i G BLOEMEN EN VLAGGEN IN DE LENTEZON 1 BEATRIJS" Restauratie Ned. Herv. Kerk met gemeente-subsidie ALKMAAR EN OMSTREKEN Jaarvergadering Goed wonen J Zondag 9 Mei in het „GULDEN VLIES" te ALKMAAR lllHllliBIIIIIH Er moet flink gebouwd worden Welk weer morgen? Marktberichten PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Donderdag 29 April 1948 BRIEF UIT BATH: Onze agenda V. DRUKKE VOORIAARS- PAARDENMARKT DE STILLE OMCANG VAN ALKMAAR Stertocht in Aikmaar D Deelnemers aan het Georgian Ball op" het plein voor de Abbey na een repetitie in de Pumproom. EINDWEDSTRIJDEN R.K. SCHOOLVOETBAL GROTE PLANNEN VOOR NIEUWBOUW 106 huizen op papier nam. hall 3 - 's avonda 8 uur opvoering van het aangrijpende toneelspel door „Cantecleer" s RegieBep Speet ENTREE f I.—, f 1.50 en f 2.— NAASTENLIEFDE IN PRACTIJK Massief gouden Verlovings- ringen GEMEENTERAAD CASTRICUM Geraffineerde jongen te Aikmaar tabaks-zwenuel Ex-wnd. burgemeester voor het Tribtinaal SnS™«' V"r« "n^d. burgemeester Koningin en Prinses bezochten Schouwburg Tennis Opnieuw succes voor van Meegeren - Bath wordt genoemd de Queens- town", de koningin der steden, van het heuvelachtige Somerset. Door haar natuurlijke tigging in het Ual en tegen de glooiingen der heu- vels, waarvan beroemde stede- bouwkundige architecten 'n dank- baar gebraik gemaakt hebben. gaat er van deze mooie stad 'n wondere bekoring uit. De huizen en de vele kerken z(jn er veelal gebouwd uit de onregelmalige blokken natuursteen. gehouwen uit de rotsachtige bodem van So merset. Deze steen, creme van kleur als zgj nieuw is, kiUgt on- der de invioed van weersomstan- digheden en de tand des tijds al- lerlei schakeringen, waardoor het stadsbeeld schilderachtig aandoet. Een van de aantrekkelijkheden van deze fraaie stad is de veelvul- dige afwisseling van wandel- -en sportparken met de bebouwde ge- deelten. De Engelsman en de Engelse vrouw doet veel aan sport en ieder stadsgedeelte heeft dan ook zijn eigen sportterreinen, die er steeds tot in de puntjes verzorgd uit- zien. Sinds de eerste eeuwen van onze jaartclling geniet deze oude stad de roem van de enigste warm-water - bron van Engeland te bezitten, waarvan een bijzondere genees- kracht uitgaat. Verondersteld wordt, dat deze bron van vulkanische oor- sprong is. doch zekerheid hierom- trent bestaat er niet. Het waren de Romeinen, die in de eerste eeuwen deze warme bronnen voor hun baden hebben aangewend en sedertdien hebben de Roman Bath's ontelbare bezoekers getrokken, niet alleen van alle delen van het Britse Rijk, doch ook uit Europa. Zo kreeg deze unieke badplaats de naam van het Spa van Engeland. Het vreemdelingen-verkeer con- centreert zich in Bath rondom deze oude Romeinse baden, waarvan de opgegraven resten een attractie op zich vormen. Op zichzelf is deze stad dus al een centrum van vreemdelingenverkeer. Maar de laatste tien dagen van April ging de belangstelling van heel Engeland uit naar deze ..Ko ningin der steden". Van een V.V.V. hebben wij tijdens ons vijfdaags bezoek aan Bath niet veel bemerkt, maar de stad telt een aantal pientere en actieve zakenlie- den, die weten wat organiseren is en die een tiendaags feestprogramma in elkaar hadden gezet, dat vele tienduizenden naar deze badplaats heeft getrokken. Toen in 1943 'n groot gedeelte van de mooie stad tijdens een der bom- bardementen werd verwoest, gjng ook de Assembly-Room, de grote stadsfeestzaal in vlammen op. Maar Bath een stad van 70 a 80.000 inwoners telt meerdere grote zalen. Het "stadhuis bevat een grote ontvangzaal, waarin wij een receptie meemaakten, die door honderden personen werd bezocht. Behalve verschillende bioscopen, schouwbur- gen en concertzalen, is er de Pump- room, in de onmiddellijke nabijheid van de monumentale Abbey en Ro man Bath: hier beleefde de tien- daagse Bath Assembley zijn hoogte- punten. Het voornaamste daarvan was wel het Georgian-Ball, dat door 800 bezoekers werd bijgewoond, waaronder enkele honderden in de schilderachtige costuums uit einde 17e en begin 18e eeuw Studenten van de Kunstacademie, die historische figuren vodrstelden, gaven daarbij voordrachten en dansen in de oude stijl. Het feestprogramma stond overi- gens geheel in het teken van de Schone Kunsten; de beste orkesten van Engeland. als het Londens Phil- harmonisch Symphonie-orkest. het B.BC. -orkest en het Nation. Jeugd- orkest, gaven op de verschillende avonden concerten; een der eerste toneelgezelschappen van Engeland bespeelde de Schouwburg en ook op het gebied van opera en film was er het neusje van cje zalm te genieten. Ook het Tsjechisch Poppentheater van prof. Skupa, dat op tournee was door Engeland, gaf enige voor- stellingen.. De stad zelf had een feestelijk aanzien door een overvloed van vlaggen en bloemen. Zowel open- bare gebouwen als vele winkels en particuliere woningen waren met bloemen versierd en op enkele avon den was de Abbey evenals de wa- terval in de Avon bij de Pultney- Bridge met floodlight verlicht. Het festival werd begunstigd door het mooiste zomerweer, dat men zich maar denken kan en het was merkbaar. dat duizenden bezoekers naar de stad waren gekomen; er heerste in de straten en restaurants van de city een levendige drukte. Ook de Nederlandse vlag wapper- de hier en daar ter ere van de Hollandse gasten. die als vanouds de bekende hartelijke gastvrijheid van hun Engelse vrienden* mochten ondervinden. Fr. q. CINEMA: *De Zeewolf", 18 j. VICTORIA: ..Calcutta", 14"jr. HARMONIE: „Zigeunerbloed" volwassenen. A.B.T.: „Tarzan, de onover- winnelijke", 18 jaar. GULDEN VLIES: 8 uur, Ned. Toneel met „Drie dozijn Rode Rozen". APOTHEKEN: Wanna, Mient 11. NACHTDIENST TAXI'S: H. Jong, Lindenlaan 100, telef. 3628. Van beinde en ver, we zagen verscheidene kooplui uit Zuid-Hol- land en Groningen, kwamen Woens dagmorgen tientallen paarden het Waagplein opdraven. Reeds vroeg in de morgen was er een vrij grote drukte en de kooplui verdrongen zich rond de in vrij groten getaie aangevoerde paarden. Het waren hoofdzakeiijk werkpaarden, waar de belangstelling naar uitging. Er bleken echter veel kijkers onder 't publiek te zijn. want de handel was matig. Er werden in totaal aangevoerd 198 paarden (vorig jaar 198). De prijzen waren als volgt: voljarige paarden f 600 tot f 990; 2'j-jarige paarden f 300 tot f 500; l'/.-jarige paarden f 250 tot f 350; werkpaar den t/m 7 jaar f 400 tot f 600; oudere werkpaarden f 300 tot f 500; hitten f 400 tot f 800; slachtpaarden f 450 tot f 850; veulens f 80 tot f 125.—. A.s. Zondag zal het .Genootschap van de Stille Omgang te Aikmaar zijn traditionele omgang houden door Alkmaars straten, speciaal die, welke een herinnering bewa- ren aan het mirakel te Aikmaar. De hoofdintentie is de bekering der communisten. Verder zal op de Paardenmarkt worden gebe- den voor zegen over onze Kege- fing, op de Stenenbrug iuidt de intentie: behoud van het geloot en bij de Kapelkerk: bekering der dwalenden. Kegeling Omgang In de drie Alkmaarse parochie- kerken wordt om 12 uur een kort Lof gecelebreerd, waaronder een toespraak. De deelnemers uit de stad verzamelen zich in de Domini- cuskerk aan de Laat, zij, die van buiten komen, verzamelen zich in de St. Jozefkerk aan de Singel en de leden van de Bond van Rijwiel- clubs worden in de Laurentiuskerk aan het Verdronkenoord verwacht. Na de omgang gaat ieder weer naar zijn eigen kerk, waar een plechtig gezongen H. Mis zal worden opge- dragen. Voor een goed verloop van de omgang houde men zich aan de leiding van het Bestuur. Even als het vorige jaar zal ook nu weder op Hemelvaartsdag Aik maar in het teken van de Wandel- sport staan. Op deze datum n.l. or- ganiseert de Noord-Hollandse Wan- delsportbond een Stertocht naar Aikmaar. Uit de plaatsen Beverwijk, Zaan- dam, Purmerend, Hoorn en Scha- gen komen de wandelaars wande- tend naar Aikmaar toe Dit aantal bedraagt 1200. Na afloop wordt aan pl.m. 400 personen een revue aangeboden. Ook voor de wandelaars uit Aik maar en omgeving bestaat de ge- legenheid om deel te nemen aan deze Stertocht. Voor deze wande laars is een prachtig parcours van 30 km. samengesteld, welke langs de mooiste plekjes in de omgeving van Aikmaar voert. De start en de finish vlndt plaats van uit het Ho-' tel „Het Gulden Vlies". Alle inlichtingen worden gaarne door het secretariaat Fnidsen 50, verstrekt. ALKMAAR. Alhoewel wij aan geen enkele wedstrijd 't predicaat minder belangrijk, minder aantrek- kelijk, minder spannend zouden durven geven, zijn de wedstrijden Willibrordusschool IOudorp I en ULO Beverwijk I—ULO St. Joseph I, gezien de felle strijd in de voor- wedstrijd^n, wel 'n aparte tip waard. Insiders weten maar al te' goed, hoe deze jongens aan elkaar gewaagd zijn en met hoeveel entboU- siasme zij hun beker zullen trachten te veroveren, om de eer van hun school hoog te houden. %laar daarvoor is meer nodig dan de elf vertegenwoordigers binnen de krijtlijnen, ja daarvoor is nodig, dat toch zeker de hoogste klassen van de school hun elftal luide komen aanmoedigen. Op't sportveld zal dan ook weer dat gezellige gekrioel van scholieren zijn, die prettig sportieve sfeer, die deze eindwedstrijden maakt tot 'n gebeurtenis. Deze zullen op 5 Mei, de Nationale feestdag, op het Gemeentelijk Sport- park worden gespeeld. Schone prij zen zijn beschikbaar gesteld, die een dezer dagen te bewonderen zullen zijn in de 6talage van de fa. Ibink in de Langestraat. Behalve de vier wisselprijzen van het vorig jaar te weten de fraaie Noord-Holl. Dag- bladbeker, de Kofabeker, de V. D.-beker en de zilveren lau.wertak van de Voetbalvereniging A.F.C., is deze prachtcollectie 'n schitterende beker rijker geworden voor de A- afdeling. nl. De Kennemerbeker, 'n geschenk uit het aardbeienland van Beverwijk. Waar deze bekers dit jaar zullen belanden is een vraag. die door de finalisten op 5 Mei beantwoord zal worden en waarnaar wij alien mef grote belangstelling uitzien. De wed strijden worden gespeeld van 9—12 uur, waarna de officiele prijsuitrei- king. Hoewel wij begrijpen, dat vele ouders door hun werkzaamheden verhinderd zullen zijn en't in hoofd- zaak 'n feest voor de jeugd zal blij- ven, roepen wij toch vanaf deze plaats alle belangstellenden op, om deze aardige wedstrijden door hun ^aanwezigheid op te luisteren. Programme voor 5 Mei: E 910 Willibrordus IIAloysius II; B-terrein; br. Terentius. C 9—10 VGLO I—ULO VI; A-ter- rein; H. de Wit. D 10—11_ Willibrordus IOudorp I; A-tefrein; br. Amandus. B 10;11 Lyceum IIIBeverwijk II; B-terrein; M. Wentink. A 1112 ULO St Joseph IBever wijk I; A-terrein; P. v.d. Aakster. „KLIMOP" ALKMAAR. Vanavond wordt dan eindelijk de lang verwachte film vertoond over 't internationale congres in Rome. De film neemt ons mee naar Rome. We maken een wandeling door de prachtige oude stad met z'n schilderachtige plekjes. We zien het grote ,St. Pietersplein, de machtige St. Pieterskerk. We zien Z.H. de Paus, die audien- tie verleent aan honderden vrouwen en meisjes van heel de wereld. De film, die we vanavond zullert zien, doet alles rondom ons verge- ten. Wij zijn vanavond in Rome en maken alles mee. Rome, het mid- delpunt van de Katholieke wereld. Wij voelen ook de ontroering, als we onze H. Vader zien gezeten op Zijn draagstoel, hoog geheven boven de hoofden van duizenden vrouwen en meisjes; als we zien hoe Z.H. de Paus aan ieder persoonlijk Zijn ze gen geeft. Het belooft een mooie avond .te worden. waarbij geen enkel meisje mag ontbreken. To* -anavond 8 uur in Hotel „Vic- tory" ALKMAARSE SCHOOL WEUS1K1JUEN In het programma ,van de eind wedstrijden, opgenomen in ons nr. van gisteren, is een kleine wijziging gekomen en wel: Afd. A III: 10.30—11.45: ULO St Jo seph IULO Heiloo II. Afd. B II (zeskl. Lagere school): 2 3 uur: Rochdale school INic. Beets-schooll. Zoals bekend worden deze eind wedstrijden op 30 April,' de ver- jaardag van H.K.H. prinses Juliana gespeeld op 't Gem. Sportpark. Het programma belooft veel en 't is ai- tijd een genoegen de jeugd te zien strijden voor de eer van hun school. Daarom geloven we wel, dat er belangstelling voor deze ontmoetin- gen zal zjjn, temeer daar de toe- gang gratis is. Te 5 uur worden de prijzfen uit- gereikt door de loco-burgemeester. H.V.Z.-NIEUWS De Kath. wandelclub „Het"Ver- sleten Zooltje" gaat weer tippelen. En deze keer starten we op 6 Mei in Aikmaar voor de traditionele ..Stertocht". Alle H.V.Z.-ers doen natuurlijk mee. Ook wandel-vrienden(innen) zijn welkom in onze club. Inlichtingen en aanmelding voor deze tocht bij de propagandaleider, Breedstraat 2. Onder voorzitterschap van de heer C. M. A. v. Mierlo kwam de R.K. Woningbouwvereniging „Goed Wo- pen in caf6 Beemster bij een. De jaarvergadering was slecht bezocht hetgeen de voorzitter deed- opmer- ken, dat hij gaarne wat meer in- teresse van de zijde der leden zou zien. Het bestuur heeft grote zor- gen, vooral financiele, met betrek- kmg tot de nieuwbouwplapnen en heeft een berg werk moeten verzet- ten om de zaak te laten marcheren In het afgelopen jaar wrden de brandpolissen met 35 pCt. verhoogd ""een gemiddeld bedrag van pl.m. f 9000 per woning. Het onderhoud der woningen is een zorgenkind der vereniging. Voor schilderwerk en reparaties moest in totaal een bedrag van f 20.000 worden besteed. Het speel- terrein St. Agnes moest worden op- gegeven hetgeen het bestuur zeer betreurde. In het afgelopen jaar werd het archief geheel vernieuwd. „Goed Wonen" kreeg de beschik- king over beste gronden voor nieuw bouw en' door architect Keesom werden plannen gemaakt voor 3 typen woningen t.w. voor kleine, normale en grote gezinnen, welke begin April bij de gemeente werden mgediend. De norm voor gewone huizen werd vastgesteld op een huiskamer van pl.m. 16 m3, een kleinere achterkamer, 34 slaapka- mers w.o. een grotere,- keuken en bijkeuken een z.g. kruipzolder en een bergruimte. De vereniging ontploqjde een gro te activiteit. Het was jammer dat gebleken is dat niet alle huurders aan hun verplichtingen voldeden. de, huurschulden zijn groter geworden Wil de vereniging de- zo nodige steun van Rijk en Gemeente blijven genieten, dan dient de huurachter- stand zo spoedig mogeljjk te worden mgehaald. Er zijn 22 nieuwe leden toegetreden, dat kan meer zijn. Men dibne te bedenk^en dat de leden voorrang genieten, alhoewel in deze tijd de gemeente zeker een woordje heeft mee te spreken, bij woning- toewijzing bij het betrekken van woningen. Gereleveerd werd dat de heer A. E A. Buisvink in April 25 jaar pen- ningmeester is geweest, De balans van 1947 liet zien een bedrag van 879.296.42 aan bezit- tingen en f 908.003.86 aan schulden derhalve een nadelig saldo van f 28.707.44. dat men hooot door een bijdrage van Rijk en Gemeente te kunne'n dekken. In het bestuur werden de aftre- dende leden. Buisvink. P. Zegers. J. Kooomeiners en Joh. de Boer her- kozen. In de Raad van Comnjissa- rissen werd herkozen de heer J. G. Sehuurman. De rente werd vastgesteld op 4 pCt op de volgestort® aandelen. De nieuwbouw Achter de VondePiehool. in de richting van de Uittenboschstraat wil ,.Goed Wonen" een 106 wonin gen gaan zetten, waarvan 42 nor male woningen. 29 boven woningen, met afzonderli.ike rijwielbewaar- plaats en aparte oogang. 29 bene- denwoningen en R hoekwoningen. De grootte varieert van 260312 M3. Er moet echter nog heel wat gebeuren aleer de grond bouwrijp gemaakt is. Tegen de plannen voor boven woningen werden nogai be- zwaren ingebracht. De exploitatie maakt bouw in de hoogte wel nood- zakelijk. Het bestuur werd gemach- tigd de nodige stappen te doen om te komen tot nieuwbouw. aankoop van gronden en het aangaan van geldleningen. Nadat de voorzitter gelegenheld WEER 'N R.K. SPORTVERENIGING ALKMAAR. Op 'n Dinsdag j.l. gehouden vergadering is besloten over te gaan tot oprichting van 'n R.K. Tafeltennisvereniging. Dit is de eerste in Aikmaar en de tweede Kath. Tafeltennisvereniging in Nrd.- Holland. Het voorlopig bestuur bestaat uit: J. Schotte, voorzitter; J. Zentveld, Kennemerstraatweg 30, seer.; mej. A. Gerdes, penn.esse en J. v. Gijzen, comm. De vereniging heeft voorlopig onderdak gekregen in 't Gezellen- gebouw aan 't Verdronkenoord op Dinsdag- en Vrijdagavond van 710 uur. Het programma, dat 't bestuur voor de komende maanden heeft samengesteld, doet verwachten, de vereniging, die reeds 20 leden telt, de nodige activiteit hoopt te ont- wikkelen. De vereniging hoopt met October in de N.T.T.B. te treden en met 3 heren- en 2 damesteams aan de bondscompetitie deel te nemen. De inschrijving voor personen bo ven 14 jaar, die voor deze sport voe len, die nu ook in katholiek ver- band beoefend kan worden, staat open op de clubavonden en bij de secretaris. DIERENBESCHERMING Ter beschikking een lichtgele hond l'/t jaar. Zeer waaks, erf- vast. Zeer geschikt voor boerderij. Adres mevrouw dr. den Hartogh, Koedijk of bij Inspectie Dierenbe- scherming. KAMPIOENSCHAP BILJAKTEN 2e klas cadre 38/Z Gisterenavond zijn in hotel „De Nachtegaal" de wedstrijdein om het kampioenschap 2e klas cadre 35/2 begonnen. Er werden acht partijen gespeeld en na deze eerste wedstrijddag gaan Jan Buujer en Lunenberg aan de kop. Jan Burger won twee partijen, terwijtl Lunenberg eveneens twee partijen won, maar een verloor. De uitslagen waren: Jan Burger Boendermaker Lunenberg Jac. Burger Lunenberg A. J. Baart Honing Pronk Boendermaker Lunenberg Jac. Burger J. Broerse J. Broerse A. J. Baart Jan Burger Pronk nuiucu uc weusinj- den voortgezet. ARME BABY Twee Alkmaarse gezinnnen heb- ben al hun distributie-bescheiden baby° ook van e®n jonge Een handelaar in bonnen, die de zaak opkocht, is aangehouden. Voorts werd tegen 9 personen In deze zaak een proces-verbaal op- gemaakt. 300 283 35 35 8.57 8.98 32 67 300 192 25 25 12.00 7.68 47 33 300 285 31 31 9.67 9.19 52 36 300 170 25 25 12.00 6.80 55 20 300 257 25 25 12.00 10.28 34 36 300 254 36 36 8.33 7.05 32 57 300 243 23 23 13.04 10.65 68 47 300 173 g en 36 8.33 45 36 4.80 24 Zondagmid- Iedere katholiek zal zich in de komende Meimaand bijzonder be- zig houden met het mysterie van onze Moeder Maria. Deze maand, met de stralende groeikracht van de lente, is daarvoor dan ook uit- nemend geschikt. Wonaermooje bloemen zullen onze kinderen en groten aanbrengen rond het beeld van de H. Maagd en we bidden het rozenhoedje. Ja, waarvoor Honger is het vreselijkste wat een mens- kan overkomen. Denken we een moment terug aan 1944/'45, toen kinderen en groten langs de wegen van ons gewest trokken, meer dood dan levend. We hebben ze toch allemaal gezien, die kleintjes hui- lend van moeheid en vooral van honger en velen van ons hebben de slachtoffertjes langs de weg zien sterven. Nu,* in 1948 nu wij op 5 Mei gedenken, dat we drie jaar geleden werden bevrijd, volop voedsel kre- gen van Zweden, Amerika en En geland in Mei 1948 staan in Hon- garije en Oostenrijk weer kleine kinderen langs de wegen en schrei- en van vermoeienis en vooral van van gtsfasJUtrJ ALKMAAR TEL 3812 AlUen to. do Broodstroot had gegeven enige actuele punten te bespreken, sloot hij met een kort woord de bijeenkomst. Burgemeester Smeets kon een bijna voltallige raad begroeten. De heren Kaandorp, v. d. Meij en De Graaf hadden bericht .van verhin- dering gezonden. De heer Berla was het niet eens met het rapport omtrent de ondie- pe sloot. Burgemeester zegde ootmoedig toe eens te zullen kijken, vbbrdat de zon het ding totaal heeft uit- gedroogd. Burgemeester vroeg 'en verkreeg toestemming om bij voorschot aan de ambtenaren de in uitzicht ge- stelde salarisverbetering alvast uit te betalen. De heer ^Bedeke ageerde, zij het vruchteloos, tegen het voorstel om het adres van de raad van Beerta voor kennisgeving aan te nemen. Het bleek dat inmiddels via de vakorganisaties deze zaak reeds is geregeld. B. en W. kregen een crediet van f 500.— voor de verplaatsing van een P.E.N.-gebouwtje, dat het uit- breidingsplan in de weg staat. Het voorstel tot het verhuren van de boerderij Alkmaarse weg 44 aan de heer J. P. Dekker voor f 737. per jaar, overeenkomstig het advies van de Grondkamer, ontmoette geen bedenkingen. Er werd even- wel met het oog op het doel van de aankoop, n.l. de volkshuisvesting de restrictie gemaakt om de huur- termijn van 12 op 3 jaar terug te brengen, met mogelijke jaarlijkse verlengingen. De heer Veld drong aan op tijdige opzegging, teneinde de pachter, een bloembollenkweker, geen strop te bezorgen. Mede op advies van de hr Twisk werd deze termijn van 3 op zes maanden gebracht, terwijl voorz. evengoed tijdig overleg met "de pachter in uitzicht stelde. Voor uitvoering van de herop- bouw en uitbreidingsplannen, werd een oppervlakte van 2.84 H.A. land van „de Puikman", van de N.V. Hysop, gekocht voor de somma van f 82.814.onder beding, dat be- doelde N.V. alle claims opzegt. Van J. Bijman werd aangrenzende 28 c.a. gekocht voor een gulden. Voor de financiering van een en ander vj/erd een geldlening van f 60.772.rentende 2 pet. onder- gebracht bij de Middenstandsbank. De post kasgelden werd van f 350,000 verhoogd met f 650.000, om de uitgaven van rond f 1.000.000.— totaal te kunnen doen. De gemeente zal al het mogelijke doen om van het rijk dit geld terug te krijgen. Tot dusver is echter voor de 42 en 37 woningen wel gedecla- reerd, maar nog niets ontvangen. fret rijk beloofde alle nadeiige saldi te bekostigen. Niettegenstaan- de dat blijkt men in Den Haag wei- nig animo te hebben om de 54 nu in aanbouw zijnde woningen te be talen. De kas is leeg. B. en W. blijven diligent. Uit hi3torisch oogpunt besloot de raad voor f 500 aan te kopen het schilderij „De slag om Castricum", geschilderd door Antonius Lange waarop het wemelt van Fransen, Engelsen en Russen. Dit ontlokte de voorzitter de vraag aan welke kant de Neder- landers toen stonden. Hier zwegen de sprekers stil. Niemand wist het. Het schilderij zal met enig cere- momeel op de be-vrijdingsdag wor den opgehangen. Met een slag van de hamer werd de Slag van Castricum eigendom van Castricum. Bij suppletoire begroting werd ruim f 31 duizend uitgetrokken voor diverse sociale doeleinden, W'?,T^?or d® Ver- voor Gezinshuip. th. Meijer merkte nog op dat ait laatste hoofdzakeljjk ten goede komt aan de minst draagkrachtigen waardoor het zegenrijke werk van die vereniging nog meer kan wor den uitgebreid. De heer Berlee ver- zocht om - als maatstaf niet alleen het mkomen, maar vooral de gezins- grootte te nemen. Dus inkomen per gezinslid. De voorzitter zal dit onder de aandacht van betrokkenen brengen Het koor van de Ned. Herv. Kerk dreigt in te storten. Teneinde dat te voorkomen, besloot de raad de restauratie-kosten tot f 71.054.64 te verhogen. Het rijk en de provin'cie zullen enkele bijdragen verlenen. Heer Berlee: „Dat wordt een duur kerkje!" Voorzitter: ..Dat stukje cultuur moeten we redden." De burgemeester wekte de raads- leden op, om de gedupeerden te animeren, zich met medewerking van de gemeente tot bouwen te zetten. B. en W. zullen ze met open armen ontvangen. Wij doen al het mogelijke om hen te helpen. De heer De Graaf zou het stellen van een tijdslimiet voor getroffenen aanbevelen, opdat anders het mooie bouwterrein aan niet gedupeerden kan worden verkocht. Burgemeester Smeets vreesde echter, dat ze nog te goed wonen en zich niet tot bouwen gedrongen gevoelen. Zoals spr. het ziet, zullen zij practisch alles vergoed krijgen. Weth. De Vries meende dat de hertaxatie wantrouwen heeft ge- zaaid. maar toch kankert men on- gemotiveerd. Op instignatie van de N.V. Onder- wijsfilm, besloot de raad over te gaan tot het kopen van een film- projectie-apparaat voor f 571.Dit apparaat kan gelijkelijk aan de 4 scholen in bruikleen worden gege ven. Het is de bedoeling de film tot een integre deel van het on- derwijs te maken. Regelmatig zullen andere films worden gehuurd. Dat kost f 226.per jaar. De kosten komen gedeeltelijk terug. Tijdens de rondvraag kreeg mevr. Jacobs ten ant woord, dat alle school kinddren op t.b.c. zijn onderzocht. Het aantal positieve gevallen is zeer gering, n.l. 81 van de 1080. Voor 9 scholieren was contr61e no dig, maar ziek niet een. De gezond- heidstoestand is dus prima en Castricum is de oorlogsgevolgen te boven. Dezelfde spreekster kreeg verder te horen, dat aan melkvoorziening op de scholen wordt gewerkt. De v. Oldenbarneveldtstraat zal dit jaar nog niet, de Mient waar- schijnlijk nog wel worden aanbe- steed. Daar komt een rijwielpad, een rijbaan en het puin gaat weg. honger." Hun leed is erger, dan het verdriet van welk groot mens ook, omdat zij onschuldig zijn aan alle ellende, maar de grootste slacht- offers zijn. Niet zij, maar wij groten dragen de schuld van die tranen, die ver moeienis en de honger. Zondag a s. speelt Cantecleer ten bate van de hulpactie Hongarije Oostenrijk het ontroerende Maria- spel „Beatrijs". De middeleeuwen stonden misschien in vefl achter bij onze twintigeeuwse vooruitgang maar wij staan bij die tijd achter in de grote en kinderlijke Maria- verering, die met het vertrouwen van kinderen in de hemelse Moe der alle verdriet, zorg en strijd aan Haar opdroeg en die altijd beloond werd. Dat is „Beatrijs". Het kwaad kgn niet zegevieren wanneer Moeder Maria haar mantel over ons uit- gespreid heeft. Wat is er in de Mei maand mooier denkbaar: Mariaver- ering en naastenliefde! Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Vrijdagavond. KOUDE NACHT Koude nacht met weinig wind, sterk afnemende bewolking en vooral In het Noorden van het land plaatselijk nachtvorst. Morgen in de loop van de dag weer wat toenemende bewol king, maar overwegend droog weer. Meest zwakke wind, Weinig veranderlng van tem- peratuur. De politie te Aikmaar heeft aan gehouden een 15 jarige jongen, die in dienst was bij een grote firma en daar verschillende verduisteringen heeft gepleegd. Hij vervalste post- wisselbewijzen en bij stortingen van girogelden stak hij een gedeelte der gelden in zijn zak. De postzegelkas die aan hem was toevertrouwd maakte hij van tijd tot tijd lichter'- terwijl hij ook zegels ten eigen bate verkocht. Op deze wijze heeft hij zich minstens f 300.toege-eigend, waarvoor hij een nieuwe fiets. een vulpen, en Volksherstel-cigaretten kocht. De jongen zit nu in het huis van bewaring. VECHTPAKTIJ In de Langestraat ontstond een vechtparty tussen twee mannen, waarvan de een dronken was. De politie moest met een snel- verband aanrukken, waarna een der vechtjassen naar het ziekenhuis werd overgebracht. Tegen een vrouw werd proces- verbaal opgemaakt, wegens het ko pen van tabakskaarten. Op de bon nen kocht ze sigaretten die ze zwart verkocht, per pak en per stuk. Te gen 7 personen werd wegens het kopen of verkopen van bonnen PV opgemaakt. HIJ HAD NOG WAT TE GOED Dezer dagen werd in de stad een man aangehouden, die in 't politie- blad gesignaleerd stond voor het ondergaan van 24 dagen hechtenis. Men heeft hem veilig opgeborgen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Paolo, 2. van Q. de Mas en E. de Marco; Leo, z. van W J de Haan en T. Phaff; Peter, z. van J. W. van Keulen en A. Kuis; Joa- chim, z. van A. J. Elte en A. Overleden: Dirk A. Dekker, 73 j., var> A. M. Swart; Agatha M. Baart, oud 85 j.; Trijntje Borst, oud 45 j„ geh. met C. Schoorl. Gehuwd: Pieter M. Zwakman en Johanna Vennik; Arnoldus J. Kuis en Dieuwertje Lievendag. STOMPETOREN. Woensdag- middag stond de 57-jarige ex-waar- nemend burgemeester van Oterleek, Jacob de Boer, voor het tribunaal terecht. In 1941 was besch. lid van de N.S.B, geworden. Ook was hij 'werkzaam geweest voor het Neder- lands Agrarisch Front en voor de Nederlandse Landstand. Door de Officiei; Fiscaal was besch. na 13 maanden internering voor- waardelijk buiten yervolging gesteld met een te betalen verbeurdverkla- rmg van f 6000.—. Dit bedrag kon besch. echter niet betalen; ook een zekerheidsstelling van f 6000- moest worden voldaan. Bij behandeling voor de eerste kamer van het Tribunaal bleek ove- rigens wel uit vele brieven af- komstig van dorpsgenoffen dat beschuldigde in zijn omgeving goed aangeschreven staat. Hij had zich o.m. niet verzet tegen het weghalen van het bevolkingsregister door de lllegaliteit. Ook had hij een bevel van de Ortskommandant om land- bouwwagens en paardentuig te le- veren, geweigerd uit te voeren. Zijn verdediger, mr. Fiskel uit Haarlem, pleitte voor een lage geld- boete, omdat z.i. 13 maanden inter nering voor zijn client een voldoen- de strafmaat was. Uitspraak over 14 dagen. OP 10 MEI WEER VOOR- OORLOGSJE VERBINDINGEN EGMOND AAN ZEE Maandag 10 Mei zal er bij de Naco een nieu we dienstregeling in werking tre den, waaruit zal blijken, dat wat Egmond aan Zee betreft, de dien- sten een belangrijke uitbreiding zullen ondergaan. In de eerste plaats zal de dienst Alkmaar-Egmond aan Zee inplaats van met 66n, dan met twee wagens worden onderhouden en wel zo, dat er tweemaal in het uur een bus ver- trekt uit beide richtingen, waarvan er een gaat via de Egmondermeer en 6en via Heiloo. Het gevolg hier- van is, dat Heiloo een uurverbin- ding met het strand krijgt. Vervolgens wordt de verbinding Bergen-Egmond-Castricum hersteld. Deze dienst zal tijdens de maanden Juli en Augustus ieder uur aanslui- ting geven op de treinen naar en van Amsterdam en Haarlem. Voor en na het badselzoen rijdt deze dienst om de twee uur. Deze verbinding is de aangewezen route voor de reizigers naar het zuiden des lands. Voor de oorlog werd van deze verbinding drftk ge- bruik gemaakt door z.g. zomer- forensen. De V.V.V. schreef toen in haar gids: „De zakenman uit Am sterdam of de Zaanstreek, die met zijn familie enige tijd aan 't mooie Egmondse strand wil doorbrengett is door deze mooie verbinding in ae gelegenheid 's morgens voor 9 uur van hier uit zijn kantoor te bereiken en 's middags voor het diner weer aan zee te zijn". De dienst Egmond aan Zee-IJmui- den zal worden uitgebreid tot ten dienst om de 2 uur, te beginnen des morgens om 8 fiur tot en met des avonds 8 uur. Tot nog toe werden slechts 3 ritten per dag gereden. STILLE OMGANG a,d nG® Hej bestuur van de &®n van de Stille Omsans verzoekt de deelnemers aanTez"! vonrJn °p Zaterdagavond, om kwart voor elf. Het Lof wordt gehouden t» a^i, ef kerk aar> de Singel te Aikmaar, waarna direct de Om- H MI. wTl d? plechtl« gezongen r rt r bestuur rekent op gro- OPENSTELLING POSTSTATION van hTfEp °iRN De Directeur to^iv J" ,en Telegraafkantoor te Alltmaw deelt mede, dat met in- gang van 1 Mei a.s. het Poststation te Tuitjenhorn voor het publiek zal zijn opengesteld van 9—U uur en van 14.30—15.30 uur. HEERHUGOWAARD De Bur gemeester zal Zaterdag 1 Mei a s sp,reeku"r kunnen houden! doch we! Dinsdag 4 Mei, voorm 11 tot 12 uur ten raadhuize. WARMENHUIZEN. - Bij het in April gehouden examen aan de Maua-vakschool alhier, slaagden voor het diploma linnen-naaien: Grada Spaansen, Gr6 Nannis Pd„ Riet Burger, Corry Pronk, Bets Stem R.ctBeriihout, Tiny Kok, Gre Nar.- ms Nd., Nel Dekker, Annie de Nijs en Truus de Moel. GESLAAGD NOORD-SCHARWOUDE. Aan de techmsche hogeschool te Delft slaagde voor het ingenieursexamen voor werktuigkupdig ingenieur: de woude °eUS te Noord-Schar- Woensdagavonci trad in de schouw burg te Utrecht La Comedie Fran- (jaise op met „Le Misanthrope" van Moliere met in de hoofdrol Pierre Dux. Vooraf ging een spel van een bedrijf van Jules Renard „Le pain de menage". Tot veler verrassing woonden H.M. de Koning- en, H K.H. Prinses Juliana deze orstelling bij. Onder de aanwezi- gen bevond zich ook de commissa- ris der Koningin in de provincie Utrecht de heer M. A. Reinalda. In de derde ronde van het heren enkelspel bij de Britse tenniskam- pioenschappen boekte van Meegeren wederom een schitterende overwin- ning door de Davis Cup speler van India te verslaan met 6—1, 6—0, 1— 6. I5. De volgende tegenstander van Van Meegeren in de kwart fi nale- zal de oud-Davis Cup speler van Polen, Tloczynski, zijn. Zoals men weet speelde van Mee geren. die vermoedelijk in het Ne derlandse Davis Cup-team zal wor den gekozen, in de tweede ronde van de Britse hardebaan kampioen- schappen een uitstekende partij te gen de Engelsman Wallis. Van Mee geren won deze partij met 6—3, 6—1 en 6—1. WOGNUM, 28 April. Aange voerd: 3000 kg wit I of: 1 76—86. 2 5375, 3 2151; 2600 kg spinazie 9 15, sla 4.3010.90; Bevelander 8.90; stoofsla 25—28, rabarber 5—7; uien 95108; bospeen 54, bl. eigen- heimer 8.90; radijs 8.50; postelein 47

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2