan laadruimte, etc. etc. De zeer zachte winter had overmatige spruitvorming tot ge- volg. Na de winter krappe keuring op blauw etc. Ook dit leed is weer geleden en zo goed als alle poters zijn geruimd. 'n Nieuw oogstjaar staat voor ons. Het plantgoed is in de grond en be- gint te ontkiemen. De tuinbouwers zullen dik tevreden zijn als het ko mende jaar evengoed is als het af gelopen seizoen. Naar aanleiding van een artikel in de Alkmaarse Courant van Dins- dag 13 April j.l. waarin nog al veel ophef wordt gemaakt van een mys terie, dat rond het eigendomsrecht van de Heiloo-er noodschool zou hangen, hebben wij ons tot de ge- meentesecretaris van Heiloo gewend om nadere inlichtingen in deze af fair e, die achteraf blijkt tot de not^- male proporties te kunnen worden teruggebracht. Het betreft hier en wij resumeren dan het eerste deel van het door ons aangehaalde artikel, de school aan de Wester weg te Heiloo, die tijdens de bezetting door de heer Smit, binnenhuis-architect, gebouwd werd. De gemeente stelde een ter- rein beschikbaar, waarop de nood school kon worden gebouwd. Na 't overwinnen van verscheidene moei- lijkheden kwam de noodschool tot stand. De gemeente kwafn overeen, aan de heer Smit voor het gebouw een huur te betalen van 48 per week. De eigenaar van zijn kant zou per jaar 100 huur betalen voor het terrein, waarop de school stond. Toen de school enige tijd leeg stond, werd er door baldadige jeugd zoveel aan *vernield, dat er een klei- ne duizend gulden onkosten moes- ten worden gemaakt, om het gebouw weer in goede staat te brengen. Bij de bevrijding werd de heer Smit gei'ntemeerd, zijn zaken wer den beheerd door de heer Dirk- maat, die een nieuw huurcontract maakte met de gemeente Heiloo, waarbij deze laatste een huur zou betalen van 18 per week. Deze huur werd geincasseerd, waarmede dus blijk was gegeven van een ac- coord gaan met de nieuwe over- eenkomst. Intussen werden er door de gemeente noodzakelijke repara- ties aan het schoolgebouw verricht, waarmede een bedrag van 700 a f 800 gemoeid was, welk bedrag ten laste komt van de eigenaar, de heer Smit, die later weer op vrije voeten kwam. Momenteel staan de zaken, naar de heer Festen ons mededeelde, al- dus: De gemeente erkent het eigen domsrecht van de heer Smit op de noodschool tep voile. Aangezien de heer Smit nog een belastingschuld heeft, die vooriopig niet betaald kan worden, heeft de gemeente ge- adviseerd, dat da rijksontvanger de school openbaar verkoopt, de ge meente is dan bereid een behoorlijk bod te doen en de school te kopen. Verder is men wel van mening, gezien de grote onkosten, die aan het onderhoud van een dergelijk gebouw verbonden zijn, dat de huur momenteel aan de lage kant is en het la^t zichi aanzien, dat de ge meente alsnog een hogere huur, des- noods met terugwerkende kracht, zal betalen. Uit een en ander blijkt, dat van een unfaire houding van de gemeen te Heiloo in deze niet gesproken kan worden. Afgewacht dient te worden, wat de belastingen met het schoolge bouw wensen te doen, maar het ei gendomsrecht van de heer Smft werd niet aangetast. MARIJKE VAN SCHEVENINGEN HEERHUGOWAARD Met ijver heeft de R.K. Zangvereniging ,,Hui- genwagrt" gestudeerd om „Marijke" voor het voetlicht te brengen. Ondanks de zenuwspanning was de opvoering het aanschouwen ten voile waard. Door de regisseur, de heer T. vaft Tooren, waren de typen zorgvuldig gekozen en dit gaf aan het spel een bijzondere bekoring. Het spel en de zang van Marijke vielen bijzonder op en zij stak ver boven haar medespeelsters en spe- lers uit. Ook van Therese was het spel bijzpnder goed. Zij was vol- komen in haar rol ingeleefd. Het is altijd een genot het koor- werk onder directie van Toon Vran- ken aan te horen. Het is steeds van prima kwaliteit. Het Alkmaars Orkest verleende z'n gewaardeerde medewerking. Resumerend moeten we conclu- deren, dat dit een geslaagae uitvoe ring was. Vo6r de pauze volgden enkelen onder het jeugdige publiek 't spel niet met voile aandacht. Na de pauze was dit radicaal verahderd. 'n Pluim voor het ijverige bestuur. Het bestuur van de veilingvereni- ging „De Noordermarktbond" ver- gaderde dezer dagen onder voorzit- terschap van de heer J. Kliffen. Deze memoreerde in zijn openings- woord o.m. het feit, dat de heer C. Zwagermai* (Winkel) reeds 25 jaar zitting in het bestuur heeft gehad. Hij feliciteerde hem met dit jubi- leum. Naar aanleiding van een vraag over de fustregeling werd medege- deeld, dat deze regeling voor de tuinbouwveilingen onhoudbaar is. Deze regeling kost de veilingen veel geld. De omzet over de periode 127 Maart was f 795.170.22. Ingekomen was een schrijven van de Provinciale Commissie, waarin werd medegedeeld, dat nog steeds pogingen worden ondernomeri om de f 10.000 die nog betaald moeten worden, voor geleverde groenten aan de ..weermacht", alsnog uitbe taald te krijgen. Hierna ging men over tot het be- sprgken van de voorstellen voor de algajnene vergadering. Het bestuur stelde-o.m. voor om het veilingspercentage voor de groenten te stellen op 1 3/4 voor de pootaardappelen lager en voor fustgebruikers 3 De heer Komng (St Maarten) stelde vOor 1 voor alle poot aardappelen. De heer Amelo (Winkel) stelde voor 1 voor de pootaardappelen, 2 voor -de groenten en 3 °/o voor de fust. De voorzitter moest deze voorstel len ontraden. Het dagelijks bestuur vond dit een juiste oplossing. Na een langdurige discussie werd besloten om het voorstel van het dag. bestuur te aanvaarden. Met het voorstel van de „Een- dracht" te Oudkarspel tot het in- stellen van een onderzoek naar de kosten e.d. voor de bouw van een koelhuis, kon het dag. bestuur zich verenigen. Na bespreking besloot men een onderzoek in te stellen. De „Eendracht" stelde ook voor een onderzoek in te stellen naar een conserven- en zuurkoolfabriek. Het dag. bestuur achtte dit voor stel niet zo urgent, en meende dit te moeten ontraden. De heer Volkers lichtte dit voor stel nader toe. Na bespreking besloot men om een afwijzend prae-advies te geven. Besloten werd een schrijven te richten aan het Centraal Bureau en Bedrijfschap om een vertegenwoor- 'I diger uit deze streek in hun midden op te nemen. Het dag. bestuur ontraadde aan- neming van het voorstel van de „Eendracht", om iemand die lid is van een standsorganisatie, tegemoet te komen in de contri'outie. Nieuwe Niedorp stelde'voor een betere controle bij het verladen der groenten, waardoor geen mindere kwaliteit door betere gaat. Het bestuur achtte dit wel wense- lijk maar onmogelijk. ZUID-SCHERMER. In een ge-. combineerde vergadering van de L TB en de LTJ, onder voorzitter- schap van de heer Joh. van ^gar, sprak Maandagavond de 'heer J. Peraer over het graslandbedrijf. Er is over de afgelopen 50 jaren een groot verschil in vooruitgang te constateren in de akkerbouw- en in de weidebedrijven. Men tracht dit thans te verbeteren. De heer Pe raer is van mening, dat over 25 jaar de „oude weide", thans nog bij velen favoriet, zal zijn verdrongen door de nieuwe weide. Het grasland dient's winters goed verzorgd te worden. Er moet wor den gedacht aan ontwatering en be- mesting. vooral met kali, fosfaten en stikstof. Kali-tekorten kunnen niet altijd onmiddellijk worden geconstateerd en de resultaten van de kalibemes- ting zijn niet altijd direct waar- neembaar, De hoeveelheid kali is sterk afhankelijk van de stalmest. Bij bemesting met superfosfaat moet worden opgepast voor ver- Voor de Eerste Kamer van het Alkmaarse Tribunaal verscheen Woensdagochtend de leraar in auto- en motortechniek, Petrus Hendrikus Bodenstaff uit Egmond aan Zee, die als beschuldiging hoorde, dat hij in de oorlog lid was geweest van de NSB. Op zichzelf een beSchuldiging, die klein was en niet veel om het lijf had, want de tijd, dat hij aan- gesloten was geweest, was niet lSn- ger dan enkele maanden. Toch werd hier een onderzoek ingesteld naar de gedragingen van Bodenstaff ge- durende de oorlogsjaren. Het resul- taat hiervan was eentonig om aan te horen, maar voor Bodenstaff alleszins verlichtend. Overal wagr hij namelijk gewoond had, had bU een werkzaam aandeel gehad in cfc illegaliteit en desbetreffende ver- klaringen van wijkcommandanten van diverse OD-groepen waren bin- nengekomen. Begrijpelijk was het dan ook, dat Bodenstaff vrijwel ge heel gezuivefd werd van de aan- klacht, met die verstande, dat be wezen werd verklaard, dat hij lid van de NSB was geweest, doch dit uitsluitend gedaan had om de op- positie beter te leren kennen, dus uit zuiver patriottistische overwe- gingen. Het Tribunaal behoefde zich deze keer niet terug te trekken in de raadkamer, doch kon terstond uitspraak doen na een korte beraad- slaging achter de groene'tafel. Bo denstaff werd van het ten laste ge- legde vrijgesproken en het beheer zal met ingang van 1 Augustus '48 worden opgeheven. Het Tribunaal was er bij deze uitspraak van over- tuigd, dat de bedoelingen van Bo denstaff in alle opzichten goed wa ren geweest en hij zich gedurende de gehele oorlog als goed Neder- lander had gedragen. Joop en Piet hadden het gezegd De bouwkundige Teunis Lamber- tus Breevaart uit Maassluis had meer slechte dingen gedaan,welke nu niet bepaald van Nederlander- schap getuigden. In dienst van de aannemersfirma de Groot uit Via- nen had hij allereerst de betrekking van transportcontroleur gehad (het betrof hier bouwmaterialen, waar hij een oogje op moest houden). Later werd hij uitvoerder bij de zelfde firma en heeft toen in op- dracht <hoe kan het ook anders) gevechts- en munitiebunkers ge bouwd. Aan diegenen, die bij hem werkten en wel eens wegbleven, had hij briefjes gestuurd, dat, wan- neer zij niet op het werk kwamen, zij in aanraking zouden komen met de Feldgendarmerie. Breevaart zei echter, dat dit niet zozeer bedoeld was als een bedreiging. dai> wel als reur-fiscaal was hij voorwaardelijk buiten vervolging gesteld en had een boete gekregen van f 1500, welke boete hij echter niet kon betalen. Wat betreft het bouwen van bun kers te Julianadorp deelde Bree vaart mee, dat dit gebeurd was met toestemming van Londen. Op het kantoor van de Groot was namelijk een vergadering gehouden. waarbij twee illegalen, Joop en Piet (de achternamen wist hij niet meer), aanwezig waren. Deze hadden zifh verstaan met Londen en toen was afgekomen, dat er toestemming was' gekomen deze bunkers te bouwen. Mr. A. Schenkeveld, voorzitter van het Tribunaal, vond het wel hoogst merkwaaafiig. dat Londen hiervoor toestemming had gegeven. Breevaart* had. zoals hij mededeelde, ook nog tekeningen van deze bunkers ge maakt voor de illegaliteit. Aller eerst wjerden de tekeningen dan doorgegeven aan de Groot, die voor verdere verzending zorg droeg. Breevaart had later eens zijn eigen tekeningen gezien, waarbij hem werd meegedeeld, dat deze uit Lon den kwamen. Verschillende punten waren echter nog niet helemaal duidelijk, zodat de zaak werd aan- gehouden voor een nader onderzoek. ,,'t Was verkeerd van miff' Het was precies zoals mr. Schen keveld zei: „Een van de twee staat te liegen", maar het was hier on mogelijk uit te maken wie. De ver- klaringen van de getuige J. liepen grotendeels parallel met die van de beschuldigde, Gerrit Janssen uit Broek op Langedijk, maar op het cardinale .punt weken zij juist van elkaar af en waren zelfs ^egenstyj- een waarschuwing. Door de procu- dig. Tijdens de oorlog was door de Duitsers in Zuid-Scharwoude een razzia gehouden op jonge mannen. die voor tewerkstelling in Duits- land in aanmerking kwamen. Jans sen had nu bij die razzia gezegd aan een paar Duitsers, waar zij zijn moesten. De hoofdzaak, waar 't hier tenslotte om ging, was nu': had hij de Duitsers de plaats gewezen, waar de jongens zaten en waar andere bezetters al aan het schieten waren geslagen aldus getuige J. of had hij deze Duitsers alleen maar gewezen, waar hun kameraden wa ren, omdat zij Janssen hiernaar ge- vraagd hadden? De beschuldigde beweerde het laatste, de getuige daarentegen het eerste, maar over- eenstemming was hier niet te be- reiken. Wel zei beschuldigde, dat hij bij het aanwijzen van de plaats had gedacht: ,,'t Was verkeerd van mij!", maar op de vraag van mr. Schenkeveld, wat dan wel verkeerd was, bleef hij het antwoord schul dig. Dat wist hij niet. Mr. C. Berk- houwer, die als verdediger van Janssen optrad, stelde aan de ge tuige J. een Engelse vraag be doeld werd een vraJg, welke veel voor Engelse rechtbanken wordt gesteld, maar in Nederland niet ge- woon is nl. of deze wel eens eer- der met de justitie in aanraking was geweest. De getuige antwoordde hierop ontkennend en zei, niet te begrijpen, wat dit met de zaak te maken had. Op de vraag van mr,. Schenkeveld, of de verdediger nog meer van dergelijke Engelse, Duitse of Japanse vragen hajj. werd door mr. Berkhouwer ontkennend geant- wotord. Uiteindelijk werd besloten de zaak voor nader onderzoek tot onbepaalde tijd aan te houden. branding; nooit superfosfaat op natte gewassen, tenzij bij sterke, aanhouclende regen. Stikstof wordt in het land ge- bracht door het opbrengen van gier, stalmest en kunstmest. Door de toe- voeging van de stikstof kan tegen- wooidig zeer regelend worden op- getreaen ten aanzien van de gror.a- conditie. De hoeveelheid stikstof, welke moet worden aangewend, hangt af van het aantal koeien, dat wordt geweid." Het 's van het grootste belang dat de koeien gedurende de gehele zoner goed gras hebben Het beste gras is dat van ongeveer een hand- lengte, daarin wordt immers de juiste verhouding van eiwitten en zetmeel aangetroffen. Om te bereiken dat men de ge hele zomer dit goede gras ter be- schikking heeft, moet veel kunst mest worden gebruikt. Hoe meer kunstmest, hoe minder krachtvoer! In dit verband werd gewezen op het belang de kunstmestbonnen af te halen. Vervolgens moeten de stukken land niet te groot worden geno men. veel verweiden dus. Ideaal is het, wanneer al het land driemaal geweid en eenmaal gehooid kan worden. De hooitijd moet dan van- zelfsprekend worden verlengd: ver- vroegd en verlaat wat kan ge- beuren door gebruik te maken van de z.g.n. ruiters. Aan te raden is het opstallen in voor- en najaar. Hierdoor wordt de overgang minder groot. Stellig: de beesten „kunnen er tegen". Zelfs kunnen zij tegen de kille nevel en de nachtvorst; maar best>is het voor de dieren toch in geen geval. De prettige causerie lokte interes- sante discussies uit. De nieuwe wei" met geselecteerd gras blijft nog wel even toekomstmuziek. Men kan zelf graszaad winnen door het gras te laten „schieten". Men heeft dan grassen die passen bij de grond. Voorweiden is echter noodzakelijk. Het dikwijls verweiden is oorzaak dat de koeien onrustig worden. Hier is niet altijd wat aan te doen, maar men moet de fout toch eerst zoe- ken bij de mensen zelf. Het onder- werp werd amusant, toen bleak dat in de rustige Schermer een "koe ver- blijf heeft gehouden, die, volgens een der leden, in een circus geen slecht figuur zou hebben geslagen. Het gemengd bedrijf schijnt in ons gewest niet sympathiek, gezien de snelle inzaai van het bouwland na de oorlog. De electrische afrastering schijnt goed te voldoen. Ze is gemakkelijk verplaatsbaar en de koeien schijnen veel respect te hebben voor het electrisch schokje. Bij aanschaffing moet er echter terdege op worden gelet, of de installatie is goedge- keurd. Onder de aanwezige leden werden laarzen en werkkleding verloot. Het voorstel van Tuinbouwbelang om een goede controle op de in- ventarisatie werd door het dag. be stuur zeer wenselijk geacht. Het prae-advies zal zo luiden, dat de plaatselijke besturen de contrfile zullen uitoefenen. De LTB afd. Langedijk stelde voor om het minimumgewicht voor ex port over 1 jaar gesteld zal wor den op 'It kg. Het dag. bestuur was het hier- mede eens. Hierna werd de toeslagregeling voor de gele kool besproken. Deze regeling geldt 'voor de aanvoerders van 25 Jan. tot 14 Maart. Over die periode zijn verzonden 1356 wagons, die een meerdere op- brengst gaven van f 289.491.09. De volgende regeling werd voorgesteld door de Prov. Comm. (omgerekend per week): le week f 0.30, 2e week f 0.90, 3e week f 0.90, 4e week 1.40, 5e week 1.80 toeslag. Deze toeslag boven de 6 per 100 kg; 6e week 1.60, 7e week f 2.50, 8e week 3.80 toeslag. Deze toeslag boven de f 7 per 100 kg. Hierna volgde sluiting der ver gadering. OVERZICHT MARKT BEVERWIJK Er kan deze week nog niet van een grote aanvoer gesproken wor den, maar toch komt er wat meer leven op de'veilingen. De koperstribune was eivol, want verschillende nieuwe kopers kwa men zich melden voor de eventuele voorjaarsproducten. Deze voorjaarsproducten, hoewel nog niet in grote kwantums, waren aanwezig. Zo werd deze week de eerste spi- nazie van de koude grond aangebo- den. De firma R. Muyen en Zn. zorgden voor een nieuwe primeur en wel een van de voornaamste pro ducten van onze streek, namelijk de ..aardbei". Deze eerste aardbeien gingen voor 22 ct. per stuk van de hand. Voor spinazie was veel animo en weinig aanbod. Er werden dan ook fantastische prijzen voor dit product betaald. Sla en rabarber gingen voor goe de prijzen van de hand. Van witlof was een behoorlijk aanbod, ook dit artikel was graag en noteerde uitstekende prijzen. De aanvoer van prei heeft niet veel meer te betekenen en ging voor goede opbrengsten vlot van de hand. Rode kool en sjalotten zijn schaars en gingen voor enorme prij zen aan de man. BLOKKER, 14 April. Aardap- Pelen 8.40, uien 6574, witlof 50 60, spinazie 53—67. sla 10—15, pos- telein 69, prei 37—50, Present v. En geland 841.50, Goudreinetten 68 1.38, Signi Tilling 62—1.52, Winter- jan 68—80, Jonathan 73—1.17. ZWAAG, 14 April. Spinazie 61 —72, uien 77, bieten 6, prei 27—47, witte kool 1315, gele bew. kool 19 —21, rode kool 52, witlof 43—75, ra- dijs 10, rabarber 33—39, sla 7—15, bloemkool 401, Goudreinetten 40 —1.03, Present v. Engeland 1, zoete 50, Jonathan 86—1.53, Winterjan 74 —83, Gratiool 53—58, Sint Remy 71 ~—86. WOGNUM, 14" April. Witlof: I 59—68, II 49—62, III 3244, Bevelan- ders 8,90, spinazie 55—69, radijs 69 sla 1117. OBDAM, 14 April. Aangevoerd 17.800 kg witlof: I 65—74, II 52—66 in 40—56, IV 42—53. HEM, 14 April. Zuiderkogge. Witlof: I 59—69, II 48—55, III 16—39; late aardappelen 9.00, kroten 6.00, spinazie 69, uien 7475, stoofperen 5477. ALKMAARSE EXPORTVEILING 14 April. Andjjvie 68—79, spinazie 49—72, rabarbre 1948, gele kool 12—20, prei 2842, uien 78, bieten 69, witlof 3864, bloemkool IA 60. I 40, II 1525, radijs 18—21, sel- derie 7—12, selie 12—14, sla 5—20. NOORD SCHARWOUDE, 15 April Aangevoerd: 14.000 kg witlof: I 60—68, II 56—64, III 46—58; 13.000 kg rode kool 4456, 31.000 kg gele kool 17.40—23.40, 5.000 kg kroten I 6—6.10. 'PURMEREND. 14 April. Witlof 3768, sav. kool 1523, spinazie 52 67, sla 1015, andijvie 4757. ra dijs 1015, rabarber 3436, bieten 6, uien 8084, aardbeien 60 p. doosje TE KOOP mooie stand, komt 15 Mei vrij. Te bevr. Herenweg B 20, Oudorp N.-H. Te koop 30 bak poort- aardappelen, Eerstelingen klasse A, mt 35—45. Gebr. Overtoom, Veenh. Mid- delweg, H H. Waard Te koop 4 a 5000 kg. Be- velander kriel bij J. D. Doornbos, Grootschermer. I Te koop aangeboden een in prima staat zijnd ra- dio-toestel met ultra kor te golf, merk Philips. Jac. Pronk, 't Rijpje B 287, St. Maarten. Te koop een merk dames- rijwiel. Nieuwpoortslaan 44, Alkmaar. Ter ovemame: 2-pers. slaapkamer-ameubl., win- terjas, een vleesmolen. Philips gelijkrichter 125 volt. Adres: Bisschop Bot- temannestr. 74, Alkmaar. 9 Bnitcngewone kwal. Eau de Cologne, bj] de maat. Parfumerie BRUNS aan 't Verdronkenoord. af te geven Noordholl. Blauwe, 's avonds 6-8 uur, Pluimveebedrijf A. OTT, Halvemaansbrug, Oudorp- Bij vonnis der Arron^isse. ments Rechtbank te Alk. maar d.d. 18 Maart 1948 is verklaard in staat van faillissement: Johan van Diepen, fruithandelaar, wonende te Alkmaar aan de Stationsweg 38, te Rot terdam zijn bedrijf uit- oefenende aan de Zaag- molenkade 46, onder de benaming firma Rieel, Rotterdamse In- en Ex port van Landbouwpro- ducten, met benoeming van de E.A. Heer Mr. J. N. Alblas tot Rechter- Commissaris en van on. dergetekende tot curator. Mr. A. J. M. Leesberg, Curator Alkmaar, den 13 April '48 Kennemerstraatweg 29.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2