Brief van Louwes in het voordeel van Router smmY BLUNDER VAN EUWE werd hem fated was bluf, zegt verdediger RADIO SAM API RIM IN BROKJES DE SPEURHOND Correspondentie met Himmler Uitspraak op 4 Mei Zei U iets? i Mondstopper N1EUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Vrijdag 23 April 1948 PAG. 3 - Als het weer zo heerlijk zacht wordt dan trekt de stadsjeugd op de vrije Woensdagmiddag het vrije veld in, gewapend met schepnet en een blik om te trachten salamanders en dergelijke te verschalken. Zo was onze jeugd, zo is deze jeugd, zo zal ook de volgende zijn. PROGRAMMA De slachtoffers te Bogota De strijd in China Duitse generaals naar hun land terug Amerikaanse mijnwerkers staken door Negende R.K. Onderwijzersdag De Volkskrant in het geding Verdachte huilde van opluchting FRANS OPPERBEVELHEBBER VOL BEWONDERING Bloemen voor oorlogs- graven KELLNERS VERGADERDEN Zwendel met textielpunten KNOEIENDE MILITAIREN voor de krijgsraad he/pi a/tijd Heintje Davids naar Amerika Twee jeugdige autodieven gepakt Bloembollenvelden thans'op hun mooisl' Japi in Italie. Nu de verkiezin- gen aehter de rug zijn ifl Italie een dorado geworden van jon- gelui, op jacht naar oud pa pier, dat zij aan de lompenhan- delaars kwijt kunnen a raison van een paar stuivers, ter ver- meerdering van hun zakgeld. Japi, de Italiaan, is dus niet zo landse collega. Het ventje op de voorgrond is klaarblijkelijk in filosofische gepeinzen ver- zonken over de vergankelijk- heid van al het aardse. Dodelijk ongeval door kortsluiting Afwikkeling van Defensieschade WERELDKAMPIOENSCHAP SCHAKEN Dollars voor gebruik van Ned. schepen MEER dan wie ook zijn wij, katholieken, onderhevig aan critiek. Men weet wel, dat onze beginselen verheven en heilig zijn. Maar men let op ons en men gaat na, of wij ook inder daad overeenkomstig die begin selen handelen en leven. Van nature voelt ieder de tegenstel- ling tussen theorie en prakttjk als iets afkeurenswaardigs en laakbaars aan. Onze grote zorg nyoet dus wezen, principled goed te zijn en practisch goed te doen. Op die manier geven wij de critiek geen kans. Praatjes en laster worden voorkom en of ontzenuwd door het overtuigend welsprekend hewijs van ons doen en laten. Laat dat in orde zijn, zodat elke aanmerking on- gegrond is. Geef geen ergemis of aanstoot aan uw naaste! FEUILLETON ONDER GROTE BELANGSTELLING van de ziSde van het pu- bliek la Donderdag het onderzoek in de zaak tegen Rauter heropend. De president wilde nog enkele stukken voorlezen; niet omdat deze zo belangrijk waren, maar omdat het Hoi de zaak zo volledlg mogelijk wil belichten. vuld en hij noemde het een grote ondankbaarheid van de zijde vande verdachte, dat deze tijdens het pro- ces herhaaldelijk om een Duitse ad- vocaat vroeg. Geen enkele Duitse advocaat, zo zeide mr. Zaaijer, zou Rauter's zaak zo goed verdedigd hebben. Mr. Van Rtjckevorsel merkte nog op, dat het hem moeilijk viel getuige Schreieder, wiens betrouwbaarheid nog steeds moet worden vastgesteld, als plaatsvervanger voor dr. Harster te aanvaarden. Begonnen werd met voorlezing van een verklaring van Rauter zelf, die betrekking had op het wegroven van meubelen en waaruit de President meende te kunnen vaststellen, dat Rauter het plunderbevel aan de S.D. had doorgegeven. Dan werd voorlezing gedaan van een brief van Rauter aan Himmler van 7 Oct. 1942. In deze brief schreef Rauter op triomfantelijke toon over de maatregelen, die hij genomen had by de vervolging der Joden en toonde hy er zich zeer over ver- heugd, dat Seyss Inquart de ultvoe- ring van de bevelen t.a.v. de joden- vervolging in de handen der Sicher- heitspolizei gelegd had. De President vroeg verdachte of hy de fotocopie van deze brief als echt erkende. Rauter zel, dat hy liever de originele stukken gezien had, „want met die moderne propa ganda weet je nooit waar je aan toe bent", verklaarde hy. Nadat Rauter weer in de gele- genheid gesteld was, een verkla ring te geven over het gestelde in de brief aan Himmler, werd voor lezing gedaan van een schryven van dr. lr. S. L. Louwes, dat het Hof na de derde dag van het pro- ces berelkt had. Ir. Louwes schrUft dat hy uit de krantenverslagen over het proces-Rauter gelezen had, dat Rauter hem er van be- schuldigd had de man te zijn, die de tweede distrlbutiestamkaart had doorgevoerd. Ir. Louwes ver- werpt deze voorstelling van zaken en zegt. dat hy er zich altyd te gen verzet heeft met het oog op de daaraan verbonden gevaren voor ondergedoken Nederlanders. Het was een Duits plan geweest, doch voegt ir. Louwes hier aan toe, hij heeft nooit de indruk ge- kregen, dat het Rauter bij de in- voering van de tweede distributie- stamkaart te doen was om onder- duikers te grijpen, maar meer om de voedselvoorziening te verbete- ren. Er was ook nooit politiecontrfile doorgevoerd bij de uitreiking van de nieuwe stamkaarten. Ir. Louwes acht verdachte niet schuldig aan dit punt van de tenlastelegging. De President zeide namens het Hof, dat deze brief „in belangryke mate" in het voordeel van Rauter sprak. De razzia te Beverwijk. Dan kwamen weer de razzia's in Beverwijk aan de orde. Er waren daar 480 jonge mensen bij razzia's weggevoerd. Uit een brief van Rau ter aan de N.S.B.-burgemeester van Beverwijk bleek, dat deze maatre- gel werd uitgevoerd als repressaille- maatregel wegens enkele ..politieke moorden" in Beverwijk, ofschoon de dader van een moord gegrepen was. Rauter verklaarde, dat deze maat- regel in Beverwijk, gezien de sterke communistische beweging aldaar, hem noodzakelijk scheen. Bovendien meende hy op humane wijze de maatregelen te hebben doorgevoerd. De 480 gevangen genomen mannen werden in kamp Amersfoort eerst nog eens onderzocht. Van hen wer den er 200 naar huis gestuurd. De rest werd lichamelijk in staat ge- acht te kunnen werken en werd naar Duitsland overgebracht. Bluf De verdediger, mr. K. van Rijcke- vorsel. was van oordeel, dat de cor respondentie tussen Rauter en Himmler, waarin inderdaad de schijn gewekt werd, als zou Rauter gestumuleerd hebben bij de depor- tatie e.d., gezien moest worden als bluf van de zijde van verdachte, die volgens verdediger zo handelde, om dat hij daardoor Himmler probeerde te stoppen. Daarom achtte verdedi ger het gewenst, dat het Hof de correspondentie met Himmler met de uiterste omzichtigheid als bewijs- materiaal zou hanteren. De verdediger vroeg verder nog- maals voorlezing van het proces-ver- baal van dr. Harster en hij voegde er aan toe, dat hy. indien het Hof de correspondentie tussen Rauter en Himmler als bewijsmateriaal zou aanvaarden, er op zou staan, dat Dr. Harster nog als getuige gehoord zou worden. Mr. Zaayer deelde mede, dat hij uit „ridderiykheid" dr. Harster niet als getuige had opgeroepen, omdat hij er niet toe wilde medewerken, dat de ene Duitser de andere „de das om zou doen". De proc.-fiscaal deelde verder nog mede, dat Rauter zelf er van afge- zien had om getuigen decharge op te roepen. Verder sprak mr. Zaaijer zyn grote waardering uit over de wyze waarop de verdediger in dit proees zyn moeiiyke taak heeft ver- Slotwoord. Tenslotte kreeg Rauter weer het woord. Met luide hartstochteiyke stem verklaarde hy, dat geen enkel Hof hem kon veroordelen, omdat hy als Duitser voor zijn vaderland had gestreden. De oorlog was ook niet de schuld van Duitsland maar van het ver- drag van Versailles. En ook nu weer, zo riep hy uit, zal er een nieuwe oorlog komen, omdat mil- lioenen Duitsiers uit het Oosten naar het Weaten gedreven zijn. En als er dan weer oorlog komt, dan krygen de Duitsers weer de schuld, zo zei hy. Nogmaals herhaalde Rauter, dat hy door zyn eed van officier en als Duitser voor zijn vaderland moest strijden en dat niemand hem dat kwaiyk kan nemen. Hierop merkte de Prov.-fiscaal op: „U staat ook niet terecht voor wat u als Duitser voor uw vaderland hebt gedaan, maar voor wat u als Duitser tegenover het Nederlandse volk hebt misdaan." Rauter incasseerde deze opmer- king van mr. Zaayer met een licht schouderophalen en verklaarde op een vraag van de President, dat hij niets meer te zeggen had. Daarop werd de uitspraak bepaald op Dinsdag 4 Mei a.s., 's middags om half twee. Nou ben ik er aehter: politiek is hetzelfde als reclame. On- danks de herhaalde waarschu- wing van mr. Rooy, de baas van de Nederlandse Journalisten- bonden, die graag het onder- scheid tussen journali^fiek en reclame scherp in het oog houdt, heeft de hoofdredacteur van het Handelsblad zich in het gezel- schap van een vereniging van reclame-adviseurs gewaagd! Hij zei daar o.a., dat de Benelux de beste reclame-stunt was, welke tot dusver tegenover Amerika is uitgehaald en hij zei ook, dat de Amerikaanse regering bezig is, het begrip Europa a. h. w. aan haar eigen volk te verkopen. Mijn hoofd er af, dat ik morgen in de Waarheid lees, zie je wel, dat we bezig zijn, Europa aan Amerika te verkopen! Want de communistische redacUe gaat er blijkbaor van uit, dat haar lezers niet kunnen lezen. Maar, politiek is geen reclame hoor; alleen, oofc in de politiek kan reclame niet worden gemist. Binnen en buiten ons land. Als we dat maar begrijpen! ZATERDAG 24 APRIL HILVERSUM II. 7.15 Gram.muziek 7.45 Morgengebed. 8.15 Pluk de dag. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Gramofoon- muziek. De ronde van Nederland. 10.00 Voor de kleuters. 11.00 De Zonnebloem. 11.45 Schoolradio. 12.30 Lunchconcert. 13.50 Film en toneel. 14.20 Engelse les. 15.15 Debutanten- concert. 16.45 Paul Lincke-program- ma. 18.00 Duo Andre de Raaf en Jac. Schutte. 18.40 Spineuza. 19.15 Klaas van Beeck en zijn orkest. 19.50 Banderi die binden. 20.20 Licht- baken. 20.50 Theater-melodieen. 22.00 Weekend-serenade. 22.45 Avondge- bed. 23.50 Gram.platen. HILVERSUM I. 7.30 Gram.platen. 8.18 Lichte morgenklanken, 9.15 Mozart-concert. 10.20 ..Dieven in de nacht" van Arthur Koestler. 11.00 Concert omroeporkest. 12.33 De ronde van Nederland. 13.30 Jan Corduwener. 14.15 Harmonie-orkes- ten. 15.10 Gevarieerd platenprogram- ma. 15.30 Willy van Hemert in „Binnen zonder kloppen". 16.45 Ronde van Nederland. 17.15 Radio Philh. Orkest. 19.00 Artistieke staa1- kaart. 21.30 Weekend-orkest. 22.00 Hoorspel. 22.30 Ontmoeting van jonge zangers. 23.30 Orgelspel door Joh. Jong. Het Amerikaanse Rode Kruis deelt mede, dat volgens officiele gegevens de revolutie in Columbia 1500 doden en ongeveer 3000 ge- wonden heeft gekost. Te Bogota zyn 1200 personen om het leven gekonqen. In een communique-van het Chi nese ministerie van landsverdedi- ging wordt verklaard, dat de rege- ringstroepen de stad Jenan in nrd. Sjansi hebben ontruimd. Volgens persberichten zouden de regeringstroepen de stad Tsjisosaro 60 km. van Tsjingtao, aan de spoor- lyn TsjingtaoTainan, hebben her- overd. De Duitse generaals van 70 tot 80 jaar, die in Engeland in krijgs- gevangenenkampen verblijven zul- len op 13 Mei gerepatrieerd worden. De generaals. bevelhebbers van een leger, zoals veldmaarschalk von Rundstedt en veldmaarschalk von Mannstein, zullen „in hun eigen belang" in Engeland blijven. Generaal Kurt Dittmar, gewezen commentator van de Duitse radio, zal naar Duitsland terugkeren. PITTSBURG, 22 April (A.F.P.) Ondanks het feit, dat John Lewis de mijnwerkersbonden per telegram heeft verzocht 't werk te hervatten, waren in het bekken van Pennsyl vania hedenochtend niet meer dan 4500 arbeiders aan het werk, terwyi het aantal arbeiders in deze mijnen 55.000 bedraagt. Op Dinsdag 27 April a.s. zullen de r.k. onderwijzers uit geheel Nrd- Holland in Alkmaar bijeen komen ter gelegenheid van de negende r.k. onderwijzersdag. In de St Domini- cus zal deze dag worden begonnen met een plechtige H. Mis, die zal worden opgedragen door de zeer- eerw. zeergel. heer dr F. Holthui- zen, bisschoppelijk adviseur der Alkmaarse onderwyzersdagen. De hoogeerw. heer deken v. d. Meer zal een korte toespraak houden. Het mannen- en knapenkoor o.l.v. de heer Joh. Kuiper zal voqrts mede- werking verlenen. Nadat om 10.15 de leermiddelen- tentoonstelling is geopend, wordt om 10.45 in het Gulden Vlies de och- tendbijeenkomst geopend. Hierbij zel de zeereerw. heer rector B. J. de Bot, geestelyk adviseur van het K.O.V. een rede uitspreken over „De onderwijzer en de maatschap- pij". Ook zal een korte film wor den vertoond over het afscheid van de heer G. Chr. Dun, oud-inspecteur L.O. te Alkmaar. Des middags om half drie zal een Chinees spel worden gebracht, ge- titeld ..De Krytring". Dit wordt voorgedragen door de voordracht- kunstenares Nel Oosthout. In „De Volkskrant" van 10 Aug. 1946 werd in een artikel, geschreven over het „ergerniswekkende grond- kapitalisme in Noord-Limburgse Peel", waardoor de N.V. van der Griendts landexploitatie te Griendts- veen zich beledigd achtte. Bij vonnis van de Amsterdamse rechtbank was het dagblad veroor- deeld tot een schadevergoeding van f 500.waarvan het in hoger be- roep ging. Dezer dagen werd de zaak in ho ger beroep behandeld en kreeg het blad een veroordeling van f 1500.— schadevergoeding. ..De Volkskrant" gaat nu nog ho ger en heeft cassatie aangetekend t°gen dat laatste vonnis. Tegen de 58-jarige voormalige be- middelaar op het Gew. Arbeids- bureau te Velsen P. Laffertu, een Amsterdams aannemer, die eertijds in Haarlem en gedurende de bezet- tingsjaren in Santpoort woonachtig was, eiste de Advocaat-fiscaal bij het Amsterdams Byz. Gerechtshof, mr. J. Besier, een gevangenisstraf van 9 jaar met onmiddellijke ge- vangenneming ter terechtzitting. De verdachte, NSB-er sedert 1936 was o.m. ten laste gelegd, dat hij talloze namen en adressen van jon- gemannen, die voor de arbeidsinzet in aanmerking kwamen, had opge Arven aan de Tnlichtingen uer.-.t te Haarlem. Wegens zwakke gezondheid en 'n acute maagperforatie, was de ver dachte in I overhber 1945 reeds op vrye voeten gesteld. Na zyn gene- zing kreeg hij werk in Amsterdam, zodat hij als vrij burger de rechts- zaal betrad. Als gevolg van de eis begaf het Hof zich aan het slot van de zitting in de raadkamer om te beslissen of de verdachte onmid- dellijk gevangen moest worden ge nomen. Huilend van opluchting verliet Laffertu enkele minuten later als vrij man de zaal. toen de president had medegedeeld, dat het Hof geen termen aanwezig achtte hem on- middellijk gevangen te laten ne men. De uitspraak zal worden ge daan op 29 April a.s. Generaal P. M. J. F. Koenig, de bevelhebber van het Franse bezet- tingsleger in Duitsland, die mo- menteel op uitnodiging van Gene raal mr. H. J. Kruls een bezoek aan ons land brengt, bleek vol be- wondering te zyn over het Neder landse leger. Vol lof was hy over het jonge kader, over de voortreffeiyke en moderne opleidlng en over de emst waarmee de jeugd die oplei- ding volgt. Hy bezocht verschillende leger- onderdelen en was daardoor in de gelegenheid zichzelf een beeld te vormen over de uitstekende me- thode, welke by de opleiding werd toegepast. Generaal Koenig deelde mee ook ten zeerste getrofien re zyn uoo, zeer goede en levendige contact, dat er in ons land tussen de bevolking en het leger bestaat. De Franse bezoeker heeft ook ge legenheid gehad te zien, dat er in ons land hard aan het herstel ge- werkt is en wordt. Niettegenstaande de zware slagen; die aan ons land werden toegebracht, heeft het Ne derlandse volk kans gezien door hard werken reeds veel te bereiken, zo gaf hy als zijn mening. Over Duitsland deelde Generaal Koenig mede, dat men het land organiseren moest op een wyze, die waarde heeft voor de Geallieerden, maar ook voor de Duitsers zelf. Hij achtte een federale vorm hier- voor de beste. Ten aanzien van het opnemen van Duitsland in de Europese Federatie meende hy, dat zulks beslist nodig is. Alleen moet men r.atuurlijk voor- komen, dat Duitsland daarin een eerste plaats gaat innemen. Het Ned, Oorlogsgraven -Comite te Amsterdam heeft de mededeling ontvangen. dat bloembollenkwe- kers 20.000 tulpen beschikbaar zul len stellen voor de officigle plech- tigheid, welke zoals bekend, op de ..Canadian military cemetery" op de Holterberg te Holten (O) ter gele genheid van de herdenking van de overgave van de Duitse troepen aan het Canadese leger op 5 Mei a.s. gehouden wordt. Deze bloemen zullen op de mid- dag van die dag, wanneer gpneraal Foulkes de begraafplaatg bezoekt, door pl.m. 1400 schoolkinderen uit Holten en omgeving gelegd worden op de graven van evenzoveel Cana dese soldaten. f De 36ste Bondsraad van de Ned. R.K. Bond van Hotel-, Cafe- en Restaurant-geemployeerden, welke te Maastricht is gehouden, heeft 'n officieel karaKter gekregen door de feestelyke ontvangst der congres- deelnemers door het gemeentebe- stur en door de bezoeken. welke de Commissaris der Koningin en de Bisschop van Roermond aan de Congresvergadering hebben ge bracht. Loco-burgmeester A. Bovy ver- welkomde, met de andere leden van het College van B. en W., de Congressisten. Op deze bijeenkomst vertegen- woordigde Jhr. J. Muralt de direc- teur generaal van de Arbeid, ter- wijl ook de werknemers van de R.K. Cafe- en Hotelbedrijfsorgani- satie St. Jozef en bestuursleden van de Christelijke Centrale van Hotel- personeel in Nederland en Belgie aanwezig waren. In de loop van de middag kwamen de Commissaris der Koningin, mr. dr. F. Houben, en de Bisschop van Roermond. Mgr. dr G. Lemmens op de vergadering Vier Nederlanders en vier Belgen zijn aan de douanepost van Baarle- Hertog aan een langdurig verlpior onderworpen. waarna ze schuld hebben bekend in verband met een uitgebreide bonnenzwendel. Het schijnt dat ze 75.000 4 80.000 zwarte textielpunten verkocht heb ben. Het merendeel der punten is teruggevonden. De Belgen zullen in Belgie worden vervolgd, aldus „La Libre Belgique". De sergeant H. R. en de waeht- meester W. A. K. van het Centraal Indelingsbureau CIB van het mi nisterie van oorlog vonden er iets dp om hun saiarissen wat aan vulien. Zy waren werkzaam aan de karthoteek van dit bureau en gaven voor, dat zij voor vrystel- ling van dienst (in Indonesie) konden zorgen. Natuurlijk moest een dergeiyk goochelkunstje „gehonoreerd" worden. De candidaten voor vry- stelling gaven geld tot bedragen van 500 gulden, waarvoor zy een comedie met verscheuren van re- gistratiekaarten kregen opgevoerd. Deze kaarten waren doorgaans afschriften van bestaande kaarten. Als sluitstuk werd dan een „vrij- stelling" overhandigd, getypt op briefpapier van het C.I.B. en voor- zien van een valse handtekening van een der hoge departementsamb- tenaren. Hoe duurder de vrijstelling was, hoe hoger de rang van de amb- tenaar, die het bewijs ondertekende. De slachtoffers wist'en niet. dat het Indelingsbureau geen vrijstelling kan verlenen. De sergeant H. R., wien 15 geval- len ten laste waren gelegd. maakte veel werk van deze practyken. Men wist overal, „dat je voor vrystelling bij R. moest zijn". Wachtmeester K., die in ernstige geldnood verkeerde, werd voor vier gevallen gedagvaard. Beiden werden in April 1947 gear- resteerd. De auditeur-mllltair eiste tegen R. vier jaar gevangenisstraf met af- trek van voorarrest en tegen K. twee jaar. De adjudant P. D., die reeds 11 maanden in voorarrest zit, zou van een der knoeierijen hebben afgewe- ten. Hij ontkende dit voor de krijgs raad ten stelligste. Hem werd o.m. het verzwijgen van deze wetenschap aan zijn meerderen ten laste gelegd. De auditeur-milrtair eiste tegen hem een jaar gevangenisstraf. De verde diger van D. concludeerde tot vrij- spraak en verzocht om invrijheids- stelling van zijn client. Welk ver- zoek de krygsraad inwilligde. Tegen sergeant A. van S. van het C. I. B., die ook by de knoeierij be- trokken zou zijn geweest, werd vier maanden gevangenisstraf ge- eist. Soldaat H. van den B„ die zich met behulp der twee eerste ver- dachten aan omkoping en desertie schuldig maakte, hoorde een jaar gevangenisstraf tegen zich eisen. Tegen de soldaat G. M. O., die zich aan dezelfde feiten schuldig maak'e werd een gevangenisstraf van an_ derhalf jaar geetst. De auditeur militair eiste tegen wachtmeester J. C. van der S. van het C.I.B., die naar zijn mening ook in het complot zat, lO'/i maand ge vangenisstraf met aftrek van voor arrest. Hij werd op verzoek van zijn verdediger in vryheid gesteld. De krijgsraad heeft de uitspraak in deze zaken p 29 April bepaald. Hoofdpijn, Kiespijn,Zenuwpijn De Nederlandse cabarettiere Heintje Davids vertrekt Zaterdag 24 April a.s. per KLM naar Ameri ka. Op 6 Mei zal zij in New York in een uitzending van ..Radio City" optreden. Vervolgens gaat zij naar Hollywood, waar zij in een film over het Nederlandse verzet een rol zal varvullen. Woensdagavond tegen 7 uur werd de politie van het bureau Mosplein in Amsterdam-Nrd gewaarschuwd. dat twee jongemannen er met een vrachtauto vandoor waren gegaan. De politie zette direct met een jeep de achtervolging in, welke op de Leeuwarderweg met succes werd bekroond. De dieven, twee 19-jarige jongens, werden ingesloten. De hyacinthen staan op het ogen- blik nog in voile bloei. De tulpen komen op haar hoogtepunt. De vel- den zijn thans wel op hun mooist. By het voortduren van het warme weer zullen vermoedelijk echter te gen het weekeinde al vele hyacin- thenvelden verdwenen zijn. Tulpen zijn er dan echter in overvloed. Voorhout heeft zyn mozaieken opnieuw gelegd, zodat hiervan Za terdag en Zondag ook weer te ge- nieten zal zijn. In Lisse zullen dan wandeltochten gehouden worden, georganiseerd door de vereniging Deko te Lisse en Jan Pastoors te Haarlem. De samenstelling van het Belgjsch elftal, dat Woensdag 28 April te Glasgow tegen Schotland uitkomt, is als volgt: Doel: Deanen (Tilleur), aehter: Aernoudts (Berchem) en Anoul (F.C. Luik); midden: De Buck (Eendracht, Aalst), Erroelen (Anderlechtr) en Henriet (Chafleroi) voor: Lemberecht (F.C. Mechelen), derlecht), v. Steelandt (St. Nicolas, Govard (F.C. Luik), Mermans (An- Luik) en Thirifais (Charleroi). Reserves: Lebon (Olympic), An- dries (F.C. Mechelen), Coppens (F.C. Mechelen) en van den Auden- aerde (F.C. Antwerpen). Van Steelant is dus op de plaats van Van den Audenaerde gekomen, terwijl Govard thans de rechtsbin- nenplaats bezet. 133.570 toeschouwers (een record voor een middenweekse wedstrijd) woonden Woensdag in Hampden Park te Glasgow de finale van de Schotse cup bij. Het was eer\ „re- play" tussen Glasgow-Rangers en Morton. De Rangers wonnen de cup door een 10 zege. Na tweemaal drie kwartier spelen was de stand nog 0—0. maar in de extra tijd be- zorgde Williamson zyn club met een prachtige kopbal de overwinning. De interland-wedstrijd Hongarye- Zwitserland, die Woensdag te Boe- onbaatzuchtig als zijn Neder- dapest werd gespeeld, eindigde in een 74 overwinning voor de Hon- garen. De 58-jarige gepensionneerde ambtenaar der Nederlands# Spoor- wegen A. M. te Amsterdam, was Woensdagmiddag bezig met werk- zaamheden in de kelder van zijn woning. waarbii hij gebruik maakte van een electrische looplamp. Deze lamp bleek sluiting te hebben. zodat de man door de stroom werd ge- troffen en onmiddellijk overleed. Terstond na 15 Mei 1940 is er een begin gemaakt met de afwikkeling van de schaden, welke voor die da tum zyn ontstaan als gevolg van mi- litaire inundatien. wegruimingen door het Nederlandse leger, inleve- ring van wapenen en andere op de wet °P de staat van oorlog en beleg steunende maatregelen. De afwikkeling van deze zgn. de fensieschade is thans in zo ver ge- vorderd stadium, dat het ministerie van financien binnenkort zijn be- moeiingen op dit stuk zou kunnen beeindigen ware het niet, dat nog steeds aanvragen om defensiescha- devergoedingen het ministerie be reiken. Teneinde tot een definitieve afwikkeling van deze schadegeval- len te komen. js-orden belangheb- benden nog tot uiterlijk 12 Mei 1948 in de gelegenheid gesteld een aan- vrage in te dienen by het eommis- sariaat voor Oorlogsschade. Stad- houderslaan 130 te s Gravenhage. De 16de ronde van het Wereld- schaaktournooi werd gekenmerkt door eigenaardige psychologische duels, die zich reeds dadelijk bij de opening van beide partijen voorde- den. Smyslov gebruikte de Tsjechl- sche verdediging van de Dame gam-' biet, wat zh'n meest geliefde sy- steem is in belangrijke party'en, en die hij nu voor de derde maal tegen Reshevsky toepaste. Daar de Ame- rikaan klaarblijkelyk niet tevreden was over de uitvoering, die hy te gen deze verdediging van Smyslov stelde, speelde hij gisteren nogal onverschillig, wat ongetwijfeld een psychologische overwinning voor Smyslov betekent. Reeds vele jaren is Euwe in de gehele schaakwereld bekend als de onvolprezen meester van de z.g. open variant van de Spaanse party; maar tegen ieders verwachting in paste hij leze in uit tnurnooi enige tijd niet toe. Van- daag daagde Keres zijn tegenstan- der weer uit door zelf de Spaanse opening te spelen. Euwe aan- vaardde deze uitdaging ginotmoedig en de hierop volgende strijd zal aan detenen, die dez - partij bestudoren veel stof tot nadenken geven. Door een stoutmoedig pionoffer kwam Smyslov spoedig ongeveer even sterk te staan als Resnevsky en zag hy kans een aantal gevaar- lijke dreigingen te scheppen. Re shevsky gaf echter weinig om zijn materiele winst, maar schiep zelf een aantal tegendreigingen door de pion op de koningsvleugel stoutmoe dig naar voren te plaatsen en zijn kasteel op originele wi.ize naar het hoofdtoneel van de strijd te dirige- ren. Smyslov viel op zyn beurt een zwak geplaatste witte raadsheer aan. Na veel aanvallen, tegenaan- vallen en verschillende afruilingen daalde de spanning. In een pionnen eindspel, waar beide slechts een ko- ning en twee pionnen hadden, werd tot remise besloten. In de partij Keres-Euwe trachtte Euwe zich tij dens de opening te herstellen, maar speelde hierna niet meer zo precies, waardoor Keres het initiatief oyer- nam door zijn paard op onnegmbare wijze in het centrum te plaatsen. De druk van wit nam steeds toe en bij de 27ste zet was zwart g heel in de verdediging gedrongen. Keres wist uit deze slechte positie van zwart 1 zyn voordeel te trekken, verzamelde al zijn krachten en zette de aanval op de zwarte kontng in. Op het kri- tieke moment maakte Euwe een blunder, waardoor niet meer aan een nederlaag te ontkomen viel. Heden zal de qfgebroken partij BotwinnlkKeres gespeeld worden. De stand luidt thans: Botwinnik 8 en 1 afgebroken par ty uit 12; Keres 7"i en 1 afgebroken party uit 13; Reshevsky 6't uit 13; Smyslov 6 uit 13; Euwe 3 uit 13. Dinsdagmiddag werd de grote prijs van Vilvorde (Belgie) verre- den. Van de 168 deelnemers eindigde Middelkamp als eerste. Hy legde de 150 K.M. af in 4 uur 5 min. en 47 sec. Woensdag werd de 12e Waalse pijl verreden. Een wegwedstrijd over 231 KM van Charleroi via Dinant, Mar- che. Stoumont, Spa en Verviers naar Luik, waaraan 125 renners dee! na men. Het klassement luiJt: 1. Camellini (Italie) 231 K M. in 6 uur 43 min. 6 sec. 2. Schotte (BelgiS) iri 6 uur 51 min. 22 sec. 3. Beeckman (Belgie) op 1 lengte. 4. Lauck (Frankrijk) in 6 uur 51 min. 43 sec. 5. Verschuren (Belgie) in 6 uur 53 min. 50 sec. De Nederlander De Hoog kwarp als 29e binnen in de tijd van 7 uur 4 min. 9 sec. Tydens de Woensdag in de Ri- viArahal te Rotterdam gehouden bokswedstrijden won Bep van Kla- veren op punten van de Belg Leon Fouquet. Tussen de Nederlandse regering en de Engelse en Amerikaanse be- zettingsautoriteiten in West-Djits- land is met ingang van 20 April '48 een contract gesloten betreffende het gebruik in West-Duitsland van bepaalde Nederlandse binnensche- pen tot een maximum van 115.000 ton". Dit contract heeft betrekking op schepen, toebehorende aan Ne derlandse vennootschappen, waar van het kapitaal in Duitse handen wsa. Op grond van met de Engelse en Amerikaanse autoriteiten vroeger gemaakte afspraken zullen deze schepen naar Nederland worden teruggevoerd. doch de geallieerde autoriteiten zijn thans nog niet be- reid deze schepen vrij te geven. aangezien zii voor het interne transport niet gemist kunnen wor den. Nederland zal thans voor het ge bruik van deze schepen een dollar- vergoeding ontvangen. die geschat wordt op ca 500.000 dollar per jaar. Dit contract zal uiterlijk 31 De cember 1949 aflopen. MARCUS Oorspronkelijke roman uit het Russische spionnenleven 18. Het bijzonder karakter van z'n werkkring stelde hem in staat inlichtingen in te winnen over de intiemste aangelegenheden. niet al leen over die van z'n onderhorigen doch ook over die van z'n chefs, en daarom was het voor hem geen ge- heim gebleven, dat Krylow's per- soonlijk vermogen vele millioenen vertegenwoordigde. Dat vermogen stond op naam van z'n dochtqr Alexandra en berustte bij 'n Ame rikaanse bank in Parijs. Wat er dus ook mocht gebeurenKrylow was voor de toekomst gedekt. Kry low wist dat de sluwe speurhond Tegieff, zq al niet geheel, dan toch voor 'n goed deel op de hoogte was van deze geheime manipulaties en daarom hield hy de chef van de spionnagedienst te vrind, stelde hem zelfs nog groter promotie in 't vooruitzicht. En Tegieffhij dacht op de allerlaatste plaats aan die millioe nen, hy dacht in de eerste plaats aan haar, op wiens naam die mil lioenen stonden, aan Alexandra. Wat maalde hij om geld? Als-ie geld wilde bezitten, zou-ie dat kun nen nemen, zoveel-ie verkoos. ^Hy had, slechts de hand uit te steken. Als hij zich liet omkopen. zou hij niet misdadiger handelen dan som- migen, wier handtekening over le ven en dood, over fortuinen van anderen beschikte. Hij wilde Alexandra bezitten, al zou ze de dochter geweest zyn van de armste moesjik. „Waar doet ze dienst?" vroeg-ie schijnbaar onverschillig. „In de Catharina-Stichting." ,.Wat? En daar kom ik vandaan!" „Wel. En omdat gy daar vandaan komt, zou zy niet in functie kunnen zijn?" ,,'s Ministers dochter. hm!" „Denk eens aan de jonge gemalin van Czaar Peter.... Eudoxia die verpleegde de pestlijders op de publieke weg." „Zeker, zeker, en uw dochter be- zit ongetwijfeld 'n even nobel ka rakter als keizerin Eudoxia. Maar.... zo ineens, zonder iemand te waar- schuwen, dienst gaan doen in 'n vondelingengesticht?" „Ze heeft haar diploma al twee jaar geleden gehaald." De beide mannen zagen haar nu aan het eind van de gang, in ge- sprek met een der oppassers. die, voor de deur waarachter Michael Gorocha op de brancard lag. de wacht schenen te houden. Tegieff naderde haar buigend, nam z'n bontmuts af en zei: Mejuffrouw. in u zie ik nu niet alleen de schoon- heid, doch ook de offervaardigheid van ons volk." Alexandra antwoord- niet. Ze sloeg even de oogleden met de lange, zwarte wimpers neer en vroeg aan haar vader: „Is hier niet een van m'n patienten binnen ge bracht, 'n man, wiens hoofd en hals ik, op last van dokter Klimkow, in verband heb moeten wikkelen?" „Ja, m'n kind, die is hier binnen. Waarom wil je dat weten?" „M'n dienst is afgelopen, maar 't verband moet afgenomen worden, zodat hij weer te bed gaat liggen en dat wilde ik graag zelf doen." „Wat 'n voorrecht ziek te zijn en dan verpleegd te mqgen worden door zulk 'n gratie". zei Tegieff en z'n half-gesloten linkeroog opende zich geheel. De ogen keken verlan- gend naar Krylow's schone dochter, die er, in haar flatterende verpleeg- sterscostuum. inderdaad zeer aan- trekkelijk uitzag. ,.0, dat voorrecht heeft dat jonge mens niet uitsluitend. Ik ga morgen dienst doen in de oude-vrouwen- afdeling", zel Alexandra, opzettelijk de ogen van Tegieff afwendend. Krylow nam de hand van z'n dochter, z'n enig kind, van wie hy des te meer hield sinds haar moeder door 'n bomscherf werd gedood. Een van z'n tegenstanders had, kort voor Krylow's benoeming, "n bom doen werpen door't venster van Krylow's vroegere woning. Geen twee minti- ten te voren had hij met Alexandra de tuinkamer verlaten. Z'n vrouw werd letteriyk aan stukken ge- scheurd. Sinds die tyd was Alexan dra zeer teruggetrokken geworden. Zy die vroeger alleen leefde voor haar gemak en de weelde en die haar vader aanmoedigde in z'n eer- i zucht. diezelfde Alexandra was nu opeens onverschillig geworden voor alle rijkdom en roem. Vader", zei ze, toen deze einde- lijk de ministersportefeuille be- machtigd had, „laat het nu voor goed gedaan zijn. wat ge nu bezit, hebt ge in ruil voor moeder. Dat is duur betaald. Probeer nu emstig Uw ambtsplichten_zo te vervullen. dat ons volk er inderdaad gelukki- ger en beter door wordt." ..Maar beste meid" had-ie geart- woord. ..natuurlyk zal ik dat doen. Als jij me de weg wijst door deze warboel. waarin ons volk verkeert." ..Houd £An doel voor ogen: geef het rust. Het is doodziek en afgemat en onderling verscheurd. Geef het rust en de rest zal vanzelf volgen." ,.Ik beloof je te zullen doen wat ik kan* had-ie geantwoord. maar, toen ze de kamer uitging had-ie ge- glimlacht. ..Hoe naief van dat lieve kind Dat is 'n medicijn die ons volk vergiftigen zou. Onze rust, die over eeuwen komen zal, moet nu met het zwaard en de knoet bevoehten wor den". Alexandra ging veel lezen. Het was of de dood van haar moeder 'n hevige schok aan haar zieleleven had gegeven. 'n schok. die haar denken en handelen in 'n andere richting had gedreven: naar de brede, meer algemeen-menselijke manier van leven. Ze ging van dag tot dag meer inzien. dat het niet voldonde was 't volk kracht en brood te geven, zelfs al besmeerde men dit brood met ontspanning en losheid van zeden. Wie en wat was haar vader die het Recht vertegen woordigde? (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3