KATHOLIEKE BOND OP DE BRES voor de notuurlijke rechten van het gezin Joden aanvaarden order „staakt het vuren pauselijke waardering voorgezinsbond Voor Alkmaar en omgeving Bescherming tegen immorele toestanden in de gemeenschap Jeruzalem wordt een ru'ine Mits de Arabieren het ook doen Ex-koning Michael en familie verliezen Roemeense nationaliteit GEZINSCONGRES IN UTRECHT Rechten der opvoeding en materiele verzorging Amerikaanse Consul-Generaal door Arabische scherpscbutters gedood ecyp¥ische handen Heffen V.S. wapen- DE embargo op? De samenwerking met de andere bonden Onderscheiding voor van Meegeren Alle bezittingen verbeurd verklaard H.H. WIJDINGEN- Bisdom Haarlem Meer brood! Kanselboodschap MA AND AG 24 MEI 1948 44e JAARGANG - NUMMER 11267 BUREAUX: dat i -m: 221 Het Joodse volk, dot sinds eeuwen de wereld doorkruist op zoek naar een plaats van rust en deze meende te vinden in de eigen Joodse staat in Palestina, wordt thans bedreigd door een Arabi- sche overrompeling vanuit de buurstaten van het Heilig Land. Krampachtig verzet het zich tegen alle aanvallen en zelfs de vrouwen zijn in de legers opgenomen, uitgerust met de modemste wapens. BETHLEHEM IN Luchtoorlog eist vele slachtoffers te Tel Aviv Koningin schenkt beeld aan Rotterdam Urk kriicrt een nieuwe visafslag. Het gebouw is vrijwel gereed. De volgende maand zal de visafslag officieel geopend worden. ,Willem Ruys' Rotterdam te EEN GROOTMOEDER VAN 39 JAAR en cen bet-overgrootmoe- der van 85 jaar 25 jaar Gedeputeerde Kromme komkommers naar Duifsland Maria-omdracht tie Nijmegen Houtzagerij afgebrand De uitvoer van land- en tuinbouwproducten PRINSELIJK PAAR lid van de Wegenwacht En meer voedingsvetten voor de jeugd Zwart serviesgoed Het regent bloemkool „Kota Baroe" heeft vertraging Nieuat Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. NoonUiollands Buiten God is 't nergens veilig Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59. Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank (Van onze eigen verslaggever) IN DE PRACHTIGE UTRECHTSE SCHOUWBURG organiseerde de Katholieke Bond „Voor het Gezin" zijn een-daags congres, dat goed bezocht mocht heten, door talrijke mannen en vrouwen uit heel het land. Met de Belgische minister voor de Volksgezond- heid, de heer Alphons Verbist, waren er enige Belgische rege- ringsambtenaren en vertegenwoordigers van de Belgische broe- der-bond. Hen en al de anderen heette voorzitter J. W. F. van Meegeren welkom. Hij herinnerde er a an, dat de goddelijke rechten van het Gezin in de U.N.O. nog niet werden erkend. Slechts een derde kwam in de betrellende commissievergadering voor die rechten op. Toch zijn die rechten het fundament van dit Congres, dat de gezinspolitiek bezag vanuit de natuurrechten van het Gezin. De inleiders zagen oude gedachten in een nieuw licht Dooralle inleidingen llep deze draad. Vooral fundamenteel zag de eerste inleider, mr. dr. C. Chr, A, van Haren uit den Haag, het pro- bleem. Hij constateerde de moderne vlucht uit het Gezin en de georganiseerde propaganda voor het kwaad. Het wezen van het gezin zag hij in de medewerking aan het scheppingsplan van God. Hij besprak op de bekende gronden de taak van de Staat. Hij moet niet alleen kwaad belemmeren, maar ook positief goed bevorderen, niet alleen ten opzichte van de mensen persoonlijk, maar ook ten opzichte van het gezin. Morele waarden gel- den ook voor het tijdelijk welzijn. dus voor de Staat. Als het waar is, dat door ver- slapte en ontaarde zeden meer ar- beidsdagen verloren gaan dan door stakingen, en het kwaad der echt- scheiding is een bewijs van ontaarde zeden, dan kan het de Staa niet onverschillig laten, dat in on land tienduizend kinderen door 4.000 echtscheidingen (in 1947) aan hun lot werden overgelaten. Nu de actieve gezinspolitiek aan- vaard is, en erkend wordt, dat de Staat het Gezin moet helpen, moe- ten de beginselen zo scherp mogelijk worden gesteld. Te wijzen valt op de noodzaak, het zedelijk peil van het strand- leven te verhogen. Dat is geen ka tholieke liefhebberij! De film is een grote realiteit met een gering nut. Inleider ltet een protest horen tegen de openlijke propaganda door de vroegere N. M. Bond, nu Vereniging voor Sexuele Hervor- ming genaamd. Wij moeten bij de bevoegde instantie aandringen op maatregelen tegen deze perfide propaganda. Mr. van Hnren noemde nog enige voorbeelden m overwegingen voor de juistheid van zijn algemene stel- ling, dat het gezin recht heeft op bescherming tegen inmorele toe. standen in de gemeenschap. Het was dr. Jos. de Boer uit den Haag, die in boeiend betoog over de rechten van het gezin op de opvoe ding der kinderen als tweede spre- ker in de ochtendzitting betoogde. tntegraal herstel van het gezin noodzakelijk is, zonder dat valt niets te bereiken. Het aandeel van de Staat in de opvoeding is indirect of aanvullend. De Staatsschool was een uitvinding van het liberalisme. Dit betekent geen blaam voor de li- beralen. Onze voorvaderen hebben het spel aanvankelijk niet doorzien, de neutrale school veroverde het terrein geruisloos maar fataal. Toen het ouderrecht in verdrukking kwam, nam de strijd voor de bij- xondere school een aanvang. Waarschuwend tegen verschillen- de gevaren (schoolstrijd in Belgig en Frankrijk, drang naar nationa- lisatie e.d.) betoogde dr. de Boer, dat onze taak nu niet is, allereerst de Staat te hulp te roepen, maar de ouders en de toekomstige ouders moeten worden voorbereid en voor- gelicht. Verontrustend noemde dr. de Boer de wijze waarop ons volk de volko- ,men verwaarlozing van het huis- vestingsprobleem aanvaardt. Het verdient z.i. minstens zoveel aandacht als de vestiging van bank- gebouwen en kantoren. Inleider wil de ouders meer bij de school en het onderwijs betrekken. Het bevreemdt hem, dat pleidooien voor het Verordenend Orgaan voor Onderwijs geen rekening houden met de invloed van de ouders. Die moet er zijn. Hij pleit ook voor ouderverenigingen en oudercommis- sies: de ouders dienen invloed te hebben op bestuur en benoeming. Gewaarschuwd wordt tegen het een- zijdig-technische en gevaarlijk-neu- trale karakter van bedrijfsscholen. Actieve gezinspolitiek is nodig op het terrein van de opvoeding tegen het gruwelijke, van elders ge'impor- teerde denkbeeld, dat het vraagstuk van het grote gezin zich van zelf liquideert door technische 6verbe- schaving. die de kracht der waar- lijk-christelijke deugden mlskent. Door plotselinge verhinderlng, wegens ziekte, van mevr. M. van Nispen tot Sevenaer-Ruys de Bee- renbrouck, werd de inleiding over het recht van het gezin op de be scherming van het moederschap, niet gehouden. Het was jammer, dat daardoor de stem van de moeder op dit congres werd gemist. »rof. dr. J. A, Veraart behandelde het recht van het gezin op handhaving van een evenredig levenspeil der kinderen binnen het gezinsverband. Hij ging uit van het standpunt, dat de economic aan het grote gezin vijandig is. De liberalen bestrijden het grote gezin in naam van de wetenschap, in socialistische kringen beschouwt men kinderbij- slag nog als loondruk. Hoeveel strijd is er ook in onze eigen kring gewees't o.ver het gemiddeld gezin en het gemiddeld loon. Liberalen en socialisten hebben ons jaren lang dwars gezeten. Het grote gezin met meer dan drie kinderen is er ma- terieel de dupe van geworden. Het moet nu mogelijk zijn, een zodanig rechtvaardig plan voor kin- derbijslag uit te werken, dat 1 'It 2% van de totale loonsom beschik- baar te kriigen op de basis van het plan van mr. van Spaendonck (ont- wikkeld in het maandblad ..Econo mic" en door ons vermeld red.) Wij moeten onze K.V.P., aldus prof. Veraart, op het hart binden, dat van dit vraagstuk in de ko- mende periode allereerst werk wordt gemaakt. Kinderbijslag is geen charitas, maar een economisch recht. En het is economisch recht, de grote gezin- nen op alle mogelijke wijzen tege- moet te komen. Tenslotte wees deze inleider op het probleem van de gezinshulp. Ook hier moet gestreefd worden naar een oplossing. En in het alge- meen moet de zorg voor het grote gezin worden uitgebreid. Aan pater J. Colsen M.C. uit Rum- pen was de taak beschoren, in een hooggestemde slotrede de lof te zin- gen van de hoge waardering van het reine huwelijk. Het gezin kan luisterrijk zijn, en dus moet het dat wezen. FT Wanneer de Arabieren te werk blijven gaan in hetzelfde tempo van thans, aldus seint Rputer's correspondent bij het Arabische legioen, zal er over een week geen gebouw meer overeind staan in de Joodse wijk van Jeruzalem. De soldaten van het Arabische legioen en andere Arabische troe- pen vorderen langzaam, hids na huis, de wijk in. terwiji hex ene Joodse gebouw na het andere door explosies in een ruine wordt herschapen. Honderden manschappen van de Haganah en dc Irgcen, die in de oude stad zijn opgesloten, vechten voor hun leven in de rulnes en de ondergrondse tunnels. Arabieren en VEILIGHEID SRA AD heeft Zaterdagavond een resolutie aanvaard, waarin de beide par- tijen in Palestina worden verzocht binnen 36 uur alle vijandelijkhe- den zonder voorwaarde te staken. Overeenkomstig deze resolutie heeft de regering van Israel Zon- dagmiddag een algemene order: „Staakt het vuren" uitgevaardigd, die zal ingaan hedenavond 20 uur plaatselijke tijd en onder voor waarde, dat de tegenpartjj op de- zelfde wijze handelt. De ingediende Amerikaanse reso lutie, waarbij zou worden vastge- steld, dat er in Palestina een in- breuk op de vrede plaats heeft, is niet aanvaard. Sir Cadogan, de Brlt- se gedelegeerde, kantte zich sterk tegen de Amerikaanse resolutie en stelde de vraag, wat strijdkrachten van de Ver. Naties m£er in Pale stina zouden kunnen bereiken dan de Britse strijdkrachten in de laat- ste kwart eeuw. Te Tel Aviv verwachtte men niet dat de Joodse order werke- lijk een wapenstilstand ten gevol- ge zou hebben, aannemende dat de Arabieren geen gehoor zouden geven aan de oproep van de Vei- ligheidsraad. Een Atabische woordvoerder ver- klaardS naar aanleiding van de uit- gevaardigde Joodse order, dat een wapenstilstand een pauze zou bete- kenen, zowel van politiek als mili- tair karakter en dit zou in feite in het voordeel zijn van de Joden, In kringen van het Joodse bureau wera reeds gedurende enige tijd te kennen gegeven, dat de Joden ter- stond tot een wapenstilstand bereid zouden zijn, aangezien de regering van Israel reeds in het bezit is van vrijwel het gehele volgens het ver- delingsplan aan de Joden toegewe- zen gebied. De Egyptische minister van Bui- tenlandse Zaken Chasjaba Pasja, die hedenochtend naar Amman vliegt om met de politieke commis- sie der Arabische Liga de order „staakt het vuren" te bespreken, zeide, dat Egypte zijn best doet bin nen de vastgestelde 36 uur ant- woord te geven op het verzoek van de Veiligheidsraad. Volgens andere ministers laat deze termijn niet de noodzakelijke tijd voor volledig overleg met de Arabische staten. Egyptische waarnemers houden re kening met de mogelijkheid, dat de Arabieren de order niet zullen op- volgen. De Amerikaanse delegatie bij de V. N. heeft instructie gekregen, de Palestijnse kwestie nogmaals voor de Veiligheidsraad te brengen, in- dien Joden en Arabieren de strijd niet staken. De order tot het staken van het vuren, die Zaterdagavond door de Veiligheidsraad werd uit gevaardigd en binnen 36 uur moet worden opgevolgd, is slechts een tijdelijke maatregel. Indien deze laatste order niet wordtopgevolgd zoals verwacht wordt zal naar de mening van deskundigen het volgende mogelijk zijn: 1. dat de kwestie in krachtiger termen voor de Veiligheidsraad wordt gebracht en 2) dat de V. S. het embargo op het zenden van wapenen naar Palestina opheffen. H.M. de Koningin zal aan Rotter dam een beeld ten geschenke geven dat de door Haar verleende wapen- spreuk „Sterker door strijd" zal ver- zinnebeelden. De Rotterdamse beeldhouwster mej. H. J. Hans, heeft thans opdracht gekregen van de Koningin met de uitvoerlng van een door Haar daar- toe vervaardigd ontwerp te begin- nen. .^muii >•3 :J- OP HET GEZINSCONGRES van de Katholieke Bund voor het gezin verscheen als plaatsvervanger van Z. Eminentie Kardinaal de Jong, die wegens gezondheidsrede- nen niet aanwezig kon zijn de oud- ste vicaris-generaal, Mgr. D. Huur- deman, die in een toespraak consta teerde, dat zich reeds lang voor de oorlog de verwording van het hu welijk openbaarde. De beroemde encyclieken van Paus Pius XI over de opvoeding en over het huwelijk maanden tot christelijke bezinning. Maar met smart moesten we, aldus sprak de vertegenwodrdiger van de Kardinaal, opmerken, dat er te wei- nig geluisterd werd naar de wijze woorden van Rome. Na de oorlog werd de toestand nog slechter. Het aantal echtschei dingen neemt onrustbarend toe. Er zijn allerlei vraagstukken. De uitin- gen van onbehoorlijke ontspanning ondermijnen de morele weerstand. Nederland worstelt met het gebrek aan woonruimte, met het probleem van de gezinshulp, enz. Het beiang van het gezin vraagt om een eigen organisatie. Het is zeker nuttlg dat er naast de be- staande sociale organisaties een aparte bond voor 't gezin bestaat. De activiteit van de Bond was in de afgelopen 30 jaar reeds zeer vruchtbaar en dit congres is een moedgevend teken. Wij hebben in- derdaad het gezin te verdedigen te gen de totalitaire strevingen in hun verschillende vormen. Kerk en Maatschappij zijn van een goed ge- zinsleven afhankelijk. Mgr. Huurdeman spreekt een bij- zonder woord van erkentelijkheid jegens de Bondsvoorzitter, de heer van Meegeren en deelt mede dat Z. H. de Paus hem heeft onderschei- den met het ere-kruis ,.Pro Ecclesia et Pontifice". Ook is een telegram binnengekomen van de H. Vader, waarin Deze Zijn Vaderlljke geluk- wensen aan de Bond aanbiedt en Zijn Apostolische zegen schenkt. De heer van Meegeren dankte ontroerd voor deze erkenning van het werk van de Bond, dat was voor hem de hoofdzaak. En toen moest hij zijn golvende baard op zij schuiven, voor en aleer mgr. Huurdeman de kans had, het ere- teken op zijn revers te spelden. De Bondsvoorzitter sprak nog even, gelijk hij dat in zijn openings- woord ook reeds gedaan had, over de noodzaak van samenwerking, met name met de Katholieke Actie en de standsorganisaties, in het bij- zonder de Katholieke Arbeidersbe- weging. Ik reikte ze reeds de hand, zei van Meegeren, maar Sis dat niet voldoende is. dan reik ik ze beide. Tot slot sprak minister Verbist woorden van waardering voor het congres, en na een dankwoord van president van Meegeren werd de mooie Congresbijeenkomst besloten met de eerste strophe van het „Wil- helmus". De ROEMEENSE regering heeft ex-koning Michael, alsmede zijn moeder, ex-koningin Helena, zijn tante, prinses Elizabeth van Hohenzollem, exkoningin van Griekenland, prinses Ileana van Habsburg en de oom van de ex- koning, prills Nicolaas v. Hohen zollem, het Roemeense staatsbur- gerschap ontnomen, omdat de ex- koning en de leden van zijn fa milie met daden, die in strijd zijn met hun plicbt van trouw jegens het land, de belangen van het Roemeense volk en de Roemeense volksrepubliek schaden. Ook heeft de Roemeense regering de landgoederen en bezittingen van Michael en de leden van de konink- lijke familie tot staatseigendom ver klaard. Behalve een grote hoeveelheid juwelen, kostbare schilderijen, jach- ten en andere voer- of vaartuigen, heeft de Roemeense koninklijke fa milie meer dan hondera Wee en vijftig duizend hectaren bouwland en bos bezeten, negen en twintig kastelen, honderdveertien andere gebouwen, zestien jachthuizen en Joden bevechten elkaar kamer na kamer van het grote O.L. Vrouwe- Gasthuis, vlak buiten de muren van de oude stad. Boven op het gebouw staat een groot beeld van de Heilige Maagd en het gebouw zelf is onder- mijnd. Op een driehonderd meter afstand van het gasthuis ligt het Heilig Graf. De beschieting van het nog in Joodse handen zijnde ge bouw van de Joodse Universiteit op de berg Scopus is Zondag op order van het hoofdkwartier van het Arabische Legioen stopgezet. Egyptische strijdkrachten zijn Bethlehem, acht kilometer ten Z. van Jeruzalem, binnengetrokken. Zij hebben met de troepen van het Arabische Legioen contact ge maakt en Jeruzalem staat nu van drie kanten aan de Arabische aan- val bloot, uit het noorden, oosten en zuiden, terwiji zestien kilometer naar het westen de hoofdweg van Tel Aviv naar Jeruzalem door de Arabieren wordt afgesneden, waar- door de honderdduijend Joden in de stad geen voorraden kunnen krijgen. Volgens een Zondagavond uitge- geven communique van het Arabi sche Legioen zijn strijdkrachten van het legioen de Joodse nederzetting Ramat Rachel in de zuidelijke om geving van Jeruzalem binnenge- rukt. In Telpioth in het zuidooste- lijk deel van Jeruzalem zouden zij voortdurend vorderen. De Joodse troepen in het zuiden van de stad zouden volkomen omsingeld zijn. De Amerikaanse consul-gene- raal te Jeruzalem, Thomas Was- son, die Zaterdag door een Ara bische scherpschutter ernstig werd gewond, is overleden, zo wordt officieel medegedeeld. Wasson, die lid was van de bestandscommis- sie, werd gewond toen hjj terug- keerde van een bijeenkomst der commlssie op het Franse Consu- laat-Generaal. Bij de in de afgelopen week op Tel Aviv uitgevoerde luchtbombar- dementen zijn zeventig mannen, vrouwen en kinderen om het leven gekomen en meer dan 100 gewond. De stad heeft nog steeds geen ver- dediging door jagers en er is veel geluk bij nodig om een der aanval- lende vliegtuigen, die laag over de daken scheren, neer te halen. De bevolking toont zich echter ondanks de trefbaarheid van de lucht uit, niet terneergeslagen. Sedert in een slag 41 personen werden gedood en 65 gewond door een voltreffer op een busstatlon heeft men geleerd haastig een goed heenkomen te zoeken, zodra alarm fegeven wordt, hetgeen dikwijls 8 9 keer per dag gebeurt. De aan- vallqn hebben tot nog toe weinig materifle schade aangericht. Het Franse stoomschip „Provi- dence" heeft Zaterdag in de haven van Haifa 1.000 Joodse immigranten, die* uit het kamp van Bergen-Belsen kwamen en voorzien waren van visa van de Britse consul, aan land ge bracht. Te Zaltbommel werd dezer dagen in de registers van de Burgerlijke "Stand ingeschreven Grietje van Willigen, dochter van K. van Wil- ligen en Antje Boon. Het is een telg van het yijfde nog in leven zijnde geslacht en de jonge wereldburge- res bezit in Grietje BoonKooyman een 39-jarige grootmoeder, die in Amsterdam woont, in Berdina KooymanBlom een 63-jarige over- grootmoeder en in Grietje Blom Ter Brugge een 85-jarige bet-over- grootmoeder. Beide laatsten zijn in Zaltbommel woonachtig. De heer Jos Maenen, die 25 jaar lang onafgebroken lid is geweest van Ged. Staten van Limburg, zal Maandag 29 Mei ten gouvernements huize te Maastricht worden gehul- digd, Nu Engeland geen kromme kom kommers meer aanvaardt, blijkt Duitsland een grage afnemer te zijn. In de beste kwaliteit worden zij aangekocht voor f 23—27 per 100 kg. De „Willem Ruys" kwam Zondag in de vroege morgen te Rotterdam aan met ruim 700 passagiers, onder wie ongeveer 500 evacue's, alsmede 160 Engelsen, onder wie enige par- lementsleden van Ceylon, die in Southampton debarkeerden. Tijdens de reis overleed een der passagiers de heer Schultz van de Intern. Cre- diet-en Handelsvereniging Rotter dam, plotseling aan hartverlamming Het stoffelijk overschot werd aan de zee toevertrouwd. De „Willem Ruys" had ook een niet-onaanzienlijke lading aan bocvd bestaande uit tin. erts, peper. rub ber, kina. Zaterdag a.s. zal het schip weer naar Batavia vertrekken Zondag werd te Nijmegen de jaar- lijkse Maria-omdracht gehouden, waaraan duizenden Nijmegenaren uit alle geledingen der samenleving deelnamen. Na afloop verzamelden zich de deelnemers op het Keizer Karelplein, waar een Pbntificaal Lof werd gecelebreerd. De Bisschop van 's Hertogenbosch, Mgr. W. Mutsaerts prees in een korte toespraak de Katholieken om hun grote Maria- verering. A Deze Maria-omdracht was tegelij- kertijd het besluit van de grote Na- tionale Missietentoonstelling, die in de afgelopen week te Nijmegen werd gehouden en door bijna 70.000 mensen werd bezocht. Zaternacht is de houtzagerij van de Firma Berger te Dordrecht met de gehele inboedel door brand ver loren gegaan. De schade bedraagt f 200.000.—. Naar de oorzaak wordt een onderzoek ingesteld. De waarde van de uitvoer van land- en tuinbouwproducten was in Januari 1.1. 37.591.000 gld. tegen 29.053.000 gld. in Januari 1947. Het indexcijfer (basis Januari 1937-1939 is 100) volgens waarde was 152 en volgens hoeveelheid 30, tegen resp. 117 en 25 in Januari 1947. Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft Zaterdag 22 Mei in de Kathedrale Basiliek te Haarlem de H. PriesterWijding toegediend aan de Eerw. Heren: A. Bakkum, B. J. M. van Balgooy, P. H. I. Genemans, A. Th. Groenendijk, C. J. van Haas- tert, A. F. J. Hansen, Ph. A. Har ding, A. L. M. Hermus, J. Th. Hoo- gervorst, W. J. de Jonge, H. J. Kaandorp, J. A. Kerstholt, A. 'de Korte, L. A. E. I. M. Le Jeune, F. A. Th. M. Meijer, J. C. P. Plantinga, C. A. Rijk, P. J. L. van Reisen, L. Verbeek, G. A. de Wildt, W. J. Wortel. Chr. J. Wiist, Th. P. Wijn- ker, alien Theologanten van het Groot-Seminarie te Warmond en aan de Eerw. Frater W. J. Terlouw O.C.D. uit het Bisdom Aix-enpro- vence. En de H. Subdiaconaat-Wijding aan de Eerw. Heren: P. A. M. Al, J. W. Bergen, J. Blom, W. Th. Frie- bel, A. H. Goeyenbier, M. A. Hek- ker, A. J. Hubers, C. Chr. de Jong, G P. Keukens, Th. P. G. Klooster- man. N. P. Landsman, P. C. M. Mus- sert, C. Nieuwenhuizen, P. N. J. Ob- dam. C. A. M. Steins Bisschop, W. H. Suyker, A. J. M. Wiemers. P. Wijte, M. J. v. d. Zwaan, alien Theo loganten van het Groot-Seminarie te Warmond en aan de Eerw. Heer J. B. Mak, Reg. Kanunnik van St. Jan van Lateranen uit het Bisdom Luik. Onlangs heeft een der ANWB- wegenwachten de eer gehad Z. K. H. Prins Bernhard, wiens wagen panne had gekregen, bij te staan. Het euvel was snel hersteld en spoedig kon de Prins die zich tij dens de reparatie belangstellend met de wegenwacht onderhield, zijn reis vervolgen. Thans hebben zowel H. K. H. Prinses-Regentes Juliana als Z. K. H. Prins Bernhard zich als lid van de Wegenwacht laten inschrijven. ongeveer vier millioen aandelen in de belangrijkste inijustriele onder- ne.mingen en banken. Van welingelichte zijde te Athene wordt vernomen, dat de geruchten ovr een huwelijk van ex-koning Michael van Roemenie en prinses Anne van Bourbon Parma vgorbarig zijn, in zoverre als ex-koning Mi chael niet vdor 15 Juni a.s. te Athe ne verwacht wordt. De verbeterde vooruitzichten, welke de broodgraan- en vet- grondstoffenposities, mede in ver- band met de werking van het Marshall-plan, bieden, maken het mogelijk enige verbetering te brengen in de voorziening van 2 belangrijke voedingsmiddelen. Met ingang van 6 Juni a-s. zal het broodrantsoen voor de leef- tjjdsgroepen a, b, c en d met 100 gram per week worden verhoogd, terwiji voor. de b-groep daaren- boven nog 400 gram per week extra wordt Verstrekt. De broodrantsoenen zullen dan per week bedragen: voor personen van 21 jaar en ouder (a-groep): 2200 gram; voor personen van 15 tot en met 20 jaar (b-groep) 3400 gram; voor personen van 5 t/m 14 jaar (c-groep) 2600 gram; en voor personerrvan 2 t/m 4 jaar (d-groep) 1400 gram. Bij deze hoeveelheden zijn inbegrepen de op de keuzebon- nen verkrijgbare hoeveelheden I brood, of de op deze keuzebonnen verkrijgbare artikelen. Het brood rantsoen voor zuigelingen (e-kaar- ten) zal per 6 Juni a.s. met 100 gr. worden verminderd tot 800 gram p. week. Het rantsoen voedingsvetten wordt voor houders van b- en c- kaarten, dus de leeftijdsgroepen van 5 t/m 20 jaar, met ingang van diezelfde datum gebracht van 250 op 375 gTam per week. Nu het serviesgoed van de pon is, blijkt toezicht op de prijzen niet overbodig te zijn. Op een van de Amsterdamse markten werden bor- den van 22 cent voor f 1.25, ont- bijtserviezen van f 14.14 voor f37.50, dejeuners van f 1.13 voor f 3.95 verkocht en nog veel ander servies goed ver boven de toegelaten prijs. Het verhoor van enkele marktkoop- lieden wees al spoedig in Zuidelijke richting, waar het onderzoek aan het licht bracht, dat winkeliers uit Maastricht en Valkenburg hun win- kelvoorraad ver boven de winkel- prijs rian Amsterdamse zwarte gros- siers verkochten. Deze maakten er op hun beurt weer een aardig prijs- je voor. door het goed od gefin- geerde facturen aan de marktkoop- iieden af te leveren. De hoofddaders in dit zwarte bedrijf, M. uit Val kenburg en H. uit Amsterdam wer den voor de officier van justitie ge- leid. In totaal werd tegen 10 ver- dachten proces-verbaal opgemaakt. Een grote hoeveelheid serviesgoed is in beslag genomen. Door het aanhoudende groeizame weer van de laatste dagen stijgt de aanvoer van bloemkool op alle Westlandse v^ilingen met de dag. En ondanks de export-afname voor Denemarken en Tsj?cho-Slowakije was de prijs niet houdbaar. Deze daalde Zaterdag voor de goede soor- ten tot 40 en 50 ct. per stuk, hetgeen niet wegneemt dat deze prijs voor buitenkool nog zeer behoorlijk is te noemen. Het troepenschip „Kota Baroe" zal tengevolge van machineschade, eerst op 31 Mei a.s. uit Tandjong Priok vertrekken. Aanvankelijk zou het vertrek j.l. Zaterdag plaats hebben gehad. Vanwege de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk is gisteren in alle diensten dezer kerk een kansel boodschap voorgelezen over het communisme. Even klaar en duide- lijk, zo wordt daarin o.a. gezegd, als in de oorlogsjaren van de kan- sels gezegd werd, dat de nationaal- socialistische levens- en wereldbe- schouwing in lijnrechte strijd is met het Evangelie, „moet van de kansels worden verkondigd, dat ook het communisme, zoals het in onze da gen uit Moskou aan de volkeren wordt opgedrongen, in lijnrechte strijd is met het Evangelie van Je- zus Christus". Het communisme heeft in zijn wortels een volstrekt verwerpelijke leer. ..Met nadrUk spreekt de kerk uit, dat elke tota litaire binding aan een mens of mensen, al zou deze zich in christe- lijk gewaad vertonen, met even grote stelligheid moet worden ver- worpen." Het moet tevens doordrin- gen, dat de christenen zelf zo weinig op de rechte wijze het Woord Gods hebben gehoord en beleefd, en zo ontrouw zijn geweest aan het ware belijden van Jezus Christus. Hoe veel onchristelijke leringen en prac- tijken, zo gaat de boodschap ver- der, worden met de christelijke naam gedekt, hoeveel bestaand on- recht werd niet gezien of stilzwij- gend aanvaard, hoezeer is men ver- blind door burgerlijke behoudzucht, hoeveel tegenstand is er tegen nood zakelijke maatschappelijke hervor- mingen. Daaro^i laat de boodschap een oproep tot bekering horen, en zij eindigt met de aandacht te vra- gen voor de bijzondere nood van 't volk Israel.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1