De Korver meester in rimboe-parcours Zwitserse fruittelers vol bewondering voor Westfriesland RADIO l ir* DE SPEURHOND Philips-Stadion eindpunt der Snellen Palestina in brand RONDE VAN NEDERLAND Diederich wint 6e etappe Zei U iets? Verbijsterd over zulk een werkkracht De Me\maand NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Vrijdag 30 April 1948 PAG. 3 PROGRAMMA A/ 0 0 RD Op 2^rterdag 1 Mei wordt de 9e etappe van de Ronde van Nederland verreden, welke vanaf Hulst via Bergen op Zoom, Den Bosch en Gorinchem naar Rotterdam leidt, in- totaal 209 km. Het ploegenklassement ALGEMEEN KLASSEMENT W.-lndische gouverneurs weer vertrokken Razzia fe Milaan DOODSTRAF voor kampbewakers uit Amersfoort Duitse lijken naar de Peel Nationalisatie in Tsjecho-Slowakije Geen krentenbrood voor zelfverzorgers Vijfticn jaar R.W.I, voor.ex-officier C.P.N.-LEUZEN IN 1 MEI-OPTOCHT door B. en W. van Rotterdam verboden C.P.N.-WETHOUDER VAN ROTTERDAM TREEDT AF Katholiek amateur-toneel 36 Griekse communisten ter dood veroordeeld PRIJSVERANDERING VAN STEENKOLEN FEUILLETON (Van onze speciale verslaggever) GELEEN, Donderdagmiddag. DodenritIHet was een publiek geheim, dat door de organisatoren van de Ronde van Nederland met de eerste kleine etappe van deze dag MaastrichtGeleen over 90 kilometer een surprise In petto hielden. Men had in de Zuid-Limburgse rimboe een parcours uitgezet dat alles over- troi wat er tot nu toe aan helse moeilijkheden in een Nederlandse wegrace vertoond is, en, tijdens de rustdag te Maastricht, toen o.m. de Belgen het parcours van vandaag voor alle veiligheid even verkenden, deden over deze rit al de wildste genjchten de ronde. Het heette, dat er hellingen bij waren de „Koning van Spanje" bijvoorbeeld, even voorbij Gulpen waar zelfs een Bartali onmogelijk op zijn fiets zou kunnen blijven. Het heette, dat iedere volgwagen die zich in deze rimboe stortte ook allerongenadigst vast zou lopen en gedwongen zou zijn er een paar dagen te parkeren. Het heette nog veel meeren hoewel de ver- halen voor de insiders een tikje aan de kleurrijke kant waren, werd deze kleine etappe een van de zwaarste van heel deze Ronde. Want de regen goot uit een grau- we lucht, die door de telle wind over het anders zo zonnige Zuid- Limburgse heuvelland gestriemd werd en ginds in de rimboe ver- dronken de smalle bergwegen in eindeloze modderpoelen. Daar ston- den de inboorlingen sedert uren te druipen en te wachten op de ko- mende feestelijkheden, en beter dan wie ook wisten zij dat er dramati- sche dingen op komst waren. De dramatische dingen lieten niet lang op zich wachten. De Limburgse ploeg, die ieder bochtje, hekje en iedere modderwoestijn kende als haar bloedeigen vestzak, zou on- middellijk al na de start het 8ro^ei offensief openen. Maar het feestr ging niet door, want nog voor de start zaten favorieten als Lambrichs en Janssen al in hevige technische moeilijkheden en hoewel men er in slaagde het tweetal nog juist op tijd met de karavaan mee te krijgen, werd deze etappe bijv. voor onze nationale kampioen Janssen een lange lijdensweg, waarop hij niet minder dan drie wildvreemde fiet- sen van toeschouwers leende, en waarbij hij tenslotte de finish be- reikte op een prae-historisch vehi- kel van enorme afmetingen. Hij was de enige ongelukkige niet want toen de altijd rumoerige Rct- terdammer de Korver in de eerste de beste dragelijke helling er op zijn eentje tussenuit trok en snel voor- sprong nam, toen ging ook het tem po van het peloton opeens met sprongen omhoog. En meteen vlelen er slachtoffers. Weer was het het buitenland, dat de^iWaarste klappen kreeg. Ergens in de rimboe achter Gulpen stond o.m. de winnaar van de eerste etappe, Odlle van der Meerschaut, dwars door zijn mod- derkorst heen van pure ellende om zijn moeder te gillen. Wij hebben hem hier in Geleen niet meer aan de finish gezien. Zoals zovelen Voor het eerst in deze Ronde van Nederland bleek een etappe zo zwaar, dat de tijdslimiet door vele renners overschreden werd en dat enkele fcoureurs waaronder de Bos- senaar van der Dungen, na sluitlng der controle in het Geleense Sport- park arriveerden. Voor het eerst ook in deze Ronde van Nederland bleek een etappe zo zwaar dat men inderdaad van een ramp voor tal van ploegen kan spreken. Deze Limburgse rimboe was een zeef, een zeef waarii} alles wat *n de eerste etappes te royaal met zijn krachten in het rond gesmeten had, ongena- dig bleef hangen. Zelfs de altgd zo actieve Zaanse equipe bleef heel even in deze zeef hangen, ook al omdat het tussen de ploegleden onderling niet al te best boterde. Er heerst tussen de Zaandammers een tame- lijk hevige rivaliteit en tijdens de rustdag te Maastricht heeft men al vast enige broedertwisten opge- voerd, waarhjj de ploegleider nog maar juist op het laatste ogenblik ernstige incidenten met fietspom- pen en soepterrines wist te voor- komen. En intussen wist de Korver daar in de rimboe tussen Gulpen en Vaals van wanten. Volkomen alleen joeg hij door de heuvels en enkel de Limburger Sijen was in staat een tegenoffensief te openen. De Xtaliaan Bernardoni, de Luxemburger Dide- rich en de kleine. taaie Brabander van der Zande slaagden er in het wiel van de Maastrichtenaar te grij- pen en mee op jacht te gaan. De jacht verliep niet vlot. De volgwagens zaten daar in de rimboe elk groepje groter dan twee renners hevig te hinderen en zo kon het ge- beuren, dat de Korver zelfs op de vier jagers zo ver uitliep dat zijn overwinning practisch al vast stond nog voor we achter de Valkenbur- ger Cauberg weer min of meer in de beschaafde wereld terugkeerden. Het was toen al duidelijk. dat er in het algemeen klassement het een en ander aan het gebeuren was. De Zaanse ploeg kreeg alleen Bakker en Vooren behoorlijk aan de finish, maar zowel Schellinger- hout als van Beek. die zich in de etappe Njjmegen-Maastricht in de voorste gelederen hadden ge- plaatst, zaten zwaar in de moel- liikheden. ZATEBDAG 1 MEI HILVERSUM II: 7.30 Maria ter ere; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Voor de vrouw; 9.35 Gram, muziek; 10.15 Symphonisch morgenconcert; 11.00 De Zonnebloem; 11.45 De school- radio; 12.33 De ronde van Neder land; 12.38 Lunch-concert; 13.50 Film en toneel; 14.20 Engelse les voor beginners; 15.15 Concert der jongeren; 15.45 KRCPkiosk; 16.20 Een kwart millioen brieven aan de Paus; 17.00 De Wigwam. 18.00 De ronde van Nederland; 18.40 Spineu- za. 19.20 Negen heit de klok, 22 45 Avondgebed, 2315 Werken van Ra- meau. HILVERSUM I: 7.40 Liederen- cyclus; 8.30 Orgel, Joh. Jong; 9.00 Licht orkestmuziek; 10.20 Program- ma voor de zieken; 11.45 Ode aan de textiel; 12.00 Musette-klanken; 14.00 Malando en zijn orkest; 14.45 Beethoven-concert; 15.45 Gevari- eerd programma; 17.00 Omroepor- kest; 19.30 Dolf v. d. Linden en zijn Metropole orkest; 21.15 Spel van fantasie en werkelijkheid; 22.15 Laat de mensen zingen; 23.15 Gram, muziek. Het buitenland ging het evenmin voor de wind. Overal in de rimboe vond men Belgen, Zwitsers, Luxem- burgers, Fransen en Italianen, die alle beschikbare duivelen.uit alle beschikbare hellen stonden te vloe- ken. Overal speelden zich kleine drama's af, toen de Korver allang als overwinnaar het vrij lege Ge leense Sportpark was komen bin- nenstormen, op ruim drie minuten gevolgd door de Maastrichtenaar Sijen, die in de eindsprint makke- lijk van der Zande, Bernardoni en Diderich achter zich liet, waren die drama's nog aan de gang en kreeg het algemeen klassement zo veel optaters, dat de jury er met geen mogelijkheid in slaagde de klassifi- catie bekend te maken voor we en kele uren later in Geleen opnieuw van start gingen voor de tweede etappa van deze dag: GeleenEind hoven. Eindhoven, Donderdagavond. Men kon het verwachten: de wind stond Zuid-West en GeleenEindho ven zou een etappe worden van pure snelheid tegen pure snelheid, een etappe, waarbij alleen de lieden, die de moeilijkheden van de Limburgse rimboe op enigszins behoorlijke wijze overleefd hadden, een kans zouden hebben. Het werd een race van tempo tegen tempo! Direct voorbij Sittard loeide het peloton met snelheden van tegen de 50 km. per uur door de regen over de brede rijksweg en RONDE VAN NEDERLAND OP t MEI 1948 VAN DE ROTTER OORINCHEM ZALTBOMM HALSTEREN r.TV'.i NULSt VERTREKTUD^ VERMOEDELUXE TUD VAN AANKOMST DE CUFERS TUSSEN DE PLAATSEN SEVEN DE AFSTAND IN k m AAN wie zijn tempo niet draaien kon, werd ongenadig afgehaakt en afge- maakt. De race verliep echter zon der veel sensatie. Het tempo deed zijn werk. Nauwelijks enkele kilo meters voorbij Sittard viel het grote peloton in twee brokken, van resp 30 en 40 renners, en de afstand tus sen deze twee groepen groeide zo snel, dat het in Roermond al duide lijk was, dat men deze afstand nooit meer goed zou kunnen maken. Voor aan joeg de hoofdgroep met doll" snelheid door Weert, richting Eind hoven. In het Philips Sportpark beleefden we de massasprint waarbij het ge- l'uk een hoofdrol speelde. Het was algemeen bekend, dat de man die er in slaagde aan de kop van het pelo ton de sintels van het Eindhovense Sportpark te bereiken, in deze eind- strijd practisch niet meer te slaan was. Vlak voor het Philips-stadion, dat ondanks de regen boordevol was met een wild-geestdriftige menigte, slaagde de kleine, handige Luxem burger Diderich er in de leiding te nemen, gevolgd door de Brabander Toon Steenbakkers. die ginds op de tribunes eemzee van supporters wist en er alles op alles zette om deze etappe op zijn naam te schrijven. De snelle sprinters van het genre Voo ren en Bakker waren er niet in g«- slaagd een behoorlijke positie te veroveren. Alleen de Maastrichte naar Sijen, die vandaag opmerkelijk goed reed, lag in derde positie en maakte, snel als hij is, nog een goe- dt kans om de eindsprint voor de betrekkelijk larzzame heren Dide- nch en Steenbakkers te ve-overen. Vlak voor de mgung van het stadi- cr. echter wer.l r.'t Maastricht"naar door een volgmotor gecoupeerd eh uit zijn positie grieden, zodat we dan beleefden, dat deze massasprint gewonnen werd door twee renners de Luxemburger Diderich en de Bossenaar Steenbakkers die on der normale omstandigheden, zeker In een massasprint practisch nicts tc betekenen hebben. Goed!, maar deze dag heeft in tussen geleerd, dat de Ronde van Nederland waarachtlg nog niet volkomen gereden is. Wat velen voor de start al reeds verwachtten, is gebeurd: tal van onervaren renners zijn kennelijk te hard van start gegaan, ze hebben in de eer ste vier etappes te veel van hun krachten gevergd en ze hebben dit te veel vandaag betaald met brok ken, die nauwelijks meer goed it: maken zijn. Bij deze brokken van vandaag zal het ongetwijfeld niet blijven. Straks, in de vijfde rit, waarin het opnieuw ongenadig hard tegen hard zal gaan, zullen we zeer zeker nog meer slacht offers ontmoeten. En dan pas zal blijken, dat ook deze Ronde v»n Nederland een race is, die tot de zwaarste en de moeilijkste van Europa behoort. En het grapplge is, dat het buitenland, het beroem- de, verwende buitenland, daarbtj vermoedelijk de zwaarste klappen gaat krijgen! MARTIN DUYZINGS Dat lijkt me een goede mop van Gerbrandy en Welter c.s., om een actie te beginnen voor een strafrechtelijke vervolging tegen't ministerie-Beel e.a. we- gens schending van de Grond- wet! Tot iVelke middelen de op- positie al niet haar toevlucht neemt! Ik zou zo denkpn, dat, als je in het glazen huisje van de parlementaire enqu&te zit, het allergevaarlijkst is, om met stenen te gooien. En heb ik niet eens gehoord, dat er aan het Londense beleid in meer dan 66n opzicht nog wel eens iets outbroken heeft. Laten we de uitspraak van de parlementaire onderzoekcommissie afwachten, en het onparlementaire gedoe van de oppositie, die niet zo sportief is, om haar verlies te nemen, voorshands negeren. Er is in Nederland groter werk te doen. ONVERWACHT verscheen een groot gezelschap van ruim hon- derdvijfiig Zwitserse fruittelers met hun echtgenoten in West friesland, om kennis te nemen van alles wat hier op dit gebied is gepresteerd en met welke middelen de intensieve cultuur van het fruit wordt toegepast. Ze hebben hun ogen uitgekeken naar die bloelende boomgaarden, naar de prachtige kassen en de verzorgde veilingen en ze hebben hun bewondering ge-uit op een manier, zoals alleen de Zuiderlingen dat kunnen: enthou- siast en in alle mogelijke zonnige termen. Vol trots werd het ge zelschap in Zwaag en Benningbroek rondgeleid en werd getoond hoever men hier al gevorderd is met de fruitteelt. Het ploegklassement luidt na de zesde etappe: 1. Zaanstreekploeg. 80 uur 36 min. 50 sec.; 2. Zuid-Holland 80.46.29; 3. Luxemburg 80.52.31; 4. Belgje b 81.05.22; 5. Belgie a 81.11.51; 6. Nrd,- Holland 81.19.04; 7. Limburg 81.25.12 8 Noord-Brabant b 81,27,11; 9. Nrd- Brabant a 81,34,53; 10. Italie 81,44,43 11. Zwitserl. 81,55.46; 12. Frankrijk 82.05.30; 13. Spanje 82,58,23. Het algemeen klassement na de zesde etappe GeleenEindhoven luidt: 1. Bakker (Zaanstreek) 26.45.38; 2. Goldschmidt (Lux.) 26.51.39; 3. De Korver (Zd. Holland) 26.52.38; 4. Rogiers (Belgie) 26.53.13; 5. Voo ren (Zaanstreek) 26.53.49; 7. Cle mens (Lux.) 26.57.12; 8. Poels (Bel- gig B) 26.57.15; 9. Van Beek Zaan streek) 26.57.40; 10. Tarchini (Zwlt- serland) 26.58.18; 11. Hendjicks (Belgie A) 26.59.10; 12. De Ruiter (Zd. Holland) 27.00.02; 13. De Baere (Belgie B) 27.01.15; 14. Van Geldern (N. Brabant B) 27.02.18; 15. Jans sen (Limburg) 27.02.43 De gouverneurs van Suriname en Curacao, mr. J. C. Brons en dr. P. A. Kasteel, die voor besprekingen met de regering in Nederland ver- toefden. hebben ons land Donder dagavond vanaf Schiphol weer ver- laten. Dr. Kasteel en mr. Brons uitten hun tevredenheid over het verloop der besprekingen die zij met de Nederlandse regering hebben ge- voerd over de toekomstige politie- ke status van hun gebiedsdelen. Dr. Kasteel was van mening. dat een voor alle partijen bevredigende op- lossing zal moeten worden gevon- den. Het gezelschap was op uitnodiging van de Nederlandse fruittelersorga- nisatie voor een vierdaags bezoek aan Nederland aangekomen en een aantrekkelijk programma lag klaar, om zij het in vogelvlucht ons land te leren kennen, zoals het er uitziet wanneer de bollenvelden in voile bloei staan en de boomgaar den rijke bloesem dragen. Natuurlijk ging het allereerst naar Aalsmeer en de bollenvelden, waar de prachtige stand der velden een en al bewondering afdwongen van de Zwitserse telers en vooral van hun dames, die niet uitgekeken kon- den komen op de kleurenweelde, die daar ten toongespreid werd. Vol van deze indrukken kwamen ze naar Westfriesland en de organisatoren hadden stille hoop, dat de bewonde ring niet op de bollenvelden was achtergebleven. Maar de \*akman verloochent zich nimmer en" in Zwaag raakte men in vuur over de welverzorgde boom gaarden en de bloeiende omgeving, waar het gewas in alle Hollandse pracht te pronken staat. De direc- teur van de veiling „Bangerd en Omstreken" ontving het gezelschap en leidde het rond in de oude en stond over de oppervlakte, die er nieuwe veiling, waar men verrast nodig was, om de aanvoer te kun nen verwerken. Vooral toen de cij- fers van vier en een half millioen gulden genoemd werden, stond men perplex over de omvang van de fruitteelt-in deze omgeving. Verge- ten was hun eigen prachtig land, bergen, Alpenweiden, dalen en boomgaarden. omdat men de voile honderd pond van beroepsbewonde ring overdroeg op de Hollands^ col- lega's voor hun werklust en door- zetting en voor de geweldige resul- taten, die er alom bereikt zijn. Respect over prestaties. Men vond het alles prachtig, de boomgaarden, de bollenvelden en vooral de krachtige wil om zo snel mogeiijk alles wat aan oorlog her- innerde te vergeten. „C'est un peu- ple heureux, qui travaille si fort", zei men en ze hebben gelijk: een volk, dat zo hard werkt, moet ge- lukkig zijn. Van Zwaag uit trok het gezel schap dwars door de Bangerd naar Benningbroek, waar het bedrijf van de heer M. Beudt werd bezichtigd, I Een groep van vijfhonderd cara- binieri en politiemannen heeft een razzia gehouden in de communisti- sche wijk te Milaan en daar zestig geweren, twee machinegeweren en vele handgranaten in beslag geno- men. Alle wapenen waren in goede conditie. Nog andere wapenen wer den gevonden en een aanzienlijke hoeveelheid dynamiet. Er werden zevep arrestaties verricht. De razzia werd gehouden In ver- band met verwachtingen van mo gelijke ongeregeldheden op de lste Mei. dat in 1940 werd aangelegd over een oppervlakte van ruim 12 H.A., waarna men dwars door de Wierin- germeerpolder naar de Afsluitdijk trok, die ook bij de Zwitserse be- zoe"kers een onvergetelijke indruk maakte, zoals op iedere buitenlandse oezoeker. In het bijzonder trof het gzelschap de grote kunde om in lut- tele maanden de polder weer op- niuw droog te krijgen. Via Medem- blik, waar het gemaal ,.De Lely" werd bezocht trok het gezelschap dat onder leiding stond van Ir. Phi lip Aubert te Lausanne en de Ne derlandse experts, Ir. Osinga en Ir. Henkes, van de Nederlandse Fruit- telersorganisatie, naar Volendam, de pleisterplaats van iedere toerist. Voor de volgende dagen stond een bezoek op het program van de fruit- streek in Zeeland en van de cultu res der fijne gewassen in het West- land, waarna de thuisreis weer zou worden aanvaard met een schat van herinneringen aan het Nederlandse landschap. De Utrechtse Kimcr van het AmstercVvms Bijzonder Gerechts- hof heeft het vonnis uitgesprcken over de drie beruchte bewakers en SS'ers uit het concentratie- kamp Amersfoort. De 29-jarige W. v. d. Neut uit Hilversum en de 29-jarige Utrechtenaar J. J. Gom- bert werden overeenkomstig de eis tot de doodstraf veroordeeld. De derde verdachte de 25-jarige J. J. A. van Roessel uit Tilburg hoorde zich tot levenslang veroor- delen, ook tegen hem had de pro- cureur-fiscaal op 15 April de dood straf geeist. Dit drietal, dat reeds in '40 en '41 tot de SS toetrad, had ziclf van April '43 tot Maart '45 als bewakers in het kamp Amersfoort op bestiale wijze gedragen tegen- over de gevangenen. De dienst identificatic en ber- ging van de Nederlandse Land- macht heeft de stoffelijke resten van 191 Duitse militairen, die op do Westerbegraafplaats in IJmuiden begraven lagen, naar een Duits massakerkhof in de Peel overge- bracht. Het Tsjecho-Slowaakse parlement heeft Woensdag-avond de nationali satie van alle industrieen en onder- nemingeh, welke meer dan vijftig personen in dienst hebben, aan vaard en een speciale wet aangeno- men ter nationalisering van de ra- dio-omroep. Na het aanvaarden der wetten zongen de afgevaardigden staande •het volkslied. Zoals bekend zullen de bakkers hun toewijzing krenten en rozijnen voor de uit te geven krentenbroden naar het aantal in de week van 22 28 Maart ingeleverde broodbon- nen krijgen. De bakkers op het plat- teland, die over het algemeen meer voor zelfverzorgers bakken en dus weinig bonnen krijgen van hun kjanten, omdat deze zelf meel ge ven. staan nu voor de vraag, of zij deze zelfverzorgers al of niet een krentenbrood moeten geven. Het Centraal Distributiekantoor heeft echter geen regeling voor de zelf verzorgers ontworpen. omdat zulks in de praktijk onmogelijk is. Er zal uitsluitend krentenbrood mogen worden afgeleverd op de daarvoor aan te wijzen broodbonnen. Mis- schien zal de hoeveelheid toe te wij zen krenten en rozijnen de bakkers toestaan daarvan iets te verstrek- ken aan de zelfverzorgers zonder hun andere klanten tekort te doen. De Utrechte Kamer van het Am- sterdams Bijzonder Gerechtsliof veroordeelde de kapitein van de Utrechtse staatspolitie en oud-offi- cier in het Nederlandse leger F. B Klijnstra tot 15 jaar RWI en ontzet- ting uit de burger en politieke rechten voor het leven. K. had tij dens de bezetting voor de Duitsers gespionneerd in de kringen van de lilegaliteit in Utrecht en Zeist en voorts in Limburg en Brabant. Hij drong zich in de Belgische illegal!- teit en was van April tot Juli 1943 in Belgie als spion voor de Duitsers werkzaam. waar hij zich ook aan mishandelingen van zijn slachtof fers heeft schuldig gemaakt. Aan het elnde1 van de Donderdag middag gehouden raadsvergadering te Rotterdam interpelleerde de frac- tieleider van de C.P.N.de heer F. Goudkuil, over de afwijzende be- schikking van B. en W. ten aanzien van het meevoeren van een aantal leuzen in de a.s. 1 Mei-demonstratie en het afsteken van vuurwerk als slot van de 1 Mei-dag. Hij noemde dit een ernstige aantasting van de democratische rechten. Hij wees er verder op. dat op vergaderingen van de C.P.N, nimmer ordeversto- ringen voorkwamen. De voorzitter, burgemeester Oud, antwoordde, dat in het donker fak- keloptochten en vuurwerk gevaar voor de orde kunnen opleveren en dat de vier leuzen, die het college had verboden. uit den boze waren. Zij luiden immers: ..Het Marshall- plan brengt slavernij", „Weg met Beel", ..Troepen terug" en „Eenheid tegen de dollardemocratie". Mr. Oud als vriend van Seyss Tegen het einde van de discussie vroeg de heer Wilschut (A.R.) nog het woord. Hij zei o.m.: „De com- munisten kunnen in een democra- tisch land als dit pamfletten druk- ken. zoals vandaag is gebeurd, waar in de burgemeester als een vriend van Seyss Inquart wordt afgeschil- derd, en ze kunnen ze ongehinderd verspreiden. Het is een schande dat de C.P.N, deze belediging hier niet heeft teruggenomen." De heer Goud kuil interrumpeerde: „Hoeveel b%- ledigingen zijn niet aan het adres van de C.P.N, gericht?", waarop de heer Beerman (C.H.) uitriep: „U erkent dus. dat het een belediging is". De burgemeester maakte daarop een einde aan het debat. De eommunistische wethouder te Rotterdam L. W. Schmidt heeft in een schrjjven aan de gemeenteraad, hetgeen Donderdagmiddag in de raadsvergadering door burgemees ter Oud werd voorgelezen, mede- gedeeid, dat hij bedankt voor zijn lidmaatschap van de gemeenteraad en daarmede ook als wethouder. In de raadszaal heerste Se indruk, dat dit bedanken niet onmiddellijk een gevolg is van de motie van 18 Maart, die uitsprak dat onder de gegeven omstandjgheden het aan- blijven van een eommunistische wet houder niet wenselijk was. De heer Schmidt wil in de eerste plaats. niet door een Noodwet ge dwongen worden af te treden, noch de kans lopen door uitbreiding van het College van B. en W. en de daarmee gepaard gaande nieuwe functieverdeling practisch als wet houder uitgeschakeld te worden. Maar bovendien en dit wordt wel de voornaamste en mogeiijk .de eigenlijke oorzaak van dit h^ngaan geacht is er de laatste tijd min of meer een klove ontstaan tussen de wethouder en zijn fractie plus het plaatselijk partijbestuur, naar aanleiding van het feit, dat de heer Schmidt gemeentebelangen wenste le laten voorgaan boven de partij- belangen, die hij uit hogere eommu nistische kringen zoal niet gedecre- teerd, dan toch gemspireerd achtte. Naar wij vernemen heeft de heer Schmidt, die bijna een ja^r lang communistisch wethouder is ge- weest en die destijds voor de C.P.N, lijstaanvoerder was bij de gemeente- raadsverkiezingen, ook voor zijn partij bedankt. Op verzoek van Kardlnaal Joh. de Jong heeft het Katholiek Neder- lands Cultuurcentrum in 1947 een commissie samengesteld. onder voorzitterschao van mr. Jan Derks om de organisatie van het ama- teurtoneel in nationaal verband te bestuderen. deze commissie heeft na verschillende besprekingen met landeliike organisaties, het Episco- paat. geadviseerd een princioieel kathQliek toneelverband in het le ven te roepen. Te Utrecht is toen het werkver- band katholiek amateurtoneel offi- cieel gesticht. Het is de uitdrukke- lijke wens van 't Eoiscopaat. dat alle toneeleroepen. welke de katholieke grondslag aanvaarden. zich hierbij zullen aansluiten. met uitsluiting van semiberoeps-groepen. Het voorlopig bestuur heeft plan- nen uitpewerkt voor regiecursussen. een bibliotheek. een orgaan en een centraal adviesbureau tewwijl on 17 en 18 Jnli te Utrecht grote landdagen zullen worden gehouden. waarop de organisatie haar volledig beslag zal krijgen. 36 van de 72 Griekse communisten die voor een militair tribunaal te Saloniki terechtstonden wegens spionnage. ziin Dinsdag ter dood verordeeld. Onder hen bevlnden zich drie vrouwen. 10 beklaagden werden veroordeeld tot lever«lange dwangarbeid. 18 tot voorlopige hechtenis. terwiil drie beklaagden werden vriigesproken. Bij het uitspreken van de veroor- dellngen zongen de beschuldigden het Griekse volkslied. Een hunner zeide; ..Wii zweren het communis- me af en willen sterven als Grie- ken". Het militair trihunaal te Volo heeft Woensdag 24 communisten. beschuldied van samenwerking met de guerilla's, ter dood veroordeeld. i. Koning Abdullah van Transjorda- nie heeft verklaard, dat militaire actie het enige was, wat de Arabie- ren in antwoord op de Joodse krijgs- verrichtingen overbleef. En zo ruk- ken thqns 40.000 Arabische troepen Palestina blnnen en is het bloedbad begonnen, waarvoor de gehele we reld reeds zo lang vreesde. .Koning Abdullah heeft de Joden voorgesteld zich als burgers in een Arabische staat te onderwerpen, doch vanzelfsprekend is hierop een onbevestigend antwoord te ver wachten, waarop de strijd in vPlle omvang kan losbarsten, vooral op die plaatsen waar de Engelsen met de evacuatie van hun troepen, die op 15 Mei a.s. voltooid moet zijn (onbevestigde berichten spreken reeds van 5 Mei), zijn hegonnen. De teerling is nu definitief ge- worpen en Abdullah he§ft zich als „redder van Palestina" aangediend, bijgestaan door alle staten van de Arabische liga en volgeus zijn eigen verklaringen mede-ge'inspireerd door 3000 Arabische „vastende" studenten van de Amerikaanse uni- versiteit ip Bairoet. De Arabieren zijn volgens Abdul lah in de Ver. Naties teleurgesteld en moeten hun rechten met eigen krachten beschermen. Er zal niemand ter wereld, zelfs de Joden niet, te vinden zijn, die niet evenals de Arabieren in de Ver. Naties hi verband met de Palestijn- se kwestie zijn teleurgesteld. Maanden reeds heeft men in al- gemene vergaderingen, in commis- sies eh sub-cemmiss«gs geconfereerd cn concrete resnltaten we: Cm niet verlfregen. Mocht aanvankilijk een verdeelplan, dat zowel door Ameri- ka als Ruslqpd gesteund werd, een lichtpunt in deze duistere kwestie gaan betekenen, al gauw kwam Amerika terug op haar beslissing en bracht een plan op tafel, dat een beheerschap over Palestina wilde instellen door een beheerschapsraad. die een gouverneur-generaal moest benoemen. Betreffende de immigratie werden twee voorstellen ge- daqn. Een, dat Immigratie toe- stond in ver- houding tot de „opneem-capaciteit" van Palestina, waarover de gouverneur-generaal kon beslissen en een, dat als tijde- lijke maatregel heperkte immigratie gedurende twee jaar mogeiijk maakte. Cijfers werden niet gege ven. HET WERELD- GEBEUREN UEBT U er al eens over nage- dacht, hoe zinvol, hoe diep, hoe mooi het is, dat de maand, waarin het voorjaar met zijn on- vergelijkelijke b ekoring van ontluikend groen en prachtige bloemen zijn hoogtepunt bereikt, jhist is toegewijd aan Maria? Elke katholiek heeft van Onze Lieve Vrouw de schoonste ge- dachte. Maria is voor eenieder, wie of wat hij ook is, het heer- lijkste ideaal. M or gen begint de Meimaand. Laten wij de heilige Moeder van God eren, haar beeld in onze huiskamer zetten en met bloemen en licht versie- ren, ons gezin er rond verenigen om er gezamenlijk het Rozen- hoedje te bidden. Doch het Ma- ria-ideaal moet zich vooral ver wezenlijken in ons eigen leven. Dat is de beste en mooiste hulde aan O. L. Vrouw. MARCUS. De nadnuk moet worden gelegd op het karakter van het Amerikaan se voorstel. Immers het is- de be- doeling, dat het in de plaats treedt van het verdeelplan of welke andere oplossing ook, doch het is een nood- maatregel om de publieke orde te verzekeren. Vele vragen zijn by de behande- ling van het Amerikaanse voorstel naar voren gekomen, doch het is opvallend hoe men de basis vergat, waarop alleen de uitvoering van een beheer mogeiijk is, n.l. een rus- tig Palestina. Dat Amerika in het vergevorder- de stadium van ongeregeldheden, die eerder de staat van oorlog dan van onlusten benaderen, het voor mogeiyk achtte zomaar even een wapenstilstand tussen de Joden en Arabieren'tot stand te brengen pleit niet voor de werkelijkheidszin van de Amerikaanse politici. Sleqhts een goed uitgeruste troepenmacht zou die rust met dwang hebben kunnen opleggen. Doch men heeft te lang gewacht met de vorming van een internationale politiemacht, terwijl Amerika te lang in de waan heeft verkeerd Engeland over te kunnen halen haar troepen tot 1 Augustus in Palestina te houden. Dat de in ternationale politiemacht niet ge- vormd werd is te wijten aan het wantrouwen, waarmee de twee grootmachten, Amerika en Rnsland, elkaar bejegenden. Bovendien zag geen van beide elkaars troepen graag in het H. Land, dat zo dicht bij de oliegebiedan is gelegen. Dat de kleine mogendheden weigerden troepen af te staan om voor de grote de vuile was te gaan doen, lag voor de hand. Sic transit Met ingang van 1 Mei a.s. wordt de prijs van eierkolen met f 0.40 per H.L. verlaagd. Op dezelfde datum zullen de prijzen van de meest cou- rante a/ithracietsoortep met f 0.35 per H L. worden verhoogd. Door deze wijziging wordt de ver- houding tussen de prijzen van anthraciet en eierkolen. die voor de oorlog bestond, grotendeels her- steld. De nieuwe verbrulkersprijzen zijn voor: "W, D, S-anthraciet nootjes 2 en 3: 4.50—4.70: Wilh. O-N-. L. W anthraciet neotjes 2 en 3: 4.04.55; eierkolen: 2.90. Oorspronkelijke roman uit het Russische spionnenleven 24. En, als ze daarvan over- tuigd was, zou hij haar vragen, haar lot met het zijne te verbinden. Hij had nog geen spoor van haar gezien. Zou ze er een voorgevoel van hebben. dat hij nu een beslis sing wilde uitlokken? Hij ging naar de aangrenzende kamer nam de huistelefoon, liet zich met de Ca- tharina-Stichting aansluiten. „Hallo wachtcommandant Catharina-Stich- ting, informeer naar Zuster Alexan dra. Ze heeft dienst in de arrestan- ten-ziekenzaal." „Zuster Alexandra heeft het ge- bouw al lang verlaten." ..Hoe laat?" „Om half elf." „Te voet?" „Neen, per auto." „Waarheen?" „Dat is onbekend." „Om half-elf?" zei Tegleff grom- mend, voor de donder. dan is zij al bijna .'n paar uur thuis, en ik zit hier ta verstenen. Hij drukte op de electrische dienstknop, een beaien- de verscheen. ..Is juffrouw Alexandra al thuis gekomen?" „Nog niet, mijnheer" ,.Wet je dat zeker?" ..Heel zeker, mijnheer. De auto is nog niet in de garage" Waar kon die zitten? De jaloezie maakte zich van hem meester, en, als ie niet voor een gewichtige ver- gadering. hier had moeten blijven, zou ie onmiddellijk op onderzoek zijn getogen. Alexandra beschouwde hij bij voorbaat als zijn bezit. Reeds vroeger had hij al een paar malen haar gangen laten nagaan, maar de berichten die inkwamen waren zeer geuststeilend geweest. De bode trad na kloppen, de ka mer binnen: „Mijnheer wordt in de vergadering verwacht" Tegleff volgde de man en werd bij zijn bin- nentreden met applaus begroet. Ieder der aanwezigen wist, welk 'n geheime kracht er bltging van de chef van de spionnagedienst en hoe afhankelijk hij, in sommige opzich- ten van deze was of zou kunnen worden. Tegleff deed, in korte bewoordin- gen verslag over de arrestatie der vreemdeling. die zich Georges T.i- mond noemde en die, na onderzoek van de in beslag genomen corres- pomjentie, sdheen te zijn: een ge heim vertegenwoordiger van enkele oppermachtige buitenlandse con cerns en die veel gevaarlijker bleek te zijn. dan welke geslepen, doch behoorlijk ge-accrediteerde gezant ook. De bron waaruit alle berich ten over de grenzen gingen, was ontdekt en Tegleff stelde voor, die bron te laten blijven vloeien als voorheen, maar op een manier, die de te benoemen commissie zou in- eenzetten en aangeven: ..We zullen ze alleen dat te slikken geven, wat wij vooraf hebben ge^ookt en we zullen hen in de waan laten, dat het hun, door hun eigen kok wordt voor gezet! Een luid applaus beloonde de woorden van de sluwe spreker en men ging, staande de vergadering, tot de keuze van de commissie over, met als adviseur.... de heer Teg leff. Reeds morgenavond zullen de verschillende gegevens besproken wqj-den. die voorzien v^n de hand- tekening van die Rimond, de grens over zouderi gaan. Tegleff waar- schuwde echter tegen overhaasting: ..Laat ze daar ginds nog maar een tijdje op de vangst zitten, des te gretiger zullen ze later alles slik ken en we dienen bovendien eerst het rapport de akte van zelfbe- schuldiging, die ik die namaak- gezant heb doen opmaken, af te wachten. Ik zal straks even infor- meren, hoever ie daar mee staat. Zodra dit in mijn bezit is, zal ik de heren bijeenroepen". Het sloeg half drie. toen de ver gadering uiteen ging. De,heren ver- lieten het gebouw langs een gehei me uitgang die - alleen aan Krylow en zijn geestverwanten bekend was en die, louter tot dit doel gemaakt, uitkwam in een serre achter in het park. Het gehele gebouw lag nu in een diepe rust. Tegleff was de laatste, die heenging. Hij bleef boven aan de trap, die onder het sousterrain door leidde. staan, legde de hand op Krylows schouder: ,.En, nu, denk aan liw belofte", „Ge bedoelt?" „Ge begint sleeht van geheugen te worden. Hebt ge me gisteravond niet aangeraden, zelf met Alexan dra te spreken?" „Maar vriend, het is nacht Alexandra is...." „Is misschien nog niet eens thyis"v „Hoe weet ge dat?" „Tegleff weet doorgaans alles". ,.Nog niet thuis?" vroeg Krylow verbaasd. Op dit ogenblik gonsde 't geronk van een motor. „Hoort ge?" zei Tegleff, „ik durf wedden, dat ze daar is. Het onderhoud met die ieraar in 't Frans heeft lang ge- duurd. Ik ben nieuwsgierig naar de resultaten. Laat haar hier komen. Krylow. De nacht is toch gebroken. Ik wil het nuttige aan het aange- name verbinden. Ze heeft misschien een belangrijk rapport uit te bren gen. Die stijfkop van een Gorocha heeft ze natuurlijk bekeerd. Wie zou haar ooit iets kunnen wei- geren? Roep haar hier, Krylow!" De besliste toon, waarop Tegleff sprak, was voor geen twee uitleg- gingen vatbaar. Hij scheen het er hardnekkig op gezet te hebben, nog deze nacht, Alexandra eon beslis sing af te dwingen. Krylow zei: „Wacht in het salon. Ik zal haar gaan waarschuwen." Maar, voar ie weg ging.' hield Tegleff hem nog even bij de mouw vast: ,.En ze kap het verder wel zonder vaderiyke beschermmg af, dunkt jou ook niet? Ze is verstandig genoeg." Krylow voelde even de felle vernedering, die er In deze woorden stak. Hij werd eenvoqdig als een kleine jon- gen weggezonden, hij, die in naam, Tegleffs superieur was. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3