Verdediqing van het We n m i Amerika's hulp afhankelijk van Euro pa's vastbeslotenheid Palestina brand Professor Romme stelt een principiele zaak aan de orde Nog geen schadevergoeding voor religieuze leerkrachten Bij de bekroning van MARIE KOENEN DE SPEURHOND in Betere regeling van de grondrechten, bescherming van de democratic „Neo-fascisme Er komen49 nieuwe Ortskommandant Verliezen in Indonesie STRATECISCHE ICRACHT DER LUCHTMACHT n. r~ In het a.s. seiaoen sal het Bloemendaaise strand een attraclie rfjker zijn. Het pwbliek sal n.L in de gelegenheid zijn een tochtje te maken met een landingsvaartuig, een ,,Duck", waarvan er een tweetal aangeschaft zijn. De Raad ran Bloemendaal nam een f roorproefje ran dit nieuwe strcmdgenoegen. DRIE JAAR PLUS EEN TON BOCTE Voor bemiddelaar Velsens arbeidsbureau Het Amsterdamse Bijz. Ge- rechtshof heeft de 58-jarige voormalige bemiddelaar van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Velsen P. B. Laffertu, een Amsterdamse aannemer, die tijdens de bezettinq talloze na- men en adressen van jonge- mannen, die voor de arbeids- inzet in aanmerkinq kwamen, aan de inlichtinqendienst te Haarlem heeft opqeqeven en daarna werken voor de Duitse weermacht had ultqevoerd, waaraan hij grote bedragen heeft verdiend, veroordeeld tot drie jaar met aftrek, alsmede een boete van honderdduizend qulden. Het Hof heeft bij de uitspraak rekeninq qehouden met de leeftijd van verdachte, die niet aanwezig was, en diens slechte qezondheidstoestand. De pro- cureur-fiscaal had negen jaar qeeist, maar er van afqezien een geldboete te eisen, omdat volgens opqave van het Be- heersinstituut verdachte na be- taling van zijn vermoqensbe- lasting, van zijn 4-tons kapitaal slechts enkele duizenden qul- dens over zou hebben aehou- den. Mocht achteraf blijken, dat de verdachte de boete on- mogelijk kan voldoen, dan zal hij in plaats hiervan een maand extra qevangenisstraf moeten uitzitten. T De grote spoorbiowagen van de Nederlandse spoorwegen, die in Zwolle een tijd gedraaid heeft, is nu op transport gesteld naar Schiphol, waar gedurende de National© Feestdag gedraaid zal worden. Het unieke gevaarte op de trailer anderweg. ScheepsbericHten R.K. Universrteit VOOR HET GERECHT Stagnatie boerderifboww in N.O.-polder Het spel mot de dood In het veilinggebouw te Poel- dijk heeft de symbolische over- dracht plaats gevonden van de groenten die door de sa- menwerkende instanties aan de Olympische deelnemers zijn aangeboden. Tijdens de overdracht door luit.-kol. Schoo- nenberg Mortagne aan Lord Burghley, president van het or- ganisatiecomite der Olympi sche Spelen. Canadese havermout voor ons land De „Nederland" geeft 9 pCt. dividend FEUILLETON 25- (Van onze bijzondere medewerker) IN verscheidene opzichten is de verdediging van het Westen thans aan de orde. Allereerst in de Ver- enigde Staten zell. Daar is een hoogst interessant debat aan de gang over de aard en samenstel- ling van de moderne krijgsmacht der toekomst. Daarbij is vooral van belang de plaats van de luchtmacht. In de eerste, en zelfs goeddeels ook nog in de tweede wereldoorlog, had de luchtmacht een dienende, steu- nende, aanvullende taak; zij diende en steunde of vulde aan de acties van het leger of de vloot. Een zelf- standige rol echter vervulde zij noch in Duitsland, noch in Engeland. De Amerikanen hebben echter de stra- tegische kracht van het luchtwapen ontdekt. Vo6r D-dag v6or de lan ding dus van Eisenhowers macht in Frankrijk hadden hun bom- menwerpers Duitsland lamgqjegd. Daardoor was het uiteindelijk resui- taat der operaties op het Europese vasteland naar Amerikaanse mi- litaire deskundigen menen geen risico meer; het stond vast. De com- binatie luchtmacht e n atoombom maakte ook aan de oorlog met Ja pan een einde, lang v66rdat e6n oorlogsschip der geallieerden was verschenen *in de moederlandse Ja- panse wateren en lang voordat 4en Amerikaans bataljon in het land van de Tenno aan wal was gezet. I Oorlog In 66n nacht beslist DAT betekent, zeggen belangrijke Amerikaanse specialisten, dat het luchtwapen niet enkel gelijkwaardig is aan leger en vloot, maar zelfs een overheersende positie krijgt en dat de land- en zeemachten van hun eerste, naar een tweede, aanvullen de plaats verschuiven. Over de vraag, of aan het luchtwapen, ja dan neen een overheersende plaats toekomt, loopt momenteel in de Verenigde Staten het defensiedebat. De uitslag daarvan is ook voor ons hoogst gewichtig. Want het operatie- terrein van een moderne luchtvloot is thans ongeveer de gehele damp- kring rond de gehele aardbol. Onlangs gaf een Amerikaans vlieg- deskundige dan ook als zijn mening te kennen, dat een toekomstige oorlog die God verhoede niet zou zijn beeindigd, maar w e 1 zou zijn beslist in een enkele nacht. Als de man gel(jk heeft, vinden wij niet dat de wereld daardoor aan bewoon- baarheid gewonnen heeft! Duidelijk zal hot wel zijn, dat van de vraag of Amerika al dan niet de jutate keuze doet van zijn technische ver- dedigingsmiddelen, ook voor ons ontzaglijk veel afhamgt. Spaak minder flauwtjes dan Van Boetzeioer NOG in een ander opzicht echter is de verdediging van bet Wes ten aan de orde gesteld. Op de dag. dat te Brussel het Pact van Vijf werd getekend, verklaarde presi dent Truman in het Amerikaanse Congres, dat hij zieh over die sa- menwerking opreeht verheugde; en hij voegde er letterlijk aan toe: „Ik vertrouw er op, dat de Ver enigde Staten met de daartoe dien- stige middelen aan de vrije landen die steun zulien geven, welke door de toestand noodzakelijk is gewor- den. Ik ben. er zeker van, dat de vastbeslotenheid der vrij« landen van Europa om zichzelf te bescher- men, geevenaard zal worden door een gelijke vastbeslotenheid onzer- zijds (van Amerika dus), hen daar bij te helpen." Toen onlangs dit Pact van Vijf In de Tweede Kamer werd behandeld, is zeer duiuelijk gezegd, dat geen Europese zelf standi gheidspolitiek meer kan gevoerd worden, alieen §J, omdat de vrjje Europese demo- ratieen voor hun verdediging af hankelijk zijn van derde-mogend- heden, met name van Amerika. De regering heeft dat flauwtjes beaamd, zoals zij op het gebied der buitenlandse politiek alles fiauwtjes beaamt, wat zij niet krachtig ontkent, of niet eenvou- digweg vergeet te beantwoorden. Maar de beer Spaak Js wat min der flauwtjes. Onlang^ begeleidde bij de Belgische prins-regent naar Washington voor een staatsbezoek. Hij heeft er geen geheim van ge- maakt, dat hij daar de verdediging van het Westen mede heeft bespro- ken. met als uitgangspunt de ver- klaring van Truman, die wij zo even aanhaalden. Over het resultaat van die besprekingen heeft hij zich niet m ronde woorden uitgelaten. Bin defenmemacht voor de Vijf? Amerikaanse j|ournaiisten, die wel eens goed zijn ingelicht, me nen omtrent de uitslag van die ge- sprekken wat te kunnen mededelen Natuurlijk zo zeggen zij is ook de Amerikaanse regering gebonden aan Truman's uitspraak, dat Ame rika'* vastbeslotenheid tot hulp evenredig zal zijn asm Europa's vast beslotenheid tot zeHbescherming. Maar zo zou het ministerie van buitenlandse zaken te Washington hebben gevraagd hoe staat het met die Europese vastbeslotenheid tot zelfbescherming? Het Pact van Brussel is ook op dlt terrein nog vaag. Het verplicht tot overleg in zake gemeenschappe- lijke verdediging en tot wederkeri- ge hulp met alle middelen in geval 66n der verdragspartijen in Europa wordt aangevallen. Dat betekent nog niet, dat de vijf van Brussel ook een gezamenlijke defensieve macht hebben. Dat kan er wel uit groeien, maar het is er nog niet. Het schtjnt, dat Amerika eerst eens wil zien, of het er wer- kelijk komt. Wij vinden, dat de Amerikanen daar nog geen ongelijk aan hebben. En dus is ,'t woord over de verdediging van het Westen thans weer ook aan Europa. Moge he* een krachtig woord zijn! GEBEUREN De Tweede Kamer heeft in haar avondvergadering van Donderdag het wetsontwerp tot het instellen van staats-secretarissen, dat met de grondwetswjjziging verhand houdt, in behandeling genomen en zonder hoofdelijke stemming aan- genomen. Alleen de Chr. Histeri- sehen lieten aantekenen dat zij te- gen waren. Bij de beraadslagingen kwam nog een zeer belangrijke kwestie aan de orde, n.1. de door sommlge le- den in het voorlopig verslag geda- ne suggestles om van deze gele genheid tot wflziging van (Je grondwet ook gehrulk te maken voor 't invoeren van maatregelen om de vrijheldsrechten die de grondwet waarborgt. beter te be schermen. Professor Romme verdedigde daarbij het voorstel van sommige leden om aan de Grondwet een in- leidend artikel toe te voegen. waar- in handelingen of uitlatingen, ge- richt op aantasting van de v r ij e volksinvloed en eerbiediging van de rechten van de menselijke persoon, strijdig met het algemeen belang en de openbare orde worden verklaard. Men voelt welk een belangrijke principiele zaak hler aan de orde gesteld wordt. Het w.erd nog veel belangrijker en principieler, toen de professor de regering eraan ging herinneren, dat zij reeds in de Troonrede van 1946 had toegezegd, de grondwet te zullen herzien en dat zij nu, in antwoord op deze suggesties weer aankomt met bet praatje dat zij geen tijd meer kan vinden het bij deze gelegenheid eens te doen. Het werd een waar professoraal betoog, toen de heer r Romme eens duidelijk ging maken wat ®®n ongehikkig en gebrekkig stelsel eigenlijk onze huidige staats- regeling wel is. Vindt men er lets anders in dan negatieve en neutrale bepalingen? (Dit mag niet en dat mag niet.) De ontwikkeling van de geesten in onze staat in aanmerking ne- mende, moet de tijd nu toch wel rijp worden geacht om onze staat een beter geestelijk fundament te geven en in plaats van die nega tieve neutraliteit eens positieve grondslagen te gaan leggen. In dit verband juichte hij de plannen van de heer van der Goes van Naters toe, die in een toegevoegde nota een heel ontwerp had gemaakt m die richting, daarbij bepaalde grond rechten formulerend. die aansluiten bij het Handvest van de Verenigde Naties. In zijn antwoord heeft minister Beel zeer handig gebruik gemaakt van de lengte van de rede van de heer Romme en daaruit geconclu- deerd, dat dit alles toch niet zo'n eenvoudige zaak was, dat men dit nu „stante pede" in de huidige ont- werpen zou kunnen opnemen, die zich meer op de noodzakelijke her- vorming van het Koninkrijk rich- ten. Maar hij wist voor de Kamer een oplossing en adviseerde van het recht van inltiatief gebruik te maken om alsnog het ijzer te sme- den terwijl het heet is. De minister- president betrok daarin ook het door de Kamer gesuggereerde plan om een grondwettelijke basis te scheppen voor de civiele staat van beleg, welke in het debat als een middel tot handhaving van de in- wendige veiligheid was genoemd. „Neo-fascisme" riepen de commu- nisten. „Gij verzwakt de democra tic, die ge juist wilt beschermen. Hodie mihi, eras tibi." Het was een woord, waarin een kern van waar- heid schuilt. Maar dat zij zelf de oorzaak zijn van het feit, dat deze maatregelen nodig worden en dat neo-fascisme. als men het goed ver- staat met veel meer recht toepasse- lijk is op hun systeem, werd maar niet meer uitgesproken. Wat ook niet meer nodig was. Abbekerk, 29-4 van Fremantle te Adelaide; Alderamin, Perzische GolfRotterdam 30-4 te Suez; Bre- dero, SingaporeRotterdam, pass. 29-4 Ouessant; Congostroom, 29-4 van Lobito te Pointe Amboin; Klip- fonten, 29-4 van Teneriffe naar Kaapstad; Lissekerk, Amsterdam Perzische Golf, 29-4 van Londen; Lombok, HonoluluCebu, 29-4 te Manilla; Oranje, AmsterdamBata- via, 29-4 van Suez; Salland, Amster damBuenos Aires, 30-4 te Bahia; Samarinda, 28-4 van San Francisco naar Manilla; Van 't Hoff, 29-4 van Durban te Lorenzo Marquez; Wa terman, RotterdamBatavla, 29-4 van Aden. Het bestuur der Suit Radboud- stichting heeft drs. A. A. V. Tum- mers te Nijmegen benoemd tot as- sistent bij de R.K. ttoiversiteit. met l^eropdxacht voor staathtdAowd- lomde en stattstiek. Zo zijn dus de bemoeiicgen van de Ver. Naties inzake Palestina op niets uitgelopen en het enige punt van bespreking, waarvan men nog resultaten verwaehten kan, is de bescherming van Jerusalem, de H. Stad, die de gehele Christelijke wereld na aan het hart ligt. De Uno-commissie voor Palestina heeft met algemene stemmen baslo- ten stappen te ondernemen om een politiemacht te vormen, die Jerusa lem zal beschermen. Moderne kruis- vaarders dus. Een bedrag van 200 duizend dollar is reeds door de Uno beschikbaar gesteld en vri>willigers kunnen tekenen voor de tijd van 18 Mei tot 1 Juli. Intussen, dat de strijd in Palestina zelf in steeds toenemende hevigheid losbrandt, is er een vraag, die de commentators van de buitenlandse politiek zich met verwondering stellen. Wat heeft Rusland bewogen haar zetel in de commissie ter voor- bereiding van het beheerschapsplan in te nemen, terwijl tot nu toe een afwijzende houding. werd aangeno- men? Wij geloven, dat koning Ab dullah van Transjordanie hierop een antwoord heeft gegeven, toen hij tegen Da vid Woodford, verslaggever van de Daily Telegraph verklaarde: „De Arabische regeringen, die lid van de Ver. Naties zijn, zien duidelijk de bijbedoelingen van de houding en handelwijze van bepaalde sta'.en der Ver. Naii-s. De Arabische '.rl- keren zien de ware badoelingen en willen geen slaven zijn van deze staten en hun beslissingen". „Deze laatste zin", zo voegt Wood ford er ten overvloede aan toe, „be- treft Rusland en haar satellieten". Mocht Rusland eerst gedacht heb ben de sympathie van de Arabische liga, die het een communistische pe- netratie in dit gebied gemakkelijker zou kunnen maken, door steunen van het verdeelplan te winnen, thans is het duidelijk geworden aan welke zijde de Arabische landen in de grote ideologische strijd staan en bestaat er voor Moskou geen bezwaar ook in de beheerschaps- commissie een rol te spelen. De eerste gevolgen van Ijpt con flict zijn reeds te bemerken in de olievoorziening uit Irak. De toevoer van de pijpleiding tussen Kirkuk en Haifa is gestaakt, waardoor de olievoorziening uit Irak naar het Middellandse Zeegebied met 50% wordt gereduceerd. De pijpleiding naar Haifa is da ene tak van de Y-vormige verbin- ding tussen de Irakse oilevelden en de Middellandse Zee, waarvan de andere tak, die naar Tripolis, nog werkt. Deze beperking der olievoorzie ning zal van inrloed zijn op de olie-toewijzingen via het Marshall- plan. We kunnen niet anders dan dit overzicht besluiten met het te be- treuren, dat slechts drie jagf na de tweede wereldbrand, waardoor het Joodse volk en ras het zwaarste werd getroffen, wij aan de voor- avond staan van e«n burgeroorlog, die de bestaansrechten van datzelfde volk bedreigen. Engeland Is niet op zijn beslis6ing. het mandaat over Palestina op 15 Mei a.s. op te heffen. teruggekomen, ondanks de drang, die hiertoe onge- twijfeld van Amerikaanse zijde is aangewend. O.i. heeft de Labour- regering hiermee iets van haar ver- loren prestige ten opzichte van het Engelse volk willen terugwlnnen. Immers dit volk heeft reeds te lang en te veel haar zonen in Palestina zonder enig doel zien afgeslacht. Sic transit Vooral in Friesland, waar op het gebied van vogels vele natuur- reservaten zijn, ziet men veel „eendenkorven", die op alle mo- gelijke en onmogelijke plaatsen geplaatst zijn om de vogels te bewegen hier te gaan nestelen. Zodoende hoopt men deze wild-, stand op peil te houden. Met een bootie controleert men ot de nesten bezet zijn, lang8 de boorden van de Friese meren. (Van onle parlementaire redacteur) DE UITBETALING van de ver- hooffde salarissen, aldus Minis ter, Gielen In de Eerste Kamer, zal bij wijze van voorschot geschieden. Alles ligt er voor gereed. Het zal slechts een kwesMe van dagen zijn. Over een schadevergoeding aan religieuze leerkrachten, die door de maatregelen van de bezetter zijn benadeeld, heeft de regermg nog geen beslissing genomen. De advlseurs van de minister achten het recht daarop onbetwistbaar. De politieke partijen krijgen een kwartier zendtijd per week voor de uiteenzetting van hun program. ter geen persoonlijke aanvallen. De beer v. San ten (Com.) was er als de kippen bij om te vragen of deze regeling ook voor zijn partij gold, maar dat natuurlijk bleek niet het geval te zijn! Kleuteronderwijs. Ten aanzien van het kleuteronder- wijs, op welks wettelijke regeling des morgens ook nog de heer Wol- tjer (A.R.) had aangedrongen, zeide de minister, dat het de vraag is wat het beste is: Een definitieve rege ling of een voorlopige, die een defi nitieve eventueel lang in de weg zou staan. De bewindsman wilde zieh in deze nog nauwkeurig laten voorlichten. Hij hoopt het advies spoedig van de Inspectie te ontvan- gen. Voorts verklaarde hij zich gaarne bereid mede te werken aan de verbetering van huisvesting en opleiding. Het gebrek aan geschikte lokaliteiten speelt hier echter mede een rol. Nijverheidsonderwijs. Op de opmerklngen ten aanzien van de gymnasium-opleiding ging de minister niet nader in. Binnenkort zal er voldoende gelegenheid zijn om hierover een breed debat te voeren. Er is een ernstige poging gedaan om de achterstand op het gebied van het nijverheidsonderwijs Jn te halen. Er zijn gelden voor 49 nieuwe scho- len uitgetrokken. Ten aanzien van Ambachtsscholen is er in 38 nieuwe voorzien. Langs de weg der Inspectie zal de minister er de aandacht op doen vestigen, dat de stichting van streek- scholen primair is bij de stichting van lagere scholen met 7 of 8 leer- jaren. De subsidie van f 115.000 aan de Opera noemde de bewindsman redelijk. De ontwikkeling van het toneel volgt hij met aandacht. Het overleg met Financien voor een sub sidie aan het Gronings Orkest zal worden voortgezet. Spreker verde digde nog nader de voorgestelde aanloop-subsidies voor het Brabants Orkest. De kwestie van de zevende facul- teit aan de Amsterdamse Universi- teit besprekend, verklaarde de mi nister de toestand van thans onge- wenst te achten. Als er bij de nieuwe cursus opnieuw, leeropdrach- ten aan de huidige drie functionaris- sen worden verstrekt, zou hij zich daarmee niet kunnen verenigen. Voor het Arnhemse Bijzonder Ge- rechtshof had zich te verantwoorden de voormalige Ortskommandant van Nunspeet, de Duitser L. G. Beck. Hij werd ervan beschuldigd een hem ondergeschikt militair op te hebben gedragen twee z.g. terroris- ten en twee fabrikanten uit Am sterdam te executeren. De Procu- reur-fiscaal mr. Fikkerf meende dat hier van een oorlogsmisdrijf kan worden gesproken. Hij achtte ver dachte schuldig aan het hem ten laste gelegde feit. Als verzachtende omstand-igheid wilde mr. Fikkert laten gelden de angst welke B. voor de S.D. koesterde en daarom wilde hij de straf voor verdaehte beperkt zien tot tien jaar gevangenisstraf. Uitspraak op 12 Mei. In de herfst van het vorlge jaar zijn 105 boerderijen in de Noord- oostpolder uitgegeven aan zoge- naamde pioniers. Men hoopte, dat de bouw van deze boerderijen in Mei of Juni van dit jaar voltooid zou zijn. Dit is echter erg tegen gevallen. Men neemt nu aan, dat het wel November zal worden. De aanstaande bewoners van deze boer. derijen wonen nu nog in de kampen, en exploiteren van daar uit hun gronden. Of er de komende herfst nog nieuwe gronden zullen worden uitgegeven, zal afhangen van het verdere verloop van de boerderij- bouw. In ieder geval zal bij de vol- gende uitgifte gedacht worden, aan de boeren van Walcheren, voor wie in totaal 3000 H.A. is gereserveerd. De regering maakt tot haar leed- wezen bekend, dat de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gwapporteerd: Koninklijke Landmacht: Soldaat le kl. E. T. Dekker, Stbnr. 250415053, afkomstig uit Warmen- huizen. Overleden aan bekomen verwonding 21 April 1948. Koninklijk Nederlands Indische Leger: Soend. soldaat 2e kl. infie. Hoesen Bin Age, Stbnr. 104717736, afkomstig uit Nederlandsch-Indig. Gesneuveld 4 April 1948. Koninklijke Marine: heeft in de periode van de afgelopen week geen verliezen gerapporteerd. Toen de 20-jarige W.,Pijnenburg uit Deurne bij werkzaamheden te Sustteren een pantservuist had ge- vonden, wilde hij deze demonteren. Het gevolg hiervan was echter. dat het projectiel uit elkaar sprong. Een scherf trof de jongeman in de hartstreek, waardoor hij onmiddel- lijk gedood werd. Op de Algemene Ledenvergade- ring van de R.K. Nederlandse Boekhandelaren en Uitgeversver- eniging ,.Sint Jan", welke Maan- dag a.s. in Hotel des Pays-Bas te Utrecht plaats vindt, zal de gou- den medaille uitgereikt worden, welke dezer dagen als De Brand- van Gentprijs aan de schrijfster Marie Koenen is toegekend. Daar Mevrouw Koenen verhinderd is, deze pleehtigheld bij te wonen, zal de prijs aan een familielid overhand'gd worden. De jury, bestaande uit Dr. J. van Heugten S.J., Piet Domes en Ber nard Verhoeven, bekroonde haar roman „Wassend graan", maar wilde deze onderscheiding tevens uit- strekken tot haar volledige oeuvre, dat voor een jonger schrijversge- slacht beschouwd wordt als een voorbeeld van vlekkeloze toe wij- ding en bewonderenswaardig vak- manschap. Het treft wel zeer geluk- kig met deze welverdiende bekro ning samen, dat de uitgeverij „Het Spectrum" juist bezig is met de voorbereiding van de volledige wer ken van Marie Koenen in 14 delen, met tekeningen van Karel Thole, typografisch verzorgd door Charles Nypels en Aldert Witte. Het eerste deel, bevattende „De Korrel in de voor" en „Wassend Graan", de twee laatste,' op elkaar volgende romans van Marie Koenen, zal in het najaar van 1948 verschijnen, en het is de bedoeling, dat het gehele werk in drie jaar compleet is. Marie Koenen (geb. 1879) is een dochter van de taalkundige M. J. Koenen, de man van het woordenboek, aan wie zij haar zorgvuldig taalgebruik te danken heeft. Tot haar veertigste jaar woonde zij in Maastricht. Zij is onze Limburgse schrijfster bij uit- stek geworden. want al hebben de reizen welke zij later maakte, even- eens een stempel op haar werk ge- drukt, toch keerde zij steeds terug tot het Limburgse milieu. Op 20- jarige leeftijd debuteerde zij met een kort verhaal in de Katholieke Illustratie, die toentertijd onder re- dactie van Maria Viola stond. Toen deze met Eduard Brom, C. R. de Klerk en Albertine Steenhoff-Smul- ders het tijdschrift „Van onze tijd" oprichtte, vroeg. zij Marie Koenen om medewerking, en zij is lange tijd de promoter geweest van de be- scheiden, jonge schrijfster. De ver- halen van Marie Koenen pasten zeer goed in ...Van onze tijd", het blad dat er veel toe bijgedragen heeft om de traditie van Jos. Al- berdingk Thijm voort te zetten in verbinding met de stijl van de Tachtigers. In 1912 verscheen haar eerste boek. een verhalen-bundel „De witte burcht", waarop spoedig ,.Het Hofke" en de legenden- en verhalenbundel „Van mensen en wonderen" volgde. Toen in 1916 „De Beiaard" door Prof. Gerar<2 Brom werd opgericht, trad Marie Koenen tot de medewerkers toe. Van de boeken, dia elkander in een rustige regelmaat opvolgden, noemen wij: ,.De Moeder" (1917), ,.De Andere" (1919). ...Parcifal" (1920), „Het Ko- ninkje (1922). de bundel ..Bretonse Legenden" (1927), de historische ro man over het Engeland van Willi- brord en Bonifacius ..Stormenland" (1930) en ..Xerion, de steen der Wijzen". In het begin van de tweede wereldoorlog: ,,De Korrel in de Voor" en „Wassend Graan", twee Limburgse romans, die als het hoog- tepunt in haar oeuvre worden be schouwd. Na de oorlog ontstonden nog een aantal Bretonse legenden en het Sint Lambertus-verhaal „Leg aan de Wapenrusting Gods". Zonder tot het grote publiek af te dalen, heeft Marie* Koenen een oeuvre ge- t schapen, dat voor iedereen begrij- pelijk is, en waarin de zin voor schoonheid en adeldom van, geest ontwikkeld worden. W. PAAP Canada heeft Vrijdag de eerste lading havermout naar Nederland verscheept. Nederland profiteert aldus als eerste van de beslissing der regering de uitvoer van haver mout nhar Europa toe te staan. Aan de op 20 Mei a.s. te houden algemene vergadering van aandeel- houders der N.V. Stoomvaart Mij. ..Nederland" zal wordfm voorgesteld over het jaar 1947 een dividend uit te keren van 9 pCt. (v.j. 7 pCt.) Oorspronkelijke romcm uit het Russische spionnenleven Maar, hij ging, omdat er niets an ders op zat. Tegleff tegenwerken. betekende: zijn eigen ondergang zoeken. Hij vond Alexandra op haar kamer en vroeg: ..Kind, heb jij, nog z6 laat dienst gehad? Zoiets gaat boven je krachten. Ik mag dat niet langer toestaan. weet je, hoe laat het Is?" ..Half drie, vader." „Heb je al die tijd je zorgen aan zleken besteed?" „Ja." „En, hoe staat 't met de kwestie waarvoor je bent uitgegaan? „Ik heb die jongeman kunnen overtuigen." „Dus?" ..Hij is een van die verblinden, die menen, dat hun dood een martelaar meer voor de goede zaak betekenen zal. Nu weet le beter. Ik heb lang met hem gepraat en verzeker u. dat hij, na enkele dagen, zonder zelfver- wijt bereid zal zijn in uw dienst te treden." „Je bent een ferme meid. Ga direct die boodschap aan Tegleff brengen." „Aan Tegleff „Hij wacht je in het saJon." ..Nu? De vergadering is toch al lang afgelopen! Ik ben doodmoe. Ik zie niet in, waarom u die boodschap niet kunt overbrengen. Waarom moet ik dat doen?" „Hij zal je willen spreken over die Gorocha. Je moet weten: dat Is 'n gevaarlijk, 'n heel gevaarlijk jongmens. Die kwestie is er een van hoogst ernstige aard." „Ik ga niet!" ..Alexandra!" „Ik voel aankomen, waarom het hem te doen is. 't Gaat om mij, om mijn persoon. Waarom komt u niet rond voor de waarheid uit?" ,.Nu ja, 't is zo! Tegleff heeft me al 'n paar maal over je gesproken, maar ik heb verwacht, tot ook van jouw kant de genegenheid groeien zou." „Ik heb nooit genegenheid voor h?m gevoeld, ik haat hem!" ..Alexandra! Wees voorzichtig. dat ie d5t niet hoort, dat zou, dat zou "..Wat zou dat?" „Dat zou ons schade kunnen doen" „Dus. om die schade verkoopt u mij?" ..Verkopen, verkopen? Wat ben je toch altijd sterk in je uitdrukkingen. Alle jonge meisjes. die haar ideaal niet getrouwd hebben, zijn daarom nog niet verkocht. Toe, kind, ik smeek je, wees verstandig. Bedenk, wie je tot vrouw yraagt: de mach- tigste van ons alien, zoal niet in naam, dan toch metterdaad. Doe me de schande niet aan, hem te laten wachten." „De schande? 'n Minister spreekt van schande, als z'n dochter een van z'n ondergeschikten laat wachten. Waarom bent u bang van uw onder geschikten, vader? Wat steekt daar achter?" „Niets, hoegenaamd niets. Maar jij hebt geen begrip van de invloed, die er van die man uitgaat." ,.Ik geloof, dat ik daar langzamer- hand 'n beetje begrrp van krijg", zei Alexandra, en haar grote, zwarte ogen keken haar vader doordringend aan, ..die invloed gaat zo ver, dat ie ministers om z'n vinger windt. en, als dat niet helpt, een strop om de hals doet. Maar. stel u gerust, ik zal naar het salon gaan en Tegleff te woord staan." Ze ging heen met opgericht hoofd en liet haar vader verbaasd en ver- schrokken achter. Wat bedoelde z'n dochter? Tegleff wachtte met ongeduld in het weelderige salon. Met de handen op de rug liep ie over het dikke, donzige tapijt. bekeek de grote zil- veren kandelabres. die op de brede marmeren schoorsteen stonden en mompelde: ..Speelgoed voor idioten" Waarom bleef ze zo lang weg? Eindelijk ging de deur van het sa lon open. Alexandra stond er, in haar verpleegsterscostuum, bleek, kalm en waardig: „U heeft me wil len spreken?" „Ja, mejuffrouw, het spijt me meer dan ik u zeggen kan, dat ik verplicht ben u in uw nachtrust te storen." „Ik sliep nog niet." „0, nee? Foei, z6 laat werken? Al die tijd zieken verpleegd?" „Ja." „In de Stichting?" „Ook in de stad." ,.Kijk, kijkaardig is dat." „Ik zie er 't aardige niet van in. Wat hebt u me nog te vragen?" „Wel, ik dacht, dat u uit eigen beweging gekomen zoudt zijn, om verslag uit te brengen over uw be- moeiingen inzake dat jongmens.... U weet wel." „Moest dat in het midden van de nacht gebeuren?" „Hoeveel nachten hebben uw va der en ik niet samen gewerkt?" „Ook steeds uitsluitend in 't be lang van ons volk?" ..Wat mij betreftja!" Tegleff richtte zich hoog op. Z'n puntige geest stond steeds gespan- nen naar die zijde vanwaar 'n zijde- lingse aanval of toespeling kon ko men. Daarom liet hij er op volgen: „Of uw vader dat zo formeel zeg gen kan, weet ik natuurlijk niet. Maar we dwalen af. U zou me ver slag uitbrengen over uw bemoei- ingen. Heeft u succes gehad?" „Ja. M'n vader is trouwens al op de hoogte." „Dat is niet genoeg Ik zou ook graag op de hoogte willen zijn." „Micha61 Gorocha heeft toege- stemd voortaan z'n actie te staken en wil eventueel z'n talenten In uw dienst stellen." „Bravo, bravo, Alexa.... O, neem me niet kwalijk! M'n enthousiasme zou me bijna verleid hebben, u bij uw voornaam te noemen." (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3