Alcmaria V.V.V. vergaderde Schoorl een industrie rijker Aanvallen over woningbouw Moeilijkheden bij financiering woningbouw ALKMAAR EN OMSTREKEN Wolmaniseer-inrichting van L. T. B. in bedrijf JAC. GROEN LIJSTTREKKER! Van der Weyden le plaatsvervanger Marktberichten VRIESIA dodende straal Bij TRIO Onderjurk verkorten Minkema's Houthandel JMIEUW NOORDHOLLANDS PAGBLAD - Donderdng 13 Mei 1948 ^^kath. thitisfront rln^ fa ^yG°WAARD °P Dins- as- w°rdt des avonds om 7.30 uur een voetbalwedstrijd gespeeld tussen een elftal van de K.K. Middenstand en dat der Amb- tenaren. Een ieder, die het sport- park binnen gaat, betaalt 10 cent ten bate van Kath. Thuisfront. Vele kleinties maken ££n grote en wat betreft de voetbalwedstrijd kan verondersteld worden. dat er hard gewerkt zal worden. Door de heer Jfi'n u Heiligenberg is een me- He beschikbaar gesteld voor de winnende ploeg. AKERSLOOT OUDORP Distribufiezondaren op het matje DE UITSLAG VAN DE GROSLIJSTSTEMMING Familieberichten Advertentien Tandarts VAN WALBEEK heiloo afwezig tot 19 Mei Ten kantore van Mr. Leesberg KANTOORBEDIENDE 12 voets jol glundere Wegens sterfgeval P. Visser Besuyen Co. Adverteert in dit blad I-1 \Li Van de 298 leden, die Alcmaria V.V.V. telt, waren er buiten het bestuur no? geen twintig ter alge- mene vergadering, welke glster- avond in Kinheim werd gehouden. Dit was een van de symptomen van de veel te geringe belangstel. ling, die de Aikmaarders voor het Vreemdelingenverkeer hebben. ZD beseffen niet, van welke impor- tantie de V.V.V. voor de stad en het zakenleven is. De kaasmarkt. die zoals de direc- teur van de V.V.V.-Federatie, de heer Dinkelberg het uitdrukte, be- hoort tot het internationale pro- gramma voor het toerisme. dank zij vooral de reclame, die V.V.V. maakt via de 462 informatiebureaux van V.V.V. in den lande en op de buitenlandse informatiebureaux. Wil V.V.V. deze noodzakelijke re clame kunnen blijven voeren. dan moet zU jaarlijks kunnen beschik- ken over 'n fl5000. Tegenover dit bedrag, steekt de bijdrage van de ingezetenen 'n f600 aan contri- buties wel heel schriel af; daarom zal op de eerste plaats gewerkt worden aan de opvoering van het ledental en de verhoging van de bijdragen. zowel kwalitatief als kwantitatief..In het afgelopen jaar werd het aantal bezoekers aan de kaasmarkt op 100.000 geschat; het aantal torenbeklimmers bedroeg bijna 18000 (in '46 12000). Het per centage buitenlanders was aanzien- Iijk, zowel wat gezelschappen als wat individuele bezoekers betreft. Het gemeentebestuur geeft de V.V.V. een subsidie, gelijk aan het bedrag, dat door de leden aan con tribute wordt betaald. Ieder nieuw lid, dat f2.— contri Aikmaarders Denkt om de wimpei S>ru,Vf,b~aald' betekent dus voor de zal worden met rondvaarten door V.V.V. f4,meer aan inkomsten. Voor het lopende jaar voorzag de heer Dinkelberg een tekort van 12000,dat voorkomen kan worden, als het ledental belangrijk wordt uitgebreid. De motorraces bleken niet zo'n winstobject, als men zou denken. De ontvangsten over de 4 races in '47 bedroegen f51.338, waarvan uit- eindelijk fl892 in de kas van V.V.V. terecht kwam. Het saldo was wel f3950.70, doch de garanten moesten hier ook hun portie van hebben. De gemeente ontving aan huur sport- park f7.821.42 en aan vermakelijk- heidsbelasting f8.774,81. Het reste- rende zal dan wel aan de organi- satie en de renners besteed zijn. Tegenover de belangrijke baten, die de gemeente uit de motorraces heeft komt ons de gemeentelijke subsidie van f600.al heel gering toe en het komt ons voor, dat hierover bij een volgende begroting wel eens een wat royaler gebaar gemaakt mag worden. Een saldo van f6.125.inbegrepen, bedroegen de ontvangsten van V.V.V. in '47 f 12.3,83.67; de uitgaven flO.393.85 (De torenbeklimmers had- den f3.125 in het laatje gebracht. maar het jubileum had 'n kleine fl900.gekost. Er was dus een saldo van f2.489.82. Het bestuur werd tot 10 personen uitgebreid door de benoeming bij enkele candidaatstelling van de bt- stuurseandidaat J. Arntz. T.a.v. het komende seizoen werd medegedeeld, dat in Juni begonnen KLIMOP" Vanavond komt mej. Schaap haar laatste les geven van de cursus in ..kmderverzorging". Zorgt dat je present bent. Heb je eventueel nog vragen te stellen, kom er dan mee voor de dag. Het is de laatste ge- legenheid. Klimop bloeit. Sinds verlederi week hebben we weer 12 nieuwe leden in ons midden. Ieder meisie boven de 17 jaar is welkom! Nu staat de zomer weer voor de deur komt Klimop weer met een „zon- nig" program voor de dag We slui- ten ons winterprogram met een ouderavond en we openen ons zo- merprogram met een bivak! Wie zou daar niet van smullen!! We hebben onze naam eer aan- gedaan en we zijn in deze I1/2 jaar ..hogerop geklommen". We gaan zo door en blikken vol vertrouwen de toekomst in B van SECRETAR1S WONING- COMMISSIE en W. hebben tot secretaris de woningcommissie benoemd de heer J. Spaans adjunct bureau- sterdam gemeentesecretarie te Am- BURGERLIJKE stand Geboren: Johannes P. z. v. T. G. de Munk en C. Hoogland; Daniel zA°°n van J. C. A. de Bruyn en M. A. Blankendaal. Gehuwd: Ja cobus Schuitmaker en Cornelia M. Overleden: Maartje Kuiperman' °Ud 6eh. met D. TEERKOKERIJ IN VLAMMEN Vanmorgen ong. 9 uur geraakte een drietai teerketels van de firma blJ de Omval door over- verhitting in brand. Tot in de ver- re omtrek was een zwarte rook- *°i°™ zichtbaar. De Alkmaarse brandweer onder commando van de heer J. van Maarleveld, die met dne wagens was uitgerukt, wist met een schuimblusapparaat het vuhur doven. De nablussing ge- schiedde met een straalpijp. OUDE SCHULPWEG GEEN OPENBARE WEG De kantonrechter te Alkmaar, mr Boerrigter deed uitspraak in de bekenae kw^stie van de Oude Schulpweg te Egmond, die door de Prov. Staten gesloten was ver- klaard, terwijl de Egmonders deze eeuwenlang als een openbare weg beschouwden. Bij vonnis van in Mei veroordeelde de kantonrechter C. J Apeldoorn te Egmond wegens ret lopen op verboden terrein (art. 461) tot *1.— boetp. De kanton rechter was van mening, dat de Oude Schulpweg, hoewel door de schelpvissers gebruikt, nooit een openbare weg in de zin der wet is geweest. de grachten; er komt voorts een ge- illustreerde gids voor Alkmaar en een plattegrond met stratenplan; getracht zal worden met concerten en filmvoorstellingen de kaas- marktbezoekers wat langer in de stad te houden. Voorts zal een cul- turele film van de kaasmarkt ge maakt worden, welke het volgend jaar vertoond zal worden. Bij de rondvraag werd het gemis van een deskundig gidsencorps be- sproken; het bestuur had hier te weinig aan gedaan, maar zal alsnog trachten, dit corps voor het drukst van het seizoen weer te reorganise- ren. ALKMAARSE KEGELBOND Jaarvergadering De voorzitter, de heer Joh. Die- pen, decide in zijn openingswoord mede, dat het onderling concours, dat te Santpoort zou worden ge houden, geen doorgang kan vinden. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden goedge- keurd, waarbij uit het verslag van de penningmeester Week, dat de balans per 31 Dec 1947 sloot met een voordelig saldo van f 934.48. Bij de gehouden bestuursverkie- zing werden de heer Joh Diepen en J. J. A. Kok als bestuurslid her- kczen, terwijl in de vacature-v. d. Oever en Dekker werden gekozen de heren G L. v. d. Po3t en M. de Haas (Schagen). Een bestuursvoorstel om de con tribute met f 1.— per lid en per jaar te verhogen werd aangenopien. Na afloop -der vergadering wer den de prijzen uitgereikt van de onlangs gehouden kampioenswed- striiden. waarna men nog geruime tijd in Victory Hotel gezellig bijeen bleef. POLITIEBERICHTEN Dinsdagavond werden drie Aik maarders aangehouden op verzoek van de Enschedese politie. Ze wer den verdacht van heling van brei- garens en zijn Woensdagmorgen op transport gesteld. Woensdagavond brak de achteras van een auto, rijdend in de bocht Geestersingel. Tot'overmaat van ramp liep het wiel van de as. De drie inzittenden kwamen er zonder kleerscheuren af. OPRICHTINGSVERGADERING SINT-PANCRAS. Dinsdag avond j.l. kwameri in het gemeen- tehuis alhier tesamen de besturen van de verschillende verenigingen, o.a. afgevaardigden van de vrou- wen-verenigingen, Witte Kruis. de wijkverpleegster, de wethouders en de dagelijkse besturen van de dia- conien. Tevens mej. Dijkstra en mej. Jansen, sociale werksters te Sint-Pancras. De bedoeling van de vergadering was de bespreking tot het organi- seren van een gezinsverzorging alhier. Wethouder de Vries opende, daar Burgemeester Kroonenburg verhin- derd was. Hierna gaf hij het woord aan mej. 'Dijkstra, die een uiteen- zetting gaf over het doel en het organiseren van de gezinsverzor ging. Het doel is n.l. om bij ziekte van een huisvrouw hulp te ver- lenen, zodat het gehele gezin ver- zorgd wordt. Vroeger vervulde de burenplicht een belangiyjke rol, maar dit was alleen huisverzorging. De gezinsverzorging heeft tot doel om ook het gezin te verzorgen en zich niet alleen te belasten met 't schoonhouden van het huis, maar i ook de opvoeding e.d. ter hand te 1 nemen. Zij gaf verder een uiteenzet- ting hoe de gezinsverzorging zou kunnen worden georganiseerd. Het doel was om het een onderafdeling van het Witte Kruis te maken. Ook zij noemde de voordelen. Een ieder zou kunnen toetreden als lid. De contribute bedraagt max. f 0.10 p. week. Bij ziekte van de huisvrouw kan ieder lid een gezinsverzorgster krijgen tegen een vergoeding af- hankelijk van het inkomen. In Alkmaar is nu een cursus aan de gang van gezinsverzprgsters, die de mogelijkheid inhoudt dat ook Sint-Pancras een van die cursisten krijgt toegewezep als de studie ge- eindigd is. Hierna volgt een gedachtewisse- ling onder de vergadering. Men is algemeen van mening dat de con tributie wel wat hoog is. Verlaging zou wel mogelijk zijn, antwoordde mej. Dijkstra, als er andere bron- nen van inkomsten waren, maar die ontbreken helaas. Bijv. een sub sidie van de gemeente en van de diaconie. Het Rijk geeft jaarlijks 'n subsidie van 25 pet. van de salaris- sen. De vergadering besloot een voorlopige commissie in het leven te roepen bestaande uit 2 afgevaar digden van elke vrouwen vereni- ging en het Witte Kruis. Deze zul- len propaganderen in de gemeente en proberen leden aan te werven. Het doel van de vergadering"1 was om te komen tot een definitieve op- richting van een vereniging voor gezinsverzorging. K.A.B.-DAG HEERHUGOWAARD Op Zon- dag 16 Mei a.s. wordt in de paro- chiekerk van de H. Dionysius, des morgens om 9.30 uur, de Hoogmis opgedragen tot intentie van Z.H. de Paus, de z.g. Pausmis der K.A.B. Des middags om 3 uur heeft In dezelfde kerk de zegdning der werktuigen plaats door de Z.E. Heer Pastoor der parochie, waaronder toespraak door de geestelijk advi- ®e,u:r-. d® Weleerw. Heer Kapelaan In. te Meij. Men wordt verzocht zoveel moge- lyk kleine stukken gereedschap mee te brengen. In de kerk zullen exemplaren betreffende de zege- nng enz worden uitgereikt. Het bestuur der afd. Heerhugowaard der K.A_B verwacht vele gelovigen op kerk n middags in de Allemaal dus Dinsdagavond 18 "f®1 ,naar .,t?et Gem. Sportterrein, een dubbeltje brengen voor onze jongens in Indie en dan een voetbal wedstrijd toe. TTDcmBAvO-NIEUWS T °p Hemelvaartsdag speelde ons lste tegen Victor I In een slecht gespeelde wedstrijd ging Bavo ten onder met 6—1, 't 2e ging met het 3e naar SVW 2 en 3 en kregen daar klop met 5—1 en 4—1 tenslotte de Adsp. thuis tegen SVW a en hier werd 't 3—1 voor de bezoekers. 't Was dus 'n slechte dag voor ons. Zondag speelde alleen l teSen Hensbroek 1. 't Ging nu beter en met 21 werd gewon- nen. Voor 2e Pinksterdag hebben °m 12 uur de EDO adsp., 1 uur pnn ]Un' en.^2 "ur het lste tegen EDO 1, alles thuis. Het 3e speelt uit tegen Spanbroek 3. En dan nog even n meuwtje. Op 13 Juni speelt {J o en 2e tegen Texelse Boys 1 ij 2. Supporters, die deze reis mee willen maken, kunnen zich opgeven tot Zaterdagavond 8 uur. Wie later komt, moet onherroepelijk teleurge- steld worden. De kosten bedragen f Per Persoon. De bootreis is hier met bij inbegrepen. Ook vrou wen, verloofden en vriendinnen van de spelers mogen mee, doch dit opgeven bij de secretaris. Spelers behoeven zich niet op te geven Al leen als ze niet mee kunnn Donderdagavond verwachten we op het terrein enkele jongens met de schop voor enige werkzaam- heden. Woensdagavond training 3e Pinksterdag 's avonds 7 speelt er een elftal ses" tegen een volgende keer. uur van „de Prin- boerenelftal. Tot UITSPRAKEN TRIBUNAAL A. M. Dekker. Castricum, inter- nering gelijk aan detentie, ontzet- ting uit de beide kiesrechten en het recht ambten te bekleden, verbeurd- verklaring van f 500. Het beheer neemt 1 Sept. a.s. een einde. D. Kievit, Hoorn, vijf maanden onvoorwaardelijke internering met ontzetting uit de beide kiesrechten "V. i.,recht ambten te bekleden. G Oly. Heiloo, een deel der be- schuldiging vervallen verklaard Be- wezen werd geacht de aangifte van het paard van Zwart, alsmede het aanvaarden van een ambt, dat van Gruppenfuhrer. voor het verzame- ien van materieel voor de Duitsers 8eval van nood, in de bezetting. Als enige maatregel legdP het Tri- bunaal een boete op van f 3000 Het beheer wordt op 1 Sept. a.s. opgeheven. De burgerrechten blij ven onaangetast. H R. Schottee de Vries, Hoorn overleden, vorige boete van f 12.000 te laag geacht, weshalve het Tribu- naal een zwaardere boete oplegde groot f 20.000. De heer Schouten opende de ver gadering en heette alien welkom. Een voorstel betreffende een bijdra ge aan Inspecteur Deen als afscheid a 1 ct. per inwoner werd aangeno- men. Het voorstel van B. en W. betref fende de afwijzing van het verzoek tot bijdrage aan de Tuinbouwschool te Hoorn werd door de Raad ver- worpen. De heer Kerssens achtte het noodzakelijk te meer daar het is voor proeftuinen. De Raad stelt voor f 25,subsidie te verlenen waartoe werd besloten. Het voorstel van B. en W. tot ver- koop aan T. Dil van grond aan de Julianaweg, groot ongeveer 560 M2 voor f 1250,wordt goedgekeurd. Eveneens de verkoop van grond ™oKerklTaa£\. groot ongeveer 1600 M2 aan J. Th. Verduin in vier gedeeltes elk A 713,—. Voorschotten werden verleend aan O. L. School over 1948, St. Mi- ?haeJ®c^°°l' 'n bedrag van totaal I 1563.46, eveneens voor de O L School St. Jacob f 4052,98. Besloten werd aan het Centraal ZiekenhuiS te Alkmaar een toelage te .geven van f 280,— over 1947 en over 1948. Een verzoek van de wijkverple- ging op 't Schermereiland en omge- ving om een subsidie van f 100, omdat ook nog vele inwoners van de Starremeer enz. verpleging ge- nieten, werd ingewiidga. Benoemd worden door de Raad tot lid der Commissie Schoolver- zuim M. v. d. Hoist, v. d. Ploeg, Bak- ker, A. v. Duin en M. Groot. De voorzitter deelt verder mede Dinsdagavond j.l. kwamen de Oudorper-raadsleden weer bijeen. Het was de eerste vergadering in het raadhuis sinds de brand in de Burgemeesterskamer en de secre- tarie. Burgemeester Bakker bracht in zijn openingswoord dank aan de Oudorper Brandweer, die zich zo dapper geweerd had bij de Raad- huisbrand. Ook bij de brand van Molenaar en de brand van Maan dagavond j.l. heeft zij weer getoond direct .paraat te zijn. BEDRIJFSVOETBAL Plaatselijke verenigingen hand- haven hun standpunt Op de vergadering van de plaat- ?lyke voetbalverenigingen, gehou- en op 11 Mei jl,, heeft een bespre- :ing plaats gevonden met bestuurs- ifgeyaardigden van de Alkmaarse ledrijfsvoetbalvereniging. Wederzijds werd uitvoerig van redachten gewisseld, doch het uit- undelijk resultaat was, dat de plaat- elijke voetbalverenigingen hun -eeds eerder ingenomen standpunt net konden herzien. De situatie blijft dus ongewijzigd °n kunnen dus leden van de be staande verenigingen niet aan de competitie van het bedrijfsvoetbal deelnemen. De ingekomen stukken vormden een belangrijk punt der agenda. Er was n.l. een brief binnengekomen van de heer Staa. Het. betrof hier verbouwing van het raadhuis. In een B. en W.-vergadering was be sloten de verbouwing te gunnen aan de heer Buis, aannemer te Oudorp. De gemeenteopzichter had dit niet goed begrepen en had de heer Staa gevraagd prijsopgaaf in te dienen. Aan de heer Staa was tevens gezegd dat hij de enige was die voor de verbouwing in aanmer- king kwam. Maar door het abuit kwam ook een prijsopgaaf binnen van de heer Buis. Het verschil tus sen beide prijsopgaven was zoda- nig dat men ging nadenken. De op- gave van Staa was groot f 5500.18 en die van Buis f 4200.30. Het ver schil was duidelijk 25 pet, De raad had de indruk gekregen dat de heer Staa er van probeerde te profiteren dat hij de enige was. Men besloot na enig commentaar van de heren Uyttenboogaart en Buisman in het vervolg voor wer- ken boven de f 2000.een openba re aanbesteding te houden. De heer Uyttenboogaart was af- tredend lid van het Burgerlijk Arm- bestuur. B. en W. stelden voor te benoemen de heer Kruize of S. P. Wognum. De heer Kruize werd ge kozen met 5 stemmen. Met behulp van de 60 pet regeling kunnen ook de woningen in Oudorp verbouwd en verbetierd worden. Dit is wel nodig, want de raad was van mening dat er zo ongpveer in deze gemeente 20 krotwonjngen waren. Van de kosten wordt 45 pet. door het Rijk vergoed. 15 pet. door de gemeente en de overige 40 pet. moet degene betalen die zijn huis wil laten verbouwen of verbeteren. Daar de gemeente er financieel niet al te best voor staat kan de ge meente de verlangde' 15 pet. niet uitkeren. De burgemeester heeft bij hogerhand verzocht een extra uit-, kering beschikbaar te stellen voor Oudorp. Dan zal de gemeente, als alles zo zal gaan, slechts een gering percentage te dragen krijgen. Als beperking stelde de raad voor om alleen dit jaar het bovenstaande toe te passen. Vervolgens was er een schrijven binnengekomen van de Arr'ondisse- ments Rechtbank te Alkmaar om- trent de opgave van de ambtena- ren van Burgerlijke Stand. Nu was er aan het licht gekomen dat er te- veel waren en met deeze werd aan de heer Uyttenboogaart eervol ont- slag verleend als Ambtenaar van de Burgerlijke Stand. Verder werden er verschillende ontheffingen en verlagingen ver leend voor de hondenbelasting. De 5 pet. ongehuwdenaftrek werd in- getrokken. Bij de rondvraag bracht de heer Buren naar voren, dat er bij de laatste brand gebleken was dat er tekort water was. Ook bij de brand in het raadhuis was dit ge bleken. Hij verzocht een radicale oplossing zoals bijv. brandputten. B. en W. zal er in het vervolg op letten dat de brandkranen in het vervolg door de Brandweer regel- matig gecontroleerd zal worden. dat de subsidie voor de Jeugdcewe- ging wordt gegeven volgens het aantal leden dat ze hebben. Toestand in de woningbouw. De heer Putter vraagt of de Ge meente nog terug kan komen op de toewijzing van de bouw van nieuwe woningen. De gemeente moet gaan bouwen en tevens ook de Woning- bouwvereniging. Het is hier treurig De heer Otte zegt; het is indertijd door de Raad afgestemd doordat men verkeerd werd ingelicht. Die huizen zouden toen op ongevocr f 15,— huur per week komen is ge zegd, doch nu blijkt dat heel anders te zijn. De toestand van woningen is hier ten hemelschreiend. De heer Putter zegt dat het tegen over de middenstand ook treurig is. Alle jongelui jagen we weg en we zien ze nooit meer. Als er gebouwd wordt dan blijven ze hier. Velen zijn gehecht aan Akersloot. Zo kan het niet langer. Er werd een motie ingediend om met'spoed te trachten dat er van gemeentewege ook wordt gebouwd. De heer Putter vraagt ook naar de straatverlichting en informeerde hoe het met het rioleringsplan stond. De voorzitter antwoordde: „Het wachten is op de heren van de Grondkamer". De heer Putter merkte op dat het noodzakelijk is tot uitvoering te komen voor de zomer. Het vormt daar nu een ziektebron. Maar zo komen we niet verder. De voorzitter antwoordde: We zullen "het nog eens bespreken. De heer Putter vraagt hoe ver zijn we met het Provisorisch Zwembad. De voorzitter: ,,Je vraagt me meer als ik weet. Ik fungeer wel hier als voorzitter maar er is maar een uit- voerder en daar kan ik dunkt me niet mee bemoeien. De heer Putter merkte nog op dat het niet nodig moest wezeri dat hij deze vraa'g nog moest stellen: het had er al moeten zijn! De heer Otte merkte nog op dat Uitgeest slechter is gelegen; Aker sloot is te langzaam. Uitgeest maakt alles prima in orde en haalt hier al les vandaan. We moeten op ons tel- len passen. Het is noodzakelijk! Uitgeest pakt aan. Akersloot doet niets. t De heer Kerssens vraagt of B. en W. ook een vergunning kunnen ver lenen voor herstelwerk of kleine verbeteringen aan huizen beneden de f 500,—. De Voorzitter antwoordt dat het wel kan, maar over de toewijzing van materialen hebben wij niets te vertellen. De heer Otte vraagt hoe het staat met de verbouwing van de Open- bare Lagere School. Er wordt aan gewerkt. WIE GAAT ER MEE? TUITJENHORN Het fanfare- corps St. Hildegardis zal op Zondag 13 Juni a.s. deelnemen aan 't bonds- concours te Westwoud. Zij, die de reis naar de gemeente, waar de oud-beschermheer van het corps, de heer G. H. Essing, de burgemees- ters-scepter zwaait, v/Tllen meema- ken, moeten zich zo spoedig moge lijk opgeven bij een der bestuurs- leden. Wij zijn benieuwd welke prijs de fanfare, onder leiding van haar nieuwe directeur, in de wacht zal slepen. Na het overwinnen van tal van moeilijkheden, kon eindelijk Zater- dagmiddag de impregneer-inrich ting door middel van Wolmanzout in bedrijf worden gesteld. De voorzitter van de L.T.B.. de heer N. Kaag, heette de aanwezigen welkom. Een wolmaniseer-inrich ting heeft, aldus spreker, zeker ook in deze streek, wel degelijk recht van bestaan. Immers, hoeveel men- sen gebruiken hout, dat aan alle weers. en andere invloeden onder- hevig is. Afrasterlngspalen, raam- lijsten voor broeikassen, poterskis- ten enz., artikelen die normaal slechts enkele jaren dienst kunnen doen, kunnen hier nu voorgoed ge- vrijwaard worden tegen bederf. Spr. hoopt, dat dit nieuwe bedrijf zai mogen, leiden tot heil van alle boe- ren en tuinders, en verklaart het bedrijf voor geopend. Hierna gaf de heer H. W. Bor vertegenwoordiger van de N.V. „Ga- rantor" te Nijmegen, de leverancier van het Wolmanzout en adviseur van deze inrichting, een uiteenzet- ting van de werkwijze van het Wol- maniseren. Wat is nu wolmaniseren? Dat is het impregneren, conserveren zou men het kunnen noemen, van hout. Hout, dat aan vocht is blootgesteld verrot, door de werking van zwam- men, die op het hout parasiteren. Hout kan ook verteerd worden door insectenvraat. Hout is wel het be- langrijkste artikel in de wereld op melk na. Vanaf de vroegste tijden 1S "J!!?.reeds bezi® de bederfwe- rende invloeden op hout fe onder- zoeken. Men probeerde het door het hout enigszins te laten „aan"bran- den, alsook met creosoot en carboli- neum, met kopersulfaat e.d. Steeds moest men tot de oonclusie komen, dat de middelen niet afdoende wa- ren. Het carbolineumen van raamJ msten voor broeikassen b.v. Is na- delig voor de plantgn. Men tracht dit nadeel te voorkomen door de Iiisten dan ongeveer een half jaar voor het gebruik te laten liggen, zodat de planten er geen schade van ondervinden. Maar met de planten ondervinden ook de zwam- men dit nadeel niet meer; men is dan even ver als v66r het aanbren- gen van de carbolineum. Bovendien i i_. carbolineum en creosoot slechts tijdelijk. Zwamvorming treedt slechts op bij een vochtge- halte van 15 tot 65%; daar beneden verdroogt hij, terwijl hij daarboven verdrinkt. In het einde van de vorige eeuw slaagde Dr. Wolman er in een zout samen te stellen. dat het hout vol- komen impregneerde en "dat onder alle omstandigheden kan worden toegepast, terwijl het bovendien geen metalen aantast. Door zijn sa- menstelling gaat dit zout een ver- binding aan met hout, dat daardoor voor msecten vergiftigd wordt. als mede voor zwamvorming. Door deze verbinding en omvorming van het zout wordt het hout onbeperkt houdbaar. Palen. die tien jaar en langer in de grond hebben gestaan na de wolmanisering, zijn nog even gaaf als hadden zij slechts 46n dag dienst gedaan. Dat dit een enorme besparing geeft, behoeft niet te worden betoogd. Sinds 1938 is men hier bezig met de impregnering door middel van Wolmanzout en alle overheidsinstel- nngen passen deze methode reeds toe en zijn vol lof over de resulta- ten Was men oorspronkelijk van oordeel. dat men hout he*- beste kon conserveren door het doorper- sen van kopervitriool, later kwam men echter tot de conclusie. dat de zwam oxaalzuur afscheidde, die het hout ontsmette en het daarna vgr- teerde. Op gewolmaniseerd hout echter kan geen enkel organisme leven. De wolmaniseer-inrichting van de L.T.B. is gevestigd op het terrein van de heer C. Rietveld en bestaat uit een reservoir, bevattende onge veer 8500 liter, en twee baden die tezamen juist die hoeveelheid kun nen bevatten. Voor een ieder be staat gelegenheid zijn hout te laten behandelen. DE GESPROKEN STEMMEN VAN THUIS TUITJENHORN - Thuisfront stelt de ouders en bloedverwanten van onze jongens in Indie voor de tweede maal in de gelegenheid gra tis gramofoonopnamen te laten ma ken op Vvijdag 4 Juni a.s. De op- name zal geschieden ten huize van de voorzitter, de heer J. van Duin, door de fa. Garritsen te Schagor- cdg. Iedere plaat heeft een draai- tijd van 10 minuten. Er wordt des morgens om 7 uur begonnen met de opnamen en men denkt om des avonds 12 uur klaar te kunnen zijn Voor de Bijz. Politierechter, Mr. Stoffels stonden gister verschillende personen terecht wegens overtre- ding der distributievoorschriften De chauffeur Jan W. te Alkmaar had clandestien 'n schaap geslacht; eis f 150 of 30 dg. en 1 mnd voorw. gev. met 3 jaar proeftijd; uitspraak con form, met boete van f 120,30 dg De slager Corn. D. te Oudorp had slachtgereedschap geleend aan R. P. te Langendijk voor 'n clandestiene slachting; ook had hij van P. vlees in ontvangst genomen zonder bon- nen; Vi jaar voorw. met proeftijd van 3 jaar. De veehouder Th. Sch. uit Span broek. die de koe aan P. had gele- verd, wist niet dat 't niet mochf de zaak werd aangehouden, om de ver- balisant te horen. Afra J. B. te Oudorp, echtgenote van de slager uit Oudorp had 't vlees naar slager Henstra te Alk maar very oerd. Zij wilde beweren met te weten, dat het vlees van clandestiene slachting afkomstig was; maar de Politierechter kon dit moeilijk geloven. Verd. had al eens eerder eieren zonder bon aan 'n ,lunchroomhouder verkocht; eis f 50 boete. Uitspraak 14 dagen voorw me 1 jaar proeftijd. In Barsingerhorn haalden ver schillende mensen nog steeds melk by de veehouder L. Vries; de mees- ten namen genoegen met een schik- king van f 25,maar Fr. v. H. vond dit te hoog; hij had echter bij de politierechter geen succes. 't bleef 25,boete subs. 15 dagen. P. J. v. M„ landbouwer te Cal- lantsoog had in strijd met de ver- ordening Granen en Peulvruchten 47 n hoeveelheid gerst voorhanden gehad; oyer de hoeveelheid ver- schilde hij van mening met de con- troleurs; deze zeiden, dat het 30 zak was en hij zei, dat het maar 10 zak was. De boete was conform de eis maar eventjes f 500 subs. 3 mnd. Hy schrok van de hoge boete maar zag af van Hoger Beroep. want zei hu, wie pleit om 'n koe, geeft er een toe. Nog steeds komen er klanten van de affaire Hoes op 't matje; S. Sp uit Alkmaar, die een pak bij Hoes zoa<^er punten had gekocht kreeg f 200,boete of 2 mnd. De Gebr. Br. uit Enkhuizen en hun zwager D. B. waren betrokken pij de clandestiene slachting van een koe, door hun vader in Maart te Enkhuizen. P. B. had het in zakken verpakte vlees in 'n auto van D. B. geladen, die het vervoerd had naar Grootebroek, waar C. B. 'n halve koe aan Sm. verkocht had. De eis Iuidde tegen P. Br. f 60 of 30 dg.' tegen D. B, en C, Br, f 100 of 60 dg, de laatste met 1 mnd voorw. proef tijd 3 jaar. Uitspraak P. Br. f 25 of 15 dg., de beide anderen f 75 of 40 dagen. Aaltje v. d. H. te Alkmaar werd wegens verkopen van vijf bonkaar- ten veroordeeld tot 14 dagen voorw proeftijd 2 jaar. Louise V.-v. d. B. uit Castricum had haar suikerzieke zuster in Am sterdam aan wat vet willen helpen Van slager J. St. had zij 13 pond rundvet gekocht, zonder bon; haar zoon moest 'n pond of 10 in een koffertje naar Amsterdam brengen doch werd hierbij gesnapt. Moeder had 3 pond voor d'r eigen huishou- den gehouden. Zij werd conform de eis tbt f 50 of 20 dagen veroordeeld* haar zoon tot f 20 of 8 dg. De sla ger, die het vet voor f 4,— per pond verkocht had. kreeg eveneens f 50 s of 20 dagen, de eis was het dubbele I met 1 maand voorw. QE UITSLAG van de Kroslijst- stemming in de samengevoegde kringen Helder, Haarlem, Leiden, Dordrecht en Middelburg, is. dat de heer M. P. v. d. Weyden. die op het Poiitiek Advies op de tiende plaats voorkwam, naar de zevende plaats is opgeschoven. Dit is de eerste plaatsvervangersplaats en in verband met de verwachting, dat mr. v. Maarseveen weer als minis ter zal terugkeren, vrijwel een verkiesbare plaats. De heer Mr. v. Maarseveen is van de eerste naar de vierde plaats gezakt, de heer Jac. Groen wordt lUsttrekker. De voornaamste cijfers zijn: Mr. van Maarseveen 31.397, Groen 48.131, Steinmetz 45.683, Hooy 34.041 v d Weyden 27.573. Als gevolg van deze uitslag en ge- let op de aanjvijzing van de deskun- digen, zal de lijst in deze samenge voegde kringencombinatie er als volgt uitzien: 1. Jac. Groen Azn., Alkmaar 2. W. Steinmetz, Amsterdam 3. Th. S. J. Hooy, Haarlem 4. Mr. J. H. v, Maarseveen, 's Hage 5. Dr. L. G. Kortenhorst, Den Haag 6. Mej. A. J. Nolte, Amsterdam 7. M. P. v. d. Weyden, Zevenhoven 8. Mr. P. J. M. Aalberse, Leiden 9. Mej. mr. H. v. Lanschot, Utrecht 10. C. J. van der Ploeg, Haarlem 11. P. v. Leeuwen, Noordwijkerhout 12. A. J. M. Angenent. Haarlem 13. E. P. Clynk, Zaandam 14. N. J. Hooyschuur, Koog a d. Z. 15. Dr. W. J. Dijsselbloem. OGJStgGGSt 16. M. P. A. Meissen, Wateringen JI' M. Groffen, Vlissingen 18. J. M. A. v. Dongen, Aardenburg ALKMAAR. 12 Mei. Andijvie 5262; spinazie 935; postelein 26— 35; rabarber 7—14;. raapstelen 16— 24; prei 41—46; Bloemkool IA 70— 98. I 5065, II 2540; worteltjes 41 —70; radijs 5—14, selderie 3—10, selie 24, sla 49, stoofperen 5686 per kg. WOGNUM, 12 Mei. Bieten I en II 6.00: III 5.00; bloemkool la 5670, I 42 52. II 3136, III 1926; blauwe eigenh. 9.25; sla 4—7.80; bospeen 50 —52; spinazie 9—13; Bevelanders 9.35; rabarber 7—8; aardbeien I 3— 3.64, II 1.802.90. Aanvoer aardbeien 255 pond; vroege aardappelen 1.39 1-42. drielingen 1.21—1.35, kriel 94— 1.06, aanvoer 1850 kg. Radijs 3.40— 3.80; postelein 19—21; sjalotten 1.48. ZUIDERKOGGE, 11 Mei. Late aardappelen 9.50; bloemkool 34—67; sla 4—5.10; aardbeien 2.40—3; ra barber 79. ZWAAG, 12 Mei. Aardappelen 0.47—1.45; spinazie 11—26; postelein 14—20; uien 1.02—1.88, prei 58—62 rode kool 20—38; radijs 10; rabarber 13: sla 4.505.80; bloemkool 25 —67; komkommers 78; knolselderie A 5—10; perziken 36—97, bindsla 15 44, aardbeien per doosje 0.72 1.23; goudreinetten 0.69—1.50; Jona than 1.282.27; Brabantse Bellefleur 60—80; Gieser Wildeman 76—96; Sint Remy 90. PURMEREND, 12 Mei. Aard beien 801 per doosje van 2 ons- bloemkool 15—69: rode kool 43; spi nazie 9—20; postelein 22—39; sla 4 —6.50; andijvie 48—76. radijs 2—8, rabarber 7—13; wortelen 53—64- uien 150—130;'prei 24—45. SCHAGEN. 13 Mei. Matige aan voer van lammer f 30—40; overhou- ders 4060. fokschapen (geknipt) 60—85; verse koeien 600—750; gelde- koeien 325—450; weidekoeien tot 500.—; pinken 280—300; biggen (han- del levendig) 40-55; konijnen (vette) 10—15; jonge konijnen 1.50—2.50 en oude kippen 4. LANGEDIJK, 13 Mel. 13.200 kg rabarber 7.—. 1000 kg witlof 45, 960 kg spinazie 9—9.80. 170 kg aardap pelen 122137, 5'/t kg slabonen 209. Heden, na 2 dagen ge- eefd te hebben, nam God weer tot zich onze keme lieveling ANSIE. J. TAMIS D. TAMIS-BOOTS en Kinderen. Heerhugowaard Z 13 Mei 1948 Hon den weg F 36 Openlijk dank aan God wrJ,eJkregen g1nst door net bidden der Drie Wees- gegroeten van Onze Lieve Vrouw van Fatima ter genezing ener zieke. T. B. te Uresm, Gevraagd een R.K, mjisje voor dag of dag en nacht liefst kunn. naaien, p Groot. Hoge weg 'l 155," Heiloo bij Kapel. Zo spoedig mogelijk gevr nette R.K. huishoudster, lft. niet beneden 40 jaar in moederloos gezin. 4 kinderen thuis, waarvan jongste 10 jaar. Hulp aan- wezig. C. de Waard, Sla- ger, A 160, Groet gem Schoorl. 2e dagmeisje gevraagd - Meerdere hulp aanwezig. De Oude Herberg, Heiloo, GESLAAGD HEERHUGOWAARD-N. Een dezer dagen flaagde onze plaatsge- noot Jan Veldman Jz. in Hoorn voor het diploma melkcontroleur voor zuivelfabriek en fokvereniging. We mogen hier onze verwondering uit- spreken over het doorzettingsver- mogen van deze jongeman, die nog slechts 20 lentes telt. Enkele weken geleden behaalde Hij het diploma van de Landbouwwinterschool te Alkmaar. Eenv. r. k. Juffr„ flink postuur zoekt kennism met R.K. Heer, leeft. 44-50 jaar om na w.z.g. een ge- lukkig huwelijk aan te gaan- Brieven onder no. 13656 bur, van dit blad Nette R.K. jongeman, 28 jaar, zoekt kennismakin? met R.K. meisje tot 25 jr. om de Pinksterdagen en komende zomermaanden samen gezellig door te brengen. Brieven o no 13651, bur, van dit 'blad.' Gevraagd dtenstbode voor dag of dag en nacht. Geen was en huis schoon, Mw Van Dierendonck, Huize Friesia, Aostastraat J 137 Heiloo. Gevraagd net R.K. meisje voor hele of halve dagen. A. Vendel, Pr. Hendrik- straat 3, Alkmaar. Biedt zich aan net R.K. persoon, oud 23 jaar, ont- slagen uit militaire dienst vobr pakhuis, magazijn- werk of iets dergelijks Brieven onder letter B aan Boekhandel Kok te j Warmenhuizen. Kennemerstraatweg 29, Alkmaar wordt gevraagd een: VOLLEDIG BEKEND MET STENO EN TYPEN Voor directe indiensttreding. Te koop een wandelwa- gentje, z. g. a. n. Van Aostastraat J 137, Huize Frisia, Heiloo. Aangeboden een best paard voor de hooibouw Te be- vr. bij P. Th. Blom, t Rijpje, St, Maarten. TE KOOP nieuw radio- toestel, 3 banden. Baan- pad 19, Alkmaar. TE KOOP: Goed onderhouden complete Prima tuig. Prijs f 400,— G. DE WEIJER me De Voorzorg Lienden (by Tiel) Telef. 208 Fornuig te koop bij Van Vuure, Zaadmarkt, Alk maar. Te koop 2-pers. eiken le- dikant met Aupingmatras en in zeer goede st. zijn- de 3-d. kapokmatras met peluw. Prijs f 125. Van I Vuure, Nieuwlandersingel 501, Alkmaar. Gaat U trouwen? Wij ver- huren jacket, smoking en colbertcostuums, bruidsja- ponnen en sluiers. Cond. billijk. Aanbev. I J. Blee- ker, Baansingel 22a, Alk maar. Woningrull. Wie wil rui- len woning te Spierdijk voor woning te Hoorn. Brieven onder no. 21209 bureau van dit blad. Voor de Bloementuin! Dagelijks te koop: Asters, Sinia's. Petunia's, Neme sis's, lage dubb. Afrikanen en Oranje Afrikanen, A. Boersen Jzn., Scher- merdijk, Omval. Kwekerij Zeglis 33. doodt wandluizen en hun broedsel. N.V. „Vriesla" v/h Jan de Vries Alkmaar. Tel. 2875 Te koop een dubbeiloops- jachtgeweer, kaliber 12. Uitgeest, Hogeweg 187. ii* koop 30.000 late rode Gevraagd leerlmg heren- koolplanten bij Wed N J -apper' Kapsalon Ursem, Zutt, Kerkweg D 35^ I 2104, Bergen. J Waarland. Telef. GEZICHTEN! Geen wonder 't Is lekker smullen bij aan 't Verdronkenoord is de zaak ZATERDAG 15 MEI de gehele dag GESLOTEN. Sigarenmagazyn v/h G. Geus Magdalenenstraat 14 ALKMAAR Th. G Kreijgermaat Mient 1 Alkmaar Tel 3256. Hot meest gesorteerde adres voor: Afrasteringpalen. bonesta- ken, kippenrenslieten, kleerlijnpalen, zethekken, drie- en vierpoots klaver- ruiters, brandhout en dr. aanmaakhout. Ook kun nen wij U thans leveren gecreosoteerde en gewol- maniseerde palen. alles wordt franco huis gele- verd. Zoekt Uw voordeel ert komt eens kijken bij Voorweg C 135 - Schoorl Let op het adres. Telef. niet aangesloten.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2