Het dilemma voor de Europese socialisten DE NATIONALE BETOGING voor de Koninklijke jubilaresse Een unieke tentoonstelling rond de gouden Kathedrool 7 Nieuwe stuwkracht zoeken het Christendom of opgeslorpt worden door het communisme. Merkwaardige en belangrijke expositie H' Morgen is de groslijststemming! DE SPEURHOND De zin van de Zondag Werkloosheid loopt terug „BLOEMENIN BERG EN BOS" De democratic in de Partij viert hoogtij! NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Zaterdag 8 Mei 1948 PAG. 3 Nabij Parijs reed tengevolge van een defect aan de seininstalla- tie een personentrein op een stilstaande goederentrein. De ravage was groot; er werden 67 gewonden geborgen. it Palestine is het land van schrille tegenstellinqen. Temidden van de stiHe bezonkenheid van wijde woestijnen flitst het woeste ge- weld van een meedogenloze strijd tussen de volken, die sinds eeuwen Palestina bewonen. Een karavaan, gelijk acm die van voder Abraham, tr-ekt langs een modem flatqebouw in het ge- teieterde Jaffa. De sfeekparfij te Sliedrecht Het Lichtbaken hedenavond 9 uur S.D.-agent krijgt levenslang Britse Communistische leider wordt Katholiek FEUILLETON (Van e«n speciale correspondent in Rome) Rome, 5 Mei EEN VAN MIJN VRIENDEN in Vaticacmstad, een bekend pries- tar, onderscheidt zich in het bijzonder door zijn doctrinaire gestzengheid in zaken van de meest practische aard. Ik was dus zeer verwonderd over zijn antwoord op mijn vraag, of de nieuwe eocialistische partij van Saragat, welke versterkt uit de Italiaanse verkiezingen kwam, niet met een zekere achterdocht beschouwd moest worden omwille van de marxistische tradltie, die zelfs bij de anti-communistische socialisten bestaat Door mijn vraag op die manier te stellen, wilde ik zijn orthodoxe geest zoveel moge- lijk uit de tent lokken. Zijn helder en beslist antwoord beschouw Ik dan ook als kenmerkend: „Zeg geen kwaad van de nieuwe eocialisten, het zijn onze vrienden". Het nienwe socialisme als felt De Italiaanse verkiezingen zijn het begin van de beslissende, hoge vlucht van twee nieuwe, na-oorlogse krachten in Europa: een Christen dom, dat zich duidelijker als sociaal en democratisch openbaart, en een socialisme, dat duidelijk heeft geko- zen tussen het totalitarisme en de democratic. Het socialisme van Nenni, dat gehoopt had de politieke overwinning weg te dragen t,en koste van een verbond met de com- munisten. heeft de hoop op die overwinning en het grootste deel van zijn aanhangers verloren. In 1946 hadden de socialisten in de Kamer 119 zetels en de communis- ten 104. In 1948 tellen de Nenni-so- cialisten 37 kamerleden tegen 141 van de communisten en 33 van de Saragat-socialisten. Het is dus niet verbazend, dat het reeds nu zeker lijkt, dat een aanmerkelijk deel van de Italiaanse fusie-socialisten zich zullen ontdoen van hun politieke banden met het communisme om zich, op eigen benen staande, een nieuwe toekomst te bouwen. In Frankrijk is hetzelfde ver- schijnsel voorgekomen: de socialis ten hebben him aanzien bij de massa's verloren tijdens de periode van hun verbond met de communis ten. In Belgid hebben de socialisten tamelijk vlug het gevaar gezien van een alliantie met de communisten en de liberalen tegen de Christelijk Sociale Partij; verleden jaar hebben* 2ij zich met deze laatste verbonden, om een representatieve regering te vormen, ofschoon zij hun politieke autonomie handhaven. In Neder- land vormt de Partij van de Arbeid tezamen met de Katholieke Volks- partij de regering, zonder zich druk te maken over het demagogische ge- doe der communisten. In Duitsland hebben op 25 April j.l. in Beieren en Hessen de sociaal-democraten een grote vooruitgang geboekt ten koste van de communisten en on- danks de communistische propa ganda, die de socialisten voor- stelde als bondgenoten van de christelijke bourgeoisie. Het meest betekenisvolle politieke feit in het huidige West-Europa is dus wel, dat het nieuwe socialisme niet be- vreesd is om zich te verbinden met de christelijke democratic en daar. bij geen leden verliest, tenzij uiterst links georienteerden. De nieuwe sociale stuwkracht De woorden van Spaak, uitgespro- ken bij de vqrming van de thans afgetreden Belgische regering, heb ben sinds een jaar de ronde van de wereld gedaan: ,.De toekomst van Europa ligt in de verbondenheid tussen het Christendom en het socia lisme." Dit woord is te meer van betekenls, omdat Spaak zijn car- rifere is begonnen bij de pro-com- munistische, uiterst linkse vleugel, die in' zijn tijd de reputatie genoot, dat de daarbij aangesloten jongeren niet veel ruiten heel lieten in zekere conservatieve lokalen. De woorden van Spaak krijgen een nog diepere zin, indien men er aan toevoegt wat Saragat mij zeide, toen hij zijn con- clusies samenvatte op het ogenblik, dat hij overwoog een nieuwe socia- listische partij te stichten: „Er zijn slechts twee levensbeschouwingen, die een politiek in deze na-oorlogse tijd kunnen bezielen: het Christen dom en het communisme". Dit woord gaat zeer diep, want een politiek programme, dat nood- zakelijkerwijze een systeem van toevallige middelen is, verschilt zeer vail een levensbeschouwing, welke de oorzaak en vooral het einddoel van het menselijk leven omvat en alle deden beziet als mid-' delen tot een doel. Het communisme is waarlijk de levensbeschouwing van het godloze materialisme, dat in de mens een middel ziet om op aarde een maatschappij te verwe- zenlijken, welke' geen rekening kan hiouden met de menselijke vrijheid, een eigenschap van de geest, die on- afhankelijk van de stof is. Iedereen, die ten bate van de vrije mens aan politiek wil doen, heeft een godsdienstige levensbeschou wing nodig. welke zich inspireert op de geestelijke natuur van de mens en op de goddelijke sanctie voor ieder, die zou weigeren om de on- vervreemdbare menselijke rechten te eerbiedigen. Het socialisme begint zich van deze waarheid bewust te worden. Indien het zich uitsluitend bepaalt tot een sociaal hervormingsprogram- ma en voortgaat zich te inspireren op het godloze en materialistische marxisme, zal het socialisme het eerste verpletterd worden in de geweldige vijzel van het totalitaris me, dat zijn vernietigingswerk aan de mens voltrekt in de helft van Europa en Azie, waar het aan de macht is. Indien echter het socia lisme zich opwerkt naar de begin- selen, welke de volmaaktheid van de mens als uiteindelijk doel van iedere politiek in het licht stellen, zal het eindelijk een gemeenschap- pelijke stuwkracht vinden, die toe- staat, in een rechtvaardige wedijver, een werkelijk democratische en so ciale maatschappij te vormen. Juist omdat een partij uitgaat van een programma van dingen die. te doen staan, zal zij nooit de mogelijk- heden kunneri uitputten van een op het geestelijke ingestelde levensbe schouwing. St. Thomas van Aquino, die grote realist, had wel degelijk gelijk, toen hij zeide, dat de over- eenstemming tussen alle mensen in bijeenkomstige zaken slechts be- reikt kan worden door een dwang van buiten, omdat de menselijke geest zich noodzake'lijkerwijze ver- schillende meningen moet vormen overeenkomstig de verschillende aspecten der werkelijkheid, zoals die hem door zijn omgeving, zijn werk, zijn opvoeding etc. worden geboden. De absolute eenheid, wel ke het communisme eist op alle ge- bieden van het daden- en gedach- tenleven, is dus wel degelijk een rechtstreeks uitvloeisel van de god- loos-materialistische levensbeschou wing, welke de aard van de mens en het bestaan van de geest miskent. De verscheldenheid aan partij- en, een normaal feit in het demo cratische regime, vindt haar be- zieling en haar ware dynamiek in de christelijke opvatting van het leven, welke Ht aanzijn heeft ge. geven aan de Westerse bescha- ving.. Dit is dan het dilemma voor alle socialisten in Europa: of een nieuwe stuwkracht in het Chris tendom zoeken of, opgeslorpj, door het communisme, eindigen. |S HET NIET WAAR, dat ook onder ons, zelfs onder de besten, het begrip van de Zon dag schade heeft geleden? On- gemerkt dringt het heidendom, de godloosheid zich binnen en tracht op sluwe wijze ons te be- roven van het aanvoelen van de eigenwaarde, die onze chris telijke beschavingsgoederen be- zitten. Wat zegt u de Zondag? Welke betekenis heeft de Zon dag voor u? U bent toch chris ten, katholiek. Beseft u nog dat de Zondag, iedere Zondag op- nieuw, de wekelijkse viering is van het Paasfeest, van de Ver- rijzenis van Onze HeerDe Zondag is zowel de gedachtenis aan het Lijden van Jezus Chris- tus als de blijde herinnering aan Zijn glorievol opstaan uit de do- den. Hij geeft het bewustzijn dat Christus onder ons tegen- woordig is in het mysterie van de H. Mis en dat wij Zijn terug- keer in majesteit verwachtert. Dat is de diepe, christelijke zin van elke Zondag: de „dag des Heren".. MARCUS Het aantal door de gewestelijke arbeidsbureaux geregistreerde werk- loze mannen liep gedurende Maart aanmerkelijk terug. De volgende fcijfers geven een specificatie naar provincies, resp. op 29 Februari en 31 Maart 1948: Groningen (6016) 3035; Friesland (5970) 3316; Drente (4247) 1201; Overijsel (2124) 1405; Gelderland (5995) 3658; Utrecht (2233) 1797; Noord-Holland (9504) 7692; Zuid- Holland (12280) 9950; Zeeland (2244) 1563; Noord-Brabant (6351) 5296; Limburg (1680) 1496. Totaal (58644) 40409. De voornaamste oorzaak van de daling der werkloosheid was de rui* mere seizoenwerkgelegenheid. Het sterkst deed zich dit gevoelen in de steen- en aardewerkindustrie (van 1378 op 179), de bouwvakken (van 6973 op 3995), de veenderijen (van 1267 op 153), de land- en tuinbouw (van 15086 op 7485) en in de groep losse ongeschoolde arbeiders (van 10706 op 7957). Onder de 40409 geregistreerde werklozen bevonden zich 23378 ge- heel werklozen, 16305 bij D.U.W.- objecten tewerkgestelden en 726 wachtgeldtrekkenden. Het aantal ingeschreven werkloze vrouwen daalde van 3793 tot 3408. ET INITIATIEF van de 70-jarige doorgewinterde organisator Hughes om de Koninklijke jubilaresse, van 5 Juli tot 21 Augustus met een massale bloemenpracht te omringen, heeft niet alleen weerklank gevonden in de harten van haar plaats- genoten, de inwoners van Apeldoorn, maar in het gehele land. De uit dien hoofde opgezette manifestatie „bloemen in Berg en Bos" belooft dan ook niet minder dan een nationale betoging voor de jubilerende vorstin te worden. Als geen plekje in ons vaderland, leent het imponerende natuurmonument Berg en Bos zich voor iets dat zo groots van opzet is als het onderhavige, en waarvoor zich zovelen belangeloos tot medewerking bereid hebben verklaard. „Berg en Bos" ontleent haar, ook in ..normale tij- den" bestaande faam aan de prach- tige vijver en 't omringende land- schap, dat in de vooroorlogse jaren, in dit voor van water verstoken verklaarde Veluwe-terrein, door angelegd gantisch' werkloze handen werd aa De uitvoerihg van dit gigantiscl werk, met schop en kruiwagen, stelde de eenvoudige voorwerker die het plan ontwierp, in het gt- lijk. Er was water in overvloed, 't zuiverste water dat onophoudelijk vloeiende onderaardse bronnen maar kunnen aanvoeren, zodat niet alleen het basin gevuld werd, maar ook de omgeving opbloeide in haast paradijselijke pracht. Bloemen, bloemen, bloemen De valleien rond de vijver en Iangs de beek die het water gf- voert, met hellingen van soms meer dan 20 meter hoog, doorsneden met lommerrijke wandelpaden, worden bekleed met verrukkelijke bloem- tapijten, samengesteld uit alle soor- ten die onze vaderlandse sierteelt kent. De Oranje-vallei bijv. zal niet anders dan Oranjekleurige bloemen onder de statige coniferen, de rij- zige dennen, ritselende popels en knoestige berken zien opbloeien. Aan de voet van de 6-voudige waterval, ligt de uit 700 inzendin- gen als eerste gekozen modeltuin. Grote witte, speciaal uit Luxem burg ingevoerde rotsen en grillig geplaatste andere steensoorten mar- keren de verschillende ineenvloei- ende bloemterrassen. De hoogste heuvel 'draagt de 2de modeltuin, goudvissenvijvers en kunstzinnige banken, lommerrijke plekjes temid den van bloemtapijten, beelden- groepen enz. Maar boven alles rijst het grootse concept van de Jubi- leumlaan, van ingang tot congres- zaal, door drie Enkhuizer zaad- kwekers van a tot z verzorgd. Drie- maal door wonderbaarlijke bloemen torsende bouwsels onderbroken, reien hier de bloemtapijten zich aaneen, tot duizendkleurige linten. En overal staan in deze lusthof de banierstandaards, 120 in totaal, met telkens elkaar contrasterende dun- doeken, zoals ook overal verspreid, in passende entourages beelden- groepen van de Nederl. Kunste- naars-vereniging zijn opgesteld. Gebouwen in Berg en Bos Architect de Goo had de uiterst lastige opgave, om uitsluitend met behulp van het in de bossen aan- wezige hout; zijn bouwsels op te trekken, en dan nog zo, dat het na afloop onmiddellijk beschikbaar komt voor het wederopbouwwerk; Elk gebouw, hetzij klein ,of groot werd dan ook van dit ruwe hout vervaardigd. Maar in de hier uitge- voerde vormen geeft dat een zeld- zaam harmonieus effect. Alles is even zuiver aangepast aan deze op- dracht. Of het nu de monumentale ingang, als twee ultgestrekte ar- men, waarvan de handen bestaan uit 5 ticket-loketten, de politie en brandweerposten, het postkantoor, de directie en administratiegebou- wen, het theater, de congreszaal, bloemenhal (een verbijsterend sim- pele en toch ingenieuse vinding) of een der 20 theehuisjes, de toilet- ten, of het aan 2000 personen plaats biedend restaurant betreft, het is allemaal even eenvoudig en toch verantwoord. Een pikante bijzonderheid is nog, dat de organisatoren alles hebben ..geleend", Het hout uit de bossen, de vensters (een-ruiters) uit 't ho- veniersbedrijf, de vloerbedekking (tegels) uit de nieuwe straten, waar misschien over 10 jaren toch pas de huizen komen, de wandbe- kleding (papier) van een verpak- kingsbedrijf enz. De enigste versie- ring bestaat, hoe kan het anders, rdtshiitend uit bloemen, maar dan in zulk een overdaad, dat in walk gebouw de bezoeker zich ook be- geeft, hij zich voortdurend, zowel boven zich als aan alle zijdep, om- ringt ziet door florakinderen. De congreszaal is stellig niet het onbelangrijkste in de gebouwen- reeks. Hier toch zullen tenminste 40 organisaties, hun congressen hou- den. Uit dien hoofde is het gebouw plaats biedend aan 700 personen, reeds tenminste voor de eerste helft der tentoonstelling volgeboekt. En dat nog voor enige reclame was gemaakt. Reeds 80.000 bezoekers meldden zich vooraf aan. Hieronder is een groep van 15.000. Maar B.B.B. rekent tenminste op een half millioen. Doch daarom al leen is het nog geen betoging. Dat wordt het pas. wanneer de belang- loze medewerking van lO.OOOden in het land, van bloemkwekers, zaad- telers. hoveniers. controleurs en ordediensten, E.H.B.O.-ers, tolken, bioscoop-exploitanten en musici, garderobe-meisjes, serveersters en ticket-verkoopsters, het mogelijk maakt, dat voor het neertellen van een luttel bedragje, al dit schoons voor iedere Nederlander, zonder verdere bijbetaling, te genieten valt. Door dit bewijs van eensge- zindheid enthousiast geworden, zal een ieder dan zijn handtekening zetten in het felicitatieboek voor H.M. de Koningin. En zijn of haar bezoek zal te onvergetelijker wor den, wanneer, zoals is toegezegd. Hare Majesteit zelve, meerdere malen dit haar bereide festijn, me- de komt bezoeken. Dat ..Bloemen in Berg en Bos" op deze wijze aan het gestelde doel zal beantwoorden, behoeft niet meer te worden be- twijfeld. HET KLINKT alsof het een feest is: morgen is de groslijststem ming! Of het een feest is? Voor sommige doorgewinterde politieke tinnengieters weL En ook voor de activisten, die werken met kiescomites. En dan voor de duizenden partijfunctionarissen, die in de twaalfhonderd afdelingen in het gehele land besognes met deze stemming hebben. In 1200 K.V.P.-afdelingen hebben ze morgen enige uren zitting, terwijl anderen gaan wandelen en Moederdag vieren! Maar er zijn nu eenmaal van die dmgen, die moeten gebeuren. Sinds jaren bestaat in de K.V.P. de gewoonte, de Partijleden langs deze weg te laten meespreken over de vaststelling van de officiele can- didatenlijst en wat nog voornamer is, over de volgorde van de ge- wenste candidaten. Er zijn dikwijls heel wat moeilijkheden geweest, maar het is altijd weer terecht ge- komen. De thans zo veel besproken democratic in de partij kwam er altijd weer bovenop." Wat gebeurt er nu morgen? Alle leden van de Partij het zijn er, tussen twee haakjes weer bijna 400.000 op het ogenblik zijn in de afgelopen week opgeroepen, maar deze „Partijstembus" te ko men. (O u daar, lid van de K.V.P. hebt u zo een oproep niet gehad, en weet u, dat utoch lid is? Gaat u dan toch even naar het stembu- reau in uw parochie, dan zal men u daar wel terecht helpen). De Partijleden gaan dus, met hun oproepingskaart bij zich, anders komen er weer moeilijkheden, naar het stembureau. Niet op het nip- pertje a.u.b. Kom een beetje op tijd. Dat kan als regel gemakkelijk na de kerk, want de stemming heeft als regel plaats in een lokaal dicht in de buurt van het kerkgebouw. Ieder lid krijgt dan, tegen over- gave van zijn oproepingskaart, een stembiljet. Dat stembiljet bevat deze keer geen 2 rijen namen, maar slechts een rij namen van candidaten. Zij hebben vdor en achter hun naam een hokje, dat moet worden inge- vuld. Voor de naam, als u een be- paalde candidaat als candidaat voor de lijst wilt stemmen, achter de naam, voor de plaatsvervangende candidaten. Op onze lijst in de kringen Den Helder enz. komen straks 18 na men. En toch blijkt uit de oproep en uit het stembiljet, dat er in het geheel maar veertien hokjes mogen worden ingevuld. (Niet meer en niet minder). Dat zit zo. De Verkiezingsraad heeft, ingevolge het reglement, 2 plaatsen op de officiele lijst defini- tief aangewezen aan zgn. deskun- digen, dat zijn dr. Kortenhorst en mej Nolte, en ook twee plaatsver- vangers voor dezen resp. de heer mr. P. J. M. Aalberse Jr. en mej. mr. van Lanschot. Dat zijn dus bij elkaar 4 candidaten, die op de lijst komen, wier plaats al is bepaald en waarover de kiezers niksniemendal meer te zeggen hebben. Dat is de democratie in de Par tij, bromt er een, maar ik zeg: dat is het zeker, want democratie sluit goede leiding en vertrouwen in de aangewezen instanties voor de uit- voering van het reglement, niet uit, maar in! Mij dunkt, dat het al mooi ge- noeg is, dat de democratie de kie zers en de kiezeressen a.u.b.! zo vlot de gelegenheid geeft, het lot te werpen over de andere candi daten en mee te beslissen, welke van hen de veertien ere-plaatsen zullen innemen. Nu moet er wel goed worden op- gelet. Iedereen moet eerst vier hokjes invullen aan de linkerhelft van het stembiljet, dus daar, waar de hokjes v6or de namen staan, en daarna tien hokjes invullen aan de rechterhelft, dus daar waar de hok jes achter de namen staan. Aan de ene kant vier, aan de an dere kant tien, niet meer en niet minder, anders Is de stem ongeldig. Wie moet men stemmen? Ja, maar dat moet u ons niet vragen. Er is een advies, en de namen van de ge- adviseerde candidaten zijn op het stembiljet onderstreept. Wilt u dat advies volgen, dan vult u de hok jes in voor en achter de onder- streepte candidaten. Maar de scho- ne dame, die democratie genoemd wordt ze heeft ook wel eens le- lijke streken heeft al waarschu- wend haar vinger opgeheven en bedoelt te zeggen, dat wij op deze wijze niet mogen voortgaan. De Partijleden zijn vrij om te kiezen wie te willen. Als ze zich maar houden aan het voorschrift: vier hokjes invullen aan de kant, waar ze v66r de namen staan en tien aan de kant, waar ze achter de namen staan. En dan, er moeten alleen maar hokjes worden ingevuld, niet nummeren, geen cijfers zetten. De besturen v. d. pi. Partijafd. moe ten de uitslag, met alle paperassen die er bij horen dat staat alle maal op het formulier van het pro- ces-verbaal vermeld per omme- gaand opzenden naar de seeretaris van de samengevoegde kringen, de heer van Mil in Zoeterwoude; dus niet naar de kringsecretaris van de kring Den Helder. Daar gaat Maandag en Dinsdag een stembureau, waarin de verschil lende kringvoorzitters zitting heb ben, de uitslag van ongeveer 240 afdelingen ook geen peuleschil- letje! opmaken, al de cijfers van die ruim 200 afdelingen worden bij elkaar geteld en dan zal blijken, of er inderdaad aan het Politiek Ad vies nog iets veranderd is. Wij zul len het afwachten. Dat samenge- voegde-kringbureau zend zijn uit slag naar het Partijbestuur. dat op grond van de uitslag van de stem ming de candidatenlijsten definitief vaststelt. Wie de meeste stemmen heeft, komt nummer een en zo vervol- gens. En voor het beoordelen van de plaats der reserve-candidaten telt het aafital stemmen, dat zij 'eventueel aan de linkerkant hebben behaald, mee. Zes gekozenen wor den in onze Kring verwacht. Dat zijn dus de twee deskundigen en verderde vier. die morgen als de vier met 't hoogste aantal stem- men uit de Groslijstbus komen! H. N. S. NAAST 't nu niet bepaald fraaie Gerechtshof in de Jansstraat te Haarlem staat een deftig huis uit de zestiende eeuw, waarvan de de- coratie boven de ingang en de zo mooie verdeiing der ramen onmid dellijk opvalt. Men voelt een soort heimwee, als men zulk een huis bekijkt, zo statig en zo eenvoudig bouwt men niet meer. Het is het Bisschoppelijk Museum van Haarlem en daar opende Z. Hoogwaardige Excellence Mgr. J. P. Huibers de tentoonstelling, die tot 17 Mei gehouden wordt. Door de kleine tuin, groen en fleurig in de voorjaarszon, met de mooie spitse geveltjes op de achter- grond, komt men in de zaal, waar een kleine, maar met zorg gekozen verzameling gerangschikt is, om het vijftigjarig bestaan van de Kathe- draal en tevens haar patroop-heilige Sint Bavo te herdenken. Er hangen schilderijen en er lig- gen in de vitrine's gravure's, die meer van historisch dan van artis- tiek belang zijn, maar een penteke- ning, Sint Bavo met zijn valk, van L. van der Googhen, is toch niet zonder bekoring. Een groot schilderij van Jan de Bray, pompeus, toont ons Sint Bavo aalmoezen uitdelend, Pieter de Grebber, een Haarlemmer. laat ons de bekering van Bavo doorSint Amandus zien en deze zelfde Pieter de Grebber heeft ook een van de ..klopjes" van Haarlem geschilderd, niet zonder gevoel en sober van kleur. Het mooiste der schilderijen is het portret van Kanunnik Nico van Steen van Frans Hals, breed en vlot geschilderd als altijd, maar zeld- zaam ingetogen en in eenzelfde be- zonken, donkere toon gehouden. Van de portretten der Bisschop- pen van de laatste vijftig jaren, boeit dat van Mgr. Callier van Toorop het meest om de prachtig doorwerkte kop; Mgr. Aengenent door Matthieu Wiegman en 't weel- derige schilderij van Mgr. Huibers door Herman Moerkerk, zijn' meer typisch en uiterlijk gezien. Er is echter nog veel meer te be- zichtigen op de tentoonstelling. Overal staan ter versiering de hou- Voor de Arrondissementsrecht. *en beelden onzer vijftiende eeuw 1 mzat Ho nlftnionval niinnor rtaufinnn bank te Dordrecht stond terecht de 25-jarige P. Breedveld, die op Twee- de Kerstdag van het vorige jaar te Sliedrecht de 63-jarige cafehouder L. Meijer met een mes had gesto- ken waardoor M. enige minuten later is overleden. Er werden negen getuigen gehoord, onder wie dr. van Ledden Hulsebosch als getuige des- kundige en enige zenuwartsen. Na een uitvoerig requisitoir eiste de Officier van Justitie, mr. Kronen- berg, tegen verdachte drie jaren ge- vangenisstraf met aftrek en onvoor- waardelijke onder toezichtstelling van de regering voor de tijd van drie jaren. De verdediger mej. mr. Koster. pleitte clementie. Uitspraak over 14 dagen. Het Lichtbaken van Henri de Greeve, dat gewoonlijk om tien voor half negen wordt uitgezonden zal hedenavond ca. 9 uur worden uitgezonden n.l. in de pauze van het jubileumconcert dat de K.R.O. die avond uitzendt in verband met het 50-jarig jubileum van het Con- certgebouw. met de plooienval hunner gewaden en hun expressieve gezicht en hou- ding. Er staat een zeer fraaie koor- kap uit .dezelfde tijd met een af- beelding van de Verrijzenis: er is een rijk bewerkte bisschopsstaf uit de 14e eeuw en een 16e eeuws wie- rookvat in zilver, vast en bewonde- renswaardig van rhythme. Daarnaast vindt men er het mooie moderne werk van Jan Eloy en Jan en Leo Brom. En natuurlijk zijn er ook tal van foto's en documenten; een afbeel- ding van de Sint Bavo met de to- renspitsen, die er niet gekomen zijn, oude boeken en handschriften, een bulle van Paus Bonifatius IX, die in 1397 de Portiuncula aflaat ver- leende aan de Sint Baaf. een bulle van Paus Pius IV, het Bisdom Haar lem omschrijvend, tot aan de laatste oorkonde van 2 Mei 1948 toe, waar- bij de Aartsbroederschap van de H. Het Bijzonder Gorechtshof te Amsterdam veroordeelde de voor- malige agent van politie Jan Kui- per uit Amsterdam conform de eis tot levenslange gevangenisstraf Familie een geldgeschenk aanbiedt aan de Hoogeerwaarde Heer Ple- baan Mgr. E. F. J, M. Filbry voor een passende versiering van de Kathedraal. Het is een unieke tentoonstelling, die op bescheiden, maar waardige wijze luister' bijzet aan de Kathe- draalfeesten en een bezoek over- waard is. INa Louis 1. Budenz, directeur van het communistische dagblad ..Daily Worker", in Amerika en Douglas Hyde, redacteur van de Britse „Daily Worker", die uit de communistische partij zijn getre- den en tot het katholicisme zijn overgegaan, heeft weer een ande re Marxistische leider, Fred Cop- man, seeretaris van de communis tische partij in Engeland en lid van het uitvoerend bestuur van de Vakbond der Britse Burger- lijke Ingenieurs, dezelfde stap ge daan. Copeman uitte zich als volgt over de redenen, die hem van het athe- istisch communisme tot het katho licisme hebben doen overgaan: „Het leven is hard voor mij ge- '"vest. Ik ben mijn moeilijke weg onder de arbeiders begonnen. Ik werd opgevoed in een instelling van liefdadigheid, omdat mijn moeder door mijn vader verlaten was. En daarna kwam ik in een weeshuis, dat ik verliet om dienst te nemen bij de Britse Oorlogsmarine. Later bekleedde ik de hoogste functie in de Britse communisti sche partij en werd afgevaardigd naar de Komintern. Tijdens de Spaanse burgeroorlog commandeer- de ik achtereen.volgens het 16e en 57ste bataljon van de internationale brigade. Thans ben ik lid van het uitvoerend bestuur van mijn vak bond en geniet het vertrouwen van de Labour Party. Het harde leven heeft mij geleerd, nooit lichtvaardig een besluit te nemen. Ik weet, dat het woord van een leider alle ar beiders aangaat. De communistische partij vraagt van de mens het beste wat hij in zich heeft. Laten wij ons niet be- driegen; haar oproep dringt door tot het diepst van de harten. Doch zo vlug zij de absolute trouw van een lid heeft verworven, maakt deze partij er misbruik van: dat is het drama. Om een macht te overwinnen, die zo vermogend is en zulke diepe wortels heeft als de communistische partij is een bovenmenselijke kracht en een bovenmenselijk geloof no- dig. Ik heb mij dan ook al afgevraagd of er een kracht bestond, welke in de loop der eeuwen nooit verslagen of overWonnen werd, en ik heb moeten erkennen, dat deze enige macht het Christendom is. Een van de hoofdpunten in de leer van Christus wordt gevormd door de noodzaak, om eerst nederig te zijn alvorens groot te kunnen worden. Ik heb nooit de keuze miskend, die Christus gemaakt heeft toen Hij op aarde kwam: Hij is gekomen als de zoon van een timmerman en ik geloof, dat God hierdoor de arbei ders wilde zegenen. Nu ik de eer heb, om in de ka tholieke kerk te worden opgenomen volg ik loyaal de leer der kerk op. God moge mij kracht en moed geven en het geloof, dat noodzake- lijk is om te kunnen strijden! Oorspronkelijke roman uit het Russische spionnenleven 30. Klokslag negen werd hij wakker, trok de kleren aan van de gearre- steerde «Fransman en verliet langs de brandweer-wenteltrap de toren- kamer. 't Ging hem buitengewoon naar de zin. Die Fransman zou hij eens laten voelen. wat hij misdaan had. De dood door worging was 'n veel te lichte straf. Hij zou eens voelen wat honger lijden was. Immers: een van de titels boven de laatste geheime inlichtingen, luidde: Honger! En dan werd er met buitengewone juistheid gespro- ken over de opstand der graanboe- ren, die zo bloedig onderdrukt was. Er werd gesproken over ..stijfsel" die door de mensen van de stads- aanplakblljetten werd gelikt. Welnu, hij zou stijfsel te slikken krijgen, die George Rimond, acht dagen lang, maar hij mocht niet door de honger bezwijken. Zijn me dewerking en zijn zuiver Frans wa- ren goed te gebruiken. Hij kon ook nog 'n handje helpen op het veld. De Peter en Paulsgevangenis had terrein genoeg dat bewerkt kon worden. 'n Uur of tien per dag spit- ten zou heilzaam op zijn spleren werken. Was er welnig brood, dan zuur, zwart, brood laten kauwen, d?t was niet meer dan billijk. Maar Tegieff's woede keerde zich niet minder heftig tegen die vaderlan- ders, die als ambtenaren, de eed van trouw hadden afgelegd en die ze daar ginds stof in overvloed ga- ven om te grinneken over dat heil- zame beleid, dat het volk een hemel op aarde voorspiegelde. Die club van veertien zou hij even de les le- zen. Ze meenden vannacht natuur lijk weer 'n extra bijverdienste te kunnen maken. Hij zou ze die uit betalen. In het kantoor van de Wiborgse bakkerij lag alles stil. De arbeiders waren naar huis en ook Gleboff's stoel stond leeg. Tegleff keek rond, opende met enkele sleutels alle la den en deuren en liet zijn blikken over alle papieren glijden. Zo'n in- val deed hem goed. Dat had hij no- dig. Dat onverwacht inspecteren was hem 'n hartstocht geworden. Hij moest iets vinden, wat verboden was. hij moest angst aanjagen, doen straffen of zelf straffen, anders be- schouwde hij de dag als verloren. De nachtportier der bakkerij meldde de komst van de onderoffi- cier. Tegleff monsterde deze van kop tot teen: ..Kameraad, we moe ten vannacht, tussen twaalf en half een, veertien mannen alrresteren. Hoe sterk is je sectie?" „Twee en vijftig man infanterie". „Goed, dat kan er mee door. Het voormalig gezantschapsgebouw, je weet wel, moet om elf uur omsin- geld zijn, zonder dat ik een van jul- lie zie. Hier is de platte grond van het gebouw. Er is hier, waar dit kruisje staat, 'n deur, die komt uit in de Pauwlonasteeg. Het is de deur van een klein koffiehuis. Door die deur zullen die dertien heren bin nen gaan, de herbergier is de veer- tiende. De herbergen moeten om elf uur gesloten zijn. Wie dus, na dat uur binnen gaat, is geen gewone klant. We stellen ons samen ver- dekt op tegenover de ingang en je mannen laten niemand, na twaalf uur buiten de ring der bezetting. Ik wil veertien vliegen in e£n klap slaan. Een detective heeft graag 'n pluimpje van z'n chefs. Ik zou ze veel gemakkelijker e£n voor een van hun bed kunnen laten lichten, want *hun namen zijn me bekend, maar, ik vind dat geen aardigheid en geen kunst. Dat maakt geen in- druk. £5ovendien, als de gelegen heid zich daartoe voordoet, stel ik graag 'n waarschuwend voorbeeld. Laten we elkaar dus goed begrijpen Ga er bij zitten, steek een sigaret op en bestudeer de platte grond. Kent ge dat gebouw?" „Zeer goed, ik heb er verschei- dene mannen op post gebracht, toen het nog beschermd moest worden en het cafG van Janowski ken ik ook". „Dat treft dan al bijzonder. Ga dan terug naar de kazerne, licht je manschappen in en zorg dat ge klokslag elf uur op uw post zijt, te genover de herberg van Janowski.. ge zult er mij vinden." Die nacht vierde Tegleff weer een van z'n grootste triomfen. Het net, waarin Arthur d'Artillac alle kostbare gegevens opving en dat hij na jarenlang arbeiden en ten koste van ontzaglijk veel geld, moeite en gevaar had gespannen, zou door Tegleff's vuist, in een minuut stuk gereten en vernietigd worden. De avond vorderde, de buitenwij- ken, waarin ook het oude gezants- schapsgebouw gelegen was, werden stiller en stiller. Men zag er nog slechts weinig voorbijgangers en onder deze wa- ren'de verspreide manschappen der sectie, die het gebouw omsingelde, onopgemerkt en bedachtzaam, zon der dat men iets bijzonders uit hun houding kon opmaken. Om klokslag elf naderde de sergeant de kleine herberg van Janowski in de Pauw lonasteeg. Hij wandelde enige ma len op en neer, stak toen over naar een donkere gevel met als uitbouw de achterzijde van een of ander pak- pakhuis. Hij stond er nauwelijks toen hij 'n zacht gekraak achter zich hoorde en 'n stem fluisterde: ..Sergeant, loop naar nummer 510 in de Lidwinastraat, de deur staat daar op 'n kier. Volg de gang, ge kunt niet missen." Het was Tegleff. die aan de bewoners van dat huis eenvoudig bevel had gegeven, zich op het Bureau van Politie te mel- den en hem hun huis voor die nacht disponibel te stellen. De sergeant gehoorzaamde ogen- blikkelijk en toen hij de aangedulde weg gevolgd was, zag hij in 'n soort stapelplaats, een donkere gestalte. Het was wederom Tegleff, die hem zwijgend bij de hand nam en hem achter de kier van z'n vensterluik plaatste: ..Ziehier, niemand zal ons hier kunnen verrassen. We hebben hier een prachtige kijk op de her berg. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3