PRESIDENT TRUMAN WIL STALIN TE WASHINGTON ONTMOETEN Voor Alkmaar en omgeving Wet tegen het communisme „in strijd met onze principes Souvereine Joodse Staat Besprekingen met Djogja slepen voort van uitstel naar uitstel Russen lopen kwaad weg Kerkvervolging in Albanie Belgische officieren moeten Nederlands leren De democratie in de Partij VRIJDAG 14 MEI 1948 44e JAARGANG NUMMER 11260 BUREAUX: Duitsers mogen Engeland xien Met Pinksteren warm weer T ZUID-AFRIKAANSE SCHOONHEIDSKONINGIN Met een K.LM.-toestel uit Zuid-Afrika arriveerde Woensdagmid- dag op Schiphol de 19-jarige Zuid-Afrikaanse schoonheidskonin- gin Evelyn Macaskill. Ter verwelkoming waren op Schiphol o.a. Volendamse schonen en de zeven kabouters van Sneeuwwitje. aanwezig twee Brits prinselijk paar in Frankrijk Spaak trekt ontslagaanvrage in BRUSSEL, 14 Mei (Reuter) Paul Henri Spaak, Belgie's waamemend minister-president, heeft heden de Woensdag i-1. bij de Prins-Regent ingediende ontslag-aanvrage van zijn rege- ring ingetrokken. Radioboodschap Z.H. de Paus 100.000 pelgrims te Fatima wordt komende nacht uitgeroepen Het joodse Geen militaire hulp aan West-Europa TWEE-EN-EEN-HALF MILLIARD EXTRA GEVRAAGD VOOR DEFENSIE H. VADER ONTVINC J K.L.M.-DIRECTEUR Hoe lang zal men op deze wijze voortgaan Gromyko gaat met vacantie Jacob Malik zal hem vervangen Egyptische troepen zullen Palestina birinentrekken Militaire alliantie Noorwegen—Zweden? Incident op Berlijns bestuursbureau SOKOLOFSKY WEER TE BERLIJN met een nieuwe politieke adviseur Afscheidsboodschap van Sir Cunningham AMERIKA BESCHULDICD in Perxisch Parlement Te Sampang werden de slotverkiezingen gehouden voor het toekomsiige parlement van Madaera. Bij de eerste verkiezingen hadden de dessa's reeds hun kiesmannen gekozen. Deze hebben nu uit 46 candidaten de parlementsleden aangewezen. Hoe zo'n verkiezing in zijn werk gaat, blijkt uit deze foto. Er zijn geen stembiljetten, zoals bij ons in luli a.s., doch op een bord worden de namen aangewezen. Einandi gaat het Quirinaal bewonen VLIECRAMP IN ZUID-FRANKRIJK Nieuuu Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is t nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59. Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank LANGS VERSCHILLENDE wegen tracht niemand minder dan prof. Duijnstee van de R. K. Univer- siteit de mening ingang te doen vinden, dat het met de democratie In de Katholieke Volkspartij niet in orde is. Hij besprak dit punt op een dis- cussievergadering van de Vereni- ging voor Staatsrecht; hij schreef er over in de ..Gelderlander" en in „De Nieuwe Eeuw". Mede enkele andere omstandig- heden waren o.a. voor „de Tijd" en voor prof. Romme in de ..Volks- krant" aanleiding tot het houden van enige beschouwingen. Wij willen er enkele opme*klngen over maken, vandaag meer speciaal in verband met de vraag, of de groep-Welter met een eigen lijst zal uitkomen. Voorop sta de herinne- ring aan onze reeds eerder uitge- sproken mening, dat het t ij d s t i p voor deze discussie ons wat vreemd gekozen lijkt. Het is overigens een hobby onder de Katholieken van Nederland, om strijdvragen op te werpen op een moment, dat aller gemeenschappelijke krachtsinspan- ning geboden is! Het wil ons echter voorkomen, dat de grondslagen van het partij - wezen in het geding zijn en nu de discussie er eenmaal is, willen we toch ook onze duit in het zakje doen. Eerst is aan de orde de vraag, of in de K.V.P. de afwijkende menin. gen voldoende haar invloed kunnen doen gelden. Wij menen, dat dit in het algemeen wel het geval is. Wat de opinie-Welter betreft, we zen wij al eerder op het feit, dat de oud-minister alle gelegenheid had zich uit te spreken op het Indische Studiecongres van de K.V.P. half November in Utrecht. Een jaar later, toen deze groep een gevaarlijke actie begorr met een z.g. voorlopig katholiek comite van actie, bood het Partijbestuur aan de heer Welter alle gelegenheid, zich op een Partijraadsvergadering uit te spreken, onder de begrijpelijke voorwaarden, dat hij het werk van zijn actie-comite zou staken. De heer Welter wenste die voorwaarde niet te accepteren. Kan men nu in crnst volhouden, dat hier de alles- bedillende Partijleiding het zo be- kokstoofde, dat Welter geen kans kreeg om gehoord te worden? Voorts schijnen er katholieken, die de Welter-mening gezind zijn, niet tot de K.V.P. te behoren. Dat is niet de schuld van de Partijleiaing. Men trede toe en zegge zijn mening! Nu volgt uit de redenering van prof. Duijnstee dat niet een ho- mogene fractie hoofdzaak is, maar wel. dat alle meningen van het Ka tholieke Volk in de Partij gehoord kunnen worden dat, het dus bijv. niogelijk moet zijn, een man als Welter in de Katholieke Fractie op te nemen. Dit nu lijkt ons een onhoudbare stelling. In een parlementaire democratie zijn politieke partijen onmisbaar. Partijen plegen geiijkgezinden van gelijke 1 evensovertuiging en van zoveel mogelijk gelijk politiek inzicht te verenigen, op een prin- cipiele hasis en op politiek pro gram. Een partij zonder een program is een onding. Dat program zal geen concrete uitwerking bevatten, maar algemene richtlijnen. Deze dienen richting welke men uit gaat. echter houvast te bieden voor de Van haar vertegenwoordigers in de Staten-Generaal verlangt zulk een partij, dat zij dat program on- derschrijven. En zij verbindt daar- aan verschillende consequenties, geeft aan haar vertegenwoordigers verschillende voorschriften. Nu kan men menen, dat dit alles te ver kan gaan of gaat, daar valt over te l praten. Gelijk er veel over gepraat is, amper een half jaar geleden nog, toen de nieuwe reglementen na moeizame voorbereiding op zeer de- mocratische wijze zijn vastgesteld. Maar dit praten over deze din- i g e n is niet aan de orde in het ge- zicht van de v'erkiezingsstrijd. Bovendien: hoe lang en hoe veel men ook praat, het kan nooit zo worden, dat het voor een bonafide politieke partij mogelijk zou zijn, in een fractie mensen op te nemen, die op vitale punten meningen huldigen, welke diametraal tegenover elkaar staan. Wij menen ergens gelezen te hebben, dat Welter het program ook in zijn verdere uitwerking van het Manifest onderschrijft. Dat kan niet waar zijn, of het program deugt niet. Want Welter en de K.V.P. huldi gen ten aanzien van Indonesie twee diametraal tegenover elkaar staande standpunten. De K.V.P. zegt, dat het met de koloniale verhouding de positie van overheerser en over, heerste afgelopen is. Welter wil in wezen de koloniale verhouding handhaven. Twee dingen, die niet samen kunnen gaan! Wat zou er overblijven van een partij en haar fractie, die op zulke belangrijke punten uiteen vallen? De democratie in de partij, waar men zo gaarne over spreekt, brengt toch ook mee, dat de minderheid zich bij de meerderheid neerlegt. In het uiterste geval kan die min derheid als zij meent, anders met haar overtuiging in botsing te ko- men uittreden. Maar de demo cratie brengt helemaal niet mee, dat dit dan voor die minderheid het recht zou betekenen, een eigen par tij op te riehten. Bovendien zou die minderheid dan in conflict komen met andere belangen. Wfelke. dat heeft de jong- ste Bisschoppelijke brief ons ge- leerd! In het Britse parlement is mede- gedeeld, dat het thans aan Duitsers wordt toegestaan tot een maximum van zes maanden te logeren bij vrienden of verwanten in Groot- Brittannie „om kennis te maken met de Britse levenswijze". Kinderen mogen voor onbepaalde tijd komen logeren. DE BILT, 14 Mei. Gedurende de laatste dagen is de luchtdruk in West-Europa langzaam doch regelmatig blijven stijgen onder invloed van een verplaatsing in Noordoostelijke richting van het Azoren - hogedruk - gebied. De verschillende tamelijk actieve Oceaandepressies worden daar- door nu gedwongen een Noord- Oostelijke koers te volgen van het midden van de Oceaan over IJsland naar de IJszee. Het ge- volg van deze ontwikkeling in de luchtdrukverdeling is. dat de aanvoer van koelere lucht over het Noordzeegebied is afgesne- den en de temperaturen geleide- lijk weer hoger zullen worden. Gedurende de eerste paar dagen zijn bovendien de kansen op vorming van verspreide on- weersbuien door de verwarming in de namiddag uiterst gering. pas in de loop van Tweede Pinksterdag wordt de kans hier- op groter. daar verwacht kan worden, dat tegen die tijd de invloed van de Oceaandepres sies zich weer meer over het vasteland van West-Europa gaat uitbreiden. Het ziet er dus naar uit, dat het weer met Pinksteren over het algemeen fraai zal zijn met tamelijk hoge temperatu ren, lange perioden van zon- neschijn, niet veel wind en pas in de loop van de Tweede Pinksterdag kans op vorming van verspreide warmte-onwe- ders. DUINKERKEN, 14 Mei (AP). Prinses Elizabeth en de Hertog van Edinburgh -zijn hedenmorgen om U3.20 uur in Duinkerken aangeko- men. Het Prinselijk Paar was Donder- dagnacht om 24.00 aan boord van de ..Hampton Ferry" gegaan. Britse torpedoboten in het Kanaal schoten lichtkogels af. VATICAANSTAD, 13 Mei. AFP Z. H. de Paus zal op 2 Juni ter ge legenheid van zijn feestdag een boodschap riehten tot de wereld De H. Vader zal, zoals naar ge- woonte, op deze dag de leden van het H. College ontvangen, die Hem hun gelukwensen zullen overbren- gen en de Paus zal als antwoord een rede houden, die in de vorm van een boodschap via de radio zal worden uitgezonden. net voor Palestina heeft na ,voorlopige kabi- n bijeenkomst van 9 uur besloten, met ingang van Vrijdag te nud- demacht een souvereine joodse staat uit te roepen. Het joodse bureau heeft tijdens de belangrijke ochtendzitting ver- der de formaliteiten uitgewerkt met het oog op de uitroeping van de joodse staat op 15 Mei. Vandaag zal een bijzondere ver gadering van de joodse nationale raad gewijd zijn aan het opstellen van de onafhankelijkheidsverkla- ring van de joodse staat. Mosje Sjertok, lid van het bestuur van het joods bureau, heeft ver- klaard, dat de joodse staat zal wor den uitgeroepen, zodra het Brits mandaat eindigt. „Wij hebben be sloten nog geen seconde een lucht- ledig te aoen ontstaan. Nu of nooit. Elk uitstel zou tot onherstelbare gebeurenissen kunnen leiden." Sjertok beschuldigde de Britse re- gering er van, dat zij de arabische liga gebruikt als een politiek in strument. Hij voegde er aan toe, dat het feit, dat de Britten Pale stina verlaten Engelands betrekkin- gen met de joden nog niet tot ge- regelde of normale betrekkingen maakt, Sjertok, die wordt gedoodverfd als premier van de nieuwe joodse staat, verklaarde op een persconfe- rentite, dat de joodse regering in de eerste plaats o.m. aandacht zou schenken aan de kwestie van er- kenning door andere staten. Tot dusverre had nog geen land toe- zeggingen hieromtrent gedaan. Hij hoopte, dat de V. S. het verstandig zouden achten hiertoe over te gaan. Functionarissen van het Amerikaan- se ministerie van buitenlandse za- ken hadden met hem informeel reeds besprekingen over dit onder - werp gehad, waarbij zij te kennen gaven wat zou kunnen geschieden TRUMAN heeft op een peraconferentie meegedeeld, dot hij be- reld is Stalin te ontmoeten wanneer deze naar Washington wil komen. Hij ontkende, dat hij de laatste tijd een rechtstreekse boodschap van Stali/s ontvangen had, daaraan toevoegend, dat hij er ook geen verwacht Joodse staat in Palestina. Hij zeide slechts: ..Komen die tijden. komen die zorgen" (I will cross that bridge when i come to it). Hij bevestigde, dat hij de Pales- tijnse kwestie en de problemen, voortvloeiend uit het neerleggen van het mandaat door Engeland, met minister Marshall en Robert Lovett, onderminister van buiten landse zaken. had besproken, doch wilde geen bijzonderheden hierover meedelen, noch over eventuele nieuwe plannen ter voorkoming van wrijving in Palestina. Ten aanzien van de militaire hulp- verlening aan West-Europa zei Tru man, dat hij persoonlijk niets in voorbereiding had en ook terzake geen voorstel van het departement De president verklaarde voorts, dat zijn hoop op vrede geenszins is toegenomen door het jongste con tact tussen de V. S. en de Sovjet- Unie. De tussen de beide landen be- staande fundamentele geschlllen waren door het incident niet ver- anderd. De president verklaarde tegen- stander te zijn van het thans bij het Congres in behandeling zijnde wets- ontwerp. Dat drastische beperkin- gen zou opleggen aan het commu nisme in de V.S. Zulk een wet zou „geheel in strijd met onze principes zi)n- 4- Als er organisaties of groepen in de V. S. waren, die de i-egering wil- den omverwerpen, bestonden er reeds wetten om aan dat streven het hootd te bieden. Terugkomend op de recente nota- wisseling met de Sovjet-Unie zeide Truman, dat de oorspronkelijke ver- klaring over de Amerikaanse poli tiek, door Bedell Smith tegenover Molotof afgelegd, door hem met mi nister Marshall en het gehele kabi- net is besproken. De president wu- de geen gedetailleerd commentaar op de notawisseling geven, zeggen- de dat Marshall de aangelegenheid Woensdag voldoende heeft belicht. Truman schaarde zich ten voile ach- ter de verklaring van Marshall. Truman wilde geen commentaar geven op de mogelijkheid van een Amerikaanse erkenning van een van buitenlandse zaken had ontvan- gen. Truman, heeft het Amerikaanse Congres opnieuw om een bedrag voor „verdedigingsdoeleinden" verzocht, nl. 2.434.411.000 dollar, Truman verklaarde dat het extra bedrag nodig was voor de ver- zwaarde militaire eisen volgens zijn boodschap aan het Congres van ze- ventien Maart. Truman heeft toen tijdelijke dienstplicht en algemene miliaire opleiding voorgesteld. De twee-en-een-half milliard zijn nodig voor de uitbreiding der strijdkrach- ten. Het gewone militaire budget, dat in Januari is goedgekeurd, ver- meldt een bedrag van elf milliard voor de strijdkrachten. Z. H. de Paus heeft in particu- liere audientie ontvangen, dr. A. Plesman, president-directeur der K LM. mevr. Plesman, de Nederlandse burgerluchtvaart attache te Londen prof. D. Goedhuis. de hoofdeom- mies van de Rijksluchtvaartdienst de heer P. Adriani, de hoofdverte- genwoordiger der KLM voor Italie de heer K. Voute, alsmede mr. H. I. Borel Rinkes van het bureau bui tenlandse betrekkingen der KLM te Den Haag. LAKE SUCCESS, 14 Mei (AP. en Reuter). Andrei Gromyko, de Russische U.N.O.-gedelegeerde zal in Juli voor een vaeantie van twee maanden naar Rusland gaan. Hii zal bij de U.N.O. vervangen worden door Jacob Malik een van de Russische waarnemende Minis ters van Buitenlandse Zaken en voormalig Ambassadeur in Japan. Volgens mededeling van een offi- ciele Britse woordvoerder te Berlijn is Malik naar New-York vertrok- ken, ter bijwoning van een bijeen komst van de V.N. Malik wordt ver- gezeld door een ambtenaar van het Sowjet-Russische Ministerie van Buitenlandse Zaken, Boris Lobta- tf'nMka°lik is een van de vooraanstaan- de deskundigen van Moskou, ter zake het Verre Oosten. Hierdoor is men gekomen tot de veronderstel- ling, dat zijn reis in verband staat met de Koreaanse kwestie, welke door Marshall werd genoemd als een van de drie voornaamste wrijvmgs- punten tussen Amerika en de Sow- jet-Unie. De andere twee door Marshall genoemde geschilpunten zijn Berlijn en Wenen Britse deskundigen, die Malik ont- moet hebben, beschouwen hem als een van de meest geschikte jongere Sowjet-functionarissen. SEMARANG, 13 Mei. (AnetrL Het te Semarang verschijnende blad „De Locomotief" van heden wijdt een hoofdartikel aan de onderhandelingen. Het blad zegt o.m.: „Er ligt een grote matheid over de besprekingen tussen de delegatie van het Koninkrijk en de afgevaardigden der republiek. Men krijgt de indruk, dat er practisch niemand meer is, die nog iets van deze besprekingen verwacht. Weken zijn voorbijge- gaan, zonder dat iets van enige beteikenis bereikt is." Mr Van Vredenburch stelde voor, det zes maal per week vergaderd zou worden. De republiek torpe- deerde dit afdoende. Zij zond na- melijk enkele kopstukken naar Djogja en eer die weer terug zijn, is opnieuw een week verstreken. Wij hebben sterk de indruk. dat het beleid van de Nederlandse de legatie een gevoel van onrust te- weeg brengt onder het goedwillen- de deel der bevolking van deze landen. Niemand kan zich onttrek- ken aan de indruk, dat de Neder landse delegatie onbewust zich laat leiden door de republikeinse dele- gatie.Zij betreurt weliswaar din gen. maar wekt de indruk, dat het initiatief geheel bij Djogja ligt, het- welk een geheel negatief initiatief is. De besprekingen slepen voort van uitstel naar uitstel en tallozen vra- gen zich af, hoelang men nog van plan is op deze wijze voort te gaan", aldus „De Locomotief". Het republikeinse persbureau ..Antara" heeft hedenochtend ge- meld. dat het republikeinse kabi- net, dat de huidige onderhandelin gen bespreekt, nog geen beslissin- gen heeft genomen ten aanzien van aangelegenheden betreffende Unie, interimregering en plebisciet. De zitting van hedenochtend werd bu- gewoond door Sjahrir en Asaat, voorzitter van het werkcomite van het voorlopig republikeins parle ment. LISSABON, 13 Mei (A.P.) Meer dan 100.000 pelgrims, onder wie 400 zieken, woonden vandaag de plechtigheden bij ter ere van on ze Lieve Vrouw van Fatima. op de plaats, waar de verschijning op 13 Mei 1947 gezien werd. On der de buitenlandse pelgrims be- vinden zich Amerikanen, Brit ten, Fransen, Nederlanders en Belgen. De plechtigheden staan onder leiding van een kardinaal. Onder de pelgrims bevinden zich ex-koning Umberto van Italie en de graaf van Parijs. Twee Neder landse jongelui, die naar Fatima gekomen zijn om daar getrouwd te worden, verblijven in de residentie van Bisschop Leiria. De plechtige huwelijksmis voor de jongelui, Rita Limpens en Louis Vaasen, welke door bisschop Leiria opgedragen werd. werd bijgewoond door de 100.000 pelgrims. Het bruidspaar zal de witte broodsweken doorbrengen in Ama- dora bij Lissabon, waar de oom van Rita, pater Limpens. parochie- geestelijke is, na tijdens de Duitse bezetting uit Nederland gevlucht te zijn. CAIRO. 13 Mei (Reuter) Een Egyptische regeringscommunique zegt, dat Vrijdaenacht om e6n mi- nuut over twaalf Egyptische strijd krachten de grenzen van Palesti na zullen overschrijden. De mededeling werd gedaan tij dens een persconferentie van de Egyptische minister van Onderwijs. Het is de eerste officiele verklaring over deze materle. Op het ogenblik, dat de troepen de grens overschijden, wordt voor geheel Egypte de staat van beleg afgekondigd. Het Egyptische leger telt naar men gelooft ongeveer 40.000 man. In naam is er dienstplicht in Egypte. Zondag j.l. werd voor het leger een erediet van vier millioen pond ster ling verstrekt om de „extra uitga- ven" van de grenstroepen te dekken Volgens kringen, die in nauwe betrekking staan tot de Zweedse regering, heeft Zweden Noorwegen het aanbod van een militair bond- genootschap gedaan. Donderdag heeft tijdens een ver- gadering van de sub-commissie voor openbare veiligheid van het gealli- eerde bestuursbureau van Berlijn de Russische delegatie luidkeels pro- testerend de vergadering verlaten naar aanleiding van een verzoek van Engelse zijde om de door de Russen benoemde Berlijnse hoofd- commissaris van politie, Paul Mark- graf, te ondervragen, Kol. Stewart, de Britse vertegen- wordiger en voor deze maand voor- woordiger en voor deze maand voor- Markgraf te ondervragen over de antecedenten van Willy Schubert, da politie-chef in de Russische sec tor, die wegens gezondheidsredenen ontslag had genomen. Kol. Stewart zeide, er stellig van overtuigd te zijn, dat de Russen door beiden om de tuin geleid" waren. De Rus sische afgevaardigden weigerden op het Britse verzoek in te gaan, doch de Engelse, Amerikaanse en Franse afgevaardigden stonden erop, dat Markgraf gehoord zou worden. De eerste vraag van kol, Stewart aan Markgraf werd door de Russen overschreeuwd. Het rumoer was zo hevig. dat verdere vragen en ant- woorden niet verstaan konden wor den. De Russen bevalen Markgraf zijn mond te houden. Kol. Stewart ging echter door met vragen stellen, waarop de Russische gedelegeerden protesterend de zaal verlieten. als de joodse staat was gevestigd De joodse betrekkingen met de Sovjet-Unie, zo voegde Sjertok er aan toe, waren uiteraard onderhevig aan de principiele houding van de Sovjet-Unie ten opzichte van het Palestijnse vraagstuk. Hetzelfde gold eveneens voor Australie en Nieuw-Zeeland. Van betrouwbare zijde verneemt Reuter, dat Groot-Brittannie de joodse staat, die bij de beeindiging van het Britse mandaat in Palestina, naar men verwacht, Vrijdag wordt uitgeroepen, niet zal erkennen. Aangenomen wordt, dat Engelands houding tegenover een arabische staat in Palestina dezelfde zou zijn. Maarschalk Sokolofsky, de Russi sche militaire gouverneur in Duits- land, is, na te Moskou een confe rence te hebben bijgewoond, te Berlijn teruggekeerd. Hij was ver- gezeld van een nieuwe politieke ad viseur, Sjarnof genaamd. Volgens Dena komt Sjarnof uit Praag, waar hij een vergadering van de Cominform heeft bijgewoond. Men gelooft. dat Sjarnof tot taak heeft de Sovjet-politiek in Duits- Iand te coordineren. Als gevolg van een door Sjarnof uitgevoerde „zuivering", zo gaat Dena voort, zijn 85 hoge Russische officieren in Duitsland reeds naar Moskou teruggezonden. Een dezer officieren was luitenant-generaal Loekyantsjenko, stafchef in de Rus sische zone. JERUZALEM, 14 Mei (A.P.). De Britse Hoge Commissaris, Sir Alan Cunningham, heeft in een af scheidsboodschap via de Britse ra dio Jeruzalem gezegd: „Ik bid, dat de vrede met het wederzijdse be- grip haar intrede in Palestina zal doen." „Nog is het tijd het heilige land te redden van verwoesting." Cunningham zei, dat het Britse beheer over Palestina nu eens goed en dan weer verkeerd was geweest, en dat hij hoopte, dat de oplossing van de meningsverschillen tussen joden en arabieren „niet met bom- men en wapenen" welke slechts ellende kunnen bTengen, zou wor den gevonden. ROME, 13 Mei (A.P.). De ver- volging van de katholieke kerk in Albanie is ,.in voile gang", bericht Ansa" Donderdagavond. De laat ste tijd zijn 20 prelaten en katho lieken geexecuteerd. Het Italiaanse agentschap haalde berichten aan uit Vaticaanse bron' en verklaarde, dat zich bij de ge- executeerden monseigneur Frances- zo. Juni, de regent van de apostoli- sche legatie in Albanie, de eerw. heer Matteo Prennushi en de eerw. heer Cippiano Makai bevonden hadden. In geheel Albanie, aldus t agent schap, functionneert nog slechts een diocees en de gangen van de wei- nige priesters, die er nog zijn, wor den nauwkeurig nagegaan. TEHERAN, 14 Mei. (Reuter). Een lid van het Perzische parle ment, Ahmad Razavi. heeft in de zitting van Donderdag de volgende beschuldigingen uitgebracht: ..Het gehele Perzische parlement wordt door de regering der Verenigde Staten bekostigd. De onafhankelijk- heid van het Perzische leger is ver- nietigd door de overeenkomst met de Amerikaanse advies-missie voor Perzie." De voorzitter van de Madjlis (het parlement) sloot de vergadering, nadat Ahmad Razavi nog had ge zegd, dat George Allen (de voor- malige Amerikaanse ambassadeur) zich in interne Perzische aangele genheden heeft gemengd en dat de Amerikaanse militaire missie „geen Perzische maar Amerikaanse belan gen nastreeft". Onder grote opschudding verlie ten de leden de zitting. De Belgische minister van lands- verdediging, kolonel De Fraiteur, heeft te Brussel aan vertegen woordigers van de pers enige bij zonderheden verstrekt over de militaire overeenkomst, die hij in Den Haag heeft ondertekend. Voor de uitvoering van de over eenkomst worden drie commissies in het leven geroepen: 1. een com- missie voor de studie van de alge mene legerpolitiek; 2e een commis- sie voor de bewapening, die de ge- zamenlijke aankopen in beide lan den of in het buitenland zal rege- len; 3e. een commissie voor het onderhoud van materiaal en onder- delen en voor standaardisatie van wapens en vervoer. Naar de Belgische minister van landsverdediging verder opmerkte, voeren de generate staven der beide I landen reeds besprekingen om tot eenzelfde opvatting omtrent het ge- bruik der eenheden te komen. Ge- zamenlijk zal het wetenschappelijk onderzoek ter hand worden geno men, terwijl talrijke officieren voor langere periodes zullen worden uit- gewisseld. In het kader der Wes- terse Unie en het handvest der Ver enigde Volkeren zullen er in beide landen legers ontstaan, die in alles gelijk georganiseerd zullen zijn. Wat de vloten belreft, bestaat ook reeds samenwerking, aangezien de Belgische marine-officieren in Ne- Luigi Einaudi. de nieuwe Italiaan se president, zal in het Quirinaal, het vroegere koninklijke paleis te Home, gaan wonen. Aanvankelijk meende men, dat b\ slechts officieel zijn intrek in het paleis zou nemen en in zijn eigen villa zou blijven wonen. De aankondiging verwekte dan ook de nodige verwarring in het kleine leger van bedienden, be- staande uit 220 personen, dat een strijd tegen de tijd aanbond om de 300 kamers van het paleis in ge- reedheid te brengen. derland hun opleiding ontvangen. Kolonel De Fraiteur stelde ver- volgens in het licht, dat op het ogenblik een grote actie in het Belgische leger wordt gevoerd om alle officieren de gelegenheid te ge ven Nederlands te leren. Leraren van 't middelbaar onder wijs zullen meer dan 1500 cursussen leiden. Over anderhalf jaar moet ieder officier ver gevorderd zijn in de kennis der Nederlandse taal. Met zijn kennis van deze taal zal bij be- vordering rekening worden ge houden. Tenslotte leg"8e kolonel De Frai teur er de nadruk op, dat geen ge- meenschappelijk opperbevel voor de legers van beide landen is ingesteld. De souvereiniteit van Belgie en Ne derland wordt integendeel door het accoord erkend en geeerbiedigd. De tekst van de overeenkomst zal ge- heim worden gehouden. Nabij Saint Bauzile in Zuifl- Frankrjjk is Donderdagavond tij dens een storm een vliegtuig neer- gestort. Een boerenarbeider, die de explosie hoorde, begaf zich naar de plaats van de ramp en vond de resten van een tweemoto- rig vliegtuig. De Franse politie heeft heden morgen vroeg vier lichamen uit het wrak te voorschijn gehaald. Een der lichamen werd herkend als dat van een jonge vrouw, die een paspoort bij zich droeg op naam van Kathleen Hartington, geboren 20 Februari 1920. (De markiezin Kathleen van Hartington is een dochter van Joseph O. Kennedy, voormalig ambassadeur in Groot- Brittannie. Zij huwde in 1944 met de markies van Hartington, van de Goldstream-Guards, die hetzelfde jaar in de strijd omkwam. Hij was de oudste zoon van de tiende her tog van Devonshire). Een van de andere drie doden, alien mannen, was een militair, Het is niet bekend of er meer dan vier personen aan boord waren.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1