(X oos ophet^HD? Alkmaarse bedrijfsvoetbal r r ALKMAAR EN OMSTREKEN Deze zomer 10 wedstrijden per week De basis Marktberichten Prima eerste verkoopsters prima kantoorbediende vrouwelijke of mannelijke kantoorbediende MKT 69 MEUBELEN Is U reeds abonnee J NIFUW NOORDHOLLANDS DACBLAD Vrijdag 23 April 1948 V/A\V J 3 1 Bii NAAST 'T STADHUIS EAU DE COLOGNE ODEURS Grote Nationale Windhondenrennen A.F.C.-nieuws Onze agenda V. Gemeente-ontvanger Punt overleden V. tx D. in, de „Ronde van Nederland" Fransen bezochten Alkmaar Zr. Labree 12'/z jaar wijkverpleegster Republiek arresteert onruststokers Naar een West-Duits leger? EERSTE ZITTING Voorlopig Parlement van West-Java SEECERS EN POLAK wethouders zonder portefeuilfe Promotie Magna cum Laude Familieberichten t JeugcJig fabriekspersoneel Advertenties Levensmiddelenfabriek ACTIEF VERTEGENWODRBIGER i i i Er wordt zeer veel gesproken over zomeravondvoetbal. Naar aanleiding daarvan heeft de heer Neef, secre- taris van de Alkmaarse bedrijfsvoet- balverenigingen enkele inlichtingen over deze competitie verstrekt. Er blijkt ten opzichte van vej> leden jaar veel veranderd te zijn in de bedrijfsvoetbal. De Alkmaarse bedrijfsvoetbalve'renigingen zijn nu aangesloten bij de KNVB. Dat wil dus zeggen, dat de verenigingen nu hun rechten en plichten ten opzich- te van de KNVB hebben. De samenwerking met de KNVB is uitstekend. Er is een prettig con tact. De organisatie wordt geheel aan de Alkmaarse verenigingen overgelaten. Op e4n der vergaderingen met de KNVB te Amsterdam, onder leiding van de heer Souge. voorzitter KN VB afd. Noord-Holland, Alkmaar, meende een lid van de KNVB. dat het in Alkmaar slechts om een en kele club ging. Er werd hem echter medegedeeld, dat het twee en der- tig elftallen betrof, waaraan de heer Soug£ toevoegde: „Ja heren, van Alkmaar begint de victorie!" De zomercompetitie wordt begon- nen met 32 elftallen. die 27 Alk maarse bedrijven en instellingen vertegenwoordigen, dat is 100 pet. meer dan verleden jaar. Hoeveel wedstrijden spelen de clubs? Om dit vast te stellen moest rekening worden gehouden met het aantal velden. dat van de officiele voetbalverenigingen gehuurd kon worden. Omdat enkeW velden deze zomer verbeterd zullen worden. moest een beroep worden gedaan op verenigingen in de directe omgeving van Alkmaar. De Alkmaarse Be- drijfsvoetbalverenigingen beschik- ken nu over: 5 speelavonden op het Gemeente Sportpark; 2 speelavond op 't Go Aheadterr. 2 speelavonden op't Kolpingboys- terrein te Oudorp; 1 speelavond op 't Willibrordus- terrein te Heiloo. Door de medewerking van de heer F. Rentenaar, secretaris sub- commissie van de scheidsrechters district Alkmaar. zullen de wed strijden deze zomer gefloten worden door scheidsrechters die bi.i de KN VB zijn aangesloten. De beslissingen van de scheidsrechters zijn bindend. Protesten zijn niet mogelijk. De competitie begint op Maandag- avond 3 Mei; wekelijks worden 10 wedstrijden gespeeld De verenigingen. die hun terrein verhuren, is verzocht om, iildien een wedstryd niet door kan gaan, dit uiterlijk half zes van de dag. waarop gespeeld zou worden, tele- fonisch door te geven aan de heer C. de Grand. Waagplein 22. die ook zijn medewerking hiervoor toe- zegde. Hoe staan de officiSle voetbalver enigingen tegenover de bedrijfsvoet bal? Dat is een zeer belangrijke vraag en de stemming hierover is verdeeld. De heer Neef vestigde er uitdrukkelijk de aandacht op, dat de zomeravondvoetbal gezien moet worden als een ..vermakelijkheids- voetbai". Hoe minder ..actieve" spelers deel- nemen, des te liever. Het aantal actieve spelers is zeer gering; de meesten komen nog niet eens in ju- nioren-elftallen uit. De bedrijfsvoet bal wil niet de bestaande voetbal verenigingen beconcurreren. doch de belangstelling voor de voetbal- sport aankweken. Wat dit laatste betreft is al sueces geboekt: tal van personen uit de bedrijven. die vroe- ger nooit een voetbalwedstrijd be- zochten, zijn nu 's Zondags op de velden aanwezig. En nu: aan de slag! Metaalgieterfj). Damman). Hoe is de indeling deze zomer van de elftallen? Er zijn drie elftallen, n.l.: A B.B.C. (Alkm. Bakkers). B.H.C. (Boekhoudclub in c6mb. met Holsmuller) 't Hoge Huys Hulskampboys I Landbouwhuis I Lichtbedrijven Povay (IJzer- en Ringers I Rubber Kings (fa. S.O.V.A. (Ned. Spoorwegen). B A.P.S.V. (Politie). Hulskampboys II Melkboeren Papierduivels (fa. Hekket). Postilion (Posterijen). R.A.S.A. (Rijksambtenaren). Slagers. Stoel (N.V. W. T. Stoel en Zn), Vensa (fa. Scheppers). Stabilitas Wilhbrordusstichting) Telefonia (Telefoondienst). Alkmaarse Courant. B.B.C. II (Alkm. Bakkers), Chevroletboys (fa. Met). Fordboys (fa. Schmidt). Krom Landbouwhuis II Perzifo (Alkm. Ziekenfonds), P.O.A. (Putten en Oortmeijer). Reiniging Ringers II V.I.V.O. (fa. Jacobse). Hoe is deze indeling tot stand ge- komen? Aan de hand van de ingediende opgaveformulieren van de elftallen nagegaan de leeftijden. het aantal ..actieve" spelers en ,.oud"spelers en de prestaties van de elftallen die verleden jaar hebben deelgenomen. Tevens zijn er enkele bedrijven, die dit jaar gecombineerd uitkomen en dus de beste krachten van 2 be drijven hebben samengevoegd. Het aantal deelnemers aan deze competitie is 500. waarvan slechts 23% lid ziin van een officiele voet- balvereniging en van deze laatste zijn er nog een aantal, die wel lid van een off. vereniging zijn, maar niet meer actief deelnemen. Jongens VOORJAARS- JA8JES tot 7 jaar Oxfordfabrikaat Jongens REGENJASSEN gummi TRAININGS- BROEKEN alle mt„ donkerbl. Tweka-fabrikaat H [•iiii hoorn alkm en PER MAATJE DE KATH. RECLASSERING VRAAGT DE AANDACHT Er zijn verscheidene charitatieve verenigingen, waarvan het werk, door een zeer bescheiden optreden naar buiten, practisch zelden tot het publiek doordringt. De R.K. Reclas- seringsvereniging behoort daar ook toe. De activiteit van deze, voor onze samenleving niet alleen hoogst nut- tige, maar zelfs zeer noodzakelijke vereniging is niet direct merkbaar, daar leent dat werk zich nu een- maal niet toe. Maar de invloed ten goede, die een dergelijke instantie, veelal indirect, op het maatschap- Pelijk leven uitoefent, is terdege van grote waarde. Reclasseren, het terugbrengen van bepaalde personen in hun eigen of een betere omgeving, brengt heel wat moeilijkheden met zich mede. Het is een werk, dat voornamelijk bestaat uit het geven van geestelijke steun aan verdwaalden of aan hen. die dreigen te verdwalen. Het is ge- makkelijker een hulpbehoevende eens een paar centen, een paar brief- jes van tien desnoods, in de hand te stoppen, dan iemand te helpen op het goede pad te blijven of te ko men. Onze rechtspraak is gelukkig heel wat veranderd vergelijken bij een 2 A 300 jaar geleden. Als men nu ge- foudeerd heeft, staat er meestal nog wel een weg open, mits men van goede wille is, zijn leven te beteren. En dat er mensen zijn, instantics gevonden worden die daarbij hel pen. ook materieel, is een zeer ge- lukkige omstandigheid. Dat werk behoeft niet aan de grote klok ge- hangen te worden, zeker niet, maar er kunnen zich omstandigheden voordoen. waarin het toch nood- zakelijk blijkt, dat men in bredere kring kennis neemt van het goede werk, dat zo'n vereniging doet. Voor de Alkmaarse Reclasserings- vereniging. die de gehele kop van Noord-Holland bestrijkt, is dat mo ment nu zo langzamerhand gekomen Het werk moet uitgebreid worden Veel wordt door de leden kosteloos verricht, maar er zijn gevallen. waarbij financieel geholpen moet worden. Dat kunnen die mensen. die toch al zoveel opofferen voor hun werk, er niet nhg eens bij nemen. Dan moet het publiek eens bijsprin- gen. De Alkmaarse reclassering heeft grote plannen, geen luchtkastelen, maar gedegen plannen, ontworpen door de dwang der noodzaak. ,/Over deze plannen een volgende keer iets meer. Voor vandaag laten wij het erbij. Misschien zijn door deze rrgels uw gedachten eens uitgegaan naar medemensen, die dringend ook uw hulp nodig hebben. Wat u voor hen kunt doen en voor wi4 u dat kunt doen, daarover de volgende week. N V. NUUKUKK HANK In de op 21 dezer gehouden jaar- Iljkse Algemene vergadering van Aandeelhouders werden de Balans. en Verlies- en Winstrekening over het boekjaar 1947 goedgekeurd en het dividend bepaald op 7%. De heer J. J. P. Spruijt werd als Commissaris herkozen. Zondagmiddag 25 April zullen op het Gemeentelijk Sportpark te Alkmaar grote natonale Windhon- dencourses worden gehouden, geor- ganiseerd door de Alkm. Windhon- den- en Renvereniging. Het belooft een interessante sportmiddag te worden, daar de snelste honden uit Nederland, o.a. de kampioen 1947, in de baan zullen verschijnen. Reeds zijn inschrijvingen binnenge- komen uit Adam, Den Haag. Leeu- warden en vele andere plaatsen. Onnodig te zeggen dat het aan spannende ritten niet zal ontbreken. Op de laatst gehouden 8 October! feesten zijn we in de gelegenheid geweest. kennis te maken met deze reeds zo populaire sport en we hebben verbaasd gestaan over de tenominale snelheden (55—80 K.M. per uur), welke sommige greij. hounds kunnen bereiken. A.s, Zondag zullen de beste Ne- derlandse windhonden voortsnellen over de grasbaan, waarvoor het Alkm. Sportpark zich bij uitstek leent. Er kan een ronde baan van de vereiste lengte (50 M.) worden uitgezet. zodat dus een ieder de wedstrijden gemakkelijk zal kunnen volgen. Op het terrein zal worden ge- zorgd voor een prima geluidsinstal- latie; er wordt enorme belangstel ling verwacht. A.s. Zondag: Grasshoppers I—R.F.C. I AFC Jun. A—VZZ Jun. A. AFC-ers Zondag moeten jullie dan nogmaals naar de Grasshoppers. Geeft jullie voor de voile 100%, Wij zijn vol goede moed, dat het ie*ts ..goeds" wordt. Indien er supporters zijn die mee willen. die de mede- delingen. Wie gaat er mee naar Lisse? AFC gaat op een der eerstkomende Zon- dagen naar Lisse, bollenvelden be- zichtlgen en tevens om te voetbal- len tege Lisse! Het wordt een leuk reisje. Iedere AFC-er of supporter kan meegaan. vrouwen en meisjes menemen. De kosten zullen onge- veer f 4,50 (misschien wel minder) per persoon bedragen. Voor beiden kan men zich opgeven bij S. Smit, Nieuwesloot 97. Doe het spoedig. De P.P.C.-er ALKMAARDERS NAAR BATH SCHIPHOL, 22 April. Heden- middag vertrok van Schiphol per Dakota, bestuurd door vliegenier A. v. Ulsen, een gezelschap Alk- maarders naar Bath, in verband met de Week of Arts, welke aldaar ge houden zijn. Onder het gezelschap bevonden zich ook oud-burgemees- ter v. Kinschot (wiens echtgenote met de boot vooruit was gegaan) en Mr N. Alblas van het Alkmaarse Bath-Comity. Voorts 'n viertal leden van de Alkmaarse balie, die deel uitmaken van het Hockey-team, dat Zaterdagmiddag in Bath tegen de club aldaar een weastrijd speelt. Het Alkmaarse hockey-team was voor deze gelegenheid versterkt met twee spelers uit Hilversum, de oud- internationaal J. v. d. Haagen en N. H. Verkuilen. Om 12 uur arriveerde het gezel schap per extra bus uit Alkmaar op Schiphol, waar Jhr. v. Kinschot zijn oud-gemeentenaren opwachtte. Na een vlotte afdoening der douane- formaliteiten, was er nog even ge legenheid om nader met de reisge- noten kennis te maken en zich even te verfrissen. Om half een steeg de Dakota op, bestuurd door v. Ulsen, terwfjl mevr. v. Ulsen als stewardes fungeerde. Het weer was dicht-be- wolkt. Over de tocht in een volgend be- richt enige indrukken. CINEMA: „De Zeewolf", 18 j. VICTORIA: ..Calcutta", 14 jr. HARMONIE: ..Zigeunerbloed" volwassenen. A.B.T.: ..Tarzan, de onover- winnelijke", 18 jaar. APOTHEKEN: Wanna, Rit- sevoort 5. NACHTDIENST TAXI'S: Nassaugarage, Nassauplein, telef. 3545. BURGERLIJKE STAND Geboren: Adriaan, z. v, A. Duive- man en M. A. K. Weber; Cornelia, d. v. A. Wassink en A. S. G. Kra mer. Ondertrouwd: Dirk P. Plas en Sophiea C. Bahnsen; Cornelis Teits- ma en Hermina G. de Groot; Giis- bertus P. van Beekum en Aaltje Leeuwerke; Hendrik Ploeger en Hendrika Hesselink; Gerrit de Vries en Maria Nagel: Jordanis v. Liempd en Cath. J. Halman; Jan Langedijk en Dieuwertje A. Met. Gehuwd: Jan Donker en Geer truida H. Ullings. Overleden: Jantje Kuiper, oud 50 jaar, gehuwd met A. Polmans. ARTSENDIENST HOLLANDS NOORDERKWARTIER Bij geen gehoor bij de eigen arts, zijn vanaf Zaterdag 24 April te 16 uur, tot Maandag 28 April te 8 uur, alleen voor spoedgevallen bereik- baar de artsen: Olree, de Groot, Tarnsma. Werner, de Boer, van der Sluijs, van Slooten, Groenhardt en Swaters. BERGEN. Gisteravond Is In de ouderdom van 63 jaar geheel onverwacht overleden de heer H. J. Punt, gemeente-ontvanger te Bergen. Op 15-Jarige leeftijd werd de heer Punt aan de secretarie te Bergen verbonden. In 1918 werd hu benoemd tot gemeente-ontvan ger. Een tUd lang is de overledene ontvanger en tevens hoofdeommies ter secretarie geweest, dit tot 1943. Jaren leed hij aan te hoge bloed- druk en in 1947 is hij het gehele jaar met ziekenverlof geweest. Hoewel het hem werd afgeraden, is hij toch dit jaar weer aan 't werk gegaan. In 1950 zou de heer Punt 50 jaar op de Secretarie werkzaam zijn ge weest. De overledene was lid van het R.K. Kerkbestuur en bekleedde daar de functie van secretaris-penning- meester. Ook maakte hij jaren deel uit van de St. Vincentiusvereniging, waarvan hij president was. Om ge- zondheidsredenen moest hij echter voor het presidentschap bedanken en bleef daarna gewoon lid. Als president van de Boerenleen- bank, die onlangs naar de Noorder- bank is overgegaan, heeft de heer Punt zich eveneens zeer verdienste- lijk gemaakt. De H. Uitvaartdienst zal plaats vinden a.s. Dinsdagmorgen om half tien in de parochiekerk. waarna be- grafenis op het R.K. kerkhof. Evenals in de wereldvermaarde „Tour de France", zullen ook in de ..Ronde van Nederland", welke morgen, Zaterdag 24 April begint, de deelnemende ploegen, nationaal en internationaal, geaaopteerd wor den door bekende fabrikanten en firma's. Zo heeft de fa. V. en D. als enige der warenhuis-concerns, na loting, geadopteerd de Franse ploeg. welke dus geheel door haar zal worden verzorgd. De Franse ploeg zal rijden in bruine trui met witte band, waarop in Oranjeletters de firmanaam is aangebracht. Om de strijd in deae monsterrit zo fel mogelijk te doen oplaaien, heeft V. en D. de dagelijkse le etappe-prijs overgenomen, om deze te doen uitreiken aan de winnaaro van de le etappe der dagroute's. Deze etappe-prijs bedraagt f 250. Voor de wielersport-enthousiasten heeft de fa. V. en D, een speciale etalage ingericht in de Ridderstraat. waarin dagelijks op overzichtelijke en aantrekkelijke wijze de stand kan worden gevolgd. Een gezelschap van Franse zui- veldirecteuren bracht Donderdag- morgen een kort bezoek aan de Kaasstad. Vanzelfsprekend werd na- tuurlijk de waagttoren bezichtigd en lieten de heren van het gezel schap zich eens inlichten over de manier van kaasmaken in Neder land. Ook de ruitertjes. welke net te zien waren, want het was elf uur, hadden de nodige aandacht. In het Victory-hotel werd voor het ge zelschap een filmpje gedraaid over de kaasmarkt in Alkmaar en over onze onvolprezen bollenvelden. On- geveer 12 uur zijn alien per auto bus vertrokken naar Leeuwarden. BRAHMS CONCERT R.K. ORATORIUM VEREEN. Na maanden van ernstige studle zal het R.K.O.V. onder leiding van de dirigenf de heer Leo Pielage een Brahms Concert geven in het Gul den Vltes op 25 Mei 1948 's avonds 8 uur. Gegeven wordt de Liebeslie- deren van Joh. Brahms met 4-han- dige vleugel begeleiding. Als piano- solisten werken mede Mevr. Frede- riks en de heer Jan CouvA Dit zal weer een grote kunst- avond worden, waarvoor zeker de belangstelling niet gering zal zijn. Kaarten zijn eerdaags verkrijg- baar bij de leden. houdt daarom Dinsdag 25 Mei vrij. DE RIJP. Op 1 Mei zal het 12'/i jaar geleden zijn, dat Zuster Labree werd aangesteld als wijkverpleeg ster in de Rijp, Graft en Schermer- horn Later is dit arbeidsterrein uitgebreid en omvatte ook Stompe- toren en Oterleek. Zr. Labree heeft met haar zegen- rijk werk en vooral met de wijze waarop zij haar taak opvatte, zich bemind gemaakt bij de ganse be- volking. Het is helaas niet de mooiste tijd als men kennis maakt met de wijk verpleegster, want veelal wortiit haar hulp ingeroepen bij ernstige ziekte, wanneer eigen krachten te- kort schieten. Veelal wordt bij zulke felegenheden pas gewaardeerd, wat et waard is, een goede verpleeg- ster in de plaatj te bezitten. Wij geloven wel dat wij de tolk zijn van alle inwoners van boven- :enoemde gemeenten, als wij Zr. ^abree hartelijk bedanken voor het vele wat zij in de afgelopen 12" jaar voor de bevolking heeft gedaan Niet alleen in haar woonplaats de Rijp, maar ook daarbuiten. Regen en wind of sneeuw en ijs hebben haar nooit weerhouden ook de buitenwijken te bezoeken, met de zelfde regelmaat als zij dit ge woon was in haar naaste omgeving Naast het verplegingswerk in- teresseerde Zr. Labree zich ook heel veel met de babyverzorging.. Vele kinderen hebben hun gezona- heid te danken aan de goede zor- gen van Zr. Labree. Ook op sociaal terrein deed Zr. Labree verdienste- lijk werk. Geen. instelling deed ver- geefs beroep op haar Wij vernamen dat Zr Labree geen prijs stelde op een officiele huldi- gi".g-..Toc'1 geloven wij dat op de officiele dag verschillende hun dank willen laten blijken door te maken, aat deze een voor haar onvergete- lljke dag zal worden. Wij wensen haar van harte een plezierige dag en hopen, dat zij nog vele jaren haar zegenrijk werk in gezondheid zal mogen en kunnen voortzetten €n dat spoedig de om- standigheden zo mogen zijn, dat zij vooral voor de buitenwijken de be- schikking zal kunnen krijgen over een meer geriefeltjker voertuig, haar meer waardig dan haar ge- wone of motorfiets. Een autotje zou heus geen overbodige luxe zijn Kom burgers uit de diverse ge meenten, laten we daar onze rug eens onder zetten, BURGERLIJKE STAND SCHOORL Angelique, dochter van H. W. Stoelhorst en A. J. Nite- rink: Theodora F.. dochter van J. Blokker en M. H. Smit; Egbert, zoon van P. de Jong en M. Volgers. Ondertrouwd: J. Tamis en C. Ter- maat; C. Thomasz en E. Bak. HEERHUGOWAARD Onze plaatsgenoot Jacob de Vries slaagde te Utrecht voor het theoretisch ge- deelte orgel. Dit examen ging uit van de R.K. Organisten- en Dircc- teurenvereniging. De examinatoren waren dr. Bruning OFM. Ol. Koop en Han Ponten. Het moet leraar, de heer Kok uit Utrecht en leerling, die beiden blind zijn, wel een voldoening hebben ge geven; temeer daar de cijfers blj- zonder mooi waren. BURGERLIJKE STAND HARENKARSPEL Geboren: Cornelia Clazina Maria, d. v. A. C. A. Boekel en P. M. Bruin; Jacobus Johannes, z. v. J. C. v. d. Kroon en H. A. Overman; Geertrudig Maria, d v. P. W. Mooij en C. M. v. Duin; Jacinta Francesco Lucia, d. v. C. Tesselaar en C. Bos; Maria Catha- rina Cornelia, d. v. P. C. Bos en N. Stoop; Wilhelmina Catharina, d. v. K. Pancras en H. Bakker; Afra Di- vera Maria, d. v. S. Kruijer en M. Meester. Ondertrouwd: Hubertus Groot en Hendrika Maria Roozendaal; Nico- laas Adrianus Schuit en Catharina Christina Boekel. Gehuwd: Reinder Koelewijn en Jansje Krap; Hubertus Groot en Hendrika Maria Roozendaal. Overleden: Bernardus Johannes Tesselaar, oud 2 jaren, z. v. C. Tes- sselaar en C. Bos; Ludewee Veld- man, oud 50 jaren, echtg. van K. Gootjes; Catharina Anna Burger, cud 37 jaren, echtg. van J. Moras. ZAAK VAN J. BONT BESTAAT 25 JAAR HEERHUGOWAARD. Op 1 Mei a.s. zal de zaak van de heer Jacob Bont 25 jaar bestaan. Oor- spronkelijk timmerman van beroep, ging de heer Bont later een korte tijd werken by het toenmalige GEB. Hierna koos hij het beroep van electricien en opende in 1923 zijn zaak. Waarschijnlijk zal het de heer B. op 1 Mei aan belangstelling met ontbreken. Wij wensen hem in ie der geval een plezierige dag toe. ..HOUTLUST" ZAL HERRIJZEN! SCHERMER. Vrijwel alle in woners van Noord- en Zuid-Scher- mer hebben de boerderlj „Houtlust" gekend, welke in de oorlog is af- gebrand. Reeds eerder is in ons blad hierover geschreven. Donder- dagmorgen echter is de eerste steen gelegd voor de nieuwe boer- derij ..Houtlust", die gelijk Phoenix dus uit zijn as zal herrijzen. Deze eerste steenlegging geschiedde door de twee zoontjes van mevr. De Boer Ad en Dickie. De belangstelling hiervoor was groot. Niet alleen de vroegere minister-president, prof. Schermerhorn, maar ook de heer Driesen, burgemeester van Noord- en Zuid-Schermer, verscheidene hoofden van de „Wederopbouw Boerderijen", de heer Waterdrinker, die in de oorlog commandant was van een ploeg illegalen, die ook aanwezig waren,, een groot aantal Schermer boeren, die ook aan het verzet hebben deelgenomen, en an dere belangstellenden waren aan wezig. Nog een korte tijd en bouw- bureau Ringers uit Alkmaar zal er voor gezorgd hebben, dat de Zui- dervaart in Schermer weer een prachtige modelboerderij, genaamd ..Houtlust", rijker is. NIEUW PAROCHIEHUIS EGMOND AAN ZEE. Tegelijk met het 25-jarig bestaansfeest van de parochie te Egmond aan Zee kwam er een nieuw parochiehuis. Reeds lang deed zich te Egmond aan Zee behoefte gevoelen aan een eigen R.K. tehuis. Door ombouwing van de oude noodkerk aan de Wilhelminastraat tot een verenigingsgebouw dat er zijn mag is dit doel volledig be- reikt. Een mooie toneelzaal met 160 zitplaatsen compleet met toneel, kleedkamers, garderobe, toiletten etc. kortom alles wat een vereni gingsgebouw behoeft om een eigen home te worden is thans het bezit van de parochie. Bij de viering van het 25-jarig bestaan der parochie werd het gebouw al dadelijk in gebruik genomen. Twee feestavonden die klonken als een klok hebben het de doop doen on. dergaan. Deze werden ingeleid door pas- toor Bokeloh en dr. Hupperts. die een schets gaf van de ontwikkeling van het parochieleven te Egmond aan Zee. Een dameskoor onder lei ding van mej. Ruitenberg verleende medewerking en verder was het woord aan de voordrachtkunste- naar Joop Theunis die er goed in slaagde de aanwezigen te verma- ken. Des middags werd een feestelijke bijeenkomst gehouden voor de kin deren. We kunnen de parochianen te Egmond aan Zee van harte ge- luk wensen met hun nieuw pa rochiehuis. DIERENARTSENDIENST HOLLANDS NOORDERKWARTIER Zondag 25 April hebben dienst de veeartsen: E. Hakkesteeght, tel. 437 te Schagen en P. Reitsma, tel 9 te Slootdorp. MARKTOVERZICHT SCHAGEN Zoals na het „gras en eierenweer" van de laatste dagen wel verwacht mocht worden, bestond voor de Donderdag gehouden markt een on- gekende belangstelling. En daar bleef het niet b£j. Ook de aanvoeren van alle soorten vee, waren van dien aard, dat zonder overdriving van een recordmarkt mag worden gesproken. Al maakte het verse koeienaan- bod slechts een fractie uit van het totaal, toch was dit deel der rund- veemarkt stellig het meest populalr. Dit had tengevolge dat de toch al flinke prijzen, nog met pirn, f 50,— stegen. De kopers van weidevee hadden ruim keus. Het behoeft dan ook geen betoog, dat allereerst de beste dieren er uit zochten.Deze leverden de verkopers een flink be- dragje boven de leveringsprijs op. De minderen uit deze massa kwa- men uiteindelijk echter toch bij de centrale terecht. Uit de flinke prijzen voor jong- vee. c.q. pinken, valt ook enige stij- ging te lezen, al wordt deze mede toegeschreven aan de meerdere groei. Voor goede fokkalveren, bij voor- keur van prima afstamming. is hier en daar ook nog wel een plaatsje, vandaar de cijfers f 40,— tot f 60,— voor deze diertjes. Hoewel het nu eigenlijk het „volst van de tijd" heet, wilde het met de paardenhan- del nog niet «rg vlotten. De in het marktbericht gegeven cijfers zijn dan ook de z.g. vraagprijzen. om de eenvoudtge reden, dat totaal niets werd verkocht. Men staat hier eigenlijk voor een raadsel, want zelfs zagen we, dit in tegenstelling tot vorige jaren. niet eens jaarlin- gen En daar zal de mechanisatie toch met debet aan zijn. De wat lagere biggenprijs werkte er aan mee, dat enkele veehouders uit dit gewest tot aankopen overgin- gen voor een huisslachtingsvarken. Overigens zullen die varkentjes straks nog niet zo goedkoop in de kuip gaan, als alleen voor het big al f 30,tot f 60,betaald moet wor den. Een ander gevolg van de inge- treden lente, is de sterk gedaalde vraag naar kippen, en in mindere mate naar konijnen voor de slacht. De bezoekers van hotels e.d. prefe- reren weer een slaatje boven wild of gevogelte. 3 en 5 gulden voor een kip is dan ook niet veel. De veron- derstelling is niet al te gewaagd, dat hierdoor de kippenhandel vrijwel op z'n oor gaat. Maar geen nood, weldra zijn daar weer de piepkui- kens en even later de jonge hennen en haantjes. De Ged. Gracht bood een bijzon- der kleurig schouwspel. Talrijke huismoeders, jongedochters en met boodschappen belastte heren der schepping verdrongen zich rond de stalletjes, belust op enkele der'1001 aangeprezen koopjes. Verschillende van de laatst genoemde categorie volksgenoten, bevonden zich echter vooral in de nabijheid van planten en heesters afzettende auto-stand- werkers. Mogelijk om een presentje voor moeder de vrouw ter gelegen heid van de pas-schoongemaakte- kamer, maar waarschijnlijk ter meerdere eer en glorie van de boer- deijtuin, boomgaard of erf. In elk geval waren niet alle rijwielen be- rekend voor het transport van al deze zaken. Het werd geprobeerd. Ging het niet, dan kreeg een bode of buurmans bakwagen de klandi- zie. Een pracht marktdag, een van de beste van het Ja*r' In een door de Sultan van Djokja als militair gouverneur uitgegeven communique, wordt melding ge maakt, dat Dinsdag, tijdens een op treden der republikeinse politie en militairen tegen een gewapende bende bij Diokja, drie onruststo kers werden gearresteerd. Er sneu- velden aan republikeinse zijde twee man en twee werden gewond. Het communique noemt dit een voort- zetting van de zuiveringsactie tegen ordeverstoorders, zoals die reeds eerder bij Solo en Wonosobo plaats had en het voegt hieraan toe, dat de actie niet gericht was tegeh een bepaalde organisatie of partij. An- tara meldt, dat enkele dagen tevo- ren, eveneens in het Djokjase. ne- gen bandieten door de republikein- se politie werden overmeesterd. De Brusselse correspondent van ae Berlynse ..Nazionale Zeitung" schnjft, dat volgens berichten uit Washingon de generale staf der Verenigde Staten drie maanden ge leden een ..geheime afdeling heeft ingesteld, bestaande uit zeven en twintig officieren van de voorma- lige Duitse generale staf". Deze staf uferkt volgens de cor respondent aan een plan voor de oprichting van een West-Duits le ger. De eisen voor de bewapening voor het officierencorps z^n vastgesteld, zo vervolgt hij, en de voorbereidingen voor militairisatie van de Industrie zijn gereed. 93 van de 100 leden van het voor lopig parlement van West-Java hebben Donderdag te Bandoeng de eerste zitting van dit parlement bij- gewoond. Van officiele zijde waren aanwezig de resident van Priangan en Sanoesi, lid van het kabinet van de luitenant-gouverneur-generaal. De voorzitter Djoearsa bracht dank aan de Nederlands-Indische en Re publikeinse regeringen en aan de regeringscommissaris van West- Java. In de algemene beschouwingen over de ontwerpstaatsregeling voor de Pasoendan heeft Haroen Alrasjid namens de fractie Indonesie (de grootste fractie) zijn instemming betuigd en hebben slechts kleine veranderingen voorgesteld. De Wall Negara volgde de debatten in zijn werkkamer in het parlementsge- b6uw, waar een geluidsinstallatie is ingericht. INDERDAAD is de verklaring, die I de heer Kerstens gisteren in de Eerste Kamer heeft afgelegd, van politiek belang. Hij constateerde, namens de fractie, dat er in het standpunt, zoals dat opnieuw door de a.r. en c.h. afgevaardigden ten aanzien van de Indig-politiek was uiteengezet, geen basis voor een regeringspolitiek op breder basis te vinden is. En stellig moet worden vastgesteld, dat zelfs de meest pri- maire overeenstemming daarin op dit gewichtige punt ontbreekt. Heeft de heer Kerstens met op- zet gezwegen over de uitlatingen van de zijde van de vertegenwoor- digers der nieuwe partij voor Vrij- heid en Democratie? Zij hengelen naar de nieuwe combinatie, welke men na de uitslag van de a.s. ver- kiezingen tot stsnd hoopt t© br©n- gen! Uit zekere politieke overwe- gingen kan een ombuiging in die richting op een gegeven ogenblik gewenst zijn. Wij betwijfelen echter of dat op zichzelf wenselijk is. En daarom zetten wij er thans reeds grote vraagtekens achter. Ook om te voorkomen, dat men onze men- sen aan deze gedachte te veel zou wennen. Want, al zou men nieuwe ele- menten in de politieke combinatie willen brengen. om de invloed van de P.v.d.A. te verminderen, wij stellen ook prijs op handhaving van de chris tel ij k e basis van dit kabinet. Of die versterkt wordt door mededoen van de V.V.D., wa- gen wij te betwijfelen. Wij zien nu al, hoe de regering negatief staat tegenover het standpunt, dat bijv. in het nieuwe Vijfmogendheden- verdrag de erkenning van christe- lijke beginselen in de internationale verhoudingen uitdrukkelijk dient t« worden uitgesproken. Onze basis blijft: een christelijke dus een vooruitstrevende politiek! en een vooruitstrevende politiek, omdat die christelijk is. Elke onge- wenste verbreding zou daaraan kunnen tornen. Het college van burgemeester en na de verkiezing van mr. J. van der Velde nu zeven wethouders van Amsterdam heeft de werkzaam- heden van de 75feide communistische wethouders L. Seegers en dr. B. Po- lak verdeeld over de overige vijf wethouders. De nieuwe wethouder, mr. J. v. d. Velde, zal publieke wer ken en volkshuisvesting van de heer Seegers overnemen. De heren See gers en Polak blijven wethouders zonder portefeuille. Aan de theologische faculteit van de Nederlandse provincie der pa ters Jezuieten te Maastrict is Dins dag pater P. Schoonenberg S.J. lagna cum Laude" gepromoveerd tot doctor an de godgeleerdheid op het proefschrift „Theologie als ge- loofsvertolking". Dit proefschrift is een critisehe samenvatting van de leerstellige in- houd der hedendaagse katholieke Franse litteratuur over de verhou- ding der speculatieve theologie tot het geloof. WARMENHUIZEN, 23 April Aangevoerd: 10.800 kg gele kool II 27—32^0' 2950 kg w'tl0* 1 36—46. AVENHORN, 22 April. Aange- voerd: 1800 kg gele kool 13.70— 14.90; 8920 kg witlof: I afw. 42—48, II afw. 31—38; 425 kg peen: II 17— 17.40, III 22.30—22.50 LANGEDIJK, 23 April. 4000 kg gele kool 17.60—19.50; 6800 kg wit lof 3642; 1800 kg rabarber 2.60— 8.40; 700 kg prei 25—27. Heden overleed in vre- de met Christus, voor- zien van de laatste H. H. Sacrarnenten, in de ouderdom van 39 jaar, mijn innig geliefde Echtgenote en zorgza- me Moeder, CORNELIA MARIA RIJS, echtgenote van N. v. d. Eng Heiloo, 21 April 1948 N. v. d. ENG Jan Corri Lucia Marianne Rietje Nico De plechtige vaartmis zal worden op Maandag 26 April om half 10 in de kerk van de H. Willi- brordus te Heiloo, waarna begrafenis op het R.K. kerkhof. Joopi Willi H. Uit- gehouden ZANGLUST BESTAAT 20 JAAR SINT-PANCRAS. Op 7 Maart J.l. heeft de zangver- eniging Zanglust haar 20-jarig be staan herdacht. Om ook deze dag voor de burgerij van Sint Pancras niet onopgemerkt te laten voorbij gaan heeft zij op 24 April a.s. een feestavond georganiseerd. In ver band hiermede wordt des namid- dags van 3—5 receptie gehouden en des avonds wordt een vrolijke bonte avond gehouden, met zang, dans, to- neelschetsjes, alles cpgevoerd door de leden van de club zelve. Deze avond wordt geheel gratis ge geven, en iedereen wordt uitgeno- digd voor zover er plaatsruimte aanwezig is. De leeftijdgrens is 18 jaar. Na afloop wordt bal gehouden on der leiding van Tony Willemsen. Wij zijn vast van mening dat het aan belangstelling niet ontbreken zal. want alles wat Zanglust in de laatste tijd naar voren gebracht heeft was in een woord af. Met groot leedwezen en diepe droefheid ge ven wij kennis dat op 21 April 1948 in dienst van het vaderland als soldaat-verpleger lste klasse te Tjimaki (Ned. Indie) onze innig ge liefde zoon, broer, zwa- ger en verloofde EVERARDUS THEODORUS DEKKER na voorzien te zijn van de H.H. Sacrarnenten der Stervenden, in de ouderdom van 23 jaar is overleden. Wij bevelen zijn ziel in Uwe gebeden aan. Zijn diepbedroefde Ouders, Familie en Verloofde. Warmenuizen, 22 April 1948. De gezongen H. Mis van Requiem zal plaats hebben op Maandag 26 April a.s., des morgens 8 uur, in de Parochie kerk te Warmenhuizen R.K. jongeman, 25 jaar, in Alkmaar, wenst ken- nismaking met R.K. meis. je. Brieven onder no. 13056, bur. van dit blad. Welk R.K. meisje is ge- negen de leiding op zich te nemen in gezin waar van de moeder ziek is. Joh. Tames, Nieuwpoorts- laan 16 III, Alkmaar. gevraagd. Leeftijd 18 tot 20 jaar. Loon volgens Arbeids- voorwaarden Metaalnijver- heid. Persoonl. aanmelden aan de fabriek, Heilooerdijk 31, Fa. P. KOMMER Co., Draad- en Metaalwa. renfabriek, Alkmaar. Flink en net meisje gevr. zelfst. kunn. werken, voor dag en nacht, tegen 15 Mei, goed loon. Mevr. Van Hoolwerff, Tuindorp 132, Heiloo. GEVRAAGD: FLINKE JONGEN in bloembollennbedrijf, te vens gevraagd een FLINKE WERKSTER VAHL. Kennemerstraat- weg 407, Heiloo. Gevraagd een NET R.K. MEISJE voor de huishouding v. d. dag of dag en nacht. Met hulselijk verkeer en hoog loon. L. J. FONTIJN Middenweg 43, Amsterdam Telef, 50347 Te koop 50 bak Beven- lander poters, 28-35 en 35- 45. J. Weel, Oostdijk G 41, H. Hugowaard Zd. S. I. DE VRIES te HOORN bledt, wegens uitbreiding, plaatsing voor: voor haar afdelingen zijden en wellen stoffen. Tevens voor een (m. of vr.) Voor uitstekende krachten /link salaris. met goed ingevoerde merken vraagt voor haar rayon Alkmaar een Uitvoerlge sollicitaties met opgave van vorige betrekkingen, leeftijd, enz. uitsl. van hen, die de nodige vakkennis bezit ten onder no. 13049, bureau van dit blad. Engels herenrijwiel, nw., met nieuwe banden, te koop van particulier. Westerweg 101, Zaterdag 3—5. Te koop eiken ombouw voor 2 persoons opklap- bed f 25 of in ruil voor eiken ledikant event, met bijbet. bij N. J. Glorie, Zuidervaart, Post Stom- petoren. Billijk ter overname: huiskamerameubl., uit- schuiftafel, 2 fauteuils, 4 stoelen en dressoir. Leek, Zeeweg 92, Heiloo. 30.000 witte koolplanten aangeboden, direct lever- baar bij G. NORT. Kenn. straatweg 40 Alkmaar Telef. 2763 Woningrull Harlingen— Alkmaar. Aangeboden te Harlingen vrij huis, bev. 2 woonkamers, 3 slaapk., keuken, flink achteruit m. washok, kolenhok. Huur f 4.50 per week. Br, o. no. 13047, bur. van dit blad. Op KANTOOR in centrum van ALK MAAR is plaats voor een t* 4 Leeftijd ca. 20 k 22 jaar. Geboden wordt een prettige werkkring. Vereist wordt iemand met behoorlijke kantoorervaring en een ijverige inslag. Brieven onder no. 13059-, aan het bureu van dit blad. GOE.D &Ed00T[(.DD VtRTOOUWD en BILLUK ADOEA VOOO Uw BIWODiOOutOtN f„. KOPEfl fo UZfRWABtN -~.de ME.UBUWKUU 'UNMOUTMANOU. A-ilwMw.ttdxiMfwtn HUliVUT HA6APJN

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2