VEILING TE WARMENHUIZEN HAD RECORD-OMZET Oprichtingsvergadering ALKMAAR EN OMSTREKEN R.K. Werknemende Middenstand J ROMME in de Wieringermeer P.O.D.-chauffeur op verkeerde weg BEGROTING 1948: Bijzondere uitkering van het Rijk van f 47.300.- Repatrierende militairen De groslijst- stemming PAG. 2 EUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdag 12 Mei 1948 Onderlinge Alkmaarse Glasverzekering mCASLICHT" Onze agenda Valse textielcoupures Verduistering van abonnementsgeld Vriendschapsbanden Alkmaar en Holbek BERGEN de vracht; de prijsbeheersing vond goed, dat deze berekend werd, maar de Centrale Dienst Economi- sche Recherche vond het weer niet gOed. Van de turf stapte de raad over naar de vreemdelingenlijst; vorig Jaar moesten de ingezetenen drie formulieren invullen; 46n voor VVV, e£n voor de gemeente en een voor het Centraal Bureau voor ae Statistiek; nu zullen zij met formulier kunnen volstaan en een mannetje van de gemeente zal daar- voor rondgaan om assistentie te verlenen. UIT ONS GEWEST RADIOREDE VAN H. M. DE KONINGIN Tegen Duitser doodstraf geeisf- Onder voorzitterschap van de heer W. v. d. Eerenbeemt organi- seerde het comltd tot oprichting van een plaatselijke afdeling van de werknemende middenstand in het Victory-Hotel een oprichtings vergadering, die matig bezocht was. De voorzitter sprak zijn teleur- stelling uit over het feit, dat de belangstelling zo gering was. Het Oehoort anders te zijn! De katholieke standsorganisatie zal invloed moeten kunnen uitoefe- nen op de structuur van het Nieuwe Europa. Daarom is aller medewer- king dringend noodzakelijk. De heer P. de Graaf, diocesaan voorzitter van de werknemende middenstand gaf daarna een uiteen- zetting van het doel en streven van de W.M. Het is in het katholieke kamp niet altjjd even gemakkelijk prin- cipes en ideeen tot uiting te bren- gen. Spr. constateerde in katholie ke kringen een zekere zelfgenoeg- zaamheid, welke er oorzaak van is, dat men zich moeilijk laat bewe- gen, van een of andpre organisatie lid te worden. Het apostolisch vuur openbaart zich vaqk sleehts als een nauwelyks smeulend vonkje, klei- ne groepen moeten veelal het werk voor een grote massa verrichten. De reactie op dat alles is zeer ma tig. Massa-meetingen, met bekende sprekers, doen het nog wel. Het komt echter op het practische werk aan. Velen denken dat louter het lidmaatschap van eei» vak of stands organisatie voldoende is. Maar zo is het niet. Er moet gewerkt worden! De vakorganisaties 4egden zich toe op de verzorging van materiele en geesteliike beiangen der werkers in het kader van hun werk. De Standsorganisaties groeiden bescheiden gebruik werd gemaakt. Rector dr F, Holthuizen, de gees- telijk adviseur, wees er op, dat alles m het klein moet beginnen, het zit nem niet in de quantiteit, maar in de qualiteit. Verder wees spr. op het nut van de standsorganisaties, vooral met het oog op de geeste- lyke en culturele ontwikkeling van de mens. Ook het apostolisch element kan in de standsorganisatie tot uiting komen. Het is ruimschoots.de moei- te waard, aldus rector Holthuizen, zich in te spannen voor een goede ontwikkeling van de W.M. Rector Holthuizen zegde voorts zijn volledige medewerking toe. In zijn slotwoord wees de heer Eerent>eemt er nog op, dat de W.M. geen toevlucht is voor onbe- huisden. De afd. Alkmaar van de W.M. zal spoedig worden opgericht, daar- toe zal binnenkort een vergadering worden uitgeschreven. SNIP EN SNAP IN 'T GULDEN VLIES Rene Sleeswijk's Nederlandse Be- vue. presenteert als Pinksterpro- gramma, des avonds 8 uur, in het Gulden Vlies, het ..Snip en Snap Bonte Trein-Cabaret". Medewerken- den zijn: Willy Walden en Piet Muy- selaar als Snip en Snap, Berry Kie- vits. Gerard Walden, Miny Bracke, Jean Smits en „De Gesona's". Aan de vleugel: Govert van Oest. Een vrolijker Pinksterprogramma had men niet kunnen bedenken. NOGMAALS BUREAU CONTACT Nadat de rechtbank de ex-direc- teur van het Huwelijksbureau Con tact tot li/t jaar gevangenisstraf had uit het besef, dat er groeperingen I veroordeeld, stond diens administra- moesten komen, die de gehele mens iteve helDer als merli.vorfi=^(„ konden grijpen. Vak- en standsor ganisatie vullen elkaar aan. Dr Poels zegt, dat de standsor ganisatie primair is, de vakorgani- satie komt eigenlijk in de tweede plaats. Helaas staan er nog vele hoofdleiders buiten de voor nun be- doelde organisaties. In 1933 werd de W.M. opgericht, maar velen bevroedden de beteke- nis daarvan niet. Een oorlog maak- te de ogen open. Hoofdarbeiders waren volgens een bisschoppelijk voorschrift van 1918 vrijgesteld om bij de vakorganisatie der arbeiders ingedeeld te worden. Nu werken K.A.B. en W.M. sa- men. Leden van H.K.W., Rafael, Chrlstoffel of zo, dus werknemende middenstanders, kunnen zich ge makkelijk over laten schrijven in de W.M. De contributie is in die der vakbonden begrepen. De inwendige organisatie werd besproken en de verhouding tot A.R.K.A. en onderwijzersbond. Spreker wees er nog op, dat de werknemende middenstand nog 'n grote taak wacht bij de hervorming VBn het maatschappelijk bestel. T.a.v. kunst en ontspanning ligt •r nog een groot terrein braak voor de standsorganisatie. Spreker vond het betreurenswaardig, dat er voor de uitingen der kath. kunst zo wei- nig interesse is. Ons volk staat in grote geledingen vrU apathisch te- genover de kunst. De ontsparming is een bedrijf geworden, een in- dustrie. Er werd gelegenheid gegeven tot bet stellen van vragen, waarvan 'n Gisterenmiddag hield de Onder linge Alkmaarse Glasverzekering haar jaarvergadering. De belangstel ling van de leden was uiterst ge ring. De voorzitter de heer H. Bruin heette de aanwezigen welkOm en nam aan, dat uit de geringe op- komst het vertrouwen in het be- stuur tot uiting kwam. Hy herdacht voorts de overleden penningmeester, de heer H. Lind, die steeds met hart en ziel voor de beiangen der verze- kerden opkwam en de gelden der Mij. op uitstekende wijze beheerde. De commissaris-boekh. bracht hierna zijn jaarverslag uit, waaruit wij het volgende noteren: De breuk over 1947 bedroeg f 3124.36. De achterstand in de ver- nieuwing ontstaan door de schaarste in glas is nagenoeg ingehaald en hoewel de glaspositie verbeterd is, gaat snelle voorziening in schade- gevallen nog steeds met moeilijk- heden gepaard. Het laat zich echter aanzien dat in 1948 weer op het nor- male peil in de behoefte kan wor den voorzien. Het totaal verzekerd bedrag per 31 December 1947 bedroeg f 87.372,— verdeeld over 570 deelnemers met 620 percelen. In 293 percelen werden ruiten vernieuwd. De inlegbasis steeg van f 6422,— tot f 6564,In verband met de fis- cale verplichtingen stelde het be- stuur voor de zelfde premie te hef- fen als over 1946. namelijk 80%. Deelnemers die voor 1938 toetra- den. betalen niet meer aan het Re- servefonds; voor hen bedraagt de premie sleehts 70%. In vergelijking "let andere verzekeringsmaatschap- pijen is deze premieheffing aan de lage kant. Dit omslag zal als volgt worden aangewend: Breuk 50% f 3282,—; onkosten inclusief belasting 20% f 1312,80; reservefonds 10% f 157.68. Totaal f 4752,48. Door deze heffing, benevens door toevoeging van de gekweekte rente, stijgt het Reserve fonds tot I 11.678,85. De conrolecommissie deelde bij monde van de heer Ch. Vennik me- de, dat de boeken en bescheiden ge- hel in orde waren bevonden en ad- viseerde de heer Woldendorp voor zijn geyerd beleid te d£chargeren. Als lid van de controlecommissie 1948 werd gekozen de heer J. W. A. Heuseveldt, terwijl als bestuursle- den werden gekozen de heren W. Spruyt en J. S. Ruiter. De omslag werd vastgesteld conform het voor- stel van het bestuur. Nadat de voorzitter de controle commissie had bedankt voor de verrichte werkzaamheden, werd de vergadering geslqten. AFHALEN NIEUWE BONKAARTEN De uitreiking van nieuwe bon- caarten en extra-kaarten, tabaks- n versnaperjngenkaarten, alsmede ioeslagkaarten vindt wederom plaats n het lokaal aan de Ridderstraat en wel van 9—12 en van 2—4 uur. Op Woensdag 12 Mei voor hen wier 'amilienaam begint met de letters C, E en G; op Donderdag voor de letter B tot Blom. De volgende uitreikdatum zal niet meer per aanplakbiljet of via de pers bekend worden gemaakt. maar afgestempeld worden op de distri- butiebescheiden. lieve helper als medeverdachtc te- recht; hem werd oplichting en ver- duistering ten laste gelegd. Hij was aan dit bureau werkzaam gebleven, nadat hem gebleken was dat het geen serieuze affaire was. Een der slachtoffers van het bureau een boertje uit Akersloot, kwam getui- gen, dat verd. Fred. Is. hem te woord had. gestaan en hem ertoe gebracht had de bemiddeling van het bureau te aanvaarden, waar- voor hy f 57.— moest betalen; verd. daarbjj geschermd met een in- schryvingskaart van het Handels- register, om te suggereren. dat het een goed kantoor was. Hij w*erd nog in contact gebracht met een dame, doch het bleef bij dit eerste contact. jL off!cier' mr- Meischke, eiste iq dit geval 4 mnd. gevangenisstraf. waapop mr. Berkhouwer op grond van een juridiseh verweer conclu- deerde tot vrijspraak; hij vond een arief van f 57.— voor een goede echtgenote of een goede huishoud- ster meer dan billijk; dat de bemid deling zonder succes bleef, kan ver dachte niet verweten worden. Ove- rigens achtte hi] de aansprakelijk- heid van I., die onder invloed van zijn directeur stond, zeer gering en drong hij aan op clementie. Het was geen nieuw stuk, dat het Rotterdams Toneel gisteravond on der regie van Cruys Voorbergh in t Gulden Vlies bracht. Negen jaar geleden werd het al opgevoerd en ongetwyfeld met succes; anders had men er nu niet naar teruggegrepen. Het is n spannend detective-stuk, waarin n oude detective-in-ruste (Ko Arnoldi) een drama tot ont- Knoping brengt, waar hij twlntig jaar geleden niet in slaagde, doch wat hem nooit had losgelaten. De moordenaar van 'n oude dame is teruggekeerd in het huis, waar hy zyn misdaad pleegde; hij kwam er terug als getrouwd man, maar in zn hart nog hetzelfde misdadige type, dat bezig is zijn jonge vrouw krankzinnig te maken. Op het mo ment dat hy hierin op het punt staat te slagen, komt de reddende Roygh n Pers00n van inspecteur Ko van Dijk, die de rol speelde, welke Cruys Voorbergh negen jaar geleden had, zagen we ditmaal in ee" ouder type dan gewoonlijk Maar geboren toneelspeler als v. T yist zieh ook ditmaal geheel in het karakter van de cyni- s^he, .njisdadiger in te leven. Zelfs als hy na de bedrijven het applaus publiek in ontvangst neemt, blyft hy in zijn rol. Aan Willy Ha'ak had hij een uit stekende partner, die op haar beurt ook met Ko Arnoldi aardig samen- spel te genieten gaf. Ook Georgette Keyevskl als Nancy was in vorm. t Was 'n ontspanningsavond, die in alle opzichtan geslaagd mocht heten. De opkomst van het publiek had groter kunnen zijn. Fr. O. HONDENDRAMA IN HEILOeR BOS Zondag 25 Jan. jl. liep Alb. Stins uit Alkmaar in het Heiloer Bos te wandelen met zijn fox-terrier. Ook was daar de Heilo£r J. Focks met zijn twee herdershonden. De fox was zo agressief om de herders aan te vallen, met het gevolg, dat er een - hondenvechtpartij ontstond. Volgens Stins werd het leven van zijn foxie bedreigd en sprong eeA van de herders ook hem naar de keel, waacop hij Ayn mes trok en de herder met e£n stoot doodde Get. Focks gaf een ietwat ^andere lezing; zijn hond lag „af" en^tins kwam er op af. nadat hij gezegd had: kun je die hond niet bij je houden, anders steek ik hem dood. Nu kunnen wij ons eigenlijk niet begrijpen, hoe iemand zulks zegt als de hond rustig „af" ligt. Er was echter meer onbegrijpelijks in dit hondendrama, dat aangehouden werd tot 25 Mei. KATTENMEPPER OP 'T MATJE J. G. R. uit Alkraaar, die 't edele beroep van kattenmepper uitge- oefend had, was niet verschenen; de eis bij verstek luidde 3 mnd. gev. AAN DE HOUTTIL WORDT EEN POSTAGENTSCHAP GEVESTIGD De directeur van het P.T.T.-kan toor te Alkmaar brengt ter alge- mene kennls, dat met ingang van 18 Mei 1948 een postagentschap annex telegraafstation wordt gevestigd' in het sigarenmagazijn van de heer de Grand, Houttil 22, (Waagplein). Het kantoor is geopend van 8 tot 18 uur Zaterdagmiddag tot 13 uur. Men kan hier voor alle postzaken terecht. BURGERLIJKE STAND Geboren: Hendrik J., z. v. A. Olle en A. de Vries; Jan C„ z, v. P. Bak en J. C. Andr6e; Teunls, z. v. T. Vogel en P. Wervenbos; Cornelis A. M., z. v. A .J. v. d. Veer en E. Overman; Josephus F. G., z. v C J. de Vrles en A. M. Louwe; Else J., d. v. J. F. Poestkoke en A. A. Kampmeier; Nicolaas Th. J„ z. v. W. Wester- en C. E. Staadegaard Gehuwd: Leendert H. G. Moen en Derkje Zandbergen; James J. v. Heems en Jannetje G. Bosloper; Antonie J. Witte en Cornelia J. de Vries; Cornelis Teitsma en Hermina G. de Groot. Bioscopen AMERICAIN: De grote Illu- sie. 18 jaar. VICTORIA: Gilda, volwass. HARMONIE: Onder Hypno- se, 18 jaar. A.B.T.: De Dageraad, 14 Jaar APOTHEKEN: B. H. J. Schouten, Emmastraat 64 NACHTDIENST TAXI'S: Adr. Louwe, Geestersin- gel 26, tel. 2290, KINHEIM: 8 uur, V.V.V.-ver gadering. ALKMAAR. Het is gebleken, dat bij het C.D.K. een aantal valse textielcoupures van elk 1000 punten van Alkmaarse manufacturiers zijn ingeleverd. De Alkmaarse polltie heeft een onderzoek ingesteld en heeft aange- houden een handelaar in manufactu- ren in Dirkshorn. Deze man kwam naar Alkmaar met deze coupures en kocht kleine hoeveelheden goed, gaf de grote coupures en kreeg daar- voor behalve de goederen, punten terug. Op die wijze verzamelde hij een groot aantal punten en kleine coupures, die hij in Amsterdam zwart verkocht. Het bleek, dat hij daar ook de valse coupures gekocht had. De man van de valse punten was reeds aangehouden en zal zich ook voo» deze zaak moeten verant- woorden. Het onderzoek, dat hier een achttal coupures van 1000 pun ten betreft, breidt zich nog uit. ALKMAAR, Door de politie is aangehouden een Alkmaarder, die als courantenbezorger van een der bladen verduistering had gepleegd tot een bedrag van f 800.— aan abonnementsgelden. KENNEMER DAMKRING HEILOO De jaarvergadering, welke in de afgelopen week plaats vond, was druk bezocht. De heer Spaans heette de aanwezigen har- telijk welkom. Hierna gaf de pen ningmeester een financieel over- zicht. Voor het persoonlijk kampioen- schap van de Kennemer Damkring gaven zich voor de le klasse op H. Verver, J. Geuzebroek, C. de Graaf, A. Dekker en J. Sprcnke- ling, alien uit Heiloo. De heren G. Sprenkeling, A. de Zeeuw en v. d Aardweg uit Castricum. Ook de hr. H. Kruider, oudkampioen van Alk maar, gaf zich op. Voor het tweede klasse kam- pioenschap schreven in J. de Goe de, C. van Lieshout, H, Weyers en J. Helder, alien uit Heiloo, verder de heren P. v. d. Himst en J. van Velsen uit Castricum en de heer Schipper Jr. uit Alkmaar. De data van de te spelen wed- strjJden worden nog nader bekend gemaakt. Vervolgens werden de prijzen uitgereikt door de heer Bedijn. De damclub Heiloo kreeg de wissel- beker met titel kampioen 1947-'48 le klasse. In de tweede klasse mocht de kampioen W. D. O. van Alkmaar een zilileren lauwwtak in ontvangst nemen. De top-score prijs le klasse werd gewonnen door de heer A. Dekker uit Heiloo. In de tweede klasse viel deze ten deel aan de heer C. Dik te Alkmaar. De bliksemwedstrijd, welke on der leiding van de heren A. Kroon an C. Adrichem gehouden werd en waaraan 41 dammers deelnamen werd gewonnen door de heer L. Ravensteijn, Alkmaar; op de twee de plaats de heer C. Dekker uit Akersloot, na loting. R.K. GEM ZANGVERENIGING NIEUW LEVEN" „Nieuw Leven", dat verleaen jaar zo'n mooi succes boekte. door in de 2e afd. gemengde koren het hoogste aantal punten t« behalen zal op Maandag 17 Mei a.s. (2e Pinksterdag) deelnemen aan het eroot nationale concours, uitge- schreven door het jubilerend Haar- lems Chr. Gem. Koor ,,Door Zang vriendschap", waar zij uit zal ko men in de le afd. gemengde koren aIs verplicht nummer Psalm 100 van Jac. Kort en als vrij num mer „De Uil" van Alph. Diepen- brock. Des morgens zal om 8 uur in de paroehiekejjk van de H Willtbror- dus een H. Mis worden opgedragen voor de donateurs en leden met algemene H. Communie. Wij wensen „Nieuw Leven" veel succes bij de beklimmlng van deze nogere sport in de zangkunst. mes, waar ontsjagen gevangenen, voorwaardelijk veroordeelden en in vrijheid gestelden, psychopathen en kinderrechtergevallen worden opge- nomen. Deze kolonies staan resp. te Beekbergen, twee in Vries (Dr.) en £en in Opende (Gr.). Ook heeft de vereniging vier tehuizen voor licha- melijk en geestelijk onvolwaardigen alleenstaande personen, a-socialen, drankzuchtigen en ouden van dagen Drie van deze tehuizen staan te Beekbergen en e£n onder Brummen (Gld.) DUBBEL MANNEN-KWARTET OOGST LAUWEREN CASTRICUM. Degenen, die wisten dat het CDMK Zondag 1.1. op Concours zou gaan in de Bachzaal in Amsterdam, zullen hun misschien succes toegewenst hebben, maar in hun hart niet veel kans gegeven hebben op een goed resultaat. Voor dit jonge kwartet was het dan ook een heel waagstuk om zich reeds nu al te laten beoordelen. Ook de leden zelf zullen zich wel eens afgevraagd hebben: Hoe komen we onder die jur.v-critiek vandaan? Welnu. de jury heeft beoordeeld en aan het C DMK met een klap bestaansrecht gegeven. Een eervolle tweede prijs op dit nationaal sterk bezette concours, waaraan de beste kwartetten uit 't hele land deelnamen, o.a uit Den Bosdh, Tilburg, Eindhoven, Den Haag. Gfonlngen en Amsterdam, is een resultaat waar Castricum trots op kan zijn. Als verplicht werk moest worden uitgevoerd „Francis- cus van Jac. Kort. Een modern werkje, dat de hoogste eisen stelt aan kwartetzang, Als we de jury- rapporten van de heren, Wiesenhahn Bonset en Hoogewerff hierover op- slaan, treffen ons punten als: Goede opvatting, muzikale tweede teno- ren, grote zuiverheid, muzikale di- rigent en ensemble, mooie tenoren, enz. Punten, die voor zich zelf spre- ken. Het verplichte werk leverde aan ook 3 maal 52 punten op, wat by een gelijkluidend aantal voor 't vrye werk een dikke eerste prijs zou zijn geweest. Daar dit tweede werk echter iets te zwaar is ge weest en hier wat minder punten voor werden gegeven, komen we aan een totaal van 290 punten, welk aan tal nog 30 punten boven het mini mum ligt en dus 'n prachtige tweede prijs betekent. Een resultaat, dat de heer Koe- man, de dirigent, tot grote tevre- denheid stemt, en een mooie belo- ning is voor zijn vele werk. Het kwartet is gewogen en niet te licht bevonden. Het heeft in Am sterdam veel geleerd en als het ge- leerde nuttig in practijk gebracht wordt zal het in de toekomst zijn weg wel weten te vinden en een trotse steunpilaar worden van het culturele leven in Castricum. 21 Mei geeft het CDMK met me dewerking van bekende solisten tot -slot van het seizoen nog een uitvoe- ring in de hervormde kerk in Lim- men. Een beperkt aantal kaarten is hiervoor nog beschikbaar bij de leden. WIERINGERMEER. Naar wij vernemen, zal prof. mr. C. P. M. Romme binnenkort een politieke rede houden in de Wieringermeeer. Nadere bijzonderheden zullen bin nenkort volgen. Voor de meervoudige kamer .te Alkmaar stond Dinsdag terecht de voormalige P.O.D.-chauffeur D. IJ. uit Hoorn, die in de nacht van 3 op 4 Maart j.l. In het distributie-kan- toor te Wierlngen had ingebroken een voorraad van meer dan 150.000 rantsoenbonnen en andere distributie-bescheiden had wegge- haald, om ze later in Amsterdam op de zwarte markt te verkopen. De president vermoedde, hetgeen ook door sporen op de plek van het misdrijf aannemelijk werd gemaakt, dat er meerdere personen bij deze inbraak betrokken waren, doch verd. wilde niet uit de school klap- pen. hy beweerde er niets van te weten. Op de vraag hoe verd. er K.A.B. HEILOO Hedenavond 20 uur vindt de algemene ledenvergadering plaats in het Brunogebouw. Alle leden worden verwacht. De agenda van de grote Vergadering van de Bondsraad zal besproken worden. De argevaardlgden willen gaarne de mening der leden weten, om deze als richtlyn te kunnen gebruiken te Utrecht. Wy wijzen de leden er op, dat de beslissingen. welke genomen worden, wel degelijk van grote be- tekenis zijn. Ook zal de financigle positie onder de loupe genomen worden. n Gezellige club zal voor afwissehng vrolijke muziek ten ge- hore brengen. Het bestuur rekent op een. massale opkomst. EEN COLLECTE VOOR „HET HOOGELAND" OUDE NIEDORP. - De vereni ging „Het Hoogeland", een vereni ging tot stichting en instandhouding van arbeiderskolonien, houdt hier een colleote tot versterking van haar werk. »Het Hoogeland" heeft vier kolo- Uit vele dingen bleek tUdens de vergadering van Dinsdag J.l., dat ae luinacrs aangesioten oy ae, veiling Warmenhuizen en Omstre- over het geheel genomen een goea jaar neooen gemaaKt, en dat alleen zij die alles op 6$n kaart hadden staan, in dit geval alleen gele kool hebben geteeld, er het bekaaidst zijn afgekomen. De vei ling kon ondanks de droogte- periode van 1947 de record-omzet van f 2.700.000 boeken. De toekomst zag men niet by- zonder rooskleurig, al ontveinsde men zich niet, dat de export- vooruitzichten zyn gestegen. Het ..belastingspook" baarde echter de grootste zorgen en in dit verband werd stelling genomen tegen het voornemen van de regering, om de tumders terug te voeren in de positie van voor 1940. Voorzitter Dekker's openingstoe- spraak was zeer uitvoerig. Deze be- helsde o.m. een welkom tot de he ren Kliffen en de Boer van de vel- lingeh te Noord-Scharwoude, tot de ereleden Doekes en Nottelman en de heer Dragt van de Tuinbouw- voorlichtingsdienst uit Hoorn, als mede een chronologisch overzicht van 1947. Hij kon mededelen dat de heer Swart, lid van het Centraal be stuur, na een 30-jarige taak als zo- damg zijn functie aan een jongere t.w. de heer Paarlhoro h,ri w. de heer Paarlberg, had overge- dragen en droeg deze pionier voor, voor het ere-lidmaatschap Allen voor. Dat de rekening sleehts met een saldo van f2107,sloot, was ver- oorzaakt door de hoge bedragen die Ultwisseling van touristen. De belangstelling voor Nederland neemt in den vreemde zienderogen toe, getuige het vele internationale publiek, dat de touristencenra van ons land bezoekt. Ook Alkmaar met zijn vermaarde kaasmarkt behoort tot die centra Verheugenci is het dan ook dat vele dier bezoekers hier blijvende vriendschapsbanden aanknopen. Zo bezocht het vorig jaar een aan tal Denen, inwoners van Holbek die de wens te kennen gaven in nauwer contact met Alkmaar te komen, on ze stad. Deze wens is in vervulling gegaan en reeds zijn er verschillen- de brieven tussen beide gemeente- besturen gewisseld. Het uitwerken van. eventuele plannen voor uitwisseling van be- woners is overgelaten aan de orga nisaties voor vreemdelingenverkeer in beide plaatsen, die beogen nog deze zomer tot een uitwisseling van een 15 a 20 families te komen. Het bestuur van de V.V.V. Alcma- ria zag met het oog op verschillende te treffen regelingen gaarne spoe- dige opgave tegemoet. liefst binnen 14 dage# van hen, die hun huis of gedeelten daarvan ter beschikking zouden willen stellen om de Deense gasten te herbergen. Holbek is een oud stadje, heeft ongeveer 14.000 inwoners en kreeg in 1286 de stadsrechten. Het is ge- legen in het noordwestelyk defil van 't eiland Seeland, waarvan het een der voornjamste plaatsen is met goede en brede toegangswegen. Er is veel industrie en handel, men treft er voomamelijk fabrieken voor iandbouwwerktuigen. Ook de visse- rij is een voorname bron van be- staan. De haven is een vissershaven met een speciaal gedeelte voor pas- sagiersschepen. De spoorlijn naar de stad voert door een prachtige streek van bossen. heuvels en wei- den. Het zal de Alkmaarders in dit punt van Seeland best bevallen. nE GEMEENTERAAD behandelde gisteren de begroting van u j f iaOT\ dQt r6eds voor bIina de hslft is verstreken; vooraf had de Raad er reeds ettelijke commlssiovergaderingen aan ge- wijd, met als resultaat een voorlopig verslag en een memorie van antwoord van het college; daar deze bescheiden de pers met weraen toegezonden, kunnen wij sleehts volstaan met enkele grepen uit het gemoedelijke babbeltje, dat de Raad er °T.?r m bet °Penbaar hield. Begrotingsbeschouwingen in grote sh,l werden niet gehouden; de Raad beperkte zich tot sleehts gedetailleerde opmerkingen over enkele posten van de diverse hoofdstukken. De begroting werd sluitend vastgesteld op een eindbedrag van f 788.201.38 in ontvangsten en uitgaven, waar- onder begrepen de algemene uitkering van het Rijk tot een be drag van f 113.847en een bijzondere uitkering van f 47 300 om de begroting sluitend te maken. Verschillende opmerkingen uit de raad werden -door de voorzitter be- antwoord met: het college zal het bekijken, of: het college zal het overwegen; zelfs een voorstel van de heer Ellis (KVP), om het ijsclub- gebouw te veranderen in twee of drie woningen. Werd met deze op- merking voorbijgegaan. Over volks- huisvesting en alles wat eraan vast- zit. zou de raad ongetwyfeld tot 's avonds laat geboomd hebben, als de heer Ellis niet had voorgesteld, om aan dit vraagstuk een aparte „on-officiele" vergadering te wijden. Dat betekent, dat publiek en pers hier niets mee te maken hebben. Intussen vernamen wij uit de weinige woorden, die hieraan be- steed werden, dat er 'n kleine hon- derd woningzoekenden zijn in Ber gen. de trouwlustige paartjes inbe- grepen en dat buiten de woningen, waarin een bedrijf (pensions inbe- grepen) gevestigd is, de helft der woningen dubbel-bewoond is. De voorzitter liet een zeer pessimis- tisch geluid horen, nl. dat er de eerste jaren ook in Bergen nog een groot woninggebrek zal zijn. In de in het vooruitzicht gestelde „on- officiele" raadsvergadering zal de raad ook eens bekijken, welke wo ningen wel en welke niet ten on- rechte van dubbel-bewoning ge- spaard blijven. De heer Min zou de septic-tank aan de Meerweg graag opgeruimd zien, maar de voorzitter zei, dat er geen geld voor was; op de duur zal ook in Bergen, als In Heiloo, een zuiveringsinstallatie voor 't riool- water moeten komen. De heer den Das drong aan op verbetering van de rijwielpaden langs de Bergerweg, nog v66r het seizoen, desnoods voorlopig partieel Het verkeer langs de Eeuwige Laan is niet op bussen en ander groot en druk verkeer berekend; deswege hebben B. en W. de Naco geadvi- seerd de busdienst uit Egmond te doen aansluiten aan de Fransman, waar men de tram kan nemen. Op de duur, als het uitbreidingsplan tot uitvoering komt, zal er aandacht geschonken worden aan een behoor- lyke ve^keersweg naar zee. Er werd zelfs gemompeld over het verdwij- nen van de tram in de toekomst. alsof dit een vaststaand feit is; laten wy hopen. dat dit er nooit van zal komen. tenzij de electrificatie wordt doorgetrokken naar Bergen a. Zee. Voor de aanstelling van een so cial^ werkster, in samenwerking met Egmond, was op de begroting een post van f 1500 uitgetrokken- de heer Ellis zag de noodfeak van een dergelijke functionaresse niet m, doch de heer den Das, die met de voorzitter deze kwestie voorbe- reid had, benadrukte met klem dat er voor eeq sociale werkster z'eker een taak in Bergen te verrichten was.^ al was het alleen maar pre- ventief en uit een oogpunt van alge- meen maatschappelijk belang. Ook de voorzitter verdedigde het voor stel. waarna de heer Ellis, die al leen bleef staan, zijn oppositie op- gaf, hoewel hij niet van mening veranderd was. Hij begon toen over de te duur betaalde turf en was van mening, dat een deel der kopers betaald had voor het andere deel. De voorzitter wees er echter op, dat de turf zo duur was geworden door Ze tussen de bedrijven door kre- gen wij nog te horen, dat de direc teur van Gemeentewerken, de heer Roggeveen, voor de dienst was af- gekeurd en dat zijn ontslagaanvrage tegemoet kan worden gezien; daar ook dit meer een onderwerp is voor „on-officiele" vergaderingen, kregen wij er niets meer over te horen. Het G.E.B. B;j de bedrijfsbegrotingen deed de voorzitter enkele mededelingen over de stand van zaken met het G.E.B De strijd met het P.E.N, inzake overdracht is nog niet beslist; de minister heeft toegezegd, dat de zaak, ook voor de Noordhollandse gemeenten, nog eens bekeken zal worden; op het ministerie kreeg de gemeente een welwillend oor en de bezwaren schijnen daar in goede aarde te zijn gevallen. De verhouding tot de provincie is echter allerminst prettig. Spreker erkent, dat het bedrijf verouderd is, doch de oorlogsomstandigheden en de tegenwerking der provincie. die niet toestond, dat de bedrijfs- winsten werden aangewend voor nieuwe investeringen, zijn daarvan de oorzaak. Het moderniseren van het bedrijf zal veel kosten, doch als de gemeente de vrije hand krijgt, komt dat in orde; spr. stelde reeds tanefsverhoging (tarieven gelijk aan clia van het P.E.N.) in het voor uitzicht. Als de provincie zal %moe- ten blijven leveren, zal zij dit'moe ten doen tegen voordeliger tarie ven en met meer faciliteiten dan tot dusver. Voor deze begroting zyn reeds kapitaalsuitgaven geraamd, die verantwoord zijn en spr. ver wacht, dat Ged. Staten die zullen goedkeuren. De nieuwe aanleg zal geschikt gemaakt worden voor de 220 volt-spanning, waarop succes- sievelijk het hele net in Bergen gezet zal worden. Dr. Hemelrijk, die als goed P.v. d.A.-man voor centralisatie van de bedrijven is, vroeg, of de voorzitter (die het tussen twee haakjes ook is) kan garanderen, dat de gemeente het net spoedig behoorlijk op peil kan krijgen, als zy het bedrijf mag behouden; de voorzitter antwoordde op deze vraag onomwonden beves- tigend. Na nog enig gepraat werd de be groting vastgesteld. dit jaar aan diverse bijzondere on- derhoudswerken, hoofdzakelijk be- staande uit baggeren der waterwe- gen, waren uitgegeven. Het groot ste deel van dit bedrag n.l. f 1959,14 werd gereserveerd. Bovendien zijn diverse salarissen verder bij de huidige tijdsomstan- digheden aangepast. De begroting voor 1948 is geba- seerd op een omzet van f2500.000 en flinke post onderhoudswerken en f 7049.— voor onvoorziene uitga ven. Enkele leden bepleitten op di verse gronden het uittrekken van nog grotere bedragen voor onder- houdswerk, om een deel hiervan te reservefen voor moeilijker tijden. Vond instemmlng. Het jaarverslag van secretaris Joh. de Groot, sloot in grote lij- nen aan bij hetgeen voorzitter reeds had gereserveerd. Daarnaast wees hij echter op het heersende wanbegrip bij de tuinders over de waayde van de inventarisaties. Wanneer wekenlang groenten wor den geveild, die er officieel niet meer zijn, plaatst men bestuur en het Centraal Bureau voor onop- losbare moeilijkheden. In de toekomst zai met kracht tegen ffctieve opgaven worden ge- streden. Met tevredenheid gewaag- de hij voorts van het gereedkomen van het nieuwe parkeerterrein en van de goede verstandhouding met de transport-arbeiders. Het verzoek van de afd. Tuitje- hom der LTB om te trachten tot het stiehten van een koelhuis te komen, was onvoldoende gefun- deerd, zodat de vergadering na wel zeer wijdlopige debatten, dit punt voor nader onderzoek in handen van het Centraal Bestuur stelde. Tljdens deze debatten was n.l. ge bleken, dat men het koelhuis al- lereerst dacht als bewaarplaats voor poters. De heer Dragt wist echter dat de onderzoekingen op het ge- bied van poterbewaarplaatsen nog lang niet geeindigd waren en alles- behalve. dan met zekerheid was ko men vast te staan, dat koelhuizen daarvoor bijzonder geschikt zijn Hy wees in dit verband bijzonder op de groeistofproeven, die moge- lijk tot revolutionaire wijzigingen kunnen leiden. Vervolgens hield de heer Dragt zijn aangekondigde causerie over de grote waarde van de juridische tuinbouwvoorlichting, samengevat in de woorden: ,,Loop niet naar een advocaat. als gij het via ons kos- teloos en misschien beter klaar krijgt!" De heer Swart bracht dank voor het hem toegekende ere-lidmaat schap en voor de prettige samen werking gedurende 30 jaren onder- vonden. De afd. Tuitjehorn van de LTB toonde zich voorstander van dage- lijkse veiling in het voorjaar. Dit kon voorzitter onderschrijven en deed daartoe concrete toezeggingen De afgevaardigden van „Noord- West" en „De Noord" wraakten de beroei-de onoverzichtelijke bocht bij de brug van Gutker en toonden zich warme voorstanders van het verleggen der vaart, wat h i met overheidssteun sleehts een matig bedrag zou vorderen. Voorzitter bleek hiervan op grond van de kosten geheel afkerig en wilde niet aannemen, dat het Rijk voor dergelijke werken sub- sidie tot 80 pet. verleent. Anderen vroegen ter bevordering van de controle driemaandelijkse afrekening van de fusthuur. De mening van „De Noord" dat het Centraal Bureau zich bedreigd gevoelde door de standsorganisaties werd door voorz. niet gedeeld. Hij geloofde veeleer. dat de stands organisaties van oordeel zijn, dat het Centraal Bureau te machtig wordt. Zijns inziens was die grote macht echter voor het verwezen- lijken van diverse doelen noodza kelijk. Bestuurslid Dekker, vroeg aan de heer Kliffen. of nu nog maatregelen zullen worden genomen, tegen het BEA. dat vorig jaar door de rampzalige eenzijdige contracten zovele tuinders de das omgedaan heeft. De ondervraagde erkende, dat het BEA uitsluitend een organisatie van handelaren was, aan welks beian gen die der tuinders worden opge- offerd. v De voorzitter meende dat binnen kort via een conference met de Prov. Friese commissie aan het valse spel van de BEA een einde zal worden gemaakt. toe kwam het kantoor te over- vallen, antwoordde verd. dat hij reeds maanden werkloos was en niet aan de slag kon komen. De officier, mr Holsteyn, zeide in zijn requisitoir, dat verdachte vol gens zijn inijehtingen voor niets staat. Hij deed in de oorlog dingen die verder gingen dan gerechtvaar- digd was. Ook hij had de indruk, dat de man het feit niet alleen ge pleegd heeft. Voorts noemde de of ficier verdachte een grof zwart- hsndelaar. De bonnen hadden een zwarte waarde van f 50.000, waar- van f 9000 was achterhaald. De of ficier eiste drie jaar gevangenis straf met aftrek. Mr C. Berkhouwer deed een heel ander boekje over verdachte open. Het is een vriendelijke jonge man, waarover de beste verklaringen wa ren afgegeven, o.a. door de voor malige commandant van het verzet C. Standaard, die nu directeur van een gevangenis te Lochem is. In de verzetsperiode heeft IJ. tweemaal S.D.-ers moeten liquideren en een keer heeft hij per abuis een vrouw aodelijk getroffen, waardoor hij ernstig onder de indruk kwam. Bij overvallen deed hij goed zijn werk, was ten voile betrouwbaar en heeft nooit iets ten eigen bate weggeno- men of achtergehouden. Na de oor log werd hij chauffeur bij de POD, later PRA, maar toen het kamp te Hoorn werd opgeheven, werd hij werkloos. Mede om zijn illegale an- tecedenten, verklaarde mr Berkhou wer, kon hij in de maatschapplj met gemakkelijk terecht. Hier staat eigenlijk iemand, die op allerlei manieren geholpen zou moeten wor den, zei de verdediger. die om een voorlichtingsrapport vroeg en een milde straf bepleitte. Met de „Johan van Oldebarne- veltzullen de volgende militairen en burgers uit ons gewest repatri- eren: Sergt J. H. Kollmer, Dorpsstraat 3, Bergen. adj.o.o. L. Muytjens, Zuidlaan 5, Bergen. M- J- Nagelhout, Gankert 19, Nibbixwoud. luit. B. Stasse en gezin, Westlan- derweg 76, te Wieringen. Marine en mariniers: korpl-machlnist D. Brouwer Beu- kenkampstraat 33, Den Helder sergt-vliegt.maker A. P. Gr'oen- hard, Achterbinnenhaven 51, Den Helder. sergt-kok O. Lammerts, Dahlia- straat 7, Den Helder. sergt-monteur A. Martens en gez., Hogeweg L 78 A, Heiloo. sergt-vliegt.m. G. A. de Moor, Sluisdykstraat 92, Den Helder. sergt-vliegt.maker C. Snoek, Ko- gerstraat 55, Den Burg K.N.I.L.: korpl J. Bol, Hornseveer 9, Enk- huizen. Helder CUP' Sp8rw,r8tra#t'I, Den s.m. D. M. Ploeg en gezin, Konin- ginneweg 59, Spanbroek. sergt P. Stet, Baansingel 63, Alk maar. Burgers: mej Kieft. Rijksweg 60, Llmmen. de heer Swuste en gezin, Doorn- tjes 54, Bergen. H. M. de Konlngin zal heden (Woensdag) om 17.30 uur een ra- dlorede houden voor Nederland en de Overzeese gebledsdelen. Voor Nederland zal de rede ult- gezonden worden over beide Hil- versumse lenders. ®eBGEN. Van Maarseveen 175 tt n,388 Steimetz 380 (12 Hooy 351 (24), van Dongen 4 v' d- Weyden 228 (155). DEN HELDER. Van Maarse veen 169 Groen 196. Steimetz 196, Ho°y 159 (11), van Dongen 6 (153), v. d. Weyden 37 (159). ^an Maarseveen o2n' Gro^!? 355' Steinmetz 336. Hoov 299. van Dongen 24 (177), v. d Wev- den 181 (160). v. d Ploeg 14 (W) Bakker 12 (87). Elders (90) WARMENHUIZEN. Van Maar- seveen 159 Groen 445, Steinmetz 392, Hooy 399, van Dongen 12, v d Weyden 284, Bakker 62. WIERINGERMEER Van Maar- seveen (278) Groen 332, Steinmetz 326, Hooy 267, v. d. Weyden 310 Van Dongen (280), Dijsselbloem 307, v. d. Ploeg 305, Hooijschuur 302, van Leeuwen 309, Groffen 306, Angenent 305, Meissen 304, SJaerps AKERSLOOT. Maarseveen 190; Groen 384; Steinmetz 339: Hooy 244: v. d. Weyden 242; v. d. Ploeg 109; Bakker 63; v. Dongen 22; Hooy- schuur 8; Clynck 7; Elders 7. Als plaatsvervangers: v. Leeuwen 293, Angenent 296. Meissen 214. Clvnck 258, Hooyschuur 216. Bakker XV Y; ,d' Ploe2 219, Groffer 207. Dijsselbloem 201, v. d. Weyden 136, v. Dongen 169, Sjerps 148; I^aarde- Kooper 144, Machielsen 141, Bles v. Breukelen 114, Duyvenstein 143. Elders 66, J. Weel 64, Maarse veen 35, Hooy 35, Steinmetz 31, Groen 15. Totaal uitslag van de groslljst- stemming KVP in Zeeland is: Van Maarseveen 2227 (526), Groen 2449 lnn!t 2400 f583)- HOOV 1904 (738), van Dongen 992 (1696), v d. Weyden 768 (2118), Dijssel- -4 (2577)' van der Ploeg 272 (2587), Hooyschuur 19 (2549), van 11 (2831), Groffen 64 (2613) Meissen 103 (2563), Ange- nent 133 (2450). Clijnck 124 (2344), Bakker 47 (626). Bles 44 (402), van H/eukelen 5 (360), Devolder 40 1 %/Puyvenstein 11 f363>. Elders 6 (144). Elkhuizen 363 (209), van (132)- Machielsen 3 ™o V,eo?arod.ekooper 11 '279). Raas (63) Sjerps 25 (185), Weel 26 Het Amsterdamse Bijzonder Ge- rechtshof heeft de zaak behandeld tegen Wilhelm Friedrich Gerbsch de eerste en mogelijk enige Duitser die voor een Nederlandse rechtbank moet terechtstaan voor misdaden, die hij tegenover Nederlanders in Duitsland heeft bedreven Deze 59-jarige Duitser, die af- komstig is uit Schwerin, is bewa- ker geweest in het „arbeitserzie- hunglager in Zoschen, een straf- kamp, waarin zich arbeiders van verschillende nationaliteit bevonden onder wie vele Nederlanders Voor zijn beestachtig optre'den in ait kamp eiste de procureur-fiscaal. c van Hij, de doodstraf tegen

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2