Vrouw vergiftfgde haar echtgenoot WAS r -\ v.. Jaarvergadering Coop. „Gee$tmerambacht Waterschap „De Scheimeer P. O. A. n.v. ALKMAAR EN OMSTREKzN .».K. Middenstandsbond afdeling Alkmaai De Molenweg wordt yerbeterd Drama te Hoogwoud Schoonmaakiijd in't land „BETERDANOOIT" Belemmert Engelse politiek ons land? Grondwet bescherme gezonde democratic PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS PAGBLAD-Woensdag 21 April ULVADERO voor het voetlicht Onze agenda Contributieboeken Pater Commandeur sprak voor de K.V.P. Contributie-kwitantien Huur-kwitantien Remboursboekjes bij de hand Omslag Moerbeeker polder Zy/ARE STRAFFEN Voor ,,dikke Corrie" en „Ome Joop" EXTRA KORTINC Voor vervroegde betaling Vermogensheffing ineens De gisteravond in caf6 Beemster gehouden ledenvergadering van de afd. Alkmaar van de R.K.M.B. was matig bezocht, hetgeen door de voorzitter, de heer Putman in zijn openingswoord betreurd werd. Niet- temin werd het een vruchtbare en geanimeerde vergadering, die ook door enkele K.J.M.V.-ers werd be zocht. De ingekomen stukken bevatten een circulaire inzake vestiging van Middenstandszaken in de N.O.-Pol- der en een inzake het cultureel weekend te Drakenburg. Het ledental was met enkelen ge. daald en Bedraagt momenteel 203. Aan de K.J.M.V. werd f 50, subsidie gegeven, waarvoor 'n dank- schrijven was ingekomen. Namens de kascommissie advi- seerde de heer Van Merwijk tot goedkeuring van de rekening. On- der dank aan Penningmeester en Administrateur. De Bondspropagandist de heer Th. Borsten bepleitte deelname aan het cultureel weekend, waarmee de af deling haar nut kan doen. Hij be- sprak het wederzijds lldmaatschap voor vak- en standsorganisatie. waaromtrent 1 Jan. *49 een nieuwe regeling zal intreden en deed een beroep op de vakbondbestuurders, om de contributie voor de vakbond dusdanig te stellen. dat er armslag cVerblijft voor de standsorganjsaties die daarvan de gemeenschappelijke acties moet voeren.' Hij besprak in korte trekken het vraagstuk CodperatieMiddenstand, terzake waarvan de topleiding der K.A.B. en N.R.K.M, overleg plegen. Tenslotte gaf hij een uiteenzetting van de Mikanto, dat zich belast met collectieve inning der dubieuze var- i deringen en met rechtskundig ad- vies voor de aangesloten leden Nadat ma.v. het Ifetoog van de heer Borsten van gedachten was ge- wisseld. deelde de voorzitter mee, dat aan Thulsfront een bijdrage van 'I 25,was verleend. De geestelijk adviseur hield een» speechje over de opvoeding en de daaraan "verbonden zorg en offers. D opvoeding moet gericht zijn op het zelfstandig maken van onze kinderen. De ouders geven zich, om hun kinderen eens te geven, wan- neer zij kunnen of hun kloosterroe- ping volgen. De obvoeding in de totale toewijding van een ander, waarbij de ouders moeten bedenken dat het goede voorbeeld beter werkt dan 'n gebod. Ons ouder-ideaal is 'n beter ge- slacht door het doorgeven van het beste in ons aan de na ons komende generatie. Hierna werd de agenda van de Centrale Raadsvergadering bespro- In het Gulden Vlies gaf de toneel- club Ulvadero, een onderafdeling van de Ned. Tieisvereniging, een op- voering van „Zijn bezigheden bui- tenshuis hebbende", een stuk in' drie bedrijven van Archibald Laafs. .Het vlot gespeelde stuk gaf een kijkje op die gezinnen, die door so- ciale pliehten en lasten, vooral ook door het streven van de man om in de maatschappij op allerlei manie- ren vooruit te komen, wel enigs- zins verlopen. De vrouw heeft haar bezigheden evengoed buitshuis als de man en van een echt gezinsleven is dan ook geen sprake. Het huwe- lijksleven gaat kapot en de kinde ren zijn er weer de dupe van. Ulvadero heeft van dit stuk een goede vertolking gegeven. We zagen een vader die in de politiek was, 'n moeder in verenigingen en kinde ren, die maar moesten zien dat ze klaar kwamen. Ieder gaat in dit gezin zijn eigen weg. totdat een oude huisvriend met behulp van een verpleegster,* die hem zo imponeert dat ze hem de woorden doet zeggen: „Ik ben een vrouwenhater, maar van een verpleegster zou ik kunnen hou- den", het hele geval weer op het rechte spoor brengt. Een stuk. dat past in het kader v*n deze tijd. Ulvadero heeft met deze uitvoe- ring in alle opzichten pen goede beurt gemaakt. vooral ook de jon- gere spelers, J. v. d. Pol en Willy Akkermans een woord van lof. VOORUIT KAJOTTERS, ONVERVAARD! Naar wij van welingelichte zijde vernemen. is de toestand van Hans Worst sterk vooruitgegaan, Mefisto- files heeft blijkbaar de schrik goed beet: hij heeft zich niet meer latdn zien. Voorts is er hedenavond acht uur weer onze wekelijkse bijeenkomst in het Patronaatsgebouw aan het Var- nebroek. Vooouit, kajotters, er is nog veel te doen! Vergeet je zangbundel niet! ken, waarvoor de afd. Alkmaar een voorstel indiende om een reductie van 50% te verlenen voor zoons of medefirmanten van' leden, teneinde zo de deur van de N.R.K.M. open te zetten voor de K.J.M.V.-ers; ook zal gevraagd worden om stappen te on- dernemen, die leiden tot toewijzing van brandstof aan zaken zonder per- soneel. De heer van Merwijk zal de twee bestuursleden-afgevaardigden naar de C. R. vergezellen. Tenslotte sprak de voorzitter een woord. om de Middenstanders op te wekken tot meer beiangstelling voor de pohtieke organisatie der Katho- lieken, de K.V.P., waarna zich over dit onderwerp nog 'n geanimeerde discussie ontspon. Toen vond de yoorzitter het tijd om met een hamerslag een eind te maken aan de vergadering. ONHANDIGE CHAUFFEUR Gistermiddag omstreeks half vijf maakte de bestuurder van een auto op de hoek van Kanaalkade-Pater- nosterstraat een onhandige manoeu vre, met gevolg, dat hij tegen ten paard en wagen aanreed. De chauf-' feur verloor de macht over 't stuur cn ramde vervolgens een lantaarn- paal die afknapte. De wagen kreeg schade, .doch deze werd onderling geregeld. SLUITING WINTERPROGRAMMA K.A.B. HEILOO. De KAB besloot haar winterprogramma met twee film- avonden Gratis de leden aangebo- dem Beide avonden was de beiang stelling zeer matig. Dit is te be- treureft temeer daar zowel de Geestelijk Adviseur als bestuursle- den hun uiterste beste deden om deze avond mogelijk te maken. Op beide avonden werd door de voor zitter een lans gebroken voor het As~lc"ten -Moeder-rusthuis" der K.A.B. Alhoewel de beiangstelling klein was viel de collecte voor bo- vengenoemd doel erg mee!! i bestuur der K.A.B. heeft haar leden de afgelopen winter n zeer goed verzorgd propramma gegeven Zy kunnen met trots op hun werken en streven terugzien. CINEMA: ,.De kleine man", 14 jaar. - VICTORIA: ,,Het doornige pad", 18 jaar. HARMONIE: ,,De harem", volwassenen. A. B. T.: „Kermiskianten, volwassenen. GULDEN VLIES: 8 uur N. R. V. APOTHEKEN: Wanna, Rit- sevoort 5. NACHTDIENST TAXI'S Nas- saugarage, Nassauplein, tel 3545 DAT WERD TIJD! HEILOO. Het rijwielpad aan de Ryksstraatweg. dat langs de St. Willibrordusstichting loopt, ver- keerde reeds geruime tijd in 'n zder slechte toestan4. De boomwortels welke onder genoemd pad doorlo- pen, werkten het bovendek op, zo dat men 'n soort ..roddelbaan" kreeg. Nu is men doende genoemd bovenlaag uit te hakken en het rij wielpad weer berijdbaar te maken. Diegenen die van dit oad gebruik moeten maken zullen met deze gang van zaken wel tevreden zijn. ..DE MASKERSPELERS" BERGEN. Dezer dagen bracht het toneelgezelschap ..De Masker- spelers" zijn laatste toneelstuk van. dit seizoen voor het voetlicht. Deze keer was het „De eerste Me vrouw Fraser" comedie in 3 be drijven van John Ervine. Een aardig puik stuk waarin de echtscheiding nu eens niet wordt verheerlijkt. yi teindelijk bevatte dit stuk een wijze levensles. Het werd uitstekehd uitgevoerd onder regie van de heeri G. Koopman. Mevr Buldman-Rersink als Eerste Mevr". Fraser speelde voortreffelijk even- als mej. H. v. Gulik, die een be- paald onprettige rol had. De heren ,G. en Chr. Meijer torsten wel het zwaarste deel van de herenrollen, doch zij vertolkten deze uitstekend. Ook J. de Carpentier acteerde goed. jammer dat hij nog steeds niet rol- vast is. A1 met al een goed geslaag- de uitvoering, twee avonden goed bezocht door een dankbaar publiek. BONNEN HALEbf 'T ZAND T ZAND. Ter herinnerfhg wordt erop gewezen, dat op Vrij- dag 23 April a.s. bonnen gehaald kunnen worden in cafe M. Pronk. TERREIN-WERKZAAMHEDEN T Z^ND. Geel Zwart gaat zor- gen voor een nieuwe drainering on der de grasmal om diverse moddar- balletten als in de afgelopen herfst zoveel mogelijk te voorkomen. Onder de energieke leiding van de gebr. Broersen vordert 't werk al aardig; ook de jeugd helpt dapper mee om 't zijne er toe bij te dragen, dat er weer volop kan gevoetbald worden. PAROCHIEFEEST H.H. WAARD, 'T KRUIS. In verband met het zilveren Parochie- feest te Heerhugowaard 't Kruis gscft het R.K. Gem. Toneelgezel schap 't Kruls een viertal opvqerin- gen van het geweldige toneelspel: -,Het Kruis, de hoop aller mens- heid". Voor^de vierde avond Dins- dag 27 April zijn nog een beperkt aantal kaarten voor niet parochia- nen beschikbaar. Het aantal van 100 wat beschik baar was is echter al aardig ver- minderd, daar velen zich reeds op- gaven. Men kan zich voor plaatsen opgeyen bij de heer P. Kok, Jan Glijmsweg, Heerhugowaard 't Kruis en voqr Heerhugowaard Zuid bij de regisseur van het gezelschap de ne?r A. v. Tooren, Middenweg G 132. Voor de eerste drie avonden zijn geen kaarten tegen entree ver- krygbaar. R.K. TONEEL HEERHUGOWAARD ZUID. Op Zondag 25 en Donderdag 29 April 1948 komen de Huigenoten in de zaal v. d. heer v. d. Heiligen- berg voor het voetlicht met het mooie toneelspel in drie bedrijven ..De strijd met het verleden" door T Meijer en Gerard Nielen. Het is geen nieuw stuk dat men gekozen heeft. maar ondanks dat is het er e£n, dar er wezen mag. Vele anderen zullen het zich nog wel herinneren. Een 20 jaar geleden trok het voile zalen en het publiek ging zeer voldaan naar huis en waarom zouden we ook nu de ge- zonde romantiek van onze planken weren? Het publiek immers vraagt daar ook nu nog om en de' strijd met het verleden is een stuk vol romantiek. Het is spannend van het begin tot het einde en wie een mooie avond wil meemaken moet het ze- ker gaan zien. Na afloop houdt men een inder- daad zeer gezellig samenzijn. UITSTEKEND GESLAAGDE FANCY-FAIR TUITJENKORN. De Fancy- Fair die Zaterdag en Zondag ten bate van het R.K. Fanfarecorps „St. Hildegardis" gehouden werd, is uitstekend geslaagd. Reeds het eer ste uur was het merkbaar, dat deze Fancy-Fair, wat financieel resul- taat betreft, alle vorigen zou over treffen. Toen om 8 uur Zaterdag- avond' de deuren van het Vereni- gingsgebouw werden geopend. bleek dat alle gemaakte onkosten konden worden betaald uit de opbrengst van een huis-aan-huis collecte en de reclametoren in de grote zaal. Alles wat dus na de opening werd ontvangen. kon dus als zuivere winst worden beschouwd. De zalen van het gebouw liepen al spoedig vol en overal heerste egp gezellige stemming. De diverse stands deden goede zaken en bij het rad van avontuur kwam men handen te kor.t. Toen het feest om 12 uur werd beeindig'd bleek er reeds een batig saldo van f 1188.— te zijn! Zondag- middag te 3 uur werden de deuren heropend en ook nu was er veel beiangstelling. ER KOMT EEN V.V.V.-BUREAU EGMOND BINNEN. In het cafe van de Wed. Mooy werd dezer dagen een vergadering gehouden van»de plaatselijke afdeling van de .V.V.V. De bijeenkomst werd door de secretaris. de heer v. d. Berg, geopend, die speciaal de burge- meester,, de heer Nielen, welkom heette. Deze zette het doel en de werkwijze van de V.V.V. uiteen en was van oordeel. dat een goede gang van zaken -het noodzakelijk maakt, dat er in Egmond ook een bureauhouder komt. Aangesteld werd de heer Jac. Bak, 4bdijlaan 55. Degene, die iets te verhuren heeft in het komende seizoen kan zich bij de heer Bak inelden. ST PANCRAS. In caf£ Hes kwam de katholieke volkspartjj, af deling Sint Pancras, Dinsdagavond ter vergadering bijeen. De zeereerw pater N. Commandeur O.F.M., een priesterzoon uit deze gemeente, sprak over de economische en maat- schappelijke toestanden in ons land. Pater Commandeur wierp eerst een blik in het verleden, waarbij hij de toestanden besprak, die toen (60 j. geleden) heersten tussen werkge- vers en werknemers. In dit verband wees hij op Rerun* Novarum, waar bij de werknemers het fecht werd verstrekt om zich te verenigen. Vervolgens besprak hij de heden- daagse toestanden. De werknemers hebben nu voor elkaar gekregen, dat de werkgevers tot publiekfech- telijke bedrijfsorganisatie moeten komen. - Over de K.V.P. zelf memoreerde spreker het samengaan van onze partij met de P.v.d.A., hetgeen vol- gens spr. een oorzaak vond in het program van beide partijen, dat vrijwel gelijkluidend was. Ook trok pater Commandeur van leer tegen het communisme. Hij raadde zijn gehoor aan om het boek van Victor Kravchenko „Ik verkoos de vrij- heid", te lezen, om daardoor een beter inzicht te krijgen over de dic- tatuur, die Stalin over Gost-Europa heeft ontket»nd. Ook wees spreker op de noodzaak dat de katholieken zich verenigen in vak- en standsorganisaties. Met het oog op de komende ver- kiezingen merkte hij nog op er van overtuigd .te zijn, dat de KVP meer zetels aan ooit zal verkrygen. Het is dan ook nodig. dat de katholie ken hun plicht kennen om daar door de KVP te malfen tot een groot sterk blok! Tenslotte wekte pater Commandeur de leden op om hun afdeling zo sterk mogelijk te maken, om daardoor bij straks vol- gende gemeenteraadsverkiezingen ook een flinke KVP-fractie op de been te kunnen brengen. Vervolgens werden nog enkele huishoudelijke punten afgewerkt- Zo werd oa.. de contributie ver- hoogd tot f 1.50 per lid. Als spe- ciale attracties werd het boek van Kravchenko gratis verloot en zette de voorzitter ijfen prachtige taart d. m.v. een Amerikaanse verloting in contanten om. Het was voor de afdeling Sint Pancras een leerzame avond, die zeaker zijn vruchten zal afwerpen. DROEVIG ONGEVAL CASTRICUM. Gistermorgen viel het twee-jang kindje van de familie K. uit het Tlakraam en kwam op de straat terecht. In zorgwek- kende toestand is het kind naar het ziekenhuis vervoerd. De cooperatieve vereniging tot exploitatie van landbouwwerktui- gen ..Geestmerambacht" hield Za- terdagmiddag om 2 uur haar jaar vergadering in de Burg te Noord- Scharwoude. Toen de voorzitter de heer L. Kalverdijk de vergadering met wel kom opende, waren 28 leden aan- wezig. Spr. betreurde de geringe opkomst. Debet hieraan zijn zeker het prachtige weer en het drukke voorjaarswerk. De jaarvergadering zou ook wel eerder zijn gehouden maar het wachten was op het rap port van de accountantsdienst. De notulen van de vorige- verga dering werden onveranderd goed- gekeurd. Uit heP Jaarverslag van de secretaris, de heer Jac. Bruin Dz. memoreren we dat door de Cooperatie in het afgelopen jaar 12.913 snees zijn geploegd. 12.442 snees zijn geggd, pirn. 5000 snees zjjn gecultiveerd, 1550 snees zijn aangeaard. 4094 snees zijn gewied, 10.255 snees zijn gesproeid. Aangeschaffr zijn 'n tractor met werktuigen, 'n freesmachine, 'n nieuwe sproeiwagen; plus wat klein- materiaal. De cooperatie beschikt thans over het volgende materiaal 2 tractoren, 4 span paarden plus 1 paard in reserve; 'n freesmachine, 2 grote. sproeiwagens en 'n vlet mo- torsproei'er, De CoBperatie tejt thans 172 le den. Drie leden zijn het afgelopen jaar overleden; 7 leden hebben bedankt en 7 nieuwe leden zijn in- geschreven. - Financien. De balans per 31 Dec. 1947 sloot in baten en lasten met f 04.451,29 Aan materiaal is aanwezig f 22.720 85* Paarden f 8.418*-. Debiteuren f 5.906,99. Aan saiarissen is uitge- geven f 3.131,34, terwijl men eerj schuld heeft bij de Boerenleenbank van f 21.643,66. Qe winst- en verliesrekening over 1947 sloot in ontvangsten en uitga- ven met f 54.107,58. Er was n na- delig saldo van f 10.623,58. Aan ploegen met paard en trac tor was ontvangen f 31.478.33. Uit- gegeven hiervoor was f 37.745,63. Aan sproeien was ontvangen f 7.925,48. Uitgegeven hiervoor was f 10.733,63. Boeken en bescheiden waren gecontroleerd door het boek- houdbureau van de Holl. Mij. van Landbouw. Van de accountants dienst en van de Raad van Toezicht waren rapporten ingekomen over de boekhouding welke in de beste orde was bevonden. Verkiezingen. De voorzitter, de heer H Kalver- let dijk, werd als lid van het bestuur herko*n met 26 stemmen tegen 1 stem bianco. Als lid van de Raad van Toezicht werd herkozen de heer Jac. Kraakman Wz. met 22 stemmen. Als plaatsvervangend lid van de Raad van Toezicht werd gekozen de heer Jac. Weel met £2 stemmen; 4 stemmen waren uitgebracht op W. Slotemaker te Koedijk en 1 op P. Beemsterboer Bz. Medegedeeld werd dat't sproeien dit jaar plm. 31 ct. per snees zal kosten voor sproeibenodigdheden en 40 ct. per snees voor het werk, dus totaal plm, 71 ct. per snees. Ge sproeid wordt met koper - Bayer. Het uittree-geld voor leden die zon der wettige reden bedanken als lid bedraagt f 150,— De heer de Graaf wees er nog op dat er wel 'n verlies is op de reke ning maar dat dit verlies feitelijk 'n grote winst betekent daar door de Cooperatie is verkregen dat de tuinders beter op tijd worden be- diend; er wordt beter werk gele- verd en men heeft de prijs in de hand. Aangedrongen werd dat de leden op tyd hun werkopgaven insturen omdat hierdoor betere tijdsver- deling voor paarden en materiaal kan worden gemaakt. Hierna volgde sluiting onder dank. Onder voorzitterschap van de Dijkgraaf, de heer J. Posch, hield het waterschap „De Schermeer" Maandagmorgen in het stadhuis van Alkmaar een _openbare vergadering. In zijn openingswoord wees de voorzitter er op. dat de polderlas- ten in de loop der laatste jaren suc- cessievelijk verhoogd waren hetgeen voornamelijk veroorzaakt werd door de steeds stijgende onder- houdskosten, speciaal van die der wegen. Er zal sober en doelmatig gewerkt dienen te worden teneinde de eind- jes aan elkaar te kunnen knopen, doch daarbij zal 2eker het belang van de ingelanden niet verwaar- loosd worden. Overgaande tot de agenda deelde de voorzitter mede dat bij K.B., op voordracht van de Minister van Verkeer en Waterstaat, de heer Jb. Boekel te Zuid- en Noord-Schermer herbenoemd was tot Heemraad van het waterschap. Ged. Staten hadden voorfs goedgekeurd een besluit der Hoofdingelanden tot het conyerte- ren van .een geldlening, groot fl70.800 per 28 Dec. 1947. Dit was een lening, nodig voor de eleetrifi- catie van het waterschapsgebied. Tevens werd door Ged. Staten goed gekeurd het besluit tot verkoop van de voormalige „Molenkolk" te Schermerhorn. Lonen en saiarissen Nieuwe saiarissen voor het perso- neel en de beambten werden vast- gesteld. De secretaris ontvangt een jaarwedde groot fl584 tot fl980. De penningmeester f1500; de technisch PAYGLOP 7 THE RAMBLERS Zondag 25 April komen de Ram blers' weer eens in 't Gulden Vlies. Een onnoemlijk aantal personen is reeds getuige geweest van het op- treden van dit populaire radio-or- kest *en zoals de in dit nummer ge- plaatste advertentie meldt is het millioen toeschouwers binnen kort in 't zicht. Het belooft dan Zondag weer een daverende avond te wor den met tal van verrassingen. VERPLAATSING BRIEVENBUS De directeur van het post- en te- legraaf)fantoor brengt ter kennis. dat de brievenbus. welke zich in de Van der Lijnstraat bevond, is ver- plaatst naar *het kruispunt Berger- wegNic. JBeetskade. BURGERLIJKE STAND* ALKMAAR. Geboren: Tilly, dochte van C. A. F. van Meene en A. Roos; Cornells J., zoon van J. Peperkamp en J. Peereboom; Ma- thijs, zoon van L. Groot en J. Ring- najda; Lodewijk F., z. v. J. Strijbis en J. H. Sunderman;/Petrus M., z. v. C. Thoes en C. M. Bruin. (Vervolg van de zitting van gisteren.) Hoewel de kranten volgens on- derlinge afspraak, vooraf geen be- kendmaking aan deze geruchtma- kende zaak hadden gegeven stond er toch reeds lapg voor het aanvangs- uur een lange file van nieuwsgieri- gen voor het gerechtsgebouw. Om 10 uur was de publieke tribune ge- heel bezet, voornamelijk met inwo- ners vah Hoogwoud, die met een extra bus naar Alkmaar waren ge- komen. Ook aan de perstafel zaten meer verslaggevers dan gewoonlijk De Rechtbank was samengesteld als volgt: President Mr. A. D. van Regteren-Altena; rechters: Mr. Al- blas en Mr. Stoffels; Off. van Justi- tie: Mr. Holsteyn. De hoofdverdachte Sara V. werd verdedigd door Mr. Dr. C. Berkhou- wer. De medeverdachte H. de G. door Mr. G. van Hilten. Even over 10 opent de Pres. de zitting. De zaal is in afwachting op de binnenkomst van de verdachten die echter spoedig binnen kwamen. Sara V. in blauwe mantel, rond maar bleek gezicht; de medever dachte H. de G. is klein van postuur met een bleek spits gezicht. Mr. Holsteyn leest met klare en duidelijke stem de dagvaarding voor, welke door de beide verdach ten die naast elkaar plaats genomen hebben staande met gebogen hoofd werd aangehoord. Nadat zij samen op het verdachtpnbankje hadden plaats genomen, wordt als eerste getuige gehoord de opperwacht- meester der Rijkspol. H. Key, die het proces-verbaal had opgemaakt. Beide -verdachten hadden na het eerste verhoor, aldus getuige bekentenis afgelegd. De volgende getuige G. v. Dijk, GeWestel. commandant Rijkspol. gaf eenzelfde verklaring. De medeverdachte H. de G. had echter aanvankelijk verklaard er niets van te weten. De wachtmeester IJ. Fiz, de 3e getuige. heeft het bjk van Heida in beslag genomen en aan de dokter ter onderzoek overgedragen. Dr. B. A. Schermer, de 4e getuige, arts te Hoogwoud, wordt als deskundige gehoord. Hij was 22 Sept. bij Heida geroe- pen, die klaagde over pijn, o.a. in de benen. Op de vraag of alle huis- genoten van de tomatensoep hadden gegeten werd door de vrouw be- vestfgend geantwoord. Getuige had geen vermoeden van vergiftigings- verschijnselen. Eerst na de dood van Heida kwam ■•ij tot die in-dekKing. Wel had hjj zich voordien met Dr. de Ronde in verbinding gesteld. Op de vraag van Mr. Berkhouwer welke kwaal hij vermoedde, zei getuige dat hij geen bepaalde diagnose had ge steld. Verdachte verhoord De President ondervraagt dan verdachte/Sara V. Zij had een lief- desverhouding gekregen met H. de G. hetgeen haar man later bemerk- te zodat hij tot haar zei: „Als het waar was zou ik hem (waarmee de medeminnaar bedoeld werd) kun nen vermoorden. Ook werd er over echtscheiding gesproken, waarna de man de kinderen zou toegewezen krijgen. Toen er jn Augustus iets niet in oide was mqt de stofzyiger, sprak verdachte met haar moeder hier over, zeggende, dat haar man wel eens oorzaak van dat defect zou kunnen zijn. Op de vraag van de president, of zij daarvan overtuigd was anlwoordde verdachte ontken- nend. Zij gaf toe zelf de oorzaak te zijn geweest van het defect. Zij had in de kraht gelezen dat een jongen- tje door de electrische itroom ge- dood was en dit had haar tot deze poging gebracht, om haar man te L-effen. Verdachte, die niet ver- staanbaar is. verklaarde, naar uit een I de vragen van de president bleek, dat H. de G. een foto van'een Naco- conductrice M. G. in handen van haar man" had gespeeld om hem verdacht te maken by haar. In de Waarheid van 23 Augustus had zij een bericht gelezen van een geval van vergiftiging in Zwolle, hierdoor was zij op de gedachte ge- komen, haar man te vergiftigen. Zij ging naar Hoorn en kocht Rodent en. een paar-dagen daarna deed H. de G. hiervan iets in het eten vgn haar man. Haar man had de gewoonte, als hij 's avonds thuis kwam, in de keu- ken te snuffelen, of er nog iets te eten was. Toen deze eerste poging geen resultaat had, werd het op een andere manier geprobeerd. In haar bijzijn heeft de mede-verdachte daarna nog enkele keren Rodent in het eten gedaan en dit zo neergezet, dat H. er zeer waarschijnlijk van zou gaan eten. Na de hele gang van zaken met Sara V. besproken te hebben, wordt de mede-verdachte H. de G. ondervraagd. Hij wist van de poging met de stofzuiger en bleek ook bekend te zijn niet de yerschillende pogingen tot vergiftiging, bij enkele waarvan hij betrokken was. Deze pogingen worden tot jn de details besproken. Enkele keren had H. de G. het ver- gif gekocht in overleg met Sara V., die echter zegt daar niets van te weten. Het blijkt dat beide verdachten toegeven het samen te hebben ge daan en onder. elkanders invloed steeds verder te zijn gegaan. De mede-verdachte de G. zegt echter, dat hij er mee .wilde ophouden, doch dat hoofdverdachte daar niets van wilde weten. Zij lwi hem verteld. dat haar moeder Irct ook al eens met haar vader geprobeerd had. Verdachte de G .zegt, dat de laat ste poging aileen door de vrouw gedaan werd. Daarop begint Sara V. te huilen. Op de vraag van mr. Holsteijn verklaart Sara V., dat haar man Maandag om de dokter gevraagd had. Had hij dat niet gedaan, dan zou- zij dat zelf wel gedaan hebben Op een vraag van mr. van Hilten waaruit blijkt dat er meer vergif van een bepaald soort gebruikt was. omdat het bewuste flesje nagenoeg leeg was, zegt de G., dat de vrouw dit haar man al eerder had toege- diend. De vrouw ojitkent dit echter. Dan worden de beide deskundigen. dr. Hulst en dr.- A. Steenhauer, ge hoord. die resp. de sectie op het lijk en het onderzoek van de restanten vergif hebben verricht. Laatstge- noemde wordt ondervraagd over de dodelijke werking van de verschil- lende toegediende vergifsoorten. De apothekers-assistent J. van Berkel uit Hoom had het vergif aan de G. verkocht en hem daarbij op het ge- vnar gewezen. (De zitting duurt voort.) ambtenaar f5266; voor de bode- veldwachter werd f 1^760 uitgetrok- ken. voor de tuinman-chauffeur f2288; voor de machinisten f2575.40 en voor de wegwerkers f2382, te vens bedienaar der schuiven, en f2028. Daarbij werd vastgesteld dat aan de penningmeester nog een vaste toelage van f48 zou worden .toege- kend. De jaarwedden van de Dykgraaf en de hoofdingelanden, -alsmede van verscheidene ambtenaren werden, ondanks het feit dat bet in de mpes- te andere polders en waterschappen wdl geschiedde, niet verhoogd. Een belangryk bedrag werd voorts. zoals bij de behandeling der begroting bleek, uitgetrokken voor verbetering der wegen. Alvorens tot dit chapiter over te gaan werd de, rekening over 1947 voorgelegd. De ontvangsten hadden bedragen fl95899.67, de uitgaven f174146.51 zodat er een saldo was van f21753.16. De penningmeester, de heer W. Schermerhorn, werd dank gebracht voor zijn accuraat beheer. De begroting over 1948 sloot op een bedrag van f243928.96 aan ontvangsten en uitgaven. Daar bij was een bedrag uitgetrokken van f42000 voor verbetering der straatwegen, Voornamelijk 'de Zui- dervaart, met zeer druk verkeer en de Molenweg, die in zeer slechte conditie verkeerten bovendien te smal geworden is om het intensieve zwaardere verkeer te verwerken. zullen dit jaar onderhanden worden genomen. Deze laatste weg wil men in twee jaar kant en klaar hebben. De weg zal 4 meter breed worden over een lengte van 2500 meter. Voor het herstel zijn 500.000 klin- kers nodig en o.a. 5000 meter be- tonband. Vgrder zal de weg stevig worden aangewalst met puin en hoogovenslakken. Het ligt in de bedoeling met deze werkzaamheden te beginnen na de hooioogst, zodat de pachters van het grasgewas langs de bermen eerst hun hooi binnen kunnen halen. Voor deze werkzaamheden wordt een. speciale lening. groot f40.000 ge- sloten by de Raffeisenbank te Utapeht. Verder werd besloten voor het lopende dienstjaar nog een lening te sluiten bij de Amsterdamse Bank groot 150.000. Voor het verbeteren der z.g s'tof- vrije wegen werd nog f24.600 uit getrokken en voor de grintwegen f500. Van deze laatste zullen er nog twee, t.w. de Noordervaart, £uid- zijde, en de Bloemendalerweg. stof- vrij worden gemaakt. Hiermede wordt dus het wegennet aanmerke- hjk verbeterd. De polderlasten zul len dit jaar worden omgeslagen op de basis van f26 per H.A. Schoonhouden sloten Het schoonhouden der wegsloten zal ook de aandacht hebben, hier voor zullen de grondeigenaars en boeren 50% der kosten bijdragen. De Dijkgraaf wees voorts op het grote belang van het schoonhouden der kavelsloten. Ieders medewert king werd dan ook ingeroepen op- dat dit belangrijke werk zo goed mogelijk verrich^ zal worden. Aan het eind der vergadering gaf de voorzitter nog een overzicht van de gebeurtenissen en de werkzaam heden door het waterschap ver richt. Een veertiental molens. waar van er een klaar staat voor de slo- per, zijn onder het beheer. Er zal t.a.v. deze molens, die voor de be- DE RIJP. Op Zondag 25 eh Dmsdag 27 April zal door de leden van de r.k. gymnastieikvereniging Worden opgevoerd het toneelstukje in twee bedryven „De grote erfe- ms Verder zal op deze avond het programma bestaan uit diverse gymnastieknummers. De gymnastiekvereniging TIOL is een nog jonge vereniging, die al bewezen heeft iets goeds te kunnen presteren. We twiifelen er dan ook met ami of de TlOL-Ieden onder leiding*van de heer K. Jacet, zullen voor zorgen. dat een bezoek aan cafe Blokdijk op een van de avon- den, de moeite'ten voile waard is. DODELIJK ONGEVAL WAARLAND. Gisterenmorgen vroeg werd de 19-jarige S. D., die aan een vallende ziekte lijdt, ver- mist. Bij nader onderzoek vond men "em_ in een sloot bij de ouderlijke woning liggen. Toen men hem op net droge had gebracht, bleken de levensgeesten nog niet geweken. Dr. Groenhard uit Dirkshorn was spoe- dig ter plaatse. Nadat de drenkeling het H. Oliesel was toegediend is hij enkele uren later overleden. DAMNIEUWS H.HUGOWAARD Onze plaat selijke R.K. Damclub S.N.A. Speelde Zondagmiddag tegen Kunst en Ge- noegen uit de Kwakel om het Kam- pioenschap van Nederland der R.K Dambond. Toen wij om half 5 in de zaal- kwamen waren nog 3 partijen aan de gang en was de stand toen 11—3 voor H.Hugowaard. De overwinning was dus al een feit. Al spoedig kwam de beslissing op bord 1, waar P. Groenveld won van H. Verwey Daarna volgde bord 2. waar C. Groenveld verloor van P. de Haan en toen kwam bord 8, waar Koos Oudhuis verloor van de Kwakelaar J. Meijer. De uitslag was dus 137 m het voordeel van S.N.A. Proficiat Heerhugowaarders. Volgende Zon dag kunnen jullie zingen „En dat gaat naar den Bosch toe". Doet jullie best en houdt de kleuren v de Blauwe Reiger polder hoog. Hier volgt het overzicht van de wedstrijd: S.W.A. Kunst en genoegen (de Kwakel) P. Groenveld H. Verweij 20 C. Groenveld P. de Haan L. Konijn J. van Zaal A. Smit J. Bartels Jn. Tromp H. Kos A. Oudhuis A. de Wit u A. Hoogeboom J. Schockman 20 Koos Oudhuis J. Meijer 0—2 D. Tromp C. van Zaal 20 Jn. Smit J. v. Doorn 20 ontvangst op f 3831.47 en in uitgaaf op f 2992.16; batig saldo f 839.31. De rekening der tuberculose-commissie sloot met een batig slot van f 1413.88 De begroting voor' 1948 werd na artikelsgewijze behandeling in ont vangst en uitgaaf vastgesteld op een bedrag van f 5514.31. Hierna volgde behandeling van de agenda van de 91e buitengewone algemene vergadering van het Witte Kruis, welke op 20 April te Amster dam is gehouden. Tot afgevaardigden naar deze bui- tengewone algemene vergadering werden aatjgewezen de voorzitter, de secretaris en de heer W. van Slooten. In de jaarlijkse vergadering van stemgerechtigde Ingelanden van de Moerbeker polder, gelegen in de gemeente Nieuwe Niedorp en Oude Niedorp is met algemene stemmen besloten om de omslag over het dienstjaar 1948 wederom te bepalen op 10.— per H.A. Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer, betreffende het wetsontwerp goed keuring van het verdrag tussen Bel- gie, Frankrijk, Luxemburg. Neder land en het Verenigd Koninkrijk Groot-Bnttannie en Noord-Ierland oruhsrtekend te Brussel op 17 Maart Het is niet juist het verdrag te kenschetsen als gericht tegen be- paj'de staten of groepen van staten. De strekking van het verdrag is positief. niet negatief, aldus de mi nister, die de uitdrukkelijke vermel- ding van Duitsland in de preambule van het verdrag betreurt. Hij acht echter niet het gevaar aanwezig, dat daardoor minder aandacht wordt be- steed aan mogelijke, zij het onver- hoopte, agressie van andere zijde. Wat de belemmerende politiek be treft, welke ook door Engeland en Duitsland ten opzichte van Neder land zou worden gevoerd, wordt op- gemerkt, dat de Britse belemmerin- gen in de eerste plaats een gevolg zijn van de onzekere politieke en economische ontwikkeling in Duits land. In de laatste weken is het con tact ter zake met de Geallieerde autoriteiten toegenomen. terwijl ook ten aanzien van'de inschakeling van de Nede llandse en Belgische havens voor de doorvoer van goederen van en naar Duitsland een kentering schijnt te komen. Ten aanzien van het Britfe em bargo op de levering en het vervoer van militaire goederen en materialen in het Verre Oosten, zij aangetekend dat de ondertekening van het ver drag een gerede aanleiding is ge weest, om deze aangelegenheid op- meuw op te nemen. De Minister verwacht, dat dit tot een gunstig resultaat zal voeren. 02 0—2 1—1 2—0 2—0 13—7 K.J.B. HEILOO HEILOO. r'Hedenavond om half acht congregatie. Wij rekenen op 'n massale opkbmst, vooral door het laatstgenomen besluit in de j.l. ge houden vergadering. Iedereen heeft in deze tijd zo af en toe een „hart- versterking" noilig. Ook gij jonge- man van 21-25 jaar, hebt het dub- bel en dwars nodig; geeft daarom 't voorbeeld. Na afloop een interessante lezing door £6n van de paters uit de St Adelbertuspriorij te Egmond-Bin- nen over een actueel onderwerp. Wij hopen dat de verenigings- avonden, die ons nog van het zo- merseizoen scheiden, zich in een steeds groter wordendfe beiangstel ling mogen verheugen. Daarom wat ons ook in de weg staat, wij zijn 's Woensdags in de K.J.B. 1 J - 1 malingrniet meer worden gebruikt. bij het Ri.ik worden aangedrongen, het onderhoud over te nemen De Schermeer kan dit nu niet meer doen. In dit jaar werden verder onge- veer drie en een half mill, kubieke meter water ingelaten. Bij de rondvraag kwam ter sprake om bij het Zwarte kerkje aan de brug van de Zuidervaart een bankje voor de wandelaars te plaatsen. Dit zal in overweging worden genomen. Daarn^ bracht de heer Boekel dank voor het in hem gestelde vertrou- wen bij zijn herbenoeming en sloot de Dijkgraaf met een kort woord de bijeenkomst. HET WITTE KRUIS ZIJPE. De afdeling „Zijpe-Cal- lantsoog" van Het Witte Kruis hield haar algemene voorjaarsvergadering in het lokaal P. Molenaar t^ Scha- gerbrug. Aanwezig waren 18' ledert Overeenkomstig het voorstel van het bestuur wordt besloten aan de Vereniging „Huisverzorging" te Zijpe voor het jaar 1948 een subsidie van f 400.te verlenen. Een voorstel van het bestuur tot het aanvaarden van een bedrag van f 2357.75, ingezameld door de afd. ..Zuid-Zijpe" van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, en dit bedrag te bestemmen voor aan- schaffing en exploitatie van 'n auto- tje voor de wijkverpleegster in Zd.- Zijpe, werd aangenomen. In verband met vorenstaande be- sluiten, welke belangrijke financiele offers van de afdelingskas vragen, stelt het bestuur voor de contributie der leden met ingang van 1 Januari 1948 met f 1.50 per jaar te verhogen en te bepalen op f 3.50 per jaar. Ook hiermede ging de vergadering ac- coord. De rekening .der afdeling sloot in QLIJKENS het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer over de wetsontwerpen inzake de Grond- wetsherziening .hebben vele" leden zich afgevraagd. of ool* naar het oordeel der regering met nog een tweetal onderwerpen, die de aange- boden voorstellen in urgentie evena- ren, in de wijziging zouden mpeten •worden betrokken. Gaarne zouden deze leden het oordeel van de regering vernemen, of met van de gelegenheid der grondwetsherziening met name ge bruik moet worden gemaakt om, voor z'over de grondwet vrijheid laat tot ondermijning van de demo cratic (derhalve van elke i»rm van vrije volksinvloed en van eerbiedi- ging vaq de rechten van-de mense- lyke persoon) aan deze vrijheid de grondwettelijke waarborg te ontne- men. En moet voorts de grondwet niet in stryd met het algemeen be- lang yerklaren al hetgeen de on dermijning der democratie bevor- dert? Ten einde de gedachten nader te bepalen, zou terzake aan de grond- •wet een inleidend artikel toe te voegen zyn. De tijd is gekomen om in de grondwet de democratische grond- slagen van ons staatsbestel te ver- ankeren en de mogelijkheid tot hun bescherming te verstevigen, opdat niet in naam der democratie en door middel van de vrijheden, die zij biedt, aan haar bestaan te on- zent een einde worde gemaakt. Met de neutraliteit van de staat dient thans zeker in zoverre te worden gebroken, dat grondwettelijk worde vastgelegd, dat anti-democratische handelingen of uitlatingen strijdig zijn met het algenjeen belang en met de openbare orde. Dd Amsterdamse Rechtbank ver- oordeelde conform de eis de 18-ja- rige jongeman Corrie Vygen, alias „dikke Corrie" tot drie jaar gevan- genisstraf en de 53-jarige Joop Si mons, alias „Ome Joop" tot een ge- vangenisstraf voor de tijd van 4 jaar, beide straff en met aftrek van het voorarrest. Yoor dikke Corrie wed bovendien bepaald, dat hij zijn straf in een jeugdgevangenis zal moeten doorbrengen. Deze Amsterdammers, echte Zee- dijktypen, werden als hoofddaders gearresteerd na een incident, dat op 10 September 1947 op de Oudezijds- achterbu^gwal te Amsterdam, plaats vond en waarbij een agent van po litic in de gracht werd geworpen, terwijl de tweede agent een derge- lijke behandeling ternauwernood ontgmg. „Ome Joop" gaat in hoger beroep. Met ministerie van Financien deelt mede. dat een regeling is vastgesteld inzake het verlenen in de vermogensheffing ineens. Indien men uiterlijk op de ver- valdag van de eerste termijn, de tweede en derde termijn van de aanslag, geheel of ten dele wordt voldaan met vrij geld, met voor be taling aangewezen staatsobligaties of met inscjirijyingen in de groot- boeken der na£ionale schuld en in het grootboek 1946 krygt men een korting van 4 pCt. 's jaars die in- gaat op de dag van betaling. Deze regeling geldt alleen voor de vermogensheffing ineens en dus niet voor de vermogensaanwasbe- lasting.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2