FONDS VOOR KANKERBESTRIJDING Toestand in Jeruzalem is kritiek Voor Alkmaar en omgeving Nationaal huldeblijk aan H.M. de Koningin De heer van Sleen windt zich op Graaf Bernadotte bemiddelaar der Ver. Naties in Palestina De eigen lijst van Welter Bevin wil niet met geweld de politiek van Oost-Europa veranderen Gelden v/orden bijeengebracht door verkoop van herdenkingsspeldjes Kogel door de kerk Stort uw bijdrage op rekening van het Nationaal Comite Addertjes onder het pacificatie-gras J Binnenkort militair verdrag De bezoldiging van burgemeesters De tijd moet oplossing brengen 44e JAARGANG - NUMMER 11265 VRIJDAG 21 MEI 1948 BUREAUX; Een sterk vergrote afbeelding van de jubileumspeld, die in omloop zal worden gebracht ter gelegenheid van het Rege- ringsjubileum van H.M. de Ko ningin en waarvan de op- hrengst geheel ten goede zal komen aan het fonds voor de kankerbestrijding. mm Werkspoor in Amsterdam heeft een geweldige stolen cylinder vervaardigd: 22 meter lang en doorsnede van 5 meter. een Het gevaarte weegt 150 ton. Gisteren is de kolos aan de B.P.M. afgeleverd. De K.N.S.M. zal de cylinder voor rekening van de B.P.M. *aar Venezuela transporteren. NEDERLAND EN ISRAeL Vraag van Mr. v. d. Goes van Naters Tussen ..Westelijke Viif" Federate Conferentie begin! op 27 Mei Masso-staking te Kassel MET EEN MANIFEST Prinses Margaret heeft mazelen RUSLAND VERWERPT BRITSE EIS Bevin houdt voet bij stuk NIEUWE REGERING DE GASPER! Nieuuu HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur- Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abormementsprgs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noonfliollands Buiten God is 't nergens weiligr (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingei 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52. Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank HET NATIONAAL HULDEBLIJK, dot aan H.M. de Koningin zal worden aangeboden ter gelegenheid van haar 50-jarig rege- ringsjubileum, zal zijn: een fonds voor de kankerbestrijding. Dit besluit is genomen na overleg met de Koningin zelve, die de heeft geuit, dot het huldeblijk zodanig zou vyorden geko- wens zen, dot het ieder lid van de bevolking ten nauwste zal beroeren. Hare Majesteit heeft gemeend, dat een fonds, waaruit het onder- zoek en de bestrijding van een van de meest gevreesde ziekten kunnen worden bekostigd. hiervoor het meest geeigend is. De BEELDSPRAAK schijnt niet te gewaagd; integendeel vol- komen toepasselijk: de kogel Is door de kerk. De groep-Welter heeft zich toch verstout, met een eigen lijst van candidaten voor de a.s. verkiezin- gen voor de Tweede Kamer uit te komen. Wie meende, dat deze groep haar geschut, aanvankelijk tegen de eenheid der katholieken opge- steld, na het Bisschoppelijk ver- maan zou laten inrukken, is be- drogen uitgekomen. De kogel is door de kerk ge- iaagd, ondanks het standpunt van de Kerk en de kogel is recht op het hart van de staatkundige een heid der Katholieken gericht. Intussen is dat hart nog voldoen- de van bescheTmend pantser voor- zien, om een dodelijk treffen te voorkomen. Maar er zullen splinters van de oude rots vallen en dat kan ver- lies van 44n zetel, misschien indi rect wel van twee zetels, bete- kenen. Dat is, om de hoge belangen, die op het spel staan, in hoge mate betreurenswaardig. En toch is het niet het ergste. Want het ergste is het slechte voorbeeld, dat hier we derom door een groep intellec- tuelen wordt gegeven. De consequentie van het Bis schoppelijk schrijven was volkomen duidelijk. Maar het persoonlijk ln- zicht van een aantal mensen, die weigeren hun verlies te nemen, wordt zwaarder geacht dan de dreiging van het communistisch ge- vaar, waartegen de Katholieken gemeenschappelijk, daadwerkelijk stelling kunnen nemen, maar waar tegen een Welter-eenling niets vermag. De Bisschoppen hebben in hun gemeenschappelijk schrijven van 27 April duidelijk stelling ge nomen voor de Katholieke Volks- partij en zij hebben de kiezers daarnaar verwezen, omdat alleen langs die weg „genoegzame waar- borgen voor de rechten van boa en de zielen" kunnen worden ver- kregen. Maar ook spreken zij van een staatsbestuur, door middel van de K.V.P. te vormen, „dat bij machte is, die positieve maatrege- len tot stand te brengen, welke voor het ware welzijn van mdivi- du, gezin en samenleving net meest doeltreffend zijn en dus ter bestrijding van het commumsme het meest geeigend". Welnu, de Welter-groep zal in het parlement. tot geen enkele po sitieve maatregel in staat zijn en het meest ligt het voor de hand, dat verzwakking van het katholie ke blok nadelig zal zijn voor „het ware welzijn van individu, gezin en samenleving". Ondanks de schone aanhef van het Manifest in twaalf punten, waarmee het „voorlopig katholiek comite van actie" zich tot het Ne- derlandse katholieke volk wendt en dat wij nader zullen bespreken. Het Manifest vertelt in deze pun- ten niet zoveel sensationele dingen, het verklaart de coalitie tussen de K V P. en P.v.d.A. principieel te bestrijden en geeft voorts te ken- nen de ervaring te hebben opge- daan: „dat de huidige leiding van de K.V.P. niet bereid is, de voor- standers van deze doelstellingen gelegenheid te geven, aan hun zienswijze langs democratiscne w g in colleges uiting te geven De huidige leiding van de K.V.P. is daartoe inderdaad met bereid. Eh terecht niet. Nademaal er an- ders „in de kortste keren geen partij meer zou zijn. De K.V.P. heeft wij herhalen wat wij vroeger schreven langs democratische weg haar standpun bepaald. De vraag zou gesteld kun nen worden: waar waren de aan- hangers en de candidaten van de j Weltergroep, toen de Indische zaak en de samenwerking met de P. v- j d A in de diverge organen van de Partij aan de orde waren? Wat aan critiek en afwijkend in- zicht binnen de Partij tot uiting is gekomen, was een kleine minder - heid. Democratisch is, dat die min- derheid zich bij de meerderheid neerlegt. Er bestaat dan ook geen enkel recht voor een groep, die het overigens en buiten de Partij dan wel eens anders wil, om een zetel in de Kamerfractie van de Partij op te eisen of, als zij die met krijgt natuurlijk niet krijgt met een eigen lijst uit te komen. Want er bestaat, behalve net eigen inzicht, nog zoiets als de ho- gere belangen van een gemeen- schappelijke katholieke samenwer- klHet is jammer, dat Welter c.s. zich blijkbaar gestijfd in hun heilloos voornemen door verwar- rende beschouwingen in verschil- lende katholieke bladen die al verder van de realiteit af ^stonden naar gelang ze „geleerder sclJ®I nen hebben laten verleiden tot deze noodlottige stap. Een kogel door de kerk jagen is op deze manier een bedenkej.yk be- drijf de verantwoordelijkheid van de roekeloze schutters is grOOt! Hare Majesteit heeft verder de wens geuit, dat de bedragen, die in de andere delen van het rijk, in Oost en West, zullen worden bij eengebracht, zullen worden besteed voor een fonds ten behoeve van de volksgezondheid in die gebiedsde- len. Hierover is reeds contact op- genomen met de gouverneurs van Indonesie, West-Indie en de Antil- len. De gelden voor dit fonds zullen worden bijeengebracht door de ver koop op grote schaal van herden- kingsinsignes. Voorts zal de gele genheid worden opengesteld bijdra- gen te storten op voor dit doel te openen bankrekeningen, op de post- giro of bij gemeentegiro te Amster dam. Aan de verspreiding van de ln- signes zullen alle burgemeesters in het land medewerken. Hun zal ver- zocht worden zich te belasten met de organisatie van de verkoop der speldjes. Het insigne, dat ontworpen is door de beeldhouwer M. Kutterink uit Voorschoten, heeft het aanzien van een postzegel, uitgevoerd in bronskleurig lichtmetaal, groot l'/i bii 2>/. cm. Het toont de gekroonde beeldenaar van H.M. de Koningin, sober omrankt door bladmotieven van de Oranjeboom en draagt de jaartallen 1898—1948. Deze jubi leumspeld zal slechts worden uit gevoerd in 46n soort metaal en in e£n uitvoering en zal verkrijgbaar zijn voor de prijs van f 0.50. De opbrengst van de verkoop zal wor den gestort in een te vormen fonds slechts onder aftrek van de fabn- catiekosten der speldjes, die bij de Rijksmunt zullen worden gestagen. Verdere uitgaven zullen niet uit dit fonds worden bekostigd. De prijs van de speldjes is laag gesteld om ledere Nederlander in de ge legenheid te stellen zich een speldje aan te schaffen. Uiteraard zal de opbrengst niet zo groot kunAen zijn, dat het beoogde fonds voor de kanker bestrijding hieruit gevormd kan worden. Daarom doet het natio naal comity dat korte tijd geleden tot stand is gekomen en waarin naast alle ministers en commis- sarissen der Koningin zitting heb ben de burgemeesters van de pro vinciate hoofdsteden, belangrljke staatsfunctionarissen en vertegen- woordigers van alle kerkgenoot- schappen. vrouwenverenigingen en jeugdorganisaties, een beroep op elke Nederlander, die een grotere bijdrage dan deze vljftig cent wenst te geven, een bijdrage te storten op een der rckeningen van het nationaal comite bij: de Ned. Handel M« te Amster dam; de Kasvereniging te Amster dam; Postgiro no. 26000 of Gemeentegiro van Amsterdam C 600. Kanker, „een van de grootste gesels der mens- heid", aldu§ noemde Dr. J. J. Brutel de la Riviere, voorzitter van de gezond- heidsraad deze gevreesde ziekte gisteren op een persconjerentie op het Stadhuis te Amsterdam, waarin mededeling werd gedaan van het te vor men fonds. Tegen deze ziekte is nog geen universele ge- neesmethode gevonden, doch in de loop der jaren heeft de bestrijding ervan vorderingen gemaakt. Kanker eist bijzondere maatregelen en de be- handeling vereist zeer kostbare installaties. Een wetenschappelijk onder- zoek is botietidien vereist voor het ontdekke.i van de oorzaken van de ziek te, de voorkoming en de genezing ervan en voorts dient men te komen tot een vroegtijdige diagnose van kanker. In ons land, waar de kanker bestrij ding helaas nog niet zeer ver gevorderd is, bestaan slechts twee instituten, die op de bestrijding en behandeling van kanker gespecialiseerd zijn, t.w. in Rotterdam en Amster dam. Het is helaas nog niet zover, dat over kan ker alles bekend is. Als de tekenen echter niet bedriegen, zullen in de niet te verre toekomst nieuwe perspectieven ten aanzien van de bestrij ding en behandeling naar voren komen. Wanneer het zover zal zijn, is het strikt noodzakelijk, dat de wetenschap zich ge- steund weet door een krachtige organisatie, die onmiddellijk de nodige fondsen kan verstrekken. In Enqeland had dezer dagen een spoorwegongeluk plaats, dat aan acht mensen het leven kostte, terwijl tientallen remgers ge- wond werden. De trein tussen Londen en Bradford ontspoorde, waarschijnlijk doordat de rails door de zonnegloed kromgetrok- ken waren. De eerste wagons stortten van de dijk, terwijl daarop volgende zoals men ziet in de lucht kwam te hangen. DIJNA EEN GEHELE NAMIDDAG heeft de Tweede Kamer gis- D teren nog besteed aan de behandeling van de gewiizigde Lageronderwijswet 1920 zonder dat het tot een emdstemmmg kon komen. Dit laatste niet omdat men met tudig gereed kon komen, maar omdat er niet voldoende stemmenmatenaal m de vorm van Kamerleden aanwezig was. Dit had reeds bij de stem ming over enkele amendementen in het nadeel van minister Gielen gewerkt die b.v. het amendement inzake de aparte loka- liteiten, die voor het V.G.L.O. moeten worden ingeruimd, om dit onderwijs in zijn eigen sfeer te laten, tegen zijn zin zag aanne- men. Het comite verwacht, dat zeer vele Nederlanders in de komende maanden de speld zullen dragen en daarbij giften op een der rekenin- gen zullen storten ten bewijze van hun nationale gevoelens en van hun dankbaarheid jegens H.M. de Ko ningin, daardoor een nationaal ge- schenk bijeen zullen brengen, dat re=- "nostirim~"en gemeente Hare Maiesteit tot grote blijdschap instellingen. postgiro ci e ?al stemmen en nof lange tijd tot giro worden geopend op hell zal strekken voor de gehele bevolking. De jubileumspeld zal over enige weken in omloop worden j?ebraj;bt- Per week hoopt men 125.000 spelden, die voorzien zullen worden van een rood-wit-blauw lintje, te vervaar- digen. Het ligt in de bedoeling. dat het insigne zal worden gedragen tm 6 September, de dag waarop de Prinses-Regentes als Koningin zal worden ingehuldigd en Hare Majesteit het gezag neerlegt De rekeningen bij de jenoemd^ bank 1 Juni a.s. TEL AVIV, 21 Mei (A.P.). De strljd om Jeruzalem heeft in de nacht van Donderdag op Vru- dag zijn hoogtepunt bereikt. Het arabische legioen heeft zijn artil- lerie en pantserauto's ingezet. Granaten barstten over vrqwel geheel Jeruzalem. In Tel Aviv maakt men zich met het uur on- eeruster. De correspondenten, die in Jeruzalem zijn achtergebleven, 7jjn van alle verbindingen met de buitenwereld afgesneden. Het joodse hoofdkwartier meldt, dat het arabische legioen niet ver der is gekomen dan de poort van Damascus. Alle Arabische posm.nen om door te dringen tot voorbij Sjeik Jarrah zijn verijdeld. De nederzet- ting Ramat Rachel, even ten Zuiden van Jeruzalem. is door kanonnen en mortieren gebombardeerd. Uit Lake Success wordt gemeld, dat Graaf Bernadotte van Zweden gekozen is tot bemiddelaar der Ver. Naties voor Palestina, nadat de Veiligheidsraad Donderdag 2 zittingen had besteed aan de de- batten, over 't nemen van kracn- tige maatregelen tegen de ara- bieren en joden in Palestina en over de bemiddeling. Rusland heeft Engeland er van beschuldigd, de Transjordaniers er toe gebracht te hebben tot invasie in Palestina over te zijn gegaan. Het is inmiddels wel zeker, dat de Rus- sische en Amerikaanse eisen tot n krachtig optreden van de U.N.O. in Palestina verworpen zullen worden. Frankrijk sloot zich bij Amerika en Rusland aan, doch Engeland, China, Belgie, Syrie en Canada verklaar- den zich tegen krachtdadig optre- d6Het Britse ministerie van buiten- landse zaken heeft gisteren ver- klaard, dat de Engelse regering met zal antwoorden op het verzoek van Mosje Sjertok om Israel te erken- nen. Uit Tel Aviv werd gisteren ge meld, dat de joodse troepen de bo- ven-Jordaan zijn overgestoken en een militaire opslagplaats van hei Syrische leger hebben °Pgeblazen. De Egyptische troepen hebben, naar uit Cairo wordt gemeld, de arabische stad Beersheba, in Zuid- Palestina bezet en de versterkte joodse nederzetting Deir Sunad, die de weg naar Tel Aviv beheerst, m- genomen. Donderdagmorgen vroeg zijn on ce veer 300 joden in boten in Zui- delijke richting over de Dode Zee gevlucht en hebben de Bnts-joodse Potas-fabrieken op de Noordelijke oever in de steek gelaten. Op de agenda der Tweede Kamer der Staten-Generaal voor de verga- dering van hedenmiddag komt de volgende vraag voor van de heer van der Goes van Naters aan de minister van Buitenlandse Zaken. „Is de minister bereid, aan de Ka mer mede te delen, of mede ter versterking van de Internationale positie van het Joodse volk met reeds thans tot de facto-erkenmng kan worden overgegaan van de op 14 Mei 1948 gevormde regering van de toen tot stand gekomen staat ftCbrow' crfi. codvo tin# voo jsruzoiftr Uit goedingelichte Britse bron wordt vernomen dat eerlang een overeenkomst zal gesloten worden door de vijf mogendheden die be- trokken zijn bij het pact van Brus- sel, namelijk Frankrijk, Groot-Bri- tannie en de Beneluxlanden in ver- band met een plan van gemeen- schappelijke verdediging. Er zou nochtans geen beslissing gevallen zijn inzake de kwestie aan wle^bet opperbevel van de strijdkrachten der vijf landen zou toevertrouwd worden. BAT AVI A, 20 Mei (Aneta). Thans is definitief vastgesteld, dat dr. Van Mook op 27 Mei de Federate Conferentie te Bandoeng zal openen Donderdag hebben ™e®r 70 000 arbeiders te Kassel gesta.akt. In de fabrieken voor zware macm- nerieen lag de productie stil. De employe's van ziekenhuizen en de spoorwegen daarentegen bleven aan het werk en de levensmiddelenwin- kels bleven geopend. De staking werd gehouden uit protest tegen de toestand van de voedselvoorziemng. In het centrum van de stad werd een massa-demon- stratie gehouden. De minister behield echter zijn kalmte, in tegenstelling met de heer van Sleen (PvdA), die op een ge geven moment met de bewindsman in een controverse gewikkeld werd, toen deze laatste het grote woord „onaanvaardbaar" uiisprak by de indiening van een amendement, dat beoogde een of meer leslokalen van bijzondere scholen zo nodig af te laten staan voor openbare scholen, die daar behoefte aan hebben. Merk- waardig was, dat zowel de minister, die het amendement bestreed, als de heer van Sleen, die het verde- digde, hierbij de pacificatiegedachte uitspeelden. Het gaat niet zozeer om het ge- bruik van die ruimte, vooral niet in een overgangstijd, zei de minis ter, maar de verhouding tussen openbaar en bijzonder onderwijs dreigt verstoord te worden. „Is dat nu pacificatie", riep de heer van Sleen, dat een minister met zoveel kracht een zo onnozel voorstel ver- werpt? Maar minister Gielen bleek van deze gedwongen pacificatie tus sen schoolbesturen niets goeds te verwachten en bleef zich verzetten. In dit geval kreeg hij zijn zin, daar de PvdA als regeringsparty hem nu eenmaal niet af kon vallen, Het ging echter met zo grote tegen- zin, dat de heer van Sleen zich, zoals het goede parlementariers af en toe past, met een rood hoofd en een serie gesticulatles nogmaals tot de minister wendde, nu echter met de totaal onverwachte en onbegrij- pelijke mededeling, dat hij van pure kwaadheid ook een volgend amen dement, dat met de hele kwestie niets te maken had, wenste in te trekken! Zo ziet men. dat ook dergelijke detailkwesties, die de techniek van de wetgeving betreffen, nog tot aar- dige strovuurtjes in een parlemen- tair debat kunnen leiden. Even later waren de rollen weer omgekeerd en wilde de heer van Sleen het hele instituut der kweke- lingen-met-akte als onderwijzers voor de klas omver halen. De mi nister hield hier de gulden midden- weg en wist het gemoed van de afgevaardigde te kalmeren door dui delijk te maken. dat de kwekelin- gen met akte er helemaal met bij gebaat zijn, wanneer hun nu ineens de mogelijkheid om een jaartje voor de klas te staan ontnomen wordt. Tot dusver echter konden zij deze onderwijzersfunctie vervullen tot hun 24ste jaar; daarvan heeft de Kamer op initiatief van de 22 jaar gemaakt. Hoogstens tot 22 jaar kunnen dus voortaan kweke- lingen met akte voor de klas staan. Een motie-Peters. waarin wordt gezegd, dat de ziekteverlofregelmg der onderwijzers zo spoedig moge- liik in overeenstemming moet wor den gebracht met de regeling voor rijksambtenaren werd, evenals een reeks technische amendementen, zonder hoofdelijke stemming aan- wet tot wijziging van de Gemeente- wet in behandeling genomen en met alleen de communisten tegen zonder hoofdelijke stemming aan- genomen. De wet heeft ten doel een uniforme regeling te krijgen voor de bezoldiging van burgemeesters. Ook wat het salaris betreft is de ene burgervader de andere niet, al staan zij aan het hoofd van de- zelfde klasse van gemeenten. Hier aan was onder de bezetting reeds een eind gemaakt, maar dit ver- standige besluit is na de oorlog weer buiten werking gesteld. Men kwam er nu weer op terug. al sputterden enkele die-hards, zoals de heer Al- gera (AR) nog tegen met de op- merking, dat men hier weer met het bedenkelijke verschijnsel van toenemende centralisatie te °oen had. De beslissing over de bezoldi ging van burgemeesters wordt nl. ter wille van de uniformiteit naar Den Haag verlegd, al zullen Ged. Staten toch gehoord worden. ,.Wy worden zo langzamerhand automa- ten in plaats van autonomen", riep de heer Algera in vervoering uit. Minister Witteman wist ook deze storm spoedig tot bedaren te bren gen en de Kamer zag in. dat hier inderdaad geen beginsel- maar een utiliteitskwestie aan de orde was. Het voorlopig Katholiek Comitt van Actie (de groep-Welter) heeft zich met een manifest tot het Ne- derlandse volk gewend, waarin wordt medegedeeld, dat het comite met een eigen lijst van candidaten zal deelnemen aan de Kamerver- kiezingen. Het manifest is getekend door Ch. J. E. M. Welter, voorzitter, M L. F. Bajetto, vice-voorzitter en mej. J. E. van 'Ravesteyn, secreta- resse. De lijst ziet er als v.olgt uit: 1. Ch. J. E. M. Welter, Den Haag; 2. M. L. F. Bajetto, Den Haag; 3. mr. Zelis, Maastricht; 4. mr. P. J. Th. Scheef- hals. Den Bosch; 5. H. J. M. Hen- driksen, Den Haag; 6. H. W. C. Si mons, Den Haag; 7. ir. F. C. A. T. J. van Lissa Nessel, Oegstgeest; 8. H. Cuypers Jr., Heemstede; 9. majoor W. Kemper, Amsterdam; 10. F. P. O. M. Koch, St. Jan Steen; II. mej. J. E. van Ravesteyn, Den Haag; 12. ir. J. R. M. Keunen. Den Haag; IS. mr. W. Vergnes, Amsterdam; 14. mr. C. Sipal. Alkmaar; 15. J. L. A. Zwarts, Scheveningen; 16. M. W. van den Dungen, Den Haag; 17. V. N. Boon, Den Haag; 18. dr. N. H. v. Muyden, Den Haag; 19. J. de Leijer, Den Bosch; 20. mevr. Knaapen-Fer- mond, Den Haag. Volgens het manifest zal het co mity de zedelijke grondslagen van de katholieke godsdienst verdedi- gen, het zal streven naar verhoging van de volkswelvaart, het zal strij- den voor een actieve gezinspolitiek enz. Punt 7 is een van de paragra- fen waar het om gaat; „dat Neder- land en zijn overzeese gebiedsdelen door een in moderne vorm aan de tiidsomstandigheden aangepast wer- kelijk staatsverband zullen moeten blijven verbonden, onder het we- zenlijk gezag van de Nederlandse Kroon". Er zal gestreefd worden naar gezondmaking van de finan- ciSn der openbare lichamen door krachtige beperking van tekorten in hun begrotingen. Overtuigd van de noodzakelijkheid van een voor- uitsfrevende sociale politiek. de om- vang van maatregelen op dit gebied is in beginsel alleen beperkt door de eis van gezonde financien. Het comite bestrijdt een coalitie tussen K.V.P. en Partij van de Arbeid op de principiele grond. dat de diepste beginselen dier partijen onverenig- baar zijn. LONDEN, 20 Mei (A.P.) Prin ses Margaret Rose heeft mazelen. H»ar toestand is echter „zo nor- maal", dat geen bulletins zullen worden uitgegeven. De 17-jarige prinses deelt haar lot met ongeveer 1000 Londenaars die eveneens mazelen hebben. De Sowjet-Unie heeft de Britse eis tot betaling van schadeVergoe- ding wegens het verlies van levens bij de botsing bij Berlijn tussen het Britse vliegtuig en de Sowjet-jager, van de hand gewe- zen en een tegeneis ingediend. De Britse regering zal het tegen- verzoek voor schadevergoeding, door Rusland geformuleerd naar aanleiding van de dood van de be- stuurder en de vernieling van het Russische ..Jak"-vliegtuig dat in de buurt van het vliegveld van Gatow in botsing is gekomen met 't Britse Viking toestel van de hand wijzen. zo wordt uit goedingelichte bron vernomen. Bevin weigert deze zaak als af- gedaan te beschouwen en is voor- nemens nogmaals bij de Russische regering aan te dringen. opdat de Russische regering gunstig zou be- schikken op het Britse verzoek tot schadevergoeding voor de gezmnen van de 24 passagiers. die bij de ramp het leven verloren. Londen denkt er ernstig over, het geschil voor de internationale recht- bank van Den Haag te brengen, zo het op nieuwe weigering stuit. genomen. Tenslotte heeft de Kamer nog een De nieuwe Italiaanse regering wordt Vrijdag aan president Einaudi voorgesteld, aldus gewoonlyk wel- ingelichte politieke kringen te Rome. Het zal het zesde kabinet-de Gasperi worden, bestaande uit christen-democraten, rechtse socia- listen, liberalen, republikeinen en onafhankelijken. Men neemt aan dat de gematigde socialist Saragat plaatsvervangend premier of ml nister zonder portefeuille zal wor den. Hij zou ten dele controle oefe nen op Italie's aandeel in het plan Marshall. Sforza zou minister van buitenlandse zaken blijven. thans wordt door het plan-Marshall BEVIN. de Britse Minister van Buitenlandse Zaken, heeft Don derdag in antwoord op een debat over Buitenlandse Zaken tljdens het jaarlijkse congres der Labour- party te Scarborough verklaard, dat hij niet kon en niet het voor nemen heeft een politiek in Oost- Europa te volgen om „te trachten met geweld vele der dingen, die in die Oostelyke staten van Euro- pa zijn gedaan en waar ik het met mee eens ben, te veranderen. „Ik kan het communisme van de Sowjet-Unie niet veranderen en ik zal het niet proberen", zo voegde hij hieraan toe. „Het zal allemaal moeten worden opgelost in de loop van de tijd, maar wij zijn evenzeer niet bereid er werkloos bij te zitten en toe te zien, dat dat proces zich uitbreidt over een verzwakt,^ ver- scheurd-en verdeeld Europa. Bevin verklaarde; dat er zeker geen bezwaar kan zijn tegen het zich verenigen met die staten, waar- bij hun, economische en defensie- politiek in overeenstemming wordt gebracht. Indien er werd gezegd. dat de West-Europese Unie de Sowjet- Unie niet omvat, ..welnu, de Sowjet. grens is slechts 480 KM weg Toen Bevin op het Labourcongres verscheen, werd hij luide toege- juicht. Lawther. voorzitter van de 700.000 leden tellende Mijnwerkers- unie, verdedigde de resolutie der mijnwerkers, waarbij de buiten landse regeringspolitiek ten opzichte van het plan-Marshall wordt goed- gekeurd en verklaarde o.m.: ..De enige oplossing voor de in 1 ternationale moeilijkheden gebracht.' Zilliacus verklaarde daarentegen; „Wij zijn op weg de vrede te ver- liezen en ons naar de oorlog te laten afglijden. De buitenlandse politiek van de regering is de voortzetting van Churchill's politiek". Tenslotte wendde Zilliacus zich tot Bevin en riep uit; „Stop de opmars naar de oorlog. Maak een einde aan de ach- tereenvolgende diplomatieke mis- lukkingen en volgt een socialistlsche politiek. die de vrede kan doen winnen." Zilliacus diende een amendement op de resolutie in ter afbreking van de Amerikaans-Britse Stafbespre- kingen en drong er op aan, de stra- tegische berekennigen te baserenop de stelling. dat Engeland zich noch tegen Amerika noch tegen de Sow jet-Unie zou behoeven te verdedi- gen. Voorts eiste het amendement het terstond terugtrekken van de Britse troepen uit Griekenland. De Sowjet-Uni4 moest als vol- waardige deelnemer uitgenodigd worden door middel van de V.N. de vraagstukken van het Midden-Oos- ten te regelen, zoals de kwesties van een internationale contrdle van de oliebronnen, van het Suezkanaal en de Dardanelles internationale plan- nen voor economische ontwikkeling en de instelling van een internatio nale politiemacht der V.N. in Pales tina, bestaande uit vrijwilligers. Voorts drong Zilliacus aan op uit- breiding van handelsbetrekkingen met de „crisis-vrije socialistische landen van Oost-Europa en de Sov- jet-Unie".

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1