Haags Congres vertegenwoordigt de stem van Europa Senaatsvoorzitter Rolin moet trachten Katholieken en Social isten te verzoenen Voor Alkmaar en omgeving De bezielende vonk in wereld van pessimisme HEDEN WAPENSTILSTAND VOOR JERUZALEM Doodstraf voor Van der Waals it# n Koningskwestie weer even actueel als het schoolprobleem DUITS BEZIT IN SPANJE wordt openbaar verkocht Ridderzaal maakt weer historie Hoogtijdag voor het Federalisme Hevige strijd aan Syrische grens Koningin legt opnieuw Haar gezag neer De veiligheid van de Staat eist zijn radicale verwijdering De Belgische Regeringscrisis Wil links nieuwe verkiezingen? Militair pact met Belgie Democratie in de K.V.P.! Franco s/uit overeenkomst met de geallieerden 44e JAARGANG NUMMER 11255 ZATERDAG 8 MEI 1948 BUREAUX: A.N.W.B.-wegwijzers worden verlicht Typhus-epidemie breidt zich uit Oe Saw opgehangen 's-GRAVENHAGE, 8 Mei. H.M. de Koningin ziet zich met het oog op haar gezondheid genoodzaakt opnieuw de uit- oefening van het Koninklijk gezag tijdelijk neer te leggen. H.K.H. Prinses Juliana zal met ingang van 14 Mei a.s. als Regentes optreden en op diezelfde dag worden beedigd. Het Europees Congres. Tijdens de openingsrede van Churchill, ere-voorzitter van het Congres, in de Ridderzaal van rechts naar links: Winston Churchill, de heer Kerstens, voorzitter van het Congres, Z.K.H. Prins Bernhard, H.K.H. Prinses Juliana en mr. Visser, burgemeester van den Haag. De eerste zending speelgoed en schoolbehoeften, ingezameld op de Amsterdamse scholen voor de kinderen in Makassar, Menado, Koepang en Ambon, wordt heden met het m.s. „Ba- toebahra" van de K.P.M. ver- zonden. Het is een zending van 64 kisten. Wij zien hier de da mes van de commissie bezig de schoolbehoeften te verpak- ken. In Hongarije is een begin ge maakt met de uitvoering van een reeds lang bestaand pro ject, dat ook voor onze scheep- vaart van belang is, n.l. de aanleg van het DonauTisza- kanaal. Het kanaal wordt 106 km. lang en de kosten zullen ongeveer 350 millioen florints bedragen. Zoltan Tildy, presi dent van de Hongaarse repu- bliek, steekt de eerste spade in de grond. Twee jongens onder het zand gestikt Mgr. Joosten begraven Twee kinderen levend verbrand TSJECHISCHE PRIESTERS niet alien uit de politiek Nieuuu Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Aborniementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per ma and. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2 50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. e- N o o r dh ollands Bui ten God is 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K. 2200. HOORN: Draafsingei 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank GRAAF WILLEM II, de Rooms Honing, wiens bronzen beeld het Binnenhof siert, stond Vrijdagmiddag in een klein eiland van rode en gele azalea's, als een symbolische hulde aan zijn voortreffelijke vrijheidszin, neer te zien op een talereel van grote allure: honderden diplomaten, geleerden, kunstenaars, vertegen- woordigers van tientallen landen in Europa,, cirkelden in glan- zende limousines rond zijn voeten tot voor de poorten van de Ridderzaal, waar zich het Congres van Europa voor de eerste zitting tezamen voegde. In de zaal waren tussen de oude Deven- ter tapijten, die de wanden sieren, bloeiende hortensia's en azalea's geplaatst, zodat men er de zeldzame combinatie van de lente en de sfeer van onze oud-vaderlandse grootheid vond. Deze sfeer heeft het Congres van Europa gekozen om er zijn eerste bijeenkomst te houden, die de meest vooraanstaande en de meest uiteenlopende Europeanen, die het ideaal van het federalisme in hun vaan voeren, in Den Haag bijeen brengt. Zal hun Congres slagen? Zal het de vonk brengen in een wereld, die ten aanzien van grote idealen in een bepaald lethargische stemming verkeert? Men zag dan gisterenmiddag in de Ridderzaal dit wonderlijk gezel- schap, waaronder politici en geleer den van allerlei nationaliteiten el- kaar vonden. Men zag er alleen van Engeland reeds een kleine honderd leden, gevolgd door een bijna ge- lijkwaardig aantal Fransen, waarna in wat bescheidener aantal de Ne- derlanders. Belgen, Luxemburgers, Zwitsers, Italianen, Grieken. zelfs van achter het IJzeren Gordijn wa ren er representanten. Finland was vertegenwoordigd door zijn oud- minister Procope, Roemenie had vertegenwoordigers gezonden. On- der de leden van het corps diplo matique ontbrak alleen de U.S.S.R. die wel een uitnodiging had gekre- gen. Ons land was vertegenwoordigd door ons Prinselijk Paar, Prinses Juliana en Prins Bernhard, het vol- tallige kabinet, terwijl men voorts zoals bij andere landen, de voor- naamste persoonlijkheden uit ons culturele en sociale leven bijeen zag. De dirigent van het Concertgebouw- orkest betrad de Ridderzaal na de directeur der Philipsfabrieken. ir. Otten. De Utrechtse professor Pom- pen volgde hen. Welkomstwoord van oud- minister Kerstens. Kort na half drie, toen de Ridder zaal allengs de aanblik had gekre- gen van een grote internationale conferentie, waar alle Europese ta- len dooreen werden gemengd en men de indruk kreeg in Lake Suc cess of op het Wener Congres te zijn beland, opende oud-minister Ker stens, voorzitter van een der fede- ratieve bewegingen, de eerste ple- naire zitting van het congres met een kort welkomstwoord. Spreker eerde in het bijzonder de aanwezig- heid van H.K.H. Prinses Juliana, Mgr. Giobbe als afgezant van Zijne Heiligheid de Paus en Winston Churchill, de vader van de gealli- eerde overwinning en een der pro- motors van het Verenigde Europa. Treffend was de vergelijking wel- ke getrokken werd tussen deze ge- beurtenis in de Ridderzaal en die op een zomerdag acht jaar geleden toen Seyss Inquart, op dezelfde plaats Nederland trachtte te winnen voor Hitler's Nazi-Europa. Was deze kernvolle speech als het ware een preludium, de eigenlijke opening van 't congres was gereser- veerd voor Winston Churchill. Met de hem eigen krachtige voordracht heeft hij 'n gehoor, dat door de kracht van zijn woorden werd mee- gesleept, bijna een vol uur weten te boeien. De" rede werd dan ook meerdere malen door een donderend applaus onderbroken en bij het slot wilde er aan de ovaties bijna geen einde komen. „Dit congres mag er zich terecht op beroepen de stem van Europa te vertegenwoordigen", aldus sprak Churchill. „Het is inderdaad tijd, dat deze stem klinkt temidden van de chaos en de inzinking, veroorzaakt door boosaardigen en gehaten uit het verleden en temidden van de gevaren die in het heden besloten liggen en de hemel van de toekomst bewolken. Wij kunnen ons alleen uit deze gevaren redden door het afzien van nationale rancune en wraakneming, door het voortschrij- dend uitwissen van fronten en bar- rieres, die ons verdeeld houden en door ons gezamenlijk te verheugen in die glorierijke schat van litera- tuur, van ethiek en van intellect, die behoort aan ons alien en die het gemeenschappelijk erfdeel van Europa vormt." „Het is inderdaad treffend, dat het eerste congres van Europa in Nederland wordt gehouden, dat met zijn naburen in de Benelux reeds door zijn voorbeeld leiding geeft. Voor de gastvrijheid van Nederland breng Ik onze dank tot uitdrukking. Inderdaad Bene lux is tegelijkertijd een voorbeeld en een pionier voor onze onmid- delljjke vooruitgang." Met betrekking tot Duitsland zei- de Churchill: ,.Het is de grootste taak der overwinnende landen de Duitsers bij de hand te nemen en hen terug te voeren in de Europese familie en ik verheug mij erover dat enige van de meeste eminente en gezaghebbende Fransen in deze geest hebben gesproken. Om Europa te herbouwen en haar licht weder- om over de wereld te doen schijnen moeten wij in de eerste plaats ons- zelf overwinnen. Ik verwelkom daarom de Duitse delegatie, die wij hier in ons midden hebben uitgeno- digd. Het Duitse probleem betekent voor ons het herstel van het econo- mische leven van Duitsland. Een verenigd Europa verschaft ons de enige onlossing. welke voprziet in economische opbloei en uitbanning van het gevaar ener hernieuwde Duitse agressie. Het is bovendien een oplossing welke zonder enig uitstel aanvaard kan worden." Voorts betoogt Churchill, dat Wi niets minder wenst dan de vereni- ging van geheel Europa. ,/Verschil- lende bannelingen uit Tsjecho Slo- wakije en uit bijna alle Oost-Euro- pese landen, eveneens uit Spanje, zijn onder ons aanwezig. „We wel come any country where the people own the government and not the government the people". (Wij ver- welkomen elk land, waar de rege- ring behoort aan het volk en niet het volk aan de regering). Hij bracht naar voren, dat vrij heidszin een der meest kenmerken- de deugden van Europa was en nog is; deze vrijheid is echter thans in gevaar en de dreigende ramp kan slechts gekeerd worden door samen- werking in de zin van federatieye eenheid. De klemmende betekenis van het Haagse Congres bracht deze spreker naar voren door de wens uit te spreken, dat God er voor moge zorgen, dat dit congres de noodklok luidt om de levenden en HiPKCL N Hkt&4 Naar wij vernemen bestaat het plan de bekende A.N.W.B.-wegwij zers zodanig te verlichten dat zij ook bij avond en nacht voor de weggebruikers gemakkelijk te raad- plegen zijn. De borden zullen voor- zien worden van een speciale arma- tuur met een natriumlamp. Deze armatuur is zodanig geconstrueerd, dat het gele licht van de natrium- lamp een ronde kegel over het ge- hele bord vormt en een kleine lichtkring rond de paal veroor zaakt 'waardocr deze scherp afsteekt tegen de donkere omgeving. De gro te letters zullen op een afstand van ruim 100 meter duidelijk zichtbaar zijn en de kleine letters en cijfers op een afstand van 30 tot 50 meter. half-doden van Europa te wekken. De eerste werkdag van het Con gres van Europa is Vrijdagavond besloten met een regeringsontvangst op kasteel Oud-Wassenaar, ingeleid door een welkomstwoord van de minister-president, dr. L. J. M. Beel. waarin de vreugde van de Ne- derlandse regering is uitgesproken over het feit, dat het Congres van Europa in Nederland wordt gehou den, alsmede gewaagd is van de goede wensen der regering voor een welslagen van dit Congres. Zeer bijzondere luister werd aan deze avond gegeven door de aanwe- zigheid van Prinses Juliana en Prins Bernhard, die daarmede van hun medeleven met het Congres van Europa doen blijken. De ARABIEREN hebben giste- ren toegestemd in een wapen- stilstand voor Jeruzalem, nadat de Britse Hoge Commissaris, Sir Alan Cunningham, Vrudag de ge- hele dag te Jericho had geconfe- reerd met de Arabische leiders. De wapenstilstand gaat heden Zaterdagtniddag twaalf uur in. In verband met de Arabische bereid- heid heeft de Joodse verzetsorga- nisatie de Haganah aan alle man- schappen Vrijdagavond het bevel gegeven het vuren te staken. Inmiddels duren de hevige ge- vechten in het gebied van Safad aan de Syrische grens onvermmderd voort. De Haganah deelde gisteren mede zich meester te hebben ge- maakt van de ..citadel" in de oude stad Safad. De Haganah heeft ook de Arabische kolonie Sejara. 17 km van Tiberiade, ingenomen. Ook heeft zij zich meester gemaakt van het dorp Ladha, nabij de Thabor- berg en daarbij aan de Arabieren grote verliezen toegebracht. Nabij de kolonie Mishmar Hasmek hebben Haganah-eenheden strijd ge- leverd tegen Arabische soldaten, die na een gevecht van vier uur uit- eengedreven werden. Verscheidene honderden Iraakse soldaten namen aan die gevechten deel. De typhusepidemie, die smds drie dagen te Acre heerst, heeft zich uitgebreid tot de naburige Arabi sche stad Sjarfaram. De Libanese regering heeft een hoeveelheid se rum aangeboden voor 8000 mensen in Acre, terwijl de Joodse autori- teiten te Haifa de inenting hebben gelast van een ieder, die de stad binnenkomt. Een officier van de Haganah schatte, dat een kwart millioen ver- plaatste Arabieren rondzwerven in Palestina, de Libanon, Syne en Transjordanie. De meesten van hen waren naar Acre, Nabloes en Gaza gevlucht, terwijl meer dan 50.000 naar Syrie en de Libanon waren ^Koning Abdullah heeft aan de Joden in Palestina een plechtige waarschuwing gezonden, waarin hij verklaart. dat „bij het einde van het Britse mandaat over Palestina, de Arabische volken een taak en een plicht te vervullen hebben. Deze zijn: de stabiliteit van Palestina waarborgen en een einde maken aan de moordpartij en de vernieling en de handhaving van het recht der Arabieren op dit land. Wie elke aanval staakt, zijn wa- pens wegwerpt. onze bescherming inroept en alleen zijn karakter va» Jood wil behouden, zal beschermd worden. Wie zijn wapens houdt en zijn aanvallen niet stopzet, zal de gevolgen van zijn daden moeten dragen. RANGOON, 8 Mei (Reuter) Oe Saw, de 47-jarige vroegere pre mier van Birma, is Zaterdag in de vroege ochtend in de gevangenis „Innseinn" te Rangoon opgehan gen wegens medeplichtigheid aan de moord op Oe Aoeng San. eerste minister, en zes andere ministers, vorig jaar Juli. Oe Saw heeft tot aan zijn dood volgehouden on- schildig te zijn. Vijf anderen, die met Oe Saw weren gevonnist. zijn eveneens opgehangen. De Rotterdamse Kamer van het Bijzonder Gerechtsbof te Den Haag heeft Vrijdagmiddag het doodvonnis uitgesproken over de 35-jarige Anton van der Waals, voormalig S.D.-spion en verrader van talryke illegalen. Even onbewogen als hij vijf dagen lang, gedurende de behandeling van zijn zaak de advocaat-fiscaal zijn rechters en de getuigen a charge heeft aangehoord en zijn eigen ver- klaringen aflegde, even emotieloos heeft Anton van der Waals, terwijl hij schijnbaar volkomen op zijn ge- mak, voor het beklaagdenhekje stond, zijn doodvonnis aangehoord. Met een kleine hoofdbewegmg groette hij het Hof na het uitspre- ken van de doodstraf, waarija hij tussen twee parketwachters, tegen wie hij een opmerking maakte, de rechtszaal verliet. Het Hof overwoog o.m. dat ver- dachte gequalificeerd moet worden DE PRINS-REGENT heeft de voorzitter van de Senaat, Rolin, met een „beperkte informatieve opdracht" belast. Rolin is onmiddellijk met zijn beraadslagingen begonnen. als een uiterst geraffineerd en ver- raderlijke intrigant, wiens door en door gevoelloze natuur het te enen male onverschillig liet welke mid- delen voor het door hem nagestreef- de eigenbelang zouden moeten toe- gepast en die voorts bezeten was van een fanatieke haat jegens de il- legaliteit. Het Hof is er van over- tuigd, dat deze geestesgesteldheid in casu verderfelijke gaven, om zich als een politiek-betrouwbaar man voor te doen het mogelijk hebben gemaakt, dat verdachte tijdens de Duitse bezetting jarenlang als „V- mann" van de bekwame chef van de Duitse contraspionnage in Neder land, Schreieder, 'n activiteit heeft kunnen ontplooien, waarvoor hij enerzijds voor het verzet in Neder land fnuikend is geweest en aan de geallieerde oorlogsvoering in 't al- gemeen zeer ernstig afbreuk heeft gedaan. Toen Duitslands nederlaag onaf- wendbaar scheen, heeft verdachte teneinde zijn verderfelijke kwalitei- ten te bemantelen er niet voor te- ruggedeinsd iemand uit de weg te ruimen om in bezit van diens papie- ren ongemoeid zijn verraderlijke praktijken voor de meest biedende voort te zetten. Verdachte moet tot een der hoogst gevaarlijke landsverraderlijke ele- menten gerekend worden, wiens ra- dicfele verwijdering uit de samenle- ving alleen reeds het belang van de veiligheid van de staat onafwend- baar vordert en acht dan ook de oplegging van de doodstraf geboden. Hem werd het recht van cassatie verleend. Rolin, die de functie van kabinets- formateur van de hand heeft ge- wezen, zal thans trachten de tegen- stellingen, die o.a. bij de onderwijs- kwestie cn de koningskwestis tus- sen katholieken en socialisten be- staan, te verzachten. Hij heeft reeds besprekingen gevoerd rAet de Schry- ver, voorzitter van de Katholieke Volkspartij en Segers van het Kath. Werkliedenverbond. Ook heeft hij Max Buset, voorzitter van de socia- listische partij, ontvahgen. Sommige politieke waarnemers te Brussel menen uit de opdracht aan de heer Rolin de conclusie te mogen trekken, dat, indien hij hierin slaagt, het niet uitgesloten is, dat Spaak als eerste minister terug- keerts doch dat Spaak als voor- waartle tot zijn terugkeer gesteld zou r.ebben, dat allereerst de ge- schillen, -die katholieken en socia listen verdelen, zullen worden op- gelost. Het liberale blad ,,Het Laatste Nieuws" vraagt zich met betrekking tot de regeringscrisis af of het wel alleen het schoolprobleem is. dat de vorige regering heeft gedwongen af te treden. Het blad is van me- ning, dat er ook andere kwesties aan ten grondslag liggen en dat de socialisten er niet afkeng van zou den zijn, indien de Kamer en Se naat ontbonden werden en tot ver- vroegde verkiezingen moest worden overgegaan. Van socialistische zijde zou men op een nieuwe regering aansturen, waarin de voorgenomen structuurhervormingen een gepro- nonceerder marxistisch karakter zouden dragen dan thans het geval is. De socialisten zouden te meer voorstander zijn van nieuwe ver kiezingen, omdat het vrouwenstem- recht nog niet van kracht is en zij dus geen kans lopen zetels te ver liezen. „Indien men tot verkiezin gen moet komen, dan kan men van liberale zijde slechts zeggen: hoe eerder hoe liever", zo schrijft het blad en het besluit met er op te wijzen, dat met het oog op even- tuele internationale verwikkelingen een drieledige regering zeker ge- wenst is. Opmerkelijk is intussen, dat de katholieke kranten er op aandrin- gen, dat de eerste minister thans iemand zal zijn uit de Katholieke Volkspartij. Het socialistische blad Le Peuple" merkt in dit verband op, dat een katholieke eerste minis ter in zijn eigen partij echter op grote moeilijkheden zou stuiten wat de koningskwestie betreft. Hoewel dit vraagstuk nu in de schaduw wordt gesteld door de schoolkwestie, zou Het nog heel wat verwikkelingen kunnen geven. Van katholieke zijde is men evenwel van mening. dat een katholieke premier de onderhandelingen, die moeten leiden tot een terugkeer van de koning, meer spoed zal kunnen bij- zetten. In katholieke kringen is men overigens van oordeel, dat de ko ningskwestie een voorname rol zal spelen in de besprekingen, die tot de samenstelling van een nieuwe regering moeten leiden en men acht het niet uitgesloten, dat deze aan- gelegenheid aan de snelheid. waar- mede het nieuwe kabinet gevormd zal worden, afbreuk zal doen. Men wijst er op, dat de krachtige oppositie, die in de socialistische partij tegen Spaak bestaat, gedeelte- lijk te wijten is aan diens inschik- kelijkheid met betrekking tot de koningskwestie en de llnkervleugel van deze partij zou hem zijn ge- heim bezoek aan de koning te Pregny, aan de vooravond van diens reis naar de Antillen, nog niet heb ben yergeveh. Naar het A.N.P. verneemt, zal ko- lonel De Fraiteur, minister van landsverdediging van Belgie 10 en 11 Mei een officieel bezoek brengen aan zijn Nederlandse ambtgenoot, minister Fievez, ter bevestiging van de tussen Nederland en Belgie be- reikte overeenstemming omtrent de meest vollt#ige samenwerking op militair gebied in het kader der vijf mogendhedenovereenkomst. Deze samenwerking strekt zich zowel uit op het gebied van de or- ganisatie en het gebruik der strijd- krachten als op dat van de voor- ziening in materiaal en het mili- tair-wetenschappelijk technisch on- derzoek. OVER DE DEMOCRATIE in de Katholieke Volkspartij worden op het ogenblik hier en daar lange artikelen geschreven. Het is typisch dat dit geschiedt aan de vooravond a.h.w. van de dag. dat de K.V.P. door haar z.g. ..groslijststemming bewijst, dat zij de enige partij is, die bij de voorbereiding van de candidaatstelling de democratie zo ver heeft doorgevoerd. Geen enkele andere partij nl. kent een dergelijk referendum. In geen enkele andere partij heeft het partijlid zoveel in- vloed op de vaststelling van de candidatenlijst. Over de beschouwingen rondom de democratie in de partij zullen wij op dit ogenblik dan ook niet spreken. Waar wij de grote verkie zingen in het zicht hebben, schijnt ons het tijdstip voor overigens inte- ressante en wellicht juiste theore- tische verhandelingen over de vraag, of dit alles eigenlijk niet anders had moeten worden gere- geld, tamelijk ongelukkig gekozen. Bovendien is het nieuwe Kies- reglement, na een moeizame voor- bert-iding, pas vastgesteld in de Partijraadsvergadering van 12 en 13 December 1947. nog geen half jaar geleden dus! Het maakt wel een beetje de indruk, dat de actuele beschouwingen voortkomen uit een 1 teleurstelling in bepaalde kringen over de gang van zaken rondom de Indie-politiek. Maar op een ogen- blikkelijke teleurstelling kan men het systeem van de partij-democra- tie niet bouwen. Er is nog iets anders. Het Kies- reglement laat zo ver gaat de democratie binnen de Partij! de vorming van KlescomiWs toe. die zich kunnen beijveren, de verkie- zing tot candidaat op een betere plaats op de lijst van bepaalde mensen te bevorderen. Een geor-, ganiseerde actie binnen de Partij tegen het officiele advies in! Van verschillende kanten wordt van dit recht gebruik gemaakt. In onze Kring, die zoals men weet met de bekende vier andere in het Wes- ten is samengevoegd. bestaat een kiescomit4 voor de heer Jan Bakker en het schijnt. dat er ook gewerkt wordt voor de candidatuur-v. d. Weyden. Dit is o.a. ook geschied in een artikel in het weekblad van de K.N.B.T.B., waar die actie feiteliik misplaatst was, omdat de sociale organisaties op deze wijze niet aan politiek mogen doen! De teleurstelling in de kringen van de landbouwers is intussen wel te begrijpen, maar wij hebben daar. in verband met de noodzakelijkheid van tussenschuiving van deskundi- genzetels, het onze al van gezegd. Wij gaan daar nu niet verder op in. Wij verwachten een eerlijke strijd van alle zijden en daarom hopen wij, dat zowel de voor- als de tegenstanders van het Politiek Advies morgen voor de Groslijst stemming belangstelilng zullen to- nen, omdat daardoor tot haar recht kan komen dedemocratie in de Partij, waar het in werkelijk- heid beter mee gesteld is, dan som mige theoretici op het ogenblik schijnen te menen! Donderdagmiddag waren in de zandbergen te Mook bij Nijmegen enkele verkenners en kinderen uit de omgeving bezig met spel en het graven in het zand. Op een gegeven ogenblik stortte een massa zand, welke zich aan de bosrand bevond, plotseling in. Drie jongens werden bedolven. Onmiddellijk toegescho- ten helpers konden de jongelui be- vrijden, maar toen men de laatste uit de zandkuil gered had, ontstond een nieuwe zandinstorting, waar- door nieuwe slachtoffers vielen. Twee der jongens, van den A. uit Nijmegen en W. uit Mook bij Nij megen, werden onder zand bedolven en gedood. Op het kerkhof van het missie- huis ..Sparrendaal" te Vught is j.l. Vrijdag het stoffelijk overschot ter aarde besteld van mgr. F. Joosten, voorheen bisschop van Tatangfa (China). In de kapel van het mis- siehuis zong de ..Schola Cantorum van het missiehuis ..Bisschop Ha- mer" uit Nijmegen vooraf de met- ten en de lauden waarna pater C. de Brouwer, rector van ..Sparren daal" de H. Mis van Requiem op- droeg. Tot de kerkelijke hoogwaar- digheidsbekleders die de plechtig- heid bijwoonden, behoorden o.a. mgr. Lebouille, bisschop uit China en de abt van het Trappistenkloos- ter te Tegelen. Pater C. de Brou wer verrichtte op het kerkhof de absolutie. MADRID, 8 Mei (Reuter) Vanmorgen vroeg is na een ver- gadering van het Spaanse kabinet officieel bekend gemaakt, dat tussen Spanje enerzijds en de V.S., Frankrijk en Engeland anderzijds overeenstemming bereikt is be- treffende de liquidatie van Duitse activa in Spanje. Ook werd bekend gemaakt. dat de communicaties, de handel en de consulaire vertegenwoordiging van Spanje met de westelijke zones van Duitsland hersteld zouden worden. De overeenkomst zal Maandag ge- tekend worden. Later zouden, naar men verwacht, de Spaanse activa in de V.S., die tot dusverre geblok- keerd waren, vrijgegeven worden. Verder is tussen Frankrijk en Spanje een luchtvaartovereenkomst tot stand gekomen, waarbij vlieg- tuigen van beide landen over elkaars gebied mogen vliegen en daar tus- senlandingen mogen verrichten. Het Duitse aandeel van firma's in Spanje, zoals de AEG, de IG Far- Doordat kinderen met vuur speel den brak brand uit in een kippen- hok te Helden-Panningen. Twee kinderen van vier jaar verloren hierbij het leven. De ljjkjes werden totaal verkoold uit het puin te voor schijn gehaald. ben, Siemens, Schering, Bayer, Agfa Merck, Pelikan enz., zal onteigend en aan de hoogste bieder verkocht worden. Volgens de Spaanse wet mag het buitenlands aandeel in een in Spanje gevestigd concern van nationale betekenis ten hoogste 25 procent bedragen. De particuliere Duitse activa worden geschat op ongeveer 400 a 500 millioen peseta's, waarvan Spanje een deel zal mogen houden als schadeloosstelling voor zijn aanspra- ken op Duitsland. Het saldo zal aan de geallieerden toekomen. In welingelichte kringen te Praaf wordt vernomen, dat er individuele uitzonderingen zullen worden ge maakt wat betreft het door de aartsbisschop van Praag. mgr. Be- ran, uitgevaardigde verbod voor priesters, om in Tsjecho-Slowakije politiek actief te zijn. Als een dezer uitzonderingen wordt genoemd de Tsjechoslowaakse minister van ge zondheid. het lid van de volkspar tij, pater Josef Plojhar. Het secretariaat van de aartsbis schop heeft medegedeeld, dat hei recht van pater Plojhar om minis ter te blijven en in het parlement zitting te blijven houden door het Vaticaan zou moeten worden goed- gekeurd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1