Kring Den Helder der K.V.P. luidt de verkiezingen in 1 SPORT K.V.P. - DE GEZINSPARTIJ Wij hebben en houden lijst 1 RADIO Strijd om een vrije Zaterdag Na Berlijn nu Wenen Moordenaar van A. M. de Jong INBROKJES DE SPEURHOND wmm mmzn&ml NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD-Donderdog 15 April 1948 De bonnenlijst PROGRAMMA Directie machteloos tegenover longer werkende arbeiders „Zet de machines stop de m< regt Off. van Justitie J WILDE HOND vermoordde schapen t A.R.K.A.-Congres No veel formaliteiten uit Spanje in Nederland aangekomen MINISTER WITTEMAN BEZOEKT ZEELAND Begrafenissen waren fe duur Drukte1 op de Jaarbeurs houdt aan CROTE BRAND IN VLEESWAREN FABRIEK Post voor militairen op weg naar Indie Drukwerken voor Duitsland Sparen per Giro weer mogelijk VOETBAL Tsjechen niet naar Luxemburg Zei U iets? Zelatrice FEUILLETON DE GISTEREN te Alkmaar gehouden Kringvergadering van de K.V.P. stond in het teken van de verkiezingspropaganda. De voorzitter van de Landelijke Propagandaraad, Partil secretaris Albering, zette in een enthousiast betoog uiteen,waar het om gaat en gaf een uiteenzetting van het Propaganad-plan van de K.V.P. Een intensieve actie voor het verkiezingsfonds stelde hij als voorwaarde voor het welslagen van de groots-opgezette ver kiezingspropaganda. plegen over de Benelux-gedachte volgens ons standpunt. Het is onze taak te waken en te bidden, dat in West-Europa niet een Socialistlsche, maar een Chris- teiyk-Democratische Orde wordt gevestigd, dat het niet biyft, wat het nu is, maar dat het rich be- zint op Christelijke waarden. De Voorzitter, de heer H. Nolet, heette de talrijk opgekomen afge- vaardigden van de afdelingen van harte welkom op deze laatste kring vergadering voor de verkiezingen en riep de afdelingen, die nog niet voldoende activiteit ontwikkelen, op tot een krachtiger actie! Slapende afdelingen kunnen we nu niet gebruiken. Het communisme zet alle zeilen bij, om het Ned. Volk in zijn fuik te vangen; het is daarom dringend noodzakclijk, dat obk wi,i actief zijn. Er moet gewerkt woiden, om her communisme een verpletterende nederlaag toe te'brengen. Tenslotte heette spr. de heer Albering. als Voorzitter van de Landelijke Pro- pagqjida-Raad van harte welkom en wenste hij de heer Jac. Groen geluk met zijn onderscheiding tot Ridder in de Orde van de Ned. Leeuw. Jaarverslag Nadat de Penningmeester, de heer Jong, een overzicht gegeven had van de stand der financien, bracht de Secretaris, de heer H. Smits zijn verslag uit over de laatste ander- half jaar. Dit verslag getuigde van een berg van werk, die verzet is; herin- nerd werd aan de verkiezingsactie voor het Hoogheemraadschap, waar- voor een cftnmissie werd benoemd en vooral de.heer Jac. Groen het meeste werk verzette. Hoewel de samenwerking met de daarvoor in aanmerking komende politieke par- tijen aanvankelijk dreigde te mis- lukken, omdat de liberalen en PvdA. er de communisten in wilden betrekken, waar de K.V.P. geen en- kele gemeenschap mee wilde heb- ben, zegevierden de samenwerken- de partijen. nadat het standpunt van de K.V.P. had gezegevierd. Herinnerd werd aan de Indonesi- sche studiedagen, aan hef eind waarvan Welter zich met de con- clusies zijnde 'n nadere uitwer- king van ons partij-program verenigde. Voorts releveerde de Se cretaris de nieuwe regeling van de verhouding tot de Statenkringen. die volwaardig in het Partij-organisme werden ingeschakeld. Na de tot stand koming van de diverse nieu we reglementen te hebben geme- moreerd, herinnerde de Secretaris aan het prachtig-geslaagde Congres ter viering van het gouden partij- jubileum en de actie voor het Gose- ling-Verschuur-Herstelfonds, welke niet het verwachte resultaat ople- verde. Het partij-congres van Octo ber '47 was een succes en zal dit nog meer zijn, naar de mate de con- clusies der daar gevoerde bespre- kingen in de afdelingen nader onder de loupe genomen worden. Met voldoening gewaagde de Se cretaris van de wijze, waarop de propaganda-dienst in Partij en Kring aan het werk sloeg; hij hoopte dat de weerslag daarvan in de afdelingen merkbaar zal blijken. Ook de Jongerenorganisatie is in beweging gekomen, al is een nau- wer contact met het Kringbestuur gewenst. Twee grote Kadervergade- ringen hield de Kring te Alkmaar, waar de Partij-secretaris, Albering, het Indische probleem belichtte en Romme algemene politieke vraag- stukken besprak. Met het Algemeen Secretariaat werd prettig samengewerkt met wederzijdse waardering; dankbaar herinnerde spr. aan het werk van Voorzitter en Penningmeester en de Statenkringbesturen. speciaal van de Kring Hoorn, die de primeur had van de Politieke School. Spr. besloot met een opwekkend citaat van dr. Feron, die zei*dat wie zijn liefde en zijn persoon geeft aan het werk van de Katholieke partij. de eer heeft mee te trekken aan de wagen, waaraan Schaepman zijn schouders heeft versleten en die ons vaderland uit het moeras van vele moeiliikheden heeft gered. De heer Albering Vz. landelijke Propagandaraad wees op de beteke- nis van de komende verkiezingen, die nu eens werkelijk van zeer groot belang zijn. Hij wekte zijn talrijk gehoor op de politiek in ruimere dan plaatselijke of regionale bete- kenis te zien. Wij leven thans in het stadium van wereldpolitiek, De Regering is ons daarin voorgegaan in de samenwerking van Benelux en Vijflandenpact. Een grootse politiek .moet ook voor ons in het verschiet liggen in de richting van een federatief Euro- pa en een federatieve wereld. Ook de K.V.P. stuwt in deze rich- ting. Vandaag en morgen worden besprekingen gevoerd met de Ka tholieke Partijen van Belgie en Luxemburg, om nader overleg te VRIJDAG 16 APRIL HILVERSUM II: 7.15 Gram, pla ten, 7.45 Morgengebed, 8.15 Pluk de dag. 9.00 Morgenconcert, 9.35 Schoolradio, 10.30 Operette potpour ri, 11.00 De Zonnebloem, 12.03 Schu- bertjuweeltjes, 12.33 Lunchconcert, 13.50 Van" man tot man, 14.30 Strijk- kwartet, 16.00 Thea-complet, 17.15 Marek Weber-orkejt, 18.00 Het Ne- derlands Kamerkoor, 18.30 Oude melodieen, 19.15 Regeringsuitzen- ding, 19.30 „A pretty girl is like a melody", gr. pi.; 20.12' Omroepor- kest, 21.15 De Zilvervloot, 21.45 Bij- bels hoorspel, 23.15 Dansje tot be- sluit. HILVERSUM I: 8.18 Operette- fragmenten, 9.30 Gram, pi.; 10.00 Morgenwijding, 10.30 Voor de vrouw 11.05 Albumblad, 12.33 Sportegenda, 13.15 Vaudeville-orkest, 14.00 Kook- kunst, 15.02 Ons volk en zijn dich- ters, 16.00 Omroep-kamerorkest, 17.20 Wij en de muziek, 18.15 Accor- deon-orkest, 18.30 Progr. Ned. Strijdkrachten. 21.00 Men vraagt en wij draaien, 21.50 Op vleuglen van muziek. 22.00 Buitenlands week- overzicht, 22.15 Swing en Sweet, 23:15 Symphonisch Vrijdagavond- concert. Wij zullen ons verzetten tegen infiltratie van het totalitair sy- steem. dat als 'n dreiging boven West-Europa ook over ons land hangt. De K.V.P. weet wat haar taak is maar ook iedere Katholieke kiezer moet weten, wat het zeggen wil lid van de K.V.P. te zijn. - De positle van de K.V.P. in Ne- derland Is enig; zij issde grootste partij en niemand twit felt er aan, dat zij de grootste zal blijven. Maar dat brengt voor ons zware vcrplichtingen mee en verant- woording; de K.V.P. zal weer de bewindvoerders moeten leveren. die ons land in de komende pe- riode zullen moeten besturen. Vele Katholieken begrijpen deze verantwoordelijkbeid niet! Wij zijn de machtigste Party. Niet door ons getal, maar door ons beginsel; onze macht is de steun op ons beginsel, dat ons dringt tot een sociale, vooruit- strevende politiek. Wy moeten onze overtuiging weten te vestigen en uitdragen. Ons verkiezingsprogram moet noodzakelijk voeren tot een juiste politiek, omdat het steunt op: 'n vast beginsel. 'n sterke overtui ging en een politieke macht. Als apostelen moeten wij die overtuiging uitdragen, daar hangt de toekomst van ons land, van Europa van af. Alle goede middelen moeten wij te baat nemen. om ons doel: ..de overwinning bij de verkiezingen" te bereiken, om daarna, in samenwer king met anderen de democratische orde in Nederland te handhaven. De houding. door de PvdA. na het gebeuren in Tsjechoslowakije aan- genomen, heeft ons wantrouwen, dat wij aanvankelijk nog jegens deze partij hadden. doen verdwijnen. Maar met vertrouwen komen wij er niet; wij staan voor ons eigen' standje en er worden daden ge- vraagd. Wy staan voor de keuze vrij te leven in een vrij Nederland, of te komen in een situatie, waarbij alle ellende van de bezetting nog kinderspel is. Ons. hoofdmotief is: medetyerken aan Gods Scheppingsplan, voorzo- ver da,t in onze macht is. Spr. ontwikkelde dan het propa- gandaplan van de Partij, voor de uitvoering waarvan op de eerste plaats nodig is het welslagen van de actie voor het verkiezingsfonds. g Met onze K.V.P.-affiches zullen wy de straat moeten veroveren en daarvoor is nodig, dat onze kie- zers durven te getuigen, dat zij be- horen tot de Gezinspartjj, tot de Party die Lyst 1 weer in de hand heeft en voor goed in de hand zal houden. Wij zijn de grootste en zullen ons ook de grootste moeten tonen; ook in onze verkiezingsactie. Alle§ moeten wij doen om onze partij te doen stijgen in zeteltal en onze kring moet streven naar zeven zetels. Na nog gewezen te hebben op de grote ernst van deze tijd, gaf spr. de verzekering. dat de overwinning aan de K.V.P. zal zijn, mits wij voordien de overwinning op ons zelf behalen, door een intensieve deelname aan-de verkiezingsactie. Een dankbaar applaus van de ver- gadering en een dankwoord van de Voorzitter beloonde de heer Albe ring voor zijn enthousiast betoog. In Alexandria kwamen honderden verplegers der hospitalen in voile opstand tegen de politie, die hen letterlijk uit de zieken- huizen moest jagen. De vrouwelijke collega's der boze verplegers ziet men hier angstig benen maken voor de dreigend naderende politie- en brandweermannen. DAG om fcwart over c HET VVERELD- GEBEUREN IEDERE vijf weerklinken de sirenes in de fabrieken van de N.V. Span- jaard te Borne (Twente) ten te- De Russen hebben in Wenen op dezelfde wijze als in Berlijn maat- regelen genomen om te trachten 't weg- en spoorverkeer tussen de Anglo-Amerikaanse zones en de Oostenrijkse hoofdstad te blokkeren Zowel in St Poelten, de belang- rijkste stad aan de weg van de Amerikaanse zone naar Wenen als in de Semmering-pas posteerden zich de Russen en laten alleen die Engelsen en Amerikanen door, die boven de Viermogendhedenpas. die tot nu toe geldig was, ook nog iden- titeitspapieren kunnen tonen. Deze maatregelen zijn ongetwij- feld om veiligheidsredenen genomen Ze tradon* zonder voorafgaande waarschuwing of aankondiging in werking*op een ogenblik, dat de bepalingen betreffende de identi- teitspapieren deel van bespreking voor de Viermogendheden uitmaak- ten. Het doel van de Russen is om door een dergelijke eigenhandige actie moeilijkheden te veroorzaken voor de Britten en Amerikanen waardoor ae positie van deze in Wenen uit- eindelijk on- houdbaar wordt. Evenals in Duitsland, zijn de Britse en Amerikaanse zones ook in Oosten- rijk, zoals in de overeenkomst over de gezamenlijke bezetting werd be- paald. slechts door een enkele weg met de hoofdstad verbonden. Langs deze weg, die via het door de Rus sen bezette gebied loopt, moeten niet alleea- de leden van het bezettings- apparaat wcfrden vervoerd, doch ook grote hoeveelheden voedsel en grondstoffen, waarvan Wenen moet bestaan. Jammer genoeg is er reden aan te nemen. dat de Russen zijn aan- gemoedigd bij hun plan met de iso- latie van .Wenen te dreigen door de zwakheid, die nog maar enkele dagen geleden door de Britse re gering in Berlijn aan de dag werd gelegd. Het aanvaarden van Sokolovsky's voorstel voor een gezamenlijk on- derzoek naar de oorzaken van de vliegtuigramp op 5 April j.l., dat in- middels mislukt is, werd door de Russen natuurlijk beschouwd als een concessie, die gedaan werd met het oog op hun grotere kracht, speciaal daar hun vertegenwoordiger in de commissie een generaal was, die zich reeds voor het Russische stand punt had uitgesproken. Een derge lijke concjusie van Russische zijde ligt nog meer voor de hand, door- dat de Engelse generaal Robertson een krachtiger houding wilde aan- nemen. Het is nu eenmaal waar, in het licht van de na-oorlogsg ervaringen met de Russen bezien, dat zij even als destijds de nazi's alle concessies als tekenen van zwakheid interpre- teren en ieder compromis beschou- wen als een geboden gelegenheid nog meer eisen te kunnen stellen. Wij hebben reeds eerder betoogd, dat de Russen niet met ..Ruwelen hgpdschoenen" moeten worcren aan- gepakt. Daarvoor zijn ze te grof ge- bouwd. Het bericht van het Engelse blad ..The Daily Mirror", dat melding maakt van besprekingen tussen En- geland, Frankrijk en de V. S. over de vraag, hoe het best de fluwelen handschoenen kunnen worden uit- getrokken, kan dan ook niet anders dan ons met nieuwe hoop en ver trouwen vervullen. SIC TRANSIT ken, dat de arbeidstijd verstreken is. De arbeiders werken evenwel drie kwartier door en beeindigen eerst om zes uur hun arbeid, doch 's Zaterdags verschijnt er niemand in de fabriek. De arbeiders wil- len een vrije Zaterdag en werken daarom andere dagen Ianger. Dit is evenwel in strijd met de ar- beidswet en het werktijdenbesluit doch ondanks het feit, dat de di rectie reeds sinds November van het vorige jaar het loon, dat na kwart over vyf vcrdiend wordt, heeft ingehouden ziet zj) geen kans in de toestand verandering te brengen. De justitie heeft zich toen met de zaak bezig gehouden. De directeur, de heer Ch. H. E. J. Gielen, werd voor het kantongerecht gedaagd en ervan beschuldigd de arbeidswet en de werktijdenregeling te hebben overtreden. De kantonrechter sprak verdachte evenwel vrij. De ambte- naar van het O..M. ging in hoger be- roep, waarop de zaak diende voor de Almelose rechtbank. De Officier van Justitie vroeg op juridische gronden ontslag van rechtsvervol- ging hoewel hij het ten laste geleg- de bewezen achtte. De zaak werd daarop aangehouden. Dinsdagmid- dag werd de behandeling van de zaak voortgezet. Verdachte Gielen werd gevraagd waarom hij de arbeiders niet op tijd het werk kan laten beeindigen en waarom hij ze Zaterdags niet aan het werk kan krijgen. Verdachte antwoordde. dat hij dan de politie te hulp moest roepen om de arbeiders uit de fabriek te „ver- wijderen", waarvoor hij geen ver- antwoording wil nemen. Het ontslag van een arbeider zou staking van duizend man personeel ten gevolge hebben en een staking, die een week duurt, aldus verdachte. bete- kent een productievermindering van tachtig ton textiel, waarvan een deel voor de export bestemd is. ,.Ik wil, dat de mensen op Zaterdag werken, doch ik wil geen brokken maken". Voorts betoogde hij dat hij geen politiagent wilde spelen voor de staat en daardoor zijn eigen bedrijf ten gronde richten. De Officier van Justitie was van mening, dat de directeur niet al het mogelijke had gedaan om te zorgen, dat de arbeiders zich aan de vast- gestelde arbeidsuren hielden. De directie had kwaadwilligen moeten ontslaan, aldus de Officier van Jus titie, terwijl verdachte voorts de gelegenheid heeft om kwart over vijf de machines stil te zetten waar door het de arbeiders onmogelijk wordt gemaakt opj door te werken. Verdachtes raadsman, mr. Barnas- coni uit Hengelo, zei, dat de heer Gielen inderdaad de machines bui- ten werking kon stellen, doch hij moet dan, aldus pleiter, niet minder dan 1719 machines buiten bedrijf zetten en wanneer hij daarmee om kwart over vijf zou beginnen, hij tegen een uur of tien klaar zou zijn. De uitspraak werd bepaald op 20 April. Een wilde Bouvier-Groenendaeler zag kans 21 schapen te Zevenbergen te vermoorden, in Willemstad on- dergingen 7 stamboekschapen het- zelfde lot en in Fijnaart viel hij zonder succes evejieens een kudde schapen en enige ganzen-aan. Maar deze laatste aanval bekwam het dier slecht, want de Rijkspolitie prgani- seerde een drastische klopjacht. De snelle Bouvier werd dusdanig afge- mat, dat hij in de omgeving van Zwingelspaan even rust zocht. Opperwachtmeester Kievit, kam- pioen-schutter van 't district Breda der Rijkspolitie, joeg de moordenaar met een enkel welgericht pistool- schot naar de eeuwige jachtvelden. De Algemene R.K. Ambtenaren- vereniging A.R.K.A. zal op 3 en 4 Mei a s. in het Kurhaus te Scheve- ningen haar jaarlijkse algemene congres houden. De moordenaar van de schrijver A. M. de Jong, de ex-S.S.-er van Gogh, ariveerde Dinsdagavond, onder begeleiding van de politie- attache de heer Spyker uit Parijs, per K.L.M.-toestel op Schiphol. De wachtende mannen van de ryksrecherche namen de arrestant over, die zwaar geboeid naar het huis van bewaring te Amsterdam werd overgebracht. De ex*S.S.-er, die in Spanje was opgespoord is op verzoek van de Nederlandse Justitie, na veel formaliteiten, aan ons land uitgeleverd. Van Gogh heeft in samenwerking met Bernhard, die reeds eerder ge- arresteerd werd, op Maandagavbnd 18 October 1943 op. laagjiartige wij ze A. M. de Jong in zijn villa te Laren vermoord. Zij gaven voor van de luchtbescherming te zijn en kwa men controleren omdat er ergens licht uitstraalde. Nadat de Jong de twee mannen in zijn woning had gelaten, vriendelijk had ontvangen en bedankt voor hun waarschuwing dat er licht uitstraalde. wilde hij hen weer uitlaten. In de gang ech- ter trokken zij hun revolvers en vuurden enk'ele schoten op de Jong af en verdwepen haastig in het duister. Deze silbertanne-moord ge- schiedde onder de supervisie van de chef van de Sipo te Amsterdam, de beruchte Willy Lages, die de bewus- te avond met de beide daders per auto naar Laren was gegaan en op een afstand met de wagen stond te wachten. Zaterdag 16 October was de in het Gooi zo beruchte N.S.B.- er en jodenjager Nijland geliqui- Minister Witteman, die momenteel een bezoek brengt aan Zeeland, was ■Woensdag in Middelburg, waar hjj in gezelschap van de burgemeestor de restauratiewerkzaamheden van de Abdij bezichtigde. Hierna ging het gezelschap naar Vlissingen, waar de minister-slechts een half uur ver- bleef voor een korte bespreking met de burgemeester. Om twaalf uur kwam Z.Exc. te Breskens aan en reed rechtstreeks door naar Sluis, waar hij een wandeling door de verwoeste gemeente maakte. In Terneuzen. dat vervolgens werd be- zocht, hield de burgemeester een toespraak, waarin deze het nood zakelijk noemde, dat voor Zeeuws- Vlaanderen meer wordt gedaan dan voor de rest van het land, teneinde de bevolking een ruggesteun te ge- ven in haar gevoelens van ver- knochtheid aan Nederland. Het is no.dig, aldus ging de burgemeester verder, dat er steeds bete* verbin- dingen met Nederland en he't bui- tenland tot stand komen. Tenslotte merkte de burgemeester op, dat de richtlijnen voor de begroting 1948 voor de gemeente Terneuzen zeer verontrustend zijn en hij bepleitte, dat voor de Rijksdiensten door het Rijk zelf woningen en kantoorge- bouwen worden gebouwd. De Com- missaris der Koningin vroeg de mi nister er rekening mee te houden, dat deze streek zeer gunstig is ge- legen voor industrievestiging. De prijzen-controle heeft proces- verbaal opgemaakt tegen een, Begra- fenisonderneming te Haarlem, we1 gens te hoog berekende prijzen bij de uitvoering van begrafenissen. De onderneming gaf zich ten on- rechte uit als een cooperatieve on derneming. De in het prospectus genoemde personen met de functie van secretaris en penningmeester wisten van het bestaan van deze cooperatie en het gebruik van hun namen in het geheel niets af. De eigenaar van de zaak, P. M„ gebruikte de bedrijfswinst geheel te eigen bate. deerd en als repressaille hiervoor werd A. M. de Jong neergeschoten. De rechter-commissaris mr. C. H. Plug, die de instructie leidt, wilde hangende het uitgebreide en gecom- pliceerde vooronderzoek, nog geen inlichtingen verStrekk^i. Onder meer is nog niet vdstgesleld in hoe- verre en of de plaatsvervangend leider van de N.S.B. van Geelker- ken als intermediair heeft gefun- geerd bij het verstrekken van de namen van personen die als repre- saille voor de liquidatie van Nij land, in aanmerking kwamen. Ook op Woensdag, de voorlaatste. dag vam de 50ste Utrechtse Jaar beurs, is het bezoek weer belang- rijk groter geweest dan op de vorige voorjaarsbeurs. Dit kwam niet al leen tot uiting in de dichte drom- men, die voor de ingangen stonden, maar ook in de grote hoeveelheden bezoekers. die zich meldden bij de btiitenlandsa dienst. Behalve uit na- burige West-Europese landen ver- schenen daar personen uit Panama. Mexico, Canada, de Ver. Staten, Zd.- Afrika, Egypte. Griekenland en Tanger. Woensdagmorgen ontstond een felle uitslaande brand in een ex- port-magazijn, geheel gevuld met olien en vetten van de Vleeswaren- fabriek Stegeman en Co. te Diepen- veen aan de grens van Deventer. De brandweer bestreed met 12 stralen de vuurzee. De grote voor- raden van de zeer brandbare stof- fen maakten, dat men zich fnoest beperken tot beveiliging van de andere fabrieksgebouwen, die be- houden bleven. Te half twaalf stortte het dak van het brandende gebouw in. De opgeslagen voorraden vetten en olien zijn verloren gegaan. De oorzaak is vermoedelijk toe te schrijven aan het ontploffeh van 'n benzinelamp. Het troepentransportschip „Wa- terman" zel op Vrijdag 16 April a.s. met aflossingsdetachementen uit Rotterdam naar Nederlands-Indie vertrekken. In Port-Said en bij aankomst in Batavia kunnen de opvarenden post ontvangen. Hiertoe dient men de stukken voor Port-Said uiterlijk op 18 April en voor Batavia uiterlijk op 2 Mei ter post te bezorgen. Sinds korte tijd zijn in het weder zijdse verkeer met de Britse zone van Duitsland alle soorten van ge- drukte stukken t.m. 2 kg ter ver- zending toegelaten. Omtrent hiervoor geldende beper- kende bepalingen verstrekken de P.T.T.-kantoren alle nadere inlich tingen. Met ingang van 1 Mei zal het weer mogelijk zijn, spaargelden te g'rf" ren naar de Rijkspostspaarbank, voorlopig echter uitsluitend voor bijschrijving op een reeds bestaande vrije inleggersrekening. In verband met visa-moeilijkhe- den heeft de Tsjechoslavaakse Voet- balbond zich genoodzaakt gezien de landenwedstrijd tegen Luxemburg, die Zondag a.s. te Luxemburg ge- speeld zou worden, af te lassen. Dat was een goede mop in Hilversum: men las •er op de aanplakzuilen: „Trouw aan Kerk en- Staat, wordt lid van de R.K. Staatspartij". Was die er dan weer? Zat Welter er soms achter? Je kan'het tegenwoordig niet weten! De oplossing van het raadsel, dat velen bezig hield, was deze: de Amsterdamse fir- ma, die de borden verzorgt, had opdracht gegeven aan haar ver tegenwoordiger, de borden „schoon" te plakken en zij had daatoe een aantal oude affiches die blijkbaar nog genoeg in voorraad waren! naar het Gooi verzonden, natuurlijk met de bedoeling, de witte kant bo- ven te plakken. De vertegen woordiger had echter blijkbaar niet het meest-sni^gere perso neel en dit plak,te de goede, in dit geval de verkeerde kant, bo ven. En zo was een deel van het Gooi een paar uur verontrust over een paleis-revolutie in de Katholieke Partij. Waar echter geen tittel of jota van te beken- nen valt. Integendeel, u had gis- teren maar eens op de Kringver gadering in Alkmaar moeten zijn. De R.K.S.P. is er niet meer. De K.V.P. heeft haar plaats ste- vig ingenomen. Alleen.... de trouw aan Kerk en Staat is on- veranderlijk gebleven. En dat is de hoofdzaak! voor het tijdvak van 18 April t.m. 1 Mei 1948 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 804 323 Algemeen 1609 gram brood (geldig t.m. 24 April) 324 Algemeen 200 gram brood ol 400 gram roggebrood (geldig t.m. 24 April) 325 Algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen gebak 326 Algemeen 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kin- dermeel 327 Algemeen 750 gram suiker, bo- terhamstrooisel enz., of 1500 gram jam, stroop enz., of 750 gram versnaperingen 328 Algemeen 1 ei 329 Algemeen 375 gr. zachte zeep 125 gram soda 315 Reserve 800 gram brood (gel dig t.m. 24 April) 318 Reserve 400 gram brood (gel dig t.m. 24 April) BONKAARTEN KD. KE 804. 823 Algemeen 400 gr. brood (gel dig t.m. 24 April) 824 Algemeen 200 gram brood of 400 gram Toggebrood (gel dig t.m. 24 April) 825 Algerpeen 400 gram brood of 1 rantsoen gebak 826 Algemeen 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kin- dermeel of kinderbiscuits 827 Algemeen 750gram suiker, bo- terhamstrooisel of 1500 gram jam, stroop enz., of 750 gr. versnaperingen 828 Algemeen 1 ei 829 Algemeen 750 gram zachte zeep 250 gram soda 813 Reserve 400 gram brood (gel dig t.m. 24 April) 818 Rerserve 500 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kin- dermeel of kinderbiscuits TABAK- EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN ENZ. QA, QB, QC 802 37, 38, 41 tabak 2 rantsoenen siga- retten of kerftabak 39 Versnaperingen 200 gram ver-* snaperingen of 200 gr. sui ker, boterhamstrooisel of 400 gram jam, stroop enz. 42 Vernaperingen 100 gram ver snaperingen of 100 gram sui ker, boterhamstrooisel of 200 gram jam, stroop enz. 1 Bovengenoemde bonnen reeds op Vrijdag 16 April kunnen worden Als een gewillige mythologi- sche fakkel stijgt deze hyper- moderne Amerikaanse bom; menwerper ten hemel, een enorm rookspoor achterlatend, dat geproduceerd is door de raketten met behulp waarvan een zeer grote stijgsnelheid verkregen wordt. Zes straalmo- toren dragen het toestel, het eerste met naar achteren ge- richte vleugels, verder op zijn vemietigingstocht £E1V prettig werk is- het zeker niet, er op uit te moeten om contributie of bijdrage op te ha- len. Haast iedereen voelt .zich min of meer onbehagelijk, als men aan zijn portemonnaie komt. Dan neemt men als't wa re van zelf een verdedigende houding aan. Men zet zich schrap, het gesprek stokt een ogenblik en op het gezicht komt een andere uitdrukking. Dege- ne, die de aanval heeft moeten doen, heeft dan werkelijk alle moed nodig. Men zou meteen rechtsomkeer willen maken en er van door gaan. Twee mensen staan even, misschien een se- conde maar, onwennig en vreemd tegenover elkaar. Maakt het elkander niet moeilijker dan nodig is. Handelt de dingen vlot en opgewekt af. Verlicht de taak van de zelatrice door zonder kermen of zuchten de aderlating van uw beurs te verrichten. Het is gezond in alle opzichten! MARCUS gebruikt. Niet-aangewezen zijn en vernie- tigd kunnen worden de bonnen: 272, 274. 275, 774 en 755 melk. 280, 281, 282. 287. 784, 786 en 787 reserve, 790 en 791 algemeen. Blijkens een officiele mededeling is met de deelneming van iedere athleet aan de O. S. een dagelijkse uitgaaf van 25 shilling gemoeid. Voedsel en huisvesting kosten 20 shilling, en de transportkosten be- dragen 5 shilling. Da "eerste divisie-club Liverpool heeft van de F.A. toestemming ge- kregen om tijdens haar Amerikaanse tourn6e op 18 Juni'a.s. een wed- strijd te spelen tegen de Zweedse ploeg Djurgarden, die dan eveneens door Amerika toert. Dit zal dan de eerste maal zijn, dat twee buiten- landse voetbalelftallen elkaar op Amerikaans grondgebied ontmo(eten. Onder presidium van Charles Fa- roux werd te Parijs een bestuurs- vergadering van de internationale biljart-federatie gehouden (UIFAB). Besloten werd de wereldkampioen- schappen 45/2 in Nederland te doen houden. Op 6 Mei vangt te Madrid het tournooi om het Euro- pees kampioenschap drie banden aan, waarvoor Frankrijk met drie spelers uitkomt, o.w. de titelhouder Lagache. verder Spanje met 2 spe lers, Nederland, Belgie, Portu gal, Zwitserland en Oostenrijk ieder met 1 speler. Ook hier dus een tour nooi met tien spelers. Of de Ronde van Nederlfend ook iets met geld te maken heeft? Zie hier! De ruim 130 deelnemers, die starten, binden de strijd aan om een bedrag van 34.450.aan prijzen. Voor elke etappe wordt uitgeloofd een bedrag van 1280.(eerste prijs f 250.tweede f 200.derde 150.enz. enz.) Voor tien etap- pes wordt dat tezamen f 12.800. Een vrijwel even groot bedrag wordt verdeeld onder de 30 best geplaat- sten in het eindklassement, nl. 12.100.De vier hoogste prijzen zijn hier f 2.000. f 1.500,/ 1.200 en 1.000. Het totaal van de ploeg- prijzen bedraagt 7.600 (eerste prijs 1700, tweede 1500, derde 1300. vierde /1000). Bij de toekenning van de prijzen geldt de tijd van de drie best geplaatste deelnemers der ploe- gen. Voorts is er nog een bedrag van 600 aan extra prijzen voor de best geplaatste ploegen in de tyd- race 250. 200 en 150). Vijf renners komen in aanmerking voor de bergprijs 1350), met belonin- gen van 500, 300, 250. 200 er) 100. Aan de renners die buiten de prijzen vallen, wordt een dagver- goeding uitgekeerd van 15, behal ve op de npstdag. Oorspronkelijke romcm uit 11. De deur ging open en de buiten dienstdoende kozak stapte binnen, regelrecht op Tegleff toe, overhan- digde deze n gezegelde brief. De spion bekeek het lak, knikte goed- keurend: ..Aha, van Roemjanzow. Hij las vlug en gretig: Ik kan u om trent de vreemdeling uit de Bjilo- sorstraat melden, dat hij geen vast adres heeft. Hij.besprak sinds gis- teren kamers in Hotel ..Brittania" op Newsky Prosf^ct onder de naam Georges Rimond. Er is 'n groot pak voo» hem aangekomen. Dit werd door iemand uit 'n slede 't hotel binnen gedragen. 't Zijn brieven. Ik heb 'n kamer naast hem bespro- ken. Geef antwoord met nadere in- structies. Roemjanzow. Tegleff schreef in code-schrift op 'n velletje papier uit z'n notitie- boekje: ,.Blijf op je post. Ik kom." De dokter verscheen: 'n grote brede man met lange zwarte baard. „Vertel me eens, heer dokter, kan deze patient, Michael Gorocha. ver voerd worden?" De dokter dacht even na: ..Liggende en in 'n speciaal verband." „Goed, verbind hem speciaal en leg hem op 'n brancard. Zorg voor de ziekenauto. Ik kom hem over 'n het Russische spicinnenleven uur halen. Zorg ook voor twee dragers." ..Volgens wiens opdracht handelt u?" „Voigens opdracht van Tegleff, die zich de weelde gepermitteerd heeft, weer levend te worden, na dat ze hem vermoord hadden. 'n Be- langwekkend geval voor 'n dokter. Moet je eens navraag naa» doen." Hij stapte de zaal door, draaide zich bij de deur om: „Over een uur pre- cies. Ik stel u verantwoordelijk." Toen verliet ie de zaal, liep "haas tig de gang door naar het poortje, waarvoor de taxi te wachten stond: „Hotel Brittania, en vlug!" Wie de eenvoudige "heer in alle- daagse taxi over Newsky-Prospect zag rijden, zou gedacht hebben: zeker een of andere handelsman. Maar die handelsman dreef zaken in mensen en hij besefte op dit ogenblik niet. dat deze rit hem naar 'n nieuwe mijlpaal op z'n le- vensweg voerde. Zodra hij in de hall van Hotel Brittania verscheen. kwam 'n heer naar hem toe. Het was Roemjanzow, die de Directie van het hotel reeds had ingelicht. De Directeur. die een zeer begrij- pelijke vrees koesterde voor alles. wat met spionnagedienst in ver band stond, trad buigend op Te gleff toe en vroeg of hij de heren misschien met ieti van dienst kon zijn. Tegleff deed of de man niet bestond, wilde de brede, met zware lopers belegde trap op, maar bef dacht zich: ..Vertel eens: hoe laat eet men hier?" „Over 'n half uur, heer." ..Heeft die meqeer Rimond al ge- geten?" „Nog niet, heer." „]ftooi, waar eet die?" „We moeten nog 'n tafeltje voor hem gereed maken." „Dat treft. Dek dan dat tafeltje daar, bij het venster, in die hoek. Dek dat voor twee personen. Ik wil graag met hem aan een tafel zit- ten, vlak tegenover hem. - Ik <zal zorgen, dat ik hier het eerst zit. U stelt die meneer Rimond aan mij voor en zegt tegen hem: „U zult er wel geen bezwaar tegen hebben, met die mijnheer aan eenzelfde ta fel te dineren, nietwaar?" Heeft u me goed begrepen?" „Jawel, heer, 't zal gebeuren, zo als u beveelt." Toen wendde Tegleff zich tot Roemjanzow: ..Breng me even naar jouw kamer." In dit luxueuze vertrek gekomen fluisterde Tegleff: ..Hoe weet ge, dat het pakket. dat uit de slede ge dragen werd, enkel brieven bevat- te?" Roemjanzow wees op 'n stoel bij een zwaar gordijn: „Ga daar op staan duw de bovenkant van het gordijn weg, dan zult ge 'n gaatje zien. dat ik personlijk naast de lin ker bovenhoek van de deurstijl ge- boord heb. Daardoor zult ge de brieven, als hij die niet zojuist heeft verplaatst. op tafel zien lig- wen." Tegleff, handig en lenig. wipte geruigloos op de stoel, rekte zich op de tenen, keek door het kleine, schuin naar beneden geboorde gaat je. ibleef daar lang -onbeweeglijk staan, nadat hij Roemjanzow be- duid had, zich niet te bewegen. Als deze het gezicht van zijn ge- vreesde meester had kunnen zien, zou hij die zeer nors hebben zien kijken, hetgeen betekende, dat hij 'n ontdekking deed, die hem zeer tevreden stemde. Er zou hier een slag te slaan zijn. Aan de grote ronde tafel zal n jonge dame voor een kleine schrijfmachine, die ge- ruisloos tikte. Dicht bij haar stond de vreemde, blonde man, de dub- belganger van Tegleff. Hij boog zich telkens over de tafel heen, terwijl z'n lippen zich bewogen. Het viel Tegleff niet moeilijk te raden, wat hier voorviel. De man dicteerde iets aan de jorige typiste en dat deed hij vlug en zo zacht. dat niemand. behalve zijzelf, er iets van horen kon. Tegleff trachtte de postzegels te onderscheiden, die op de grote gelakte enveloppen zaten: het waren Franse en Duitse, als hij zich ten- minste niet sterk vergis.te. Roem janzow bleef onbeweeglijk als 'n zuil achter hem staan, minuten lang. Z'n meester moest wel iets zeer gewichtigs zien. Zou die ook verst*md gestaan hebben over de treffenfle geiykenis? Toen Roem janzow de blonde heer uit de Bjilo- sorstraat zag komen, dacht ie: w6er zo'n controle-truc van Tegleff. Hij is het zelf. En alleen de slaafse manier waarop hij gewoon was de bevelen van z'n meester op te volgen, had hem weerhouden, iets van z'n ver- moeden te laten blijken. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3