Parijse Jaarbeurs vo! aardse heerlijkheden 1 u BELGISCHE SIGAREN VOOR NEDERLAND? ONZE MOLENS IN EN NA DE OORLOG Nederland treedt energiek voor het voetlicht Onze trekpaarden zijn in het buitenland zeer in trek r 6 J PAG. NIEUW NOORDHOLLANDS Zaterdag 15 Mei 1948 DAGBLAD Als in de goede oude tijd Massagraf ontdekt te Soerabaja De stijgende export is belangrijke deviezenbron Duitse Bisschoppen en de Paus EEN INTERVIEW MET DE BISSCHOP VAN AKEN Ah bet lente is en de zomer komen gaat Sociale Verzekering Een elegant gezelschap kwam in het modehuis van Pierre Clarence bijeen, om alvast een voorproefje van de zomermode te krijgen. De mannequin Josette toont links een tailleur van wit linnen, waarbij een grote hoed gedragen moet worden. Het jasje van dit frisse mantelpakje is met aren en korenbloemen geborduurd. Tot slot een foto uit Amerika, die een veel gematigder modelletje toont. Suzanne Warren uit Hollywood poseert hier in een simpele jurk van zachtblauwe wol. Het puntkraagje, de tamelijk smalle taille, en de royale rok, die even over de kuit valt, duiden er echter op, dat men ook over de oceaan vrouw mode te alien tijde trouw wil bewijzen. n. Ned. Journalisten uit Indonesie terug Een jaar vaar P.R.A.-rechercheur „Johan v. Oldenbarnevelt" Dinsdag te Amsterdam Voor het eerst weer java-thee Onze industrie wenst verhoging van eigen productie wi^nt'fg over Nederlandse te gebruiken. Hij'St dTiederf 200.000°kilowaRChi^rTark™nniStenS (Van onze Parijse correspondent) ^\E „FOIRE DE PARIS oftewel de Parijse Jaarbeurs, die tot aan 18 Mei gehouden wordt op het grote tentoonstellings- terrein bij Porte de Versailles aan de rand van de stad en voor een gedeelte in het Grand Palais, dat ongeveer in het hart van Parijs staat, draagt een opgewekt karakter en doet ons terug- denken aan die goeie ouwe tijd van voor de oorlog. Vorig jaar noemde men de „Foire'' nog „de jaarbeurs van de Club der Optimisten", omdat er wel veel ten toon gesteld maar slechts heel weinig te koop was. Men kwam toen meer om eens te kij- ken dan om zaken te doen. En de optimisten hoopten maar op de volgende jaarbeursop die van thdns dus. Welnu: de optimisten werden de- ze keer zeker niet geheel in het ongelijk gesteld. Wie het geld er voor over heeft (over het algemeen vrij veel geld, want de prijzen zijn echt na-oorlogs), kan er ditmaal tenminste waar voor krijgen. En er is een keuze uit duizend en een artikelen. Men kan een zwaarge- wicht-hijskraan kopen of een das- senklemmetje van plastic, een com plete kampeeruitrusting of een eierklokje, een echte trein met kipkarren of een electrisch spoor- tje op rails van 4 centimeter Kortom: zo ongeveer alles wet het hart begeert. De belangstelling van het publiek overtreft de verwachtingen met stukken. De hinderlijke staking van 70 pet. der metroconducteurs ten spijt trekt men in drommen naar ,.de grootste jaarbeurs van de we- reld". Vier en twintig landen zijn hier vertegenwoordigd en precies de hetft daarvan komt uit met een gezamenlijke inzending. In het jaar 1904. toen de eerste „Foire de Pa ris" haar poorten opende, telde men 580 deelnemers. Dit jaar zijn het er niet minder dan 9000 en er zouden er 11000 zijn geweest, in- dien men niet 2000 aanvragen we gens ruimtegebrek had moeten af- wijzen. Het gebrek aan ruimte was ook de oorzaak, dat men een ge deelte van de jaarbeurs onder dak moest brengen in het officiele ten- toonstellingstehuis van de ville lumifcre, het Grand Palais. In dit Grand Palais vindt men samen met de parfumerie, de kle- ding en de electriciteit het dorado van radio en televisie. Op de be- gane grond staan meer radiotoe- stellen bijeen dan men ooit zag, en een stemmig, beschaafd muziekje klinkt hier heel de dag. Opvallend is de ontwikkeling van het uiter- lijk der radio: Zo langzamerhand blijken vrij wel alle fabrikanten er in geslaagd om een kast te ontwer- pen, die door haar eenvoud past in elk modern interieur. En al is er ook ditmaal weer een radiootje bij, dat omhuld werd door een griezelig kermisachtig kistje van glinsterend spiegelglas, het afgrij- zen, dat ons vroeger overviel als we een paar duizend van die „mo- derniteiten" uitgestald zagen. wordt dit jaar gelukkig niet opgewekt. Op de eerste etage van het Grand Palais wordt alle aandacht gericht op de televisie-demonstraties, die een paar maal per dag, als de beeld- zender Parijs werkt, worden ge geven. De yordering van de laatste jaren op dit gebied blijken tamelijk groot. Weliswaar zou men zich ver- gissen als men meende dat de ont- vangst reeds f.eilloos is geworden, doch de resultaten zijn zeer bemoe- digend. De groothandel doet dan ook reeds moeite, zich van de koop- lustigen meester te maken: Een klei- ne, maar zeer ondernemende Parij se fabriek Ievert al een beeldont- vanger tegen schappelijke prijs bin- nen een week na bestelling. Een andere industrieel poogt afzet te vinden voor constructie-dozen, wel- ke alle benodigdheden bevatten om zelf een televisietoestel te bouwen. En Philips tenslotte, demonstreert met gerechtvaardigde trots een van z'n nieuwste fabrikaten. Nederland, trouwens, treedt op deze jaarbeurs bijzonder energiek voor het voetlicht. Tezamen met de economische bondgenoten Bel gie en Luxemburg (u weet wel: de Benelux) bezetten wij drie hallen op Terras B. Dat eendracht macht maakt, blijkt hier op een zeer ge- lukkige wijze. De beschaafde, maar afdoende propaganda, de practische en tegelijk artistieke indeling en ook de keuze van expositie-mate- riaal hebben van deze eerste ge- meenschappelijke Benelux-deelna- me ter jaarbeurs een stevig succes gemaakt. In deze drie-eenheid toont Nederland zijn voortvarenslheid door een paar staaltjes te geven van ondernemingen, die bijdragen tot onze nationale glorie: de K. L. M. en de Holland Amerika Lijn in het voorste gelid. Ook worden enkele takken van onze industrie met trots uitgestald, en aardig idee in het zo culturee Parijs achterin is een zaaltje, waar getoond wordt wat Nederlandse sierkunstenaars vermo- gen. Het publiek toont overweldigende belangstelling voor deze jaarbeurs. Dagelijks zijn er duizenden, die een leeg plaatsje opzoeken of een bank- je of heel gewoon in het gras zit- ten om hun twaalfuurtje te genie- ten. Als men zo kriskras het grote expositieterrein bij Porte de Ver sailles bewandelt, waant men zich herhaaldelijk in een vergeten. wat vooroorlogs luilekkerland. Talloos namelijk zijn de stands waar men naar hartelust kan eten en drin- ken.... mits men betaalt natuur- lijk. Worsten. hammen en wat dier meer zij worden bij honderden ki lo's per dag verkochten de wijn, van de gewone (maar dit jaar zo voortreffelijke) Beaujolais tot de verhevenste champagne vloeit bij stromen. Wat dit betreft is de „Foi- re de Paris" een paradijs van aard se heerlijkheden, maar eilacie: De wijn, die hier om niet geschonken wordt, streelt alleen en uitsluitend de dorstige keel der heren hande- laars. Alle anderen, de gewone ster- velingen dus, moeten glas per glas betalen, in smartelijke tegenstelling met wat door de handige propa- gandastaf van deze jaarbeurs zo schoon beloofd werd. maar het is waar: De Waereld Wil Bedrogen Zijn! Op de Begraafplaats van Soera baja, Kembang Koneing, werd j.l. Woensdag een massagraf ontdekt. Men verwacht, dat zich hier over- blijfselen van 150 slachtoffers bevin- den. Reeds werden Woensdag 19 en Donderdag 24 personen opgegraven. Men vermoedt hier de graven ge- vonden te hebben van de slacht offers van een overval op een con- vooi Engelse vrachtwagens in 1945. Tot dusverre werden reeds ge- raamten gevonden van mannen, vrouwen, kinderen en Engelse ghur- kas. Velen hadden gekloofde sche- dels en schotwonden. Dokter Haus- man, hoofd van het Pathologisch Anatomisch Laboratorium, is belast met de identificatie van de slacht offers. Het verloop van de trekpa&r- denexport in 1947 was een groot succes. Niet minder dan pl.m. 10.000 trekpaarden werden toen naar verschillende landen uitge- voerd, welke transacties gezamen- lijk ongeveer 15 millioen gulden hebben opgeleverd. Uit de export van dit jaar tot op heden vergele- ken met 1947, blijkt, dat de uit voer over dit tijdsbestek aanmer- kelijk groter is dan in het vorige jaar. Naar Zwitserland werden dit jaar reeds plus minus 700 paarden (ge- „Ik kom zo juist uit Rome terug. waar ik in de historische dagen van de Italiaanse verkiezingen vertoe- ven kon. Geen politiek oogmerk voerde ons daarheen, doch in Rome konden de Duitse bisschoppen aan- tonen, dat zij zich sterk weten in hun eenheid met hun Vader, de Paus", aldus verklaarde Mgr. Jo hannes van der Velden, Bisschop van Aken, op de internationale werkweek van de katholieke publi- cisten, in het Dominicanerklooster Walberberg bij Keulen, aan een van onze vertegenwoordigers „Wij kwa- men als zonen tot onze Vader, om Hem rekenschap te geven en bij de graven van de Apostelen voor Hem en ons volk te bidden". ,.De uitslag van de verkiezingen bewees opnieuw", zo vervolgde Mgr. van der Velden, „dat de Paus ook thans zeer vereerd wordt door het Italiaanse volk, in het bijzonder vanwege de eenvoud van Zijn per- soonlijke levenswijze. Ook hebben de Romeinen niet vergeten, dat hij in de oorlog de ware redder van Rome is geweest. „Mij persoonlijk". verklaarde de Bisschop over zich- zelf, ..heeft mijn reis naar Rome het gevoel gegeven, dat de Paus ook thans weer als een rots staat in de branding van een onrustige tijd en haar strijdgewoel." Over de uitslag der verkiezingen merkte hij nog op, dat in het Ita liaanse volk thans weer krachtig zijn christelijk wezen aan de dag is getreden, evenals dit bij nog andere Europese volkeren het geval is. Nu komt het echter er op aan, dit chris telijk wezen een flinke uitwerking te geven, speciaal door daden en her- vormingen op sociaal gebied, een taak die ook in Duitsland vereist wordt en om verwezenlijking roept. IffP-/, -> ,s deeltelijk trekpaarden) verzonden. Dat is ongeveer het dubbele van het vorige jaar over dezelfde pe- riode. Italie nam tot einde Maart onge veer 70 trekpaarden af, terwijl over deze maanden in 1947 daarheen nog geen enkel paard was geexpor- teerd. Frankrijk kocht reeds tweemaal een aantal fokpaarden, hengsten en merriSn en thans is daarheen een uitvoer lopende van 1000 trekpaar den, een transactie, welke hier een waardevol deviezenbedrag in dol lars op levert. Het verloop van de export kan dan ook tot op heden ongetwijfeld tot voile tevredenheid stemmen, vooral als daarbij in aanmerking wordt genomen. dat in het handels- verdrag over 1948 met Spanje voor een bedrag van f5.000.000 aan paar den werd opgenomen, dat in het verdrag met Hongarije de levering van 1000 trekpaarden is vermeld, dat dezer dagen een overeenkomst werd afgesloten voor uitvoer van 2350 trekpaarden naar Frankrijk en dat voorts in verschillende andere landen grote interesse blijkt te be- - - -fA rv EERSTE belangrijke herzle- ning, die de commissie-van Rhijn ten aanzien van de sociale verzekering wil bewerkstelligen, is de uitbreiding van de kring der verzekerden. Door nu ook de groep der zelfstandigen in de verzekering op te nemen zullen voortaan alien, die inkomen uit arbeid genieten, daarin worden betrokken. De wet zou voorts de mogelijkheid moeten openlaten, dat eventueel ook nog andere groepen dan loontrekkenden en zelfstandigen kunnen toetreden. Uitbreiding van ouderdomsverze- kering, alsmede de weduwen- en kinderbijslagverzekering zou direct voor de zelfstandigen moeten gel- den, andere takken van sociale ver zekering met name ziekte-, on- gevallen-, en invaliditeitsverzeke- ring echter niet. De commissie meent n.l. dat de behoefte aan een ziekte- en ongevallenverzekering in de kringen der zelfstandigen niet sterk leeft. De Middenstand zal goed doen met dit inzicht eens aan haar eigen ervaring te toetsen. De gedachtengang van het rapport, dat bij ziekte of ongeval de zaak toch Of door de vrouw 6f door bedienden wordt voortgezet, kan wellicht de verhoudlngen bij de handeldrijven- de middenstand wel dekken. maar staan voor het Nederlandse trek- of zij ook op andere zelfstandigen paard. De perspectieven ten aanzien klopt is nog een vraag. Ten aanzien van de ongevallenverzekering is het inderdaad zo, dat de patroon hier zelf de hele premie zou moeten be talen, terwijl de arbeider zo rede- lijk voor een deel op het bedrijf kan verhalen, dat mede zijn speciaal risico heeft te dekken. Is hiermede echter voldoende aangetoond, dat (dus?) een ongevallenverzekering voor de zelfstandigen geen nut heeft? Temeer wanneer wij tevens in het rapport lezen, dat de zelf- standige dikwijls reeds zelf in een dergelijke verzekering heeft voor. zien. wordt die twijfel nog ver- sterkt. Vooral de sociaal zwakke zelfstandige wordt wellicht thans afgeschrikt door vrij hoge particu- liere premies en draagt dan een ri- sico, dat ook hij toch in feite niet zelf dragen kan. Het ware ons daarom liever ook deze risico's in een grote gemeenschappelijke volks- verzekering geborgen te weten. In- tussen wil het rapport wel de mo gelijkheid open laten, daj groepen van zelfstandigen naar gebleken behoefte althans onder de werking van de ziektewet kunnen worden gebracht. van de afzetmogelijkheden van ons trekpaard naar het buitenland, al- waar het een uitstekende naam heeft gevestigd, zijn hoopvol en moedgevend en de toekomst van onze vaderlandse trekpaardfokkerij kan, ook op dit terrein, met vertrou- wen tegemoet worden gezien. 16 Nederlandse journalisten, die een tournee van circa 6 weken door de gehele Archipel hebben gemaakt, zijn Vrijdag op de ..Waterman" ge- embarkeerd om weer naar Neder land terug te keren. Donderdag heeft Generaal Spoor hun een lunch aangeboden in de Bataviase Jacht- club aan zee. In de vooravond waren de journa listen door dr. Van Mook ten paleize ontvangen. De Amsterdamse Rechtbank heeft de 44-jarige voormalige rechercheur van de P.R.A.-afdeling collaboratie C. J. Poldervaart, wegens poging tot het plegen van chantage op een kunstschilder, die van collaboratie werd beschuldigd, veroordeeld tot Wn jaar gevangenisstarf met aftrek van voorarrest. De eis luidde 2 jaar. Zijn kennis, de 50-jarige pension- houder en kunsthandelaar Cladder. tegen wie l'/i jaar gevangenisstraf was geeist, kreeg, wegens mede- plichtigheid, vier maanden met af trek. Het m.s. ..Johan van Oldenbarne velt" van de maatschappij „Neder- land", dat met militairen aan boord uit Indonesie naar het vaderland onderweg is, wordt Dinsdagavond 18 Mei a.s. in Amsterdam verwacht. Met de debarkatie zal Woensdag- morgen om 9 uur worden begonnen. Naar wij van de zijde van „be drijfshoreca" vernemen, zal op 20 Mei te Amsterdam voor het eerst sedert 20 Maart 1941 Java-thee wor den toegewezen aan handelaren en pakkers. OOND 2 millioen Nederlandse sigaren gaan, uitmuntend ge- soigneerd, maandelijks als tastbare getuigen van de Bene- lux-gedachte naar Belgie, waar zij in Februari 60 van de totale omzet vertegenwoordigden en niet minder dan 45 van de Belgische productie in die maand. Mag deze verovering van de Belgische markt voor onze sigarenindustrie verblijdend ge- noemd worden, de Belgische fabrikanten zijn er niet zo enthou- siast over. Zij raken hun producten zeer moeilijk kwijt en voor import van Belgische sigaren in Nederland wordt nog steeds geen vergunning gegeven. Dat de Nederlandse sigaar de slagbomen wel kan passeren is een gevolg van het feit, dat in het kader van de Benelux tussen ons land en BelgiS een handelsaccoord is geslo- ten waarbij de invoer in Belgie van 24 millioen sigaren per jaar werd toegestaan. In dit accoord is niet geregeld de invoer van Belgische sigaren in Nederland. Nu heeft de ..Belgisch-Luxem- burgse federatie der tabakverwer- kende industrie" tegen deze gang van zajcen protest aangetekend *en een delegatie gezonden naar de ka- binetschef van het Belgische minis- terie van Economische zaken ten- einde te verzoeken uitvoer van Bel gische sigaren naar Nederland mo- gelijk te maken. De Belgische fabrikanten wijzen er op. dat de binnenlandse markt voor hen wordt ingedrukt door massale import. De Belgische ta- baksteelt verkeert in grote moeilijk- heden. Van de oogst 1946 kon slechts een vijfde gedeelte worden ver kocht. Voor de handel gingen na de oorlog de markten in de Scandina- vlsche landen. Engeland. Spanje. Portugal. Egvpte, Zuid-Afrika. de Engels - Afrikaanse bezlttingen, Frans Noord-Afrika en de Anglo- Normandische eilanden verloren. De Belgische sigarennijverheid bleef op de eigen binnenlandse markt aange- wezen en wordt daar nu onder de voet gelopen door de 24 millioen Nederlandse sigaren, welke thans per jaar worden ingevoerd. V66r de oorlog werden ongeveer 3 millioen Nederlandse sigaren gei'mporteerd. Het Nederlandse standpunt In de kringen van de Nederlandse sigarenfabrikanten heeft men be- grip voor de moeilijkheden van de Belgische collega's. Voor binnenlands gebruik fabriceert de Nederlandse industrie slechts 36% van de productie in 1939. Neemt men bovendien in aanmerking, dat onze fabrikanten gebonden zijn aan vastgestelde gewichten en prijzen, dan valt daaruit gemakkelijk af te leiden, dat de Nederlandse sigaar hier te lande niet dezelfde concur- rentiemogelijkheden zou hebben als de gei'mporteerde Belgische. He't principe van wederkerigheid zou dus ook hier niet tot uitdrukking worden gebracht. De Nederlandse industrie zou daarom aan het toelaten van de Bel gische sigaar vooraf willen laten gaan het op vooroorlogs peil bren gen van de Nederlandse productie, temeer omdat men anders dure de- viezen zou uitgeven aan een afge- werkt buitenlands product. scha vbor HET HOLLANDSE MOLENBEZIT staat na de oorlog weer meer dan ooit in de belangstelling. De cijfers omtrent de oorlogs- schade aan molens, en het kleine aantal dat ons nog rest, heb ben velen verontrust Bovendien doen de laatste maanden weer alarmerende berichten de ronde, omtrent bepaalde molens die door omstandigheden op nonactiviteit komen en daarom met de ondergang worden bedreigd. Het is wel duidelijk geworden dat Nederland op dit punt weinig meer heeft te verliezen. De ..molengeschiedenis" bevat al genoeg sombere bladzijden van molens die aan gewijzigde tijdsomstandigheden ten offer vielen. Vooral het feit dat de grootste groep molens, die ons land nog rijk is een unicum in Europa en in de wereld wordt be dreigd, heeft de gemoederen in beweging gebracht. Het betrefyhicr de twintig molens genoeg wind meer kunnen vangen. In dg gemeente Oegstgeest staat nog een zeldzaam exemplaar van onze fraaie houtzaagmolens. Nadat jaren electriciteit als krachtbron was ge- bruikt, werden in de oorlog de wie- ken gestroomlijnd. Maar thans staat „De Herder" weer werkeloos, want electrische aandrijving wordt weer geprefereerd boven windkracht. Dich bij Alkmaar, in de gemeente Oudorp, staan vijf grote watermolens waarvan de wieken een vlucht heb ben van ongeveer tachtig voet. Deze z.g. ..strijdmolens" vormen een bij- zondere stoffering van het land- schap. De vrees dat deze markante molens in de toekomst het veld zul len moeten ruimen is niet onge- grond. Het waterpeil van beide boe- zems is op gelijk peil gebracht. zo- dat deze monumentale bemalings- installaties overbodig zijn geworden. Ook dit zou een gevoelig verlies be- tekenen. Daar ook in de oorlog veel molens verloren gegaan zijn, wordt de strijd om het voortbestaan der resterende nog met meer elan gevoerd En terecht! V66r de oorlog bezat ons land nog bijna 1500 intact zijnde wind- molens. Daarvan werden er in de oorlog 161 (ca. 11 pet.) zwaar be- schadigd of vernield. Slechts negen poldermolens gingen verloren- een gevolg van het feit. dat vooral Nrd.. Brabant en Limburg het gelag moes- ten betalen. Alleen in deze twee provincies sneuvelden er 110 en dit waren meest beltmolens, die als korenmolens in bedrijf waren. Ge lukkig wordt er hard gewerkt om de ooriogsschade te herstellen en 't Rijk verleent daarbij medewerking W,6rl£ 1946 b v- een subsidie van f 60.000.verstrekt voor de restauratie van molens. De Vereni- ging ..De Hollandse Molen", die al 25 jaar op de bres staat voor ons molenlandschap, is nauw bij de her- stellingswerkzaamheden betrokken. Jammer was het dat de schade- enquete-commissie weinig compe tent bleek schade aan molens te bij Kinderdijk, waarvan er een reeds geruime tijd defect is en acht na de oorlog weer op non-activiteit kwamen. Nu heeft ook het bestuur van de Overwaard besloten nog acht molens buiten werking te stellen, en te vervangen door drie nieuwe Amerikaanse pompen. Straks staan dus zeventien molens. zakelijk be- zien, nutteloos in het polderiand :hap en dit betekent een gevaar ir het voortbestaan daarvan Hoe- veel moeite verschillende instanties en verenigingen zich ook getroosten, langzaam aan wordt het aantal mo lens kleiner. In 't Gooi, een der mooiste streken van ons land, ston- den nog twee windmolens, waarvan er nu een, „De Wandelaar", gesioopt zal moeten worden in verband met wegaanleg. Dit fraaie. schilderach- tige molentje zal niet behouden kunnen worden. En voor andere molens bestaat er in de toekomst eveneens gevaar. Molenliefhebbers vragen zich bezorgd af hoe het zal gaan met de watermolens van de Driemanspolder bij Leidschendam. Deze drie stoere molens zijn in 1935 van ..gedekkerde" wieken voorzien. De ingebruikname die daarna volgde was een gebeurtenis in de molen geschiedenis en werd bijgewoond door een groot aantal genodigden. Helaas, vorig jaar constateerde men dat de wieken in een slechte condi- tie verkeerden en er schijnt weinig kans te zijn dat men tot reparatie zal overgaan; integendeel, men vreest dat het polderbestuur zal be- sluiten tot stichting van een elec trisch gemaal. De molens zouden in dit geval buiten werking gesteld worden. Het zou een groot verlies betekenen voor ons molenlandschap, want ook om de wijze van bema- ling (z.g. getrapte bemaling) vormen de molens een unicum. In Roosendaal (N.Br.) staat een prachtige korenmolen ..De Hoop", die wordt bedreigd door windbe- lemmering. Om de molen heen neemt de bebouwing steeds toe, waardoor de wieken tenslotte niet taxeren; „De Hollandse Molen" uitte tenminste nogal eens critiek. Eens schatte de commissie het bedrag. nodig voor het herstel van aen mo len in Zeeland. op f 200.000.—, ter wijl een molenbouwer dit bedrag op f 54.000.stelde. In andere gevallen bleef het cijfer, dat de commissie- leden vaststelden, ver onder het werkelijk vereiste bedrag. Dergelijke abuizen zijn echter te verontschul- digen; voor een leek zal het inder daad niet gemakkelijk zijn de molen op juiste waarde te schatten. En niettegenstaande vele moeilijkheden wordt er hard gewerkt om te her stellen wat werd vernield. De Ver- eniging „De Hollandse Molen" heeft m haar werk grote steun aan het Ministerieel besluit, waarbij alle wind- en watermolens die niet van ljzer zijn tot monument worden ver- klaard, zodat voor sloping en ver- bouwing toestemming nodig is van Rijksmonumentenzorg. Dit besluit heeft een krachtige preventieve wer king. In Groningen werd onlangs b.v. een polderbestuur verbaliseerd. toen het zonder toestemming tot sloping van een molen overging. Ook andere verenigingen en in stanties interesseren zich voor het lot van de molen. Een gelukkig yoorbeeld van regeringsactiviteit op dit gebied vmdt men in Friesland, waar een molencommissie is ge- vormd op initiatief van Ged. Staten. De strijd voor het behoud van de molen is echter hoofdzakelijk een gevolg van particulier initiatief waarbij natuurlijk de hulp van de overheid onontbeerlijk is. Toch vol- doet de huidige situatie op dit ge bied niet geheel. Het ministeriele besluit voorkomt afbraak, maar de molen heeft ook onderhoud nodig wanneer de eigenaar tot afbraak ge- neigd is zal hij zich daaraan weinig gelegen laten liggen en zodoende kan de tand des tijds de molens slo- pen. De nieuwe molenwet, die op komst is, zou deze moeilijkheden op moeten lossen. De vereniging ..D.H.M." voert de strijd om het voortbestaan der mo lens met alleen op aesthetische gron- den, doch ook de practische zijde van het vraagstuk heeft haar aan dacht. In 1924 werd door de vereni ging een prijsvraag uitgeschreven. die ten doel had het nuttig effect van de molen te vergroten. Verschil lende deskundigen hebben zich na- dien met dit vraagstuk beziggehou- den. De molenbouwer A. J. Dekker wist de wiekenbouw veel efficienter te maken. De z.g. ..gedekkerde wiek" heeft grote bekendheid gekregen: deze vinding is op bijna 200 Hol landse molens toegepast. Ook Belgie en Duitsland vond het steem toepassing. De molens met gedekkerde wieken kunnen reeds malen bij een windsterkte van 3 M. per seconde, terwijl de oud-Holland- se molens eerst bij 7 meter per sec op gang kwamen. Ook andere des kundigen maakten studie van deze kwestie, o.a. de onlangs overleden Chris van Bussel. Een vinding van ir. P. L. Fauel, die ook het rende- ment van de molen belangrijk zal verhogen, werd onlangs toegepast op een molen te Nootdorp. Op deze wijze kon ,,De Hollandse Molen" met kans op succes strijd voeren tegen mechanische bemalingsinstal- laties. De molen, waarop deze vindingen zijn toegepast, is niet alleen een sieraad voor het landschap, doch verricht ook nuttig werk. Moeilijker wordt de kwestie, wan neer andere omstandigheden het voortbestaan van de molen bedrei- gen. Tenslotte kan de werkloze molen als monument worden gere- serveerd en onderhouden. Daarvoor is echter de medewerking ook op financieel gebied van iedere mo- lenmmnaar nodig. in sy- Het voortbestaan van vele koren molens wordt momenteel niet alleen belemmerd door gebrek aan wind, doch ook door regeringsvoorschriL ten in zake het malen van brood- graan en de vervaardiging van vee- voeder door korenmolens. Deze be- palingen zijn zodanig, dat het voor de molenaar vrijwel onmogelijk wordt met zijn molen te werken Hoewel ook de betekenis van de wind-watermolens door de moderne lechniek aanmerkelijk geringer is geworden, zijn er regelmatig perio- den, waann ze door verschillende n? a ,et\Teer ln ere k°men. Ook in de laatste oorlog was dit het ge- werri^ *°r.1brandSt0f en Electriciteit erden schaars; de wind echter was met aan rantsoenering gebon den en deze kosteloze energie werd weer eens gewaardeerd. Na de oor log is de oude toestand echter weer lens ^werden verschi»ende mo- teit Gesteld £nleu,w °P non-activi- renl De autoriteiten Mjnen elXr weinig enthousiast voor zi"n plannen Niettegenstaande de nederlagen die de molen in de loop van de tijd moest incasseren. blijft zijn beteke nis groot. Alleen al als aantrekkelijk motief in ons landschap vervult hij een nuttige functie, die bovendien deviezen in het laadje brengt (yreemdelmgenverkeer). Doch ook zijn betekenis in ons economisch leven moet men niet onderschatten. Een en ander rechtvaardigt wel de verwachting, dat men alle krach- ten zal inspannen onze laatste mo lens te behouden. Om maar even bij de Middenstand te blijven, de commissie heeft zich nogal het hoofd gebroken hoe het ten aanzien van de zelfstandigen met de premie-betaling moet gaan. Bij de werknemer is het eenvoudig genoeg. de werkgever houdt de verschuldigde premie in. maar de zelfstandigen zullen uit zichzelf over de brag moeten komen. In derdaad kan dit bij zeer lage inko- me"s1J,t°t ernstige moeilijkheden aanleiding geven met als gevolg hoge onkosten akn administratie en controle. Er staan echter twee stok- ken achter de deur. De eerste heeft de commissie van Rhijn zelf uitge- v on den: De uitbetalingen worden afhankelijk gesteld van de gedane betalingen en de andere is al van de commissie-van Bruggen: De pre- mie-achterstand wordt op de uit- keringen verhaald. De commissie-van Rhijn wijst in- tussen de mogelijkheid af om een benedengrens te trekken. waardoor dus de laagste inkomens buiten de werkingssfeer der wet zouden val- len, evenals zij dit trouwens reeds en niet minder terecht voor de werknemers had afgewezen. Wan neer verplichte verzekering Immers noodzakelijk is, dan juist wel op de eerste plaats voor de in sociaal op- zicht meest kwetsbaren. Veel liever is ons daarom de an dere mogelijkheid, die de commis sie voor ogen zweeft. n.l. die van ontheffing of vermindering van de premiebetaling en wel voor die zelf standigen, wier inkomen zo laag is, dat zij niet in st^at zijn om de pre( mie op te brengen. Eventueel zou een dergelijke regeling o.i. dan van zelfsprekend ook voor werknemers moeten gelden. Wil men In dergelijke gevallen echter toch het recht op uitkering laten behouden, dan komt vooral in deze tijden de nog moeilijk te be- antwoorden vraag ter tafel. wie dan wel dergelijke premies zal moeten betalen. In het rljke Zweden laat de Staat voor het grondpensioen slechts 10% van de inkomsten bij dragen. maar wij kunnen ons een dergelijke'luxe niet veroorloven. Een rapport als dat van de com- missie-van Rhijn laat zich trouwens toch theoretisch wel heel eenvoudig aanvaarden, maar er duiken allerlei moeilijkheden op als men het op de huidige verhoudlngen moet toe- passen. De commissie heeft dat zelf ook al wel begrepen, zij zegt ult- drukkelijk dat alsnog een kosten- berekening zal nodig zijn, en merkt reeds op, dat het beginsel van pre miebetaling door werkgever £n werknemer nog nader zal moeten worden bezien en wel In het kader van de loon- en prijspolitiek. Te recht, want als de regering om re- denen van algemeen belang het loon drukt, kan -zij anderzijds niet ver- gen dat er in feite nog een loons- verlaging zou komen door een te kostbare premiebetaling, hoewel voor dit grote sociale goed toch ongetwijfeld beduidende offers ge- vraagd zullen worden. Maar ander zijds zal ook de werkgever zijn aan- deel \Mllen doorberekenen, hetgeen weer spanningen met de prijspoli tiek ten gevolge kan hebben. Voor de zelfstandige, die de hele premie zelf moet betalen, klemt de kwestie van het verhaal nog temeer. Prof. °rr?[r"r heeft in dit verband in de ..Volkskrt." reeds de mogelijkheid geopperd om een deel ervan uit de omzet- en weelde-belasting te halen. De loon of inkomensgrens blijft onder de huidige omstandigheden eveneens moeilijk te bepalen. Een minderheid van deze commissie wilde deze op f4500,— vastleggen de meerderheid heeft echter terecht gemeend tot f6000,— te moeten gaan. Mocht men hier vroeger zon der meer van hoge inkomens kun- nen spreken, onder de huidige om standigheden zal ook deze categorie niet ongaarne onder de werking van de wet vallen, temeer niet wan neer het om grote gezinnen gaat. Waar trouwens de klemtoon niet meer op Staatszorg maar op zelf- verzekering valt, staat aan een zo uitgebreid mogelijke werkingssfelr van de wet zeker niets meer in de weg. 4

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 4