Middenstand toont weinig belangstelling voor geestelijkeen sociale problemen i 1 Bedell Smith stelde geen bespreking voor aan de Sovjet-Unie M TealeU Molotov's r mm Geschillen dienen in bestaande organisaties te worden opgelost RADIO Weer zegeviert E.D.O. DE SPEURHOND Kernwerk bleef beneden de verwachtingen Zei U iets? De bonnenlijst MARSHALL VERKLAART: Pollema sputtert tegen de afschaffing van de Bijzondere Rechtspleging Initiatief moet van Rusland komen De haringvloot is gereed over haar roodgebroekte stadgenoten De tegenvaller NIEUW NOORDHOLLANPS DAGBLAD - Donderdog 13 Mei 1948 PAC. 3 Nederlandse boeren in Australia Scheepsberichten PROGRAMMA Ernstig ongeval op A.K.U.-fabriek Bespotter van illegaliteit trok aan noodrem 50.000 Duitse stokers weer aan het werk VLAGGETJESDAG IN IJMUIDEN Eerste Pinksterdag St. Servaasprocessie FE.UILLETON 0 j (Van een onzer verslaggevers) HET SPREEKWOORD van dp balk en de splinter zou voor kun- nen komen in bet wapen van de Dlocesane Haarlemse R.K. Mlddenstandsbond, gezien de zelicritlek, die Woensdag in de voorjaars Centrale Raadsvergadering in Pomona te Den Haag door voorzitter v. d. Brule en de leider van bet kernwerk, pater Alexander, op de mlddenstandsmentaliteit is geleverd. Er is iets groeiende, aldus de voorzitter^ wat in wezen minder gew&nst is. Dat is een sfeer van ontevredenheid. Het is de tgak van Se R.K. Mlddenstandsbond om zich hiertegen met kracht te verzetten Voorzitter v. d. Brule constateer- de. dat de positie van de midden- stander in de afgelopen periode tamelijk veilig is geweest. Voor onredelijke critiek achtte hij geen reden aanwezig. Pater Alexander •wees er op, dat in het algemeen 't godsdienstig leven van de midden- stander is verstard. Het mist acti- viteit op het maatschappelijk ter- rein, is futloos en centraliseert zich uitsluitend om of in het kerkge- bouw. De heer van der Brule gaf de vergadering de verzekering begrip te hebben voor de moeilijkheden van de middenstand. Het zwaarte- punt van het organisatiewerk moet in deze tijd liggen op het econo-. misch terrein, aldus spr. in zijn openingsrede, want het gaat er om of de middenstand zich nu en in de toekomst zal kunnen handhaven. De geest van ontevredenheid acht te hij niet onverklaarbaar. Het is wellicht een gevolg van de ver- kiezingsstrijd, die voor de deur staat. Toch achtte spr. het noodza- kelijk, dat de middenstandsorgani- satie zich ernstig te weer stelt te- gen deze defaitistische mentaliteit. ,.Wij moeten niet uit het oog ver- liezen het vele goede, dat in Ne- derland tot stand is gebarcht", voegde hij hieraan toe. Spr. her- Een voorbarige berichtgeving van het Russische persbureau Tass heeft een verkeerd licht geworpen op 'n nota-wisseling tussen de Ver. Sta ten en de Sovjet-Unie. Het heeft o.m. doen voorkomen als zouden de Ver. Staten door middel van de Amerikaanse Ambassadeur Bedell Smith een voorstel hebben gedaan, besprekingen te beginnen over de regeling van de geschilpunten, die tussen de beide grootmachten be- Deze Tass-mededeling heeft o.m. dat gedeelte van de wereldpers in vuur en vlam gezet, dat onmiddel- lijk het Russische agentschap vol- komen vertrouwde en zich niet ge- noodzaakt voelde eerst rustig een officiele bevestiging van Ameri kaanse zijde af te wachten. Inmiddels is het commentaar van die zijde gekomen en werd elk inl- tiatief van J Amerika om tot besprekingen te als volkomen „uit de lucht HET WERELD- GEBEUREN komen gegrepen* gekwalificeerd, hoewei toegegeven werd, dat er na een onderhoud van Bedell Smith met Molotof een schriftelijk overzicht van de opmerkingen door Bedell Smith tijdens deze bespreking ge- maakt, de volgende dag werd over- handigd. Amerika heeft in deze nota haar standpunt ten opzichte van de wereldpolitiek duidelijk uiteenge- zet, evenals de maatregelen gemo- tiveerd, die onlangs vaste vormen hebben gekregen en die genomen werden om de wereldvrede te hel- pen waarborgen, ondanks de te- genwerking van Russische zijde. Er wordt op dit laatste vooral de nadruk gelegd en na logisch rede- neren met feitenmateriaaal ge- staafd, komt men tot de conclusie, dat de oorzaak voor de huidige on- bevredigende toestand de politiek is van de Sovjet-Unie in Oost- Europa en de vergroting van de invloed der Sovjet-Unie. Doordat het antwoord van de Sovjet-Unie op deze nota meteen werd gepubliceerd, kunnen we niet anders dan de wansmaak van de Russische propaganda proeven, die van de geboden gelegenheid onmid- dellijk gebruik maakt om de Ame rikaanse nota in het licht van een Munchen-aanbod te stelien en om de buitenlandse politiek van Molo tof een ruggesteun te geven, die ongetwijfeld tegen de binnenlandse reacties der grote massa hard no- dig was. Men deinst er niet voor terug de gehele bespreking en notawisseling voor te stelien als zwakte en vrees van de zijde der Ver. Staten. Hoe welkom een mitiatief tot besprekingen Molotof ook zou zijn, hij wacht zich er wel degelijk voor zelf de eerste stappen er toe offi- cieel te nemen en gebruikt een handige true in de berichtgeving, om gemakkelijk tot de besprekingen te kunnen geraken. Amerika heeft echter onmiddel- lijk hem de pas trachten af te snij- den door een voorstel van de zijde van Washington als „verzonnen" af te wijzen. De Ver. Statrti willen Rusland duidelijk maken, dat zij tot actie is gedwongen door de ne- gatieve houding die Rusland als lid van de Ver. Naties aan de dag heeft gelegd en door de verkrfch- ting van het democratisch beginsel ten bate van uitbreiding van de Russische invloedssfeer. Dit heeft echter ook ingehouden, dat de Ver. Staten de deur tot overeenstemming en samenwerking niet als definitief gesloten beschou- wen, ook al heeft het ijzeren gor- dijn reeds lange tijd als een on- doordringbare muur een blik op Oost-Europa getyeel voor de Wes- terse democratien ontnomen. Vanzelfsprekend zullen de Wes- terse mogendheden zich wel wach ten, zich niet opnieuw door getrai- neerae besprekingen met Rusland in slaap te laten sussen, om hierna door de kilte van een hernieuwde koude oorlog te worden gewekt. Het Europees herstelprogramma, de uitslag der Italiaanse verkiezin- gen, het Vijfmogendhedenpact van Brussel, de vastere geallieerde hou ding in Berlijn en, hoewei in min- dere mate, het zo juist beeindigd Haags congres, doen Molotof om- zlen naar mogelljkheden om zich uit zijn ge'isoleerde positie, waarin zijn eigen politiek hem heeft ge- drongen. te bevrijden. De middelen van de berichtge- ving-truc, die hij Tass liet uitvoe- ren. zijn. te doorzichtig om ons te verblinden, hoezeer wij een gezon- de wereldsamenwerking ook zou den toejuichen. Sic Transit innerde aan de vooroorlogse tijd, het tijdperk van de vrije economie. Deze periode noemde spr. voor de middenstand evenmin een ideale. Voorts wees de heer v. d. Brule op de moeilijkheden waarvoor Ne- derland na de oorlog is gesteld. In de verhoudingen van dit ogenblik moet ook door de middenstand hiermede rekening worden gehou- den. Waardering voor regerlngs- beleld Spr. was zich bewust, dat de overheidsbemoei'ingen voor de mid- denstandszaken vele moeilijkheden opleverden, doch daarnaast moet de middenstand niet uit het oog verliezen, dat met meer vrijheid van handelen ook de concurrentie- strijd weer terug zal keren. Tevens zal de middenstand zich moeten realiseren, dat ook zij moet delen in de totale verarming van het ge hele Nederlandse volk. De heer v. d. Brule gaf uiting aan zijn waardering voor het werk van de regering en het parlement. Hij achtte de verantwoordelijkheid waarvoor het staatsbestuur staat. zwaarder dan ooit te voren. Er is dan ook geen reden, aldus de voor zitter, tot het leveren van onrede lijke critiek. Door overleg zullen zullen de middenstandbelangen tot gelding moeten komen. Voorzitter v. d. Brule rlep de leden op om gezamenlijk de schou- ders onder het moeilijke werk van de wederopbouw. van het ook eco- nomisch gehavende Nederland te zetten om zo met het oog gericht op de belangen van het gehele Neder landse volk tot een gezonde samen- leving te komen. Het kernwerk. Pater Alexander constateerde, dat de resultaten ten aanzien van het kernwerk ver beneden verwachting zijn gebleven. Contact met de mid- denstanders had de Eerw. spr. doen ondervinden, dat de belangstelling van deze groep voor godsdienstige, geestelijke en sociale vraagstukken minimaal is. Voor het forum van deze vergadering gewaagde deze grijze volgeling van Sint Franciscus van het verschijnsel, dat midden- standers, die als bon-katholiek be- kend staan, waar het zaken betreft zich niet anders gedragen dan hun collega's aan wie de christelijke be- grippen ten aanzien van sociale ge- rechtigheid en christelijke naasten- liefde vreemd zijn. Deze midden- standers noemde pater Alexander gewoonte-katholieken, wiens gods dienstig leven mechanisch als een klok- tot uiting komt blj een kerk- bezoek. Spr. spoorde de leden aan zich meer en meer te bezinnen op het godsdienstig leven en door kern- vorming cellen te bouwen van doel- bewuste christenen, die op deze wijze actief deelnemen aan de her- kerstening van de wereld. Aan deze beschouwng verbond 't lid van de Tweede Kamer, de heer Th. S. J. Hooy, nog een praktische conclusie. Als voorbeeld stelde hij de Haarlemse afdeling, die rond de geestelijk gdviseurs en enige leden een groep heeft gevormd, welke elke 14 dagen tezamen komt om ge zamenlijk enkele problemen te be- spreken. Contributie-heffing. De voorzitter deelde mede, dat de contributie-commissie zich in ver- band met de uitermate moeilijke taak waarvoor zij staat, nog geen voorstel tot het heffen van een uni- forme contributie heeft opgemaakt. Ter orientering van de vergadering ging de voorzitter dieper op deze moeilijkheden in. Het ligt in de be- doeling een bedrag aan de leden te vragen, waarmede alle verplichtin- gen zullen kunnen worden nageko- men. Dit bedrag zal ong. f 32.tot f 38.bedragen. Aangenomen mag worden, dat met de centrale inning ingaande Januari 1949 een begin kan worden gemaakt. - De directeur van het Bureau, de heer J. Bakker. deelde nog mede. dat 30 en 31 Mei a.s. een bijeen- komst zal worden belegd op Dra- kenburg, waar over culturele pro blemen zal worden gesproken. Voorts. dat het Santos.-fonds ook steun zal gaan verlenen in gezinnen, waar bij moet worden gesprongen. Tenslotte spoorde de heer Bakker de leden aan deel te nemen aan de bedevaart naar Heiloo, welke op 14 Juli a.s. zal worden gehouden en aan de Studiedagen, welke zullen plaats vinden op 1, 2 en 3 Augustus a.s. in het kleine Seminarie te Apeldoorn. Als een donderslag bij heldere hemel is de aankondiging ver- schenen van het aftreden van Koningin Wilhelmina. Onlangs, bij een of andere gedenkdag in ons Vorstenhuis, schreef een Engelse krant een herinnering neer. Toen de Koningin in haar jeugd een grote huldiging mee- maakte, zei ze tot haar Moeder, de Koningin-regentes: Zijn die mensen nu allemaal van mij? En toen antwoordde deze: Neen, mijn kind, jij bent van al die mensen. En het is naar deze richtlijn, dat Koningin Wilhel mina zich altijd in haar langdu- rige regeringsperiode heeft ge dragen. Als een voorbeeld voor velen van haar onderdanen, die de waarheid van het grote woord: Draagt elkanders lasten, niet leerden verstaan Vijfhonderd Nederlandse boeren- emigranten zijn te Perth (Australie) aangekomen. Zij zullen voor het grootste deel in Victoria gaan wo- neh. Deze emigre's zijn de eersten van een grotere stroom, die zich krachtens overeenkomst tussen de Australische en Nederlandse rege- ringen op het Australisch continent kunnen gaan vestigen. Algorarb, 11 Mei van Genua naar Livorno. Alkaid, 11 Mei van Porto Alegre naar Santos. Amstelkerk, AmsterdamWest- Afrika. pass. 12 Mei Lissabon. Blijdendijk, New YorkLonden, pass. 12 Mei Scillies. Gaasterkerk. JapanRotterdam, 11 Mei van Aden. Grootekerk, RotterdamAustralia 11 Mei te Genua. Karaton, Amsterdam Batavia, pass. 11 Mei Minicoy. Madoera, 12 Mei van Gibraltar naar Londen. Muiderkerk, 12 Mei van Istanboul te Marseille. Prins Alexander, 11 Mei van Port Alfred naar Quebec. Prins Joh. Willem Friso, Antwer- pen—Montreal naar Chicago. Ridderkerk, RotterdamJapan, 11 Mei van Hongkong. Talisse, RotterdamAustralia, 11 Mei te Fremantle. Willem Ruys, BataviaRotterdam passeerde 11 Mei Socotra. J11!'- V, Voor de periode van 16 tot en met 29 Mei zijn de volgende bonnen aangewezen: ltonkaaxten KA, KB, KC 806: I 380 Alg.: 200 gram brood (geldig t.m. 22 Mei). 381 Alg.: 400 gr. brood of 1 rant- soen gebak 382 Alg.: 1600 gram brood (geldig t.m. 22 Mei) 375 Res.: 800 gram brood (geldig t.m. 22 Mei) 378 Res.: 400 gram brood (geldig t.m. 22 Mei) 383 Alg.: 750 gram suiker of 1500 gr. jam, stroop enz. of 750 gram versnaperingen 385 Alg.: 100 gram bloem enz. 387 Alg.: 120 gram spijsolie 389 Alg.: 2 ejeren 379 Alg.: 250 gram waspoeder. Bonkaarten KD, KE 806 879 Alg.: 500 gram waspoeder 880 Alg-: 200 gram brood (geldig t.m. 22 Mei) Wederopbouw in de Wieringermeer, waar de door de vijand veroorzaakte overstroming zoveel schade heeft aangericht, gaat gestadig voort. Vogelvluchtopname van Middenmeer in opbouw, waar een gehele straat, n.l. de Torenstraat, nieuw gebouwd moest worden. UIT DE EERSTE KAMER Of af „Tot het vertrouwelijk onderhoud dat generaal Smith met de minister van buitenlandse zaken heeft gehad. werd met een zeer nauwkeurig doel besloten. Er heeft in de Verenigde Staten misverstand geheerst ten ge- volge van verklaringen of van re- devoeringen, die verband hielden met onze actie en onze houding ten opzichte van de Sowjet-Unie. Der- gelijke verklaringen zullen waar- schijnlijk nog veelvuldiger worden naarmate de campagne voor de pre- sidentsverkiezingen drukker zal worden gevoerd. Het werd derhalve van het grootste belang geacht, dat de Sowjet-regering een onderscheid zou maken tussen zulke verklarin gen en de preciese politiek van de Verenigde Staten die ongewijzigd blijft van het ogenblik, dat ons MARSHALL, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft gisteren op een persconierentie verklaard, dot er geen sprake kan zijn van een conferentie tussen de Ver. Staten en de Sovjet-Unie. „Elke nieuwe conferentie loopt groot gevaar te mis- lukken, hetgeen de wereld veel kwaad zou doen. Wat wii nodig hebben is: handelen". Generaal Bedell Smith heeft niet om een algemene bespreking of om onderhandelingen gevraagd. De enige manler om tot een oplossing te komen is de behandeling van de geschillen in de bestaande organisaties, zoals de Veilig- heidsraad en geallieerde Bestuursraad te Berlijn. hoofddoel er in bestond het'formeel standpunt van onze regering op nieuw te bevestigen, en het te on- derscheiden van de talrijke niet- officiele verklaringen, was het voor ons plicht het standpunt van de re gering der Verenigde Staten alleen te verduidetijken. Marshall zeiafe, dat hij op het ogenblik geen plan' had tot verdere mededelingen aan Molotof. In na- dere toelichting op ce beiekemi van zijn verklaring legde Marshall er de nadruk op, dat specifieke voorstel- len nodig zijn, niet olgemcne be sprekingen. Volgens Marshall moet de Sowjetregering thans grotendeeis het initiatief nemen. Marshall vestlgde de aandacht der journalisten in net byzonder op de passage in Molotof's ver klaring. waarin deze zegt, dat de Sowjetregering deze verklaring der V.S. slechts met vreugale kan begroeten, „daar z(j zoals bekend is, altijd een politiek van vrede en samenwerking ten aanzien van de V.S. gevolgd heeft, die bij de vol- keren van de S. U. altijd algemene instemming en steun heeft gevon- den. De U.S.S.R, verklaart, dat zij het voornemen heeft ook in de toekomst geheel standvastig deze politiek te volgen". Op deze pas sage gaf Marshall de volgende commentaar: „Dat Is een zeer be- langrjjke verklaring". Ik ben er zeker van, dat de wereld met be langstelling zal toezien, met welk een standvastigheid deze politiek wordt voortgezet". Terugkomend op de reden, dat de V.S. het eerst een nota N indienden, verklaarde Marshall, dat men het van belang achtte, de politiek van de V.S. opnieuw aan de Sowjetrus- sische regering uiteen te zetten, ..omdat men soms aan zijn eigen propaganda gaat geloven als deze maar lang genoeg voortduurt". „Generaal Smith heeft niet om een algemene bespreking of om on derhandelingen verzocht. Wij heb ben een lange en bittere ervaring van zulke pogingen opgedaan. „Wij streven naar een actie in de sectoren waar een actie mogelijk en op dit ogenblik dringend noodzake- lijk is. Ik bedoel hiermede de vraagstukken die voor de Veilig- heidsraad en voor de andere orga- VRIJDAG 14 MEI HILVERSUM II. 7,15 Gram, muziek; 7,45 Morgen- gebed; 8,15 Pluk de dag; 9,00 Och- tendconcert; 9,35 Schoolradio: 10,35 Puszta-klanken; 11.00 De Zonne- bloem; 11,45 Gramofoonmuziek; 12,33 Lunchconcert; 13,50 Van man tot man, 14,00 Opera „Faust"; 16.20 Ka- mermuziek; 17,00 Na schooltijd; 18,00 Muziek van eigen bodem; 18.20 Vandeville-orkest; 19,30 gram, pla ten; 19,50 aalmoezenier Schoone- beek; 20,12 De Zilvervloot; 21,00 Omroep Kamerorkest; 21,40 Uit de Schatkamer van het Oude Testa ment; 22,45 Avondgtjoed; 23,15 Tot besluit een dansje HILVERSUM I. 7,15 Ochtendgymnastiek; 8,18 Ope- rette-selecties; 8,50 Voor de huis- vrouw; 9,30 Symphonie in Es van Sibelius: 10,00 Morgenwijding; 10.20 gram, platen; ^0,30 voor de vrouw; 11,05 Voordracnt; 11.20 Licht con cert; 12,38 Pierre Palla, piano; 13,15 Musette-orkest; 13,45 gram, platen; 14.00 kookkunst; 15,00 Ons volk en zijn dichters; 15,20 Piano-intermez zo; 16,30 Tussen twaalf en zestien; 17.00 Orgelspel door Joh. Jong; 17.20 Wij en de muziek; 18.30 Voor de Ned. Strijdkrachten; 19,15 Accorde- on-orkest; 20,30 De kunst van het samenleven; 21,00 Men vraagt en wij draaien; 21,50 Op vleug'len van muziek; 22,15 ..Swing and Sweet"; 23,15 Symphonisch Vrijdagavond- concert nisaties van de Verenigde Volken zijn gerezen, zoals de toestand in Korea, de vraagstukken die voor de geallieerde bestuursraad te Berlijn zijn gerezen, en de onderhandelin gen over het Oostenrijkse vredes- verdrag, vraagstukken waarvan de regeling op de grootste moeilijk heden stuit en waarmede men over het algemeen in het slop geraakt is. Marshall drukte zijn teleurstelling uit over het feit, dat de Sowjet-Unie „het vertrouwen geschonden" had. Marshall voegde eraan toe, dat Ra dio Moskou alle opmerkingen van Molotof had bekend gemaakt, ter- wijl de opmerkingen van de Ameri kaanse ambassadeur, Walter Bedell Smith, slechts ten dele waren weer- gegeven. Het Amerikaanse ministe- rie van buitenlandse zaken zal ech ter de gewone methoden van diplo- matieke onderhandeling blijven ge- bruiken. „Wij zijn bereid het risico te nemen", aldus Marshall. Op het terrein Van de AKU-fa- frieken aan de Kleefse Waard te Arnhem, heeft zich tengevolge van een constructiefout Dinsdagmorgen bij het bouwen van loodsen een ern stig ongeval voorgedaan, waardoor zeven arbeiders werden getroffen door vallende betonblokken. Men slaagde er in de arbeiders onder de betonblokken uit te halen, waarna vijf arbeiders vervoerd moesten worden naar het semeente zieken- hus, waar zij in ^rnStige toestand moesten worden opgenomen. Hun toestand is op het ogenblik redelijk wel. De twee andere arbeiders konden naar huis gebracht worden. De bouwpolitie stelt een onderzoek in. De christelijk - histori- SCHE heer Pollema heeft de oppositiegeest de laatste tijd hevig te pakken. Na onlangs de degen met minister Jonkman gekruist te hebben. hetgeen zijn fractie nogal wat butsen in de strjjd deed oplo- pen, kwam hij nu weer met nieu we moed in het strijdpcrk tegen minister van Maarsseveen. Het ging om de afschaffing der bijzondere gerechtshoven. de Bij zondere Raad van Cassatie en de tribunalen, waartoe deze zomer zal worden overgegaan. In plaats van dankbaar te zijn, dat men hiermede althans een gedeelte van de bijzon dere rechtspleging zal liquideren, begon de heer Pollema te sputteren tegen het feit, dat de minister niet overgaat tot algehele afschaffing daarvan. Hij haalde een litanie van namen van juristen aan die in de loop der naoorlogse jaren al gepro- testeerd hebben tegen de nadelen van de bijzondere rechtspleging, maar hij vergat daarbij zijn eigen fractieleider, 'de kantonrechter Kolf, die het systeem van volksrecht- spraak met hart en ziel verdedigd heeft. Minister van Maarsseveen maakte daar een dankbaar gebruik van door de heer Pollema duidelijk te maken, dat zijn betoog zwak was. Maar de minister had nog veel meer hagel in de loop en hij dreef de se nator bepaald in het naiiw toen hij hem duidelijk maakte, dat hij in zijn hardnekkigheid om tegen dit ontwerp te stemmen. dat nota bene een eind aan de bezwaren van de oppositie tegemoet komt, het paard achter de wagen aan het spannen was. Een deel van de ongrondwette- lijke toestanden gaat nu opgeheven worden en nog steeds roept de heer Pollema dat het onaanvaardbaar is, omdat de daarna nog bestaande toe stand met de grondwet in strijd is. Het was duidelijk. dat er met de heer Pollema vanavond niet te pra- ten viel. Hij verlangde zelfs hoofde- liike stemming en zag toen dat hij aileen stond met slechts 4 stemmen tegen en 24 voor. Zelfs de anti-revo- lutionnaire fractie. die anders wan- neer het om het behoud van grond- wettelijke rechten gaat. tot iedere gevechtshandeling bereid is. liet de critische heren van de C.H. in hun oppositie alleen. Tevoren had de heer Wijers in een gedegen beschouwing uiteengezet waarom dit wetsontwerp op zuiver juridische gronden reeds te waarde- ren valt. Behalve dat er nu vele be- denkingen tegen de'bijzondere recht. spraak worden opgeheven, wordt ook rechtsongelijkheid voorkomen, Voor de kantonrechter te Delft stond terecht een zekere N., die in een trein van Rotterdam naar Am sterdam onder Delft van de noodrem gebruik had gemaaakt. Hij liet ech ter verstek gaan. Getuige S.. hoofd- inspecteur der belastingen in Den Haae. verklaarde, dat tussen ver- dachte en zekere V. een twistge- sprek was ontstaan omtrent de verdlensten van de illegaliteit. Ver- dachte had zich spottend over de verzetstriiders uitgelaten en V. nam dit niet. Hij nam een dreigende hou ding aan en N. bang, dat hij uit de trein zou worden gewerkt, trok aan de noodrem. Getuige V. uit Lei- ,den vertelde, dat V. zijn .iasje had uitgetrokken. maar nog niet had ge stagen. Het O. M. achtte in dit geval de noodzaak om aan de noodrem te trekken niet aanwezig en eiste f 25 boete. of tien dagen hechtenis. De uitspraak was conform. die door radicale afschaffing van de gehele bijzondere rechtsspraak ongetwijfeld zou zijn ontstaan, daar dan politieke delinquenten van voor de afschaffing volgens heel andere methodes zouden zijn berecht dan daarna. In zijn uiteenzetting van een aan- tal gronden waarom de minister de mogelijkheid van voorwaardelijke in vrijheid stelling zou dienen te verruimen vond de heer Wijers de scherpzinnige bewindsman echter tegen zich. Men moet volgens de minister op de eerste plaats reke ning houden met de volksopinie en ten tweede moet voorkomen wor den, dat de politieke delinquenten als een recht gaan zien wat beslist geen recht is. Men zou dus ver- keerde opvattlngen kweken. het geen de minister wilde voorkomen, al zal hij de zaak nog eens grondig bestuderen. De minister verdedigde het gebruik maken van het recht van gratie. waarin de heer Wijers bezwaren zag en stelde heel scherp, dat het bij dat verlenen van gratie door een rechter slechts gaat om een terugkomen op een beslissing in- zake de strafmaat en niet van de schuldvraag. In de praktijk komt dit laatste ook practisch niet voor. Vijftigduizend van de honderdui- zend Duitse arbeiders die in het ge- bied van Hannover in staking wa ren gegaan uit protest tegen de lage rantsoenen hebben gevolg ge- geven aan de oproep van de vak- verenigingsleiders het werk te her- vatten. Woensdag reden de trams weer in de stad. t.m. 881 Alg.: 40(Lgram brood of 1 rani- soen gebak 882 Alg.: 400 gram brood (geldig t.m. 22 Men 875 Res.: 400 gram brood (geldig t.m. 22 Mei) 883 Alg.: 500 gram suiker enz. 1000 gram jam, stroop enz. 500 gram versnaperingen 885 Alg.: 100 gram bloem enz. 878 Res.: 500 gram bloem enz. 887 Alg.: 120 gram spijsolie 889 Alg.: 2 eieren Tabak en veranaperlogen 49, 50, 53 Tabak: 2 rantsoenen siga- retten of kerftabak 51 Versnaperingen: 200 gram ver snaperingen of 200 gr. suiker enz. of 400 gram jam enz. 54 Versnaperingen: 100 gram ver snaperingen of 100 gram suiker enz. of 200 gram jam Niet aangewezen en vernleygd kunnen worden de bonnen 332 334 335 834 835 melk, 340 341 342 344 347. 844. 846 en 847 Reserve. 300 330 000 830 Algemeen. Wanneer weer en wind meewer- ken wacht IJmuiden gedurende de Pinksterdagen een schoon schouw- spel. IJmuiden krijgt n.l. een vlag- getiesdag, de eerste. Vlaggetjesdag, de Zondag voor het uitvaren, waar- op de haringvloot. tot juweeltjes uitgedost, voor de kant ligt te pron- ken. Zaterdagmiddag 15 Mei a.s., wordt met een officieel gebaar de eerste vlag gehesen door Drs. D. J. van Dijk, Directeur van het Bedrijfschap vo<jr Visserijproducten. op een der schepen. die vorig jaar de best ver- zorgde haring aanvoerden. Er komt muziek. er wordt gefilmd. Na het korte officiele gedeelte zal iedereen rustig kunnen dwalen langs de vloot, die klaar ligt om Dinsdag a.s. on de Malse Maatjes. de Hollandse Nieuwe, te gaan jagen. Duizenden zullen zich gedurende de Pinkster dagen in IJmuiden kunnen ver- meien in een vloot fraai opgetuigde schepen. Stellig zullen ook velen van elders naar IJmuiden komen om van dit alles te genieten. De Vlaggetjes dag wordt georganiseerd door de Vereniging ..IJmuidens Bloei". De kampioenswedstrijd tussen Haarlem en EDO gisteren in het Olympisch Stadion gespeeld, trok geen grote belangstelling. De paar duizend toeschouwers hadden even goed in Haarlem zelf geborgen kun nen worden. Het vertoonde spel stond niet op hoog peil en in som- mige perioden was het een heen en weer getrap, waarbij men nauwe- lijks meer van voetbal zou kunnen spreken. Vooral het plaatsen was slecht verzorgd. Door de 21 over- winning bleef EDO theoretisch in de running voor het nationaal kam- pioenschap en werd Haarlem vaster dan ooit op de onderste plaats ge- nageld. Opmerkelijk waren de vele veranderingen in de opstelling, welke Haarlem tijdens dp wedstrijd aanbracht. In de tweede helft ging Roozen, die als rechtsbuiten was ge- probeerd doch op die plaats weinig presteerde, midvoor spelen en toen ging het in de voorhoede wat beter, maar ondanks een behoorlijk veld- overwicht kon Haarlem het niet verder brengen dan een doelpunt, door Kick Smit op handige wijze gemaakt. waarmede de partijen op gelijke voet kwamen, aangezien Verdam, enkele minuten na het be gin van de wedstrijd, EDO reeds de leiding had bezorgd. Maar het doel punt van Kick Smit bracht Haarlem weinig geluk. Van de aftrap nam de SDO-voorhoede eje bal mede, een misverstand in de Haarlem-verde- diging. overigens niet de enige, be- zorgde Verdam een niet te missen kans en weer had EDO de leiding. Met een 21 overwinning voor EDO kwam het einde van een wed strijd, waarin allesbehalve kam- pioensvoetbal werd te zien gegeven. De stand is nu: Heerehveen 7 5 1 1 11 2013 BW 6 4 119 11—4 Go Ahead 7 3 1 3 7 14—16 EDO 6 2 2 2 6 7—11 PSV 7 2 1 4 5 12—13 Haarlem 7 1 0 6 2 1118 LJET IS ALTIJD F1JN, als men iets in het vooruitzicht heeft. Daar ziet men reikhalzend naar uit; heel de aandacht, heel het verlangen is dddr op gericht. Als dan onverwacht iets tussen beide komt, dat de gemaakte plannen in de war stuurt of zelfs helemaal verijdelt, is dat een tegenvaller, die des te meer ge- voeld wordt naarmate de ver- wachtingen des te hoger ge- spannen waren. Maar dan is het ook de gelegenheid om te tonen dat men grootheid van karakter bezit en flink genoeg is om ook onder de teleurstellingen en tegenheden zijn innerlijke rust en evenwicht te bewaren. En is het niet altijd z6, dat nieuw ge luk uit het gemis van oud geluk wordt geboren? MARCUS Op Eerste Pinksterdag zal te Maastricht, als feestelijke inzet van de heiligdomsvaart 1948, de grote St. Servaasprocessie uittrekken. In deze bidweg zullen verscheidene re- lieken van de St. Servaas-relieken- schat worden medegevoerd. Oorspronkelljke roman uit het Russische splonnenleven 34. „M'n zieke vriend gaan bezoeken, 'n geestverwant en hem op de hoog- te brengen van mijn toestand. Mis- schien heeft hij u gewichtige din- gen voor mij mee te delen." Alexandra vertrok nog diezelfde avond naar het opgegeven adres, naar het armoedige kamertje, in de volksbuurt, waarin Jewssje z'n ge- heime drukkerij hield. Ze had niet gelogen, toen ze haar vader die nacht zei, dat ze tot twee uur zie- ken verpleegd had. Ze had de jon- geman stervende aangetroffen en 'n diep medelijden was in haar opge- weld: ..Is u de% vriend van Michael Gorocha? Maar, laat me u dan hel- pen. Ik zal u naar 'n ziekenhuis brengen. Hier, in dit bedompte krot worden uw longen vermoord." „Wilt ge me werkelijk een dienst bewijzen?" vroeg hij, „probeer dan niet me in het leven te houden. Dat is onbarmhartig. Jk heb me geheel en al verzoend met de dood, die ik volstrekt niet afschrikwekkend zie. Als ge me helpen wilt, kunt ge dat met iets anders doen. Til de derde plank links naast m'n bed op. Daar- onder zult ge vijf honderd brochu res vinden en 'n lijst van de namen aan wie ze gezonden moeten worden Breng die bij Gorocha". „Dat is te gevaarlijk," antwoord de Alexandra. „Ik zal die in m'n auto mee nemen en zelf voor de verzending zorgen Krylow, de Minister van Justitie, vermoedde op dit ogenblik niet, dat zijn woning he't verzendhuis was geworden van waaruit het nieuwste contra-revolutionaire geschrift naar de voornaamste So.vjet-mannen ver- zonden zou worden; Alexandra had, na het onderhoud met Tegleff, die nacht niet geslapen. In e£n adem had zij de brochure uit gelezen. Deze was getiteld: „Gedachten van een Stervende" en ontroerde diep door de overtuiging die er uit sprak. Zij veroordeelde het huidige rege- rings-karakter, dat God en g6ds- dienst uit de samenleving had ge- bannen. dat het gezinsleven uiteen rukte, dat duizenden. ouderloos- rondzwervende, lichamelijk en gees telijk gedegenereerde kinderen in 't leven had geroepen, het toekomstige geslacht dat het Russische volk on- verbiddelijk naar de afgrond moest voeren. De brochure eindigde met de volgende vraag: „Ik heb mijn geest, mijn lichaam, mijn bezit. mijn leven gegeven voor mijn ideaal: een rein, gelukkig Rusland. Wie zal mijn arbeid, die mijn stervende hand moet loslaten, opnemen en voortzetten?" En Alexandra, met de tranen in de ogen, antwoordde zacht, maar beslissend: ,,Ik!" De brochure was ondertekend met: „Jewssje, Student in de godgeleerdheid en filosofie." Enkele dagen later had zij de onder haar linnengoed verstopte, brochu res van 'n geadresseerde band voor- zien en in verschillende bcievenbus- sen van de stad gepost. Ze'had haar eigen, sterk verdraaide handschrift onder de enorme hoeveelheid cor- respondentie, die de eerste secreta- ris van haar vader bezig was te openen. Krylow was buiten zichzelf van woede, toen hij de inhoud der brochure gelezen had: „De hoofd- stad is vergiftigd van dat soort idealisten", riep hij, terwijl ie met de vuist op tafel sloeg, „maar ik zal bevelen geven, dat ze die heren naar Siberie sturen, om er daar da» idealen uit te ranselen! Wie is die Jewssje?" Het onderzoek volgde onmiddel- lijk. Jewssje werd gevonden: een tot geraamte uitgeteerd lichaam. „Ver- vloekt!" riep Krylow, „dan zal ik de opvolger in dat zaakje de armen en benen laten breken." Deze woede- uitbarsting speelde zich af in de ont- bijtzaal van het gebouw, in tegen- woordigheid van Alexandra, en voor het eerst in haar leven, maakte deze uitbarsting geen indruk op haar. Integendeel, zij vond de minister in haar vader belachelijk. Wat kon het baten, 'n lichaam te treffen? De geest zou leven en verder arbeiden. En hoe sterker de geest verdrukt wordt, hoe sterker hij naar ver schillende zijden uitwijjct. om zich langs verschillende richtingen, voort te planten. Wat was er toch met haar gebeurd, dat zij zich plots zo sterk voelde, zo bereid om offers te brengen voor waarheid en rechf? Hoe was't mogelijk geweest. dat de lezing van enkele geschriften door een enkele geschreven, haar kijk op menselijkheid en recht z6 konden veranderen? Ze trachtte het ant woord op deze vraag niet te vinden, maar handelde. Ze bracht aan Mi chael Gorocha verslag uit over de stappen, die ze gedaan had, liet hem de brochure lezen en deze vroeg toen: „Wie zal die verzenden?" „Ze zijn al verzonden?" „Hebt U dat gedaan?" ..Ja." Diep bewogen had hij haar hand gegrepen en die gekust: „Ik geloof in U" had ie gezegd, „ik geloof in U als in de waarheid zelf. Zeg maar wat ik in de toekomst moet doen, en ik zal U blindelings gehoorzamen." „Ge moet grote dankbaarheid veinzen tegenover Tegleff. m'n va der en hun ondergescnikten, omdat zy U 't leven hebben gelaten." „Dat zal me heel moeilijk vallen, maar als u het wilt...." ..'t Moet. Er valt tegenover derge- lijke duistere machten niet met op- rechtheid te vechten. Wij moeten dezelfde wapenen als zij hanteren. Denk er om, dat ik op me genomen heb. U over te halan, met hen een zelfde lijn te spannen. Om dit doel te bereiken heb ik van m'n vader vergunning gekregen, U in deze ka- mers, in dit paviljoen te laten over- brengen, zonder bewaking." „Hoe lang zal ik hier moeten blij ven?" „Dat weet ik niet. Maar ik ver- onderstel, dat men U aan de arbeid zal zetten om propagandistische ar- tikelen te schrijven voor het stel- letje gewetenloze regeerders, dat nu het lot van ons volk in handen heeft. (Wordt vervolgd.) i

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3