Het Christus-Koning-monument in het eerste stadium Bath-sportlui komen op bezoek Engeland verzet zich tegen de Amerikaanse resolutie Vleesdistributie in het gedrang Verdiende zege van Bondselftal ALKMAAR EN OMSTREKEN Op bezoek bij de beeldhouwer Veiligheidsraad toont zijn onmacht brand inreichswald mitto te nijmegen Laatste nieuws Sjertok beklaagt zich bij Lie amerikaanse wapens Marktberichten PAS. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Donderdgg 20 Mei 1948 Mr. Dr. H. J. Wijtema, die met ingang van 1 Juni benoemd is tot burgemeester van Alkmaar. „Blijde dagen" door Comedia Onze agenda Schoolkinderen vingen 336.000 coloradokevers Hongaarse Gezant te Washington neemt ontslag WEER OPGELAAID Israel vraagt erkenning aan Groot-Brittannie Engeland wil niet devalueren trekt grote belangstelling Repatrierende uit ons Gewest Over Engelse steun aan Arabieren INDIE KOOPT TEXTIEL IN JAPAN Voor de vijf westelijke mogendheden Wij brachten dezer dagen een be zoek aan het atelier van de Delftse beeldhouwer H. J. Etienne, die, zo als wij reeds eerder berichtten. van het bestuur van het genootschap van de stille omgang, alhier, de op dracht kreeg tot het vervaardigen van het Christus-Koning-monument dat, onvoorziene omstandigheden uitgesloten, op de laatste Zondag van October voor de St Joseph- kerk aan de Singel onthuld zal worden. Het monument verkeert thans in het eerste stadium, d.w.z. een hoe- veelheid van 1200 kilo klei is onder de vaardige handen van de beeld houwer geworden tot een indruk- wekkende Christusfiguur van 3.20 m hoog. Alvorens de kunstenaar van zijn kleimodel een gips-afdruk gaat maken, waren wij met een commis- sie uit het bestuur van het genoot schap in de gelegenheid het te be- zichtigen: het maakte op ons alien een diepe indruk. Zoals men weet, zal het beeld een plaats krijgen op het pleintje voor de St Josephkerk aan de Singel, 'n wijde ruimte, waarlangs een weg voor snelverkeer. Geheel in over- eenstemming met het karakter van deze plaats heeft de beeldhouwer Etienne zijn Christusfiguur, die op een voetstuk van 3 m hoogte komt te staan, ontworpen; het is een slanke, ryzige gestalte, gehuld in een wijd, in ruime plooien vallend kleed, dat als *t ware door de wind achterwaarts bewogen wordt; daar- door krijgt het beeld iets levendigs, zoals het verkeer langs de weg. De gespreide armen geven het beeld een spontane beweeglijkheid de rechterarm maakt een zegenend-be- schermend gebaar, de linkerhand is vermanend en waarschuwend opge- heven. De sobere kroon is het enige attribuut van Christus' konings- schap, en bestaat uit een krans van zeven stralen, onderling door klei- nere stralen verbonden. De kroon, die het beeld zal sieren, is meer in verhouding tot het beeld, dan in de oorspronkelijke schets, zoals wij die hier nog eens afbeelden, tot uit- drukking kwam. De linkerarm is iets meer opgeheven, waardoor de figuur aan levendigheid won. De beeldhouwer is er volkomen in ge- slaagd aan de Christus-kop een ma- jesteitelijke waardigheid te geven, zoals trouwens aan de gehele figuur die met 66n oogopslag van de ge- haaste voorb.^anger op deze de in druk maakt van de vredebrengende Christus. Deze gedachte komt ook tot uit- drukking in de woorden, die en re lief op het voetstuk zullen worden aangebracht: „Mijn vrede geef ik U," Het was slechts op enkele detail- punten, dat de commissie 'n kleine wijzigmg van het ontwerp in over- weging gaf, waarmee de beeldhou wer, zonder zijn waardigheid als scheppend kunstenaar geweld aan te doen, zich volgaarne verenigde. Zo zal de kroon 'n ietsje meer ge- prononceera worden uitgevoerd, dan in het oorspronkelijk ontwerp te zien was. Een omvangrijk werk De beeldhouwer vertelde ons een en ander van het omvangrijke werk dat aan de uitvoering van het mo nument verbonden is. Toen hem de opdracht verstrekt was, slaagde hij er zeer direct in vorm te geven aan de voorstelling van het beeld, zoals hij dat in ge- dachten voor zich zag. In vier uur tijd ontstond een eerste conceptie, waarnaar een gipsmodel van 64 cm. hoogte werd vervaardigd, dat wij hierbij afdrukken. Dit model, hoe- wel niet tot in de finesses afge- werkt, bezat toch de idee, die de beeldhouwer in het materiaal wilde overdragen. Van dit model werden foto's ge- maakt, die beoordeeld en goedge- keurd werden door de plaatselijke schoonheidscommissie en de bis- schoppelijke liturgische commissie, waarna de werkzaamheden konden worden voortgezet. Ter grootte van het eigenlijke monument maakte de beeldhouwer hierna een armatuur, een geraamte van ijzer en gaas, rond een 10 c.m. dikke ijzeren balk, die als spil ge- bruikt werd. Als men bedenkt, dat er 'n goede 1200 kilo klei aan het beeld verwerkt werd, zal men be- grijpen, dat dit geraamte zwaar en soliede van uitvoering moest zijn, vooral ook, om werking van de klei, die voortdurend vochtig ge- houden moet worden, te voorko- men. Vorderde het ontwerp van de eerste (kleine) conceptie vier uren en het maken van het kleine gips model vijf dagen. het opbrengen van de klei op de armatuur, waar de beeldhouwer thans mee gereed is, nam ruim 2'/i maand in beslag. Met een vergrotingsapparaat, de z.g. puncteermachine, worden de nuan- ceringen van het model op de klei- massa overgebracht en zo ontstaat de vergrote uitvoering van het oor spronkelijk ontwerp. Zo werkte Etienne dus al circa drie maanden in gespannen concentratie aan zijn werkstuk, dat thans het einde van het eerste stadium bereikt heeft. Hij gaat nu beginnen met het maken van een gipsafgietsel van dit 3.20 M. hoge beeld van klei, waar- voor hi) een maand nodig heeft. Dan komen de deskundigen van de bronsgieterij, die de zandvorm ver vaardigen, waarin het beeld, dat in brons wordt uitgevoerd, gegoten wordt. Een beeld van deze grootte wordt in een zestal stukke"n ge-, foten, welke later aan elkaar wor- en bevestigd. Een gedeelte van de (aard)bol, die het bovenste van het voetstuk vormt, wordt aan het fi guur vastgegoten, teneinde te voor- komen. dat er in de stand van het beeld door het gieten wijziging wordt gebracht. De arbeid vande bronsgieter vergt nog drie maanden. zodat, als de werkzaamheden naar wens ver- lopen. het4 beeld eind October op zijn voetstuk voor de St Joseph kerk geheven kan worden. De beeldhouwer Etienne. die een leerling is van prof. Ode. werkte met groot enthousiasme en toewij-. aing aan zijn opdracht en wij twij- felen er niet aan, of hij zal deze tot een goed einde brengen. Wij kunnen het bestuur van het genootschap feliciteren met de keu- ze van de kunstenaar; het monu ment zal, zonder hypermodern te zijn, over eeuwen nog mooi gevon- den worden. Het zal ongetwijfeld een aanwinst voor de stad zijn, waarvan het een van de schoonste, zo met het schoonste monument zal uitmaken. Nadat wij de beeldhouwer van harte succes tot de voleinding van zijn opdracht hadden toegewenst, verlieten wij voldaan zijn atelier. Het was direct na de bevrijding, dat het genootschap voor de stille omgang het initiatief nam tot stich- tmg van dit Christus-Koning-mo nument, uit dankbaarheid voor het feit, dat Alkmaar voor de verwoes- ting door de oorlog gespaard bleef. Van alle kanten ontving het genoot- schap bijval en gelden om de uit voering mogelijk te maken. Nu het zover is, komt het genootschap voor belangrijke onvoorziene uitgaven te staan; namens het genootschap ver- zoeken wij daarom degenen, die nog niets bijdroegen voor de totstand- koming van dit Christus-Koning- monument, alsnog hun bijdrage te zenden aan de penningmeester, de heer Joh. Overtoom, Nassaulaan 17; ook aan ons bureau nemen wij gaarne bijdragen voor dit doel in ontvangst. Fr. O Van 11 t.m. 15 Juni Zoals wij in ons nummer van gis- teren reeds mededeelden, komen van Vrijdag 11 t.m. Dinsdag 15 Juni voetballers en zwemmers uit Bath naar Alkmaar. Nu het vast staat, dat de Engelse gasten komen, heeft het Alkmaarse Sportcomite een expose gegeven van de plannen, die zij gevormd heeft. Vrijdag 11 Juni zullen de gasten worden afgehaald van boot of vlieg- tuig door het Comity van ontvangst, dat bestaat uit de heren v. Zoonen, mr. Leesberg en mr. v. Hilten. Op de medewerking van de auto- riteiten wordt gerekend en zo hoopt men dat de Engelsen officieel ten Stadhuize zullen worden ontvangen. Daarna komt men weer bijeen, teneinde de gasten in de gelegen heid te stellen kennis te maken met hun pleegouders, want evenals de Alkmaarders bij hun bezoek aan Bath bij particulieren waren onder- gebracht,-zo zullen ook onze Bath- gasten in- verschillende gezinnen onderdak vinden. Dat dit het liefst bij Engels spre- kende gastheren zal zijn, ligt voor de hand en de heer G. A. M. Snij- ders heeft hiertoe zijn medewerking toegezegd. Vrijdagavond wordt in het Gul den Vlies door de plaatselijke gym- nastiekverenigingen een demon- stratie gegeven. Hiertoe heeft de heer Mooij zijn Schouwburg tegen zeer gereducefrde prijs beschikbaar gesteld. Bovendien heeft de heer Mooij dat bedrag in het garantie- fonds gestort. Nu het garantiefonds toch ter sprake komt, zal het een ieder duidelijk zijn, dat de .vorming van zulk een fonds noodzakelijk is. Wij twijfelen er dan ook niet aan, of dit fonds zal er komen. In dit verband is het wel goed dat we even het giro-nummer van de heer Boxem, de penningmeester van het Alkmaars Sportcomite mededelen. nl. 176803, terwijl men de gelden ook kan storten bij de Rotterdamse Bankvereniging. Voor de voetballers is de Zater dag- en Zondagavond bedoeld en 1 comite wil trachten twee wedstrij- den te organiseren, nl. op Zater- aagavond tegen een Alkmaars elftal en Zondagavond tegen een eerste klasser. Of men er tn zal slagen een eerste klasser naar Alkmaar te krijgen, is nog niet zeker, maar mocht dit niet 't geval zijn, dan zal het comite zich nog nader beraden. Na afloop van de voetbalwedstrijd op Zaterdagavond zijn er om 9 uur zwemwedstrijden in de Overdekte. Zondagmiddag wil men per auto bus een trip maken in de omgevina van Alkmaar, nl. Schoorl, Bergen, V1? Woud naar Egmond a. Zee. s Maandags staat een grote reis op t programme en wel naar de Wieringermeer, de Afsluitdijk. Ver- der naar Volendam en Amsterdam met een boottocht door de grachten In het bekende Hotel Spaanderte Volendam wil men gaan dineren. Daar men deze tocht per auto wil maken, is voor auto-bezitters hier een mooie taak weggelegd. Het Alkmaars Sportcomite zal 1ieS lnJ werk steIlen om de En gelse gasten een zo groots mogelijke ontvangst te bereiden. R.K. GEM. ZANGVEBENIGING NIEUW-LEVEN HEILOO. Tweede Pinksterdag behaalde „Nieuw Leven", o.l.v. haar dirigent Piet Groot, op het natio- naal zangconcours te Haarlem in de lste afd. een lste prijs met 326 punten. Terwijl des avonds in de ere-ronde een 2de prijs en 'n 2de directeursprijs behaald werd. Wij feliciteren „Nieuw Leven" met dit mooie succes. DE PINKSTERDRUKTE SCHOORL. Trok ons mooie dorp op de Eerste Pinksterdag vele bezoekers, de Tweede Pinksterdag was de drukte enorm. Al vroeg in de morgen kwamen de eerste Pink- stergangers, spoedig gevolgd door lange rijen fietsers, die van heinde en verre, volgens aloude gewoonte, Schoorl een bezoek brachten. Tegen het middaguur konden de wegen het verkeer bijna niet meer verzwelgen. Auto na auto uit bin- nen- en buitenland schaarde zich zo nauw aaneen, dat het sommige ogenbhkken geleek of de Schoorlse wegen in beslag genomen waren door twee reusachtige slangen, die zich in tegenovergestelde richting bewogen. Het was voor de wiel- rijders, die de straatweg volgden, somtijds allesbehalve aangenaam, om maar niet te spreken van die arme voetgangers. Het was de eerste drukke Pink ster na de oorlog; wij zouden bijna zeggen: het was drukker dan v66r de oorlog. Het weer werkte dan ook uitstekend mee, evenals de benzinepompen. We hebben wel even aan de ..zuinige Z." gedacht, maar enfin, 't was Pinkster. FANFARECORPS „EENSGEZINDHEID" EGMOND BINNEN. Onder lei- ding van haar directeur, de heer P. N. Joossen uit Krommenie, nam het Fanfarecorps ..Eensgezindheid" deel aan het muziekconcours. dat gehouden werd op de Tweede Pink sterdag in Nieuw-Loosdrecht. In de ere-afdeling Fanfare be haalde dit corps de eerste prijs. In de marswedstrijd werd ook de eerste prijs behaald. met het hoogste aantai punten. Tot slot vermelden wij nog, dat ..Eensgezindheid" de „Concours- medaille" veroverde. Voorwaar, 'n mooie prestatie! WAARSCHUWING AAN OUDERS DE ALKMAAR. De kaartverkoop voor de morgenavond in 't Gulden Vlies te houden toneelavond voor de Schola Publica, waarop door het Amsterdams Toneelgezelschap Co- media het Amerikaanse stuk ..Blijde dagen" zal worden opgevoerd, is gisteren begonnen. Er bleek direct grote belangstelling te zijn. Wij ma ken de lezers er op attent, dat ook voor niet-leden van de Schola Pu blica nog enkele plaatsen beschik baar zijn. Morgen is er nogmaals van 111 uur kaartverkoop en wel- licht ten overvloede nog aan de zaal. Men gelieve op tijd te komen. oo- dat om 8 uur kan worden begonnen. Bioscopen VICTORIA: Geheime opdracht 14 jaar. HARMONIE: Dwaalwegen 18 jaar. AMERICAIN: Don't fence me in, 14 jaar. A.B.T.: Dikhuiden, alle 1ft APOTHEKEN: Dr. H. Har- Ark, Langestraat 1. NACHTDIENST TAXI'S- D de Leeuw, Stuartstraat 90," Telef. 2288 GULDEN VLIES: 8 uur H. O. V.. Sas Bunge, piano EGMOND AAN ZEE De ou- ders, die in de buurt van de Prins Hendrikstichting wonen, maken wij er op attent, dat zij hun kinderen waarschuwen, niet in de mast van de stichting te klimmen, daar dit voor de kinderen gevaar oplevert. BURGERLIJKE STAND EEN EERSTE H. MIS xiLlLOO. Voor de tweede keer van dit jaar valt Heiloo de eer te beurt dat het een zoon der paro- chie als pasgewijd priester mag verwelkomen. Zaterdag 22 Mei as zal mgr Huibers in de St Bavo te Haarlem aan de weleerw. heer H. J. Kaandorp de H. Priesterwijding toedienen. Des avonds wordt de Neomist feejtelijk ingehaald. De stoet waaraan verschillende paro- chiale verenigingen deelnemen, worat in de Laarmanstraat (Nw - Tuindorp) opgesteld. Zijn Weleerw. wordt te ongeveer kwart over vijf daar verwacht. Men trekt langs de Rijksstraatweg en de Stationsweg naar de kerk, waar te zes uur het Lof begint. Zondag 23 Mei draagt de weleerw. Neomist te tien uur zijn eerste plechtige H. Mis op. Des middags om half twee heeft in het Brunogebouw de officiele huldiging plaats, waaraan de schoolkinderen en de jeugdverenigingen zullen deelnemen, terwijl het geheel zal worden opgeluisterd door de mu- ziek van „St Cecilia". Tevens zal dan het paroch. cadeau worden aangeboden. De parochianen wor den in de gelegenheid gesteld om de weleerw. Neomist hun geluk- wensen aan te bieden tussen half drie ep vieren ten huize van zijn ouders. Het zal de Neomist en z^n familie ongetwijfeld in de komende dagen niet aan belangstelling ont- breken. Ten slotte wordt ieaereen verzocht de vlag uit te steken. HEERHUGOWAARD. Geboren Joseph M., z. van C. Tromp en A. Borst; Johannes P., z. van A Kruy- er en C. J. Scholten; Catharina F„ d. van A. S. Weelen en A. M. Smit; Alexander F., z. van M. A. Magiel- sen en Th. M. van Veen; Geertruida H. M„ d. van A. Epskamp en U. M. Oudeman; Joseph M„ z. van J A. Does en K. Brink; Caecilia A. M. d van N. van Langen en C. Vlaar; Johanna M. E., d. van H J Th Overtoom en M. Weel; Joseph M~ z. van A. Breed en A. M. Wester; Frits R. H„ z. van T. A. van der Laan en H. Keyzer; Adrianus, z. v. W. Oudhuis en M. C. Mosch; Jo hannes C. W. J., z. van P. Groot en J. Stoop; Petrus A. J., z van A. Luken en J. G. Wokke; Joanaes A., t. van P. Kruyer en G. van der Gragt; Petrus M., z. van J. Wester en A. M. Borst. Getrouwd: P. Leegwater en A. Gpluk; W. Konijn en G. A. Kruijer- P. Bruin en E. van Kleef; P. Vlugt en A. M. Jong; J. c. Wokke en J. C. van der Hurk. Overleden: Grietje Glas, 74 jaar, echtg. van Simon Molenaar; Jansje de Goede, 83 jaar, echtg. van Theo- dorus Ursem. Ingekomen: J. Th. M. Kocken; G. van der Gulik; M. Boekestein- A. van der Broek; J. J. de Boer; A P de Goede; J. E. Ursem; H. Pols; fa milie P. G. de Boer; Th. P Mole naar; J. Kremers; W. A. Baltus; A. C. J. Becker; N. Bras. Vertrokken: A. Geluk. Schermer- horn; A. R. Lodder, Naarderstraat 1, Huizen; A. M. Kleef, Rijksstraat weg 51, Heemskerk; Th. de Goede, Obdam; A. A. Overbeek, Wogmeer B"7- Spierdijk; E. van Leyen. H 281, Venhuizen; J. M. A Snel Tus- senbeekseweg 24, IJmuiden; E. van Kleef, Zuia-Scharwoude; G C Schilder, Oude Delft 203, Delft- A M. Jong, Schagen, C 134; J. Bok- horst, dr Hubertstraat, Doetinchem; U. E. P. Molenkamp. Narcissenstr., Anna Paulowna; N. Smit en echtg. Dorpsstraat 83, Oudkarspel- A. Vis- ser. B 193. Sint Maarten; P A de Goede, A 248, Obdam; C. D. Appel B 56. Sijbecarspel; E. Benit, B 56, Sijbecarspel. DE VEILIGHEIDSRAAD heeft Woensdag- het debat over de Amerikaanse resolutie, die de Raad wil doen verklaren, dat in Palestina de vrede wordt bedreigd, voortgezet. De Britse afgevaar- digde, Sir Cadogan, verklaarde, dat hoewel Engeland sympathiek staat tegenover de bedoelingen van de resolutie, het van mening is, dat de Veiligheidsraad thans juridisch niet kan bepalen, wie in Palestina de aanvaller is. Daar om kan Engeland het niet eens zijn met het aanvoeren van art. 39 van het Handvesit. Cadogan waarschuwde de Raad er voor geen weg op te gaan „waar- van het einde niet in zicht is". Een nader gelegen doel moest worden nagestreefd. De wapenstilstands- commissie moest voorrang geven aan de wapenstilstandsonderhande- lingen voor Jeruzalem. Hierop dien- de hij een resolutie in volgens wel ke, evenals de Amerikaanse, 36 uur na de aanvaarding alle partijen zouden moeten ophouden met de gevechten. Het belangrijke verschil met het Amerikaanse voorstel was gelegen in de preambule, waarin verklaard wordt, dat de juridische status van Palestina na de beein- diging van het mandaat veranderd is en dat deze toestand opgehelderd dient te worden. Austin (Amerika) verzette zich krachtig tegen de Engelse visie en verklaarde, dat de Veiligheidsraad volgens hoofdstuk zeven van het Handvest tot plicht had alle be- dreigingen van de vrede, interna- tionaal of niet, te behandele'n. Van Langehove (Belgie) was het met Cadogan eens. Een van de mid- delen is het toepassen van econo- mische sancties, zo zeide hij. „Gaan wij dan dezelfde fouten maken als de Volkenbond?" Een tweede mid- del was het toepassen van militaire sancties. „Is het niet verstandiger te erkennen, dat de verhoudingen tussen de grote mogendheden het onmogelijk maken dwingende maat- regelen toe te paSsen?", aldus van Langehove. Daar het onwaarschijnlijk is, dat de Veiligheidsraad de Amerikaanse resolutie met de vereiste stemmen- meerderheid zal aannemen, blijft alleen de Britse resolutie over, die beperkt is tot een bevel om het vuren te staken. Betrouwbare krin- gen voorspellen dan ook, dat de Veiligheidsraad nogmaals een order tot het staken van het vuren zal uitvaardigen, ofschoon er hier bijna niemand is, die gelooft. dat deze order zal worden opgevolgd. 20e VERANTWOORDING HONGARIJE Vorig totaal f 842,15 N.N. (tijdens voorst. Beatrijs) N.N. (tijdens voorst. Beatrjjs) J. D. te S. P. M. te S. J. v. A. te S. Mevr. N. D. te U. (voor aank. suiker) N.N. voor Oostenr. J. O. te S. W. N. N.N., Schermer N.N. voor Hongarije N.N. voor Oostenr. 20,— 2,50 1,— 1,— 1,— NN. N.N. J. v. N.N. 2,50 10,— 1,— 2,— 1,— 10, 10, 10, 5,— 10,— 1,— f 930„15 bruine bo- KATH. KINDERUITZENDING BEEMSTER. Alhier is opgericht de Stichting Katholieke Kinderuit- zending, afd. Beemster, aangesloten bij de Vereniging ..Katholieke Kin- deruitzending in het Bisdom Haar lem". De R.K. Moedercursus begint nu Woensdag 25 Mei a.s., des avonds te 7 uur, in het lokaal van de R.K. Huishoudschool aan de Jisperweg. De R.K. Arbeidersbeweging afd Beemster vergadert op Vrijdag a.s. 21 Mei, des avonds 7.30 uur. Alhier is opgericht een afdeling Jongeren van de K.V.P. Het secre- tariaat is gevestigd Middenweg 72: Mej. M. Ruyter. EEN POSTDUIF LIMMEN. Bij P. Admiraal, Hoogeweg 40, alhier, is een postduif aan komen vliegen met op de ring gemerkt Holland 47 733476. Aldaar terug te bekomen. VERKOOP BAKKERIJ ST. MAARTENSBRUG. Naar wij vernemen heeft bakker M. Jans- sen zijn woonjiuis met bakkerij ver- kocht aan de heer Zeldenthuis te Enkhuizen. De heer Janssen heeft het woonhuis van de heer L. Doorn gekocht, waarin hij zich mettertijd zal gaan vestigen. SERGEANT TERUG UIT INDIE i Onze plaatsge- noot, de heer C. Mol, is gistermor- gen van uit Indie teruggekeerd. Sergeant Mol verkeerde in goede welstand. Bij zijn aankomst te Cas- tricum was de Prins Bernhardstraat veranderd in een vlaggenzee. In de gemeente Neer in Midden- Limburg heeft men de schooljeugd in geschakeld bij de bestrijding van de coloradokever. Voor elke liter coloradokevers werd een premie uitgeloofd van 5.De successen van deze actie zijn na een week enorm. Tot op heden werd 96 liter ingezameld. Een telling wees udt, 2?^ 5 ^.e, Ut?r ruim 3600 van deze schadelyke msecten bevat, zodat thans reeds omstreeks 336.000 ke- vers onschjjdelijk werden gemaakt. ,!n,-longen van elf iaar had alleen elf liter of 39.600 coloradokevers voor zijn rekening genomen. Vambery, de Gezant van Honga rije te Washington, heeft ontslag genomen, omdat hij „niet op de medewerking van de Hongaarse re- gering kon rekenen bij zijn pogin- gen de betrekkingen met de V.S. te verbeteren" en voorts als gevolg van de ..dwangmethodes die de communisten op de sociaal-demo- craten toepassen". Vambery zal zich in de V.S ves tigen. De voorganger van de afgetreden gezant was Aladar Szegedv Maszak die ongeveer een jaar ge'leden af- trad uit protest tegen wat hij noem- de de communistische greep naar de macht in zijn land. C. B. te S„ 3 kg. nen. Mevr. N. D. te U. 10 pond suiker (bonnen). A. K. te O., pakket levens- middelen, br. bonen, tar- we, babykleertjes, een zwarte japon, 2 dames'man- tels en blikkeh meat-hash. N.N. 2 pakken puddingpoe- der, pl.m. 20 pond. N. W. 3 grote blikken vege- table-sterw. W. M. een party peulvruch- ten. C. de N. te W., grote party peulvruchten. N.N. grote mand met kle- dingstukken en 4 pr. schoe- nen. N.N. 2 paar herenschoenen. N.N. wollen truitje N.N. een zak tarwe. STATIONS-VERBOUW.ING CASTRICUM. Eindelijk is er een begin gemaakt met de verbou- wing van ons station. Het ligt in de bedoeling om 2 loketten aan te brengen en een betere uitgang Vele forensen zien deze verbou- wing met belangstelling tegemoet. TEGOEDEN BIJ SPAARBANKEN ALKMAAR. Degenen, die een spaarbankboekje bezitten met een geblokkeerd tegoed van f 500.of meer, worden, voorzover zij tot nu toe nog geen stappen hebben onder- nomen tot het overschrijven van dit tegoed naar een optierekening, ge- adviseerd zich zo spoedig mogelijk tot de betreffende spaarbank te wenden. Na goedkeuring van het verzoek tot overschrijving van het geblokkeerde tegoed naar een op tierekening door de Ontvanger der Directe Belastingen, kunnen zij nl. een bedrag van maximaal f 3500. of 75 pet. van het saldo per 30 Juni 1939 doen overschrijven naar een beleggingsrekening, waarvan per 1 Juni a.s. en zo vervolgens ieder jaar een vy'fde gedeelte met een minimum van f 300.naar vrije rekening mag worden overgeschre- ven. Woensdag hield de bijzondere po- litierechter, Mr. Peereboom, te Alkmaar een zitting welke bijna ge heel in het teken van diverse over- tredingen tegen de vee en vleesdis- tributie-verordeningen stond. Ver. scheidene partijen, groot en klein, in ieder geval voldoende om me- nigeen te doen watertanden bleken weer in de zwarte handel verdwe- nen en deze practijken zyn er mede de oorzaak van dat de bona-fide koper nog steeds minder te consu- meren krijgt dan hij wel zou wen- sen. De rij werd geopend door P. S. uit Bergen, die in December 1947 vet en boter clandestien verkocht had en tot overmaat van ramp ook nog een koebeest clandestien had geslacht. De man verdedigde zich met te zeggen dat hy eigenlijk in aanmerking had moeten komen voor een vergunning voor huis- slachting welke vergunning echter hem om bepaalde redenen niet ge. werd. Te laat aangevraagd of zo iets. De straf voor deze delicten was conform de eis van Mr. Vellinga: f300 of 3 maanden. De beide broers Th. H. en N. H. V. hadden met vlees wel niet van doen, maar stonden toch ook voor de groene tafel. Zij hadden schil- dersknechts tegen te hoge lonen, welke lonen listiglijk in hoge rij- wielvergoedingen waren gecamou- fleerd. aan het werk gezet. Een in- specteur van de dienst der Rijksbe- middelaars kwam tegen en een in- specteur van de vakgroep schilders- bedryf kwam voor de gebroeders getuigen. Het verschil in de bewuste lonen werd nog gemarkeerd door het teruggaan van Alkmaar van de tweede naar de derde klas. De eis was voor ieder der heren f250 of twee maanden, het werd uiteinde. lijk f200 of twee maanden. Daarna weer vlees! N. R. uit Wie- ringerwaard had instede van het chauffeursberoep uit te oefenen zich ingelaten met zwart slachten. De man was werkloos en wilde wat verdienen. De officier achtte dit niet de juiste methode en vroeg voor het slachten van twee schapen f250 of twee maanden en, drie maan den voorwaardelijk tegen R. terwijl tegen N.D.K. dezelfde som met een maand voorwaardelijk werd geeist. De eerste werd conform de eis veroordeeld, de laatste, die aan de zelfde zaak debet was, zag de voor. waardelijke maanden er by wegval- len. Tot de connecties dezer Alk maarders behoorde ook H. B. die schapenvlees had gekocht van P. R. en weer verkocht had. Werd con form de eis gestraft met f50 of een maand en een maand voorwaarde lijk, proeftyd drie jaar. A.B. even- eens uit Alkmaar kreeg- voor het kopen van twee pond vlees zonder bonnen f30 of 16 dagen. H. de J. uit Alkmaar was ook van de partij en kocht rundvet, 5 kilo voor f40. Hij was ziek geweest en moest wat aansterken! Eis f 150 of 1 maand. In verband met de zwakte misschien werd het fl25 of 30 dagen. S. O. uit Alkmaar had vet ver- voerd. De man was zich van geen kwaad bewust, althans ter zitting, tegen de verbalisant heeft hy ge- zegd dat hy wel wist waar hem de schoen wrong. Voor de groene tafel moest hy eerst nog weten wat voor een ding zo'n verbalisant toch eigenlijk wel was! Hy zal het nu met zijn fl50 boete of 30 dagen brommen wel snappen! A. O. uit Alkmaar had schapen vlees gekocht, ook om aan te ster- ken! Ze zou het weer doen als ze de kans maar kreeg, daarmee hield de politierechter dan ook rekening en veroordeelde de dame in kwestie voor twee pond vlees tot flOO of 30 dagen en 14 dagen voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd! Uit medelijden met zyn zwager nam G. H. uit Den Helder wat scha penvlees in commissie en verkocht het alsmede een partijtje vet. Een maand voorwaardelijk met drie jaar proef en geen medelijden meer met zwarte zwagers. F. J. M. ook uit de Marinestad had het vlees vervoerd Eis flOO of zestig dagen. Na verdediging onder het motto: ,,Ik moet hard werken en wil ook wel eens een hartig brokje" werd de straf f50 of 15 dagen. C. N. uit Zijpe had met zijn zoon samen een pink en een doodgeboren kalf geslacht. Hij mocht geen huis- slachting verrichten doch deed het toch maar anders kwam hy te kort De Officier vond dat de vleesbe- hoefte bij verdachte maar verdacht groot was. Mr. Buers bekeek het geval milder en vond vooral de geldboeten, f400 of maanden voor de vader en f50 voor zoonlief te hoog. Slechts de zoon kreeg er wat af, voor hem werd het f20 of 12 da gen. J. K. een catthouder te Alkmaar was op het chapiter vleesbonnen ook niet zuiver op de graad. Hij had schapenvlees gekocht van zekere Br. uit Heerhugowaard wiens zaak nog voorkomt. Hij had dat vlees nodig voor zijn vier muzikanten die de Pasen met hun muziek moesten opluisteren. De vrolijke Paas kost hem nu f30 of 16 dagen. C. S. ook uit Alkmaar, een huizenexploitant liep er lelijk in. De man, die anders nooit vlees koopt zonder bon had die ene keer juist pech. Het werd f30 of 16 dagen. Woensdag is het vuur in het Reichswald opgelaaid o.a. in de buurt van Frasselt, maar vooral in het gebied tussen de Duitse grens- plaatsjes Asperden en Kessel Na dat de brandweerlieden, die tijdens de Pinksterdagen gealarmeerd wa ren, het vuur hadden weten te stui- ten, zodat dit nog slechts in de hu- musrijke grondlaag bleef voort- smeulen, zijn Woensdagmiddag op- nieuw de vlammen uitgeslagen. Het brandt in de Nederlandse exploita- ties maar ook in gebieden, welke met geexploiteerd zijn. In het ge- Reichswald-Oost zijn vooma- melyk jonge bossen door het vuur aangetast. Behalve de Nederlandse xolenmijnen ondervinden ook an- dere industrieen in ons land de na- »r fn van deze branden, daar de Nederlandse exploitanten eveneens vergunning hebben voor het vellen van geriefhout. De nieuwe Joodse Staat Israel neeft Groot-Brittannie verzocht om erkenning, aldus heeft een woord- voerder van het Britse Departement van Buitenlandse Zaken medege- deeld. Het verzoek is gedaan in een telegram, dat Maandag jl. door Mosje Sjertok Is verzonden. In Britse officiele kringen weigert men commentaar te verstrekken om- trent het verslag dat door de Ame rikaanse Nationale Adviserende Raad is voorgelegd aan president Truman en waarin gewezen wordt op de noodzakelijkheid van de de valuate der munten van sommige Europese landen, die deelneihen aan het plan Marshall. Een woordvoerder van het Britse ministerie van financien verklaarde in verband hiermede: „Wij menen niet dat dit verslag het pondsterling beoogt. Herhaaldelijk hebben wij onze posits: inzake devaluatie te kennen gegeven en ik meen dat htt overbodig is te herhalen dat de Britse regerings geenszins voorne- mens is het pond ten opzichte van de dollar te devalueren". De Nationale Missietentoonstelling te Nijmegen blijft belangstelling trekken ook uit het buitenland. Gisteren werd zij bezocht door een Belgisch gezelschap. Het bezoekers- aantal bedroeg Woensdagmiddag reeds 32.000. Men rekent op 60.000 totaal. Zondag wordt zij gesloten met de jaarlykse Mariaopdracht, waaraan de Bisschop van Den Bosch Mgr W. Mutsaerts, zal deelnemen. WOENSDAGMORGEN omstreeks 10 uur is te St. Nazaire brand uit- gebroken aan boord van de vrachtschepen „Syrie" (4000 ton) ..Louis Dreyfes" (10.000 ton). De vlammen sloegen op tot de top- pen van de masten. De gehele bo- venbouw van de schepen brandde a_f. De schade beloopt waarschijn- lijk 50 millioen francs. EEN TSJECHISCH VLIEGTUIG is Woensdag geland op het militaire vliegveld van Manston (Engeland) De_ acht inzittenden zeiden uit Tsjecho-Slowakije gevlucht te zijn, omdat er geen vryheid was. Vyf van hen zijn ex-piloten van de Tsjechische luchtmacht, die in de wereldoorlog dienst hebben gedaan by de R.A.F. Zy zeiden uit het Tsjechische leger te zijn ontslagen omdat zy met Engelse vrouwen waren getrouwd. De andere drie vluchtelingen waren mechanicians by de Tsjechische luchtmacht. HET FINSE PARLEMENT heeft Woensdagavond een motie van af- keuring; aangenomen tegen de communistische minister van bin- nenlandse zaken, Irjo Leino. Men verwacht hiervan een kabinets- cnsis. De wedstryd van het voorlopig Ned. Elftal, tegen Rotherham F C, die in een uitverkocht Sparta- stadion werd gespeeld er waren ongeveer 35.000 toeschouwers heeft een 21 overwinning voor de Nederlanders opgeleverd. Onze ploeg, die het zonder Len- stra moest stellen - Clavan van A.D.O. speelde in zijn plaats pak- te onmiddellijk na het beginsignaal geestdriftig aan. Na tien minuten gleed de eerste bal al langs de En gelse doelman, toen Roosenburg een van links komende voorzet had opgepikt en netjes in het hoekje deponeerde (1—0). De Engelsen plaatsten slecht en schenen aan het Nederlandse speltype maar niet te kunnen wennen. Hun doelman War. nes moest zich in die periode ge- ducht weren en hij deed het voor- treffelijk. Een minuut voor de rust kon van der Tuyn nog juist een bijna te ver doorgeschoten Through- pass van Rijvers op zyn schoen krijgen, een afgemeten boogballetje naar Wilkes afgeven en toen was het door een kopstoot van Faas 2—0. Na een half uur spelen kwam Rotherham in de 2e helft goedkoop aan een tegenpunt. Terlouw trapte vlak voor doel een bal hard weg, maartegen de schoen van Van den Engel aan. De bal carambojeer. de toen met effect in de linker bo- venhoek (21). Een hoog schot van lmksbuiten Mc Mahorn had bijna nog de gelijkmaker gebracht. Het It- ketste echter tegen de paal. Met 21 kwam het einde. In de bondsploeg wist de voor- hoede meermalen een knap samen- spel te ontwikkelen. met van der Tuyn als de beste vleugelspeler. Rij. vers kon na de rust niet erg meer op dreef komen. In de middenlinie weerden van den Engel en de Vroet zich goed, zonder meer. In de ach- terhoede was van Bun de beste. De keepers Landman en de Munck wa ren deze avond van gelijke klasse. By de Engelsen viel alleen de doel man op. Het Nederlands voetbalelftal is voor de ontmoeting met Noorwegen die Woensdag 26 Mei a.s. te Oslo zal worden gespeeld, als volet sa- mengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels) Achter: Van Bun (M.V.V) en Schijvenaar (EDO) Midden: Stoffelen (Ajax) Ter louw (DCV) en de Vroet (Feye- noord) Y°°r: _Yan der Tuyn (Hermes DVS), Ryvers (NAC), Roozenburg (Neptunia), Wilkes (Xerxes) en Lenstra (Heerenveen). Reserves: Landman (Neptunus), Albers (Vitesse), Temming (DOS) en Schaap (Goooi). Met het troepentransportschip de „Groote Beer", vermoedelijke aan komst 25 Mei in Amsterdam zul len de volgende militairen uit het gewest repatrieren: Korpl. A. de Boer, Nieuwpoorts- laan 28. Alkmaar; sold P. E Honig Karreboomstraat 4. Enkhuizen;' korpl. P. Bos, Schouterbos 72, Cas- tricum; sold. G. H. Brouwer, Laat i?^7.185' Alkmaar; schipper M. Gnffioen, Molenstraat 68, Den Hel der; kapitein E. Pilkes, de Rijp N.H. „Wy hebben het bewys in han- den dat de Britten schikkingen hebben getroffen om aan het Ara- bische legioen een aanzienlijke hoeveelheid militaire uitrusting te zenden, die op 14 en 15 Mei in Transjordanle moest worden geie- verd zo verklaart Mosje Sj/rtok, Minister van Buitenlandse Zaken t™. ".1', in een telegram aan Trugyie Lie, Secretaris-Generaai der V.N. Volgens dit telegram is dit mate riaal met drie schepen van Suez "aar. ^kaba vervoerd. Mosje Sjertok geeft de verzekering, dat de lading bestond uit olie, 48 kanonnen met ,en 2?8 ton andere munitie, f" da*,£e ®ri.tse Inlichtingsdiensten leV?1Ic °p de hoogte zijn van de gioen V3n het Arabische Le- TOKIO 19 Mei. (Reuter) De ische regering en de Japanse regenng hebben vandaag 4 textielcontract gesloten, dat bat boofdkwartier van generaal Mac Arthur wordt beschreven als vhet grootste in de geschiedenis van hLft i ,n,1JVerheid" Het contract heef betrekking op de levering door Japan ten bate van de Indonesische bevolking van katoenen textielgoe- 37 onn nnn °h n6n ™tale waarde van 37.900.000 dollar. Men verwacht dat de levering, waarmede onmiddellijk zal worden begonnen, voor het na- jaar zal zijn voltooid. De Amerikaanse Minister yan Buitenlandse Zaken, Marshall, heeft meegedeeld. dat de regering over- woog op leen- en pachtbasis wape- nen te verschaffen aan de landen van het vijfmogendhedenverdrag- Belgm Frankrijk, Groot-Brittannie, Nederland en Luxemburg. 19 Mei- Aardappelen 41—76; spinazie 8—18; postelein 11 —15; uien 0.92—1.36; prei 27; sla- bonen 2.10; snijbonen 1.501.65; to- maten 1.751.85; bospeen 3447* rabarber 8-15; Sla 5.40-10.60; bloem- kool 19—68; perziken 17—75; aard- beien 1.10—2.60. ZUIDERKOGGE, 19 Mei Vroege aardappelen 61—63; drielin- gen 57 60; kriel 3137; aanvoen aardapp. 600 kg.; bloemkool 2754; sla 4.10—9.40; aardbeien 1.202 60- peulen 1.60. HEILOO, 19 Mei. Veilingsver- eniging „St. Willibrordus". Spi nazie 1728, postelein 1419, ra- barb®r 917 P- kg; bloemkool I 5868, II 3946, sla 816 p. st.; as- perges I 7588, II 5062; wortelen 45—61; radijs 4—6 per bos; aard- beien 5582 per doosje. ALKMAARSE EXP.VEILING 19 Mei Andijvie 42—55; spinazie 31. postelein 5—12. Asperges 21—75; tomaten 1.42—1.71; aard beien 22—68 ct. p. doosje; rabarber 7—19; raapstelen 8—17, uien 22—36 bloemkool IA 55—75. I 40—50, II 20—35. komkommers 2836, wortel- tjes 28—52, radijs 819, selderie selie 39, sla 3.507.50, nieuwe aardappelen 4275, oude aardappe len 11.30—12.10. MEDEMBLIK, 19 Mei. 11 kg vroege aardappelen groot 65—69 kriel 4245. 1 BEEMSTER. PURMEREND E.O. 19 Mei. Schotse muizen 70, peu- Leno, b,?e.mko°l 10—66, spinazie 8—21, postelein 21—26, sla 3.50—8.00 andyvie 15—48, radijs 2—5.50, ra barber 813, bospeen 3446 prei 23—11, aardbeien 60—75 p 2 ons NOORD-SCHARWOUDE'. 29000 8 50rabarber 6'50' 10 000 kg sPinazie BLOKKER, 20 Mei. Sla 6.40 poste!ein 15~25- bloemkool 26-66 wortelen 17-41, rabarber 6—12, kroten 6—7, perzieken 18-42, Jonathan 88200, Goudreinetten 92-

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2