Christelijk West-Europa Westfriesland trekt wederom de aandacht ZEGENRIJKE ARBEID in een armelijke visserskampong TERREUR IN OOST-EUROPA i DE SPEURHOND f NIEUW NOORPHOLLANDS DACBLAD - Pinsd6g 11 Mei 1948 PAG. 3 nen- Nieuwe veiling voor de Bangert „Geen sentimentaliteit - schrijf niet over barmhartigheid en zo" Volksdemocratie deelt zware klappen uit Parade der houten soldaatjes? Zo stram in rij en gelid kunnen slechts de prachtig-getrainde manschappen van de Engelse garde-regimenten staan. Zij oefenen zich thans in de her- stelde glorie hunner vooroor- logse gala-uniformen voor een evenzeer herstelde traditionele gebeurtenis, n.l. voor de z.g. „trouping the colour"-parade op 's konings verjaardag, een veelkleurig schouwspel, waar half Londen voor placht uit te holpen en voor de "vreemde be- zoekers een extra-attractie vormde. WereldtentoonstelMng in 1955 Rodekruis-man gedood De „Oldenbarneveldt',' 18 Mei te Amsterdam Het Mariabeeld te Stockport KRANS VAN ROZEN NOG STEEDS ONVERWELKT VELSERBRUG door bliksem getroffen Consistorie voor de Oosterse Kerk Aubade van tienduizend zangers Nationale Katholieke Actie VOOR OOST EN WEST Nieuwe onderzeeboten Kon. Marine Engeland houdt koppig vast aan traditie en folkloristische ge- bruiken. „Beathing of the bounds of the towerliberty" op Hemel- vaartsdag behoort daartoe. Dat gebruik, het meppen met stokken op de denkbeeldige grenslijnen tussen de onderscheide- ne parochies had in de middeleeuwen geregeld ieder jaar plaats. Dat was toen blijkbaar wel nodig, want op kadastrale kaarten vastgelegde scheidslijnen tussen de z.g. „vrijheden" kende men toen ter nauwernood en -twisten waren daardoor niet uitgesloten. De procedure was drastisch genoeg; aan de grens lijnen kregen kleine joi^gens een paar flinke meppen, hetgeen een Zeer geeigend middel bleek om hen tot in lengte van jaren in te scherpen waar de juiste grenzen waren. Hardhandige wijsheid in overoude tijden! FEUILLETON Wanneer we de diagnose zouden willen stellen van de crisis, waar West-Europa ongetwijfeld op het ogenblik met te maken heeft, komen we aliereerst tot de ont- dekking, dat de crisis door haar vorm het essentiele van haar karakter verbergt. De noden van dit West-Europa zijn niet veroor- zaakt door een cominform of een politburo, doch de innerlijke crisis, die .West-Europa doormaakt, heeft het blootgesteld aan het gevaar geinfecteerd te worden met de pseudo-godsdienst, die het commu- nisme ongetwijfeld is. Het is niet voldoende om het communisme uit de versterkingen van West-Europa te verbannen, wanneer deze versterkingen kraken en de funderingen wegzakken. De voornaamste taak is deze fun deringen hechter te maken dan zij ooit te voren zijn geweest. Waaruit bestaan deze funderingen? Het zinsbedrog uit de periode, dat men Rusland het hof maakte, vloeide yoort uit de dubbelzinnige betekenis, die men aan het woord „democratie" gaf. Maar valt er nu niet een zelfde dubbelzinnigheid op te merken bij het gebruik van phrasen als: „Westerse waarden" of „de democratische levenswijze?" Wanneer we spreken over „Wester- se waarden", welke van de vele en zeker niet gelijksoortige tradities van West-Europa bedoelen we? Geen van deze tradities steunt op zichzelf en in de hedendaagse ge- vaarlijke situatie kan de vernieti- ging van de ene de verzwakking van de anderen tot gevolg hebben. Het is de tragedie van het Ita- liaanse socialisme of misschien zelfs de tragedie van Italie, dat Nenni niet kan of niet wil zien, wat Sara- gat en Silone wel zien, n.l. dat het Italiaanse socialisme, ongeacht de protestkreten uit de anti-clericalb kringen geen toekomst heeft zonder het samengaan met de christelijke democraten. De Franse en de Ne- derlandse sociajisten hebben maar al te goed begrepen, dat hun lot is 6amengekoppeld met dat van de christelijke partijen. Het is zowel misleidend als onuitvoerbaar te geloven zoals vele leden varf* de Engelse socialistische partij dat sociale democratic door middel van eigen hulpbronnen de politieke toekomst van West-Europa kan garanderen. Evenmin zullen de christelijke partijen van W.-Europa in staat zijn de ..Westelijke waar den" alleen te verdedigen of, zoals eens Dollfuss en Schushnigg dach- ten de christelijke waarden te ver dedigen met machine-geweren, die gericht zijn op de grote massa der arbeiders. Socialiaten, conservatie- ven, sociaal- en christelijke demo craten zullen samen stand houden of samen ondergaan. Het zou in strijd met de werke- lijkheid zijn te gaan spreken over het opbouwen van een christelijk- sociale orde in de voile betekenis van het woord. Maar toch heerst er in geheel West-Europa een geest, waarin de christelijke traditie nog steeds leeft en die op zeer uiteen- lopende wijze tot uitdrukking komt in een geloof in redelijkheid, in vriendschap en sociale rechtvaardig- heid, in een overtuiging, dat het individu niet enkel en alleen leeft voor de staat en dat de gedachten- gang en handelwijze niet geheel en al worden beheerst door materiele en economische drijfveren. De eerste taak van de christenen is als christenen te leven, de tweede om getuigenis af te leggen van de christelijke traditie in al haar vor- men. Over geheel West-Europa dreigt een politieke verdeeldheid. De regeringen kunnen hun onderdanen geen discipline afdwingen, die voor het herstel en da krachtsontwikke- ling nodig is, zonder totalitaristisch te worden. Behalve binnen zeer be- perkte grenzen, kunnen ze door het gebrek aan grondstoffen geen economisch stimulerende maatrege- len nemen, waarmee extra-inspan- ning bekroond zou kunnen worden. Slechts een onvoorwaardelijke zelf-discipline kan deze volkeren redden. Dit alles stelt samenwerking voorop tussen de verschillende groeperingen, zowel tussen de christenen als de andere Europea- Ieder christen heeft zijn kerke- lifke band en doelmatige samen werking kan niet steunen op het verdoezelen van principiele en be- langrijke verschillen tussen de groeperingen. De veelbelovende christelijke samenwerking gedu- rende de laatste wereldoorlog is niet met dat vuur doorgezet als menigeen wel heeft gehoopt en iedere poging van de kerken om tot een steun aan de Westerse Unie te komen moet nieuwe pogin- gen tot bovengenoemde samenwer king tot gevolg hebben. De christenheid is niet zo maar een sociaal geneesmiddel, dat men kan innemen wanneer de tijden slecht worden. Met recht noemt zij zich de waarheid, het logische ge volg van de menselijke rede en het blijk'van eigen bekwaamheid. Het is niet een verzameling van vleiende en gemakkelijke dogma's, een brok nieuws over de natuur van God en de mens. Dat alles is het overdenken van- daag en morgen evenzeer waard als gisteren. Temeer nu een congres in ons eigen land tracht de basis te vinden voor een West-Europese samenwerking. W. A. M. v. EEKEREN MODERN GEBOUWEN COMPLEX MET VEEL VOORDELEN ERGENS IN EEN HOEK van de oude veiling te Zwaag staat een bord, weggescholen achter fruit- en groentenkisten. Het werd in de eerete dagen na de bevrijding gebruikt en met grote, iorse letters stond er voor ieder, die het nog niet wist, te lezen: „Ook B. en O. zal herrijzen". Sindsdien zijn drie jaren verlopen, maar het bord staat er nog steeds. Die woorden schilnen een dwingende invloed te hebben uitgeoefend op de Bange# en Omstreken, want achter de oude veiling is langzaam maar zeker een enorm gevaarte verrezen, dat al de naam van nieuwe vei ling gekregen heeft. Eisenhower hing battle-dress en besterde kepie aan de wilgen. Van de militaire glorie naar de roem der wetenschap? Hoe het ook zij „Ike" werd president van de befaamde Columbia univer- siteit. Naar zijn brede glimlach te oordelen niet tot zijn verdriet! BIJ DE JONGENS ONDER DE TROPENZON „Anak besard", zegt zuster Breek goedkeurend. Dan trekt ze de dikke, holle injectienaald snel terug uit het naakte bruine bil let je, waar die tot aan het reser voir in stak en veegt het haast onzichtbare wondje af met een plukje watten. „J« bent een groot kind, hoor!" Nog geeft de kleine geen kik en vertrekt geen spier van haar gezichtje. Het schrale lichaampje zit dik onder de grote, walgelijke,' etteren- de bulten en zweren. „Frambosia", heeft dokter Vla- mings uit Dinteloord, de bataljons- arts van Tandjoeng Poera, zoeven gezegd. „Framboesia en tropenzwe- ren. Bismuth-injectie." Nu buigt hij zijn hoofd luisterend voorover naar een oude, bruine opoe in gore vodden. Ze moet zuch- ten, goed zuchten, onder zijn ste- thoscoop. „Bronchitus en malaria", consta- teert hij. „Obat (geneesmiddelen) voor drie dagen." Met opgelucht gezicht schuift opoe langzaam naar het tafeltje, waarop de grote, indrukwekkende verzameling bruine flessen met pil- len, drankjes en zalven staat uitge- stald, om haar portie in ontvangst te nemen. Afzichtelijk is de optocht van jammer en ellende, die in deze armzalige visserskampong, waar sinds zes jaar geen dokter meer is geweest, opschuift naar het wrakke tafeltje, daar v66r het huis van de kepala kampong -het kampong- hoofd dat, samen met een paar stoelen, onder de hoge klapperbo- men is neergezet en waar de „toean dokter" en de zuster nu resideren. Framboesia een tropische ziekte, die grote framboosachtige knobbels en wonden veroorzaakt en die, hij gebrek aan salversam, nu met bis- muth-preparaten bestreden wordt vieze tropenzweren, elephantia sis olifantsziekte waarbij de patient monsterlijk dikke onderbe- nen en voeten krijgt, schurft, dy- senterie en malaria, avitaminose, oogziekten en lupus, dat zijn de kwalen, die in dit armelijke fiorpje ten gevolge van verwaarlozing, on- aervoeding en gemis aan medisch toezicht, gedurende zes' jaren Jap- penbewind erj republikeins „be- stuur", welig zijn gaan tieren. Maar voor het eerst in al die ja ren is er nu weer een dokter ver- schenen en nog wel een militaire die zich hun noden aantrekt en yerlichting tracht te brengen. En nu komen zij, de een vlot en gretig en goedlachs, de ander schuw en met schroomvol ontzag, maar alien toch vol vertrouwen, naar voren. Een gezellige Nederlandse ..hospik", een eenvoudige blonde jongen, die twee jaar geleden nog fluitend langs de Amsterdamse grachten fietste, staat nu hier, aan de mond vhn de Langkat-rivier, ergens in de rimboe, en smeert met moederlijk gebaar een klein, naakt bruin kindje in met schurftzalf. Een tenger en heel sierlijk vrouw- tje met een coquette roze sarong aan, komt voorzichtig aangelopen. Bij de dokter trekt zij de sarong iets naar boven en er komen twee wanstaltige olifantsvoeten onder uit. Als de dokter zijn diagnose heeft gesteld, gaat zij naar het tafeltje met de flessen en bedelt om een slokje van de hoestdrank. Die zal haar zeker niet helpen, maar zij heeft blijkbaar al gehoord, dat het anijsdrankje ..manis" letter zoet is. „Allez", zegt de dokter ten- slotte goedmoedig, „geef ze dan maar een borreltje". En met ver- heerlijkt gezicht drinkt zij de won- dere obat van de blanke man, die obat, die zo krachtig is en nog lek- ker bovendien. De ganse kampong, jong en oud, staat in een wijde kring rond de medische post en geniet kennelijk van het ongewone schouwspel. Ze zullen er dagen lang over spreken, totdat de dokter weer terug is ge weest. Want hij heeft laten aankon- digen, dat hij over acht dagen op- nieuw zal komen. De parel van de kampong is een waardige opa met een mooie snor, diezich voor de gelegenheid zo- w^ar in een echt dikke winterj as heeft gestoken, de brandende hitte ten spijt. Een twijfelachtig genoe- gen in dit klimaat. Maar hij voelt er zich zo fier in als een radja en paradeert ermee, in kennelijk wel- behagen. „Hoe hij die op de kop getikt heeft", is mijn vraag. „Uit Singapore." Een smokkeltje zeker. Singapore is het dorado voor alle smokkel- handel op de Oostkust van Suma tra. En heel op het laatst, als alien geholpen zijn, vat een man van diep uit di kampong moed. Met zijn oude Vader, een wrak, meer dood dan levend, op de rug en zijn vrouw ondersteunend, ernaast lopend, komt hij de hulp van de dokter in- roepen voor de oude heer. Maar de dood heeft hem reeds te diep in de ogen geblikt. Toch krijgt hij nog wat te slikken en de kleine stoet keert weer terug naar het halfduister van het kam- pbnghuisje, waar de oude man, zit- tend op zijn balek-balek, de ont- moeting met de onverbiddelijke dood zal afwachten! In Juni 1941 verbrandde bij een bombardement een groot deel van de Zwaagse groenten- en fruitvei- ling en goed beschouwd mocht dit voor het bestuur een gelukje ge- noemd worden, want nu in Mei '48 is het zo ver, dat binnen enkele weken Zwaag en aaarmede de Ban gert en Omstreken een veiling heeft, waaraan de rest van Nederland met grote ogen naar kan komen kijken. Dit nieuwe gebouw, met een op- pervlakte van 6600 M2 geheel mo dern ingericht en van^glle handels- snufjes voorzien, ial dan aan alle behoeften en eisen van het tegen- woordige veilingwezen voldoen. De oppervlakte van de oude vei ling bleef niet zo heel ver beneden deze nieuwbouw, maar het nadeel ervan was, dat er met verdiepingen moest worden gewerkt, terwijl alles, emballage, kantoorruimte, bestuurs- kamers en veiling zelf op elkaar gedrongen in een kleine ruimte moest voortbestaan. Intussen is dat toch maar veertig jaar zo gegaan, maar aan alles komt een einde en daarom was die brand goed be schouwd een klein gelukje, om de plannen, die al langer bestonden, te gaan omzetten in werkelijkheid. Complex van werken. Langs de oude veiling wordt voorlopig een verharde toegangsweg gemaakt, maar in de nabije toe komst zal deze weg daar komen, waar nu het oude complex nog staat. Zolang deze oude getrouwe nog niet is weggehaald zal er de tuinbouwschool van Zwaag in ge- vestigd worden, uitgaande van de L.T.B., die vermoedelijk in Juni of Juli zal worden geopend. Vlak ach ter de oude veiling zijn de voorge- bouwen verrezen, waar kantoor-, bestuurs. en vergaderruimten wor den ingericht en waar eveneens een cantine zal worden geplaatst, over een oppervlakte van 900 M2, terwijl er ook een moderne telefooncentrale wordt opgesteld. Tegelijk z^l de veilingklok van 150 nummers tot 200 worden uitge- breid, terwijl daarnaast een licht- bord wordt opgesteld, om de opge- roepen kooplui door zoemtonen en lichtnummers te waarschuwen. Geen wonder, dat voor deze ge- bouwen drie kwart H.A. bouwgrond nodig was, maar wanneer op 27 Mei de klok voor het eerst zal gaan draaien in de nieuwe veiling zal alle zorg en moeite rijkelijk beloond zijn en zal voor de Bangert en Om streken een nieuw tijdperk worden ingeluid. De eerste veertig jaren zijn voof de veiling B. en O. niet ongunstig geweest. Er kon immers zodanig worden gewerkt, dat de algehele vernieuwing reeds drie jaren na de oorlog tot stand kon komen en ge- zien de jaarlijkse omzet zullen de komende veertig jaren eveneens niet ROME. (K.N.P.) De nieuwe volksdemocratieen achter het IJze- ren Gordijn bevinden zich nog steeds in het stadium van de be striding van de sabotage en het terrorisme. Te Sofia is Dimiter Ghicev, ex-minister en lid van de Boerenpartij van Petkov, tot le- venslange dwangarbeid veroordeeld, omdat hij „een geheime organisa- tie gevormd had teneinde de wet- tige overheid omver te werpen en de boeren van een dorp had aan- gespoord om levensmiddelen, melk- producten en wol te vernietigen in- plaats van deze af te staan aan de autoriteiten, die volgens zijn be- wering een en ander naar Rus land zouden hebben uitgevoerd". Andere aangeklaagden zijn tot lich- tere straffen veroordeeld. Allen hebben de meest uitvoerige beken- tenissen afgelegd. Een ander pro- ces tegen een ..fascistische spion en beul" is geeindigd met de ter dood- veroordeling van een beschuldigde. Ook deze man heeft ampel bekend en plannen medegedeeld, waarvan de autoriteiten niet op de hoogte waren. In andere delen van Bul- garije zijn honderden abbeiders ge arresteerd (meer dan 200 uit de tabaksfabriek te Plovdiv) onder beschuldiging van sabotage van het economisch twee-jarenplan. Het is opmerkelijk dat deze arrestaties geschieden op hetzelfde ogenblik, dat de officiele propaganda het be- reiken en zelfs het overschrijden bekend maakt van het in dit plan voorziene productiecijfer. In Roemenie is door een commu- nistische beslissing de balie ,.gere- organiseerd": 700 Roemeense adv'o- caten zijn van hun ambt vervallen verklaard, omdat zij niet waardig worden geoordeeld, de volksmagis- traten bij te staan bij hun uitoefe- ning van de rechtspraak. De 500 tot de balie toegelaten advocaten wer- den verplicht om zich eerst te laten inschrijven bij de Eenheidspartij der Arbeiders; daarna moesten zij in de communistische opvoedkun- dige cellen een examen afleggen om te bewijzen dat zij uit marxis- tisch oogpunt rijp zijn. In de petroleumgebieden van Ploesti, Balko, Campina en Tinten zijn 400 arbeiders gearresteerd, die „de opvoering van de productie systematisch hadden vertraagd". In de mijnstreek van Valea Juliu en in de fabriek van Malasca zijn 500 arbeiders om dezelfde reden in staat van beschuldiging gesteld. In Hongarije heeft het Ministerie van Binnenlandse Zaken medege deeld, dat de politie een geheime organisatie heeft ontdekt. welke ge- leid werd door een fabrieksdirec- teur, die verschillende militaire ge- heimen en onderzoekingsresultaten van Hongaarse geleerden gestolen en naar Amerika gestuurd zou heb ben. Bovendien had hij de uitwij- king voorbereid van talrijke inge- nieurs en gespecialiseerde arbeiders in wier papieren en reis-faciliteiten reeds door de Amerikaanse legatie zou zijn voorzien. Het hoofd van deze organisatie en 14 anderen zijn gearresteerd. In Tsjecho Slowakije is zoals be kend de Zondag, tenminste van regeringswege, geen feestdag meer;- iedereen die dan weigert te arbei- den, wordt beschouwd als 'n volks- vijand. Dit blijkt uit een te Geneve toegekomen bericht, volgens het- welk de synode van de Evangeli- sche Kerk der Tsjechische Broeders de regering heeft verzocht om hen niet als volksvijanden te beschou- wen, die op gewetensgronden des Zondags weigeren te arbeiden. De Belgische regering heeft haar vertegenwoordigers bij het Interna- tionaal Comity voor Wereldtentoon- stellingen gemachtigd voor te stel len in het jaar 1955 de wereldten- toonstelling te Brussel in te richten. Er is ook gesproken over de jaren 1952 en 1953, doch men achtte deze data te vroeg. De verpleeghulp M. H. Pinters, van het Rode Kruis-team te Tji- latjap, is bli Padisaran ttjdens een beschieting uit een hinderlaag ge dood. Nadere bUzonderheden ont- breken. ongunstig zijn. Bijna constant immers bewegen zich de cijfers rond de vier en een half millioen, terwijl de aanvoer voor 70 procent uit fruit bestaat. met een totaal aan- tal leden van 1822. Neemt men er nog bij, dat vijftig procent van het fruit in de veiling te Zwaag' wordt aangevoerd, dan ligt het voor de hand te veronder- stellen, dat de komende jaren zich gunstig zullen ontwikkelen voor B. en O. Nog meer Nog zijn de plannen niet uitgeput, want nu reeds is men in de weer, om ook het koelhuis te vernieuwen en uit te breiden van 140.000 Kg. op 400.000 Kg. En als dit alles op gang zal zijn, dan komt aqhter de veiling nog een nieuwe fustloods, die een lengte zal bes'laan van honderd meter. Wanneer straks op 27 Mei de vlaggen in Zwaag zullen uithangen zal het er druk lopen op het grote terrein van de nieuwe veiling, diep in het land, waar de enorme loods helder-rood afsteekt tegen de boom- gaarden overal in het rond. Er zul len vele genodigden zijn en officiele toespraken, maar toch zal de groot- ste voldoening wel deze zijn, dat men in zulk een korte tijd zoiets groots heeft kunnen oprichten, dat het mooiste zal genoemd worden, wat men if den lande op het gebied van het veilingwezen heeft kunnen bereiken. Dat bord in de oude veiling „B. en O. zal herrijzen", staat er nog steeds weggescholen. Laat men het als een herinnering ergens veilig opbergen, want de woorden hebben inspire- rend gewerkt op geest en handen van al degenen, die in nauw con tact met ..Bangert en Omstreken" samengegroeid zijn met de rijke fruithoek in Westfriesland. De „Johan van Oldenbarnevelt" met demobiliserende troepen aan boOrd, wordt omstreeks 18 Mei a.s. te Amsterdam verwacht. Aan boord bevinden zich inclusief gezinsleden 1400 man der Koninklijke Land- macht en Luchtstrijdkrachten, waar- onder de bataljons 18 R.I. en 26 R.I., ruim 100 militairen der Ko ninklijke Marine en ca 600 militai ren van het KNIL, alsmede een klein aantal burgers. LONDEN (K.N.P.) - Het is een jaar geleden sinds de 8-jarige Pau line Byrne met een krans van 22 creme rozen het beeld van de Moe- der Gods in St. Mary Church te Stockport kroonde. Deze kasrozen hebben nog steeds een even fris aanzien, hetgeea in wijde kring ver- wondering heeft verwekt. Pastoor J Turner heeft besloten om in geen geval deze krans van rozen te doen wegnemen. Verleden Zondag heeft bovengenoemd meisje er dan ook volgens gebruik een nieuwe kroon boven op geplaatst. Sinds Pastoor Turner in October j.l. het behoud van de rozen iets uit natuurlijk oogpunt zeer uitzonder- lijks had genoemd, zijn meer dan 100.000 bezoekers naar dit opmerke lijk verschijnsel komen kijken .22.000 smeekbrieven uit alle delen van de wereld omringen de voet van het beeld en nog iedere dag komen meer dan 100 brieven aan. Weten- schappelijke onderzoekers hebben verklaard, dat de rozen dood zijn, doch zij zeiden niet te kunnen ver- klaren waarom de blaadjes niet zijn afgevallen. Vorige week nog ge- bruikte pastoor Turner een lucht- pompje om het stof van de rozen- blaadjes te verwijderen en geen der blaadjes viel daarbij af. Intussen richt de belangstelling te Stockport zich ook op de kleine Pauline Byrne. Haar moeder zegt echter, dat ze een doodgewoon kind is en dat er in haar omgeving zo weinig mogelijk over de rozen wordt gesproken. Tijdens het zware onweer, dat zich Maandagmiddg boven ons land ontlastte. is de Velserbrug over het Noordzeekanaal door de bliksem getroffen met het gevolg. dat de bovenleiding van het electr. spoor- wegnet onklaar raakte. Van half zes tot half elf moest het verkeer tus sen Haarlem en Uitgeest over 1 spoor worden geleid. hetgeen echter geen noemenswaardige vertraging heeft veroorzaakt. Hoewel het.ambtsgeheim dienaan- gaande strikt bewaard wordt, acht men het in Vaticaanse kringen niet onmogelijk, dat Z.H. de Paus zeer binnenkort, waarschijnlijk einde Mei of begin Juni een Consistorie, bij- zonder gewijd aan de Oosterse Kerk, zal bijeenroepen. In dit Consistorie zouden dan enige patriarchen en aartsbisschoppen van de Oosterse ritus het pallium ontvangen, de patriarchen uif de handen van de Paus, de aartsbisschoppen uit de handen van Kardinaal Nicola Canali. de eerste der Kardinaal-diakens. Het pallium is een speciaal ereteken, dat de Paus verleent, voornamelijk aan Patriarchen en Aartsbisschoppen, en dat bestaat uit een ringvormige wit- te wollen band, versierd met zwarte kruisjes, welke bij bijzondere plech- tigheden om de schouders wordt ge- dragen. Tevens zouden in dit Consistorie de patriarchen, aartsbisschoppen en bisschoppen worden benoemd, die sinds het Consistorie van Februari 1946 zijn voorgedragen. Tijdens het Consistorie zullen ook de Consistoriaaladvocaten de zaak der heiligverklaring bepleiten van de Z. Jeanne de Lestonnac, wier hei ligverklaring dan vermoedelijk in het a.s. H. Jaar zal geschieden. Het wordt niet uitgesloten geachh dat de Paus in dit Consistorie enige nieuwe Kardinalen zal creeren, om dat door de dood van tien Kardina len het H. College thans nog slechts zestien leden telt. 31 Augustus zal er. zoals gemeld werd, een grote zangaubade worden gehouden, vermoedelijk in het her- tenkamp of op het Malieveld te Den Haag, ter gelegenheid van de ver jaardag van H. M. de Koningin, die tevens zal worden een nationale zanghulde. Reeds 5000 zangers en zangeressen hebben de wens te kennen gegeven hieraan mee te doen, terwijl zich thans nog tien- tallen koren uit geheel Nederland zich opgeven. Het is de bedoeling. dat de aubade door 10.000 zangers en zangeressen gezongen zal wor den. Gezongen zal worden een can- tate. geschreven door Sem Dresden. De muziek zal gratis aan de koren worden toegezonden. De muzikale begeleiding wordt verzorgd door de Koninklijke militaire kapel. De verhouding ..Nederland en Overzeese Gebiedsdelen" staat op t ogenblik in het >randpunt der be langstelling; grote hervormingen zijn op til. Bij besprekingen wordt veel- vuldig naar voren gebracht wat de Overzeese Gebiedsdelen voor Neder land en wat Nederland voor de Over_ zeese Gebiedsdelen heeft betekend eh nog betekent. Vestigt men op dit laatste de aandacht, dan moet zonder ontkenning van talrijke te- kortkomingen geconstateerd wor den dat Nederland, niet het minst in de laatste decennia, veel voor de Overzeese Gebiedsdelen en vooral voor lndonesie tot stand bracht; im mers, talrijke hoogstaande Nederlan- ders gaven en geven hun beste krachten voor het welzijn en de ontwikkeling der volkeren. die met ons vormen het Koninkrijk der Nederlanden. Wanneer wij in deze gedachten- gang de vraag stellen: „Wat is het beste, dat wij katholieken aan Oost en West brachten en met verdub- belde ijver nog kunnen brengen?", dan luidt het antwoord: „De leer van het Katholieke Geloof. dat wij beschouwen als het kostbaarste, dat dat wij zelf bezitten." Immers, bo ven alle rijkdom en beschaving gaat het Evangelie van Christus, dat al leen in staat is aan individu en ge- meenschap te brengen het diepe en ware geluk, waarnaar iedere mens ook natuumoodzakelijk streeft, nl. vrede met God, vrede met de even- mens, vrede tussen de volkeren. t Deze overtuiging had een twaalf- tal jaren geleden ten gevolge het ontstaan van een massale actie on der Nederlands Katholieken, welke belichaamd werd in een jaarlijks terugkerende ..Week van gebed en offer voor onze Indien", te houden in de week v66r het H. Pinkster- feest. waarop wij dankbaar herden- ken, dat de Kerk van Christus open- lijk haar leraarsambt aanvaardde. t We beleven nu voor de 12e keer de ..Week van gebed en offer voor onze Indien"; wij menen daarom met alle nadruk te mogen vragen, edelmoedig daaraan deel te nemen. Deze deelname bestaat aliereerst in bidden en het brengen van geeste- lijke offers, waarbij wij eigen kruis en moeilijkheden opdragen aan God voor het welzijn der volken in Oost en West; vervolgens ook in het ge ven van een stoffelijk offer ter on- dersteuning van de arbeid der 18 Kerkvoogden, waaronder een Ja- vaanse, die van Z.H. de Paus de opdracht ontvingen ae geloofsuit- breiding in Oost en West te leiden. Twee onderzeeboten, die de Ko ninklijke Marine binnenkort van de Britse Marine in bruikleen zal ne men, zullen de namen krijgen van Hr. Ms. ..Zeehond" en Hr. Ms. „Dol- fijn". De Engelse namen waren resp. Hms. „Tapir" en Hms. „Taurus". Oorspronkelijke roman uit het Russische spionnenleven 32. En, toen de laatste neer gezegen was, mompelde Tegleff: „Die sec- tie soldaten is overbodig geweest". Vervolgens tot Janowski: ..Loop voor en wees voorzichtig, dat ge niet in dat gat valt". Met het pi- stool in de ene en 'n electrische zaklantaarn in de andere hand, volgde „mijnheer Rimond" de over- levende tot in diens herberg. liet hem de deur openen en zei tegen de sergeant, die er wacht hield; „Je kunt je mannen naar bed stu- ren. Hou daar binnen eerst even opruiming en neem deze diplomaat in arrest. Morgen zal ik -over hem laten beschikken. Ik heb hem niet neergeschoten omdat je wel 't een en ander van hem zult willen ver- nemen betreffende de overname van z'n cafe'tje. Veel moeite heb je er niet voor gedaan, maar Te gleff houdt z'n woord. Zwljg over dit gevalletje. Ik zelf zal 't proces- verbaal opmaken en voor de be- richten in de kranten zorgen." IX. De inlichtingendienst werkt Maar Tegleff liet geen enkel be richt in de kranten zetten over de opzienbarende arrestatie. Immers, de mogelijkheid bestond, dat die be- richten de grens over zouden gaan en hij wilde doen voorkomen, of de geheime inlichtingendienst van d'Artillac ongestoord z'n gang bleef gaan. Het centraal bureau van de spionnagedienst in de Wiborgse bakkerij kreeg echter de volgende opdracht: „Op de kantoorstoel van de volgende dertien heren, welke een betrekking bekleden in de bu- relen van het Ministerie van Bui- •enlandse Zaken moet een zwart- kartonnen kaart gehangen worden, waarop met rode, duidelijk leesbare letters geschilderd staat;. ..Gefusil- leerd wegens verraad." Krylow, die door een zijner se- cretarissen op de hoogte werd ge steld, was een en al bewondering voor de kranige Tegleff. Hij ver zocht de secretaris Gleboff, de chef zijn speciale gelukwens over te brengen.Tegleff verscheen die na- middag in de zaal van het grote gerechtsgebouw. waar Krylow een audientie aan 'n groot aantal ma- gistraten toestond: „M'n waarde, dat is 'n meesterlijke zet geweest, waarbij u grote persoonlijke moed hebt getoond. Dat noem ik recht- spreken en rechtdoen in 6£n adem. Ik zal straks aan tafel die, bijna klassieke heldendaad, eens aan Alexandra vertellen." „Doe dat liever niet", advlseerde Tegleff. Vrouwen houden er een andere kjjk op heldendaden op na dan wij mannen. Ik hoop, dat ge te- genover Alexandra mijn naam in de eerstkomende weken niet zult noemen." „Kom dan bij me souperen." „Nee, dat kan ik niet doen. Ik moet naar m'n geheim-secretaris, naar de heer d'Artilla^ en zijn ty- piste. Vanmorgen, nadat ik eens gezond had geslapen na die ..finale opruiming" in de Pawlona-steeg heb ik met de twee andere commissie- leden vergadering. Ik ben nieuws- gierig naar de buitenlandse couran- tenvan overmorgen, want daar zal in verschijnen, dat onze vloot een manoeuvre gaat maken met water- vliegtuigen, dat er in de omgeving van Jekaterinenburg drie gifgas-fa- brieken gebouwd worden, dat er twaalf duizend vrouwen van 1830 jaar onder de wapenen zijn geroe- pen. Je zult zien: ze slikken alles." Hij had inderdaad geli'jk: twee dagen nadat de berichten door Arthur d'Artillac ondertekend, per slede dwars over de dik-besneeuw- de landen naar Riga waren ver- voerd, op precies dezelfde wijze als Georges Rimond dit voorheen deed, verschenen in alle buitenland se bladen de meest-opzienbare ar- tikelen over het drillen van vrou wen en meisjes als de mannen te velde zouden staan. Roemjanzow was de eerste die na links en naar rechts getelefoneerd te hebben, om z'n chef op te sporen. met de kran ten in z'n hand vooraf gegaan door Joerji, de geheime kamer boven de bibliotheek binnen stapte: „Mijn- heer. het wordt hoog tijd om eens te onderzoeken, waar deze berich ten vandaan komen. Er schijnen nog meer rattennesten uit geroeid te moeten worden. Lees eens." Tegleff nam de kranten en keek nijdiger dan vroeger ooit, hetgeen Roemjanzow deed opmerken: ,.U schijnt er nog al plezier in te heb ben?" „Dat h£b ik ook, Roemjanzow, zie je wel, wat er boven die artike- len staat: „Van absoluut betrouw- bare zijde wordt ons gemeld „Maar dat is juist, wat wij moe- teti zoeken, heerdie absoluut- onverdachte zijde „Die absoluut-onverdachte zijde is naar jou toe gekeerd. RoemjSn- zow, die ben ik." Roemjanzow stond verstomd. En eindelijk kwam het er uit: ..Maar mijnheer alle bladen van de we reld zullen dat overnemen, en.... er is geen woord van waar". Nu begon Tegleff te schateren. want, voor de zoveelste maal, hoe wel Roemjanzow die 'n slaafse die- naar was en die er 'n buitengewoon scherpe speurzin op nahield soms kon spreken en handelen als 'n kind. ..Ezeltje dat je daar staat Daar is het juist -om te doen. Ze moeten daarginds voor ons bibbe- ren! Wat bereik je er mee aan je vijanden te laten weten, dat de honger voor de deur staat. Over morgen moet er 'n rectificatie in de bladen verschijnen: er worden niet drie gifgasfabrieken maar dertien in het Oeral-gebergte waarin vijf- tien duizend dwangarbeiders te werk gesteld zullen worden. Ik zal jou eens 'n lesje geven. Ga zltten, ik heb behoefte aan wat afleiding, want er is niets wat me hindert, ha, ha, ha, ha. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3