Eden Spaak door rode halsstarrigheid ten vai gebracht EUWE IN TIJDNOOD Winston Churchill en Anthony in Nederland aangekomen maakt fatale blunder Voor Alkmaar en omgeving Ook Ramadier gearriveerd MOBILISATIE-SLACHTOFFERS KRIJGEN PENSIOEN Rumoer om massa-executies van Griekse communisten Marshall wil de Sovjet-Unie niet uit de Ver. Naties stoten VRIJDAG 7 MEI 1948 44e IAARGANG - NUMMER 11254 BUREAUX: Ter bijwoning van het Europees Congres Spaak blijft thuis I v v Mgr. Calewaert ere-kanunnik Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot ere-kanunnik van het Hoogwaardig Kathedraal Kapittel van St. Bavo te Haarlem, Z. H. Exc. Mgr. K. Cdewaert, Bisschop van Gent. lOO.OOOste bezoeker tentoonstelling Leden van de Nederlandse Eefste en Tweede Kamer drengen een bezoek aan Londen als gasten van het Britse parlement. De voorzitter van de Tweede Kamer, mr. J. R. H. van Schaik, wordt bij het Lagerhuis verwelkomd doof Sir Frank Sanderson. De aankomst van Churchill per extra vliegtuig op het vliegveld Valkenburg bij Leiden. Op het vliegveld werd hij verwelkomd door Admiraal Helffrich. Hij inspecteert de erewacht van de mariniers. Schoenen VANAF HEDEN ZONDER BPN Met ingang van heden is de distributie van schoenen opge- heven. Alhoewel reeds gedu- rende enige tijd de vraag naar schoenen ver achter bleef bij de productie, kon niet eerder tot opheffing worden besloten, omdat, indieh 't plan-Marshall niet tot stand zou zijn gekomen, ook de productie van schoenen zeer drastisch verlaagd had moeten worden. Thans acht de regering de grondstoffenvoorziening in de ze sector voldoende beveiligd, om tot deze opheffing over te gaan. Kosten 7.2 miUioeningang 7 Januari J947 33 plus 1 Patrouille aangevallen Gcneroal Weygand gezuiverd Redelijke oplossing van het schoolprobleem is geen gevaar voor het land Engeland vraagt inlichtingen Unie tussen M.R.P. en de Gaulle's partij Tsjechische priesters uit de politiek Oneerlijke ambtenaar van Openbare Werken N.V. „Midden" gaf steekpenningen Groslijststemming Ook tegen wijziging van het Handvest Welk weer morqenr WERELDKAMPIOENSCHAP SCHAKEN Beslissing in zicht KARDINAAL DE JONG BEZOCHT ZWOLLE Zevenjarig meisje ontvoerd Nieuu/ HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur- Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertertie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingei 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 |K 2240). Bank: Noorderbank Winston Churchill zal die dag ten paleize het Loo logeren. Nadat Zondag op het Loo de lunch gebruikt is, en Churchill te Amster dam op de Dam zal hebben gespro- ken, is er 's avonds op de Engelse ambassade in Den Haag een officieel diner, waaraan behalve de heer Churchill leden van het Nederland- WINSTON CHURCHILL en Anthony Eden zijn gisterenavond per extra vliegtuig uit Engeland op het vliegveld Valken- burg gearriveerd ter bijwoning van het Europees Congres, dot heden begint. Churdfcill, die vergezeld was door zijn echtgenote, zijn zoon Randolph en zijn schoonzoon kapitein Soames, werd verwelkomd door de echtgenote van de Britse ambassadeur en de luchtvaart- en legerattache's van de Engelse ambassade. Van Nederlandse zijde waren aanwezig luitenant-admiraal Hel- frich, namens de regering en de chef van het Protocol v,an het ministerie van buitenlandse zaken, de heer mr. Visser. In gezelschap van admiraal" Hel- frich en de commandant van het vliegveld, de officier-vlieger der Kon. Marine Zwaab. inspecteerde de vroegere oorlogsleider de opgestelde ere-wacht van mariniers. Na enkele ogenblikken tezamen met zijn mede- reizigers ert de autoriteiten voor de fotografen t^ hebben geposeerd en in enkele worden zijn vreugde te hebben uitgesproken weer in Hol land terug te zijn en te hopen dat zijn arbeid hier zal mogen bijdragen tot't welzijn van de mensheid, ver- trokken de hoge gasten in snel tem po naar Den Haag. Het verkeer, in de omgeving van Valkenburg, had enige uren tevoren zulk een massa- le omvang aangenomen, dat bijzon- dere politiemaatregelen moesten worden getroffen om de weg voor de auto's van de gasten vrij te maken. Kort na zevenen kwam Churchill op de Britse Ambassade te Den Haag aan, waar hij hartelijk werd toegejuicht door enkele honderden, die sinds half vijf op hem hadden gewacht. Uit de St. Teresia van Avillakerk achter de ambassade stroomden de mensen toe om hem onder de poort van het vroegere Spaanse Hof, waarin deze ambassade gevestigd is, toe te juichen. Ook mevrouw Chur chill en Eden kregen hun deel van het enthousiasme. Churchill liep, met een brede glimlach op zijn gezicht enige ma- len onder de poort van de ambas sade heen en weer om zijn Neder landse bewondesaars te begroeten. Politie te voet en te paard slaagde er nauwelijks in om de aanstormen- de mensen tegen te houden. Zaterdag a.s. zal H. M. de Koning- in op het paleis Soestdijk aan Win ston Churchill een lunch aanbieden. Na de lunch zal Hare Majestelt met hem naar het Loo vertrekkeii, al- waar de thee en het diner zullen worden gebruikt. Hierbij zullen aanwezig zijn de Britse ambassa deur en de heer Anthony Eden. se kabinet en verschillende ambas- sadeurs en gezanten zullen aanzit- ten. Churchill vertrekt a.s. Dinsdag met een gecharterd Silver-City- vliegtuig naar Oslo. Aldaar zal hij de gast zijn van de Noorse koning. De heer Paul Ramadier, oud-pre- mier van Frankrijk is Donderdag- avond om 23.10 uur te 's-Graven- hage aangekomen, in verband met het Europees Congres. Hij heeft zich naar kasteel Oud-Wassenaar bege- yen. Van welingelichte zijde wordt het bericht volgens hetwelk minister Spaak a.s. Zondag ter gelegenheid van het Europees Congres een be- zoek brengt aan Den Haag, als on- juist bestempeld. Prinses Juliana en Prins Bernhard zullen hedenavond deelnemen aan een receptie, welke de regering op kasteel Oud-Wassnaar houdt voor de leden van het Europese Congres. Verwacht wordt, dat ongeveer dui- zend personen op deze receptie aan- i wezig zullen zijn. ■■MM; Om precies kwart voor negen trad Donderdagavond de lOO.OOOste be zoeker van de Internationale Auto- mobieltentoonstelling het R.A.I.- gebouw te Amsterdam binnen. Het was mevr. Houtappel uit Laren, die onbewust van de ontvangst, die haar ten deel zou vallen, haar en- treebiljet aan de kassa kocht en on middellijk daarop moest luisteren naar een toespraak van de heer W. M. Leeuwenberg, voorzitter van de R.A.I Een prachtige lederen week end koffer (geen auto) werd haar als herinnering aan dit heugelijke feit aangeboden. Haar echtgenoot, die de lOO.OOlste bezoeker was, kreeg als ..troostprijs" een lederen porte- feuille. TOT INVOERING van een bui- tengewoon militair pensioen voor militaire slachtoffers van de mobilisatie 19141918 en voor hun weduwen en weezen is thans een wetsontwerp ingediend bU de Tweede Kamer. Militairen. die in deze mobilisa- tieperiode uit de dienst werden ont- slagen wegens ziekten of gebreken, die niet duidelijk het gevolg waren van de uitoefening van de dienst, vielen tot dusver niet onder de Pensioenwet. De ministers hebben gemeend de aanspraken. die nu worden geschapen, op dezelfde leest te mogen schoeien als die der mili taire oorlogsslachtoffers, dus met inachtneming van de bepalingen der militaire pensioenwetten zoals die luiden na de wet van 4 Augus tus 1947. Militaire slachtoffers van 1914 1918 en die sedert 11 April 1939 zullen dus op gelijke voet worden behandeld. De uitkeringen worden geheel uit de sfeer van de steun losgemaakt, daar niet de behoefte als basis wordt aanvaard, maar de mate van invaliditeit. SPREKEND te Enschede voor een grote verkiezingsvergadering, heeft prof. Romme gezegd, dat de Katholieke Volkspartij bij de ko-" mende verkiezingen „de 33'plus 1" moet halen. Waarom 33 1, vraagt men ons; waarom geen 34. Dat zit zo: natuurlijk 33 4- 1 34. Dat weet prof. Romme ook wel. Maar 33 -f 1, duidt iets anders aan, zoals de katholieke ttactieleider in Twen- te ook heeft verklaard. Het zit'm in de Grondwetsberzie- ning! Want die betekent, dat de nieuwe structuur van het gehele rijk wetten zal vereisen, die Wor den aangenomen met 2/3 meerder- heid. Is de K.V.P. in de Kamer verte- genwoordigd met 1/3 plus 1. dan betekent dit, dat zij alleen! kan tegenhouden wat niet zou moe ten geschieden. Terecht zei prof. Romme, dat dit. practisch en psy- chologisch, een zeer groot belang is. 33 -|- 1 is een reele verkiezings- leuze. Het Partijbestuur verwacht officieel 32 zetels. Maar het kunnen dus het moeten er mfefer zijn. 33 1, dat zou 34 betekenen, dus winst van 2. Het kin, dus het moet. Niet alleen omdat 33 1 een negatiefe macht zou vormen en de katholieke fractie tot doel zou hebben, een en ander dat ongewenst is, tegen t e houden. Maar ook, en per saldo mifer nog, omdat 34 zetels in de Kamer een ongekende positiev e macht zou vormen, die goede dingen tot 11 a n d kan brengen. Geraamd mag worden dat de voorgestelde regeling f 1.200.000. meer zal kosten dan de bestaande. Ter voorkoming van misverstafid wordt er op gewezen; dat zij, die in aanmerking menen te komen voor buitengewoon militair pensioen, zich na inwerkingtreding van de wet alsnog moeten wenden tot de Ko- ningin, een en aeder volgens de mi litaire pensioenwetten. De bedoeling is een militair pen sioen levenslang toe te kennen. De ingangsdatum is bepaald op 1 Ja nuari 1947. Weduwen en wezen hebben recht op het pensioen in- dien de militair is overleden ten- gevolge van gebreken, die tot zijn ontslag aanleiding hebben gegeven. BATAVIA, 7 Mei (Aneta). In de omgeving van Koeningan bij Cheribon is een Nederlandse veilig- heidspatrouille aangevallen door een bende van circa 1000 man. De ben- deleden waren gewapend met slag- en steekwapens. De aanval werd afgeslagen, waarbij de bende zeer aanzienlijke verliezen geleden zou hebben, terwijl aan Nederlandse zijde geen verliezen waren. Generaal Maxime Weygand, tij- dens d e oorlog opperbevelhebber van het Franse leger, is gezuiverd van de „nationale onwaardigheid", welke automatisch over hem was uitgesproken als functionaris van de voormhlige regering van Vichy. HET KABINET-SPAAK heeft Woensdagavond zijn ontslag aan de Prins-Regent aangeboden, hetwelk door deze is aanvaard. De ontslagaanvrage volgde na een zitting van de Belgische Ka mer, waarin premier Spaak had verklaard niet te kunnen gelo- ven, dat een redelijke en gematigde oplossing van het school- probleem een gevaar kan inhouden voor het land. De eerste minister stelde in het licht, dat hij de grondwettelijke voorschrif- ten had geeerbiedigd en dat een aftreden van de regering voor rekening van de Kamer kwam. Voor de zitting van de'Belgische Kamer bestond zeer veel belang- stelling van de zijde van 't publiek en alle tribunes waren tot de nok toe bezet. Allereerst maakte de Belgische minister van onderwijs, Huysmans, nog enkele algemene opmerkingen. Hij wees er op, dat het schoolpro- bleem in het verleden tot vrij tal- rijke conflicten aanleiding heeft ge geven, zowel van morele als poli- tieke aard. Ook de tekst van de grondwet betreffende het onderwijs is op verschillende wijzer; geinter- preteerd, hetgeen tot allerlei ver- keerde toestanden aanleiding gaf. De huidige regering heeft een einde willen maken aan de verschillen in uitleg en zij heeft hiertoe een reeks maatregelen vastgesteld. De heer de Schrijver (KVP) zeide, dat hoewel zijn partij niet met alles in de voorgestelde maatregelen met betrekking tot het bijzondere tech- Op het Nationaal Congres te Toulouse van de M.R.P.de partij van de Franse vooruitstrevende katholieken, heeft de voorzitter, Maurice Schumann, doen ver- staan, dat zijn partij zou instem- men met een Unie met de Partij van Generaal de Gaulle, doch al leen ter ondersteuning van de huidige coalitie-regering van Ro bert Schumann. Maurice Schumann noemde de RPF niet bij name. Zijn verklaring wordt opgevat als een antwoord op het beroep, dat vorige week door Rene Pleven, de voormalige minis ter van de Gaulle, gedaan is ten gunste van een samengaan van de RPF met de partijen van de „derde macht" in een herziene regering- Schumann. Het congres wordt bijgewoond door meer dan duizend gedelegeer- den van de, volgens opgave van de partij zelf, 450.000 leden, en mede door delegaties van de christelijke partijen van Italie, Oostennjk, Duitsland. De Aartsbisschop -fan Praag, Mgr. Josef Beran, heeft de priesters in Tsjecho-Slowakije aanwijzing ge geven „zich buiten de politiek te houden" en hen verbo.den enige staatsfunctie te vervullen. Alle R.K. priesters, die officiele functies ver vullen, als leden van het Parlement of aan- de Ministeries, hebben or der ontvangen onmiddellijk als zo- danig af te treden, op straffe van kerkrechtelijke maatregelen. DE BERICHTEN over massale executies van Griekse com munisten hebben in rode kringen alsmede in Engeland afkeuring gewekt. Zoals Woensdag werd be richt, zouden Dinsdag in geheel Griekenland "152 Griekse extre- mjsten zijn geexecuteerd. Sir Clif ford Nortqn, de Britse ambassa deur te Athene, heeft een brief gezonden naar Tsaldaris, met het verzoek over de executies van communisten te worden ingelicht. Ook een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde, dat de massa-te- rechtstellingen van Griekse com munisten wegens moorden, die drie jaar geleden zouden zijn begaan, een zeer (flechte indruk zouden ma ken op de Engelse openbare mening. Dit commentaar moest echter als voorlopig yrorden beschouwd, daar de Britse regering nog geen beves- tiging had ontvangeri van de jong- ste berichten, volgens welke de Griekse regering van plan zou zijn in de volgende paar dagen verschei- dene honderden Griekse communis ten te Athene terecht te stellen wegens moorden en wreedheden, die tijdens de opstand van Decem ber 1944 zouden zijn begaan. De Britse amljassade heeft opdracht ge- kregen een volledig rapport over de feiten uit te brengen aan het mi nisterie van buitenlandse zaken. Nader wordt gemeld, dat in Athe ne Donderdag 13 Grieken, die door civiele rechtbanken ter dood ver- oordeeld waren, zijn terechtgesteld. Op het eiland Aegina zijn Donder- dagmorgen negentien communisten gefusilleerd. Onder de te Athene terechtge- stelden bevonden zich twee vrou- wen. De dertien waren veroordeeld door miiltaire rechtbanken te Lamia en Kilkis, op beschuldiging van daden van banditisme. De op Aegina doodgeschoten ne gentien communisten zijn veroor deeld op beschuldiging van dood- slag tijdens de opstand van Decem ber 1944. De Britse ambassadeur te Athene heeft, aldus meldt AFP, aan Bevin een telegram gezonden, waarin hij bevestigt, dat op 4 Mei te Athene vijf en twintig personen zijn te rechtgesteld, veroordeeld wegens vergrijpen tegen 't gemene recht. 38 door de gerechtshoven te Athe ne en Piraeus ter dood veroordeel- den zijn in de gevangenis van het eiland Aegina terechtgesteld. Volgens berichten uit Lamia zijn 21 aldaar terechtgestelden, onder wie zes vrouwen, door het militaire gerechtshof ter dood veroordeeld wegens samenwerking met de gue- rillas.trijders van Generaal Markos. Constantin Rendis, de waarnemen- de Minister van Justitie, heeft te- genover Reuter verklaard, dat van de 2961 Grieken, die in verband met de opstand van December 1944 en daarvoor ter dood veroordeeld wa ren, per 1 Mei van dit jaar 157 wa ren terechtgesteld. Daarna, na de moord op Ladas, waren er Dinsdag te Athene 24 terechtgesteld en Don derdag op het eiland Aegina 19 wegens deelneming aan de opstand. Alle doodvonnissen waren uitge sproken door civiele strafrechtban- ken, onder aanwezigheid van een jury. Geen terechtstelling kon plaats vinderi voordat een verzoek om gratie was ingediend en verworpen. Tot op heden waren 1100 verzoeken ingediend en 500 afgewezen. nische onderwijs accoord gaat, zij, gezien de algemene toestand in Bel- gie en de internationale politiek, bereid is deze voorgestelde maat regelen te aanvaarden. Hierop ver klaarde de socialistische fractielei- der, Busset, dat zijn- partij niet ach ter de regeringsvoorstellen kan gaan staan. Vervolgens betrad Spaak weer het spreekgestoelte en zeide: „Gezien hetgeen mijn partijgenoot, de heer Busset, zo juist in deze Kamer heeft gezegd, ben ik van oordeel, dat er geen meerderheid meer bestaat en de socialistische Kamerfractie mij niet meer steunt. In verzoek daar- om dan ook de zitting op te heffen De voorzitter voldeed aan dit ver zoek en de leden van de regering en de volksvertegenwoordigers ver- lieten hierop de zaal. De namen van Achille v. Acker en Eugene Soudan, beiden socialis- ten, zijn thans weer op de voor- grond getreden en worden genoemd in gissingen bmtrent de mogelijke candidaten voor het Belgische pre- mierschap. Van Acker is een voor malige premier en minister van communicaties in het zakenkabinet onmiddellijk na de oorlftg Soudan was voor de oorlog minister van justitie en is gevangene geweest in het concentratiekamp Buchenwald. De linkse socialisten, die liet af treden van het kabinet-Spaak hebben veroorzaakt door te wei- geren hun steun te verlenen aan een compromisvoorstel tot het beschikbaar stellen van grotere subsidies aan ka/holieke scholen, dat bereikt was tussen de socia listische ministers en hun katho lieke ambtgenoten, hebben ver klaard, dat Spaak zijn functie van minister van buitenlandse zaken in de nieuwe regering wellicht niet zal behouden. Spaak zou^ zich willen wijden aan de Belgische buitenlandse politiek, die verband houdt met de BeneluX-groepering en de organisatie van de zestien Marshall-landen te Parijs. waar- van htt onlangs tot voorzitter werd gekozen. Spaak heeft de functie van minister van buitenlandse zaken gedurende de laatste 12 jaar bekleed. Donderdagmorgen heeft de Prins- Regent de heer Spaak en de heer Eyskens in audientie ontvangen. Hoewel omtrent de resultaten van deze bespreking nog niets bekend is, wordt uit doorgaans goed inge- lichte kringen vernomen, dat de Regent de heer Spaak verzocht heeft een nieuwe regering onder zijn leiding te vormen. Spaak zou dit aanbod evenwel van de hand hebben gewezen. De prins-regent zou hierop minister Eyskens met deze taak hebben belast. Bij het egaliseren en bouwrflp maken van gronden in Oud Den Helder, heeft de N.V. ..Midden" te Amsterdam een belangrfjke rol gespeeld. Deze N.V. heeft werken tot een bedrag van pl.m. f 250,000 uitgevoerd. Klaarblijkelijk waren de heren niet zulke rekenmees- ters als de geweldige bedragen waarvoor werd ingeschreven wel deden vermoeden, wttnt onlangs is het faillissement uitgesproken. Bij controle in de boekhoudlng zijn ielijke dingen aan het llcht gekomen. Er bleek nameltjk dat aan een opzichter van Openbare Werken te Den Helder steekpen ningen waren gegeven, hetgeen vanzelfsprekend voor de Helderae nolitie aanleiding was voor het instellen van een nader onder- zoek. De verdenking viel od de 53-ja- rige opzichter Minnt F„ die na verhoor bekende gedurende het tijdvak April 1947October 1947 in totaal f 1005,aan steekpenningen te hebben ge'incasseerd. Hij ontving van de bedrijfsleider der N.V. bij tussenpozen bedragen van f 100 tot f 200 en maakte er zich bij het toe- zicht op het verwijderen van put- ten en het opruimen van puin met een Jantje van Leiden af. De dou- ceurtjes werden hem niet altijd openlijk toegeschoven, want het is bijv. gebeurd dat hij als cadeau een kistje sigaren kreeg, dat niet alleen rokertjes. maar ook briefjes van f 25 bevatte. F. was pas een jaar in Helderse gemeentedienst en ge- noot het vertrouwen van zijn su- perieuren. Hiervan heeft hij dus wel een schromelijk misbruik ge- maakt De oneerlijke ambtenaar is na zijn bekentenis op staande voet ontslagen en naar het Huis van Be waring overgebracht. Tegen de be drijfsleider van N.V. ..Midden" Is proces-verbaal opgemaakt. ZONDAG 9 MEI a.s. wordt }n alle afdelingen van de Katholieke Volkspartij de z.g. groslijststemming gehouden voor de vaststelling van de definitieve candidatenlijst voor de a.s. Tweede Kamerverkiezing. De partijleden zijn door de afde- lingsbesturen opgeroepen. Wij vol- staan vandaag met deze leden aan te sporen, van hun stemrecht ge- bruik te maken. Indien degenen, die het met het advies eens zijn. deze stemming zouden overlaten aan hen, die daarvan willen afwlj- ken. zou de uitslag een onzuiver beeld geven. Het kringbestuur heeft, ingevolge art. 25 van het kiesreglement, een commissie van drie personen be noemd, die eventuele bezwaarschrif- ten onderzoekt en toezicht houdt op de gang van zaken. Deze com missie bestaat uit de heren H. Nolet, C. P. Jong en H. N. Smits. secretaris. Marshall, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, heeft Woensdag voor de commis sie voor buitenlandse aangelegen- neden van het Huis van Afgevaar- digden verklaard, dat hjj gekant is tegen enig plan voor wjjziging van het handvest der V. N. of he< uitsluiten van de Sowjet-Unie uit de V.N. „Het resultaat zou ons verzwakken en bloot stellen aan selfs nog grotere gevaren". Marshall verklaarde, dat -een van de fundamentele taken van de V.N. op het ogenblik is „de misvattingen Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig tot Zaterdagavond DROOG WEER Droog weer met weinig be- wolking en zwakke tot ma- tige wind tussen Noord en Oost. Ongeveer dezelfde tem- peratpur als vandaag. In de partij tussen Euwe en Keres ging het begin volgens de theorie, maar al spoedig flfferde Keres een pion, welke Euwe accepteerde. Dit pionoffer in het centrum had tot doel een aanval op Euwe's koning te lanceren, maar Euwe verdedigde zich goed, wist tegendreigingen te doen ontstaan en na 25 zetten ging Euwe zelf tot het offensief over. Keres, nu in de verdediging gedron,- gen, had de grootste moeite om ver- lies te vermijden, maar inmiddels waren beide spelers in' tijdnood ge- raakt. Euwe maakte een fatale blun der e#,kon na 34 zetten de partij opgeyen. De andere partij, tussen Smyslov en Reshevsky zal waarschijnlijk in remise eindigen. Na de opening bleek. dat Smyslov en Reshevsky een klein, maar toch duidelijk po- sitioneel voordeel had weten te ver- krijgen, maar Reshevsky was vin- dingrijk als altijd en zag zelfs karys een pion te winnen. Bij de afwikke- ling ontstond een toreneindspel, waarin de Amerikaan zijn pluspion behield, maar waarin toch zo goed als geen winstkansen zitten. De par- tijd wordt hedenavond uitgespeeld. In de partijen van de 22e ronde kan reeds de beslissing vallen, aange- zien Bottwinnik nog slechts 1 punt uit vier partijen behoeft te behalen om zeker van het wereldkampioen- schap te zijn. De stand luidt: 1. Botwinnik 12 uit 16; 2. en 3. Reshevsky en Smys lov beiden 8''« en 1 afgebroken par tij uit 17: 4 Keres 8V« uit 17; 5. Euwe 3'/» uit 17. Z.Em. Kardinaal de Jong heeft gisterenavond een bezoek aan Zwolle gebracht. Eerst begaf Kardi naal De Jong zich naar de Onze Lieve Vrouwekerk, waar door hem een ponticicaal Lof werd gecele- breerd. Na afloop van het Lof be- zocht de Kardinaal de Missieten- toonstelling ..Melatti", welke deze week te Zwolle werd gehouden. V66r het tentoonstellingsgebouw brachten honderden schoolkinderen Z.Em, een serenade. Tijdens de hier- opvolgende zitting sprak de Com- missaris der Koningin in Overijsel. Ir. J. B. G, M. Ridder de van der Schueren, er zijn vreugde over uit. dat de Kardinaal naar Overijsel was gekomen en op deze wijze luisfer had bijgezet aan de Missietentoon- stelling .Melatti". Ook spraken nog de burgemeester van Zwolle. jhr. mr. G. A. Strick van Linschoten. en de Deken van Zwolle, de H.Eerw. Heer A. F. M. de Wit. De Kardinaal maande in zijn korte antwoordsrede de katholieken aan mede te werken I aan de opbouw van ons vaderland. van de Sowjet leiders te verdrijven en een realistischer kijk tot stand te brerfeen van wat mogelijk en on- mogelijk is in de betrekkingen tus sen de Sowjet-Unie en de wereld". De V.S. overwegen op het ogen blik de uitbreiding van hun militai re macht om het evenwicht van machtsverhoudingen, nodig voor de internationale veiligneid, te herstel- len. Hij verklaarde met nadruk, dat elke herziening van de organisatie der V.N. of instelling van een of andere vorm van wereldregering zonder de Sowjet-Unie en de haar verwante staten ..waarschijnlijk de huidige organisatie der V. N. zouden vernietigen". Het gevolg zou zijn een splijting van de gemeenschap der naties, gevolgd dopr de vorming van rivale militaire allianties en afzonderlijke groepen van staten. Het vertrouwen der wereld in de V. N. is sedert het handvest werd opgesteld door de gebeurtenissen geschokt, aldus Marshall. ,.Het werd in toenemende mate duidelijk, dat er ernstige misvattingen in de gees- ten van de leiders der Sowjet-Unie overheersten met betrekking tot de Westerse beschaving en de moge- lijkheden om gestabiliseerde be trekkingen voor samenwerking tus sen de Sowjet-Unie en de andere leden van de gemeenschap der lan- den te ontwikkelen. Het is een mis- vatting te veronderstellen, dat ver schillende systemen niet naast el- kaar in vrede kunnen bestaan, on der de fundamentele regels van in- ternationaal gedrag, voorgeschreven door het handvest der V.N.". Dinsdagmiddag om 4 uur is In Den Haag. vermoedelijk door de ge wezen pleegmoeder, mej. Hoogdalen uit Heerlen, de 7-jarige Rebecca Melj ado ontvoerd. Het signalement van het meisje, dat door bemidde- ling van de commissie-Oorlogspleeg- kinderen te Amsterdam in een pleeggezin in Den Haag was onder- gebracht, luidt: 44n meter lang. lichtbruin haar, grote, grijs-blauwe ogen, rechteroog licht ontstoken. Het kind ging gekleed in 'n groen gebreid jurkje en een bruine man tel. De chef van het bureau Kinder- politie in Den Haag verzoekt opspo- ring, aanhouding en terugbrenging. I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1