Amerikaanse pogingen tot verbetering in de betrekkingen met de Sovjet-Unie Was het Europees Cong res slechts a boeiend toneel m Voor Alkmaar en omgeving NOODWEER boven een deel van het land Zeeridder Janus Kuiper heden twee en negentig jaar Vergelijking met Wener Congres gaat niet op Krachtig optreden van Truman voorkomt spoorwegstaking Gezin in Schagen door bliksem getroffen> Militair Verdrag met Belgie te Den Haag getekend Washington zendt nota aan Moskou Molotof aanvaardt uitnodiging tot besprekingen over de geschillen Geen zomertijd Belgische crisis nog niet opgelost Blikseminslag en schade door hagelval Stille yijandigheid tegen Christendom a 63-jarige moeder overleden Pact van zuiver technische betekenis Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. DINSDAG 11 MEI 1948 44e JAARGANG - NUMMER 11257 BUREAUX: De populairste candidaat voor het Amerikaanse president- schap is de veertig-jarige Ha rold Edward Stassen, gouver- neur van Minnesota. Hij be- kleedt deze laatste functie al dire periodes en wordt genoemd „De Witte Ridder van Minne sota". Naar wij vernemen heeft de regering met het oog op de moeilijkheden, die daaruit voortvloeien voor de veeteelt, ook dit jaccr afgezien van de invoering van de zomertijd. Alles hangt af van Spaak HIETS van dat alles kan men zeggen van dit Haaqse con- gres. Het heeft vooreerst qeen algemeen aanvaarde grond- slag. Die van Wenen was: de wettigheid van het absolute en souvereine vorstenqezaq. Dat kunnen wij thans niet meer Vandaag is Janus Kuiper, de bekende Helderse zeeridder, 92 jaar geworden. Helaas is het hem niet gegeven in voile ge- zondlreid deze blijde dag te vieren. Want Janus is ziek. Hij heeft geen kwaal, maar het zijn de lasten van zijn hoge ouder- dom die hem beletten zijn wo- ning te verlaten. We hebben hem gemist; op het Konings- plein, waar men hem zo dik- wijls kon vinden op de „Janus Kuiper-bank", temidden van zijn oude makkers. Het zal zeer de vraag zijn of deze grootste onder de Helderse zee- ridders nog ooit in staat zal zijn de zeekant op te zoeken, met zijn herinnering aan de da- den van moed en roekeloze minachting voor eigen lijfsbe- houd, wanneer het er om ging het leven van in nood verke- rende zeelieden in veiligheid te brengen. Met eerbied zien wij de le- gendarische figuur van Janus Kuiper, de borst getooid met talrijke eerbewijzen van de groten dezer aarde. Hij streed tegen de kracht van het water en bleef overwinnaar. Waar hij het toneel van de strijd ver- Iiet, bleven scheepsruines ach- BE-EDIGING VAN PRINSES JULIANA Directeur van Bata naar Londen gevlucht ,,Vulkaan" vertrokken M VLIEGTUIG MET CONGRESCANGERS Bij landing op Croydon over de kop gestagen Kleinere eieren in distribute JEUGDSTADIONSPEL Nieuw Noordhollands Buiten God w 't serpens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.). 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingei 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank LONDEN, 11 Mei (Reuter) Radio Moskou deelde hedenmorgen vroeg mede, dat generaal Bedell Smith, de Amerikaanse ambas- sadeur te Moskou, zes dagen geleden aan de Soviet-minister van buitenlandse zaken, Molotof, een verklaring over de Sovjet- RussischAmerikaanse betrekkingen heeft overhandigd. Voorts meldde Radio-Moskou, dat Molotov de Amerikaanse ambassa deurNZondag heeft meegedeeld, dat de Soviet-Unie instemt mei een Amerikaans voorstel om besprekingen te beginnen over de regeling van geschilpunten, die tussen beide landen bestaan. Politieke kringen te Londen wa- ren van mening, dat het Ameri kaanse voorstel is geinspireerd door de erkenning, dat de toe- stand te Berlijn critiek wordt en eventueel zich zal ontwikkelen tot een oorlogstoestand. In de Amerikaanse nota wordt verklaard, dat de bezorgdheid en de vastbeslotenheid van het Ameri kaanse volk is toegenomen in ver- band met de vijandige houding, die door de Sovjet-Unie aan de dag is gelegd met betrekking tot het pro gram voor Europees herstel. Dit program betekent naar het inzicht der V.S. slechts een maatregel om Amerikaanse hulp te brengen voor het herstel, op een gemeenschappe- lijke basis, zonder dat dit bedrei- gingen inhoudt tegen wie dan ook. Volgens de verklaring is de hui- dige toestand ontstaan door het op- treden van de Sovjet regering of van politieke groepen, die onder haar controle staan. Ook de reac hes op dit optreden van andere landen, met inbegrip van de V.S., dragen ongetwijfeld een ernstig ka- rakter. De V.S. wensen een aantal punten duidelijk, te maken, welke naar hun mening van groot belang zijn, opdat er geen misverstand zij, aldus de nota. Radio-Moskou citeert de volgende punten uit de verklaring: 1. De politiek van de Ameri kaanse regering in internationals aangelegenheden is onlangs vol- doende definitief geworden. Dit geniet de steun van de meerderheid van het Amerikaanse volk. Deze politiek zal in de toekomst energiek worden voortgezet. Binnenlandse politieke overwegingen zoals bij- voorbeeld de aanstaande verkiezin- gen hebben in het geheel geen in- vloed op deze politiek. 2. De regering der V. S. wil dui delijk doen uitkomen, dat de V. S. geen vijandige of aggressieve be- doelingen heeft in haar betrekkin gen tot de Sovjet-Unie. De politiek der V. S„ zo gaat de nota voort, is zo uitgewerkt. dat zij in het geheel geen ongunstige in- vloed kan hebben op de belangen van de Sovjet-Unie, indien de Sov jet-Unie er naar streeft in vrede met haar naburen te leven en zich onthoudt van pogingen om directe of indirecte invloed uit te oefenen op de zaken van anderen. In feite zouden vele elementen in de buiten landse politiek der V.S., die op het ogenblik zulke scherpe tegenwer- pingen van de zijde der Sovjet pers uitlokken, nooit zijn ontstaan. "in dien er voor de V.S. geen noodzaak had bestaan om aan andere landen hulp te brengen met het doel hun politieke onschendbaarheid te be- schermen tegen pogingen van de zijde van communistische minder- heden om de macht te grijpen en regeringen te vormen, die onderge- schikt zijn aan buitenlandse belan gen. Indien deze pogingen ophou- den, dan zal de noodzaak van ze- kere manifestaties in de buitenland se politiek der V.S., die klaarblijke- lijk te Moskou ontevredenheid wek- ken, verdwijnen. De huidige toestand van de Amerikaanse-Sovjet-Russische be trekkingen wordt ,.een bron van emstlge teleureteliing" voor het Amerikaanse volk en regering ge- noemd. Hieraan wordt toegevoegd: „Tot nu toe hebben wij in het ge heel niet de hoop opgegeven op een dergelijke wijziging in de po litiek, welke ons in de gelegen- heid stelt een weg te vinden voor het herstellen van goede en rede- lijke betrekkingen tussen onze beide landen, tezamen met een radicale vermindering van de ver- warring, die op het ogenblik zulk een ongunstige invloed op de in- ternationale betrekkingen heeft". Wat de V.S. betreft blijft de deur altijd open voor discussie en rege ling van onze geschillen, aldus de nota. Opluchting te Londen Te Londen is men zeer opgelucht bij het vernemen van het nieuws, dat de Sovjet-Unie heeft ingestemd met het Amerikaanse voorstel om besprekingen te openen over de ge schilpunten. die tussen beide landen bestaan. aldus schrijft Reuters di- plomatieke correspondent, die hier aan toevoegt, dat deze eerste reac- tie de algemeene vrees onthult voor een nieuwe wereldoorlog. welke vrees de vorige week de debatten over de buitenlandse politiek in het Lagerhuis beheerste. BRUSSEL, 10 Mei (A.P.). Zo- wel de partijcommissie van de Belgische socialisten als die vande Katholieken heeft er op aange- drongen, dat Spaak opnieuw de leiding van een socialistisch-katho- liek coalitie-Kabinet op zich neemt De beide commissies stemden van- daag in met voorstellen over de subsidie-politiek voor de scholen, zoals deze geformuleerd zijn door een socialistisch-katholieke com- missie, welke Zaterdag is bijeen- gekomen. De aanvaarding van deze voor stellen maakt de oplossing van de huidige crisis mogelijk> De katholieken zowel als de so cialisten hebben hun aanvaarding van de voorstellen afhankelijk ge- steld van de bereidheid van Spaak om opnieuw de leiding van een coalitie-kabinet op zich te nemen. Spaak zelf wilde echter niet in- gaan op de vraag, of hij opnieuw de leiding van de regering op zich zou nemen. Hij heeft evenwel aan ver- slaggevers verteld, dat hij er huive- rig tegenover stond. Uit het gehele land worden brie- ven eh telegrammen naar Spaak gestuurd. waarin hem verzocht wordt minister-president te blijven. Maandagavond is bekend gewor den. dat de Christelijke Volkspartij en de socialistische partij het met de hulp van Henri Rolin, voorzitter van de Belgische Senaat, eenls ge worden zijn. De enige oorzaak van de verlenging der regeringscrisis, zo werd er aan toegevoegd, is Spahk's weigering een twee-partijenregaring te vormen. (Van onze bijzondere medeweiker) „DIT CONGRES is een boeiend toneelstuk. De spelers ^ijn van grote allure, maar het is niet meer dan toneel". Dit wiize en ware woord van een ervaren journalist kenschetst het Haagse Europa-Congres inderdaad zeer juist. Men heeft er hoog van op gegeven. Men heeft het een historische gebeurtenis genoemd, vergelijkbaar met het Wener Congres. Maar die vergelijking gaat niet enkel mank, zoals elke vergelijking neen, deze faalt volkomen. Het Wener Congres had en een algemeen aanvaar- den grondslag en een heilzaam, practisch resultaat; het danste en was elegant, maar het maakte ook een duurzame Europese vrede, die een halve eeuw heeft standgehouden. aanvaarden, maar het was tenminste een fundament. De geestelijke verscheurdheid en zelfs de afkerigheid van geeste lijke grondslaqen voor staat- kundige nieuwbouw in het hui dige Europa, kwamen in Den Haag maar al te pijnlijk aan het licht. Er was een stille maar voel- bare vijandigheid tegen alles wat naar Christendom zweem- de. Woordvoerders ener poli tiek, bezield door christelijk- of katholiek-democratische idealen kregen nauwelijks de kans aan het woord te komen en vonden een geheide meerderheid van vrijdenkers, onverschilliqen of socialisten teqenover zich. Toen in de culturele sectie een poging werd gedaan, het Christen dom zelfs maar te vermelden als scheppende, historische kracht der 1 Europese beschavjng, verzette men I zich daartegen. Ait een verdacht- roerende bezdrgdheid voor de alge- meenheid. de katholiciteit van het Christendom! Want, ziet u, zo werd geredeneerd. het Christendom is z6 algemeen, dat men het niet speciaal met betrekking tot Europa moet noemen. De geschiedkundige werke- lijkheid, dat Gods Voorzienigheid voornamelijk wanuit Europa het Evangelie over de wereld deed ver- spreiden de geschiedkundige werkelijkheid ook, dat de kerste- ning van Europa een der meest grootse beschavingen mede teweeg- bracht in dit werelddeel, zelfs dat moest maar liefst onvermeld blij ven. In de schaduw van het IJzeren Gordon. Zeker zal men van dit congres niet kunnen zeggen, dat het de vre de in de wereld of in Europa daad- werkelijk heeft gevestigd, verste- vigd, of zelfs maar naderbij ge- bracht. Hele volkstammen enthou- siaste. idealistische, maar nogal on- zakelijke congressisten namen maar _i(;;j wn« pr de liefst voetstoots aan, dat met de ter, maar altijd was er ae van Europa al]een al de vreugde, omdat kostbare men- ?aak gezond was en dat de Staten senlevens behouden bleven. daartoe maar met kwistige hand Met qerechtvaardigde trots hun souvereine rechten moesten op - --_ rroa Hnpt hot seven liefst aanstonds ten bate op zijn helden der van dat ene Europa. Niemand heeft Nederlandse volk vandaag aan ons kunnen uitleggen. hoe men Janus Kuiper zijn gelukwensen daarmede het IJzeren Gordijn weg toekomen zou IcrUgen. Toch hing de schaduw Boven een groot gedeelte van het land woedde gistermiddag een hevig onweer, dat gepaard ging met zware slagregens en hier en daar met hagelbuien. Voor velen kwam het noodweer zo onver- wacht, dat zij ill zomerpak en jas- je werden overvallen door hef he- melwater. Op vele plaatsen sloeg de bliksem In en veroorzaakte begin van brand, treinstoringen en materiele schade. Het Westland had schade aan gewassen door de zware hagel- en regenval. Overal keek men naar het soms angstaanjagende natuurverschijnsel. Bewoners te 's-Gravenhage zagen de houten blokjes, die tussen de tramrails lagen onder de voortdu- rende roffel van hagelstenen losra- ken en opspringen. In Ijfet Westland hebben de gewassen te Velde, vooral de aardappelen, andijvie, sla en bloemkool erg geleden. In Monster en Naaldwijk. waar het onweer het hevigst was. ging het licht een half uur uit. naar men zegt door storing in het electriciteitsnet te Delft. Ook in Rotterdam heerste diepe duisternis. Het bliksemde daar even fel als overal, doch het hagelde er minder dan in Den Haag. Reizende Rotterdammers werden echter on- aangenaam verrast door de mede- deling. dat het treinverkeer met Den Haag gestremd was. Op het tractieterrein te Leidschendam sloeg namelijk de bliksem in de bovenlei- ding. Overigens was dit -niet de enige blikseminslag, die het treinen- verkeer vertraging bezorgde. Tussen Voorburg en Den Haag werd de lijn naar Utrecht getroffen. Op de spoor- brug bij Velzen werd de bovenlei- ding getroffen, terwijl bij 's-Herto- genbosch de bliksem in de brug over de Dieze sloe;? Op de post bij het rangeerterrein Watergraafsmeer ontstond 8 minuten vertraging door blikseminslag. De brandweer te Lei den moest vijftien maal hulp bieden voor blikseminslag, omgewaaide schoorstenen. ondergelopen kelders, enz. Ook de hoofdstad kreeg volop zijn deel van de onweersbuien. Brand- weerauto's gierden even later met sirenegeloei door de straten naar het postkantoor, waaruit rookvolken opstaken: er zou blikseminslag zijn in de radiokamer. Het was slechts de dieselmotor, die werd aangesla- gen voor de lichtvoorziening van het gebouw Het stadhuis kreeg ook alarm. Hier sloeg het hemelvuur in de vlaggestok. die versplinterd werd. Een hoofdambtenaar, die aan het telefoneren was, kreeg een schok. maar kwam verder met de schrik vrij. Na ruim drie kwartier slag- regen en zwaar onweer was de bui overgetrokken en hernam het ver- keer weer zijn normale loop. H. K. H. Prinses Juliana zal als Regentes van het Koninkrijk wor den beedigd in een verenigde ver- gadering der Staten-Generaal, wel ke op Vrijdag 14 Mei des middags te kwart voor twee zal worden bijeen- geroepen in het gebouw der Tweede Kamer. De beediging, die op de meest eenvoudige wijze zal geschieden, vindt plaats om 2 uur. LONDEN, 10 Mei (AP) Domi- nik Cipera, de directeur-generaal van detBata schoenfabrieken, die met zijn zoon Paul uit Tsjecho- Slowakije gevlucht is, heeft zich gisteren in Londen bij de heer Tijo- mas Bata. de president van het con cern, gevoegd. De heer Bata verklaarde, dat Ci pera clandestien Tsjecho-Slowakije verlaten heeft. omdat hij er zich niet veilig voelde. Cipera heeft in Tsjecho-Slowakije zijn vrouw en zijn andere zoon ach-« tergelaten. WASHINGTON, 11 Mei (A.P.). Een woordvoerder van de drie vakbonden van spoorwegperso- neel, dat hedenmorgen om zes uur het werk zou neerleggen, heeft Maandagavond laat verklaard, dat de bonden gevolg zullen geven aan het bevel van rechter Golds- borough, om de spoorwegstaking af te gelasten. Ook het Witte Huis heeft bekend gemaakt, dat het of- ficieel bericht van het niet door- gaan der staking had ontvangen. Gisterenmiddag had President Truman een decreet ondertekend. waarbij de Amerikaanse Spoorwe- SsJSiSWSj;^ van dat stalen scherm drukkend ge- noeg over dit congres. Ballingen uit Oost- en Midden-Europa, die vaak met lijfsgevaar aan de communisti sche terreur daar ontkomen waren, hebben meer dan eens het hunne kunnen zeggen. En hoe men zelfs ondanks dit IJzeren Scherm ook voor de rest tot een puur Europese eenheid kan geraken. is al evenzeer in de idea listische wolken gebleven. Toch \zo zou men zeggen heeft het Marshall-plan wel duidelijk ge- toond, hoezeer Europa hulp van buiten behoeft. Toch heeft Churchill hoe welsprekend en bezielend zijn woord ook was, er geen twijfel over gelaten, dat Engeland zijn lot niet aan dat van Europa wil binden. Het wil er wel b0 behoren maar ook en terzelfder tyd verbonden blijven met westelijk half- rond „door Canada en andere ge- heiligde banden", zei de Grote Oude Heer wat orakelachtig. Wij mochten raden. welke die „andere geheiligde banden" zijn. Maar wij kunnen ons to door Bevin en door Churchill (wat wilt U nog meer? nu voor gezegd hou- den, dat Engeland wel in een Euro pese samenwerking wil treden, maar slechts met ton been en om er met het andere weer uit te kunnen stappen, zodra Canada en al dan niet de geheiligde banden van de Amerikaanse dollars, het Afrikaanse goud, de Irakse petroleum en de Indische schatten dat wenselijker maken. Gemis aan politieke werke- lijkheidszin Over het zo maar prijsgeven van souvereine rechten spraken niet en kel Churchill, maar ook de Franse oud-premiers Reynaud en Rama- dier uiterst vaag en zeer omzichtig; met den besten wil ter wereld kon er geen enkele belofte of toezegging. of zelfs maar bereidheid uitgeperst worden, om al ware het geleide- lijk nationale souvereine rechten op te geven of saam te smelten. De welsprekendheid dezer staatslieden werd toegejuicht, Maar het bleek niet, dat er op het congres veel goe de verstaanders waren, die aan hun half woord op dit punt genoeg had- den. Het gemis aan politieke werke- lijkheidszin bij de grote meerder heid der congressisten zou het be- lachelijk doen zijn deze Haagse sa- menkomst met het Wener Congres te vergeljjken. Het Haa8se Congres danste zeker niet; Het redevoerde en amendeerde met ordeloze verbe- tenheid. Dat het desondanks zo wei- nig opleverde is misschien wel hier aan te wijten, dat de meeste deelne- mers niets begrepen hebben van het woord van Talleyrand de grote speler in het spel van Wenen: „Wees in de politiek vooral niet overijverig". Het marine reparatieschip „Vul- kaan", dat op 17 Februari uit IJmui- den naar Den Helder vertrok, is via Rotterdam waar het gedokt heeft, weer voor enige maanden in de ha ven van IJmuiden teruggekeerd. Lt. admiraal C. E. L. Helfrich maakte de reis mede. In IJmuiden begroet- te de burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint.de admiraal en de com mandant van het schip, overste G. P. Kiiller. De Dienst voor Buitenlandse Jaarbeurzen en Exposities heeft in samenwerking met een 25-tal Nederlandse bedrijven een ge- meenschappelijke inzending georganiseerd op de Internationale Jaarbeurs te Poznan (Polen). Aan deze inzending nemen o.a. het Centraal Bureau voor Tuinbouwveilingen in Nederland, Philips te Eindhoven en andere grote bedrijven deel. De foto geeft een beeld van de entree van de Nederlandse inzending op de Jaarbeurs te Poznan. gen door de Regering werden over- genomen. Hierdoor werd het moge- lijk een gerechtelijk bevel uitge- vaardigd te krijgen, waarbij de sta king verboden werd. Daar de bon den van spoorwegarbeiders aanvan- kelijk weigerden de staking te her- roepen, verzocht minister Royall aan de procureur-generaal om een gerechtelijk verbod. Rechter Alan Goldsborough vaardigde hierop van nacht het verbod af en verlangde, dat de drie bonden hun stakings- bevel zouden herroepen. Zouden de arbeiders hieraan geen gevolg heb ben gegeven, dan had rechter Golds- borough hun een boete kunnen op- leggen. zoals hij onlangs Lewis en zijn stakende bond tot een geldboete veroordeeld heeft. De drie met staking dreigende vakbonden omvatten ong. 190.000 van de totaal 1.300.000 spoorwegmannen. £ij eisten een loonsverhoging van dertig procent. LONDEN. 10 Mei (AP) Op het vliegveld Croydon is vanavond een twee-fnotorige Havilland Dove bij de landing over de kop geslagen. Het toestel, dat uit Den Haag kwam daalde met uitgestoken landingsge- stel, maar het neuswiel bleef vast- zitten, waardoor het toestel over de kop ging. De vijf passagiers, die alien terug- keerden van het Europeese Congres in Den Haag en twee leden van de bemanning. kwamen ongedeerd uit het vliegtuig. terwijl de ambulant ces en de reddingsbrigades te hulp schoten. De passagiers waren: Lady Violet Bonham-Carter. de vroegere presi- dente van de Britse liberale partij, het conservatieve parlementslid Pe ter Tharneycroft en Harold McMil lan. sir Harold Butler en majoor Ed ward Beherens. pe kleinere eieren zijn enige tijd niet in distributie gebracht, zodat het publiek op zijn bonnen bijna uitsluitend eieren van de gewichts- klasse 1 en 2 ontving. Thans wor den de winkeliers ook weer be- voorraad met eieren van de lagere klassen, zodat men op de bon, wel ke Donderdag a s. bekend gemaakt wordt ook met deze eieren genoegen moet nemen, aldus de afd. Voor- licHting van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor- ziening. Tjjdens het hevlge noooweer van gistermiddag is bij een zware slag de bliksem ingeslagen in de woning van de familie Limmen, wonende Tjallewal te Schagen. Een helle lichtgloed verscheen in de woonkamer en plotseling wer- Ter gelegenheid van het officiele bezoek van Kolonel R. de Fraiteur, Minister van Landsverdediging van Belgie aan ons land, ter onderteke- ning van de militaire overeenkomst tussen Belgie en Nederland, heeft de Minister van Oorlog en Marine a.i. Fievez aan zijn Belgische collega een diner aangeboden. Hierbij zaten aan Z.K.H. Prins Bernhard. de Chef van de Generale Staf, Luit.-gen. mr. H. J. Kruls, de bevelhebber der zeestrijdkrachten. Luit.-Admiraal C. E. L. Helfrich, de chef luchtmacht- staf, Generaal-majoor C. Giebel en de Belgen: Kol. De Somer en Luit.- kol. De Greef, Majoor Casart. mili tair Attache van Belgie in Neder land en Kol. mr. M. R. H. Calmeyer, chef van het militair Kabinet in Nederland. 1 Tijdens dit diner werd het Groot- kruis van de Orde van Oranje- Nassau aan Kol. De Fraiteur uitge- reikt, terwijl verder onderscheidin- gen werden uitgereikt aan Kolonel De Somer en Luit.-kol. De Greef. Na het diner verklaarde Minister Fievez aan een der journalisten, dat de militaire overeenkomst tussen beide landen getekend is binnen 't kader der Verenigde Naties en bin nen de nog engere band van de vijf- mogendheden-overeenkomst. Hierbij verplichten Belgie en Nederland zich tot de nauwst mogelijke samenwer king op militair gebied, tot overleg op alle denkbare punten en tot het gezamenlijk behandelen van alle militaire vraagstukken. Minister De Fraiteur legde er de nadruk op, dat deze overeen komst er een is van zuiver mili tair technische aard. zonder een verdere politieke strekking. Ook zag de Belgische Minister van Landsverdediging in deze over eenkomst een machtige bijdrage tot versterking van de vriendschap tus sen beide landen. Minister Fievez verklaarde desgevraagd, dat deze overeenkomst ook openstaat voor Luxemburg, ja voor iedere andere mogendheid. De clausules van de overeenkomst zijn, aldus Minister Fievez, ten voile bekend aan de andere mogendheden van het vijf- landenpact en de overeenkomst zelf wordt door hen beschouwd als een belangrijke bijdrage tot de verdere militaire samenwerking tussen de vijf landen. Minister De Fraiteur deelde voorts mede, dat op grond van de gesloten overeenkomst verschillende militaire commissies aan het werk zullen gaan om de bestaande plannen ver der uit te werken. Men is met deze werkzaamheden reeds begonnen. Met nadruk verklaarde Luitenant- Kolonel Fievez nog, dat deze over eenkomst te zijner tijd een grote invloed zal doen gelden op de gang van zaken in Europa en een belang rijke bijdrage voor het behoud van de vrede zal betekenen. Deze ver klaring werd ten voile gesteund door Kol. De Fraiteur. den alien, die daar aanwezig wa ren, tegen de grond geslagen. De zoon en dochter moesten later worden weggedragen als gevolg van deze inslag, omdat bleek, dat zjj niet konden lopen. Het ergste was de 63-jarige moeder er aan toe; zij was geheel buiten bewust- zyn gevraakt en dokter Konimg. die inmiddels was gewaarschuwd, kon slechts de dood constateren. Pastoor Brouwer uit Schagen diende haar nog het H. Oliesel toe. Terwijl de getroffenen bij buren werden binnengebracht, bemerkte men, dat van dit gezin, de familie Delver, eveneens de moeder en de dochter door de bliksem waren ge troffen en verlamd op de grond lagen. Door massage en baden kon men later de patienten wederom op de been brengen. Het was voor de bewoners een raadsel. op welke wijze de bliksem in de woningen is binnengedron- geh. omdat niet de minste schade werd aangericht. Slechts een zwar- te streep op het gezicht van de overleden mevr. Limmen en op de kleren der andere bewoners warer bewijzen. dat het onheil door he' hevige onweer was veroorzaakt. Met volledige instemming en m dewerking van 't Landelijk Comj' onder voorzitterschap van de burgr meester van Amsterdam, de hee d'Ailly zullen ter gelegenheid va de viering van het Gouden Rege ringsjubileum van H. M. de Konin gin, de gezamenlijke Jeugdorganisa ties georganiseerd in de Nederland se Jeugd Gemeenschap op Zaterda- 10 Juli a.s. een groot Jeugdstadion spel opvoeren. Het spel is geschreven door dr. H Knorringa, de regie is in handei van de heren Ben Groeneveld er Anton Sweers. Uit alle steden en dorpen van Ne derland zullen de leden van Jeugd organisaties komen om dit grot' jeugdspel, waaraan duizenden jon geren deelnemen, mee te beleven. De middagopvoering is uitsluitenc toegankelijk voor de jongeren, ter wijl des avonds een heropvoering wordt gegeven voor ieder die dit schouwspel zal willen gadeslaan.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1