Transjordanie verklaart de oorlog aan het Jodendom 40.000 man Arabische troepen Communistische nederlaag in West-Duitsland Jeruzalem wordt bedreigd Het ccr/smunisme is een bedreiging van de mens Voor Alkmaar en omgeving voor J Mei naar het H. Land ENGELSE KONINGSPAAR yierde zilveren huwelijksfeest Nodig zijn versterking van de democratic en krachtige hervormingspolitiek Abdoellah koning van Palestina? Inventarisatie Grootste verkiezingswinst voor de liberaal-democraten Dankbaar volk op de weg naar de St. Paul U.N.O. besluittot het nemen yon beschermende mootregelen De redders van Europa mogen Oost-Europa niet afschrijven Welk weer morgen? 3 44e IAARGANG - NUMMER 11516 DINSDAG 27 APRIL 1948 PROF. KERNKAMP VERVANGEN In de Nederlandse delegatie VAN LAND- EN TUINBOUW H.K.H. Prinses Juliana bracht een bezoek aan de Staatsmijn „Maurits" te Lutterade. H.K.H. in volledig mijnwerkerscostuum gekleed gereed voor de af doling. In de Rotterdamse haven arriveerde de ..Noordam" van de Holland—Amerikalijn met een lading van 4000 ton tarwe, de eerste zending in het kader van het Marshall-plan. De feestelijk gepavoiseerde Noordam in de haven van Rotterdam. Benoemingen in het Bisdom Haarlem Epidemieen. in Calcutta PRINSES JULIANA IN DE MIJNSTREEK TRUMAN DANKT KONINGIN WILHELMINA Geen luchtpost uit Palestina Valse bonnendrukkerij ontdekt Geen bouwbureau voor boerderijen KATHOLIEK VOORLICHTINGSCONGRES Na de aankomst hield de Ame rikaanse ambassadeur dr. Ba rn ch een toespraak. Het vervoer der Marshall-goederen HERDENKING OP DE GREBBEBERG Nieuuu Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur- Fr. Otten. Direct eurE. J. M. Stumpel Aboimementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 18 o. p. mm.; minimum 2 50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. No ordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.). 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingei 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank DAMASCUS, 26 April (Reuter en A.P.) De Transjordaanse regering van koning Abdoellah heeft Maandagavond, volgens officiele kringen, de oorlog verklaard aan het Zionisme. Het leger heeft Jericho bezet. Dezelfde officiele bronnen verklaren, dat op 24 April te Amman, de hoofdstad van Tronsjordanie, een overeenkomst getekend is tussen de legers van Syrie. de Liba- non, Tronsjordanie en Irak, volgens welke in Palestina een strijd op dri© fronten begonnen zal worden, waarbij veeriigdul- xend soldaten tegen de Joden zullen worden ingezet. De cam- pagne zou voor de eerste Mei worden geopend. gegeven zich gereed te houden voor een eventuele invasie-order. Aanvullende troepen zijn begon nen uit de kampen in deze landen op te trekken. Irak zendt geregelde troepen door Transjordanie naar Palestina. De Libanon en Saoedi-Arabie heb- ben militaire hulp beloofd naar ge- lang van hun meer beperkte mid- delen. De Arabische Liga heeft voorts de Engelsen gelaakt, omdat zij de Joden en niet de Arabieren gewaar- schuwd hadden, dat Haifa bezet kon worden. Daardoor zijn zij tot de overtui ging gekomen, dat niet langer met militaire actie gewacht kon worden. Uit bevoegde bron te Amman wordt vernomen, dat Koning Ab doellah zich gereed maakt om het persoonlijk commando op zich te nemen van de legers van lordanie, Syrie en de Libanon, die op 1 Mei Palestina zullen bmnen- rukken. Tegelijkertijd zullen eenheden van het Egyptische leger de Zuidelijke grens van Palestina overschrijden. Het opperbevel van de Egyptische troepen zal in nauwe samenwerking met de Arabische geallieerden op- trcdcQi Koning Abdoellah heeft aan Ass. Press meegedeeld, dat door delega tes van Palestijnse Arabische nota- belen een beroep op hem gedaan was zich zelf tot koning van Pale stina en Transjordanie uit te roe- pen en zijn troon in Jeruzalem to vestieen. Uiteerizettend, dat Syrische en Li- banese troepen te zijner beschikking gesteld zijn, om het Zionisme de kop in te drukken, heeft koning Ab doellah er aan toegevoegd: Ik zal mijzelf aan het hoofd stellen van mijn troepen en Palestina binnen- trekken." Op een vraag of de invasfe in Palestina beginnen zal, terwijl het Britse mandaat nog steeds van kracht is, heeft de koning geant- woord: „In plaats van te wachten tot 15 Mei, zijn de Joden begonnen met vredige dorpen, Haifa-en Jaffa en een groot deel van Jeruzalem aan te vallen." „Deze provocatie is voldoende voor de Arabische staten om hun legers te zenden en ik denk, dat geen enkele regering van de Ara bische staten de wens van haar volk zal durven weerstaan." „Een aanval van de Joden tegen de Arabieren vindt plaats en het gebruik van onze troepen is van- zelfsprekend. Ik heb de Joden reeds eerder aangeraden zich tevreden te stellen met het burgerrecht in een Arabisch staat. Indien zij weigeren dit te doen, dan ben ik een Ara bische koning van een Arabische staat en mijn leger is een Arabisch leger. Ik zal doen wat mij goed- dunkt." Op het hoofdbureau van de Ara bische Liga, werd het volgende be- kend gemaakt: Het Arabische Legioen heeft van- daag versterkingen uit Transjorda nie naar Palestina gezonden. Egypte en Syrie hebben hun Pa lestijnse grensgarnizoenen opdracht Prof. mr. W. G. Vegting, buiten- gewoon hoogleeraar in het admini- stratief recht aan de Universiteit van Amsterdam, is benoemd tot lid van de Nederlandse delegatie voor de onderhandelmgen met de Indo- nesische republlek, terwijl mr. J. H. de Pont, advocaat en procureur te Amsterdam is toegevoegd aan vorengenoemde delegatie als ad- viseur. Prof. Vesting zal in de delegatie prof. Kernkamp vervangen, die se- dert zijn aankomst in Indonesie wegens ziekte niet in staat is ge- weest, zijn taak als aan de delega tie toegevoegd juridisch lid te ver- vuilen. Beide heren zullen zich met het uonderdag a.s. per KLM-vliegtuig naar Indonesie begeven. Binnenkort zal een begin yforden gemaakt met de inventarisatie van land- en tuinbouw 1948. Uit deze telling zullen, evenals andere jaren de gegevens wcrden geput, nodig voor een juist inzicht in het grond- gebrulk, de teeit der gewassen en de omvang alsmede de samenstel- ling van de veestapel. Engeland heeft het zilveren hu welijksfeest van Koning George en Koningin Elizabeth met wemig minder praal gevierd dan het hu- welijk van Prinses Elizabeth en de Hertog van Edinburgh de vo- rige herfst. Sinds de vroege morgenuren kwamen duizenden Engelsen per trein, bus en ondergrondse in de hoofdstad aan om de schitterende stoet gade te slaan op haar weg van Buckingham Palace naar de St. Paul's Cathedral, waar een na- tionale dankdienst werd gehouden. Overal zag men vlaggen en ver- sierde winkels. Er waren echter weinig mensen die de nacht op straat hadden doorgebracht zoals bi] het huwelijk van Prinses Elizabeth. Bij het aanbreken van de dag begonnen de tienduizenden zich reeds op te stellen langs de 4 ki lometer lange route, waar de stoet om 11.04 uur zou langs komen. In een open rijtuig, getrokken door zes schimmels en voorafgegaan door koninklijke ruiters met kuras- sen en helmen waar de zon een zil veren schijn op legde, redsn de ko ning en de koningin vergezela van Prinses Margaret van Buckingham Palace naar de Kathedraal van St. Paul waar de herdenkingsdienst ter gelegenheid van hun 25 jarig huwe lijksfeest zou worden gehouden. Prinses Elizabeth en Prins Philip zaten in het tweede rijtuig. \:-v De enthousiaste en spontane wijze waarop het Engelse volk dit feest vierde was een uiting van dankbaar- heid jegens een koning die zijn taak met de hulp van een liefdevolle echtgenote tot een succes gemaakt heeft. De koningin zag er stralend uit terwijl zij de ovaties van de enthou siaste menigte in ontvangst nam. De koning droeg de aamiraalsuni- form. Glimlachend en. naar net scheen, gelukkig nam hij de toejui- chingen van de menigte in ont vangst. In de Kathedraal zei de aartsbis- schop van Canterbury, Dr. Fisher, o.a.: „Het bewijs en het voorbeeld van hun standvastigheid, geworteld in de sereniteit van een gelukkig gezinsleven hetgeen zijn weerklank vond in opofferende trouw aan hun volk, heeft het hele land gesterkt en aangemoedigd". „Nu onze beminde Koningin en Koning de 25ste ver- jaardag van hun huwelijk vieren, zegenen het lend en de kolonien God dat Hij zulk een gezin tot het eerste van het land gemaakt heeft." Koning George en Koningin Eli zabeth hebben gisterenavond via de radio hun dankbaarheid geuit over .onze 25 jaar geluk tezamen, de ge- legenheden, die ons gegeven zijn om ons geliefd land te dienen, en de ze- geningen van ons thuis en onze kin- deren". De Engelse bladen wijden veel aandacht aan de feestelijkheden. De communistische „Daily Worker daarentegen heeft op de achterpa- gina ont^vallend 15 regels voor het feit ingeruimd en bepaalt zich er toe er de nadruk op te leggen, dat zich onder de menigte, die de op- tocht bijwoonde, 201 persoonlijke ongevallen hebben voorgedaan. ZJH.Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Lei den (O.L.Vr. Hemelvaart en H. Jo- zef), de Weleerw. Heer L. van Vugt; te Aerdenhout, de Weleerw. Heer A. Th. v. d. Burg, die l^pelaan was te Voorburg (H. Martinus). Vervolgens tot kapelaan te Noord- wijkerhout („Sancta Maria") de Weleerw. heer J. L. H. van Vliet, die kapelaan was te Halfweg. In Calcutta woeden cholera, pok- ken en builenpest. Tot vorige week waren er, sedert Juni 1.1., 4946 do- den aan pokken en 956 aan cholera. Luiienpest is weer in de stad ver- schenen vcor het eerst sedert vijftig jaar. Zondag vielen door deze ziekte 7doden. Er worden tijdelijke zie- kenhuizen ingericht. omdat de be- staande ziekenhuizen de bijna tien- duizend pokken- en cholera-patien- ten niet meer alien kunnen opne- men. Met enthousiasme heeft de bevol- king van de mijnstreek prinses Ju liana een waardige ontvangst be- reid. Huis aan huis wapperde de vaderiandse driekleur en overal gingen de mensen met oranje ge- tooid. Om 9 uur arriveerde de prin ses, gekleed in een grijs mantelpak met een withoedje, op het vliegveld Beek met het vliegtuig van prins Bernhard. Hier werd zij ontvangen door de commissaris der koningin in Limburg mr. dr. F. J. M. A. H. Hou- ben. In Beek werden haar bloemen aangeboden. Tegen half tien trok het gezelschap naar de staatsmijn Maurits, waar drie directeuren van de staatsmijnen. de heren dr. ir. Th. Th. Groothof, J. Mous en Ross van Lennep ter verwelkoming aanwezig waren. Alvorens de prinses het on dergrondse bedrijf bezocht werd haar een korte uiteenzetting gege ven van de tocht, die zij onder de grond zou maken. Van kwart over tien tot kwart over 12 bezocht zij vervolgens de afdeling 2-b op de 660 m. verdieping. Boven aangeko- men werd nog een bezoek gebracht aan de verbandkamer. Via Geleen ging de tocht vervolgens naar Sit- tard, waar H. K. H. wederom bloe men werd aangeboden. In Treebeek kende het enthousiasme van de be- volking bijna geen grenzen meer. De politie had de grootste moeite het talrijke publiek in bedwang te bouden, doch desondanks werd op een enkele plaats het cordon toch verbroken. WASHINGTON, 26 April (AP) President Truman heeft een bood- schap aan H. M. Koningin Wilhel- mina gezonden, waarin hij. H. M. bedankt voor de posthume toeken- ning van het grootkruis van de Mi litaire Willemsorde aan wijlen pre sident Roosevelt. In de boodschap van de president wordt gezegd: „Ik ben er zeker van dat de overleden president bijzon- der trots geweest zou zijn op deze eer, dat hij altijd bijzondere hoog- achting en bewondering koesterde voor Uwe Majesteit en het volk van Nederland. Te Jeruzalem is bekend gemaakt, dat alle uitgaande luchtpost uit Palestina Maandag is opgehouden als gev. Ig van ue stopzermg van de luchtdiensten vanuit het interna- tionale vliegveld Lydda in Palestina De Rijkspolitie deed een inval in een drukkerij in de gemeente Soest, waar cliche's werden gevon- den, bestemd voor het vervaardigen van valse maaltijdenbonnen voor miiitairen. Als verdacht van het vervaardigen van valse distributie- bonnen werd daarop gearresteerd A. van K. Ook de vervaardiger van de cliche's J. C. werd aangehouden FRANKFORT, 26 April (AP). De uitslagen van de Zond ge houden gemeentcraadsvei kiezin- gen in de staten Hesser. en Beie- ren in de Amerikaanse zone tonen aan, dat de communisten in West- Duitsland terrein verloren heb ben, terwijl de partijen v: n de reeh- tervleugel sterker geword.n zijn. De communisten hebben veel van de steun, die zij het vorige jaar nog bezaten verloren en werden tot de vierde plaats terug- gedrongen. In hun nederlaag weerspiegelde zich waarschijnlijk de ontevredenheid van de Duit- sers met de Russische politiek in de Sovjet-zone. De communisten in Hessen kregen 162.736 van de in totaal 2.064.428 uitgebrachte geldige stemmen. Dit is 7.9 procent. Een jaar gelden ston- den zij op 9.3 procent. De uitslagen vormden het bewns, dat de West-Duitsers niet veel voel- den voor een verenigd Duitsland onder communistisch bewind. Ook de sterkste partij van Hes sen, de sociaal-democraten, verloren een aantal stemmen. Het vorig jaar behaalde deze partij 43.2 procent van het totale aantal. Dit jaar heb ben zij tot nog toe 736.479 stemmen op zich verenigd. De partijleiders zeiden, dat zij niet verwacht had den, dat de partij 7.5 procent ver iiezen zou. De liberaal-democraten van de rechtervleugel en 'n nieuwe uiterst rechtse partij, de nationaal-demci craten behaalden de grootste wins.. De liberaal-democraten brachten het van 7.3 procent het vorig jaar op 21.9 procent dit jaar. Zij kregen in totaal 451.344 stemmen. De nationaai-democraten spron- gen van 0.5 procent op 3.4 procent. De partij heeft slechts in acht van de 41 provincies van de staat Hes sen afdelingen en in de stad Wies baden de zetel van de Ameri kaanse regerjjig van Hessen kreeg de partij 70.864 van de in to taal op haar uitgebracht stemmen. De winst. die deze twee partijen behaalden, kostte ook de door de kerk gesteunde christen-democraten een groot aantal stemmen. Deze partij bleef op de tweede plaats me 600.t872 stemmen. Doch haar percentage daalde van 36.9 procent tot 29.1 procent. De boerderijencommissie van de Stichting voor de Landbouw heeft in haar jongste vergadering een concreet plan uitgewerkt over de opzet van het Bouwbureau van de Landbouw. Zij meent dat dit bureau de rechtsvorm van een stichting moet krijgen en dat bp nader inzien de naam cooperatiet bouwbureau minder geschikt is. Zij zal dit concrete plan, vergezeld van een toelichtend schrijven. aan het hoofdbestuur van de stichting ter hand stellen. t Tevens heeft de commissie ge- sproken over de landbouwtech- nische eisen, waaraan de boerde rijen moeten voldoen. Daar deze aangelegenheid in de verschillende delen van het land andere aspecten heeft. besloot zij hierover het oor- deel van de provinciale commis si es-te vragen en aan de hand van de binnengekomen antwoorcVn haar mening te vormen. LAKE SUCCESS, 26 April (AP). De algemene vergadering der Ver. Naties heeft met 46 tegen nul stemmen besloten onmiddel- lijk maatregelen te nemen om Jeruzalem te beschermen. De stemming werd gehouden tijdcns een speciale plenaire spoedzitting. Rusland onthield zich van stem ming. ge- Paus De aankomst van de „Noordam met Marshall-goederen uit Ameri- ka gaf op de Rotterdamse schip- persbeurs een flinke drukte. Za- terdagochtend charterde men op de beurs een groot aantal binnensche- pen voor het verdere vervoer van de partijen tarwe. bloem, stukgoed, enz. De bestemmingen waren o.a. Wormerveer, Utrecht, Leiden, Weert enz. Ook bevrachtte men enkele schepen „op liggen en/of varen". d. w.z. dat de uiteindelijke bestem- ming later zal worden aangegeven. De binnenscheepvaart toonde zich opgewassen tegen haar taak. In 'n minimum van tijd waren voor alle ladingen passende en snelle sche pen beschikbaar. (Van onze eigen verslaggever) HET PROBLEEM van het Communisme dringt zich dagelijks in allerlei vormen aan ons op. Dat was een van de kern- achtige zinsneden, welke de heer A. C. de Bruyn gewoon is, in zijn redevoeringen te gebruiken en waarmee hij het Katholieke Voorlichtingscongres over het communisme opende. dat Maan dag in „Bellevue" te Amsterdam gehouden is vanwege de ge- zamenlijke Katholieke Sociale Organisaties en de Katholieke Actie. Het betroi hier positieve voorlichting over de ontwikkeling der internationale verhoudingen, de politieke opbouw van Europa, de zelfverdediging der democratie, de positieve hervor mingspolitiek en strijdbaar maar dienend Christendom. Het was een drukbezocht congres, dat de voorzitter terecht, naar opzet en uitvoering, uitstekend geslaagd mocht heten. Het kader van Katholiek Nederland is weer ruimer georienteerd over het groot ste gevaar van deze eeliw: het goddeloze communisme. niet alleen het recht, zij heeft de dure plicht om zich te wapenen en te weer te stellen ten einde de prl- maire menselijke rechten tegen mis- bruik van de politieke vrijheden te beschermen. De redding van de mens is niet te scheiden van de red ding van de ziel. Positieve bestrij- ding van het Communisme stelt het sociaal-Katholicisme voor de taak te trachten bruggen te slaan: naar de groepen die door het Communisme zijn aangetast, naar groepen van anders denkende christenen, tussen de maatschappelijke groepen in het Katholieke volksdeel en naar de geestverwanten in het buitenland. Tot de belangstellenden, die ver- welkomd werden. behoorden in het bijzonder de ministers mr. dr. Wit- teman en It. kol. Fievez, verschei- dene leden van de TWeede Kamer, o.w. prof. mr. C. P, M. Romme, en vele andere leidende figuren uit het katholieke openbare leven, o.a. vele geestelijk adviseurs. Heeft het zin, dit congres te hou den? Wij weten het allemaal wel. Communisten overtuigen we toch niet van hun ongelijk. Maar er is toch kans. dat we de rrteelopers tot nadenken stemmen. En wat ons zelf betreft: wij dienen precies te weten waar het om gaat. Wij moeten het Communisme actief en doorlopend bestrijden! De heer mr. F. J. H. Bachg algemeen secretaris van de Ned. RK Middenstandsbond en lid van de Tweede Kamer. sprak oyer de redding van de mens, de zip der democratie en de opbouw der be- drijfsgemeenschap. Hij lichtte een zestal stellingen toe in een uitvoe- rige rede. Dit was zijn opzet. wij gaan naar het tijdperk van een ge- heel nieuwe, door het Christendom te inspireren beschaving. Het over- heersende vraagstuk is de bedrei ging der waardigheid van de mens. Het sociaal-economisch program, dat door de K.V.P. wordt gepropa- geerd, verdient de steun van alle katholieken, evenals van de andere weldenkenden. De democratie heeft op de basis van de katholieke meenschapsgedachte. gelijk Pius XII deze in 1942 nog eens heeft uiteengezet. Minister van Maarse- veen heeft thans de indiening op korte termijn aangekondigd van zijn wetsontwerp tot wijziging van het arbeidscontract, meer speciaal van de ontslagregeling. Het wetsont werp op de bedrijfsorganisatie zal tevens het stramien bevatten voor ondernemingsraden als organen van overleg tussen de ondernemer, wiens zelfstandige functie voorop blijft staan, en de overige werkers in de onderneming. De invoering van de arbeidsverte- genwoordiging in de commissaris- sen-colleges der N.V.'s is door de K.V.P. bij de begroting van Justitie bepleit en ter commissariale behan- deling aanbevolen. De Commissie inzake de bezits- spreiding is door de Minister van Sociale Zaken van een even uitge- werkte als concrete taak-omschrij- ving voorzien en kan aan de slag gaan. Bezitsspreiding heeft niets te ma ken met socialisatie maar wil bin ding van de eigendom over de per- soonlijkheid zo krachtig en zo breed mogelijk bevorderen in de vormen, waarin die in de huidige economi- sche structuur realiseerbaar en doel- matig is. En dan is er het voornaam- ste punt: de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie. Met een formele reconstructie zal het werk niet ge daan zijn. Het werk begint dan pas, maar 6£n ding staat vast. n.l. dat de opbouw zal moeten geschieden op het fundament van de vrije vakor- ganisaties van ondernemers en werknemers. Wat de sociale hervormlngpolitiek betreft, het ziet er naar uit, dat de verkiezingsstrijd in de a.s. zomer niet alleen een uitspraak zal moe ten opleveren over de Indonesische hervormingspolitiek, maar ons volk zal.de communistische heilsleer zo krachtig mogelijk afwijzen en haar brengers zo ver mogelijk terugwij- zen. Een negatieve uitspraak zal niet voldoende zijn. Er moet komen een krachtige uitspraak over de wijze, waarop men de vraagstukken van het individualistische kapitalisme opgelost wil zien. De K.V.P. streeft naar radicale structuurvernieuwing Mr. E. M. J. A. Sassen heeft na de pauze uiteengezet de plaats en opbouw van Europa in de nieuwe wereldverhoudingen Hij betoogde, dat over het lot van Europa niet is heslist op de slagvel- den, maar op de conferentie van Yalta tussen Roosevelt, Churchill en Stalin. Toen is Europa in twee helften verdeeld. Het is alles an ders uitgekomen en nu staan wij voor de taak van een groot-gedacht, christelijk - gegrondvest federaal Europa. De politiek van het machtseven- wicht heeft gefaald. het optimisme over de positie van Rusland dat in Yalta heerste is niet bewaarheid; de na-oorlogse organisatie van de we- reld is mislukt. (Vervolg op pag. 5) De vergadering heeft de Trustee- shipraad opgedragen doeltreffende beschermende maatregelen voor te bereiden voor Jeruzalem, in overleg met de Britten, Joden en Arabieren. Verzocht werd om de voorstellen van de raad ,,in de kortst moge- lijke tijd" aan de vergadering voor te leggen. Francis Sayre, de Amerikaanse president van de Trusteeshipraad, heeft verklaard, dat de raad Dins- dagmorgen weer bijeen zal komen. Volgens berichten ial Frankrijk om de oprichting verzoeken van "n elite politiecorps, bestaande uit vnj- willigers om Jeruzalem te bescher men In deze politiemacht zouden bit voorbeeld 100 New Yorkse po- litie-agenten als vrijwilligers opge- nomen worden. Van goed ingelichte zijde werd verklaard, dat het Franse plan een speciale politiemacht van 500 tot 800 man, uitgekozen uit getrainde vrij willigers over de gehele wereld, Een Franse woordvoerder heeft verklaard, dat de New Yorkse poli- tieagenten. wat training ep ervaring betreft. tot de besten behoren. Krachtens het plan zou Frankrijk vrijwilligers uit de ..Garde Mobile' en Engeland vrijwilligers uit zijn politiemacht recruteren. Men zegt, dat de Fransen reeds overleg gepleegd hebben met de joden en arabieren en een voor- lopige aanvaarding van het plan verkregen hebben. Van andere zijde werd er de na druk op gelegd. dat het plan zou mislukken, tenzij de joden en ara bieren het er over eens zouden wor den, niet in Jeruzalem te vechten. Een grote slag om Jeruzalem be gint zich af te tekenen, waarbij de Joden en Arabieren zich mobilise- ren in de Zuidelijke delen van de stad en zich gereed maken voor het uur nul bij het ondergaan van de zon. Door de Koninklijke Landmacht zullen in de morgenuren van Dins- dag 4 Mei a.s. herdenkingsplechtig- heden worden georganiseerd op de militaire begraafplaats op de Greb- beberg en op een viertal andere nader te bepalen plaatsen in ons land, waar zich een groot aan tal oorlogsgraven van militair en/ of verzetsstrijders bevindt, dan wel op die plaatsen, welke om andere redenen daarvoor in aanmerking Komen. De herdenkingsplechtigheid op de Grrebbeberg zal een centraal ka- rakter dragen. Zij zal om elf uur aanvangen en zal bestaan in een kransiegging op deze begraafsplaats alsmede een rede van de minister van oorlog. Bij deze plechtigheid worden al- lereerst verwacht de nabestaanden van hen, die op de Grebbeberg een laatste rustplaats hebben gevonden, alsmede zij die hier streden. Voor oorlogsinvaliden zal een plaats ge- reserveerd worden. Medegedeeld door het K.N.M.1. te De Bilt, geldig tot Woensdagavond. VEEL BEWOLKING Matige, in het Noorden van het land tydelijk vrij krach tige wind tussen Zuidwest en Noordwest. Meest zwaar be- wolkt met plaatselijk enige lichte regen. Vannacht iets minder koud, maar morgen overdag iets lagere tempe- ren dan vandaag. ake j>en op in ojn ge- »en er- sen en. yen ki ng, ns- ter /of nie de- ige oe- age ge- het re- het ;h- oor >en be- de ;en lag de len io- als >or eld er- ve- et- ng lit- :tst gs- )U- lan er- -k- 1/3 se l ler er- let ;ze en, 36- m- :ne la- er- de er- an or, •en en ng sel ig- ?r« le t ter let en ng ►or :n- ijk ng en tet ie- il- t". ag gd ke en »r- is- e- x- e- at >i- »e- as. T- ?e n- en ie en o- 3U P- n- >1- n. er n, ie le e- e- e- n. in ie ;n se er ii- a- :d e- m •a- id ig a- •n a. er er 'S. r- le a- le m n ie 5- n r, ie 'je U 'S

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1