V Voor Alkmaar omgeving VERWARDE BERICHTEN OVER PALESTINA Smyslov nog kans op remise Zegetocht van Prinses Juliana door de mijnstreek Bevin zal heden een verklaring afleggen Zeeland protesteert ARRESTATI ES TE SOERABAJA Organisatie tot geweld pleiging juist op tijd ontdekt Stoutmoedige charges van Reshevsky De verdediging van West-Europa Zuid-Limburg op zijn best bij dit gebeuren Nieuwe Prior U.S.A.-wapens naar West-Europa? WOENSDAG 28 APRIL 1948 BUREAUX: Bij de viering van het 25-jarig huwelijksfeest van het Engelse koningspaar. Op weg naar de St Pauls Kathedraal een close up van het Engelse koningspaar. DE BESPREKINGEN TE KALIOERANG Kwestie van plebisciet thans aan de orde Reliefgoederen naar Nederland Tegen Wetsontwerp regeling oorlogsschade BRUTALEINBRAAK IN KERK TE HEILOO ZWARE BRAND IN PAPIERFABRIEK WERELDKAMPIOENSCHAP SCHAKEN Mgr. HANSSEN BIJ Z. H. DE PAUS Duitse Radardeskundigen vrijgesproken Ex-nazi tot burgemeester gekozen KATHOLIEKE DOGMATIEK Bijzondere Leerstoel te Utrscht? Een tweede Robinson Crusoe Op de Jaarbeurs te Brussel werd een speciale Nederlandse dag gehouden. Z. Exc. Minister dr. H. Vos vertegenwoordigde de Nederlandse regering en bezocht de Ned. afdeling. V.l.n.r. op de eerste rij: M. Gatsonides, mr. H. van Romburgh, minister Vos, J. Apets. Paniekstemming in Palestina IN DE EGMONDER ABDIJ DERDE CONTINGENT BOEREN naar Canada vertrokken 800 REPATRIERENDEN TE ROTTERDAM Het hootdnummei „Oude Vier" op de a.s. ..Varsity Zondac 2 Mei op het AmsterdamRijnkanaal belooft dit jaar weer ee: zeer spannend nummer te worden. Triton, die al enige jaren di hoofdnummer heeft gewonnen, beschikt dit jaar wederom over een zeer snelle ploeg met goede kansen. Hier de ploeg: G. Ze- venbergen (boeg), K. J. H. Verschoof, P. A. Roorda, W. Cornells (slag) en W. W. Wisaksono (stuurmanj. Nieuuu Hoofdredacteur H. N. Smitg, rayonredacteur: Fr. Otten. Direct eur E. J. M. Stumpel Abonnementspnjs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber.' 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. N o o rdh ollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.). 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank Londen, 27 April (AP). Het departement van buiten- landse zaken heeft Dinsdagavond bekend gemaakt, dat het beriehten nit Transjordanie heeft ontvangen, volgens welke de medeaelingen, dat Konlng Abdoellah het Zionis- me de oorlog heeft verklahrd, on- jnist zijn. Een woordvoerder van het Min. van Buit. Zaken zei. dat Sir Alec Kirkbridge, de Britse gezant in Ammam, ook heeft gezegd. dat het niet waar is, dat Arabische troepen Jericho hebben bezet. De woordvoerder zei, dat Sir Alec geen geloof hecht aan een berlcht dat de Libanon, Transjordanig en Irak op 1 Mei Palestina zullen bin- nenrukken. Vandaag zal Bevin m het Lagerhuis een verklaring af leggen. Volgens beriehten uit Cairo zou het eerste deel van het Transjor- daanse leger bij Jeruzalem zijn. Naar verluidt zal een ander off en - sief ontketend worden in Galilea in de buurt van het meer van Tiberias en Nazareth. In de Noordelijke sector van Pa lestina zouden de Iraakse en SyTi- sche strijdkrachten tot gelijksoortige operaties overgaan. als voorberei- ding tot een mars op Haifa. Men meent dat TransjordaniS tegen 15 Mei minimum 10.000 manschappen van het geregelde leger, die goed gedrild zijn en 10.000 Bedoemen, zal kunnen ter been brengen. Zijner- zijds zou Irak 30.000 manschappen en eenheden van zijn luchtwapen leveren. Soldaten van het Arabische legi- oen hebben thans posities ingeno- men aan beide zijden van de Allan- by-brug op de Palestijns-Transjor- daanse grens. De brug wordt be- schermd door pantserwagens en veldartillerie. -Reuter's correspon dent heeft waargenomen, dat Maan- dag een groep manschappen van het Arabisch legioen via de brug Palestina binnentrok. Ook is een ammunitiekonvooi nabij de grens gesignaleerd. Een woordvoerder van het Joqgs Bureau heeft verklaard, dat ~ae Transjordaanse verklaringen op het punt staan waar te worden ge- maakt. Aangaande de Britse posi.ie zei de woordvoerder, dat Britse mi nisters op ondubbelzimrige wijze te kennen hadden gegeven, dat er g<56n Brits wapentuig wordt gebruikt door de in Palestina strijdende Ara- bieren. Indien Iraakse en Transjor daanse strijdkrachten actief aan de gevechten in Palestina zouden deelnemen, dan zou dit niet slechts lnterventie met Britse wapens en uitrusting maar „uitsluitend met Britse waperis en uitrusting hete- kenen. Afgezien van de kwestie, of Transjordanie al dan niet deel uit- maakt der V.N., zo ging de woord voerder voort. moet dit een ernstige reactie tot gevolg hebben, met alleen hier maar in de gehele we- "in de hoofdstad van Transjorda- ni6, Amman, bleken gewone ingeze- tenen niet op de hoogte te zijn met enigerlei oorlogsverklaring, hoewel geruchten de ronde doen, dat Koning Abdoellah met zijn Ara bisch legioen in Palestina gaat in- grijpen. De sterkte van het legioen wordt geheim gehouden. Men schat het op tienduizend man, die goed geoefend en goed gewapend zijn, o.a. met artillerie en tanks. Stromen Arabische vluchtelingen bewogen zich gisteren langs de Pa- lestijnse wegen naar de grenzen van de Arabische buurstaten, Syrie, Transjordani# en de Libanon. Tien- duizenden Arabische vrouwen en kinderen en mannen hebben het land reeds verlaten terwijl van Joodse zijde het oflensief in het ge hele land wordt voortgezet. Voort- durend trekken karavanen over de Allenby-brug, welke de verbinding over de Jordaan met Transjordanie vormt. Aan de andere zijde van de grens vraagt men hoge prijzen voor allerlei accommodatie en vele vluchtelingen zijn gedwongen in de open lucht te bivakkeren. Wanneer de Nederlands-Repu- blikeinae confefentie haar eerste serie vergaderingen te Kalioerang zal beeindigen, is waarschtjnUjk in grote mate afhankelljk van de vooruitgang, welke deze week ge- rnaakt wordt, aldus Aneta's spe- ciale correspondent te Djogja. Rtchtsnoer voor de terugkeer van de Nederlandse delegatle naar Batavia Is nog steeds 3 Mei. Op de agenda staan verschillende onderwerpen, waarover door beide delegaties z.g. working papers zijn ingediend. Het zijn om. hoofdlijnen van de structuur en doel der Neder landse Unie, federale staten, samen- werking gedurende de interim- periode, republikeinse deelname akn de voorlopige federale regering, binnenlandse veiligheid in de Ver. Staten van Indonesie, defensie en militaire belangen in de Unie en 't plebisciet. Dit laatste punt kwam Magndag- middag in de vergadering van de desbetreffende commissie aan de orde. Op deze vergadering is voor de eerste maal onder ogen gezien de mogelijkheid om het plebisciet in andere vorm te houden. Dinsdagmiddag kwamen de com- missies, die de kwestie van het ple bisciet onder de loupe nemen, op- nieuw bijeen. De vergadering duur- de anderhalf uur. Concrete beslis- singen werden niet genomen, doch slechts werd voortgegaan met het Maandag besprokene. nl. de moge lijkheid van een andere vorm van volksopinie een een plebisciet. Gis teren werden ook de belangrijkste problemen van het plebisciet be- sproken, nl. het gebied, waar het gehouden zal worden en voorts, wanneer het zal geschieden. Dit zijn voorlopig nog de grote twistpunten, hoewel uit bevoegde bron werd ver- nomen, dat de republiek meer belang hecht aan het gebied" dan aan het wanneer*. Vandaag zal wederom over het plebisciet vergaderd wor den en zal een rapport van het hui- dige stadium der besprekingen aan de Main Committee (polltieke com missie) worden voorgelegd. Abdoelkadir was gisteren bij de besprekingen aanwezig. Op 22 April is van New York naar Amsterdam vertrokken het stoomschip Argovan van de Hol- land-Amerikalijn met 24.750 kg. reliefgoederen aan boord. De goederen, die bestaan uit kle- dingstukken en levensmiddelen en schoolbehoeften, bestemd voor on- geveer honderd verschillende ge- meenten in Nederland. zijn bijeen- feebracht door Amerikaanse scho- len, kerken, rotary-clubs en gezin- nen. Uit verschillende delen van Zeeland waren Maandag honder- den landbouwers naar Middelburg getrokken om tegen het wetsont werp Regeling Materiele Oor logsschade te protesteren. Door vele sprekers werd het woord gevoerd. Allen stelden vast, dat de wet, zoals die thans in ont- werp gereed is,, onaanvaardbaar is voor de getroffen landbouwers. De voorzitter van de Zeeuwse Landbouw Mij, Ir. M. A. Geuze pro- testeerde tegen het feit, dat dit wetsontwerp, dat al veel te lang op zich liet wachten, thans tot een verkiezingsobject kan worden ge- maakt. Vele bezwaren blijven over. Spreker zeide, dat men dit ontwerp, waarin z.i. geen vaste lijn is te ont- dekken terecht kan vergelijken met „een lappendeken". De heer J. A. van Nieuwenhuy- zen, voorzitter van de Commissie Landbouwherstel van de Stichting voor de Landbouw, ging artikels- gewijs het wetsontwerp na en be- lichtte speciaal de agrarische sector van het ontwerp. Spreker zeide. dat vele gedupeerden dergelijke lasten te dragen zullen krijgen dat zij er nooit meer bovenop zullen komen. Het lid van Ged. Staten van Zee- land, de heer C. Philipse, vreesde, dat Zeeland opnieuw noodlijdend zou worden, indien het wetsont werp in de huidige lezing zou wor den aanvaard. Het Provinciale Be- stuur van Zeeland zou zich gaarne achter de plannen van de Stichting voor de Landbouw scharen. In de afgelopen nacht heeft men zich door het indrukken van een glas-in-lood-raam toegang verschaft tot de St. Willibrorduskerk te Hei- loo. Van de sacristiedeur werd een ruit vernield, waardoor men naar binnen is geklommen. In de sacris- tie werden alle laden, waarin de misgewaden opgeborgen zijn, over- hoop gehaald en de gewaden be- landden op de grond. Meegenomen werd een gouden H. Olieseldoosje, waarvan de in- houd in de kast was uitgestrooid. De misdienaarspot is eveneens ge- stolen. Er is ook getracht om met een schroevendraaier de tabema- keldeuren te forceren, hetgeen echter niet gelukte. Wei is een van de deuren ontzet, zodat die niet meer open of dicht kan. Do politic heeft de zaak in onder- zoek. De Regeringsvoorlichtingsdienst te Batavia deelt mCdedat, ook na het sluiten van de bestandsover- eenkomst, er in Oost-Java nog da- gelijks gevallen voorkomen van infiltratie. Blijkens verklaringen van arrestanten en volgens aan- getroffen documenten ageren de infiltreerders in organisatorisch- en soms in militalr-organisatorsch verband. Tevens kon meermalen worden vastgesteld, dat deze lieden nauw- keurig waren ge'instrueerd door commandanten van de T.N.I. Zelfs, wanneer de infiltreerders slechts komen voor de plebisciet-actie, be- vatten deze instructies opdracht tot intimidatie en aansporingen tot het gebruik maken van geweld. wan neer het tijdstip der volksstemming zal zijn aangebroken. Gisteravond kwart over zes is brand nitgebroken in de papier- warenfabriek ..Wekaschaal". die gevestigd is In twee panden aan de Grote ftickerstraat te Amster dam. Het vuur greep zeer snel om zich heen in het uiterst brandbare materiaal en een half uur later werd het alarmsignaal grote brand" gegeven. De brandweer was met groot materiaal aanwe zig: niet minder dan 5 motorspui- ten, 2 ladderwagens, de drijvende motorspuit' „Jan van der Heyden", een gereedschaps-, een personeels- een slangen- en een stafwagen. In hetzelfde pand is een zakken- handel gevestigd. Vonken uit een kachel op de eerste etage deden en- kele zakken vlam vatten. De eige- naar, die op dat ogenblik nog aan wezig was, wist dit vuur vrij snel te blussen. Toen echter enige von ken brand in het plafond hadden doen ontstaan en de daarboven ge- legen papiervoorraden begonnen te smeulen. bleek 'dat men niet tot de tweede etage kon doordringen. om- dat de directeur van de N.V. Weka schaal als gewoonlijk de sleutel had meegenomen. Na twee uren had men het vuur geheel onder de knie en konden de meeste brandweervoertuigen inruk- ken. De twee bovenste verdiepingen zijn geheel uitgebrand, de ber.eden- etage liep veel waterschade op. HET NIEUWS uit Moskou is, dat beide partiien in de 18e ronde van het toumooi om het wereldkampioenschap schaken, nl Botwinnik—Smyslov en Keres—Reshevsky werden aigebroken. Botwinnik had het materieel voordeel van een pion, terwijl m de partii Keres—Reshevsky, Keres een toren had tegen Reshevsky een raadsheer. De minister^ van defensie van de vijf landen der West-Europese Unie Engeland, Frankrijk, Bel- gig, Nederland en Luxemburg zijn uitgenodigd voor een binnen- kort te Londen te houden bij- eenkomst ter bespreking van ge- meenschappelflke defensieproble- men. Het doel van de bijeenkomst zou zijn gemeenschappelijke plannen voor de verdediging op te stellen, die zouden kunnen passen in een schema van gemeenschappelijke Amerikaans-Europese verdediging, ongeveer op dezelfde wijze als het Europese zelfhulp-program vooraf- ging aan het hulpplan van Mars hall. - Z.H. de Paus heeft vandaag ii) persoonlijke audientie ontvangen Z. H. Ex. Mgr. J. M. J. A Hanssen, titulair Bisschop van Birta, co-adju- tor van de Bisschop van Roermond. De publieke belangstelling voor de achttiende ronde van 't tournool om het wereldkampioenschap scha ken was overweldigend. Ruim 80U belangstellenden, die niet meer in de zaal konden, stonden te luiste- ren naar Goldberg, die hen uiteen- zette, wat er in de zaal op de bor- den van de meesters gebeurde. Over de partij tussen de beiae Russen Botwinnik en Smyslov be- stond twijfel, welke zet van Smy slov zwak was geweest, de achtsie of de negende. De Gruenfeld-verde- diging, door Smyslov gekozen, miste zijn doel, waardoor Smyslov in een zeer moeilijke situatie kwam. De centrum-positie van Botwinnik was zeer sterk en door een serie van precies berekende zetten dwong hi) zijn tegenstander weer in de aan- vangsstelling. Om zich van deze druk te ontdoen, zocht Smyslov zijn heil in zeer gecompliceerd spel, doch dit leidde tot verschillende nieuwe zwakke plaatsen in zijn positie. Bij de 27e zet wist Bot winnik, door voortdurend de druk op Zwart te verhogen. een pion te winnen. Smyslov hield echter stand en verzamelde in dit gevecht alle krachten. De partij werd afgebro; ken in een toreneindspel, waarbu Botwinnik materieel voordeel had van een pion en Smyslov nog kans maakt op remise. De buitengewoon interessante partij tussen /Keres en Reshevsky was vol van onverwachte aanval- len. Reshevsky, die met Zwart speelde. ontwikkelde zijn spel reeds dadeliik in het begin stoutmoedig. Hi) offerde een pion en rocheerde op de Damevleugel. Zijn spel scheen af en toe onweerstaanbaar. doch Keres. hoewel ternauwernood aan De twee Duitse radardeskundigen A R Esau en. A. R. Boettscher, die zich tijdens de slotphase van de oorlog intensief bezig hielden met het radar onderzoeft bij Philips, hoorden twee weken geleden voor het bijzonder gerechtshof te Den Bosch tegen ieder hunner vier ]a- ren gevangenisstraf eisen. Zij zou den zich opzettelijk hebben schul- dig gemaakt aan schending van de wetten van de oorlog, aan plunde ring van eigendommen van de Phi- lipsbedrijven te Eindhoven, o.a. ma. terialen en apnaraten ter waarde van een totaalbedrag van 11..563 guldfcn. Dinsdag heeft het Hof hen vrij gesproken en onmiddellijke invrij- heidsstelling gelast het gevaar ontsnappend, wist zich te handhaven. Reshevsky ontwik kelde wederom een heftige aanval, waarbij verschillende gevaarlijke situaties voorkwamen. Hij offerde een toren voor een raadsheer. De verdediging, welke Keres gekozen had, was waarschijnlijk niet hele- maal juist en in de afgebroken stelling zal hij maar nauwelijks het voordeel van de door Reshevsky. geofferde pion kunnen behouden. Een en ander was te Soerabaja aanleiding om krachtig in te grijpen, hetgeen in de vroege ochtend van Zondag j.l. is geschied door een aantal arrestaties en voorlopige. aan- houdingen. De onmiddellijke aan leiding hiertoe was de ontdekking ener organisatie, die opdracht had. te Soerabaja, in andere delen van Oost-Java en op Madoera geweld te plegen. De order daartoe zou zijn uitgevaardigd door de republikeinse generaal Moestopo, en in die order was Zondagochtend 25 April 10.00 uur als actie-moment gelast. Het in- grijpen, enkele uren tevoren, voor- kwam de uitvoering van het plan, tot het plegen van gewelddaden en het veroorzaken van ordeverstorin- gen op grote schaal. Volgens het communique van de R.V.D. had deze ondesgrondse orga nisatie een sterk communistische in- slag, zoals bij het onderzoek o.m. bleek uit haar pogingen tot cellen- bouw in overheidsdiensten. Te Soe rabaja zijn de meeste leiders der actie gearresteerd. Naar aanleiding van de door hen afgelegde verkla ringen, zijn ook in andere steden in Oost-Java en op Madoera, een aan tal personen gehoord. FRANKFORT. 28 April (A.P.) Een vroegere nazi-ambtenaar kreeg de meeste stemmen bij de Zondag In het Beierse dorp Bad Brueckenau gehouden burgemeestersverkiezing. Hij zit echter nog steeds in de gevangenis en hij was ook niet can- didaat, aldus radio Frankfort, Als Kreisleiter wordt hij nog steeds vastgehouden in een Duits interneringskamp voor nazis. Maar slechts twee dagen v66r de verkie- zingen gaf een Duits Gerechtshof hem het praedicaat slechts nazi ..volgeling"' geweest te zijn. Tijdem het proces pleitten zelfs Joden in zijn voordeel. Bij de verkiezing kreeg hij 1300 stemmen, terwijl de candidaten van de partijen niet meer dan 400 stem- men op zich wisten te verzamelen. Naar wij vernemen overweegt de Sint Radboutstichting (behoudens Koninklijke goedkeuring) aan de Rijksuniversiteit te Utrecht een bij zondere leerstoel te vestigen in de katholieke dogmatiek. H.K.H. Prinses Juliana js op de tweede dag, dat zii Zuid-Limburg bezocht, dooT de Limburgse bevolking zo mogelilk op een nog enthousiaster wijze ontvangen dan de eerste dag reeds het ge- val is geweest. Het gezelschap vertrok 's morgens uit Maasfricht en reed via Meerssen, Valkenburg. Klimrflen. Kunrade en Heer- len naar de mijn Oranje Nassau II te Schaesberg, waar een lange rij schoolkinderen langs de toegangsweg stond opgesteld. Hier werd de Prinses ontvangen door de burgemeester van de gemeente, de directeuren van de Oranje Nassau-mijnen, dr. ir. Ch. Th. Groothofi en mr. A. Haex. 0.m. werd hier een bezoek gebracht aan de ondergrondse vakschool (O.V.S.), waar de leden van de ondememingsraad en de ring aan H.K.H. werden voor- gesteld. Hierna vertrok het gezelschap naar het Lauradorp, waarbij onder- weg nog even een oponthoud was op de grens van Nieuwenhagen en Waubach. Hier wachtten de ge- meenteljjke autoriteiten het gezel schap op en de cftiizenden daar op- gestelde schoolkinderen brachten de Prinses een aubade. Via Rumpe en Treebeek ging de route naar Hoensbroek, waar het Koningin Emma Kindertehuis in te- genwoordigheid van het bestuur en de burgemeester van Hoensbroek, de heer J. H. Martin, werd bezocht. Vervolgens ging het gezelschap naar Heerlen, waar H. K. H. tegenwoor- dig was bij de opening van het Heerlener raadhuis Duizenden schoolkinderen stonden op het raad- huisplein opgesteld en het was een zee van wapperend oranje, waar- mede de Prinses op enthousiaste wijze bij haar aankomst werd be- groet. Uit alle ramen, op de daken der huizen en zelfs in de bomen probeerden de mensen een glimp op te vangen van de Prinses. Deze was gekleed in een blauwgrijs man- telpak. dito peau de suede schoenen en een smaakvol hoedje in dezelfde kleur. Een brede zilvervos voltooide het toilet tot een charmant geheel. De „gouverneur" van Limburg en de burgemeester van Heerlen, F. H. G. M. van Grunsven, begeleidden de Prinses bij haar entree in het Heerlener Raadhuis. Na de plechtige opening nam de Prinses. staande op het balkon van het stadhuis, een aubade in ont- vangst. Te Kerkrade werd H. K. H. ver- welkomd door de loco-burgemeester. waarna ook de kinderen uit deze gemeente bewezen de zangkunst meester te zijn. Vervolgens werd naar Rolduc gereden waar de leer- lingen van het seminarie ter ver- welkoming op het plein van de oude^ abdij stonden opgesteld. De Prinses, ais steeds in gezel schap van de Commissaris der Ko ningin in Limburg, mr. dr. F. M. J. A. H. Houben, werd hier in aan- wezigheid van de Bisschop van Roermond, begroet door de Presi dent van het Klein Seminarie, Mgr. van der Miihfen en alle le- raren. Daarna werden de kerk en het graf van Hertog Walram HI van Valkenburg bezichtigd. Een ogenblik verwijlde de Prinses bij de tombe van de stichter van Rol duc: Ailbertus. Dwars door het Zuiden Hierna werd een toer door Zuid- Limburg gemaakt. Via Nijswiller en Vaals reed H. K. H. langs Epen, waarna de tocht vervolgd werd tot Margraten, waar een kort bezoek is gebracht aan het Amerikaanse kerk- hof. Hier werd de Prinses verwel- komd door burgemeester J. Ron- ckers, terwijl op het kerkhof zelf ter begroeting aanwezig waten de militaire attache aan de Ameri kaanse ambassade te Den Haag Col. Joseph Andrew Holly, alsmede Col. Quartermaster George Edwin Stein- mayer Jr. te Luik, die belasl is met het toezicht op de Amerikaanse kerkhoven in Belgie en Nederland. De Prinses heeft, nadat twee Amerikaanse sergeanten een grote krans hadden aangedragen, deze gelegd aan de voet van de twee grote vlaggenmasten, waarvan de Amerikaanse en Nederlandse vlaggen wapperden. De Prinses verwijlde enkele ogenblikken stil- zwjjgend bjj het gedenkteken, waarna de stoet naar Maastricht trok. Ten gouvernementshuize vond in besloten kring een diner plaats, terwijl in de loop van de avond de Koninklijke Zangveren ..Mastreech- ter Staar" als afscheidsgroet van Limburg een vocale hulde bracht. De Prinses is hedenmorgen per auto uit Maastricht vertrokken. OSLO (A.P.). Het Trondheimse blad „Adressevise" meldt, dat een gewezen Duitse soldaat gevangen is genomen, die drie jaar lang als een tweede Robinson Crusoe- in de ber gen van midden Noorwegen heeft geleefd. Een groep skiers bemerkte enige dagen geleden in een bergachtige streek, ong. 150 km ten Noorden van Trondheim een vreemde figuur, die men aanvankelijk voor een beer hield. Bij nadere beschouwing bleek de „beer" een mens te zijn, die ge kleed was in dierenhuiden en lange ongekamde haren en een woeste baard had, aldus het blad. Toen hij gegrepen werd, geraakte hij in zodanige woede, dat de skiers hem moesten binden. De man gaf voor niet te verstaan wat men tot hem zeide, maar tenslotte vertelde hij, dat hij een gewezen Duitse sol daat was. die, nadat de nazis in Noorwegen gecapituleerd hadiien, naar de bergen was gevlucht. Hij had al die tijd in een hoi gewoond en in zijn levensonderhoud voorzien door vissen en jagen. JERUZALEM, 28 April (A.P.) Een invasie-paniekstemming, zoals in de dagen voor D-Day in Europa, hield Palestina Dinsdag bevangen. De gehele dag deden geruchten in Palestina de ronde over een Ara bische invasie. welke ook weer prompt tegengesproken werden. Vanmorgen vroeg vertelde een betrouwbare Arabische zegsman, dat een Egyptische gepantserde di- visie de Zuidelijke grens van Pa lestina bij het aanbreken van de d#g overschreden had. In een bericht uit Damascus wordt gezegd, dat het Arabische legioen van Transjordanie Jericho bezet had en oprukte naar de vallei van Palestina. Ook uit het Noorden wordt grote activiteit van Libanese en Syrische strijdkrachten gemeld. Ondanks de dementi's is de Joodse bevolking er zeker van. dat het be- ging van D-Day nog maar enige uren verwijderd kan zijn. Als opvolger van de overleden eerste prior van de Benedictijner Abdij te Egmond is door de monni- ken in kapittel gekozen Dom Paulus Andriessen. De nieuwe prior werd 22 Augustus 1909 te Rotterdam ge- boren. Na de lagere school aldaar doorlopen te hebben, studeerde hij aan het Klein Seminarie te Hage- veld en deed vervolgens de philo- sofische en theologische studies aan het Groot Seminarie te Warmond. Op 26 Mei 1934 werd hij door Mgr. Aengenent priester gewijd, om hier- fia benoemd te worden tot kapelaan te Hoek van Holland. In September 1936 trad de nieuw- benoemde prior in de St. Paulus AlMlij van de Benedictijnen te Oos- teimout, om later naar de nieuwe nederzetting in Egmond over te gaan. De prelaat zal Vrijdagavond a.s. als zodanig worden geinstalleerd, welke plechtigheid e.en zuiver kloos- terlijk karakter zal dragen. Zater- dagmorgen 1 Mei wordt in de St. Adelbertus-priorij een plechtige Hoogmis door prior Paulus Andries sen opgedragen. Als wapen heeft hij een dambord, voorstellend de levenswederwaardig- heden, met in rechle lijn opwaarts een baan, voorstellend de weg, waarlangs hij de zielen naar de hemel zal voeren. De bijpassende spreuk „Iter Para Tutum" betekent: een veilige weg. 745 Nederlandse boeren-emigran- ten, onder wie ongeveer 200 kinde ren zijn gisteren aan boord van het ms ..Tabinta", naar Canada, hun tweede vaderland, vertrokken. Dit was het derde contingent emigran- ten. flat dit jaar naar Canada ver- trekt en evenals de vorige maal is het grootste deel afkomstig uit de provincies Friesland en Groningen. In Quebec gaan alle passagiers van boord om van daar verder te reizen naar de boerderijen, waar zij als boerenarbeider te werk zullen wor den gesteld, hopende op deze wijze de basis te leggen voor een beter bestaan. Minister Drees kwam zich m de loop van de middag persoonlijk op de hoogte stellen van de inscheping. Hij bezichtigde het schip en onder- hield zich met verschillende passa giers. Dinsdagmiddag heeft de „Zuider- kruis" weer honderden repatrieren- de militairen uit Indonesie meege- bracht. De minister van Oorlog te vens minister van Marine a.i., It. kol A H. F. L. Fievpz, sprak de mannen ook namens de minister van Overzeese Gebiedsdelen toe, maakte gewag van dankbaarheld van het gehele Nederlandse volk, wenste alien ten succfsvollc terug keer in de burgermaatschappij toe en besloot met een driewerf hoezee op H M. de Koningin, waarmee al ien geestdriftig instemden. Ter be groeting was mede aanwezig de chef van de generale staf, mr. H. J. Krul^ Aan boord van de ..Zuiderkruis pevonden zich manschappen van KL en van de luchtstrijdkrachten, tezamen 809 man. waaronder niim 600 man van het 7e bataljon stoot- troepen en voorts 36 leden van de Kon Marine en 249 mariniers. Onder de vrijwilligers aan boord bevonden zich tweemaal drie ge- broeders, n.l. drie zoons van de fa- milie Oversier uit Aalst en drie van de familie van der Waarden uit Tilburg. Naar- de Washingtonse corres pondent van de Daily Herald meldt, gaan er in Washington ge ruchten, dat president Truman in de loop van de volgende drie we ken het Congres zal verzoeken. zijn goedkeuring te hechten aan verscheping op beperkte schaal van Amerikaanse wapens naar de vijf landen, die het West-Euro pese pact ondertekenden, Het plan zou in dezelfde vorm gegoten kunnen worden als de leen- en pachtovereenkomst tijdens de oorlog en de voorwaarde bevatten. dat Engeland. Frankrijk, BelgiS, Nederland en Luxemburg hun wa- penen standaardiserent aldus de Daily Herald. James Forrestal. ,de Amerikaanse minister van defensie, heeft voor de senaatscommissie voor de toe- wijzingen verklaard, dat hij niets af wist van enig regeringsbureai dat het Congres zou willen vragen om fondsen vobr militaire onder- steuning aan de vijf landen van de West-Europese Unie.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1