Commissarissen N.V. Enkhuizer Scheepsbouw Mij. staan terecht ALKMAAR EN U w& jfaS9"' Sie™ IS5 ,43'- PAG. 2 N1EUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdag 11 Mei 1948 Ouderavond Gidsen St. Dorninicus Onze agenda BETERE MEUBELEN tegen lagere prijs B R 0 U W E R vtle beim»- Welk weer morgen? Hoofdobservator F. v. Dok met pensioen CONTACTAVOND Band Nederlands-lndie Ben kleine doch erg opgeblazen zaak NOG GEEN ITALIAANSE PRESIDENT Sforza trekt zijn candidatuur in „Het Dagblad" lerland schaft de doodstraf niet af Tennissen UITSLAGEN competitie-wedstrijden bevredigend Marktberichten De groslijst- stemming BOERDERIJ AFGEBRAND Het gaat om de kerftabak Voor Indie QJVZ MEER dan een reden staat Indie in het middelpunt van onze belangstelling. U hebt er een zoon, een broer, een verlooj- de, die er zijn militaire plicht vervult. Misschien is er ook iemand, die u lief is en die daar werkt en strijdt in het leper van Christus: een missionaris, een pater, broeder of zuster. Het beste van uw gedachten en uw liefde gaat naar hen uit. Zeker in deze week vddr Pinksteren. Dit is de week van gebed en offer voor Indie. Nu, in deze dagen, wordt er in Nederland op bizondere wijze gebeden en ge-offerd voor de uitbreiding van Christus' rijk, van de Kerk in Indie. We moeten allemaal dgaraan mee-doen. Ook u. Het welzijn, de vrede en rechtvaar- digheid in Christus' rijk dadr gaan ook u aan. Misschien wel heel bizonder. Denk aan Indie. MARCUS In de aula van het R.K. Lyceum werd gister een ouderavond gehou- den voor de ouders van de bij de vrouwelijke jeugdbeweging der St. Dominicusparoehie aangesloten melsjes. De avond werd door een der leld. sters geopend, en in de pauze hield de aalmoezenier Pater Berents een korte toespraak, waarin hij wees op het belang van de jeugdbeweging voor de sociale en persoonlijke vor- ming van het meisje; aan de vriend- schap wordt leiding gegeven en de deugd van verdraagzaamheid wordt aangekweekt. Voorts geeft de jeugd beweging de nodige ontspanning, die vooral de studerende gidsen no- dig hebben en gaat er een opvoe- dende kracht van deze jeugdbewe ging uit. Zo gezien is deze beweging een weldaad voor de jeugd, maar niet vergeten mag worden. dat al is onze jeugdbeweging geschoeid op katholieke grondslag. dat zij niet de taak van de congregatte. de gods- dienstige vorming vervangt. De gidsen Van de verschillende groepen lieten voor en na de pauze zien, wat zij presteerden aan zang. dans, voordracht en spel; bepaalde sterren op een of ander gebied heb ben wij niet kunnen ontdekken, maar vastgesteld kan worden. dat de meisjes de uurtjes. die zij aan de jeugdbeweging wijden, niet onbe- steed laten voorbijgaan De opkomst van de ouders was bevredigend, al warjn de moeders verre in de meerderheid. Maar ja, het was dan ook een avond van de vrouwelijke jeugdbeweging. R. K. HANDBALCLUB A.O.G. Op Woensdag 12 Mei a.s. wordt onze wekelijkse training gehouden in de St. Bavoschool aan de Nieuw- straat. De trainihg begint om 8 u. 's avonds. Zorgen we er allemaal voor om zoveel mogelijk op tijd aanwezig te zijn. Mede in verband met de op 2de Pinksterdag in Alk- maar te spelen bekerwedstrijd. Inden er nog meisjes van 17jaar of ouder zijn die zich op wensen te geven voor deze mooie sport, dan kunnen zij dit schriftelijk doen bij de secretaresse mej. W. Mooij, Burgem. Palingstraat 19, Alkmaar. EEN OPVALLENDE ETALAGE VAN DE FA. A. M. KOSSEN Wanneer men door de Langestraat wandelt en het oog onwillekeurig langs de verschillende etalages dwaalt, wordt op eens de aandacht getrokken door een bijzondere eta- lage in de bekende zaak van de firma A. M. Kossen. Hier nu eens geen demonstratie van de ver schillende artikelen, welke deze -firma voert, doch slechts van drie, maar daarom niet minder beken de artikelen, n.l. Sunlight Zeep, Vim en Lux Toiletzeep. De wijze waarop deze artikelen zijn geetaleerd, trekt bijzonder de aandacht en hier is werkelijk een verrassend resultaat bereikt. Het is niet gerpakkelijk dit m enkele woorden te beschrijven, waarom wij een ieder aanraden eens een kijkje te nemen. 't Is de mpeite waard- Het Reclame Bur. Redo van de heer Balder heeft met deze bijzondere etalage wel eer in ge- legd. Bioscopen VICTORY HOTEL: 8 uur, op- richtingsvergadering R.K. werknemende middenstand. GULDEN VLIES: 8 uur, abon- nementsvoorstelling „Gas- licht". AMERICAIN: De grote IUu- sie, 18 jaar. VICTORIA: Gilda, volwass. HARMONIE: Onder Hypno- se, 18 jaar. A.B.T.: De Dageraad, 14 jaar APOTHEKEN: B. H. J. Schouten, Emmastraat 64 NACHTDIENST TAXI'S: Adr. Louwe, Geestersin- gel 26, tel. 2290. groeien en bloeien, niet alleen in aanzien, maar ook in leden-aantai. Wij rekc-nen er dan ook op dat wij buiten onze leden toch ook 'n paar nieuwe gezichten zullen zien. De trainingsuren zijn voor heren: Woensdags van 7—8.30 uur op het Suortpark en voor dames Vrijdags van 78.30 uur, eveneens op het Sportpark. Het Bestuur. WINTER-COMPETITIE VAN DE SCHAAKCLUB V.V.V. In groep I bezette P. Seewald uit Bergen de lste plaatg met 6Vi punt uit 8. Als men bedenkt dat het eer- ste tiental van V.V.V. in de afge- lopen Hoofdklasse-competitie haar kracht wel duidelijk heeft bewe- zen door ruimschoots als 2de te eindigen. dan is een score van 81% inderdaad een fraai resultaat. De nummers 2 t.m. 5 deden het echter ook niet slecht en hun punten-sco- res doen vermoeden dat het onder- linge krachtsverschil niet zo groot is. Groep I: 1. P. Seewald 6'/. p.; 2. W. Kwak 6 p.; 3. E. Kayser 5'/t p.; 4. P. Hoek- stra 5 p.; 5. P. Deugd 4'/t p.; 6. P. Vreeken 3Vi p.; 7. A. Beemsterboer 3J'i p.; 8. G. Boon 1 p.; 9. J. Vink !/t p. In groep II eindigde ir. G. Cool als ..primus" met 9 punten uit 11. Een score van bijna 82%. Bravo: Waarschijnlijk het resultaat van ..scherp spel" gecombineerd met de juiste dosis „vobrzichtigheid". Groep II: 1. ir. G. Cool 9 p.: 2. dr. Helder 8' - p.; 3. D. Weisenborn 8'/« p.; 4. D. Kirkemier 7 p.; 5. D. Appel Sr. 7 p.; 6. J. Maats 6V« p.; 7. A. Tegel 4 p.; 8. A. Haksteen 4 p.; 9. G. Groenewoud 3'/« p.; 10. A. Vis 3 p.; 11. G. Witteman 3 p.; 12. P. Holz- man 2 p. UITSPRAKEN MEERVOUDIGE KAMER J. K. te Kolhorn, 6 mnd met aftrek. C. K.. Grootebroek, diefstal, 2 j. met aftrek. D. A. Fr„ bureau .Contact" op- lichting 4- 6 mnd met aftrek. F. I., compagnon van F., werd veroordeeld tot vier maanden. DE K.J.M.V. WERXT WEEK ALKMAAR. Na een korte va- cantie gaan we weer beginnen en omdat een goed begin het halve werk is, hebben we de heer v. d. Ende bereid gevonden nog eens iets te komen verteilen over Indie. A.s. Woensdag komt hij dan. niet in „Kinheim", maar in Cafe Haring op de Oudegracht. Om er nog een feestelijk karakter aan te geven, mogen de dames ook mee komen. om ook eens iets te horen over dat land, waar reeds zovelen van ons zijn en waarheen binnen korte of lange tijd_ ook hun ..geliefde" zal moeten vertrekken. K.J.M.V.-ers, toont je als mannen van karakter door je aanwezigheid. Als de heer v. d. Ende komt is het succes verzekerd. Belangstellenden in onze vereni- ging zijn natuurlijk van harte wel kom. hoewel het jammer is, dat we ze niet in ons eigen home kunnen ontvangen, maar daarom niet ge- treurd. jullie zijn evengoed wel- kom. Als je er £6nmaal bent ge- weest dan kom je geregefa. Tot Woensdag half negen bij Ha ring, Oudegracht. koopt U bij Laat 183-185, Alkmaai- DE L.T.B. VERGADERDE De voorzitter gehuldlgd SCHOORL. 1Dezer dagen hield de L.T.B. een vergadering in Ijet Verenigingsgebouw te Catrijp, o'n- der voorzitterschap van de heer N. Kaag. De opkomst was niet bijzonder groot. doch de bijeenkomst was noodzakelijk, in verband "met het feit. dat er weer werkpakken wa- ren binnengekomen, die verloot ple- gen te worden. De voorzitter deelt mede, dat naar alle waarschijnlijkheid in Warmen- huizen een R.K. Lagere Landbouw- school zal wordeh gesticht. Het be- hoeft geen betoog, dat dit voor Schoorl een uitstekende plaats is. d:e gemakkelijk* te bereiken is. Het onderwijs kan gevolgd worden door leerlingen, die zeven klassen der lagere school met goed gevolg heb ben doorlopen. De wolmaniseer-inriehting zal Zaterdagmiddag officieel worden geopend. Ter versiering van de Kathedrale Kerk te Haarlem zal 25 cent per lid worden bijgedragen. Hierna wijdt de voorzitter enkele woorden aan de a.s. groslijststem- R.K.V.V. HUGO BOYS HEERHUGOWAARD-N. Ons eerste elftal heeft zich Zondag jl. weer duchtig geweerd. De punten zijn weer thuis gebleven en we zijn nu ingeschakeld in de vierde ronde. De eindstand was 2—0 in het voor- deel van de Hugo Boys. Het tweede elftal was vrij. De junioren moesten de punten delen met de junioren van St. Victor. De eindstand was l—I- Je ziet wel, jongens. het moet niet te licht opgevat worden. Ze waren vinniger als jullie dachten. De a-adsp. verloren met 41 van de a-adsp. van DWB. Nu, juist goed gevoetbald werd er niet. Jullie mo gen wel eens kijken naar de b-tjes, die wonnen met 3—1 van de b-adsp. van de Weerse Boys. HUGO BOYS 1—KOLPING BOYS I 20 Hoewel het publiek gedacht had een wedstrijd te zien te krijgen. waarin het aan spanning niet ont- breken zou, viel dit erg tegen. Het spel was zeer tarn. In het begin waren de Kolping Boys merendeels in de aanval. maar tot doelpunten kwamen ze niet. Na 20 minuten spelen gaf de rechtsbuiten van H.B.. D„ een prachtige voorzet. welke door de -linksbuiten, de W„ zeer goed benut werd en de stand was 10 in het voordeel van de H B De achterhoede van de H.B was niet erg op dreef. zelfs de back M die annere keren niet te passeren is, mistte enkele keren lelijk. Ook nu de rust was het spel maar ma ngles. Een kwartier voor 't einde kreeg H.B. een strafsehop te nemen. Of dit wel juist was. valt nog erg te bezien. De scheidsrechter, L„ liet zich wel eens door het publiek be- Invloeden. Van tijd tot tijd kreeg H.B. opgelegde kansen; de meeste niervan kwamen van de mooie voor- zetten van de H.B.-rechtsbuiten D De midyoor, B.. kon niet erg in het H.B.-elftal meeknmen, hoewel hij het af en toe v pfibeerde. Steeds weer stuitte hij in de aanval op de B "backs' die in uitstekende conditie waren. Een paar minuten ■voor het einde komt K.. de rechts- bmnen. in voile gang in het KB- doel aanstormen en maakte met een kalm schot de stand 20 in het voordeel van de H.B. De eindstand was dan wel de juiste verhouding van het gegeven spel. We mogen 2- i te vermelden. dat het K_B.-elftal met geheel volledig kon uitkomen. wegens ontstentenls van enkele spelers. Hiermede is H.B. ge- plaatst in de vierde ronde om het gouden kruis. ERNSTIG ONGEVAL hnrtChi^wL" T Vrijdagmiddag had bij het opruimen van de bun kers te Camperduin een ernstig on- geval plaats. 6 Bij het laten springen van de be- tonblokken kreeg de heer J. Polle een stuk gesteente tegen het onder- been, met het gevolg. dat dit nage- Tfd ^erbrijzeld. Het slacht- offer, dat veel bloed verloor, werd naar het St. Elisabeth-ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. RAAD harenkarspel (Adv.) KAJOTTERSNIEUWS Morgenavond 8 uur houden wy onze bijeenkomst in het Patronaats- gebouw aan het Varnebroek. Enkele leerzame en instructieve films zul len worden vertoond. Op 29 en 30 Mei a.s. wordt ei voor de liefhebbers een kamp-week- end gehouden op Texel. Tot uiter- lijk morgenavond op de vergade ring kan men zich hiervoor opge- ven. Knoop dat goed in je oren! Tot morgen! BURGERLIJKE STAND ALKMAAR. Geboren: Catha- rina M. A., d. van J. Bijpost en P. M. Zyp; Robert J., z. van A. Ko- ning en H. S. Riedstra; Jannetje, d. van J. v. Weert en W. P. van Bodegraven; Pieter J., z. van K. Middelbeek en D. de Hart; Jan, z. van J. de Jong en J. A. Verzaal. Gehuwd: Johannes Schenk en Jo hanna Visser. Overleden: Wilhelmina de Rui- ter, geh. met W. Grin, oud 66 j.; Margaretha C. Elburg, oud 83 j„ wed. van P. Scholten; Trijntje de Haan oud 78 jaar, wed. van J. Hes. ATHLETIEKVERENIGING ..OLYMPUS" Leden van Olympus! Nog even willen wij jullie herinneren aan onze training voor de komende wedstrijd in Amsterdam op 23 Mei a.s. Diegenen die dan op de ver schillende nummers zullen uitko men hebben reeds bericht gehad, dus zij komen zeker. Maar wij ver- wachten alle ledeft, zonder een uit- gezonderd. Allemaal zijn wij lid van Olympus, dus allemaal trainen wij. Afgesproken? Nemen jullie eens een voorbeeld aan onze damfis-afdelihg. Niets dan hulde! Ga zo voort. meisjes, dan zullen jullie ook iets goeds preste- ren op de komende wedstrijden. NJeuwe leden zijn nog steeds Van harte welkom. Katholieke jongens en meisjes komen jullie eens kij ken op onze trainingsavonden. Het zal best meevallen. Olympus moet ming voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. We mogen. aldus de voorzitter, niet aan politiek doen, doch de zaak zit ons nu wel heel dwars. De heer v. d. Weijden. die in 117 afdelingen candidaat is gesteld. is ondanks dat niet op een verkiesbare plaats ge- komen door (je z.g. kwaliteitszetels. Daarvoor is in de plaats gekomen mej. Nolten, die slechts in 30 afde lingen candidaat was gesteld. Wij als land- en tuinbouwers hebben van de 32 zetels er 7 bezet, wat te- veel werd geacht. Spr. geeft rieht- lijnen, hoe gestemd dient te worden. In verband met de verbouw van koolstruiken voor zaadwinning. doet de heer v. d. Ploeg mededeling van de pogingeri om te komen tot or- dening van de verbouw hiervan. Het is noodzakelijk, dat tussen de verschillende koolsoorten een zekere ruimte in acht wordt genomen van b.v. 800 meter, hetgeen bij Politie- verordening mbet worden geregeld. Voorbereidingen hiertoe worden reeds gemaakt. Besloten werd wederom een melkcursus te organiseren, terwijl propaganda werd gemaakt voor de Coop. Vee-afzetvereniging, waarvan men het lidmaatschap verkrijgt door een eenmalige storting van f 2.50. Hierna werd een tiental leden gelukkig gemaakt met een werkpak Vervolgens nam de heer A. Louter het woord, die naar aanleiding van het 25-jarig jubileum als voorzitter van de heer N. Kaag. namens de leden een cadeau aanbood, in de vorm van een schrijfbureau. De heer B. v. d. Ploeg hield een feestrede, waarin hij de goede hoe- danigheden van de voorzitter schet- ste en hem dank bracht voor diens vele werkzaamheden voor de LTB. De voorzitter dankt en hoopt met Gods zegen nog veel voor de L.T.B. te mogen doen. K, J. B. HEILOO HEILOO. Woensdag a.s. jonge- mannencongregatie. Jongemannen, komt nu eens in grote getale op, vooral in deze Meimaand, die zo speciaal aan onze congregatie is toegewijd. Waarom nu altijd dezelf- de gezichten tijdens de oefening? Schudt die laksheid van je af en maakt het voornemen, alien zonder uitzondering present te zijn. Wij rekenen op een buitengewone op komst. Na afloop bijeenkomst in ons K. J.B.-huis. Over enkele wekert wordt de laatste officiele avond gehouden. Deze zal zich kenmerken in een zeer bont programma. Wij vertrou- wen. dat de medewerkenden hun uiterste best zullen doen om deze avond op waardige wijze te sluiten. HARENKARSPEL. - Hier volgt nog het slot van het verslag der jongste raadsvergadering. Het NACO-monopoiie. De heer Jonker zou wel eens graag willen weten, of de NACO- bus nu door Waarland gaat rijden om dit dorp uit het isolement te verlossen. De heer Lantman wees er op, dat in geval die bus bij de Weel Waar land ingaat, en bij de Hoge-brug weer verlaat, geen KM, extra be- hoeft gereden te worden, terwijl toch tevens de inwoners van 't Veld e" Oude Niedorp in tel blijven. Volgens voorzitter zal dit geval vast op de rijtijden. De NACO-di- rectie had hem evenwel toegezegd dat het geprobecrd zou worden! Maar tot zijn leedwezen bleek hier van nog niets uit de nieuwe dienst- regeling. Een der andere raadsleden: „Er ^erc^ A°°k als motief aangevoerd, dat de NACO-bussen niet over de brug- gen heen kunnen. Maar v. Konings- Shjkerman en zelfs de NACO zelf, gaan er met hun bus- sen zonder enig bezwaar langs. als er. bijzondere klusjes uit te voeren z-ljn.e z°uden eens zien, hoe snel ae NACO Waarland ging aandoen, ingeval er een gezonde concurren ts was." Hierna bepleitte de heer P. Groot het gezamenlijk aanstellen van een gemeente-architect, zoals ook Hoog- woud. Nieuwe Niedorp. Winkel en Barsingerhorn dat hebben gedaan. volgens Burgem. Nolet was hier veel voor te zeggen. Hij zou trach- ten dat voor elkaar te kfijgen. De heer Groot wraakte vervol gens het baldadig vernielen van de pas door de Banne geplante bomen. Dit is meer dan ergerlijk. Van deze plaats af deed voorzit- ter een beroep op de burgerij onver- wijld deze vernielers bij hem aan te geven. Dan zal hij zorgen. dat zij voorbeeldig worden gestraft want zoiets mag in een geordende j appij niet plaats vinden. Nadat de heer Lantman zijn wen- sen t.a.v. de verlichting te Waar land naar voren had gebracht, en om. gewezen had op het gemak, dat enkele in de vroege morgen orandende lantaarns, voor de kerk- sluithTg kunnen °PIeveren, volgde OUDER-MIDDAGEN HJIUGOWAARD Zondag jl werd, uitgaande van de K.A. in de wtr°H !f Dl?nyslus te Heerhugo- waard de tweede van de vier ouder- middagen gehouden in de zaal van deheer Th. v. d. Heiligenberg. Ver- zocht was om voor drie uur aanwe- zig te willen zijn en hieraan was goea gehoor gegeven. z.aal was geheel bezet en ook De voorzitter, de heer v. d. Pol leidde deze middag met een kort toepasselijk woord in en gaf daarna het woord aan de spreker van deze middag Dr. P. Tervooren uit Haar- lem. Het onderwerp wat de spreker behandelde was: „De Sexuele Voor- lichtmg In zeer rustige maar over- tuigende bewoordingen wist spreker- zjjn gehoor te boelen. Dr. Tervooren begon te spreken over de sexuele voorlichting wat betreft de leeftijd, wanneer de voor lichting moet worden toegepast Het tweede punt was: Hoe moet de voorlichting gebeuren en als derde ultgaans^iunt: De Ouders staan no. Zeer Eerwaarde Heer Pastoor we gens ambtsbezigheden niet aanwezig kon zijn. Z.E.W. dankte spreker voor zijn zeer leerzame toespraak en spoorde de aanwezigen aan. om ook de twee volgende middagen te bezoeken. Zondag 23 Mei a.s. spreekt Pater Toebosch over ,.De Ouders". Deze Pater ia geen vreemde voor Heerhu- gowaard en zal zeker ook een voile zaal trekken. Op Zondag 9 Juni a.s. zal deze serie besloten worden met als spreker Herman Divendal over ..Thuis". Op deze laatste Zondag zal een tentoonstelling worden gehou den waar dan ook het boekje zal te krijgen zijn over Sexuele voorlich ting waarover Dr. Tervooyn sprak. BURGERLIJKE STAND ZIJPE Geboren: Martinus Ma ria zoon van Martinus Zwarts en Magdalena Cornelia Adrichem; Ma ria Catharina dochter van Martinus Zwarts en Magdalena Cornelia Adrichem: Margaretha Johanna, dochter van Jacobus Johannes Rutte en Elizabeth Adriana Zwanenburg; Maartje Anna dochter van Jacob Gerrit Bruin en Neeltje Blom; Kla- zina Petronella dochter van Mat- theus Martinus Janssen en Eliza beth Catharina Louter; Wijnaldus Johannes Nicolaas zoon van Corne lls Gerardus Arnoldus van Schaik en Guurtje Kossen: Klaas zoon van Klaas Waag en Cornelia Raa; Ber- nardina Joanna Paula Maria doch ter van Antonius Wilhelmus Wol- ters en Wilhelmina Geertruida Ver- heij. Ondertrouwd: Abraham Christl- aan de Beurs. oud 22 jaren en Gre ta Jeannette Eriks, oud 24 jaren;' Cornells Zijdewind, oud 26 jaren, te Winkel en Guurtje Swarthof, oud 23 jaren; Jan Otten. oud 37 jaren en Sjoukje Jonker, oud 25 jaren; Cor nells Driessen. oud 23 jaren. kan- toorbediende te Alkmaar en Marga retha Maria Leek, oud 28 jaren. Overleden: Trijntje Visser, oud 40 jaren, echtgenote van Jochem Jan Kossen: Aagje van der Velden, oud 72 jaren, weduwe van Dirk van Duin; Adam de Wit, oud 72 jaren, echtgenoot van Maria Balvers. ZEEVOGELS—LIMMEN 3—1 Nadat Zeevogels heeft afgetrapt, worden enige aanvallen onderno- rnen, die evanwel niet gevaarlijk zijn. Na ongeveer een kwartier spelen weet Zeevogels te doelpun ten, welk doelpunt ten onrechte, door de scheidsrechter wordt afge- keurd. Dan komt Limmen wat meer in de aanval en de Zeevogel-doelman wordt op de proef gesteld, maar 't £aat hem uitstekend af. Toch weet immen te scoren via een Z.-spe- ler. Na de rust was Zeevogels het meest in de aanval en zij wordt steeds sterker. Zeevogels krijgt een strafsehop te nemen wegens vast- houden, welke door Kleverlaan wordt benut. Wanneer Zeevogels tenslotte de stand op 31 weet te brengen, is Limmen geslagen. NAAR HET CONCOURS Medegedeeld voor het K.N.M.I. te De Bilt. geldig tot Woensdagavond: NOG ENKELE VERSPREIDE BUIEN! Aanvankeiyk nog plaatseltyk enkele regenbuien of onweer. Hier en daar ochtendmist. Over het algemeen weinig wind en ongeveer normale temperatuur voor de tijd van het Jaar. WIERINGEN De beide Wierin-' ger muziefceorpsen, lid van de West- friese Bond voor Harmonie- en Fan- farecorpsen, namen deel aan het bondsconcours te Schoorl. Tientallen supporters vergezelden hun favo- rieten. In de marswedstrijd behaalde de Kon. Muziekvereniging ..Harmonie" uit Hippo de 2e prijs met 86 pnt. en Apollo" van Den Oever eveneens een 2e prijs- met 89 pnt. In de concertwedstrijd maakte ..Harmonie", onder leiding van de heer W. Boon, spelende in de ere- afdeling fanfare, ..Watermuziek" een Suite van Handel arr. G. Mol en „Le Domino noir" van Auber bewerking J. Bonguel, een 2e prijs met 307 punten. ..Apollo" van Den Oever. onder leiding van de heer van Gladbeek, speelde in de ere-afdeling harmo nie. Met „Aida", bewerking Verdi- Paulus en ..Sinfonia" van Bach werd een le prijs behaald met 347 punten. Ook in de erewedstrijd 's avonds had ..Apollo" succes en won in de afdeling harmonie de le ereprijg. Onze felicitaties! R.K. DAMCLUB D.I.D. ZIJDEWIND Uitslag van de competitie 1947—1948, le klas: gesp. gew. rem. verl. pnt. W. Schouten 16 9 3 4 21—11 L. Valk 16 8 5 3 2L—Jl C. Wijnker 16 7 5 4 19—13 J. Dekker 18 5 5 6 1.5—17 P. Broersen 16 4 7 5 15—17 M. Moras 16 6 2 8 14—18 W. Spaans 16 5 4 7 14—18 A. Broersen 16 3 7 6 13—19 J Blankendaal 16 4 4 8 12—20 GEEL-ZWART 1—VIOS 1 3—0 'T ZAND Niet dat Geel-Zwart Zondag jl. een uitgesproken meer derheid over de roodzwarte War- menhuizenaren kon demonstreren, of dat de aanval van de bezoekers onmachtig was. maar Geel-Zwart had iets goed te maken. Goed te maken de in Warmenhuizen geleden nederlaag, die met wat meer saam- horigheidsgevoel voorkomen had kunnen worden; goed te maken ook de vorige week geleden nederlaag tegen Wiron 1. De overwinning is voor een groot deel te danken aan het productieve spel van Kees, die alle drie doel punten voor zijn rekening nam. Daarnaast moeten we echter ook toegeven, dat de gasten soms wel eens erg onfortuinlijk waren, zodat de stand misschien iets geflatteerd genoemd kan worden. De opvallende wijzigingen in het elftal kwamen het spel zonder twij- fel ten goede. Op de backplaats deed Laus het goed, terwijl Joop als rechtshalf zijn voorhoede steeds weer aan 't werk zette. Piet deed het als debutant niet gek. De wedstrijd begon met enig V.- overwicht, waaruit de onzen zich slechts langzaam wisten los te ma ken. Na een vinnig offensief kreeg Kees de b|l toegespeeld, draaide om een back heen en loste onmiddellijk een hard schot in de andere hoek. dat de V.-keeper te machtig bleek (1—0). Na de rust bleek' wel, dat de be zoekers het er niet bij lieten zitten en trokken direct stevig van leer. Vooral hun spil verzette veel werk, speciaal gericht op de aanval. Daar- door kreeg Kees echter te veel be- wegingsvrijheid, hetgeen Vios nood- lottig werd. En zo wist Kees een kalme voorzet langs de Vios-doel- man te lopen, terwijl hij ongeveer 20 minuten voor het einde, nu uit een pass, de stand op 3—0 bracht, waarmede ook het einde kwam. PRODUCTIEF SPEL 'T ZAND Over productief spel gesproken, wat zou u denken van een 5—0 overwinning van onze reserves 6p Oudesluis 2? Een pluim, jongens. Ook ribg voor de zeer goede 2—1 overwinning van verleden Don- derdag op 't sterke BKC 2. Er zijn er blijkbaar toch verschillenden. die een klas hoger willen. En nu onze zorgenkinderen. de jeugdafdeling. Dfrs junioren verloren met 50 van de VZV-junioren; dat was ook pro ductief spel, maar van onze tegen- standers. Jongens. dit seizoen is bijna ten einde. In de nieuwe com petitie maken jullie een veel betere kans, als er nu hard getraind wordt. Men rekent ook op jullie!!! FILMAVOND DOOR THUISFRONT DEN BURG. Het bestuur van Katholiek Thuisfront heeft beslag weten te leggen op de prachtige kleurenfilm ..Kleur en glorie der tropen" en deze vertoond voor ge- nodigden en belangstellenden, w.o. de heren geeste^ijken de burgem. en de besturen van Niwin en de Band NederlandIridig. ..Casino" was ge heel gevuld, yan alle hoeken van het eiland waren ze naar Den Burg gekomen om deze film te zien. De voorzitter. de heer J. v. Her- waarden beloofde dat met de ouders van de zich in Indie bevindende jon gens spoedig 'n vergadering zal wor den belegd, om verschillende dingen te bespreken en te regelen in het belang der jongens over zee. HERWONNEN LEVENSKRACHT SCHAGEN. De onlangs gehou den inzameling voor ..Herwonnen Levenskracht" heeft ruim f 231.— opgeleverd. Aan de milde gevers dank. PAARDENMARKT SCHAGEN. Het bezoek aan deze voorjaarspaardenmarkt was sterk geslonken, vergeleken bij de voorgaanden, terwijl ook de aan- voeren klein bleven. Over het algemeen schijnt weinig behoefte aan trekdieren te bestaan, aangezien het op het ogenblik vrij vaak voorkomt, dat men hooitrek- kers voor niets in bruikleen afgeeft Het behoeft dan ook geen betoog. dat het aantal verhandelde rij- en werkpaarden bijzonder gering was. Voor slachtpaarden daarentegen, vooral van behoorlijke kwaliteit. bestaat flinke belangstelling. Goede slachters worden niet zelden nog duurder betaald dan goede werk paarden. De noteringen waren al dus: rij- en werkpaarden 600 tot 800 gulden: sleperspaarden vanaf f 350; slachtpaarden f 400 tot f 700; jaar- lingen f 200 tot f 235.— Handel traag. DEN HELDER. Dezer dagen is de hoofdobservator van het K.N.M.I. te Den Helder, de heer F. v. Dok. met pensioen gegaan. Wanneer we 's morgens via de radio hoorden uit welke hoek de wind waaide, was het de heer Van Dok, die deze ge- gevens had verstrekt. Het omvang- rijke werk dat aan een meteorolo- gisch hoofdstation moet worden ver- richt, heeft de heer Van Dok 15 jaar tot taak gehad. Na 33 jaar dienst aan het Zoologisch Station werd hij in 1933 aangesteld tot observator en in 1945 kwam zijn benoeming tot hoofdobservator. In 'sRijks dienst heeft de heer v. Dok 53 jaar ge- werkt, waarvan 47 jaar in vaste dienst. Intussen behoeven we niet be- vreesd te zijn dat de wereld onkun- dig wordt van de weersomstandig- heden in Den Helder, want de heer Van Dok is als hoofd-observator op- gevolgd door de heer A. Tabeling. DEN HELDER. De Band Ne- derland—Indie, afdeling Den Hel der zal op Vrijdag 14 Mei a.s., des avonds 8 uur, in caf6 Centraal een contactav/md houden, waarvan de agenda de volgende punten inhoudt. Opening. Spreker de Res. Kap. de heer Kosak. Pauze. Gelegenheid tot het stellen van vragen. Uitreiken hermneringstegel.- Schets. Voor dracht. Lectuur-verloting voor de jongens overzee. Sluiting. De gerepatrieerde militairen, en waarvan een of meer familieleden lid zijn van de Band Nederlands Indie, gelieven deze avond eveneens aanwezig te zijn. MOEDERDAG DEN BURG. De Eerw. Zuster Maria Stella heeft de ouders van de kinderen der bewaarschool een prettige middag bezorgd. De Zeer eerw. Heer Pastoor Gussenhoven opende deze middag en hoopte dat de ouders en genodigden zouden ge- nieten van al hetgeen er werd ge- boden. Het programma werd ge opend met ,.Het welkom der ouders" wat keurig door acht kleine kleu- ters werd opgezegd. Er volgde toen een feestliedje, reisdansjes en spel- letjes. Het laatste nummer was: ..Het weerhuisje". wat alleraardigst werd gespeeld en gezongen. Tot slot dankte de Zeereerw. heer Pas toor namens de Zuster voor de grote opkomst, Hij had ook nog een verrassing en wel deze dat er in September een tweede klas bij komt en er dus veel kinderen kunnen worden geplaatst. Voor het tribunaal te Alkmaar, onder voorzitterschap van Mr. 3., P. Windhausen, hadden zich de commissarissen van de N.V. Enk- huizer Scheepsbouw MaatschappU te verantwoorden wegens het, zo als de tenlastelegging luidde, aan- nemen van dividenden of tantie mes, het deelhebben in de win- sten, die zouden gemaakt zijn door het aannemen en uitvoeren door de maatschappij van Duitse or ders. -- o aiaau IIU. l om hun kinderen op passende wijze voor te lichten. Het was een zeer leerzame toespraak. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd door enkele gebruik gemaakt en ze werden door Dr Tervooren op Salomons manier, d.w.z. op een wijze manier, beant- woord. Een vraag betreffende leef- tijdsgrens wat betreft het dansen werd door spreker zeer Wijs en voorzichtig beantwoord. Het Slotwoord werd gesproken door de Wel Eerwaarde Heer Kap. te Mey. Deze deelde mede, dat de Ut de behandeling van de zaak, die een gehele dag vergde, bleek, dat het niet zozeer om de knikkers, als wel om het spel ging. De aan- deelhouders gezamenlijk zouden nl. volgens een accountantsrapport, dat inmiddels weer door een verbeterd rapport werd teniet gedaan, een winst hebben gehad van f 15.000,— over een periode van vijf jaar. Voorts zaten er'aan deze kwestie zoveel haken en ogen, dat de voor zitter het nodig achtte, alvorens tot de behandeling over te gaan, een beroep te doen op de medewerking van alien, die in deze zaak betrok- ken waren. om de kwestie zo spoe dig mogelijk uit de wereld te kun nen helpen. In het kort kwam vast te staan, dat het hier een kleine zaak betrof, die door geruchten en anderszins schromelijk was overdrevett. Voor de oorlog leidde de Werf te Enkhui- zen een kwijnend bestaan. hetgeen voor een aantal zakenlui o.a. de fir- manten van de grote zaadfirma N.V. Sluis en Groot een reden was, hun sehouders onder de zaak te zetten, opdat deze Industrie niet voor Enk. huizen verloren zou gaan. Er werd geld bijeengebracht en de N.V. Enk huizer Scheepsbouw Maatschappij draaide weer. Onder de oorlog werd er gewerkt voor de Nederlandse scheepvaart en ook voor de Duit-' sers, daar was geen ontkomen aan. Ongeveer een derde der productie was voor particulieren. de rest voor de Duitse bezetters. Deze hadden echter op de werf een z.g. Betreung ingesteld, waardoor de macht prac- tisch aan de leiding ontnomen was. Daarbij kwam de omstandigheid, dat de Directeur v. d. Belt een N.S.B.-er bleek te zijn, die echter zijn lidmaatschap niet misbruikte en waarmede goed was samen te werken. De Duitse materialen wer den nog veelal voor efgen repara- ties of voor Nederlandse schepen verbruikt. En een later accountants rapport wees uit, dat de Duitse af faire nog geld gekost had ook. Een dikke f 28.000,—. De verdediging wees erop, dat de zaak van Sluis en Groot een milli- oenenzaak was, die heus de paar gulden van de werf niet nodig had. Door de firmanten werd veel en goed illegaal werk verricht, hetgeen met- massa's overigens onverdachte getuigenverklaringen kon worden bewezen. Aan de illegaliteit werd meer dan f 125.000.geschonken. Andere leden hadden onderduikers in huis, bevrijdden mensen uit de macht van de bezetter en konden in ieder opzicht aanspraak maken op het praedicaat Goed Nederlander. Het aanstellen van de N.S.B.-er als directeur ging zonder strubbe- lingen. omdat men niet wist, dat de man N.S.B.-er was! Men heeft er trouwens ook nooit last van gehad. Op grond van rapporten van de P.R.A.-rechercheur K. zou volgens de verdediging de N.V. met boeten bestraft zijn, tot f 6500,die veel te hoog waren, ja onverdiend. Ont- daan van alle franje had de zaak weinig om het lijf. Het gaat meer om een rehabilitatie van de commis sarissen, vooraanstaande en te goe- der naam en faam. en niet zonder reden. bekend staande mensen. Uitspraak over een week. De nieuw gekozen Italiaanse Ka mer van Afgevaardigden en de Senaat zijn gisteren bijeen gekomen ter verkiezing van een nieuwe Pre sident van de Republiek. De nieuw te benoemen President moet in de drie eerste stemmingen een meer derheid van tweederden behalen, terwijl in de vierde stemming een enkelvoudige meerderheid voldoen- de is. Bij de eerste stemming verkreeg de aftredende president De Nicola 396 en Graaf Sforza, de Minister van Buitenlandse Zaken, 353 stemmen. Bij de tweede stemming kreeg De Nicola 336 en Sforza 405 stemmen. Het grote aantal stemmen. bij de tweede verkiezing uitgebracht op President De Nicola, toont een op- positie tegen Graaf Sforza van zo- wel de uiterst linksen als de uiterst rechtsen. Een kleine groep Christen- Democratische ..rebellen" heeft te gen de order van Premier De Gas- peri in, tegen Sforza gestemd en v66r De Nicola. Dit alles, aldus Reu- ter, wijst op een ..partijslag" achter de schermen. De Nicola had echter reeds zijn candidatuur van de hand gewezen. Na een verklarlng der Italiaanse socialistisrhe Eenheidspartij, dat zij besloten had Sforza niet te steu- nen, heeft Sforza zijn candidatuur voor het Presidentschap ingetrok- ken. Ingevolge deze beslissing van Sforza heeft het bestuur van de Christelijk-Democratische Partij aan de parlementsfracties Luigi Einaudi vice-minister-president en Minister van Begroting. als nieuwe candidaat voor het presidentschap van de re publiek voorgesteld. Naar wij vernemen heeft het te sGravenhage verschijnende ..Dag blad" (van Lunshof) opgehouden te bestaan. DUBLIN. (AP) De Ierse rege- rmg heeft bekend gemaakt. dat ler land het Engelse voorbeeld niet zal volgen en de doodstraf voor moor- denaars zal handhaven. De uitslagen van de Zondag ge houden tenniswedstrijden luiden als volgt: HTC I—Plash II g_2 HTC II—WKF II 8—0 Heemstede III—HTC III onbekend. De le helft der competitie is nu gespeeld en het le en 2e team staan beide op de bovenste plaats, wat een zeer goed resultaat mag heten. NAGF.KOMEN TENNIS- UITSLAGEN 2e klasse II SMN 1Smash 1 26 3e klasse II All Round 1—Return 3 35 3e klasse IV (gecorrigeerd) KZTV 2Rood-Zwart 2 17 4e klasse II Go Ahead 3—Pinok4 1 5—3 4e klasse IV Chandille 2Beverwijk 2 26 4e klasse V TOZ 2—Game Fighters 1 53 4e klasse VI Amstelkant 2—Gloria 1 6—2 HEM, 10 Mei. Zuiderkogge. Bloemkool 4277, late aardappelen 9.50, spinazie 9—19, sla "3—15, aard- beien 2.404. De GROSLIJSTSTEMMING voor de K.V.P. in de kring Den Hel der levert in het algemeen een gro- tere meerderheid voor de candidaat v. d. Weyden dan voor mr. van Maarseveen. In Volendam echter zijn 1431 stemmen uitgebracht op van Maarseveen en slechts 467 voor v. d. Weyden als lid. In verschil lende meer stedelijk georienteerde plaatsen is over het algemeen het politiek advies gevolgd. Het platte- land gaf overwegend de voorkeur aan v. d. Weyden. In de kring Lei den, de kring van de candidaat v. d. Weyden, was de verhouding vol gens de nu bekende cijfers uit alle afdelingen: Maarseveen 5700, v. d. Weyden 6140. Het kan wel als vaststaand wor den aangenomen. dat de Zeeuwse candidaat van Dongen lager ge plaatst wordt en v. d. Weyden als eerste plaatsvervanger komt op de plaats van van Dongen, hetgeen, gelet op de kans dat mr. v. Maarse veen weer minister zal worden, tot gevolg zal hebben, dat v. d. Wey den toch weer in de Kamer zal terugkeren. Hier volgen nog enkele cijfers: Tussen haakjes zijn de stemmen, die als plaatsvervanger werden verkregen: BURGERBRUG. Maarseveen 86 (5); Groen 98, Steinmetz 97, Hooy 13 (73), v. d. Weyden 92 v- d- Ploeg 5 (94), Bakker (17), Bles (12). HEERHUGOWAARD-N. Maarse veen 137 (127), Groen 380 (6), Steinmetz 187 (119), Hooy 153 (136). v. d. Weyden 252 (126), van Leeu- OBDAM. Maarseveen 139, Groen 407, Steinmetz 394, Hooy 278, YjJ1' Weyden 311, v. d. Ploeg 98 (302), Dijsselbloem (305). DE RIJP. Maarseveen 96, Groen 266, Steinmetz 264, Hooy 120, v. d. Weyden 171, v. d. Ploeg 131. Bakker 11. HOOGKARSPEL. Maarseveen 93, Groen 212, Steinmetz '207, Hooy 120, v. d. Weyden 135 (75), Bakker (111), Bles (111), Sjerps (116), Ma- chielsen (100), Paardekoper (97). T(jdens het buitengewoon he- vige noodweer, dat gistermiddag eveneens boven Westfriesland woedde, werd te Benningbroek de boerdery, bewoond door de heer P. Vlaar door de bliksem ge- troffen. Het pand brandde geheel uit, doch de beide schuren konden worden behouden, terwijl eveneens de in- boedel, dank zij het kordate optre- den van enige omwonenden, vrijwel geheel tegen de vuurzee kon worden gespaard. Het mag een wonder worden ge noemd, dat niet meer percelen een prooi der vlammen werden. Door de hevige regenval en de betrekke- lijk zwakke wind bleek de dichte vonkenregen geen vat te hebben op de belendende percelen, zodat de schade tot een pand beperkt bleef. Volgens sommigen liet de onmid dellijk gealarmeerde brandweer nogal lang op zich wachten. doch aangezien we hier geen getuige van waren, moeten we ons van een oor- deel onthouden. De ter assistentie verschenen brandweer uit Wognum en Midwoud behoefde geen dienst te doen. De afgebrande boerderij was laag verzekerd. ONS BERICHT over de tabaks- verrassing, afkomstig van een Haagse medewerker, heeft nogal sensatie verwekt, vooral in de kringen van de betrokken gros- siers en winkeliers. Uit nadere mededelingen zal wel moeten biy- ken, dat de verrassing niet zo prettig is, als er was gedacht. Van een extra bevoorrading van tabakswinkeliers is geen sprake. Wel is deze week het distributie- voorschot aan de grossiers vergroot en gebracht van driemaal op vier- maal de periodieke aflevering. Waar dit gepaard gaat met een officieel opgedragen vermindering van de sigarettenproductie is deze maatregel kennelijk bedoeld de voorraden van minder gevraagde kerftabak bij verschillende kleinere fabrikanten te verminderen. Indien zo verzekerd men ons van grossierszijde de Regering dan ook over enkele maanden mocht besluiten ook de kerftabak en de sigaretten ,,vrij" te geven, is net te hopen dat dit gegrond zal zijn op een belangrijk betere aan- voer van ruwe tabak. omdat anders dezelfde moeilijkheden zullen op- treden als thans met de sigaren- voorziening (productie hiervan 30— 35 pCt. minder als ten tijde van de distribute!) Van andere grossierszijde verze- kert men ons, dat de grossiers wel- lswaar vijfmaal hun toewijzingen van de tweede April-periode moch- ten berekenen, maar dat vijf voor- schotten worden ^getrokken, zo dat de grossiers inplaats van m66r, in werkelijkheid minder ontvan gen. Het schijnt dus met de pret tige verrassing nog niet zo best te zitten als onze Haagse medewerker zich heeft laten verteilen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2