Britse versterkingen van Cyprus en Malta naar Palestina Verraadster van groep-Badriaans toont geen spoor van berouw GOLDSCHMIT, DE LUXEMBURGER WINT DE RONDE VAN NEDERLAND Voor Alkmaar omgeving Tot 75 Mei zal Engeland de orde in het H. Land handhaven Syrische en Libanese troepen over de Palestijnse grens D.C. 6-toestel bij oefening op Schiphol neergestort Verdachte nog even bedorven en slecht als in oorlogstijd in Argentinie Fout MA AND AG 3 MEI 1948 44e JAARGANG - NUMMER 11251 BUREAUX: ,/Donderslag" voor Joden en Arabieren Minister Witteman heden voor de radio CHURCHILL Donderdag in ons land Sint Bavo tot basiliek verheven Onofficieel bericht over Egyptisch leger Welk weer morgen? Twee en dertig koeien in beslag genomen Wapenstilstand van 48 uur In Katamonwijk van Jeruzalem Z. H. de Paus vertegenwoordigd bij Congres voor Verenigd Europa CENERAALFOULKES in Nederland aangekomen Bemanning licht gewond Doodstraf geeist tegen Betje Wehry Haar chef thans Laatste etappe en ploegen-klassement voor de Zaan V De ministers van defensie van de 5 mogendheden kwamen te londen bijeen om de codrdinatie van hun strijdkrachten te be- spreken. Er werd een permanente commissie gevormd, die tot taak heeft het gemeenschappelijk defensieprobleem te bestude- ren. Onze minister van Oorlog, lt.-kol. Fievez (midden) verlaat in gezelschap van zijn militaire adviseurs Carlton Cardens, waar de conferentie werd gehouden. De tiende en laatste etappe van de Ronde van Nederland eindigde Zondagmiddag in het j ^en ai 'die tijd echter wist zij, dat Amsterdamse Stadion. De ron de werd gewonnen door de Luxemburger Goldschmit. Met Pijnenburg rijdt hij een ere- rondje op de baan van het Olympisch Stadion. Nieuuu HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs f 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR; Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.). 2047 (red.) K 2200. HOORN; Draafsingei 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank JERUZALEM, 2 Mei (A.P.) Het hooldkwartier van het Britse leger te Jeruzalem heeft medegedeeld, dat infanterie, tanks, ka- nonnen en marine-commando's van Cyprus en Malta naar Pa lestina worden gezonden, om het hoofd te bieden aan de „sterk slechter geworden toestand" in Palestina. In de verklaring wordt gezegd, dat Palestina thans een operationele prioriteit verkregen heeft boven die van andere verplichtingen in het Midden-Oosten. voerder van het joodse agentschap werd gezegd: „De toestand is alleen in dit opzicht verergerd dat de jo- den successen behaald hebben, Zo lang de arabieren de overhand le- ken te hebben, werd maar weinig van interventie gebruik gemaakt. Noch van binrien uit, noch door 'n invasie van buitenaf. Er werden heden nieuwe Britse versterkingen gesignaleerd, die op- trokken naar de omstreden gebieden in Palestina. Een hoge Britse officier heeft ver- klaard: „Wij kwamen tot de ont- dekking, dat wij meer troepen no- dig hadden dan wij dachten om de orde te handhaven. Zij zullen ge- bruikt worden in de gebieden, waar zij het meest nodig zijn." „Zo lang wij. het mandaat hebben, dus tot 15 Mei, zullen wij zeer zeker in de grote steden de orde bewa- ren." Verder werd gemeld, dat de nieuw aangekomen troepen als gevechts- eenheden intact gehouden zullen worden om eventueel de algemene terugtrekking van de Britse troepen te dekken. Associated Press bericht uit Hai fa, dat ongeveer 1000 Britse soldaten aldaar in volledige oorlogsuitrusting aangekomen zijn om de slinkende Britse strijdkrachten aan te vullen. Het is de eerste keer sedert En geland met de evacuatie van zijn troepen begon, dat versterkingen naar Palestina teruggezonden wer den. De troepen zijn in Haifa van Cyprus met een troepentransport- schip aangekomen. Onder hen be- vonden zich eenheden van het regi ment van de koning. Als een donderslag kwam voor de joden en arabieren vandaag het nieuws, dat ..belangryke ver sterkingen aan infanterie, tanks, kanonnen en marine-commando's naar Palestina gezonden zijn." Hoewcl van de zijde van het leger de juiste sterkfe van de troepen niet bekend gemaakt werd, werd bevestigd dat het merendeel reeds aangekomen was. In de verklaring van het Britse leger werd gezegd dat de gevech- ten fn Jaffa behoren tot de groot- ste, die de Irgoen tot nog toe on- dernomen heeft en daarbij zijn ver- scheidene honderden doden geval- len. De Haganah, die de aanval eerst „niet goedkeurde", heeft later de Irgoen versterkt en delen van Jaffa bezet. De Britse Argyll- en Sutherland- regimenten Hooglanders zijn toen met tanks en zware kanonnen in stelling gekomen en hebben de joden uit een deel van hun ver- overde stellingen verdreven. Op 't ogenblik zijn zij bezig een wapen- stilstand af te dwingen. In de week van de gevechten zijn ongeveer 30.000 arabieren uit Jaffa gevlucht, deels over land, deels over zee. De Britse legersterkte wordt thans van bevoegde zijde op 28.000 man geschat. De gevechtssterkte van het leger ondervindt echter de nadelige In- vloed van de evacuatie. In een commentaar van 'n woord- De minister van Binnenlandse Za- ken z^al vanavond om ongeveer vijf minuten over acht over beide zen- ders een radiorede houden over „De versterking van het wettig ge- zag". Naar wij vernemen zal de heer Winston Churchill Donderdagmid- dag 6 Mei a.s. op Schiphol aanko- men voor bijwoning van het Con- gres voor Europa. Churchill zal gedurende zijn verblijf in Neder- land in de Britse ambassade loge- ren. Commentaar te Londen Een woordvoerder voor het En- gelse miitisterie van oorlog heeft verklaard, dat de beslissing nieuwe Britse troepen naar Palestina te zenden, „genomen was om het hoofd te bieden aan een binnenlandse toe stand". Op een vraag, hoe deze stap te rijmen met de huidige evacuatie van andere Britse legereenheden uit Palestina, antwoordde hij: „Er zijn verschillende soorten troepen voor verschillende doelein- Hij weigerde verder commentaar te geven, verklarend, dat het mi- nisterie van oorlog meer weet, dan het in de pers gezien heeft." Naar wij vernemen, heeft het Z. H. de Paus behaagd, de Kathedrale Kerk Sint Bavo te Haarlem tot Basiliek te verheffen. Het hoofdkwartier van de Ha ganah heeft te Tel Aviv bekend gemaalet, dat Libanese en Syrf- sche geregelde troepen hedenoch- tend vroeg de Palestijnse grens overschreden en drie joordse ne- derzettingen in opper-Galllea om- singeld hebben. De drie nederzet- tingen waren Dan, Daphneh en RamothNaphtali. De Libanese invallers zouden de rand van laatstgenoemde neder- zetting bereikt hebben. De Haganah ontkent echter, dat de nederzetting door de arabieren veroverd zou zijn. Een woordvoerder van de Haga nah, die commentaar gaf op de „proef-invasie" in Noord-Palestina, verklaarde, dat de arabische legers voorbereidingen treffen voor een invasie op grote schaal, teneinde de V. N. voor een voldongen feit te stellen. Hij voegde daaraan toe. dat na een „zware strijd" het arabische dorp Einzeiten, een sleutelpositie voor het arabische vervoer naar Safad, door de Haganah is bezet. Het dorp ligt op ongeveer 16 km afstand van Safad. Uit New York wordt gemeld, dat Mosje Sjertok van het joods bu reau een telegram aan de voorzit- ter van de Veiligheidsraad. Parodi, heeft gezonden, waarin hij drin- gend verzoekt om een „onverwijld en doeltreffend optreden" door de Veiligheidsraad, tenenide de gemel- de invasie in Palestina te stoppen. Van onofficiele arabische zijde te Cairo werd Zaterdag verklaard, dat het Egyptische leger om midder- nacht de Palestijnse grens over schreden heeft. Hierop weigerden officiSle instanties commentaar te leveren. In Cairo werd van arabische'zijde verklaard, dat koning Ibn Saoed v. Saoedi-Arabie zijn lwjer opdracht gegeven heeft, zich aan het Zuide- lijk front van Palestina bij de Egyp tische troepen te voegen. In Amman werden door de oor- logsraad van vijf arabische landen de besprekingen betreffende de plannen voor de operaties in Pa lestina Zaterdag voortgezet. Koning Abdoellah van Transjor- danie heeft voorspreld, dat deze operaties „de ring rond de joodse vijand nauwer zullen maken". De chef-staf van de legers van Tranesjordanie, Syrig, Irak en de Libanon werden voor het eerst toe- gevoegd aan kolonel Hafiz Bey Ba- Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Dinsdagavond. MORGEN IETS ZACHTER Koude nacht met weinig wind en op vele plaatsen nacht- vorst. Morgen geleideljjk toe- nemende bewolking en later voomamelQk in het Zuid- Westen van het land enige regen of motregen. lets zach- ter dan vandaag. Meest mati- ge wind nit Zuideljjke richting kry, die de Egyptische generate staf vertegenwoordigt en die Vrij- dagavond laat in Amman aange komen is. De oorlogsraad heeft Vrijdag zijn eerste bijeenkomst gehouden. Aan- wezig waren de premiers en de ministers van defensie van Vier landen, echter niet die van Egypte. In een officieel communique deel- de koning Abdoellah aan de raad mee; „Het ogenblik, dat de arabieren heer en meester in Palestina zullen zijn, is nabij." „In het verleden was er altijd wantrouwen en onenigheid tussen de verschillende arabische landen. maar deze zijn uit de weg geruimd door de Palestijnse kwestie." Abdoellah, die om zeven uur in de ochtend een bespreking met de Britse gezant Sir Alex Kirkbridge had gehad, verklaarde lachend te-* genover Associated Press: „Wij gaan de toekomst met ver- trouwen tegemoet." Vrijdag is op de Oosterschelde het schip van de beurtschipper M. uit Ierseke door de rivierpolitie te We- meldinge aangehouden. Aan boord bevonden zich 32 koeien, die in Lei den waren geladen. Het vee is in beslag genomen en voorlopig in een weiland op Schouwen gebracht. Men onderzoekt thans of het hier een kwestie van veesmokkel betreft. JERUZALEM, 2 Mei (AP). Ten gevolge van een persoonlijke interventie van Sir Henry Gurney, secretarfs-generaal van de Pale stijnse regering, hebben de joden en arabieren besloten de vfjan- delijkheden gedurende 48 uur in de Katamonwijk van Jeruzalem op te schorten. De wapenstilstand is vanmiddag om 16.00 uur inge- 4 gaan. Bijna onmiddellijk verlieten hon derden arabische gezinnen de wijk en trokken naar andere wijken of gingen de stad uit. Ten einde de wapenstilstand af te dwingen werden troepen lichte in fanterie van het regiment Hooglan ders in Katamon gebracht. Zij had den kanonnen en mortieren bij zich en zijn opgesteld tussen de joden en de arabieren. Reuter meldt uit Londen, dat Z. H. de Paus Mgr. Giobbe, Aposto- lisch Internuntius te Den Haag heeft aangewezen om het Vaticaan te vertegenwoordigen op het „Con- gres voor Europa", dat in Neder land gehouden zal worden. Z.K.H. Prins Bernhard was Zon- dagavond aanwezig bij een gala- diner, dat gegeven werd d<sor de Canadese Ambassadeur. de heer Pierre Dupuy, op zijn landgoed „Groot Haesebroeck" te Wassenaar, ter ere van Generaal Charles Foul kes, die enige uren tevoren uit Lon den op Valkenburg was aangeko men. Oorspronkelijk zou de generaal Zondagmorgen in Hoek van Holland zijn aangekomen, doch hij stelde zijn vertrek uit, daar zijn vrouw voed- selvergiftiging heeft. Tot de overige gasten die het diner bijwoonden. behoorden o.a.: Dr. L. J. M. Beel, Luit.-kol. A. H J. L. Fievez, Admiraal C. E. L. Hel- frich en Luit.-generaal H. J. Kruls. In de toestand van m-.-vr Foulkes is enige verbetering getreden. Men acht het crjtieke stadium van haar ziekte echter nog niet voorbij. Hedenmorgen bracht de generaal een bezoek aan Harderwijk, waar hij demonstraties van infanteristen bijwoonde. Vanmiddag gaat gene raal Foulkes naar Wageningen, waar hem het ereburgerschap van de stad zal worden aangeboden. Het is nog niet zeker of generaal Foulkes hierna in Nederland zal blijven of naar Londen terug zal keren. Dit hangt af van de gezond- heidstoestand van zijn echtgenote. Zoals wij nog in een deel van onze vorige editie konden mee- delen, is Zaterdagmorgen om 10 minuten voor elf, tijdens een les- vlucht, de D.C. 6 PH-TKW bij het oefenen in het starten en landen, waarschijnljjk tengevolge van een verkeerde manoeuvre op Schiphol zwaar beschadigd. De bemanning, bestaande uit ge- zagvoerder Efcels, leerling-vlieger Ger. Euporto, radio-telegrafist Hoefnagels en boordwerktuigkundi- ge Van der Ham, liepen lichte ver- wondigen op. Het DC-6 toestel is practisch ge- heel vernield. Het is doormidden gebroken en het mag wel een won der heten. dat geen van de vier in- zittenden ernstig" "*>-wondin"an "7s- Het vernielde D.C. 6-toestei. heeft opgelopen. De instructeur de heer Ekels, werd licht aan de en- kels gewond. Ooggetuigen verklaarden, dat zich een tamelijk grote rookontwikkeling voordeed onmiddellijk nadat het toestel was neergestort. Er brak echter geen brand uit. De DC-6 PHTKW is niet zoals eerst werd gemeld, het toestel dat ..Wilhelmina" zou worden gedoopt, maar de tweede machine van de serie van 7 welke de K.L.M. in Amerika besteld heeft en waarvan de eerste 25 Maart j.l. in ons land arriveerde. Het is bijna uitgesloten dat het ongeluk te wijten zou zijn aan een constructiefout, daar begin Maart de DC-6-toestellen, nadat zij in verband met verschillende rampen uit de dienst waren geno men. weer door de verschillende luchtvaartmaatsdhappijen op hun lijnen waren ingezet. De brandweer die terstond na de crash ter plaatse was heeft wel met schuimblusappa- raten gewerkt, doch van vlammen was niets te zien. Dagelijks werden met de DC-6-toestellen lesvluchten gfemaakt om het pilotencorps ver- trouwd te maken met de besturing. Twee werklieden zijn bij de crash op de luchthaven aan een groot gevaar ontsnapt. Het toestel raakte met de top van de linker- vleugel de grond, draaide een he- le slag om en kwam tenslotte in de zandheuveltjes aan de zuidelijke rand van het vliegveld terecht waar op het ogenblik aan een rijbaan wordt gewerkt. Bij deze manoeuvre schoof de machine over enige drai- neringsbuizen heen, waarin twee arbeiders aan het werk waren. Zij zagen het toestel over zich heen schuiven, doch kwamen met de schrik vrij. Van beide vleugels zijn stukken afgebroken. De advocaat-fiscaal bij het Bij- zonder Gerechtshof te Amsterdam mr. P. N. Janssen, heeft Zaterdag- middag tegen de 27-jarlge Betje Wehry uit Amsterdam, een joods meisje, die ervan beschuldigd wordt de persoonsbewijscentrale van de groep „Badriaans" te heb ben verraden, de doodstraf ge eist. AMSTERDAM, Zondag Geen slotvuurwerk in deze Ronde van Nederland! Een slechts half gevuld Olympisch Stadion en niet meer dan een halve Nederlandse overwinning: de Zaanploeg bleef leiden in het ploegenklassement, maar de individuele over- winning ging naar de Luxemburger Goldschmit, die er trouwens al niet naar uitgezien had dat hij van plan was deze race cadeau te geven. Zaterdagavond laat, in Rotterdam, was er een tele gram voor Goldschmit geweest De directeur van zijn Franse fabriek bood hem 30.000 Luxemburgse francs premie als het inderdaad een Luxemburgse overwinning werd. En de heer Goldschmit, die zijn schaapjes voorlopig nog niet helemaal op het droge heeft, trof onmiddellijk zijn maatregelen. Zaterdagnacht nog' werd er in hotel Centraal, waar de meeste renners hun kwartier hadden, achter de schermen zwaar onderhandeld en het resultaat van deze besprekingen was, dat Goldschmit van daag, in de laatste etappe, niet alleen over de assistentie van zijn eigen equipe, maar bovendien over de vriendelijke hulp van bijv. de cc lplete Zwitserse familie en nog wat Belgen beschikte. Daarnaast had ook de Belg Ro- giers, die zich met de tweede plaats in het algemeen klassement hoogst tevreden voelde, zijn defensiemaat- regelen met/bijzondere zorg geko- zen, en alleen een wonder zou ons vandaag van een „dooie" race kun- nen redden. Het wonder gebeurde niet. Er was een ontsnappingspo- ging van de Luxemburger Kirchen en de Zaankanter van Beek en het peleton had er vrede mee. Zij kon den immers in het algemeen klas sement geen enkel kwaad. Kirchen en van Beek kregen een etappe- overwinning cadeau. Het peleton soesde maar suf door de laatste 150 kilometers, het werd ook van het enthousiasme van de vele duizenden langs de wegen niet wakker ge- schud, het had helemaal geen haast en het zat zich maar te verheurfen op het einde, dat van uur tot uur en van kilometer tot kilometer meer nabij kwam. Ver vooruit .peddelden van Beek en de Luxemburger rustig hun kilometers en zonder daveren- de dingen te doen liepen ze steeds verder uit. Pas toen Amsterdam al heel dicht bij was, kwamen er uit het peleton enige reacties. De Bel gen werden wat rumoerig en de Limburgse ploeg gaf een aantal scherpe demarrages ten beste, die het peleton direct in een hoger tem po sleurden. Heel ever, leek het er I op alscf van Beek er Kirchen voor de eindstreep toch nog opgeslokt zouden worden. Maar toen gaf Gold- schmidt zijn hulptroepen de fatale opdracht: geen men? meer weg!, want ieder rumoer kan r.og ge\ aar cfpleveren. Laatste opflikkering Onmiddellijk zag men de bevrien- de Zwitsers en de gehuurde Belgen in de eerste rijen en iedere demar- rage was tegen deze overmacht meteen ten dode opgeschreven. Zo genoten van Beek en Kirchen dan de eer het eerst het cement van de stadionbaan te bereiken, waar de Zaankanter geen moeite had om in de eindsprint de Luxemburger royaal te slaan. Het peleton voerde na een bescheiden laatste valpartij vlak voor de erepoort nog een mas- saprintje op en toen hadden we deze Ronde van Nederland dan gehad. De gebruikelijke ereronden, de bloemen, de kransenen mijn- Goldschmidt loopt al om zijn kof- fer te gillen. Want vanavond raast hij met de nachttrein naar Zwlt- serland, daar wacht hem, Donderdag de Tour de Romandie. Het race- circus draait verder. Van de Ronde van Nederland is niets anders over dan de herinnering enfluistert men.... de financiele strop! I Elndklassementen Het eindklassement der eerste 20 geplaatsten van de Ronde van Ne- Op 1 November en 6 December van het vorig jaar was deze zaak reeds behandeld. maar beide keren aangehouden. Gehoopt werd in de tussentijd de beruchte Dries Ripha- gen, bijgenaamd Al Capone, die tij dens de bezetting voor het deviezen- schutz kommando werkte, te arres- teren. Riphagen, die na de bevrij- ding uit het huis van de illegale werker Kerkhoven ontsnapte, heeft zich enige tijd in Spanje opgehou- den maar heeft thans naar het schijnt de wijk genomen naar Ar gentinie. Verdachte Betje Wehry werkte ten nauwste met hem samen. Betje Wehry, een half-joodse Amsterdamse vrouw, trachtte volgeps de advocaat-fiscaal in zijn requisitoir haar inmiddels overleden man (die bij een devie- zensmokkel in 1943 tengevolge van een auto-ongeluk in Belgie om- kwam) er de schuld van te geven, dat zij zelf op het hellende vlak te recht was gekomen. Zij wist zoveel invloed op verschillende getuigen uit te oefenen, dat deze meineden aflegden tijdens de vorige terecht- zittng en verraadde haar eigen vriendjes met weergaloze, koelbloe- dige geraffineerdheid. „Deze jonge vrouw". zo vervolgde mr. Janssen, „is een uitstekende to- neelspeelster, een vrouw zonder hart, die meent aantrekkelijk te zijn, maar dit in wezen hoogstens is voor een categorie van mensen, die op de rand van de onderwereld leeft- De groep Badriaans. die honderd- duizenden distributiestamkaarten en persoonsbewijzen nadrukte en gra tis aan ondergedoken Nederlanders verstrekte, werd het slachtoffer van het vertrouwen dat de leden dezer groep in haar stelde. In het huis van Hartog aan de Vijzelstraat te Am sterdam vierden op die droeve dag Mar Alberts, Annemarie Dey, Ba driaans, Bovenhuis en Meyer een vrolijk, ietwat intiem feestje ter ge- legenheid van het feit, dat Betje Wery zo vriendelijk was geweest de groep haar eigen huis als ondeydak aan te bieden. Betje zelf nam aan het feest deel en liet zich bewiero- recht indruisten tegen de medede- lingen, die zij op 6 December had den verstrekt en laadden daarmee ernstig de verdenking van meineed op zich. Een briefje is onderschept, hetwelk zij kortgeleden aan de S.D.- chef Lages schreef, met de aanhef: Lieve Willy. Aan haar raadsman schreef zij een jaar eeleden, dat hij de verdediging van Mollis maar op zich moest nemen, „omdat Mollis als getuige a decharge in haar rechtszaak kon getuigen". „Deze vrouw, die nog even bedorven en slecht is als in oorlogstijd, die zich ook thans nog immoreel gedraagt en die geen spoor van berouw toont", aldus besloot mr. Janssen, ..mag nimmer in de maatschappij terugkeren". Hij eiste daarop de doodstraf. De verdediger mr. Muller Massis, was van mening, dat zij de vijand uitsluitend hulp had verleend, ten einde haar ouders voor deportatie naar Polen te behoeden. Sprekende over haar directe chef bij het DSK, Dries Riphagen. zeide de verdediger, dat deze naar Argentinie per vlieg- tuig van Spanje uit ontkomen was, teriyijl hij voorts had horen verlui- den. dat Riphagen aldaar het ver- mogen van Lages zou beheren. Het laatste woord van Betje Wery: „Ik zou u alleen willen vra- gen om bij het pleggen van de straf met mijn ouders rekening te willen houden". Uitspraak op 15 Mei a.s. derland luidt: 1. Goldschmit (Luxemburg) 44 u„ 4 min.;2. Rogiers (Luxemburg) 44. 05.52; 3. Vooren 44.05.53; 4. De Kor- ver 44.07.59; 5 Van Beek 44.10.19; 6. De Ruiter 44.11.18; 7. De Bakker 44.14.25; 8. Kirchen (Luxemburg) 44.17.13; 9. Motke 44.19.28; 10. Tal- lieu (Belgie) 44.19.43; 11. Loos 44.20. 22; 12. Poels (Belgie) 44.23.17; 13. Tarchini (Zwitserland) 44.29.24; 14. Francken 44.31.52; 15. Lambrichs 44. 33.52; 16. Clemens (Luxemburg) 44. 34.18; 17. Sijen 44.34.51; 18. Janssen 44.39.16: 19. Bernardoni (Italie) 44. 39.48; 20. Van der Zande 44.40.28. Voor de ploegen luidt de volgorde 1. Zaanstreek 132.30.37; 2. Luxem burg 132.55.31: 3. Zuid Holland 133. 1702; 4. Noord Holland 133.24.44: 5 Limburg 133.47.58: 6. Belgie A 133. 59.33; 7. Belgie B 134.26.22; 8. Frank- rijk 134.37.27: 9. Zwitserland 134.42. 52; 10. Noord Brabant B 134.54.07; 11. Noord Brabant A 135.13.00. Van de ruim 120 renners, die aan de start van de eerste etappe der ronde verschenen, hebben er 50 de gehele tour uitgereden. door haar toedoen deze vrienden enkele uren later door de in haar woning geposteerde agenten van de S.D. zouden worden gearresteerd. In de Rubensstraat werd Badri aans onmiddelUjk doodgeschoten, echter niet dan nadat hij zich tot het uiterste had verweerd en zelf met een revolverschot een der Duitsers had neergeknald. Boven huis en Hartog werden later gefu- silleerd en Betje Wery stak van een dankbare Lages f 1000.in haar tas. Bovendien vielen er nog 17 dappere Nederlanders als indi rect® slachtoffers van dit verraad: o.l.v. de heer Everhuls proheerde een groep ondergrondse strijders de arrestanten uit het huis van be waring aan de Weteringschans te bevrijden. De overval mislukte en zeyentien van hen verloren er het leven door". De verdachte heeft het de justitie bij dit onderzoek niet gemakkelijk gemaakt. Volgens de advocaat-fis caal heeft zij tientallen tegenstrij- dige verklaringen afgelegd. Haar eerste advocaat. mr. T. de Vrieze, heeft zij zoveel leugens op de mouw gespekl, dat hij de verdediging neerlegde, zodat Zaterdag mr. Mul ler Massis als haar raadsman fun- geerde. Vier getuigen, de S. D. V- vrouw A. Valkenburg, haar zuster H. Valkenburg, de reeds ter dood veroordeelde S. D.-agent W. C. Mol lis en getuige J. Vlaming legden Zaterdag verklaringen af, die lijn- HET SCHIJNT onvermijdelijk, dat er bij de aanstaande Kamerver- kiezingen een aparte lijst komt voor de groep-Welter. Dat is jammer; erger: het is fout. Aparte katholieke lijsten breken al tijd de eenheid. Dat is atlijd betreu- renswaardig, maar het is fout in een tijd, dat de katholieke eenheid meer dan ooit geboden is. Wij begrijpen vollfomen, dat Wel ter cs.. teleurgesteld zijn over de richting, die de Indie-politiek ge nomen heeft. Maar men kan niet zeggen, dat er, sinds ruim twee jaar, niet volop gelegenheid is ge weest voor de oppositie, om van haar afwijkende mening te doen blijken. Men kan ook niet zeggen, dat die gelef iheid er in de katho lieke partij met geweest is. Zo was de heer Welter in Nov^ 1946 op de Indische Studiedagen van de K.V.P. te Utrecht een der in- leiders. Zijn „tegenspeler" was Piet Kerstens. Romme trok de algemene conclusies, waarmee de heer Welter zich verenigde. Die conclusies waren de uitwer- king van het programpunt van het Urgentieprogram en op die uitwer- king is de verdere Indie-politiek van de K.V.P. en van de rege ring gebouwd. Nu kan men op allerlei gronden menen, dat de methoden, die in de Indische kwestie gevolgd zijn en de middelen, die werden ge- bruikt, onjuist waren, maar het d o e 1 was aan alle kanten de ver- werkelijking van de beginselen en richtlijnen van de Koninklfjke rede van December 1942. Temeer nu een afdoende meer- derheid die een duidelijke breuk bracht in de bona-fide oppositie door de goedkeuring in eerste le- zing van de grondwetsherziening. de Indie-politiek van de regering (en van de K.V.P.) heeft bevestigd moet de vraag gesteld worden, of de rest van de oppositie zich niet goede verliezers behoorde te tonen. Zeker binnen het verband van de katholieke 'partij. Men kan blijven klagen, treuren en na-mokken, maar de gelijkhebberij z6 ver drij- ven, dat men de katholieke een heid op het spel zet, dat is ten alien tijde onverantwoord.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1