DE SUISSE DE NIEUWSTE AVONTUREN VAN JAN KLAASSEN EEN ERNSTIG VERMAAN! KLEDING EN BEZOLDIGING vrijwilligers reserve-politie RADIO UIT DE KERMIS DER WERELD Hongaarse staat maakt zich meester van het onderwijs „ST. CHRISTOFFEL" bespreekt belangrijke kwesties De critiek van de president van de Nederlandse Bank Hoe krijgen we onze Rijksbijdrage los? Een verklaring van het EpisQopaat EUWE-BOTWINNIK: Na gelijke kansen remise-aanbod gerechtvaardigd if fflflflf'tl w PAC. 4 NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Dinsdog 11 Mei 1948 PROGRAMMA HAHATMA GANDHI 2 oei 1669 30JAN1948 Symbolisch voor de campagne, die in India gevoerd wordt tot het eren van de nagedachtenis van Mahatma Gandhi, is de uitgifte van een speciale post- zegel, met de afbeelding van zijn portret en vermelding van zijn geboortedatum en die van de dag van de moordaanslag. In verscheidene gebieden van het Dominion worden Gandhi- restaurants, Mahatma-scholen, Gandhi-automobielfabrieken, enz. opgericht. Het merkwaar- dige is, dat sinds de dood van Gandhi slechts op een plaats onlusten hebben plaats gehad; de Mohammedanen hervatten zelfs hun oude werkzaamheden in Hindoe-gemeenten. Gratie verleend WANNEER APEN EEN SLIPPERTJE MAKEN De Handel in gebruikte auto's Brits schip tijdens I noodweer op een mijn gelopen 3. c2—c4 e7e6 OomriDBLfcO (Van onze financiele medewerker) rEN VERHEUGEND VERSCHIJNSEL is het dot het jaarverslag «- der Ned Bank zo objectief en goed gedocumenteerd, een emstige vermaning aan het adres van onze regering heeft laten horen. Over het algemeen was men de mening toegedaan, dat met de nationalisatie van de Ned Bank ook de critiek op het beleid van onze regering tot het verleden zou behoren. Immers door de nationalisatie heeft de circulatiebank haar zelfstandig bestaan feitelijk verloren. Zij is een verlengstuk geworden van het Ministerie van Financien en als zodanig daaraan onder- worpen. Het is niet meer de president van de Ned. Bank, die over onze gulden waakt, doch in feite de minister van financien. Dit alles heeft gelukkig niet kunnen verhinderen, dat het jaar verslag op een hoog peil is geble- ven. Op grond van uitvoerig sta- tistisch materiaal wordt een analyse van ons economisch leven gegeven en worden objectieve conclusies ge- trokken. Het is opbouwende critiek, waar- mede de president der Ned. Bank zich hezig houdt.'Hij legt de vinger op de wondeplekken van ons eco nomisch leven en wijst de middelen tot herstel aan. Wij hebben slechts deze rrtedicynen in te nemen, om weder tot meer normale verhou- dingen te komen. Hieruit mag men de conclusie trekken, dat de situa- tie gelukkig niet hopeloos is. Twee problemen Van de twee problemen, welke naar voren worden gebracht, en welke ons bestaan bedreigen. komt allereerst de begrotingspolitiek aan de ord-r Uitvoerig wordt stil ge- staan bij de inflatoire werking van elk begrotingstekort, dat niet wordt gedekt met uit tijdelijke of duur- zame besparingen verkregen mid delen. Voor een juist inzicht in de diepere oorzaken van het zeer grote tekort op de begroting worden de overheidsuitgaven in twee groe- pen verdeeld, n.L A. Uitgaven ten behoeve van de staatstaak in engere zin. welke in 1948 f 2819 millioen heeft bedragen tegen f 3065 millioen in 1947. B. Uitgaven strekkende tot ver- mogens- en inkomensoverdracht, waartoe gerekend worden o.a. sub- sidie voor woningpouw, prijssubsi- dies, oorlogsschade, sociale voor- zieningen etc. Deze categorie van uitgaven steeg van f 1580 millioen in 1947 tot f 1927 millioen in 1948. Wanneer deze posten konden ver- dwijnen of althans belangrijk kon den worden gereduceerd, was het begrotingsevenwicht bereikt, want de middelen worden voor 1948 ge- raamd op f 2842 millioen. De president van de Ned. Bank wijst er dan ook op. dat onver- w ij 1 d gestreefd moet worden naar een geleidelijke afschaffing van de pryssubsidies, waardoor het begro tingstekort met niet minder dan f 548 millioen zou worden vermin- derd. Verder waarschuwt de president ernstig voor de gevolgen van de in- williging van steeds verder gaande vergoedingseisen door de oorlogs- slachtoffers. „Men kan niet voort- gaan steeds toe te voegen aan over- heidslasten. die thans reeds te zwaar blijken te zijn." De subsidie voor woningbouw steeg van f 109 millioen in 1947 tot f 270 millioen in 1948. Het is duidelijk, dat ook deze post bij een herstel van normale huren een belangrijke verlichting kan onder- gaan. Wij moeten in ons land uit- eindelijk toch weder tot een nor male rendabele woningbouw ko men. Een onveranderd houden der huren op het peil van v66r de oor- log betekent een verkapte toeslag op de lonen, waardoor ook elk juist inzicht in kostprijsberekeningen etc. wordt versluierd. De president van de Ned. Bank achtte het teleurstel- lend, dat de investeringsuitgaven door de staat in 1948 stegen van f 338 millioen tot f 422 millioen. Het moet de taak van de overheid geacht worden zich op dit terrein, verkeerswerken, publieke diensten, etc., te beperken en deze werken te laten uitvoeren in voor dat doel gunstiger tijden. dus niet in een periode van opgaande conjunctuur. De militaire uitgaven vroegen in 1948 niet minder dan f 823 millioen. Mogelijk dat door een verbeterihg in de verhouding met Indonesie ook op deze lasten aanmerkelijk bezuinigd zal kunnen worden. Wij zien dus. dat er mogelijkhe- den zijn om tot een meer sluitende begroting te komen en daardoor het gevaar van inflatie te voorkomen. Toes tan d niet hopeloos De toestand is nijet hopeloos, mits er maar een sterke wil is, die durft ingrijpen daar waar het kan en mogelijk is. Ieder langer dralen is funest, vooral nu het Marshall-plan ons nog een kans biedt om orde op eigen zaken te stellen. De advertenties, wqlke onze re gering in de dagbladen thans laat publiceren. naar aanleiding van 't Marshall-plan, bevatten drie lijn- grafieken; in de eerste grafiek ziet men de stijgende lijn van het economisch herstel in Nederland. In de tweede grafiek ziet men dit herstel geheel te niet gaan. indien de hulp van het Marshall-plan niet gekomen was. Wij hebben dus in Nederland wel erg op los zand WOENSDAG 12 MEI HILVERSUM II. 7,15 Reveille, 8,00 Nieuwsberich- ten; 8,T5 Basilica-koor. 8,30 VrAlyke Morgenklanken, 9,00 Bij de jonge zieken, 10,30 Morgendienst,, 11,00 Mozart-muziek, 11,15 Luisterspel; 12,00 gram, platen, 12,15 Stafmuziek A'damse Politie; 13.15 Van RAmeau tot Ravel, 15,15 Jeugdconcert, 16,15 voor de meisjes en jongens, 18,00 Ned. Koren en Korpsen, 18,30 Piano- duetten, 19,4b Engelse Les voor ge- vorderden, 20,15 Sangh en Spel, 21,40 Te Deum van A. Bruckner, 22,10 Klankbeeld, 22,30 Piano, gr. pi.; 23,15 Strykkwartet, 23,45 Engels zangkoor. J HILVERSUM I. 7,30 gram, platen, 8,18 Lichte mor genklanken, 8,50 voor de huisvrouw, 9.30 Strijkkwartet, 10,00 Morgenwy- ding, 10,30 Als de stofzuiger zwijgt, 11,00 non-stop-programma, 12,00 or- gel, Joh. Jong, 12,38 Kwartet Jan Corduwener, 13,20 The Ramblers, 13,50 gram, platen, 14,00 Gesproken portretten, 15,10 Voor de Jeugd, 15,45 Voor de zieken, 16,45 Het stond in de krant, 17,15 Tino Rossi, gr. pi., 18,20 Hawaiian-orkest, 18,30 Ned. Strijdkrachten, 19,15 Silvester - kwartet, 20,05 Sportreportage, 20,15 Opera-programma, 21,30 Hoorspel, 22,25 Cabaretprogramma, 23,15 zang en orgel, 23,30 Nieuwe gram, platen. De vrijwilligers van de Nationa- le Reserve en de Reserve Grens- bewaking zullen worden gekleed in de uniform van de Kon. Land- marht. De vrijwilligers van de Re serve Rijks- of Gemeentepolitie zullen de politie-uniform dragen, zodra de textielpositie dit toelaat. In afwachting daarvan ontvangen zij een voorlopig onderscheidings- teken (armband) en een helm. De vrijwilligers kunnen uiteraard alleen in werkelijke dienst optre- den' na daartoe door de bevoegde autoriteiten te zijn opgeroepen. Het optreden van de vrijwilligers van de Reserve Gemeentepolitie blijft in beginsel aan de plaats van inwoning gebonden. De vrijwilligers der Reserve Rijkspolitie zullen bij voorkeur niet buiten hun gemeente en in beginsel niet buiten het bewakingsgebied van de groep, waarin de gemeen te hunner inwoning gelegen is op treden. Het optreden van de vrijwilligers der Reserve Grensbewaking is in beginsel gebonden aan het bewa kingsgebied van de brigade, waar in hun woonplaats gelegen is. Beloning. De beloning voor optreden in werkelijke dienst bij de Reserve Rijks- of Gemeentepolitie is als volgt: Res. wachtmeester-agent f 1 per uur; res. wachtmeester le kl.- hoofdagent f 1.10 per uur; res. op- perwachtmeester-brigadier f 1.20 p. uur; res. adjudant f 1.50 per uur; res. officier 2e kl.-ambtenaar 3e kl. f 1.60 per uur; res. officier le kl.-ambtenaar 2e kl. f 1.70 per uur; res. dir. officier 3e kl.-ambtenaar le kl. f 1.80 per uur; res. hoofdamb- tenaar 3e kl. f 2.per uuif. De beloning wordt toegekend naar het aantal uren, gedurende welke werkelijk politiedienst is verricht. Bij de reserve rijks- en gemeen tepolitie wordt voor opleiding geen beloning toegekend. De vrijwilligers van de Nationale Reserve en de Reserve Grensbewa king onvangen. voor zover zij 24 uur of langer onafgebroken in werke lijke dienst zijn een vergoeding per etmaal van f 6.50 tot f 10 al naar gelang hun rang. De vrijwilligers van de Reserve Rijks- en Gemeentepolitie zullen voor zichzelf en eventueel nagela- ten betrekkingen premi'e-vrij wor den verzekerd tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen, hun in verband met de dienst of de oefe- ningen overkomen. Voorts worden te hunnen op- zichte de bestaande sociale voorzie- ningen gehandhaafd. Ten aanzien van de vrijwilligers van de Nationale Reserve en de Reserve Grensbewaking gelden overeenkomstige regelingen, zoals deze zijn getroffen voor militairen. Het een en ander zal wettelijk worden geregeld, waarbij overleg zal worden gepleegd met het na- tionaal instituut. H. M. de Koningin heeft gratie verleend aan G. R. Mozer, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzonder Hof te Amster dam en aan F. Th. C. Rosier, tot de doodstraf veroordeeld bij arrest van de Bijzondere Raad van Cassatie. In beide gevallen is de doodstraf ver- anderd in een levenslange gevange- nisstraf. gebouwd. De gevoerde politiek in de jaren na de bevrijding is niet juist geweest en het jaarverslag van de Ned. Bank wijst ook hierop zeer duidelijk. Na de oorlog was het aan- vaardbaar om een tekort op de be- talingsbalans ten dele te dekken door liquidatie van buitenlandse vermogensbestanddelen en ander- deels door het opnemen van bui- tenlands crediet. De omvang die het betalingsbalanstekort heeft aange- nomen, heeft de beschikbare ver- mogensreserves- en de capaciteit tot credietopneming evenwel zo snel uitgeput, dat bij het einde van 1947 nog slechts gedurende een korte periode uit eigen middelen gefinan- cierd kon worden. Ook hier geeft de president de oplossing in handen, n.l. vergroting van de uitvoer en vermindering van de invoer, beide te bevorderen door verhoogde arbeidsproductiviteit, door een sobere levensstandaard en door grote omzichtigheid bij het doen van investeringen. Het Marshallplan heeft inder'daad een ramp in Nederland voorkomen. Het is daarom te hopen, dat de roep- stem van de president van de Ned. Bank thans bij de regering gehoor zal vinden. Men kan nu eenmaal niet ongestraft met begrotingstekor- ten en nadelige saldi op de beta- lingsbalans blijven voortgaan, want dit zijn juist de tekenen, die erop wijzen. dat men boven zijn stand leeft. Een luxe, welke wij ons nu onze reservepositie is ingeteerd niet meer kunnen veroorloven. Tien apen uit Diergaarde ,.Blij- dorp" hebben een slippertje ge- maakt van drie dagen. Vrijdagavond zagen ze de kans schoon, toen ze voor een poosje van hun eigen rots naar die der steenbokken moesten verhuizen. Een waagde de sprong naar de balustrade. Het lukte. Hij knipoogde naar de anderen, dat de weg veilig was en hup, hup, daar sprongen zijn negen collega's hem achterna, voorlopig de vrijheid van de tuin. Ze speelden krijgertje van boom tot boom, gooiden de beren kiezelsteentjes op de logge kop, klauterden zelfs in de uitzichttoren om hun leed te kunnen overzien en zetten weldra het spelletje voort buiten de tuin, in de buurt van Blij- dorp en de spoorbaan. Het werd een gratis attractie voor de voorbijgan- gers. Op de onmogelijkste plekjes kon men een aap zien zitten: op een vensterkozijn, in eep trampaal, op een kerkdak. Hier en daar stond, vanwege de warmte, een venster open, soms zag de rustige bewoner opeens een aap naar binnen wip- pen, allerlei kattekwaad, pardon: apekwaad ulthalen. Drie dagen lang heeft dit spel letje geduurd. Toen vond een der oppassers het welletjes. Hij zette in een der huizen het venster open, strooide als kleinduimpje wat lek- kers langs de weg naar de badka- mer en daar, daar lag de grootste lekkernij. Zevenmaal slingerde er een aap zich in de kamer. Op het ogenblik, dat de badkamerdeur dichtklapte gaf het zevental zich met kreten van woede over. De drie anderen hebben zich op de spoorbaan en bij buurtbewoners la ten verschalken. Zondagavond zaten alien in het apenhuis hun zonden te overpeinzen. Bij vele middenstanders zal de vraag rijzen, hoe we ons geld fos moeten krijgen, als het eindelyk en ten lange leste zover is gekomen, dat we bericht hebben gekregen, via gemeente of dienst wederop- bouw, dat een crediet beschikbaar is gesteld. Als regel wordt in het desbetref- fende schryven van het college van algemene commissarissen gezegd, dat een gedeelte direct zal worden overgeTnaakt aan de gemeente-ont- vanger, die dan zo vriendelijk is be- langhebbende te verzoeken hem mede te delen, hoe en waar hij het geld wil hebben gedeponeerd. Tot zover gaat alles op rolletjes. Een ander gedeelte van het cre diet kan, naar gelang de vorderin- gen van de herbouw. op BVC (niet EVC) formulieren worden aange- vraagd. Deze formulieren zijn bij het gemeentebestuur verkrijgbaar. De gewone gang van zaken is, dat de gemeente-architect of iemand na- mens hem het bouwwerk komt be- kyken, en naar aanleiding van dit onderzoek, en het inzien van de no- dige bescheiden, op dit BVC forrau- lier aantekent, welk bedrag naar zijn mening aan belanghebbende kan worden uitbetaald. De burge- meester tekent vervolgens het for- mulier, het gaat naar het college van algemene commissarissen, en na enige tijd wordt het bedrag op de postrekening van de gemeente-ont- vanger bijgeschreven, waarna het op boven omschreven wijze aan be langhebbende wordt overgemaakt. Wat echter te doen, als geld op geblokkeerde rekening wordt bij geschreven? Men gaat naar een banklnstelling. b.v. naar de cooperatieve boeren- leenbank, waar men. tegen overleg- ging van het bewijs, waamiit blijkt, dat men over een geb'okkeerd te- goed beschikt, een formulier in ontvangst kan nemen. Dit zgn. C- formulier wordt door boerenleen- bank of belanghebbende naar de Herstelbank, Voldersgracht 47, den Haag gezonden. Deze Herstelbank zendt eveneens een formulier toe, (hoe zou het ook anders kunnen!!) en wel in triplo, hetwelk, na invul- ling, weer naar de Hefstelbank te- ruggaat. Als alles in orde is. wordt het geld overgemaakt., en wel aan de op te geven bankinstelling. Deze betaalt het vervolgens uit, en oefent daarbij bestedingscontrfile uit, d.w.z. controleert, of het geld inderdaad voor de herbouw van het verwoeste perceel zal Worden gebruikt. Bij kerkelijke lichamen e.d. is de zaak eenvoudiger. De goedgekeurde rekeningen kunnen aan een agent- schap van de Nederlandse Bank in deze omgeving, b.v. in Alkmaar, worden aangeboden. Hierop kan men deblokkering aanvragen,\ en naar het schijnt verloopt een der- geiyke actie vry vlot. Voor eventuele moeilijkheden wende men zich verder tot de ge- meente-secretarie waar men wells- waar lang niet alles weet en ook' niet kan weten, maar waar men in elk geval de zaak kan uitzoeken. BUITENLANDS Een juf achter een postkantoorloket wei- gerde een kwartje van Spulbaas, waarop wij- len Koning Willem III stond afgebeeld. „Ik mag geen buitenland se i munt aannemen," zei het juffie. PECH! In Londen werd in een bakkerswinkel, ge legen in The Broad way Crouch End inge- broken. De dieven na- men een safe, die 250 kg. woog, mede. Ze hadden geen geluk. De safe bevatte slechts oude boeken en kwi- tanties. ZURE ROOM In Moskou is de prijs van zure room tot de helft verlaagd. „Het wordt hier veel ge- geten," vertelde de Moskouse radio. Be- grijpelijk, men heeft al door zoveel zure appels heen moeten bijten. DOLLARS, GEEN GELD! Een trein uit Duits- land stopte aan de Belgische grens. De kaartjes werden ge- controleprd en twee Amerikanen bleken slechts reisbiljetten tot de Belgische grens te bezitten. Ze wilden naar Brussel of Osten- de en boden de Belgi sche spoorbeambte veel dollars voor een kaar- tje. Tot hun verbazing legde deze spoorman de dollarbiljetten op- zy en vroeg beloefd: „Maar hebt u dan geen goed geld bij u, Belgi sche francs Reichs- marken of zo?" SPULBAAS BUITEN HONGARIJE is maar weinig bekend over de voortduren- de strijd, welke de Kerk daar heeft te voeren voor de handhaving van het katholieke onderwys en het godsdienstonderricht in de scholen. Het verzet der Kerk tegen de maatregelen en plannen der rege ring is even waardig als onver- schrokken, even hardnekkig als be- wonderenswaardig. Tekenend voor deze strijd is het volgende officiele communique, dat het Hongaarse Episcopaat aan het katholieke persbureau ..Magyar Kurir" ter publicatie heeft ver- strekt. „Op een verkiezingsbijeenkomst van de party der Kleine Boeren heeft Minister Ortutay onthuld, wat er achter de gespannen ver houding tussen Staat en Kerk ver- borgen Iigt. Na eerst enkele woorden van lof over de Kerk te hebben gesproken, gaf de minister o.m. het volgende te kennen: „De historische ontwik- keling is echter zo, dat de Staat meer en meer het onderwys uit de handen der Kerk heeft overgeno- men". Deze vaststelling nu is volkomen onjuist! Een zodanige ontwikkeling heeft zich nergens voorgedaan. Aan In de algemene ledenvergadering van de kath. ver. van handelsverte- genwoordigers, handelsagenten en verzekeringsinspecteurs ,.St. Chris- toffel", die te Utrecht werd gehou- den, werd door de algemeen voor- zitter, J. v. d. Meer, die opnieuw herkozen is, meegedeeld, dat een proefproces aanhatigig is over het provisiestelsel van de handelsreizi- gers. Door enkele afdelingen werd de wenselijkheid besproken van qpn extra toewijzing textielpunten voor bedrijfskleding en men stelde voor vanuit de vergadering een telegram aan dp minister te zenden. In ant- woord hierop deelde de algemeen secretaris mede, dat er dienaan- gaande reeds door het hoofdbestuur actie was gevoerd en dat men reeds in contact met de minister is getre- den. In verband met het financieel verslag over 1947 kwam „St. Chris- toffel"s financiele verhouding tot de K.A.B. ter sprake, die aldus een af- gevaardigde, geen knellende band mag worden. De actie, die gevoerd is tegen de streekbeurzen, zo werd op een desbetreffende vraag door de voorzitter medegedeeld, kan nu slechts doorgang vinden door de ka- Een ENKELE KEER in het jaar kom ik nog wel eens in het provinciestadje, waar ik myn jeugd sleet. En dan bezoek ik steeds de oude paterskerk, in het hartje van de stad, verscholen achter grote, moderne winkelpaleizen, te gigan- tisch voor zo'n plaatsje. Meestal zie ik daar, nog in al zijn waardigheid, de oude suisse door het kerkgebouw stappen. Hij behoort tot die mensen. die weinig verande- ren, wie men de jaren niet aanziet. Nog steeds dezelfde figuur, dezelfde loop, altijd iets stram-militairs in zyn optreden. Kaarsrecht, 't hoofd tier geheven, de linkerarm losjes naast de franjes van zijn sjerp ben- gelend, de rechterarm iets opgehe- ven, de pink deftig uitgestoken als een Haagse dame, die een tas thee aanpakt, paradeert hij iedere Zon- dag langs de volgepropte banken- ryen. Onze suisse Nijman vertegen- woordigt een „Kerkgeneratie". die aan het uitsterven is. Behalve de kosters zie je tegenwoordig weinig mensen, die met hart en ziel aan hun kerk gehecht zy'n, er jaren, ja heel hun leven aan verbonden biy- ven. Als ik zo aan het tellen ga en de jaren stuk voor stuk voor mijn geest haal, dan kom ik tot de ontdekking, dat de suisse al een eind achter in de zestig moet zyn. maar je ziet het hem niet aan. Nog altijd de zelfde, kortgeknipte grijzende haren, stug overeind als soldaten in slag- orde. Kortgeleden sprak hy me, na de mis van negenen, de garnizoensmis vanwege de vele militairen. achter ia de kerk aan. Hij had me al direct herkend toen ik, voor de mis tussen het volk naar voren schuifelend, om een plaats had gewenkt. Ik was gaan zitten, peinzend over de eigen- aardige samenloop van omstandig- heden, die er de oorzaak van zyn, dat je in de kerk. waar je gedoopt bent, waar je je Eerste H. Commu- nie deed, waar een oude grijze bis- schop je het H. Vormsel toediende en waar je iedere bank en ieder heiligenbeeld wel uit kunt tekenen, om een plaats moet vragen. Maar zo gaat het nu eenmaal: als je ver- trekt, nemen anderen je plaats in en als je na jaren terugkomt in de kerk. waar je als jong misdienaartje het misboek van de altaartreden liet vallen of met het hart in de keel de trap naar het zangkoor opstom- melde, dan ben je net zo goed een vreemde eend in de bijt als ieder ♦ander, die een plaats van vyf cn twintig cent v66r of van vijftien cent Achter de preekstoel krijgt. Toen de oude Suisse zo voor me uitliep naar het portaal, om een praatje met me te kunnen maken. herinner ik mij opeens weer de jaren waar zijn ge gebleven? waarin hij prompt iedere week in Augustus, als de moerbeien rijp waren, een schaal van de heerlijke vruchten, die ik later nooit meer geproefd heb, kwam halen, die moe- der voor de pastorie placht klaar te zetten. Zondags keken we dan op het altaar stiekum naar de vingers van de paters, om te zien wie er het meest van gegeten had. Er wa ren trouwens meer van die moer- beiklanten. De meesten natuurlijk kennissen van thuis, maar ook van ons kleine kereltjes. Daar was ook een oude rabbi bij, die avond aan avond alle kinderen uit de buurt, joden en christenen, verhalen ver telde uit de Talmoed of andere godsdienstige boeken. Die moerbeien in het natuurkundeboek werden ze deftig ..rnoerbezien' genoemd, wa ren eigeniyk de trekpleister van de hele buurt. Vooral op Koninginne- dag, dan was ook grootvader jarig en werd plechtig het eerste glaasje moerbeien op brandewyn geproefd. Geleund tegen een oude ton, waar- I in met Pasen altyd wijwater staat, „voor de gaande en komende man", vertelt de oude suisse van het wel en wee van zijn werk. En wijzende op de banken, die ik door de geopende kerkdeur nog juist in een straal zonlicht zag, kwam de oude suisse op zijn ver- haal. „Ja jongen dat mag ik toch zeker nog wel zeggen? ik heb er heel wat zien gaan in de laatste jaren, dat begrijp je. Er zitten nu heel wat vreemden en het maakt het werk maar moeilijker voor me. In jouw tijd wist ik van iedereen hoe laat hy naar de mis ging op Zondag, de vrije plaatsen kende ik uit mijn hoofd. Nu is dat alles an ders. De meesten komen liefst in de laatste mi's en overigens gaat het zo ongeregeld. dat ik er. m£t een helper, nog dikwijls niet uit wijs kan". Tussen die wijwaterton en de trapleuning wisselen we tal van oude herinneringen uit. En dat zijn er vele. Ik zal u er niet mede ver- moeien. Een enkele wil ik hier neer- schryven. De suisse zorgde voor veel, hij was eigeniyk wat men noemt een manusje van alles. Er kon niets te doen zijn in de kerk. of je kwam by de suisse terecht. Zo regelde hij ook ieder jaar de bedevaart naar Kevelaer. De eerste keer dat ik meeging, was het door de hulp van de suisse, die mij als misdienaar charterde. dat was goedkoper! Natuurlijk was Nyman dfc man bij bruiloften en begrafenissen, hy re gelde alles en het ging meestal goed, behalve een keer. het was op een bruiloft. Allemaal zure, boze ge- zichten, families, die elkaar schijn- baar niet luchten of zien konden. Nijman er op af: „Wel, het botert zeker niet in de familie?" Het werkte als olie op een vuur! De bruidegom stoof naar voren: ..Of het botert of niet zijn uw zaken niet!" De fooi was mager en wy misdienaars zonder bruidsuikers naar huis! Al pratende knikt de suisse be- kenden toe. die komen voor de mis van half elf. Als het wat drukker wordt bree'kt hij het gesprek af, een korte groet en weg is hij. Ter- wijl achter mij het klokketouw op en neer zwiept en de zware klokken de toren doen dreunen, zie ik de suisse weer tussen de banken lopen, voor een militair en twee burgers, het lykt op een kleine processie. Statig en waardig loopt Nijman voor de vreemdelingen uit en voor de preekstoel, op de banken van een kwartje, wijst hij ze met een gra- cieus gebaar hun plaatsen. Als hij zich omdraait, om de volgende kerk- bezoekers tegemoet te lopen, blin- ken even de gouden letters „Eer- bied in Gods Huis" op zyn donker- blauwe sjerp. Dat is het laatste wat ik van hem zie. Na enkele ogen- blikken is de suisse verdwenen tus sen de vloed van plaatsenzoekende kerkgangers. Hij zal ze alien met onfeilbare zekerheid een goede plaats geven en als hij de pater naar de preekstoel begeleid heeft, zal hij, als iedere Zondag, het plaatsengcld gaan ophalen, dat bij iedere bank met een breed handgebaar achter in de slippen van zijn geklede jas verdwijnt. De hand met de uitgestoken pink zal weer een half uur lang op en neer deinen, het gryze hoofd zich bulgen in luisterende aandacht, als er iets gevraagd wordt, en als het laatste Evangelie gelezen wordt, zal hij, met afgepaste tred, de treden naar de sacristiedeur „nemen", om dan als een veldheer, nog eenmaal triomfantelijk omkijkend naar de knielende en biddende massa. glim- lachend door de deur te verdwijnen. Hoe lang nog, Nijman, zal je de rust en de eerbied in mijn oude kerkgebouw verdedigen met in de ene hand je blinkende hellebaard en in de andere de rozenkrans. die wij als jongens wel eens tussen je vingers wegtrokken? Of zal je ook plaats moeten maken voor een man met eeji lang zwart doodsgewaad aan. die de mensen onder de preek lastig komt vallen met een kaarten- boekje? LOU STEYGER. tholieke fracties in de gemeentera- den van de betreffende plaatsen nu de beslissing tot opheffing van deze beurzen aan de gemeentebesturen is overgelaten. De heer DrA de Wolf, die als afgevaardigde van het K.A.B. hoofdbestuur de vergadering by- woonde besprak in een vurig betoog de structuur van de K.A.B. en de verhouding van St. Christoffel tot haar. Hij kon de vergadering mede- delen, dat binnenkort waarschynlyk in het Huis van de Arbeid t« "Utrecht een centrale van de werk- nemende middenstand zal worden gesticht met een nationale bestuur- der aan het hoofd, welke de grote belangen van St. Christoffel effec- tief zou kunnen behandelen. Veel aandacht besteedde de vergadering aan de door' diverse afdelingen in- gediende voors^Ilen, waarvan eAn de verhouding K.R.O.-Vakbeweging -K.V.P. behelsde. Deze band moest, aldus de afgevaardigde, veel strak- ker worden aangehaald. Critiek werd geleverd op de propaganda, die door de K.A.B. voor de coopera tes wordt gevoerd, hoewel door deze instellingen de belangen van de handelsvertegenwoordigers wor den benadeeld. Een te dier zake scherp gestelde motie van de afde- ling Utrecht aan het hoofdbestuur van de K.A.B. werd op advies van het bestuur door de vergadering verworpen. Wel deed het bestuur toezegging betreffende dit tere punt contact met de K.A.B. op te nemen. Tijdens de vergadering werden aan de geestelijke adviseur, J. Woerde- man, O.E.S.A. en aan de voorzitter Joh. v. d. Meer geschenken over- handigd ter gelegenheid van hun 12'/.-jarig functiejubileum. Tenelnde een terugkeer naar de vooroorlogse verhoudlngen In de handel in gebruikte motorrytulgen mogelyk te maken is met ingang van 12 Mei het verplichte waarde- bewys voor gebruikte auto's afge- schaft. Tegeiykertyd Is een nieuwe prysregeling voor de handel in ge bruikte auto's In werking getreden. waarby de verantwoordelijkheid voor de berekening van de ver- koopprijs geheel by de verkoper be- rust. De prijs welke een eigenaar niet handelaar mag bedingen, be- draagt vooif een motorrijtuig van het bouwjaar 1947 of later 80 pet van de huidige prys van een nieuwe wa- gen, en van het bouwjaar 1946 of eerdef 65 pet., in beide gevallen slechts indien 't voertuig als nieuw mag worden beschouwd. Wanneer het voertuig niet meer als nieuw is, moet de prijs in een redelijke ver houding worden bepaald; wanneer de huidige prijs van de nieuwe wa. gen niet nauwkeurig kan worden vastgesteld, moet die van een over- eenkomstlg voertuig worden aange. houden. Handelaren mogen deze prijs verhogen met 12'/. pet en rtioe- ten van de door hen verhandelde wagens een register aanhouden. de hand van de historische ontwik keling kunnen wij aantonen dat naast de Kerk ook de Staat zich met de taak van onderwijzen en opvoeden heeft belast, doch hij heeft die taak niet overgenomen uit de handen der Kerk. Wat in handen der Kerk was, werd door deze ontwikkpling niet geschaad, doch bevorderd en tot hogere bloei gebracht. Waar men het onderwijs en de opvoeding uit de handen der Kerk overnam. ge- schiedde dit doorgaans met geweld, zondeF met de wensen van het volk rekening te houden! Ook Hitler heeft dit niet gedaan, toen hij het onderwijs uit de handen der Kerk en het godsdienstonderricht in de scholen liat staken. De histofische ontwikkeling ribht zich naar het verlangen van het volk. Ook hier heeft het volk zich uitgesproken, doch niet voor de overneming van het onderwys door de staat, noch voor het verdwijnen van het godsdienstonderricht in de school. Het heeft zich duidelyk uit gesproken voor de gdsdienstige op voeding. Ontstellend is dan ook wat de minister onder de leuze ..vrije Kerk en vrije Staat" verkondigd heeft. He^ mag toch als bekend worden yerondersteld, hoe men onder die leuze de rechten der Kerk placht te beknotten en Haar goederen te onteigenen. En als men haar dan alles ontnomen had, voegde men »»Nu zijt ge geheel vrij!" Tot zover het bericht In de „Ma- Zy*r Kurir" dat verder van geen enkel commentaar behoeft te wor den voorzien. Omstreeks kwart voor vyf gis- termiddag is tydens het noodweer het Britse stoomschlp ..William Bursley" ter hoogte van Callants- oog op een myn gelopen. Het 1791 bruto reg. ton metende schip zou vol gens de eerste berichten aan de achterzyde schade hebben op- gelopen, doch nog getracht hebben IJmutden op eigen kracht te be- reiken. Achteraf bleek dit echter niet te gelukken. De reddingboot „Neeltje Jacoba" van de NZHRM en de sleepboot ..Stentor" van de fa. Wijsmuller wa ren ter assistente uitgevaren, even- als drie sleepboten van de rederij Doeksen uit Terschelling. Volgens berichten waren geen persoonlijke ongelukken te betreuren. De William Bursley" behoort aan de rederij Stephenson Clarke uit Londen en is gecharterd door het Engelse ministerie van transport. Later heeft het schip radiografisch aan de kustwacht te IJmuiden doen wtLn, dat het de reis op eigen kracht zou voortzetten en dus geen gebruik zou maken van de sleep- bodiulp. Het schip had een gat in de achtersteven boven de waterlyn. Hieronder volgt Botwinniks re mise tegen onze landgenoot, een uitslag, waarmede de Rus defini- tief beslag legde op de eerste plaats. Wit: M. Botwinnik. Zwart dr. M. Euwe. Gespeeld in de 22ste ronde te Moskou. Geweigerd damegam- biet. 1. d2d4 d7d5 2. Pel—f3 Pg8f6 4. c4 x d5 De afruilvariant in een vroegtijdig stadium, waardoor het voor wit theoretisch uitgesloten is enig voordeel te behalen. Kennelijk streeft Botwinnik naar een even- wichtige stelling, waarin verrassin- gen uitgesloten zijn. 4e6 x d5 5. Pbl—c3 c7c6 6. Ddl—c2 Off 6Lf5 te voorkomen. 0- g7g6 Niet zozeer om de loper te fian- chetteren, dan wel om Lf5 te kun nen spelen, waardoor het probleem van de ontwikkeling der x8-loper opgelost is. 7. Lc>—g5 Lf8g7 8. e2e3 Lc8—f5 9. Lfld3 Op 9. Db3 was 9Db6 af- doende. 9- Lf5 x d3 10. Dc2 x d3 o0 11. 0—0 Pb8—d7 12. Pf3e5 Dd8—e8 13. Pe5 x d7 De8 x d7 14. b2—b4 Tf8e8 Er is thans een middenspel ont- staan, waarin uiteraard nog van alles gebeuren kan, maar de kan sen' zijn volkomen gelijk. Het re- miseaanbod van Botwinnik aan dr. Euwe is derhalve onder de gegeven omstandigheden volkomen te be- grijpen en zeer zeker ook gerecht vaardigd. Remise. 25. Jan Klaassen verschoot, maar deed of hij niets hoorde; maar steeds dreunden in zijn hoofd die dreigende woorden. Het leek wel, of Mi Wong er niets van bemerkt had. Jan Klaassen greep zenuwachtig het ochtendblad Daar viel zyn oog opeen politiebericht, waarin hij van diefstal werd beticht. As-je-me- nou. dacht Jan Klaassen, kijk daar-es; een oproep van de politie-commissaris, om Jan Klaassen te arresteren. Nou wordt het tijd, om te eclipseren. Hij vouwde de krant weer dicht en zei tegen de man met het gele gezicht: Mi Wong, ik moet van je gaan scheiden ik moet met de eerstvolgende trein naar Leiden Mi Wong keek hem met zijn trouwe spleet- ogen aan; ik graag met jou mee willen gaan; ik dan pinda-lekka verkopen; jy met de harmonika langs de huisen lopen; wij samen dan ferdienen feel geld; Mi Wong erg op Jan Klaassen gesteld. „Mijn beste Chinees, daar kan niks van komen, ik ga alleen, mijn be- sluit is genomen." Hij betaalde de waard vyf en zestig cent en verliet met zyn harmonika het logement.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 4