DE NIEUWE MAATREGELEN VOOR HET BLOEMBOLLENVAK EXTRA-UITKERINGEN AAN WERKNEMERS CENTRALE STIERENKEURING TE ALKMAAR Ordeningwordt gehandhaafdvereenvoudigd m m 2 m JB m m m s i Botwinnik stevig aan de kop COMMISSIE BRENGT RAPPORT UIT Zei U iets? Tot ten hoogste 2 pet. van het jaar loon zonder toestemming Rijksbemiddelaars Oververmoeide chauffeur Naar wij vernemen Dammen Gezellige drukte in Berger hout DE LITURGIE VAN DE DAG NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zaterdag 24 April 1948 PAG. 5 VAN TROUWZAAL NAAR CEL VEROORZAAKT ONGELUK Herdenking in de Ridderzaal Telefonercn met - de Franse zone BOEK IN BESLAG GENOMEN Schulte en Middelkamp wilden wel, maar mochten niet Dalende kolenproductie in Ruhrgebied Demonstraties in Italie verboden Russische ofticieren bij de Haganah? 1 m SI k n MM 18 m - i i 5 'MS i l I'M a 8 f S WERELDKAMPIOENSCHAP SCHAKEN UITSPRAAK ZAAK BEVOLK1NGSREGISTER IN HET een dezer dagen verechenen rapport van de commissie ter bestudering van de moeiliikheden op bloembollengebied vindt men als sluitstuk de verschillende conclusies, waartoe ge- noemde commissie/Tia diepgaand onderzoek is gekomen. Deze conclusies vormen adviezen voor het door de minister van Land- bouw, Visserii en Voedselvoorziening inzake de bloembollencul- tuur lb voeren beleid. Uit het rapport blijkt, dat de in het verle- den getroifen maatregelen veel nut hebben afgeworpen. Hoezeer de wensen naar meer bedriiisvrijheid zijn te billijken, toch is de commissie van mening, dat het thans niet verantwoord is tot algehele ophefeng van de maatregelen over te gaan. Wei is de commissie zich bewust van de nadelen dier maatregelen, welke ingevolge het streven naar een grotere periectie zijn uitgegroeid tot een gecompliceerd systeem, dat de bedrijfsvoering zeer tot ongenoegen van de betrokkenen beperkt. Met het oog op de wensen r.aar meer vrijheid van bedrijfsvoering dienen daarom de maatregelen, die gehandhaafd moeten worden, zo eenvoudig mogelijk te zijn. Voorts moeten de te nemen maatregelen er op gericht zijn de export zo krachtig mogelijk te stimuleren. Ook het te voeren PrtJsbeleld dient vooral gericht te zijn op ont- wikkeling van de export. De com-' missie is van oordeel, dat vooralsnog prijsregelend moet worden opgetre- den door het stellen van buiten landse minimumprijzen voor alle hoofdartikelen en tiet stellen van binnenlandse minimumprijzen voor tulpen, narcissen. Het huidige prijs- peil in het buitenland jnaakt prijs- verlaging gewenst. De buitenlandse minimumprijzen voor tulpen, narcis sen en hyacinthen moeten worden aangepast aan het in het buitenland gewenste niveau. Binnenslands dient te worden voorkomen, dat de bestaande drang naar uitbreiding der teelten op on- gemotiveerde wijze wordt aange- wakkerd. Het blijkt noodzakelijk het binnenlands prijsniveau te ver- lagen tot een peil, waarop de teelt van weinig of niet gevraagde snel- groeiende varieteiten niet meer lo- nend kan worden uitgeoefend. Voorts komt de commissie tot de conclusie, dat de exporteursmarge lager dient te zijn dan de export- kosten en het verschil tussen bin nenlandse minimumprijs vermeer- derd 'met deze exporteursmarges. en de buitenlandse minimumprijs door een afromingsheffing moet worden weggenomen. Teneinde dfe minimumprijs in het binnenland te handhaven, is een organisatie als het thans werkende surplusfonds nodig, welks werking door de verlaging der prijzen zal worden verbeterd. De teelt van be- paalde vhrieteiten zal hierdoor wor den geremd. Het stelsel van prijs- klassen der tulpen streeft hetzelfde doel na. Bij prijsvertaging tot het voorgestelde neil kan dit dus wor den afgeschaft. Inkrlmping De poging, die het bloembollenvak met de z.g. vrijwillige inkrimping onderneemt om het surplus zo ge- ring mogelijk te doen zijn en dit op hen te laten drukken, die het ver- oorzaken, is van veel gewicht. De onzekerheid der te behalen resul- taten en de aanzienlijke administra- tiekosten aan de vrijwillige inkrim ping verbonden, maken het gewenst het tot dusverre bereikte effect nader te bezien. Op grond hiervan dient alsdan over voortzetting en/of wijziging van dit systeem te worden beslist. Bij het systeem van heffing voor het surplusfonds moet aan heffing via de export voorkeur worden ver- leend boven de areaalheffing. Het bezwaar, dat bij heffing via de ex port van de in het binnenland ver- kochte bloembollen ten onrechte kortingen worden ingehouden. die bovendien niet aan het surplusfonds worden afgedragen, is nl. geringer dan het bezwaar, dat bij de areaal heffing geen rekening kan worden gehouden met de verschillen in op- brengst tussen de bedrijven.. Ten aanzien van het Productiebeleid is de commissie. van mening, dat, zolang de verwachte uitbreiding van de afzet niet duidelijk blijkt, het .ongewenst is reeds thans geheel van het tot dusverre gevoerde productie- beleid af te zien. De productie- en afzetverhoudingen der hyacinthen steken gunstig af bij die der tulpen en narcissen. Tulpen en narcissen leverden in 1945/1946 een groot sur plus op, hetgeen bij de hyacinthen niet het geval was. Bovendien is gebleken, dat de handelsbelemme- ringen voor hyacinthen in de loop der jaren zich steeds minder deden gevoelen dan die voor andere hoofd artikelen. Ernstig moet worden over- wogen of tot afschaffing van teelt- beperkende maatregelen voor hya cinthen dient te worden overgegaan. De teeltbeperkende maatregelen voor tulpen en narcissen kunnen op vereenvoudigde wijze worden gg^ handhaafd, terwijl het teeltrecht van deze artikelen, waarvoor nog geen uitbreiding kan worden gegeven. on- wisselbaar kan worden gesteld. Hierbij Wordt het teeltrecht van nar cissen gelijkgesteld aan een nader vast te stellen percentage van het teeltrecht van tulpen. Betreffende de Vestigingseisen is de commissie van oordeel, dat tot verhoging hiervan voor telers, bin nenlandse handelaren en/exporteurs dient te worden overgegaan. Voorts zullen de te stellen eisen practische en theoretische vakkennis alsmede voldoende credietwaardigheid moe ten omvatten. Ook is het gev rnst, dat voor de verschillende hoofd- en bijgoedartikelen een vestigingsver- gunning wordt verleend. Het onder- scheid tussen telersvergunningen, binnenlandse handelaren- en expqr- teursvergunningen dient te worden gehandhaafd. Ter uitwerking der vestigingseisen voor het bloembol lenvak verdient het aanbeveling een commissie van voorbereiding in te stellen. Tenslotte is het de commissie up- gevallen, dat de statistische waar- neming van de ontwikkeling van de toestanden in de bloembollencultuur onvoldoende is. Deze waarneVng is thans verbrokkeld over een aantal overheids- en particuliere inslellin- gen. Deze instellingen verrichten ten dele hetzelfde werk. maar veel- al op verschillende wijze. De statis tische waarnemingen en berichtge- ving over het bloembollenvak be- hoeft dan ook verbetering. waartoe. aldus het rapport, de centrale com missie voor de statistiek van het ministerie van landbouw, visserii. en voedselvoorziening het initiatief dient te nemen. De Regering wil dus de com- munisten, die gedeputeerde of wethouder zijn, indien ze het vertrouwen van de desbettef- fende vertegenwoordigende* col leges niet meer dlijken te be- zitten, verwijderen. Dat is een ontwerp met vergaande conse- quenties, maar mijn vriend, die staatsrecht doceert en dus alles weet, vraagt, hoe het nu moet met de gemeente Beerta. Daar is de meerderheid van de raad zo niet de gehele, communis- tisch. U weet, dat dit gemeente- tje zich voor de oorlog berucht maakte en een commissaris van de regering kreeg toegewezen. Natuurlijk zullen de broeders in Beerta het vertrouwen in de communisten niet opzeggen en dus zal de nieuwe bepaling daar geen toepassing vinden. Daar zal naar andere middelen moe ten worden gezocht. Wat denkt u van de atoombom, die het Vaticaan volgens Togli'atti ten- minste, zou laten tfallen boven de steden, waar de meerderheid communistisch zou stemmen? Jammer, dat de Gasperi al ver- klaard heeft, dat deze'medede- ling van de rode Czaar van Italie te fantastisch was, om te- gengesproken te worden. Nou blijft ook Beerta leven *>7 Op de stoeptreden van het stad- huis. juist nadat het in de echt was verbonden, werd ongeveer een half jaar geleden een jong echtpaar door de politie ingerekend. De man werd gearresteerd wegens dienstweige- ring, de jonge mevrouw wegens diefstal in dienstbetrekking. ge- pleegd te Assen. Het was de nu 23- jarige soldaat K. K., afkomstig uit Appelscha. Hij wenste te breken met de militaire dienst en niet meer van verlof terug te keren. Later, in de nauwe engte van de eel, kwam hij tot andere gedachten en dat was dan ook de reden, waar- om de auditeur-militair van de Krijgsraad te Assen het nog eens met hem wilde proberen. Hij eiste een jaar gevangenisstraf met aftrek waarvan 6 maanden voorwaardelijk De Krijgsraad legde hem deze straf ook op, maar deed er nog een week af, zodat K. onmiddellijk in vryheid werd gesteld. _i Britten evacueren uit Palestina. Een convooi beladen trucks met eigendommen van Engelse onderdanen verlaat Jeruzalem op weg naar Haifa. Velen van de Britten hebben hier meer dan 25 jaar van hun leven gewoond en gewerkt. Een 2'/. tons vrachtauto, geladen met bomen en planten, van de kwe- ker van Os uit Reeuwijk. is op de Rijksweg Weert-Roermond even voorbij Weert van de weg afgeschcy ven en met de laadbak in aanra- king gekomen met een der langs de weg staande bomen. Door de hevi- ge schok werd van de 3 inzittenden in de cabine de 43-jarige gehuwde tuindersknecht E. de Knikker uit Reeuwijk, naar buiten geslingerd. Hij was op slag dood. De twee overige inzittenden, waaronder de bestuurder van Os, bekwamen na- genoeg geen letsel. Na de botsing schoot de wagen links over de weg en kwam in een greppel terecht. De materiele schade is niet gering. De vermoedelijke oorzaak van het on- geval wordt geweten aan het feit. dat de bestuurder door slaap zou zijn overmand. reeds tevoren was onderweg 1 uur gestopt om de be stuurder enige slaap te gunnen. Gedurende de nationale herden king van de gevallenen in de tweede wereldoorlog. in de Ridderzaal op 4 Mei des middag te 3 uur, zal de her- denkingsrede worden gehouden door de minister-president dr. Beel. De plechtigheid zal worden bijgewoond door generaal Foulkes, commandant van het eerste Canadese leger, en zijn echtgenote. Het volledige corps diplomatique en vele hooggeplaatste autoriteiten zullen mede tegen- woordig zijn. Voorts zullen aanwezig zi.in 80 Franse oud-strijders. die in 1940 in Zeeland hebben gevochten en voor deze plechtigheid speciaal naar den Haag komt. Sinds korte tijd is telefoonverkeer mogelijk met de Franse bezeUings- zone van Duitsland onder dezelfde voorwaarden als met de Ameri- kaanse en Engelse zone. Naar wij vernemfn heeft de po litie in alle gemeenten in beslag ge- nomen het door Jan Brandts ge schreven boek „Rendez-vous op t Tulpplein". Tegen de niet erkende uitgeefster, „de Uil" te Amsterdam Is proces-verbaal opgemaakt wegens het verspreiden van een geschrift, aanstotelijk voor de eerbaarheid. is in Hillegom het lflternationaal muziekconcours geopend, waaraan Belgische, Franse, Engelse en Noor- se gasten deeinemen. Natuuriyk waren er veel bioemen, heel veel zeils, wat we van Hiuegom met anders kunnen verwachten; begin! in Brabant het a6peige- seizoen weer, waar gestoken wordt en gezet, om dit uunemenoe soort groente een goede piaats te geven up de Nederiandse markt. jammer oat een groot gedeeite "c .van de Zaterdag 24 April 1948 Correspondentie en oplossingen onder motto ..Damrubriek" in te zenden aan het bureau van dit blad. Oplossingen van de problemen no. 164 tot en met no. 171 kunnen worden ingezonden tot uiterlijk 17 Mei a.s. Probleem No. 166 van P. C. de Jeu te Lisse Het college van rijksbemidde laars heeft een beschikking ult- gegeven betreffende extra-uitke- ringen in 1948. Deze beschikking verstaat onder extra-uitkeringen: alle gratlfioa- ties, vacantietoeslagen, winstuit- keringen of anderv uitkeringen. hoe ook genaamd, toegekend bo ven de geldende normale lonen. Zonder voorafgaande afzonderlljke toestemming van het college van rijksbemiddelaars is het geoorloofd, wanneer in het onderlinge overleg tussen werkgevers of werkgevers- organisaties enerzijds en wetkne- mersorganisaties anderzijds in de Naar gistermorgen bekend werd ge- maakt, zouden ook Schulte en Mid delkamp, die oorspronkelijk niet aan de Ronde van Nederland wilden deeinemen, Zaterdagmorgen op de Dam starten. Niet in ploegverband. doch als individuelen. Naar wij echter nader verneme/ heeft de sportcommissie van de N. W.U. geweigerd aan deze beide ren- ners toestemming te verlenen om aan de Ronde van Nederland deel te nemen. Beiden kwamen te laat met hun inschrijving terwijl Mid delkamp bovendien gebonden was aan een contract vogr een toed- strijd in Zwitserland. De Sportcom missie heeft gemeend dat dit con tract, te meer waar het een wereld- kampioen betreft, behoort te- wor den nagekomen. 26 ETAPPE VAN DE RONDE VAN NEDERLAND OP 25 APRIL 1948 NINBEN GRONINGEN VSRTRIKTUD VERlJQBOEUJKE TUD MM AANKOMST DC CUFERS ruSSER Of RLAATSEN SEVER OE AFSTARD IN km. AAN 26 APRIL 1948 3e ETAPPE VAN DE RONDE VAN NEDERLAND OP VERUSSEL f HENGELO DELOEN GOOR \sxJtf >VOdRTHUIZEN L) .ffl5,OB fu b- BARNEV A VLUNTEREN ..Ssede NSCHEDE LOCHEM ZUTEEN VEEN EN BAAL NHEM NING !Z NUMEOEN X N00RD-BRABANT verschillende bedrijfstakken hier- over overeenstemming is bereikt, in de loop van het jaar 1948 een extra- uitk^ing of -uitkeriiigen toe te kennen tot een gezamenlijk bedrag van ten hoogste 2 pet. van het jaar- loort van de betrokken werknemer, ineens of bij gedeelten uit te keren bij 66n of meer gelegenheden, zoals: Pasen, Kerstmis, de vacantie het einde van het boekjaar, enz. De vergunning als boven omschre- ven wordt verleend onder voor- waarde, dat de hierbedoelde uitke ringen ,niet worden doorberekend in de prijzen. Zonder voorafgdar-1e afzonder- lijke toestemming van het college van Rijksbemiddelaars mogen bo vendien in de loop van het jaar 1948 extra-uitkeringen worden gegeven, indien en in de mate als kan worden aangetoond, dat zij in de betrokken onderneming in de periode van 12 maanden. onmiddellijk voorafgaande aan 10 Mei 1940, bij dezelfde gele- genheid zijn gegeven. Arrdere extra-uitkeringen dan de genoemde mogen nifet worden gege ven zonder bijzondere toestemming van het College van Rijksbemidde- Deze toestemming zal slechts in uitzonderingsgevallen worden ver leend. Het Britse en het Amerikaanse militaire bestuur heeft de Duitse raad voor de kolenindustrie van het Ruhrgebied opdracht gegeven on middellijk een intensief onderzoek in te stellen naar de daling van de kelenproductie in het Ruhrgebied, die de laatete weken heeft piaats gevonden. In de afgelopen weken bedroeg de productie gemiddeld rond 267.000 ton per dag. terwijl twee maanden geleden reeds een productie van 300.000. ton per dag werd bereikt. De provinciale commissie tot bevordering van de ru*Jdvee'°V kerij in Noord-Holland orgarn- seerde Vrijdagmorgen in de Bergerhout te Alkmaar een cen trale stierenkeuring, waaraan meer dan 100 dieren werden onderworpen. Er was voor deze keuring, on- danks het druilerige weel> een flinke belangstelling, die tegen het middaguur aanmerkelijk groeidu. Naast de in grote getale opgekomen veefokkers was er ook belangstel ling van de zijde der handelaren, terwijl menig burger, zij het ver- stolen. een begerige bilk wierp op de vette ruggen en de malse biet- stukken. Notuurlijk ook een kwan- tum schooljongens, op avontuur Lit en dan nog een groep van ^waalf Fransen, boerenzoons, die momen teel in de Volkshogeschool te Be.- gen logeren, van waaruif zij ver schillende bedrijven in ons land gaan bezoeken en er een tijd zullen werken, om de toestanden in land bouw en veeteelt nier te bestudcren De omgeving van de Bergerhout, waar verschillende kooplieden hun stalletje hadden ingericht leek veel op een kermisterrein, zo druk was het, ook de cafe's in de omtrek hadden niet over gebrek aan be langstelling te klagen vooral toen het regenwater royaler begon te stromen.e^e materiaal dat Noord- Holland bezit, was ingezonden. Ir de Vries, de rijksveeconsulent, die na de keuring een praatje met ons maakte. was van mening, dat de op de keuring voorgeleide stieren een zeer goede indruk maakten en was dan ook over de fokresultawcn best to spreken. De b^roningen; 1-jar. stieren, geb. 1 April en later: le klasse Fr Adema 7 y. Grh. van F A F Groneman, Wieringerwaard Tweede klasse: Frans A 138, eig. G. Appel, Burgerbrug, Gnetje s Ed. v. Hauk van Gebrs Montsma, Wierin- eermeer. Derde klasse: Janko, van P. Eriks. Kolhorn; Gretha's Jonker van dezelfde en Bart 7 van W. Kra- nenburg. Wleringermeer. De kwaliteit van deze groep was gewoon. Zeer uniform. Voor alle groepen was de kwali teit over 't algemeen heel goed. Zonder ofjvallende kopnummers. Eenjar. stieren, geb. van 1 t/m 31 Maart: »t Eerste klasse: Luctor, van Jb Kroon, HauWert; Paul van Blok- land, eig. Jac. Zuurbier, Heerhugo- waard; Adema 37 v. d. Beuk, eig. N. J. Blaauw en N. D. Appel, Heer- hugowaard; Hudson, eig. Joh. Blom, Zwaagdijk. Tweede klasse: Antje s Adema, eig. K. Paarlberg, Schager- waard; Maartje's Alecco.^ eig. G- Grin Barsingerhorn; Lindbergh Adema 5, eig. H. Homan, Slootdorp: Adema 37, eig. N. Ruijter, Eeem- ster. Derde klasse: Frans A 136. eig. D v d. Oord. Oude Nigdorp; Frans 25. eig, C. Winkel., Hauwert; De Hoep Adema 6. eig. Cobp. Ver. v. Kunstmatige inseminatie te Ouder- kerk aan de Amstel, fokker K. Reij- ne, Schagen. Groep van betere kwaliteit. Lni- forme groep. Eenjar. stieren geb. van 1 Jan. t/m Eerste klasse: Ulkes Adema 2, eig. Ver kunstm. inseminatie SijbeKar- spel, fokker B. C. Miedema, Wierin- germeer; Marie Adema van de Buurt.eig. Jb J Bakker en znu Ven- huizen. Tweede klasse: Adema 3« van de Beukenhoeve, eig. mevr. wed. D. Ruijter, Nibbixwoud; Adema W v d. Woudhoeve, eig. J. J- Ruijter, Bobeldijk en Gebr. Ruijter, Ooster- Blokker; Rosa's Adema, eig. Jr Jon- eert Westwoud. Derde klasse: De- vies v. d. Buurt. eig. wed D. Huis- mans. Bargen, Texel fokker Jb J- Bakker en zn, Venhuizen; Adema 25, eig. C. Frikkee, Purmer; Prins van Blokland, eig. Stal Blokland, Den Hout, Hoogkarspel; Frans Ade ma 10, H. Nobel, Barsingerhorn. grond gebruikt moet worden voor net uitoreidingspian van verschil lende gemeenten. Wat gaat dan voor? Het een of het andui zal in Mei de eerste pantser- smoKkei-aftaire voor komen als voorioper van de grote smokKelzaaK waaroij de Braspenningen zijn be trokken; wern Dinsdag vanuit Nederland een grote partij tulpen naar New York gezonuen, die Donderaagmor- gen al cp de grote bioementeniocn- stelling prijkten in aile gione van de Hoiianose bloem. Overservice worden de dis'-ribiftiediensten in Noord-brabant teruggebracht van 22 op 9. Ook het personeel zai hier door worden lngekrompen tot een vierde van de huidige sterkte. jammer voor de ambtenaren, maar hoera voor het puoliek, dat nu ein delijk uit de rij kan stappen en zeii besnssen, wat er waar, wanneer die 1) diensten ook nog zijn wegge- vallen; gaathetA.B.C.-cabaret van Wun Kan en Corfy Vonk voor zestien dagen naar de West, om de em ploye's van de oliemaatschappijen te vermaken en wat ontspanning te ^siua'n overal in ons gewest dei boomgaarden en de bollenvelden in voile bioei. Als u geen' ujd heeft voor Lisse en Hillegom, kunt U de schoonheid van de natuur vlak bij huis vinden. Neem er eens een Zondagmiddag voor en fiets met de hele familie langs al de bloeiende lijkdom in Westfriesland, Limmen, Breezand en elders. In een aan alle prefecten gezon- den Vondschrijven heeft het Itali- aanse ministerie van binnenlandse zaken bevestigd, dat openbare ma- nifestaties van politieke partijen ter viering van haar Verkiezings- overwinning verboden zijn. Evenals betogingen ter gelegenheid van de jaaraag van de bevrijding van Ita lie op 25 April. Alleen ft aan ver- enigingien van militairen en partt- sanen toestemming gegeven kransen te doen leggen bij de monumenten voor de gevallenen. CAIRO, 23 April. A.F.P. Te Cairo is gemeld, dat onder de lip- ken van soldaten der Haganah, die op het slagveld van Misjmar Hemek zijn gevonden. er vijf aan de. hand van zich op hen bevindende docu- menten ge'identificeerd zi.in als van Sowjet-Russische officieren. Vol gens geruchten zou ook een Sow- jet-Russisch officier gevangen nomen zijn. S iW' zm<z tC/ZA", 'mix 'SK/MA ge- fokker De piM VER TRENTUD 1 VERMOEDELIJKE WD VAN AANKDMST DE CIJFERS TUSSEN DE PLAATSEN SEVEN DE AFSTAND IN k w AAN ^e.^iv PE'-tll DE AFGEBROKEN PARTIJ Keres—Botwinnik uit de 15e ronde is gisteren in het voordeel van Botwinnik beslist. Deze partij was voor de tweede maal afgebroken bij de 64e zet, waama Keres een toren en een pion had tegen Botwinnik een toren en twee pionpen. Botwinnik buitte dit voordeel uit en toen een van zijn pionnen door was gebroken, gaf Keres bij de 73e zet op. De stand is nu: Botwinnik 9 uit 12, Keres. 7 Vi uit 13, Reshevsky 6V4 uit 13, Smyslov 6 uit 13 en Euwe 3 uit 13. Op 24 April wordt niet gespeeld en het tournooi wordt op 25 April voortgezet met de partijen voor de 17e ronde. Eenjarige stieren geb. voqr 1 Jan.. Uitsluitend tweede klasSfe. Frans B 44, eig. Coop. Veeafzet, Hoorn, Donkers Frans 12, eig. A. Bergen, fokker D. Donker, Schagen, Athleet van Haukeshoef, eig. Gebis C. J. en M. Montsma. Wieringer- itt€6r. Een buitengewoon goede groep was die van de tweejarige stieren. Niet minder dan 19 bekroningen werden toegekend. De topprestatie leverde Adema 31 van de Woudhoeve, Gebr. Ruijter, Ooster-Blokker, die kampioen werd met een puntental van 90, hetgeen sinds de oprichting van de stam- boeken in 1875 nog nimmer is voor- S6Eerste klasse: Adema 33 van de Woudhoeve, eig. Ver. v. Kunstmat. inseminatie Sijbekarspel. to^ Gebrs Ruijter, Ooster-Blokker, Bonfs -Constantun II, eig. G. Dek ker, Ooster-Blokker; Adema 33 van de Eikenhof, eig. C. N. Laan, B"k- hout, fokker wed. D. Ryuter' Nl^" bixwoud; Bertus Adema 16, eig. Jac Claij, Baarsdorpermeer, Ber^h^f1' waard; Adema 19, eig. Ver. mat. inseminatie, Ouderkerk aan^de Amstel, fokker N. Ruijter, Beem- ster Tweede klasse: Adema 30 van de Woudhoeve, eig. SLerenvei-em- ging Wieringerwaard, fokker Ge- broeders Ruijter, Ooster-Blokker, Frans 335 van Groenhoven, eig. A F. Groneman, Wieringerwaard, Lindbergh Adema 2, eig. N. J. van Berkel, Hoogwbud, fokker J. van Berkel, Wognum; Ademai 29 van de Woudhoeve, eigen. ,Geb"^u'^ Heerhugowaard, fokker Gebrs nuij tor? Ooster-Blokker; Frans 334 van Groenh., eig. H. Rentenaar, Nieuwe Niedorp, fokker F A. F Groneman, Wieringerwaard; Frans 21, eig. C. winkel Hauwert; Brutus v. BloK land, Stal Blokland, Den Hout, Hoog karspel, fokker C. Stapel idem. Derde klasse: Adema 3 van Cruijs- oord, eig. W. Kool, Beemster; Ma rie's Frans, eig. Gebr. Konijn' Gra Adema 4 van Haukeshoef, eig. Fok ver. Twisk, fokker Gebr. Montsma, Slootdorp; Frans A 128, eigen. G. Fransen, Bergen, fokker G. Appel, Burserbrug; Luwkes Adema 11, eig. P. Schuitemaker, Berkhout, fokker K Kaper, Zwaagayk; Montgomery, eig. J. Havik, Kwadijk, fokker IJ. Terwisga van Scheltinga, Rauwerd (Fr.). -3-jar. stieren en ouder: Een zeldzaam beste groep: Eerste klasse: Coba's Adema, eig. A. EriKS, Oudesluis, fokker C. Ruijter, Beem ster; Reserve Adema 7 v. de Woud hoeve. Gebrs Ruijter, Ooster-Blok ker; Adema 34, eig. K. Schouten, Schagen. fokker wed. D. Mulder, Tweede klasse: Jonkgr, eig. Ver. v. Kunstm. inseminatie, Sijbekarspel, fokkeer J. P. Bouwma, Scharnegou- tum; Adema 302, eig. Stierenveren. W'waard, fokker Gebrs Knol, Hart- werd; Frans van Oostwoud, eig. K. Fransen, Wormer, fokker J. Kroon, Hauwert. Derde klasse: Adema van Catrien. eig. H. Nobel, Barsinger horn; Oldambster Willem 5, eig. C. Tegen twee der vier verdachten In de zaak betreffende de aanslag op het Amsterdams bevplkingsregister heeft het Amsterdams Bijzonder Gerechtshof het onderzoek aange- houden tot 28 Mei a.s, voor het horen van een aantal nieuwe ge- tuigen Het zijn de 47-jange ,con- fectiefabrikant P Th Teunissen; tegen wie mr. Gelinck 14 dagen ge leden de doodstraf eiste en de Jb- larige A. van der Laak. diens vroe- gere bediende op het atelier,-tegen wie 15 jaar is geeist. De derde verdachte. de 35-jarige vroegere huisknecht van de bij de overval betrokken en gefusllleerde lllegale werker Arondeus. werd con. form de eis tot 3 jaar gevangenis straf met aftrek vart voor-interne- ring veroordeeld. De vierde en laatste verdachte. de 62-jarige ex-NSB-er en expediteur Mannus de Roo uit Amsterdam, hoorde zich conform de eis veroor- delen tot 12 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en ont- zetting uit de burgerlijke en poli tieke rechten voor het leven ST. MARCUS ZONDAG 25 APRIL (4e Zotidag na Pasen): St. Marcus, Evangelist; leerling van Pltrus, gezel van Pau- lus, geldt als stichter van het ya- triarchaat Antiochto; daar martel- dood onder Nero's regering. Tweede der Evangelisten, zinne- beeld: De Leeuw; „Stem van de roe- pende in de woestijn" Joannes ,de Doper). In het oud-heidense Rome gingop 25 April de „Robigalia"-processie, tegen „brand" in het koren. Door de christenen overgenomen, met het zelfde doelj werd zij de plechtigste der Romeinse processies. (Daarvan- daan de officiele naam: ..Litaina Maior" of ..Litania Romana" tegen- over de soortgelijke processies tij- dens de Kruisdagen, z.d.) De feestdag van St. Marcus viel op 25 April. Hij werd eerst vereerd in Antiochie, daarna ook elders in het Oosten, o.a. in Aegypte, dat hij zou hebben bezocht, (later vooral Venetie. dat veel Oosterse invloed vertoont; ,.San Marco"). Toen zijn verering ook te Rome ingang vond, werd hij, doordat zijn feest daar sa- menviel met de grote stadsproces- sie, tot heilige van de vruchten der aarde. en wederheilige. Zo zeggen wij, dat „de processie gehouden wordt op St. Marcus", terwijl in de Romeinse Kalender eigenlijk „St. Marcus valt op de dag der Proces sie". fokkM Marees, Schagerbrug, Westerdijk, Enschede. Vierjarige stieren: Eerste klasse: Dina Lindberghs Adema, eig. Gebrs Ruijter, Ooster- Blokker, tevens reserve kampioen; Adelbert Adem,a 2, eig. W. Jimmink 't Zand, fokker W. C. J. Jonker, Binnenwijzend. Tweede klasse: Trui's Adema, eig. Erven Blaauw, Hoogwoud, fokker N. Ruijter, Beem ster; Luwke's Adema 2, eig. .D. Donker. Schagen, fokker K. Kaper; Zwaagdijk; Frans 314 van Groen hoven, eig. wed. J. Dekker en G. Borst, Ursem, fokker F. A. F. Gro neman, W'waard. Derde klasse. Lindbergh Adema 3, eig. F. v. Breu- gel. Heerhugowaard. fokker G. Heeg. Kubaard; Emma's Adema, eig W. J. Schipper. Spanbroek. fok ker J. J. Ruijter, Bobeldijk, Berk hout. Stand: n Zwart 13 schijven op 2, 6, 8, 9, iu, 13, 18, 19, 20, 24, 29, 30 en 35. Wit 11 schijven. op 11, 21, 27, 28, 33. 37, 38, 42, 44, 48 en 50. Wit speelt en wint. Probleem No. 164 en 165 Hiervan waren in de voorgaande rubriek de diagrammen met elkaar verwisseld. Het probleem No. 164 van Moreau telde 11 om 11 schijven en probleem No. 165 van v. d. Boo- gaard 9 om 9 schijven, zodat aldus de volgorde van de cijferstanden juist was. Bij de problemen. Probleem No. 166 De hoogste troeven die in dit pro bleem aanwezig zijn, zijn wel, schijnoplossingen, een fraaie tom- pozet, alsmede een sleutelontkno- ping door een eenvoudige winst- variant, die evenwel toch nog uiter- mate verrassend is. Een belangrijke dwaalweg zou in dit probleem zijn uitgeschakeld, indien er nog een witte schijf op 41 zou staan. Probleem No. 167 Een excellent probleemstukje, en ■waarbij men kennis maakt met een verfijnde technische toepassing van meerslagspel. Oplossingen Probleem No. 148 van Pierre Leygues te Rouaan Zwart 15 schijven op 4, 5, 8, 9, 12, 15 tot 20, 22, 23. 24 en 28 Wit 15 schijven op 26. 27, 31. 33. 34, 35, 37, 38, 38, 42, 43, 44, 46, 48 en 50. Oplossing: Wit 37—32! 46-41! 38—32. 42—37!!! (Zwart 28 41 of 46). 3530; 44 40' 26—21! 43—38!! 48—42! 38^32. 33 2! 2 25!! en 25 12!! gewonnen. Een grandioos probleem! Enkel al met de vervaardiging van dit pro bleem, met een natuurgetrouwe op- stelling als uit een afgebroken par tij, heeft de Franse problemist Ley gues zich geschaard onder de groot- meesters der problematiek. Met een lange reeks van niet minder als 13 zetten hebben de fijnkenners de meest yerfijnde technische pro- bleemkunst kunnen bewonderen. Het begon al met de tekstzetten, en even er na kwam de schitteren- de maar tevens nog onberekenbare zet van wit met 4237 en nu volg- de een climax van vertassende zet ten, waarbij het inderdaad toch nog klaar kon worden gespeeld, om de zwarte dam op 41 of 46 naar veld 28 te transporteren. Dit was echter alleen mogelijk, door vooraf door 48-42 aan zwart nog een tweede dam te geven. Bezien we nu. nadat wit met de negende zet 3832 heeft gespeeld, en zwart daarop 41 of 46 28 heeft geslagen voor een wij- le de situatie. dan blijkt, dat wit van de 15 schijven er reeds 11 hfceft geofferd, terwijl er van zwart tot dusverre nog geen stuk van het bord is gegaan. Door het vrij lang- durige voorbereldende spel. zijn de 15 stukken van zwart (thans 13 schijven en 2 dammen) her en der- waarts over het speelbord ver- spreid geworden, terwijl tvit ten slotte slechts nog maar een klein restantje van 4 schijven tot lijn be schikking heeft. Wikkelt men nu een dergelijk probleem tot boven- genoemd stadium aan een leek of beginneling af, dan vraagt deze zich onwillekeurig pnet verwondenng af. Is dat nu nog voor wit te win- nen? Dat bestaat toch immers met! Maar het surplus van onverwachte verrassipg is nu echter in zoverre bereikt; dat zelfs de meest gerouti- neerde en verwende oplosser, er met dit stadium, er feitelijk even- eens zo over denkt! In dit doolhof en labyrint van de zwarte stukken, is het bijkans on- doenlijk. om te kunnen vaststellen, hoe of de slotafwikkeling wel zijn beloop zal krijgen, temeer daar de zwarte jlam op 48 hierbij ook nog onschadelijk dient te worden ge- maakt. Om tot dit doel te geraken wordt het echter een demonstratie van drievoudig slagspel in de meest schitterende vorm, die men zich maar denken kan. Eerst een damzet van 33 naar 2. daarna rondslagspel van 2 naar 25, waarbij 6 schijven worden weggeslagen en daarna komt de kroon op het werk want wit heeft hierbij tevens op automa- tische wijze een vangstelling ge- forrheerd, waarbij de zwarte dam op 48 in de val komt te lopen, en waarna nog een naslagje van 2.i naar 12 volgt. Zwart kan ook van 25 naar 18 slaanmaar de erva- ren oplosser. die bijgevolg tevens 'n uitstekend kenner van de eindspeel- kunst wordt. ontdekt al spoedig dat door de witte dam op 12 te plaat- sen. de diagonaal van 3 naar 26 dient te worden afgesloten. om hierdoor de verdere opmarsch van schijf 16 te verhinderen. want dit is wel nbdig. Men zie hiervoor onderstaande slotstand die overblijft. Zwart 4 schijven op 4. 5, 15 en 16 Wit 1 schijf op 50 en 1 dam op 12. Naast 'n prachtig probleem wordt hier tevens nog een zeer leerzame eindspelstudie aangeboden. waarbii geDrobeerd kan worden om met minimum aantal zetten de nog meer volledige winst te forceren. lets wat vOoral aanbevelingswaar- dig is voor minder ervaren oplos- sers. Probleem No. 167 van A. G. Noordhuls te Groningen M. Stand: Zwart 9 schijven op 1, 8 tot 11, 19, 20. 36 en 40. Wit 9 schijven op 21, 22, 26, 33, 35. 38, 43. 44 en 47. Wit sp^lt en -wint.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 5