Een dienstweigeraar kan geen onderwijzer zijn UIT DE KERMIS DER V/ERELD Generaal Spoor tegen uitbreiding gedemilitariseerde zones RADIO Op grote schaal geknoeid met levensmiddelenrantsoenen DE SPEURHOND Acht leerjaren maakt nog geen V.G.L.O. Oprechtheid noodzakelijk Zei U Naar wij vernemen Nog 797 Nederlandse militairen ver mist Vele arrestaties te Den Haag Criticasters NIEUW NOORDHOLLANDS PACBLAD - Vrijdag 21 Mei 1948 PAG. 3 - i FEDERATIE EIST MELK VAN DE BON Gonfetsionele bonden gematigd Twee jaar K.L.M.- vluchten op Amerika Volse tabakskaarten- zwendel berecht Een Baronesse voor het Tribunaol Prinses-Regentes ontvangt autoriteiten Arbeidsconflict te IJmuiden Verduistering en belastingfraude Nieuwe voorstellen van Commissie van Drie aangekondigd Komt U per auto of door de lucht? Het prive-vliegtuig begint in de Verenigde Staten meer en meer ingeburgerd te geraken en tal van mensen, die vroeger voor hun grote tochten uitsluitend van een auto gebruik maakten, reizen thans per vliegtuig. Om dit luchtverkeer te bevorderen, hebben tal van hotels, buiten- plaatsen en andere gelegenheden, welke geregeld door touristen worden bezocht, eenvoudige vliegvelden aangelegd, waarvan een druk gebruik wordt gemaakt. De foto toont een North Ame rican „Navion" vierpersoons reisvliegtuig, dat geland is op een voor touristen ingerichte ranch in New-Mexico, alwaar de lucht- reizigers enige dagen vacantie denken door te brengen. Over enkele jaren zal echter het reizen per prive-vliegtuig even ge- woon zijn als vandaag het reizen per automobiel. Prof. Dr. S. Greydanus overleden PROGRAMMA MINISTER WITTEMAN ont-moet Commissarissen der Koningin Mr. Stikker naar Indonesie Verzending van zeepost Fout in het spoorboekje Gevangenen ontsnapt De jeugd en het ambacht HEX WERELD- GEBEUREN WANNEER MEN HET ONDER WIJS van de een of andere Lagere School eenvoudig met een zevende of achtste leerjaar verlengt, is dat volgens de heer van Sleen geen V.G.L.O. Dat vereist een eigen omgeving wil het rich goed kun- nen ontplooien. Hij verzocht daarom stemming over een amendement dat de moge- lijkheid van verwatering van dit onderwijs door vergunningen, welke de minister kan geven (dat het on derwijs z'even of meer achtereen- Zoals we gisteren reeds hebben betoogd is er nog weinig sprake van beeindiging van de koude oorlog, hoezeer we dit ook zouden wensen. Elk initiatief, dat echter onze hoop bezig houdt, dienen we nauw- keurig te onderzoeken en ons af te vragen in hoeverre succes binnen de bereikbare mogelijkheden ligt. We hebben reeds de waaarschijn- lijke bedoelingen van Stalin's open brief aan Wallace aangegeven. Toch willen we nog even nagaan wat de beweegredenen van Moskou kunnen zijn van het „vredesoffensief", dat nu reeds enkele weken gaande is. Na de oorlog heeft Rusland een dergelijk wantrouwen in het Westen gevestigd, dat elk initiatief, dat aan de buitenkant er redelijk uitziet, met een zekere graad van cynisme wordt beschouwd. Niettemin is dat- gene wat op het spel staat, de vrede, van zo'n grote waarde, dat het on- verstandig zou zijn een wijziging van de Russische politiek of zelfs van de Russische zienswijze bij voorbaat als onmogelijk van de hand te wijzen. Het kan best zijn, dat Rusland van gedachte is voorlopig alles be- reikt te hebben met de koude oor log, wat ze zich als eerste doel had gesteld. Het mislukken van de con ference der Ministers van Buiten- landse Zaken is een duidelijke aan- wijzing geweest dat Molotof's eindeloos nega- tieve houding ten laatste het geduld van de Westerse mo- gendheden had volgende leerjaren omvat) weg zou nemen. Minister Gielen was het er niet mee eens; met 28 tegen 26 stemmen (K.V.P., A.R. en C.H.) nam een slecht bezette Kamer het echter aan! Enige sensatie bracht de uitspraak van de minister in een debat met de communisten over de vrijheid welke een onderwijzer moet hebben om bepaalde opvattingen te kunnen voorstaan. Hij zal in ieder geval geeri leringen mogen verspreiden, die strjjdig zijn met de goede zeden of die aansporen tot ongehoorzaam- heid tegen de wetten. In dit verband kwam de princi ple dienstweigering ter sprake, waarbij ook de mogelijkheid be- staat, dat de Krijgsraad een uit spraak doet en de bezwaren van een dienstweigeraar nietig verklaart. In dat geval meende de minister, kan zo iemand niet als onderwijzer voor de klas staan. De communisten ga- ven hoog op van het beknotten van de vrijheden van de mens en pro- testeerden vooral tegen het feit, dat hier practisch de beslissing bij de Krijgsraad zou komen te liggen over een zaak, die de minister aangaat. Minister Gielen toonde echter duidelijk aan, dat er wel degelijk altijd twee competenties blijven be- staan. die niets met elkaar te ma- ken hebben. Het verband dat hier gelegd werd bleek kennelijk in ze kere propagandistische kraam thuis te horen. Verder is er nog gepraat over wederinvoering van het ambulan- tisme op scholen met tien of meer onderwijzers en over een amende ment, dat ten doel had het aantal leerlingen per klas te verminderen. Hier kwamen de financiele conse- quenties een geducht woordje mee- spreken. De minister erkent, dat het te wensen zou zijn hierin nog ver- dere verbeteringen te brengen, maar de kosten van een amendement Van Sleen waren onoverzienbaar, zodat Het Voorlopig Katholiek Co- miti van Actie dot wel niet zal bedoelen dat het „voorlopig katholiek" is durft dus de verantwoordelijkheid aan: het komt met een eigen lijst voor de a.s. verkiezingen. Het heeft daarvan mededeling gedaan aan Kardinaal de Jong, die de heren wel zal verwijzen naar zekere brief van 27 April, waarvan Hij de eerste ondertekenaar is. Maar het V.K.C. heeft van zijn voor- nemen ook mededeling gedaan aan H. M. de Koningin. Dat noem ik nog eens de Koningin buiten de partij-politiek houden en de Koninklijke Geest ontzien. En het mooiste is nog, dat het V.K.C. een uitnodiging, om zich voor de Welter-lijst beschikbaar te stellen, heeft gericht tot het aftredend Kamerlid v. d. Wey- den, dat op het Politiek Advies geen gunstige plaats had. Een aftredend lid dus, dat op de twee afwijkende hoofdpunten diametraal tegenover de Welter- mening staat. Dit wtssen in dissi- dentenwater biedt geen gelukkig gesternte voor de Welter-lijst! het hem onaanvaardbaar voorkwam. Een gedeelte van het amendement nam de Minister echter over. Voorts werd de positie van de onderwijzer wat betreft pensioene- ring onder de loupe genomen. Ook over de uitbreiding van de op hem toe te passen straffen is nog gespro- ken- De Minister meende, dat het in het voordeel van de onderwijzer is. dat er thans in de straf meer gradatiemogelijkheden zijn. De heer Peters (KVP) dlende een motie In, waarln gevraagd wordt de ziekteverlofregeling voor de onderwijzers zo spoedig moge- lijk in overeenatemming te bren gen met die voor de burgerlijke rijksambtenaren. De minister verklaarde tegen deze motie geen bezwaar te hebben. uitgeput. Er zijn tekenen, dat Rus land aan de hervatting van de con ference de voorkeur geeft. Boven- dien zal het Rusland thans duidelijk zijn, dat of het Marshall-plan slaagt of niet, zij in geen geval het kan tegenhouden. Ondanks Rusland's tegenwerking voltrekt zich de con- solidatie van het Westen, zoals o.m. uit de Brusselse Unie blijkt. Ten- slotte maakt het commumsme geen vorderingen meer en zal deze ook niet maken, vooral als het plan- Marshall slaagt. Wanneer we het tegenoverge- stelde aannemen, nl. dat Rusland werkelijk vredesonderhandelingen wenst, dan heeft dit land o.i. een zeer eigenaardige weg bewandeld om dit doel te bereiken. Het publiceren van vertrouwelijke besprekingen zonder voorafgaande waarschuwing of raadpleging, heeft een indruk van onbetrouwbaaarheld veroorzaakt, terwljl het doen voor- komen van Truman's standpunt als een voorstel tot besprekingen bij voorbaat een averechtse uitwerking tot gevolg zou hebben. Wat de Stalin-Wallace brieven betreft, is het voldoende ons af te vragen, wat het lot van een Rus- sisch onderdaan zou zijn, indien deze zich in soortgqlijke onderhan- delingen over het Kremlin heen stortte en bovendien de politiek. die er gevoerd wordt, scherp bekriti- setrde. Rekening houaende met de feiten dat Wallace candidaat is voor het presidentschap, en dat vroegere uitingen van Stalin in dezelfde rich- ting slechts negatieve resultaten hebben gehad, kunnen we rustig concluderen. dat nogmaals propa ganda meer dan vrede het waarlijke motief is van de open brief aan Wallace. Wanneer we de bases, waarop Wallace oplossing van de verschil- len tussen de twee grootmachten mogelijk acht en die door Stalin werden aanvaard, nader bestude- ren, dan komen frappante eigenaar- digheden te voorschijn. B.v. het principe van „het respecteren van de souvereiniteit van onafhanke- lijke landen en het niet tussenbeide komen in buitenlandse aangelegen- heden". In zijn aide-memoire heeft Generaal Bedell Smitt Rusland reeds erop gewezen, dat wanneer de communisten ophouden zich in an dere landen van de macht meester te maken, „de noodzaak voor zekere manifestaties in de buitenlandse po litiek van de Ver. Staten. die in Moskou ontevredenheid hebben ge- wekt, dan zal opgehouden hebben te bestaan". De ontkennlng van Molotof dat pogingen in die richting zullen worden gedaan, vernietigt onmiddellijk elk aanknopingspunt voor een oplossing van deze funda- mentele kwestie. Stalin wenst. volgens zijn eigen verklaring, „hulp aan en econo mised herstel van de landen. die door de oorlog hebben geleden". Waarom keert hij zich dan niet al- leen tegen het Marshall-plan, doch weigert, zelfs de landen in de Rus sische invloedssfeer toe te staan, aan dit plan deel te nemen? Wat thans bij de huidige stand van zaken nodig is, is niet het voc- ren van besprekingen maar het stopzetten door Rusland van de koude oorlog, die ze zelf begon. Ze zou b.v. een zeer goed begin kun nen maken in die richting door in de Veiligheidsraad haar systema- tische politiek van obstructie te la- ten varen, door met de speldeprik- ken in Berlijn op te houden, door de leugenachtige propaganda van radio-Moskou stop te zetten en door het woord uit te spreken, dat zoals Bevin onlangs verklaarde. de Griekse burgeroorlog in £en et- maal tijd kan beeindigen. Een serie van dergelijke maatregelen, gepaard aan practische bewijzen van Rus land's goede wil, zou een atmosfeer scheppen, waarin de vredesbespre- kingen, die Stalin thans wenst, vruchten zouden kunnen dragen. Als Stalin het einde wenst, laat hem dan ook de middelen ertoe ge- bruiken. In dit licht bezien is de houding van het Amerikaanse State Depart ment, die wederom uit een afwij- zing van Stalin's brief aan Wallace als basis voor onderhandelen duide In een telegram aan de Minister van Landbouw, Visserij en Voedsel- voorziening heeft de Federatie van Melkhandelaren-organisaties er bij de Minister op aangedrongen de melk binnen veertien dagen van de bon te doen, zo niet, dan zullen de bij deze Federatie aangesloten melk- handelaren de bon, die over veer tien dagen geldig wordt, niet meer innemen. Intussen hebben de R.K. Bond van Melkhandelaren en de Prot. Chr. bpnd omvattende ongeveer vierduizend leden de Minister even- eens een telegram gezonden, waarin zij mededelen, dat zij sinds 3 Maart van dit jaar geen deel meer uitma- ken van bovengenoemde organisatie De beide bonden willen geen ver antwoordelijkheid dragen voor de inhoud der bescheiden, die van de Federatie de Minister bereiken, Zij kunnen evenegns niet staan achter de inhoud van het telegram, dat sprak over het niet innemen van bonnen. Wel stellen beide bonden zich op het standpunt, dat het gewenst is de melk vrij te geven, doch zij willen in geen geval de revoluConaire weg bewandelen. Vandaag is het twee jaar gelp- den, dat de KLM een geregelde luchtverbinding ipet New York tot stand bracht, die van 6 Juni 1946 geregeld eenmaal per week werd gevlogen en sinds October van het vorige jaar tweemaal per week wordt uitgevoerd. Met de New York diensten zal de KLM deze zomer 22 maal per week het Noordelijk deel van de Atlantische Oceaan overste- ken. Vandaag voerde de KLM te- vens haar duizendste geregelde vlucht over de Oceaan uit. In deze periode werden door haar ruim 30.000 passagiers over de Oceaan gevlogen, terwijl het aantal kg vracht en post resp. 619.500 en 155.700 kg bedraagt. De economische rechter te Maas tricht heeft gisteren de Belg A. J. P. Peters, die terecht stond wegens het aandeel in internationale valse tdbakskaartenzwendel, veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf en anderhalf jaar Rijkswerkinrichting. Deze P. had met twee Maastrlch- tenaren een valse tabakskaarten- zwendel op touw gezet, waarbij vol gens de plannen duizenden valse kaarten via Maastricht in omloop zouden worden gebracht. Verdachte P. had de kaarten in Brussel laten drukken en de kaarten daarna naar het Belgische grensdorp Vroenho- ven gebracht, waar ze voor Maas tricht waren afgehaald. Hier greep de politie tijdig in. De bedoeling was een nog meer grootscheepse actie met textielkaarten te beginnen Voor het Tribunaal te Deventer heeft Woensdagmiddag wederom te recht gestaan baronesse de Vos van Steenwijk-gravin von der Goltz uit Wij he. De raadsman, mr. Hogerzeil weer- sprak, dat beschuldigde vrijwillig in Duitsland heeft gewerkt en zeide, dat zij slechts voor bezoek van een zieke broer in Duitsland heeft ver- toefd. Mr. Hogerzeil ontkende voorts, dat er deugdelijk bewijs is voor beweringen, als zou .beschul digde te Wijhe in een caf6 de Ger- maanse groet hebben gebracht aan Duitsers. Mussert was niet bij haar geweest in de bezettingstijd, doch in 1937. Niet waar was, aldus mr. Hogerzeil, dat beschuldigde met Duitsers omgang heeft gehad. Dat beschuldigde Duitse sympathieen had, mag haar als geboren Duitse niet aangerekend worden, Uitspraak 26 Mei a.s. H. K. H. Prinses-Regentes Julia na heeft Donderdagmorgen, in ver band met haar aanvaarding van het regentschap, de Nederlandse am- bassadeur in de V. S. Mr. E. N. van Kleffens en gistermiddag minister- president dr. L. J. M. Beel in audi- entie op het paleis Soestdijk ont- vangen. Met beide stgatslieden heeft zij zich geruime tijd onderhouden. De Prinses ontving Zaterdag de minister van Overzeese Gebiedsde- len, mr. J. A. Jonkman. Op het werk van de firma Sanen en Verstoep, die bezig is aan de op- bouw van de Rijksvishallen te IJmuiden en de verbouw van de vroegere duikbootbunker tot ha- ringopslagplaats, is een arbeidscon flict ontstaan, waarbij een kleine 20 arbeiders betrokken zijn. Volgens werkgeverszijde werd tot heden 'n prestatietoeslag aan de arbeiders toegestaan tot een maximum van 25 pCt. De arbeiders willen deze toe- slag echter uniform gesteld zien op 25 pCt. De werkgevers zouden vol gens de EVC de verlangens van de arbeiders hebben gebillijkt, maar zowel rijksbemiddelaars en arbeids- bureau als de rijkswaterstaat zou den een gelijkvormige toeslag niet toestaan. De EVC heeft zich achter de staking geplaatst. Israel?" Wegens vermoedelijke verduiste ring van een belangrijk bedrag aan geld, in dienstbetrekking gepleegd ten nadele van de .NV. Plaatme- taalindustrie van Mouwerik en Bal werd de procuratiehouder G. G. te Zeist in verzekerde bewaring ge steld. Bovendien werd bij genoemde firma een belastingfraude ontdekt in verband waarmee de directeur B. werd aangehouden. Bij een onderzoek door een rijks- accountant kwam aan het licht, dat er ongeveer 60.000 moest zijn ver- dwenen. GEMENGDE GEZELSCHAPPEN Een vliegtuig van de Britse luchtvaartmij. vloog van Karachi naar Cairo en Londen met 37 passagiers, waar- onder 8 krokodillen, 3 hyena's, beren, jakhal- zen, eekhoorntjes en fazanten. KLEREN MAKEN DE MAN Een krantenbericht over een chauffeur, die in de kleren van zijn baas met z'n ver- loofde naar de bios- coop ging, herinnerde Spulbaas aan het ver- haal van Mirabeau, wiens knecht zich tooi- de met Mirabeau's kle ren en met zijn meisje naar de schouwburg ging. Toen Mirabeau met zijn vrouw in het theater plaatsen toege- wezen kregen vlak ach ter de knecht, gebeur- de het dat Mirabeau met het dienstmeisje uitging en zich veront- schuldigde met de woorden: „Als knecht gekleed kon ik toch niet met een dame uit- gaan." HET KWAAD UITROEIEN In NieuwZeeland wil men tuchthuizen voor de ouders van jeug- dige boefjes bouwen. Men hoopt hiermee de criminaliteit onder de jeugd te verminderen. Teruggaan tot de oor- sprong van het kwaad, heet dat. HET ONDER- TEKENEN De meeste Engelse so- cialisten, die een sym- pathiek telegram aan de Italiaanse socialis- tische communist Nen- nie zonden, bewezen hyenna's. beren, jakhal- het niet fcmdertekend te hebben. „Dat kan", zegt Spulbaas. Toen Hindenburg president van Duitsland was werd een bezoeker in de kamer van Hinden burg toegelaten en men vertelde hem, dat hij een kwartier moest wachten, eer de presi dent kon komen. De bezoeker begon toen een pakje boterham- men uit te pakken en de inhoud te verorbe- ren. Hij liet het boter- hampapier op Hinden- burg's bureau liggen. Een van de aanwezige Duitsers sprong op, pakte het papier weg en riep uit: „In Gods- naam laat het hier niet liggen. De ouwe zal 't anders onderte- kenen." SPULBAAS BATAVIA, 20 Mei (Aneta). Een heden uitgegeven communi que van de Commissie voer Goede Diensten meldt, dat de sub-com- mlssie, die het vraagstuk van uit breiding der gedemilitariseerde zones heeft bestuurd, in de heden- middag gehouden vergadering van de Veiligheidscommissie, waarbij de C.V.G.D. tegenwoordig was, rapport heeft uii gebracht. De Australische groupcaptain Green haalde de woorden van Generaal Spoor aan, waarin deze zeide, dat in verband met herhaal- de infiltraties, spionnage en sabo tage hij niet accoord kon gaan met uitbreiding der gedemilitariseerde zones. Het communique zegt voorts, dat de Nederlandse delegatie heden heeft aangekondigd, dat meer dan duizend republikeinse militaire ge- vangenen zouden worden vrijgela- ten, zodat dan een totaal aantal van meer dan tienduizend man republi- keins militair personeel sinds 19 Juli 1947 zal zijn vrijgelaten. De republikeinse delegatie zeide heden dat al het Nederlands militair per soneel, dat zich in de Republiek be vond, reeds aan de Nederlanders is vrijgegeven. Ten aanzien van de Nederlandse bewering. dat 197 Nederlandse mi litairen nog vermist zijn, zeide de republikeinse delegatie, dat zij nog steeds wacht op volledige details Op 77-jarige leeftijd is in het R.K. Ziekenhuis te Zwolle overleden Prof Dr. S. Greijdanus, hoogleraar aan de Theologische Hogeschool der Gereformeerde Kerken (ond. art. 31 K. O.) te Kampen. Op 19 December '17 trad hij na eerst predikant te zijn geweest, op als Hoogleraar aan de Theol. Hoge school der Geref. Kerken in Neder- land gevestigd te Kampen. Ofschoon op 21 Januari 1943 zijn emeritaat was ingegaan, maakte dd kerkelijke vrijmaking de hoogleraar plotseling weer actief. In vele ge- schriften bepleitte hij het recht van de „bezwaarden" in de Geref. Ker ken Hij werd door de synode der Geref. Kerken in Nederland ge- schorst, doch trad nadien op als hoogleraar aan de Theol. Hogeschool der Geref. Kerken (ond. art. 31 K. O.), die zich van het oude kerke lijke verband hadden vrijgemaakt. ZATERDAG 22 MEI HILVERSUM II: 7.15 Gram, pla ten; .45 Morgengebed; 8.15 Pluk de dag- 9.00 Voor de vrouw- 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Muziek houdt fit; 11.00 De Zonnebloem; 11.45 Schoolradio; 12.33 Lunchcon- cert; 13.50 Film en toneel; 14.40 Orkest van Klaas van Beeck; 15.45 KRO-kiosk; 16.20 Kath. Volkshoge- school- 17.00 De Wigwam; 18.00 Mu- zikale" Melanges; 18.40 Spineriza; 19.15 KRO melange; 1945 dr. Paul Julien; 20.20 Lichtbaken; 20.50 Pro menade-concert; 22.00 Week-end- serenade; 22.45 Avondgebed; 23.15 Omroep Kamerorkest. HILVERSUM I: 7.15 Ochtendgym- nastiek; 8.18 Lichte morgenklanken; 9.15 Kamermuziek; 10.20 Radio- feuilleton; 11.00 Voor de arbeiders; 12.00 Lunchconcert; 12.33 Orgelspel Joh. Jong; 13.00 Voor de Nederl. Strijdkracnten; 13.30 Malando en zijn orkest; 14.15 Gram, platen; 14.30 Harmonieorkesten; 15.15 Gev. programma; 16.15 Kleinkunst caba ret; 16.45 Grote drama's uit de we- reldliteratuur; 17.15 Volksconcert; 18.15 Sportpraatje; 19.00 Artistieke staalkaart- 21.30 Week-end-orkest; 22 00 Hoorspel; 22.30 The Ramblers; lijk is gebleken, volkomen te recht- 22.00 Hoorspel; 22.30 The Kai vaardigen. SIC TRANSIT- I 23.15 Graag gehoorde platen. Woensdag hebben de Commissa rissen der Koningin in ons land met de minister van Binnenlandse Zaken en diens secretaris-generaal, dr Prisen, een bespreking gehad te Maastricht. Aan dit bezoek verbond de Gouverneur van Liiriburg Dins- dagavond een soiree van Limburgse kunstuitingen in het Gouverne- mentsgebouw. De gasten, die voor een gedeelte waren vergezeld van hun dames, maakten Woensdags- middags een autotocht door Zuid- Limburg. Des avonds vertrokken zij per vliegtilig weer naar -huis. Mr D. U. Stikker, voorzitter van de Volkspartij voor Vrijheid en De mocratic. is heden naar Indonesie vertrokken. om als lid van het Col lege van Negen, dat tot taak heeft deel te nemen aan het overleg ter voorbereiding van de Ronde Tafel- conferentie met Indonesie. zich al- daar te orienteren betreffende de stand van 't Indonesische probleem Naar Ned. Oost Indie kan zeepost worden verzonden met het m.s. ..Willem Ruys" dat op 29 Mei a.s. vertrekt en met het eveneens op 29 Mei naar de West vertrekkende s.s. ..Boskoop". Ook met dit schip kan zeepost worden verzonden. Het verdient aanbeveling de stuk- ken uiterlijk 26 Mei a.s. ter post te bezorgen. In de nieuwe reisgids van 9 Mei staat op tabel 107 b een verrader- lijke fout. Het betreft de bootdienst van de N.V. Terschellinger Stoom- boot Mij van de eilanden Terschel- ling en Vlieland naar Harlingen. Alle genoemde vertrekuren van beide eilanden zijn 15 minuten vroe ger dan in de reisgids staan aange geven. Dus bijv. 7.45 uur moet zijn 7.30 uur. Donderdagmorgen zijn uit de ge- vangenis van Palembang na over- rompeling van hun geleide 36 ci- viele gevangenen ontsnapt; 11 van hen zijn inmiddels achterhaald. werd by een groot aannemersbedrijf dat aan het kanaal bij Lemmer werkzaamheden verrlcht. ontdekt, dat er zwarte lonen werden uitbe- taald. in de vorm van allerlei toesla- gen. Dit bedrag Hep al tot 7000 gul den; brak vlak by het paleis in den Haag in een fotohandel brand uit, ook al door het gebruik van een brander. De kijkers van het paleis hadden hier een klein beeld van de werke- lijkheid. De brand werd snel ge- blust; heeft het Bisschoppeiyk college te Weert onder grote belangstelling van autoriteiten en particulieren zijn driehonderdjarig bestaan ge- vierd. Vele vooraanstaande geeste- lijken en leken vonden hier hun eerste hoger onderwijs; zijn de eerste kersen van dit jaar op een veiling in Limburg verhan- deld tot een prijs van f4.31 per Kg. Daarnaast kwamen de laatste appe- len van het vorig seizoen eveneens aan de veiling tot een partij van 60.000 Kg.; zullen dezer dagen 115 kinderartsen. verpleegsters en sociale verzorgsters een kort bezoek aan ons land bren gen, om zich te orienteren, wat hier op dit gebied is gereed gekomen. O.a. krijgt Egmond-Zee het gezel- schap op bezoek; zyn in de maand Maart 2095 wonin- gen gereed gekomen, waarbij Noordholland zonder Amsterdam er 100 noteerde. Voorts waren toen nog 41.252 woningen in voorbereiding; is de Directeur van de ruwielfabriek ..Primarius" veroordeeld tot vijf maanden en een boete van fl5000 wegens zwarte handel in rijwielen, onderdelen enz. Enige tijd geleden werd personeel van zijn fabriek veroordeeld in verband met dief- stallen; meldde de verslaggever, die aan boord van een der haringloggerS de vangst meemaakt. dat de buit nog niet groot is. Men doet zijn best, maar kan de Hollandse nieuwe niet in het net kijken. dienaangaande. Hierop deelde de Nederlandse de legatie mede, dat zij reeds gegevens heeft verstrekt, doch dat zij haar best zou doen nog meer gegevens te doen toekomen. In verband met de Nederlandse klachten omtrent subversieve radlo- uitzendingen in het republikeinse gebied van Boekittinggi (Fort De Kock), welke schendingen van de Bestandsovereenkomst zijn, ver klaarde de republikeinse delegatie, dat al het mogelijke wordt gedaan deze uitzendingen te doen stoppen. De slechte verbindingen tussen Djogja en Boekitinggi maakten het moeilijk, dat hieraan direct gevolg werd gegeven. De republikeinse de legatie stelde voor de instelling van een gemeenschappelijke „monito- ring" raad, bestaande uit vertegen- woordigers van Nederland, de Re publiek en de C.V.G.D., om de uit zendingen van beide partijen te be- luisteren op eventuele bestands- schendingen in radio-uitzendingen. Dit voorstel werd verwezen naar de agenda-commissie. Een woordvoerder van de Com missie voor Goede Diensten heeft verklaard, dat de commissie nog immer bereid is te assisteren bij „de oplossing van het Nederlands- Indonesisch probleem". De commis sie zal omschreven voorstellen doen aan de Indonesische republiek en aan Nederland om tot een doeltref- fend vergelijk te komen. Als de twee voornaamste onop- geloste kwesties noemde hij het voorgestelde plebisciet voor de om- streden Indonesische gebieden en de Nederlands-Indische Unie. In het kader van de uitzendingen „Hoe trekken wij de jeugd naar het ambacht?" zal de heer R. Feeenstra op Donderdag 24 Juni a.s. van 5 5.20 uur in het AVRO-programma onder de titel ..Van schoenen en schoenmakers in hedfn en verle- den" spreken over het schoenma- kersambacht. By het Nederlandse kantoor van de Wagonslits te Den Haag is een knoelery ontdekt met levensmid- delen-rantsoenen. welke in de dui zenden rantsoenen loopt. Behalve een aantal andere betrokkenen zijn in arrest gesteld de directeur van de Nederlandse afdeling der Wagons-Iits, H. uit Amsterdam en de adjunct-inspecteur K. De Franse directie heeft inmid dels een aanvang gemaakt met een reorganisatie van de dienst, terwijl het C.D.K. hangende het onderzoek ertoe is overgegaan de rantsoenen voor de Wagons-lits terug te bren gen tot een fractie vah de tot heden gebruikelijke toewijzingen. Men kwam achter deze knoeierij doordat een ambtenaar enige tijd geleden, tijdens een treinreis, een broodje met vlees kocht, dat te duur was. Een ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat men voor korte tijd niet minder dan 170 kaarten voor levensmiddelen voor tiendui- zenden rantsoenen in zijn bezit had. Een hoeveelheid. zo groot. dat het niet waarschijnlijk was, dat deze langs rechtmatige weg was verkre- gen. Zo beschikte men in zes weken over rantsoenen voor honderdacht- duizend eieren. Een behoorlijke bonnenadministratie bestond niet en op een gegeven ogenblik waren zelfs vijftigduizend rantsoenen eieren verdwenen terwijl driekwart van een hoeveelheid coupons voor le vensmiddelen bleek te zijn verkocht of weggegeven. Een onderzoek werd ingesteld ten huize van de adjunctinspecteur van het bedrijf. de heer K., in wiens wo- ning een bedrag van f60.000 werd aangetroffen. waarvoor hij geen re- delijke verklaring kon geven. Aan verschillende kopers wepden coupures verhandeld. Als tussehper- soon trad bij deze transacties een der werksters van de maatschappij op, die gehuwd was met een arbei- der, werkzaam aan de Hembrug. Toewijzingen en kaarten werden verkocht aan diverse wlnkeliers. slagers, melkhandelaren enz. Het feit, dat het gezin een slaapkamer- ameublement voor f3000.had kun nen aanschaffen, gaf reeds een aan- wijzing, dat men inkomsten had bui ten het loon om. Tien kopers werden opgespoord. Voorts arresteerde men een andere werkster van het bedrijf, die even eens als tussenpersoon optrad, juist op het moment dat zij zich naar een bruiloft in Holwerd begaf. Van het bruiloftsfeest verhuisde zij naar het Huis van Bewaring. De adjunct-inspecteur heeft be- kend, toewijzingen te hebben ver kocht aan een hem onbekende man, die later de echtgenoot van de werkster is te zijn gebleken. Ver der waren tal van personeelsleden der maatschappij in de gelegenheid van de ieveranciers van het bedrijf levensmiddelen te betrekken zonder afgifte van bonnen. Deze werden dan afgeschreven van het tegoed der maatschappy. Gearresteerd en voorgeleid zijn: de directeur en adjunct-inspecteur. drie kruideniers, een aantal slagers en de twee werksters. JTR ZIJN altijd mensen die er op uit zijn, een ander te be- spieden en in zijn doen en laten na te gaan. Zij liggen op de loer om hem ergens in te vangen of op te betrappen. Dit soort wel- lustelingen komt overal voor: vanmorgen in het Evangelie wa ren het de Schriftgeleerden en Farize'en, maar hun broertjes en zusjes vindt men ook in onze dagen terug, in alle rangen en standen. Het zijn de bekladders van iemand's goede naam, de kletskousen die gluren van ach ter de gordijntjes, de roddelaars en lasteraars, de verdachtma- kers en valse betichters. Voor hun tong is niemand veilig en niets heilig. Zij wanen zich de strijders voor eer en deugd, maar zij zijn het, die in hun schijnheilig gefemel de grootste zonde tegen de naastenliefde be- gaan. Dit is erger dan al hetgeen zij anderen aanwrijven. Want wie misdoet tegen de liefde, misdoet tegen de H. Geest Zelf. MARCUS Oorspronkelijke roman uit het Russische spionnenleven 40. ,.Dat is te zeggen; hy met mij, ik niet met hem. Hij wilde me omhel- zen, maar hij deed dat zo hartelijk, dat-ie m'n hals niet meer kon los- laten." Zij knielde bij haar vader neer, ter wijl Tegleff doodbedaard toezag en z'n cigaret rookte. Met koude, beve- lende stem zei ze: „Help me, we zul len hem op de divan in de aangren- zende kamer leggen." Teglef knikte zwijgend, hielp de bewusteloze op- tillen en wegdragen. Hier schelde Alexandra om water met azijn en compressen. Toen ze daarmee het hoof'd van haar vader gebet had, deed ze de vleugeldeuren dicht en zei: ,,Ik verzoek u heen te gaan." ..Alexandra ga daar even zitten", zei Tegleff, en z'n stem klonk scherp „Ik verzoek u heen te gaan", her- haalde ze, wit van ingehouden er- gernis. Tegleff schaterde het plotseling uit: ..Hartelijke familie, die Kry- low's! De vader wil je een paarde- zoen geven en de dochter schopt je de deur uit." ..Ga, of ik schel de bedienden! Nauwelijks had ze deze woorden gezegd, of ze voelde haar polsen als door schroeven omklemd. Tegleff was bliksemsnel op haar toegevlo- gen, drukte haar achterover in 'n fauteuil. terwijl-ie met 6en hand haar beide handen op haar rug ge- wrongen hield. Met een handlge, geroutineerde beweging had-ie n stuk koord uit z'n zak gerukt en haar geboeid: „Zo, nu kunnen we gezelliger praten, m'n engel. M'n geduld is uitgeput. We gaan nu an dere maatregelen nemen. Ik ben wat vroeger gekomen, omdat ik je vader bijzonder goed nieuws had mede te delen. Ik wilde hem het paleisje la ten zien, waarin z'n dochter en z'n schoonzoon zullen gaan wonen, ik wilde hem meedelen. dat ze de vrouw zou worden van een gevol- machtigd minister, van Tegleff, die naar het buitenland vertrekt, naar.... ja, ik zal 't jou ook maar verklap- pen.... je krijgt toch de kans niet meer er veel van na te vertellen. die naar Parys vertrekt. Ik zal je eens voorlezen wat de vrouw van Tegleff daar te wachten staat. 'n Paradijs op aarde. Zij zal 'n schitte- rend hotel betrekken in de ville lu- miire en 'szomers zal ze haar beve- len geven in 'n klein historisch kasteel aan de C6te d'Azur. Ze zal de schitterendste toiletten dragen, die ooit de Parijse ateliers verlaten zullen; ze zal over 'n onbepaald cre- diet op een der Parijse banken kun nen beschikken. Ze zal in de ogen der wereld blijven: de schone, op- offerende dochter van de machtige Minister Krylow, enals ze wei gert ,Spaar u verdere uitleggingen onderbrak Alexandra, „ik weet dat al." „Dan zal die machtige minister worden gearresteerd en gevonnisd, dan zal het geld, dat op naam van z'n dochter gezet is, 't gestolen geld dat Rogginsky hem indertijd, rnet medeweten van Tegleff, ter hand heeft gesteld, worden opgevraagd en de dochter van die minister zal, als medeplichtige worden gearresteerd. Ze zal straat-arm zijn, door iedereen gehaat en geminacht en met lijf en ziel in de macht van de chef van de spionnagedienst nietwaar?" Teglef antwoordde niet dadelijk, trok aan z'n cigarette, blies de rook voor zich uit. „In die geest, ja. Maar ze begaat een kleine vergissing. Ik heb die omkoperij van je vader niet direct in de hand gewerkt, foei, dat zou stout van me geweest zijn. Ik heb ze alleen niet tegen-gewerkt. Maar, dat weet niemand, geen le- vende ziel in heel Rusland. Dat we- ten alleen je vader en ik ennog een paar heel geloofwaardige getui- gen, die het paspoort voor Rogo- ginsky vervalst hebben en die, op een teken van mij, gaarne hun ver- klaringen voor de Hoge Raad van Commissarissen zullen afleggen. Bo vendien heb ik een schriftelijke be- kentenis van schuld van Rogogins- ky zelf. Die heb ik hem laten schrij- ven en ondertekenen aan de grens, toen-ie naar Duitsland wilde eclip- seren mM z'n valse papieren." ,.Ons leven is dus in uw handen?" ..Absoluut. En dat kunt ge redden door twee letters uit te spreken, de letters j en aAlexandra, wilt ge mijn vrouw worden?" Het jonge meisje sloot de ogen, gegrepen door een hevige twee- strijd. Niet voor haar zelf streed ze. Haar vader had haar op z'n knieen gesmeekt, hem niet in het verderf te storten. „Kind, ik weet dat ik veel gedaan heb wat strafbaar, wat misdadig, wat wraakroepend is, maar, je moet de omstandigheden in aanmerking nemen, waaronder dit alles is geschied. Je weet, hoe ik heb moeten vechten, worstelen om er te komen. Je weet, hoe ik, tij dens de grote bloedige revolutie, dag noch nacht rust gekend heb, hoe ik m'n leven gewaagd heb. Nu ben ik minister, en nu zou Wn oy- doordachte daqd me doen tuimelen? Nooit! Dan zal ook Tegleff sterven!" ,.Dus nog meer bloed aan uw handen?" „Er is geen andere uitkomst.... tenzij jij met hem trouwt." „Ik kan niet, vader!" „Ik smeek er je om. Zie, ik kniel voor je!" ..Wie zal zeggen, of Tegleff, als die eenmaal met me getrouwd is;> u later toch nog niet verraden zal?" „Jouw huwelijk met hem is de zekerste waarborg daar toe." „Dat begrijp ik niet." ..Luister. In onze laatste nachte- lijke vergadering is een geheim be- sluit genomen, wat mijn departe- ment direct aangaat. Zodra een re- geringsambtaenar wegens hoogver- raad of ander zwaar misdrijf tegen de Republiek, in staat van beschul- diging wordt gesteld, moeoten alle familieleden van de verdachte ge arresteerd worden en m6t hem ver oordeeld worden. Als hij dus later mij vferraadt, stelt hij zichzelf In staat van beschuldiging." (Wordt vervolgd.) heb- te eten ifoor atie, eer- We een zelf I te 'eer inze loot itie. en- gen ing uit net fel- id- 'n :en ste in lar te- :er in >te n- •ia 'g, e- sn rs

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3