Voorjaarscentrale Raad van de R.K. Middenstand L 1 RADIO Minder vermogensheffing ineens voor hulpbehoevenden WaarzijndeandereNederlandse vermisten" in Indonesia? De toenadering DE SPEURHOND Rationalisatie en commerciele bundeling Kocht Nederland Volkswagens? Zei U iets? Wat is ijdel? NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Vrijdag 14 Mei 1948 T.T.-renner verongelukt PnOGRAMMA OOK VRIJE KEUZE bij aanschaffing van vracht- en besfelauto's Het vermogen. van wijlen Max Blokzijl MINISTER MANSHOLT BELEDICD Zes maanden geeist voor persdelict BRITSE MANOEUVRES OP DE NOORDZEE KERMISSNOEPCOED Binnenkort zonder bon Plekker stond opnieuw terecht Engels schip was buiten geveegde route Commissionnair in effecten gearresteerd Met zieke kinderen naar Indie Burgemeester voor het Tribunaal Spoorwegarbeiders werden dieven Nieuw Eerste Kamerlid Zeilwedstrijden op de Noordzee Dronken automobilist tracht man te overrijden Euwe verloor opnieuw PAC. 3 Post voor de „Waterman" Plv. hoofdaalmoezenier in Indonesie FEUILLETON Vier vroegere B.S.-ers voor de krijgsraad BIJ DE BELANGRIJKE onder- werpen, die in de ochtendver- gadering waren besproken, voegde drs. Vlek, leider van de Economir sche afdeling van de N.R.K.M. er tijdens de middagzitting nog een toe. Op zeer heldere wyze gaf ho ztjn visie op wat de middenstand in de komende tyd te doen staat, wil hU niet door het groolbedrijf onder de voet worden gelopen. Spr. wees erop, dat in deze tijd gestreefd moet worden naar een zo spoedig mogelijk herstel van de tijdens de oorlog teloor gegane welvaart. In verband hieTmede zal het noodzakelijk zijn, dat er zo ef ficient mogelijk wordt geprodu- ceerd en gedistribueerd. In dit op- zicht heeft het grootbedrijf een voorsprong op het klein- en mid- denbedrijf, aldus spreker. Als de taak, die thans voor de midden stand is weggelegd, wees drs. Vlek op het nagaan van de mogelijkhe- den die zijn gelegen in de rationa lisatie van de bedrijven en verder gaande op de commerciele bunde ling van de bedrijven. Rationalisatie moet echter ver- antwoord zijn. Dit geldt evenzeer voor de commerciele bundeling. Over het gehele terrein van het bedrijfsleven zal in overweging moeten worden genomen of samen- werking met behoud van eigen zelfstandigheid mogelijk is. Spr. waarschuwde echter voor misstan- den, met name tegen het liberaal- commerciele systeem, dat in strijd is met de katholieke moraal. Als voorbeelden van samengaan noemde drs. Vlek het gezamenlijk voeren van reclame, het gezamen lijk exploiteren van bedrijfsflats e.d. De vorm, die aan zulk een samenwerking kan worden gege- ven, zijn velen. De cooperatie- en stichtingsvorm bieden echter de beste garantie voor het gestelde doel. Diverse voorstellen Bij de voorstellen, die door de afdelingen waren ingezonden, gaf dat van de afdeling Bovenkerk uiting aan een ongerustheid met betrekking tot de positie van de middenstand. Vooral de geluiden, die deze afdeling had beluisterd in de kringen van de P.v.d.A., ga- ven aanleiding tot de veronderstel- ling, dat er meer dan ooit voor so- cialisatie zal moeten worden ge waakt. In verband hiermede werd door een vertegenwoordiger van deze afdeling ter vergadering met nadruk een hechte samenwerking met andere R. K. organisaties be- pleit. Namens het bestuur wees de plv. voorzitter, de heer Hooy erop, dat de verschillende belangen in de diverse raden van overleg reeds worden besproken. Als voorbeeld haalde spr. aan de aangelegenheid met betrekking tot de vermogens- aanwasbelasting. Hierover is con tact gezocht met de R.K. organisa ties, wier leden bij deze heffing eveneens betrokken zijn. Zulk een De cantroledienst van de Brits- Amerikaanse zone deelt mede, dat op grond van de in de afgelopen maand gesloten overeenkomsten, Belgie voor 424.000 dollar en Ne derland voor anderhalf millioen dollar volkswagene zal aankopen. BelgiS zal anderzljds voor 32.000 dollar industriediamant en voor 14.000 dollar mijnwerkerslampen aanschaffen. Voorts zal Zwitserland voor een bedrag van 250.000 dollar auto's van het merk Opel aankopen. Van bevoegde zijde te Brussel verklaart men niet op de hoogte te zijn van deze overeenkomsten en is men van mening dat. althans voor zover het Belgie betreft, deze door particulieren zijn gesloten. Ook van officiele zijde in Nederland kon men de grootte van het bedrag voor Nederland niet bevestigen. De bekende. Friese motorrenner J. Visser uit Midlum bij Harlingen, is het slachtoffer van een botsing met een uit Leeuwarden afkomstige per- sonenauto geworden. Komende uit de richting Winsum reed hij op zijn motorrijwiel met een zeer grote snelheid links door de bocht. Een botsing met een uit de richting Leeuwarden komende personenauto was onvermijdelijk De motorriider werd zwaar gewond opgenomen en overleed in een zie- kenhuis in Leeuwarden. De twee in- zittenden van de personenauto kwamen met de schrik vrij. Visser. die 45 jaar was heeft ver schillende malen op Sarolea en Triumph deelgenomen aan de races te Assen. incidenteel overleg achtte de heer Hooy voldoende. Voor de creering van een overkoepelend orgaan was volgens spr. geen aanleiding. Op een desbetreffende vraag ant- woordde de heer Hooy inzake de doorberekening van de omzetbe- lasting, dat bij de nieuwe prijsrege- lingen hiermede rekening zal wor den gehouden. „De Zilveren Schelp" Over de nationale tentoonstel- ling van Ambachten en bedrijven, welke van 17 tot 26 Juli a.s. in de hallen te 's-Hertogenbosch zal wor den gehouden, sprak de heer A. van Mackelenbergh. Aan deze ex- positie ligt een idieel doel ten grondslag. De ambachten en be drijven staan, aldus spr., door de onjuiste inzichten in het verleden voor de moeilijkheid, hoe aan ar- beiders te komen. Op de tentoon- stelling zal een duidelijk beeld ge- geven worden van de vakoplei- ding, het ambachts- en avondon- derwijs en verder van de opleidirtg tot leerling, meester en vestigings- examen. Alle takken van het am- bacht zullen een plaats krijgen. Ook Belgie zal aan de expositie bijdragen leveren. Mijn vriend de bokser heeft op zijn manier ook belangstel- ling voor de politiek. Dus be- spreekt hij de kansen van de verschillende candidaten in boksstijl. Hij klasseert de K.V.P. in de afdeling zwaargewicht. Tarief Romme: 33 1. (Over een poosje 40+) Half-zwaar zijn de anti-revolutionairen, die te- vergeefs trachten hun voile ge- wicht in de politieke ring te gooien, om de nieuwe Grondwet tegen te houden. Middenge- wicht de C.H. en de V.V.D., die het midden zoeken tussen pro en contra, en de wip-positie trachten in te nemen. Lichtge- wicht de partij van ds. Zandt: gewogen en te licht bevonden. En de groep Welter? Welter- gewicht natuurlijk. En de C.P.N* v li e g - gewicht. Want daar vli e g en er een paar van uit. Met een paar r echts e di re cte. Moet u maar opletten, als de grote boksmatch straks begint. En denkt u om het trai- nings(verkiezings)fonds van de K.V.P.? Hoe sterker dat is, hoe zekerder de overwinning! De eerste groep Engelse politiemannen is uit Palestina in Enge- land teruggekeerd. Zij worden thans ingelijfd bij de Londense politie. De nieuwe Londense politiemannen worden beedigd. ZATERDAG 15 MEI HILVERSUM n. 7,15 Gramofoonmuziek; 7,30 Ma ria ter ere; 7,45 Morgengebed; 8,00 Welk boek? Een goed boek; 9,00 Voor de Vrouw; 9,05 Liederen van Mozart, Brahms en Schubert; 9,35 Symphonie in D gr. t. van J. Haydn 10 00 Voor de kleuters; 10,15 Disco- klanken; 11.00 De Zonnebloem; 11,45 Schoolradio; 12.33 Lunchconcert; 13,50 Film en toneel; 14,20 Engelse les voor beginners; 15.15 Concert der Jongeren; 15,45 KRO Kiosk; 16.20 Kraamverzorging van het Wit- Gele Kruis; 17.00 De Wigwam; 18.15 Journalistiek weekoverzicht; 18,40 Spimenza; 19.15 Een dansje in de vooravond; 19.45 Storm over Indig; 20 20 Lichtbaken; 21.00 „De klok heit negen"; 22.15 Omroeporkest; 22,45 Avondgebed; 23,15 Avondcon- cert. HILVERSUM I. 7.00 Frans programma: 8,18 Lich- te morgenklanken; 9.15 Symphonie- programma; 10.00 Morgenwijding; 10,20 Radio-feuilleton ,.Ik verkoos de vrijheid" 10,35 Spaanse piano- muziek; 11.25 Licht orkest-concert; 12,33 Orgel, Joh. Jong; 13,00 Voor de Ned Strijdkrachten; 14,15 Har- monie-orkesten; 15,15 Gevarieerd programma; 16,45 Om en nabij de twintig; 17,15 Volksconcert; 18.15 Sportpraatje; 18,30 Voor de strijd krachten; 19,00 Artistieke staal- kaart; 20,15 Cabaretprogramma; 21,30 Weens programma; 22,00 Ra- dio-satyre; 22.30 Tango-rumba- orkest: 23.15 Boks-reportage; 23,25 Gram.muziek. Op verzoek van het Academisch Genootschap Petronella Moens (de landelijke kring van slecht- ziende en blinde intellectuelen en kunstenaars)hetwelk door enige Tweede Kamerleden werd onder- steund, heeft de minister van fi- nancien een bUzondere regeling getroffen voor de vermogenshef fing ineens t.o.v. hulpbehoevende personen. Alleen de werkelijk rij- ken onder de hulpbehoevende in- validen zullen de normale heffing moeten betalen. Personen, die tengevolge van een ernstig gebrek van lichaam of geest afhankelijk zijn van de hulp van anderen, kunnen aanspraak maken op een extra vrijstelling van f 75.000 mits: 1. zij op 1 Januari 1946 40 jaar oud waren; 2. hun gemiddeld zuiver inkomen gedurende de jaren 194145 of 1943 45 (dit naar hun keuze) lag be- neden f 4000; voor elke f 20.meer gemiddeld zuiver inkomen wordt de extra-vrijstelling van f 1000 ver- kleind. Hulpbehoevende personen beneden 40 jaar, die tengevolge van ernstige gebreken van lichaam of geest in de eerstkomende drie jaren zich geen of nagenoeg geen inkomsten uit eigen arbeid zullen kunnen ver- werven, kunnen eveneens aanspraak maken op deze extra-vrijstelling met in achtneming van hetgeen hierboven onder 2 werd vermeld. Bij het beantwoorden van de vraag of de belastingplichtige geen of nagenoeg geen inkomsten uit arbeid zal kunnen verwerven, die- Gelijk bij de distributie van per- sonenauto's aan de houder van een aankoopvergunning binnen het kader der deviezenmogelijkheden de vrije keuze wordt gelaten van het merk der aan te kopen auto, heeft het ministerie van Verkeer en Waterstaat thans besloten, de vracht- en bestelauto's op dezelfde wijze te distribueren als de perso- nenauto's. Op de aankoopvergun ning zal het laadvermogen worden vermeld, hetwelk de aan te kopen vracht- of bestelauto ten hoogste mag hebben. De houders van een aankoopver gunning dienen er rekening mede te houden, dat de gewenste auto veelal nog niet in ons land aanwe- zig is en dus niet onmiddellijk ge- leverd zal kunnen worden. Voor in- lichtingen omtrent de levertijd dient men zich dus tot de handel te wen- den. Toen het Haagse tribunaal onlangs geadviseerd had tot verbeurdver- klaring van het gehele vermogen van Max Blokzijl. ten bedrage van omstreeks f 32.000 en nietigverkla- ring der pensioenrechten van de weduwe buiten een dubieuze vorde- ring van f 20.000 op de Dresdener Bank, heeft de hoge autoriteit het fiat executie geweigerd om de we duwe niet te treffen, aangezien deze politiek een andere zienswijze had dan haar man. Na hernieuwde behandeling uit- spraak doende heeft het tribunaal thans tot verbeurdverklaring van een bedrag van 3000.geadvi seerd. nen de inspecteurs een ruim stand- punt in te nemen. Ouders van een hulpbehoevend kind, waarvoor zij kinderaftrek ge- nieten voor de vermogensbelasting 1946 en ouders van meerderjarige hulpbehoevende kinderen, die in de eerstkomende 3 jaar geen of nage noeg geen inkomsten kunnen ver werven uit eigen arbeid. ontvangen voor dit kind een extra-vrijstelling van f 15.000, indien het kind aan spraak heeft op wezenpensioen een extra-vrijstelling van f 12.000. In dien het hulpbehoevende kind zelf in de vermogensheffing wordt aan- geslageft, vervalt deze van de ouders. De 20-jarige P. W. Russel, redac- teur van het weekblad „De Nieuwe Post" die door de Amsterdamse po- litierechter veroordeeld was wegens belediging van Minister Mansholt tot 6 weken gevangenisstraf, stond gisteren voor de Amsterdamse Rechtbank in hoger beroep terecht. Russel was de eerste Nederlandse journalist, die zich na de oorlog een onvoorwaardelijke gevangenisstraf hoorde opleggen, wegens het schrij- ven in zijn blad van de volgende zin&nede: ..Men fluistert. dat Minis ter Mansholt belanghebbende is in de cooperatieve vlasfabriek Din- teloord." De rechtbank heeft nl. tot dusverre bij de verschillende zaken tegen de heer Rodriguez volstaan met het opleggen van geldboete's al of niet gekoppeld aan voorwaarde- lijke gevangenisstraffen. Mr. H. Boelen, verdediger van Russel herinnerde er aan, hoe mr. B. Kist, Officier van Justitie bij de rechtbank, op 20 November in zijn requisitoir tegen de heer Rodriguez gezegd had, dat alle v66r die datum gepleegde persdelicten nog clement zouden worden gestraft, maar dat nd die datum in de pers geuite be- iedigingen onherroepelijk met ge vangenisstraffen zouden worden be- straft. Aangezien verdachte Russel het persdelict, waarvoor hij thans terecht stond, op 14 Juni 1947 had gepleegd, verzocht de verdediger tegen de ondergeschikte van de heer Rodriguez geen andere maat- staf aan te leggen dan tegen diens hoofdredacteur en ook verdachte Russel, die nog nimmer veroordeeld is, een voorwaardelijke straf op te leggen. Mr. J. Fabius, procureur-generaal, was van mening. dat het „De Nieu we Post" uitsluitend om sensatie- berichten te doen was. Hij meende, dat het vonnis van de politierechter gehandhaafd diende te worden en eiste derhalve opnieuw 6 weken tegen de verdachte. Uitspraak op 27 Mel a.s. EDINBURG. 13 Mei (Reuter) Bommenwerpers, gevechts- en kustvliegtuigen van de R.A.F. hebben zich vandaag gevoegd bij schepen, onderzeebo>en en vlieg- tuigen van de Royal Navy om de grootste gecombineerde manoevres van Luchtmacht en Marine sedert 1939 uit te voeren, genaamd Oefening dageraad". Van de Noord- en Oostkusten van Schotland tot de Noorse kust zal een hevige ..strijd" woeden. welke twee dagen zal duren. De Admiraliteit en het Ministerie van Luchtvaart ver- wachten waardevolle gegevens te verkrijgen, o.m. omtrent luchtaanval en vlootafweer, zoals tevoren nog niet in practijk zijn gebracht. Ver der zal men o.m. nieuwe technieken voor het opsporen en schaduwen van marine-eenheden toetsen. Twee pantserschepen. een kruiser, een vliegdekschip. Ill torpedojagers en 4 fregatten zullen blootgesteld worden aan schijnaanvallen van vliegtuigen van de R.A.F. en van de Marine. Ongeveer 130 vliegtuigen zullen aan deze operaties deelnemen Nougat, wijnballen en zuurstok- ken zullen binnenkort zonder bon worden verkocht. Dit geldt alleeen voor dit speciale kermis-snoepgoed, dus niet voor overige versnaperin- gen. Het betreft hier een overeen- komst tussen het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor- ziening en de vakgroep van Ker- misexploitanten. Zolang de desbe treffende beschikking nog niet in de Staatscourant is gepubliceerd, mag het kermissnoepgoed echter aanspraak j nog niet zonder bon worden ver- i kocht. Onder het hoofd ..Vermisten" schrijft het (Bataviase) ..Dagblad" van 4 Mei Jl.: „Met de trein, waarmede de leden van de Nederlandse delegatie hier zijn aangekomen. zijn ook zes Ne derlandse krijgsgevangenen hierheen gereisd. Zij waren opgegeven als ..vermist". Nader zal wel worden uitgezocht op welke wijze zij in handen van de vijand zijn gevallen: waarschijnlijk waren de meesten van hen gewond, toen zi.i als krijgs gevangenen door de T.N.I, naar Djocja werden mee^evoerd. Wjj herhalen: het waren in to- taal niet meer dan zes krygsge- vangenen, die de vrijheid herkre- gen. Maar wy herinneren ons uit de tijd, toen nog dagelijks verlies- lijsten van onze strijdkrachten werden verstrekt, dat hierop her- haaideiyk, tientallen malen, een aantal ..vermisten" voorkwam. Zeker moot het totaal hier van verscheidene malen zes zijn. De vraag ligt derhalve voor de hand: waar zijn al die andere „vermis- ten" gebleven? Heeft men nooit iets meer van hen gehoord, ook niet de Neder landse delegatie en de commissie van goede diensten tijdens haar verblijf in Djocja? In elk geval mogen wij toch wel veronderstel- len. dat door haar aan de republi- keinse regering of legerlelding om inlichtingen over deze ..vermisten", die vermist blijven, is gevraagd. Wij mogen ook aannemen. dat de- genen. die in de sultansstad hebben getracht hun nieuwsgierigheid ten aanzien van deze enigszins myste- rieuze aangelegenheid te bevredi- gen, zich niet met een kluitje in het riet hebben laten sturen, maar to the point zijn geweest bij hun po- gingen om opheldering te verkrij gen in deze kwestie. Wij verwach- ton dan ook, dat men van officiele zijde ons spoedig iets meer zal laten weten van de resultaten van het terzake ingestelde onderzoek. En liefst zonder verzwijging van be- paalde byzonderheden, waarover wij een zo volledig mogelijke voor- lichting ten ze'erste zouden waar- deren." Het Haarlemse tribunaal behan- delde opnieuw de zaak tegen S. L. A. Plekker, in de bezetting burge- meester van Haarlem en gemachtig- de in algemene dienst van Mussert. P. is ziek en daarom is hij enkele weken geleden in zyn woning ver- hoord. Thans werd de zaak in het qpenbaar voortgezet. Plekker merkte op een benoeming tot commissaris der provincie Noordholland te hebben geweigerd, maar wel meende hij nuttig werk te kunnen verrichten ais burgemeester van Haarlem. P. heeft gepoogd en kele stadgenoten, die geen lid waren van de N.S.B. te benoemen tot wet- houder. Toen dat niet lukte heeft hy NSB-ers gekozen Daar hij geen ver- trouwen stelde in de commissaris v. politie heeft hij gewerkt aan zijn ontslag. doch diens financiele belan gen zijn niet geschaad geworden. Gemeentedienst heeft hij niet gena- zificeerd. De verdediger merkte op. dat P. een NSB-er uit overtuiging was. Voor de oorlog keerde hij uit Indie terug en meende, dat de toestanden in ons land niet gunstig waren. Hij verwachtte, dat de NSB verbetering kon brengen en sloot zich aan. Opzettelijk verraad pleegde hy niet. doch hij bezat een tekort aan geestelijke kracht. Het Britse s.s. „William Bursley" dat Maandagmiddag nabij Callants- oog door een mijn aan het achter- schip werd beschadigd, bevond zich naar het ingestelde onderzoek uit- wijst, 15 Mijl buiten de door boeien aangegeven geveegde vaarroute. Door de officiele instanties wordt steeds aanbevolen de geveegde rou tes te volgen, die onderzocht zijn op mijnen en wrakken. Op de Amsterdamse Effectenbeurs is Woensdag een commissionnair !n effecten gearresteerd, die ruim hon- derdduizend gulden heeft verduis- terd. Hij verkocht effecten van col- laborateurs, zonder medeweten van het beheersinstituut, buiten de beurs om en toen hij een kleine bezitter, die hem een effect in bewaring had gegeven, vertelde, dat het effect zwart was gekocht en bovendien van diefstal afkomstig was, vatte deze bezitter argwaan, stelde zich in verbinding met de Amsterdamse recherche, die de commissionnair op de Effectenbeurs arresteerde. Ge- bleken is. dat de commissionnair bo vendien bij een bank in het debet stond en door minder oirbare mani pulates heeft getracht zich van zijn schuld te ontdoen. Opnieuw heeft een moeder gepro- beerd met aan mazelen lijdende kin deren aan boord te gaan van een schip, dat in het kader der gezins- hereniging naar Indonesie vertrekt. Een verpleegster ontdekte, dat een baby aan mazelen leed. Onmid dellijk werd moeder en kinderen de pas naar het schip afgesneden. Een ingesteld medisch onderzoek bracht aan het licht, dat ook de drie andere kinderen mazelen hadden. Onder grote belangstelling werd voor de Derde Kamer van het Eind- hovens tribunaal de zaak behandeld tegen de ex-NSB-burgemeester dr. H. A. Pulles, die voor de NSB als groep- en kringleider werkzaam was en de propaganda dezer bewe- ging bevorderde door het uitvoeren van het kringblad der NSB te Eind hoven. In Februari 1942 aanvaardde hij de benoeming van burgemeester van Eindhoven op voorwaarde. dat de toenmalige zittende wethouders zouden worden ontslagen en vervan- gen door nationaal-socialisten. Het tribunaal achtte de tenlaste- legging bewezen en legde als maat- regel op internering tot 1 Januari 1950, met verlies van de beide kies- rechten. Beklaaede is reeds drie jaar gei'nterneerd. De Tilburgse recherche heeft in samenwerking met de NS-recherche te Utrecht de 24-jarige van D. en de 21-jarige E. van V* beide uit Oisterwijk. gearresteerd. die een pakket. inhoudende gouden sieraden en coupons herenstoffen. ter waar- de van meer dan duizend gulden enige tijd geleden uit de goederen- loods der NS te Tilburg hebben ontvreemd Een gedeelte van het gestolene kon bij juweliers worden achterhaald. Beide arrestanten zijn arbeiders van de NS te Tilburg. De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft benoemd ver- klaard tot lid der Eerste Kamer (Vacature-Koejemans) de hear W Groeneweg te Utrecht. Het klassement van de door de Noordzee'club uitgeschreven zeil- wedstrijd Hoek van HollandHar wich, waarvoor Dinsdag 11 Mei zes jachten gestart zijn, ziet er na de verwerking der handicaps in de zeiltijden als volgt uit: 1. De Zwarte Beer, eigenaar J. Joppe, 29 uur 12 min.; 2. De Zee- arend, eigenaar C. Bruynzeel, 32 uur 19 min. 34 sec.; 3. Olivier van Noort. eigenaar A. W. Goudriaan, 32 uur 49 min. 51 sec.; 4. Corabia II. eige naar Mr. J. Kars. 33 uur 45 mm. 17 sec. De beide andere jachten, t.w. de Thalassia van dr. Vroom en het Belgische schip Wijvern II, van de heer Murdoch uit Antwerpen, heb ben opgegeven. Op Vrijdag 14 Mei heeft de start plaats voor de onder de auspicien van de Royal Ocean Racing Club te houden wedstrijd Harwichlicht- schip Smithknollvuurschip Gallo pervuurschip Goeree (finish). Aan deze race namen behalve bovenge- noemde schepen nog 2030 Engelse jachten deel. Een dronken automobilist, de 44- jarige K. H. van W., die gisternacht zijn auto parkeerde voor de poort van een scheepvaartmaatschappij op de Brede Hilledijk te Rotterdam, werd door een wachtsman verzocht de koplichten uit te doen, daar dit een gevaar voor het verkeer ople- verde. De automobilist beantwoord- de dit verzoek met de yachtsman een por te geven, waarop deze hem uitnodigde even uit zijn auto te ko men. De beschonkene dreigde de man te overrijden en de daad bij het woord voegend gaf hij vol gas,* zodat de wachtsman weg moest springen en het op een lopen zette om het vege lijf te redden. Zigzag- gend zette de automobilist de ach- tervolging in, doch de wachtsman slaagde er steeds in achter lantaarns en bomen dekking te zoeken en de auto te ontkomen. Helaas maakte de woedende dronkaard een ander slachtoffer. De 45-jarige havenar- beider P. J. Kooy werd aangereden en moest met kneuzingen aan de borstkas en ontvellingen naar het Zuiderziekenhuis worden vervoerd. Intussen was de politie gewaar- schuwd, die de dronken automobi list inrekende en de wagen in be- slag nam. In de 24e ronde van het tournooi om het wereldkampioenschap scha- ken verloor Euwe de partij tegen Smyslov, terwijl Botwinnik won van Reshevsky. Hierdoor bezet Smyslov definitief de tweede plaatj. De stand luidt thans: Botwinnik 14 punten uit 19 par- tijen; Smyslov 11 uit 20; Reshevsky 9'/. uit 19; Keres 9''< uit 19; Euwe 4 uit 19. Alhoewel Smyslof in een vorige ronde slechte ervaringen met de Gruenfeld verdediging tegen Euwe had opgedaan paste hij ze thans an- dermaal toe tegen de Nederlander. Zijn twaalfde zet was iets geheel nieuws en bracht een totale veran- dering teweeg in het aspect van de partij. Plotseling nam zwart hier- mee het initiatief in handen en moest Euwe, in weerwil van een af- ruil der koninginnen, zich verder tot verdedigen beperken, een lastige taak want het zwarte spel zal vol dreigingen. Bij de 20e zet stond zw. overwegend sterker. Smyslof speel- de het eindspel zeer sterk en met een overbiddellijke logica. Het zw. kasteel. gesteund door een paard. ontwrichtte de witte stelling en bij de 38e zet gaf Euwe op. In hoeverre de nota-wisseling tussen Washington en Moskou na de propagandistische manoeuvre van Molotov beschouwd kan wor den als een voorspel van bespre- kingen. is nog verre van duidelijk. De nota's zelf schijnen niet de mid- delen te bevatten, die nodig zun voor opheffing van de verschillen Eeh herstel of nieuwe vestiging van het vertrouwen tussen Oost en West is een primair vereiste by de huidige stand van zaken. En dit is pas mogelyk, wanneer men elkaar oprecht op de hoogte brengt van elkaars politiek en het doel, dat men nastreeft. Als verwerkelijking van deze voorwaarde moet de Amerikaanse toenadering van de ambassadeur Bedell Smith worden gezien. De regering van de Ver. Staten welke boze tongen spreken weer i van een verkiezingsactie door Tru man heeft zich willen verzeke- ren, dat de Sovjet-autoriteiten vol ledig op de hoogte zijn van de Westerse gedachtengang. Bovendien wilde Amerika zich ontdoen van de voortdurende beschuldiging, oor- logsophitser te zijn. Bij deze gelegenheid werd met- een verklaard, dat de Amerikaanse deur voor besprekingen nog steeds open staat. Dit was geen vreesachtig voorstel, doch eerder een „nu weet je wat we willen en nu wil je misschien wel praten." De Russen hebben niet gewacht met zich be- reid te verklaren besprekingen te gaan voeren. Afgewacht dient echter te worden, of de Sovjets een twee- landen- of een grotere conferentie wensen. Slechts wanneer er een redelijke kans bestaat op overeen- stemming, kan het Westen formele besprekingen accepteren. De analogie tussen het initiatief van Marshall en Truman en dat van president HEl WERELD- GEBEUREN UET IS 1JDELHE1D, vergan- kelijke goederen te verza- melen en daarop zijn vertrou wen te stellen. Het is ijdelheid, naar eer te striven en zich tot een hoge staat te verheffen. Het is ijdelheid, de begeerten van het vlees in te volgen en te ha- ken naar hetgeen hiernamaals streng zal gestraft worden. Het is ijdelheid, een lang leven te wensen en zich weinig te be- kommeren om een goed leven. Het is ijdelheid, alleen om de tegenwoordige dingen te denken en niet bedacht te zijn op het geen er op zal volgen. Het is ijdelheid zich te hechten aan hetgeen zo spoedig voorbijgaat en al zijn zorgen niet te beste- den om de Hemel te winnen waar de vreugde eeuwig duurt. Deze wijze woorden uit dat wondere boekje „de Navolging van Christus" zijn ook uw over weging en beoefening waard. MARCUS Roosevelt in 1938 met be trekking tot Duitsland zal velen zijn op- gevallen. Roo sevelt wilde toen de oprechtheid, de wil om de vrede te bewaren van hen, die nei woord „vrede" op hun lippen had den doch verdacht werden oorlog hun harten te verbergen. in tegenstelling met toen is Amerika de hoofapersoon van dit pogen. Om te slagen zou toen en zal ook nu het aanvaarden van be- paalde vorwaarden nodzakelyk zijn. Allereerst moet er aan de Ooste- iijke kant een waarachtige wil toi vrede-vestiging bestaan en dit slvui de „koude oorlog" uit, evenals alle andere middelen om onrust te ver- oorzaken, op een wijze, die ae to- talitaire philosophie eigen is. Ten tweede mogen de voorzorgs- maatregelen, die genomen werden om de vrijheid der wereld te waar- borgen, met terzijde worden ge- schoven. Stechts een algemeen her stel van het vertrouwen op lange termijn kan de wereld weer geheel vrij doen ademen. Het heeft geen nut ons te gaan verdiepen in de oorzaken van Rusland's antwoord. We kunnen het beschouwen als een van die tactische wijzigingen in de Mos- kouse politiek tussen vooruitgaan en stilhouden, waaraan we langza- merhand gewoon zijn. Het kan net resultaat zijn van het besef, dat de wereld ontwaakt is of dat Rus- land tijd nodig heeft zich op een economisch herstel toe te leggen. Het kan ook een overgaan beteke- nen tot de politiek van „leven en laten leven". Tijd, besprekingen en gebeurtenissen kunnen alleen de waarlijke bedoeling ons openbaren. Een ding is ons echter maar al te duidelijk, n.l. dat de kans, indien die werkelijk blykt te bestaan, om de eigenlijke bedoelingen en hou- ding van Rusland te weten te ko men, zeer zeker moet worden aan- gegrepen. Het is nog te vroeg om in vuur en vlam te geraken over deze z.g. Russisch-Amerikaanse toenadering. Het is nog onmogelijk om te gaan verklaren, dat men over het dode punt van de Vier-ministers-confe- renties heen is en dat een bijeen- komst op nog hoger plan kan wor den belegd. We zijn blijkbaar weer op het punt aangeland, dat we moeten trachten uit te vinden, of geheel van elkaar verschillende ideologieen samen in den wereld in vrede kunnen leven. Laat ons af- wachten of dit inderdaad mogelijk 1S' SIS TRANSIT Opvarenden van het s.s. ..Water man", dat met troepen op thuisreis is, kunnen in Port Said post uitge- reikt krijgen, mits deze hier te lande uiterlijk 23 Mei a.s. op de bus is gedaan. Benoemd is tot plaatsvervangend hoofdlegeraalmoezenier in Indie de majoor aalmoezenier H. J. M. Bijlt- hout, tot voor kort divisie-aalmoeze- nier te Soerabaja. Pater Bijlhout, die met verlof in Nederland vertoefde is Donderdag- morgen per KLM Constellation naar Batavia vertrokken. Oorspronkelijke roman uit het Ruuische spionnenleven Vier vroegere leden van de B.S. stonden Woensdag voor de Krijgs raad te velde terecht, omdat zij op 8 Mei 1945 de gearresteerde land- wachter Hein Franke op gezicht en hoofd hadden geslagen, zodat hij, hoogstwaarschijnlijk tengevolge van deze mishandeling, aldus het dok- tersrapport, een half uur later over leed. De verdachten verklaarden niet de bedoeling te hebben gehad de man te doden. Hij stond in de om- geving van Maassluis zeer ongun- stig bekend. omdat hij intensief de Duitsers had bijgestaan. Toen de arresthnt een dreigende houding aannam hadden zij hem in een op- welling van drift geslagen. hetgeen zij verklaarden als een reactie op de geestelijke dwang, die vijf jaren van terreur op hen hadden uitge- oefend. Zij zagen nu in, dat het ver- keerd was geweest dezelfde metho- den als de bezetter te hebben toe- gepast De auditeur-militair reke ning houdend met alle omstandigr heden, eiste twee maanden voor- waardelijk, waarna de krijgsraad conform vonniste. 35. De dokter heeft me gezegd. dat ge binnen enkele dagen uw bed voor goed moogt verlaten en dan 'n langere wandeling in het park moogt maken. wacht me, als u ten- minste geen oppasser op de wande ling wordt mee gegeven, by de grote denneboom. We moeten trachten elkaar zo dikwyls mogelijk te zien, want daar zal heel spoedig 'n eind komen aan ons samenzijn." ,.Wat bedoelt U?" Alexandra wilde antwoorden, maar opeens fluisterde ze snel: „Pas op, we worden bespied." Ze had 'n schaduw langs het venster zien schuiven, Een man met 'n schop in de hand, schoof in gebukte houding tussen enige dichte dennenstam- men door, begon op enige afstand te graven. Michael richtte zich in zijn bed op. keek door het venster: ,,'t Is 'n tuinman, hij graaf 'n grep- pel voor de afwatering." „Ja maar 'n tuinman. die ik hier nog nooit gezien heb. U kent Teg- leff nog niet. We kuiinen niet voor- zichtig genoeg zijn.... pas op, hij is het zelf. Ik ga heen." Ze verliet de paviljoenkamer ging dwars door het dennebos, strijke- lings langs de oude tuinman. die deed of ie niemand zag passeren en rustig bleef doorgraven. Alexandra had nu zekerheid. dat Tegleff haar bespionneerde. Wilde hij weten. wat ze met Michael besprak? Wilde hij er zich van overtuigen, of zij op vertrouwelijke voet stond met een of ander jongmens? Ze nam zich voor in de eerste dagen niet naa? het paviljoen te gaan. Deze geluk- kige inval redde haar en Gorocha. want tijdens de enkele dagen rust die Tegleff genomen had, was plot seling he1> plagende vermoeden dat Alexandra wel eens sympathie op- gevat kon hebben voor die onfor- tuinlijke contra-revolutionnair, voor de schrijver en idealist, die ze ver- pleegde en die ter dood veroordeeld was. Een vrouwenhart in grillig. Wie weet? Hij had zich daarvan willen overtuigen en daarom de wachtcommandant verwittigd. dat er enkele dagen 'n tuinman in het park te werk zou worden gesteld. Die tuinman moest zich in alle za- len vrij kunnen bewegen, omdat hij er alle planten verzorgen moest. De commandant doorzag onmid dellijk de bedoelingen van de ge- vreesde chef en opende, midden in de nacht, de deur voor de grote spion. Maar Tegleff was spoedig ge- rustgesteld. Zijn aanstaande vrouw was volgens hem onbedorven. Zo kwam het. dat Michael dagen ach- tereen aan het einde van het park, tevergeefs uitzag naar de komst van Alexandra. De vijfde dag echter toen hij weer tevergeefs naar haar had uitgekeken en moedeloos naar z'n kamer terugkeerde. zag hij haar plots voorbij het venster lopen. Ze wierp hem iets toe. Het was 'n briefje. Hij vouwde het open en las: ..Goed nieuws. Vanavond wordt ge gehaalch Ge krijgt de torenkamer in het huis van mijn vader." Een uur later hield 'n auto voor het paviljoen stil. Achter de chauf feur zat 'n heer, die uitstapte, het paviljoen binnenging en de deur van Michael's kamer opende: „U wordt verzocht u te kleden en mee te gaan", zei hij niet onbeleefd. Michael gehoorzaamde en stapte in de wagen, die na 'n korte rit een tuin binnen reed en voor 'n hoge. oude gevel halt hield: ..Wilt u mij maar even volgen," zei de heer en ging hem voor. Ze gingen 'n brede, korte gang in. Hier was 'n kleine deur, waarachter 'n ijzeren wenteltrap naar _'n zes- kantige kamer leidde. Hieriri waren drie hoge smalle vensters met tra- lies aangebracht: „Hier is, van nu heen, nadat hij de sleutel aan de af uw verblijf." zei de heer en ging buitenzijde der deur had omge- draaid. Michael begreep nu wat er met hem gebeuren ging. Hier zou men hem opgesloten houden in de to renkamer van het voormalige Bis- schoppelijke paleis en hier zou men zijn geest gaan uitbuiten. Hier zou hij moeten schrijven, tegen z'n over tuiging in, om het Russische volk aan het verstand te brengen. dat het onder 'n zegen brengende regering leefde. Dat werd een marteling, dat zou hij nooit volhouden. Dat zou, in waarheid, boven z'n krachten gaan. Hij keek rond. Het zag er hier niet ongezellig uit. Hij betastte zacht en met aandacht de wanden of er ook verborgpn kijkgaatjes in waren» aangebracht. Erhing 'n groen kleed tegen de wand. Toen hij dat terug- sloeg. zag hij 'n enorme hoeveelheid boeken op planken. Er stond 'n we- reldbol, n bidstoel. In 'n kleine annex: 'n smal lang bed. In een van de hoeken brandde een kachel. Een schrijftafel onder een van de ven sters lag vol papieren en allerlei schrijf-attributen. Door de vensters had hij 'n schitterend uitzicht over Leningrad. De ondergaande zon ver- guldde de toren van het oude Anisj- kow-paleis. Duidelijk kon hy het gekrioel der vele memsenr waarne- men die elkaar verdrongen op de reusachtige brug, die naar het Fin- se spoorwegstation leidde. Hy glim- lachte bitter. Hier zat nu: „de on- verzoenlyke vijand van de ellende der menselijke lusten", zoals het in z'n laatste manifest luidde. Hier zat hij, die eenmaal schreef: „dat hij zich aangegrepen voelde door de ge- dachte aan vernietiging, omverwer- ping, vertrapping van alle tyran- nie". Hie zat hij: 'n vlieg in een stenen doosje, hoog boven het volk van millioenen dat hij verlossen wilde! Waarom had hij niet dui- zendmaal liever de dood verkozen? Alexandra! 'n Vrouw! Zou het dan toch waar zijn. dat zij de wereld beheerst? Er klonken voetstappen onder hem. Er kwam iemand de trap op. De sleutel werd knarsend in het slot omgedraaid, de deur ging open: Tegleff. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3