Ook de Alkmaarse Road maakt front tegen het communisme „BEATRIJS" maar nog geen B C.P.N.-motie r SBilEHBIBBIIIIMi aangenomen Zondag 9 Mei in het „GULDEN VLIES" te ALKMAAR DASSEN-BAR GERARD WORM Welk weer morgen? Marktberichten - PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Vrijdag 30 April 1948 Maar hij zegt wel A ""N Onze agenda Ter gelegenheid van de Berth Assembly werd in de Guildhall te Bath een receptie gehouden door het Parlementslid Mr. I. M. Pitman. De monumentale gong, welke door de gemeente Alk- maar aan de stad Bath was aangeboden, had voor deze gele genheid een plaatsje in de receptiezaal gekregen. Hierboven een groepje Alkmaarders rond de gong, nadat Mr. A. V. M. Leesberg Jr. de plechtige stilte in de receptiezaal door een gongslag had verbroken. (foto Bath Chronicle) DRIE DOZIJN RODE ROZEN Amusant niemendallete van hef Ned. Toneel opvoering van het aangrijpende tone el spel door „Cantecleer" RegieBep Speet ENTREE 1.—, f 1.50 en 2.— Kaarten worden bij U aangeboden. Koopt een of meer kaarten. Van de opbrengst sturen wij VOEDSELPAKKETTEN naar Hongarije en Oostenrijk j IN DE HOUTTIL Herenmodes - Heren- hoeden - Herenkleding UIT BEEMSTER EN OMSTREKEN A.F.C.-nieuws TTf- ?P VrijdaS 14 Mei a-s. 'De candidaten worden gekozen" Onder bovenstaande titel zal de heer mr. Ch. Rutten, 2e secretaris der Katholieke Volks- partij, Zondag 2 Mei a.s. via de K.R.O. van 15 uur tot 15.10 uur een radio-speech uitspre- ken. INGEZONDEN "^OALS VAAK GEBEURT begonnen ook in de gisterenmiddag gehouden Raadsvergadering de discussies aan het einde van de agenda. Nadat deze afgewerkt was, gaf de voorzitter het woord aan de heer Sietsma, als voorzitter van de fractie van de Partij van de Arbeid, voor het afleggen van een verklaring. Deze verklaring betrpf de hou- ding van de raadsleden, behorende tot de KVP, PvdA en WD (de twee leden van prot.chr. fractie hadden deze verklaring niet onder- tekend) tegenover de communisten in de raad. De heer Sietsma wees in zijn verklaring over de vrees, die zich na het gebeuren in Tsjecho-Slowa- ki.ie van het niet-communistische deel van het Ned. volk had meester gemaakt voor de houding der CPN t.a.v. de binnenlandse politiek. Na- mens de genoemde fracties ver- klaarde hij. dat samenwerking met de communisten in strijd was met de democratische beginselen van deze partyen en dat de leden dezer fracties in het vervolg niet meer bij vacatures hun stem op leden van de CPN zouden uitbrengen. De heer v. d. Borden had geen behoefte gevoeld om deze verkla ring te ondertekenen; hij was tegen het communisme, doch evenzeer te gen de PvdA, wier leden hij de geesteskinderen van het Marxisme noemde. Hij wilde de verhouding tegenover het communisme niet alleen zien in het licht van het ge beuren in Ts-Slowakije, doch ook in het licht van de voleinding der wereld; de geestelijke kant van deze zaak wordt door de PvdA vergeten. Voorts wenste hij zich niet als by- wagen te laten gebruiken van KVP en PvdA, die zijn fractie in de op- positie hadden gedreven. De heer Hoytink juicht het toe, dat front gemaakt wordt tegen het ontzaglyk kwaad van het commu nisme en hoewel hij ook het stand- punt van de heer v. d. Borden kan delen, plaatst spr. zich toch ook achter de verklaring van de heer Sietsma c.s. De heer Asjes is de heer v. d. Borden dankbaar voor diens open- hartig woord en voor diens hou ding om niet mee te doen aan de beknotting van de democratie. Hij leest dan een uitvoerige ver klaring voor, waarin hij deze anti- communistische verklaring van de heer Sietsma e.g. een afleidings- manoeuvre van de verbonden par tijen noemt om eigen fouten te ver- doezelen; hij spreekt van het zwar- te gevaar, van de loondictatuur en van de politiestaat van de regering- Beel. noemt de CPN een Neder- land^e partij die geen inmenging duldt van de Sovjet-Unie, enz. Zijn partijgenoot Knuisting Neven leest ook een lang epistel voor met enkele citaten van „onze grote voorganger Lenin", noemt de CPN de partij van het verzet en de partij van de opbouw, om tenslotte een klinkende overwinning van de com munisten bij de a.s. verkiezingen te profeteren. Geen der raadsleden voelt be hoefte. om op deze voorgelezen les- ]es in te gaan. Interpellate De voorzitter geeft daarna de hr Knuistingh Neven gelegenheid tot het houden van zijn interpellate over het niet meer verstrekken -n ^ejneentelyke publicaties aan Hij ontzegt B. en W. het recht om een dagblad mededelingen te onthouden en acht het college ver- plicht deze te verstrekken; hij vindt het volkomen in strijd met de pers vrijheid en hoopt. dat B. en W op hun standpunt zullen terug komen. Hy vindt het niet nodig, dat Alk- maar begint met iets, dat hog ner- gens is gebeurd. De heer Groot (WD) wijst er op, dat „De Waarheid" niet verboden is. Hoewel hij betwijfelt of deraad bevoegd is, in deze een uitspraak te doen, is hij van mening, dat of- nciele mededelingen ook aan „De Waarheid" verstrekt moeten wor den. De voorz, beantwoordt de eerste vraag van de interpellant. of het juist is, dat B. en W. aan bepaalde gemeente-ambtenareh opdracht heb ben gegeven in het vervolg aan „De Waarheid" geen persmededelingen meer te verstrekken, bevestigend. Het is geen gebruik en daarom nagelaten; er is hier geen sprake van recht, hoogstens van 'n gunst. In strijd met de persvrijheid achten B. en W. dit niet; zy zijn alleen van mening, dat aan De Waarheid, nadat de CPN het masker heeft afgeworpen, niet die gunsten ver leend kunnen worden, die aan an- dere bladen worden verleend. De Waarheid is een zuiver communis- tisch orgaan en de grootst moge- lijke meerderheid van het college is van mening. dat het niet mag medewerken, dit blad actueel voor zyn lezers te maken. Wil „De /"®®rheid" langs andere weg die berichten publiceren, dan staat het haar vry; doch B. en W. verlenen geen medewerking. De heer Knuistingh Neven dient dan een motie in, waarin de raad het beleid van B. en W. in deze afkeurt, als zijnde in strijd met de grondwettelijke persvrijheid, en B. en W. verzoekt de maatregel on- gedaan te maken. Nadat de heer Groot betoogd had dat hij in de maatregel van B. en W. geen beknotting der persvrijheid kan zien, schrapt de hr Knuistingh Neven deze woorden uit zijn motie. B. en W. wilden de eenvoudige gevallen ambtelijk doen voorberdl- den door het bureau voor huisves- ting en in de meer ingewikkelde en moeilijke gevallen evenals bij vordering, het advies inwinnen van de commissie. Voorts stelden B. en W. voor het presentiegeld der commissieleden tot i 5.te verhogen. De heer v. d. Borden wilde de bestaande commissie handhaven en daarnaast een speciale commissie voor advies bij vordering; voorts wilde iiy inschakeling van de ma- kelaars in de woningdistributie, zo- als in Haarlem. Weth. Coerts wees op de een voudige gevallin, b.v. van vrije overeenstemming bij inwoning en ruil; de beslissing over lege wonin- gen blijft aan B. en W., aan wie de wet ter uitvoering is opgedra- gen. Wat de raad wil, geeft ver- traging. Voor inschakeling van ma- kelaars voelt spr. niet, want dan zou hij de rapporteurs van het huis- vestingsbureau op straat moeten zetten. De heer De Zeeuw vindt het' vreemd,' dat B. en W., die in hun vorige bijlage een afzonderlijkfe com missie wilden, deze nu overbodig oordelen; de raad heeft te beoorde- len, of de kosten voor een tweede commissie verantwoord zijn en spr. gelooft, dat naast de commissie voor woonruimte-verdeling n commissie voor advies inzake vordering no- dig is. De commissie kan ook ongevraagd advies geven aan B. en W. De heer Woldendorp wil de com missie ook over de leegstaande wo- ningen laten adviseren. De heer Hoytink vindt 't vreemd. dat B. en W. zich nu meer uitspre- ken voor een commissie voor ver- deling van woonruimte, terwijl zij deze commissie de vorige keer wil den omzetten in een commissie voor advies bij vordering. De heer Vleugel veronderstelt, dat inschakeling van de commissie in alle gevallen meer bevrediging schenkt en vraagt, waar de grens ligt tussen eenvoudige en moeilijke gevallen. Nadat weth. Coerts, geassisteerd door weth. Leesberg, de raad aan het verstand gebracht had, dat de commissie slechts een adviserende 'taak heeft en in alle gevallen de beslissing aan B. en W. blijft, dat hij voorts bereid is ook in gevai van lege woningen zoveel mogelijk het advies dezer commissie in te winnen, wordt de door B. en W. voorgestelde verordening aangeno men; eerst was echter nog een amendement van de communisten om het presentiegeld op f 3 (i.p.v. f o) te stellen, verworpen met 17-6 stemmen (alleen de 4 communisten en de heren Steenis en Wiese stem- den voor). In plaats van weth. Coerts. die als wethouder krachtens een mini- steriele beslissing geen zitting in de commissie kan blijven nemen werd mevr. Roos—Cikot tot lid der com missie benoemd; tot plaatsvervan- gers werden benoemd mevr. de VnesVrieze en mr Noordijk. Op de heren v. d. Borden en Kloots imakelaars) werd ££n stem uitge- bracht. sloten tot onderhandse aanbesteding van het onderhoud aan de walmu- ren langs de Oude Gracht over, een lengte van 550 meter en dit werk voor f 11.500 op te dragen aan de firma Schonewil en Jonker, die het vorig jaar als laagste inschrijver 'n dergelijk werk tot voile tevreden- heid van het gemeentebestuur had uitgevoerd. Voorts werd onder bepaalde voor- waarden besloten tot overname van de percelen Overdiestraat 10, 12, 14 en 16 van J. de Ruiter alhier en om de bouwverordening aan te vul- len met enkele bepalingen, welke contrOle beogen op de bouw van personen- en goederenliften. .De algemene politieverordening werd aangevuld met een oepaling, welke een verbod inhoudt om melk- vee ongemolken van de markt af te voeren en met een andere bepaling betreffende het innemen van een ligplaats met woonschepen. Medewerking zal worden verleend mgevolge een aanvraag van het be- stuur van de R.K. Meisjesscholen voor de aanschaffing van school- .meubelen en schoolboeken wegens uitbreiding van het aantal leerlin- gen van de Julia-ULO-school. Ook besloot de raad B. en W. 'n crediet van f 6620.— te verlenen voor de verbouwing van de school aan de Westerkolkstraat. Daar de nieuwe winkelsluitings- wet de Dinsdagmiddag als sluitings- middag verplicht zal stellen, achtten B. en W. het gewenst, het eerder door de contactcomm. gedaan ver zoek om tot opheffing van de slui- ting der textielzaken op Maandag- morgen te geraken, niet in behande- Ung te nemen. Daar de contactcommissie de Dins van het rieten dak van de renstal i middag ook zeer gunstia acht cine op het sportpark. Voorts werd be- I de raad hiermee fccoord. 8 8 voor de St Jozefschool. Besloten werd ook tot aankoop van een perceel grond van E. J. Kuiper te Oudorp, groot 0.48.70 HA, benodigd voor het aanleggen van industrieterreinen in de Huiswaar- derpolder, voor de som van f 2435. Aan D. Leeuwenkamp alhier werd voor de tijd van een jaar, de boer- derij aan het Kwakelpad verhuurd voor f 535.30. Een terreintje aan dte Bergerweg, voorheen in huur bij 't PWB, werd tot Kerstmis 1948 ver huurd aan de wed. G. A. de Lange voor f 9.42; aan Jacob Volger te Oudorp werd voor een jaar verpacht het grasgewas langs Hoornse weg en Munriikenweg voor f 20.per jaar. Aan de heren H. en K. Haytema alhier werd het genot van de jacht voor het jachtseizoen 1948-1949 ver pacht voor de landerijen enz. van hoeve ..Oostwijk" en van de polder ..Overdie" en „Achtermeer" zulks tegen de pachtprijs van f 0.40 per K.A. Met het oog op de omstandighe- den werd aan het Fonds voor Ker- kenbouw in het Bisdom Haarlem uitstel verleend van de verplichting tot bebouwing van het bouwterrein begrensd door van der Helststraat, Rembrandtstraat en Ferdinand Bol- straat. Besloten werd B. en W. crediet te verlenen van f 2970 voor herstel HARMONIE: ..Waterloo Brid ge", volwassenen. AMERICAIN: „Ali Baba en de 40 Rovers", alle leeftijden VICTORIA: „Als je lacht ben je rijk", alle leeftijden. A.B.T.; „Tarzan de Onover- winnelijke" (deel II), 18 jr. APOTHEKEN: Wanna, Mient 11 NACHTDIENST TAXI'S; H. Jong, Lindenlaan 100, telef. 3628. „Nieuwe Doelen" Bewoners van de Doelestraat hadden verzocht aan de „Nieuwe Doelen" een nieuwe bestemming te geven, daar zij hinder ondervinden van de repetities der muziekcorp- sen. De heer Wiese ondersteunde dit verzoek en wilde de muziekcorpsen naar de muziektuin verwijzen; aan de ..Nieuwe Doelen" wilde hij een andere bestemming geven. De heer Woldendorp achtte dit met uitvoerbaar en weth. Coerts wees er op, dat de tegenwoordige huurder de beschikking over de Muziektuin heeft. Hij zegt echter toe te zullen pro- beren een oplossing te vinden. Woningbouw Zonder discussie besloot de raad om aan de Ver. v. Volkshuisves- tmg ..Alkmaar" 7250 M2. bouwter rein te verkopen in de Overdie voor de bouw van 56 woningen tegen f 9.90 per M2. en genoemde woning- bouwvereniging daarvoor een cre diet te verlenen van f 74.720.—, als- mede een crediet voor de bouw van die 56 woningen van f 568.747.—. Tarieven C. Z. Met de stemmen der communis ten tegen, die slechts de tarieven van 6en klas wilden verhogen, be- de raad> met ingang van 1 April 1948 alle verplegingstarieven van het Centraal Ziekenhuis met 50 cent per verpleegdag te verho gen. - Met de stemmen van de heren ^dnJven z°vee mogelijk om 4 uur v. d. Borden, Wiese, Kirpensteyn en deS namldd^gs te slulten- Hoytink tegen, besloot de raad de bevoegdheid t.a.v. de verpachting van landelijke eigendommen der ge mDQMfrt nn« ITT A ALKMAAR. Een driehoeksver- houding, die er niet is, gebruikt de schrijver Aldo de Benedetti om, tus sen allerlei grappen en humoristische dialogen door, een wijsheid te ver- kondigen. „Zoek niet bij anderen, wat ge bij elkaar vinden kunt." Het is een waarschuwing aan die gehuw- den, die hun leven misschien een sleur zullen vinden en niet vermo- gen te zien, wat zij voor elkaar kun nen zijn. Het is al met weinig ernst, dat deze waarheid gezegd wordt. Daar om doet het aan de waarde ervan niets af. Een vrouw denkt, ajs ze op de tafel van haar man rozen vindt, die voor een andere zijn be- stemd, dat deze van een stille aan- bidder komen en droomt haar droom. De man laat haar in haar waan, geholpen door een vriend. Totdat uiteindelijk blijkt, dat de stille aanbidder de echtgenoot van de dromende dame is! Een pittig stuk met scherpe dialogen, die slechts zelden verslappen en met vermakelijke situaties. Annie van Ees speelde het vrouw- tje met vlotheid en gratie, de details fijntjes accentuerend, Johan Kaart maakte een wat nonchalantere in- druk. Mimi Lentvelt gaf een fris kamermeisje weg en Johan Valk speelde met dlan de vriend, die steeds de klappen, letterlijk en fi- guurlijk, opving. Een amusant nie- mendalletje, dat er bij het schaars opgekomen publiek goed inging L. S. NATION ALE FEESTDAG EN WINKELSLUITING ALKMAAR. De gezamenlijke middenstandsbonden adviseren hun leden om op Woensdag 5 Mei a.s. (Nationale Feestdag) hun zaken en aldaar door de bezetters zijn gefu- silleerd; hieronder bevonden zich ook de Alkmaarse illegale werkers T. v. d. Kamer, H. Cevat, Zwart en J. van Roon. Overste Westenecker zal bjj deze plechtigheid het woord voeren. Leden van de Vereniging van Oud-Illegale werkers, die er prijs op stellen deze onthulling bij te wo- nen en gezamenlijk daarvoor naar Zaandam willen gaan, worden ver zocht zich op te geven bij de heren B. Vlotman, Stationsweg 58 en Cevat Stationsweg 96. echter uiterlyk op 3 Mei a.s. De bus vertrekt vanal het station om 1 uur. DIPLOMA'S HANDELSSCMOOL Gisteravond had in het stadhuis de jaarlijkse uitreiking plaats van het einddiploma der gemeentelijke middelbare handelsavondschool met 5-j. cursus. Dit einddiploma geeft vrijstelling voor het middenstands- diploma. Aanwezig waren de loco-burge- meester, afgevaardigden van de commissie van toezicht M.O. en van de K.v.K., gecommitteerden, direc- teur en leraren. Na de opening sprak de loco- burgemeester, G. v. Slingerland en de heren D. Margadant en H. Kluit- man. Een der leerlingen sprak daar- tia een woord van dank voor het genoten onderwijs. Diploma's werden uitgereikt aan: J. C. Amoureus, S. Beemsterboer, J. v. Herwijnen (St Pancras), C. Huisman (Heiloo), H. Post, D. Schermerhorn, A. v. d. Wardt en J. Wester. Met een candidate wordt het examen voortgezet. STILLE OMGANG SCHOORL. Degenen, die de Stille Omgang naar Alkmaar op a.s. Zondag 2 Mei wensen mede te ma ken, worden verzocht zich uiterlijk Vrijdagavond op te geven bij de voorzitter C. Kaandorp. Het vertrek van „De Rode Leeuw" is bepaald op 's avonds 11 uur. HEERHUGOWAARD-NOORD. HUGO-BOYS PROGRAMMA Zondag is ,het kermis in het Noord en het is het Hugo-Boys bestuur mogen gelukken om een mooi pro- gramma voor a.s. Zondag in elkaar te zetten. Dan komen de eerste elf- tallen van de 3 Heerhugowaardse voetbalverenigingen tegen elkaar in het strydperk. Om 12 uur spelen de junioren thuis tegen de junioren van D.W.B. uit de Weere. Dan volgt om 1 uur Hugo-Boys II—KSV I. Natuur- Iijk komt de gehele KSV-aanhang mee om hun elftal aan te moedigen, want te winnen betekent een mooie beker, welke uitgeloofd is door de consul van Hugo-Boys, in de wacht te slepen en dat is zeker de moeite waard. Maar ook de reserves van Hugo-Boys zullen zich niet onbe- tuigd laten en zo verwachten we een zeer spannende wedstrijd, waar- van in het geheel niet vooruit valt te zeggen, wie er winnen zal. Om 2.45 volgt d*n de hoofdwed- strijd Hugo-Boys ISVW I. Wat dat belooft te worden, weet ieder- een die een beetje met de voetbal- sport meeleeft; immers, het zijn 2 elftallen. die hoewel een klas ver- schil, elkaar toch weinig toegeven. De wedstryd belooft ook uiterst spannend te worden. want een plaat- selijke ontmoeting is altijd span nend. De prijs, een zeer mooie leren bal, is uitgeloofd door onze suppor- tersclub. Het zal de spelers wel op- wekken hun beste beentje voor te zetten. We rekenen er dan ook op, dat het een paar mooie wedstrijden zullen worden, die wat spel en spor- tiviteit betreft, op een hoog peil zul len staan. Het zal ook aan bezoekers niet ontbreken. Na afloop zullen de prijzen wor den uitgereikt in het clubhuis van Hugo-Boys. ■■■■■■■■■■■■■■■I nam. half 3 - 's avonds 8 uur Zaterdag openen wij onze JAPIE BORST IN HET ZILVER!! HEERHUGOWAARD. Op 1 Mei a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat onze electricien-Japie Borst zich als zakenman hier vestigde. Voordien was hij timmermansknecht, maar aangezien hij werkzaamheden deed voor het toenmalige G.E.B.. trok de electriciteit hem aan en vestigde hij zich als zakenman en met succes. Japie heeft zich vele klanten ge- worven en zijn zaak mag er zijn. Van alles pp het gebied van ver- lichting, verwarming enz. is er by I hem te koop. Als er storing is en ge roept Japie, hij springt op zijn zware motor en is zo by u. Hoogtevrees kent hij niet en ook het kabelleggen is hem toe- vertrouwd. Er zou veel over deze populaire persoon te schryven zyn. Wij wensen hem en zijn zuster geluk met dit jubileum en we geloven dat er op 1 Mei veel belangstelling zal zijn bij Jaap aan huis. „NIEUW LEVEN" OP DE PLANKEN TUITJENHORN. De onlangs opgerichte toneelvereniging „Nieuw Leven" geeft Zondag 2 Mei en Maan- dag 3 Mei haar eerste uitvoeringen. Opgevoerd zal worden het toneel- spel ..Boerenstry'd", een spel in 3 bedrijven door K. Bergsma. Op het programma treffen we verschillende namen aan van personen, die op 't toneel reeds hun sporen hebben ver- diend en daarom verwachten we dat de nieuwe club onder leiding van de heer A. N. Iping- ons een paar ge- notvolle avonden zal bezorgen. KUIKEN OP VIER FOTEN ST MAARTENSBRUG. Op het hoenderpark ..Energie" te St Maar- tensbrug bevindt zich een WL-kui- kentje, dat dapper rondscharrelt bij een kleine electrische kunstmoeder. Het heeft twee normale pootjes, doch aan het achterlijf bevinden zich nog twee pootjes. die normaal voltooid zyn, maar die het echter met kan gebruiken. „DE VROUWE MARIA" WARMENHUIZEN. Het is wel met nodig om liefhebbers van toneel aan te sporen dit stuk. dat door Het Masker" op 2 en 3 Mei wordt opge- voerd, te gaan zien (zie a^vertentie) Het spel, dat is geschreven door A. v. d. Lugt, geeft ons een beeld te zien van een vissersplaats, waar de gehele bevolking afhankelijk is van reder eh schepen, om niet bro- deloos te worden. Een prachtig boeiend spel. Wij doen ons best het zo goed mogelijk te spelen. U komt toch zien? U zult er geen spijt van hebben. SERENADE DE RIJP. Woensdagavond klon- ken de pittige klanken door het dorp van de Rijper Fanfare. Zij bracht 'n serenade aan de heer D. Veenman by gelegenheid van zijn 25-jarige echtvereniging. Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Zaterdagavond. NU EN DAN BUIEN Meest zwaar bewolkt met nu en dan enkele buien en later tUdelijke opklaringen. Zwakke tot matige wind aanvankeljjk uit uiteenlopende richtingen, later draaiend naar Noorde- Ifjke richtingen. Weinig ver- andering van temperatuur Nadat de PvdA zich in comity over haar standpunt had beraden en weth. Coerts op verzoek van de heer Hoytink als minderheid in het college, zijn standpunt had bekend gemaakt. dat hierop neerkwam, dat hy tegen 't verstrekken van mede delingen a. De Waarh. geen bezwaar had, omdat 't z.i. geen politieke ge- volgen had. bracht de voorzitter de motie in stemming, die met 13 te gen 10 stemmen werd aangenomen; tegen stemden de KVP-fractie (de heer Venneker was afwezig), en mevr. Kommer-v. d. Zwaard met weth. Bakker; de raadsleden Coerts, Groot, Sietsma, Kirpensteyn. Stee nis. Wiese. Klaassen Bos, v. d. Bor den en Hoytink schaarden zich ach ter da communistische motie. De woningcommissie Lang heeft de raad ook geboomd over een voorstel van B. en W. tot wyziging van de Verordening re- gelende de werkkring en samenstel- ling der woningcommissie. meente aan B. en W. te delegeren, evenals de bevoegdheid tot het voe ren van rechtsgedingen ingevolge de woningwet 1947. Een adres van de boek- en kan- toorhandelaren met het verzoek om de Dinsdagmiddag vast te stellen voor verplichte sluiting der zaken van de groep „Boek- en Kantoor- boekhandel", werd in handen van B. en W. om prae-advies gesteld; een adres van de Ver. „St Joseph" voor r.k. scholen met verzoek om gelden voor herstel der 'bezettings- schade aan St Willibrordus. St Alo- jsius- en St Adelbertusschool, ging om bericht en raad. J® het begin van de vergadering had de heer Groot een verklaring afgelegd, dat hy voortaan be- schouwd wenste te worden als ver- tegenwoordiger van de Volksparty voor Vryheid en Democratie. Hamerstukken Besloten werd om de overeen- komst met de gemeente Limmen inzake het uitoefenen van het bouw- en woningtoezicht, het toe zicht op de onderhoudswerkzaam- heden aan de gemeentegebouwen en het uitbrengen van advies omtrent het onderhoud van de wegen in de gemeente Limmen in dier voege te wyzigen, dat de jaarlijkse vaste ver- goeding voor deze, door.de gemeen te Alkmaar verleende medewerking met ingang van 1 Januari j.l. wordt verhoogd van f 350 tot f 700. Besloten werd medewerking te verlenen voor de aanschaffing van schoolmeubelen en schoolboeken VER. v. OUDLEERLINGEN DER R.L.W.S. TE SCHAGEN EN ALKMAAR Zoals op de laatst gehouden ver gadering werd besloten, zal dit jaar een zomervergadering, tevens excur- sie. worden gehouden in Wagenin- gen, en wel op 1 en 2 Juni a.s. De reis wordt gemaakt in bussen, die te pl.m. 6 uur 'smorgens uit Scha- gen vertrekken. Na aankomst in Wageningen begint de algemene ver gadering. 'sMiddags kan naar keuze een bezoek gebracht worden aan de Proefboerdery van prof. De Jong, het laboratorium van prof. Quanj<§ voor mycologie en aardappelonder- zoek, het instituut voor Plantenver- edeling van prof. Dorst, het Lab. voor Zuivelbereiding en Melkkunde van prof. v. d. Burg,, of aan prof. Wellensieks Lab. voor Tuinbouw- plantenteelt. De tweede dag wordt een bezoek gebracht aan het scheepvaartkundig laboratorium. Op de terugweg zal dan nog een bezoek worden ge bracht aan het Meteorologisch Insti tuut te De Bilt, voor het beluisteren van een uiteenzetting over de weers- voorspelling ten behoeve van de Landbouw. Voorwaar een veelbelovend pro gramma, dat door alle leden met in- genomenheid zal worden begroet. ONTHULLING MONUMENT TE ZAANDAM Dinsdag 4 Mei a.s. zal des middags om 2 uur bij de Prins Bernhardbrug te Zaandam een monument onthuld worden, ter nagedachtenis van de verzetshelden, die op 10 Maart 1945 AFC IDTS I. Zaterdagavond 6.30 uur in het Sportpark. G.V.O jun. a—A.F.C. jun. a. A.s. Zaterdag half zeven speelt AFC I tegen de Langendijker derde klasser DTS in het Sportpark. AFC-ers, jullie kunt er van op aan, dat de publieke belangstelling groot zal zijn. Zorgt daarom dai deze wedstrijd in het Sportpark een suc ces wordt, dus van de eerste tot de laatste minuut mondje toe en voet- ballen. Stelt uw aanhang niet te leur Wij rekenen op jullie. De junioren gaan tiaar Krommenie maakt er ook iets aparts van. Tot de AFC-ers: A.s. Zaterdag wordt de wedstrijd in het Sportpark gespeeld. Dit brengt extra kosten mee. Daarom hebben de leden en seizoenkaarthouders geen vrije toe- gang. Attentie! A.s. Zaterdagnacht is de Stille Omgang in Alkmaar. Hieraan doet geheel AFC mee. Zij worden daarom verzocht het Lof bij te wo- nen om 12 uur in de St. Dominicus- kerk op de Laat, om daarna geza menlijk bestuur, commissieleden, spelende en steunende leden de Stille Omgang te gaan doen. Toont dat er v°°f. onze naam AFC R.K. staat. Zij, die in aanmerking wensen te komen voor kaarten Holland—Zwe- den en voor de Olympische Dag, moeten zich ten spoedigste opgeven bij Jaap Smit, Nieuwesloot. De P.P.C.-er HERDENKINGS-OMMEGANG ALKMAAR. Evenals vorige jaren zullen de leden van de Ver. van Oud-Illegale Werkers aan de vooravond van de Bevrijdingsdag, dus op 4 Mei a.s., een stille herden- kingstocht maken langs het voorlo- pig monument in de Wilhelminalaan. De deelnemers worden verzocht om half 8 die avond aauwezig te zijn vodr het gebouw van de Keurings- dienst voor Waren aan het Canada- ple'n. KVP-JONGEREN Vanavond om 7.30 komen de KVP -jongeren in. Kinheim byeen ter be- spreking van verschillende onder- werpen, die zy zelf gekozen heb ben. Ditmaal is geen spreker uitge- nodigd, doch een onderlinge ge- dachtenwisseling, waarby verrassm- gen niet uitgesloten zyn, zullen deze avond interessant maken. Het bestuur verwacljt een grote opkomst van leden en belangstel- lenden. BURGERLIIJKE STAND Geboren: Laurentius J. M., z. van P. van Langen en M. C. Punt; An- thonius J. z. van N. J. A. Stroomer en C. M. A. Jansen; Marlena L d. van W. van der Ham en H. H. Vas- tenburg; Wolbert, z. van W. Kiestra en J. Oudekerk; Maria C., d. van T. J. Gijsen en E. A. M. Kirschnar. Ondertrouwd: Nicolaas Visser en Margaretha Smit; Dirk Glorie en Wilheimina Noort; Jacobus Schuit- maker en Cornelia M. Koekman; Antonie J. Witte en Cornelia J. de Vries; Werner F. Uhl en Clasina T. de Nijs;uDirk M. de Vries en Mar garetha A. van Schagen. GEMEENTERAAD BEEMSTER De gemeenteraad van Beemster kwam Woensdagavond in openbare vergadering byeen. Al- lereerst ter behandeling van een voorstel inzake voorziening in een lening tot een bedrag van f 121.000 ten behoeve van het grondbedrijf. voor de aankoop van diverse perce len grond enz. in de Z.O.-Beemster. De Coop. Boerenleenbank te Beem ster wil deze gelden verstrekken tegen een rente van 3 jfct. in de eerste 10 jaren en 3>/« pet. daarna, met looptijd van 50 jaren en weder- zyds opzegbaar na 30 jaar. Het voorstel van B. en W. werd z.h.st. aangenomen. Eveneens werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen om 't voor- malig distributiekantoor aan te wij- zen als stemlokaal voor de verkie zingen van Tweede Kamer, Prov. Staten en gemeenteraad voor het stcmdistrict I Midden-Beemster Er bestonden tegen het tot nu' toe m gebruik zijnde stemlokaal bezwa- ren, vooral dat men een flinke trap op moest om dit te bereiken. Er waren zelfs stemgerechtigden, die om die reden hun stem niet konden uitbrengen. Wel werd nu in de raadsvergadering de wenselijkheid betoogd om het voormalig distribu tiekantoor in te richten voor woon ruimte, doch de voorzitter zeide, dat daartegen de bezwaren waren, dat ten eerste de kosten zeer hoog zou den zyn en vervolgens, dat dit ge bouw yolgens het uitbreidingsplan bestemd is om gesloopt te worden, teneinde daar ter plaatse een weg te maken. Het voorstel van B. en W werd uiteindelijk zonder hoofde- lyke stemming aangenomen. Daarna werd de raadsvergadering gesloten. ,„Tli,£KS'1,£L BOEKDEK1JEN WIERINGERMEER. Naar wii vernemen zal binnenkort een aan- vang worden gemaakt met het bin- nen metsel- en timmerwerk van 14 en dele reeds herstelde boerderiien aan de Oosterkwelweg en de Klie- rn het domeinkantoor te Wierin- gerwerf de aanbesteding plaats hebben van het volledig herstel (zonder woningen) van 14 boerde- ryen welke zijn gelegen in de Zuid- byS Medemblikde WierinSerme« "a- BRANDWEER WIERINGERMEER. De plaat- seiijKe brandweercorpsen van Wie- ringerwerf en Slootdorp zyn de laatste weken druk aan het oefe- nen voor de streekwedstrijden wel ke op Zaterdag 29 Mei a.s. te Bree- zand zullen worden gehouden voor het district Den Helder. De beide ploegen zullen deelnemen in klasse WIERINGERVVERF WEGHERSTEL hortrrf^'A^ Daalders aannemers- bedryf te Alkmaar werd door de comnjissie Wederopbouw Wierin- meer opgedragen het maken van de omlegging van de Noorderdykweg om de beide wielen nabij de plaats. waar de Wieringermeerdijk in 1945 werd opgeblazen. De aanneemsom bedroeg f 53.787.Met de werk zaamheden is terstond een aanvang genomen. VOORTUINTJESWEE WIERINGERWERF. De be woners van Wieringerwerf kunnen zich moeilyk verenigingen met de huidige situatie, waarin hun voor- tuinen verkeren. Een knap onder- houden gemeenschappelijke tuin of leder een eigen tuin waar hy zyn best op kan doen, maar geen met onkruid overwoekerde kale vlakte. Dinsdagavond j.l. kwamen dan ook de bewoners van de Meeuwstraat in de christeiyke school byeen om de situatie nader te bespreken Di verse grieven werden geuit welke volgende week ter kennis van de autorrteiten zullen worden ge bracht. HET NOODCAFe KOMT WIERINGERWERF. Deze week werd een aanvang gemaakt met de bouw van het noodcaf6 dat te Wie ringerwerf zal verrijzen. Het zal evenwel nog wel een tijdje duren ,v°°r dat deze zo langverwachte lokaliteit zyn functie in het dorps- leven gaat innemen. K.V.P.-ACTIVITEIT WiERWCERMEER. - Ook in de Wienngermeer begint de verkie- zingsactie van de K.V.P Reeds yond een bespreking plaats tussen K V.P.-Afdelingsbestuur en de leiding der Jongeren-organisatie. rot propagandaleider werd benoemd df. heer P. de Caluw6, Zeugweg te Wieringerwerf. Vrijdagavond a.s. zullen de Jongeren te Slootdorp 'n bijeenkomst beleggen welke spe- fi.aal gewyd zal zijn aan de ver- kiezingspropaganda. TTJINDEKSSL'HLIIJKTJES WIERINGERMEER. De ee- reedschapsloodsjes, welke stonden op het door tuinders van het „Oude land gehuurde zgn. losland in de WTeringermeergingen alien door ,5, inundatie verloren. Binnenkort ^lLT overgegaan tot het doen plaatsen van 63 van deze loodsjes. Door de heer H. Fijnheer te Win- kel werd hiervoor als laagste inge- f 6314 V°°r een bedrag van WARMENHUIZEN, 30 April Aangevoerd: 1000 kg prei 26.—.' •AVET4HORN, 29 April. Aange- voerd; 525 kg gele kool 18.50—20.30 ,0 kg uien, gewone maat 111; 1025 kg witlof; i afw. 8—98; II afw. 71— 86. .BEVERWIJK, 29 April. Spina- f,le 9—16; sla I 11—15, II 6-8; stoof. sla 2o, radys 48, rabarber 414- asperges 451.15, bloemkool 2151 postelem 57, witlof 50—76, prei 32— Mijnheer de redacteur, Met enige verwondering las ik een stukje in uw blad van deze week, waarin de ouders of omwonenden van de Leliestraat aangespoord wor- den, om de kinderen van de spoor- baan af te houden en hen vooral te wyzen op het grote gevaar, dat daaraan verbonden is. Inderdaad is net gevaar zeer groot en onderge- tekende heeft meerdere malen de kinderen van de spoorbaan wegge- jaagd. Met de kleintjes gaat dit nog wel, maar de groteren aarzelen niet om je de huid vol te schelden. Van de week met het mooi? weer heb lie.,aantsl eens geteld; op een nn w :t6,"- er. waren er sUeen op het stukje tegenover de Boom- kampstraat. Toen kwam de motor- politie voorby, de vaart werd iets on een luide schreeuw weerklonk, doch de motor werd weder op gang gebracht en weg was de politie. De jeugd ging kalm door, alsof er niets was gebeurd. Als de politie nu eens een beetje actiever was, dan geloof ik, dat het resul- taat beter was, dan wanneer de om- wonenden zich er mee bemoeiden. Tot slot nog dit: Na de bevrijding zyn er weder spoorhekken geplaatst doch deze staan de gehele dag open wat hefpt het dan? Ik weet niet, op wie de verplichting rust het hek te simten, maar zo geeft het toch ook met, of er al hekken staan. Hapende dat dit stukje er toe mag by dragen de toestand te verbeteren heurta^i er ee" ernstig ongeluk ge- beurt, dan zouden de bewoners van de Leliestraat u zeer dankbaar zyn. Een bewoonster van de Leliestraat. cvr. A. Poestkoke-Kastermans, Leliestraat 1).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2