Volgt Kerstens een andere koers dan Romme? Marshall-plan staat gelijk met bloedtransfusie Bakker wint sprint op Maastrichts Koningsplein Si RADIO De heer Pollema beantwoordt deze vraag bevestigend Oranje trui in Nederlands kamp •Zware munitie-ontploffing te Muiden DE SPEURHOND Indonesia in de Eerste Kamer Zei U iets? RONDE VAN NEDERLAND Een dode, enkele lichtgewonden Kwebbelen PAG. 3 Scheepsberichten Prof. Dr. C. Bonne overleden PROGRAMMA De „Ronde van Nederland". De Grebbeherg wordt door de jon- gens „genomen". NA GULPEN hadden van Beek, Bakker en Schellingerhout zich los gereden. Zij werden op 1 minuut gevolgd door Clemens en op 2 minuten door de Spanjaard Rodriguez. Het was toen al duidelijk, dat de strijd om de eerste prijs zou gaan tussen Bak ker, Schellingerhout en van Beek, maar op de Cauberg kreeg van Beek bandenpech, waardoor hij terugviel en niet aan de eindsprlnt kon deelnemen. Deze werd verreden op het Konings plein in Maastricht, waar vele duizenden toeschouwers langs het parcours stonden geschaard en na een nek aan nek-race om het grasperk werd deze sprint met een banddikte gewonnen door Bakker. Nationale Novene Kleine H. Theresia Weekstaat Ned. Bank Geldmarkt werd krapper Morgen, Donderdag, worden de 5e en 6e etappe van de ronde van Nederland verreden. Geleen zal finish van de 5e en start van de 6e etappe zijn. In totaal 163 km. HET PROBLEEM DER CLASSIFICATIE Minister installeert commissie Kinderen speelden met vuur Belgen onderscheiden FEUILLETON BRANDBEVEILIGINC NA EEN UITERST GEZAPIG BEGIN, waarin minister Jonkman a an het woord was en twee uur lang de opmerkingen van de Kamer in de discussies rond de begroting van Overzeese Ge- biedsdelen gemaakt, beantwoordde, is het veni]n van de politiek ten slotte in de staart gekropen en heeft in de rpplieken doorge- werkt Van deze replieken maakte zelis een van de senatoren. de heer Pollema, gebruik om geen repliek maar een hele rede- voering.ai te steken. Met de heer Algra somen, die namens de Anti-Revolutionairen sprak, heeft de heer Pollema, namens de C.H. sprekende, het opgenomen voor de oppositie in de Senaat en in de rustige sfeer van deze Kamer een paar malen de zweep laten knallen. Aanleiding tot zijn betoog was de verklaring, die.de heer Kerstens de vorige week namens de katholieke fractie had gedaan, dat deze oppo sitie. die de elementaire basis voor een redelijke samenwerking mist, niet kan rekenen op bereidheid tot samengaan in een nieuw te vormen kabinet. Wat verbeeldt de heer Ker stens zich wel, aldus ongeveer de heer Pollema. Is tyij de kabinetsfor- mateur voor 1948? De Christelijk- Historischen laten zich zo maar niet buiten de deur zetten. Daarna volgde een lang betoog, waarin deze afgevaardigde uiteen- zette, dat de afstand die de C.H. van de K.V.P. scheidt, lang niet zo ver is als de heer Kerstens had ge- suggereerd, mits men maar de leng- te meet die van Tilanus-Pollema naar Romme voert en niet die welke naar de Senator Kerstens leidt. Hier werd dus met evenveel woorden be- toogd, dat de heer Kerstens een ge heel andere koers vaart in de Indi- sche politiek dan die welke de fractievoorzitter der K.V.P. in de Tweede Kamer volgt. Ter nadere adstructie van deze voorstelling gaf de heer Pollema aan, dat er in ka tholieke krjng twee standpunten zijn: het eerste gaat uit van de sup- positie dat het Koninkrijk ontbon- den is, waarna getracht zal worden in een Unie de belde losgeslagen delen weer aan elkaar te krammen, waarbij een verbond wordt gesloten om enkele zaken, in onderling over- leg nader te omschrijven, volgens een bepaald statuut te behartigen. Dit noemde de heer Pollema de Jonkmaniaanse conceptie, waaraan ook de heer Kersten zijn hart heeft verpand, maar hij wist zeker, dat professor Romme een ander stand- punt innam, dat hij als volgt conci- pieerde: het Koninkrijk is niet uit- eengevallen. Het bestaat en het heeft nog zijn oude staatsmacht, waarult het aan andere gebiedsdelen de vrijheid afstaat om eigen zaken naar eigen vrije beschikking te re- gelen in nationaal zelfbestuur. De rechten en plichten echter, die het Rijk. dan Unie geheten, moeten ga- randereti, blijft het behouden en daarover beslist niemand meer of minder dan de Kroon. De Kroon zal met een verantwoordelijk kabinet over deze Unie een refiel gezag uit- oefenen. Dit laatste vooral heeft de belangstelling van de C.H. in hoge mate en zij verwijt de heer Ker stens, dat hij meedoet aan een ver- foeilijk spel: het discutabel stellen van de Kroon bij het uitoefenen van het gezag over de Overzeese Gebiedsdelen. Abbekerk, RotterdamSydney, 26 April van Fremantle naar Adelaide. Alchiba, pass. 24 April Madeira, 80 April v.m. .te Rotterdam ver- wacht. Alcor, 24 April van Santos te Pa- ranagua. Alcyone, 24 April van Rio de Ja neiro, pass. 26 April Madeira. Alhena, Buenos AiresRotterdam 26 April te Rio de Janeiro. Aikaid, 25 April van Antwerpen te Pernambuco. Aiqjiacpa, 25 April van Yokoha ma naar Shanghai. Arkeldtfk, 23 van Rotterdam te Vera Crnz. Groote Beer, 26 April van Bata- via, naar Semarang en Soerabaya. Joh. de Wit, AmsterdamBatavia 26 April in Suezkanaal. Nigerstroom, AmsterdamWest- Afrika, 26 April te Bordeaux. Rondo, 27 April van New Orleans te Philadelphia. Tallsse, 27 April van Aleppi (Br. IndiS) naar Colombo. Tamo, Buenos AiresLelxoes, pass. 25 April 5 uur v.m. St. Vincent Tiba, 25 April van Montevideo te Buenos Aires. Volendam, BataviaRotterdam, 26 April te Port Said. Waterman, RotterdamBatavia, pass. 26 April 3 uur Suez. Wlllem Ruys, 26 April van Singa pore naar Batavia. Dat heer Kerstens tegenstel- lingen eerder verdiept dan ze traeht op te heffen, was al een even felle beschuldiging als die welke ging in de richting van het streven om niet, zoals de brave C.H. dat doet, de Indische kwes- tie boven de politiek nit te heffen op een nationaal plan. Er is in de loop van deze middag nog over andere dingen gesproken die tot scherpe uitlatingen aanlei ding gaven. Zo heeft minister Jdnk- man de heer Reyers (C.H.) op nog- al onbafmhartige wijze in het zon- netje gezet, door hem te verwijten, dat hij als een kleine cijferaar en bedisselaar de grote lijn der Indo- nesische politiek kwam doorkruisen. Zoiets doet men in een kleine ge- meentelijke huishouding de heer Reyers is burgemeester! maar bovendien kloppen de cijfers niet die de heer Reyers mij voorwerpt, aldus de minister. Ook de incidenten te Djokja heb- ben aanleiding tot kritiek gegeven op het standpunt der regering, die ze beschouwt voor dat' wat ze vol gens verstarjdig diplomatieke rede- nering zijn: incidenten, die men in- derdaad maar eens laat passeren, en dan nog wanneer er een behoorlijk excuus op is gevolgd. Dit is ge- schied, aldus de minister, dus voor- lopig praat ik daar niet meer over. Vervolg op pag. 2. Op 57-jarige leeftijd is in het ha- venziekenhuis te Rotterdam over leden prof. dr. Cornells Bonne, in ieven hoogleraar aan en president van de Universiteit van Indonesie te Batavia In 1891 te Ilpendam geboren, stu- deerde hij aan de Universiteit .van Amsterdam en voorts te Londen aan het instituut voor tropische ziekten. Daarna was hij als gouvernements- arts te Suriname werkzaam en la ter als particulier geneesheer bij de bauxietmaatschappij aldaar. Het duurt wel eens lang, het nemen van noodzakelijke maat- regelen. De parlementaire en de ambtelijke molen draait lang- zaam. Zo is er bijv. grote nood- zaak, om tot herziening van de pensioenen te komen, ook voor de militairen. In Maart 1946, ruim twee jaar geleden, vroeg o.a. de militaire pensioenbond die herziening nog eens aan. Mi nister Schermerhorn zei, dat aan een herziening met grote voortvarendheid zou worden ge- werkt. En in September 1947 vertelde de Troonrede, dat een partiele wijziging van de pensi- oenwet spoedig tegemoet gezien zou kunnen worden. Weer een paar maanden later zei de mi nister van Binnenlandse Zaken, dr. Beel, dat aan het wetsont- werp terzake de laatste hand werd gelegd, het wetsontwerp zou binnenkort worden inge- diend. Dat de betrokkenen bij een dergelijke gang van zaken een beetje ongerust beginnen te worden, zoals een Kamerlid dezer dagen in vragen aan de Regering mededeelde, is niet helemaal onbegrijpelijk. De par lementaire molen draait wel eens langzaam en koortsachtig werken geldt blijkbaar niet voor de bureaucratie G -o;s DONDERDAG 29 APRIL HILVERSUM II: 7.15 Orkest zon- der Naam; 7.45 Morgengebed; 8.15 Phik de dag; 9.00 Voor de vrouw; $.45 Schoolradio; 11.00 De Zonne- bloem; 12.03 Metropole-orkest; 12.50 Ronde van Nederland; 13.20 Piano en zang; 13.45 Hors d'oeuvre; 14.00 Musette-orkest; 14.40 Voor de vrouw 15.30 Radio Cembalo-gezelschap; 16.45 B.B.C. Schots orkest; 17.30 A Capellakoor; 18.00 Noors Hgrmo- niekorps; 18.45 Jonge mensen en hun beroep; 19.30 Actueel geluid; 20.15 Studio-Steravond; 21.50 Orgel en zang; 22.15 De vaart der volken; 22.35 Gram.platen; 23.45 „Die Haghe Sangers". HILVERSUM I: 7.30 Ochtend- rhythme; 8.15 Gram.muziek; 9.30 Concert voor fluit en strijkorkest; 10.30 Voor de vrouw; 10.50 Kleu- tertje juister; 11.00 Operette-concert 12.00 Viool en piano; 13.15 Vaude ville Strijkorkest; 15.00 Voor zieken en gezonden; 18.00 Van vier tot vijf; 17.20 Welk dier deze week; 17.30 The Skymasters. 18.30 Programma Ned. Strijdkrachten. 19.00 Ronde van Nederland. 19.10 Gram.platen. 20.15 Omroeporkest. 21.05 Radio- muziekjournaal. 21.45 Romantisch avondprogramma. 22.45 De West- Europese Unie en Nederland. 23.15 Gram.platen ..Voorjaarsmoeheid". In blinkende zonneschijn en met een flink briesje uit het westen, nu eens in de flank, dan weer schuin tegen en een enkele maal in de rug, reden de circa 120 overgebleven deelnemers naar Grave, waar om 1 uur de brug over de Maas gepas- seerd werd. Het peloton was toen nog intact: met de Limburgse heu- vels voor de boeg had blijkbaar nie mand lust in ontsnappingspogingen. Enkele kilometers bezuiden de brug werd de grote weg naar Den Bosch verlaten en ging het linksaf over een niet al tt gelijke secundaire weg met veel bochten tussen weide- en roggevelden, via Zeeland en Uden naar Veghel. Deze kronkelweg met weinig zicht leende zich uit- stekend voor een vlucht en drie, vier renners met nog enkelen aan het wiel bezweken voor de verlei- ding. Zij flitsten weg uit de hoofd- groep, die niet reageerde en hadden bij Gemert zeker een km voorsprong Het waren twee Spanjaarden: Ro driguez en Capo en zeven Neder- landers: Schellingerhout, Motke, Hopstaken, Evers, Bakker, Steen- bakkers en Storm en een Luxem- burger: Clemens. Na Gemert zakte het tempo in op het zeer slechte stuk weg voor en na Mortel. Capo raakte hier in moeilijkheden en moest lossen, nadat zijn maat Rodri- geuz vergeefs getracht had hem weer op de koplopers te trekken. Om 2 uur 20 reed de leidende groep van 9 renners Helmond binnen met een voorsprong van ruim 4>/s min. op het peloton. Op de fraaie weg door de Peel maakte het peloton serieus werk van de achtervolging, met het gevolg dat het bijna on- middellijk uiteenviel in een grote moot van misschien 70 renners en drie of vier kleinere groepen, een sliert van misschien wel een km lang. Ver terug lagen kleine pluk- jes achterblijvers, maar de 9 kop lopers hielden er eveneens een straf gangetje in en bij Horst, waar men zich op Limburgs grondgebied be- vond, 100 km van de start, op on geveer de helft van de etappe, was de situatie als volgt: eerst passver- den de negen renners van de kop- g*>ep, met 6 min. 15 sec. achter- stand volgde een groepje van vijf, onder wie Montouri en Lauwers, waarbij zich Capo had aangesloten en daarna met 7 min. 30 sec. achter- stand op de 9 vluchtelingen de grote groep van 70 renners. De eerste klap is een daalder waard en dit gold ook voor de min. 18 sec.; 2. Schellingerhout de- zelfde tijd: 3. Van Beek 6.29.57; 4. Clemens (Lux.) 6.31.59; 5. Hopstake 6.34.49; (L Goldschmit (Lux.) 6.35.05; 7. Savelsberg 6.35.05; 8. Tarchini (Zwitserland) 6.3S.29; 9. Ex aequo Hendricks (Belgie), De Ruiter, Loos v. As. Rogiers (Belgie), Lambrichs. Janssen 6.36.40; 16. Ex aequo Schoenmakers, De Korver, De Baere (Belgie), Kirchen (Lux.) 6.37.28. 20. Tallieu (Belgie) 6.38.58 Het algemeen klassement luidt na de vierde etappe NijmegenMaas tricht: 1. Bakker (Zaanstreek) 22 uur 1 min. 51 sec.; 2. van Beek (Zaan streek 22.08.24 3. Goldschmit (Lux 22.11.21; 4. de Ruiter (Zuid Holland) 22.12.29; 5. Rogiers (Belgie A) 22.13. 13; 6,'Vooren (Zaanstreek) 22.13.14; 7. de Vries (Zuid Holland) 22.13.31; 8. Tarchini (Zwitserland) 22.13.54; 9. Jansen (Limburg) 22.14.35; 10. v. d. Meerschaut (Belgie B) 22.15.57; ll.Kirchen (Lux.) 22.16.07; 12. Did- den (Belgie A) 22.1034; 13. Clemens (Lux.) 22.16.54; 14. Poels (Belgie B) 22.16.57; 15. Delacotte (Frankrijk) 22.17.040; 16. De Baere (Belgie B) 22.17.28; 17. de Korver (Zuid Hol land) 22.17.35; 18. Joossen (N. Bra bant) 22.17.48; 19. Hendricks (Bel- giK Al 22.18.52; 20. Motke (N. Hol- i. •- -iiq na „Hoe is de situatie ontstaan, waarbij het voortgezet herstel van West-Europa onmogelijk werd zonder een daad als het plan- Marshall, dat gelijk te stellen is met een bloedtransfusie?" Deze vraag stelde en beantwoordde Dinsdagmiddag mr. J. W. Beijen, executive-director van de Inter nationale Bank voor Herstel en Ontwikkeling te Washington, en sinds kort tevens van het inter- nationale monetaire fends, als op- volger van wijlen prof. Bruins. Mr. Beijen, die onlangs uit Ame- rika is overgekomen, sprak aan een in „Krasnapolsky" gehouden koffie- maaltijd voor leden van het depar- tement Amsterdam der Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel over de financiele en mone taire consequenties van het plan- Marshall. De onwetendheid in 1945, toen het herstel werd aangepakt in de stijl van de toestand voor de oorlog (men voorzag niet de moeilijkheden waarvoor men zou komen te staan bij het herstel van Europa op basis van een zekere minimum-levens- standaard), is voor ons alien een zegen geweest, aangezien thans, dank zij het plan-Marshall, de vrees voor een verder afzakken van het levenspeil sterk is vermjnderd. Zon der afdoende hulp nl. zou het ter- stond na de oorlog ontworpen her- stelplan niet vol te houden geweest zijn. Die hulp kon alleen verstrekt worden door de Verenigde Staten, waarbij spreker als principieel on- juist de veronderstelling kenmerkte, dat Amerika deze hulp verleent om van zijn surplus-productie af te komen. Dit surplus is nl. mazr van betrekkelijke betekenis en evenmin kan een z.g. dollarimperialisme (streven om de Europese economi- sche politiek onder zijn macht te krijgen), hierbij van overwegend belang zijn. De expansiedrang van de Amerikaanse zakenman beperkt Als God Onze Vader is, zo rede- neerde de Kleine Theresia. kan Hij ons niets anders geven dan wat goed voor ons is. IJverlg speurde ze dan ook naar de mooie kant bij alles wat haar overkwam. Nu zlet ze alles in Gods gouden liefde licht, ook onze arme wereld van 1948. Maar hoe donkerder de aarde, hoe vertrouwvoller ze opblikt naar God, „de Barmhartige Liefde". Ze ziet nog meer zonnige kanten aan „haar" novene ditmaal, die aanvangt op de 2de Pinksterdag in Maria's Maand. Vol vertrouwen draagt ze ons ge- bed, naar de Middelares aller Ge- naden. Wat kan Maria weigeren, waar Theresia vraagt? Wat kan God weigeren, waar Zijn Moeder bidt? En machtig in beiden stijgt ons gebed omhoog, voor Kerk en Paus, voor heel de ontredderde wereld: „Zend Uw Geejt uit en alles zal herschapen worden. en Glj zult het Aanschijn der aarde vernieuwen". Kleine Heilige Theresia, bid met ons, voor ons, toon ons Uw macht!" Wie een plaatje met novene-gebea wenst te ontvangen. gelieve tijdig naam en adres duidelijk aan on op te geven. Zusters Carmelitessen Egmond a. d. Hoef Giro no. 39730, zich nl. tot zeer bepaalde groepen. Een feit is echter, dat de Amerikaan door het plan-Marshall' een offer brengt, mede door de overweging, dat anders West-Europa zijn levens peil moet verlagen. waarmede het een prooi kan worden van de com- munistische propaganda, die ook Amerika zou bedreigen. Het plan-Marshall is de logische consequentie van de plannen tot be- vordering van de wereldhandel en tevens de consequentie van de op- zet van Bretton Woods. Wilde men nl. de aldaar besproken financiele en monetaire projecten invoeren, dan diende men eerst bereid te zijn West-Europa een cadeau te doen om het in staat te stellen goed naar buiten te treden. De verkorte balans van de Ne derlandse Bank van deze week laat reeds de voortekenen zien van de naderende ultimo en de daar- mede gepaard gaande geldbehoefte, hetgeen blijkt uit de toeneming van de post beleningen met 4 millioen gulden tot 151.3 millioen gulden, alsmede uit de staging van de baijc- biljettencirculatie met het beschei- den bedrag van 10 millioen tot een totaal van 2880.7 millioen gulden, waarmede voor 't eerst deze maand aan de onafgebroken verminderbig van de bankbiljettenomloop een eind is gekomen. Op de geldmarkt is de situatie aanmerkelijk krapper g^vorden. waardoor daggeld in ren te is gestegen van V, vorige week tot nu 1 1/4 procent. De goudvoor- raad bleef met 481.2 millioen gul den onveranderd. Ook in de bui- tenlandse valutaportefeuille kwa- men geen ingrijpepde wijzigingen voor. GISTERENMORGEN omstreeks 9 uur wefd de bevolking van het stadje Muiden opgeschrikt door een hevige onjploffing op de terreineh' van de kruitfabyek aan de Muidervaart, die on- middellijk herinneringen opriep aan de vreselijke ramp van 17 Januari 1947. toen een aantal militairen werd gedood en het stadje aanzienlyke materiele schade opliep. Deze ontploffing bleek beperkt tot een slachtoffer, de 42-jarige J. Brijde, militair uit Amsterdam, die, gedetacheerd bij de Opruimings- en Ber- gingsdienst, die dag voor het eerst op het terrein werkzaam was. De militairen waren bezig met het transporteren van losse sprfng- stofien van het terrein naar een schuit in de Muidertrekvaart, waarbij lorrie's werden gebruikt. De eerste lorrie was juist geladen en door drie militairen naar de wal gereden Op het fnoment, dat zij wilden terugkeren, explodeerde als gevolg van een tot nu toe nog on- bekende oorzaak, een blok trotyl. Een der beide militairen, die dit blok verplaatsten, de gehuwde mili tair Brijde uit Amsterdam, werd op slag gedood en 's middags waren de resten van zijn lichaam nog niet gevonden. De tweede militair kreeg wonder boven wonder slechts een lichte hoofdwonde en enkele schrammen. De drie militairen, die de lorrie van de wal terugduwden, en er niet op gingen zitten, danken hieraan wellicht hun leven, omdat zij anders op het moment van de explosie juist op de plaats zouden zijn teruggekeerd, waar hun kame- EN 6* ETAPPE VAN DE RONDE VAN NEDERLAND OP 29 APRIL 1946 etappe Njjmegen-Maastrichl door het Limburgse heuvelland. Want het gToepje, dat zijn slag sloeg in de aanvang van de rit en dat b(J Horst 7>/j minuut voor sprong op het hoofdpeloiton had bevochten, heeft die voorsprong behouden tot op 30 km van de finish, waar de kopgroep uit de volgende renners bestond: Hop staken, Storm, Motke, van Beek, Schellingerhout, Bakker, Clemens en Rodriguez. Daarba traden wijzigingen in, maar het waren toch 5 renners uit de kopgToep, die elkaar onder ling over de laatste 30 kilometers de prijs be twist ten. Bij de beklimming van de Wint- raeckerberg was de volgorde voor de premie: 1. van Beek, 2. Cle mens, 3. Bakker, 4. Schellinger hout, 5. Motke. Bij de helling van de Molenberg zakten drie renners af, te weten: Motke, Hopstaken en Storm, maar zij voegden zich weer bij de kopgroep tijdens de afdaling van deze heuvel. Het bergklassemerit luidt na de vierde etappe Nijmegen-Maastricht: 1. Van Beek 24 pt.; 2. Clemens (Lux.) 18 pt.; 3 en 4. Ex aequo Bakker en Schellingerhout elk 17 p. 5. Rodrigues (Spanje) 12 pt. Het officiele klassement van de vierde etappe NijmegenMaastricht luidt: 1. Bakker (Zaanstreek) 6 uur 27 5e ETAPPE EINDHOVEN TTARD ALKENBURG MAASTRIC MARGRATE VEPTREXTIJD x I I vtRuoeoeujKE ruo on Xankomst y DE CIJEERS TUSSEN DE PliATSEN GEVEN s MERIG DE AFSTAND IN k m AAN De minister van sociale zaken heeft de door hem op 1 April in het leven geroepen commissie in- zake gemeenteclassificatie ge'instal- leerd. Minister Drees ontveinsde zich In zijn installatierede niet. dat de com missie een moeilijk probleem te be- studeren krijgt, een probleem, dat de belangen, maar ook het rechts gevoel van velen raakt. Er hebben altijd verschillen bestaan, ten dele als gevolg van algemene sociale en economische factoren, ten dele ook toevallig ontstaan door plaatselijke omstandigheden. Ook in het buiten- land zien wij dat verschijnsel. Door de groei van het onderling verkeer en door de CAO's, waarbij indelin- gen over het gehele land, vaak ech ter onderling zeer uiteenlopend, tot stand kwamen, traden deze verschil len allengs meer op de voorgrond. De regering is thans sterker dan voorheen bij het probleem betrok- ken. Was het in het verleden voor- namelijk de salariering van het overheidspersoneel. dat haar met de gemeenteclassificatie in aanraking bracht. thans is zij verantwoordelijk voor het gehele loonsysteem. Het aantal klassen is in vele gevallen afgenomen en de verschillen zijn verminderd, maar ze geven meer aanstoot dan vroeger. Heel het sy- steem moet principieel worden ge- toetst. De minister wees er op, dat de regering het van groot belang acht, dat wetenschappelijk en stelselma- tig wordt nagegaan. welke 'objec- tieve factoren in acht moeten wor den genomen bij het ontwerpen van een sociaal, economisch en socio- logisch verantwoorde indeling. De voorzitter, prof. Kruyt, hoog leraar in de sociologie aan de rijks- universiteit te Utrecht, dankte de minister voor zijn duidelijke pro- bleemstelling. Hij wees op de ge- voeligheden. die dit onderwerp zo uitermate ingewikkeld maken, die hij. samenvatte in drie twee-eenhe- den: platteland-stad, „Holland"- randgewesten en landbouw-indus- trie. raad de dood vond. Een sergeant, die zich op ca 5 meter van de ex- plosieplaats bevond, bleef geheel on- gedeerd. In het stadje zelf werden slechta een paar ruiten vemield. Het slachtoffer, ,dat een vrouw en vier kinderen achterlaat, moest deze dienst verrichten in verband met ziekte van een zijner collega's. Uisterenmiddag omstreeks 6 uur brak brand uit in de hooiberg van de boerderij van P. J. van Rijn aan de Herenweg te Warmond. De vlammen sloegen over naar het rie- ten dak van een aangrenzenden stal die in een ogenblik geheel in vlam men stond en waarin 5 kalveren om het leven kwamen. De Leidse en warmondse brandweer siaagde er in uitbreiding van het vuur naar 't aangrenzende woonhuis, het koets- huls, een 2-tal stallgn en 'n zorner- huis te voorkom^p. De hooiberg en de grootste stal brandden geheel uit De schade bedraagt volgens voor- lopige schatting ongeveer 30.060 en wordt slechts voor een gering gedeelte door verzekering gedekt. De Nederlandse minister van Ver keer. ir. Vos, heeft op de Neder landse ambassade te Brussel 't cora- mandeurskruis van de Orde van Oranje Nassau uitgereikt aan ir. R. Bollengier, hoogleraar aan de Gent- se Universiteit, en aan prof. K. de Ries, hoofd van de dienst Bruggen en Wegen van het Belgische mini- sterie van Openbare Werken, we- gens hun verdiensten bij de droog- legging van Walcheren. QAT DOEN eenden en andere vogels en men zegt dat een bepaald soort meisjes dat ook doet. Bizonder in de Congrega- tie. Of Marcus dat ook leltjk vindt, vraagt iemand uit onze lezerskring, die blijkbaar hoewel ten onrechte ueron- derstelt dat Marcus de bekla- genswaardige directeur is van zulk een meisjes-congregatie. Neen, natuurlijk is het niet be hoorlijk om, als iemand aan het spreken is en zijn best doet om zijn gehoor een hogere geeste- lijke vorming bij te brengen, al door maar zitten tc wiemelen en te wauwelen en te kwebbelen en te grinniken om de onnozelste dingen. Dat is zelfs bepaald hin- derlijk voor de omgeving. Laat Marcus vandaag dan eens voor iin enkel keertje *als directeur van een meisjes-congregatie zijn vinger vermanend opsteken. Zal het helpen? MARCUS Oorspronkelijke roman uit het Russische spioanenleven De brand, welke onlangs de to- ren van de St. Walburgiskerk te Zutphen heeft verwoest heeft de minister van Binnenlandse Zaken aanleiding gegeven, er bij de ge- meentebesturen op aan te dringen, dat in het bijzonder aandacht be- steed wordt aan de brandbeveiliging van gebouwen van historische waar- de. Naar aanleiding van het ge- beurde dringt de minister er op aan, dat de brandbeveiligingsinstallaties, welke in onderscheidene gebouwen zijn aangebracht, in uitstekende staat worden gehouden en aan een geregelde beproeving worden onder- worpen, terwijl er voor ware te zor- gen. dat het brandweerpersoneel nauwkeurig bekepd is met werking dezer installaties, opdat het deze, zo nodig. onderwijld in werking kan sullen. 22, Het ,avond- eten is al rondgediend, maar ik zal voor u appart laten opbrengen. Heeft u misschien voorkeur voor 't een of ander?" Michael wist niet wat ie hoorde, maar hij antwoordde kort en onver- schillig: „Ik ben met alles tevreden." In het volgende ogenblik lag ie al leen en keek rond. Boven het bed brandde een electrisch lichtje in een kapje van licht-groen kristal. Deze kamer herinnerde hem aan die, welke hij indertijd ten huize van generaal Soewarow betrokken had, maar ze was cqmfortabeler. Er stond een hoge schemerlamp met zijden kap in een hoek en op de tafel, in de zitkamer stond een vaas met fel- kleurige kunstbloemen. Voor 't ove- rige was het hem niet mogelijk iets te onderscheiden door 't verband. dat z'n halswervel in rechte, onbe- weegfijke stand moest houden. Terwijl ie over deze nieuwe si tuatie lag na te denken, werd er zacht op de deur geklopt en deze ging open. Zuster Alexandra kwam binnen. Ze had de brede, zwarte mantel van haar schouders geno men, stond nu, in haar licht-blauwe costuum met de witte schort voor en het witte. met een rood kruis getekende hoofdkapje, voor hem. Michael voelde een lichte schok door zich heen gaan. toen hij haar in het gezicht zag. Zij was degene, die hem „moed" had toegefluisterd en die hem zo beslist gezegd had: „Gij zult niet sterven." „Goeden avond, Michael Gorocha" zei ze, „ik kom uw extra-verband los maken." Nu herkende hij ook haar stem, de zachte stem, die hij, een uur ge leden, in de woning van Krylow gehoord had: „Ik ben verpleegster en vecht dus tegen de dood". Hij zag haar nu voor het eerst in het gezicht. Ze was een jonge vrouw, ietwat bleek met 'n rond gezicht en met kool-zwarte ogen: ,.Zijt gij die- zelfde zuster. die mij dit speciaal verband heeft aangelegd en die mij heeft ingefluisterd, dat ik naar de^ woning van de minister van justitie zou overgebracht worden?" „Die ben ik". ..Waarom moest ik bij vo'orbaat toestemmen in wat ze daar van me zouden eisen?" Omdat ge anders onverbiddelijk zoudt zijn ter dood gebrachf'. „Ik vrees de dood niet". „Dat weet ik maar. als ge uw le ven redden kunt, zijt ge verplicht, dat te doen". ..Waarom?" ,,Om beter de zaak te kunnen dienen, waarvoor ge nu uw leven wilt geven". „Met er voor te sterven zal ik al- thans de aandacht van de massa trekken, op het ideaal, waarvoor ik mijn leven geef". „Ge zoudt gelijk hebben, als ge daar de zekerheid van had. maar ook die hoop moet ik u ontnemen. Men zal met u handelen als met zoveel andere tegenstanders: Men zal u fusilleren op een of andere verborgen plaats. in een kelder. die meteen verbrandplaats is en het of fer dat ge brengt, zal tot niets die nen. Men heeft de naam Michael Gorocha nog nooit gelezen, want uw manifesten zijn niet onderte- kend". „Kent gij mijn manifesten?" „Ik heb ze gelezen, ik heb alles gelezen wat men in uw handkoffer gevonden heeft en ik vind het mis- dadig van iemand, een lichaam en een geest. die nog zoveel ten goede kunnen uitrichten. te laten vernie- tigen, als hij. door £en woord dat leven sparen kan". ..Misdadig als iemand zijn leven offert voor zo'n overtuiging? Gii zijt als de rest!" Een bloedgolf vloog Alexandra naar de slapen. Er dieerste even een stilte. Toen. nadat ze het verband had losgewikkeld, zei ze: „Wie zegt u. dat ge uw overtuiging geheel zult moeten prijsgeven? Bedenk: 'n vrouw ziet meermalen scherper en verder dan 'n man". „Ik zal moeten denken en schrij- ven en handelen als Krvlow, Teg- leff. als de massa-moordenaar Ro- goginsky. die duizenden de \onger- dood liet sterven en met de milli- oenen voor, het graan naar Zwit serland vluchtte met behulp en met medeweten van Krylow!" Alexandra richtte zich in haar voile lengte op: „D.at is gelogen! Hoe weet ge dat? Dat zult ge bewij- zen, dadelijk of anders...." Haar ogen vlamden, ze keek rond als zocht ze iets. om daarmee de man, die haar zoiets wreeds voor de voeten wierp, het hoofd te ver- brijzelen. ..Ge liegt!" herhaalde ze. „Mijn vader heeft die man de kans ge- schonken te vluchten. Hij heeft hem een vals paspoort gegeven. Dat heb ik met mijn eigen ogen gezien. Maar, waarom deed ie dat? Omdat Rogoginsky een vriend, een jaren- lange vriend en oud-collega van hem was. Het is de laatste dienst, die ik hem bewijzen kan. heeft ie hem toen, als verontschuldiging ge zegd". „Dat paspoort heeft Krylow twee en een half millioen opgebracht". Plots omklemde Alexandra's hpnd de keel van Gorocha en ze dreigde: ..Als ge me dat niet bewijst.... als ge liegt"! Ze liet op dat zelfde ogenblik los. Michael lachte koel- bloedig: „Een vrouw ziet meerma len scherper en veTder dan een man. maar ze handelt meestal ver- keert. omdat ze de ingeving van 't ogenblik volgt. Wat zou ik er aan hebben te liegenals ik voor de waarheid zo dikwijls mijn leven veil heb gegeven?" Alexandra was op een stoel naast het bed gaan zitten. sloeg de ban- den voor het gezicht en kreunde: ..Krylow is mijn vader". Dit drong nu pas goed tot Gorocha door ep hij keek op zijn beurt met de grootste verbazing op haar neer. Van ajjer- lei vermoedens en veronderstellin- gen schoten hem door 't hoofd. (Wordt vervolgdl

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3