RADIO UIT DE KERMIS DER WERELD Verenigd Europa S.D.-man verried illegale werkers GELDMARKT NOG ZEER RUIM DE SPEURHOND MGR. PESSERS NOG IN LEVEN? Naar wij vernemen In de schaduw van v. d. Waals Gastvrij PROGRAMMA NIE.UW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Woensdag 12 Mei 1948 Maandagmiddag heaft op het »e-graf te Overveen een plechtige herdenking vcm de lOe Mei f#aats gehad door ex-politieke ge- vangenen uit alio delen van ons land. De plechtige bijeenkomst rond het ere-graf tijdens de rede van minister Mansholt. DENKT OM DE KOSTWINNERS VERCOEDINC! Scheepsberichten VIJ1J VINDEN in de Liturgie van de Zondag steeds iets, waar we van kunnen leren, wat op ons heel bizonder vbn toe- passing is. Vorige Zondag had het Epistel het over de gastvrij- heid. Hiil raak en heel waar, overeenkomstig de werkelijk- heid, werd er gezegd, dat we gastvrij moeten zijn zonder te mopperen. Zonder blijlc te geven dat we het onprettig vinden en het als een onaangename last beschouwen. Natuurlijk, de gast zelf moet bescheiden zijn. Maar wie gasten ontvangt, moet het graag doen, van harte. Gastvrij- heid ook in deze zin van opname van een kind in een gezin, waar dit mogelijk is. Twintig millioen kinder en in Europa lijden door honger en ondirvoeding. Of mensen die geen huis kunnen vinden. U hebt misschien wbon- ruimte over. Helpt dan die men- sen,.weest gastvrij! Neemt ze bij u in huis. Zonder mopperen, zonder zure gezichten. Maar in gastvrije liefde. MARCUS WEEKSTAAT NED. BANK Hoeveel radio-toestellen heeft Nederland? COMMENTAAR OVERBODIG President van het Bijz. Gerechtshof te Rotterdam "tegen ge- tuige in de zaak van de verrader Van der Waals: „Is het dood- vonnis aan U niet vol- trokken?" KERMIS- CORRESPONDENTIE Geachte Spulbaas, Volgens bericht in het NNHD van 12 April J.l. zijn er nieuwe prij- zen vastgesteld voor stalling van fietsen en motoren o.a. voor mo- toren beneden 125 cc en boven 125 cc. Mijn vraag is: Wat kost de stalling dan van een Er zijn sotns werkelijk van die dingen, waarvan je zegt: He, zei u iets? Op het congres van de Europese federalisten was ook meneer Stephen King Hall, een gedelegeerde van Engeland. Hij liet zich over de organisatie van het congres uit. Vond die aan- vankelijk wat stroef, maar het werd geleidelijk beter. We moe- ten met weinig middelen veel doen, zei hij en er.is door ruim honderd mensen hard gewerkt- En nou komt het: dat waren mensen, die voor het overgrote deel vrijwillig dat werk deden. Dat is een prachtige noot, die aan de balk moet. Maar hij voegde er iets aan toe, dat tot nadenken stemt. Hij zei nl., dat wanneer er een regeringsbureau voor al dat werk had moeten zorgen, er zeker v i e r h o n- der d man voor nodig geweest zou zijn! Waarom, is men ge- neigd te vragen. Werken men- sen die betaald worden, dan per s6 minder hard dan mensen, die het werk vrijwillig doen? Hoe zit het met de geleide economie en met de socialisatie, met de bureaucratie en de nationalisa- tie en al die schone nieuwe din gen meer? Komen we in de we- reld met idealisme dan toch ver- der dan met geld? Zulke dingen staan niet in de congresresolu- ties en ze zijn toch wel leerzame gevolgen van een groot con gres heeft de K.A.B. in Limburg het veertigduizendste lid lngeschreven, waardoor deze provincie de meeste leden telt; la op Schlphol de tweede z.g. vlie- gende vrachtwagen aangekomen, een skymaster, speciaal voor vracht- vervoer omgebouwd. Piloot Hamber vloog het toestel in 11 uurtjes over de Oceana; is Top Naeff de Jubilerende schrijfster van vele meisjes- en an- dere romans door de Vlaamse club van letterkundigen gehuldigd, waar- bij verschillende grootheden het woord voerden; heeft de K.N.A.C. de minister van Verkeer en Waterstaat ver^ocht, de aanvang van het Zondagrijverbod te stellen op vier uur v.m. en te laten eindigen om 21 uur, waarbij de hoop wordt uitgesproken, dat deze een- zijdige beperking spoedig zal wor den opgeheven; bezochten 130.000 beaoekers de R.A.I, tentoonstelllng van automo- bielen. Dit is zo ongeveer een re- cordaantal in zulk een korte U(d; zullen binnenkort experts van buitenlandse handel zich begeven naar Australia, Nieuw-Zeeland, de Philippijnen, Argentinie, Chili, Uruguay, Canada en het nabije Oos- ten, om exportmogelijkheden te on- derzoeken; zijn in Brabant weer wilde zwij- nen ontdelet, terwijl landbouwers een nest met acht jongen vond. De nen ontdekt, terwijl een landbouwer dige wilde mannen wil men met de ties opvoeden; heeft de burgemeester van Holten, In welke gemeente een groot Cana- dees kerkhof is aangelegd, zich ern- stig beklaagd over het gedrag van vele bezoekers van dit kerkhof, toen zij op Hemelvaartsdag Holten aan- deden. Er was alleen maar typische nieuwsgierigheid, maar geen pieteit- vol herdenken. Hij froopt dat dit niet meer voorkomt, anders worden door het gemeentebestuur maatregelen overwogen; is de coloradokever wederom ge- signaleerd, vooral in het Oosten en midden van het land, nadat de laat- ste dagen de warmte de diertjes te voorschijn hadden gelokt. De aan- tallen worden zelfs zeer groot ge- noemd. Men zij dus dubbel op zijn hoede. Aaagtekerk, AustraliaRotter dam, 11 Mei van Townsville te Brisbane. Aldabi, 10 Mei van Santos naar Montevideo. Amstelkerk, Amsterdam—West Afrika, pass. 11 Mei Finisterre. Delftdijk, Rotterdam—Vancouver, 10 Mei van Cristobal. Noordam, 10 Mei van Rotterdam te New York. Prins Johan Willem Friso, 11 Mei van Anwerpen naar Montreal. Tabinta, 10 Mei van Quebec naar Amsterdam. opdracht van Schreieder een eigen knokploeg op, zich aldus in de ver- zetsbeweging dringend. om de SD gelegenheid te geven veel belang- rijk verzet onschadelijk te maken. Eigenhandig schoot hij een V-man van de SD neer. om zodoende de u- legaliteit te overtuigen. Verdachte beweerde ter zltting. dat hij een grote walging bij zich- zelf voelde over al datgene wat hij in dienst van de SD had gedaan en hij bekende de schuld te dragen van vele medeburgers. Doordat de belangrijke getuige Schreieder niet verscheen werd op dringend verzoek van de verdedi- ger de zaak uitgesteld. Voor het Bijzondere Gerechts- l hof te's Gravenhage stond terecht j de 38-jarige Haagse boekhouder A. Breed, die van 1944 tot het eln- de van de oorlog als tweede werk- tulg en handlanger van de be- ruchte Schreieder is werkzaam ge weest en wel ten eerste als poli- zeiangestellter bij de S. D. en ten tweede als V-man, in welke func- tie htj een zelfde soort arbeid ver- ij-ichtte als van der Waals, met wie hij ook wel in aanraking kwam en samenwerkte. Zoais ter zitting bleek is hij ook gemengd geweest in het England-spiel, zij het dan als een klein werktuig. Als V-man wist hij zich onder val- se namen in illegale groepeu in te dringen, o.a. in de illegale groep van de uit Engeland gedropte agent Bob Celosse, die een organi- satie had gevormd en zeer belang- rijk illegaal werk verrichtte. Beiden zijn door de bemoelingen van ver dachte door de SD gearresteerd. In Maart 1944 heeft hij twee En- gelse pilrften, die hij z.g. naar Spanje zou brengen in handen van de SD gespeeld. Zij waren na een vlieg- tuigongeval door Friese verzetslie- den opgevangen, die hen aan de valse illegaal B. overgaven. De pi- loten kwamen later om. Op 14 Junl 1944 lokte hij een Rot- terdamse verzetsgroep in de val te Helvoirt. Hierdoor verloren 14 per- sonen het leven. Na Dolle Dinsdag richtte hij In ais na het verloop van de ultimo gebruikelijk, haar eerste daling van deze maand onderging en wel met circs 20 millioen tot 2919,4 mil- lioen gulden, tegen 2870,4 op de laatste weekstaat £19 Aprill voor- dat de invloed van de ultimo tot uiting kwam. Tegenover de daling van het sgldo schatkist staat oe sterke toeneming van de geblok- keerde saldo's van banken tot 97.9 millioen. Het totaal der rekening- courant-saldo's vertoont niettemin een daling van circa 28 millioen tot 1316,4 mililoen gulden. De weekstaat Ned. Bank meldt, dat op 7 en 8 Mei jl. grote posten schatkistpapier zijn komen te ver- vallen. De geldmarkt is dan ook overvloedlg van middelen voor- zien, daar niet al het vervallen papier weer is omgezet. Was de koers van daggeld vorige week nog 1(4 pet., jl. Zjterdag werd zjj 1 pet. en vandaag noteert daggeld pet. De ruimte op^ie geldmarkt blijkt voorts uit het teruglopen van de post beleningen op de weekstaat van de Ned. Bank per 10 Mei 1948. Deze zijn nl. met bijna 20 millioen verminderd «>tot 148,3 millioen gul den. Nadat de vorige week 't saldo van het Rijk een zeer belangrijke daling heeft ondergaan als gevolg van aflossing door de Staat van een bedrag van 200 millioen gulden aan schatkistpapier, dat bij de Bank in portefeuille is, is het saldo deze week weer met 50 millioen gulden verminderd tot 709.1 millioen, het- geen wel in hoofdzaak verband zal houden met de vermelde grote be- dragen vervallen schatkistpapier. Zowel het papier op als de corres- pondenten in het buitenland zijn vrij sterk gedaald, zodat het totaal der vorderingen met bijna 24 mil lioen gulden tot 451,5 millioen is ingezakt. Volgens een mededeling van de Ned. Bank werden in April 1948 van het crediet van 195 millioen dollar, door de Internationale Bank voor Herstel en Ontwikkeling aan Nederland verleend, verschillende bedragen opgenomen tot een geza- menlijke waarde van 20,6 millioen dollar, zodat in totaal tot eind April 1948 over dit crediet is beschikt tot een bedrag van 159 millioen dollar. De goudvoorraad bleef met 481,8 millioen gulden onveranderd, ter wijl de bankbiljettencirculatie, zo- hoofd van de propagandistische lei- ding in Parijs, 'n man moeten zijn, 'n man van zo bijzondere kwalitei- ten, 'n man, die de dood in het ge- ten, 'n man, die de dood in het ge- zicht uitlacht, die met 'n ploeg door een veld met mensenlevens, durft gaan, 'n man...." „Als u!" klonk plots de stem van Roemjanzow. Tegleff keek hejn'lang en strak aan en zei toen, zonder de ogen van hem af te wenden:„Ja!" Terwijl Tegleff. door z'n harts- tocht en eerzucht vervoerd, deze beschouwingen hield, zat Michael Gorocha. in het uitgestrekte park van hoog-opgaande mastebomen, waarin vroeger het paviljoen der jeugdige longlijders gevestigd was en dat nu dienst deed voor volwas- sen, betalende patienten. Hij zat er heel alleen aan de kiterste rand, op 'n grote boven de grond gegroei- de boomwortel. Het was 'n mooie Februari-dag. De zon had de sneeuw binnen enkele uren van de bomen gejaagd en scheen nu warm en en weldoende. De plotselinge ver- betering, die er in zijn verzorging gekomen was, had hem nieuwe krachten geschonken. De pun bo ven in de rug was geweken. De rust het geregelde leven en vooral het goede, krachtige voedsel deden hun uitwerking gelden. Hij zat hier en wachtte zuster Alexandra, die hem beloofd had berichten te zullen brengen van zijri vriend Jewssje. Toen ze Michael, na hun eerste. ver- trouwelijke samenspraak in het pa viljoen verliet, had ze hem ge- vraagd: „En, wat zoudt ge nu wel het liefst hebben, dat ik voor u deed?" (Wordt vervolgd.) sluiten onze grenzen omdat we niet door hen besmet willen worden. En wij maken hun wijs, wat we willen. Wij zijn de wrekers van het mensdom. Wij zeggen precies, wat die grappenmaker zei, je weet wel, die manifest-verspreicjer. Wij ontsteken het twistvuur in de duis- ternis van het heelal." Wij zullen voortaan het evangelie van de haat verkondigen en, als wij iemand/ naar buiten afvaardigen, zal 't geen surrogaat-gezant zijn, die ze in een rattenvalletje lokken, met wie de recherche pap gaat eten, net als ik met die stumperige d.'Artillac. Nee als wij 'n gezant benoemen, zal het 'n „Gezant des Doods" zijn. Wie de macht heeft, heeft de wereld. Over 10 jaren is de wereld 6£n grote So- jet-republiek. Dat moet ons volk worden ingepompt, dag-in, dag-uit. En dat zal ook de buitenlandse re- geringsbureaux binnen druipen. Kijk eefis naar Spanje, kijk eens naar Frankrijk. Met Duitsland moe ten we een beetje geduld hebben, maar ook daar zal het gaan als met de kruik in de rivier. Lang blijft die drijven, en je zou oppervlakkig zeggen: die wil maar niet vol. En dan opeens: plomp, daar zinkt ze. ..Frankrijk?? De oudste dochter der Roemjanzow krabde zich in de hsren. ..Wat, Frankrijk? Dat is een mooie, kleurige steen, die eeuwen, eeuwen lang halverwege is in de grond. Die kleuren? Dat is de eeuwenoude zich ontwikkelende cultuur. Maar, nu wordt die steen weggewenteld en daar onder krioelt het van ongedierte. Dat kan geen fel zoeklicht verdragen, dat vlucht weg. Zo zal het Franse volk doen als het het evangelie van de haat hoort verkondigen. Daarom zal het uit het Russiache spionnenleven breken. Dat angst-aanjagen is „zeg- gen, wat je niet denkt". En nu denken wat je niet zegt. Ze denken: als wij de volkeren voor atoom- oorlog doodsbenauwd hebben ge- maakt, worden onze conferenties de allerbelangrijkste zaak ter we reld en wij zijn en blijven de aller- onmisbaarste leiders, die niet hoog genoeg gewaardeerd en niet duur genoeg betaald kunnen worden. Wij immers zijn de mannen, die de aar- de van verdelging kunnen redden door ondei'ling af te spreken, dat we ge6n oorlog willen. Een jaar of zes geleden waren zij de machthebbers, de leger-aanvoer- ders, de politici achter de schermen dat zijn ze in zekere zin nog, maar dat loopt zichtbaar op 'n eind nu willen ze aanbeden worden als de toekomstige redders van de volkeren die elkaar te lijf zouden willen gaan wat. tussen twee haak- •jes, de volkeren nooit hebben ge daan en nooit zouden doen. De westerse hoge heren zijn eenvoudig van het ene hoge standpunt naar het andere. nog hogere, over ge- sprongen. Dat weten ze, dat denken ze. maar ze zeggen het niet. Dat is hun politiek, Roemjanzow. Wij, Sovjet-mannen. volgen 'n andere. wij kunnen buiten de westersen, wij Als ze iemand politiek noemen, weet je wat dat dan voor iemand is? Dat is iemand, die zegt, wat hij niet denkt en die denkt, wat hij niet zegt. Daar moet je thuis eeps ernstig over nadenken. Tijd heb je genoeg, want als ik jul- lie, rechercheurs en detectives, niets te doen gaf. lagen jullie thuis de hele dag op de haard te slapen. Alle hoge, West-Europese heren houden onder de volkeren de angst levendig voor de oorlog, die vol gens hen besllst komen moet. Ze wijzen op de gifgassen, die uit 'n vliegtuig geworpen, in 'n half uur tijd 'n stad met 'n millioen inwo- ners verdelgen zullen. Maar ze we ten beter! Ze zien en voelen aan alles, dat de volkeren zich niet meer door de leuzen van ettelijke jaren geleden, de oorlog in zullen laten jagen. Ze voelen ook dat gif gassen of gesplitste „atomen", of hoe je d|ie dingen ook noemen wilt, geen stand of familie of adel of koningschap kunnen brengen Bijgevolg: zij zullen er evenveel van in de neus moeten nemen als de eerste de beste putjesschepper op de Parijse boulevard, twee zeer zwaar wegende redenen, waarom _'n nieuwe oorlog zo gauw niet zal uit- Het aantal aangegeven radiotoe- stellen in Nederland bedroeg op 1 Mei j.l. 1.017.758 tegen 996.291 op 1 April. Op 1 April waren er 494.860 aangeslotenen op het Rijksradio- distributienet tegen 493.830 op 1 Maart j.l.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3