Waarschijnlijk in Juni a.s. Consistorie Pelgrimage naar Heiloo If Regering pleegt overleg over de erkenning van Israel Sf. Vermoedelijk zonder kardinaalsbenoeming Zei U iets? Kamerleden vragen.. J&G Kan men bouwen NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Zoterdog 22 Mei 1948 PAG. 5 M Ter gelegenheid van de plechtige herdenking „Vrede van Mini ster" zal in het Prinsenhof van Delit 1 Juni een grote herdenkings- tentoonstelling georganiseerd worden, waarvoor uit alle delen der wereld voorwerpen worden gezonden. Vrijdag arriveerde de eerste buitenlandse zending uit het Kunstmuseum te Wenen. Hierbij een foto van het harnas van de Hertog van Alva (links op de foto), op de grond het harnas van Don Juan d Austria en uit de kist komt juist het schild van Karel V. Stijgende belangstelling voor Maria's bedeoord Rechtskundig Adviseur was oplichter Hars-ketel ontploft FRAUDE MET OORLOGSBUIT Stoat voor tonnen benadeeld Distributieambtenaren. in arrest Kersenprijzen voorlopig V"J HET INKOMEN DER KROON Bij TROONSAFSTAND Kamer aanvaardt voorstel Droogte in West-Brabant Wandelende als Lemuel Gulliver door Lilliput zien wij een jeug- dige bezoeker uit Bristol aan hot model-dorp Bourton-on-the-water (Gloucestershire). Het modeldorp, dat opgericht is in het dorp van dezelfde naam, is gebouwd op 1/9 van de ware grootte. Het model is een afbeelding van de werkelijkheid met winkels, woningen, boerderijen en zelfs herbergen, zowel als de rivier en de bruggen. Russische officier pleegt zelfmoord Kermissnoepgoed op kermissen zonder bon OVERBRENGING STOFFELIJKE OVERSCHOTTEN Van in Duifsland omgekomen Nederlanders Haai aan boord DE KNOEIERIJEN Bij DE WAGONSLITS Zeven verdachten veroordeeld Amerika is op alles voorbereid. De Republic „Thunderjet is momenteel het modernste snelste jachtvliegtuig van de Ameri kaanse legervliegdienst en wordt thans in grote series gebouwd. De machine is uitgerust met een straalmotor en is in staat een maximum snelheid van meer dan 900 km. per uur te bereiken. De boordbewapening is in de voorrand van de vleugel gemon- teerd, terwijl bovendien nog raketbommen kunnen worden mee- genomen. Ter verhoging van het vliegbereik zijn afwerpbare tanks aan de vleugelpunten bevestigd. Antwoord op vraag van Van der Goes Congres vreemdelingen- verkeer Appelmoes in blik in prijs verlaagd VAN 6EBRADEN VARANS' s CM pen Doo\& MUSJ m fKIE^T MANf' OOK HETV/E VW f&AATVAN.Df/ (HEB J ETALV 'GEHO0RD? DUS...VIS10 EN6N VAN SPEK) HAM,eN (jZSRAOFN VA!?KEN$. Vt^AAS"! DE. MINISTER-- (PAffDOW: DE VE!?5iAG6EV£K.'!!) HAD ZICH VERGU-r-! VEf? K-lEZlNGrREDe!\NEG HONOEROEN^SrEMMEfv II ERGER: GESRADEnI, I VARKEN5"! PEA? TKOOST J?iEEP ONS ecvrreR: vl/ K DUS TOCH NO6 VLEES ZOWUEf? Son/ Cultured Instructie-weekend op grond van financieringregeling Woningbouw 1947? (Van een bijzondere correspondent) Rome, Mei 1948 DE ROMEINSE LUCHT hangt er vol van. Men is hier iminers nog niet het grote Consistorie van 18 Februari 1946 verge- ten, waarin Pius XII het buitengewone en toen nooit gekende aantal van 27 buitenlanders en 4 Italianen tot kardinaal be- noemd heeft. Niet weinigen zijn in hun verwachtingen nog pro- gressiever dan de Paus zelf en menen daarom, dat de H. Vader ditmaal sells het sedert 1586 bepaalde aantal kardinalen van 70 tot 100 zal uitbreiden. Ze vinden de reden van hun verwachting in de bijzondere tijdsomstandigheden, waarin we leven en die het dringend noodzakelijk maken, dat de Paus in alle landen door een zo groot mogelijk aantal kardinalen vertegenwoordigd wordt. Volgens hen was dit ook de reden, waarom Sixtus V op 3 December 1586 het aantal kardinalen van 30 op 70 bepaald heeft Ietwat minder optimist zijn dege-. nen, die een Consistorie in Juni a.s. als zeker beschouwen, doch tege- lijkertijd gematigder zijn in hun verwachtingen aangaande eventuele kardinaalsbenoemingen. Deze ge- matigden gronden hun mening op de vooroorlogse gewoonte, toen er geregeld tweemaal per jaar Consis torie gehouden werd, in de maan- den Juni en December, waarbij en- kele eminente leden van de geeste- lijkheid tot het purper verheven werden. Volgens hen zouden de Aartsbisschoppen van Armagh, Pri- maat van Ierland, en die van Genua "beide bisschopszetels, waaraan sedert eeuwen de kardinaalswaar- digheid verbonden is de Asses- seur van het H. Officie, Mgr. Al fredo Ottaviani en de Pauselijke Nuntius in ItaliS. Mgr. Franciscus Borgongini Duca tot kardinaal ver heven worden. Mgr. Ottaviani is de oudste in dienstjaren van de ambtenaren van de Romeinse Curie, die traditioneel voor een kardinaals benoeming in aanmerking komen en Mgr. Borgongini Duca vertegen- woordigt het Vaticaan bij de Ita- liaanse regering sedert de totstand- koming van het Lateraans Verdrag in Februari 1929. hetwelk de ver- zoening tussen de Kerk en Italie tot gevolg had. In meer bezadigde Romeinse en vooral in Vaticaanse kringen acht men een Consistorie in Juni a.s. zeer waarschijnlijk, maar het zal volgens deze welingelichte bronnen niet met kardinaalsbenoemingen gepaard gaan. Dit is dan ook onze mening. Het Heilig Jubeljaar 1950 is immers in zicht en om hiervan de luister zoveel mogelijk op te voeren. is het steeds de gewoonte van de H. Stoel geweest geen kar dinaalsbenoemingen te verrichten in de enkele jaren, die de viering van het Heilig Jaar onmiddellijk voorafgaan, doch deze in het jubi- leumjaar zelf te doen plaats vinden. De mening. dat er in Juni a.s. een Consistorie zal gehouden worden. kunnen we onderschrijven, omdat de gewone afwikkeling van enkele gewichtige zaken in de Romeinse Curie de bijeenroeping van zulk een gewichtige kerkelijke vergadering eist. Bekrachtiging van benoemlngen In een Consistorie immers wor den de benoemingen van patriar- chen, aartsbisschoppen en bisschop- pen. sedert het laatstgehouden Con sistorie gedaan. nogmaals plechtig door de Paus bekrachtigd. terwijl in hetzelfde Consistorie de nieuwbe- noemde patriarchen en aartsbis schoppen het heilig pallium het teken van het gezag over hun suf- fragaanbisschoppen van de H. Vader persoonlijk of bij monde van een door hen daartoe benoemde procurator vragen. Sedert 't laatst gehouden Consistorie zijn er drle nieuwe patriarchen benoemd. alien tot de Oosterse Kerk behorende, nl. de patriarch der Coptische, Caldese en Grieks-Katholieke Kerk en ver- scheidene aartsbisschoppen. i Het wil niet erg met de actie voor de Rijkseenheid in de pers. Het Haagse „Dagblad" van de befaamde Lunshof heeft het niet kunnen redden. Ook niet, toen het enige tijd geleden de mede- deling, dat het blad los staat van enige groep of van enig belong, uit zijn kolommen Het vervallen, omdat de werkelijkheid al te doorzichtig met deze vermelding in strijd was. Nu kwam de aap brutaal uit. de mouw, toen de krant het niet houden kon en het comiti voor het behoud van de Rijkseenheid blijkbaar niet longer goed geld naar kwaad geld wilde gooien. Toen kwam het Vrije Volk, vrij maar on- juist, met het bericht, dat het Rijkseenheidgeld op zoek was naar nieuwe buit en bezig was, de „Gooi- en Eemlander" voor zijn karretje te trachten te span- nen. De Directie laat echter be- kend maken, dat dit bericht van Honderd twee en veertig bede- vaarten met ongeveer veertig dui- zend pelgrims trokken het vorig jaar naar Maria's bede-oord O. L. Vrouw ter Nood te Heiloo. Daarin zijn niet begrepen de duizenden, Rector G. H. S. Toebosch, aan wie de zorg voor het genade-oord is toevertrouwd schat ze op 5 a 6 duizend, die op eigen initiatief ter bedevaart trekken. De belangstelling voor dit genade- oord is steeds groeiende. niet in het minst veroorzaakt door het feit dat Z.D.H. de Bisschop van Haarlem Heiloo zo'n warm hart toedraagt. De trek naar Heiloo komt dan ook voornamelijk uit het uitgestrekte Bisdom Haarlem. Tot uit Zeeland komen de pelgrims, doch ook uit Utrecht, waar de heiligdommen eveneens met een kaarsje te zoeken zijn. De Zuiderlingen, die in hun eigen gezegende streek tal van be- devaartplaatsen hebben, ziet men hier practisch niet. Het was op het verlangen van Mgr. Huibers, dat de Montfortanen werden r-. ni met de zorg voor Heiloo a tot z onjuist is. De Gooi- en belast. Deze congregatie immers Eemlander acht zijn goede naam staat bekend om haar Maria-devotie. In Schaesberg bij Heerlen beheren als onafhankelijk blad door dit bericht ernstig in gevaar gei- bracht. Dat kan de „Rijkseen- heid" meteen in haar zak ste- ken. Maar nog een tweede, dringen- de reden bestaat er om binnen korte tijd de bijeenroeping van een Consistorie te verwachten. Reeds zijn de processen van enige heiligverkiaringen gereed geko- men. Voordat de Paus tot de plechtige heiligverklaring over- gaat, vraagt Hij in een geheim Consistorie het ..placet" van de kardinalen, die zich op de consis- toriedag in Rome bevinden. In een semi-publiek Consistorie, dat en kele dagen op het geheime volgt. wordt hetzeflde ..placet" gevraagd van alle aartsbisschoppen en bls- schoppen, die binnen de afstand van 100 Romeinse mijlen rondom Rome hun verblijfplaats hebben. In een daarop volgend publiek Consistorie maakt de Paus dan de datum bekend, waarop Hij in de basiliek van de St. Pieter tot de plechtige afkondiging van de heilig verklaring. welke tot de uitoefe- ning van het onfeilbaar gezag van het Opperhoofd van de Katholieke Kerk behoort, zal overgaan. In het kort dus samengevat: zeer waarschijnlijk in de maand Juni niet «n enkel, maar een drievoudig Consistorie. doch zonder het meest aantrekkelijke element der kardi naalsbenoemingen. Door de Dordtse Arrondissements- Rechtbank heeft terechtgestaan de „rechtskundig adviseur" H. G., die verschillende van zijn clienten had opgelicht tot een gezamenlijk bedrag van f 70.000.—. De Rechtbank ver- oordeelde hem tot 3 jaar gevange- nisstraf met aftrek van de preven- tieve hechtenis. ER IS WEER een hele serie vragen door verschillende Kamerleden gesteld. Zo heeft mej. Tendeloo in- lichtingen gevraagd over de gedra- gingen van een ambtenaar in Indo nesia. die een typiste, die onvol- doende salaris ontving, mededeelde, dat zij dom geweest was, om alles te geloven, wat het departement haar had voorgespiejgeld en hij had haar een onbehoorlijke oplossing voor haar moeilijkheden in uitzicht gesteld. Mej. Tendeloo deelt in haar vragen mede, dat herhaaldelijk ge- klaagd wordt over het ontoereiken- de van de salarissen van uitgezon- den arbeidskrachten en zij is terecht van mening. dat een ambtenaar, die zich zo gedraagt, j>iet gehand- haafd kan worden. De heer Peters heeft gevraagd. of het wel getuigt van pieteit enz. dat nabestaanden van in Indonesie ge- sneuvelde militairen nog rechten verschuldigd zijn voor een overlij- densacte! Op vragen van de heer Vermeer, heeft de minister van O.K.W. geant- woord, dat een verzoek om subsidie voor uitzending van een groep sportbeoefenaren naar de Olympi- sche Spelen. door de regering is af- gewezen in verband met de zorg- wekkende, toestand van 's lands financien. Op vragen van de heer Beernink heeft de minister van Overzeese Ge- biedsdelen geantwoord, dat, nadat het wAsontwerp tot verhoging van de Nederlandse pensioenen met een zij de bedevaartplaats Leenhof- Schaesberg terwijl zij sinds jaren j ook de H. Landstichting te Nijme- gen, in zekere zin ook een bede- vaartsoord, beheren. Hun werk werd door de Kerkelijke overheid zo gewaardeerd, dat een drietal Nej- derlandse Montfortanen is uitge- stuurd naar Hehn bij Munchen- Gladbach om daar een vervallen bede-oord tot nieuwe bloei te bren- gen. ii Momenteel werkt pater Toebosch in Heiloo met een assistent, daar hij tevens de zorg heeft voor het Rec- toraat, dat 540 zielen omvat en in Januari 1947 door de Bisschop werd ingesteld. Het bedevaarts-oord te Heiloo is het grootste dat Nederland bezit. Het is ruim vier en een half H.A. groot en in de grote kapel is plaats voor 1100 pelgrims. In de kleine kapel. zichtbaar vanuit de trein, staat het Mariabeeldje opgesteld waarvoor de vele pelgrims dag in dag uit, vooral l.atuuiiijk in de zo- mermaanden, hun hart komen uit- storten. Van Mei tot October kan men hier iedere Zondag honderden bezoekers vinden. Nieuwe schildering Sinds geruimen tijd is de genade- kapel ontsierd door een aantal stei- gers. waarachter langzaam de con- touren opduiken van een grote wandschildering, die door de Haar- lemse kunstschilder Han Bijvoet in vele lijnen en warme kleuren wordt aangebracht op de witte muur. Het is een voorstelling van de parabel van het Bruiloftsmaal waartoe een koning zijn gasten uitnodigde maar waarbij niemand der gasten ver- scheen, totdat de koning zijn diena- ren uitzond naar alle hoeken en straten om mensen te verzamelen. De schilder heeft het verhaal in verscheidene opeenvolgende tafere- len weergegeven zodat het tot de toeschouwer spreekt. Helaas moes- ten de werkzaamheden tijdelijk worden stilgelegd omdat eerst het dak nog moet worden gerepareerd. Plannen voor de toekomst Ingevolge een belofte van Haar- lems Bisschop. dat bij een gespaard blijven van zijn diocees er een grote Basiliek zal worden gebouwd te Heiloo werden er al veel plannen gemaakt om dit grote werk te kun nen tot stand brengen. Daarvoor is echter in de allereerste plaats nodig een grote daadwerkelijke belang stelling van alle diocesanen. Er kwamen al wel giften binnen voor de Stichting, maar in vergelijking met hetgeen er werkelijk nodig is, nog veel te weinig. Voorts geven de Paters nog een tijdschrift uit ,.Uit het land van Heiloo", waarin tal van gegevens over het bede-oord en andere we- tenswaardigheden. Het wordt nog veel te weinig gelezen, zeide Rec tor Toebosch ons. Zo wordt er op verschillende ma- nieren gewerkt Maria's genade-. oord in Noord Holland tot een grote bloei te brengen. De pelgrim wordt er met open armen ontvangen en de weg erheen is niet moeilijk. De bus HaarlemAlkmaar stopt ieder uur aan de Kapellaan en in de onmiddellijke nabijheid bevindt zich de halte O. L. Vrouw ter Nood van de Ned. Spoorwegen -die er op gezette tijden treinen laten stoppen. Twee arbeiders werden ernstig gewond, toen Vrijdagmiddag een harsketel in de Corodex fabriek te Zandvoort met een geweldige knal uit elkaar spatte Een hunner moest met een gecompliceerde beenbreuk in de Maria-stichting te Haarlem worden opgenomen. De ravage in de z.g. kokerij-afdeling is zeer groot De oudijzerhandelaar B. W. K. te Hellevoetsluis, die van het Militair Gezag vergunning had gekregen oud metaal weg te halen, o.a. uit de Willem III-kazerne te Apeldoorn, doch veel meer weghaalde en voor veel grotere waarde, dan aan het Militair Gezag was opgegeven, is gearresteerd. Een systematisch ac- countantsonderzoek bracht aan het licht, dat K. de Staat voor tonnen benadeeld heeft. Ook is gearresteerd Th. G. V.. die chef was van het bijkantoor Nijme- gen van het Rijksbureau voor Me- talen. Deze V. had de taxaties voor te bereiden. In verscheidene geval- len weken deze taxaties zo af van de werkelijkheid, dat hieruit de begunstiging van K. kon blijken. Twee Haagse distributie-ambtena- ren. L. F. R. en J. H. M. v. V., zijn gearresteerd wegens fraude met bonkaarten. In verband met de eerstdaags be- ginnende verpachting van kersen op stam deelt het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor- ziening mede, dat het voorlopig. al- thans voor primeurs. niet in de be- doeling ligt de kersenprijzen aan 'n maximum te binden. De prijs-ont- wikkeling zal nauwlettend worden gevolgd. Zouden na de primeurs- periode de prijzen hoger komen te liggen dan in 1947. dan zullen ter- stond. zowel voor de teler als voor de handel, maximumprijzen worden gesteld. toeslag zal zijn aangenomen, over- j de wet een jaarhjks inkomen In de Vrijdagmiddag gehouden vergadering der Tweede Kamer is zonder bespreking en z. h. s. aange nomen het wetsontwerp tot het in overweging nemen van een voorstel tot verandering in de Grondwet strekkende aan artikel 26 een derde lid toe te voegen. luidende: „Aan een Koning of een Koningin die afstand van de Kroon heeft gedaan. kan bij uit wogen zal worden. in hoeverre aan- leiding bestaat ook de duurte toeslag voor de Indische gepensioneerden te herzien. s Rijks kas worden toegekend." De boeren in West-Brabant maken zich nu reeds bezorgd over het aan- houdende zomerweer en de scherpe wind, die hun weiden en landerijen op de hogere zandgronden striemt. Op de jonge ontginningen rond Rucphen verdorren de ingezaaide gewassen. Tijdens de Donderdag ge houden jaarvergadering van het Waterschap De Hoevense Beemden drongen de boeren op extra voorzie- ningen aan, omdat de hoger gelegen percelen reeds nu een tekort aan water hebben. Vorig jaar heeft men hier een periode gekend, dat er noch voor mens, noch voor dier water aanwe- zig was. Een Russische officier van de Kommandatura te Potsdam heeft zelfmoord gepleegd, na zijn vrouw en twee kinderen gedood te hebben Hij had Juist een oproep ontvangen om weder naar Rusland terug te keren. Deze officier. een medewer- ker van generaal Loekjantsjenko, begaf zich herhaaldelijk naar de Amerikaanse sector van Berlijn, waar hij met sommige Amerikanen betrekkingen onderhield. Vier zijner vrienflen zijn op dezelfde wijze ge- compromitteerd. Twee officieren van de groep zijn er in geslaagd te vluchten. twee anderen zijn aangehouden en naar Rusland gevoerd. Gedurende het onderzoek is generaal Loekjantsjen ko geschorst en hierna weder naar z(jn post gezonden, daar het onder zoek had uitgewezen dat hij niets wist omtrent de actie van de vijf medewerkers. Dit incident, aldus A FP, ligt ongetwijfeld ten grondslag aan de berichten die verspreid zijn over een terugroeping van generaal Loekjantsjenko. Een beschikking van de minister van landbouw staat aan houders van kermiskramen, voorzover de vakgroep „kermisinrichtingen" voor hen bemiddeling heeft verleend, toe, zuurballen, kaneel- en peper- muntstokken e.d. en nougat zonder suiker- of versnaperingenbon te verkopen. Voor deze bonvrije verkoop is n zeer bescheiden hoeveelheid suiker beschikbaar gesteld. De kermison- dernemers hebben zich verbonden op de kermis geen andere, op de suiker- of versnaperingenbon ver- krijgbare suikerwerken of chocola- deartikelen te verkopen. Deze tegemoetkoming is verleend met het oog op de exploitatie-moei- liikheden welke de bewuste bedrijfs. gi'oep in 1946 en 1947 bij de ver koop op bon op kermissen heeft ondervonden. Buiten het terrein ener ofnciele kermis, d.w.z. een door een gemeen- te verpacht terrein, waarop alleen leden van genoemde vakgroep standplaats mogen hebben, is het noch de gewone detaillist, noch enige kermisondernemer geoorloofd zonder bon bovengenoemd kermis snoepgoed te verkopen. De Nederlandse regering heeft in beginsel besloten, de stoffelijke overschotten van Nederlanders, die in Duitsland als slachtoffers van oorlog of terreur zijn gevallen, naar ons land te doen overbrengen. Het eerste transport afgezien van de leden van de verzetsgroep-Stijkel, die verleden jaar in een afzonder- lijk transport werden overgebracht zijnde 150 a 200 stoffelijke over schotten, zal vermoedelijk Zaterdag 29 Mei of in het begin van de daar op volgende week uit Berlijn in Amersfoort aankomen. Te Amers- foort zullen de stoffelijke overschot ten in een dodenhal worden over gebracht of, indien nodig, tijdelijk op kerkhoven ter plaatse of in de omgeving worden begraven. Al naar de wens der betrokken fami lies. zullen zij daarna definitief worden begraven in de vroegere woonplaatsen of op een eregrafveld dat op een nog niet met zekerheid bekende plaats in het centrum des lands zal worden aangelegd. Een Harlinger visser kwam dezer dagen binnenlopen met een haai aan boord. Het mon ster bl.ek nog maar een mon- stertje te zijn van 20 kg, met een lengte van 150 centime ter. Het zal vermoedelijk wel als verdwaald beschouwd worden anders wordt het ge- vaarlijk voor de eilanden en rond de Waddenzee. Een aantal verdachten in de knoeieriien bii de Wagonslits was gedagvaard voor de economische politierechter te Amsterdam. Zij alien waren direct of zijdelings be trokken bij de uitgebreide distribu- tie-fraude van deze dienst, die korte tijd geleden is ontdekt en waar- mede tienduizenden guldens zijn gemoeid. Een werkster fungeerde als een soort makelaar, die de bonnen via een vriendin van de Wagons Lits ontving en deze daarna doorver- kocht aan een ieder. die zich ervoor interesseerde. Tegenover de politie rechter gaf. zij de feiten volmondig toe, zodat deze zaak vrij eenvoudig was. De officier eiste zes maanden waarvan drie voorwaardelijk. De politierechter veroordeelde haar tot vier maanden, waarvan twee voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. De enige van de zeven andere verdachten, wie een onvoorwaarde- lijke straf werd opgelegd, was een 52-jarige kruidenier. die grote hoe- veelheden rantsoenbonnen van de werkster kocht. deze deels zwart verkocht en deels gebruikte om een bonnentekort aan te zuiveren. Hem werd een gevangenisstraf opgelegd van vier maanden en een boete van f 500,—. Vijf anderen kregen twee maan den voorwaardelijk en boeten. die variSren van f 200.tot f 500, De achtste verdachte werd vrijge- sproken. In de Vrijdagmiddae gehouden vergadering van de Tweede Ka mer vroeg de heer Van der Goes van Naters (Arb.) aan de Minister van Buitenlandse Zaken. of deze bereid is, aan de Kamer mede te delen. of mede ter versterklng van de Internationale positie van het Joodse volk niet reeds thans tot de facto-erkennlng kan worden overgegaan van de op 14 Mei 1948 gevormde regering van de toen tot stand gekomen Staat Israel? De Minister van Buitenlandse Zaken. de heer van Boetzelaer van Oosterhout zei in zijn antwoord. dat het voor de hand ligt. dat de beslis- sing over de al of niet erkenning een punt van overleg met het Mi- nisterio van Overzeese Gebiedsdelen moet uitmaken. Dit overleg wordt gepleegd. Over deze kwestie mogen verschillende en zeer uiteenlopende opvattingen binnen het Koninkrijk worden verwacht. zodat de regering eerst een beslissing kan nemen na zorgvuldige afweging dezer advie- zen. De regering wisselt reeds van ge- dachten met de Beneluxpartners en de andere mogendheden van het Vijf-landen-pact. De heer van der Goes van Naters vroeg hierop of dit overleg de vol- Het jaarlijkse congres der alge- mene Nederlandse vereniging voor vreemdelingenverkeer zal dit jaar op 10 en 11 Juni te Apeldoorn wor den gehouden. De opening van het congres heeft plaats op 10 Juni te 10.15 uur in de schouwburg Tivoli. Nieuwstraat. Des middags om 16.30 zullen de congressisten door het ge- meentebestuur van Apeldoorn in het restaurant van het Bosbad, Fe- lualaan, worden ontvangen. Op Vrijdag 11 Juni te 10 uur. zal -cie heer N. C. Vos een causerie houden over „Propaganda-vraag- stukken". Om 11.15 uur zal dr Ph. J. Iden- burg, directeur-generaal van het Centraal Bureau voor de Statistiek spreken over het onderwerp „de betekenis van een statistiek van het vreemdelingenverkeer". Appelmoes in blik, oorspronkelijk uitsluitend bestemd voor export en voor levering aan ziekenhuizen, is thans voor net binnenlands ver- bruik vrijgegeven. De maximumprijzen, bij levering aan constimenten. zijn van 6 tot en met 10 pet. verlaagd. kenrechtelijke of de politieke positie betreft. De volkenrechtelijke positie kan z.i. duidelijk worden geacht; volkenrechtelijk is juist opgetreden. Zijn er dan politieke moeilijkheden? Vanzelf zal er overleg gepleegd wor den met de voorlopige federale re gering. Spr. meent. dat er geen moeilijkheden te duchten zijn van de zijde van Indonesie en hij is van oordeel, dat de politieke voordelen zeer sterk zijn Tenslotte zegt de heer van der Goes van Naters het van groot belang te achten, dat bui ten twijfel wordt gesteld, dat er een Staat Israel is. De Minister wilde echter hierop niet in gaan. omdat hij dan voor- uitloopt op de adviezen, die hij nog moet ontvangen. HOLT M00IE l VAN DE NED. K.K. MIDDENSTAND8BOND OF DRAKENBUKUH De culturele sectie van de NRKM belegt op Zondag 31 Mei a.s. haaT eerste cultureel instructie-weekend op Drakenburgh. Het belooft er druk te worden, gezien het feit, dat steeds meer aan- vragen binnen komen uit alle delen van het land. Als sprekers zullen optreden Ber nard Verhoeven, over: „Ons cultu reel streven"; rector Kraakman, over: ,,De H. Mis als middelpunt van liturgie en cultuur"; Jan Bak- ker en Anton Sweers, over: „Moge- lijkheden en moeilijkheden", terwijl Henk Schaer zal declameren. De eerste dag zal worden beslo ten met een ..Bonte avond", door katholieke middenstanders zelf verzorgd. In een der zalen zal een ten- toonstelling worden ingericht van religieuze kunst. Vaak hoort men de vraag stel- len, of het bouwen krachtens deze regeling mogelijk is; of, en, zo ja, in hoeverre men enigszins „uit kan komen". Want voor iedereen is wel duidelijk, dat het bouwen tegenwoordig zo duur is. dat men er niet dan in geval van nood toe over gaat. Echter, in hoeverre biedt deze ..financieringsregeling" nu uit- komst? Men kan, krachtens deze regeling, van het rijk krijgen: a. voorschotten, tot een maximum van 15% der goedgekeurde stich- tingskosten. Zoals de naam reeds zegt: deze voorschotten moeten worden terugbetaald. Ten minste 2% per jaar, terwijl 4% rente ver schuldigd is; b. bijdragen ten bedrage van 4% van de te berekenen niet-rendabele bouwkosten. Deze worden geduren de een periode van 10, of, in bijzon dere gevallen, gedurende 15 jaren uitbetaald. De voorschotten en bijdragen worden via het gemeentebestuur aangevraagd, en door de minister van wederopbouw en volkshuisves- ting toegekend. Over beide voorschotten en bij dragen. aanstonds meer. In de eerste plaats rijst de vraag: wie kunnen van deze regeling ge- bruik maken. De mogelijkheid blijkt voor velen te bestaan. Artikel 2 der regeling noemt namelijk naast parti- culieren ..instellingen", een vrij vaag en rekbaar begrip. Verder kunnen zowel publiekrechtelijke lichamen (gemeenten, waterschappen enz.) als semi-publiekrechtelijke licha men van deze regeling profiteren. Het terrein der /aanvragers is dus vrij uitgebreid. Zowel kerkelijke in stellingen als cooperatieve vereni- gingen en zowel particulieren als overheidsinstanties kunnen bouwen krachtens deze regeling. Ook oor- logsslachtoffers maken bij het ver- vullen van hun herbouwplicht auto- matisch van deze regeling gebruik. Zij wordt nl. automatisch toegepast bij financiering van het gedeelte van het pand. dat zij wensen te her- bouwen, dat de oppervlakte van dit pand van v66r de inundatie over- treft. Een tweede vraag is, wat kan worden gebouwd? Artikel 4 der re geling zegt, dat bijdragen en voor schotten in de regel slechts zullen worden verstrekt voor woningen, welker klassificatie inhoud niet meer dan 500 m3 bedraagt. Bij het bouwen van woningen met bedrijfs- ruimten mag de inhoud van deze bedrijfsruimten niet meer dan 500 m3 bedragen. Er kunnen in geen geval allien bedrijfsruimten (b.v. pakhuizen, schuren, garages, win. kels) worden gebouwd. Er moet woonruimte bij zijn. De regeling is nl. bedoeld om de woningbouw te bevorderen. en niet om het bouwen van bedrijfspanden aanlokkelijker te maken. Men kan ook niet volstaan met een gedeelte van een perceel aan- vankelijk deze. en later gene be- stemming te geven. Uit de aard van het gebouw en uit de tekeningen van het te bouwen pand zal uit- drukkelijk moeten blijken dat een gedeelte blijvend tot woonruimte is bestemd. Wij vestigen er, ter voorkoming van teleurstelling, de aandacht op. dat het in het voornemen schijnt te liggen de financierings regeling te wijzigen, en wel zodanig. dat het te bouwen pand met bedrjjfsruimte tezamen 500 m3 zal mogen bedra gen, in plaats van 500 m3 elk afzon- derlijk. Overigens is dit nog slechts gerucht, men moet nog even af- wachten tot het ontwerp tot wijzi- ging van deze regeling wordt be kend gemaakt. Een andere keer hopen wij iets te vertellen over grootte van voce- schot en bijdrage.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 5